سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

 مگر آقای زیبا کلام از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف - اکبر نبوی:در کانال تلگرامی «صد کلمه» خواندم که آقای صادق زیباکلام در باره ی موضوع همه پرسی اقلیم کردستان عراق در گفت و گو با یکی از رسانه های منتسب به جناح مسعود بارزانی گفته است که این کار(همه پرسی) حق آن اقیلم است.

اگر این سخنان را یک دانشجوی سال اول علوم سیاسی و ناپخته می گفت، آدم متعجب نمی شد. چون نه ادعایی دارد و نه آن قدر برای خود فهم و کمالات قائل است که همچون آقای زیباکلام برای این و آن نامه ی سرگشاده بنویسد و اظهار فضل بکند. اما آقای زیباکلام از خود تصویر یک آدم چیز فهم و صاحب نظر ارائه کرده است و سالهاست با چنین تصویری، به دانشجویان درس می دهد، سخنرانی و مصاحبه می کند، رهنمود می دهد، و...

خُب، در باره ی آقای زیباکلام که دانشجوی سال اولی نیست، سنی از او گذشته است و منطقا باید از یک پختگی نسبی برخوردار باشد، و ... چه می توان گفت؟

آیا او از پسِ پشتِ ماجرای خطرناک همه پرسی گروه مسعود بارزانی که نه فقط امنیت عراق، بلکه ایران، ترکیه، سوریه و کل منطقه را تهدید می کند، آگاهی ندارد؟ آیا نمی داند که مهمترین حامی و سودبرنده ی این اقدام، رژیم نامشروع اسرائیل است؟ آیا نمی داند که بارزانی ها در این موضوع (همه پرسی) دلِ شان برای مردم کرد عراق نمی سوزد و بواقع پیاده نظام یک طراحی شوم فرامرزی برای کاشتن تخم اسرائیلی دیگر در منطقه هستند؟ آیا از نظر سیاسی اینقدر عقب مانده است و ما نمی دانستیم؟ آیا قدرت بینایی و آن حداقل درکی که تاکنون از خود نشان می داد را از دست داده است؟ آیا عسس مرا بگیر راه انداخته و آگاهانه می خواهد بازی بخورد؟

به نظر نمی آید که هیچکدام از موارد بالا در باره ی آقای زیباکلام درست بوده و مصداق داشته باشد. پس، ماجرا چیست؟ مبنا و ریشه ی این سخن چه می تواند باشد؟

به نظر می رسد چند شاخصه در ارتباط با رفتار و مواضع این سال های آقای زیباکلام (از جمله همین مورد آخر) قابل تامل است و ارزش واکاوی دارد.

1 ـ او، همچون بسیاری از شبه روشنفکران این دیار، برای اش متفاوت بودن و خود را خلاف جریان نشان دادن، اصالت دارد. این تیره و طایفه به واقعیت ها ارزش نمی دهند. برای شان مهم است که لباسِ جیغِ مواضعِ بی ربط بر تن کنند تا فقط دیده شوند. گرفتار بیماری شهوت دیده شدن هستند. همین که همیشه در چشم باشند و بر سر خط خبرها و تحلیل ها بمانند، از نظر روحی ارضاء می شوند و لذت می برند.

2 ـ او، همانند اعقاب شبه روشنفکرش از مشروطه به این سو، رو به قبله ی غرب نماز می برد و ساعت اندیشه ی خود را با تحلیل و خواست و برنامه ریزی و اهداف غربی ها میزان می کند. و دماسنج عقل و منطق اش با سرما و گرمای محیط فکری و آرمانی غرب، بالا و پایین می رود.

3 ـ روزگاری در این کشور شاعری می زیست که انصافا شاعری بزرگ و نامدار و برجسته بود و بی گمان نام و شعرش در تاریخ شعر و ادبیات پارسی خواهد ماند. او، اما یک ایراد بزرگ داشت. برای گرفتن جایزه نوبل له له می زد و حاضر بود برای آنکه این جایزه را بگیرد هر کاری بکند.

