سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
خوئینی ها معتقد است که هاشمی رفسنجانی کسی بود که به راحتی حاضر میشود قانون را دور بزند، انتخابات را مهندسی کند و به دلیل عملگرایی اش بعدها اعتقادات انقلابی خود را هم زیر سوال ببرد؛ چون یک هدف داشت و آن هم قدرت بود. او در این مسیر خاطره ای از انتخابات 76 میگوید که در آن هاشمی رفسنجانی به تزئینی بودن رای مردم اذعان کرده و حتی اعتراف کرده با رهبرانقلاب در این مورد اختلاف نظر دارد!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز:شاید در کنار اغراق گویی هایی که این روزها در مورد مرحوم هاشمی رفسنجانی می شود و از مدیریت موفقیت های جنگ تحمیلی تا ساخت موشک را به وی منتسب میکنند شنیدن چندکلامی در مورد واقعیت این شخصیت خالی از لطف نباشد. آن هم از زبان مردخاکستری اصلاحات و چهره مرموزی که بسیاری او را عامل پیروزی خاتمی در انتخابات 76 و چهره پشت پرده فتنه78 و حتی فتنه88 میدانند.
 
روحانی که شاید بتوان وی را شبیه ترین شخصیت از نظر اقتدارگرایی به هاشمی رفسنجانی دانست سعی دارد تا با تعریف های غلوآمیز از هاشمی، وی را اسطوره ای کند که تنها خودش می تواند راه او را ادامه دهد.(اینجا) درست چند روز بعد از صحبت های وی مصاحبه خوئینی ها، چهره ای نزدیک تر به واقعیت از مرحوم رفسنجانی را ترسیم کرده است.
 
موسوی خوئینی ها که روزی دست راست هاشمی و نائب رئیس مجلسی بود که ریاستش را رفسنجانی برعهده داشته حالا مدتی است سکوت خود را شکسته و گویا عزم بازگشت به میدان سیاست را دارد.
 
وی معتقد است که هاشمی رفسنجانی کسی بود که به راحتی حاضر میشود قانون را دور بزند، انتخابات را مهندسی کند و به دلیل عملگرایی اش بعدها اعتقادات انقلابی خود را هم زیر سوال ببرد؛ چون یک هدف داشت و آن هم قدرت بود. او در این خصوص خاطره ای از انتخابات 76 میگوید که در آن هاشمی رفسنجانی به تزئینی بودن رای مردم اذعان کرده و حتی اعتراف کرده با رهبرانقلاب در این مورد اختلاف نظر دارد!
 
 
مروری بر مصاحبه موسوی خوئینی ها پرده از لایه های اقتدارگرایی رفسنجانی برمیدارد و شعارها و اغراق گویی های منفعت طلبان و عملگرایان امروز را مضحک تر میکند. موسوی خوئینی ها از درخواست رفسنجانی جهت تاسیس زندان برای بدحجاب ها تا مطرح کردن برداشتن خمس از حساب مردم که منجر به هجوم مردم به بانک ها شد می گوید و به شدت اعتدال گرا دانستن وی را زیرسوال میبرد. او ابایی ندارد که بگوید هاشمی برای دستیابی به اهداف خود حق و حقیقت را هم ذبح میکرد و مخالفان خود را به شدیدترین شکل ممکن ساکت میکرد. سخنان مرد مرموز اصلاحات در مورد هاشمی نه تنها به شخصیت شناسی رفسنجانی کمک میکند که بارها شباهت های بیش از حد اقتدارگرایی وی با حسن روحانی رابه ذهن متبادر میکند.
 
به گزارش رجانیوز: موسوی خوئینی ها در مصاحبه خود با ایرنا هاشمی را شخصیتی معرفی میکند که در راه اهداف خود حاضر بود هرکاری انجام دهد: «اگر آقای هاشمی در مسیر این هدف، معتقد بود کاری باید انجام شود، دیگر هیچ مانعی را بر سر راه نمی‌پذیرفت؛ چه این مانع قانون باشد، چه اشخاص و حقوق دیگران. هر حقی را در قبال این حقی که معتقد بود باید زنده کرد، نادیده می‌گرفت »
 
 وی در همین خصوص از اصرارها و لجاجت های فراوان رفسنجانی برای اجازه گرفتن از امام و رهبری برای عمل نکردن به قانون را نقل میکند: «ایشان معتقد بود کار باید راه بیفتد، برای راه افتادن کار می‌شود قانون را دور زد، می‌شود از رهبری اجازه گرفت. کمااینکه قبل از آقای خامنه‌ای، می‌رفت از امام اجازه می‌گرفت. شاید هیچ‌کس به اندازه ایشان در اجازه گرفتن از رهبر چه زمان امام و چه زمان آیت‌الله خامنه‌ای، انقدر مصر و سمج نبوده است که بالاخره اجازه کار را بگیرد تا کار راه بیفتد.» خوئینی ها قانون گریزی های رفسنجانی وفعالیت های وی را در این جمله خلاصه میکند: « اصلا برایش مهم نبود که قانونی است یا غیرقانونی، حقی از بین می‌رود یا نه.»
 
خوئینی ها در ادامه به تزئینی دانستن رای مردم توسط هاشمی هم اشاره می کند. او با ذکر خاطره ای از روزهای قبل از انتخابات دوم خرداد 76 به شایعات همان روزها که گفته میشد نظر حاکمیت و رهبری ریاست جمهور خاتمی نیست اشاره کرده و میگوید: «من و آقای کروبی رفتیم خدمت آقای هاشمی، گفتیم آقای هاشمی ظاهرا آنچه می‌فهمیم بنا نیست انتخابات روال عادی و طبیعی خود را طی کند...به ایشان گفتیم پرس‌وجو کنید ببینید اگر تمایل به یک فرد دیگری هست، از آنجا که آقای خاتمی هم دنبال پست و مقام نیست، کنار بکشد. آقای هاشمی در پاسخ گفت اتفاقا من با آقای خامنه‌ای اینجا اختلاف نظر دارم. آقای خامنه‌ای نظرش این است که باید انتخابات خیلی پرشور باشد و مردم همه بیایند و هرچه مردم بیشتر بیایند بیشتر تأیید نظام است. اما من می‌گویم آقا شما بگویید نظرتان چه کسی است، ما همه می‌رویم کار می‌کنیم که همان بشود. »
 
رفسنجانی که روزی در پی مادام العمر کردن ریاست خود بود به رای مردم در حالی بی توجه است که رهبرانقلاب به شدت به حضور مردم در تصمیم گیری و مشارکت فراوان اعتقاد دارد. موسوی خوئینی ها به همین دلیل وی را عمل‌گرا میداند و در این مورد میگوید: «آقای هاشمی معتقد بود بالاخره یک رئیس جمهور لازم داریم، آقای خامنه‌ای بگوید چه کسی بشود یا با هم توافق کنیم که چه کسی بشود. ما تلاش می‌کنیم که همان بشود. »
 
خوئینی ها تلویحا به این موضوع اشاره میکند که کسی توان تقلب کردن در انتخابات را ندارد و احتمالا منظور هاشمی رفسنجانی هم مهندسی انتخابات بوده باشد. وی با اشاره به اختلاف رهبرانقلاب با هاشمی در مشارکت بالای مردم میگوید: «آقای هاشمی نظرش متفاوت بود، می‌گفت ما همه سازوکارها را جوری طراحی کنیم که این آقا(هرکس خودش بخواهد) رأی بیاورد حالا به جای بیست میلیون، 15 میلیون بیایند پای صندوق رأی.»
 
وی در ادامه به وجود طیف های مختلف در مجلس اول شورای اسلامی که خود نائب رییس و مرحوم هاشمی رئیس آن بوده اشاره میکند و رفتار هاشمی با منتخبان مردم را شدیدا مورد انتقاد قرار داده و میگوید: « من آن روش‌های تند را نمی‌پسندیدم. روش برخورد ایشان(اکبرهاشمی) را هم نمی‌پسندیدم. من معتقد بودم اینها جمعیتی قانونی هستند و در مجلس با رأی مردم حضور پیدا کرده‌اند. تا زمانی که نماینده هستند باید محترم باشند. شما عکسی را که از آن زمان در ماجرای زد و خورد با معین‌فر هست حتما دیده‌اید که آقای هاشمی دارد می‌خندد. من اصلا اینها را نمی‌پسندیدم.»
 
 
 
خوئینی ها اعتدال گرا دانستن چنین فردی را شدیدا رد میکند و میگوید: «آقای هاشمی هیچ‌وقت در عمرش در خط اعتدال نبود. ایشان در آن تقسیم‌بندی اولیه یکی از عناصر کاملا برجسته جناح چپ بود. از یک مقطعی، قدری صحبت‌هایش را تغییر داد و کم‌کم از جناح چپ فاصله گرفت و به راست نزدیک شد.»
 
وی تصمیمات افراطی و ضدعقلانی اکبرهاشمی را با چند مثال توضیح میدهد: « مثلا در مسائل پولی و اقتصادی، در نمازجمعه مطرح کرد باید از کسانی که پول‌ در بانک‌ها دارند خمس بگیریم. این باعث شد یک مرتبه خلق‌الله پول‌هایشان را از بانک‌ها بیرون کشیدند. یعنی رادیکال‌ترین موضع درباره اندوخته‌های مردم در بانک‌ها را داشت؛ یعنی برویم سرک بکشیم چه کسی چقدر پول دارد. در حالی که سپرده‌های اشخاص در بانک‌ها، محرمانه است. البته این سخن، معلوم بود هیچ‌وقت نمی‌تواند اتفاق بیفتد ولی موضع ایشان بود. یا در مورد برخورد با خانم‌ها که بدحجاب بودند. ایشان در نمازجمعه گفت باید زندان مختص زنان درست کنیم به شکلی که نگهبان و همه عوامل آن زن باشند. من آن زمان دادستان بودم و گفتم عجیب است آقای هاشمی حداقل با ما که با او دوست و رفیق هستیم، مشورتی نکرده که این حرف خوب است، بد است، عملی است، شدنی است؟ یک مرتبه بگوییم که برای زن ها یک زندان مخصوص درست کنیم؟ در دنیا چه فکری می‌کنند. هرکسی به اتهام اینکه در خیابان حجابش را رعایت نکرده است یقه‌اش را بگیریم و به زندان بیندازیم. خطبه‌های نمازجمعه ایشان را در دهه 60 بخوانید سوپررادیکال‌ بود.»
 
