سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل ازظهور12 ، روزنامه “رأی الیوم” به سردبیر روزنامه نگار سرشناس جهان عرب “عبدالباری عطوان” در شماره روز گذشته خود با استناد به مطلبی که در روزنامه دیلی ستار چاپ انگلیس منتشر شده بود، نوشت: نیروهای امنیتی انگلیس از دفتر و موسسه خیریه “خدام المهدی” بازرسی کردند.

این روزنامه در ادامه افزود: این فرد سی و چهار ساله شبکه ای به نام “فدک” را اداره می کند که مأموریت ویژه ی این شبکه اختلاف میان مسلمانان شیعه و سنی است.

دیلی ستار همچنین نوشت: دلیل بازرسی نیروهای امنیتی دلیل این بوده که قرار است “یاسر الحبیب” کلیسایی به قیمت 1.2 میلیون پوند خریداری کند و آن را به صورت رسمی مقری برای شبکه “فدک” تبدیل نماید.

این روزنامه اعلام کرده است که این انجمن خیریه مورد حمایت کاخ پادشاهی انگلیس است.

روزنامه دیلی ستار در پایان نوشت: دفتر این شبکه هم اکنون در یکی از روستاهای اطراف لندن قرار دارد و از آنجا اداره می شود.
موضوع مطلب : یاسرالحبیب

طنز روزگار است که در ایران همواره مدعیان جمهوریت، دموکراسی، حقوق بشر، جامعه مدنی و ... بزرگترین دشمنان آن بوده اند و علیرغم کارنامه سیاه شان در این باره تلاش دارند تا خود را به عنوان یگانه پرچمدار آن معرفی کرده و منتقدان خود را از صحنه به در کنند.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز، دراین باره اگر از شعار دموکراسی و آزادی توسط مشروطه خواهان در صد سال قبل بگذریم که با این شعارها، اولین مخالف خود یعنی شیخ فضل الله نوری را به دار کشیدند، نمی توان از اظهارات اخیر محمد خاتمی در  هفتاد‌ و پنجمین نشست ماهانه «بنیاد باران» به سادگی عبور کرد که ضمن دفاع از مفهوم «جمهوریت» گفته است: «ما به‌عنوان کسانی که دلبسته به این انقلاب و اسلام هستیم با همه وجود از جمهوریت نظام دفاع می‌کنیم؛ با همه لوازمی که جمهوریت دارد.»

این اظهارات وی در حالی بیان می شود که نگاهی به عملکرد مفتضحانه وی و هفمکرانش طی سالهای گذشته در قبال رای مردم به خوبی روشن می سازد طی سه دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بزرگترین آفت و تهدید جمهوریت نظام، جریان اصلاحات بوده است که در بسیاری از مواقع با نپذیرفتن رای مردم و تحقیر خواسته ی ملت، در صدد اجرای خواسته های خود به نام دموکراسی بوده است.

شاید بزرگترین مصداق این مساله، انتخابات سال 88 و 92 ریاست جمهوری باشد که اصلاح طلبان و محمد خاتمی با پذیرش نتیجه یکی و رد نتیجه دیگری، التزام خود به جمهوریت و رای مردم را به خوبی نشان دادند.

همچنین اردوکشی های خیابانی سال 88 و ایجاد اهرم فشار برای ابطال رای 25 میلیونی محمود احمدی نژاد در حالی از سوی خاتمی و همفکرانش انجام شد که همچنان بعد از گذشت 5 سال از آن برهه هیچ سندی مبنی بر تقلب در انتخابات از سوی اصلاح طلبان منتشر نشده است و در مقابل بسیاری از آنها از جمله موسوی لاری وزیر کشور خاتمی اعلام کردند که اساسا در ساختار انتخاباتی ایران امکان تقلب در شمارش آرا آن هم با 11 میلیون رای اختلاف وجود ندارد.

اما انتخابات سال 92 نیز برگ دیگری از فضاحت جریان اصلاحات در مقابله با رای مردم را به نمایش گذاشت چرا که در این رقابت، حسن روحانی کاندیدای مورد حمایت آنها تنها به خاطر 260 رای بیشتر، به عنوان رییس جمهور ایران معرفی شد و در حالی که این امکان وجود داشت شورای نگهبان و وزارت کشور با قرائت نکردن تنها 7 دهم درصد رای روحانی، انتخابات را به دور دوم بکشانند و در پی آن، مقدمات پیروزی کاندیدای دیگر به جز حسن روحانی را فراهم سازند، هیچ گاه چنین نکرده و با دقت و صحت کامل، ضمن شمارش آرای تمام کاندیداها پیروزی دکتر حسن روحانی در این رقابت حساس را اعلام کردند.

اما نکته جالب توجه این بود که در این دور از انتخابات، محمد خاتمی و بسیاری دیگر از همفکرانش نه تنها اعتراضی به نتیجه انتخاباتی که همان شورای نگهبان و وزارت کشور 4 سال قبل برگزار کردند نداشتند بلکه با جشن و پایکوبی، رای شکننده و لب مرزی 50.7% خود را پیروزی قاطع خود اعلام کردند.

