سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
جمعه 92 خرداد 10 :: 10:28 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
متن و حاشیه اولین مناظره‌ انتخابات ریاست جمهوری +تصاویر

اعتراض نامزدهای ریاست جمهوری به شیوه طراحی شده برای مناظره‌ها/توافق جلیلی با عارف و روحانی در جبران کاهش درآمدهای نفتی/ 8 کاندیدای ریاست جمهوری: مسکن مهر را ادامه می‌دهیم/ مرحله دوم هدفمندی در دولت آینده اجرا می‌شود

خستین مناظره تلویزیونی کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور هشت دواطلب انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد.

سعید جلیلی، غلامعلی حدادعادل، محسن رضایی،حسن روحانی، محمدرضا عارف، سیدمحمد غرضی،محمدباقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی کاندیداهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری هستند.

مناظره اقتصادی نامزدهای انتخابات را «مرتضی حیدری»، مناظره فرهنگی را «محمد‌جعفر خسروی» و مناظره سیاسی را «حسن سلطانی» اجرا می کنند.

مرتضی حیدری مجری برنامه در ابتدای برنامه عنوان کرد: بینی و بین‌الله به جز من و رئیس سازمان و 2 تن از مدیران ارشد صداوسیما، کسی از سوالات خبر ندارد.

حیدری در ادامه عنوان کرد: بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم هنوز نامزد نهایی را انتخاب نکردن و منتظر مناظره‌ها هستند. همین حساسیت‌ها و اهمیت مناظره باعث می‌شود که ما در زمانبندی مناظره نهایت دقت و سخت‌گیری را داشته‌ باشیم.
محمد غرضی اولین پاسخ دهنده به سوال مجری بود. مجری برنامه از غرضی پرسید:

مشکل اشتغال را چگونه و تا چه اندازه در دولت خود مهار می کنید؟

*** سید محمد غرضی ***


غرضی پاسخ داد: خدمت همه عزیزانی که پای این مجلس نشسته اند عرض می کنم: ظرف 100 سال گذشته ملت ایران دچار دولت هایی بوده است که همه تورم زا بوده اند.

وی افزود ریال ما معادل ریالی بوده که در تاریخی معادل ریال کشور اسپانیا بوده است. در ابتدای نهضت مشروطه یک ریال ما یک دلار بوده، در زمانی که رضاشاه به قدرت می رسد تبدیل به سه ریال و زمانی که از کشور می رود به 15 ریال می رسد. زمانی که متفقین حمله می کنند به 20 ریال می رسد، دولت مصدق آن را تغییر نمی دهد ولی دولت زاهدی آن را 35 ریال می کند و دولت منصور آن را تبدیل به 6 تومان و 8 ریال می کند.

این کاندیدای ریاست جمهوری ادامه داد: در دولت بنی صدر به عنوان وزیر دارایی و رئیس جمهور تبدیل 300 ریال و در دولت مهندس موسوی در زمانی که بنده وزیر نفت بودم با 40 تومان شروع شد و بعد از اینکه من از وزارت نفت رفتم 150 تومان و در زمان هاشمی 450 و در زمان آقای خاتمی به 900 و 1000 تومان رسید و در این دولت قیمت دلار 3500 تومان است.

غرضی گفت: از ابتدای انقلاب ملت دچار گرفتاری تورم است و تا تورم حل نشود و تا وقتی که کشور به تولید نرسد این مشکل حل نمی شود. علت اینکه کشور به تولید نمی رسد این است که هزینه پول بالاست. هزینه پول در کشور 25  و 30 درصد است و حال آنکه کشورهایی که تولید می کنند هزینه پولشان یک تا دو درصد است. ما در صد سال گذشته تولید نداشته ایم.

وی تصریح کرد: اشتغال زمانی سامان پیدا می کند که تولید سامان پیدا کند، تولید وقتی سامان پیدا می کند که هزینه پول به سمت نزولی برسد. در غیر این صورت اشتغال مصنوعی است و اشتغال می تواند در کشور تولید شود بعد از آنکه محکم جلوی تورم بایستیم.*** محمد باقر قالیباف ***

محمد باقر قالیباف به عنوان نخستین سخنران در رابطه با اظهارات غرضی اظهار داشت: برای حل مشکل اشتغال باید کارهای کوتاه مدت و درازمدت داشته باشیم. در این راستا می بایست فرصت شغلی ایجاد کنیم. تامین منابع مالی را باید در نظر بگیریم و کارهای کوتاه مدت باید در اولویت باشد.

