سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
سه شنبه 91 اردیبهشت 12 :: 3:41 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
علی زاکانی از 12 ، 13 سالگی وارد مبارزه با رژیم شاه شد و از 15 سالگی به جبهه رفت و 62 ماه فضای روحانی و معنوی جنگ را زیر آتش دشمن با 15 عملیات تجربه کرد و به درجه جانبازی و سرداری نائل شد اما ترجیح دادبسیجی باقی بماند و زیر بار درجه و عنوان مقدس سرداری نرفت.

متن گفتگوی فارس را که شامل برخی ناگفته ها از دوران انقلاب، دفاع مقدس، تحولات بسیج دانشجویی ، اخذ مدرک دکترا، انجام بزرگترین تحقیق و تفحص ها و مبارزه با فساد و رانتخواری و رسیدگی به پرونده مرتضوی و سیلی از تخریب ها و... می باشد، به شرح ذیل می خوانید:

بنده متولد اسفند 1344 میدان خراسان خیابان لرزادهٰٰ در خانواده‌ای مذهبی پدرم در کارخانه سیما‌ن سازی مشغول بود. شغل آزاد داشت و به دلیل علاقه به کشتی داور بین‌المللی کشتی و از پیشکسوت‌های ورزش باستانی بود.

 

 

  آقای زاکانی درباره زندگی خانوادگی و تحصیلات خود برایمان توضیح دهید؟

 

وی خاطرات بسیار شیرینی از مرحوم تختی داشت و بعد از انقلاب مسئولیت مراسم سالگرد تختی تا امسال با پدرم بود که به رحمت خدا رفت لذا محیط زندگی ما مذهبی بود و بیشترین تاثیر را از مادر‌بزرگم (مادر مادرم گرفتیم) و از باب نفس پاک بیشترین تاثیر را در زندگی ما داشت و 8 و 9 سال با ما زندگی می‌کرد و همیشه توصیه به دیانت می‌کرد.

بنده از 4 سالگی به مدرسه رفتم؛ در سال پیش‌دبستان و تا انتهای دوره راهنمایی را در یک مدرسه ملی بودم مدرسه غیرانتفاعی که در محل زندگی ما معروف بود و سال آخر مدرسه که درسم خوب بود و نفر دوم شدم با انقلاب اسلامی مصادف شد.

شیرینی‌های انقلاب هنوز در کام ماست آن زمان ما نوجوانی 13 ساله بودیم که داخل مدرسه تظاهرات می‌کردیم و در واقع فعالیت سیاسی اجتماعی ما در مدرسه آغاز شد ما با انقلاب اسلامی و راهپیمایی‌ها ...

توجه می‌کنیم عجیب است، ما با بچه‌محل‌های خود برای تظاهرات به میدان آزادی می‌رفتیم و از آنجا پیاده به منزل برمی‌گشتیم و اصلا احساس خستگی نمی‌کردیم.

روزی که امام از فرانسه آمدند من با پدرم و برادرم از میدان خراسان پیاده به بهشت زهرا رفتیم و برگشتیم.

شروع فعالیت سیاسی اجتماعی ما با انقلاب اسلامی و در مدرسه آغاز شد در مدرسه نقشه می‌کشیدیم و برای تظاهرات به خیابان می‌رفتیم لذا همه داشته‌های ما از انقلاب اسلامی و به برکت وجود امام و روشنگری ایشان است؛ منشاء همه اینها نیز اسلام است. بزرگترین سرمایه همه عوالم اسلام است. لذا این اسلام بود که این بزرگی را به ما بخشید و موجب هدایت ما شد.

قبل از انقلاب در کدام مسجد رفت و آمد داشتید؟

مسجد ما لرزاده بود. مرحوم عمید زنجانی بود و بعد از اون ما بیشتر فعالیت‌هایمان از سال 59 به بعد در مسجد همت‌آباد با آیت‌الله تنکابنی بود. یک خاطره شیرین که برای خودم نیز ماندگار است این است که یک روز که به راهپیمایی می‌رفتیم کمی از مدرسه دور شدیم و به سمت خیابان منصور رفتیم آنجا ماشین‌های گادر دنبال ما کردند در حالی که ما فقط دانش‌آموزان 12 _‌13 ساله با سن کم بودیم لذا هر کس جایی مخفی شد و من نیز ناخودآگاه وارد اتوشویی شدم و پشت پیشخوان اتوشویی رفتم و کوهی از لباس‌های مردم آنجا بود. من هم با سر به زیر لباس‌ها رفتم و تا وقتی که آژیر‌ها و سر و صداها تمام شد از زیر لباس کثیف‌ها خارج شدم. صاحب آن اتوشویی متحیر مانده بود که یک نوجوان 13 ساله اینجا چه کار می‌کند.

در واقع انقلاب اسباب رشد همه ملت‌ها شد و ما بعد از دوره متوسطه به مدرسه ابوریحان رفتیم که سمت خیابان عارف قرار داشت.

رشته تحصیلی من علوم تجربی بود. با شروع انقلاب و بعد از پیروزی انقلاب در دستجات محلی که حفظ و حراست محله را بر عهده داشت حضور داشتم. گروه ما بچه‌های محله بودند که محل را حیطه‌بندی کرده و مشغول پاسداری بودند. بعد از تاسیس بسیج هم تمام آمال و آرزوهای ما هم در آنجا بود تا وقتی که جنگ شروع شد من آن موقع سنم بسیار کم بود و در مسجد هیچ مسئولیتی نداشتم اما در مدرسه بسیار فعال بودیم چرا که مدرسه ابوریحان کانون منافقین بود و آنها صبح به صبح آنجا می‌آمدند هرچند که تعدادشان کم بود اما بسیار فعال بودند. بنابراین ما هم با سایر دانش‌آموزان گروهی را در مقابل آنها راه انداختیم که همزمان با آنها ورزش می‌کردیم و مثل آنها شعار می‌دادیم.

بنده از همان ابتدا تا امروز هر موضوعی را با میزان و ملاک امام (ره) و مقام معظم رهبری سنجیده‌ام.

  امام که آن موقع علنی هنوز چیزی را با صراحت اعلام نکرده بودند؟

خیر. توصیه‌هایی که امام می‌فرمود کاملا شفاف بود و از طرفی مسیر منافقین نیز مشخص بود که افراطی و تند است. وقتی جنگ شروع شد با توفیق خدا از تیرماه سال 60 و 9 ماه پس از شروع جنگ در منطقه حاضر شدم و آن زمان 15 سالم بود.

اولین بار چگونه به جبهه رفتید؟

آن زمان شهید چمران تازه به شهادت رسیده بود و ما در داخل نیز وضعیت به هم ریخته‌ای داشتیم چرا که من شهید چمران را بعد از بازگشتش از لبنان در مسجدمان مشغول سخنرانی دیدم. شهید چمران آنجا درباره لبنان صحبت کرد و آن صلابت و بزرگی و عظمت، حیا، دینداری، همت و مصمم بودن را با تمام وجود در شهید چمران احساس کردم و صد دل عاشق او شدم.

بعد از شهادت شهید چمران خیلی به ما سخت گذشت و شهادت دیگری که برای ما دشوار بود به شهادت رسیدن شهید بهشتی بود چرا که شهادت ایشان و در عین حال تحمل طعنه‌زدن‌ها بسیار دشوار بود.

تلقی‌ای که از شهید بهشتی وجود داشت برخی او را تمامیت‌خواه و انحصار‌گرا می‌دانستند لذا با شهادت ایشان برخی می‌گفتند خب چنین عنصری از بین رفت و این مسئله دل انسان را خون می‌کرد. ما بعد از شهادت شهید بهشتی نیز راهپیمایی کردیم.

درباره شهید چمران نیز همین سختی‌ها وجود داشت. دایی بنده مرحوم کدخدایی و شهید چمران رفاقت داشتند و آن شهید بسیار به وی علاقه داشت.

دایی بنده وقتی که عازم منطقه بود به من نیز پیشنهاد داد با او همراه شوم. مادرم آنجا حرفی نزد و گفت از پدرت اجازه بگیر. وقتی من از پدرم پرسیدم ایشان گفت برو و این برای من غیرقابل تصور بود که پدر و مادرم انقدر راحت به من اجازه دهند تا پایان جنگ که در منطقه بودیم حتی یک بار نیز پیش نیامد که پدر و مادرم از من بخواهند که به جبهه نروم و این برای من یک افتخار است البته امثال چنین خانواده‌هایی زیاد است و این امر یک قاعده است. ما هنگام غروب آفتاب همراه با دایی‌ام از تهران خارج شدیم. وقتی از دزفول عبور می‌کردیم هنوز آفتاب نزده بود اما توپ‌های 105 را که دشمن کنار جاده چیده بود می‌دیدیم یعنی دشمن تا این حد به ما نزدیک شده بود. ما سپس به اهواز رفتیم و فعالیتمان این بود که به خط می‌رفتیم و ماشین‌هایی که آنجا خراب می‌شدند تعمیر می‌کردیم. آن زمان شهرداری‌ها مامور تعمیر ادوات جنگی بودند.

اولین بار که در کرخه نور به خط رفتم وقتی صدای سوت خمپاره را می‌شنیدم بلند می‌شدم و آن را نگاه می‌کردم و نمی‌دانستم که ترکش آن بعد از صدا می‌آید. یعنی کاملا وضعیت ابتدایی در جنگ داشتم. همانجا یک نفر به سر من زد و گفت مراقب باش ترکش‌ها بعد از صدا می‌آید! ما به تهران برگشتیم و آغاز سال تحصیلی بنده به کلاس درس رفتم و از تابستان سال 61 کلا به منطقه رفتیم و آنجا ماندگار شدیم.

بار دوم در کسوت امداد‌گر بسیجی به جبهه رفتم و بعد از اتمام عملیات مسلم زمانی که به تهران برگشتیم آبان ماه سال 61 بود که 2 ماه در تهران بودیم و مجدد به منطقه بازگشتیم. در 21 اردیبهشت سال 62 از منطقه برگشتم و یکی از اعتقاداتم این بود که حتما درسم را همزمان با جبهه بخوانم. آن زمان در سرپل ذهاب و قصر شیرین بودیم و از آنجا به تهران برگشتیم و امتحاناتم را دادم و مجدد به منطقه بازگشته و به گردان تخریب رفتم و تا اواسط سال 64 آنجا بودم و تا آخر جنگ به اطلاعات عملیات جنگ منتقل شدم.

چند سال جبهه بودید و در چند عملیات شرکت کردید؟

بیش از 62 ماه در جبهه بودم و 15 عملیات شرکت کردم.

  معنوی‌ترین لحظه جبهه برای شما چه زمانی بود؟

سه تا از آن خاطرات معنویم را می‌گویم. یکی از خاطراتم مربوط به برادری است که با وی صیغه برادری خوانده بودم که از قبل به من گفته بود شهید می‌شود و در نهایت نیز بعد از مجروحیت و جانبازی به شهادت رسید. نیم ساعتی قبل از شهادت سر او را روی زانوی خود گذاشتم و تا وقتی که او جان داد به همین شکل بودیم. بعد از شهادت چشمان او را بوسیدم و چشمانش را بسته و رویش را پوشاندم. این شهید قبلا معاون گروهان سلمان بود.

خاطره دیگرم که برای خودم همیشه عجیب بود این بود که در عملیات بیت‌المقدس 4 وقتی خط در حال شکستن بود بنا شد به جلو برویم و ببینیم که چه شرایطی در آنجا حاکم است. وقتی دشمن دید ما دو نفر مشغول حرکت به سمت خط هستیم یکدفعه بر سر ما آتش می‌ریخت. ما در سنگچین خوابیدیم و دشمن به صورت وحشتناکی منطقه را می‌کوبید من به دوستم جواد گفتم که این آخرین لحظات ماست بیا با هم قرآن بخوانیم تا با قرآن شهید شویم. ما در جیب خود قرآن کامل داشتیم. وقتی که قرآن را باز کردم این آیه آمد که «هیچ برگی از درخت نمی‌افتد مگر آنکه خدا بخواهد» من آنجا تمام باورها و معادلاتم تغییر کرد. آیه‌ای که برای دوستم در قرآن باز شد آن هم مربوط به اراده خداوند بود. لذا من به او گفتم که بلند شو تا زیر آتش برویم. ما حتی سرمان را هم خم نمی‌کردیم چرا که فهمیده بودیم تا خدا نخواهد هیچ اتفاقی نمی‌افتد. وقتی ما به خط برگشتیم آنجا ما را دعوا کردند و گفتند مگر شما از جان خود سیر شده‌اید و چرا با این وضع نزدیک بود ما را گرفتار کنید. آنها در واقع توجهی به آیات قرآن نداشتند. در والفجر 8 نیز یک بار مثل این اتفاق برای ما تکرار شد.

خاطره سومم این بود که یک شب در شلمچه به گشت شناسایی رفتم و وقتی به سیم خاردار و میدان مین عراقی‌ها رسیدم فاصله بسیار نزدیکی با دشمن داشتم و تنها 50 متر با دشمن فاصله داشتیم اما ناچار بودیم که آنجا شناسایی کنیم. بعد از آنکه بچه‌ها را آنجا نشاندم وارد میدان مین شدم و دیدم که کمین عراقی آنجا نشسته و ما را نگاه می‌کند با خودم فکر کردم که بروم یا نه؟ آیه وجعلنا را با خود زمزمه کردم. ما غیر از قرآن هیچ چیز نداشتیم آیه را خواندم و وارد میدان مین شدم در حالی که آن عراقی روبروی من نشسته بود میدان را بررسی کردم اما انگار آن فرد ما را نمی‌دید.

این خاطرات طوری است که اگر آدم خودش آن را حس نکند نمی‌فهمد از این قبیل خاطرات بچه‌های رزمنده بسیار دارند.

چند بار ترکش خوردید؟

به این موضوع وارد نشویم.

جانبازی شما از چه ناحیه‌ای است؟

مگر مرا بازجویی می‌کنید؟

  نسل جوان و انقلابی نیازمند این خاطرات است

اولین بار که مجروح شدم عملیات خیبر و سومین عملیاتی بود که به منطقه می‌رفتم و از نظر جسمی نیز خیلی قوی بودم در غرب که به کوهنوردی می‌رفتیم یک بشکه 20 لیتری آب پشتم می‌گذاشتم و از کوه بالا می‌رفتم تا پاهایم قوی شود. بنده در تاریخ 10 اسفند 62 تیر خوردم و آنجا دست راستم از کار افتاد. در عملیات‌های بعدی نیز شیمیایی شدم.