با این حال مشخص نیست که امروز خاتمی به عنوان یکی از سران فتنه سال 88 با چه انگیزه و هدفی بیان می دارد که از جمهوریت نظام دفاع می کند، بدون آنکه توضیح دهد کارنامه سیاه خود وهمفکرانش در مقابله با رای مردم و کودتا در برابر آن چگونه قابل توضیح است؟
موضوع مطلب : خاتمی: با همه وجود از جمهوریت نظام دفاع می کنیم!, پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار, سیدمحمدخاتمی
از اوایل اردیبهشت‌ماه، قیمت بنزین سهمیه‌ای 7000 ریال، قیمت بنزین آزاد 10000 ریال و گازوئیل 2500 ریال خواهدشد.
نرخ انواع سوخت تعیین شد به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:بر اساس اظهارات امروز رئیس جمهور، قرار است فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به طور رسمی از همین هفته آغاز شود.
یک منبع آگاه درباره نحوه قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی در دولت با توجه به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: قرار است از اوایل اردیبهشت‌ماه قیمت بنزین سهمیه‌ای 700 تومان، قیمت بنزین آزاد 1000 تومان و گازوئیل 250 تومان شود.
پیگیری‌های خبرنگار اقتصادی مشرق حاکی از آن است این قیمت‌ها تاکنون در دولت نهایی شده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد قیمت مذکور از اوایل اردیبهشت‌ماه در سراسر کشور اجرا می‌شود.
به گفته حسن خسروجردی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفتی ایران، اگر برای عرضه سوخت مصرفی اندکی تخفیف برای برخی وسایل نقلیه قائل شویم، عدالت بیشتری در این باره ایجاد می‌شود.
وی درباره قیمت بنزین 1000 تومانی با بیان اینکه در حال حاضر حداقل 65 درصد از نرخ‌های بین‌المللی کمتر هستیم ، گفت: برای رسیدن به این نرخ‌ها، قیمت بنزین باید کمتر از 1000 تومان نشود.
بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند؛ با توجه به بار روانی افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قیمت بنزین 1000 تومانی و گازوئیل 250 تومانی را در شرایط کنونی منطقی و عادلانه می‌دانند و معقتدند قیمت بنزین در فاز دوم نباید کمتر از 1000 تومان شود.
به گفته مسؤولان وزارت نفت سهمیه بنزین 400 تومانی ذخیره‌شده در کارت‌های سوخت نمی‌سوزد و براساس مهلتی که دولت به مصرف‌کنندگان می‌دهد، مردم می‌توانند از این بنزین ذخیره‌شده استفاده کنند.موضوع مطلب :
دولتی ها طی هفته های اخیر بیش از آنکه به تشریح فوائد انصراف مردم از یارانه بپردازند، بیشتر وقت خود را به تهدید مردم مبنی بر احتمال جریمه شدن افرادی که اطلاعات نادرست بدهند، صرف کردند. از طرف دیگر دولت در طول هفته های گذشته کمتر به تشریح برنامه های تشویقی خود برای آندسته از خانوارهایی که انصراف می دهند پرداخت و همین مسائل در کنار خاطره تلخ برجای مانده از ماجرای سبد کالای حمایتی دولت، سبب شد تا اعتماد مردمی مد نظر دولت نسبت به یارانه ها شکل نگیرد.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا- در شرایطی که دولت طی دو هفته اخیر تمام تلاش و همت خود را برای منصرف کردن مردم از دریافت یارانه به کار گرفته بود، آخرین اخبار از تعداد متقاضیان دریافت یارانه ها نشان می دهد که بیش از 70 میلیون نفر از مردم کشور برای دریافت یارانه های نقدی ثبت نام کرده اند. این در حالی است که هنوز 2 روز دیگر تا پایان مهلت ثبت نام باقی مانده و آنهایی که به هر دلیلی در طول 10 روز گذشته نتوانسته اند ثبت نام کنند، در این 2 روز مهلت خواهد داشت تا انصراف یا عدم انصراف خود از دریافت یارانه ها را اعلام کنند. 
در این بین اما ثبت نام بیش از 70 میلیون نفر در طول 10 روز گذشته در شرایطی رخ داد که اغلب رسانه های گروهی از صدا و سیما گرفته تا روزنامه های حامی و مخالف دولت نیز به یاری دولتمردان شتافته بودند تا مردم را به انصراف از دریافت یارانه ترغیب کنند. در این خصوص حتی اکثر تریبون های نماز جمعه سراسر کشور نیز از مردم و افراد متمول جامعه درخواست داشتند تا از دریافت یارانه نقدی خودداری کنند، اما گویا پروژه "نه به یارانه" با این تعداد ثبت نام در آستانه شکست خوردن قرار گرفته است. 


 
در فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها 77.5 میلیون ایرانی یارانه نقدی دریافت می کردند که تعدادی از آنها به ایرانیان خارج از کشور مربوط می شد. از همین رو دولت ماهانه 3500 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی تامین اعتبار می‌کرد و این موضوع با توجه به آغاز فاز دوم هدفمندی یارانه ها دولت را با چالش مواجه می کرد. از همین رو مردان دولت یازدهم به این فکر افتادند که بار دیگر از مردم برای دریافت و یا انصراف از یارانه نقدی ثبت نام کنند، اما با آمار جدید به دست آمده گویا تعداد انصراف دهندگان از دریافت یارانه کمتر از 10 درصد بوده است.  
 
