سفارش تبلیغ
صبا ویژن
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
رییس‌جمهور در گفت‌وگوی زنده خود با مردم که از شبکه یک سیما پخش می‌شد، تاکید کرد: با توجه به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها باید گفت در بحث تولید، این قانون موفق عمل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار، محمود احمدی‌نژاد در ابتدای سخنان خود با اشاره به بارندگی خوب امسال از اول سال آبی، ابراز امیدواری کرد که به لطف خداوند این بارندگی‌ها در کشور ادامه پیدا کند تا بخشی از آثار خشکسالی برطرف شود.
وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و آثار آن در جامعه اظهار کرد: قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از طرح‌های بزرگ اقتصادی کشور و در واقع باید گفت بزرگ‌ترین طرح اقتصادی بود که در کشور فرصت اجرا پیدا کرده است.
رییس‌جمهور همچنین به طرح تحول اقتصادی در هفت محور اشاره کرد و گفت: اولین بحث طرح تحول اقتصادی، هدفمند کردن یارانه‌ها بود. از طرف دیگر کارهای مربوط به اصلاح نظام بانکی نیز تمام شده است. اصلاح نظام توزیع نیز آغاز شده است. لایحه اصلاح نظام گمرکی را نیز به مجلس داده‌ایم و کارهای عملیاتی مربوط به آن در حال انجام است. در مورد اصلاح نظام مالیاتی نیز لایحه مرتبط با آن را به مجلس شورای اسلامی ارایه داده‌ایم.
وی به بحث تغییر پول ملی و ارتقای ارزش آن و حذف صفرها نیز اشاره کرد و افزود: برای اجرای این امر نیز آمادگی داریم و منتظر هستیم که شرایط مناسب برای اجرای آن ایجاد شود.
نمی‌توان با اجرای بخشی از هدفمندی یارانه‌ها، تحقق کامل اهداف را انتظار داشت
احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که "اقتصاد ما دارای بیماری‌های مزمن است"، ادامه داد: با بررسی‌های کارشناسی، طرح تحول اقتصادی آماده شد که هدفمند کردن یارانه‌ها یکی از مهم‌ترین آنها بود.
رییس‌جمهور با بیان این‌که "دولت قصد داشت همه طرح را یکجا اجرا کند ولی با توجه به رفت و آمدهایی که انجام شد، تنها بخشی از طرح اجرا شد"، افزود: قطعا نمی‌توان تمام اهداف این قانون را با اجرایی شدن بخشی از آن محقق کرد ولی حدود 30 درصد آن با قیمت‌های سال 89 اجرا شده است. گرچه اکنون شرایط عوض شده و با توجه به این مقدار ما دستاوردهای خوبی در اجرای این قانون داشته‌ایم.
با اجرای هدفمندی، تولید نهادینه شده و شاهد رشد آن هستیم
احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که "با اجرای این قانون، تولید ما نهادینه شده و شاهد رشد آن هستیم"، گفت: رشد تولید ما از سال 89 به 90 رشد 5/2 (پنج و دو دهم) درصدی را شاهد بوده که در واقع رشد مثبتی بوده، گرچه برخی در آن زمان می‌گفتند با اجرای این قانون در دو سه سال اول رشد تولید منفی خواهد بود ولی ما می‌بینیم که 5/2 رشد مثبت صورت گرفته، تولیدات پایه کشور رشد کرده و این‌که برخی می‌گویند به تولید توجه نشده و ضعیف شده حرف درستی نیست.
وی با تاکید بر این‌که تولیدات پایه رشد کرده است، اظهار کرد: در مورد 45 کالای اساسی می‌توان گفت در ارتباط با 24 کالا رشد ما از یک درصد تا 92 درصد بوده، در مورد 20 درصد کاهش داشته‌ایم که البته این مربوط به کالاهایی بوده که با انرژی کار می‌کردند و بعضا دچار نوساناتی شدند و یک کالا نیز تغییری نکرده است.
در بخش تولید موفق بوده‌ایم
رییس‌جمهور با بیان این‌که "در بخش تولید موفق بوده‌ایم"، به هدف دوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: هدف دوم، کنترل مصرف انرژی بوده است؛ چرا که مصرف انرژی در کشور ما قبل از اجرای این قانون به صورت سرکش و بدون مهار در حال اضافه شدن بود و اگر روند قبل از اجرای این قانون را ادامه می‌دادیم اکنون مصرف بنزین به 135 میلیون لیتر در روز می‌رسید و ما مجبور به واردات 20 میلیارد دلار بنزین می‌شدیم.
در سال 90 قدرت خرید هفت دهک بالاتر رفته است
احمدی‌نژاد با بیان این‌که در این زمینه موفق به کنترل مصرف شدیم، افزود: در سال 90 نیز مصرف خانگی گاز و برق کاهش پیدا کرده، هم‌چنین مصرف تجاری. البته در بخش صنعت افزایش داشته‌ایم که این نشان‌دهنده توسعه صنعت و افزایش کارکرد آن است.
وی با بیان این‌ که مصرف بنزین و گاز کنترل شده، مصرف گازوئیل نیز تقریبا کنترل شده، به هدف سوم اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها یعنی موضوع عدالت اشاره کرد و گفت: هدف سوم این قانون، اجرای عدالت بود و تمام کسانی که با روش‌های گوناگون درآمد و هزینه‌های دهک‌ها را ارزیابی کرده‌اند مشخص شد که در سال 90 قدرت خرید هفت دهک بالاتر رفته و درآمد دهک‌های پایین بهتر شده است. البته این در شهرها و روستاها متفاوت است. در روستاها وضع بهتر است و در شهرها پایین‌تر.
رییس‌جمهور هم‌چنین گفت: نسبت درآمدی دهک بالا به دهک پایین بهبود پیدا کرده است.
احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی زنده خود از شبکه اول سیما گفت: نسبت درآمد 10 درصد ثروتمند به 10 درصد فقیر در سال 89، 12/45 برابر بوده است که این رقم در سال 90 به 10/17 رسیده است؛ البته این در بخش شهری بوده است.
محمود احمدی‌نژاد در ادامه اظهار کرد: این نسبت در شهر روستایی از 12/33 درصد به 3/9 درصد رسیده است. در ضریب جینی دو دهک بالا به دو دهک پایین، از 41 صدم در سال 89 به 37 صدم در سال 90 رسیده است. به عبارتی در بخش شهری این آمار از 38 درصد به 6/35 و در بخش روستایی از 34 صدم رسیده است. اینها نشان می‌دهد که با وجود همه تحولات سنگین و تغییراتی که ایجاد شده، هنوز روند رو به بهبودی است.
بار تورم‌زایی هدفمندی یارانه‌ها در دی‌ماه 90 تخلیه شد
وی در پاسخ به پرسشی درباره تورم در سال‌های اخیر نیز گفت: تورم در کشور ما دلایل ساختاری دارد و از 40 - 50 سال گذشته تاکنون همواره با آن روبه‌رو بوده‌ایم و جالب است که در فاصله‌های 5 ساله متوسط تورم همواره یکسان بوده است. تورم در سال 89، 12/8 بوده است که این رقم در دی‌ماه 90، 20/9 رسیده است و تورم نقطه به نقطه در دی‌ماه 90 با متوسط تورم آن سال یکسان شده است. این نشان می‌دهد که پتانسیل و بار تورم‌زایی هدفمندی یارانه‌ها در دی‌ماه 90 تخلیه شد و این مطابق با پیش‌بینی‌های ما بود. البته باید بگویم که ما در این سال‌ها با افزایش قیمت‌های جهانی هم مواجه بوده‌ایم که به اندازه هر یک درصد افزایش تورم جهانی، 8 دهم درصد در کشور ایجاد می‌شود. به هرحال با وجود به اینکه رقم با افزایش تورم مواجه بوده‌ایم توانسته‌ایم اصلاح ساختارهای مناسبی را ایجاد کنیم.
رییس‌جمهور در پاسخ به اینکه "در میان مردم تصوری که نسبت به افزایش تورم وجود دارد بیشتر است"، گفت: البته باید چند نکته مشخص شود. ما امروز که صحبت می‌کنیم درباره میزان تورم در سال 90 است که مردم در آن سال راحت‌تر بوده‌اند و تورمی که ما حساب می‌کنیم براساس روشی است که 30 سال است محاسبه می‌شود و سبد کالای مشخصی دارد. از سوی دیگر تورم در دهک‌های مختلف درآمدی تاثیرات متفاوت دارد. به عنوان مثال خانواده‌ای که مرغ و تخم‌مرغ بیشتری مصرف می‌کنند، امروز تورم در این قسمت تاثیر بیشتری بر زندگی او می‌گذارد اما کسی که مصرف این مواد تنها هزینه گوشه‌ای از زندگی‌اش است، با تاثیر کمتری از تورم مواجه است.
بخشی از افزایش قیمت‌ها به خاطر افزایش قیمت ارز است
احمدی‌نژاد به افزایش قیمت‌ها اشاره کرد و افزود: بخشی از افزایش قیمت‌ها به خاطر افزایش قیمت ارز است که دولت با طرح‌هایی که اجرا کرد، تلاش کرد آن را کنترل کند و توانست اثرات آن را روی سایر کالاها کمتر کند و موفق شده است. همانطور که می‌دانید دشمنان گفتند که این تحریم‌ها هوشمند و فلج‌کننده است و خرید نفت ما کاهش یافت و حتی نمی‌گذارند پولش جابه‌جا شود که اینها در بخش تجارت ما که وابسته به نفت است، ضربه وارد کرده است، اما تاکنون توانسته‌ایم این ضربه را مهار کنیم و آنطور که آنها فکر می‌کردند نشده است. آنها خیال می‌کردند از نظر اقتصادی در کشور ازهم‌گسیختگی ایجاد می‌شود که چنین نشد. در دراز مدت هم طرح‌هایی را آماده کرده‌ایم که وابستگی به ارزهایی که حاصل از فروش نفت است را کمتر کنیم. ما اجازه نمی‌دهیم که آنها از اهرم‌های اقتصادی برای فشار به ما استفاده کنند.
بخش مهمی از تورم به خاطر مسائل ارزی است
محمود احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی زنده تلوزیونی خود با مردم در پاسخ به این پرسش که آیا اصلاح ساختاری اساسی در اقتصاد خواهیم داشت و مردم تورم تک‌رقمی را خواهند دید؟، اظهار کرد: ما هفت طرح آماده کرده‌ایم. اگر تورم را علت‌یابی کنیم، بخش مهمی از آن به خاطر مسائل ارزی است. بخشی به سیستم بانکی و نوع مدیریت ما بر اقتصاد برمی‌گردد.
وی افزود: معوقات بانکی یکی از مسائل تاثیرگذار در تورم است؛ به این معنا که پول در اختیار یک عده خاص بلوکه شده است. وقتی رقم آن بالا رود دست کسانی که بخواهند در اقتصاد اثر بگذارند، بازتر می‌شود.
با تصمیم‌گیری خارج از اراده دولت، معوقات بانکی اضافه شد
رییس‌جمهور ادامه داد: متاسفانه با تصمیم‌گیری خارج از اراده‌ی دولت، معوقات بانکی اضافه شد. دولت داشت این معوقات را کاهش می‌داد که اثر آن را هم دیدیم، اما تصویب شد تا پنج سال این معوقات نباید برگردد و دولت را بر این امر موظف کردند. معنای این کار این بود که هیچ‌کس نباید معوقات خود را تا پنج سال بدهد. لذا روند منفی دوباره مثبت شد. اضافه برداشت‌ها نیز مساله‌ی دیگری است که در تورم تاثیرگذار بوده است.
احمدی‌نژاد در ادامه با بیان این‌که بخشی از تورم، ساختاری است، اظهار کرد: اصلاح این ساختار نیز نیازمند بازه زمانی است و هدفمندی یارانه‌ها یک تلنگر اساسی به این موضوع بود. بسیاری از صاحبان صنایع با آغاز هدفمندی یارانه‌ها به فکر اصلاح افتادند. این کار در صنعت شروع شده و بسیاری به دنبال جایگزین انرژی هستند.
قانون هدفمندی یارانه‌ها 11بار اصلاح شد
وی گفت: برخی انتظار داشتند که همه چیز در سال اول آن هم تنها با اجرای 30 درصد قانون، دگرگون شود و برخی با خلط آمار شروع به تغییر قانون کردند و تا کنون این قانون 11 بار اصلاح شده است.
تولید خبر دروغ در کشور ما هزینه ندارد
رییس‌جمهور در پاسخ به این‌که آیا شما با اصلاحات قانون هدفمند کردن یارانه‌ها مخالف بودید، گفت: تقریبا با هیچ‌کدام از این اصلاحات موافق نبودیم. باید اجازه‌ی اجرا داده شود تا ضعف‌ها را ببینیم. قانونی که هنوز گرم نشده است، نمی‌توان ایرادات آن را دید.
احمدی‌نژاد تصریح کرد: البته ما عموم کسانی را که در این امر دخیل بودند، مقصر نمی‌دانیم. بخشی از مقصران اقتصادی بودند که البته تعدادشان کم بود و بخشی از مقصران سیاسی بودند که آن‌قدر اطلاعات غلط پمپاژ و تکرار کردند که اگر همه‌ی ما هم می‌خواستیم در پاسخ به آنها صحبت کنیم، نمی‌رسیدیم. برخی نیز تحت تاثیر این اطلاعات تصور می‌کردند که دست به اصلاح قانون می‌زنند. تولید خبر دروغ در کشور ما هزینه ندارد.
وی در ادامه اظهار کرد: معتقدم باید اقتصاد از یک نقطه مدیریت شود. نمایندگان عزیز ما هستند، اما باید مرزبندی‌ها معلوم شود. قانون نمی‌تواند تمام جزییات اجرا را مشخص کند، لذا انعطاف در این کار لازم است.
رییس‌جمهور ادامه داد: اکنون اقتصاد ما از نقاط گوناگونی مدیریت می‌شود. من نمی‌گویم چه کسی اقتصاد را مدیریت کند، اما باید مشخص شود. مدیریت اجرا باید ثابت باشد. ناظر باید تنها مسائل اجرایی را با اسناد بالادستی کنترل کند. وقتی به ما می‌گویند که برویم بالای قله، پس از آن ما هستیم که باید بگوییم کجا کمپ بزنیم، کجا بایستیم و ... اینها را ما باید تنظیم کنیم.
احمدی‌نژاد با بیان این‌که اقتصاد امروز از چند جا مدیریت می‌شود، گفت: امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام یک تصمیم بزرگ گرفت و لایحه ایثارگرانی که ما داده بودیم، مجلس 6-7 هزار میلیارد تومان به آن اضافه کرده بود و شورای نگهبان نیز آن را تایید کرد. این‌که مجلس به یکباره 6-7 هزار میلیارد هزینه ایجاد می‌کند، دولت اصلا چنین پولی ندارد.
وی تاکید کرد: نمی‌توان قانون را هر روز تغییر داد. حیطه‌ دولت و مردم مشخص شده است و دولت پشتیبان مردم است. باید در تصمیم‌گیری‌های اجرایی و اقتصادی تمرکز داشته باشیم.
احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی خود با مردم، با بیان اینکه "بنا داشتیم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را یک مرحله‌ای اجرا کنیم ولی قانون تکلیف کرد که در طول 5 سال اجرا کنیم و ما نیز تابع آن هستیم"، تاکید کرد: اقتصاد امر پیچیده‌ای است و دولت در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از تولید حمایت کرده است.
احمدی‌نژاد در ادامه اظهار کرد: اگر حمایت از تولید انجام نمی‌شد، چگونه 5/2 درصد رشد اقتصادی داشتیم؟ اگر حمایت از تولید نبود، چگونه می‌توانستیم میزان صادراتی غیرنفتی‌مان را به 43 میلیارد دلار برسانیم؟
وی با بیان اینکه "ممکن است بخش‌هایی نیز در امر تولید دچار مشکل شده باشند"، افزود: وقتی که می‌خواستیم این قانون را اجرا کنیم، عده‌ای می‌گفتند بحران اجتماعی در کشور ایجاد می‌شود اما دیدید که این اتفاق نیفتاد و اگر بنگاه‌هایی دچار مشکل شده‌اند، باید کمک کرد تا مشکل آنها حل شود نه اینکه قانون را تغییر بدهیم. از طرف دیگر آیا ما باید هر تولیدی را به هر قیمتی حفظ کنیم؟ وقتی که تولیدی 10 برابر متوسط دنیا انرژی مصرف می‌کند، آیا باید ادامه پیدا کند یا باید جایگزین کنیم و با تولیدکننده بشینیم گفت‌وگو کنیم و مشکل را حل کنیم؟ باید مثلا اگر در سیستمش مشکلی دارد، آن را درست کنیم.
احمدی‌نژاد با بیان اینکه "دولت به امر تولید تسهیلات یارانه‌دار اعطا کرده و کمک‌های نقدی هم داشته است"، گفت: ما قیمت‌های تبعیضی نیز روی انرژی بخش تولید اعمال کردیم. مثلا اگر برق خانه‌دار را 120 تومان حساب کرده‌ایم، این را به کشاورز 9 تومان داده‌ایم. آیا این یارانه دادن و حمایت از تولید نیست؟ برخی فکر می‌کنند حمایت از تولید این است که یک پول نقدی را در جایی بگذاریم و افراد برای دریافت مراجعه کنند، در حالی که این بدترین شکل است و سوءاستفاده‌هایی را ایجاد می‌کند. البته دوستانی که مطالبی را مطرح می‌کنند، دلسوزی می‌کنند و ممکن است افرادی به آنها مراجعه کنند و گله‌هایی داشته باشند و این افراد نیز می‌خواهند کاری انجام دهند ولی به نظر من باید اینها را روی سامانه بیاوریم و با توجه به اینکه دولت در حال اجراست و اگر قرار است با یک طرح قانون اصلاح شود، این موضوع باید با تفاهم باشد.
عده‌ای با انگیزه‌های سیاسی، اطلاعات منفی در جامعه منتشر می‌کنند
رییس‌جمهور ادامه داد: عده قلیلی خارج از مراکز تصمیم‌گیری با انگیزه‌های سیاسی، اطلاعات منفی در جامعه منتشر می‌کنند و از طرف دیگر برخی از دوستانی که این نقد را به دولت وارد می‌کردند که دولت به امر تولید توجه نکرده است، هنگامی خود بر حوزه تصمیم‌گیری قرار گرفتند، حمایت‌های دولت را از تولید کاهش دادند.
وی با بیان اینکه "من فکر می‌کنم نگاهی که اکنون در ارتباط با حمایت دولت از تولید وجود دارد و اینکه برخی می‌گویند دولت از تولید حمایت نمی‌کند، به خاطر اطلاعات نادرستی است که در کشور منتشر می‌شود"، گفت: اقلیتی محض که دارای نگاه سیاسی به تمام مسائل هستند، اطلاعات نادرستی منتشر می‌کنند در حالی که دولت از تولید حمایت کرده و اگر برخی از بنگاه‌ها نیز دچار مشکل شده‌اند، دولت کارگروه حمایت از تولید دارند و این افراد می‌توانند به آن مراجعه کنند و مشکل آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد تا حل شود.
باید بپذیریم که اقتصاد از یک نقطه مدیریت شود
رییس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی زنده تلوزیونی خود با مردم ،درباره‌ی معوقات بانکی و مصوبه‌ی استمهال پنج ساله به کسانی که معوقات بانکی دارند، گفت: دولت به چنین استمهالی به صورت کلی اعتقاد ندارد. اگر کسی در تولید به خاطر شرایط اقتصادی یا توسعه مهلت بخواهد، بانک با او همراهی می‌کند، اما کسی که کالا را وارد کرده و آن را فروخته و وام خود را عقب انداخته و نمی‌دهد با مهلت دادن به او مخالفیم.
وی تصریح کرد: ما برای این‌که چنین معوقاتی را بگیریم اتفاقا امسال تلاش بیشتری کردیم، اما آنها سر و صدا و داد و بیداد راه انداختند و از دولت می‌خواستند که این معوقات را عقب بیندازد. برخی از دوستان فکر می‌کند که فشار آوردن برای گرفتن این معوقات به ضرر بخش تولید است، اما اگر این پول‌ها به بانک نیاید بانک چگونه می‌تواند از بخش تولید حمایت کند؟ وقتی شما به صورت کلی قانونی برای مهلت دادن پنج ساله به تمام معوقات تصویب می‌کنید، یعنی آنها که از این پول در تجارت استفاده کرده‌اند و آنها که در تولید استفاده کرده‌اند، همه مهلت می‌گیرند.
احمدی‌نژاد افزود: برخی تصمیمات مدیریتی است و نباید آن را تبدیل به قانون کرد. گفته می‌شود که این مهلت در صورتی داده می‌شود که هیات مدیره تصویب کند، اما وقتی بانک مکلف شود به هیات مدیره فشار می‌آورند و نمی‌گذارند که تصمیمی جز این بگیرد.
وی اظهار کرد: من فکر می‌کنم ما باید بپذیریم که اقتصاد از یک نقطه مدیریت شود. وقتی یک تصمیم ریز قرار است گرفته شود، نباید آن را قانون کرد، بلکه در حد یک آیین‌نامه است. این سخنانی که من می‌گویم مباحث اختلافی نیست، بلکه مدیریتی است و ربطی به حضور من در بخش اجرایی ندارد. اگر جای من با دوستان هم عوض شود، راه درست همین است که گفتم.
بانک مرکزی نباید اجازه دهد که یک بانک بتواند اموال خود را بلوکه کند