موسوی خوئینی ها در پاسخ به این سوال که «مقصودشان زندان مخصوص زنان در کل بود یا زندان مخصوص زنان صرفا برای خانم‌های بی‌حجاب و بدحجاب؟» میگوید: «بله دیگر، منظورشان همین بود. آن موقع مشکل دیگری مطرح نبود. برخی می‌گفتند اینها را به زندان می‌برید، نگهبان و غیره مرد هستند و منشأ یک نوع فساد جدید می‌شود. یا مثلا سخنرانی ایشان در خطبه‌های نمازجمعه که راجع به کل شیوخ خلیج‌فارس گفت این خنزیرهای خلیج. اینها تعابیر ایشان است. آقای هاشمی هیچ‌وقت در خط اعتدال نبود. یک وقتی مرحوم احمدآقا به من ‌گفت به آقای هاشمی گفتم با این صحبت‌هایی که شما می‌کنید جناح راست به شما تمایل پیدا نمی‌کند، تنها جناح چپ را از خودتان دور می‌کنید. آقای هاشمی آنقدر رادیکال بود که مرحوم آقای آذری‌قمی در واکنش به یکی از سخنرانی‌های آقای هاشمی گفته بود زیر عمامه بعضی‌ها داس و چکش است.می‌خواهم بگویم آقای هاشمی خط اعتدال نبود. حسابی سوپرچپ بود
 
خوئینی ها قدرت طلبی رفسنجانی را اصل مسلم او دانسته و میگوید: «بعد از پیروزی انقلاب هم بدست آوردن قدرت، یک اصل مسلم در نگاه آقای هاشمی بود. من اینها را از زبان خودش شنیدم که می‌گویم. می‌گفت قبلا روحانیون غفلت کردند و با هزاران خون دل کشته دادند بعد که پیروزی می‌رسید، دیگران می‌گفتند خیلی خوب، مبارزه کردید دستتان درد نکند، التماس دعا، تشریف ببرید در همان مساجد، هر وقت لازم شد بازهم خدمت‌تان می‌آییم. ایشان این دفعه می‌خواست این قضیه را محکم بگیرد که از دست نرود. دیگر برایش فرقی نداشت کسی برنجد یا بدش بیاید یا لازم باشد به تخت سینه کسی زده و او را کنار بزند.»
 
وی به وضعیت بسته سیاسی دولت اکبرهاشمی رفسنجانی را اینگونه توضیح میدهد: «در زمان ریاست‌جمهوری ایشان 50، 60 نفره از ملی- مذهبی‌ها را دستگیر کردند. خبرنگار خارجی از آقای هاشمی می‌پرسد که اینها فقط نامه نوشته بودند، می‌گوید برای اینکه رویشان کم شود....آقای هاشمی آنها را مزاحم دوران ریاست‌جمهوری خود می‌دانست و معتقد بود همه باید حمایت کنند تا ایشان یک رئیس‌جمهور موفق باشد.»
 
مطالب مرتبط:
 
 
 
 موضوع مطلب : ناگفته موسوی خویینی‌ها, مرحوم هاشمی رفسنجانی
آشنا

مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید برخی مراکز، بودجه کل کشور را به گروگان می‌گیرند در حالی که سه شرکت وابسته به وزارت نفت 75درصد بودجه شرکت‌های دولتی را از آن خود کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق، «روزنامه جوان» نوشت: بر اساس لایحه بودجه سال 98، بودجه عمومی کشور کمتر از 500 هزار میلیارد تومان است و بودجه شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت با رشدی در حدود 40 درصد به مرز 1,200 هزار میلیارد تومان رسیده و به وضوح مشخص است که بخش دولت با وجود اینکه در حدود 60 درصد اقتصاد ایران را در اختیار دارد، اما درآمدهای حاصله از بنگاه‌هایی که تماماً یا بخشی از آن دولتی است در لایحه بودجه 98 کمتر از 12 هزار میلیارد تومان عنوان شده است. جالب اینکه هزینه ماهانه دولت در حدود 20 هزار میلیارد است، یعنی درآمد تمام بنگاه‌های دولتی، کفاف یک ماه از هزینه‌های دولت را هم نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید:

دولت به بانک‌ها چقدر بدهکار است؟ +جدول

کسری بودجه تا 3 هزار میلیاردی شهرداری تهران

در چنین شرایطی که رشد حجم نقدینگی کل کشور عموماً ریشه در بدهی‌های دولت و شرکت‌های دولتی به نظام بانکی و متعاقباً اضافه‌برداشت بانک‌ها در بانک مرکزی دارد و در جنگ تمام‌عیار اقتصادی با غرب قرار داریم و امریکا در وزارت خزانه‌داری خود اتاق جنگ علیه ایران را تجهیز کرده، بخش دولت و شرکت‌های دولتی و مدیران این بخش‌ها دغدغه فتح کرسی‌های مجلس در انتخابات را دارند.
جالب آنکه هر وقت زمان انتخابات دولت و مجلس می‌شود، شاهد رشد بدهی‌های بخش دولت و شرکت‌های دولتی هستیم.

در چنین شرایطی، تقلیل‌دادن مشکلات کشور به بودجه برخی نهادها بسیار عجیب است. مشاور رئیس‌جمهور می‌گوید برخی مراکز بودجه کل کشور را به گروگان می‌گیرند! در فضای مجازی چنان به بودجه برخی نهادها پرداخته می‌شود که انگارهمه بودجه کشور به آن‌ها اختصاص دارد. در حالی که مجموع بودجه همه آن مراکز از بودجه چند شرکت معدود دولتی کمتر است. دولت به‌رغم آنکه دارایی‌های عظیمی در حوزه بنگاه‌های دولتی را در تملک دارد، سود این بنگاه‌ها کفاف یک ماه از هزینه‌های جاری دولت را نمی‌دهد و جالب آنکه چشم دولت فقط به فروش سرمایه‌های نفتی، ارزی، معدنی و مالیاتی است.

جریان سیاسی حامی دولت به جای ارائه آدرس غلط درباره بودجه سایر نهادها، تنها درباره بودجه سه شرکت وابسته به وزارت نفت توضیح دهد که 75 درصد بودجه شرکت‌های دولتی را از آن خود کرده است.
موضوع مطلب : بودجه, حسام الدین آشنا
عملیات کربلای 4

جریان اصلاحات، به همه چیز تنها به چشم یک طعمه سیاسی برای تأمین منافع حزبی خود می‌نگرد. یک روز خون دانشجویان را بهانه می‌کند و روز دیگر رزمندگان دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم را.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق - در روزهای گذشته انتشار یک توئیت توسط «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص عملیات کربلای 4، واکنش‌های بسیاری را در پی داشت؛ اما در این میان، واکنش اصلاح طلبان به این توئیت قابل تأمل است.

این طیف با تیترهایی همچون «فرمانده عملیات فریب»، «رازهای عملیات کربلای 4»، «اسرار کربلای 4»، «پاتک به عملیات فریب»، به این موضوع واکنش نشان داد.

«عملیات تخریب» رسانه‌های اصلاح‌طلب؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای 4

در همین رابطه روزنامه اصلاح طلب قانون -9 دی 97- در مطلبی با عنوان «پاتک به عملیات فریب» نوشت: «مظلوم‌ترین قشر جمهوری اسلامی ایران شهدا، جانبازان، مفقودالاثران و خانواده‌های آن‌ها هستند زیرا در این روزها اگر قرار است برخی خود را پشت دژی پنهان کنند به این عزیزان متوسل می‌شوند؛ در صورتی‌که نیاز به برانگیختن احساسات باشد از این قشر استفاده می‌کنند و امروز نیز وضعیت به گونه‌ای است که اگر عده‌ای بخواهند ناکارآمدی تاریخی خود را به گونه‌ای دیگر گزارش دهند، تاریخ و چگونگی شهادت رزمندگان را تحریف می‌کنند».

روزنامه اصلاح طلب آرمان نیز -9 دی 97- در مطلبی با عنوان «رازهای عملیات کربلای 4» نوشت: «کمتر کسی است از دوران جنگ اطلاعاتی داشته باشد و از عملیات کربلای 4 نداند عملیاتی که با وجود تدارک گسترده موجب شهادت و مجروحیت بسیاری از رزمندگان اسلام شد».

همچنین روزنامه ایران -ارگان دولت- 9 دی 97- در مطلبی با عنوان «اسرار کربلای 4» نوشت: «عملیات کربلای 4 در شب چهارم دی ماه 1365 انجام شد ولی با وجود تلاش‌ها برای غافلگیر کردن ارتش عراق، قوای دشمن از قبل از شروع عملیات هوشیار شده بودند و برای مقابله با این عملیات آماده بودند. لذا عملیات گرچه چند ساعتی بیشتر طول نکشید، اما باعث تلفات سنگینی به نیروهای خودی شد و هیچ گونه دستاوردی در بر نداشت».

بیشتر بخوانید:

روزنامه اصلاح طلب همدلی نیز -9 دی 97- در مطلبی نوشت: «در حالی آمار تلفات عملیات کربلای 4 توسط مرکز تحقیقات سپاه کمتر از 1000 نفر ارائه شده است که آمار تلفات کربلای چهار تا 13 هزار نفر هم ذکر شده؛ شامل 6 هزار شهید و 7 هزار مجروح. ازجمله 175 غواصی که با دست بسته زنده به گور شدند. البته سپاه، نظریه پژوهشگران مستقل درباره شکست این عملیات و اشتباه فرماندهان در انجام آن را قبول ندارد و اعتقاد دارد با وجود خسارات وارد آمده به نیروهای ایرانی، عملیات کربلا 4 در بسیاری از محورها موفق بوده و عملیات موفقیت آمیز کربلا 5 هم از دل آن بیرون آمده است».

یقه دریدن طیف اصلاح طلب برای شهدای دفاع مقدس و فریاد وامصیبتای این جماعت برای عملیات کربلای 4 در روزهای اخیر در حالی صورت گرفت که این طیف سیاسی، کارنامه سیاهی در مواجهه با موضوع دفاع مقدس و همچنین مدافعان حرم دارد.

توهین به مراسم تشییع شهدا!

«فیض الله عرب سرخی» از فعالین اصلاح طلب و از دستگیرشدگان فتنه 88- خرداد 96- در واکنش به تشییع پیکر شهدا، در اظهارنظری توهین آمیز گفت: «مدت‌ها بود که برنامه تشییع شهید نداشتیم اما پیروزی اصلاح طلبان و شادی مردم و جشن‌های مردمی در شهرها باعث شده که باز هم فصل تشییع شهیدان آغاز شود»!