وی با بیان اینکه رونق اقتصادی اساس کار است گفت: وقتی با رکود و تورم همزمان مواجهیم یعنی نمی توانیم نقدینگی جدید وارد کنیم. باید نقدینگی موجود را به سمت تولید متمرکز کنیم و پول هایی که در سفته بازی و یا کارهای صوری متمرکز است به سمت تولید ببریم.

 

*** حداد عادل ***


* جناب غرضی به مساله تورم بیشتر از اشتغال پرداختند. البته تورم در اشتغال تاثیر زیاد دارد ولی در حال حاضر در امر اشتغال مسائلی داریم که نزدیک به  خود مساله اشتغال است. الان بازار کار متولی ندارد. در حال حاضر تعدادی کارخانه و کارگاه داریم که تعطیل شده و باید با حمایت از اینها و دادن یارانه و معافیت مالیاتی و استمهال دیون کمک کنیم که این کارخانه ها احیا شوند. و اگر در شرف تعطیلی است تعطیل نشود.

* آقای عارف مساله را بیش از حد سیاسی کردند. گناه مشکلات کشور را به دوش اصولگرایان گذاشتند. با این موافقم که کشور نباید از نیروهای کارشناس و خدوم با هر تغییر دولتی خالی شود اما فرضا اگر این اتفاق در دوره اصولگرایان افتاده، نظیرش در دوره اصلاح طلبان افتاده است.  مگر در دوره اصلاح طلبان با اصولگرایان چه کردند؟ اگر اشکال شما وارد باشد، به همه دولت ها وارد است. اگر من موفق به اداره کشور و ریاست جمهوری شوم، سعی میکنم مساله گرایش های سیاسی را از نیروهای کارشناسی و متخصص و خدمتگزار جدا کنم.

 

*** علی اکبر ولایتی ***

* مطالبی که آقای غرضی فرمودند را می‌توان اینگونه تکمیل کرد. سیاست دولتها در گذشته چه قبل و چه بعد از انقلاب بیش از آنکه تولید محور باشد توزیع محور بوده. تولید را باید مردمی کنیم. در حوزه کشاورزی باید حمایت اساسی از کشاورز شود. در  حوزه صنعت هم باید حمایت درست شود. محصولات کشاورزی باید بیمه شود و کشاورز بازنشسته شود و محصولاتش خرید تضمینی شود.

* نکته ای که آقای عارف فرمودند، یک متممی نیاز دارد. حتما باید از نیروهای متخصص با سلایق مختلف سیاسی استفاده شود که دولت محروم نماند ولیکن یک وجه مشترکی جریان های سیاسی داشته باشند و آن اینکه به نظام و ولایت فقیه و قانون اساسی در قول و فقه پایبند باشند. از زمان مونتسکیو به بعد تفکیک قوا صورت گرفته. بنا به اهمیت و پیچیدگی حکومت قوای سه گانه تشکیل شده. باید قوه مجریه قانونگرا باشد و در برابر رای قوه قضائیه خاضع باشد. اگر کابینه تشکیل میدهد این کابینه مرکب از وزرای متخصص باشد و هر وزیری در حوزه خودش اختیار رئیس جمهور را داشته باشد. اینگونه نیست که دولت را به تیم فوتبال تشبیه کنیم.

 

*** محسن رضایی***

 بیکاری و تورم دو چیز متفاوت است. بعضی وقت‌ها متناقض با هم عمل می‌کنند. منحنی فیلیپس در اقتصاد در این باره وجود دارد. اشتغال از شاغل و شغل درست می شود. هرکدام برنامه‌ای میخواهد که اشتغال را حل کنیم و بیکاری را از بین ببریم.

 

*** سعید جلیلی ***

 بیکاری مهمترین موضوع کشور است چون رشد جمعیتی که داشتیم به دوران نیاز به کارش رسیده. نیاز هست که بدان توجه  جدی شود. به 2 بخش باید توجه کرد. یکی بحث حمایت از تولید که باید ظرفیت‌های بخشی مانند کشاورزی و اقتصاد دانش‌بنیان و ارتباط صنعت و دانش توجه کنیم. بحث فناوری اطلاعات و نفت و فولاد و مسکن را باید توجه ویژه کرد. اشتغالی که خواهیم داشت باید در تولید باشد نه در شغل‌های کاذب. تولید باید رقابتی باشد. صنایع دستی هم جزو مزیت‌هایی است که میتواند چند میلیون شغل ایجاد کند.