رییس‌جمهور ادامه داد: دولت سرمایه‌هایی را به بانک‌ها داد که بخشی از آن به بازار نیامد که باید مدیریت می‌شد. بانک باید سرمایه‌هایش را فعال نگه دارد و نگذارد که اموالش راکد شود و بانک مرکزی نباید اجازه دهد که یک بانک بتواند اموال خود را بلوکه کرده و یا آن را تبدیل به سرمایه‌ی ارزی راکد کند و یا بر طلاهایش بیفزاید.
احمدی‌نژاد گفت: نکته‌ی دیگری که باید به آن اشاره کنم عامل تحریم و سوءاستفاده‌ها و دلالی‌هایی است که در بازار ارز ایجاد شد که به نظر من با هم هماهنگ بود. البته دولت تلاش کرد که این فضا را مهار کند که در بخش‌هایی موفق شد و هنوز ادامه دارد و تا حدودی توانسته آن را مهار کند.
وی افزود: نکته‌ی دیگر این است که به نظر من در فضای عمومی اقتصاد، امنیت لازم است که بخشی از آن ثبات در مقررات است و دولت تلاش کرده این امنیت را ایجاد کند. اما بخش دیگر امنیت نیز وجود دارد. اگر این تصور ایجاد شود که اگر یک بنگاه اقتصادی، بزرگ‌تر از حدی شد با او برخورد شود، در اقتصاد مشکل ایجاد می‌شود و اگر چنین مشکلی برای کسی ایجاد بشود که دیگر بدتر است. نهادهای امنیتی و مسوول کنترل بهتر است که از طریق اجرا وظیفه‌ی خود را انجام دهند تا این‌که مستقیم بخواهند وارد عرصه‌ی اقتصادی شوند.
علت عدم واردات علوفه
رییس‌جمهور گفت: به عنوان مثال زمانی بود که ما تولید گندم بالایی داشتیم و حتی توانستیم گندم صادر کنیم، اما چند ماه علوفه به کشور وارد نشد؛ به طوری که دامداری‌ها و مرغداری‌ها کمبود خود را در بخش علوفه از گندم جبران کردند و باعث شدند که گندم در کشور کم شود. علت عدم واردات علوفه این بود که در کشور چند واردکننده‌ی عمده علوفه وجود دارند که با آنها برخورد شد و آنها هم واردات را رها کردند و دردسر درست شد. حالا وقتی گندم کم شده بود این مساله اسباب حمله به دولت شده بود.
تذکر رهبر انقلاب