این اظهارنظر توهین آمیز این فعال اصلاح طلب با واکنش منفی افکار عمومی مواجه شد. یکی از فعالین فضای مجازی نوشت: «شهدا را نیاورید تا شادی اینها بهم نخورد! آدم از این همه وقاحت می‌ماند اگر آن‌ها نبودن شما کجا بودید که امروز استخوان‌هایشان هم جای شما را تنگ می‌کند!».

«عملیات تخریب» رسانه‌های اصلاح‌طلب؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای 4

یکی از فعالین رسانه‌ای نیز در واکنش به اظهارنظر هتاکانه عرب سرخی نوشت: «با هر دین و آئینی که باشیم، شهدا و رزمندگان و خانواده‌های آن‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردارند؛ حتی بسیاری از کشورهای غیرمسلمان نیز پس از سال‌ها به کهنه سربازان و کشته شدگان راه وطن احترام خاصی قائلند».

توهین شرم آور به شهدای غواص!

26 خرداد 94 مراسم باشکوه و به یادماندنی تشییع پیکرهای پاک 270 شهید تازه تفحص شده از جمله 175 شهید غواص و خط‌شکن کربلای 4 با حضور گسترده اقشار مختلف مردم برگزار شد. حضور مردم در این مراسم از جمله باشکوه‌ترین تجمعات مردمی در تاریخ انقلاب بود.

همزمان با این مراسم باشکوه و عظیم، روزنامه اصلاح طلب آرمان در اقدامی هتاکانه، طرح گرافیکی موهنی را تحت عنوان شهدای غواص چاپ کرد. این طرح سخیف و هتاکانه، شهدای غواص را در شمایلی نامناسب نشان می‌داد. این طرح هتاکانه با واکنش منفی و تند افکار عمومی مواجه شد.

علاوه بر این، در همان مقطع روزنامه اصلاح طلب ابتکار در مطلبی با عنوان «شهدا بی رنگ بودند؛ رنگی‌شان نکنید» نوشت: «شهدا هیچ رنگی نداشتند. آبی و زرد و سبز و بنفش و نبودند. حزب نداشتند! آن‌ها مثل مردم خالص بودند و انقلابی. برچسب زدن به مراسم تشییع آنها یک رویه غیراخلاقی و نادرستی بود که این بار هم برخی نتوانستند بدون توجه به این امر خطیر، حضور مردم را جهت‌دار نکنند. دیروز می‌توانست بسیار پرشکوهتر از آنچه بود به عنوان نماد روز ملی وحدت مطرح باشد اما گروه‌هایی تلاش کردند آن را به یک نماد حزبی و جناحی تقلیل دهند». این در حالی است که شعارهای مردم در روز تشییع شهدا شعارهایی همچون «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «نه سازش، نه تسلیم، نبرد با آمریکا»، «هیهات مناالذله» و «یاحسین (ع)» بود.

توهین به رزمندگان هشت سال دفاع مقدس!

در مهر ماه سال 91 همزمان با هفته دفاع مقدس، روزنامه اصلاح طلب شرق، کاریکاتور موهنی را علیه دفاع مقدس منتشر کرد. کاریکاتور مذکور ناخودآگاه خواننده را به یاد عکس‌های مشهور دفاع مقدس می‌انداخت که در آن رزمندگان اسلام در حال بستن سربندهای «یازهرا (س)»، «یا حسین (ع)»، «یامهدی (عج)» برای یکدیگر هستند. این کاریکاتور رزمنده‌های جبهه را در حال بستن سربند بر روی چشم همدیگر نشان می‌داد؛ کنایه از اینکه تصمیم و ایثارگری رزمندگان کورکورانه صورت گرفته است!

این کاریکاتور اهانت آمیز با استقبال رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اپوزیسیون و ضدانقلاب همراه و بارها در فضای اینترنت بازنشر داده شد.

«عملیات تخریب» رسانه‌های اصلاح‌طلب؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای 4

لازم به ذکر است که طراح این کاریکاتور موهن، «هادی حیدری» فرزند «غلامرضا حیدری» نماینده عضو فراکسیون امید مجلس دهم بود.

توهین به شهدای مدافع حرم

روزنامه اصلاح طلب قانون-مرداد 96- در مطلبی توهین آمیز با عنوان «پشت صحنه یک شهادت» ضمن ملامت سپاه پاسداران و نیروهای محور مقاومت و تذکر نسبت به بی توجهی به هشدارهای آمریکا، شلیک موشک‌های سپاه به مقر داعش در دیر الزور را اقدامی تنش زا معرفی کرد و شهادت جوانان ایرانی مدافع حرم را نتیجه" اشتباهات محاسباتی ایرانی‌ها" دانست.

بیشتر بخوانید:

توهین روزنامه اصلاح طلب به سپاه قدس و مدافعان حرم + عکس

در مقاله مذکور، در انتقاد از عامل اصلی اسیر شدن شهید بزرگوار محسن حججی، یعنی ارتش آمریکا که مواضع نیروهای مقاومت را بمباران کرد، هیچ عبارتی دیده نمی‌شود. در عوض در متن مقاله در سویه‌ای کاملاً مغرضانه از روسیه با تعبیر «روسیه گردن کلفت» یاد می‌شود که صرفاً به دنبال منافع خود است و تلویحاً چنین مدعی می‌شود که روسیه در این قضیه به ما خیانت کرده است.

«عملیات تخریب» رسانه‌های اصلاح‌طلب؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای 4

ریشخند مدافعان حرم!

اردیبهشت 96 انتشار کلیپی از سخنرانی «غلامحسین کرباسچی» دبیر کل حزب کارگزاران در مراسم افتتاح ستاد یکی از نامزدها در اصفهان، واکنش‌های بسیاری را در عرصه عمومی برانگیخت که در این میان احساس خشم و نفرت از این میزان بی غیرتی، توهین و البته بلاهت و حماقت سیاسی وجه غالب این واکنش‌ها بود.

بیشتر بخوانید:

آقای کرباسچی! از کسی که به سبک «معاویه» کیسه‌های طلا هبه می‌کرد، ریشخند «مدافعان حرم» بعید نبود

کرباسچی با لحنی تمسخر آمیز و ریشخند کننده به بحث حضور و نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و به ویژه بحث فراسیاسی و اعتقادی «مدافعان حرم» حمله کرده و می‌گوید: «نزنید این حرف‌ها را؛ غیرت دینی آیا این است که به اسم حالا دفاع از حرم و فلان و این‌ها. آقا جان! ما هم دلمان می‌خواهد در سوریه و لبنان و یمن و همه این‌جا صلح برقرار شود. دفاع از مظلوم شود. شیعیان آن‌جا تقویت بشوند. ولی آیا این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن این‌ها حاصل می‌شود؟ این دولت با غیرت دینی می‌گوید که بذارید ما از توان دیپلماسی برای حل مسائل منطقه استفاده کنیم. توان دیپلماسی بزرگان دیپلماسی که شش تا ابرقدرت را جلوی خودش بنشاند و بزرگ‌ترین مسئله تحریم که شورای امنیت بوده را حل بکنه می‌تواند با توان دیپلماسی بیاید این مسائل را حل کند».

اظهارات وقیحانه کرباسچی آن قدر بلاهت بار بود که بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه دولت روحانی هم در پاسخ به اوگفت: «با تروریست‌ها باید با زبان زور و قدرت صحبت کرد نه دیپلماسی».

مدافعان حرم، مسئول گرد و غبار خوزستان!

«مصطفی تاجزاده» از محکومین فتنه 88 – بهمن 95- در توئیتی وقیحانه، گرد و غبار در خوزستان را به مدافعان حرم ربط داده و نوشت: «وقتی حفظ اسد مهم‌تر از پاسداری از خوزستان شد، دیدن چنین وضع ناگواری نیز دور از انتظار نبود. دلواپس خوزستانیم».

«عملیات تخریب» رسانه‌های اصلاح‌طلب؛ از شهدای غواص و مدافعان حرم تا کربلای 4

تاجزاده بدون اشاره به کم کاری دولت، با ناجوانمردی توپ را در زمین مدافعان حرم انداخته و به لجن پراکنی پرداخت.

تاجزاده پیش از این مدعی شده بود که سوریه هم برجام می‌خواهد!

دفاع از حرم، خیلی معنا ندارد!

«محمد رضا خاتمی» از نمایندگان مجلس ششم و از اعضای شورای مرکزی حزب منحله مشارکت نیز- تیر 96- در اظهارنظری تأمل برانگیز گفت: «اصولاً اصلاح‌طلبان معتقدند که راه و روش دیپلماسی جواب می‌دهد. مسئله اصلی این است که آیا حضور نظامی ما در سوریه منطقی و قابل قبول است یا نه؟ از نظر اصلاح‌طلبان این حضور نظامی خیلی معنا ندارد. البته این تبلیغات و شعار وجود دارد که اگر ما آن‌جا نجنگیم باید با آن‌ها در شیراز و اصفهان بجنگیم. البته من نمی‌دانم این چقدر واقعیت داشته باشد. بالقوه داعش برای همه خطرناک است اما به علت تفاوت‌های زبانی، مذهبی و روشنفکری ایران خیلی امکان نفوذ آن‌ها در کشور وجود ندارد.»!

سردار قاسم سلیمانی چندی پیش گفته بود: «برخی اوقات ما از راه دیپلماسی اقداماتی می‌کنیم که اقدامات خوبی هم هست اما برخی گره‌ها و مشکلات فقط با دیپلماسی حل نمی‌شود و آنجا اتفاقات دیگری است که از همه رفتارهای دیپلماسی معمولی عبور می‌کند، درها را می‌گشاید، پیوندها را ایجاد و یخها را ذوب می‌کند و اخوت و صمیمیت ایجاد می‌کند و خون شهید نصیری از این خونها بود».

پیش‌تر آمریکائی‌ها اعلام کرده بودند نابودی داعش و گروههای تروریستی بین 20 تا 30 سال طول می‌کشد و قاسم سلیمانی فرمانده پیروز مقاومت که آمریکایی‌ها او را به اسم ژنرال سلیمانی می‌شناسند، کار داعش را 24 سال زودتر از برنامه ریزی آمریکایی‌ها به پایان رساند و محاسبات و برنامه ریزی آمریکایی‌ها را از بین برد و با این پیروزی به شهادت مجله نیوزویک، پیش از آنکه داعش را زیر پا بگذارد، هیمنه آمریکا را شکست.

جریان بی اعتقاد به باورهای مردم

موارد فوق تنها بخشی از اظهارات توهین آمیز طیف اصلاح طلب درباره دفاع مقدس و مدافعین حرم است. این قبیل اظهارات توهین آمیز در کنار گریبان دریدن این طیف برای عملیات کربلای 4، نفاق اصلاح طلبان در مواجهه با موضوع دفاع مقدس را بیش از پیش عیان می‌کند.

