سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

کاندیدای جبهه متحد اصولگرایان و عضو کمیسیون آموزش مجلس هشتم در گفت‌وگویی با خبرنگار "خبرنامه دانشجویان ایران" به تشریح عملکرد مجلس هشتم پرداخت و از مواضع خود در دور دوم انتخابات مجلس نهم گفت.

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»، لاله افتخاری معتقد است اگر جبهه متحد نبود در لیست جبهه پایداری می رفت و با اینکه معتقد است اکثریت مجلس را اعضای جبهه متحد به دست خواهند گرفت می گوید، این جبهه از نظر تبلیغات ضعیف بوده است.
 
او که رئیس مجلس را مخالف طرح حقوق مادام العمر معرفی می کند می گوید: موضوع وام را اولا باید توجه کرد که وام بوده است ما این موضوع را توجه میکنیم که همه نماینده تهران نیستند و مردم به این موضوع توجه نمیکنند که نماینده چه گرفتاریها و مسئولیت هایی را دارد و ما نماینده ای داریم که به گفته راننده های مجلس و کارکنان روزی فقط 50 عدد نان بربری خانه شان میرود و این افراد از حوزه انتخابیه او می آیند و اینها باید فقط یک آشپزخانه حسابی داشته باشند که آنها را تامین کند.
 
افتخاری لیست های مختلف را برای داغ کردن تنور انتخابات مفید دانسته و معتقد است که اولین گروهی که علیه فتنه چند روز قبل از 9 دی راهپیمایی کرد، مجلس بود اما برخی در همان روز هم مردد بودند.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: خانم افتخاری به عنوان سوال اول عملکرد کمیسیون آموزش مجلس هشتم را در این چهارسال چگونه ارزیابی میکنید؟ با توجه به تصویب دانشجوی پولی، وقف اموال دانشگاه آزاد و ... نقطه عطف و نقطه ضعف ها را کجا میدانید؟ و در کل چه نمره ای میدید به عملکرد کمیسیون؟
 
افتخاری: اگر بخواهیم نمره بدهیم یک مقدار کار سختی است و ما هم چون دانشگاهی هستیم و دیدیم که "الف" و "ب" می‌کنند.
 
عملکرد کمیسیون با عملکرد اعضای کمیسیون با هم تفاوت دارد؛ گاهی اوقات یا اشتباه فاحش رایج می شود و یا علت، کم بودن اطلاعات هست یا هر دلیل دیگری و بعضی وقت ها بخاطر بیرون کردن رقیب از میدان است که ما بخاطر یک نفر همه را در یکجا قرار می دهیم و به حساب یک نفر می گذاریم؛ لذا اگر کل کمیسیون یا کل مجلس کاری را انجام بدهند با رفتار تک تک نمایندگان تفاوت دارد.
 
مجموعه کلان مجلس و کمیسیون عملکرد خوبی را داشته اند و همانطور که در جلسه ای که بعد از سه سال با رهبر انقلاب داشتیم ایشان عملکرد مجلس را مطلوب دانسته و گفته اند که مجلس حسابی و خوب وارد عرصه شده است و این موضوع برای ما کفایت می کند که تایید ایشان را داریم و این هست که کلان مجلس عملکرد خوبی را داشته است.
 
ما مجلسی نداشتیم که دریک فضای آرامی باشد؛ مجلس هفتم را داشتیم که بعد از مجلس ششمی آمده بود که شرایط خودش را داشت ولی یک مجلس یکپارچه در مقابل گروه و مجلسی بود که کاملا خط مشی آن با این مجلس تفاوت داشت یعنی اینکه آن مجلس یک مجموعه تقریبا یکپارچه ای از تفکرات مختلف مثل اصول گرایی و اصلاح طلبان انتخاب شده بودند.
 
مجلس هشتم با سه شاخه اصول گرایی آمدیم و از آن ابتدا وحدت نسبی بود و نه کامل و منسجم و همین بود که وحدت ایجاد کردن به این سه شاخه مسیر طولانی‌ای را طی کرد و نه حتی در این مجلس این چند شاخه با هم متحد نشدند بلکه چند شاخه دیگر نیز در مجلس هشتم بوجود آمد.
 
چه در بحث ریاست مجلس و چه در بحث کمیسیون ها ما می‌دیدیم که خطایی که شاید خطا نبوده است و شاید هم خطای ضعیفی حساب می‌شده است، این را رسانه ای کردند، بزرگ کردند و تیتر کردند و نادیده گرفتن خیلی فعالیت های مناسب که در حقیقت جفا در حق مجلس می‌شد که به عنوان یکی از سه قوه و در راس امور قرار دارد و نه یه عنوان فرد یا شخص یا یک‌یک نمایندگان؛ و متاسفانه ما شاهد این موارد بودیم و نه تنها از میان جریان رقیب بلکه در جریان خودی این موارد بسیار مشاهده شد.
 