احمدی‌نژاد اظهار کرد: به نظر من وقتی در کشور یک شوک اقتصادی وارد می‌شود، همه باید با هم کمک کنیم که آن را حل کنیم، نه این‌که فضا را امنیتی کنیم. البته اگر تخلفی محرز صورت گرفته باید با آن برخورد شود، اما نه این‌که یک خطای اداری را در حد یک اختلاس بالا ببریم و با آن برخورد امنیتی کنیم. در این مورد حتی مقام معظم رهبری هم تذکراتی دادند. نباید دایره را طوری وسیع کنیم که به هرکسی مارک بزنیم. نباید طوری برخورد شود که همه بلرزند. البته آن‌چه در کشور اتفاق افتاد، شاید در این حد نبود، اما مناسب هم نبود. در حالی که دشمنان از ارز و نفت به ما فشار می‌آورند و با این کارها خباثت خود را نشان می‌دهند.
وی درباره‌ی نرخ ارز در کشور گفت: در اقتصاد وقتی اصلاحات انجام می‌شود، باید چند مورد را ثابت نگه داشت تا به عنوان لنگر کنترل از آنها استفاده شود. نگاه ما به قیمت ارز در ابتدای هدفمندی یارانه‌ها همین بود و به همین دلیل تلاش کردیم آن را ثابت نگهداریم، اما من هنوز متوجه نشده‌ام که افزایش قیمت ارز چه ربطی به هدفمندی یارانه‌ها دارد. کسانی که می‌گویند این ارتباط وجود دارد، مدعی هستند که هدفمندی یارانه‌ها منجر به افزایش نقدینگی در کشور شده است. با تمام احترامی که برای این آقایان قائلم حرفشان غلط است؛ چرا که افزایش نقدینگی در سال 89، 25 درصد و در سال 90 حدود 19 درصد بوده است. حال چگونه می‌گویند که این افزایش نقدینگی منجر به افزایش قیمت ارز شده است؟
همه باید دولت را کمک کنند که بازار ارز را کنترل کند