 

*** محمد رضا عارف ***

محمد رضا عارف هم با بیان اینکه برای حل مشکل بیکاری یک میلیون فرصت شغلی لازم داریم، گفت: در این صورت نرخ بیکاری یک رقمی خواهد دش. برای اینکه این اتفاق بیفتد احیای سازمان مدیریت اهمیت دارد و سهم صنعت از هدفمندی یارانه ها را باید پرداخت کنیم و نقدینگی را باید به سمت صنعت هدایت کرد.

وی با بیان اینکه در زمینه رونق فضای کسب و کار رتبه ما 145 است، گفت: باید با رونق فضای کسب و کار بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم که در این رابطه فقط در بحث گردشگری می توانیم 200 هزار شغل داشته باشیم.

 

*** حسن روحانی ***


* اشتغال مهمترین دغدغه مردم است. وقتی در جامعه ایرانی بیش از 3 میلیون نفر بیکار داریم و بیش از 800 هزار نفر نیروی متخصص فارغ التحصیلی که دوره دانشگاهی تمام شده و شغلی ندارند نشان میدهد مهمترین مساله جامعه امروز ماست. راه  حل اصلی این مساله بهبود شرایط کسب و کار است. متاسفانه قانون بهبود کسب و کار که در مجلس تصویب شده، آئین نامه اجرایی اش ابلاغ نشده است. در کنار این آموزش نیروی انسانی متخصص و ماهر به عنوان یکی از راه های کار است.

*  مهمترین مساله در این زمینه این است که از نگاه فردمحوری و استبداد رای فاصله بگیریم. از متخصصان استفاده کنیم. نگذاریم صاحب نظران جامعه منزوی شوند و حتی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی و کارآفرینان استفاده کنیم. سازمان هایی مانند مدیریت باید احیا شود. دولت باید به صورت فراجناحی اداره شود و نباید نیمی از مدیران را کنار بگذاریم. فکر میکنم در کنار اینها باید آزادی بیان را هم در جامعه داشته باشیم. نقد آزاد اگر در جامعه نباشد، نظام تصمیم گیری وقتی اشکال و ایرادی دارد، تصحیح نمی‌شود. نقد نعمتی است برای تصحیح در اشکالات.


محمدرضا عارف به قید قرعه به عنوان دومین سخنران پشت تریبون رفت

سوال: نظام و برنامه شما برای تعامل با سایر قوا و نهادهای نظارتی کشور چیست؟


*** محمد رضا عارف ***


وی در پاسخ به این سوال گفت: مهمترین ریشه مشکلات  اقتصادی کشور حاکمیت یک پارچه یک جریان سیاسی که همان جریان اصولگرا است در کشور بوده است و عملاً جریان دیگر کنار گذاشته شده است و خیلی از کارشناسان و نیروهایی برجسته ای که ما در کشور داشتیم در 8 سال گذشته متاسفانه از دست دادیم.

عارف گفت: یکی دیگر از عوامل حضور برخی از نظامیان و شرکت های وابسته به نهادهای نظامی در امور اقتصادی است که در حقیقت فضا را برای مشارکت بخش خصوصی بسیار تنگ کرده است و فعالیت خصوصی سازی به صورت ناقص اجرا شده است.

وی  ادامه داد: شاید بین 5 تا 15 درصد از واگذاری ها به بخش خصوصی واگذار شده و باقی آن به بخش های نیمه دولتی یا عمومی واگذار شده است.

عارف گفت: مشکل دیگر ما روابط با دیگر کشورها است. با این روابطی که داریم ن می توانیم از امتیاز روابط خوب با دنیا برای حل مشکلات اقتصادی بهره برداری کنیم . اگر ما سیاست های اصل 44 قانون اساسی را به طور جدی دنبال کنیم خیلی از مشکلات و مسایل اقتصادی که با آن روبرو هستیم رفع می شود. در کشور داری ما باید نگاه مان استفاده از خرد جمعی باشد بپذیریم که یک جریان سیاسی نمی تواند کشور را اداره کند.

وی ادامه داد: 8 سال گذشته حاکمیت یک پارچه یک جریان سیاسی را در کشور داشتیم و نتیجه اش مشکلاتی است که امروز با آن روبرو هستیم.