این شاعر بزرگ، هماهنگ با تبلیغات و مطامع غیرانسانی و اشک تمساح صهیونیست ها در باره ی مظلومیت یهودیان، حاضر بود به شاعران نامدار این سرزمین، همچون سعدی و مولوی تهمت ضدیت با یهود بزند. هم آوا با جریان غربی فمنیسم، سعدی و فردوسی را ضد زن جلوه بدهد تا غربی ها ببینند او برای دفاع از مقام و هویت زن آنقدر شجاع و بی پرواست که حتی حاضر است بزرگان ادبی و فرهنگی کشور خود را تخطئه کند و بر سرشان بکوبد.

چون پشت پرده ی تجاوز عراق به ایران مجموعه ی جهان غرب و صهیونیزم بین المللی قرار داشت و آنها بر موج شهوت توسعه طلبی حزب بعث و صدام برای حمله به ایران سوار شده بودند، این شاعر بزرگ برای آنکه غربی ها را از خود نرنجاند و بیشتر برای شان دلبری نماید، حتی یک شعر کوتاه برای مدافعان وطن نسُرود. و...

شاید آقای زیباکلام هم به شکل جدی به جایزه ی نوبل فکر می کند. درست است که جناب ایشان پایه و مایه ی آن شاعر بزرگ و بویژه هنر و هنرمندی او را ندارد، مگر از خانم شیرین عبادی چه کم دارد؟ اگر به شیرین عبادی، همینطور مفت، مفت جایزه ی نوبل داده اند، چرا به او ندهند؟ مگر خانم عبادی چه کارنامه ی خاص و مُشعشَعی داشت که امثال آقای زیباکلام نمی توانند داشته باشند؟

4 ـ ...براستی که شبه روشنفکران پا به سن گذاشته چقدر منزجر کننده اند!
موضوع مطلب : آقای زیبا کلام, خانم شیرین عبادی

رفراندوم اقلیم کردستان عراق و پاسخی به سعید حجاریان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف-عبدالله شهبازی:در برخی اظهارات، که همزمان با برگزاری رفراندوم امروز (25 سپتامبر 2017/ 3 مهر 1396) در اقلیم کردستان عراق انتشار یافته، تحولات جاری کردستان فرایندی «تکاملی»، و طبیعی، تلقی شده و بر این اساس انگاره «دولت قومی» جایگزین مفهوم «دولت- ملت» شده است. آقای سعید حجاریان می‌نویسد:

«مادامی که یک جمعیت طایفه باشند، شیخ می‌خواهند مانند طوایف عرب جنوب کشور که هر کدام شیخی دارند و به آن شیخ‌الطائفه می‌گویند. وقتی جمعیت رشد کند و ویژگی قومی ethnic پیدا کند افراد به دنبال رهبر هژمون یا با قول عرب‌ها سیادت می‌گردند و به دنبال یافتن سیدالقوم می‌روند. در مرحله بعد زمانی که تکامل جمعیت بیشتر شد و به مرحله ملت رسید، دولت‌خواهی مطرح می‌شود و ملت در پی برقراری دولت خود برمی‌آید چرا که گمشده‌اش دولت خودش است… کردهای عراق فی‌الواقع فقط دولت ندارند و اگر دولت‌شان برقرار شود nation-state تشکیل می‌شود. این جمعیت قبلاً زبان، مذهب، نژاد، پیشینه فرهنگی و تاریخی مشترکی داشتند اما با این حال قوم بودند و این پارامترها هنوز برای اطلاق واژه ملت کفایت نمی‌کرد، چرا که یک قوم زمانی ملت می‌شود و قوام stability پیدا می‌کند که دستگاه حاکمه establishment داشته باشد.» [1]

بعبارت دیگر، «زبان»، «مذهب»‌، «نژاد»، «پیشینه فرهنگی و تاریخی مشترک» بعنوان عناصر تشکیل‌دهنده «قوم» عنوان شده که با تأسیس «دولت» به «ملت» تبدیل می‌شود. از این منظر، کردها هم‌اکنون، با رفراندوم 25 سپتامبر 2017، در حال تأسیس «دولت- ملت» هستند.