  در کدام عملیات؟

در عملیات بدر و بیت‌المقدس 4 که کارم به کمپ کشید و بیمارستان کشید

بیشترین تاثیر را در جبهه ها از چه کسی گرفتید؟

بنده بیشترین تاثیر را از شهید عبدالله نوریان داشتم. البته ما هرچه داریم مدیون امام و آقا هستیم اما در مقام عمل در جنگ و جبهه بیشترین تاثیر را از عبدالله نوریان گرفتم.

  آقای نوریان چکاره بود؟

فرمانده گردان ما بود؛ اگر بخواهم یک خاطره درباره او بگویم این است که او می‌خواست وارد پادگان دوکوهه شود که دژبان او را نمی‌شناخت و  از وی تعریف کرد بدون آنکه بداند این فرد خود عبدالله است. ایشان شب تا صبح گریه می‌کرد و می‌گفت شما کار کردید و من مشهور شدم و صبح استعفای خود را نوشت و ظهر آن روز آن را به شهید رستگار داد و دلیل خود را هم این عنوان کرد که من شهرت پیدا کردم و نمی‌توانم نفس خود را کنترل کنم که البته آقای رستگار از او تعریفی کرد که وی خوشش نمی‌آمد؛ بعد از عملیات خیبر نزدیک 2 هفته به عزلت‌نشینی رفت تا به خود‌سازی بپردازد و اسیر شهوت تعریف دیگران نشود. چنین انسانی همه چیز را خدایی می‌دید. او در کسوت شاگردی امیرالمومنین علیه‌السلام آموزه‌هایی یاد گرفته بود که برای ما درس‌آموز بود و در حقیقت وی به سمت قله بشریت حرکت کرده بود.

بنده خاطرات متعددی از او دارم؛ این خاطره را حاج قاسمی تعریف می‌کرد و می‌گفت: ایشان در مشهد ازدواج کرد و بعد از 3 روز به جنگ برگشت در حالی که در جبهه‌ها خبری نبود؛ او در پاسخ به اینکه چرا در حالی که تازه ازدواج کرده‌ای می‌خواهی به منطقه بازگردی نکته‌ای گفته بود که برای همه ما درس‌آموز است. او گفته بود «یک بسیجی برای مرخصی نزد من آمده بود من به او 7 روز مرخصی داده بودم اما آن بسیجی بعد از 10 روز بازگشت و وقتی به او گفتم چرا تاخیر داشتی گفت که زن گرفتم اما من به او گفتم 10 روز برای زن گرفتن زیاد است اما وقتی خودم زن گرفتم از خدا خجالت کشیدم و پیش خودم گفتم که باید ظرف 3 روز به منطقه برگردم تا دنیای این بسیجی را درک کنم.»

برخی انسان‌ها حاضر هستند برای رسیدن به قدرت و منافع خود دست به هر کاری بزنند. در حالی که چنین افرادی مانند عبدالله نوریان فداکاری‌هایی می‌کردند که حتی حاضر نبودند نامی از آنها باقی بماند و اینگونه صادقانه با خدا رابطه داشته‌اند.

شهدای جنگ ذخایر گرانبهایی هستند که این کشور صدها سال می‌تواند از آن ارتزاق کند لذا امیدواریم نفس و مدد آنها شامل حال همه ما شود.

  شما در طول جنگ در کدام تیپ‌ها و لشکرها حضور داشتید؟

شروع رفتن بنده به جبهه در زمان جنگ‌های نامنظم بود و چند روز بعد از شهید چمران به منطقه رفتم؛ بعد از آن به تیپ حضرت رسول (ص) آمدم و بعد از آن تیپ به یگانی در غرب در پادگان ابوذر رفتم و سپس به تیپ سید‌الشهدا بودم تا این تیپ در سال 64 لشکر شده و مجدد به لشکر 27 برگشتم و آنجا عضو قرارگاه اطلاعات عملیات بودم. از یک سال مانده به پایان جنگ در لشکر 27 قائم مقام شدم.

در زمان جنگ با کدام یک از شهدا و سرداران محشور بودید و یا خاطراتی از آنها دارید؟

من از همان اول که چشم خود را باز کردم شهید همت و شهید چراغی را شناختیم. شهید نجفی فرمانده گردان مقداد به تیپ سیدالشهدا که رفتیم شهید رستگار و شهید عبدالله نوریان فرمانده ما بودند. وقتی به لشکر برگشتیم سردار کوثری مسئولمان بود و مجدد وقتی به قرارگاه رفتیم آقای الله‌کرم و حمید میرزایی مسئول ما بودند. بعد از آن مجدد به لشکر برگشتیم و تا آخر جنگ سردار کوثری مسئول ما بودند.

شهید غلامرضا صادقی انسان بزرگ و عجیبی بود و بنده خاطرات متعددی از این شهید بزرگوار دارم. البته در قرارگاه شهید شوشتری که به رحمت خدا رفت مسئول قرارگاه نجف بود و ما در اطلاعات عملیات او را می‌دیدیم.

شما چرا گردان تخریب و اطلاعات عملیات را انتخاب کردید در حالی که آنجا انسان شهادت را به عینه می‌بیند.

  باز هم سئوال می کنم، با توجه حضور شما در جبهه‌های جنگ برایمان درباره نحوه مجروحیت دست و شیمیائی شدنتان توضیح دهید.

مجروحیت اول من دستم نبود، اول سرم آسیب دید اما در عملیات خیبر از ناحیه دست مجروح شدم که از کار افتاد و به همین خاطر فکر می‌کردم دیگر نتوانم به جبهه بروم.

شنیده‌ایم وقتی دستتان مجروح شد به خاطر جبهه نرفتن گریه می‌کردید؟

به گریه من چه کار دارید! به‌دلیل از کار افتادن دستم سه ماه بیمارستان بستری بودم از این رو دوری از جنگ برایم سخت بود اما خدا لطف کرد و بعد از مرخصی از بیمارستان به منطقه بازگشتم.  بعد هم گریه‌های دوری از جنگم تمام شد.

  هنوز آثار شیمیایی را دارید؟

یک کم وضع تنفسی‌ام مشکل دارد.

  کجا شیمیایی شدید؟

  در عملیات بیت‌المقدس 4 شیمیایی شدم کار به بیمارستان کشید و یک شب در بیمارستان بودم و بعد به کمپ منتقل شدیم.

  یکی از شهدایی که روی شما موثر بوده شهید نوریان است. ظاهرا این شهید همچنان الگوی شماست؛ درباره این شهید و الگو شدن وی برای نسل سوم بیشتر توضیح دهید.

من تا قبل از اینکه به گردان تخریب بروم، 4 بار اعزام شده بودم یعنی سال 62 که به گردان تخریب رفتم، 4 بار جاهای دیگر را تجربه کرده بودم؛ از باطری‌سازی و امداد‌گری گرفته تا تیرپارچی و آرپیچی زدن؛ وقتی به گردان تخریب رفتم از همان ابتدا یکی در چادر ما زمزمه یک فردی را داشت و دائم نام حاج‌عبدالله را تکرار می‌کرد، به او گفتم چرا نام او را تکرار می‌کنی که گفت «شما او را ندیده‌اید، اگر ببینید صد دل عاشق و وابسته او می‌شوید.» گفتم خوب کجاست، گفت «مرخصی است»، بعد از چند روز او را دیدم که از مرخصی برگشته بود و آن بسیجی داد می‌زد بیایید حاج عبدالله آمد. اتفاقاً آخرین دیدارم با آن بسیجی هم خاطره‌ای است؛ در عملیات کربلای 8 دیدم تیرخورده و افتاده است؛ او در حال جان دادن دوباره دیدم.

دیدم حاج عبدالله فردی عادی است که ویژگی خاصی ندارد اما وقتی با او همنشین شده و ارتباط گرفتیم متوجه شدیم انسان دیگری است که به اعتقاد من ویژگی‌ها و اخلاق او آنقدر بالا بود که توانسته بود قلب بچه‌های تخریب را با خود همراه کند، او خدا را همواره حاضر و ناظر بر کارش می‌دید. اگر قله افتخار بشریت را امیرالمومنین (ع) بدانیم، وی در این مسیر برای رشد و تعالی خود گام برداشت تا خود را به این قله افتخار انسانیت نزدیک کند.

درباره او چند خاطره بگویم؛ حاج عبدالله تنها بعد از سه روز از ازدواجش درخواست کرده بود که راهی منطقه شود و وقتی که دلیل اصرار او را پرسیده بودند که چرا می‌خواهید به منطقه بروید در حالی که آنجا خبری نیست، گفته بود «یک بچه بسیجی از من درخواست مرخصی کرد، یک هفته به او مرخصی دادم اما بعد از 10 روز بازگشت، به او گفتم چرا سر وقت نیامدی؟ گفته بود چون زن گرفتم که به او گفتم برای زن گرفتن 10 روز زیاد است!» بعد خودش تعریف کرد وقتی زن گرفتم از خدا خجالت کشیدم چون به این بچه بسیجی گفته بودم 10 روز زیاد است خودم 3 روز بیشتر صبر نکردم.

او انسان بسیار ویژه‌ای بود، بسیار منظم، تمیز، آراسته، با تقوا، جدی، اهل دقت در بیت‌المال و بسیار برنامه ریز بود، حتی بین دو عملیات به ما انواع آموزش‌ها را می‌داد و ما هیچ وقت بی‌برنامه نبودیم. لذا من در جنگ بیشترین تاثیر را از این شهید پذیرفتم.

  فکر می‌کنید حق این شهید ادا شده است؟

نه اصلا اینطور نیست، هر گلی یک عطری دارد و این شهید یک عطر دیگری داشت.

  شما با شهدای دیگر هم محشور بودید، شهید طهرانی مقدم که قبل از شهادت هم با هم صحبتی داشتید لطفاً بیشتر توضیح دهید.

زمانی که با این شهید عزیز همسایه بودیم او با همان روحیات دوران دفاع مقدس الگویی برای بنده بود. وقتی با او مصاحفه می‌کردم احساس می کردم که یک برادر بسیجی و یک سردار عزیز را در آغوش می‌کشم.

درباره آخرین دیدار خود توضیح دهید.

ما برخی اوقات توفیق داشتیم نماز صبح را با این شهید بخوانیم. وقتی برای نماز صبح به مسجد شهید دقایقی می‌رفتیم  مشغول پیاده‌روی و قدم زدن می‌شدیم. یک روز صبح درباره یک نوآوری و خلاقیت صحبت کردیم، درباره یک موشک که اگر حداکثر خطا را داشته باشد تنها با 25 متر فاصله به هدف می‌خورد، وی گفت می‌خواستیم این موشک را از روسیه بگیریم که آنها مخالفت کردند و گفتند شما با مهندسی معکوس آن بازسازی می‌کنید.

شهید طهرانی مقدم گفت که من به روس‌ها قول دادم این کار را نکنیم اما آنها گفتند اینها جز اسلحه‌های سری است که ما آنها را به کشوری نمی‌دهیم. وی به آنها گفته بود که ما این موشک را می‌سازیم و روس‌ها هم خندیده بودند.

شهید طهرانی مقدم تعریف می‌کرد «ما هرچه تلاش کردیم این موشک ساخته نشد تا اینکه سه روز به مشهد رفتم و روز سوم که به امام رضا (ع) متوسل شدم شیوه‌ای به ذهنم رسید که از حضرت تشکر کرده و به منزل آمدم و در دفتر نقاشی دخترم طرحی که به ذهنم رسیده بود را کشیدم و در تهران آن را بازسازی کرده و بسیار دقیق‌تر از موشک روسی آن موشک را ساختیم.»

این حکایت از این دارد که این شهید بن‌بستی برای خود نمی‌دید و اگر دچار سختی می‌شد با توسل به ائمه (ع) این مسیر را باز می‌کرد، این خاطره برای خود من بسیار درس‌‌آموز بود.

از شهید کاظمی، شهید بروجردی و سایر شهدای مشهور هم خاطره‌ای دارید؟

وقتی ما به جنگ رفتیم، شهید بروجردی کردستان بودند.

  شما مقطعی نیز در جبهه های غرب بودید؟ درست است؟

در رابطه با جبهه کار می‌کردیم. از کردستان به بانه می‌رفتیم و خطوط دشمن را شناسایی می‌کردیم. شهید صالحی قائم مقام لشکر 27 و کوه عظمت و بزرگی بود.

  یک شب در شلمچه به شناسایی رفتیم در حالی که اصلاً در شهید صالحی ترس وجود نداشت، اولین دیدارم با این شهید در قرارگاه نجف 3 بود که وی آنجا مسئول قرارگاه و ما مسئول اطلاعات عملیات بودیم. او را آنجا دیدم.

  از سال 64 به بعد ما به مریوان رفتیم، در عملیات والفجر 8 بودیم و بعد به پاوه بازگشتیم. بعداً که شهید صالحی به لشکر آمد ما آشنایی اولیه داشتیم؛ یادم هست وقتی 4 روز در شاخ شمران محاصره شدیم بعد از شکسته شدن محاصره با شهید صالحی یک رایطه کاری از نزدیک برقرار کردیم. در آن دشت که زیر شاخ شمران قرار داشت دشمن با تیر مستقیم هرکس را که می‌دید، می‌زد. شهید صالحی به آنجا آمد؛ به او گفتم اینجا با تیر مستقیم می‌زنند در حالی که وی گفت باید منطقه را عادی کنیم. ما تا لب اسکله رفتیم اما هیچ تیر مستقیمی نیامد!

  صبح‌ها که به خط می‌رفتیم عراق شروع به زدن می‌کرد اما شهید صالحی تا کمر بلند می‌شد؛ یک بار در شاخ شمران تمام قامت با دوربین مواضع دشمن را نگاه می‌کرد هرچه گفتیم الان می‌زنند او گفت «نه الان وقتش نیست»؛ خیلی شخص عجیبی بود.

 

  اگر بخواهید از آن زمان وارد شرایط امروز شوید به نظرتان سختی‌هایی که آن موقع متحمل شدید بیشتر بود یا سختی‌هایی که در جنگ نرم و به ویژه فتنه 88 تا امروز متحمل شدید بیشتر بود؟

اصلا این دو قابل مقایسه نیست؛ خدا لطفی در حق ما کرد و تا وقتی که جنگ بود جنگیدیم و بعد از اتمام جنگ امام (ره) فرمود: بروید و جهاد علمی کنید. بنابراین خدا لطف کرد و با اینکه نزدیک 7 سال ترک تحصیل داشتم از سال 62 که در غرب بودم وقتی امتحانات خرداد ماه را دادم 2 نمره تجدیدی آوردم و برخی این موضوع را دست گرفتند در حالی که کسی که تا یک هفته به امتحانات در جبهه بوده چطور می‌توانست امتحان دهد؟ بنابراین تا سال 67 که جنگ تمام شد در جبهه بودم و از دی ماه مرخصی گرفتم تا چند ماه بتوانم درس بخوانم البته اوایل آن سخت بود اما کم کم عادت کردم در حالی که چشمم ضعیف شده بود و خودم خبر نداشتم.

