سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

صحبت های قابل تامل روحانی در جلسه مشترک دولت با استانداران که به طور مستقیم جایگاه شورای نگهبان را نشانه رفته بود، جدای از دغدغه روحانی به عنوان مجری قانون اساسی از ابعاد مختلف قابل بررسی است. در اولین پیش بینی می توان این سخنان را مصداقی از به کارگیری سیاست تعویض زمین بازی تحلیل کرد.


چهار تحلیل از طعنه های روحانی به شورای نگهبان

نویسنده: حسین خان بابازاده

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از دیدبان:روز چهارشنبه رئیس جمهور در جلسه مشترک هیأت دولت با استانداران به بهانه دو انتخابات مهم هفتم اسفند 94 به سراغ جایگاه شورای نگهبان و مقوله تایید صلاحیت ها رفت که هدفیابی از بیان این مسائل نیاز به بررسی دقیق دارد. جدای از مسائل حاشیه ای مطرح شده توسط رئیس جمهور در این جلسه از جمله بیان "نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت" که با واکنش شدید فرمانده کل سپاه(1) رو به رو شد  و یا بحث های تکراری و دور از واقعیات پیرامون برجام، در این نوشته مشخصا به هدفیابی و گمانه زنی پیرامون چرایی بیان صحبت های رئیس دولت یازدهم نسبت به جایگاه شورای نگهبان و طعنه هایی که نثار این شورا کرد، خواهیم پرداخت .

1. انحراف اذهان و تعویض زمین بازی

نوع گفته های رئیس جمهور در حمله به شورای نگهبان را در اولین پیش بینی می توان با سیاست تعویض زمین بازی تطبیق داد. با گذشت نزدیک به چهل روز از برجام و بیان انتقادهای اساسی اهل فن به جمع بندی مذاکرات در کنار نبود پاسخ های قانع کننده و همچنین وضعیت نامشخص این توافق می توان از صحبت های رئیس جمهور اینگونه برداشت نمود که روحانی این سخنان را  برای کاهش فضای منفی و سرگرم نمودن منتقدین به موضوعات حاشیه ای دیگر در این زمان استفاده نموده است. البته این استراتژی در دولت های قبل هم در بعضی اوقات استفاه شده و به نوعی منتقدین خود را سرگرم موضوعات دیگر کرده تا توان تمرکز بر یک موضوع مهم از بین برود.

این نکته هم قابل ذکر است که جدای از بررسی برجام در شورای عالی امنیت ملی که ظاهرا به پایان کار خود نزدیک می شود و بررسی در مجلس و تشکیل کمیسیون ویژه که به تازگی اعضای خود را شناخته است، هنوز مسائل بسیار اساسی در بررسی شکلی و محتوای مذاکرات مانده و رد یا تصویب جمع بندی مذاکرات به زودی مشخص خواهد شد. گرچه دولت یازدهم علاقه شدیدی به تصویب سریع  این متن در جلسه اول شورای عالی امنیت ملی داشته و در عین حال هیچ گونه تمایلی به بررسی و تصویب برجام در مجلس ندارد.

2. داستان قدیمی نظارت استطلاعی و نظارت استصوابی

به اظهارات رئیس دولت یازدهم در جلسه مسترک با استانداران خوش بین هم می توان بود و این سخنان را ناشی از یک دغدغه قدیمی و به دور از یک نیت ناصواب دانست. می توان اینگونه تحلیل نمود، داستان قدیمی نظارت استطلاعی و نظارت استصوابی که در روزهای پر تنش اصلاحات -چه در دولت و چه در مجلس- نقل محافل بود ، این بار از سوی روحانی که جریان اصلاحات دولتش را رحم اجاره ای می خواند مطرح می شود. روحانی می گوید: "همه از نظر دولت برابرند و آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه هیأت‌های اجرایی هستند ...شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند... مگر مجلس اول پس از انقلاب اسلامی که در آن زمان حتی شورای نگهبان نیز وجود نداشت و همه حتی گروهک‌های مخرب در آن حضور داشتند بهترین مجلس تاریخ این کشور نبود؟"(2) در این باره گمانه زنی و البته پاسخی وجود دارد. می توان گفت که رئیس جمهور هنوز در آن دو راهی استصواب و استطلاع قرار دارد و سعی بر طی مسیر نظارت استطلاعی داشته- نظارت استطلاعی، آن است که ناظر تنها حق دارد از فعل مجری اطلاع یابد- و با جایگاه جدیدی که دوسال است بر آن تکیه زده است، در این فرصت مناسب دیده است که نظر خود را ارائه کرده و به کرسی نشاند.  در پاسخ به این گمانه می توان گفت در صورت اعتقاد روحانی به این موضوع، علی رغم عدم اظهار نظر ایشان در مورد ادوار گذشته، آیا این اعتقاد با احتمال قدرت گرفتن جناح مخالف ایشان در دولت بعد حفظ خواهد شد؟ پاسخ دیگر نگارنده به رئیس قوه مجریه توضیح اصل 98 قانون اساسی است که مفسر این قانون را شورای نگهبان اعلام می کند و تفسیر این شورا از اصل 99 "شورای‏ نگهبان‏ نظارت‏ بر انتخابات‏ مجلس‏ خبرگان‏ رهبری‏، ریاست‏ جمهوری‏، مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ و مراجعه‏ به‏ آراء عمومی‏ و همه‏ پرسی‏ را بر عهده‏ دارد." به این شرح بیان شده است: "نظارت‌ مذکور در اصل‌ 99 قانون‌ اساسی‌ استصوابی‌ است‌ و شامل‌ تمام‌ مراحل‌ اجرایی‌ انتخابات‌ از جمله‌ تأیید و رد صلاحیت‌ کاندیداها می‌شود.»" پر واضح است که علی رغم اصرار رئیس جمهور بر تایید یا رد صلاحیت ها در هیات های اجرایی، بحث صلاحیت شورای نگهبان در بحث تائید و یا ردصلاحیت ها به طریق اولی مطرح است چرا که این شورا در مرتبه بالاتر از هیات اجرایی برای تایید و احراز صلاحیت ها قرار دارد. در اینجا باید گفت با احترام به آقای روحانی اما تنها تفسیر معتبر قانون اساسی، تفسیر شورای نگهبان است و در مقابل این تفسیر همه تفاسیر حتی نظر رئیس قوه مجریه حقوقدان هم از درجه اعتبار ساقط است.

حتی این صحبت عجیب آقای روحانی که مجلس اول که بهترین بود! و در آن زمان شورای نگهبانی وجود نداشت هم با تاریخ همخوانی ندارد چرا که شورای انقلاب در آن زمان از طرف امام(ره) تا حدی از وظایف شورای نگهبان را انجام می داد.(3)

3. دست پیش روحانی برای رد صلاحیت ها

سومین بعد از هدفیابی ابعاد سخن اخیر رئیس جمهور در طعنه به جایگاه شورای نگهبان را می توان ناشی از فشار اطرافیان مسئله دار رئیس جمهور هم دانست که علی رغم تذکرات چندباره دلسوزان مبنی بر فاصله گیری از این افراد مسئله دار که روحانی را پلی برای آینده خود می بینند، اما رئیس دولت تدبیر از ایشان فاصله نگرفت.