تعریف فوق ساده‌سازی سطحی و مغلوطی از مفهوم «دولت- ملت» است که آن را به «دولت قومی» Ethnostate تقلیل داده است.

زبان و مذهب و نژاد واحد الزاماً عناصر تشکیل‌دهنده ملت نیستند. برای مثال، «ملت ایرانی» از نژاد و زبان و مذهب واحد برنخاسته و ایرانیان قومی واحد نبودند که در سیر «تکاملی» خود از «طایفه» به «قوم» و سپس «ملت» تبدیل شده باشند. ایران موزائیکی است از اقوام و فرهنگ‌ها و زبان‌های مختلف که در طول تاریخ کهن در سرزمین مشترک پدید آمده. زبان فارسی، برغم اهمیت و گسترش تاریخی آن در سرزمین‌های غیرایرانی، مانند هند و عثمانی، عامل تشکیل‌دهنده واحد فرهنگی- سیاسی- جغرافیایی بنام «ایران» نبوده است. به این دلیل، کرد و بلوچ و ترک و عرب و سایر اقوام ساکن «ایران»، به دلیل سکونت و تعلق طولانی به این سرزمین، خود را «ایرانی» می‌دانند ولی انبوه کثیر «فارسی‌زبانان» سایر کشورها نه خود را «ایرانی» می‌دانند و نه به این نام شناخته می‌شوند. در تاریخ 2700 ساله اخیر ایران، از مادها تا امروز، تنها دو دولت به سرزمین فارس تعلق داشتند (هخامنشیان و ساسانیان) و در بخش مهمی از این تاریخ حکمرانان ایران مغول و ترک بودند.

ملت‌های کنونی اروپایی نیز در بستر «سیر تکاملی» از «قبیله» به «قوم» پدید نیامدند که در پیامد آن «دولت» تأسیس کنند و به «ملت» تبدیل شوند. برخی از مهم‌ترین این دولت- ملت‌ها، مانند ایتالیا و آلمان، در سده نوزدهم میلادی و به دلیل عوامل سیاسی ایجاد شدند. اگر، طبق تعریف فوق، در اروپا «ملت»ها بر بنیاد قومیت پدید می‌آمدند، جغرافیای سیاسی اروپا چهره‌ای بکلی دگرگون داشت. به شمارش نام و تاریخ و وضع کنونی اقوام اروپایی فاقد دولت نیاز نیست ولی حداقل توجه به سیر تکوین «ملت» در بریتانیا (پادشاهی متحده) و تعارض آن با فرمول ساده فوق یا وضع اقوامی چون فلاندرها روشنگر است. فلاندرها قریب به 9 قرن دولت محلی واحد داشتند ولی امروزه سرزمین آن‌ها در کشورهای بلژیک و هلند و فرانسه واقع است و از جنبش جدایی‌طلبانه در میان آن‌ها نشانی دیده نمی‌شود.

اگر برای درک جنبش‌های اخیر جدایی‌طلبانه قومی در اروپا، مانند کاتالان‌های اسپانیا و فرانسه، باید عوامل متعدد تاریخی و فرهنگی را شناخت، در خاورمیانه امروز، علاوه بر عوامل فوق، باید بر ژئوپلتیک منطقه و تحولات سال‌های اخیر تأکید کرد. در این فضا، رفراندوم 25 سپتامبر 2017 کردستان عراق مهم‌ترین تحولی است که می‌خواهد فرمول «دولت قومی» را به نیروی محرکه جدی برای بازتعریف جغرافیای سیاسی خاورمیانه تبدیل کند.

*پژوهشگر تاریخ

—-
1- سعید حجاریان، «گمشده ما»، هفته‌نامه سازندگی، شماره 11. بنقل از: وبسایت زیتون، یکشنبه، 2 مهر 1396
موضوع مطلب : رفراندوم اقلیم کردستان عراق, پاسخی به سعید حجاریان

پروژه‌های مسکن مهر همچنان ناتمام مانده؛ پروژه‌ای که ثبت نام برای هر کدام از واحد‌های آن قصه‌ای پرغصه دارد. زنان و مردانی که به امید خانه دار شدن، تمام دارو ندارشان را برای داشتن سقفی برای زندگی به حساب مسکن مهر واریز کرده، اما حالا با بی مهری دولتی‌ها مواجه شده اند. متقاضیان مسکن مهری که نه راه پیش دارند و نه راه پس.