چرا مردم انصراف ندادند؟
 
تاکنون دولت با محوریت سازمان هدفمندی یارانه‌ها تعداد دقیق ثبت نام کنندگان یارانه نقدی را بنا به دلایل خود، اعلام نکرده است اما براساس اطلاعات رسیده به یکی از خبرگزاری ها، در 10 روز نخست ثبت نام، تعداد متقاضیان دریافت یارانه از مرز 70 میلیون نفر گذشته است، ضمن اینکه تعداد انصرافی ها هم همچنان کمتر از 10 درصد هستند. در این بین از 24 میلیون خانوار ایرانی که در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها یارانه نقدی می‌گرفتند، تاکنون حدود 22 میلیون خانوار خواستار تداوم پرداخت یارانه نقدی شده‌اند و قطعا این تعداد در روزهای شنبه و یکشنبه که فرصت مجددی برای جاماندگان است، بیشتر هم خواهد شد.
در این بین عدم انصراف مردم برای دریافت یارانه و ثبت نام بیش از 70 میلیونی نشان از عدم اعتماد مردم نسبت به دولت و آینده تفکرات اقتصادی آن دارد. چراکه طبق اظهارات رئیس جمهور از هفته آینده قرار است فاز دوم هدفمندی یارانه ها عملیاتی شود و بر اساس آن افزایش قیمت ها نیز در پی خواهد بود. از سوی دیگر دولتی ها طی هفته های اخیر بیش از آنکه به تشریح فوائد انصراف مردم از یارانه بپردازند، بیشتر وقت خود را به تهدید مردم مبنی بر احتمال جریمه شدن افرادی که اطلاعات نادرست بدهند، صرف کردند. از طرف دیگر دولتمردان در طول هفته های گذشته کمتر به تشریح برنامه های تشویقی خود برای آندسته از خانوارهایی که انصراف می دهند پرداخت و همین مسائل در کنار خاطره تلخ برجای مانده از ماجرای سبد کالای حمایتی دولت سبب شد تا اعتماد مردمی مد نظر دولت نسبت به یارانه ها شکل نگیرد. 
از سوی دیگر گروهی از کارشناسان اقتصادی معتقدند دولت در مورد زمان اجرایی کردن و نحوه اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی اشتباهاتی را مرتکب شده است و برخی بر این باورند که دولت می‌توانست برای ارتقای اعتماد عمومی اعلام کند که در فاز دوم هدفمندی مردم با افزایش قیمت حامل‌های انرژی مواجه نخواهند شد.
در این خصوص عماد افروغ در خصوص لزوم جلب اعتماد مردمی از سوی دولت، می گوید: اگر اعتماد مردم از دست برود به راحتی مرمت نمی شود. با شناختی که از رفتارهای بعد از انقلاب و سیاست ها دارم فکر می کنم مردم ما خیلی نجیب هستند و باید قدر آن ها را دانست. گاهی رفتارها وسیاست هایی به مردم القا شده که جا داشته اعتراض توفنده ای داشته باشند اما این کار را نکردند.
از سوی دیگر صادق زیبا کلام نیز در خصوص ماجرای یارانه ها گفته است: دولت بنا دارد به یکسری از مردم یارانه نقدی را پرداخت کند و به گروهی دیگر این یارانه را ندهد. این در حالی است که تفکیک این افراد از هم کار بسیار دشواری است. اینکه آیا افراد در فرم ها حقیقت را می گویند یا نه نیز از جمله مسائلی است که دولت را با چالش روبرو می کند. از سوی دیگر نیز احتمالا ماجرای سبد کالای دولت تکرار شود. دولت و شخص رئیس جمهور نیز باید با مردم ارتباط بیشتری داشته باشد و به مردم بگوید که چرا باید از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند و بگوید که هزینه 4 ماه یارانه معادل بودجه کل بهداشت و درمان است یعنی چه.
 
حذف یارانه؛ چالش جدید دولت با مردم
 
صبح امروز رئیس جمهور در جمع فرماندهان نیروی انتظامی در بخشی از سخنان خود با اعلام این خبر که تا پایان هفته مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها عملیاتی و اجرایی می‌شود گفت: ما باید در این خصوص قانون را اجرا کنیم، طبق قانون می‌دانیم که یارانه باید به افرادی داده شود که نیازمند و متقاضی هستند. 
با این تفاسیر به احتمال فراوان از تعداد 70 میلیون ایرانی ثبت نام کننده برای دریافت یارانه ها، شمار قابل توجهی از این افراد از دریافت یارانه نقدی توسط دولت حذف خواهند شد. این در حالی است که خاطره سبد کالای دولت در آخرین روزهای سال 92 و ماجرای ارائه سبدهای حمایتی به برخی افراد و عدم پرداخت آن به برخی دیگر هنوز از یاد مردم نرفته و همین موضوع نگرانی ها را نسبت به حذف یارانه نقدی نیز افزایش داده است. حال باید منتظر ماند و دید که دولت بار دیگر خاطره تلخ سبد کالا را تکرار خواهد کرد یا اینکه این بار واقعا افراد متمول جامعه از قشر ضعیف تر جدا شده و حق به حق دار خواهد رسید. 
موضوع مطلب : چرا مردم از دریافت یارانه انصراف ندادند؟
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: چنانچه برخی طرح‌های آزار دهنده در اقتصاد وجود نداشت، در این مقطع زمانی اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها را آغاز نمی کردیم.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مهر: اسحاق جهانگیری در اولین همایش توانمندی های بانوان گفت: مطابق داده های مرکز آمار نرخ مشارکت اقتصادی در سال 92 معادل 37.6 درصد عنوان شده که سهم مشارکت مردان 63 درصد و نرخ مشارکت زنان 12.4 درصد بوده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: یکی از شاخص هایی که هم اکنون به مرز هشدار در کشور رسیده، بیکاری است که مهمترین دغدغه دولت این است که این بیکاری مربوط به افراد کم سواد و بی سواد نیست و مربوط به افراد تحصیلکرده جامعه است.
وی تصریح کرد: نرخ بیکاری در سال 92 به 10.3 درصد رسیده که این نرخ در میان خانم‌های 15 تا 24 سال 40 درصد و بین مردان در این رده سنی 24درصد است.
به گفته جهانگیری، مهمترین چالشی که پیش روی دولت و حکومت در وهله فعلی قرار دارد، مسئله بیکاری است که جز با سرمایه گذاری و رشد اقتصادی میسر نمی شود، البته طرح های زودبازده و سایر عناوینی که در سال های گذشته برای حل معضل بیکاری از سوی دولت اجرا شده بود، منجر به وضعیت نامناسب بانک ها  و اقتصاد کشور شد.
معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: میلیاردها تومان از منابع بانکی به همین طرح ها اختصاص پیدا کرد و هم اکنون بیش از 80 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق بانک ها است که چنانچه به بانک ها برگردد مشکلات اقتصادی حل خواهد شد.
وی اظهار داشت: برنامه دولت در سال 93 این است که روند کاهنده تورم را ادامه دهد و در سال جاری به 25 درصد و در سال آینده به زیر 20 درصد برسد ضمن اینکه خروج از رکود نیز در دستور کار قرار دارد.
جهانگیری ادامه داد: اگر برخی از طرح های آزاردهنده هم اکنون در اقتصاد کشور وجود نداشت به طور قطع اجرای قانون هدفمندی یارانه ها را در این مقطع زمانی صورت نمی دادیم چراکه این طرح ها امروز می تواند تشدید کننده تورم در رکود باشد.
جهانگیری ادامه داد: برخی آسیب هایی که به دلیلی اجرای نامناسب قانون هدفمندی یارانه ها همچون کسری بودجه شدید وجود دارد دولت در اجرای فاز دوم در این مقطع زمانی مصمم کرده است.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: هم اکنون شرکت های مهم تولید کننده انرژی با بحران مواجه هستند و با وجود اینکه قرار بود 15 هزار مگاوات  نیروگاه وارد مدار شود هم اکنون 3800 مگاوات در دستور راه اندازی است.
موضوع مطلب :
روحانی با بیان اینکه در بحث یارانه ها نیروی انتظامی باید به یاری دولت به پا خیزد، تصریح کرد: ما در همین هفته مرحله دوم یارانه ها را عملیاتی و اجرایی می کنیم و یک قدم در قانون هدفمندسازی یارانه ها به جلو می‌رویم.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مهر، حسن روحانی امروز شنبه در نوزدهمین همایش سراسری فرماندهان نیروی انتظامی که در ستاد فرماندهی ناجا برگزار شد خطاب به مسئولان نیروی انتظامی، گفت: بسیار خوشحالم که خداوند این توفیق را عنایت کرد که در جمع شما فرماندهان عالی نظام، نیروی بسیار حساس و مهم انتظامی حضور داشته باشم.