این قبیل اظهارات، مصادیقی روشن از تفکر سکولار و بی‌اعتقاد به باورهای پذیرفته شده مردم مؤمن ایران در طیف اصلاح طلب است.

برای جریان اصلاحات، همه چیز یک طعمه سیاسی برای تأمین منافع حزبی است. یک روز خون دانشجویان را بازیچه منافع حزبی خود می‌کند و روز دیگر رزمندگان دفاع مقدس و عملیات کربلای 4 را. یک روز مردم زلزله زده در غرب کشور و روز دیگر جان باختگان سانحه هوایی یا ساختمان پلاسکو سوژه منافع حزبی این جریان می‌شود.
موضوع مطلب : عملیات تخریب, رسانه‌های اصلاح‌طلب, شهدای غواص, مدافعان حرم, کربلای 4
کرباسچی محسن هاشمی

در حال حاضر محسن هاشمی و غلامحسین کرباسچی باید برای قصور و تقصیرهای خود در ماجرای تلخ سانحه اتوبوس دانشگاه به افکار عمومی پاسخگو باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق- در روزهای گذشته حادثه دلخراش سقوط اتوبوس دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات، به فوت 10 نفر و مجروحیت 26 نفر منجر شد.

از همان ساعات اولیه انتشار خبر واژگونی اتوبوس دانشجویان، در حالیکه عواطف عمومی جریحه دار شده و خانواده‌های بسیاری داغدار عزیزان و فرزندان خود شده و بسیاری دیگر پیگیر وضعیت و روند درمان مجروحان و مصدومان این حادثه بودند، جریان سیاسی خاص و رسانه‌های وابسته به این جریان در تدارک سیاسی و جناحی کردن این ماجرای غم‌انگیز و تاسف‌بار درآمدند تا طبق معمول از خون قربانیان این حادثه پلی به مطامع سیاسی خود بزنند.

اما درخصوص این اتفاق و چرایی هیاهوی یک طیف سیاسی خاص، گفتنی‌هایی است که در ادامه به اختصار به آن می‌پردازیم:

1- زمزمه‌های ایجاد واحد علوم و تحقیقات در اردیبهشت 1361 به گوش رسید و در نهایت در آبان 1363 در ساختمان کوچکی در تهران با جذب 250 دانشجو آغاز به کار کرد. [1]

ساخت واحد دانشگاهی در ارتفاع 1800 متری!

2- واحد علوم و تحقیقات در سال 1376 به منطقه حصارک تهران (مکان فعلی دانشگاه در ارتفاع بیش از 1800 متری)! منتقل شد. [2]

3- در سال 1376، «غلامحسین کرباسچی» - دبیر کل فعلی حزب اصلاح طلب کارگزاران سازندگی- شهردار تهران بود. [3]

4- «احمد خرم» وزیر راه دولت اصلاحات- 5 دی 97- در مصاحبه با ایسنا گفت: «طرح احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در شمال غرب تهران در دولت پنجم یا ششم و زمان شهرداری آقای کرباسچی مطرح شد. این دانشگاه در ارتفاع بالای 1800 متر ساخته شده که در اختیارمنابع ملی بود و قانونا ساخت و سازدر آن‌جا غیرمجاز محسوب می‌شد. همان زمان بنده وزیر راه و ترابری بودم و در آن دوره و قبل از آن مسوولیت کمیته راهبردی سبز کردن دامنه البرز را بر عهده داشتم که با این پروژه مخالفت کردیم اما به دلیل حمایت‌هایی که از دانشگاه آزاد صورت می‌گرفت، یک تکه زمین را تصرف کردند و سپس هر از گاهی ده‌ها هکتار دیگر را به تصرف خود درمی‌آوردند… طبق طرحی که ارائه دادیم قرار شد مسوولیت سبز کردن ارتفاع 1800 متری در مناطق 1 و 2 و 4 و ارتفاع 1400 متری در منطقه 5 را انجام دهیم که دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات نیز در این محدوده قرار داشت. ما سه سال در آنجا کار کردیم و بعد از آن مانع اجرای فعالیت‌مان شدند. طی آن سه سال دانشگاه آزاد را کنترل می‌کردیم که تصرف بیش از این صورت نگیرد، اما کاملاً غیرقانونی و قلدرمآبانه این کار را انجام دادند و به این قلدری هم افتخار می‌کردند».

بیشتر بخوانید:

با قلدری دانشگاه علوم و تحقیقات را گرفتند و ساختند

وزیر راه دولت اصلاحات در ادامه گفت: «محل احداث دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات در منطقه 5 تهران یکی از بدترین مکان‌های استقرار در جهان است. طبق اصول شهرسازی، محیط دانشگاه و اطراف آن حتماً باید برای عبور پیاده، دوچرخه و خودرو شیب ملایم داشته باشد و به هیچ عنوان نباید در محیط ناهموار این‌چنینی اقدام به ساخت و ساز کرد…این دانشگاه با شیب‌های غیرمجاز- شیب بالای 5 درجه- در نقطه ارتفاعی در منطقه‌ای برف‌گیر و دارای یخ‌زدگی ساخته شده است. وقتی آن‌جا یخبندان می‌شود، آدم پیاده هم سر می‌خورد، چه برسد به ماشین». [4]

5- روزنامه اصلاح طلب شرق - 11 دی 97- در یادداشتی به قلم «حسین آخانی» استاد دانشگاه تهران نوشت:

«حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه آزاد و جان‌باختن هشت جوان دانشجو و دو نفر دیگر و زخمی‌شدن 26 نفر همه و به ویژه خانواده‌های آن‌ها را سوگوار و گرفتار کرد. وزیر سابق راه‌وترابری آقای خرم که اتفاقاً از نظر جناحی با شهردار وقت همسو است در مصاحبه‌ای به‌طور مشخص شهردار آن زمان؛ آقای کرباسچی را مقصر این فاجعه می‌داند که با قلدری و غیرقانونی زمین‌های بالای هزارو 800 متر ارتفاع را برای ساخت دانشگاه آزاد تغییر کاربری دادند. به نظر من این موضوع باید به‌طور جد از سوی دستگاه‌های نظارتی و قانونی پیگیری شود و کسانی که در این ساخت‌وساز درگیر بودند، در مقابل عدالت پاسخ‌گو باشند».

این روزنامه در ادامه نوشت: «جناب آقای کرباسچی، شما در 65 سالگی احتمالاً باید بازنشسته باشید. از شما دعوت می‌کنم روز سه‌شنبه همین هفته بیایید با آقای حناچی با دوچرخه سری به شهر بزنید، با رکاب‌زدن از میدان توحید تا انقلاب ببینید که چه ساخته‌اید؟ اگر دوچرخه ندارید، من به شما امانت می‌دهم…اگر شما هم…با دوچرخه در شهر گشت می‌زدید یا با پای پیاده یک بار لذت کوه‌نوردی در شمال تهران را چشیده بودید، آن وقت حتی قوی‌ترین نیرو هم نمی‌توانست شما را در ساختن ساختمان دانشگاه آزاد در آن شیب‌های تند مجاب کند و الان این 10 جوان به جای گورستان در کنار خانوده‌شان زندگی می‌کردند و 26 جوان زخمی هم جایشان در بیمارستان نبود». [5]

محسن هاشمی، معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات

6- «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران -11 آذر 97- در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا به حادثه دانشگاه آزاد واکنش نشان نداید، چرا که می‌گویند این ساختمان در زمان پدر شما ساخته شده، به شوخی گفت: «قرار شد پدر به پسر کاری نداشته باشید!

این اظهارات در حالی است که پسر-یعنی آقای محسن هاشمی- در تاریخ هشتم مهر ماه 92 با حکم حمید میرزاده، سرپرست وقت دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شد.

وی همچنین به صورت همزمان معاونت عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات را نیز بر عهده می‌گیرد. وی تا شهریور 96 در این دو پست مشغول به کار بوده است. [6]

7- «محسن هاشمی» - مهر 93- در سمت معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در مصاحبه‌ای با اشاره به اینکه ساختمان‌های واقع در واحد علوم و تحقیقات در ارتفاع قرار دارد که پایین‌ترین نقطه آن در ارتفاع هزارو 600 متری و بالاترین نقطه آن در ارتفاع 2 هزار متری واقع است، گفته بود: «بین بالاترین و پایین‌ترین منطقه حدود 400 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد و طول خیابان‌ها نیز به 7 کیلومتر می‌رسد که اکنون با اتوبوس بین سایت‌های موجود سرویس‌دهی می‌شود.»

هاشمی در بخش دیگری از این مصاحبه گفته بود: «30 اتوبوس به منظور جابه‌جایی مراجعه‌کنندگان، دانشجویان و کارکنان در بین سایت‌ها به کار گرفته شده است که با راه اندازی حمل و نقل کابلی گامی مهم به منظور صرفه‌جویی در سوخت و زمان و کاهش هزینه‌ها، برداشته خواهد شد.»

معاون وقت عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در ادامه گفته بود: «در طول یک سال آینده حمل و نقل کابلی در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شود و تا زمستان سال 94 به بهره برداری برسد». [7]

تله کابین برای هتل بود نه دانشگاه!

همانطور که ملاحظه کردید، محسن هاشمی رفسنجانی، حدود 4 سال مسئولیت معاونت عمرانی دانشگاه آزاد و همچنین مسئولیت معاونت عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات را برعهده داشته است. وی علیرغم تاکید بر افتتاح تله کابین واحد علوم و تحقیقات در زمستان سال 94، افتتاح تله کابین را صرفاً با هدف صرفه جویی در سوخت و زمان و کاهش هزینه‌ها معرفی می‌کند و در این مصاحبه هیچ اشاره‌ای به ارتباط تله کابین و افزایش ایمنی مسیرهای دانشگاه نمی‌شود.

محسن هاشمی علاوه بر این هیچ اشاره‌ای به شیب تند مسیر حرکت اتوبوس‌های دانشگاه و لزوم ایمن سازی مسیر از طریق بکارگیری گاردریل و دیگر لوازم ایمن ساز نداشته است.

در روزهای گذشته «صالح اسکندری» رئیس سازمان رسانه‌های دانشگاه آزاد در حساب کاربری توئیتر در مطلبی نوشته بود: «برخی به جای تسلیت زخم زبان می‌زنند. آنهم به خاطر تله کابینی که با شکایت کیفری یک سازمان متولی منابع طبیعی و ایرادات فنی متوقف است. البته انتقال 40 هزار دانشجو با تله کابین غیرممکن است».