مسکن مهر
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا: پروژه‌های مسکن مهر همچنان ناتمام مانده؛ پروژه‌ای که ثبت نام برای هر کدام از واحد‌های آن قصه‌ای پرغصه دارد. زنان و مردانی که به امید خانه دار شدن، تمام دارو ندارشان را برای داشتن سقفی برای زندگی به حساب مسکن مهر واریز کرده، اما حالا با بی مهری دولتی‌ها مواجه شده اند. متقاضیان مسکن مهری که نه راه پیش دارند و نه راه پس. آن‌ها شاهد این هستند که پروژه‌های مسکن مهر که قرار بود چند سال پیش به اتمام برسد و مالک آن باشند حالا آرام آرام در حال تبدیل به خانه‌هایی فرسوده می‌شود! زیرا که وزیر راه و شهرسازی که اصلی‌ترین مسئول برای تکمیل این خانه‌های مسکن مهر است آن را طرح مزخرفی می‌داند و حالا چطور می‌تواند با چنین دیدگاهی برای تکمیل خانه‌های مزخرف تلاش کند؟

آنطور که مسئولان وزارت راه و شهرسازی می‌گویند، بخش عمده پروژه‌های مسکن مهر به اتمام می‌رسد و پرونده آن در برخی از استان‌های کشور بسته خواهد شد. این در حالی است که پیش از این نیز وعده‌هایی از سوی وزیر راه و شهرسازی بابت تکمیل واحد‌های مسکن مهر داده شد، اما جز افتتاح نمایشی یا تحویل نصفه نیمه خانه ها، کاری انجام نشده است. به همین دلیل است که مردم دیگر به وعده‌های دولتی‌ها اعتمادی ندارند و صبرشان لبریز شده است.
 
داستانی تکراری که مسکن مهری‌ها را خسته کرده است

اوضاع بسیاری از مسکن مهر‌ها نامناسب است. برخی از بلوک‌ها تکمیل نشده و پیشرفتی نداشته است و برخی دیگر از بلوک‌ها مشکلات انشعابات آب و برق و گاز دارد. البته این وضعیت برای شهر‌های جدید اطراف تهران بسیار حادتر است تا جایی که احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که نبود آب، واحد‌های مسکن مهر را تبدیل به آثار باستانی کرده است. مهرآبادی در این‌باره گفته: «به دستگاه‌های متولی مانند وزارتخانه‌های نیرو، نفت، کشور، آموزش و پرورش و کار، تعاون و رفاه اجتماعی برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی پروژه‌های مسکن مهر نیاز داریم. از سازمان برنامه و بودجه نیز انتظار داریم درجهت تسریع در فرایند آماده‌سازی معابر، محوطه‌سازی کمک کند تا بتوانیم واحد‌ها را تحویل دهیم. مسئله اصلی ما تحویل و اسکان است.»

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: «دستگاه‌های متولی اعلام می‌کنند منابع مالی ندارند، اما از آنجاییکه رییس‌جمهوری دستور داده انتظار داریم دولت نهایت تلاش خود را برای تامین خدمات زیربنایی و روبنایی واحد‌های مسکن مهر انجام دهد.» اما این داستان تکراری متقاضیان مسکن مهر را خسته کرده است، زیرا که بهانه نبود منابع مالی در این شش سال اخیر از سوی وزارتخانه‌ها مطرح می‌شود و می‌گفتند که همین موضوع مانع خدمت رسانی به موقع پروژه‌های مسکن مهر شده است. همین بهانه تراشی‌ها باعث شده تا حدود 110 هزار واحد مشکل‌دار و فاقد متقاضی مسکن مهر باقی بماند و مشخص نباشد که چه زمانی به دست صاحبانش خواهد رسید. البته پرونده پروژه‌های بدون مشکل مسکن مهر زمانی بسته می‌شود که مشکل 300 هزار واحد این طرح برطرف شود.
 