خب موضع‌گیری هایی که در مجلس با آنها روبرو بوده ایم مانند بحث فتنه ی بسیار پیچیده سال 88 که این کار راحتی نبود و در حقیقت در این فتنه اولین گروهی که آمدند و راهپیمایی کردند مجلس بود و چند روز قبل از 9دی اینکار انجام شد و دور بهارستان تظاهرات کردیم و در این بین فیلم ها موجود است که یک عده بلند نشدند و عده ای شک داشتند و اما اکثریت نمایندگان نسبت به این رفتار موضع گرفتند و سرانجام گروه های فتنه گر را مشخص کردند.
 
بحث دیگر بوجود آمدن جریان انحراف مقابل مجلس بود که جریان انحراف این نبود که از بیرون و با پرچم مشخص حضور داشته باشد و یا از گروه دیگری باشد بلکه از دل خانواده اصول گرایی افرادی آمدند، به اسم اصول گرایان آمدند و بر اصولگرایان تحمیل شدند و کار دیگری را انجام دادند و بر تصمیمات کشور تاثیر گذار شدند.
 
که ما آثار آن را بعد انتخابات دولت دهم می دیدم و تا همین الان هم دولتی ها می‌آمدند میگفتند که ما استیضاح را چگونه انجام دهیم و ما چیزهایی را به آنها می‌گفتیم.
 
و این است که برای مثال 11 روز خانه نشینی آقای رئیس جمهور مسئله ساده‌ای نبود و اگر مجلس از ظرفیت ها خودش در این موضوع استفاده نمی‌کرد ما نمی‌دانیم که این موضوع تا کجا که پیش نمی‌رفت.
 
دولت متاسفانه علی رغم اینکه بعضی از اقداماتش بسیار ارزشمند و خوب بود ولی در بعضی موارد مثل همین موضوع هدف‌مندی یارانه ها بخشی را خوب انجام داد و بخشهایی مثل بخشهای صنعت و کشاورزی را چون به قانون عمل نکرد هم خیلی افراد بی‌کار شدند و هم تورم بالا رفت.
 
فشارهای بین‌الملل، تشدید تحریم‌ها، وضعیت سیاسی دنیا، بیداری اسلامی همه اینها چیزهایی بود که مجلس واقعا باید هوشیارانه عمل میکرد به نحوی که دغدغه های رهبری را کم کند و باری از دوش نظام و مردم را بردارد.
 
در اینها مجلس خوب عمل‌ کرد ولی در بعضی موارد مجلس اصلا تصمیم خوبی را نگرفت و اقتدار لازم را پیش نگرفت و گاهی اوقات هم مردم بر مجلس ایراد می‌گرفتند و برای مثال "طرح نظارت بر مجلس" باید به عنوان یک طرح ضربتی باید خودمان وقت می‌گذاشتیم در حالی که کمیسیون های خاص این موضوع تشکیل شد اما این موضوع خیلی دیر به نتیجه رسید.
 
هرچند که طرح اولیه خیلی ناقص بود به طوری که نماینده را خلع ید میکرد از حتی وظایف نمایندگی خودش چون بقدری زیاده روی و تندروی درآن شده بود که وضع را بدتر میکرد اما شاید بعضی مایل نبودند یا غفلت کردند که این موضوع به تاخیر افتاد.
 
ولی اینجا این کلان مجلس بود که در این موضوع آسیب دید  برای مثال من خودم جلسه و همایشی را در کنار موسم حج شرکت نکردم و خودم را به این جلسات رساندم درحالی که بعضی در شهر بودند و نیامدند، بعضی در کنار صحن بودند و داخل جلسه نمی آمدند برخی دیگر هم در صحن حضور داشتند اما ذهنشان در جای دیگری بود. و هستند کسانی که تاخیرهای زیاد و غیبت های زیادی دارند و در این بین این مردم هستند که متوجه نمی‌شوند که به چه کسی رای داده اند.
 
 
خبرنامه دانشجویان ایران: شما مهمترین مشکل مجلس گذشته را طرح نظارت میدانید؟
 
افتخاری: بله به دلیل اینکه اگر این طرح تصویب می شد خیلی از مسائل دیگر مجلس نیز حل می‌شد. یعنی برای مثال ما شاهد رد صلاحیت شدن برخی نمایندگان و ابطال انتخابات برخی حوزه ها و یا شاید تاثیر عده‌ای از نماینده ها در این قضیه اختلاس نبودیم و این موضوعات تک تک 290 نفر مجلس را زیر سوال می‌برد. 
 
و مثال دیگر هم بحث طرح توسعه استاندارد و تقویت استاندارد است که مجلس برخلاف دستورات رهبری و همراهی با خواسته عده ای در دولت آن را تصویب نکرد.
 
ما تخصص لازم داریم شاید بعضی از دوستان تخصص داشته باشند از نظر مدرک اما تخصص قانون گذاری را ندارند و حتی اگر هم در مجلس بوده اند به اتفاقات مجلس توجهی نکرده اند و حتی شاید یک طرح یا یک لایحه را به مجلس نداده باشند و خود این موضوع باعث تحمیل یک هزینه چندساله به نظام خواهد شد.
 