بیشتر بخوانید:

جابه جایی دانشجویان با تله کابین

همچنین در روزهای اخیر «محمد مهدی طهرانچی» رئیس دانشگاه آزاد با غیر کارشناسی خواندن طرح تله کابین گفته بود: «برخی درباره تله کابین حرف‌هایی می‌زنند که به دور از عقل است. در حال حاضر نمی‌خواهم به بحث تله کابین ورود کنم. حدود 50 ماشین در حال جابه جایی دانشجویان هستند. جمعیت علوم و تحقیقات زیاد است. امکان انتقال این جمعیت از در ورودی دانشگاه به دانشکده‌ها وجود ندارد. از لحاظ کارشناسی تله‌کابینی که کابین 4 نفره دارد، چگونه می‌تواند این تعداد دانشجو را جابه جا کند. تله‌کابین یک خط مستقیم است در حقیقت چگونه می‌تواند به دانشکده‌های مختلف سرویس دهد؟».

طهرانچی در ادامه گفته بود: «تله‌کابین در چند جای خاص می‌ایستد که هیچ ربطی به دانشکده‌ها ندارد. تله‌کابین برای هتل طراحی شده است، چرا حرفی می‌زنند که درد ما را بیشتر می‌کنند. آقایانی که این دانشگاه را طراحی کردند، بدون گاردریل طراحی کردند، پیچ آنچنانی گذاشته‌اند، تله‌کابین برای آن محیط مناسب نیست. اگر در باز شود و دانشجو به پایین پرت شود مسائل خاص خودش را دارد. چرا حرف‌های غیر کارشناسی می‌زنند. مسائل دیگری پشت آن وجود دارد».

یکی از فعالین فضای مجازی نیز در روزهای گذشته در مطلبی نوشته بود: «…کاش همان گونه که اجازه راه اندازی تله کابین را از مرحوم هاشمی گرفتید، اجازه نصب گاردریل در مسیرهای دانشگاه را هم می‌گرفتید. از خون دانشجویان استفاده سیاسی نکنید».

فرار از پاسخگویی و عقده گشایی سیاسی!

8- جان باختن شهروندان در سوانح ناشی از کوتاهی مدیران ذی ربط، قرمز و آبی ندارد. هر جا اتفاق بیفتد، تأسف بار و موجب مواخذه است.

در ماجرای تلخ اخیر، حتماً مسئولیت ماجرا متوجه مدیران فعلی واحد علوم تحقیقات نیز هست؛ اما این موجب نمی‌شود که قصور و تقصیر کسانیکه تصمیمات اشتباه گرفته و مسبب اصلی این اتفاق هستند نادیده گرفته شود. واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد با تصمیم اشتباه غلامحسین کرباسچی-شهردار وقت تهران و مدیران وقت دانشگاه آزاد در سال 76 بدون توجه به ابتدائیات اصول ایمنی در ساخت و ساز، در ارتفاع بیش از 1800 متری بنا شد.

محسن هاشمی که به مدت حدود 4 سال مسئولیت همزمان معاون عمرانی دانشگاه آزاد و همچنین معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد را بر عهده داشته است به هیچ عنوان به موضوع ایمن سازی مسیر حرکت دانشجویان در دانشگاه از طریق نصب گاردریل و دیگر لوازم ایمن ساز توجهی نداشته و به هیچ عنوان هدف از ساخت تله کابین را افزایش ایمنی در حمل و نقل دانشجویان معرفی نمی‌کند، چرا که بنابر اظهارات رئیس فعلی دانشگاه آزاد، تله کابین برای ساختمان هتل ساخته شده بود و نه دانشگاه! که اگر حتی برای دانشجویان هم ساخته شده بود به هیچ عنوان ظرفیت جابجایی دانشجویان را نداشت.

در حال حاضر محسن هاشمی و غلامحسین کرباسچی باید برای قصور و تقصیرهای خود در ماجرای تلخ سانحه اتوبوس دانشگاه به افکار عمومی پاسخگو باشند.

9- در خاتمه باید گفت، یک جریان سیاسی خاص که دانشگاه آزاد که ارزش دارای هایی آن پنج سال قبل، 300 هزار میلیارد تومان برآورد می‌شد را حیات خلوت خود می‌دید، از دو سال قبل (30 دی 95) که بنا شد دانشگاه آزاد سر و سامان شفاف حقوقی داشته باشد و تحت نظارت و حسابرسی قرار بگیرد، از این اقدام عصبی شده و از مدیریت جدید کینه به دل گرفته بود، با عقده گشایی به کاسبی سیاسی از خون دانشجویان پرداخت. این طیف با جنجال سازی کاذب در موضوع تله کابین و احساسی کردن فضا و تشویق دانشجویان به انجام اقدامات ساختارشکن، تقلا کرد تا یک حادثه تلخ را به یک مسئله امنیتی و هزینه ساز برای نظام تبدیل کند.

خون مردم و از جمله خون دانشجویان فوت شده در سانحه تلخ واحد علوم و تحقیقات، برای این طیف سیاسی، حکم بازیچه‌ای را دارد که صرفاً برای ماهیگیری سیاسی و تأمین منافع قبلیه ای و شخصی به کار می‌آید.


[1] - http://srbiau.ac.ir/file/download/news/1473586264-aboutsrbiau.pdf

[2] - yon.ir/y4wlc

[3] - yon.ir/vpg9k

[4] - https://www.isna.ir/news/97100503152

[5] - mshrgh.ir/924823

[6] - yon.ir/Lipaw

[7] - yon.ir/Lipaw
موضوع مطلب : هاشمی, کرباسچی
به موسوی گفتم شما که تایید می‌کنید برای تجمع مجوزی نداشتید، به چه دلیل به این تجمع غیر قانونی رفتید؟ گفت من رفتم مردم را به آرامش دعوت کنم. گفتیم اگر برای این امر رفته بودید، پس چرا مردم را کنترل نکردید و به پایگاه بسیج حمله شد. آنهم مسلحانه که نتیجه‌اش کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان بود؟
به موسوی گفتم شما که تایید می‌کنید برای تجمع مجوزی نداشتید، به چه دلیل به این تجمع غیر قانونی رفتید؟ گفت من رفتم مردم را به آرامش دعوت کنم. گفتیم اگر برای این امر رفته بودید، پس چرا مردم را کنترل نکردید و به پایگاه بسیج حمله شد. آنهم مسلحانه که نتیجه‌اش کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان بود؟
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز: اکنون پس از گذشت سال‌ها از آشوب‌ها و اغتشاش‌های سال 88، به رهبری موسوی و کروبی، محمد اسماعیل کوثری، نماینده وقت مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در نشستی که در پاسداشت حماسه مردمی نه‌دی، در موسسه آموزشی فرهنگی راهیان کوثر، برگزار شد، سخنان مهم و کمتر شنیده شده‌ای را پیرامون حوادث و اتفاقات فتنه 88 بیان کرده است که انتشار آن برای شناخت بهتر ابعاد فتنه، لازم است.
 
متن پیش رو، مکتوب بخشی از سخنان کوثری در ارتباط با فتنه 88 است که برای اولین بار رجانیوز اقدام به انتشار آن می‌کند. سردار کوثری هم‌اکنون جانشین قرارگاه ثارالله سپاه است:
 
«ساعت حوالی ده و نیم شب خبر رسید که آقای موسوی در قیطریه خبرنگاران داخلی و خارجی را جمع کرده و در نشستی که با حضور آنها داشته است، گفته است که «من برنده قطعی انتخابات هستم.»
 
پس از این، رهبر انقلاب از آقای موسوی پرسید بر چه اساسی مدعی این هستید که در انتخابات پیروز شده اید؟ درحالی که تا ساعت حدود یک و نیم رای گیری ادامه داشت.
 
روز بعد که نتایج غیر رسمی انتخابات اعلام شده بود، احمدی نژاد در میدان ولیعصر تجمعی برای جشن پیروزی ترتیب داد.
 
بعد از تجمع موسوم به سکوت بود که رهبر انقلاب در جلسه ای که با موسوی تشکیل دادند و به موسوی تاکید کردند که اگر به چنین آشوب هایی ادامه دهد، نخواهد توانست که قضیه را جمع کند و به مشکل بر می‌خورد.سپس روز دوشنبه، موسوی برای تجمع در خیابان انقلاب اسلامی و آزادی، فراخوان داد.
 
در نماز جمعه پیش روی این ماجرا که به امامت خود رهبر انقلاب اسلامی برگزار شد، حضرت آقا صریح و شفاف در رابطه با حواشی پیش آمده مطالبی را گفتند. پس از آن، آقایان موسوی و کروبی دوباره اقدام به انتشار بیانیه کردند.
 
تشکیل جلسه کمیسیون امنیت ملی
یک شنبه پس از نماز جمعه مقام معظم رهبری، کمیسیون امنیت ملی برای اتفاقات پیش آمده تشکیل جلسه داد.
 
نتیجه جلسه این شد که کمیسیون امنیت ملی وظیفه دارد برای ختم غائله، با این آقایون صحبت کند که چرا در صدد ایجاد نا امنی و اشوب هستند؟ ادله شان برای تقلب در انتخابات چیست؟
 
دیدار و گفتگو با کاندیدا ها
اولین کسی که پس از جلسه‌مان با او تماس گرفتیم محسن رضایی بود. اول تیر ماه با محسن رضایی صحبت کردیم. گفتیم از شما گله داریم. بالاخره باید با انتشار یک بیانیه‌ای به حمایت از رهبر انقلاب و جمهوری اسلامی می‌پرداختید.
 
پس از جلسه با محسن رضایی، روز چهارشنبه به گفتگو با آقای موسوی. گفتیم آقای مهندس حرف شما چیست. علت چنین اقداماتی چیست؟ چرا دست به آشوب علیه کشور می‌زنید؟
 
گفتیم ما نمایندگان ملت هستیم و باید پاسخگوی ملت باشیم که چرا چنین کارهایی از جانب شما سر می‌زند.
 
جلسه‌مان با آقای موسوی، از ساعت 6 صبح تا یک ربع به هشت طول کشید. ایشان گفت که من نه شورای نگهبان و و نه وزارت کشور را قبول دارم. به ایشان عرض کردم که برخی هستند که اصلا نظام را هم قبول ندارند. اما زندگی خود را ادامه می‌دهند و قصد تبدیل شدن به نفر دوم نظامی که مورد قبولشان نیست را ندارند. گفتیم شما میخواستید با شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نفر دوم این نظام شوید. آنهم با تایید شواری نگهبان و وزارت کشور.
 