وی افزود: در آستانه میلاد باسعادت صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا (س) قرار داریم و ان شاء الله همه شما و همه ما در پناه عنایت و الطاف آن حضرت و اهل بیت و خاندان رسالت قرار گیریم و در انجام وظایف خود موفق باشیم.

روحانی ضمن خسته نباشید به پرسنل ناجا به خاطر خدمات گسترده در ایام تعطیلات نوروز، گفت: مخصوصا از نیروی راهنمایی و رانندگی و مسئولان این بخش از نیروی انتظامی که در مسیر جاده ها شب و روز در همه ایام به ویژه تعطیلات بار سنگینی بر دوش دارند، تشکر می کنم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمار تصادف در تعطیلات سال 93 کاهش یافته است، گفت: کاهش آمار تصادفات بزرگترین تشویق برای شما و برای دولت خدمتگزار است.  اگر یک نفر هم کاهش یابد این تشویقی برای همه است چه برسد به کاهش تلفات صدها و هزاران نفر.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی وظایف بسیار گسترده و متنوع دارد، گفت: این نشانگر این است که این نیرو چقدر اهمیت دارد و انجام وظیفه آن با دشواری هایی روبرو است.

روحانی با اشاره به مسئولیت های سخت و حساسی که بر عهده نیروی انتظامی است، ادامه داد: نیروی انتظامی کارش با نیروی نظامی متفاوت است. نیروی نظامی مسئولیت تامین امنیت ملی را بردوش دارد که امنیت ملی نیز اکثر اوقات مقابله با تهدیدهای خارجی است اما تماس نیروی انتظامی با مردم عادی کوچه و خیابان است.

رئیس جمهور اعتماد عمومی را بزرگترین سرمایه نظام دانست و گفت: بخشی از این اعتماد عمومی به وسیله نیروی انتظامی تامین می شود و همه حاکمیت را در چهره نیروی انتظامی می دانند.

وی با بیان اینکه بخش بزرگی از مواجهه نظام با مردم توسط نیروی انتظامی صورت می گیرد، اظهار داشت: از لب مرز که مردم وارد کشور می شوند تا پیاده شدن از هواپیما و کشتی ها و یا قرار گرفتن در جاده ها، با نیروی نظامی مواجه هستند و نیروی انتظامی به عنوان بخش بزرگ حاکمیت و نظام برای مردم مطرح است و شکل برخورد و تعامل اخلاقی و مهارت حرفه ای این نیرو را مردم لمس می کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: از راه رفتن یک افسر پلیس و درجه دار گرفته تا نحوه لباس پوشیدن و طرز صحبت کردن با مردم، در رفتار نیروی انتظامی تاثیرگذار است.

روحانی ادامه داد: نیروی انتظامی از اول مرزها تا اعماق شب ها حضور دارند که کار آنها تنها مبارزه با جرم نیست و وظیفه اصلی آنان ایجاد نظم در جامعه است.

وی با بیان اینکه ایجاد نظم و انتظام با مبارزه با جرم متفاوت است، گفت: برخورد با رفتارهایی که از دید اجتماعی محکم و قابل پذیرش نباشد آنجا هم نیروی انتظامی وظیفه دارد.

روحانی تاکید کرد: شما موظف هستید نظم جامعه و از آن مهمتر امنیت عمومی را برقرار کنید. امنیت هم یعنی زندگی بدون دغدغه و آرامش خاطر. امنیت یعنی افراد جامعه نسبت به سرمایه های ارزشمند مادی و معنوی خود نگرانی نداشته باشند، این سرمایه گاهی خانه، حساب بانکی و سرمایه گذاری است و گاهی هم ارزش های معنوی.