مروری بر سابقه اقتدار شورای نگهبان و خصوصا صلابتی که این شورا در انتخابات سال 92 از خود نشان داد، به نوعی باعث شده است که این افراد حجت را برای خود تمام شده ببینند و این موضع روحانی را می توان دلیلی برای فشار از سوی فتنه گران به رئیس جمهور دانست که روحانی را علی رغم تخصصش مجبور به بیان ادعای خلاف واقع کرده تا تسکینی برای حامیان مسئله دار خود و همچنین اقناع فضای روشنفکری در جهت تلاش رئیس جمهور برای حضور همه افراد حتی مسئله دارها شود. به نوعی روحانی با این صحبت از زیر فشار آنان خلاص شده و در موضوع قطعی رد صلاحیت این افراد مسئله دار پیش دستی کرده است. نکته قابل بیان دیگر در این تحلیل را می توان خط شکنی رئیس جمهور و دادن گرا به حامیان رسانه ای خود در جهت ایجاد فشار به شورای نگهبان برای عقب نشینی از مواضع خود دانست.

4. آغاز رویکرد جدید دولت با تقویت چاشنی انتخابات

با گذشت نیمی از عمر مفید دولت اعتدال و باقی ماندن کمتر از دوسال به راحتی می توان این دولت را دولت انتخابات  نامید. چه از آن جهت که در دوسال ابتدایی دولت  مسئولان دولتی و به ویژه شخص اول دولت تدبیر بارها و بارها بدون اشاره به کارنامه ضعیف عملکرد خود تنها بر پیروزی لب مرزی خود افتخار کرده و اینکه حتی از شاخص ترین فعالیت این دوسال یعنی مذاکرات هسته ای گوشه چشمی به انتخابات چه مجلس و چه ریاست جمهوری داشتند که از ظریف و ابتکار تا جان کری این موضوع را تصدیق کرده اند. و چه از جهت دیگر که می توان سخنان اخیر روحانی در حمله به شورای نگهبان را آغازی بر نگاه ها به دوسال پایانی و دو انتخابات مهم مجلس و ریاست جمهوری دوازدهم دانست و این سخنان را تقویت چاشنی انتخاباتی دولت دانست که در وهله اول انتخابات مجلس با راهیابی حامیان دولت به بهارستان و در وهله دوم انتخابات ریاست جمهوری اهمیت دوچندان دارد.

سخن آخر

چهار تحلیل مطرح شده به طور یکجا هم می تواند بر صحبت های رئیس جمهور صدق کند و به طور همزمان دنبال شود. دیدگاه انتخاباتی دولت یازدهم در دوسال ابتدایی باعث از بین رفتن بسیاری از فرصت های خدمت به ملت ایران شد. فرصت مغتنم خدمت در نظام جمهوری اسلامی آرزوی هر فرد است که این موضوع در خصوص دولتمردان که این فرصت خدمت را همراه با حوزه وسیع خدمتی در اختیار دارند بسیار ارزشمندتر است. عموما رهبری انقلاب در دیدار هر ساله با دولتمردان در هفته دولت ، کاهش عمر خدمتگزاری و استفاده حدکثری از فرصت باقیمانده را به دولتمردان گوشزد می کنند. این مهم، عدم نگاه انتخاباتی دولت در دوسال باقیمانده، پرهیز از حاشیه سازی ها و قدرشناسی از فرصت ها توصیه هایی است که با توجه به حجم عظیم کارهای انجام نشده، امید است توسط دولت تدبیر و امید اجرا شود.

ارجاعات:

  1. http://didban.ir/fa/news-details/27624
  2. http://president.ir/fa/88757
  3. http://www.kayhan.ir/fa/news/53043موضوع مطلب : استراتژی روحانی برای دوسال پایانی دولت تدبیر چیست؟
دبیر انجمن صنفی کارگران از ابلاغ دستورالعمل جدید قراردادهای کار خبر داد که بر اساس آن، امضای قرارداد موقت در کار دائم ممنوع شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از تسنیم، با اشاره به اینکه پس از لغو دستورالعمل شماره 40 روابط کار، دستورالعمل جدید تهیه شده است، گفت: در این دستورالعمل قرارداد کارگران تعیین تکلیف می‌شود.

وی ادامه داد: این دستورالعمل بر دائم و موقت بودن قرارداد در کارهای مستمر و غیرمستمر تأکید دارد.

دبیر کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران با اشاره به  ابلاغ دستورالعمل شماره 41 روابط کار گفت: در راستای ابلاغ این دستورالعمل تأکید شده است دستمزد مطابق توافق به‌صورت پرداخت به حساب بانکی کارگران باشد.

وی ادامه داد: ماده 37 قانون کار پرداخت‌های دستی حقوق را منع کرده است. این در حالی است که اکنون پرداخت دستی در بنگاه‌های کوچک و خُرد به‌وفور دیده می‌شود. در صورتی که این دستورالعمل اجرایی شود به‌شرط توافق، پرداخت‌های دستی حقوق و دستمزد به‌ویژه در کارگاه‌های خرد ممنوع می‌شود و پس از آن ملاک هیئت‌های حل اختلاف تنها پرینت حساب بانکی افراد خواهد بود.

ابوی تأکید کرد: یکی از مواردی که در این دستور العمل لحاظ شده است این است که متناسب با نوع کار قرارداد دائم و موقت مشخص شود و قرارداد دائم در کار دائم و قرارداد موقت در کار موقت اجرایی شود.

وی اظهار داشت: از دیگر مواردی که متناسب با این دستورالعمل در قراردادهای کار باید تأکید شود درجه مهارت کارگر است، یعنی مشخص شود که کارگر چه نوع مهارتی دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، متن کامل دستورالعمل شماره (41) روابط کار به‌همراه تصویر ابلاغیه وزارت کار به‌شرح زیر است:

مدیران کل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها

با سلام و احترام

«به‌موجب تبصره (3) الحاقی به ماده (7) قانون کار، موضوع بند (1) ماده (41) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب 1394.02.11 مجلس شورای اسلامی؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده است برای قراردادهای کتبی نمونه برگ مخصوص تهیه نموده و در اختیار کارگران و کارفرمایان قرار دهد. نمونه قرارداد تهیه شده در یازده بند، به‌موجب این دستورالعمل برای آگاهی و اجرا ابلاغ می‌شود؛ در ضمن به‌پیوست قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که ماده (41) آن اصلاحاتی در قانون کار وارد کرده است نیز ابلاغ می‌گردد.
1. بند (1) قرارداد با توجه به ماده (2) قانون کار، مشتمل بر مشخصات دقیق طرفین می‌باشد. در این بند منظور از نوع و میزان مهارت، مهارت کارگر از نظر کارگر ساده، نیمه‌ماهر و ماهر و یا درجه مهارت در مورد کارگرانی که مهارت آنان درجه بندی شده است، می‌باشد. لازم به ذکر است که در صورت اختلاف در نوع و میزان مهارت بین طرفین، نظر سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یا دیگر مراجع صاحب صلاحیت ملاک عمل خواهد بود.
2. بند (2) قرارداد مشخص کننده نوع قرارداد است و برحسب این که قرارداد دائم، موقت و یا کار معین باشد، می‌بایست در محل مربوط درج شود، قرارداد دائم به قراردادی گفته می‌شود که کار ماهیتاً مستمر بوده و مدتی نیز در قرارداد ذکر نشده و یا تاریخ انقضایی برای قرارداد تعیین نشده باشد. قرارداد مدت موقت قراردادی است که مدت در آن ذکر می‌شود و یا اینکه تاریخ انقضای قرارداد تعیین می‌شود و یا ماهیت کار مستمر نمی‌باشد. قرارداد کار معین قراردادی است که در آن کارگر برای انجام کار مشخصی به کار گرفته می‌شود و بعد از اتمام کار، قرارداد نیز خاتمه می‌یابد.
3. در بند (3) قرارداد، نوع کار یا حرفه یا حجم کار و یا وظیفه‌ای که کارگر به آن اشتغال می‌یابد نوشته می‌شود. منظور از حجم کار در قرارداد، واحد کالا یا محصول و میزان کاری است که در نظام کارمزدی یا کارمزد ساعتی در مقابل دریافت کارمزد، مورد توافق طرفین قرار می‌گیرد.
4. در صورت توافق طرفین مبنی بر واریز حقوق و مزایا به حساب کارگر، بند (7) قرارداد تکمیل می‌گردد.

