سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
سه شنبه 92 مرداد 15 :: 7:30 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

* المانیتور: خوشحالم دوباره شما را می بینم. مذاکره با ۵+ ۱ به شکست منتهی شده آیا شما در نظر دارید فکر کنید به مذاکره مستقیم با آمریکا. برنامه شما برای صدور ویزا و بخش کنسولی چیست؟
_روحانی: خوش بینی ایشان زیاد بود. با ۵+۱ مذاکرات به تعبیر ایشان شکست، حالا به شکست منجر نشده ولی به آن نتایج مورد نظر رسیده نشده است. ما با ۵+۱ مذاکرات صریح تر و جدی تر خواهیم داشت. بعد از اینکه مسئولان محترم مذاکره تعیین شوند در این دولت، این مذاکرات شروع می شود. اما اینکه گفتند چون ۵+۱ مذاکراتش منجر به شکست شده پس باید مذاکره مستقیم با آمریکا باشد این مقدمه نیاز نیست. هر کس با حسن نیت با ما صحبت کند و احساس کنیم منافع ملی مان در مذاکرات تامین می شود مشکلی نخواهیم داشت حالا حتی اگر آمریکا باشد. بقیه مسائلی که گفتید برای آینده دور خواهد بود. اگر ببینیم آمریکا دنبال زبان فشار و تهدید نیستند. آن سیاستی که تعبیر به چماق و هویچ می کنند هیچوقت نمی پسندیدم و الان نمی پسندیم. اگر بنا به تامین منافع متقابل باشد راه باز خواهد بود برای صحبت کردن.
* روزنامه ابتکار: ۸ سال پیش رئیس جمهور وعده داد نفت را به سفره می آورد. اما الان نه نفت آمد و نه نان ماند. توصیف شما از میراثی که در ۱۲ مرداد تحویل گرفتید بخصوص در بخش اقتصاد چیست؟
روحانی گفت: در طول ۱۰۰ روز اول همکارانم در بخش های مختلف همکارانم آمار و ارقام را صادقانه به مردم خواهند گفت. البته کم و بیش نخبگان و مردم از آمار خبر دارند. معیار اصلی تورم جیب مردم است نه بانک مرکزی و مرکز آمار. بیکاری هم لازم نیست ما آمار بدهیم هر کس در خانه اش می تواند بفهمد بیکاری چقدر است.
همه تلاش، بهبود معیشت مردم و زندگی بهتر مردم است. برای اینکار باید امید به وجود بیاید و آرامش و ثبات به وجود بیاید و باید شرایط برای رونق اقتصادی آماده شود. دولت در برنامه های کوتاه و بلند مدت خود در پی بهبود معیشت مردم خواهد بود اما واقعیت های کشور را هم صادقانه به مردم خواهد گفت و همچنان به مردم می گوید این دولت هیچکاری را بدون کمک و حمایت مردم نمیتواند انجام دهد و مطمئن است با کمک مردم همه کار به اذن خداوند شدنی است.
* خبرگزاری فارس: اتقاداتی به کابینه پیشنهادی شما مطرح شد. از حضور برخی افراد که با حوادث ۸۸ مرزبندی شفافی نداشتند تا چینش کابینه با فشار برخی گروه ها و نادیده گرفتن سهم زنان.
