سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
چهارشنبه 97 تیر 20 :: 5:39 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

 

* با تداوم حضور دولتمردان فعلی زمینه برای جنگ فراهم می‌شود نه در غیاب آنها 

پس ما نگرانیم که با تداوم حضور دولتمردان فعلی زمینه برای جنگ فراهم شود نه در غیاب آنها و بی‌شک اگر رقبای آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شده بودند حتما بر روی آن سهم 80 درصدی معضلات امروز که مربوط به داخل است، توجه می‌کردند در حالی که دولت فعلی تا همین هفته گذشته 80 درصد رویکردش توجه به بیرون بود و الان هم در جریان مذاکره با اروپا ظاهراً رویکردشان تغییر نکرده است و این یعنی معطّل گذاشتن نیروهای مولد داخلی در حالی که دولت باید تصریح می‌کرد که ما فقط درباره سهم 20 درصدی خارجی‌ها در رونق اقتصادی کشورمان در حال مذاکره هستیم و 80 درصد بقیه باید در داخل درست شود.ومعطل مذاکره نشوند.
زمانی که آب خوردن مردم هم به موفقیت برجام گره می‌خورد فعالان اقتصادی چگونه به شرایط کشور اعتماد کنند و دست به فعالیت بزنند و سرمایه گذاری کنند. البته امروز که نه تنها آب بلکه برق کشور هم با بحران مواجه شده است.

برخی در مقام دفاع از مدیریت دولت دوازدهم بر اوضاع اقتصادی کشور می‌گویند، اوضاع کنونی مشابه 2 سال آخر دولت دهم است و فقط به علت کاهش ارزش ریال با ارقام بزرگتری در رشد قیمت‌ها مواجه هستیم والا به نسبت مشابه همان دوران است.

میرکاظمی:این دولت کار خود را با انتقاد و زیر سوال بردن دولت گذشته آغاز کرد.

در دو سال آخر دولت دهم که من شخصاً در دولت حضور نداشتم. چه کسانی وارد شدند؟ امثال آقای ترکان. به طوری که خود روزنامه‌های اصلاح طلب نوشتند بالاخره آقای احمدی‌نژاد ناچار شداز مدیران دولت‌های قبلی برای اصلاح امور استفاده کند.

آیا دولت تدبیر و امید قرار بود همانند دو سال آخر دولت دهم کار کند، همان دو سالی که ما و همه بچه‌های انقلابی خود نیز به آن انتقاد داریم. اینکه پاسخ قانع‌کننده‌ای نیست که وقتی از دولت منتخب یک طیف انتقاد می‌شود، فورا دو سال آخر دولت پیشین را به عنوان توجیه یادآوری کنند. آیا برخی‌گردن درد نمی‌گیرند از بس که به عقب برمی گردند و از گذشته نمونه و شاهد مثال می‌آورند؟ در حالی که امروز باید پاسخگوی عملکرد خودشان چه به عنوان مجری و چه به عنوان حامی باشند.

* مرکز مبادلات دولت قبل را تعطیل و امروز بعد از 5 سال بازگشایی کردند

در دو سال آخر دولت قبل هم تحریم‌ها آغاز شد و البته مسئولان آن دولت کمی دیر جنبیدند ولی بالاخره یک مرکز مبالاتی ایجاد کردند. حال سوال این است که مسئولان دولت فعلی چرا همان مرکز مبادلات را تعطیل کردند و امروز پس از 5 سال به فکر بازگشایی دوباره آن افتادند؟  چون اصلا برنامه ندارند و اقدامات مثبت دولت قبل را هم متوقف کرده بودند در حالی که اگر از روز اول در دست گرفتن مسئولیت کمی تامل می‌کردند و با تعصب همه کارهای دولت قبل از خود را زیر سوال نمی‌بردند امروز دوباره مجبور نمی شدند برگردند به گذشته و تدبیر آن زمان دولت دهم را به کار گیرند.