در سال 68 با رتبه 55 در دانشگاه علوم پزشکی تهران قبول شدم و از بهمن 68 تا سال 76 برای رشته کودکان امتحان تخصصی دادم و دانشگاه علوم پزشکی تهران قبول شدم؛ در شروع به مشکل خوردم چرا که دست راستم کار نمی‌کرد از این رو برای تغییر رشته خود، به فیزیولوژی درخواست دادم و تا سال 77 با تغییر رشته مخالفت می‌کردند و می‌گفتند نمی‌توان از رشته بالینی به رشته پایه رفت. البته رشته کودکان در سطح بالاتری از فیزیولوژی قرار داشت لذا گفتند باید رشته بالینی درخواست کنید.

رئیس آموزش دانشگاه به بنده پیشنهاد رشته پزشک هسته‌ای را داد؛ درخواست من در شورای پزشکی کشور مورد پذیرش قرار گرفت و تغییر رشته‌ام انجام شد که این امر مصادف با مسئولیتم در مجموعه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران شد.

لذا درسم به دلیل این ماموریت یک سال عقب افتاد و لذا بعد ماموریت درسم را ادامه دادم و از اوایل 80 دوباره درسم را شروع کردم و اسفند 82 آن را به اتمام رساندم.

حضورتان در دفاع مقدس سخت‌تر بود یا عرصه سیاسی؟

دفاع مقدس که شیرین بود و سختی آن جسمی بود اما الان سختی جسمی و روحی توامان است.

  چرا جنگ نرم سخت‌تر است؟

چون حق و باطل، دوست و دشمن تفکیک نمی‌شود. و دوما غبار‌آلود است و شیرینی دنیا در کام خیلی از افراد مزه کرده و از پشت به انسان خنجر می‌زنند و از طرفی دیگر دنیا هم با تمام وجود رخ‌نمایی می‌کند لذا آدم‌ها در جنگ نرم باید از سویی با امیال نفسانی خود بجنگند و از طرفی دیگر با شیطنت کسانی که گرفتار امیال نفسانی خود هستند باید مبارزه کنند. آنها باید با دسیسه‌های مختلف طوری مواجه شوند که محصول آن ؟ برای انقلاب اسلامی باشد نه برای گروه و فرقه خود آدم لذا اگر چنین شود انسان پیروز می‌شود. در این چند سال بر اساس تکلیف در متن قضایا قرار داشته‌ایم.

  جوانانی که علاقمند هستند دوران دفاع مقدس را درک کنند آیا شما این نوید را می‌دهید که اگر در جنگ نرم تلاش کنند اجرشان از آن دوران کمتر نخواهد بود؟

بنده در ایام فتنه برای یکی از شهدای فتنه سخنرانی کردم؛ همانجا استدلال کردم که شهدای فتنه بالاتر از شهدای دفاع مقدس هستند چرا که آنها در دوران جهاد اکبر و شهدای دفاع مقدس جهاد اصغر کرده‌اند. لذا اگر در این مسیر با تقوا، و توجه، ولایتمداری حرکت کنیم و به دنبال خدمت به مردم باشیم. حتما درجات و مراتب این دوران بالاتر خواهد بود.

* با توجه به فضای سنگینی که علیه دانشجویان بسیجی در دانشگاه‌ها وجود داشت، موانع شما در آن زمان چه بود؟

ما وقتی وارد دانشگاه شدیم احساس وظیفه می‌کردم چرا که وظیفه خود می‌دانستم که روحیات دفاع مقدس را اگر قابل انتقال است، منتقل کنم.

بسیج دانشجویی ما بسیار فعال بود و توانست اثرات جدی داشته باشد و در خوابگاه و دانشگاه دفاتر متعدد داشت؛ من هم زمان از سال 73 به بعد مسئول مسجد دانشگاه هم بودم؛ البته در نهاد نمایندگی رهبری هم فعال بودم تا سال 75 که مسئولان سپاه از ما خواستند بسیج دانشجویی را متحول کنیم و گفتند بررسی کردیم و دیدیم که مجموعه شما فعال و خوب است.

  شما چه کار کرده بودید که آنها به این نتیجه رسیده بودند؟

در حوزه‌های مختلف فعال بودیم و نگرش ما تشکلی بود نه نهادی.

بسیج دانشجویی جمع بین نهاد و تشکل است و صبغه دانشجویی آن اصل است که باید پیشتازی خود را در عرصه‌های مختلف حفظ کرده و در فعالیت جنبش دانشجویی بیشتر باشد؛ البته برخی دوستان این نگاه را قبول نداشتند و لذا چنین دیدگاهی محدود به مجموعه‌ها و چند دانشگاه دیگر بود.بنابراین سایر تشکل‌های بسیج در دانشگاه‌های دیگر صبغه فرهنگی، علمی و فوق برنامه داشتند؛ البته ما هم در این حوزه‌ها فعالیت داشتیم اما نسبت به مسائل سیاسی به شدت حساس بودیم.

پاسخی که مسئولان سپاه دادم این بود که اگر می‌خواهید ما الگو بسازیم، شما حتما دانشگاه تهران را با دانشگاه علوم پزشکی ترکیب کنید چون ظرفیت زیادی در دانشگاه تهران بود که راکت مانده بود. این اقدام از تابستان سال 75 انجام شد و ما عملا بسیج این دو دانشگاه را ادغام کردیم و بنده مسئولیت آن را به عهده گرفتم که خود آن مدل، الگویی شد. بعد از آن مسئولان بسیج از ما درخواست کردند که به ناحیه بسیج دانشگاه‌های استان تهران برویم که در آنجا نیز حدود یک سال فعال شدیم که اعلام کردند هم باید در سازمان بسیج دانشجویی و کشور هم ناحیه بسیج دانشجویی باشیم. تا سال 82 ناحیه بسیج دانشجویی را واگذار کردم و دیگر بحث مجلس پیش آمد. با وجود اینکه خودم مخالف بودم از بسیج جدا شوم اما دوستان اصرار کردند و ما به مجلس ورود کردیم و در حال حاضر دو دوره است که در مجلس هستیم.

شما چگونه این روحیه را در بسیج دانشجویی تلفیق کردید؟

مسیری که ما در بسیج دانشجویی طی کردیم توجه بسیاری به مشورت و همفکری دوستان داشتم از ساز و کارهایی طراحی کرده بودیم که باید از درون خود خروجی خوبی بیرون آید. نوع نگاه و نگرش ما متفاوت بود و تاثیر این سختی را در اصلاح نگرش متقبل شدیم چرا که سختی‌های حوزه مادی مهم نبود. یک بار در دانشگاه توهین به اسلام شد و من شب تا صبح چند بار بلند شدم و گریه کردم که خدایا ما در دانشگاه هستیم و توهین به اسلام می کنید.

تغییر نگرش در مجموعه بسیج دو نگاه داشت، یک نگاه غالب این بود که بسیج تفاوتی با سایر اقشار و اصناف نمی‌کند لذا تصمیماتش باید سلسله مراتبی باشد و کلیشه‌ای فکر کند و الی آخر اما یک نگاهی بود که برعکس فکر می‌کرد، در واقع معتقد بود بسیج دانشجویی یک تشکل پیچیده و انقلابی است که در محیط دانشجویی در حوزه علم و عمل می‌خواهد در حیطه‌های فرهنگی صنفی دانشجویی علمی اجتماعی و اعتقادی حدود یابد و فعال شود و در واقع دانشجو را اصل قرار می‌داد.

سال 70 که بسیج دانشجویی راه اندازی شد تازه سال 71 کامپیوتر آمده بود و من از یکی از اقوام مبلغی قرض گرفتم و کامپیوتر خریدم و از این طریق در دانشگاه کلاس‌های آموزشی گذاشتیم و بعد از یک سال نیز پول آن طرف را برگرداندم بنابراین ما وقتی چنین هزینه‌هایی می‌دادیم و حتی از وجود خود هم می‌گذشتیم به خاطر این علاقه بود. بسیج پاره تن ما بوده است و خواهد بود. بنابراین سخت‌های نگرشی در این زمان مطرح است.

این سختی‌ها آنقدر بود که بعضی اوقات ما را شماتت می‌کردند و می‌گفتند کارهای‌تان بر خلاف مشی رهبری است اما ما استدلال می‌کردیم که بر منطق امام و رهبری حرکت می‌کنیم. البته آنها برای ما مزاحمت ایجاد نمی‌کردند.

سال 76 که خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و نزدیک به 40 دقیقهبه ایشان گزارش کار دادیم و بنده به مقام معظم رهبری گفتم که مهمترین مشکل ما وضعیت نگرشی بسیج دانشجویی است و در واقع این موضوع را باز کردم و توضیح دادم که این مشکلات از کجا ناشی می‌شود. بنابراین ما نوع نگاه و اعتقادات خود را به مقام معظم رهبری عرضه کردیم. لذا ایشان از حضور این جمع ابراز خشنودی کرده و فرمودند تمام کارهایی که انجام داده و می‌خواهید انجام دهید خوب است. از آن زمان به بعد مشخص شد نگاه درست در بسیج دانشجویی کدام نگاه است و این امر منشاء تحولی در بسیج دانشجویی شد که جهت‌ گیری‌های آن را سمت و سوی جدی و خاصی داد که ماحصل‌اش حضور دانشجوی بسیجی در میدان توام با درس خواندن و رسیدگی به امور اخلاقی بود.

ما روز اول که بسیج را تاسیس کردیم خدمت آیت الله محفوظی نماینده ولی فقیه دانشگاه‌مان رفتیم که ایشان توصیه کرد که مبادا از بسیج سوء استفاده حزبی و جناحی شود بعدها وی جانشینی داشت که از من پرسید آیا دلیل این توصیه آیت الله محفوظی را می‌دانید؟ وی به من گفت ممکن است برخی از کسانی که به دانشگاه آمدند از انجمن اسلامی و چپی یا راستی باشند اما باید دانشجوی بسیجی طوری باشد که فقط به وظیفه‌اش در قبال انقلاب عمل کند و در واقع این امر در دانشگاه تثبیت شد که حساسیت‌ها و دغدغه‌های ما حول انقلاب اسلامی باشد.

با توجه به اینکه یکی از دغدغه‌های شما مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده از روزی که وارد پرونده کردان و اتهامات رحیمی شدید ؛سیلی از اتهامات به سمت شما سرازیر شد. از جمله درباره مدرک دکترای شما! دراین باره خودتان کمتر حرف زده اید.پاسخ شما چیست؟

من اولین بار وقتی که در نشست روسای دانشجویی دانشگاه سر اسر کشور بودم متوجه شدم. آقای رحیمی آنجا سخنرانی کرد و 10 دقیقه را به بنده اختصاص داد هر چند که اسم نیاورد اما کاملا مشخص بود که منظور وی من هستم اما مواردی که ذکر کرد نادرست بود و من تعجب کردم چرا آقای رحیمی مشخصات من را می‌دهد و در عین حال اظهار نظر نادرست می‌کند. این موضوع گذشت تا روزنامه بامداد این مطلب را نوشت. من خود عادت دادم هر کس بد من را هم بگوید این احساس که فکر کنم آخر دنیا است و باید خودکشی کنم ندارم. یک روز آقای اشتهاردی به من زنگ زد و گفت بسیار به شما توهین کرده و اصرار دارد چاپ کنیم من هم به او گفتم خوب این کار را انجام دهید و جواب او را می‌دهم. ما جوابیه‌ای دادیم که در آن از گل کمتر به آنها نگفتیم اما اجازه ندادند این جوابیه در روزنامه چاپ شود. خود وی آسیب خورد وقتی من روزنامه را دیدم متوجه شدم درباره افشاگری حرف زده است و وقتی آن را خواندم احساس کردم که بسیار سبک و ابتدایی است. چرا که او فقط چند استدلال به اسناد کرده بود و جز معدل دیپلم من بقیه غلط بود. بنابراین از طرفی جوابیه آن را نوشتم و به دستگاه قضائی شکایت کردم و آنها در حال حاضر مشغول رسیدگی به این پرونده هستند. بخشی از تشکیک‌های که آنها ایجاد کرده بودند مربوط به معدل دیپلم‌ام و تجدید‌های بود که سال‌ آخر آورده بودم. آنها توجه نداشتند که من در جنگ بودم و فقط 7 روز مانده به امتحانات برای درس خواندن به تهران باز گشتم. بنابراین به جز معدل دیپلم بقیه موارد نادرست بود مثلا مدعی شده بودند که من 3 ترم مشروطی دارم و متاسفانه برگه یک ترم مشروطیت من را در اینترنت منتشر کردند اما توجه نکردند که در آن نامه نوشته شده بود که من از مشروطی در آمدم و این مربوط به نمراتم بوده که دیر ارسال شده است یا درباره تغییر رشته برای بنده حرف درآوردند اما نمی‌دانستند که علوم پایه با علوم بالینی فرق دارد بنابراین عده ادعاهای آنها بی سوادی و غرض ورزی بود. من در سایت شخصی خودم پاسخ آن را گذاشتم.

  چرا این تخریب‌ها هنوز ادامه دارد و این امر از سوی برخی افراد مدعی انقلابی هم صورت می‌گیرد؟

برخی از آنها اطلاع ندارند و برخی عواقب تخریب دارند و باید بدانند که چیزی گیرشان نمی‌آید. تمام حرف‌های من درباره مدرکم سند دارد. این تهمت‌ها بار ما را سبک می‌کند ما طبق سفارش دین می‌بخشیم.

