سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
پنج شنبه 98 آبان 9 :: 3:1 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

زوایای ناآشنای مرد خاکستری دولت

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از دیدبان؛ حسام الدین آشنا از نزدیک‌ترین افراد به رئیس جمهور است که سابقه طولانی از حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی چون «فیس بوک»، «گوگل پلاس» و «توییتر» دارد. به گونه‌ای که به اظهارات بحث برانگیز و هدف قرار دادن منتقدان دولت از طریق توییتر مشهور است.

بیوگرافی پر فراز و نشیب

حسام الدین آشنا عضو هیات علمی دانشکده معارف اسلامی، فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق (ع) با درجه دانشیاری است. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در سال 1371 و مدرک دکترای خود را در سال 1382 از این دانشگاه اخذ کرده و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و نیز دکتری در دانشگاه‌های مختلف از جمله فارابی، دانشگاه عالی دفاع ملی، موسسه امام خمینی و دانشکده صدا و سیما تدریس می‌کند [1]. نکته حائز اهمیت اما رزومه علمی حسام الدین است که در آن به عناوینی چون «جامعه‌شناسی ارتباطات، افکار عمومی، مدیریت فرهنگی و امنیت ملی، عملیات روانی در عرصه بین المللی و ارتباطات برای تاثیر گذاری بر رفتار» بر می‌خوریم. موضوعاتی که تاثیرات آن بر فعالیت‌های سیاسی جناب مشاور به خصوص در سال‌های اخیر به خوبی عیان است.

با نگاهی گذرا به حیات سیاسی این شخص می‌توان دریافت که عُلقه استراتژیکی به جریان‌های سیاسی حاکم بر کشور نداشته و این منافع جناب آشنا است که خط فکری او را ترسیم می‌کند. او در جوانی وارد سپاه شهرکرد شده و پس از یک‌ سال در رادیو اهواز به نویسندگی و اجرای برنامه‌های رادیویی می‌پردازد[2].

تجربه لباس روحانیت اولین آزمونی بود که آشنا در آن، چندان خوش ندرخشید. حسام الدین خیلی در جنوب نماند. او که به واسطه دورس معارف اسلامی در دانشگاه معمم و ملبس شده بود هنوز تحصیلات دانشگاهی را به پایان نرسانده، لباس طلبگی را بوسید و کنار گذاشت [3]. اما با کمال تعجب پژوهش آشنا در سال 84 تحت عنوان «ما روحانیون در مواجهه با ایدز چه می توانیم بکنیم؟»، بهانه‌ای شد تا بعد از ده سال، مجدداً لباس روحانیت را به تن کند [4]. موضوعی که حکایت از نگاه ابزاری او به مسائل عقیدتی دارد.

 

همایش بین المللی ایدز در شیراز- اسفندماه 94

وقتی این نگاه ابزاری به دین با اعتراض آیت الله علم الهدی مواجه می‌شود آشنا در پاسخ می‌گوید: «کاری که من انجام می‌دهم تناسبی با لباس روحانیت ندارد نه پیش نمازم نه منبری و کاری که کسوت روحانیت داشته باشد را ندارم پس چه ضرورتی دارد که این لباس خدمت را بپوشم!» [5].

سوابق امنیتی

آشنا که در سال 1367 با دختر قربانعلی دری نجف آبادی ازدواج کرده بود، پس از انتصاب دری نجف آبادی به عنوان وزیر اطلاعات محمد خاتمی، معاونت روحانیت وزارت اطلاعات را عهده‌دار می‌شود. او همچنین پس از مخالفت رئیس دولت اصلاحات با انتصاب محسنی اژه‌ای به معاونت ویژه وزارت اطلاعات، از سوی دری نجف آبادی به این مقام ارتقا یافت.

دری نجف آبادی در کتاب خاطراتش درباره این انتصاب آورده است: «درباره معاونت ویژه نیز حساسیتها زیاد بود. افراد متعددی در این زمینه موردنظر بودند؛ چون این معاونت با علما، روحانیون و نیز مراجع، رهبری، خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت سروکار داشت، بسیار حساس بود. این معاونت در واقع صندوق خانه یا محرم خانه نظام بود. من آقای محسنی [اژه ای] را مدنظر داشتم و مقام معظم رهبری هم موافقت کرد، اما آقای خاتمی با این انتصاب مخالفت کرد و ما هم ناچار شدیم آقای آشنا را برای این منظور پیشنهاد کنیم» [6].

گویا جناب آشنا یک دوره درس روانشناسی اجتماعی و عملیات روانی را در مقطع دکتری پای درس سعید حجاریان می‌نشیند. اگرچه در عملیات روانی شاگرد دست کمی از استاد ندارد اما با این حال خود را منتقد سعید حجاریان دانسته و می‌گوید: «حجاریان صحبت‌های زیادی می‌کند و مسئولیت حرف‌هایش با خودش است. من منتقد آقای حجاریان بودم و هنوز هم هستم» [7].

