سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
شنبه 91 اردیبهشت 30 :: 11:17 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

ناطق نوری بزرگ‎ترین ضربه را از سخنرانی آقای هاشمی در نمازجمعه خرداد 76 خورد، و دفاع آقای هاشمی از آقای خاتمی و جو سازی‎ها علیه آقای ناطق نوری موجب شکست وی در انتخابات ریاست‎جمهوری شد. آقای هاشمی رییس‎جمهوری را می‌خواست که بعد‎ها زیر نظر او باشد ولی آقای ناطق زیر بلیط . . .

احمد ناطق نوری، باسابقه‎ترین نماینده مجلس با هفت دوره حضور در بهارستان که لقب پدر پارلمان ایران را بر خود گذاشته و ناگفته‎های بسیاری از 28 سال نمایندگی مردم نور و محمودآباد را به خاطر دارد که در گفت‎گو با پنجره تنها به گوشه‎ای از آنها اشاره کرد. خاطراتی از مجالس پس از انقلاب، خصوصیت‎های شخصیتی و مدیریتی کروبی، هاشمی و برادرش علی‎اکبر ناطق نوری در مدیریت دوره‎های مختلف مجلس و ماجرای پیشنهاد شهرام جزایری به وی از جمله قسمت‎های خواندنی این گفت‎وگوی دو ساعته بود که مشروح آن را در ادامه می‎خوانید:

با توجه به این‎که برخی افراد پس از یک دوره نمایندگی، در حوزه انتخابیه خود رأی نمی‎آورندچرا آقای ناطق هفت دوره در انتخابات مجلس پیروز می‎شوند؟

برای اینکه مردم میبینند که چهکسی کار سیاسی میکند و چهکسی برای شهرش کار میکند. آن اوایل انقلاب شهر نور فقط یک ده بود و من آن را ساختم. در زمینه علمی و مؤسسات دانشگاهی، شهرستان نور بسیار پیشرفت کرده است.

چرا در هر دوره از انتخابات مجلس، نزدیک به دو سوم نمایندگان رأی نمی‎آورندو فقط حدود 100 نماینده ابقا می‎شوند؟

خوب برخی از نمایندگان بعد از اینکه رأی میآورند، صرفا به فکر خودشان هستند و میخواهند خودشان را مطرح کنند و به مشکلات مردم رسیدگی نمیکنند. برخی هم بهخاطر رفتار سیاسی و سیاست زدگی که در دوره نمایندگیشان دارند، در دوره بعد رأی نمیآورند. نباید نمایندگان در شهر خود با نگاه سیاسی رفتار کنند. بنده در شهر نور با تمام طیف‎‎های سیاسی تعامل خوبی داشتم، بهنحوی که تمام فرمانداران و مسئولین شهر در دوره‎‎های گذشته، در ستاد بنده حضور داشتند و از حامیان امروز من هستند.

رفتار بنی صدر و نوع برخورد ایشان با مجلس اول را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

من بعد از حادثه بمبگذاری 7 تیر و در میاندوره وارد مجلس اول شدم و در اوج درگیری‎‎های بنی صدر با مجلس اول، نماینده نبودم. او آدم قدرت طلبی بود و امام را نیز نمیتواسنت تحمل کند چه برسد به اینکه بتواند با مجلس همکاری بکند. بنی صدر با توجه به رأیی که آورده بود دچار توهم شده بود که امام خمینی فرمودند منیت، آغاز شیطان بودن است. بنی صدر همیشه دنبال یک حکومت دیکتاتوری بود. بعد از عزل او مجلس کمی آرامش پیدا کرد و بعد از مجلس دوم نیز فضای آرامی را سپری کردیم. هرچند خود من در مجلس دوم نماینده نبودم و دوباره در مجلس سوم نماینده شدم. در این مجلس صرفا بهدلیل رفتار سیاسی و اینکه برخی از نمایندگان جناح راست بودند، اعتبار نامههایشان تصویب نشد. مثلا آقای مطهر کاظمی هیچ مشکلی نداشت. صرفا بهدلیل نگاه رادیکالی نمایندگان تندرو مجلس، اعتبار نامهاش تصویب نشد. من در آن زمان در اعتراض به این رفتارها گفتم که شماها دین ندارید که با نمایندگان جناح راست چنین برخوردی میکنید.