البته بحث کلان وقف دانشگاه آزاد را هم شما فرمودید که من آن موضوع را امضا نکردم به این دلیل که وقف دانشگاه آزاد نبود بلکه وقف حدود 200 موسسه غیردولتی بود که ما تعداد زیادی از این موسسات بی سر و سامان را در ممکلت داریم و بسیاری از مسائل مانند مسائل علمی و مشکلات اخلاقی و خیلی از مسائل از جاهایی بیرون بیاد که تحت یک ضابطه و نظارت جدی نیستند و گاهی اوقات بعضی از اینها به عنوان یک مرکز آموزش عالی بودجه های چند میلیاردی گرفتند و کلاس‌های خودشان را در یک مدرسه نیمه مخروبه و شیفت دومی برگزار کردند و دانشجویان آنها معلوم نشد از نظر فرهنگی و علمی به کجا رسیدند. این آمده بود سامان دهی کند اما بنده امضا نکردم و مجلس میتواند این قانون را برگرداند برای مثال وقتی که مجلس متوجه رضایت نداشتن رهبری از طرح کاهش تعرفه واردات خودرو شدند سریعا رای را برگرداندند و قانون را عوض کردند. 
 
بعضی ها برای عزل و نصب 11 روز در خانه نشستند و عده ای دیگر شاید امروز ادعا و فریاد فرار از ساکتین فتنه را داشته باشند ولی در موقعی که نظر آنها مخالف نظر رهبری بود داشتند از نمایندگی استغفا می‌دادند و ما باید توجه کنیم که این موضوعات را فراموش نکنیم.
 
منتهی گاهی اوقات بعضی از دوستان برای اینکه رقیب آینده انتخابات ریاست جمهوری را کنار بزنند چیزهایی را در مجلس تصویب کردند که هزینه های کلانی را بر کشور تحمیل کرد و باعث شد که ما امروز بعضا از جریان فتنه یا انحراف یا افرادی که توانایی لازم را ندارند می‌بینیم به عنوان نماینده بالاخره به مجلس نهم راه پیدا کردند و منتخب شدند درحالی که رقیب آنها افرادی پاک، موثر، فعال و تاثیرگذار در مجلس می‌بودند. کسانی مثل آقای دکتر مفتح واقعا وجودشان لازم بود. و در اصل باید بگوییم بعضی ها را مجلس و نظام به آنها نیاز دارد.
 
کارهایی به دلایلی انجام گرفت که بعضی کنار بروند و افرادی آمدند که کشور برای آنها چهار سال هزینه میکند و آنها حتی درب مجلس را هم بلد نیستند و اینها را خسارتش را ملت و نظام باید بپردازد.
 
 
خبرنامه دانشجویان ایران: سریال چک برگشتی را چگونه ارزیابی میکنید؟
 
افتخاری: من این سریال را ندیدم اما وصفش را شنیدم که در آخر عاقبت به خیر شد اما تا عاقبت به خیر شود خیلی مسائل را زیر سوال برد. و بخشی از این موارد گفته شد وجود دارد و ما در بخشی از انتخابات این موارد را دیدیم.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: دو طرح بود که خیلی در جامعه رسانه ای کشور سروصدا داشت یکی مسئله وام به نماینده های مجلس بود و یکی هم مسئله حقوق مادام‌العمر به مسئولین و غیره که البته هر دو هم لغو شد که به نظر می رسید، مجلس تحت تاثیر یک فضایی قرار میگیرد و چیزی را تصویب را میکند که شاید کارشناسی و تخصصی نباشد.
 
افتخاری: یحث حقوق مادام‌العمر مصوبه ای بود که برای سال ها پیش بود و جایگاه نماینده هم بدین صورت در آنجا عوض نمی‌شد دستگاه‌هایی که غیر دستگاه دولتی بوده اند برای مثال سازمان تبلیغات که دولت هم در این ها نیست یا مثلا جاهایی مثل نهاد رهبری اینها در بلاتکلیفی مانده بوده اند و همه سالها بهره مند می‌شدند و مجالس فقط آنها را اضافه کرد و گفت که اینها هم هستند یا نه.
 
من تا اینجا که ذهنم یاری میکند رئیس مجلس کاملا مخالف اجرای این طرح بود و بعدا هم اشاره کرد که ما که از اول مخالف بودیم و توجه نکردید که حالا شاید بعضی به حساب ایشون این موضوع را میگذاشتند ولی به هر حال این نمایندگان در رایزنی ها احساس کردند که اگر بنا هست که کارکنان دولت از این بهره مند بشوند چیزی شبیه وام بوده است که اینها وقتی از مجلس میروند یا دستگاه دولتی خودشان را ترک میکنند تا اینکه جایگاه خودشان را بازگردانند پولی به آنها داده میشد که جلوگیری بشود از اینکه آنها اگر راننده ای داشته اند یا ماشینی داشته اند و وقتی این ها را از دست می داده اند در دام بعضی و زد و بند های آنها نیافتند. که البته بعضی این موضوع را زیر ذره بین بردند و بهانه به دست دشمنان دادند.
 
منتهی مجلس آمد و گفت که اشکالی ندارد شما میخواستید خدمت به دیگری کنید و اینطور تمام این موارد را لغو میکنیم. مثلا بنده حقوق از دانشگاه میگیرم و از مجلس حقوق نمیگیرم و کارمند دانشگاه و هیئت علمی دانشگاه حساب میشوم و جلسات خودم را میروم و البته میزان تدریسم بسیار کم است.
 