امروز اعلام می‌کنند هر کسی می‌خواهد بیاید با دلار 4200 تومان ثبت سفارش کند. آیا دولت می‌تواند پاسخگوی همه سفارشات باشد؟ آیا آن طبقه‌بندی که روی کالاها در دولت قبل صورت گرفت، کار بدی بود؟ چرا آن را به هم زدید که الان دوباره مجبور به از سرگیری آن شوید؟ چرا موضوع ارز را امنیتی کردید؟ که یکی از بزرگترین خطاهایشان بود  و ناشی از بی‌برنامگی‌های دولت است.

الان که هنوز تحریم‌های جدید آمریکا اجرایی نشده است پس چرا با این وضعیت اقتصادی در کشور مواجه شدیم؟

میرکاظمی: مسئولان باید این را جواب دهند. اصلاً ما که 40 سال است در تحریم هستیم. چرا باید اینقدر اثرگذاری تحریم‌ها بر اقتصاد کشور پررنگ شود؟ مگر سال 92 اوباما اعلام نکرد که تحریم‌ها علیه ایران بی‌اثر شده است؟ پس چرا یک مرتبه بحث برجام مطرح شد و چرا امروز باید تحریم‌ها پا روی خرخره مردم بگذارد؟ مگر بی‌اثر نشده بود؟

* مگر به دولت قبل انتقاد نداشتند پس چرا نقدینگی را به 1550هزار میلیارد تومان رساندند؟

آن زمان راه‌های مقابله با تحریم‌ها را پیدا کرده بودند و با دور زدن آنها مملکت داشت اداره می‌شد و مسائل اقتصادی کشور بر عکس امروز امنیتی نشده بود. البته آن زمان هم به خاطر خلق نقدینگی ارزش پول ما کاهش یافته بود، اما دولت فعلی چرا نقدینگی را 470 هزار میلیارد تومان به 1550 هزار میلیارد تومان رساند، مگر اینها به دولت قبل انتقاد نداشتند پس خودشان نباید آن اشتباه را تکرار می‌کردند. تا کی می‌خواهند مشکلات را حواله به دولت قبل دهند؟ پس کی‌ می‌خواهند پاسخ مردم را بدهند؟

* اعتدال به سخره گرفته شد

دولت باید دست از سیاسی‌کاری بردارد و حرف منتقدان را گوش کند؛ هر چند که دیر شده است، اما هنوز فرصت هست، ولی اینکه بخواهند مانند این 5 سال گذشته یک تنه حرکت کنند به اسم اعتدال هر چه نیروی انقلابی است از دستگاه‌ها حذف کنند نتیجه‌ای جز وضع امروز کشور نخواهد داشت. در حقیقت واژه اعتدال را به مسخره گرفتند و با بکارگیری دوتابعیتی‌ها در دولت کاری کردند که اگر امروز «تقّی به توقّی بخورد» در چشم به هم زدنی خود و خانواده‌شان آن سوی مرزها خواهند بود. چنین کسانی نمی‌توانند وضع کشور را سر و سامان دهند.

آقای روحانی نباید به کسانی تکیه کند که امروز اتفاقی بیفتد مردم را تنها گذاشته و می‌روند بلکه باید از همین بچه‌های انقلابی استفاده کند که جان خود را برای انقلاب می‌دهند. نه از کسانی که می‌روند مذاکره می‌کنند برای «گرین‌کارت».

امروز باید اینها جواب دهند، که چرا وضع اقتصاد کشور را به اینجا رساندند؟ چرا نقدینگی را در این حجم افزایش دادند؟ چرا تامین اجتماعی بیش از 150 هزار میلیارد تومان از دولت طلب‌کار است؟ چرا منابع برای توسعه کشور پیش‌بینی نکردید؟ چرا طرح سلامت را با وجود آنکه منتقدان گفتند نمی‌توان منابع آن را تامین کرد، اجرا کردند؟ چرا به جای بالا بردن راندمان بهداشتی کشور فقط پول را به بخش درمان تزریق کردند؟ که حالا نمی‌توانند بودجه‌اش را تامین کنند.