روحانی: معیار ما برای انتخاب کابینه، شایستگی افراد و نیاز کشور به افراد باسابقه، متخصص و باتجربه بود. ما احساس کردیم زمان نداریم برای اینکه بار دیگر بخواهیم خطا کنیم. با صراحت اعلام میکنم هیچ کسی بر بنده به عنوان رئیس جمهور فشاری نیاورده که کسی را انتخاب کنم. بنده هم کسی نیستم، آنها که من را می شناسند میدانند کسی نیستم که در شرایط فشار تصمیم بگیرم. تمام افراد را خودم انتخاب کردم البته با دیگران مشورت کردم. اما با صراحت اعلام میکنم آنچه شایع است درست نیست. دولت شرکت سهامی نیست که بگوید این گروه یا آن گروه و این جناح یا آن جناح سهمش چقدر است. مبنای ما اعتدال گرایی و تخصص و تجربه و پاکدستی و باور به آنچه مردم در انتخابات گفتند و ... بوده است. اعضای کابینه من باید انتخابات مردم را باور داشته باشند و به آنها گفته شده و به اعتقاد من آنها پیام انتخابات را شنیدند و باور کردند. اتهاماتی که بعضی کنار و گوشه نسبت به برخی افراد می زنند درست نیست. غیراخلاقی است. البته ممکن است این مسائل احتمالا در مجلس مطرح شود و من پاسخ خواهم داد. من از همه وزرای پیشنهادی ام با قاطعیت دفاع میکنم. آنها را میشناسم یا مستقیم با آنها کار کردم یا در جنگ و شورای امنیت ملی با آنها بود. در مراکز تحقیقات و پژوهش ها با آنها کار کردم. البته چند نفری هم در کابینه هستند که آشنایی زیادی نسبت به گذشته آنها ندارم اما افراد مطمئنی به ما معرفی کردند و در مجموع به آنها اطمینان حاصل کردم. هیچ کس به من فشار نیاورده بخصوص آنها که در انتخابات در کنار من بودند و همصدا بودند. حالا گاهی برخی که در مسیر دیگری بودند مستقیم و غیرمستقیم میخواستند فشاری شروع کنند اما در لحظات اولیه دیدند که عکس العمل من در برابر فشار چگونه است.
به ملت میگویم مبنای انتخاب من نه سهم خواهی گروه ها بوده و نه فشارگروه ها. مبنای ما معیارها بوده است. همه افرادی که انتخاب کردم در لیست کارگروه ها وجود داشتند و مورد بررسی قرار گرفته بودند. با خیلی هایشان از گذشته رفیق بودم در مجلس و شورای امنیت با هم بودیم و لیاقتشان را دیدم. آنچه بیان شد که فشاری در این زمینه بوده اصلا واقعیت ندارد. مبنایمان شایسته سالاری و اعتدالگرایی بوده. به مردم اعلام میکنم برمبنای قولی که داده بودم عمل کردم و اگر روزی قرار باشد به قولم عمل نکنم از مردم عذرخواهی میکنم. وظیفه میدانم همانطور که قسم خوردم امانتدار مردم باشد و از حقوق مردم دفاع کنم.
* نیویورک تایمز: شما در طول این مصاحبه موکدا گفتید مایل به مذاکره با آمریکا هستید و اینکه آمریکا رفتارش منافقانه و ناصادقانه نباشد. انتظار شما از گام های عملی آمریکا چیست؟
-روحانی: من اظهار تمایل نکردم. من گفتم برای منافع ملی حاضرم با هر کشوری که لازم باشد حرف بزنم. نه اشتیاقی داریم و نه تمایلی نشان دادیم. این را برای تصحیح لحن اعلام کردم.
آمریکا باید پیام مردم ایران را بشنود. همین. ما چیز دیگری نمیخواهیم. دنیا صدای ملت را شنید و ۵۵ کشور در تحلیف شرکت کردند و اینهمه تبریک گفتند از مقامات اروپایی و آسیاییی و قاره آمریکا و همه کشورهای دنیا در پیام تلفنی یا کتبی. آمریکا پیام را بشنود همین. کاری که گروه فشار در امریکا برای تشدید تحریم انجام میدهد به معنای سردرگمی کاخ سفید است. توصیه میکنیم کاخ سفید از این سردرگمی دربیاید. اگر احساس کردیم آمریکا برای حل معضلات واقعا جدی هستند، اراده ایران برای حل و فصل مسائل و رفع نگرانی ها جدی است. آنها هم اگر جدی بودند کار پیش می رود
**************اعتراض جمعی از خبرنگاران نسبت به اینکه اجازه طرح پرسششان از روحانی داده نشد.
روحانی: باید سازوکاری تعیین شود که این مشکلات پیش نیاید. خواهش میکنم همکارانم با اصحاب رسانه بنشینند و سازوکاری پیداکنند برای آینده.