این سوابق در کنار حواشی امنیتی او جالب به نظر می‌رسد. عبدالرضا داوری از نزدیکان احمدی نژاد با استناد به سندی از سفارت آمریکا در لندن، مدعی شده بود که حسام الدین آشنا در پوشش علمی در یک پروژه ضدامنیتی به کار گرفته شده است: «استحکام پوشش سیاسی [محمدعلی] پدرام نیز در "استخدام" حسام الدین آشنا، شخصیت روحانی و آکادمیک مرتبط با [نهادهای امنیتی]، برای مشارکت در کارگاه دانشگاه دورهام در آوریل 2007 [فروردین 86] با موضوع دیپلماسی عمومی آشکار بود. موفقیت پوشش سیاسی [محمدعلی] پدرام آنجا مشخص شد که حسام الدین آشنا، [9ماه بعد ] در نوامبر 2007 [آذر 86] به عنوان سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران منصوب شد» [8]. آشنا ضمن رد ادعای عبدالرضا داوری خود را در یک پروژه ضد نفوذ سهیم دانست: «به تدریج انگلیسی ها نیز پروژه ضد نفوذ ایرانی را کشف کردند و دریافتند پدرام در یک تله اطلاعاتی پیچیده و چند جانبه گرفتار شده؛ چرا که هم با هدایت دستگاه امنیتی ایران کار کرده و هم پول آمریکاییها را به باد داده است؛ گزارشهای سفارت آمریکا در لندن در ابتدا بسیار خوش بینانه از پروژه پدرام و دورهام سخن می گفت؛ آنها چنان اغفال شده بودند که باور کرده بودند گویا به قلب تصمیم گیریها در تهران نفوذ کرده و افرادی را با خود همراه کرده اند. این اغفال با مهارت تمام و با اشاعه برخی شایعات در مورد سمت برخی اشخاص تکمیل شد. ایرانیانی که به سمینارها و کارگاههای دورهام اعزام می شدند پیش از سفر کاملاً توجیه شده و از دسترسی طرف مقابل به هر گونه از اطلاعات یا تحلیل دقیق ممانعت شد و برعکس تمام حوزه های علائق و جمع آوری انگلیسیها گردآوری و به ایران منتقل شد. متاسفانه انگلیسیها به تدریج و با کشف برخی سرنخها، تردید در مورد جهت گیری پروژه را آغاز کردند و پس از مدتی از اتمام ناتمام برنامه و تعطیل فعالیتها سخن به میان آمد. به این ترتیب یکی دیگر از نقشه های آمریکا و انگلیس برای نفوذ در کشور خنثی و پدرام [مدیر پروژه] نیز از دانشگاه دورهام اخراج شد» [9].

البته شبهه‌های امنیتی آشنا در این باره خاتمه یافت و کسی در خصوص اینکه بالاخره آشنا در یک پروژه ضدامنیتی بوده یا ضد نفوذ اظهار نظری نکرد.

بریده از روحانیت و ملحق شدن به روحانی

سابقه آشنایی حسام الدین آشنا و حسن روحانی به ماجرای حصر آیت الله منتظری بر می‌گردد. در آبان سال 76 و به دنبال روی کار آمدن جناح موسوم به دوم خرداد در انتخابات ریاست جمهوری، آقای منتظری اقدام به طرح مباحثی کرد که اصل انقلاب و ولایت را هدف قرار داده بود. در چنین شرایطی شورای عالی امنیت ملی به دبیری حسن روحانی حصر آقای منتظری را در دستور کار خود قرار داد. آشنا نیز که همزمان معاون وزیر وقت اطلاعات یعنی دری نجف آبادی بود در مساله حصر آقای منتظری با حسن روحانی همکاری می‌کند.

مرحله بعدی همکاری آشنا با روحانی مربوط به انتخابات ریاست جمهوری 92 است که همچنان ادامه داشته و حواشی فراوانی از ابتدا تا کنون متوجه حسام الدین آشنا کرده است. آشنا از شروع انتخابات سال 92 تا به امروز تمامی تجربیاتی را که در بعد عملی و نظری عملیات روانی فراگرفته بود را در صحنه عمل آورد و بر روی افکار عمومی پیاده کرده است.