فضای مجلس سوم و رفتار جناح چپ در آن دوره چگونه بود؟

منشأ اختلافاتی که در پیکره سیاست ایران وارد شد، از مجلس سوم کلید خورد. در همان زمان بود که عدهای نتواستند حزب جمهوری اسلامی را تحمل کنند و خدمت امام رسیدند و گفتند که ما میخواهیم در کنار حزب جمهوری یک حزب دیگر را تشکیل بدهیم که امام فرمودند وجود چند حزب یااختلاف سلیقه شاید اشکالی نداشته باشد اما سعی کنید وحدت کلمه را حفظ کنید. سنگ کج تفرقه و جدایی را در مجلس سوم بنا گذاشتند.

در مقایسه مجالس چهارم، پنجم و ششم کدام هیأت رییسه را قوی‎تر می‎دانید؟

شاید مناسب نباشد که من چنین حرفی را بزنم ولی بهترین دوره مجلس، دوره چهارم و پنجم و دوره ریاست آقای ناطق نوری بود. برخلاف امروز، در آن دو دوره نمایندگان سیاسی رفتار نمیکردند. آنها در مجلس چرت نمیزدند وآقای ناطق با مهربانی با نمایندگان برخورد میکردند و اگر میخواستند به نمایندهای تذکر دهند در صحن علنی چنین کاری نمیکردند. بلکه در خفا و بهصورت خصوصی به آن نماینده با مهربانی انتقاد میکردند.

نوع برخورد آقای ناطق نوری با دولت آقای هاشمی به چه شکل بود؟

آقای ناطق نوری بزرگترین ضربه را از سخنرانی آقای هاشمی در نمازجمعه خرداد 76 خورد، و دفاع آقای هاشمی از آقای خاتمی و جو سازیها علیه آقای ناطق نوری موجب شکست وی در انتخابات ریاستجمهوری شد. آقای هاشمی رییسجمهوری را میخواست که بعدها زیر نظر او باشد ولی آقای ناطق زیر بلیط کسی نمیرفت و به همین دلیل آقای هاشمی از آقای خاتمی حمایت کرد که بعدها هم پشیمان شد. با این حال آقای ناطق نوری تعامل بسیار خوبی با دولت آقای هاشمی داشت.

نوع برخورد مجلس پنجم با دولت اصلاحات چگونه بود؟

آقای ناطق نوری بیشترین خدمت و کمک را به آقای خاتمی کرد. ایشان بعد از ظهر روز 2 خرداد انتخابات سال 76 به آقای خاتمی تبریک گفت و به ایشان گفت که بنده کمکتان خواهم کرد و همینطور هم شد. هفت ماه پس از روی کارآمدن آقای خاتمی، ایشان برای تکمیل پروژه سالن اجلاس سران از مجلس درخواست پول کرد. نمایندگان، مخالف این کمک بودند ولی آقای ناطق نوری نیم ساعت قبل از شروع جلسه با نمایندگان صحبت کرد و گفت که با دولت رفتار سیاسی نکنید و به فکر آبروی نظام باشید؛ اجلاس سران حکم آبروی نظام را دارد، با دولت لج بازی نکنید و سیاسی کاری نکنید و من میخواهم که یک ساعته این مسأله در مجلس جمع شود و اینطور هم شد و مجلس در آن زمینه با دولت همکاری خوبی کرد. بنده خودم نیز بهعنوان رییس کمسیون انرژی، تعامل بسیار خوبی با دولت آقای خاتمی داشتم. در بعضی از طرح‎‎های نفتی گاهی برخی از اصلاحطلبان نیز با وی مخالفت میکردند ولی من از آقای خاتمی بسیار دفاع کردم. وزاری دولت آقای خاتمی نیز تعامل خوبی با مجلس داشتند و هرگز سؤال از وزیر را دشمنی با دولت تلقی نمیکردند.