گفتیم شما چرا ساعت ده و نیم شب در حضور خبرنگارانی که اکثرشان خارجی بودند، اعلام کردید که برنده قطعی انتخابات هستید. دلیلتان چه بود؟
 
چه عاملی باعث شد که موسوی در آن ساعت که هنوز رای گیری به اتمام نرسیده بود، اعلام پیروزی در انتخابات را کنند؟
مشاوران آقای موسوی یک ستادی تشکیل داده بودند و این ستاد معاونت های مختلفی داشت. یکی از این معاونت ها برای بحث نظر سنجی بود و مسئولیت آن معاونت نیز با آقای مهدی هاشمی رفسنجانی بود.
 
این معاونت بجای نظر سنجی، به نوعی نظر سازی می‌کرد و در نتیجه به آقای موسوی اینطور القا می‌کرد که برنده انتخابات شده است.
 
در نهایت ما به موسوی گفتیم شما که می‌گویید من این نهاد ها را قبول ندارم، نباید برای انتخابات کاندیدا می‌شدید. کسی هم اگر می‌پرسید چرا کاندید نشدید، پاسخ می‌دادید من شواری نگهبان را قبول ندارم و شرکت نمی‌کنم.
 
پس حالا که وارد انتخابات شدید، یعنی شورای نگهبان را قبول داشتید و حالا که متوجه شدید انتخاب نشدید، می‌گویید من شورای نگهبان را قبول ندارم.
 
من به ایشان گفتم که شما در مناظره ها دائم به آقای احمدی نژاد می‌گفتید که بر خلاف قانون عمل می‌کند. خب اگر ایشان(احمدی‌نژاد) خلاف قانون عمل کرده باشد، شما هم خلاف قانون عمل کردید. 
 
پرسید چرا؟ گفتم مگر شما مجوز داشتید که برای تجمع در خیابان انقلاب و آزادی فراخوان دادید؟ چون مجوز نداشتید، پس خلاف کردید و اینها دلیل نمی‌شود که شما ادعا کنید در انتخابات تقلب صورت گرفته و از ما هم انتظار داشته باشید که ادعای شما را بپذیریم.
 
به موسوی گفتم شما که تایید می‌کنید برای تجمع مجوزی نداشتید، به چه دلیل به این تجمع غیر قانونی رفتید؟ گفت من رفتم مردم را به آرامش دعوت کنم. گفتیم اگر برای این امر رفته بودید، پس چرا مردم را کنترل نکردید و به پایگاه بسیج حمله شد. آنهم مسلحانه که نتیجه‌اش کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان بود؟
 
اصرار موسوی بر لجبازی
در نهایت و در آخر جلسه آقای موسوی گفت که «اگر این 13 میلیون و خورده ای که به من رای دادن، بگویند تقلب نشده، باز هم من می‌گویم تقلب شده است».
 
ما هم گفتیم پس شما هیچ منطق و استدلالی ندارید و خداحافظی کردیم.
 
پس از جلسه با موسوی رفتیم نزد آقای هاشمی و گفتیم حاج آقا شما که مدعی رفاقتی 50 ساله با رهبر انقلاب هستید، چرا در حمایت از رهبر و انقلاب اسلامی، یک بیانیه‌ای صادر نمی‌کنید؟
 
آقای هاشمی رفسنجانی گفت که من تحت فشار هستم و نمی‌توانم بیانیه صادر کنم. خب دو هزاری ما افتاد که منظورش چیست. منظورش این بود که دخترش فائزه را دستگیر کرده بودند.
 
به آقای هاشمی گفتم که خب فائزه را هم آوردن تحویل دادند. اصلا در آن شلوغی و آشوب ها چه می‌کرد؟ عین جمله آقای هاشمی به من این بود: «به من گفتن که ما(فائزه هاشمی به همراه دختر دایی و زن دایی‌اش) اونجا رفته بودیم ساندویچ بخوریم.»
 
در آخر جلسه به آقای هاشمی گفتیم پس شما در حمایت از رهبر بیانیه صادر می‌کنید؟ گفتند بله. یکی دو روز دیگر. تا دو روز ما پیگیری کردیم و فهمیدیم که بیانیه ای ندادن. روز جمعه بود که از دفتر مقام معظم رهبری گفتند یک بیانیه ای صادر شده است، منتهی قابل انتشار نیست!.
 
جلسه با نفر آخر انتخابات
هفته بعد از جلسه با مرحوم هاشمی، رفتیم به ملاقات آقای کروبی و گفتیم دلایل شما برای وقوع تقلب در انتخابات چیست؟
 
کروبی گفت به این دلیل تقلب شده است که در انتخابات قبلی (انتخابات ریاست جمهوری سال 88) من چهار میلیون رای آوردم. اما در این انتخابات سیصد هزار رای بیشتر ندارم. گفتیم خب این مشخص است. حتی نزدیک ترین فرد به شما، به جنابعالی رای ندادند. انتظار دارید مردم رای بدهند؟ گفت چه کسی نزدیک من است؟ گفتیم کرباسچی که مشاورتان بود.
 
اعتراف خاتمی به عدم تقلب در انتخابات
به جلسه با آقای خاتمی نتوانستم بروم.. اما چند نفر از همکاران رفتند. بعد که نتیجه جلسه با خاتمی را پیگیر شدم و گفتیم نتیجه چی شد؟ گفتند که آقای خاتمی می‌گوید «من قبول دارم که تقلب نشده است.»
 
گزارشات این جلسات و گفتگو با این اشخاص جمع بندی شد و فرستادیم برای رهبر انقلاب. و ایشان هم گفتند اگر آقای خاتمی قبول دارد که تقلبی صورت نگرفته است، چرا برای ختم غائله، اعلام عمومی نمی‌کند؟»
 
کشته‌سازی های دروغین!
همچنین سردار کوثری با اشاره به کشته سازی های طرفداران موسوی گفت: «حتی در مجلس آقای الویری و محمدرضا بهشتی لیستی آوردند و مدعی شدند که 69 نفر کشته شدند. گفتیم لیست اسامی را بدهید تا تحقیق کنیم. لیست را که تحویل گرفتیم، دیدیم بعنوان مثال در قسمت اسامی فقط نوشته است حسین، رضا. خب گفتیم اینها فامیلی ندارند؟ قرار شد دوباره اسامی را با نام خانوادگی و مشخصات کامل بیاورند. اسامی لیست‌شان به 72 نفر رسید. به تعبیری می‌خواستند از تعداد 72 تن شهدای کربلا، سوءاستفاده کنند.
 
رفتیم تحقیق کردیم و به این نتیجه رسیدیم که از این تعدادی که برای ما لیست کرده بودند، 39 نفر قطعی است. آن 39 نفر را هم که بررسی کردیم، 13 نفرشان شهدای بسیجی و سپاهی بودند که به دست فتنه گران به شهادت رسیده بودند. 13نفرشان نیز از مردم عادی بودند. مابقی هم از طرفداران آقای موسوی بودند.»
 
سردار کوثری در ادامه به آسیب‌شناسی رفتار خواص در صدر اسلام پرداخت و با مرور برخی حوادث در دوران‌های مختلف انقلاب اسلامی، توصیه‌هایی به حضار ارائه نمود.موضوع مطلب : ناگفته‌های سردار کوثری, جانشین قرارگاه ثارالله, فتنه 88, ادعای تقلب, سناریوی کشته‌سازی
دری اصفهانی برجام

در پسابرجام، قوانینی همچون آیسا، کاتسا 2017، وضعیت اضطراری علیه ایران، بهبود برنامه معافیت از اخذ روادید و ممنوعیت سفر توریستی، قانون مهاجرت و…تمدید و تصویب شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق - حسن روحانی- 10 دی 97- در جمع وزیر، معاونان و مدیران وزارت نیرو گفت: «برجام یکی از خیرات دولت یازدهم است که حسنه آن مداوم بوده و برای همیشه باقی می‌ماند و مانند کار خیری است که پایان ندارد اما نباید آن را تنها اقدام دولت یازدهم دانست.»

به بهانه این اظهارنظر تأمل برانگیز رئیس جمهور، مرور کوتاهی داریم بر «15 حسنه برجام»!

1- صنعت هسته‌ای: به واسطه برجام، 9700 کیلوگرم اورانیوم غنی شده (از مجموع 10 هزار کیلوگرم) که معادل 97 درصد کل اورانیوم غنی شده در 10 سال بود از کشور خارج شد، 15 هزار سانتریفیوژ از مجموع 19 هزار سانتریفیوژ (78 درصد کل سانتریفیوژها) اوراق شد، ماهیت رآکتور آب سنگین اراک تغییر کرد و قلب رآکتور خارج و از کار انداخته شد، بخش عمده‌ای از ظرفیت متشکل متخصصان فعال در بخش هسته‌ای از هم پاشیده شد، پیشرفت شتابان برنامه هسته‌ای برای حداقل 8 سال متوقف شد و محدودیت‌های گسترده در بخش تحقیق و توسعه به وجود آمد.

ایران با برجام-برخلاف معاهده NPT - برای اولین بار در جهان به یک «استثنا» تبدیل شده و علیرغم فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای، حق غنی سازی بالاتر از 3.5% را ندارد! در حالی که اگر حق غنی سازی ایران در برجام به رسمیت شناخته شده بود، ایران بدون هیچ محدودیتی می‌توانست مثل بسیاری از دیگر کشورها میزان غنی سازی‌اش را بنا به نیاز و توان خود انجام دهد. این در حالی است که پیش از امضای برجام به جهت رشادت‌های مجید شهریاری‌ها و مصطفی احمدی روشن‌ها و مسعود علیمحمدی ها، ایران به غنی سازی 20 درصد برای استفاده در مصارف علمی از جمله مصارف پزشکی رسیده بود.

2- تحریم: برجام، زیرساخت تحریم‌ها را گسترده‌تر کرد. «دنیس رأس» سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی که چندین دوره از جمله در دولت باراک اوباما به عنوان مشاور رئیس‌جمهور فعالیت کرده است-شهریور 96- در یادداشتی با عنوان «راه مناسب برای فشار بر ایران» در روزنامه «نیویورک دیلی نیوز» نوشت: «برجام توافق خوبی است که به جای لغو تحریم‌های ایران موجب تشدید تحریم‌ها علیه این کشور شده است».

بیشتر بخوانید:

تحریم‌ها داشت فراموش می‌شد اما ترامپ نگذاشت!