موضوع وام را اولا باید توجه کرد که وام بوده است ما این موضوع را توجه میکنیم که همه نماینده تهران نیستند و مردم به این موضوع توجه نمیکنند که نماینده چه گرفتاریها و مسئولیت هایی را دارد و ثانیا اینکه آن کسی که میآید و خبر را درست میکند گاهی اوقات برای اینکه خبرش مراجعین بیشتری داشته باشد یا از سرناآگاهی کاری را انجام میدهد که با واقعیت فاصله دارد؛ ببینید ما نگاه نکنیم که آن منزل 80 متری که در آن ساکن هستیم خیلی محل نزدیکی تا محل کار دارد بلکه به آن نماینده ای نگاه کنیم که از شهرستان آمده و حداقل در یک منزل 300، 400 متری زندگی کرده و چندین نفر هم خانواده دارد که حوزه انتخابیه اش ضامن نیستند.
 
ما نماینده داریم که به گفته راننده های مجلس و کارکنان روزی فقط 50 عدد نان بربری خانه شان میرود و این افراد از حوزه انتخابیه او می آیند و اینها باید فقط یک آشپزخانه حسابی داشته باشند که آنها را تامین کند. این فرد چه منزلی میخواد؟  اگر کسی بود که میتوانست در یک منزل کوچک باشد هیچکدام از این مشکلات را نداشت و همچنین او باید منزل خودش را در حوزه انتخابیه اش حفظ کند. و تازه در آن محل حوزه انتخابیه اش هم ارباب رجوع دارد. و حتی هزینه های پروازها و سفرهای لازم را او چگونه میتواند پرداخت کند البته یک مقداری از این هزینه ها را مجلس تقبل می کند.
 
مثلا برای خود بنده بیش از 500 هزار تومان پول ماشین مجلس آمده بود که باید پرداخت کنم و پول تلفن ها هم که تقریبا همین میزان بالاست. و برای بنده که شاید هفته ای چند بار به محل مختلف استان تهران بروم که چرا بعضی آب ندارند و نان ندارند و اگر من نروم چه کسی باید برود و نظارت کند. 
 
محل هایی را من رفته ام که به گفته ساکنین از اول انقلاب تابحال هیچ مسئولی به آنجا سرنزده است. و ما این وسط تمام هفته برنامه مان همین است و کارمان بسیار سنگین است و برای مثال همان دو واحد تدریس در دانشگاه را برای اینکه ارتباطمان با دانشگاه قطع نشود ادامه میدهیم و گرنه وظایف یک نماینده بسیار سنگین است. که البته این وظیفه شما رسانه ای ها است که این موارد را به گوش مردم برسانید و مردم را آگاه کنید.
 
 
 
خبرنامه دانشجویان ایران: چرا طرح نظارت بر مجلس تاخیر افتاد؟
 
افتخاری: بخشی اش برمی گشت به اینکه این طرح نیاز بود که پخته شود و طرحی که بخواهد پخته شود سخت است. طرح اول میگفت شما این خودکاری که ارزشی چندانی ندارد اگر به من بدهید حتی اگر فرزند من باشید این پیگرد قانونی دارد این یعنی اینکه من که وارد شدم از جایی هدیه گرفته ام که در مراسمی به ما هدیه، پاکت یا سکه ای داده اند باید پاسخ پیگرد قانونی را بدهم.
 
این طرح اول مشکل داشت اما تاخیر طرح دوم بخشی برمی‌گشت به ترافیک کاری مجلس و بخش دیگر آن به خاطر این بود که برخی نمی‌خواستند این طرح تصویب شود. در مورد اینکه هیئت رئیسه هم در موضوع تاخیر دست داشته اند یا نه نمیتوانم به آنها تهمتی بزنم اما گروه خاصی بودند که پیگیر این موضوع بودند نه هیئت رئیسه که در انتها هم تمام این اشکالات به پای کل مجلس نوشته شد.
 
در خصوص وقف اموال دانشگاه آزاد نتیجه تحقیق و تفحص کمیسیون اصل 90 هیئت رئیسه را مقصر دانست. و در روز رای گیری هم شاهد بودیم که رای صریح مقام معظم رهبری به رای گذاشته شد.
 
در روز تجمع دانشجویان و تشکل های دانشجویی مقابل مجلس در موضوع وقف دانشگاه آزاد افرادی آمده بودند که غیر این دانشجوها بودند و افرادی آمده بودند که خودرو آنها مشخص بود و برنامه ها و ملاقات هایی را قبل از این تجمع داشته اند که بعدا اشاره خواهد شد و همه آنها مشخص بود که چه کسانی آمده اند تا مجلس را بشکنند.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: نظر شما درباره بخش بخش شدن اصولگراها و لابی های داخل مجلس با اقلیت ها اصلاح طلبان چیست؟
 
افتخاری: بعضی از کسانی که وارد حوزه اصلاح طلبان شدند از طرف اصول گراها، نه اینکه دل خوشی از اصلاح طلبان داشته باشند یا از نظام بریده باشند بلکه بعضی از مسائل را می دیدند که لازم است انجام شود ولی انجام نمی شده است و چیز دیگری منعکس می شود، بعضا موضع گیری هایی را انجام دادند که شاید به ضرر نظام تمام شد؛ این مسائل باعث شد گاهی زحمت اصلاح طلبان را کم کردند یعنی اینکه کاری کردند که حرف های اصلاح طلبان از زبان اصول گراها شنیده شود.
 