اساس امنیت را حاکمیت قانون تامین می کند نه قدرت

رئیس جمهور با بیان اینکه امنیت امروز معنای بسیار گسترده ای دارد که تنها تامین بخشی از آن به عهده نیروی انتظامی است، افزود: یک وقتی فکر می کردیم هر چه نیروی ما قدرتمندتر، اقتدار ما قوی تر و در برخورد خشن تر باشیم، بهتر می توانیم امنیت را تامین کنیم اما هیچکس امروز این را قبول ندارد. قطعا پلیس باید مجهز و مقتدر باشد اما اساس امنیت تنها با قدرت تعیین نمی شود. اساس امنیت را حاکمیت قانون تامین می کند.

وی با بیان اینکه حاکمیت قانون و اجرای قانون در کشور باید به صورت ارزش دربیاید، گفت: باید همه احساس کنند که اگر به قانون عمل کرده اند ارزش و اگر عمل نکرده اند، ضد ارزش است.

روحانی قانون را معیار ارزش نامید و افزود: امام خمینی (ره) در بیانی فرموده بودند حکومت اسلامی یعنی حکومت قانون خدا، بنابراین باید ارزش تلقی شدن عمل به قانون و ضد ارزش تلقی شدن تخلف از قانون به فرهنگ تبدیل شود که این سرآغاز نظم و آرامش و امنیت است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: این فر هنگ در کنار حضور نیروی انتظامی با هم می تواند امنیت به معنای واقعی کلمه را ایجاد کند.

وی گفت: در یک کشور برای آنکه قانون پیاده شود مردم باید همراه باشند بنابراین بدون اقناع مردم و همکاری و مساعدت آنان، پیاده کردن نظم و امنیت ممکن نیست.

روحانی با بیان اینکه پلیس باید بتواند معروف را تبدیل به معروف کند، گفت: بعضی از مردم آن چیزی را که بنده منکر می دانم ممکن است منکر ندانند بنابراین اول ما باید مردم را قانع کنیم که این کار معروف است یا منکر و پلیس ابتدا باید امر به معروف کند و نهی از منکر عمل بعدی است.

وی با ذکر مثالی در این زمینه توضیح داد: مثلا اول باید کمربند ایمنی بستن را در جامعه جا بیندازیم و زمانی که تبدیل به فرهنگ شد، اگر کسی تخلف کرد و کمربندش را نبست، سپس جریمه کنیم.

روحانی گفت: یکی از اشکالات ما در جامعه این است که فکر می کنیم آن چه در ذهن من پلیس یا طلبه وجود دارد، مردم هم همان طور فکر می کنند.

رئیس جمهور افزود: بعضی مواقع ممکن است مردم برخی از رفتارهای نیروی انتظامی را شایسته، روا و معروف بدانند و برخی از رفتارهای آنها را ناشایست بدانند، برای این موضوع مثال های زیادی در ذهنم است که آن را بیان نمی کنم چرا که ممکن است مورد سوء استفاده قرار گیرد.

روحانی با بیان اینکه پلیس باید حرفه ای و دانش بنیان باشد، گفت: یعنی پلیس باید هر کاری که می کند با تحقیق علمی و پژوهش باشد و بازخوردهای اقداماتش را مورد بررسی و پژوهش قرار دهد.

وی تاکید کرد: پلیس باید مجهز و مقتدر باشد و همه اصول اخلاقی و انسانی را مراعات کند چرا که اقتدار با ادب و تواضع منافات ندارد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مسئولین نیروی انتظامی در مواجهه با مردم به عنوان نماینده نظام هستند، تصریح کرد: اخلاقتان، نحوه تماس و برخورد، چهره، کلام و نوع سخن گفتنتان با مردم بسیار مهم است، اخلاق و نحوه تماس شما با مردم می تواند مبلغ اسلام و نظام باشد و خدای نکرده می تواند اثر معکوس داشته باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه نیروی انتظامی و حتی دولت تنها مجریان قانون هستند، گفت: ما در برخورد با مردم نباید کمتر و یا بیشتر از قانون عمل کنیم.

وی تصریح کرد: این نکته نباید از ذهن ما برود که کشور شرعا، عرفا و قانونا مال مردم است و تمام مقامات کشور بدون استثناء منتخب مردم هستند و با رای مردم مشروعیت پیدا می کنند و ما باید در هر مسئولیتی که هستیم، خودمان را خادم مردم بدانیم.

وی تاکید کرد: هر چه خداوند و یا قانون مجازات تعیین کرده باید همان باشد و نه بیشتر. حتی اگر طرف مقابل ما اعدامی باشد حق نداریم در بردن وی به چوبه دار به آن توهین کنیم. قوانین را مجلس تصویب کرده و ما مجری هستیم بنابراین حق نداریم که قوانین را کم و زیاد کنیم و این رسالت سنگینی است که شما باید به آن توجه داشته باشید.

رئیس جمهور با بیان اینکه پلیس امروز از منزلت اجتماعی و جایگاه مردمی خوبی برخوردار است، گفت: مردم ما قدرشناس دولت هستند و دولت هم در حد توان خود هر چه بتواند کمک می کند همچنان که امسال با وجود مشکلات فراوانی که داشتیم در تخصیص اعتبارات بیش از 100 درصد برای پلیس اختصاص داده ایم.

روحانی با بیان اینکه در بحث یارانه ها نیروی انتظامی باید به یاری دولت به پا خیزد، تصریح کرد: ما در همین هفته مرحله دوم یارانه ها را عملیاتی و اجرایی می کنیم و یک قدم در قانون هدفمندسازی یارانه ها به جلو می‌رویم.