رییس جمهور ادامه داد: در بازار ارز، دولت تلاش کرد و به اندازه‌ای که نیاز بازار بود ارز به بازار تزریق کرد، اما تورم انتظاری در این بازار شکل گرفت و عده‌ای هم ارزها را بلوکه کرده بودند. برخی دلال‌ها و برخی دستگاه‌ها این کار را انجام دادند و به همین دلیل کار سخت شد، اما همه باید دولت را کمک کنند که بازار ارز را کنترل کند. ما در شرایط جنگی اقتصادی هستیم. می‌توان هدفمندی را به صورت صد در صد اجرا کرد، تا در عین حال قیمت ارز هم بالا نرود. برخی محاسبه می‌کنند که قیمت ارز 2700 تومان باشد، اما محاسبات آنها غلط است. ممکن است هرکسی بخواهد با آماربازی حرف خود را اثبات کند، اما ما به دنبال اداره اقتصاد کشور هستیم.
احمدی‌نژاد گفت: شاید زمانی فرا برسد که ما بتوانیم درباره‌ی سوءاستفاده‌های داخلی و فشارهای خارجی، برخی مسائل را مطرح کنیم؛ مسالی که امروز نمی‌ توان آنها را گفت و ان‌شاءالله زمانش می‌رسد که برای مردم توضیح دهیم.
مردم ما آمادگی دارند کل دنیا را درست کنند
/ اصرار داشتیم هدفمندی یکباره اجرا شود
احمدی‌نژاد در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود، در پاسخ به اینکه "آیا قیمت‌های حامل انرژی تغییر پیدا خواهد کرد؟" گفت: ما اصرار داشتیم هدفمندی یکباره اجرا شود. اجرای آن در 5 مرحله در اقتصاد ثبات نخواهد داشت و هر سال یک انتظار تورمی شکل می‌گیرد و این به ضرر مردم است.
 رییس‌جمهور افزود: مردم ما ظرفیت بسیار بالایی دارند و حتی آمادگی دارند که کل دنیا را درست کنند. دیدیم که در تحولات اقتصادی و طرح هدفمندی یارانه‌ها چگونه همراهی کردند.
قیمت ارز را سال آینده بسیار پایین می‌آوریم