مشکلاتی که متقاضیان مسکن مهر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند

بعد از دوره چهارساله رکود بازار مسکن در دولت یازدهم، حالا چند ماهی است که شاهد افزایش نرخ اجاره بهای مسکن در تهران هستیم. این در حالی است که پیش از این صاحب خانه ها به دنبال ودیعه بیشتر بودند ولی حالا گرایش به دریافت اجاره بهای بیشتر دارند. اجاره بهایی که گاهی به قدری سنگین می شود که به مستاجران فشار مالی بسیاری وارد می شود. غم انگیزتر اینکه بسیاری از همین مستاجران، همان متقاضیان مسکن مهری هستند که از دهک های کم درآمد جامعه برای داشتن یک خانه مهر، پول هایشان را به حساب مسکن مهر واریز کردند اما به جز فشار اقتصادی چیزی نصیب شان نشده است. متاسفانه این فشار اقتصادی باعث آواره شدن بسیاری از خانواده ها شده است. حتی جدایی زن و شوهری که فکر می کردند می توانند زندگی خودشان را در یکی از همین خانه های مهر آغاز کنند اما مشکلات اقتصادی و عدم تحویل این خانه ها باعث جدایی شان شده است.

از طرفی اما برخی از متقاضیان که زیر این فشار مالی طاقت آورده اند و خانه هایشان را با نبود امکانات اولیه تحویل گرفته اند، با مشکلات موجود مثل خرابی آسانسور، دست و پنجه نرم می کنند و مشخص نیست چه زمانی مسئولان به فریاد آنها می رسند.

نمایندگان مجلس چه زمانی صدای متقاضیان مسکن مهر را می‌شنوند؟

به تازگی محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس از مکاتبه با رئیس‌جمهور درباره مسکن مهر خبر داد و اظهار داشت: «در چند روز آینده این اقدام انجام می‌شود چون آقای روحانی اعلام کرده بودن در دولت یازدهم پرونده مسکن مهر را مختومه می‌کنند و البته این اتفاق رخ نداد.»

البته متقاضیان مسکن مهر از نمایندگان مجلس توقع داشتند که هنگام دادن رای اعتماد به وزیر راه و شهرسازی از او راجع به مسکن مهر سوالاتی بپرسند و از آخوندی بخواهند که توضیح بدهد به چه دلیلی هنوز خانه های مسکن مهر در دولت یازدهم تحویل داده نشده است؟ هر چند هنوز هم دیر نیست. زیرا که اگر نمایندگان مجلس دغدغه این قشر از جامعه را که به دنبال گرفتن حق و حقوق خود هستند را جدی بگیرند و این مسئله را از وزیر راه و شهرسازی، رئیس جمهور و دیگر مسئولان مرتبط پیگیری کنند، ممکن است که متضرر شدن بیشتر متقاضیان مسکن مهر جلوگیری شود. ممکن است که دیگر شاهد جدایی یک زوج یا آواره شدن یک خانواده و یا شرمندگی یک پدر مقابل اعضای خانواده اش نباشیم.موضوع مطلب : نمایندگان مجلس, صدای متقاضیان مسکن مهر, متقاضیانی که پیر و مسکن مهرهایی که فرسوده شدند

 شعرخوانی شورانگیز مرتضی امیری اسفندقه درباره شهید حججیبه گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از تسنیم و فاش نیوز:سردار  علی اکبر پورجمشیدیان معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه طی سخنانی درباره علت تاخیر انتقال پیکر شهید محسن حججی  به کشور اظهار داشت: گروه تروریستی داعش در نهایت بی‌حرمتی به پیکر این شهید دست‌ها و سر او را از پیکر جدا کرده بود و ما در پی آن بودیم تا بتوانیم این اجزاء را به پیکر شهید اضافه کنیم.

وی افزود: اما پس از آنکه منطقه شهادت شهید حججی به دست رزمندگان مقاومت اسلامی افتاد و علی‌رغم کاوش‌های صورت گرفته موفق به انجام این کار نشدیم و با توجه به نزدیکی ایام محرم و عاشورای حسینی بنا بر این شد تا پیکر این شهید در این ایام به کشور منتقل شود.