5. به‌استناد بند (ح) الحاقی به ماده (10) قانون کار و بند (ز) الحاقی به ماده (21) قانون کار موضوع بندهای (2) و (3) ماده (41) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، طرفین می‌توانند در صورت توافق در قرارداد کار حق فسخ درج نمایند. لازم به توضیح است که گنجاندن شرط فسخ، ویژه قراردادهای غیرموقت (دائم) می‌باشد و در صورت درج این شرط در قراردادهای موقت یا کار معین شرط مندرج باطل خواهد بود. همچنین شرط فسخ نباید خلاف قانون بوده و باید عرفاً‌ و عقلاً‌ امکان پذیر باشد.

6. با عنایت به اینکه به‌موجب بند (ز) الحاقی به ماده (21) قانون کار موضوع بند (3) ماده (41) قانون "رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" آمده است که "فسخ قرارداد به‌نحوی که در متن قرارداد (منطبق با قانون کار) پیش‌بینی شده است." بنابراین فسخ قرارداد کار باید شامل مواردی باشد که در قانون کار پیش‌بینی شده است. به همین لحاظ و از آنجا که به‌موجب ماده (165) قانون کار اخراج کارگر (فسخ یک‌جانبه قرارداد کار از طرف کارفرما) بدون دلایل موجه پیش‌بینی نشده است، به همین دلیل موضوع حق فسخ مزبور در بند (ز) ماده (21) قانون کار شامل خیار شرط موضوع ماده (399) قانون مدنی نمی‌شود و در نتیجه گنجاندن مدت معین برای فسخ قرارداد از طرف کارفرما یا کارگر یا هر دو یا شخص خارجی در قرارداد کار صحیح نبوده و باطل می‌باشد و در صورت گنجاندن مدت مزبور، مثل آن است که در قرارداد کار گنجانده نشده است. بنا بر حق فسخ مزبور در بند (ز) ماده (21) قانون کار، شامل انواع دیگر خیار همچون خیار تخلف از شرط می‌باشد، به این معنی که به‌عنوان مثال کارفرمایان می‌‌توانند با توافق کارگران در قراردادهای کار دائم شرط نمایند که در صورت تخلف کارگر از آیین‌نامه‌های انضباطی کارگاه، کارفرما بتواند قرارداد کار را فسخ نماید.

7. با عنایت به تبصره (4) به ماده (7) قانون کار موضوع ماده (41) قانون "رفع موانع  تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور" کارفرمایان موظفند به کارگران با قرارداد موقت به‌نسبت مدت کارگر مزایای قانونی پایان کار را به مأخذ هر سال یک ماه آخرین مزد پرداخت نمایند".

8. از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، دستورالعمل شماره (11) روابط کار به‌شماره ثبت 94647 مورخ 21 آذر ماه سال 1388 منسوخ و این دستورالعمل جایگزین آن می‌شود. مدیران کل محترم تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها مسئول حسن اجرای این دستورالعمل بوده و مفاد آن باید بلافاصله پس از ابلاغ به اطلاع کلیه کارشناسان و کارکنان مربوط رسانده شود».

 
موضوع مطلب :
پنج شنبه 94 مرداد 29 :: 2:26 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
بر اساس توافق محرمانه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران مجاز خواهد بود از بازرسان خود برای بازرسی سایت پارچین استفاده کند.
بر اساس توافق محرمانه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران مجاز خواهد بود از بازرسان خود برای بازرسی سایت پارچین استفاده کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فارس:پس از اصرار شدید اعضای کنگره برای دیدن متن توافق محرمانه ایران و آژانس، حالا خبرگزاری آسوشیتدپرس از فاش شدن بخش‌هایی از این متن خبر داده است.
بر اساس آن بخش از متن این توافق محرمانه که خبرنگار آسوشیتدپرس دیده، ایران مجاز خواهد بود برای بازرسی آژانس از سایت پارچین، از بازرسان ایرانی استفاده کند.
متنی که خبرنگار آسوشیتدپرس دیده، بر اساس گفته‌های خودش یک پیش‌نویس بوده و به اعتبار گفته‌های یک منبع آشنا با موضوع، تفاوت عمده‌ای با نسخه نهایی توافق محرمانه ایران و آژانس ندارد.
بر روی این گزارش نوشته شده بوده «تمهیدات جداگانه شماره 2» و این نشان می‌دهد که توافق دیگری (با شماره یک) میان ایران و آژانس برای بررسی ادعاهای ساخت سلاح هسته‌ای از سوی ایران، منعقد شده است.
در خصوص نحوه بازرسی از پارچین هم در این متن تمهیدی آمده که «نقش مأموران آژانس در بازرسی از سایت پارچین به سطح پایش پرسنل ایرانی موظف به بازرسی از سایت تقلیل یافته است.»
همچنین پرسنل ایرانی، از مناطقی که ادعا می‌شود با فعالیت‌های ادعایی صورت گرفته ارتباط داشته، عکس و فیلم تهیه می‌کنند و به بازرسان آژانس نشان می‌دهند.
بر اساس متن این توافق، بازرسان آژانس علاوه بر نداشتن اجازه ورود به پارچین، نمی توانند داشتن عکس‌ و فیلم‌های مربوط به اماکن حساس را طلب کنند زیرا برخی اماکن در پارچین، از نظر نظامی برای ایران مهم است.
بخش‌های بعدی توافق محرمانه‌ای که آسوشیتدپرس آن را منتشر کرده، نشان می‌دهد که بازرسان آژانس حق نمونه‌گیری میدانی ندارند و نمونه‌های درخواستی آنها هم توسط بازرسان ایرانی گرفته می‌شود.
این نمونه‌گیری ایرانی هم بی محدودیت نخواهد بود و تنها 7 مورد نمونه‌گیری از ساختمانی که غربی‌ها ادعا می‌کنند محل فعالیت‌های ادعایی غرب‌ها بوده، مجاز خواهد بود. نمونه‌گیری‌های بیشتر از مناطق خارج از سایت پارچین مجاز خواهد بود ولی محل این نمونه‌گیری‌ها هنوز مشخص نشده است.
در متن توافق آمده: «فعالیت‌ها(ی بازرسی) با استفاده از تجهیزات مورد تأیید ایران که مشخصات فنی مورد نیاز آژانس را داشته باشد، انجام خواهد شد و آژانس از صحت فنی کار مطمئن خواهد شد.»
آنگونه که خبرنگار آسوشیتدپرس دیده، در زیر توافق و در محل امضای طرف ایرانی، امضای «حسین تاش» معاون امور راهبردی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نقش بسته است.
آسوشیتدپرس از سمت امضاکننده ایرانی اینگونه نتیجه‌گیری کرده «امضاء شدن این متن از سوی این فرد به جای یک مقام آژانس اتمی ایران، نشان‌دهنده اهمیتی است که ایران برای این توافق قائل است.»
آسوشیتدپرس برای سنجش میزان صحت و سقم خبر خود، در پی مصاحبه با دیپلمات‌های ایرانی در وین (محل استقرار دفتر مرکزی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) بود که در انجام این کار ناموفق بود و «سرژ گاس» سخنگوی آژانس هم به خبرنگار آنها گفت که فعلاً نظری در این خصوص ندارد.
موضوع مطلب :
قوه مجریه در این دو سال گذشته تغییر و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته و اکثر مدیران ارشد و میانی دولت سابق کنار گذاشته شده و نیروهای جدید جایگزین آنها شده‌اند، اما هنوز خبری از برنامه‌های جدی برای حل معضلات در بخش‌های مسکن، اشتغال و معیشت مردم نیست.
برنامه اجرایی دولت برای مسکن، اشتغال و تولید چیست؟ به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:این روزها نیمی از عمر دولت گذشته، اما بر خلاف انتظاری که از حضور اقتصاددانان برجسته در این دولت می‌رفت و برخلاف وعده‌هایی که در انتخابات سال 1392 داده شد، اصلاحات خاصی در این 2 سال انجام نشد و ساختارهای معیوب اقتصادی کشور به روال سابق باقی مانده است و دستگاه‌های دولتی به امور روزمره خود مشغولند.
در حالی که حسن روحانی در اولین جلسه هیئت دولت، مسئله اقتصادی و حل معضلات اقتصادی مردم را اولویت اول دولت عنوان کرد، اما در عمل در 2 سال اخیر، اقتصاد کشور به حاشیه رفته و تحت تاثیر مذاکرات هسته‌ای قرار گرفت.
تقریبا تمامی مسئولان اقتصادی دولت نیز در این مدت، برنامه‌های عملیاتی خود را به نتیجه مذاکرات هسته‌ای گره زدند و عملا دست روی دست گذاشتند تا وضع تحریم‌ها مشخص شود.
در این مدت بارها این سخن از مسئولان اقتصادی و در پاسخ به سوالات درباره این که برنامه دولت برای فلان مشکل اقتصادی چیست، شنیده شد که حل آن مشکل منوط به لغو تحریم‌ها است و هر گاه تحریم‌ها لغو شود طی چند ماه این مشکل را حل می‌کنیم.