وی افزود: اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها تکلیفی است که قانون برعهده دولت گذاشته و قانون گفته است که در سال 93 یارانه تنها باید به کسانی داده شود که متقاضی و نیازمند هستند. ما در این هفته برای اجرا وارد عمل می‌شویم و من در این زمینه نیز بسیار حساسم.

رئیس جمهور کشورمان افزود: مثلا طبق مصوبه سال گذشته قرار شد قبوض آب و برق 24 درصد گران شود، اما مسئولان شرکت برق یک تفسیر دیگری از این مصوبه داشتند و به محض اینکه چند گزارش به من رسید، مسئولان را خواستم و دیدم آنچه که ما گفتیم برخلافش عمل شده و قبوض صادر شده را ابطال کردم.

روحانی توضیح داد: البته دولت بدهی سنگینی به شرکت برق دارد و ما دولتی که تحویل گرفتیم 20 هزار میلیارد تومان بدهکار شرکت برق بود و باید به تدریج این بدهی را پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: باید خیلی حواسمان را جمع کنیم که در اجرایی کردن فاز دوم هدفمندی یارانه ها به مردم فشار نیاید و این قانون را با شیب بسیار ملایمی شروع کردیم و شماها مسئولان نیروی انتظامی نیز باید به دولت کمک کنید تا این قانون احرایی و پیاده شود.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به شعار سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» گفت: در مساله اقتصاد و فرهنگ نیز دولت نیاز به نیروی انتظامی دارد؛ چراکه تا قاچاق وجود دارد نمی شود اقتصاد مقاومتی را درست کرد. بنابراین برای اجرایی کردن سیاست های رهبری و عملیاتی کردن اقتصاد مقاومتی ما نیاز به کمک نیروی انتظامی داریم.

وی با بیان اینکه امسال کشور را از رکود خارج می کنیم، بیان کرد: ما نیاز به تحول در عرصه اقتصاد داریم و یکی از هدف هایمان این است که امسال کشور را از رکود خارج کنیم؛ چراکه بیکاری ام‌المفاسد است و خیلی از جرایم ناشی از فقر است و اگر اشتغال رونق یابد، بسیاری از جرایم نیز کاهش می یابد.

روحانی تعامل نیروی انتظامی با مردم را در عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی بسیار موثر دانست و خاطر نشان کرد: امیدواریم در سال 93، سال بسیار خوبی پیش روی همه ما برای خدمت به مردم بخصوص در زمینه اقتصاد و فرهنگ باشد.
موضوع مطلب :
برخی جزیره‌های پراکنده در بعضی اوقات اصرار دارند که خودشان کار جدایی انجام دهند که این خطرناک است و یکی از خطرات آن این است که اینها طعمه گرگ‌های عقیدتی و تشکیلاتی می‌شوند.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از عماریون:به گزارش ستاد خبری اولین اجلاس ملی «اصحاب عشق»، صفار هرندی کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در این اجلاس در سخنانی گفت: تجمع شما مصداق کوثری است که حتما به مذاق طعنه‌زنان خوش نمی‌آید. باید خدا را شاکر باشیم البته بی‌آنکه بخواهیم به مسئولیت‌های بزرگی که در پیش رو داریم، مغرور شویم و نسبت به آن غافل شده و برداشت‌های فعلی خود دلخوش باشیم.
صفارهرندی ادامه داد: امیدارم که این خلاء‌ همانطور که تا الان پر شده در آینده نیز بیش از اینها جبران مافات کند.
وی تصریح کرد: باید بدانیم که مدیریت جهادی در مقابل چه مدیریتی مطرح می‌شود. مدیریت جهادی یعنی در فضایی عمل کردن که یک طرف آن اراده دشمن در تقابل حضور دارد. البته تعاریف مختلفی در این زمینه وجود دارد.
صفارهرندی تصریح کرد: آنچه مورد عنایت حضرت آقاست این است که در عمل جهادی یک طرف دشمن است که بدون لحاظ کردن آن جهاد شکل نمی‌گیرد.
وی با بیان اینکه در سال‌های دهه 60 به دلیل مسائلی نظیر جنگ و دوران دفاع مقدس که پیش آمد ناگزیر به ورود در مدیریت جهادی بودیم، گفت: وقتی جنگ تمام شد عده‌ای معتقد بودند که جهاد به پایان رسیده است، اما جلوه‌های تازه‌ای از جهاد پیش روی ما بود و با اعلام پایان جهاد مجموعه‌ای از اقدامات را انجام دادند.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در همین زمینه ادامه داد: یک تفکر معتقد بود که حالا که جنگ تمام شده باید دفتر جهاد راتعطیل کنیم و دور جدیدی را آغاز کنیم که حتی به این دوره جدید وجهه تئوریک هم می‌دادند. یکی از مقالاتی که در آن زمان منتشر شد مدیریت فقهی و مدیریت علمی نام گرفت.