این است که بعضی آنها شاید اصلا نخواهند با اصلاح طلبان راه هم بروند بلکه مسائلی را که احساس میکردند حق است را به کار بردند و اصلاح طلبان و دشمنان نیز استفاده بردند و بعضی اصول گراها هم خیلی شتاب زده آمدند و در مورد آنها رای دادند، نظر دادند و کمک کردند که آنها به طرف اصلاح طلبان کشیده شوند که شاهدیم که لیستی را که بسته می شود آنها نیز در آن حضور دارند در حالی که درصد زیادی از دیدگاه هایشان با هم همخوانی نداشته باشد و این همان است که ما میگوییم بعضی اصول گرایان کمک کردند و اصلاح طلبان هم از این موقعیت استفاده بردند.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: تهران یک شهری با مختصات خاص خودش است شما به عنوان نماینده وضعیت معیشتی و شهرداری را چگونه می بینید؟
 
افتخاری: تهران یک وضعیت نماینده اش است و دیگری وضعیت خود تهران می باشد؛ نماینده تهران می تواند دو حالت داشته باشد میتواند خودش را ملی ببیند و فراتر از تهران و راحت تر از حوزه های انتخابیه دیگر عمل کند و با فراغت بال اقدام کند و در این حالت مردم هم خیلی کم به ایشان دسترسی دارند و دیگری اینکه واقعا خود را نماینده مردم تهران بداند اگر که خود را نماینده مردم تهران بداند بسیار مشکلات دارد یعنی ترافیک شهری، حوزه انتخابیه بسیار گسترده، مشکلات بسیار پیچیده، سطح زندگی بسیار متنوع، کانون تمام فعالیت های مثبت و منفی اجتماعی و فرهنگی، محلی که به عنوان پیشانی جهان اسلام شناخته شده، و حتی تهران محروم ترین مناطق کشور را هم دارا میباشد و در اصل تهران گونه ای صورتی که دارد از سلامتش نیست بلکه از میزان تبی است که دارد یعنی اینکه تهران ظاهری بسیار خوب دارد در حالی که مشکلات خاص خودش را دارد. شاید برای بعضی نعمات داشته باشه ولی حجم مشکلات خیلی زیاد است. حتی در مسائلی مثل بیمارستان و آب هم شهر تهران مشکلات فراوان دارد.
 
اما در کل شهرداری اقدامات خوبی را انجام داده است و کارهای شهرداری انصافا ارزشی تر شده است. شهرداری یکی اینکه نگاه میکند به نیاز شهروندان و دیگر اینکه سعی میکند که خیلی سریع پروژه ها را به اتمام برساند و این باعث از بین رفتن این حس میشود که اگر یک پروژه مدت طولانی ای به طول بینجامد خاصیت خود را از دست خواهد داد. برخی فرهنگ سراها هم مثل فرهنگسرای قرآن یا فرهنگسرای ایثار و موزه دفاع مقدس انصافا آثار ارزشی ای بوده اند که نشان دهنده عقبه بسیار خوب فرهنگ ما میتواند باشد. اما نباید این موضوع را هم فراموش کرد که اشکالاتی نیز وجود دارد که باید شناخته شود.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: انتخابات متفاوت و دسته بندی ها انتخاباتی را چگونه ارزیابی می کنید؟
 
افتخاری: از یک جهت گروه های مختلف شاید هم اینها کمک کرد به اینکه نقشه های دشمن برای سرد کردن فضای انتخابات و جدا کردن این پشتوانه مردمی از نظام و از همه اینها و آنچه که دغدغه آقا و به تبع ولایتمداران بود این لیست های مختلف کمک کرد که تنور انتخابات داغ شود.
 
بعضی دوستان تنور را چنان داغ کردند که یادشان رفت که نان سوخت ولی به هر حال قطعا ضرورت وحدت احساس می شد چون مقام معظم رهبری هم قبل فرمودند و بعدا هم تاکید داشتند و آیت الله مهدوی کنی و آیت الله یزدی شخصیت هایی بودند که نه نیاز سیاسی داشتند و به خاطر تهذیبی که داشتن آنها را وادار میکرد که پا به این عرصه نگذارند همانطوری که در هیچ انتخاباتی حاضر نمیشدند.
 
آن ضرورت وحدت و خطر را که احساس کردند و مخصوصا اینکه برنامه ریزی چندساله جریان انحرافی و بعضی گروه های دیگر فتنه و همه اینها و اولین انتخابات بعد فتنه 88 احساس میشد که اگر یک مدیریتی صورت نگیرد و به نحوی اصول گریان تحت یک چتر در نیایند قطعا مردم سرگردان خواهند شد و نمیتوانند که به هرحال آن کاندیدای مورد نظر را انتخاب کنند و ممکن است که دچار غفلتی یا جریان غالب بشوند و دیگران از آن آبی که گل آلود کرده اند ماهی بگیرند. این کار به نظر من در گرم کردن تنور انتخابات، بالابردن مشارکت، رکورد شکنی در انتخابات بسیار خوب بوده است.
 
