سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه رزمندگان چشمه‌های فیاض تولید معنویت در کشور هستند، گفت: این در حالی است که این بزرگ‌مردان در حاشیه قرار گرفته‌اند و آن‌طور که شایسته است مورد توجه واقع نشده‌اند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از جهان، محسن رضایی - دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام - در گردهمایی رزمندگان بروجن، اظهار کرد: این گردهمایی در نوع خود یک ابتکار است و امید دارم این حرکتی که از این شهرستان شهیدپرور آغاز شده، به سراسر کشور تسری پیدا کند.
او با بیان این‌که تجلیل از مقام رزمندگان هشت سال دفاع مقدس در کشور مورد غفلت واقع شده است، افزود: در هر کشوری رزمندگان و سربازان آن کشور از اهمیت و جایگاه بالایی برخوردارند و کشور ما که یک کشور اسلامی است و ارزش‌های والایی در این رابطه دارد، ضروری است تا این برنامه‌ها با گستردگی بیشتری برگزار شود.
رضایی با بیان اینکه رزمندگان چشمه‌های فیاض تولید معنویت در کشور هستند، گفت: این در حالی است که این بزرگ‌مردان در حاشیه قرار گرفته‌اند و آن‌طور که شایسته است مورد توجه واقع نشده‌اند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دفاع مقدس نیاز به خاطره‌سازی ندارد، تصریح کرد: جنگ مملو از خاطرات بزرگی است و بازگو کردن این خاطرات کافی است تا اعجاب‌های بسیاری را به وجود آورد.
رضایی بر ضرورت گرامی‌داشت مقام و جایگاه رزمندگان در جامعه تاکید کرد و افزود: شما رزمندگان باید قدر خود را بدانید و دیگران هم باید قدر شما را آنطور که شایسته است، بدانند.
او با بیان اینکه تداوم راه شهدا کار دشواری است، تصریح کرد: امروز در جنگ اقتصادی با دشمن قرار داریم و همانطور که در دوران جنگ با نبرد خود بر دشمن غلبه کردیم، امروز نیز با جهاد اقتصادی باید توطئه‌های دشمن را خنثی کنیم.
رضایی افزود: تحریم‌های اقتصادی را در مشت رزمندگان کشور آب کرده و پیروزی دیگری را برای کشور به ثمر می‎رسانیم.
دبیر مجمع تشخصی مصلحت نظام با بیان اینکه ایران اسلامی امروز به یک قدرت بازدارنده تبدیل شده است، اظهار کرد: این قدرت به‌دست‌آمده ناشی از سختی‌های دوران دفاع مقدس است و از دل جنگ بیرون آمده است.
موضوع مطلب :

رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: فتنه گران از کودتاچیان بدترند؛ چراکه در آن‌جا شاه علیه نخست وزیر خودش کودتا کرد اما در این جا علیه آرای مردم کودتا کردند.
یک پیرمرد ورشکسته می‌گوید که با آمریکا دشمنی نداریم
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از ایسنا، سردار محمدرضا نقدی در اختتامیه پنجمین دوره طرح ولایت در دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) قزوین، اظهار کرد: امروز چشم همگان برای پیشرفت به دانشگاه‌ها دوخته شده؛ چراکه پیشرفت پایدار و ارزشمند با دانشگاه پیشرفته و برتر شکل خواهد گرفت.
وی الگو شدن ملت ایران را در جهان، جایگزین الگوی مکاتب غربی و شرقی خواند و تصریح کرد: این مکاتب نه تنها در تحقق جامعه آرام و متعالی شکست خورده‌اند بلکه در ادعای اقتصاد و رفاه مردم نیز با شکست مواجه شده‌اند.