* اقتصاد معلق، بازار راکد

این رویکرد سبب معلق ماندن اقتصاد کشور شد، چرا که این نوع اظهارات مسئولان ارشد اقتصادی دولت به بازارها و فعالان اقتصادی پیام می‌داد که با حل مسئله هسته‌ای، آینده روشنی در انتظار اقتصاد کشور است.
بنابراین فعالان اقتصادی در این مدت دست روی دست گذاشتند، سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری خود را به بعد از مذاکرات هسته‌ای موکول کردند و مردم هم به امید رونق و ارزانی، خریدهای خود را به تعویق انداختند تا اقتصاد کشور علاوه بر مشکل عرضه، با معضل تقاضا نیز مواجه شود.
برنامه اجرایی دولت برای مسکن، اشتغال و تولید چیست؟این وضعیت سبب تشدید رکود اقتصادی کشور در 2 سال اخیر شد، این رکود از مسکن تا بورس را تحت تاثیر قرار داد، کارخانجات و واحدهای تولیدی با مشکل فروش مواجه شدند و مجبور به تعدیل نیرو شدند و اوضاع بیکاری وخیم‌تر شد به طوری که آمارهای رسمی هم از کاهش 700 هزار نفری تعداد شاغلان در 2 سال اخیر حکایت دارد. 
در نتیجه این وضعیت، نه مسکنی ساخته شد و نه شغلی ایجاد شد و گرانی‌ ارزاق و کالاهای اساسی هم برخلاف شعارهای تبلیغاتی دولتمردان و آمارها هیچ‌گاه متوقف نشد.
به عنوان نمونه، در اثر گران شدن چندباره مواد لبنی در 2 سال اخیر مصرف لبنیات در کشور به شدت کاهش یافته است. این وضعیت در بسیاری دیگر از اقلام اساسی نیز مشهود است و تولیدکنندگان را با معضل فروش مواجه کرده است. نتیجه کاهش درآمد تولیدکنندگان را این روزها در شاخص بورس مشاهده می‌کنیم که روند نزولی آن بدون توقف ادامه دارد.

* پایان دوره انتظار

در شرایط فعلی با توجه به پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای، باید دوره انتظار و معطلی اقتصاد را پایان‌یافته بدانیم، چرا که مهمترین مانعی که در 2 سال اخیر از سوی دولتمردان درباره حل معضلات اقتصادی کشور مطرح می‌شد، یعنی دیوار تحریم‌ها، شکسته شده و فرو ریخته است.

با توجه به حقایق فوق و انتظارات انباشته‌شده مردم، بیش از این نمی‌توان حل معضلات اقتصادی را معطل گذارد و از دولت انتظار می‌رود همانطور که پیش از توافق هسته‌ای وعده داده بود، اکنون راهکارها و طرح‌های عملیاتی برای مسائل اقتصادی مردم خصوصا مسکن، شغل و معیشت را اجرا نماید.


پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری اسلامی ایران, حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در اولین جلسه هیات دولت با بیان اینکه خدا را سپاسگزاریم که نعمت خدمت به مردم را به ما عنایت کرد، گفت: هر یک از اعضای دولت در انجام وظایف و مسئولیت‌های قانونی خود مشکلی از مشکلات را حل و موجب سرافرازی ایران عزیز باشیم و زندگی مردم را بهبود بخشیم لازم است شکری بزرگ به جای آوریم.

* نیمه عمر دولت مثل برق گذشت

در شرایط فعلی، نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی در اولین دیدار هیئت دولت در 6 شهریور 1392 درباره غنیمت شمردن فرصت خدمت به مردم ذکر کردند، بیش از گذشته قابل مداقه است. ایشان در آن دیدار خطاب به دولتمردان فرمودند: «نکته‌ای که در این زمینه‌ی خدمت هست، این است که وقت محدود است: چهار سال یا به نگاهی هشت سال؛ وقت محدود است، مثل برق هم میگذرد. من در همین اتاق یا آن اتاق با بعضی از دولتهای قبلی که بعضی از شماها هم در آنها بودید، همین را مکرّراً تکرار کردم: روز اوّلِ دولت به فکر این باشید که این مثل برق میگذرد. وقتی انسان به چهار سال پشت سرش نگاه میکند، میبیند کأنّه مثل یک روز گذشت - تَمرُّ مَرَّ السَّحاب - منتها در داخل همین وقت محدود، فرصتها نامحدود است؛ یعنی هر ساعتِ شما یک فرصت برای شما است. هر حادثه‌ای که پیش می‌آید یک فرصت برای شما است. هر فکری که به ذهن شما میرسد، ابتکاری که به ذهنتان می‌آید، یک فرصت برای شما است. این فرصتها را از دست ندهید.»
اگر دولت بخواهد همچون نیمه اول عمر خود در حوزه اقتصاد به امور روزمره بپردازد، قطعا 2 سال آینده هم خواهد گذشت و آنگاه نه مشکل مسکن مردم حل خواهد شد، نه شغلی ایجاد خواهد شد و نه معاش مردم بهبود خواهد یافت.

برنامه اجرایی دولت برای مسکن، اشتغال و تولید چیست؟

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد دولت باید برای حل معضلات اصلی اقتصادی کشور برنامه عملیاتی طراحی و اجرا کند. دولت با توجه به نتایج برجام که در رسانه ها مطرح میکند، اکنون باید اعلام کند که برای هر یک از مسائل اقتصادی زیر دقیقا چه طرح و برنامه‌ای دارد:

1. اشتغالزایی و کاهش نرخ بیکاری

2. بهبود وضعیت معیشتی و قدرت خرید مردم

3. تولید انبوه مسکن و خانه‌دار کردن اقشار فاقد مسکن ملکی

4. اصلاح نظام هدفمندی یارانه‌ها خصوصا یارانه نقدی خانوار و یارانه بخش تولید

5. مبارزه با مفاسد اقتصادی خصوصا در حوزه قاچاق گسترده کالا

6. کاهش فاصله طبقاتی و توزیع عادلانه درآمدها

7. رسیدگی به مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته کشور

8. معضل کم‌آبی

9. مشکلات زیست‌محیطی همچون ریزگردها

10. گسترش زمین‌خواری، تغییر‌ کاربری‌های غیرقانونی و از بین رفتن مراتع و زمین‌های کشاورزی
 
11. معضل حمل‌ونقل همگانی در کلانشهرها خصوصا تهران

12. اصلاح نظام ناکارآمد اداری، توزیع کالا و خدمات و نظام بهره‌وری کشور

13. خودکفایی در محصولات اصلی کشاورزی خصوصا با توجه به کم‌آبی

14. عقب‌ماندگی در توسعه میادین نفت و گاز کشور

15. بستن حفره‌های فساد در نظام بانکی کشور و عدم اجرای بانکداری اسلامی

16. معضل رانت‌ در بخش‌هایی چون واردات، خوراک پتروشیمی‌ها، مناطق آزاد، وام‌های کلان بانکی و...

