سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
همه منتظر اند تا برنامه های دولت برای حل مشکلات اقتصادی را ببینند. با این وجود برخی از مسئولان دولت روحانی و حامیان او در روزهای اخیر تلاش کرده اند تا با انکار ریشه های اقتصادی اعتراضات مخالفان دولت را علت اصلی این اعتراضات معرفی کنند.
همه منتظر اند تا برنامه های دولت برای حل مشکلات اقتصادی را ببینند. با این وجود برخی از مسئولان دولت روحانی و حامیان او در روزهای اخیر تلاش کرده اند تا با انکار ریشه های اقتصادی اعتراضات مخالفان دولت را علت اصلی این اعتراضات معرفی کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز: «دولت به دنبال حل مشکلات مردم یا بهره برداری سیاسی؟» این سوالی است که بلافاصله بعد از شنیدن سخنان روز گذشته رئیس جمهور و حامیان دولت در اذهان ایجاد می شود.

به گزارش رجانیوز در روزهای اخیر همه منتظر واکنش مسئولان دولتی به اعتراضات مردم نسبت به وضعیت نامناسب اقتصادی در کشور هستند. اگرچه عناصر ضدانقلاب تلاش کرده اند تا مطالبات برحق مردم را به انحراف کشند، اما به هرحال هدف از برگزاری این تجمعات مسالمت آمیز رساندن صدای اعتراض مردم نسبت به وضعیت رکود و گرانی به گوش مسئولان بود تا کارگزاران دولتی تمهیداتی را برای پاسخگویی هر چه سریعتر به این مطالبات بیاندیشند. اما در این میان برخی از مسئولین و چهره‌های حامی دولت در روزهای اخیر به جای پاسخ‌گویی درست به خواسته های مردم، در گام نخست تلاش کردند مخالفان دولت را متهم کنند و در گام بعد شعارهای عناصرضدانقلاب را پررنگ کنند.

به طور مثال روزنامه جمهوری اسلامی که همواره به عنوان یکی از رسانه های حامی دولت شناخته می شود روز گذشته در یادداشتی نوشت: « نمی‌دانم چرا دوستان از «گرانی و تورم» به عنوان عامل اعتراضات اخیر سخن می‌گویند؟ کدام گرانی و کدام تورم؟ آنچه آزاردهنده است، هر چه باشد تورم و گرانی نیست.»!

یادداشت نویس این روزنامه ادامه می دهد: «مگر اخیرا چه گرانی بی‌مهاری رخ داده است که مردم را به خیابان بکشاند؟ فقط تخم مرغ گران شده که موقتی است و حرف از گرانی بنزین در لایحه بودجه 97 به میان آمد که آن هم توسط مجلس، حذف شده است. پس کدام گرانی بی‌حساب و کتاب؟».

از سوی دیگر محمدرضا خاتمی یکی از فتنه گران سال 88 که در وارد شدن ضربات سنگین به انقلاب و کشور نقش داشت، با بیان این که «احساس ناکارامدی موجود در میان مردم، ریشه‌ای‌تر از آن است که این ناکارامدی را به سیاست‌های آقای روحانی منتسب کنیم» مدعی شده است «مخالفان دولت، مردم را برای حضور در خیابان‌ها تشویق کردند».

او در این باره در مصاحبه با یکی از خبرگزاری های حامی دولت می گوید: «اشتباه مخالفان و منتقدان دولت روحانی آن است که فکر می‌کنند می‌توانند از این شرایط و نارضایتی بهره‌برداری سیاسی کنند و دیدیم که در گفتار، مردم را به مبارزه، حضور در خیابا‌ن‌ها و بیان اعتراضات تشویق می‌کردند».

از سوی دیگر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور و یکی از سهمیه‌‌های جریان اصلاحات در دولت حسن روحانی نیز به تجمعات اخیر ضددولتی در چند شهر کشور واکنش نشان داده و مدعی شده این تجمعات توسط برخی مخالفان دولت سازماندهی شده است. او از کشیده شدن اعتراض‌ها به خیابان ابراز نگرانی کرد و گفت این اقدام یعنی ابراز اعتراض آن هم در خیابان، باعث سوءاستفاده دیگران خواهد شد.

جهانگیری جمعه در بیست‌وپنجمین مجمع عمومی انجمن اسلامی جامعه پزشکی واکنشی عصبی به این تجمعات نشان داد و به‌گونه‌ای سخن گفت که گویی این اعتراضات منشأ مردمی نداشته و مردمی که به خیابان آمده‌‌اند بازیچه دست سیاسیون شده‌اند! او گفت عده‌ای اعتراضات مردم نسبت به گرانی را بهانه کردند و تجمعات خیابانی علیه دولت به راه انداخته‌اند!

جالب‌تر اینکه جهانگیری شب قبل از تجمعات خیابانی مشهد با طرح برخی آمارها مدعی شد اوضاع اقتصادی خوب است! جهانگیری شامگاه چهارشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی با بیان اینکه کنترل تورم یکی از شاخص‌های اصلی رشد اشتغال است، بیان کرد: تورم 40 درصدی در دولت یازدهم به زیر 10 درصد رسید و در 2 سال گذشته نیز نرخ تورم تک‌رقمی شد که تحقق این مهم کار بزرگی است.

اما از همه اینها عجیب تر موضع حسن روحانی رئیس جمهور دولت دوازهم است. روحانی که نقطه کانونی اعتراضات و مسئول اصلی برای پاسخ‌گویی نسبت به کارنامه دولت یازدهم و دوازهم می باشد، عصر روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت در واکنش به اعتراضات مردم تلاش کرد تا دولت را از محور مطالبات مردم خارج سازد و به نحوی برخی از مطالبات عناصرضدانقلاب را پررنگ کند. روحانی روز گذشته گفت: «نقد مردم فقط به اقتصاد نیست، مردم راجع به فساد و شفافیت حرف دارند و می‌گویند مسائل باید شفاف باشد».روحانی با اشاره به اینکه مردم می‌خواهند در بخش قانون‌گذاری، اجرایی، قضایی و دیگر بخش‌های کشور، مسائل به وضوح برای آنها تبیین شود تا بتوانند قضاوت دقیقی داشته باشند، خاطرنشان کرد: «اینکه در رسانه همه نقدهای مردم را به دستگاه اجرایی برگردانیم، بی‌دقتی است».
رییس‌جمهور همچنین افزود: «مردم نسبت به اینکه باید با فساد مبارزه جدی‌تر شود و اینکه برخی چرا مسائل به خوبی برای آنان تبیین نمی‌شود، نقد دارند».

این در حالی است که یکی از اصلی ترین شعارهای مردم «گرانی، بیکاری، پاسخ گو باش روحانی» بوده است. با این حال روحانی در این سخنان تمام تلاش خود را کرده است تا از سهم دولت در میان خواسته های مردم بکاهد.
موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3463
  • بازدید دیروز: 2275
  • کل بازدیدها: 11603074
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3463
  • بازدید دیروز: 2275
  • کل بازدیدها: 11603074