امروز دولت با جیب خالی و هزینه‌های سنگین از یک طرف با بی‌اعتمادی مردم مواجه است. در این وضعیت جواب چه چیزی را می‌خواهند بدهند؟ اما هنوز هم دست از سیاسی‌کاری برنداشتند.

منظورتان از سیاسی‌کاری چیست؟

میرکاظمی: همین که برخی نمایندگان می‌آیند طومار تهیه می‌کنند که دولت وزرایش را عوض کند در حالی که اگر قرار به تغییر باشد خود رئیس‌جمهور می‌تواند این کار را انجام دهد. در حالی که آن کسانی که وضع امروز اقتصاد را به اینجا رساندند، باید پاسخگو باشند، چرا که من مطمئنم بطور مثال وزارت خانه صنعت معدن و تجارت یا کشاورزی یا سایر وزرای اقتصادی اصلاً نقشی در وضعیت نابسامان اقتصادی امروز کشور ندارد، پس آنهایی که در پشت صحنه کار می‌کردند و سیاست‌گذاری می‌کردند و افراد را بر کرسی‌های مدیریتی می‌نشاندند بایستی مورد بازخواست قرار گیرند و بعد اخراج  شوند. در این شرایط صرفً با تغییر وزیر چه اتفاقی می‌افتد؟ مجلس به نظرم عملکرد خوبی در این زمینه نداشته است، باید اعضای دولت وپشت پرده ای هارا فرا بخواند و از آنها سوال کند و توضیح بخواهد.

میرکاظمی: به نظرم این اصولگرایان باید به جای آنکه به حرف‌های رئیس‌جمهور توجه کنند به اقدامات وی نگاه کنند. آیا عملکرد آقای روحانی انقلابی شده است؟

شما خودتان از مواضع اخیر آقای روحانی اعلام حمایت می‌کنید؟

میرکاظمی: آقای روحانی در هر جمعی یک جور صحبت می‌کند؛ با بسیجی‌ها یک جور، با هنرپیشه‌ها طوری دیگر، در جمع مدیرانش به گونه سوم، ...ما باید به شاخص‌های عملکردی او نگاه کنیم. آیا این شاخص‌ها انقلابی است یا نه؟ آیا هنوز چشم امید به غرب دارد؟

برخلاف ادعاها، دوستان تیم مذاکره‌کننده برجام بلد نیستند مذاکره کنند و ضعیف‌ترین دیپلماسی ما بعد از انقلاب را شکل دادند، چون همه داشته‌ها را از کف داده‌اند و چیزی هم به دست نیاورده‌اند.

اگر انقلابی بودند همین امروز هسته‌ای را راه می‌انداختند و در حینی که صنعت هسته‌ای ما با حداکثر توان کار می‌کند به مذاکرات ادامه می‌دادند. چرا که اگر هسته‌ای را تعطیل کنیم و به مذاکره برویم هیچ نتیجه‌ای عاید کشور نخواهد شد. غربی ها در حال تعطیلی هسته ای به نظرات ایران توجهی ندارند.

کار انقلابی این است که با خروج آمریکا، ایران هم خارج شود و بعد اگر اروپا درخواست مذاکره داشت آن را بررسی کنیم. ولی نه آنکه قبل از اینکه آمریکا از برجام خارج شود ما اعلام کنیم که در این توافق خواهیم ماند. برخلاف ادعاها، دوستان تیم مذاکره‌کننده برجام بلد نیستند مذاکره کنند و ضعیف‌ترین دیپلماسی ما بعد از انقلاب را شکل دادند چرا که همه داشته‌ها را از کف داده‌اند و چیزی هم به دست نیاورده‌اند.