اگر بخواهیم بارز‌ترین کارهای شما را در دوران مجلس مثال بزنیم عمدتا وقت خود را در کمیسیون 90 صرف مبارزه با فساد کردید که در آن پرونده تفحص در دانشگاه آزاد و پرونده مرتضوی که اینها اقدامات سلبی است؛ کارهای مهمی که در مجلس انجام داده‌اید چیست؟

از بدو ورود به مجلس جوان‌ترین فردی بودم که در هیئت رئیسه مجلس هفتم قبول شدم و در آنجا فعالیت بسیار بالایی داشتم و همه دوستان در آنجا به این امر اذعان می‌کردند من معتقدم بودم که در سطوح مختلف مجلس می‌توان تحول ایجاد کرده تا بتوانیم مجلس کار آمدی در حوزه قانون و نظارت داشته باشیم. همانطور که صنعت با دانشگاه لازم و ملزوم هستند پیوستگی مجلس با متن حوزه و دانشگاه و نخبگان کشور بزرگترین سرمایه برای قوه مقننه است و این امر در قانونگذاری تحول ایجاد کرده و ما را با عرصه اندیشمندان نزدیک می‌کند. بنابراین من یک تغییر و تحول 6 بخشی نوشتم و آن را به هیئت رئیسه بردم؛ فقط یک کلمه آن تغییر کرد و آن را همانطور تصویب کردند همانجا به من گفتند باید این را اجرا کنی در حالی که معتقد بودم یک اراده جمعی باید این کار را انجام دهد من هم زمان هیئت رئیسه کمیسیون آموزش نیز بودم. همانجا به آقای حداد گفتم که سال آینده نامزد هیئت رئیسه مجلس نمی‌شوم و می‌خواهم در صحن فعال شوم. دوستان من را شماتت کردند که چرا کاندیدای هیئت رئیسه نمی‌شویم.

بنابراین من از بدو ورودم به مجلس در حوزه قانونگذاری و نظارت فعال بودم ما تحقیق و تفحص از آزمون دستیاری را دنبال کردیم و مشخص شد از سال 75 تا 82 سؤالات فروش رفته است و در آن قضیه عده‌ای زندانی شدند.

  در زمان وزارت چه کسی این اتفاق افتاد؟

زمان وزارت آقای پزشکیان و بعد از دوره ایشان هم ما تحقیق و تفحص از آموزش عالی کشور را آغاز کردیم که در این زمینه 1500 نفر را آموزش دادیم.

ما 13 همایش برگزار کردیم که رؤسای دانشگاه ها را توجیه کنیم که می‌خواهیم چه کاری انجام دهیم. تحقیق و تفحص یکی از سخت ترین ابزارهای مجلس است و ما هم به سراغ ظریف‌ترین جایگاه‌های جامعه یعنی دانشگاه‌ها رفتیم.

یک کار جدی و اساسی صورت دادیم که ماحصل آن این شد که بیش از 480 هزار سند را بازبینی، کدگزاری و آن را به گزارش تبدیل کردیم. محصول این کار را بزرگترین تحقیق و تفحص در طول تاریخ مجلس تا به امروز شد.

ما در آن پرونده 1570 مرکز دانشگاه آموزش عالی و حدود 70 تا 60 پژوهشکده را بررسی کردیم که هرکدام از آنها بسیار حساس بودند و تندروی ما می‌توانست به نظام اموزش کشور ضربه بزند در عین حال کندروی هم چیزی عاید ما نمی‌کرد. بنابراین یک کار جدی انجام دادیم و این نعمت بزرگی بود که مدل تحقیق و تفحص را تغییر داد. یعنی هم محتوای آن بود و هم مدل آن. ما برای مدل این پرونده چندین ما با رؤسای دانشگاه ها جلسه داشتیم.

  آیا درست است کسانی امروز در تبلیغات خود به شدت بحث دانشگاه آزاد و مبارزه با مفاسد دانشگاه آزاد را در مجلس هفتم و هشتم مطرح برای تبلیغات انتخاباتی خود مطرح می کنند، آن وقتی شما این موضوع را پیگیری می‌کردید،شما را مورد تمسخر قرار می‌دادند؟

- خیلی‌ها معتقد بودند این حرفها درست نیست اما به لطف خدا همه آنها منجر به یک روشنگری و بازبینی شد. درست است برخی این پرونده‌ها را مورد تمسخر قرار می‌دهند اما آنها اطلاع نداشتند و حتی به حرف غلط خود اصرار می‌کردند.

پس چرا آنها در تبلیغات خود مباحث مربوط به دانشگاه آزاد را صرفا برای خود مطرح می‌کنند؟

- ایرادی ندارد امروز جامعه به این مسئله رسیده است. آن روز که ما این کار را مطرح کردیم به زعم آنها جامعه نمی‌پسندید.

  آیا شما می‌گویید آنها چه کسانی بودند؟

- حتما اگر لازم باشد و اگر متوجه شوم آنها طوری رنگ عوض می‌کنند که اصل و ماهیت خود را به جهتی تغییر می‌دهند حتما صحبت می‌کنیم. اما در حال حاضر این ضرورت را احساس نمی‌کنم.

  به خاطر شرایط مرحله دوم انتخابات که برخی از آنها نامزد هستند؟

- بله به خاطر انتخابات است و اگر دیگران این نکته را رعایت نمی‌کنند ما خود را ملزم به رعایت می‌دانیم. پرونده دیگرمان تحقیق و تفحص از قوه قضاییه و بسیار سخت بود اما آن کار نیز به سرانجام رسید؛ همزمان با این کار ما در حوزه قانون گذاری هم به صورت مستقیم و غیرمستقیم درگیر بودیم. ما یک کار میدانی بزرگ انجام دادیم و خودم با 891 نفر رؤسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی جلسه مستقیم داشتم و حدود دوهزار مصاحبه گرفتیم که مصاحبه با رئیس دانشگاه تهران آقای فرجی درباره موضوعات دانشگاه‌ها 6ساعت طول کشید.

* فارس: فکر نمی‌کنید درباره تحقیقات در این پرونده‌ها به اندازه کافی اطلاع رسانی نکردید؟

- در حق این کار جفا شد هرچند تأثیر خود را گذاشت. اما به اندازه تحولی که این پرونده انجام داد بهره گرفته نشد. این امر برای برخی غیرقابل باور و برای عده‌ای نیز گلوگیر بود.

در حوزه قانونگذاری سعی می‌کردیم که رویکرد اصلی مان قوانین آموزش عالی کشور باشد. بنده همزمان دبیر کمیته کمیسیون اقتصادی نیز بودم.

این موضوع تا وقتی که بحث ریاست آیت الله فاکر بر کمیسیون اصل 90 پیش آمد ادامه داشت. وقتی این کار را دنبال کردم متوجه شدم کمیسیون اصل 90 دارای چه ظرفیت عظیمی برای نظارت است. لذا با مشورت دوستان به کمیسیون اصل 90 رفتم. باز هم نگاهمان تحول در این کمیسیون بود.

ناراحت نبودید از اینکه به کمیسیونی (اصل 90)می‌روید که مانند سایر کمیسیونها امتیاز و سفر خارجی ندارد؟

  - خیر این طور نبود. ما اصلا در این فازها نبودیم. من در مجلس هفتم در قرعه‌کشی برای بین‌المجالس سفر وین به نام من درآمد. اما من گفتم به وین بروم چه کار کنم. آن زمان آقای متکی مسئول تیم اعزام بود لذا جمع‌بندی این بود که سفر وین کاری نیست و فقط حضور موضوعیت دارد. بنابراین بنده به آن سفر نرفتم و جای بنده آقای علیخانی رفت. از ابتدای مجلس تاکنون ما تنها 4 سفر خارجی بیشتر نرفتیم؛ یکی از سفرهایم به انگلیس بود که از سوی کمیسیون آموزش رفتم که درباره ضرورت تلفیق یا تفکیک نظام آموزش از درمان و بهداشت و سلامت بود. بنابراین بنده به عنوان تنها پزشک کمیسیون به این سفر رفتم.

سفر دیگر برای سیستم‌های مردم نهاد به یونسکو بود که به واسطه سبقه  کاری و تشکلی من کسی نمی‌توانست به این سفر برود. کل خرجی که من در سفر انگلیس انجام دادم 16دلار بود که البته این جدا از هزینه خورد و خوراک بود. وقتی که به فرانسه رفتم نیز تنها 27 یورو هزینه داشتم و ما برای آن سفرها حق مأموریت نگرفتیم. در سفر مسکو نیز به همین ترتیب بود و پولی که از مجلس برده بودم را عینا برگرداندم. یا در سفری که به کشورهای اسلامی برای نظام آموزش پرورش آنها داشتیم از مجلس می‌خواستم برای آن سه سفر به ما حق مأموریت بدهند که قبول نکردم.

  آیا شما از مجلس حقوق می‌گیرید؟

- من از بیمارستان حقوق می‌گیرم. من تا حدود یک سال و نیم پیش از مجلس حقوق می‌گرفتم اما از آن زمان به بعد که در بیمارستان امام مشغول به کار شدم از آنجا حقوق می‌گیرم که حدود 600 هزار تومان از مجلس کمتر است.

اگر بخواهید آرایش سیاسی مجلس را تشریح کنید، چه مدلی مدنظر دارید؟ باتوجه به اینکه ما یک طیف سنتی با ریاست آقای لاریجانی، طیف تحول‌خواه و آقای حدادعادل و در عین حال طیف جبهه پایداری و فراکسیون انقلاب اسلامی. در بین  طیف‌های اصولگرا وجه بارز شما که منصوب به تحول‌خواهان هستید در بحث ولایتمداری، طرح و برنامه، کارآمدی و مبارزه با فساد چیست؟

- اگر بخواهیم راجع به ویژگی‌های این مجموعه صحبت کنیم بخشی از آن به نگاه تکلیف مدارانه و حضور در صحنه با ملاک برمی‌گردد. ما هیچ وجه حاشیه نشینی را نمی‌پسندیم و سعی می‌کنیم در متن حرکت کنیم و در متن نیز به رسالت خود توجه داریم و اصل‌ترین اصل را نیز ولایتمداری و تبعیت از امام و مقام معظم رهبری می‌دانیم.

بنده نمی‌گویم که دیگران این ویژگی‌ها را دارند یا ندارند اما می‌گویند ما دنبال این ویژگی‌ها هستیم. مابه شدت به دنبال تحول و پیشرفت در ابعاد مختلف و در عین حال پیگیری موضوع عدالت در جامعه هستیم لذا مبارزه با فساد را برای خود یک اصل می‌دانیم.

معتقدیم بزرگترین داشته ما در این جهان اسلام است لذا همه وجود خود را وقف تحقق ارزش‌های اسلامی در جامعه می‌کنیم و معتقدیم این ارزش‌ها یک بعدی نیست. یعنی همزمان به اقتصاد، معیشت مردم، فرهنگ و شرایط اجتماعی توجه کنیم و همه اینها باید بستر رشد و تعالی انسانها باشد. نباید در شرایط سختی تن به سازش داد چرا که اسلام دین تحمیل ریاضت به جامعه نیست بلکه در حقیقت الگوی درست برای فرهنگسازی در جهت حرکت جامعه به سمت ساخت متعالی است.

بنابراین برای پیگیری این مسئله نیاز به تولید و بازتولید روشها و فرایندهای موجود و هم نیاز به انسان‌های خودساخته‌ای داریم که با تمام وجود معتقد به اسلام باشد. این همان چیزی است که ما دنبال می‌کنیم. البته ما خود را محور عالم نمی‌دانیم درست است که به دنبال تحول هستیم ولی می‌گوییم همه باید به کمک یکدیگر در مسیر تحول جامعه گام برداریم. بنابراین در سایه ولایت به وحدت توجه داریم.

ما از بعد نظری کمبودی نداریم و پشتوانه ما منابع عظیم اسلامی به خصوص علما و خدمتگذاران به ایران اسلام است.

مابه برنامه‌ریزی، بهره‌گیری از اقتضائات توجه داریم لذا اگر همین نگاه را داخل مجلس منعکس کنیم موفق خواهیم بود در حالی که برخی از دوستان حفظ وضع موجود را می‌پسندند. اما برخی دیگر به دنبال تحول هستند و در عین حال نگاه خود را محور می‌دانند. در حالی که برخلاف آنها نگاه ما به سمت تغییر و تحول جدی در جهت ایجاد ساخت بهتر برای خدمت به مردم است. ما می‌خواهیم از ظرفیت همه افراد استفاده کنیم و به دنبال تنگ‌نظری نیستیم و این مشی و مرامی است که ما آن را دنبال کردیم. لذا تبعیت از ولایت و خدمت به مردم و حرکت در مسیر تحول جامعه اسلامی برای ما مهم است.

یکی دیگر از ویژگی‌های جدی که ما سعی می‌کنیم داشته باشیم اعتدال است. بنابراین کندروی و تندروی نداریم. ویژگی دیگر مرزبندی شفاف با نظام سلطه و عوامل فتنه، انحراف و فساد است. در عین حال ما میدان منازعه و التهاب جامعه را نیز گسترش نمی‌دهیم و با حرکت حساب شده‌ای که تجلی عقلانیت است در این مسیر حرکت کنیم

سعی می‌کنیم آنچه که اسلام، انقلاب اسلامی، امام (ره) و شهدای شریف ایران و رهبر فرزانه انقلاب از ما انتظار دارد را برآورده کنیم. لذا امیدواریم با حرکت در این مسیر زینت اهل بیت باشیم. عوامل مختلف تا به امروز نتوانستند در ما طمعی کنند و این اصل بسیار مهم است.

  اخیرا از سوی یکی از نمایندگان عنوان شد که شما در مجلس غیبت زیاد می‌کنید و مشغول درس دکترا و دانشگاهی هستید آیا این حرف درست بود؟

- من درسم سال 82 تمام شد. شاید این نماینده  ناظر به حضور بنده در بیمارستان امام این حرف را زده باشد که البته اطلاعاتش نادرست است و ای کاش از خود بنده می‌پرسید.

* یعنی شما به جای مجلس به بیمارستان می‌روید؟

- خیر این طور نیست بنده عضو علوم پزشکی دانشگاه تهران هستم؛ مقام معظم رهبری به آقای لنکرانی توصیه کرده بودند که بخش پزشکی را رها نکنید. بنده سه چهار ساعت در هفته بیمارستان هستم و این زمانی است که مجلس جلسه ندارد. اگر این نماینده بحث درس خواندن یا عدم حضور من در مجلس را مطرح می‌کند شاید دقت نکرده باشد چرا که من در صحن توضیح دادم که باتوجه به بنده نایب رئیس کمیسیون اصل 90 و مسئول کمیته اقتصادی اصل 90 هم هستم. این کمیسیون بسیار کار می‌برد. مرحوم فاکر همیشه در صحن کارت می‌زنند و از مجلس بیرون می‌رفتند و در حال حاضر آقای نکونام وقت زیادی را در کمیسیون سپری می‌کند. اما بنده به خاطر اقتضاء کاری و قبول بخش اجرایی کمیسیون بیش از همه باید وقت بگذارم. بخشی از این بار اضافی کار نیز به دلیل ایجاد تغییر و تحول در این کمیسیون است.