آیا حضور برادرتان به‎عنوان رییس مجلس موجب شده بودکه شما در مجلس دارای امتیاز خاصی باشید؟

گاهی نظرات ما با هم متفاوت بود و اختلافنظر داشتیم. مثلا یکبار ایشان به من گفت که چرا به فلان طرح رأی ندادی؟ گفتم که من را در قبر خودم میگذارند و شما را در قبر خودتان. همیشه ما دونفر در نظراتمان استقلال کامل داشتیم. فقط یکبار نظر ایشان را بر نظر خودم ترجیح دادم. در آن زمان قرار بود بهعنوان یکی از اعضای کمیته ملی المپیک به مسابقات المپیک شیکاگو بروم، تمام کارهایم را انجام دادم و برای خداحافظی خدمت ایشان رفتم، وقتی به ایشان گفتم که قصد سفر به آمریکا را دارم احساس کردم که ایشان ناراحت شد. من هم از سفرم منصرف شدم و گفتم بهخاطر اینکه شما مایل به این سفر نیستند من به آمریکا نمیروم. ولی هیچگاه ایشان در مجلس بهخاطر رابطه برادری به من کمک نکرد و من نیز هرگز برای کمک‎‎های اضافی خدمت ایشان نرفتم.

در مورد فضای سیاسی مجلس ششم توضیح بفرمایید.

تندروی‎‎های مجلس ششم باعث شد که مجلس هفتم بهوجود بیاید. ما همیشه از افکار رادیکالی ضربه میخوریم. من یکبار در مجلس ششم سخنرانی کردم و گفتم در هیچ کجای دنیا رسم نیست که چوب حراج به سرمایه‎‎های کشورشان بزنند ولی شما در این مجلس با آبروی شخصیت‎‎های بزرگی مانند آقای هاشمی رفسنجانی بازی کردید و ایشان را تخریب کردید. اولین افرادی که به آقای هاشمی پرخاش کردند، همین طیف تندروی مجلس ششم بودند که حتی علیه ایشان کتاب نیز نوشتند.

مدیریت آقای کروبی در مجلس ششم و نوع برخورد ایشان با نمایندگان تندروی مجلس ششم را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

آقای کروبی یک آدم احساسی و عاطفی بود.میشود پیچ و مهره ایشان را بهدست بگیرید و ایشان را مدیریت کنید. در زمان مجلس ششم طیف تندروی مجلس طرحی را مطرح کردند که بهنظر ما برخلاف نظر رهبری بود و بهجایگاه ولایت ضربه میزد. با آقای حداد و دیگر اعضای فراکسیون اقلیت جلسه گذاشتیم که راه حلی برای مقابله با این طرح پیدا کنیم، پیشنهاد آبستراکسیون مطرح شد و اینکه همه اصولگرایان از صحن خارج شوند، اما تعدادمان کافی نبود و جلسه از حد نصاب نمیافتاد. من پیشنهاد دادم که مجلس را به هم بریزیم تا طرح تندروها مطرح نشود، آقای کروبی آدم ساده دلی! است. رفتم پیش ایشان و گفتم که آقای کروبی اگر این طرح در صحن مطرح شود ما مجلس را به هم میریزیم و دعوا به راه میاندازیم و این برای آبروی شما و مجلس خوب نیست. ایشان به بنده گفتند شما میگویید که من چهکار کنم تا این طرح مطرح نشود؟ به ایشان گفتم اگر جسارت نباشد، لطفا شما 10 دقیقه از صفای لری خود بهره ببرید! ایشان درآن جلسه به حدی جلسه را خوب مدیریت کرد که وقتی بهزاد نبوی، نایب رییس مجلس خواست به ایشان اعتراض کند،آقای کروبی به بهزاد نبوی گفت: «شما چیزی نگو. من که میدانم شما تودهای هستی!» ایشان به اخطار‎‎های برخی از نمایندگان هم بیتوجهی کرد و به هر تقدیر اجازه نداد که آن طرح در صحن علنی مطرح شود و آن را از دستور کار مجلس خارج کرد. 