برخی می‌خواستند مدیریت جهادی را محکوم به بی‌منطقی کنند

صفارهرندی در ادامه تاکید کرد: آنها قصد داشتند طوری مدیریت کنند که مدیریت جهادی به بی‌منطقی محکوم شود. افراد تعابیری نظیر فرارسیدن فصل خرد را مطرح کردند و اقداماتی در حوزه‌های فرهنگ، اقتصاد و سیاست بر مبنای تجدیدپذیری در آنها صورت گرفت.
وی ادامه داد:‌ کسانی که نظریه‌پرداز نگاه عدالت‌پیشه در انقلاب بودند، تئوری‌پرداز جریان رفاه‌زده شدند که در خطبه‌های نماز جمعه نیز آن را مطرح کردند و مردم را به دنیاطلبی و دنیاخواهی تشبیه می‌کردند و از این طریق فرهنگ رفاه‌زدگی و مصرف‌گرایی را ترویج می‌دادند. دست دراز کردن به صندوق بین‌المللی پول یکی از اقداماتی بود که برای گسترش فرهنگ و رفاه‌زدگی انجام شد. البته این اقدامات با اهداف اولیه انقلاب در تعارض است اما آنها به بهانه برخاستن در حوزه اقتصاد، وارونگی فرهنگی ایجاد کردند که باید آن را تحمل می‌کردیم.
صفارهرندی تصریح کرد: آنها می‌گفتند باید به مردمی که از جنگ خسته هستند تنفس داد و کمی تفنن و تفریح لازم است و باید فضا را از عصبانیت جنگ خارج کنیم که این مسئله در آثار فرهنگی ما در فیلم‌ها دیده می‌شد.
وی در ادامه اظهار داشت: در سیاست نیز با این تئوری که باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم، کوتاه آمدند و آمادگی معامله کردن ارزش‌های انقلاب با اغیار را پیدا کردند.
صفارهرندی ادامه داد: ما از یک دوره‌ای که ناگزیر به مدیریت جهادی بودیم، به دوره‌ای وارد شدیم که نسبت به گذشته‌های خودمان تصمیم گرفتیم و این کار توسط دست‌اندرکاران ایجاد شد.
وی در ادامه افزود: در این شرایط رهبری از یک طرف می‌خواهند کشور و نظام مستقر را حمایت کنند و از طرفی نیز باید در برابر این ناهنجاری‌ها موضع می‌گرفتند که در این مقابله و ایستادگی هشدار دادند و از مردم می‌خواستند که نگذارند که وارونگی فرهنگی اتفاق بیفتد.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در ادامه ایمان به خداوند و اعتماد به او را یکی از شاخص‌های مدیریت جهادی دانست و گفت: گاهی اوقات ما به ظاهر به خداوند ایمان داریم اما اعتماد نداریم. بنابر این در مواقعی که می‌گوییم توکل به خدا، به دنبال کانال باز کردن از آدم‌ها می‌گردیم که راه را باز کنیم.

پرهیز از یاس و ناامیدی از شاخص‌های مدیریت جهادی

صفارهرندی در ادامه افزود: امیدواری و پرهیز از یاس و ناامیدی یکی از شاخص‌های مدیریت جهادی است. رهبر انقلاب مکرر در طول سال‌های تصدی مسئولیت خطیرشان همواره بر امیدواری بین همه اقشار مردم و به خصوص جوانان تاکید کردند. نباید هیچگاه بگذاریم که امیدها کشته شود. اگر امید از بین برود آمادگی برای ذلت آغاز می‌شود.
وی تصریح کرد: همه کسانی که در جبهه مقدم مبارزه حضور داشتند، پس از اینکه امیدهایشان متزلزل شد مغلوب شدند. یکی از اهداف دشمن متزلزل کردن امید‌هاست که باید به آن توجه کرد.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در بخش دیگری از سخنانش خودباوری را یکی دیگر ازشاخص‌‌های مدیریت جهادی دانست و افزود: البته خودباوری در درون خودش آسیب‌ خودشیفتگی را نیز دارد. انسان در خودباوری نباید دچار خودشیفتگی شود، اما باید قبول کنیم که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیاری داریم. باید خودمان را باور کنیم و بدانیم که خیلی بیشتر از اینها هستیم.
صفارهرندی تاکید کرد: تردید به دل راه ندادن و مستقیم ماندن یکی دیگر از شاخص‌های مدیریت جهادی است. در این مسیر انگیزه‌هایی ممکن است انسان را دچار تردید کند. گاهی اوقات انسان در مسائل معنوی و منطقی دچار تردید و تزلزل می‌شود. گاهی اوقات معنویات انسان خوب است، اما شک او کارش را خراب می‌کند.
وی افزود: باید خودمان را تجهیز کنیم و در برابر تهدیدها که با ظاهری منطقی می‌آیند، مقاوم باشیم و در ایمان دچار تزلزل نشویم.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی ادامه داد: برخی از فعالان فرهنگی اسیر عملیات فرهنگی هستند، اما به درستی بهره‌ای از معارف نبردند. آنها باید بدانند که قطعا در جاها و مقاطعی کم می‌آورند.
صفارهرندی در ادامه اخلاص را یکی دیگر از شاخص‌های مدیریت جهادی دانست و گفت: اگر همه مواردی که برای مدیریت جهادی عنوان کردیم موجود باشد، ولی اخلاص نباشد، هر روز ممکن است که به گوشه‌ای از کار لطمه وارد شود. اگر اخلاص در کار نباشد از مسیر حق و الهی منحرف می‌شویم.
وی در ادامه اظهارداشت: اعتقاد به آموزه‌های الهی و سیره پیامبر اسلام در اخلاص مهم است که این موضوع در حوزه فرهنگ بیشتر خودشان را نشان می‌دهد.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در ادامه به داشتن غیرت دینی،اعتقادی و انقلابی را یکی دیگر از شاخص‌های مدیریت جهادی دانست و گفت: داشتن غیرت دینی، اعتقاد و انقلابی در برابر دشمنان خدا به هیچ وجه منافاتی با روحیه رافت و رحمت در برابر مومنین و دوستان خدا ندارد. ما گاهی اوقات در این موارد کم می‌آوریم.
صفارهرندی ادامه داد:‌افرادی مانند بازرگان به آیاتی از قرآن استناد می‌کرد که احساس می‌کرد باید با کافرین نیز رافت داشته باشد.