آقای حسینی به این موضوع توجه نکرده بود که من هر روز کارت می‌زنم و پیگیر کارها می‌شوم. به اقتضای شرایط خاص کمیسیون ، خروج ما مأموریت تلقی می‌شود در حالی که آقای حسینیان فقط به حضور بنده در صحن توجه داشتند و مرتکب نگاه نادرست شدند. با اینکه بنده توضیح دادم نمی‌دانم ایشان چقدر قانع شد.

  آقای دکتر روزی چند ساعت کار می‌کنید؟

- بستگی به شرایط کاری روز دارد. از 7-6 صبح تا شب کار می‌کنیم.

  گاهی ما پیگیر می شویم ساعت نیم ساعت و یکساعت بامداد هنوز کارتان ادامه دارد.برخی معتقدند شما در پرونده مرتضوی رکب خوردید و این یک بازی دو سر باخت بود که شما واردش شدید و فعلا این مسئله به موضوع حکمیت رسید. ارزیابی و جمع بندی شما از این پرونده چیست؟

- حقیقت این است که برعکس این تحلیل شما ما دو سر برد شدیم. چرا که ما قبل از عید که متوجه شدیم می‌خواهند مرتضوی را مسئول سازمان تأمین اجتماعی قرار دهند به رئیس جمهور نامه نوشتیم و گفتیم که این کار برای کشور مضر است. چراکه این سازمان 33 میلیون نفر نیرو دارد و سرنوشت آنها مهم است. از طرف دیگر یک مجموعه عظیم اقتصادی به اسم شستا دارای شرکت‌های فعالی است و بحث‌های بیمه و نظام سلامت موجب شده تصدی این امر به مرتضوی دور از توان و تخصص وی باشد و در عین حال شائبه‌هایی نیز در خصوص او وجود دارد که این انتصاب موجب نا‌امیدی مردم می‌شد. بنابراین هم این انتصاب اشتباه بود و هم تأثیر منفی در جامعه می گذاشت. بنابراین تلاش کردیم خروجی اقدام ما این باشد که مرتضوی به این سازمان نیاید. اما آقای احمدی نژاد توجه نکرد و بعد از آن که خواست حکم او را بزند با جاهای مختلف ارتباط برقرار کردیم اما موفق نشدیم. چرا که انتهای مجلس و بودجه در دستور کار ما قرار داشت؛ وقتی بودجه در دستور کار باشد جز طرح سه فوریتی راهی برای اولویت بر بودجه وجود ندارد. لذا ما مسیر استیضاح را دنبال کردیم.

در استیضاحی که ما انجام دادیم به دنبال آن بودیم که ریشه این استیضاح و مسئولیت وزیر را در این قضیه مورد توجه قرار دهیم و او را قانع کنیم که مرتضوی را برکنار کند. یا اینکه خود مرتضوی مجاب شود از این سمت برود که ما با درخواست مرتضوی با حکمیت مواجه شدیم. در واقع این درخواست از سوی من مطرح نشد. آقای توکلی نیز با اکراه این موضوع را پذیرفت. مرتضوی به توکلی گفته بود با پذیرش حکمیت سر من کلاه رفته است. اما او گفته بود اشتباه نکن تو درخواست حکمیت کردی و من پذیرفتم.

توکلی فرد دین‌داری است و تأمین اجتماعی انقدر ارزش ندارد که به خاطر آن دست به این کار بزنیم. ما 14 ساعت جلسه مشترک داشتیم و من بخشی اسناد را ارائه کردم و من حتی سرفصل این اسناد را روز قبلش به مرتضوی دادم و او دید. در حقیقت وقتی که جلسه برگزار شد نتیجه آن بود که حضور ایشان در این سازمان به صلاح نیست. اما مرتضوی زیر بار نرفت و از طریق آقای حداد کار را دنبال کرد و باز وقتی که توصیه آقای حداد نیز استعفای وی بود مرتضوی قول داد و استعفای خود را نوشت و بعد زنگ زد و گفت روی من فشار است اما به هیچ عنوان به سرکارم برنمی‌گردم و از آقای حداد خواست که ما استیضاح را پس بگیریم. لذا ما استیضاح را پس گرفتیم. مورد مشابه این پرونده آقای ملک‌زاده بود که وزیر خارجه در آن استیضاح شد.

برخی از آقایان که به بحث استیضاح اصرار داشتند مقام معظم رهبری گله کردند و فرمودند استیضاح حق شماست اما وقتی دلیل استیضاح شما آقای ملک‌زاده بوده با رفتن وی دیگر دلیلی برای استیضاح وزیر نداشتید بنابراین ما با این ملاک و میزان فردای سرکار نرفتن مرتضوی استیضاح خود را پس گرفتیم و بنده امضاءها را از دوستان جمع کردم. برخی گفتند چرا کتبا از او امضا نگرفتید و جواب ما این بود که وقتی کسی به ما قول داده اگر کتبا همین کار را می‌کرد اگر می‌خواست به نوعی زیر این کار بزند .

مرتضوی قول داد و امضای خود را مکتوب کرد و گفت اگر احمدی‌نژاد و وزیر کار از من بخواهند که برگردم بنده دیگر این کار را نمی‌کنم حتی اگر استعفای من را قبول نکنند. بنابراین ما دوسر برد هستیم یعنی آنجا که احساس کردیم ممکن است به کشور آسیب وارد شود از این کار پیشگیری کردیم. اما دولت رعایت نکرد و در زمان استیضاح نیز دست به جنجال سازی نزدیم.

برخی به ما گفتند شما لجبازی و کار سیاسی می‌کنید بنابراین این مسیر کاملا شفاف است و ما در آن مغموم نشدیم و با افتخار می گوییم که ما برای خیر و صلاح کشور استیضاح کردیم و منشأ اشکال خود پذیرفت که کنار برود و پس گرفتن استیضاح هم با ملاک بود که از آن پشیمان نیستیم.

اگر مرتضوی به وعده خود عمل کند در واقع خود را نجات داده است؛ مرتضوی خدماتی داردکه ما آنها را نفی نمی‌کنیم اما او را دارای اشکالاتی می‌دانیم که برای سمت سازمان تأمین اجتماعی مناسب نمی‌دانیم. اگر مرتضوی به قول خود عمل نکند این خطای او نیز در پرونده‌اش ثبت می‌شود و در ذهن همه مردم مرتضوی ساقط می‌شود. بنابراین باید از سر خیرخواهی به ایشان گفت که لجبازی نکند.

از طرف دیگر، راه برای جلوگیری از بودن ایشان در این سمت وجود دارد و این مسیر خاتمه یافته نیست. امیدواریم با خیرخواهی که دکتر حداد انجام دادند این مسئله نیز به نتیجه برسد.

نکته دیگری که در مجلس مطرح شد، نگاه سیاسی به این موضوع بود. برخی نگاه خاص داشتند و می‌گفتند اگر آقای حداد این مسئله را حل کند برای ریاست آینده مجلس مناسب است.

  برخی مدعی شدند شما در موضوع مرتضوی و حکمیت بدعت گذاشتید یا نماینده تر شدید...

جلسه گذاشتن با ما بود. در حالی که می‌توانست با افراد دیگری جلسه بگذارد. اما این بازی سیاسی که برخی آن را پوئن مثبتی برای آقای حدادمی‌دانستند نیز امری اشتباه است. آقای مرتضوی خودش پیشنهاد آقای حداد را داد و آن جلسه به غیر از بنده دو شاهد داشت و ضبط شده آن نیز موجود است. من به مرتضوی گفتم چون خودت حکمیت را پیشنهاد کردی راهی غیر از این نرو اما او پیشنهاد حداد را داد. بنابراین ما بر اساس تکلیف خود به این مسئله عمل کردیم و مردم دیدند که ما به اصول پایبندیم و در موضوع استیضاح دست به لجبازی نزدیم.

  نظر خود را درباره این کلمات بفرمایید.

  امام خمینی (ره): منجی و نجات بخش ملت مسلمان ایران و مستضعفین جهان

مقام معظم رهبری: عبد صالح خدا؛ هم امام عبد صالح خدا بود و هم ایشان و در حقیقت خداوند به ما لطف کرد که ما توانستیم این دو بزرگوار را درک کنیم.

  خاتمی: چیزی نمی‌گویم.

  احمدی‌نژاد:‌ این موضوع را رها کنید.

  جمعیت رهپویان: جمعی متشکل و فداکار در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی.

  علی لاریجانی: از بنده راجع به اسامی سؤال نپرسید.

  حدادعادل: گفتم که از بنده راجع به اسامی سؤال نپرسید.

  دوران دفاع مقدس: دوره اخلاص و فداکاری

  روزهای جنگ نرم: روزهای خون دل خوردن و مجاهده کردن بسیار مشکل‌تر و سخت تر از دوران دفاع مقدس.

  جوانان بسیجی: رهروان امام حسین (ع)

  شهدا: پیوستگان به غافله سیدالشهدا (ع)

  رزمندگان زنده و حاضر: حجت‌هایی که اسوه هستند و غفلت از آنها مسئولان را به تعبیر امام گرفتار آتش الهی می‌کنند.

  آرزوی شما: فدا شدن برای اسلام و انقلاب

  ما به دنبال هستیم و از این مسیر کوتاه نمی‌آییم و این را با منطقی منتقل می‌کنیم که فضا تنگ می‌شود. لذا از این تخریبها ناراحت نیستیم چرا که معتقدیم اگر اهل ایمان باشیم خدا مدافع اهل ایمان است و خدا این جبران را برای ما می‌کند لذا تمام آرزوی ما این است که انقلاب اسلامی در مسیر تحقق و زمینه سازی ظهور توفیق یابد و ملت در این جهت گام بردارند تا به عنوان الگویی برای تحقق تمدن اسلامی باشد. خداوند بزرگترین عنایت را به ما کرده که در این دوران پیشتازی جبهه حق پرچمش در دست ملت بزرگ ایران است و توسط امام و مقام معظم رهبری هدایت می‌کند. لذا اگر قدر این موضوع را بفهمیم و متوجه می‌شویم در مقطع حساسی از تاریخ کره خاکی به سر می‌بریم و بنابراین خود را درگیر این جزییات و تخریبها نمی کردیم. خون دل ما از این است که برخی افراد نکاتی را مطرح می‌کند که این برای ما غیرقابل پذیرش است.

  توصیه شما برای دور دوم انتخابات چیست؟

  برای دور دوم انتخابات نیز توصیه‌ام به مردم حضور پرشور پای صندوق‌های رأی است.

  اگر وارد مجلس نشوید چه کار می‌کنید؟

  - هدف جدی و اساسی من این است که یک شبکه اجتماعی گسترده و تخصصی که درخواست مقام معظم رهبری در سال 1380 بود دنبال کند و در سراسر کشور این راه‌اندازی شود واین را صحنه جهاد خود و کادر سازی برای انقلاب می‌دانم. چرا که باید فضای جامعه را به سمتی برد که برای آن تکثیر خالصین صورت گیرد. اگر مردم محبت کنند و به من رأی دهند به من منت گذاشتند. اما اگر من را قابل ندانند جای دیگر برای نوکری مردم تلاش خواهم کرد.

  از وقتی که گذاشتید و سئوالات ما را با حوصله پاسخ دادید، تشکر می کنیم

  من هم از شما متشکرم

.................................

زاکانی در گفتگوی مشروح با مشرق:

مسیر دولت احمدی نژاد با خاتمی در مبارزه با مفاسد اقتصادی یکی شد/ برخی معاونان بهبهانی اکنون در زندان هستند/ جاسبی همچنان از نفوذ نسبتا خوبی برخوردار است

واقعیت این است که جریان انحرافی به شدت علاقه مند است که بتواند اشکالات جدی خودش در حوزه اقتصادی را مخفی نگه دارد و وجود یک معاونت اقتصادی در وزارت اطلاعات و دقت در موضوعات اقتصادی را برای خودش مشکل ساز می بیند.

گروه سیاسی مشرق - بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی و از سوی دیگری افشاگری در این خصوص از جمله موضوعاتی است که نمی توان نامی از علیرضا زاکانی نیاورد. وی که نایب رئیسی کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم را عهده دار است در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی مشرق بار دیگر با بیان مطالبی افشاگرانه از پرونده اختلاس 3000 میلیاردی، ریاست مجلس نهم، ماجرای حکمیت در قضیه انتصاب مرتضوی و حذف معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات سخن گفته است که در پی می آید.

دلیل عجیب یونسی برای تعطیلی کمیته پیشگیری از مفاسد اقتصادی

زاکانی در پاسخ به سوالی درباره فلسفه صدور فرمان 8 ماده ای مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با مفاسد اقتصادی با یادآوری اینکه نظام اسلامی هم مانند هر موجود زنده ای ممکن است دچار بیماری و آفت شود، گفت: یکی از بیماری هایی که طی دوران بعد از دفاع مقدس پیکره نظام را درگیر کرد، مفاسد اقتصادی بود که از پیوستگی عناصر و افراد دنیا طلب به وجود آمده بود و با ایجاد شبکه های متعدد، از درون مثل موریانه این پیکره عظیم را خالی می کرد.

وی با تاکید بر اینکه این مسئله هم با اساس جمهوری اسلامی در تضاد بود و هم با منافع کشور ضدیت داشت، اضافه کرد: این مفاسد اقتصادی مانع از پیشرفت کشور و تحقق عدالت در جامعه می گشت لذا مقام معظم رهبری 10 اردیبهشت سال 80 طی یک دستورالعمل 8 ماده ای نکاتی را برای سران سه قوه به عنوان یک اولویت جدی و اساسی در جهت رفع این ظلم بزرگی که به انقلاب و جامعه اسلامی وارد شده بود مطرح فرمودند که با کمال تاثر و تاسف، کمتر مورد عنایت و توجه قرار گرفت.

این نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به اینکه در دولت وقت پیگیری امور مربوط به مفاسد اقتصادی به خوبی صورت نمی گرفت، اظهار داشت: در سایر قوا نیز اطلاعاتی به دست آمده بود که ماحصل آن وخامت اوضاع در حوزه بهره گیری نادرست از حوزه اقتصادی کشور بود، چون مخاطب فرمایش ایشان به صورت مشخص سران سه قوه بودند که متاسفانه برخورد مناسبی در این راستا صورت نگرفت.

زاکانی با اشاره به برگزاری جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: سران سه قوه جلساتی داشتند اما قبل از آن سازوکاری مشخص شد و تقسیم بندی صورت گرفت و چند کمیته مقدماتی برای ارائه گزارش به سران سه قوه و دبیرخانه شکل گرفت و بخش پیشگیری آن که بسیار هم مهم بود به وزارت اطلاعات محول شد.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس اضافه کرد: ایرادی که ما به جناب آقای یونسی می گرفتیم این بود که چرا دستور تعطیلی این کمیته را صادر کردند. ایشان می گفتند که علت این امر، جلساتی بود که آقای عارف، معاون اول دولت هشتم در خصوص سالم سازی سیستم اداری دولت می گذاشتند و این جلسات تکرار می شد و فرصتی هم نبود. لذا جلسات کمیته پیشگیری از مفاسد اقتصادی را تعطیل کردیم!