 

حسام الدین آشنا در جریان انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان مشاور در ستاد حسن روحانی مشغول بود و نقش مهمی را در ترغیب افکار عمومی به سوی روحانی از طریق تبلیغات روانی-رسانه‌ای بازی کرد. به گونه‌ای که گفته می‌شود انتخاب رنگ بنفش به عنوان نماد طرفداران حسن روحانی و عبارات پر حاشیه‌ای نظیر «من سرهنگ نیستم من حقوقدانم» از پیشنهادات او بوده است. کابینه حسن روحانی که غالباً از وزیرانی با سابقه اطلاعاتی تشکیل شده است به واسطه چنین مشاوره‌هایی و نیز مدیریت افکار عمومی از طریق جنجال سازی‌های رسانه‌ای چون بهانه سایه جنگ، توانسته است ناکارآمدی دولت را در حاشیه قرار دهد.

آشنا طی یک مصاحبه با نشریه اندیشه پویا به این دروغ‌پردازی‌های رسانه‌ای در عرصه انتخابات اشاره کرده است:

در این انتخابات خیلی سوء تفاهم‌ها پیش آمد. برخی گفتند که فضا رادیکال بود یا رادیکال شد. آقای روحانی به بیان مطالبی پرداخت که مردم، همه آن مطالب را می‌دانستند، ولی سیاستمداران کمتر آن‌ها را می‌گفتند. رادیکالیزه کردن انتخابات، استراتژی آقای روحانی نبود. اما از آن جایی تبدیل به تاکتیک شد که احساس شد کل رویکرد کاندیدا‌های مقابل، شبیه به سال‌های 1384 و 1388 آقای احمدی نژاد شده است. یعنی دوباره طرف مقابل می‌خواست همان نقشی را بازی کند که آقای احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور مستقر به مثابه اپوزیسیون کل نظام در سال 1388 ایفا کرد و آقای روحانی هم گفت که اگر قرار باشد طرف مقابل با رادیکال کردن فضا انتخابات را ببرد، چرا خودم رادیکال نشوم تا نبازم، اما آقای روحانی به صورت مشخص، به رقبایش حمله کرد نه به دستاورد‌های نظام! [10].

آشنا به صراحت اذعان می‌کند که رادیکالیزه کردن جو سیاسی کشور تاکتیکی برای نایل آمدن به اغراض و منافع گروهی از پیش تعیین شده است.

رنگ باختن حنای جنگ روانی

از دیگر ماموریت‌های جناب آشنا تخریب چهره‌های منتقد دولت و نیز نهادهای انقلابی است. به عبارت دیگر آشنا عملاً به عنوان سخنگوی حسن روحانی البته نه برای اطلاع رسانی دستاوردهای دولت به مردم بلکه با هدف ترور شخصیتی چهره‌ها و نهادهای انقلابی نقش آفرینی می‌کند. در همین راستا حوزه عملیه قم از جمله نهادهایی است که از تخریب‌های مشاور رئیس جمهور در امان نمانده است. آشنا به بهانه‌ی اظهارات حسن رحیم‌پور ازغدی در نقد حوزه‌ی علمیه در صفحه‌ی توییتر خود نوشت: «سکولاریسم ادعایی اینان و بزرگترانشان نه حاصل کم کاری حوزه بلکه محصول بیش‌فعالی حکومتی و تحمیل شده بر حوزه است؛ اگر فضلای بالقوه و در آستانه شکوفایی علمی، جذب دستگاه پر جاذبه قضایی نمی شدند، آینده علمی آنان در راهروهای دادگستری نابود نمی شد» [11].

با اینکه بدنه دولت و نیز جریان اصلاح‌طلب متهم به تلاش برای فتنه اقتصادی هستند، مشاور رئیس جمهور برای رد گم کردن فتنه 96 را به گروه‌های انقلابی منتسب می‌کند و تصویب فاتف در مجمع تشخیص مصلحت نظام را خواستار است.

آشنا همچنین طی اظهاراتی کنایه آمیز به حضور فرمانده سابق کل سپاه در قایق برای رسیدگی به سیل‌زدگان چنین توئیت کرد: «هنگام قایق سواری در باره شکافتن جاده و مدیریت سیلاب تصمیم نگیریم و آن را منتشر نکنیم. هنگام سخنرانی با پخش زنده از نقد مستقیم اقدامات انجام شده پرهیز کنیم. اختلافات خود را در جلسات کارشناسی و تصمیم گیری حل کنیم. مردم را در هنگامه بحران از تدبیر مسولان دلسرد نکنیم».

تمامی این هجمه‌های زننده خالی از اغراض جناحی نیست. آشنا و همفکران او بدین ترتیب قصد دارند از منزلت منتقدان خود نزد افکار عمومی بکاهند و یا اینکه مسبب ناکارآمدی خود را در دستگاه دولتی اشخاص و نهادهای انقلابی معرفی کنند.

ادامه مطلب را از اینجا بخوانید...
موضوع مطلب : آشنا, مرد خاکستری دولت

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1055
  • بازدید دیروز: 1487
  • کل بازدیدها: 12619382
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1055
  • بازدید دیروز: 1487
  • کل بازدیدها: 12619382