دولتمردان و طیف اصلاح طلب مدعی بودند که به واسطه برجام تمامی تحریم‌های ضد ایرانی از جمله تحریم‌های مالی و بانکی در دی 94- روز اجرای برجام- یکباره لغو خواهد شد و نه تعلیق. اما در پسابرجام، قوانینی همچون آیسا، کاتسا 2017( معروف به مادر تحریم‌ها و سیاه چاله تحریم)، وضعیت اضطراری علیه ایران، بهبود برنامه معافیت از اخذ روادید و ممنوعیت سفر توریستی، قانون مهاجرت و…تمدید و تصویب شد.

«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی- تیر 95- گفت: «حداقل از نظر علمی 40 سال استاد دانشگاه هستم، لذا این را می‌توانم بگویم. پیش از این دانشگاه‌های ما با دانشگاه‌های خارج در تماس بودند و تزهای مشترک داشتند و به ویژه دانشمندان اروپایی به راحتی به ایران می‌آمدند و در کارگاه‌های فنی، آموزشی و تحقیقاتی مشارکت داشتند و این در حالی بود که هیچ مسئله‌ای در رفت و آمد آنها وجود نداشت. هم اکنون و پس از پیش آمدن قضایای روادید تعداد زیادی از دانشمندان اروپایی که مقداری احتیاط می‌کنند از آمدن به ایران استنکاف دارند.

به قول دانشگاهی‌ها این یعنی وضعیت آنها پیش از برجام بهتر از پس از برجام بوده است». روزنامه اصلاح طلب «سازندگی» - دی 97- در گزارشی نوشت: «ایران موبه مو تعهدات هسته‌ای خود را اجرا می‌کند، اما تحریم‌هایی را تحمل می‌کند که به مراتب سخت‌تر از دوره قبل از توافق است…خروج از برجام… گزینه بهتری از ماندن در توافق یکجانبه، تحریم‌های سخت‌تر از پیشابرجام، دلخوش کردن به اقدامات نمادین اروپا و مشاهده رکودی است که این بار می‌تواند اقتصاد کشور را از گروه کشورهای با درآمد متوسط به فقیر مبدل سازد».

3- دلار: روحانی در زمان تبلیغات انتخاباتی خود در سال 92 گفته بود: «… و بعد از چند ماه دلار به چند برابر قیمت افزایش یافت. مشکل کجاست؟ مشکل، عدم مشورت؛ مشکل، خودشیفتگی؛ مشکل، عدم استفاده از ابزار علمی برای اداره کشور؛ مشکل، بی‌ثباتی‌هاست، این بی‌ثباتی‌ها چگونه به مردم اطمینان خواهد داد؟ آرامش خواهد داد؟ مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش و قدرت آینده‌نگری را می‌خواهند. در دولت من استفاده از تمام شایستگان انجام خواهد شد».

بیشتر بخوانید:

دلار 5800 تومانی دستاورد دولت برجام و تلگرام

دلار در سال 94 حدود 3,000 تومان بود که در سال 97 تا 18,000 تومان نیز افزایش یافت و اکنون در کانال 10 و 11 هزارتومان است. این در حالی است که مردم در اثر تبلیغات و عملیات روانی ستاد برجام اینگونه تصور می‌کردند که قیمت هر دلار در پسابرجام 1,000 تومان خواهد شد. فروردین ماه امسال به هنگام اعلام بسته ارزی توسط جهانگیری، روزنامه‌های اصلاح‌طلب، تصویر سوپرمن را با تیترهای «بازگشت اسحاق» و «بازگشت جهانگیری» منتشر کردند و از «حضور مقتدرانه جهانگیری در حل بحران ارزی» خبر دادند؛ اما با تصمیم مذکور دولت، 18 میلیارد دلار ذخیره محدود ارزی بدون هیچ محدودیت و نظارتی واگذار شد که رانتی 180 هزارمیلیارد تومانی را در کنار تحمیل تورم شدید به مردم و کاهش قدرت خرید آنان، به همراه داشت. «احمد خرم» وزیر راه دولت اصلاحات-تیر 97- در مصاحبه با روزنامه اصلاح طلب آرمان گفته بود: «وقتی شنیدم قرار است ارز 4200 تومانی عرضه شود، گفتم این نرخ باعث جشن و پایکوبی رانت‌خواران خواهد شد».

4- عزت گذرنامه دیپلماتیک ایران: در دولت روحانی و در دوران ریاست ظریف بر وزارت خارجه، برای اولین بار پس از انقلاب اسلامی، آمریکا در اقدامی غیرقانونی از ورود نماینده ایران در سازمان ملل- حمید ابوطالبی -جلوگیری کرد و وی را تروریست نامید. این در حالی است که مقامات ارشد دولت روحانی در اظهارات جداگانه از تنش زدایی و تعامل سازنده با جهان و مسلط بودن دستگاه دیپلماسی دولت به زبان مذاکره سخن می‌گفتند.

اخراج 2 دیپلمات ایرانی از هلند، اخراج یک دیپلمات ایرانی از فرانسه، اخراج دو دیپلمات ایرانی از آلبانی، بازداشت یک دیپلمات ایرانی در آلمان و سپس استرداد وی به بلژیک، دومینوی اخراج دیپلمات‌های ایرانی را در پسابرجام رقم زد. با برجام عزت گذرنامه دیپلماتیک ایران هم رفت. امتناع آلمان از سوخت رسانی به هواپیمای حامل ظریف را هم باید به فهرست بی احترامی به گذرنامه دیپلماتیک اضافه کرد.

بیشتر بخوانید:

شاهکار دیپلماسی انفعالی وزارت خارجه

5- احترام به پاسپورت ایرانی: در سال 94 فاجعه بزرگ منا رخ داد و حدود 600 زائر ایرانی در این حادثه تلخ به شهادت رسیدند. انفعال وزارت خارجه دولت روحانی و بی توجهی ظریف به غرور ملی ایرانیان موجب شد تا رژیم آل سعود در جایگاه طلبکار نشسته و گستاخی کند. سعودی‌ها حتی به ظریف در مورد فاجعه منا اجازه ملاقات هم ندادند! علاوه بر این، حادثه تأسف برانگیز و شرم‌آور تعرض پلیس سعودی به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، هتک حرمت به زنان ایرانی در فرودگاه‌های خارجی، رفتار اهانت آمیز امارات در تراشیدن موی سر معلمان ایرانی، برگزاری اجلاس گروهک تروریستی منافقین تنها 48 ساعت پس از بازگشت ظریف از فرانسه، رفتار توهین آمیز فرانسه در بستن غرفه ایران و ممانعت از حضور بازدیدکنندگان ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی مواد غذایی پاریس موسوم به SIAL و…مصادیقی از بی احترامی به پاسپورت ایرانی در پسابرجام است.

6- مسکن: در دولت روحانی قیمت مسکن در شهر تهران حدود 130 درصد افزایش یافت. کاهش 60 درصدی تولید مسکن، توقف مسکن مهر، باقی ماندن طرح مسکن اجتماعی در حد شعار و حرف نیز از نتایج برجامیزه کردن اقتصاد کشور در دولت روحانی است. ناگفته نماند که در فاصله زمانی سال 96 تا 97 نرخ اجاره بها برای یک واحد مسکونی 50 متری از 400 هزار به 700 هزار تومان و با افزایش 10 میلیونی ودیعه مواجه شد. «عباس آخوندی» وزیر راه سابق راه و شهرسازی چندی پیش در مراسم تکریم و معارفه وزیر راه و شهرسازی گفته بود: «این افتخار است که دولت حتی یک واحد مسکونی نساخت. از ابتدا قرار نبود دولت خانه‌ای بسازد»!

7- تورم: در روزهای گذشته روزنامه اصلاح طلب و حامی دولت «قانون» نوشته بود: «با توجه به تورم کشور و بر اساس رقمی که مرکز آمار یا بانک مرکزی اعلام کرده است، میزان تورم در کشور حدود 40 درصد است». در سال 92 و در آغاز به کار دولت روحانی، قیمت هر کیلوگرم مرغ حدود 6,100 تومان بود؛ اما هم‌اکنون به حدود 14 هزار و پانصد تومان رسیده. یعنی حدود 8 هزار تومان گران‌تر شده و به عبارتی بیش از دو برابر شده است. در سال 92 قیمت هر کیلوگرم گوشت گوسفندی 29,750 تومان و گوشت گوساله 30800 تومان بود؛ اما هم‌اکنون قیمت گوشت گوسفندی 70 هزار تومان و گوشت گوساله 68 هزار تومان است. این آمار هم نشان می‌دهد قیمت گوشت قرمز در دولت روحانی بیش از دو برابر شده است. دیگر اقلام سبد خانوار نیز افزایش قیمت چشمگیری داشته است.

8- خودرو: در سال 94، قیمت پراید در بازار حدود 20 میلیون تومان بود که اکنون قیمت این خودرو در بازار حدود 39 میلیون است. قیمت پژو 206 تیپ 5 در سال 94 در بازار حدود 37 میلیون تومان بود و اکنون قیمت این خودرو در بازار حدود 71 میلیون است. قیمت خودرو وارداتی النترا در سال 94 حدود 123 میلیون تومان بود و اکنون قیمت این خودرو در بازار حدود 330 میلیون تومان است. در آبان 97 رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو گفت: «قیمت قطعات یدکی خودرو بین 40 تا 300 درصد افزایش داشته است».

9- سکه: در سال 94 سکه حدود یک میلیون تومان بود اما در سال جاری قیمت سکه تا آستانه 5 میلیون تومان نیز افزایش یافت و اکنون قیمت سکه حدود 3 میلیون و 700 هزار تومان است.

بیشتر بخوانید:

کدام اعضای دولت روحانی توقع مردم از برجام را بالا بردند؟

10- قطعنامه‌های سازمان ملل: لغو (تعلیق) قطعنامه تحریمی 1929 شورای امنیت، اوج استدلال‌های دولت فعلی و وزارت خارجه در توجیه ضرورت برجام است اما نمی‌گویند این قطعنامه تحریمی سنگین را چه کسانی سوغات آوردند؟ قطعنامه 1929 در تاریخ 9 ژوئن 2010 (19 خرداد 1389) یعنی در آستانه سالگرد انتخابات 88 تصویب شد تا نوعی شوک برای احیای فتنه باشد. این قطعنامه تجمیع قطعنامه‌های 1696، 1737، 1747، 1803، 1835 و 1887 با ابعاد تحریمی جدید بود و درخواست چند ماه قبل سران فتنه را اجابت می‌کرد. اعلام شد برجام، قطعنامه را تعلیق (و نه لغو) می‌کند اما آمریکا ضمن بدعهدی، مجال همین تعلیق را هم نداد. از سوی دیگر بر اساس متن قطعنامه 2231 که مکمل برجام است، تمامی مفاد قطعنامه‌های قبلی شورای امنیت در قطعنامه جدید «تجمیع» شده است و صرفاً با ادعای یک کشور از 5+1 به عدم اجرای تعهدات ایران در برجام، در فاصله حداکثر 60 روز، با طی کردن رجوع به کمیسیون‌های کارشناسان، وزرای خارجه، مشورتی و سرانجام رجوع به شورای امنیت، تمام مفاد قطعنامه‌های گذشته علیه ایران باز می‌گردد.