وی با یادآوری این موضوع که عارف فقط برای سالم سازی دولت جلساتی را ترتیب می داد، افزود: فرمان مقام معظم رهبری تمام شئونات جامعه را در بر می گرفت لذا موضوع پیشگیری فراتر از کاری بود که توسط آقای عارف دنبال می شد.

دولت خاتمی به مبارزه با مفاسد اقتصادی بی توجه بود

نماینده مردم تهران در مجلس در تحلیل خود از علل به نتیجه نرسیدن جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: به اعتقاد بنده از ابتدا با این مسئله برخورد شعاری شد و آن اهتمام و جدیتی که مقام معظم رهبری روی آن تاکید داشتند صورت نگرفت. در دستگاه قضایی هم اهتمام جدی برای برخورد نبود و با صراحت اعلام می کردند که اگر ما بخواهیم با این افراد برخورد کنیم، سرمایه هایشان را از کشور خارج می کنند و معتقد بودند اگر سرمایه در داخل کشور به نادرستی گردش کند فساد اصغر است درحالی که خروج این سرمایه از کشور فساد اکبر است.

زاکانی افزود: البته این حرف با فرمایشات صریح مقام معظم رهبری در همان فرمان 8 ماده ای منافات داشت. در مجلس ششم هم تکلیف کاملا مشخص بود و انها بر روی این موضوع داعیه ای نداشتند.

وی در تشریح اقدامات اصولگرایان مجلس هفتم برای احیای روند مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: در آن مجلس دبیرخانه ای به عنوان دبیرخانه مفاسد اقتصادی مجلس تشکیل دادیم و کمیته ای نیز ذیل همان جلسات سران در مجلس شکل گرفت و در آن دبیرخانه که بنده مسئولیت آن را بر عهده داشتم کارهای بسیار جدی ای را دنبال کردیم و جلسات بسیار منظمی در مجلس برگزار می شد.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم با تاکید بر اینکه در زمان خاتمی اساسا به موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی بی توجهی می شد، افزود: زمانی که آقای احمدی نژاد رییس جمهور شد ابتدا با شعار مبارزه با مفاسد آمد ولی در ادامه همان مسیر آقای خاتمی را دنبال کرد و ما غیر از شعار کار خاصی از ایشان ندیدیم و در نهایت هم مسئول این کار آقای رحیمی شدند. این نوع نگاه و این گونه انتصاب ها سبب شد که اساسا مسیری که ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در پیش گرفت از معیار ها و آرمان های اولیه فاصله بگیرد.

احمدی نژاد از مبارزه با مفاسد اقتصادی استفاده شعاری می کرد

وی با ذکر انتقادات خود درباره انتصاب رحیمی به سمت رئیس ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: انتقادات جدی ای به ریاست ایشان وارد است. چون آقای رحیمی خودش پرونده مفتوح در موضوع مفاسد اقتصادی دارد.

زاکانی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه با دستمال کثیف نمی شود شیشه را پاک کرد، اظهار داشت: برای مبارزه با مفاسد اقتصادی باید کسانی را داشته باشیم که کاملا شفاف و سالم باشند و لااقل ابهامی در خصوص آنها وجود نداشته باشد. خود آقای رئیس جمهور هم اهتمام چندانی به موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی نداشت و از این موضوع استفاده شعاری می کردند.

نماینده مردم تهران در ادامه اینگونه نتیجه گرفت: به همین خاطر ما از مدتها قبل عملا فعالیت های مبارزه با مفاسد اقتصادی را به کمیسیون اصل نود آوردیم و در آنجا پیگیری می کردیم.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 در پاسخ به این سوال که آیا جلسات کمیته پیشگیری در دوران وزارت آقایان اژه ای و مصلحی از سر گرفته نشد، گفت: آن بخش را به طور کلی تعطیل کردند و بعد هم اساسا معاونت اقتصادی وزارتخانه منحل شد.

وی در خصوص اینکه آیا هدف خاصی از این کار دنبال می شد، گفت: به هر حال شائبه هایی در این خصوص مطرح بود و اعتراض های زیادی به این نوع عملکرد صورت گرفت.

زاکانی اضافه کرد: آنها گفتند که این اصلاح ساختار وزارتخانه است و ما همان ماموریت ها را در ساختار دیگری دنبال می کنیم. اما موضوع بحث ما آن کمیته پیشگیری ای است که در زمان آقای یونسی تعطیل شد و این تعطیلی همچنان ادامه دارد.

علت اصرار جریان انحرافی بر برکناری مصلحی

" آیا اراده جریان انحرافی در این اصلاح ساختار موثر بود" زاکانی پاسخ داد: اینکه بخواهیم گمانه زنی کنیم درست نیست اما تعویض وزیر اطلاعات که منجر به تدبیر مقام معظم رهبری شد و ابلاغی که برای بازگشت ایشان به وزارتخانه زدند تحت تاثیر و خواست جریان انحراف بود که در این شکی نیست.

وی در پاسخ به این سوال که جریان انحرافی چه هدفی از تعویض وزیر داشت، گفت: به اعتقاد من دنبال این بودند که یک مجموعه مهم امنیتی کشور را در دست بگیرند. همان موقع ما اینطور استشمام می کردیم که آنها به دنبال یک سری اقدامات خلاف امنیت کشور هستند. از طرفی دیگر دنبال این بودند که چشم بینایی فعالیت های مشکوک و مفسده آمیز آنان را در حوزه اقتصاد و حوزه های دیگر دنبال نکند و گوش شنوایی ارتباط آنان با بیگانگان را نشنود و به یک جهتی دنبال این بودند که مقدمه ای را برای بالا بردن ظرفیت های خودشان برای انجام عملیات هایی در سطح کشور ایجاد کنند و از سویی هم دقتشان معطوف به این بود که ظرفیت های نظارتی کشور نسبت به آنان کاهش پیدا کند اما مقام معظم رهبری با تیزبینی و درایت خودشان جلوی این اقدامات ایستادند و آنها را ناکام گذاشتند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: آنچه از وزارت اطلاعات انتظار می رود این است که دقت خودش را نسبت به عوامل این مجموعه صد چندان کند.

جریان انحرافی با وجود معاونت اقتصادی در وزارت اطلاعات مشکل دارد

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس در خصوص این موضوع که آیا اقدامات جریان انحرافی متوقف شده، تاکید کرد: به نظر من آنها کارشان را دنبال می کنند اما الان بسیار آسیب پذیر شده اند چون الان بصیرت مردم و مسئولان نسبت به اقدامات و اهداف آنها بیشتر شده و این راه را برای جولان دادن های آنها بسته است.

زاکانی در جواب به این ابهام خبرنگار مشرق که پرسید با توجه به شایعاتی که در خصوص تلاش جریان انحرافی برای نفوذ در وزارت اطلاعات مطرح است، آیا انحلال معاونت اقتصادی با آنها ارتباطی داشت، گفت: من نمی خواهم گمانه زنی کنم اما واقعیت این است که جریان انحرافی به شدت علاقه مند است که بتواند اشکالات جدی خودش در حوزه اقتصادی را مخفی نگه دارد و وجود یک معاونت اقتصادی در وزارت اطلاعات و دقت در موضوعات اقتصادی را برای خودش مشکل ساز می بیند.

کمیسیون اصل 90 یکسال زودتر به شواهدی از اختلاس بزرگ رسید

وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره ورود کمیسیون اصل نود به موضوع اختلاس 3000 میلیاردی گفت: کمیسیون اصل نود از حدود یک سال قبل از علنی شدن ماجرای اختلاس، طی بررسی هایی که در زمینه مبارزه با مفاسد اقتصادی انجام میداد به این موضوع رسید.

این نماینده مجلس هشتم با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم فاکر در دوران ریاست بر کمیسیون اصل 90 گفت: در زمان ایشان کمیسیون با حساسیت بسیار زیادی بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی را پیگیری می کرد اما از زمانی که آقای نکونام و دوستان دیگر آمدند این موضوع تشدید شد و کمیسیون به یک کانون جدی بررسی پرونده های مفاسد اقتصادی تبدیل شد.

زاکانی خاطرنشان کرد: آن زمان به این جمعبندی رسیدیم که برخی از شرکت ها در استفاده از تسهیلات بانکی خارج از ضابطه و قانون عمل می کنند و در یک تعامل مفسده انگیز در حال سودجویی هستند و کمیسیون به آقای بهمنی رییس کل بانک مرکزی نامه زد و در خصوص این شرکت ها هشدار داد و همانجا هم اسم این شرکت را آورد. در گزارش ها هم آمده که اولین جایی که زنگ خطر اختلاس را به صدا در آورده، کمیسیون اصل 90 بود.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 در خصوص اینکه گزارش این تخلفات بانکی از کجا به دست آنها رسید، اظهار داشت: گزارش های مردمی که به دست ما می رسید گویای تخلفاتی در ارائه تسهیلات بانکی بود و در بررسی که از تسهیلات از بانک ها دریافت کردیم هم این موضوع تایید شد. البته آن زمان اطلاعات کلی بود و به صورت ریز مشخص نشده بود که این شرکت 3000 میلیارد اختلاص کرده است. ضمن اینکه حجم تسهیلات دریافتی این شرکت هم در آن زمان به این اندازه نبود و خیلی پایین تر بود. چون عمده تسهیلاتی که این شرکت دریافت کرد در 5 ماه منتهی به کشف قضیه بود. یعنی از اسفند سال 89 تا تیر سال 90 این شرکت توانسته بود بی مهابا تسهیلات دریافت کند.

وی اضافه کرد: ما حصل اعلام گزارش کمیسیون به رییس کل بانک مرکزی این شد که به تصدیق آقای بهمنی، نوعی هوشیاری در سطوح مختلف بانک مرکزی به وجود بیاید. هرچند بی توجهی و اهمال و خیانتی که برخی از عناصر در درون شبکه بانکی انجام دادند، باعث شد این تخلف ادامه پیدا کند.

اقدامات دولتی ها برای کمک به واگذاری فولاد خوزستان و تراورس به گروه آریا مشخص است

زاکانی در جواب به این شبهه که در این پرونده از پشتوانه های دولتی سخن گفته می شد، آیا تحقیقات کمیسیون هم این موضوع را تایید می کند، اینگونه پاسخ داد: اصلا امکان ندارد که چنین تخلف بزرگی بدون پشتوانه و حمایت مراکز قدرت صورت گرفته باشد. برخی از نامه نگاری هایی که خلاف قانون در حمایت از این گروه صورت گرفته کاملا مشخص است. به عنوان مثال اعلام شده بود که 50.5 درصد فولاد خوزستان خارج از مداری که اصل 44 قانون اساسی تعیین کرده به این فرد واگذار شود و امضا کننده این نامه مشخص و اکنون مسئول دفتر رئیس جمهور است.

وی یادآور شد: البته دولتی ها می گویند واگذاری انجام نشده اما این که واگذار شده یا نه موضوع بعدی است. الان سوال این است که به چه حقی این امضا انجام شده؟ آیا هر کسی از راه برسد برایش نامه می زنند که 50.5 درصد شرکت فولاد خوزستان را به او واگذار کنند؟ آن هم خلاف قانون ؟

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه این گفتگو به موضوع واگذاری هایی که در شرکت تراورس اتفاق افتاده اشاره کرد و افزود: اولا در این موضوع، قیمت کارشناسی شرکت قابل واگذاری را کاهش داده و به حداقل رساندند که این خیانت است. بعد هم همزمان دو قرارداد با خریدار بسته اند به طوری که پول خرید شرکت از پیش پرداخت همان قراردادها تامین شود. یعنی این فرد عملا بدون اینکه ریالی پرداخت کند، صاحب این شرکت شده است. یعنی به عنوان مثال اگر شرکت 100 تومان می ارزید، اولا قیمت آن را 30 تومان اعلام کردند و بعد هم دو قرارداد مثلا 200 تومانی با همان شرکت بستند که پیش پرداخت آن همان 30 تومان یا بیشتر بوده. خب این تبانی و تخلف است دیگر. چه کسی می تواند ادعا کند این چنین قراردادی بدون حمایت و پشتبانی بسته شده است؟

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس درباره اینکه آیا به این رفتارهای مشایی به صورت رسمی اعتراض کرده اند، گفت: بنده به این رفتارها هم در موضوع واگذاری فولاد خوزستان و هم صنایع خودروسازی کشور و جاهای مختلف اعتراض کرده ام. قبل از علنی کردن نیز به مسئولین کشور اطلاع دادم.

وی یادآور شد: من رویه ای دارم و آن این است که تا از طریق خودش عمل نکنم، اعلام عمومی نمی کنم و اعلام فی البداهه بدون تلاش برای اصلاح را نادرست می دانم.

زاکانی با اشاره به گفتگوی خود با مسئولان دو قوه کشور گفت: بنده اسناد و مدارکم را ارائه دادم و بعد هم از طریق افراد و نهاد های مختلف پیگیری و به آنها اعلام کردم که چنین خیانت بزرگی در کشور در حال رخ دادن است اما به هر حال بی توجهی برخی مسئولین و بی خیالی و عدم حساسیت آنان به اتفاقاتی که در جامعه در حال وقوع است باعث شد که بنده ناچارا این موضوع را بیش از دو سال پیش در معصومیه قم اعلام کنم و بعد هم در سالگرد 9 دی در شیراز این مسائل را اعلام عمومی کنم.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: البته بعد هم این پرونده در کمیسیون اسل 90 به جریان افتاد و بحمدالله نتایج خوبی هم در پی داشت و امروز بسیاری از پیش بینی آنها که فکر می کردند می توانند جولان بدهند و با بهره گیری از فضای واگذاری ها اقداماتی را دامن بزنند تا حد زیادی نادرست از آب در آمد و جلوی آن گرفته شد.

وی با اشاره به اینکه در زمان معرفی کابینه دهم، به عنوان موافق دو وزیر صحبت کرده و در مورد یک وزیر هم مخالفت کرده گفت: آن دو وزیری که من موافق بودم یکی وزیر اطلاعات بود و دیگری وزیر خارجه که سرنوشت هر دو را می دانید. آن وزیری هم که بنده مخالفت کردم وزیر راه بود که البته در آن زمان مجلس به او رای داد اما بعدا استیضاح شد و افتاد.