بعد از انتخابات 88 دیداری با آقای کروبی داشته‌اید؟

من شخصا با ایشان دیداری نداشته ام، اما بعد از دیدار مسئولان ستادهای انتخاباتی نامزدها با رهبری، به آقای محتشمی پور گفتم که بنده یک پیغام برای آقای موسوی و کروبی دارم و شما به این دو نفر بگویید که اگر شما دو نفر عقل سیاسی دارید، یک نامه به رهبری بنویسید و از ایشان تشکر کنید و بگویید با توجه به تخلفات صورت گرفته ما از شورای نگهبان تقاضا داریم که به شکایت‎‎های ما رسیدگی کند و بگوئید که برای ما حفظ نظام از این تخلفات صورت گرفته مهمتر است. حتی بنده به آقای موسوی پیشنهاد دادم که اگر یک سال صبر کنید، میتوانید در انتخابات شورای شهر تهران لیست 15 نفره معرفی کنید و خودتان نیز شهردار تهران شوید و بعد از آن مانند آقای احمدینژاد از شهرداری به ریاستجمهوری برسید. اشتباه بزرگ ایشان این بود که از واژه «تقلب» استفاده کرد.

شما خودتان به انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه نور اعتراض داشتیدنوع اعتراض شما در این مورد چگونه بود؟

بنده به نتایج اعلام شده معترض بوده و هستم. اگر همین الان هم در شهر نور نظرسنجی کنید خواهید فهمید که رأی من از تمام رقبایم بیشتر بوده است. شب اعلام نتایج در شهر نور، عدهای از حامیان من جلوی ستاد انتخاباتیام تجمع کردند و بسیار خشمگین بودند. برای من، نظام از نمایندگی خودم مهمتر است. همان شب بالای وانت رفتم و برای حامیانم صحبت کردم و گفتم که من اعتراضم را فقط از طریق قانونی پیگیری میکنم و به همه حامیانم گفتم که آرام به خانه هایتان بروید. همان شب، تمام مسئولین شهر و استان با بنده تماس گرفتند و از بنده تشکر کردند.

عملکردهیأت رییسه مجلس هفتم و شخص آقای حداد عادل را چگونه ارزیابی می‎کنید؟

ایشان تعامل خوبی با دولت داشت. ما که با دولتها دعوا نداریم. الان هم با دولت تعامل وجود دارد و گاهی مشکلاتی نیزبهوجود میآید که دلیلش این است که دولت لج میکند و در برخورد با مجلس از ادبیات درستی استفاده نمیکند. مثلا امام فرمودند که مجلس در رأس امور است ولی آقای احمدینژادمیگوید که مجلس در رأس امور نیست. مشکل ما چنین ادبیات و رفتارهایی است. ایشان گاهی که با نمایندگان خوب برخورد میکنند و از خدمت به مردم و تعامل با مجلس سخن میگویند، دل نمایندگان را بهدست میآورد و دل نمایندگان با ایشان صاف میشود ولی مثل گاو من شیرده که با یک لگد میزدند و همه شیرها را میریزد، دوباره یک موضع جنجالی علیه مجلس میگیرد و همه چیز خراب میشود. مثلا در زمینه آقای مرتضوی، ایشان آبروی آقای حداد را نیز خرج کرد. بر خلاف قول شرفی که مرتضوی داد و اعتباری که آقای حداد خرج کرد، دوباره به سر کار برگشت و علیه مجلس هم موضع گرفت. آقای احمدینژاد در ماجرای مرحوم کردان نیز به ایشان ظلم کرد وبرای دفاع از ایشان به مجلس نیامد هرچند که من در آن زمان به مرحوم کردان توصیه کردم که مشکلات خود را بپذیرد و با صحبت‎‎های خود فضای مجلس را عاطفی کند و خیلی با نمایندگان تقابل نکند تا فضا کمی آرام شود ولی ایشان به توصیه بنده عمل نکرد. فضای مجلس هفتم و هشتم در برخورد با دولتها خیلی باهم تفاوت نداشت. آقای حداد برخی رفتارهای دولت را تحمل نمیکرد و آقای حداد نیز در مقابل دولت، بله قربانگو نبود. ایشان در برخی موارد با نوشتن نامه به رهبری، خواهان دخالت رهبری در اختلافات بین مجلس و دولت بود و اینطور نبود که هرچیزی که دولت بگوید ایشان قبول کند. آنهایی که اهل دعوا هستند، معنی دموکراسی را نمیفهمند. در آمریکا همسر رییسجمهوری سابق، وزیر امورخارجه دولت اوباما میشود. آنها با هم اختلاف سلیقه دارند ولی با یکدیگر دعوا نمیکنند.