ولی این موضوعات نشان از بلوغ سیاسی نظام ما است که ما به اصطلاح جناح چپ و راست نداریم و ما حزب های مقابل هم را نداریم و حالا این موضوع به این بلوغ رسیده است که خود اصول گرایان رقیب هم میشوند. این از یک جهت خوب است که نشان میدهد فضا دارد به سمت پختگی میرود و مردم خودشان دارند آزموده و آبدیده میشوند و به یک بلوغی رسیده اند که از دو لیست خودشان انتخاب میکنند.
 
خوب ما شاهدیم که وضعیتی پیش آمده که عده ای به مرحله دوم افتاده اند و در بعضی شهرستانها وضعیتی پیش آمد که نه این اصول گرای این جناح و نه آن جناح هیچ کدام رای نیاوردند و دیگر اینکه خطر این میرود که در مجلس بدون خط باشد ولی مجلس که رفت چه خواهد شد جای پرسش دارد. و یا کارآزموده اصول گرا کنار رفت و رقیب اصول گرای او از جبهه مقابل هم رای نیاورد نهایتا دیگری رای آورد که شاید از اصلاح طلبان بود و ما حتما باید به این هزینه ها فکر کنیم.
 
و این است که اگر بر روی اکثریت لیست وحدت میکردند مثلا 25 نفر را مشترک میگذاشتند روی کسانی که تاکید داشتند برای لیست خودشان مانور بدهند و بگونه ای از اول معلوم بود که قرار است تنوری داغ شود و بنا است که موجی ایجاد شود، سلائق به کار گرفته شود، دغدغه ها به کار گرفته شود. و در آخر این بشود که لیستی با حداکثر مشترکات یا کاملا مشترک بوجود بیاید. و اگر این کار میشد در دور دوم حداکثر 5 نفر نیاز بود که انتخاب شوند یعنی این بار سنگین برروی دوش نظام و حیرت برای مردم بوجود نمیآمد. وبه گونه ای هم این رکوردشکنی در تهران بوجود نمی آمد.
 
اما ما انتظار داریم که در دور دوم اقدامات لازم انجام بشود علاوه بر اینکه متاسفانه برخی دوستان ما بداخلاقی سیاسی انتخاباتی کرده اند یعنی به جای اثبات خودشان جبهه مقابل خودشان که نه یعنی در اصل جبهه رقیب شان که هر دو اصول گرا بوده اند را تخریب کردند.
 
باید توجه کنیم این رقابت است این نوع رفتار اصول گرایان با هم یعنی یک نوع رقابت رفاقتی است و یقه هم را گرفتن، واقعا در شان یک نامزد نیست و قطعا دل آقا بدرد میآورد اینها درست نیست. اتهاماتی وارد کردند خلاف واقع هایی گفتند، شب نامه هایی پخش کردند، حرف هایی که خلاف سخن صریح آقا هست را به کار بردند و گاهی فرمایشاتی را رهبری داشته اند که گاهی اوقات دفتر اعتراض کرده است که شما چرا برداشتی داشته اید که غلط بوده است. یا مثلا قانون شکنی بود نباید این کارها انجام میگرفت.
 
و این میشد که در یک فضای برادرانه هرکسی توان خودش را عرضه کند و این معلوم است که آنها توانمندی ندارند وگرنه اگر آنها توانمندی داشتند خودشان را اثبات میکردند. چرا ما نرفتیم بدی دیگری را بگوییم انصافا جبهه متحد اصول گرایان تا آنجایی که من میدانم سعی شد که تخریب دیگری را نکند و همیشه هم سفارش بوده که به هیچ وجه دوستان را تخریب نکنید. خودتان را اثبات کنید.
 
ما که میدانیم سر صندوق های رای چه تبلیغاتی شد ما نمی خواستیم که خلاف کنیم عرض کنم که جبهه متحد خیلی رعایت کرد و این جبهه پایداری بوده که سر صندوق ها هم تبلیغات خودشان را ادامه داده اند مثلا از حرم امام رضا زائر بیرون میآید به او تبلیغ میکنند و خیلی جاهای دیگر که این کارها انجام شده است.
 
قبل از اینکه لیست جبهه پایداری بسته شود آقایان رسایی، حسینیان، کوچک زاده آمدند و گفتند که بیایید و در لیست جبهه پایداری وارد شوید و همیشه با اینها با احترام برخورد کرده ایم و این افراد را متعهد میدانیم و اگر لیست جبهه متحدی نبود من در لیست پایداری می رفتم. ما نمیتوانیم همدیگر را تخریب کنیم و واقعیت ها را نبینیم. خیلی از کسانی که وقتی آقای احمدی نژاد 11 روز رفت و خانه نشین شد آمدند و طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کردند به خاطر اینکه روبروی آقا ایستاده بود و وقتی ایندفعه آقای احمدی نژاد آمد در مجلس و گفت: "احمدی نژاد و خانه نشینی؟!" و آنها گفتند احسنت احسنت.
 