وی با بیان اینکه "هدفمندی یارانه‌ها موجب تعادل اقتصادی و کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد کشور شد"، اظهار کرد: قیمت ارز را در بودجه سال آینده بسیار پایین‌تر از قیمت غژفعلی اتاق مبادلات ارزی خواهیم آورد.
احمدی‌نژاد ادامه داد: دشمن ما را تحریم کرده است و فرض کنیم که این اتفاق یک یا دو سال طول بکشد، آیا می‌توانیم تحریم‌ها و قیمت ارز را به یک عنصر مثبت در اقتصاد تبدیل کنیم؟ ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم به گونه‌ای که عنصر تحریم‌ها خنثی شود و هر کاری که دشمن انجام دهد، تاثیری نداشته باشد.
رییس‌جمهور با بیان اینکه "یکی از راه‌های کاهش اثر تحریم‌ها، افزایش صادرات غیرنفتی است"، افزود: صادرات غیرنفتی ما امسال از 50 میلیارد گذشت و با یک گام دیگر از 100 میلیارد دلار عبور خواهد گذشت. ما می‌توانیم وابستگی بودجه به نفت را برداریم و از همین ثروت خوب استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه "هدفمندی یارانه‌ها یک کار بنیادی در اقتصاد کشور بود"، گفت: روزانه یک میلیون و 850 هزار بشکه نفت به پالایشگاههای داخلی و سالانه 150 میلیارد متر مکعب گاز به شبکه داخلی تحویل می‌دهیم که با قیمت روز معادل 300 هزار میلیارد تومان می‌شود. پولی که ما از ارز برای بودجه می‌گیریم، 90 هزار میلیارد تومان است. با این حساب 210 هزار میلیارد باقی می‌ماند. می‌توانیم این 210 هزار را تقسیم کنیم و به مردم بدهیم. همین پول با 40 هزار تومانی که به مردم می‌دهیم، مردم را در مقابل نوسانات مقاوم می‌کند.
رییس‌جمهور اضافه کرد: اگر پول مردم را به دست خودشان بدهیم، در مصرف نیز کنترل دوباره‌ای بوجود می‌آید. برخی گمان می‌کنند پولی که به دست مردم می‌دهیم، موجب افزایش نقدینگی می‌شود اما اشتباه می‌کنند، چراکه نقدینگی یعنی افزایش پایه پولی.
تضمین می‌دهیم اقتصاد درست شود اما اجازه دهند از مدیریت از یکجا انجام شود

احمدی‌نژاد همچنین تاکید کرد: تضمین می‌دهیم که اقتصاد درست شود اما اجازه دهند از یک‌جا مدیریت صورت گیرد؛ البته همه دلسوزند.
وی با اشاره به بخش صادرات اظهار کرد: صادرات ما مطمئنا به 100 میلیارد خواهد رسید و این موجب افزایش تولید و ایجاد اشتغال خواهد شد ضمن اینکه ما از 6 یا 7 دهک جامعه نیز حمایت کرده‌ایم.
افزایش قیمت ارز ربطی به هدفمندی نداشت

 احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی درباره سنجش نظر مردم نسبت به هدفمندی یارانه‌ها گفت: هدفمندی در کام مردم شیرین بود، البته برخی با اطلاعات غلط آن را مخلوط کردند. در واقع افزایش قیمت ارز تقریبا ربطی به هدفمندی نداشت و من معتقدم اگر هدفمندی کامل اجرا می‌شد، ما با این مشکل هم مواجه نبودیم.
باید مابه‌التفاوت قیمت ارز را به مردم بدهیم

رییس جمهور تصریح کرد: من معتقدم که باید مابه‌التفاوت قیمت ارز را به مردم بدهیم. از نظر من قیمت ارز، همان قیمت مرجع است و ما باید مابه‌التفاوت آن را به مردم بدهیم و مردم بهتر می‌توانند مدیریت کنند. دولت هم‌اکنون می‌خواهد به جای بهداشت، آموزش و فرهنگ مردم تصمیم بگیرد، در حالی که به نظر من تجربه نشان داده راندمان کار در دولت پایین است و اگر به مردم واگذار شود، بهتر است، ما این کارها را به عنوان خدمات به مردم می‌دهیم و به آنها می‌فروشیم. به عنوان مثال امروز در مدارس این خانواده‌ها هستند که تلاش می‌کنند، فرزنداشان در یک مدرسه ثبت‌نام کند، در حالی که باید برعکس باشد و مدرسه‌ها باید تلاش کنند که خانواده‌ها در مدرسه آنها ثبت نام کنند.
رییس جمهور افزود: دولت در میان مردم و با آنهاست و این حس را در میان مردم و مغازه‌دارها و نانوایی‌ها می‌توان احساس کرد. ما تلاش داریم از این به بعد آنچه که باید در اختیار مردم باشد، را به آنها بدهیم.
احمدی‌نژاد درباره سهام عدالت نیز گفت: در برنامه دولت شش دهک باید سهام عدالت می‌گرفتند که حدود 45 میلیون نفر می‌شدند. هم‌اکنون کسانی که سهام عدالت گرفته‌اند، از مرز 40 میلیون نفر گذشته ‌اند. ما می‌خواستیم از همان ابتدا سود سهام عدالت را به مردم بدهیم و یک سال هم این کار را کردیم، اما مجلس مصلحت دید که اول قسط این سهام از مردم گرفته شود و بعد سود به آنها تعلق گیرد و ما هم این روش را اجرا کرده‌ایم، اما از مردم می‌خواهیم که این سهام را نگه دارند؛ چراکه ارزش آن 5 /2 برابر شده است و در آینده‌ای نزدیک می‌توانند آن را خرید و فروش کنند. ممکن است برخی مردم خیال کنند که این برگه ارزشی ندارد اما بدانند که ارزش این سهام هم‌اکنون 2 الی 2/5 برابر شده است و امیدوارم که بتوانیم به زودی سود آنها را هم به مردم بدهیم.
وی تصریح کرد: البته دو دهک در گرفتن این سهام 50 درصد تخفیف داشتند و چهار دهک نیز تخفیفی به آنها تعلق نگرفته است و طبق برنامه طی 10 سال اقساط آنها تمام می‌شود، اما ما برنامه‌هایی داریم که این را زودتر تمام کنیم و مردم هرچه زودتر سود خود را بگیرند.
هدفمندی یارانه‌ها باید با تفاهم انجام شود

احمدی‌نژاد درباره هدفمندی گفت: هدفمندی یارانه‌ها باید با تفاهم انجام شود و باید به دولت کمک شود. دولت می‌خواهد زیربار این کار برود و فشارهای آن را تحمل کند تا دولت بعدی بتواند به کارهای دیگر رسیدگی کند. در نتیجه از دوستان می‌خواهم که ما را در اجرای آن کمک کنند.
رییس جمهور درباره مسکن مهر هم گفت: روند مسکن مهر هم خوب است، اما تغییر قیمت‌ها هم روی آنها تاثیر گذاشته است، اما اتمام این پروسه تا پایان 92 بود و هم‌اکنون در حال واگذاری این واحدها به مردم هستند.
احمدی‌نژاد درباره مهر ماندگار هم گفت: مهر ماندگار اجرای 900 طرح بزرگ دولت در زمینه‌های مختلف است. که معمولا با مشکلاتی مواجه می‌شود. دولت تمام توان خود را بسیج کرده که بتواند این طرح‌ها را تا پایان دوره‌اش تمام کند.
از راهکارهای دور زدن تحریم‌ها، قانون هدفمندی یارانه‌هاست

رییس‌جمهور در پاسخ به این پرسش که "شما گفته‌اید راه دور زدن تحریم‌ها، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها است، آیا این موضوع را اکنون نیز قبول دارید؟"، با تایید این حرف، گفت: یکی از راهکارهای اصلی دور زدن تحریم‌ها اجرای قانون هدفمندی یارانه‌هاست و این قانون می‌تواند همراه با دو الی سه راهکار دیگر، راه حل ما را تکمیل کند.
احمدی‌نژاد اظهار کرد: وقتی دولت وابستگی به ارز در هزینه‌های خود نداشته باشد تحریم دیگر چه معنایی دارد؟ به سرعت وسایل در داخل ساخته می‌شود و این باعث افزایش تولید می‌شود و این می‌ارزد.
در ادامه، مجری برنامه خطاب به احمدی‌نژاد گفت که "شما در صحبت‌های خود بارها گفته‌اید که دولت می‌خواهد پول بیشتری در جیب مردم بگذارد و عده‌ای اجازه نمی‌دهند و عده‌ای نیز در مقابل این گفته شما می‌گویند دولت 18 هزار میلیارد تومان بیش از درآمد هدفمند کردن یارانه‌ها توزیع کرده است"، که وی گفت: اصلا این‌طور نیست. 30 هزار میلیارد حاصل از صرفه‌جویی در بخش انرژی است و 10 هزار میلیارد نیز در بودجه بوده است که این در سال‌های قبل نیز بوده است.
هرکس کم می‌آورد توی سر دولت می‌زند