عارف ادامه داد: بر این باورم که مبنا را باید شایسته سالاری بگذاریم، از بهترین نیروها و برجسته ترین کارشناسان استفاده کنیم

وی گفت :  در قانون اساسی قوای سه گانه جایگاه مشخصی دارند و ما استقلال قوا را دنبال می کنیم اما با توجه به ضرورت تعامل بین قوا، قوای مختلف باید در یک فضای صمیمی مشکلات خود را حل کنند. نباید اختلاف نظر و مشکلات قوا به جامعه کشیده شود باید اگر اختلاف نظری هم داریم در فضای صمیمی و دوستانه حل کنیم. اگر به موردی رسیدیم که فکر می کنیم نمی توانیم به راه حلی برسیم به استناد قانون اساسی و اصل 110 از طریق مقام معظم رهبری باید مشکلات را حل و فصل کنیم.

 

*** حداد عادل ***

آقای عارف مساله را بیش از حد سیاسی کردند. گناه مشکلات کشور را به دوش اصولگرایان گذاشتند. با این موافقم که کشور نباید از نیروهای کارشناس و خدوم با هر تغییر دولتی خالی شود اما فرضا اگر این اتفاق در دوره اصولگرایان افتاده، نظیرش در دوره اصلاح طلبان افتاده است.  مگر در دوره اصلاح طلبان با اصولگرایان چه کردند؟ اگر اشکال شما وارد باشد، به همه دولت ها وارد است. اگر من موفق به اداره کشور و ریاست جمهوری شوم، سعی میکنم مساله گرایش های سیاسی را از نیروهای کارشناسی و متخصص و خدمتگزار جدا کنم.

 

***حسن روحانی ***

 مهمترین مساله در این زمینه این است که از نگاه فردمحوری و استبداد رای فاصله بگیریم. از متخصصان استفاده کنیم. نگذاریم صاحب نظران جامعه منزوی شوند و حتی از فعالان اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی و کارآفرینان استفاده کنیم. سازمان هایی مانند مدیریت باید احیا شود. دولت باید به صورت فراجناحی اداره شود و نباید نیمی از مدیران را کنار بگذاریم. فکر میکنم در کنار اینها باید آزادی بیان را هم در جامعه داشته باشیم. نقد آزاد اگر در جامعه نباشد، نظام تصمیم گیری وقتی اشکال و ایرادی دارد، تصحیح نمی‌شود. نقد نعمتی است برای تصحیح در اشکالات.

*** علی اکبر ولایتی***


نکته ای که آقای عارف فرمودند، یک متممی نیاز دارد. حتما باید از نیروهای متخصص با سلایق مختلف سیاسی استفاده شود که دولت محروم نماند ولیکن یک وجه مشترکی جریان های سیاسی داشته باشند و آن اینکه به نظام و ولایت فقیه و قانون اساسی در قول و فقه پایبند باشند. از زمان مونتسکیو به بعد تفکیک قوا صورت گرفته. بنا به اهمیت و پیچیدگی حکومت قوای سه گانه تشکیل شده. باید قوه مجریه قانونگرا باشد و در برابر رای قوه قضائیه خاضع باشد. اگر کابینه تشکیل میدهد این کابینه مرکب از وزرای متخصص باشد و هر وزیری در حوزه خودش اختیار رئیس جمهور را داشته باشد. اینگونه نیست که دولت را به تیم فوتبال تشبیه کنیم.

*** محسن رضایی ***


خوشبختانه چون جزو هیچکدام از دعواها نبودم، قضاوت صحیح تری بتوانم بکنم. نه جزو دولت خاتمی بودم که اصولگراها را بیرون بریزم و نه در دولت احمدی نژاد بودم که اصلاح طلبان را بیرون بریزم. هیچکدام از اینها را قبول نداشتم. البته آقای عارف به سوال جواب نداد. آقای عارف نگفت که در دوره خودشان مشکلی نبود؟ آیا شما میتوانید با مجلس اصولگرا تعامل کنید؟

*** سعید جلیلی ***

 

 وقتی می توانیم تصمیم صحیح اقتصادی بگیریم که مبتنی بر گفتمان نظام و انقلاب باشد که بتواند پیشرفت را برای ما به ارمغان بیاورد. در زمان آقای عارف مبانی نظری که برنامه چهارم را نوشتند کاملا مخالف بود و نمیتواند پیشرفت را برای کشور داشته باشد. سه عنصر اساسی را باید در تصمیم سازی و تصمیم گیری مشارکت دهیم . اولینش خود مردم هستند. در کشاورزی باید از خود مردم سوال شود. نباید فقط از گروه های سیاسی سخن بگوییم. نکته دیگر بحث خود هماهنگی در دولت است. الان نزدیک 40 شورا داریم که در مساله اقتصادی تصمیم گیری میکنند اینها باید با یک آهنگ عمل کنند. بین قوا اگر قانون مبنا قرار بگیرد مشکلی پیش نمیاید.