17. ارتقاء کیفیت کالاهای تولید داخل خصوصا در کالاهای مورد توجه مردم مثل خودرو

18. گسترش مهاجرت از روستاها به شهرها، حاشیه‌نشینی و فقر و عقب‌ماندگی حومه کلانشهرها

19. رکود شدید صنایع و واحدهای تولیدی

20. فرار مالیاتی دانه درشت‌ها خصوصا در حوزه املاک و دلالی

21. و...موضوع مطلب :
چهارشنبه 94 مرداد 28 :: 9:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا


دکتر عباسی - بررسی برجام.mp4 | دانلود فیلم 
موضوع مطلب :
چهارشنبه 94 مرداد 28 :: 1:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود به رفتار آمریکایی ها بعد از جمع بندی مذاکرات اشاره کردند: "امروز آمریکا آبروی گذشته را در این منطقه ندارد؛ میخواهند این را بازسازی کنند. در کشور ما هم قصدشان همین است؛ در ایران هم نیتشان این است. آنها به خیال خودشان، در این جریان مذاکرات هسته‌ای از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور."


مروری بر رفتار آمریکای بعد از مذاکرات

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از دیدبان:بعد از مذاکرات وین و نگارش متن برجام، اظهارات خصمانه مقامات فعلی و سابق آمریکا علیه ایران درحالی ادامه دارد که فضای مثبت سیاسی بر روابط دو جانبه با بسیاری از کشورهای غربی حاکم شده و موجی از سفر مقامات بلندپایه کشورهای اروپایی و نمایندگان شرکت های بزرگ اقتصادی به تهران جدای از انتقادهای وارد به این سفرها به راه افتاده است؛ اما خوی استکباری و سلطه گری آمریکا گویا همچنان نسبت به ایران نه تنها کاسته نشده بلکه جری تر هم شده است به گونه ای که رهبرانقلاب در دیدار اخیر خود بیان کردند: «نقشه دشمن نفوذ است؛ می خواهند در کشورهای اسلامی و در کشورهای این منطقه، یک نفوذی به وجود بیاورند که تا ده ها سال ادامه داشته باشد. در کشور ما هم قصدشان همین است؛ در ایران هم نیتشان این است. آنها به خیال خودشان، در این جریان مذاکرات هسته ای -این توافقی که حالا نه در اینجا هنوز تکلیفش معلوم است، نه در آمریکا؛ هم اینجا معلوم نیست که رد بشود یا قبول، هم آنجا معلوم نیست که رد بشود یا قبول- نیت آنها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور. ما این راه را بستیم و این راه را به طور قاطع خواهیم بست؛ نه نفوذ اقتصادی آمریکایی ها را در کشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آنها را، نه حضور سیاسی آنها را، نه نفوذ فرهنگی آنها را؛ با همه ی توان مقابله خواهیم کرد؛ اجازه نخواهیم داد.» طبعا بررسی رفتارهای آمریکا بعد از جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای وین پرده از سیاست های آینده آمریکا برخواهد داشت و تعهد این بازیگر در دوره ی اجرای توافق در صورت تصویب، و همچنین گوشه ای از نقشه ی نفوذ آن را به نمایش خواهد گذاشت؛ که در ادامه به بررسی محور رفتارهای آمریکا بعد از 23 تیر پرداخته می شود:

ایران دشمن قسم خورده

با اینکه کشور ایران همه فعالیت های هسته ای خود را زیر نظر سازمان انرژی اتمی انجام داده و همیشه اعلام کرده که قصد ساخت سلاح های هسته ای را ندارد و گزارش های آژانس هم این ادعا را ثابت می کند و حتی خود رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه خبری ‌بی ب ‌سی هم اذعان داشت: «ما مسیر‌های ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را بسته ایم. این اولویت اول ما بود زیرا اگر ایران به سلاح هسته ای دست می یافت با حمایت بمب هسته ای چالش استراتژیک بسیار بزرگتری را برای آمریکا، اسرائیل، متحدین مان در خلیج [فارس] و متحدین اروپایی مان پدید می آورند.» جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا هم در گفتگو با رهبران جامعه یهودی، گفت: « این ایده که ایرانی ها می توانند از روند راستی آزمایی طفره بروند، امکان پذیر نیست.» اما با این حال آمریکا ایران را همچنان متهم به ساخت سلاح هسته ای کرده و دشمن خود می خواند؛ وال استریت ژورنال بیان کرد که بسیاری از سیاستمداران آمریکایی اعلام کرده اند نگران این مسئله هستند که توافق کنونی امکان دستیابی ایران به سلاح هسته ای پس از پایان این دوره را فراهم سازد.

به گونه ای باراک اوباما تاکید کرده: «اختلافات ما با ایران واقعی و جدی است و تاریخ دشوار و پیچیده میان کشورهای ما غیرقابل انکار است. ما با ایرانی طرف هستیم که بیش از سی و پنج سال دشمن قسم خورده آمریکا بوده است.» همچنین جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا طی کنفرانس خبری روزانه خود گفت که ایران دوست آمریکا نیست، ایران همچنان به تامین مالی و اقدامات بی ثبات کننده می پردازد. در این صورت آیا می توان ایران را یک دوست خطاب کرد؟ نه، فکر نمی کنم که بتوانیم اینگونه خطاب کنیم. جان کری وزیر خارجه آمریکا هم طی سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا گفت: هیچ چیز در این توافق بر اساس اعتماد نبوده است. ما ساده لوح نیستیم و تاریخ را می دانیم. ما می دانیم که ایران در منطقه چه کاری انجام می دهد، در یمن، در سوریه، در عراق، حزب الله لبنان، اما اگر قرار است آنها را عقب برانیم اولین قدم این است که ایرانی را عقب برانیم که سلاح هسته ای ندارد. وی با اشاره به اینکه دیگر گزینه موجود بمباران تأسیسات هسته ای ایران است و "کاملاً روشن می گویم که ما این گزینه را از روی میز برنداشته ایم"، اما به نقل از رئیس جمهور کشورش گفت: "جنگ باید آخرین راه چاره باشد نه اولین. در این راستا سناتور دموکرات "بن کاردین" هم اذعان داشت: ما به ایرانی ها اطمینان نداریم اما باید احساسات را کنار گذاشته و به توافق بنگریم.