شهید محسن حججی از نیروهای لشکر 8 نجف اشرف سپاه و اهل نجف‌آباد اصفهان بود که در مردادماه سال جاری در جریان حمله تروریست‌های تکفیری داعش به منطقه تنف در مرز عراق و سوریه به اسارت در آمد و دو روز بعد به‌دست داعشیان به شهادت رسید.

پیکر مطهر این شهید شب گذشته از طریق پایگاه هوایی قدر سپاه و با حضور خانواده شهید و فرماندهان عالی‌رتبه نظامی وارد تهران شد.
موضوع مطلب : اجزای بدن شهید حججی
بیکاری

سخنگوی دولت در حالی خبر از ایجاد بیش از 700 هزار شغل در فصل بهار امسال می‌دهد که گزارش مرکز آمار حکایت از افزایش درصد بیکاران کشور دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق - محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ایجاد اشتغال فراگیر 96 و همچنین ایجاد اشتغال روستایی و عشایری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، رقمی از میزان اشتغال ایجاد شده توسط دولت در فصل بهار مطرح کرد که سوالات بسیاری به همراه داشت. نوبخت گفت:

رشد مثبت اقتصادی سه ماهه نخست سال منجر به ایجاد 703 هزار فرصت شغلی جدید شده است و تا اواسط شهریور امسال 24 هزار و 900 هزار واحد تولیدی از 17 هزار و 900 میلیارد تسهیلات برخوردار شدند.

براساس این سخنان نوبخت، در روزهای پایانی دولت قبل، بیش از 700 هزار نفر در کشور شاغل شدند. این رقم پیش از این نیز در اواخر خرداد ماه سال جاری توسط حسن روحانی رئیس جمهور در ضیافت افطار اساتید و پزشکان مطرح شده بود. روحانی در این دیدار گفته بود:

امروز در حالی که نسبت به آن زمان (دولت نهم و دهم) کمترین میزان درآمد نفت را داریم و قیمت نفت در بهترین شرایط به یک سوم قیمت نفت در آن زمان فروخته می شود، وضع درمان برای مردم بسیار بهبود یافته و از سوی دیگر اشتغال خالص ایجاد شده که در آن سالها در حدود صفر بود، در فاصله بهار 95 تا بهار 96 به بیش از 700 هزار شغل رسیده است.

پس از طرح این سخنان از سوی رئیس جمهور که انتقادات بسیاری از کارشناسان و فعالان حوزه اقتصادی کشور را به همراه داشت، مرکز آمار برای توجیه این رقم پارا فراتر گذاشت و از ایجاد حدود یک میلیون شغل در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

سیاسی‌کاری مرکز آمار در اشتغال جوانان

طبق گزارش مرکز آمار، در سه ماه ابتدای سال (پایان زمستان 95 تا پایان بهار 96)  نزدیک به یک میلیون شغل و از پایان بهار 95 تا پایان بهار96 حدود 704 هزار شغل جدید در کشور ایجاد شده است. براین اساس، در بهار 96، حدود یک میلیون و 134 هزار و 141 نفر به جمعیت فعال کشور (جمعیت شاغل و بیکار) افزوده شده که برای 965 هزار و 926 نفر شغل (نرخ اشتغال خالص) ایجاد شده و 168هزار و 215 نفر از این افراد به جمعیت بیکاران اضافه شده است.

مرکز آمار در گزارش قبلی خود، جمعیت شاغلان کشور در پایان زمستان 1395 را 22/3 میلیون نفر اعلام کرده بود اما در گزارش جدید مدعی شده جمعیت شاغلان در پایان بهار امسال به 23/3 میلیون نفر افزایش پیدا کرده است که نشان از افزایش یک میلیون نفری تعداد شاغلان کشور دارد.

رکوردشکنی اشتغالزایی دولت، فقط در آمارها!