برخی معاونان بهبهانی اکنون در زندان هستند

زاکانی خاطرنشان کرد: در زمان استیضاح به همکارانم گفتم چرا شما آن جایی که باید در خصوص افراد تصمیم بگیرید تصمیم صحیح را نمی گیرید تا هم ایشان با وزیر شدنشان هزینه هایی برای کشور داشته باشند و هم بعدا با استیضاحشان مجددا برای کشور هزینه ایجاد شود؟

نایب رییس کمیسیون اصل 90 تاکید کرد: آقای بهبهانی همان بهبهانی دولت نهم بود و تغییری نکرد. جالب اینجاست که بعدا مشخص شد چند نفر از معاونین همین آقا در پرونده اختلاس 3 هزار میلیاردی مشارکت داشتند و الان در زندانند.

نماینده مردم تهران در مجلس هشتم افزود: در موضوع وزارت آقای کردان نیز ما مخالفت خودمان را خیلی شفاف هم به مجلس و هم به خود آقای احمدی نژاد اعلام کردیم. من آن زمان گفتم مخالف این معرفی هستم؛ اول به خاطر اصل اصولگرایی و دوم هم به خاطر حفظ شان دولت اصولگرا. یعنی با این انتخاب جریانی که در جامعه به عنوان اصولگرا شناخته می شود مورد تردید قرار می گیرد و نسبت به صدق گفته های ما تردید ایجاد می شود. نکته دیگر هم اینکه حضور ایشان در دولت به شأن دولت آسیب وارد می کند.

"اعتراض ما به مجلس این بود که چرا آن روزی که باید به هشدارها توجه کنید این کار را نمی کنید و به کل کشور آسیب وارد می کنید."

لاریجانی در جریان کردان اقدام خلاف قانون انجام داد

زاکانی در پاسخ به این سوال که آیا این عدم توجه به خاطر پررنگ بودن جنبه احساسات در مجلس است یا دلایل دیگری دارد، گفت: خیر. به خاطر یک سری کارسازی ها است. آقای لاریجانی به ما گفت با حضور آقایان توکلی، مرحوم فاکر، نکونام، فدایی، حسینیان و بنده جلسه ای با آقای کردان برگذار کنیم و اگر جمع بندی ما این بود که ایشان معرفی نشود جلوی معرفی ایشان را خواهند گرفت. ما این جلسه را روز دوشنبه بعد از ظهر در کمیسیون اصل 90 با حضور آقای کردان برگزار کردیم و بالاتفاق به این جمعبندی رسیدیم که ایشان صلاحیت ندارند و صلاح نیست معرفی شوند. سپس پیش آقای لاریجانی رفتیم و به ایشان گفتیم شما قول داده بودید و حالا باید به قول خودتان عمل کنید. ایشان گفتند من به قولم عمل می کنم. نامه این نیز به آقای رئیس جمهور نوشتیم و آقای نکونام این نامه برای ایشان بردند.

"فردای آن روز من و آقای نادران و آقای دهقان قبل از اذان صبح مجلس آمدیم تا نوبت بگیریم. تنها هم بودیم و کس دیگری نبود. طبق آیین نامه اسامی مان را نوشتیم و امضا هم کردیم. یک دفعه در صحن آقای نادران آمدند و به من گفتند آقای لاریجانی از آیین نامه داخلی مجلس عدول کرده و اعلام کردند باید قرعه کشی صورت بگیرد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: هیچ کجای آیین نامه نیامده که با قرعه کشی نوبت مخالفین را تعیین کنیم و عمل آقای لاریجانی صد در صد خلاف آیین نامه بود. این کار مسیر مجلس را عوض کرد.

وی تلاش دولت و لابی های دولتی برای تاثیر گذاری روی مجلس را یک امر طبیعی دانست و گفت: اما اگر درون مجلس یک دفعه چرخشی ایجاد شود و بر خلاف قول ها و حتی قانون عمل شود، ماحصل آن این می شود که دیدیم.

زاکانی در تحلیل رفتار علی لاریجانی در این موضوع گفت: این را باید خود آقای لاریجانی پاسخ بدهند. به نظر من آقای لاریجانی رویه بسیار نادرستی را ایجاد کردند. موقعی که رئیس مجلس نظری دارد آن را به عنوان پیشنهاد یا در گوشی به نمایندگان منتقل می کنند اما ایشان به صراحت آیین نامه را کنار گذاشتند و یک ابداع کاملا غیر قانونی را به وجود آوردند.

ماجرای واریز مبالغی به حوزه های انتخابیه برخی نمایندگان

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در جواب به این ابهام که در این قضیه آیا بحث تطمیع نمایندگان هم مطرح بوده اظهار داشت: من در مخالفت با وزیر راه حدود 15 دقیقه و 35 ثانیه صحبت کردم که 14 دقیقه و نیم آن به صورت دسته بندی شده راجع به مشکلات وزیر راه بود که مجلس در سکوت کامل فرو رفته بود چون مستدل می گفتم. اما 35 – 40 ثانیه آخر آن را راجع به اشکالات مجلس گفتم که ناگهان از همه جای مجلس صدا بلند شد.

وی در خصوص سخنان خود که باعث ایجاد سر و صدا در مجلس شد گفت: آنجا من مثالی زدم و گفتم سندی در اختیار من است که یک نماینده از وزیر راه سوال کرده و هفته بعد سوالش را پس گرفته و باز سندی دارم که در همین یک هفته 500 میلیون تومان به حوزه انتخابیه این نماینده اختصاص داده اند.

زاکانی خاطرنشان کرد: البته این پول ربطی به جیب نماینده ندارد و به حوزه انتخابیه اش اختصاص داده شده اما این تخلف آشکار است. بالاخره یا این سوال وارد است یا وارد نیست. اگر وارد است با 500 میلیون که نه، حتی اگر 5 هزار میلیارد هم به حوزه انتخابیه فرد بدهند نماینده نباید از سوال خودش که یک سوال واردی است و تضییع حق است، بگذرد الا اینکه مثلا در همین موردی باشد که تخصیص اعتبار صورت می گیرد اما سوال راجع به چیز دیگری بود.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: اشکال دیگر من به مجلس این بود که در تاریخ مشخصی که در آن جلسه ذکر کردم جمعی از اعضای کمیسیون عمران مجلس پیش وزیر معرفی شده می روند و وزیر هم در آن جلسه دستور می دهد که اعتباری به حوزه انتخابیه همه آن افراد داده شود.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس تصریح کرد: اشکال من این بود که آیا قانون حاکم است یا حاکم نیست؟ اگر حاکم است که ما همه چارچوب ها را در قانون بودجه دیده ایم. پس چه اتفاقی دارد می افتد که کسی که در معرض انتخاب مجلس برای وزارت است و خودش هم سرپرستی آن وزارتخانه را بر عهده دارد بین نمایندگان اعتبار توزیع می کند؟ آیا اینهایی که در کمیسیون عمران جمع شده اند همه این اعتبار را برای اولویت های کشور هزینه می کنند یا برای حوزه های انتخابیه خودشان هزینه می کنند؟ اینها را ما گفتیم و برخی از نمایندگان به شدت اعتراض می کردند.

وی یادآور شد: من سند داشتم و هر نماینده ای که می آمد اعتراض کند اسناد را می دید و می رفت سر جایش می نشست. آقای لاریجانی به من گفتند که چرا آن قسمت آخر را گفتی؟ من به ایشان گفتم اتفاقا ما باید از مجلس انتقاد کنیم تا مجلس از خطا ها مصون بماند. لذا این مسائلی که شما می گویید از طرف همه دولت ها دنبال می شود و حتما هم اثر دارد. اما مکمل این رفتار ها، اراده ای است که در هیات رئیسه و رئیس مجلس وجود دارد و به این تخلفات دامن می زند.

جنس دخالت برخی نمایندگان در پرونده فساد بزرگ با برخی دیگر از مجلسی فرق دارد

زاکانی درباره 10 نماینده ای که در پرونده اختلاس 3000 میلیاردی دخیل بوده اند نیز گفت: دستگاه های نظارتی قوه قضاییه این موضوع را دنبال کرد و برخی از گزارشات آن هم به کمیسیون آمد و کمیسیون هم با آنها جلسه گذاشت و موضوع را پیگیری کرد.

وی درباره علت افشا نشدن اسامی این نمایندگان گفت: بعضی مواقع جفاهایی به مجلس صورت می گیرد. وقتی به این پرونده دقت می کردم دیدم برخی از این نمایندگان، پروژه های محلی منطقه خودشان را دنبال می کردند که این دیگر اسمش شرکت در اختلاس نیست. یعنی اینها رفته ند به یک شرکتی که هم وزارت اقتصاد و هم وزارت صنایع به آن اقبال داشتند و آن را به عنوان کارآفرین برتر معرفی کردند، گفته اند که بیا و در منطقه ما سرمایه گذاری کن و ما از تو پشتیبانی می کنیم.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 مجلس تاکید کرد: جنس دخالت برخی از این نمایندگان در این پرونده از این جنس است که به این نمی توان گفت مشارکت در فساد مالی و امری است که برای همه نمایندگان حوزه های انتخابیه متداول است و نمایندگان به دنبال این هستند که حوزه خودشان را رشد دهند. از این باب نمی توان نماینده را متخلف و شریک جرم در اختلاس دانست اما اگر بیش از این بوده حتما باید قوه قضاییه رسیدگی و به طور قاطع و بی مهابا برخورد کند.جاسبی همچنان از نفوذ نسبتا خوبی برخوردار است

زاکانی که مسئولیت تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد را بر عهده داشت، درباره پروسه طولانی تغییر و تحول در مدیریت این دانشگاه نیز گفت: من یک بار این را اعلام کردم و برای بعضی ها سنگین بود. متاسفانه نوع برخورد آقای احمدی نژاد با موضوع ابزاری بود. روزی احساس می کرد که اگر با رئیس دانشگاه آزاد برخورد کند برای او اعتبار و ارزش خواهد آورد و امروز احساسش این است که اگر با رئیس دانشگاه آزاد اینگونه تعامل داشته باشد به نفع اوست. اشکال در اینجا بود وگرنه من در خرداد سال 85 خلاصه ای از اشکالات و ایرادات دانشگاه آزاد را به صورت دسته بندی شده به آقای احمدی نژاد دادم. ایشان گفتند من این را می دهم به مقام معظم رهبری و این کار را هم انجام داده بود.

وی افزود: وقتی به درخواست آقای هاشمی پیش ایشان رفتم تا گزارشی از تحقیق و تفحص بدهم ایشان گفتند که این مواردی که شما می گویید را رهبری هم متذکر شدند که من گفتم من این گزارش را تقدیم آقا نکردم که البته بعدا کل 43 جلد گزارش به دفتر معظم له تقدیم شد.
این نماینده مجلس افزود: آقای جاسبی هم در دولت و هم در مجلس و هم در قوه قضاییه یک عقبه جدی و پیوسته ایجاد کرده بود و خیلی ها از ایشان دفاع می کردند و می کنند.

زاکانی افزود:  آقای جاسبی الان هم به شدت در صحنه هستند و موضوعاتی را دنبال می کنند. مثلا در موضوع استیضاح وزیر کار ایشان شخصا به نماینده ها زنگ می زدند که استیضاح نکنید.

وی در خصوص اینکه جاسبی که دیگر قدرتی ندارد تا نمایندگان به حرف او تمکین کنند نیز گفت: ایشان بی قدرت هم نیست اما به خاطر مناسبات و تعاملات گذشته همچنان از نفوذ نسبتا خوبی برخوردارند.

نایب رییس کمیسیون اصل 90 در خصوص اینکه آیا تخلفات دانشگاه آزاد قابلیت رسیدگی در دادگاه را دارد، اظهار داشت: به اعتقاد من حتما این کار باید صورت بگیرد و یکی از کارهای جدی ای است که در جهت مبارزه با مفاسد اقتصادی باید دنبال کنیم.

زاکانی در تحلیل پیشنهاد احمدی نژاد برای عضویت جاسبی در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تاکید کرد: به نظر من پیشنهاد بسیار اشتباهی است چرا که یکی از موانع اصلی توسعه متوازن نظام آموزش عالی کشور در دو سه دهه گذشته، آقای جاسبی بودند.

سفرهای خارجی یکی از نقاط نادرست مجلس هشتم است

وی در بخش دیگری از گفتگوی خود با مشرق با ذکر تحلیل خود از سفرهای خارجی نمایندگان مجلس هشتم گفت: سفر مناسب است، اگر ضروری باشد اما اگر غیر ضروری باشد حتما غلط است. ضمن اینکه یک سری مناسبات نادرست هم در این سفر ها اتفاق می افتد که از اساس این سفرها را باطل می کند. مقام معظم رهبری هم همیشه تاکیدشان این بوده که سفر ها محدود شود. هم از نظر امکانگذاری برای سفر و هم از باب وابستگی نمایندگان به دستگاه ها.

این نماینده مجلس هشتم یادآور شد: یکی از نقاط نادرست مجلس هشتم همین موضوع سفرهای خارجی است که اگر منتشر شود قطعا قضاوت منفی افکار عمومی را در پی خواهد داشت. این وظیفه هیات رئیسه است که ضوابط و قواعد لازم را تنظیم کند و اراده کافی برای جلوگیری از سفر های خارجی را داشته باشد که متاسفانه این اراده در مجلس هشتم کمرنگ بود.

وی تصریح کرد: خودم در این 8 سالی که در مجلس بودم تلاش کردم به هیچ وجه به سمت این سفرها نروم. خاطرم هست در مجلس هفتم برای سفر به اتحادیه بین المجالس در وین قرعه کشی انجام شد و اسم من در آمد. پرسیدم آنجا چه کاری باید انجام بدهیم؟ گفتند هیچی فقط می روید و در اجلاس می نشینید. گفتم همین؟ گفتن بله. من آنجا گفتم وقت ما بیشتر از این اهمیت دارد و نرفتم. لذا به نظرم باید ترتیبی اتخاذ شود که جلوی این سفرهای غیر ضروری و ریخت و پاش های اینچنینی گرفته شود که به هیچ وجه اصولگرایانه نیست. اتفاقا بسیاری از سفرها که باید صورت بگیرد، صورت نمی گیرد و برخی سفر ها که نباید انجام شود، انجام می شود.

تشریح ماجرای حکمیت در قضیه مرتضوی

زاکانی همچنین در گفتگو با مشرق در توضیح ماجرای حکمیت احمد توکلی مابین خود و سعید مرتضوی گفت که ما کلا 5 جلسه با آقای مرتضوی در خصوص موضوع استیضاح داشتیم.