نظرتان در مورد رقابت حداد و لایجانی چیست و در این رابطه  چه سازکاری را پیشنهاد میدهید؟

بهنظرم خوب نیست که این دو نفر بهصورت علنی با یکدیگر رقابت کنند. تعداد نمایندگان تابلودار اصلاحطلب از 10 نفر هم کمتر است. باید در جلسهای میان اصولگرایان در فراکسیون واحد اصولگرایان، این دو نفر به بیان مواضع خود بپردازند و اصولگرایان بهصورت غیر رسمی به اینها رأی بدهند. هر شخصی که بیشترین رأی را آورد، در جلسه علنی مجلس بهعنوان کاندیدایاصولگرایان مطرح شود و تمام اصولگرایان به ایشان رأی بدهند. طوری رفتار نکنند که بین نمایندگان نفاق ایجاد شود. اگر هم احساس کردند که رییس مجلس عملکرد خوبی ندارد، بعد از گذشت یکسال، دیگر به او رأی ندهند.

اما متأسفانه امروز شاهد هستیم که برخی از نمایندگاناصولگرای مجلس با بیتوجهی به فراکسیون اصولگرایان،یک فراکسیون جدید و با حضور برخی از اصلاحطلبان تشکیل دادهاند.

یکی از آفتهایی که در حال حاضر و بهخصوص در مجلس نهم ما را تهدید میکند، تفرقه و جدایی میاناصولگرایان است. این انشقاق و جدایی،شروع یک شکاف بزرگ خواهد بود. اختلاف سلیقه، همیشه و در هر خانوادهای وجود دارد ولی این اختلاف نباید سبب جدایی و دوگانگی شود. بزرگترین خطر این است که بخواهیم کار جدیدی انجام دهیم و تفکر دیگران را در تفکر اصولگرایی وارد کنیم، اینجاست که کار به انحراف کشیده میشود و جداییها آغاز میشود. متأسفانه در سیاست، جدایی انتهایی ندارد و روز به روز بیشتر میشود.

بعد از هفت دوره نمایندگی، چه برنامهای برای آینده خود دارید؟

من هفت دوره نماینده بودم و در همین دوره انتخابات به من لقب پدر پارلمان ایران را دادند. اما بعد از این دوره از انتخابات، فقط در فدراسیون بوکس خواهم بود. در گذشته مدتی نیز عضو هئیت رییسه شرکت امداد خودروی سایپا بودم که بهدلیل دوشغله بودن از آن شرکت استعفا دادم. من اگر نماینده نمیشدم، برجساز خوبی میشدم. چون من همیشه خاک بازی را دوست داشتهام. من از انتهای سلیمانیه شروع کردم تا امروز که به شمیران رسیدهام
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 606
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226734
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 606
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226734