شما معتقدید اصلاح‌طلبان و حامیان دولت چه میزان پای انتقادات جدی و فشارهای خود بر دولت جهت تغییر برخی از اعضای کابینه خواهند ایستاد؟

میرکاظمی: اصلاح‌طلبان از همان روز اول از دولت آقای روحانی به عنوان «رحم اجاره‌ای» نام می‌بردند.

* در آینده شاهد انتقادات شدیدتر اصلاح‌طلبان از آقای روحانی هم خواهیم بود

اینها پس از فتنه 88 از صحنه کشور اوت شده بودند اما با چسباندن خود به مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی و پس از آن آقای روحانی خود را دوباره مطرح کردند و امروز احساس می‌کنند می‌توانند به تنهایی و با کنار زدن این رحم اجاره‌ای خود را بالاتر بکشند و چه آقای روحانی موفق باشد چه نباشد با کنار کشیدن خود از دولتی که زمانی حامی آن بودند با کنار کشیدن خود از صف حامیان دولت تدبیر و امید، برای انتخابات بعدی آماده شوند. در نتیجه در آینده شاهد انتقادات شدیدتر اصلاح‌طلبان از آقای روحانی هم خواهیم بود.

ما از روز اول گفتیم که دولت آقای روحانی به هیچ عنوان انقلابی حتی اصولگرا هم نیست و ماهیت کارگزارانی و اصلاح‌طلبانی دارد وامروز این دو طیف باید پاسخگوی عملکرد دولت تدبیر و امید باشد و امروز نمی‌توانند خود را کنار بکشند و در قامت منتقد ظاهر شوند. دولت تدبیر و امید دقیقا دولت اصلاحات و کارگزاران است. از این روست که من حمایت از رئیس‌جمهور و دولت را به واسطه یک سخنرانی عجولانه می‌دانم چون حرف انقلابی با عمل انقلابی متفاوت است.

البته چهره‌های اصولگرا هم فقط به شرط عملیاتی‌سازی است از اظهارات اخیر رئیس‌جمهور حمایت کرده‌اند.

میرکاظمی: بله ولی این صرفاً «یک» سخنرانی بوده است در حالی که ده ها سخنرانی علیه انقلاب صورت گرفته است.

امروز که سخن از مذاکره با اروپایی‌هاست چقدر می‌خواهند به آن زمان بدهند؟ همین آقای ظریف و روحانی در سال‌های 82 و83 دو سال با اروپایی‌ها مذاکره و کشور را معطل کردند و در نهایت هم پرونده ما به شورای امنیت رفت و بعد هم گردن دولت نهم انداختند و مردم را فریب دادند.

اروپایی که در آن زمان حتی راضی نبود ایران دو سانتریفیوژ تحقیقاتی داشته باشد چگونه امروز می‌توان با اتکای توافق او، هم هسته ای داشت و هم رونق اقتصادی در کشور ایجاد کرد؟ عمده ترکیب تیم مذاکره کننده در سال‌های 82 و 83 همین ترکیب هیات مذاکره کننده فعلی و دولت است. هسته‌ای را تعطیل کردند، اطلاعات دانشمندان هسته‌ای ما افشا شد، بازرسی‌های بی‌حساب و کتاب از مراکز هسته‌ای و نظامی کشور آغاز شد، چرخه سانتریفیوژ و ساخت قطعات تعطیل شد، بدون هیچ نتیجه ای. حال دوباره می‌خواهند با همان اروپا مذکره کنند و احتمالا تا انتخابات طول دهند و بعد بگویند مخالفان دولت مانع توافق با اروپا شدند.

شاید با این فریبکاری‌ها بتوانند عده قلیلی را که آنها هم به دنبال گرین‌‌‌کارت هستند، فریب دهند اما قاطبه مردم مسائل را می‌فهمند.
ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 331
  • بازدید دیروز: 4850
  • کل بازدیدها: 11775541
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 331
  • بازدید دیروز: 4850
  • کل بازدیدها: 11775541