وی ادامه داد: موضوع این بود که ما قبل از عید و پیش از اینکه آقای احمدی نژاد ایشان را به این سمت انتصاب کنند متوجه شدیم و به ایشان نامه زدیم که این کار را انجام ندهد. بعد از عید هم این موضوع را جدی دیدیم و هر چه پیگیری کردیم و رایزنی کردیم که این اتفاق نیافتد این کار انجام شد و رئیس جمهور آقای مرتضوی را به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب کردند.

زاکانی با بیان اینکه چون ما در پایان مجلس هشتم قرار داشتیم و چون لایحه بودجه باید در دستور کار مجلس قرار می گرفت و زمانی که لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار بگیرد جز طرح 3 فوریتی هیچ چیز دیگری نسبت به بودجه اولویت ندارد، تاکید کرد: ما همه نطق هایمان محدود می شد هیچ راهی جز استیضاح نداشتیم و طرح استیضاح را ارائه دادیم.

این نماینده مجلس در این خصوص اظهار داشت که اما استیضاح علت داشت و علت آن هم مشخص بود و آن هم انتصاب آقای مرتضوی در جایگاهی که 33 میلیون خدمات گیرنده و سرمایه بین نسلی دارد و در حوزه خدمات عمومی با ریشه و اساس خانواده های زیادی در ارتباط است و در حوزه اقتصادی هم بزرگترین هلدینگ به نام شستا را دارد که تاثیر جدی در سرنوشت اقتصاد کشور هم دارد. برای یک همچین جایی یک انتصاب غیر کارشناسی مشکوکی صورت می گیرد و ما هم برای مصلحت کشور استیضاح را به جریان انداختیم.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: هدف و علاقه ما این بود که اصل موضوع حل شود و عاملی که اسباب استیضاح را به وجود آورده بود برطرف شود. چون بعضی ها گفتند لج بازی است و بعضی ها هم گفتند سیاسی است. اینها باید در محضر خداوند پاسخگو باشند که چرا این نیت خوانی غلط را کردند.

زاکانی گفت: در همین اثنا ما مواجه شدیم با پیشنهاد آقای مرتضوی که از طریق آقای دکتر مسعودی، معاون پارلمانی تامین اجتماعی به آقای توکلی ارائه شده بود و آقای مرتضوی روی آن اصرار هم می کردند. آقای توکلی به من گفتند آقای مرتضوی گفته اگر زاکانی بیاید و یکی از ادعاهایی که علیه من دارد را ثابت کند من کنار می روم. گفتند شما قبول می کنید؟ گفتم بله از خدای من است که بیایم چون اسناد من کاملا مستدل و قابل ارائه است.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس ادامه داد: بعد هم وقتی اعتراض شد به انتخاب آقای توکلی، مرتضوی در جلسه ای که با هم داشتیم و صحبت های ایشان ضبط شد گفتند آقای توکلی آدم دینداری است و اگر ایشان حاضر شوند دینشان را بفروشند و برخلاف حق حکم دهند حتما ارزش دین ایشان بیشتر از تامین اجتماعی است و من تامین اجتماعی را رها خواهم کرد.

وی با بیان اینکه در جلسه اولا آقای توکلی همین بحث حکمیت را مبسوط باز کرد و گفت شما حکمیت را قبول دارید؟ مرتضوی گفت قبول دارم، افزود: البته اول یک برداشتی داشت و گفت بله این یک حکم قضایی است که آقای توکلی گفتند من که قاضی نیستم. آیا شما قبول دارید من بین شما با توجه به اسناد آقای زاکانی و دفاعیات شما قضاوت کنم؟ مرتضوی گفت من قبول دارم.

وی توضیح داد که البته این صحبت را هم آقای اشتهاردی به من گفته بود که آقای مرتضوی در جمع معاونین سازمان هم گفته که اگر یک نفر بین ما حکم بشود و حکم به نفع زاکانی بدهد من کنار می روم. خب جلسه برگزار شد. جلسه اول بیش از 3 ساعت طول کشید و در آن جلسه وقت جلسه دوم برگزار شد.

زاکانی با اشاره به اینکه قبل از اینکه جلسه دوم برگزار شود من پرینت سرفصل صحبت های خودم را به آقای مرتضوی دادم و گفتم من حرف هایی که می خواهم مطرح کنم در این 18 صفحه آمده. بروید این 18 صفحه را مطالعه کنید و اگر سندی برای رد آن دارید بیاورید، گفت: جلسه دوم تشکیل شد و بیش از 10 ساعت طول کشید. بدون هیچ وقفه و آنتراکی. فقط گاهی می رفتیم صورتمان را می شستیم و نمازمان را خواندیم.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه غیر از بنده آقای دکتر مسعودی و آقای اشتهاردی که معاون فرهنگی وزیر هستند در جلسات حضور داشتند، تصریح کرد: در بخشی از جلسه آقای سروری هم بودند و بخشی از جلسه هم آقای فدایی حضور داشتند. اما ما 5 نفر ثابت بودیم. خب بعد که جلسه آقای توکلی حدود 15 تا 20 ساعت شخصا روی مطالعه و بررسی اسناد و مدارک ما وقت گذاشت و در نهایت 3 نتیجه گرفتند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: نتیجه اول اینکه آقای مرتضوی به بخشی از ایرادات بنده جواب دادند. مثلا تاریخ فارغ التحصیلی ایشان از دانشگاه. که من استناد می کردم به چیزی که دانشگاه آزاد واحد مرکز اعلام کرده بود که 25/11/81 است و فرم درخواست هیات علمی شدن ایشان که به دستخط خودشان هم بود که آن هم 25/11/81 بود. اما ایشان سند فارغ التحصیلی خودشان را آوردند و در آن سند آمده بود که ایشان 25/11/80 فارغ التحصیل شده بودند و معلوم شد ایشان و  دانشگاه آزاد اشتباه کرده اند.

زاکانی اضافه کرد: نکته دوم هم راجع به شب نامه ای راجع بنده بود که بالای شب نامه شماره تلفن و آدرس دادستانی بود که دستگاه فاکس به صورت اتوماتیک می اندازد. احمد آقا گفتند با توجه به بررسی های کارشناسی و استعلام از مخابرات، می توان از فکس های دیگر هم شماره و آدرس جای دیگری را داد. اما حرف آقای مرتضوی مبنی بر اینکه اصلا روابط عمومی دادستانی آن روز تعطیل بوده نادرست بود بر اساس اعلام مخابرات که در آن آمده بود آن فکس تا بیش از ساعت 5 بعد از ظهر همان روز فعال بوده. راجع به برخی موضوعات هم ایشان گفتند نیاز به بررسی های بیشتری دارد و ورود پیدا نکردند. راجع به برخی دیگر هم اعلام کردند که اسناد بنده صحیح است و آقای مرتضوی باید استعفا دهند. این موارد هم یکی دو تا نبودند و چندین مورد را شامل می شد.

وی گفت: ایشان یکی دو روز بعد یک نامه بلند بالایی به آقای توکلی نوشتند و گفتند اصلا حکمیت یعنی چه؟ و کلا اصل حکمیت را زیر سوال بردند. در حالی که صحبت های ایشان ضبط شده بود و چهار نفر شاهد بودند. بعد هم به آقای فدایی گلایه کردند که من با آقای توکلی و زاکانی تماس می گیرم جواب تلفن مرا نمی دهند.

زاکانی تاکید کرد: آقای فدایی به من گفتند من گفتم نه یک بار بیشتر شماره ایشان روی تلفن من نیافتاده اما ایشان با ما قول و قرار هایی داشت و ضبط هم شده بود. با این حال ما نمی خواهیم استیضاح صورت بگیرد و ایشان اگر حرفی دارند ما می شنویم. آقای مسعودی معاون پارلمانی ایشان هم به من زنگ زد و گفت آقای مرتضوی می خواهد با شما صحبت کند من گفتم اگر حرفی دارند من در خدمت هستم و چون جلسه ای دارم ساعت 10 شب تماس بگیرند. آقای مرتضوی کمی بعد از ساعت 10 تماس گرفتند و گفتند من شما را ببینم و یک ربع با شما کار دارم. گفتم امشب وضع من مساعد نیست اما فردا صبح اگر مایل بودید تشریف بیاورید.

نماینده مردم تهران اظهارداشت: فردا صبح آمدند دفتر رهپویان. آقای نادران و آقای سروری هم جلسه بودند. اصرار کرد آنها را هم صدا کن بیایند. آنها هم آمدند و در جلسه نشستند. در آن جلسه ایشان باز همان صحبت ها را تکرار کردند و بعد گفتند یک راهی جلوی پای من بگذارید که من از این مخمصه در بیایم. من به ایشان گفتم هیچ راهی به جز حکمیت وجود ندارد و شما باید به رای آقای توکلی توجه کنید و اگر شما باید برای انقلاب و نظام از منفعت شخصی و خانوادگی خودتان گذشت کنید. حالا عده ای می گویند شما به خاطر زرنگی دارید این روش را دنبال می کنید اما من به این حرف ها کاری ندارم و می گویم به خاطر نظام و آسیب ندیدن سرمایه های نظام گذشتید.

زاکانی تاکید کرد: ایشان گفتند که اگر حکم حکمیت اجرا شود من نابود می شوم. گفتم این خواست خوتان بود. ایشان اصرار کردند که راه دیگری جلویشان بگذاریم و خودشان گفتند آقای حداد در تلویزیون صحبت کردند و خانواده من ناراحت شدند. بعد گفتند خانواده من آقای حداد را قبول دارند و اگر ایشان بررسی کنند هر نظری که بدهند من قبول دارم. این باز خواست ایشان بود و ما اصلا اسمی از آقای حداد نبردیم و این صحبت ها هم ضبط شده و موجود است. چون ما هر صحبتی که ایشان می کرد علنا ضبط می کردیم. گفتیم خب وقت بگیرید و بروید پیش ایشان. آقای مرتضوی باز اصرار کردند که شما وقت بگیرید.

وی اضافه کرد: من زنگ زدم به آقای حداد که در جلسه کمیسیون مجمع تشخیص بودند. ما رفتیم دفتر ایشان و گزارشی دادم و درخواست آقای مرتضوی را هم مطرح کردم. آقای مرتضوی هم صحبت های خودش را بیان کرد. آقای حداد هم صحبت هایی کردند و جمعبندی ایشان این بود که به آقای مرتضوی گفتند به مصلحت کشور است که شما نباشید و استعفا بدهید. ایشان گفت چشم و با طیب خاطر رفت در اتاق مجاور نشست استعفایش را نوشت و آمد استعفایش را برای ما قرائت کرد و دو سه کلمه آن را جلوی ما بالا و پایین کرد. بعد هم گفت من می روم با وزیر جلسه می گذارم و یک نسخه از استعفا را هم به رئیس جمهور می دهم. خیلی محکم هم دست دادند و رفتند و گفتند اگر آنها هم استیضاح را قبول نکنند من سرکار برنمی‌گردم.

این نماینده مجلس افزود: آن چیزی که من شنیدم این بود که گفتند قول شرف می دهم دیگر نروم سازمان و می روم خانه می نشینم. من به آقای حداد بعدا گفتم من به نظرم می آید ایشان قول شرف دادند. درست است؟ آقای حداد گفتند به هر حال تاکید کردند و قول دادند که انجام دهند. بالاخره ایشان رفتند و آن روز دو بار هم با ما تماس گرفتند و اطمینان دادند که روی قولشان ایستاده اند. همیشه هم تماس ها از طرف ایشان بوده. ایشان دو بار تماس گرفتند و گفتند وزیر و رئیس جمهور مخالف هستند اما من روی قولم هستم.

زاکانی خاطر نشان کرد: گفت یک جلسه هم برای من ساعت 9 امشب گذاشتند که بروم پیش آقای رحیمی و مشایی اما من اراده ام دست خودم است و اگر مخالفت هم بکنند نمی روم سر کار و کاری ندارم که قبول می کنند یا نه. بعد از این موضوع ایشان شب دوبار دیگر به آقای حداد تماس گرفتند و گفتند من روی استعفای خودم هستم. شما هم اعلام کنید که نمایندگان استیضاح خودشان را پس بگیرند. ساعت 12 شب هم آقای حداد به خبرگزاری فارس اعلام کردند. ما هم ساعت 6 صبح در مجلس جلسه داشتیم و آنجا خبر خبرگزاری فارس را دیدیم و نمایندگان هم گفتند اگر ایشان استعفا داده باشند دیگر مشکل ما حل شده و استیضاح موضوعیت ندارد. من خودم پس گرفتن امضا ها را دنبال کردم. 17 نفر از امضا کنندگان استیضاح در صحن بودند و من همانجا امضای این 17 نفر را گرفتم.

وی همچنین گفت که ایشان جسته گریخته به سازمان می روند و ظاهرا پشت میزشان نمی شینند. اما این عمل کردن به قولشان نیست چون در واقع هم می روند و هم نمی روند. بالاخره باید تکلیفشان را مشخص کنند.

متوسل شدن بعضی دوستان به تریبون مجلس برای بیان برخی سخنان را ناحق می دانم

زاکانی در پایان این گفتگو در خصوص موضوع انتخابات و مسائلی که حسینیان در صحن علنی مجلس درباره وی مطرح کرد نیز گفت: ادعای نادرست ایشان را در صحن پاسخ دادم و برای همه به ویژه همکارانم در کمیسیون اصل نود معلوم است که شاهد حضور و اگر خدا بپذیرد تلاش بنده هستند. گرچه ایشان بعدا هم ذکر کرد که می خواسته مثلا انتقام بگیرد و اصل آن هم بخاطر یک مقاله در نشریه پنجره بود که بازخوانی مواضع گذشته ایشان را کرده بود و همه مستند است و جهان نیوز هم آن را بازنشر داده بود و این سبب گله آقای حسینیان بود ولی کار وی بسیار نادرست بود که به نظرم همه متوجه عمق خطای ایشان شدند و با کمال تاسف برخی رسانه‌ها هم رعایت اخلاق را نکردند البته اینها فکر می‌کنند رقابت یعنی تخریب. امیدواریم دوستان ایجابی به موضوعات بپردازند نه سلبی، ما مشتاق نقدیم ولی متوسل شدن بعضی دوستان به تریبون مجلس و ناحقی کردن و جفا نمودن بخاطر بازخوانی مواضع گذشته خودشان را نادرست و ناحق می دانیم.انشاءالله عزیزان از این ادبیات و روشها استفاده نکنند چون خودشان در پیشگاه خداوند و ملت محکوم خواهند شد.

 
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 653
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226781
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 653
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226781