و خیلی عذر میخواهم یکی از این آقایان صندلی پشت سری من نشسته بود یه لفظی را به کار برد و گفت احسنت. آقای احمدی نژاد اصلا جواب سوال را نداد که احسنت بخواهد. 
 
ولی حالا این دوستانی که این حرفها را زدند بالاخره روبروی آقا ایستادند احسنت داشت خلاف قانون عمل کردن احسنت داشت عفاف و حجاب را رعایت نکردن احسنت داشت یا مثلا جریان انحرافی را قبول نکردن احسنت داشت آخر کدوم یکی از اینها احسنت داشت.
 
مجلس آینده همه نماینده تهران نیستند چون که میدانیم نمایندگان تهران بسیار تاثیر گذارند. و الان تعداد قابل توجهی از نمایندگان خاص و کاندیداهای جبهه متحد رای آورده اند در کل کشور بنابراین اینها که میآیند و روی صندلی مینشینند نماینده مردم هستند و یک رای دارند مثل رئیس مجلس و تعداد اندکی از پایداری رای آورده اند و من دارم آمارش را ولی دقیق نیست چون روایت ها متفاوت است. و یه تعداد هم نامزد های مشترک و بعضا هم مستقل اندکی اصلاح طلبان و یه تعدادی هم از اقلیت های مذهبی در مجلس حضور دارند و این است که مجلس آینده افراد حداکثری آن را تا الان اعضای جبهه متحد تشکیل میدهند. و از این تعداد باقی مانده هم قطعا یه تعداد از جبهه متحد راه پیدا خواهد کرد و یه تعداد هم قطعا از مشترکات دو جبهه راه پیدا میکنند.
 
به هر حال باز هم مردم کار خودشان را میکنند و مردم هم انتخاب کرده اند این دفعه و این جهت خوب بود که دستشان باز بود و آنها هم زیرک شده بودند ولی گاهی اوقات هم تحت تاثیر عدم اطلاع رسانی دقیق ما هم قرار گرفتند یعنی جبهه متحد از نظر تبلیغات قوی نبود.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: در یک جمله نظرتان را راجع به این افراد ذکر کنید.
 
هاشمی رفسنجانی: من دلیلی ندارم که نظری بدهم.
 
احمدی نژاد: ایشون هم بدلیل اینکه پرونده شان مشخص است دلیلی نمیبینم که توضیح بدم. کسی هست که خدمات زیادی داشته اند در عین حال گاهی اوقات کارهایی را انجام داده اند که خدماتشان رو کم رنگ کرده بویژه در دولت دهم. انتظار میرود که ایشان فرمایشات رهبری را خط به خط اجرا کنند که فرموده اند به هر حال اگر قانون مجلس هم درست نباشد دولت مسئول به اجرای قانون است. تا ما مجلسی ها هم بدانیم کجای قانون مان اشکال دارد و خودمان اشکال را اصلاح کنیم.
 
محمدباقر قالیباف: ایشان هم اقدامات خوبی در تهران انجام دادند که خوب به هر حال قابل تقدیر است.
 
سعید جلیلی: ایشان اقدامات خوبی را در مذاکرات انجام می دهند.
علی لاریجانی: ایشان هم مدیریت خوبی بر مجلس داشته اند خوب به هر حال سلایق مختلفی وجود دارد.
 
صادق لاریجانی: ایشان اقدامات خوبی را انجام داده اند به هر حال ایستادگی هایی در مقابل بعضی جریانات کردند و کارهایی را انجام دادند که انشاالله بتوانند با قدرت بایستند.
 
ضرغامی: ایشان در برخی موارد فعالیت های خوبی داشته اند و در برخی موارد جای نقد دارد فعالیتشان بخاطر اینکه ما به هر حال گاهی اوقات مسائلی را می بینیم در صدا و سیما که نه در شان صدا و سیما هست و نه درشان دیگران.
 
آیت الله مصباح: ما به ایشان ارادت خاص داریم و ایشان هم به ما عنایت دارند و خود دوستان پایداری هم این را میدانند و به هر حال چون ما همیشه صادقانه صحبت کردیم امیدواریم که بتوانند آن جایگاه خودشان را داشته باشند در نظام و بازویی برای رهبری باشند.
 
آیت الله مهدوی کنی: تاییدات حضرت امام درباره ایشان این است که عنایت خاصشان را داشته اند و دارند و در آینده خواهند بود. و هم مقام معظم رهبری عنایت خاصی روی ایشان دارند و تاییداتی که داشتند و دارند و همون جایگاهی که ایشان دارند را تا اونجایی که من میشناسم این هست که فکر میکنم به هر حال پشتوانه های این نظام و ولایت هستند و از ذخیره های این نظام می باشند.
 