گزینه نظامی روی میز

آمریکا که همواره ایران را تهدید به گزینه نظامی می کرد حتی بعد از توافق هم تغییری در رفتار دولتمردانش ایجاد نشد و همان روال قبلی ادامه پیدا کرده است به طوری که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در گفتگو با شبکه خبری ‌بی بی سی گفت اگرچه توافق هسته ای با ایران در حال نهایی شدن است اما موضوعات مهم دیگری باقیست که امیدوار است آنها را از طریق دیپلماتیک و "در صورت لزوم از طریق نظامی" حل کند. رویترز اعلام کرد استیو اسرائیل نماینده آمریکایی در جمع خبرنگاران تأکید کرده که جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا به نمایندگان دموکرات گفته است که در توافق هسته ای ایران، هیچ چیزی وجود ندارد که گزینه اقدام نظامی را حذف کند. همچنین اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در آستانه سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین گفته است: « توافق هسته ای ایران برای متوقف کردن تهران در دستیابی به سلاح اتمی به این معنا نیست که گزینه نظامی از روی میز حذف شده است. یکی از دلایلی که این توافق با ایران خوب است، آن است که این توافق مانعی برای استفاده از گزینه نظامی نخواهد بود. ما در حال ارتقای چنین گزینه نظامی هستیم تا در صورت نقض مفاد توافقنامه از سوی ایران، از آن استفاده کنیم.» کارتر هم با انتشار بیانیه ای بر کمک واشنگتن برای ارتقای امنیت اسرائیل تأکید کرد، که در آن گفته است: «آمریکا در صورت نیاز از گزینه نظامی استفاده خواهد کرد تا از متحدان خود حمایت کند.» در این رابطه جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید هم اذعان کرد:« اگر زمانی ما مطمئن شویم که آنها به توافق پایبند نیستند آنگاه ما همچنان گزینه های زیاد و مختلفی را در اختیار خواهیم داشت. بازگشت تحریم ها یا حتی اجرای گزینه نظامی.»

این اظهارات در حالی است که چارلز فریمن سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی و رئیس شورای سیاست خاورمیانه در مصاحبه با اسپاتنیک تاکید کرد که آمریکا این حق را ندارد که اگر تهران را به نقض مفاد توافقنامه هسته ای متهم کند، به ایران حمله نظامی نماید. فریمن افزود: ما این حق را نداریم که از زور علیه ایران استفاده کنیم چرا که قوانین بین المللی چنین حقی را به ما نمی دهد. حمله به ایران آن هم در شرایطی که شورای امنیت چارچوب مربوط به محدود کردن برنامه اتمی این کشور را تصویب کرده است، نقض قوانین بین المللی به شمار می رود. وی تصریح کرد: لفاظی های پس از توافق هسته ای باید تعدیل شود تا این واقعیت نمایان شود که در حال حاضر بر سر تدابیری برای مدیریت مشکل، توافق حاصل شده است. "همه گزینه ها روی میز است" و عبارات دیگری مانند این، دیگر چیزی بیشتر از اظهارات نیشدار نیست. تهدید به اقدام نظامی علیه ایران برای نابودی تاسیسات اتمی هرگز یک گزینه معتبر نخواهد بود. این تنها یک موضع گیری سیاسی توخالی است.

اقدام نظامی علیه ایران

اما تهدید گزینه نظامی روی میز از طرف آمریکا صرفا محدود به سیاست های اعلامی آمریکا نبوده و در قالب سیاست های اعمالی هم جامه عمل به تن کرده است. رئیس جمهوری آمریکا با حضور در کنفرانسی خبری گفت من در نگرانی های اسرائیل، سعودی ها و شرکای خلیجی مان در مورد ارسال سلاح از ایران و ایجاد نزاع و آشوب در منطقه شریک هستم. در مورد نگرانی های موجود درباره ارسال سلاح، ایالات متحده و شرکای خلیجی آن باید اشتراک اطلاعات امنیتی خود را بیش از پیش افزایش دهند. در این راستا دنیس راس مشاور سابق باراک اوباما پس از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی اعلام کرد:« برای داشتن یک گزینه نظامی معتبر، تنها این کافی نیست که بگوییم همه گزینه ها روی میز است. ما باید قاطع تر باشیم.» همچنین بنیامین کاردین سناتور دموکرات آمریکایی در واکنش به این توافق گفت: اگر توافق هسته ای اجرا شود، آمریکا باید کمک های نظامی به اسرائیل و کشورهای دوست خود در خلیج فارس را افزایش دهد، کشورهایی که اکنون برای به شکست انجامیدن این توافق تلاش می کنند.

رسانه های خبری آمریکا هم اعلام کردند دولت باراک اوباما که اخیرا به توافق هسته ای با ایران دست یافته است، در نظر دارد با کمک به کشورهای عربی برای توسعه و تقویت سامانه دفاع موشکی، نگرانی این کشورها نسبت به توافق هسته ای ایران را کاهش دهد. روزنامه وال استریت ژورنال نوشت واشنگتن قصد دارد علاوه بر توسعه سامانه دفاع موشکی همگرا بین متحدان کلیدی خود در منطقه خاورمیانه شامل عربستان، ارسال سلاح به این کشورها را نیز تسریع بخشد.

در تایید این موضوع شبکه تلویزیونی«راشا تودی» بیان داشت گزارش ها حاکی است که دولت آمریکا به منظور کاهش تنش های به وجود آمده بین واشنگتن و تل آویو به دنبال توافق هسته ای اخیر 1+5 با ایران در وین، پیشنهاد افزایش یک و نیم میلیارد دلاری کمک های نظامی سالانه خود به اسرائیل را مطرح کرده است. بر اساس اعلام منابع اسرائیلی در گفت وگو با روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست»، افزایش کمک های نظامی آمریکا به اسرائیل به معنای این است که تل آویو اسکادران های مازادی برای جنگنده های اف 35 در اختیار خواهد داشت و بودجه لازم برای تامین هزینه های مربوط به تحقیق و توسعه سیستم های دفاع موشکی اش نیز فراهم می شود و همچنین مهمات لازم برای پر کردن انبار تسلیحاتی خود را که در جریان بمباران سال گذشته اش در غزه خالی شده است، به دست خواهد آورد. منابع آگاه در گفت و گو با روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» اعلام کرده اند که اسرائیل در حال حاضر سالانه 3 میلیارد دلار از آمریکا کمک نظامی دریافت می کند که بیشتر این کمک ها صرف خرید سخت افزارهای نظامی آمریکایی مانند جنگنده و سیستم های دفاع موشکی می شود؛ با این حال بحث میان مقامات آمریکایی و اسرائیلی درباره افزایش کمک های نظامی سالانه به اسرائیل تا حدود 4.2 و 4.5 میلیارد دلار مطرح شده است.

وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه الشرق الاوسط بر اراده کشورش برای اتخاذ یک راهبرد با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای مقابله با ایران تأکید کرد. جان کری در این مصاحبه به "جدی بودن واشنگتن در تلاش برای مقابله با ایران در منطقه" اشاره کرد و گفت که ملاقات با همتایانش در شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر فقط برای آگاه کردن آنها از همه جزئیات توافق هسته ای نیست بلکه بر شکل دهی به یک راهبرد برای مقابله با تهران و تحرکات غیرقانونی اش در منطقه متمرکز خواهد بود. همچنین اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین گفت: آمریکا می خواهد همکاری در زمینه های مقابله با تروریسم، نیروهای عملیات ویژه و امنیت دریایی و همین طور دفاع موشکی و امنیت سایبری را با کشورهای عربی ارتقا دهد و مدعی شد که ایران تهدیدی مشترک برای ریاض و واشنگتن قلمداد می شود. مشاور سابق رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که با توجه به توافق هسته ای ایران، امنیت اسرائیل باید با مهمات و تسلیحات تخریب کننده پناهگاه زیرزمینی تقویت شود و خواستار آن شد که واشنگتن بمب افکن های بی52 را در اختیار رژیم صهیونیستی قرار دهد. بمب افکن های بی52 قادر به حمل بمبهای 30هزار پوندی معادل 15 تن برای تخریب پناهگاه های زیرزمینی است. کارشناسان نظامی بر این باورند که برای از بین بردن تأسیسات هسته ای ایران به این نوع بمبها نیاز است.