این مسئله یعنی به طور میانگین در سه ماه اخیر هر ماه 330 هزار شغل خالص در کشور ایجاد شده و اگر دولت یازدهم همین روند اشتغالزایی یک میلیون در هر فصل را (البته در آمارها) تا پایان امسال ادامه دهد، با توجه به وجود سه میلیون و سیصد هزار بیکار موجود در کشور، (با فرض عدم ورودی جدید) احتمالا تا پایان سال جاری نرخ بیکاری صفر شده و به نیروی کار جدید نیاز خواهیم داشت که احتمالا باید از خارج، وارد کنیم.

اما از سوی دیگر، ‌ مروری بر برنامه‌های دولت و همچنین سخنان نه چندان دور مسئولان ارشد دولتی در خصوص اشتغالزایی کشور، این مسئله را به ذهن متبادر می‌کند که آیا این آمارهای ارائه شده در خصوص میزان اشتغالزایی حقیقت دارد و یا دستکاری در آمارها و آمارسازی سبب شده این میزان اشتغال ساخته شود؟

به بیان دیگر، مسئولان و مدیران دولتی توانستند در این مدت کوتاه این حجم از اشتغالزایی بی‌سابقه که رکورد جهانی محسوب می‌شود را ایجاد کنند و یا مسئولان مرکز آمار توانستند این آمار را بسازند؟

از این رو برای درک بهتر میزان شغل ایجاد شده توسط دولت در بهار امسال می‌توان از برنامه اقتصاد مقاومتی که چندی قبل توسط اسحاق جهانگیری ابلاغ شده بود، نام برد. در این برنامه هدفگذاری اشتغالزایی سال 96 را حدود 970 هزار شغل معرفی کرده است و این بدان معناست که با این آمارهای ارائه شده توسط مرکز آمار، می‌توان گفت برنامه اشتغالزایی امسال در همین سه ماه اخیر، محقق شده است!

از سوی دیگر، هم در زمان تبلیغات انتخاباتی و هم پس از آن وقتی روحانی در نشست خبری پس از انتخابات خود محقق شدن سالیانه 950 هزار شغل را منوط به ورود سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی می کند که مسلما در بهار سال جاری نیز اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است، آیا خود مسئولان دولتی از جمله رئیس‌جمهور ایجاد یک میلیون شغل را تنها در سه ماه و با این شرایط رکودی؛ منطقی می‌دانند؟

نظر روحانی و جهانگیری درباره اشتغال میلیونی

روحانی و جهانگیری دو نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری که پیش از این در زمان تبلیغات انتخاباتی، با حمله به رقبای انتخاباتی خود، امکان ایجاد یک میلیون شغل در سال را ناممکن و غیر منطقی می‌دانستند حال پاسخ دهند چگونه نه در مدت یکسال که در 3 ماه توانستند کار ناممکن یکساله را انجام دهند؟

در این خصوص می‌توان به سخنان زمان کاندیداتوری کاندیدای پوششی روحانی در انتخابات اشاره کرد که در خصوص برنامه سایر کاندیداها گفته بود:

برخی می گویند و شعار می دهند که می خواهند این میزان شغل ایجاد کنند، این برادر عزیز یا شغل ایجاد نکرده یا عدد و رقم متوجه نمی شود. وی با بیان این که شغل ایجاد کردن کار بسیار دشواری است، خاطرنشان کرد: اقتصادی که ظرفیتش مشخص است که چه مقدار شغل می توان ایجاد کرد اگر کسی بگوید چند میلیون شغل ایجاد می کنم، معلوم است که می خواهد مردم را فریب دهد.

راز آمار اشتغالزایی یک میلیون نفری

مقایسه تعداد شاغلان در زمستان 95 و بهار 96 نشان می دهد که حدود 965 هزار و 926 نفر در فاصله زمانی زمستان 95 تا بهار 96 وارد بازار کار شده اند.

هر چند در بدو امر ایجاد 960 هزار شغل جدید در  3 ماه کمی عجیب و دور از ذهن به نظر می رسد، ولی بررسی دقیق تر گزارش مرکز آمار ایران زوایای پنهان این اشتغالزایی را روشن می کند.