عفاف و حجاب: دولت نسبت به عفاف و حجاب توجه نکرد ما سوال کردیم از وزیر پیگیری کردیم و بعد از یکی دوسال تا الان قانع نشده ایم و هیچوقت هم رها نکرده ایم. نه حتی در لایحه بودجه دولت بحثی را برای عفاف و حجاب قرار داده است. باید یک حدی تعیین شود که بگوید که باید این حدود رعایت و شود به فرموده قرآن و امام و مقام معظم رهبری و نه در فرهنگ سازی کاری کردند و نه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را به خوبی اجرا کردند نه دقت کافی در این مورد داشتند و گاهی اوقات مطالبی مطرح شد که آن هایی را هم که دغدغه داشتند و وظیفه شان را عمل میکردند سرد شدند مثل نیروی انتظامی. بالای 90 درصد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را فرهنگ سازی و ایجابی میدانیم و شاید درصد کمی از این مصوبه سلبی می باشد ولی متاسفانه در ایجابی کاری صورت نمیگیرد. دستگاه های بسیار ضعیف عمل کرده و انشاالله که بتوانند که این موضوع را جبران کنند. که شهدا از آنها راضی باشند.
 
در بحث فیلم های سینمایی من سوال سال گذشته از وزیر را داشتم در مورد جشنواره فیلم فجر سال 89 و جشنواره به همه چیز شباهت داشت غیر فجر یعنی با همه چیز همخوانی داشت.
 
بحثی که هست و من هم واقعا از وزیر سوال کردم و قانع هم نشدم و خیلی هم مفصل سوال کردم و قانع هم نشدم که این جشنواره نه چیزی دیگر برای دفاع مقدس، روحانی، جانباز، حجاب و عفاف و شهید باقی گذاشت که من در جایی تعبییر هالیوود ایرانی را کردم.
 
ما هنرمندان متعهد داریم، صاحبان نظر داریم، دغدغه داریم، فکر داریم، مخاطبش را هم داریم ولی متاسفانه چون برنامه ریزی نمیشود و چون آن نگاه و دغدغه نیست و چون ظرفیت ها را ایجاد نکرده ایم متاسفانه طوری شده است که آنهایی که میخواهند فیلم های آنچنانی ببینند که به این فیلم ها قانع نمیشوند و آنهایی هم که میخواهند فیلم های سالم را ببینند که این فیلم ها بدرد آنها نمیخورد در نتیجه کاری کردیم که به هرحال هیچ کس راضی نیست نه مومنین و نه صاحبان اصلی این نظام و نه دشمنان هم وضعیتشان مشخص است البته شاید آنها راضی شدند نه از این امر از اینکه میبینند سینمای جمهوری اسلامی در شان نظام نیست در حالی که ما با ظرفیتی که در هنرمندان داریم توانایی تولید فیلم هایی با ظرفیت بالا را داریم و از آن هنرمندان دفاع کنیم، کمک کنیم، تخفیف بدهیم، برنامه ریزی کنیم، دقت کنیم و محصولاتشان را بخریم و اگر گیشه را مدنظر میگیریم گیشه ای را مدنظر داشته باشیم که به هر حال در چارچوب نظام بگنجد نه در چارچوب آن طرف آب و فقط ما چرا دل بعضی ها را شاد کردیم چون آنها دیدند که خواسته ها و زحمت آنها را ما کم کردیم و بجای سینمای آنها ما بعضی چیزها را در سینمای خودمان گنجانده ایم.
 
خبرنامه دانشجویان: فیلم گشت ارشاد و خصوصی را دیده اید؟
 
افتخاری: این فیلم ها را ندیدم ولی ازگشت ارشاد زیاد شنیدم و خود بنده هم نسبت به آن اعتراض کردم چون به هرحال چیزی باقی نگذاشت.
 
قلاده های طلا را هم ندیده ام اما وصف آن را شنیده ام بلیطش در جیبم بود اما نتوانستم ببینم.
 
خبرنامه دانشجویان ایران: نظرتان در مورد استیضاح وزیر کار چیست؟
 
افتخاری: به نظر من اینجا وزیر تقصیری ندارد و او دارد قربانی تحمیل بعضی افراد میشود. وزیر، وزیر بدی نیست ولی بهترین کار این است که خود آقای مرتضوی محترمانه خود ایشان برود و استعفا بدهد نه سنگینی این بار را بر روی نظام بگذارد و نه بر دوش مجلس بگذارد و دولت میتوانست فردی بدون حاشیه را بیاورد که به افکار عمومی به نظام و جایگاه معاونت و وزارت اهانت نشود و در این جایگاه حساس، یه هر حال بودجه کلانی زیر دست ایشان است که او نه تخصصش را دارد و علاوه بر حواشی‌ای که دارد تخصص این امر را هم ندارد از هر جهتی اگر که ما بخواهیم به آیه قرآن هم عمل کنیم میفرماید که "انی حفیظ علیم" ایشان نه حفیظ هست نه علیم یعنی که من فکر میکنم در انتخاب ایشان معیارهای الهی و قرآنی لحاظ نشده است به هرحال افکار عمومی مورد احترام قرار نگرفته است و خواست نمایندگان ملت که خواست ملت است لحاظ نشده است و در حقیقت این به مسخره گرفتن هم دولت است و هم مردم هست بهترین راه این است که به جای استیضاح ایشان بیاد و خودشان استعفا بدهند و این پیچیدگی را برطرف کنند و وضعیت خودشان هم بهتر خواهد شد.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 553
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226681
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 553
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226681