همچنین آمریکا به دنبال توسعه و استقرار سامانه های دفاع موشک بالستیک در لهستان و رومانی با انگیزه هدف قرار دادن ایران و کره شمالی بوده و نیکلاس برنز معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با اسپاتنیک مخالفت روسیه با استقرار سامانه های دفاعی را بی ارزش دانست و توافق هسته ای اخیر را عامل عدم استقرار این سامانه ها ندانست. این در حالی است که تئودور پاستول استاد موسسه تکنولوژی ماساچوست و مقام سابق پنتاگون در مصاحبه با اسپوتنیک تصریح کرده بود سامانه دفاع ضد موشکی بالستیک آمریکا برای دفاع و حمایت از اروپا در برابر حملات ایران، لازم نخواهد بود. چون هیچ تهدید موشک بالستیکی از جانب ایران، علیه آمریکا و اروپا وجود ندارد. این کارشناس موشکی در ادامه اظهار داشت: ایران قابلیت ساخت موشک های دوربرد را برای تهدید آمریکا ندارد.

بازگشت تحریم ها

یکی از اصلی ترین هدف ایران از مذاکرات هسته ای با کشورهای 5+1 لغو همه تحریم ها بود اما اظهارت مقامات آمریکایی به گونه ای است که در صورت لزوم، احیای تحریم ها را حق مسلم خود دانسته و حتی در برخی حوزه ها قصد افزایش فشار بر ایران را دارند به گونه ای که اوباما اذعان داشت اگر ایران درباره توافق هسته ای تقلب کند، تحریم ها به سرعت باز خواهند گشت و این توافق رئیس جمهور بعدی آمریکا را در موضع قدرتمندتری در قبال ایران قرار خواهد داد و تحریم ها با یک سازوکار «احیای سریع» مجدداً علیه این کشور به اجرا گذاشته خواهد شد. همچنین وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد ما مکانیزمی را فراهم کرده ایم که بر اساس آن می توانیم به سازمان ملل برویم، یک کشور می تواند به شورای امنیت برود. ما این توانایی را داریم که تحریم ها را به سرعت بازگردانیم و یا هر تحریمی را که می خواهیم اعمال کنیم و در صورتی که به ما دسترسی ندهند آنها را به دلیل نقض توافق پاسخگو گردانیم.

مقامات آمریکایی بیان داشتند که تحریم های مربوط به سه حوزه حقوق بشر، موشکی و تروریستی هم ادامه خواهد یافت. ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک آمریکا هفته گذشته در نشست استماع کنگره گفته بود: تحت هیچ شرایطی ما فشار بر ایران در خصوص قابلیت های موشک بالستیک و قاچاق سلاح را کاهش نخواهیم داد. همچنین الیزابت روزنبرگ، مدیر بخش انرژی، اقتصاد و امنیت در مرکز امنیت جدید آمریکا که قبلاً مشاور ارشد وزارت خزانه داری آمریکا در حوزه تروریسم و اطلاعات مالی و تحریم ها بود و نقش کلیدی در طراحی و تدوین تحریم های اعمال شده علیه ایران ایفا کرد در نشستی درباره توافق هسته ای وین که هشت اندیشکده آمریکایی بانی آن بودند و در مرکز تحقیقاتی وودرو ویلسون در واشنگتن برگزار شد، گفت: تحریم های دیگری علیه ایران مطرح است که به علت اقداماتی ازقبیل حمایت از تروریسم و ایجاد بی ثباتی است که قوانینی درباره آن وجود دارد و همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند. تحریم ها یکی از مؤثرترین ابزارها درقالب ابزارهای قهری مطرح در جعبه ابزار سیاست خارجی آمریکا است. جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا هم گفت: رفع تحریم ها تنها پس از اثبات تعهد ایران به توافق انجام خواهد شد. ما تحریم های تجاری و تحریم های سپاه پاسداران را بر نخواهیم داشت. و کری هم افزود: انزوای ایران به علت حمایت از تروریسم و حمایت از تجارت سلاح و حمایت از حوثی ها و حزب الله لبنان ادامه خواهد داشت.

با اینکه وزیران امور خارجه و انرژی آمریکا طی مقاله ای نوشتند اگر ایران به مسئولیت های خود عمل نکند، تحریم ها به جای خود باز خواهند گشت و هیچ کشوری نمی تواند مانع از این اتفاق شود و در همان زمان نیز تحریم های اقتصادی تا زمانی که ایران به تعهدات کلیدی خود عمل نکند دست نخورده باقی خواهد ماند واین تعهدات شامل حذف هسته رآکتور اراک، قطع اتصال و مهر و موم کردن 13 هزار سانتریفیوژ و انتقال بخش عمده ای ذخایر اورانیوم به خارج از کشور است و البته تحریم های آمریکا در زمینه تروریسم، حقوق بشر و موشک ها نیز همچنان ادامه خواهد یافت؛ اما جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید پا را از این هم فراتر گذاشت و رفع تحریم ها را منوط به انتقال یک دسته اطلاعات سری کرد که برای تکمیل اطلاعات خود روی آن حساب ویژه باز کرده اند.

جاش ارنست در کنفرانس خبری پنجشنبه گفت: پیش از آنکه هر گونه کاهش در تحریم های ایران ایجاد شود، آنان می بایست اطلاعات و دسترسی لازم را برای تکمیل گزارش در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ابعاد نظامی احتمالی (PMD) برنامه اتمی این کشور قرار بدهند. در واقع برخلاف اظهارات برخی از جمهوری خواهان، این توافق بدون ارائه این اطلاعات و دسترسی ها به کارشناسان هسته ای در آژانس بین المللی انرژی اتمی قابل اجرا نیست. ما روی اعطای دسترسی به آژانس برای تکمیل گزارش خود حساب باز کرده ایم و البته موضوع دیگری که صحت دارد، این است که ما نیز اطلاعات زیادی در خصوص برنامه اتمی ایران داریم. چیزی که مهم است این است که ایران پیش از دریافت هرگونه تخفیف در تحریم ها، می بایست به ملزوماتی که آژانس برای دسترسی به اطلاعات دارد، پایبند باشد.

جمع بندی

صفحات تاریخ پر است از بدعهدی های کشوری مثل آمریکا و سابقه پر فراز و نشیب ایران چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن گواه شکست حتمی کشور متکی به آمریکا می باشد. به نظر دیدبان جمع بندی نهایی مذاکرات هسته ای وین جدای از ضعف های فنی و حقوقی آن، در سطح بین المللی، اقتدار و صلح طلب بودن ایران را به نمایش گذاشت. این موضع قطعا یک تجربه ای ارزشمند به حافظه تاریخی ملت ایران و خصوصا دولت یازدهم خواهد افزود که به جای آنکه چشم به دست کشورهای مستکبری همچون آمریکا بدوزد، به توان داخلی خود اتکا کرده و دل به لبخندهای دشمن نبندد.
موضوع مطلب : از فکر نفوذ همه جانبه دشمن از طریق برجام تا انفعال دولت یازدهم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از روزنامه اعتماد:نامش چیاکو است؛ یعنی کوه‌بلند. قامت این کوه 10 ساله خمیده شده، بیماری نادر «دوشن» توان ایستادن، نفس کشیدن و حتی بازی کردن را از او گرفته است. پدرش به «اعتماد» می‌گوید: پسرش، هر روز از گوشه در به توپ بازی همسن و سال‌هایش در کوچه نگاه می‌کند در حالی که از آخرین باری که پای خودش به توپ خورده سال‌ها می‌گذرد؛ در پنج ماهگی، رشد غیرطبیعی‌اش، رخت نگرانی را بر تن پدر و مادرش پوشاند و سرانجام پزشکی متخصص مبتلا بودن او به «دوشن» را به آنها اطلاع داد.
بیماری نادری که تنها در پسران بروز می‌کند و از هر 3500 کودک نصیب یکی می‌شود. «دوشن» شدیدترین نوع از بیماری‌های ماهیچه‌ای است که عوارض آن در مواقع شدید منجر به عدم توانایی در راه رفتن، معلولیت بالا و مشکلات تنفسی می‌شود.
از 10سال پیش قرعه 3500‌ام به نام چیاکو خورده است. او از پشت تلفن، با لهجه غلیظ کردی به «اعتماد» می‌گوید که دوست دارد پشت نیمکت کلاس چهارم مدرسه ابتدایی مریوان بنشیند اما رشد بیماری این توان را از او گرفته. او می‌خواهد ربات‌ساز شود؛ آرزویی که از ناتوانی استخوان‌ها و از لابه‌لای نفس‌های تکه‌تکه‌اش می‌توان چرایی انتخاب آن را حدس زد؛ ربات‌ها می‌توانند به‌راحتی بایستند و راه بروند.