نرمش قهرمانانه به معنای کوتاه آمدن از ارزش‌ها نیست

وی تاکید کرد: استفاده کردن از روش‌های علمی و با تدبیر و برنامه عمل کردن منافاتی با پایبندی به ارزشهای اسلامی، دینی و اعتقادی ندارد. ما در تئوری به اندازه سر سوزنی از آرمانهای‌مان کوتاه نمی‌آییم، اما ممکن است در بعضی از جاها به نظر بیاید که کوتاه آمده‌ایم که رهبر انقلاب نیز از آن به نرمش قهرمانانه تعبیر می‌کنند، اما این بدان معنا نیست که ما از آرمانهای‌مان کوتاه آمده‌ایم.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در همین زمینه گفت: امام خمینی(ره) پس از پذیرش قطعنامه فرمودند که ما قطعنامه را پذیرفتیم و واقعا این کار را انجام داده‌ایم، اما سرسوزنی نباید از کینه مردم انقلابی‌مان نسبت به آمریکا کاهش یابد.
صفارهرندی در ادامه اعتقاد به عمل جبهه‌ای را یکی دیگر از شاخص‌های تحقق مدیریت جهادی دانست و گفت: عمل جبهه‌ای در حوزه فرهنگ به مراتب ضروری‌تر از عمل جبهه‌ای در حوزه نظامی است که ما به آن باید واقف باشیم.

انتقاد از فعالیت‌های فرهنگی "جزیره‌ای"

کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در ادامه ضمن ابراز تاسف از برخی فعالیت‌های فرهنگی به صورت جزیره‌ای گفت: برخی جزیره‌های پراکنده در بعضی اوقات اصرار دارند که خودشان کار جدایی انجام دهند که این خطرناک است و یکی از خطرات آن این است که اینها طعمه گرگ‌های عقیدتی و تشکیلاتی می‌شوند.
صفارهرندی ادامه داد:‌کسانی ادعای خط امامی بودن می‌کردند، اما از دایره منویات امام خارج شدند.
کسانی مدعی ورود در سلک یاران امام عصر بودند، اما از دایره منتظران واقعی خارج شدند و یا حتی روبروی آن حضرت نیز قرار گرفتند. هر کس از دایره عمل جبهه‌ای خارج شود به دنبال فرقه است.
وی پرکاری و خستگی‌ناپذیری را یکی دیگر از شاخص‌ مدیریت جهادی دانست و گفت: ساعت 8 صبح به سر کار آمدن و 2 عصر از کار برگشتن عملی جهادی نیست. ما باید روحیه‌ای خستگی‌ناپذیری و پرکاری داشته باشیم.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در ادامه افزود: آمادگی اخذ تصمیم یکی دیگر از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی است. بعضی از ماها ده‌ها جلسه می‌گذاریم و مشورت می‌کنیم، اما به تصمیم نمی‌رسیم. جلسه باید به تصمیم و عزم منجر شود.
صفارهرندی افزود: ابتکار و روحیه جوان داشتن این نیست که قانون را کنار بگذارند.

نباید به اسم انقلابی بودن قانون‌شکنی کنیم

وی ادامه داد: در مواقعی فهم افرادی از روحیه جهادی این بود که باید قوانین و قواعد را لگدکوب کنیم. اینطور نیست و نباید به اسم انقلابی بودن قانون‌شکنی کنیم.
کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی داشتن روحیه مردمی، سعه صدر و تواضع را یکی از دیگر از شاخص‌های مدیریت جهادی دانست و گفت: آمادگی برای قبول انتقاد یکی دیگر از شاخص‌های مدیریت جهادی است. مردمداری نباید به مردم‌خدایی منجر شود. بعضی‌ها برای اینکه دل مردم را به دست آورند، همه آرمانهایشان را فدای مردم می‌کنند. البته در ظاهر اینگونه است.
صفارهرندی در ادامه ولایتمداری و اعتقاد به ولایت را یکی از شاخص های مدیریت جهادی دانست و گفت: افراد باید به نظام ولایت اعتقاد داشته باشند ما ولایتی‌هایی پیش از انقلاب داشتیم که ولایتی که آنها از آن دم می‌زدند امام فرمودند که آنها دیانت هم نداشتند. کسی که وارد ولایت الهی می‌شود، باید به سلسله مراتب این ولایت توجه کند. نمی‌شود مرید امام زمان باشی ولی در مقابل نایب امام زمان بایستی.
وی ادامه داد: کسانی را در سالهای اخیر داشتیم که دم از ولایت می‌زدند، اما بعد معلوم شد که منظورشان این است که ولایتی که آنها به آن وصل هستند و معتقد بودند که این ولایت این امکان را به آنها داده که مقابل ولی امر منصوب از ناحیه امام عصر شاخ و شانه بکشند و مقابلش بایستند. ما چنین ولایتی را قبول نداریم، باید به نظام ولایت اعتقاد داشته باشیم.
صفار هرندی در ادامه اظهارداشت: باید مراقب باشیم که اگر پول بیت‌المال به دستمان رسید، در شناخت مصالح نظام و دست بردن به بیت‌المال و پول ریختن به پای این و آن و اینطرف و آن طرف دقت کنیم. مدیریت جهادی با وسواس به دست می‌آید.
وی تاکید کرد: نباید خودمان را طلبکار بدانیم بلکه دائم باید احساس دین کنیم. یکی از عوامل سقوط از مدیریت جهادی پس از جنگ و دوران دفاع مقدس این بود که بعضی‌ها طلبکار شدند و به دنبال طلب‌هایشان بودند که بعضی از همین "از معراج‌برگشتگان" به مطالبه‌گری افتادند. کسی که مسلح به نگاه جهادی است، هیچگاه احساس مدیون بودن را از دست نمی‌دهد.موضوع مطلب : مرید امام زمان مقابل نائب امام نمی‌ایستد, پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار, صفار هرندی در جمع فعالان فرهنگی
<   1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 345
  • بازدید دیروز: 4850
  • کل بازدیدها: 11775555
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 345
  • بازدید دیروز: 4850
  • کل بازدیدها: 11775555