احمدی‌نژاد با بیان این‌که "ما نباید خبرهای منفی را که در این زمینه منتشر می‌شود اصل بگیریم و به این تفسیرهای منفی توجه کنیم"، در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برخی اظهارنظرها علیه دولت گفت: دیواری کوتاه‌تر از ما نیست و هرکس کم می‌آورد توی سر دولت می‌زند.
وی با بیان این‌که ما باید روی زمین اقتصاد را درست کنیم و بنابراین حرف‌هایی که زده می‌شود باید درست و دقیق باشد، اظهار کرد: حرف تیم اقتصادی دولت در جلسات اقتصادی همیشه ثابت می‌شود؛ چون شعاری کار نمی‌کند و نمی‌خواهد این‌گونه کار کند. در بحث هدفمند کردن یارانه‌ها خود من بیش از 1200 ساعت مستقیم وقت گذاشتم، گروه‌های کارشناسی جلسه گذاشتند. در همین طرح اصلاح نظام بانکی نیز من خود بیش از 150 ساعت با کارشناسان جلسه داشتم و به زودی جلسات ما با دیگر کارشناسان و مدیران بانک‌ها نیز آغاز می‌شود، لایحه‌ای را به آنها ارایه می‌دهیم، سوالاتی را جواب می‌دهیم و خودم نیز در این جلسات شرکت می‌کنم.
این دولت کمترین گلایه را کرده است

رییس‌جمهور با بیان این‌که ما می‌خواهیم در زندگی مردم کار را درست کنیم، به فشارهایی که به دولت وارد می‌شود اشاره کرد و ادامه داد: این دولت کمترین گلایه را کرده است و برای نصف گلایه‌هایش هم باید 10 برابر دولت‌های قبل گلایه می‌کرد.
احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که برخی به سیاست‌های وارداتی دولت ایراداتی وارد می‌کنند، بخصوص با توجه به نوسانات ارز و حتی برخی گفته‌اند که مثلا وارد کردن زین اسب بر دارو اولویت پیدا کرده یا این‌که 80 میلیون دلار چوب بستنی وارد شده است این‌که دولت چگونه این سیاست‌های وارداتی را کنترل می‌کند، گفت: وقتی شرایط عادی است کسی چیزی نمی‌گوید ولی وقتی مشکل ایجاد می‌شود و محدودیتی در منابع ایجاد می‌شود همه دنبال این هستند که سهم بیشتری بگیرند و دیگران را نیز بعضا نفی می‌کنند. کنترل واردات و صادرات این نیست که دولت قلم به دست بگیرد و در این زمینه چرتکه بیندازد.
رییس‌جمهور با بیان این‌که بعضی از کالاها در ایران به خاطر ذاتشان و مسائل شرعی ورودشان به ایران ممنوع است، گفت: در مورد بقیه کالاها تعرفه وجود دارد و هر سال ممکن است این تعرفه‌ها در مورد کالاهای مخلتف بالا و پایین برود و این تعرفه‌ها کنترل می‌شود. خیلی از کالاهایی که وارد می‌شود در امر تولید استفاده می‌شود. مثلا اگر چوب بستنی وارد می‌شود، این چوب بستنی اگر وسط بستنی گذاشته شود و صادرات شود چیز بدی است؟
وی با بیان این‌که دولت اولویتش را کالاهای اساسی قرار داده است، افزود: دولت کالاها را به 10 طبقه تقسیم کرده است که اولویت اول مواد غذایی است و اولویت دوم دارو و تجهیزات پزشکی است.
رییس‌جمهور با بیان این‌که بعضی افراد می‌خواهند ارز بیشتری بگیرند و بعضا شرایط عادی را با شرایط اکنون مقایسه می‌کنند، گفت: ما تا مرداد کنترلی در این زمینه نداشتیم و فقط طبقه‌بندی کرده بودیم و ارز مرجع نیز می‌دادیم. ولی از 12 یا 18 مرداد ارز مرجع را به اولویت اول و دوم دادیم.
احمدی‌نژاد با بیان این‌که مثلا برخی می‌گویند 15 هزار خودرو وارد کشور شده است، اظهار کرد: کسانی که این حرف را می‌زنند باید به این موضوع توجه داشته باشند که ما پارسال محدودیتی نداشتیم و عوارض آن گرفته می‌شد و آنها زمانی که محدودیت نبوده است را با زمانی که محدودیت هست مقایسه می‌کنند.
احدی حق ندارد با این استدلال که ارز نیست، قیمت دارو را بالا ببرد

وی با بیان این‌که در مورد بحث دارو نیز در دولت بحث کردیم، گفت: در سال‌های قبل با دو ارز دارو وارد کشور می‌شد که یکی ارز خود واردکننده بود و دیگری ارز بانک مرکزی و ارزی که امسال بانک مرکزی برای دارو اختصاص داده بیش از سال قبل بوده است و اگر این داروها وارد نشده و یا وارد شده و جای دیگر رفته باید بررسی کنیم.
رییس‌جمهور با بیان این‌که احدی حق ندارد با این استدلال که مثلا ارز نیست، قیمت دارو را بالا ببرد، خاطرنشان کرد: دولت ارز دارو را داده است و این مشخص است و من آمار شرکت‌هایی که به آنها ارز داده شده است را نیز دارم.
نباید اجازه داد چند نفر چهره درمان کشور را خراب کنند

احمدی‌نژاد با اشاره به اهمیت نظارت در این زمینه از جمله از سوی وزارت بهداشت افزود: نباید دست‌اندرکاران این موضوع اجازه دهند چند نفر چهره درمان کشور را خراب کنند.
وی با تاکید بر این‌که دولت به شرکت‌های واردکننده و مخلوط‌کننده دارو ارز داده است، گفت: باید ببینیم اشکال کار کجاست و اگر دیگران را متهم کنیم مشکل حل نمی‌شود. البته مسائل مرتبط با این موضوع قرار شد بررسی شود و اگر لازم باشد ارز بیشتری نیز می‌دهیم؛ چرا که سلامت مردم برای ما مهم است.
رییس‌جمهور با بیان این‌که دوستان در بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و هم‌چنین وزارت صنعت، معدن، تجارت شبانه‌روز کار می‌ کنند و پیگیر هستند و این کار پیچیده و سختی است، گفت: لحظه به لحظه کار و تلاش می‌شود تا کشور آسیب نبیند.
احمدی‌نژاد به کار مرکز مبادلات ارز و این‌که کار آن روی غلطک افتاده است، گفت: ما باید دارای یک سیستم ارزی در کشور باشیم و به جایی برسیم که هر ارزی که جابه‌جا می‌شود ثبت شود. البته بانک‌ها و صادرکنندگان نیز باید همراهی کنند.
این دولت تنها دولتی است که 30 درصد درآمد را کنار گذاشته است