درباره خانم‌ها هم سوال کرده بودند که یادم رفت جواب بدهم. قولم این بود دولت فرصت برابر برای خانم ها در فعالیت های اجتماعی به وجود بیاورد که من بر سر قولم هستم. و وفادارم. اینکه حتی در هیات دولت افرادی از خانم ها خواهند بود و از نظرات آنها استفاده خواهد شد، این هم اینچنین خواهد شد و از وجود چند خانم استفاده خواهیم کرد چرا که معاونین هم در کابینه هستند. اما حتی اگر یک وزیر خانم باشد، اصلا نباید خانم ها قانع باشند. این نیست که اگر یک خانم وزیر شد یعنی زن ها به حقشان رسیدند.تمام عقب ماندگی ها باید جبران شود در سطوح مختلف مدیریتی. در اولین جلسه کابینه تاکید خواهم کرد که از خانم های صاحب تخصص و دانش استفاده شود.
* دنیای اقتصاد: درباره هماهنگی تیم اقتصادیتان چه برنامه‌ای دارید.
روحانی: در دولت‌‌های گذشته ناهماهنگی ها در این بخش مشکل زا شده بود. البته دیدم که برخی رسانه ها نوشتند تیم اقتصادی من هم هماهنگ نیست. ولی اینگونه نیست. تیم اقتصادی من هماهنگ است. این دغدغه بحق وجود دارد که اگر تیم اقتصادی هماهنگ نباشد دودش در چشم مردم می رود. انشاءالله اینطور نخواهد بود. یکی از معیارهای انتخاب ما این بوده که دولت بتواند گروهی کار کند. برخی رسانه ها که شاید مبنایشان تاثیرگذاری بر مجلس باشد به خودشان زحمت ندهند چون تاثیر ندارد خیلی. نمایندگان خودشان هوشیارند واهل مطالعه هستند.
*سی‌سی‌تی‌وی چین: آیا شما پیشنهاداتی برای دور آینده مذاکرات هسته‌ای خواهید داشت؟ رسانه های ایران مطالب زیادی می نویسند مبنی بر اینکه بحث مربوط به غنی سازی هسته‌ای قابل مذاکره نیست.
-روحانی: مگر قرار بود قابل مذاکره باشد؟ اصل غنی سازی حق همه ملت هاست. طبق ان‌پی‌تی حتی کشورهای دیگر موظفند به کشوری که میخواهد فعالیت صلح آمیز هسته‌ای کند کمک کند. یعنی ما طلبکار هستیم.هیچکس در ایران در هیچ زمانی نگفته که غنی‌سازی را کنار می‌گذاریم. ما در مذاکره حتما طرح خواهیم داشت ولی هنوز زود است باید دولت تشکیل شود و تیم مذاکره تعیین شوند. آنچه ما دنبالش هستیم در این مذاکرات، رفع نگرانی‌های مشترک است. ممکن است ما و طرفمان نگرانی داشته باشیم که قادریم رفع کنیم. دستیابی به منافع مشترک نیست امکان پذیر است. مذاکرات باید برد-برد برای دو طرف باشد.
* تی‌آر‌تی ترکیه: درباره تحولات روزهای اخیر در شمال سوریه بین گروه های پ ک ک و کرد و ... نظرتان چیست؟
روحانی: ما جنگ داخلی در سوریه را محکوم میکنیم. حضور تروریست های خارجی را در سوریه محکوم میکنیم. دخالت های خارجی را هم محکوم میکنیم. راه حل سوریه را نظامی نمیدانیم. راه حلش سیاسی است با حضور همه گروه های سوری اعم از دولتی یا معارضین. البته گروه های تروریستی معنایی ندارد که از خارج از کشور آمده اند و باید اخراج شوند. راه حل سوریه مذاکره همه گروه های سوری برای یافتن راه حل مورد نظر مردم و در نهایت دموکراسی و انتخابات است. البته کشورهای منطقه مانند ایران و ترکیه و دیگران میتوانند با مشارکت هم کمک کنند که این پروسه سریعتر به راه حل برسد.