 

*** محمد باقر قالیباف***

 آغاز بحثمان اقتصادی بود اما در سوال دوم همه رفتند دنبال بحث سیاسی. مهمترین دغدغه من همین است. وقتی بناست اقتصاد را حل کنیم چکار به سیاست زدگی داریم؟ مردم به اینها کاری ندارند، مردم می گویند مشکل ما را حل کنید. نباید دغدغه مردم را فراموش کنیم. شورای شهر اول را اختلاف سیاسی حل کرد. در شورایی که 8 سال خدمتشان بودم هم اصولگرایان هستند هم اصلاح طلبان اما مشکل مردم دارد حل می شود. ما باید بر اساس یک سند برنامه پیش برویم. نباید سلیقه ای عمل کرد.

*** محمد غرضی***


 من متولد 1320 هستم. نسل من انقلاب کرده و جنگیده و سازندگی کرده و 98.2 آرای ملت را جمع کرده. فروکاستن جمهوری اسلامی به احزاب و گروه ها ظلم به انقلاب است. این دولت ها 1200 میلیارد درآمد داشتند و امورز 600 میلیارد تومان بدهکاری دارند. حاکمیت ایجاب می کند که مردم را در مدار انقلاب نگهداریم. مردم تحمل کردند. هنوز هم میخواهیم کشور را به گروه های سیاسی تقسیم کنیم؟ این خلاف شان انقلاب و امام و رهبری است. کشور یک واحد متحد است. شما متحد شوید دست در جیب فقرا  نکنید و بعد هر کار سیاسی خواستید بکنید.

*** محمد رضا عارف ***


مگر می شود بدون توسعه سیاسی توسعه اقتصادی داشت؟ باید همزمان پیش بروند. خطاب به جلیلی: اگر مبانی برنامه چهارم زیر سوال است چرا مجلس اصولگرا آن را تصویب کرد؟/ خطاب به رضایی: مگر من گفتم دولت اصلاحات اشکالی نداشته؟ همه دولت ها اشکال داشتند. من عملکرد دولت خاتمی را می گویم که بهترین رابطه را با مجلس اصولگرای پنجم داشته است. دعوایی بین دو رئیس قوه نبود که در صحن علنی مجلس مطرح شده و همه مردم را ناراحت کند. با قوه قضائیه هم کمیته مشترک تشکیل دادیم و مسائل را حل می کردیم.

صحبتی که آقای ولایتی مطرح کرد مهم بود. هر مسئولی که در سطح جمهوری اسلامی فعالی می کند باید وفاداری اش به قانون اساسی و نظام را اثبات کرده باشد.

محسن رضایی به قید قرعه پشت تریبون قرار گرفت.

سوال: برنامه دولت شما برای تامین مسکن و مهار قیمت آن چیست؟

*** محسن رضایی***

کاش روش بهتری برای مسئله اقتصادی پیش گرفته می شد و ما تخصصی تر به مسئله می پرداختیم. آنها که میخواهند فرمان اداره کشور را به دست بگیرند مهمتر از کارشناسانشان هستند.

ما در اداره کشور باید کار را به مردم بدهیم. مردم در اقتصاد و مسکن و بسیاری از کارهای دیگر نیستند. مسکن مهر طرح خوبی بوده ولی باید بهتر اجرا می شد. نباید منابعش از بانک مرکزی و بدون پشتوانه شکل میگرفت. قیمت مسکن در تهران به صورت سرسام اور بالا رفته و تمام برنامه ریزی های مسکن را از بین برده. توجه جدی به مسکن خواهم کرد. با اصلاحات در مسکن مهر آن را ادامه میدهیم. نباید پروژه ها را نیمه تمام بگذاریم که هزینه پشت سر هزینه به بار بیاید. مقرراتی که برای محدوده شهرها به وجود آمده بر اساس معماری نوین ایرانی نیست و باید بازنگری شود.  جایگاه شهرسازی را نوعی تغییر میدهیم که فرصت های جدیدی برای مسکن ایجاد شود. وام مسکن به خاطراینکه خود مسکن تبدیل به کالای اقتصادی و تجاری و درآمدزایی شده  مانع از آن می شود که تسهیلات قابل توجهی به آن داده شود. باید مسکن از دارایی به سرمایه گذاری تبدیل شود و وام های بیشتری در اختیار مردم قرار دهیم. در تمام دنیا 70-80 درصد پول ساخت مسکن را به صورت وام می دهند.