مقایسه میزان شاغلان در سه بخش خدمات، صنعت و کشاورزی بیانگر این است که در فاصله زمانی زمستان 95 تا بهار 96 حدود 114 هزار و 921 نفر به شاغلان بخش خدمات،  حدود 83هزار و 111 نفر به بخش صنعت افزوده شد است که مجموع آن حدود 200 هزار نفر می‌شود. در واقع میزان اشتغال ثابت بر اساس این آمار همین حدود 200 هزار نفر است و مابقی این آمار اشتغال مربوط به بخش کشاورزی می‌شود.

طبق این آمار، تعداد شاغلان در بخش کشاورزی از 3میلیون و 597 هزار و 126 نفر در زمستان 95 به 4 میلیون و 359 و 545 نفر در بهار 96 رسیده است یعنی تعداد شاغلان کشاورزی در این بازه زمانی 762 هزار و 419 نفر اضافه شده است که دلیل اصلی این رشد جمعیت شاغل بخش کشاورزی در فصل بهار، ورود به فصل کشاورزی است بنابراین این خطر وجود دارد که با پایان فصل کشاورزی در نیمخ نخست سال، این تعداد شاغلان فصلی کشاورزی مجدد به آماران بیکاران افزوده شوند.

آب پاکی ربیعی بر آمارسازی دولت

آمارسازی و آمار بازی دولت در موضوع اشتغال دوام زیادی نیاورد و علی ربیعی وزیر کار دولت روحانی نیز به ساختگی بودن ادعای اشتغالزایی 700 هزار و یک میلیونی مسئولان واکنش نشان داد.

ربیعی در مراسم آغاز اجرای دو برنامه ملی ایجاد اشتغال در سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت:

«طی سال‌های گذشته سیاست اشتغال اعمال نشده، این در حالی است که هم‌اکنون 3 میلیون و 300 هزار بیکار داریم که اگر سیاست اشتغال نداشته باشیم، به هیچ‌کجا نمی‌رسیم. امروز دیگر یک درصد رشد، 100 هزار شغل ایجاد نمی‌کند. در بهترین حالت اگر رشد ادامه یابد، سالانه 400 هزار شغل خواهیم داشت، در حالی که سالانه 600 هزار شغل کسری داریم.»

این سخنان ربیعی در روزی که نوبخت از اشتغالزایی 703 هزار نفری در بهار امسال سخن گفت همچون آب پاکی ادعاهای چندماه اخیر مسئولان دولتی را از بین برد و نشان داد بجای تلاش مسئولان آماری برای افزایش تعداد شاغلان باید تلاش مسئولان دولتی برای اشتغالزایی بیشتر شود.

راه‌حل چیست؟

گذشته از آمار عجیب دولت در ایجاد یک میلیون شغل، آنهم فقط در یک فصل که بدون تردید رکوردی جهانی محسوب می‌شود و کشورهای توسعه یافته و پیشرفته‌ نیز  هم نمی‌توانند به آن دست یابند، اما در طرف مقابل همانطور که در برنامه اشتغالزایی اقتصاد مقاومتی آمده است، امکان عملیاتی برای ایجاد یک میلیون شغل در سال وجود دارد و برنامه ششم در این خصوص وظیفه ایجاد 955 هزار شغل در سال را برای دولت ها در نظر گرفته است.

اما مسئله اصلی که می‌تواند به پاشنه آشیل دولت در ناتوانی در ایجاد این میزان شغل تبدیل شود، بی انگیزگی و ضعف مسئولان دولتی در اجرای برنامه های بالادستی و همچنین دلخوش بودن به آمارهایی است که اعلام می شود که گاها همانطور که در آمار اشتغال فصل بهار نیز مشهود است، فاصله جدی و قابل توجهی با واقعیات جامعه و زندگی مردم دارد.

بنابراین به نظر می‌رسد، اگر مسئولان اهتمام جدی بر حل معضل بیکاری در سال "اقتصادمقاومتی، تولید و اشتغال" داشته باشند، با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی کشور بتوان به راحتی معضل بیکاری را رفع نمود.
موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1019
  • بازدید دیروز: 1914
  • کل بازدیدها: 9749462
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1019
  • بازدید دیروز: 1914
  • کل بازدیدها: 9749462