سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

چرا امروزه احزاب و تشکلها؛جایگاه و پایگاه مردمی ندارند؟

علیرضا احسانی نیا

احزاب اگرچه دارای مرامنامه هستند،و در آن گنجانده شده که معتقد به آرمانها و مشی سیاسی معین تاسیس شده و اهداف , برنامه ها و رقتار آن به صورتی باصول اداره کشور و خط مشی کلی نظام جمهوری اسلامی ایران مربوط می باشد،ولی امروزه می بینیم که این امر در کشور ایران آنطور که باید کارایی لازم را نداشته و ندارد و این امر باعث بروز و ظهور مشکلاتی برای شخص،افراد،وکشور می شود که جبران آن سال ها وقت می خواهد که هزینه جلوگیری از آن بهتر از اجرایی آن است؛زیرا بر اساس یکی از مواد قانون احزاب که در زیر ذکر آن می رود،احزاب نتوانسته اند از عهده آن به خوبی بر آیند و این خود موجب تنش در جامعه می گردد.

ماده 16 قانون احزاب:

ماده 16- گروههای موضوع این قانون باید در نشریات , اجتماعات و فعالیتهای دیگر خود از ارتکاب موارد زیر خودداری کنند:
الف) ارتکاب افعالی که به نقض استقلال کشور منجر شود.
ب) هر نوع اطلاعات , مبادله اطلاعات , تبانی و مواضعه با سفارتخانه ها ، نمایندگیها , ارگانهای دولتی و احزاب کشور های خارجی در هر سطح و به هر صورت که به آزادی استقلال , وحدت ملی و مصالح جمهوری اسلامی ایران مضر باشد.
ج) دریافت هر گونه کمک مالی و تدارکاتی از بیگانگان
د) نقض آزادیهای مشروع دیگران
ه) ایراد تهمت , افترا و شایعه پراکنی
و) نقض وحدت ملی و ارتکاب اعمالی چون طرح ریزی برای تجزیه کشور
ز) تلاش برای ایجاد و تشدید اختلاف میان صفوف ملت با استفاده از زمینه های متنوع فرهنگی و مذهبی و نژادی موجود در جامعه ایران.
ح) نقض موازین اسلامی جمهوری اسلامی.
ط) تبلیغات ضد اسلامی و پخش کتب و نشریات مضله.
ی) اختفا و نگهداری و حمل اسلحه و مهمات غیر مجاز.
اگر حسن ظن داشته باشیم می توان گفت که این موارد ده گانه در ماده 16 حداکثر 70درصد آن در احزاب ایران رعایت گردد،ولی همان 30درصد می تواند فاجعه آفرین باشد همچون موارد بندهای د،ه،و.
این موارد بندهای مذکور متاسفانه اگر نگوییم کاملا رعایت نمی گردد،ولی به جرات می توان گفت که متاسفانه رعایت آنها در احزاب بوجود آمده در ایران به خوبی رعایت نمی گردد و همین جوانان و بزرگان ما را به قهر و آشتی سوق داده است.
چرا که نمونه بارز آن به عینه و وضوح در جامعه ما وجود دارد و باعث انشقاق و منحل شدن و قهر و آشتی در یک حزب و جبهه شده است را سراغ دارید.از حزب روحانیت مبارز گرفته که انشقاق پیدا کرد و به دو حزب تبدیل شد و یا حزب مشارکت که منحل شد و از جبهه اصولگرایی که در حال چانه زنی است و یا حزب اصلاح طلبان است که در حال غرق شدن است.
اصل موجودیت احزاب ارائه راهکار و برنامه برای رفاه مردم به دولت و مجلس و انسجام و وحدت ملی است که زیر سایه و رهنمودهای مقام معظم رهبری عینیت می یابد،ولی می بینیم که این اصل در احزاب ما به خوبی عینیت پیدا ننموده .
احزابی که به افراد دیکته کنند و از ارائه راهکار سرباز زنند و اگر راهکاری هم می دهند سازگار با برنامه های توسعه ای کشور همراه نباشدو از طرفی گوش به فرمان ولی امر مسلمین شان نباشند ، نمی تواند الگوی خوبی برای جامعه باشد،چرا که جامعه را به هرج و مرج فکری سوق می دهد و تشخیص را از جامعه می گیرد.زیرا مردم با احزاب رابطه ای دوسویه دارند و احزاب نیز باید به عنوان چشم و گوش بینا و شنوای جامعه نماینده امین و قابل اعتماد افکار عمومی باشند.
احزابی که در خط و منش خواسته های قانونی و به حق مردم قدم بردارند و مدافع راستین ارزش ها و آرمان های شناخته شده و قابل احترام جامعه باشند بدون شک از جایگاه محکم مردمی برخوردار خواهند بود، اما اگر مردم احساس کنند حزب یا احزابی از مسیر مطالبات مردم منحرف شده و راه را به بیراهه می رود از آنان رویگردان می شوند و در مناسبات سیاسی هیچگونه توجهی به بیانیه ها و اظهارات آن حزب و گروه نخواهند کرد و رفته رفته پایگاه اجتماعی و سیاسی آن حزب در میان مردم متزلزل می گردد و از کانون توجهات مردمی حذف می شود که نمونه بارز چنین احزابی را در بعد از انقلاب اسلامی و خصوصا پس از روی کار آمدن دولت اصلاحات در ایران که ذکر آن رفت به خوبی شاهد بوده ایم.
تمامی این آزمون و خطاها متشکل از اهداف کوتاه مدت احزاب و تشکل ها و نهاد های قانونی است که معمولا برای یک هدف انتخاباتی به وجود می آیند، به همین دلیل آن اهداف عالیه ای که باید یک حزب به دنبالش باشد تاکنون در ایران تحقق علمی پیدا نکرده است.
بعنوان مثال یک سری احزاب داریم که با دولت ها متولد می شوند، اینها چون براساس ساختار قدرت شکل می گیرند نمی توانند با مردم ارتباط برقرار کنند و تقریباً یک شکل تشریفاتی از توجیه قدرت را برای مردم به دست می گیرند و آن کارکردی که احزاب باید داشته باشند را ندارند.
یا در جایی دیگر ، در زمان دولت های سازندگی و اصلاحات احزابی سربرآوردند و به فعالیت پرداختند که پس از مدتی کوتاه شعار خروج از حاکمیت را سردادند یا حتی به تشویش اذهان مردم علیه ارزش های انقلاب دامن می زدند یا نمایندگان مجلس را به سمت استعفاء و تحصن هدایت می کردند، همین عملکردهای ضدارزشی به نوعی در حافظه جمعی افکار عمومی ماندگار شد و امروزه می بینیم که مردم واقعاً دل خوشی از احزاب و فعالیت های حزبی در کشورمان ندارند.
با توجه به موارد مذکور می توان به این نکته اشاره نمود که ساختار و پایگاه مردمی احزاب در ایران اسلامی کارآیی لازم را نداشته و نتوانسته خلا برنامه دهی را در ساختار برنامه ریزی کشور پر کند،چراکه احزاب هدف بلند مدت ندارند و از خبرگان دلسوز استفاده لازم را نکرده و متاسفانه در پی جایگاه خود و افراد و حتی حزب و تشکل متبوع خود در پیکره حاکمیتی می باشند.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 553
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226681
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 553
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226681