 رییس جمهور در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر تخصیص بودجه جاری کشور به بخش‌های دیگر گفت: ذی‌حساب اجازه چنین کاری نمی‌دهد، دولت بخشی است که 60 تا ناظر دارد. خیلی بد است که از ضربه دشمن به خاطر انتخابات برای حمله به دولت استفاده شود.
وی افزود: دولت تنها 10 درصد می‌تواند در تخصیص بودجه جابه‌جایی انجام دهد، دولتی که برای کارهای عمرانی، اشتیاق دارد و طرح پروژه‌های مهر نیز خود از طرح‌های عمرانی است که طرح فولاد، آلومینیوم و... را در بردارد. متاسفانه محدودیت‌هایی برای درآمد دولت ایجاد شده است. همانطور که گفتم، تهمت و هر حرفی زدن در کشور ما هزینه ندارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره استفاده دولت از مابه‌التفاوت ارز فروخته شده نیز گفت: دولت هیچ ارزی خارج از قیمت 1226 تومان نفروخته است.
وی با بیان این‌که می‌خواهم اینجا نکته‌ای بگویم، هرچند مردم از سریالشان افتادند، اظهار کرد: دولت‌های قبلی صددرصد درآمدشان را هزینه می‌کردند و این دولت تنها دولتی است که 30 درصد درآمد را کنار گذاشته است. ما به مدت سه سال و هر سال 30 درصد از درآمد را کنار گذاشته‌ایم و دولت با همین شرایط کشور را اداره کرده است.
احمدی‌نژاد گفت: اگر همین درآمدی که در صندوق توسعه ذخیره شده است، به سمت تولید برود و جاری شود، وضع ارز دیگر اینگونه نخواهد بود و قیمت آن به سرعت پایین می‌آمد، اما یک جوری کار برای دولت سخت شده است. دولت که داوطلبانه این کارها را آغاز کرده است، نباید دستش را ببندیم و قفل کنیم.
اگر همه مقابل دشمن بایستیم، پیروز خواهیم شد

وی تاکید کرد: بسیاری از کارها توسط مردم درست می‌شود، ما باید کمک کنیم تا کشور را جلو ببریم.
احمدی‌نژاد با بیان این‌که اگر همه مقابل دشمن بایستیم، پیروز خواهیم شد، گفت: حتما این اتفاق رخ خواهد داد، اما همه باید دست به دست هم بدهیم تا همه ملت در مقابل دشمنی که سنگی انداخته است، پیروز شویم. دشمن ما را تحریم کرده، اما ما تلاش می‌کنیم و برای مقابله با آن طرح‌هایی داریم. همه این مشکلات وجود دارد، اما آنکه باید کار را درست کند، ملت است.
ملت در انتخابات کار را یکسره خواهد کرد

وی با بیان این‌که بگو مگوهایی وجود دارد، اما ملت باید کار را یکسره کنند، اظهار کرد: ملت در انتخابات کار را یکسره خواهد کرد. انتخابات صحنه تجلی کشور است، انرژی مردم در آن آزاد می‌شود و هم در صحنه داخلی و هم صحنه بین‌المللی تاثیرگذار است.
رییس جمهور با بیان این‌که انتخابات متعلق به ملت است، گفت: اگر 49 میلیون نفر حق رای دارند، باید 49 میلیون نفر با نشاط بیایند، مگر این‌که یک اتفاقی افتاده باشد. مثلا یک نفر در کما باشد و یک رییس جمهور با رای بالا انتخاب شود. انتخابات پرشور همه چیز را عوض خواهد کرد و رای ملت حتما تعیین کننده است. دولت نیز در خدمت ملت است و نباید از ذهن کسی بگذرد و بخواهد اثری در ذهن ملت بگذارد یا دخالت بی‌جایی بکند.
رییس جمهور در ادامه اظهار کرد: اولین برنامه دولت این است که کارهای نیمه‌تمام را برای دولت بعد به جا نگذارد و طرح‌هایی که آغاز کرده است، جمع و جور کند. من ریاست جمهوری را که از مردم تحویل گرفتم، دارای شئوناتی بود و همان را باید تحویل نفر بعد بدهم.
هرکه یک قدرتی یا رسانه‌ای دارد، فکر می‌کند که می‌تواند برای مردم تصمیم بگیرد
وی افزود: دولت تلاش می‌کند بستر را به گونه‌ای فراهم کند که همه مردم با همه صلاحیت در انتخابات شرکت کنند و منتخب مردم مورد قبول همه باشد. کسی نباید تلاش کند تا در رای مردم تاثیر بگذارد. خود رهبری نیز می‌گوید که من یک رای بیشتر ندارم. هرکه یک قدرتی یا رسانه‌ای دارد، فکر می‌کند که می‌تواند برای مردم تصمیم بگیرد.
وی تاکید کرد: اگر اراده ملت جاری بشود، همین اراده کشور را جلو خواهد برد و وظیفه دولت است که این شرایط را فراهم کند. قدرت ملت باید در مقابل چشم جهانیان به نمایش درآید. حضور مردم در اصلاح بسیاری از موانع و مشکلات تاثیرگذار خواهد بود و نظر رهبری نیز همین است که حداکثر مردم به انتخابات بیایند.
وی گفت: مسائلی همچون ارز، کوتاه‌مدت و موقتی است که حرکت این ملت را متوقف نخواهد کرد و به کمک مردم و فضل الهی از مشکلات پیش رو نیز عبور خواهیم کرد.
وی با بیان این‌که در اداره کشور بسیاری زحمت کشیده‌اند، گفت: اگر نقصی وجود داشته است، از ما است و از اصل راه نیست. من از مجلس، قوه قضاییه، بخش تولید و بخش حمل و نقل که بیشترین همکاری را داشته‌اند، تشکر می‌کنم؛ چراکه همه اینها در اداره کشور ما را یاری کردند. از رهبری بابت پشتیبانی و حمایت‌هایشان تشکر می‌کنم و از ملت بزرگ ایران که کاری کرده‌اند یگانه بود. از خدا و امام عصر (عج)که پشتیبان این ملت است نیز تشکر می‌کنم و امیدوارم با یک همت دیگر کاری کنیم که تمامی دشمنان شرمنده شوند.ادامه مطلب ...

موضوع مطلب :

آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 586
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226714
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 586
  • بازدید دیروز: 895
  • کل بازدیدها: 13226714