چیاکو فرزند چندم شماست؟
من دو پسر دارم. چیاکو پسر دوم من است و 10 سال دارد. پسر بزرگ‌ترم هم 17 ساله است.

شما از چه زمانی متوجه بیماری چیاکو شدید؟
چند ماه از تولد چیاکو گذشته بود که متوجه شدیم رشدش مثل کودکان طبیعی نیست. پسر اول من سالم است اما حرکات چیاکو مثل دوران نوزادی برادرش نبود.

وقتی او را پیش پزشک مریوان بردید، متوجه بیماری‌اش شدند؟

خیر. در مریوان متخصص کودک نداریم. آن زمان پزشکان به ما گفتند چیاکو رشدش طبیعی است اما ما که هر روز او را می‌دیدیم خیلی نگران بودیم برای همین یک روز او را به تهران بردیم. پزشک متخصص مغز و اعصاب چند آزمایش برایش نوشت تا معلوم شد چیاکو یک بیماری نادر به نام «دوشن» دارد.

این بیماری چه تاثیری روی چیاکو گذاشته؟

چیاکو از زندگی افتاده، نمی‌تواند روی پاهایش بایستد. وقتی بلندش می‌کنم، حداقل 20 ثانیه طول می‌کشد تا بتواند سرپا شود. چند قدم که برمی‌دارد، زمین می‌افتد. اگر یک چیز خیلی جزیی هم به پایش گیر کند تعادلش را از دست می‌دهد. الان بیماری‌اش بدتر شده. مشکل قلبی پیدا کرده، قفسه سینه‌اش جلو آمده و شکمش رفته داخل، تکرر ادرار دارد، مشکل اعصاب و تنفسی هم پیدا کرده.

چیاکو به مدرسه می‌رود؟

چیاکو اول دبستان را خودش رفت، کلاس دوم و سوم من بلغش می‌کردم و می‌بردم. الان باید برود کلاس چهارم اما دیگر نمی‌تواند. قبلا معلمی داشت که از من و همسرم خیلی بیشتر به او می‌رسید اما او بازنشسته شده. البته از مدرسه به ما نگفته‌اند که نمی‌توانند او را نگهداری کنند، بنده خداها وظیفه‌ای هم ندارند، رشد بیماری چیاکو جلوی مدرسه رفتنش را گرفته.

چیاکو چگونه سرگرم می‌شود؟
او نمی‌تواند با همسن و سال‌های خودش بازی کند. در یک اتاق 12 متری می‌نشیند و فقط تلویزیون نگاه می‌کند. آنقدر به تلویزیون خیره شده که چشمانش قرمز شده‌اند. ما او را کنار در می‌بریم تا حداقل بازی دوستانش در کوچه را نگاه کند. الان تابستان است اما زمستان که هوا سرد باشد دیگر فقط باید در خانه بماند. اگر هوا آلوده باشد هم نمی‌تواند درست نفس بکشد.

چه کسی مسوولیت نگهداری از چیاکو را به عهده دارد؟
مادرش دیسک کمر دارد و حتی اگر خانه آتش بگیرد نمی‌تواند از جایش بلند شود. مغازه من کنار خانه است. برای مراقبت از چیاکو هر روز به خانه می‌آیم و دوباره برمی‌گردم. در خانه هم شرایط‌مان خیلی سخت است. خانه ما گازکشی نیست. کمی که هوا تغییر می‌کند، مشکلات تنفسی چیاکو آزارش می‌دهد. خود من هم یک سال و نیم است نتوانسته‌ام به دیدن خانواده‌ام بروم. چیاکو را هم نمی‌توانیم جایی ببریم چون بدنش خیلی آسیب‌پذیر است.

چیاکو تحت درمان پزشک قرار دارد؟

از چند ماه پیش تحت کاردرمانی قرار گرفته. دکتر گفته باید یک‌سال کاردرمانی انجام شود که مقداری جلوی بیماری‌اش را گرفته اما عوارض جانبی این بیماری هر روز در چیاکو بیشتر می‌شود. او خیلی پرخاشگر شده، مدام داد می‌زند، هرچیزی دستش بیاید پرتاب می‌کند.

دارو هم مصرف می‌کند؟

نه. اوایل دکتر برایش قرص‌هایی تجویز کرده بود که مصرف‌شان موقتی بود. چون این داروها آنقدر قوی است که هرچند تا 50 درصد جلوی بیماری «دوشن» را می‌گیرد اما عوارض بدتری دارد و پشتش بیماری‌های بیشتری می‌آید. برای همین دکتر گفته فقط باید با کاردرمانی جلوی رشد بیماری را بگیریم.

هزینه درمان چیاکو چقدر می‌شود؟

هر بار کاردرمانی 30 هزار تومان هزینه دارد، می‌دانم که شاید این پول برای بعضی‌ها اندازه یک پاکت سیگار باشد اما برای من که کارگر جوشکاری هستم، با روزی 40 هزارتومان درآمد خیلی زیاد است... هزینه‌های درمان بیماری دیسک کمر همسرم هم هست. تازه من هر روز هم کار ندارم، پنج ماه است کار خوبی به پستم نخورده.

از مسوولان کسی به شما در تامین هزینه‌ها کمک می‌کند؟
هیچ کسی به چیاکو کمک نمی‌کند. جز یک خیری در تهران که کمک حال‌مان است. از طرف بهزیستی هم ماهانه 52 هزار تومان به حساب چیاکو واریز می‌کنند که من فقط می‌توانم با این پول برای پسرم لباس زیر بخرم.

شما خودتان پیش مسوولی نرفتید تا کمک بگیرید؟

قبلا یک بار پیش فرماندار مریوان رفتم اما او باور نکرد که چیاکو مریض است و برخورد بدی داشت.

چه برخوردی با شما داشت؟

آن روز با کلی اصرار من را به اتاق فرماندار مریوان راه دادند. چیاکو در بغلم بود. او را کنار دست فرماندار روی صندلی نشاندم. فرماندار فکر کرد دروغ می‌گویم که او مریض است برای همین دست چیاکو را گرفت تا از روی صندلی بلندش کند اما او نتوانست روی پایش بایستد و افتاد زمین. با این حال فرماندار به من گفت هیچ چیز عجیبی ندیده و من دارم با پسرم بازاریابی می‌کنم.

درخواست شما از مسوولان چیست؟

قبلا می‌خواستم به من کمک کنند اما آنقدر بی‌توجهی شد که ناامید شدم. پرونده چیاکو در بهزیستی هنوز تکمیل نشده و این تازه بخشی از مشکلات ما است. فقط می‌خواهم بگویم که مسوولان با کمک کردن به بچه من نشان می‌دهند که یک کودک در این مملکت ارزش دارد.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4325
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520590
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4325
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520590