*** محمد باقر قالیباف***


بحث مسکن از اولویت دار ترین بحث های دولت من خواهد بود. بیشترین سهم درآمد مستضعفین صرف کرایه خانه می شود. مسکن که توسعه یابد مستقیما 250 هزار شغل ایجاد می کند. باید کیفیت ساخت مسکن را بالا ببریم. بافت فرسوده از معضلات کشور است. وقتی در تهران امکانات هست چرا در بیابان مسکن می سازیم که باز هم نیاز به زیرساخت داشته باشیم. اگر در تهران بافت های فرسوده را درست کنیم نیازی نیست به پرند برویم.

*** محمد غرضی***


هر دولتی به کشور به صورت بخشی نگاه کند دچار صدمات گذشته می شود. بخشی نگری باعث فرسودگی بخش و از بین رفت دولت می شود. اینکه هر دولتی در 100 سال گذشته گفته یک روز آموزش و پرورش و یک روز مسکن و یک روز کار دیگر را بکند و بخش وسیعی از منابع را صرف آن کند و از بقیه سیستم دفاع نکند، به همین وضع امروز دچار می شویم. بخش اصلی گرفتاری عدم مسکن برای این است که اشتغال نداشتند و نتوانستند پس انداز کنند.  دولت در 2 کلمه خلاصه می شود. تورم و اشتغال.

*** سعید جلیلی ***


در بخش مسکن 2 تقاضا داریم، یکی تقاضای واقعی است که سالی 850 هزار ازدواج داریم که به مسکن نیاز دارند و باید به آن پاسخ داده شود. مسکن مهر پاسخی به این نیاز بود و باید ادامه یابد. همینطور اصلاحات در بافت های فرسوده. اما بخشی از مسکن هم بخاطر نگاه های سوداگرانه است. به دلیل تورم در زمین و مسکن سرمایه گذاری می کنند. اگر نتوانیم سیاست های اساسی داشته باشیم هرقدر هم مثل مسکن مهر تولید کنیم نمیتوانیم موفق باشیم. لذا باید تورم و نظام مالیاتی اصلاح شود. و مدیریت سرمایه کنیم تا به سمت تولید برود نه به سمت بورس بازی. باید سیاست گذاری منطقه ای در بخش مسکن داشته باشیم.


*** محمد رضا عارف***


 یکی از مهمترین دغدغه های مردم مساله مسکن است.بالا رفتن سن ازدواج و طلاق ناشی از همین مساله است. مسکن مهر به خاطر بی توجهی به تسهیلات زیربنایی و رفاهی و به خاطرتورم زایی بالا و همچنین اجرای آن در خارج از شهرها کمی ناموفق بود و به همین دلیل طرح مسکن ماندگار را پیشنهاد کردیم. تا آرامشی را به خانواده ها برگردانیم.

*** حدادعادل ***


مسکن مهر اقدامی مفید بود. دولت هم زیاد زحمت کشید و خیلی ها صاحب خانه شدند. سوداگری مسکن را هم کاهش داد اما اشکالاتی هم داشت. یکی اینکه زیرساخت های لازم در کنار خانه ها ساخته نشد. زندگی در شهر فقط زندگی در خانه نیست. زندگی جز سرپناه چیزهای دیگری هم نیاز دارد.

*** حسن روحانی ***


 تامین مسکن ارزان برای نسل جوان جزو برنامه های من است. قیمت مسکن در سالهای اخیر رشد 82 درصدی برای کلنگی 52 درصدی برای آپارتمان داشته . طرح مسکن مهر کار پسندیده ای بود اما دچار مشکلاتی شده است. قرار بود 200 هزار ساخته شود تبدیل به یک و نیم میلیون شد. لذا با شتاب زدگی کار انجام گرفت و امروز این ساختمان ها عیوب فراوانی دارد و برای تکمیل اینها 465176 میلیارد ریال نیاز است. و امروز بانک مسکن به خاطر همین طرح 203597 میلیارد ریال از بانک مرکزی استقراض  کرده لذا این طرح اشکالات فراوانی دارد اما چاره ای نیست جز مرتفع کردن آن و کامل کردن طرح بدون نواقص.
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 667
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226795
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 667
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226795