11- تعطیلی کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولیدی: در سالهای اخیر تمام ظرفیت دولت روحانی به وزارت خارجه خلاصه شده و وزارت خارجه نیز به برجام خلاصه شد. این رویکرد غلط موجب شد تا اجرای اقتصاد مقاومتی و بهره مندی از ظرفیت‌های عظیم داخلی مورد غفلت قرار بگیرد. نتیجه آن شد که بعد از برجام نه تنها گشایشی حاصل نشد، بلکه هر روز شاهد تعطیلی کارخانه‌ها و واحدهای تولیدی با سابقه و اخراج کارگران بوده‌ایم.

12- خروج سرمایه از کشور: در پایان سال 94 خالص حساب سرمایه 2.3 میلیارد دلار گزارش شد؛ اما این نرخ در سال‌های 95 و 96 به شدت نزولی شد و در این دو سال مجموعاً منفی 15 میلیارد دلار شد. یکی از علل منفی شدن خالص حساب سرمایه، خروج سرمایه (ارز) از کشور است. علاوه بر این بدهی خارجی ایران در ابتدای دی ماه 94 بالغ بر 5 میلیارد و 675 میلیون دلار بود. بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی، بدهی خارجی ایران در پایان سال 96 به 10 میلیارد و 910 میلیون دلار افزایش یافته است؛ یعنی مدت 2 سال و سه ماه از اجرای برجام، ایران از لحاظ بدهی خارجی، 92 درصد مقروض‌تر شده است. (افزایش حدوداً 2 برابری بدهی خارجی کشور)

بیشتر بخوانید:

بعد از برجام 32 میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شد

13- سرمایه گذاری خارجی: مقامات دولتی مدعی بودند که با امضای برجام سرمایه خارجی به کشور سرازیر می‌شود. اما واقعیت چیز دیگری بود. آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) که مرجع رسمی آمار جذب سرمایه خارجی در دنیا است در اوایل سال 96 در گزارشی اعلام کرد که ایران از سال 92 تاکنون در جذب منابع نزولی عمل کرده و در سال 95 نسبت به 94 به منفی 51 درصد رسیده است. درحالی‌که رئیس‌جمهور وعده جذب 30 میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری خارجی در پسابرجام را داده بود و برای سال 95 نیز حدود 11 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده بود، آمارهای رسمی نشان می‌دهد تنها 2 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در سال 95 جذب شد.

14- صادرات و واردات: بر اساس آمار گمرک، در نیمه اول سال 1394 که هنوز برجام اجرایی نشده بود، ایران 19?6 هزار تن کالا از آمریکا وارد کرد که ارزش آن 37?270?032 دلار بود. این در حالی است که مطابق آمارهای گمرک، در نیمه اول سال 96 و در دوران پسابرجام، ایران پذیرای 24?4 هزار تن کالای آمریکایی به ارزش 79?958?357 دلار بوده است. به عبارت دیگر در دوران موسوم به پسابرجام نسبت به نیمه اول سال 94 و قبل از اجرایی شدن برجام، واردات کالاهای آمریکایی از لحاظ ارزش دلاری 115 درصد افزایش پیدا کرد و بیش از دو برابر شد. جزئیات آمار تجارت خارجی کشور در هشت ماه اول سال 96 نیز نشان می‌دهد واردات کالای ایران از چین 22 درصد، از آلمان 20 درصد و ترکیه 26 درصد افزایش یافت. براساس آمار اعلام شده گمرک در سال 1396 واردات کالای ایران از انگلیس 168 درصد و از فرانسه 85 درصد نسبت به سال 1395 افزایش پیدا کرد. در مقابل، صادرات در پسابرجام کاهش چشم گیری داشته است.

15- جاسوس هسته‌ای: در مهر 96 «عبدالرسول دری اصفهانی» مشاور ارشد بانکی و عضو دوتابعیتی تیم مذاکرات هسته‌ای دولت یازدهم به تحمل پنج سال حبس در دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکوم شد.

«دری اصفهانی» بارها با مشاور امنیتی اوباما-رئیس‌جمهور سابق آمریکا- دیدار داشته است. دری اصفهانی کارمند شرکت چندملیتی PWC بود که پس از استخدام، برای انجام امور مشاوره (بخوانید جاسوسی) و اخلال در نظام بانکی ایران توسط سرویس‌های جاسوسی آموزش ویژه دید و به روش‌هایی خاص و از طریق افرادی وارد تیم هسته‌ای شد.

شرکت PWC به علت تخلفات و رسوایی‌های مختلف در کشورهایی مثل هند، ژاپن یا روسیه مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است. دری اصفهانی طبق قرارداد با PWC برای 5 روز کار در ماه 7500 پوند حقوق دریافت می‌کرده است. این کارمند دوتابعیتی شرکت PWC با پوشش اقتصادی، مسائل امنیتی-سیاسی ایران و اطلاعات مسئولین کشور را طبق قرارداد جمع‌آوری و گزارش می‌کرده است. لازم به ذکر است که چند تن دیگر نیز در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای دولت روحانی دستگیر شده و یا تحت پیگرد قرار گرفتند. علاوه بر این یک جاسوس که بعنوان خدمتکار در منزل یکی از اعضای تیم مذاکره هسته‌ای دولت روحانی فعالیت می‌کرده است نیز در سالهای اخیر دستگیر شد.

موارد فوق تنها بخشی از نتایج خسارت بار برجام برای مردم کشورمان است. متاسفانه دولتمردان یک توافق تاکتیکی و مشروط را به مسئله‌ای حیثیتی و بلاشرط برای خود تبدیل کرده و لجوجانه می‌خواهند پای حرف خود بایستند و نپذیرند که مرتکب خطایی استراتژیک شده‌اند.

دولتمردان باید با شهامت، اشتباه خود را بپذیرند و با توقف دلخوشی به برجام، ریل گذاری خود را تغییر دهند.
موضوع مطلب :
بیش از 3600 دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس خواستار شفاف سازی در روند واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی شدند؛ گویا ارزش واقعی این پالایشگاه 2000 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده اما طی فرایندی مشکوک به قیمت 210 میلیارد تومان آن هم در ازای دریافت تنها 17 میلیارد تومان نقدی، به فردی که سابقه فعالیت در حوزه نفت و پالایش را نداشته، واگذار شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از پایگاه 598، بیش از 3600 دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه در نامه ای به نمایندگان مجلس خواستار شفاف سازی در روند واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی شدند.

بسم الله الرحمن الرحیم

"...اینها کارخانه را بخرند بعد به بهانه های گوناگون کارخانه را زمین گیر کنند، کارگرها را بیکار کنند؛ از ماشین آلات فرسوده بعد از ماشین آلات فرسوده همان کارخانه، پول فروشش را در بیاورند، از زمین همان کارخانه هم به میلیاردها و آلاف و الوف برسند؛ از این کارها شده است، می شود؛ باید همه حواسشان جمع باشد." مقام معظم رهبری

نمایندگان مردم محترم استان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی
با سلام

همانطور که مستحضرید، در دوره های مختلف، دولت ها به بهانه ی اجرای اصل 44 قانون اساسی در پی واگذاری شرکت های مختلف دولتی براساس الگوی افزایش درآمد و نه افزایش کارایی، برای خود بوده اند به نحوی که این نوع نگاه به خصوصی سازی موجب دیده نشدن برخی مؤلفه ها همچون اهلیت و سابقه خریداران، قیمت‌گذاری واقعی از دارایی‌ها و ارزش آن شرکت و رقابت و شفافیت در روند واگذاری‌ها گردیده است. متأسفانه این نگاه درآمد محور، به حدی است که حتی سعی می کنند به طرق مختلف شرکت‌ها را به ظاهر زیان‌ده جلوه دهند تا بتوانند با دور زدن قوانین و بدون نظارت، آن شرکت را به اشخاص نزدیک به مسئولین واگذار نمایند و از این قسم واگذاری‌ها می توان به هپکو اراک، ماشین سازی تبریز، نیشکر هفت تپه و... اشاره نمود.

مستحضرید که استان کرمانشاه نیز از این موج خصوصی سازی -با نگاه درآمد زایی نه کارآمدی– بی نصیب نبوده و پالایشگاه کرمانشاه؛ دومین پالایشگاه قدیمی کشور با بیش از 80 سال سابقه فعالیت، در حالی که در طول این سال ها یک شرکت سودده بوده و حتی در دوران جنگ تحمیلی نیز به فعالیت خود ادامه داده و ارزش واقعی آن 2000 میلیارد تومان بوده‌، طی فرایندی مشکوک به قیمت 210 میلیارد تومان آن هم در ازای دریافت تنها 17 میلیارد تومان نقدی، به فردی که سابقه فعالیت در حوزه نفت و پالایش را نداشته، واگذار شده است.

حال که نزدیک به دو سال از این واگذاری پر شائبه می گذرد این سوالات در اذهان شکل گرفته که چه شده که نمایندگان استان کرمانشاه که ابتدا فریاد احقاق حق ضایع شده‌ی مردم را بر می آوردند، در حال حاضر برخی از آنان سکوت پیشه کرده و این مسئله را پیگیری نمی کنند؟ مگر شما نبودید که مصاحبه کرده و در مجلس نطق‌های غرا ایراد می‌فرمودید که بیت‌المال را به حراج گذاشتند و حق مردم کرمانشاه را ضایع کردند؟!

لذا دانشگاهیان خواستار شفافیت در اموال و دارایی ها و روند واگذاری پالایشگاه هستند و از شما می‌خواهند گزارش تحقیق و تفحص از واگذاری پالایشگاه توسط مجلس شورای اسلامی آماده شده و عملکرد خود نسبت به تحقیق و تفحص صورت گرفته را به دانشگاهیان و عموم مردم ارائه نمایید.

موضوع مطلب : پالایشگاه کرمانشاه
1   2   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1939
  • بازدید دیروز: 1636
  • کل بازدیدها: 11852511
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1939
  • بازدید دیروز: 1636
  • کل بازدیدها: 11852511