* روزنامه شرق: لایحه جرم سیاسی در مجلس در حال بررسی است. شما بارها گفتید با فضای امنیتی مشکل دارید. آیا برای آزادی زندانیان امنیتی سیاسی رایزنی شده یا خیر؟
روحانی: بحث حقوق ملت مد نظر قرار خواهد گرفت. یکی از مباحث حقوق شهروندی مربوط به جرم سیاسی خواهد بود که این جرم چیست. دولت حمایت میکند که این لایحه زودتر در مجلس تصویب شود و به قانون تبدیل گردد. اما درباره سیاسیونی که مورد اشاره قرار دادید، اینها نیاز به اجماع ملی و مذاکره با سه قوه هست. دولت که تشکیل شود مذاکرات را با دو قوه دیگر خواهیم داشت و اینگونه مسائل را دنبال میکنیم. برای دولت لذت بخش است که صفا و صمیمیت و برادری در کشور جایگزین و اختلافات و شکاف ها شود در چارچوب قوانین و مقررات.
* آیا ایران و شما مایلید با آمریکا و بریتانیا که بازیگران اصلی هستند در مناقشه سوریه بر سر میز مذاکره بنشینید؟ شما مدت‌ها در گلاسکو زندگی کردید چه چیزی در فرهنگ این کشور مورد پسند شما بوده است.
روحانی: اساس کار در سوریه مردم سوریه هستند و دیگران باید تسهیل کنند ومداخله نکنند و ارسال اسلحه را متوقف کنند و تروریست ها را تشویق نکنند. اما درباره سوال شما بحث ژنو ۲ مطرح است و اگر در جمع بین المللی حضور داشته باشیم به طور طبیعی ایران با دیگران حرف خواهد زد.
* اعتراض مجدد یکی از خبرنگاران، این نشست خبری را برای لحظاتی با حاشیه مواجه کرد.
*این خبرنگار معترض نابینا گفت: اعتدال به معنی حذف دیگران به معنای افراط و تفریط نیست. اعتدال یعنی من مثل بوقلمون رنگ عوض نکنم. من به احمدی‌نژاد عشق می ورزم. به اسم اعتدال، سر اعتدال را نبرید.
روحانی: بیان جنابعالی و نکاتی که فرمودید مورد احترام است و خودتان هم مورد احترامید. اما شیوه‌ای که به کار بردید حتما با اعتدال نمی‌خواند. یعنی اگر اولین اصل در اعتدال، قانون و نظم است. این جزو اصول اولیه است. همانطور که جنابعالی به خود حق میدهید بلند شوید و سوال کنید، باید راضی باشید آنها که نوبت بهشان نرسیده بلند شوند و صحبت کنند. ولی اینکه گفتید به افراد معلول و نابینا مورد توجه جدی دولت و مردم باشند و تکریم شوند کاملا درست است.
* روزنامه اطلاعات: درباره اصل ۴۴ برنامه تان چیست؟
روحانی: اساس سیاست این بوده که اقتصاد ما رقابتی شود و تصدی گری دولت کاهش یابد و کار به بخش غیردولتی واگذار شود. اجرای این سیاست ها با نواقص و مشکلات زیادی توام بوده. برگرداندن آنها کار آسانی نیست اما از این پس دولت همه اهتمام خود را به کار خواهد بست تا سیاست های اصلی اصل ۴۴ قانون اساسی، کاملاً اجرا وعملیاتی شود.
این نشست خبری در حالی که بسیاری از خبرنگاران نتوانستند پرسش خود را از حجت‌الاسلام روحانی رئیس‌جمهور مطرح کنند به پایان رسید.
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 920
  • بازدید دیروز: 1120
  • کل بازدیدها: 13153649
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 920
  • بازدید دیروز: 1120
  • کل بازدیدها: 13153649