وی 16 هزار میلیارد دلار کسری بودجه، چندین میلیون کارتن خواب و بیش از 50 میلیون جمعیت زیر خط فقر را در آمریکا ثمره‌ تفکر لیبرال سرمایه‌داری دانست و افزود: رشد منفی جمعیت در غرب یعنی جامعه غرب در فساد و روبه اضمحلال است که اگر از دیگر کشور ها مهاجر نپذیرند تا چند دهه دیگر جمعیت بومی نخواهند داشت و این بالاترین مصیبت برای یک جامعه است.
جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج با اشاره به تلاش دشمن برای مقابله و تخریب الگوی موفق ایران در جهان خاطرنشان کرد: برای غلبه بر این تهدیدات و دشمنی‌ها نباید فقط به جنس آن تهدید نگاه کرد؛ چراکه دشمن در عرصه‌های مختلف دشمنی می‌کند. پس باید مولفه علم را تقویت کرد تا تغییر جبهه‌های تقابل دشمن را جبران و بهترین پاسخ را به دشمن داد.
وی علم را وجه مشترک قدرت واقعی برای مقابله با این تهدید‌ها دانست و اظهار کرد: طبق روایت امام علی(ع) علم، قدرت است؛ بنابراین کانون اصلی پیشرفت در کشور دانشگاه می‌باشد. از این رو یکی از اصلی‌ترین محورهای دشمن برای مقابله با ملت، خرابکاری در دانشگاه است.
وی دانشگاه را کانون قدرت و اقتدار نظام عنوان و تاکید کرد: با این سرعت پیشرفت علمی در کشور،آینده وحشتناکی از ایران برای ابرقدرت‌ها ترسیم می‌شود.
نقدی ضمن بااهمیت دانستن شکل‌گیری همه‌ تلاش‌ها حول محور علم، افزود: برخلاف تصور برخی، فتنه‌گری‌ها و آشوب‌های چند سال اخیر از نوع دانشجویی نبود؛ چراکه خصلت جهان، حقیقت‌طلبی و آزادی‌خواهی است و هیچ دانشجویی سیطره استعمار و استکبار را نمی‌طلبد و فقط یک پیرمرد ورشکسته و خسته از این سخنان می‌گوید که با آمریکا و صهیونیزم دشمنی نداریم.
وی با بیان این‌که «جاده انحرافی برای یک جوان، جاده افراطی‌گری می‌باشد»، اظهار کرد: این‌که جمعیت جوانی مطالبات معکوس داشته باشند نشانه مداخله در این جریان است و دغدغه امروز نخبگان برای مدیریت دانشگاه‌های کشور به همین خاطر است.
وی خطاب به مدیریت اجرایی و قانونگذاری کشور تصریح کرد: باید مواظب بود چنین بلایی که قبلا بر سر دانشگاه‌ها آمد و لطماتی را بر کشور وارد نمود تکرار نکنید.
رییس سازمان بسیج مستضعفین مطالبه‌گری دانشجویان از مسوولان و جریانات برای مقاومت و ایستادگی در برابر زورگویان مستبد بین‌المللی را از رسالت‌های جنبش دانشجویی دانست و با اشاره به حوادث سال 88 تاکید کرد: این فتنه با علم و صبر و بصیرت بی‌نظیر ولی امر به یک نقطه پیروزی بزرگ تبدیل شد و این همان خصوصیت دانش است که تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند.
وی با بیان این‌که «فتنه 88 کمتر از کودتای 28 مرداد نبود»، خاطرنشان کرد: فتنه‌گران از کودتاچیان بدترند؛ چراکه در آن‌جا شاه علیه نخست وزیر خودش کودتا کرد اما در این جا فتنه‌گران علیه آرای مردم فتنه‌گری کردند.
وی با اشاره به اتفاقات پس از سال 88، خاطرنشان کرد: کسانی که هسته مرکزی ستاد انتخاباتی کاندیداهای فتنه گر بودند، در پر بیننده‌ترین برنامه رادیو تلویزیونی اذعان به عدم تقلب در انتخابات 88 و مذمت شرارت‌ها در فتنه کردند.
نقدی با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر کشور که مبتنی بر دانش بومی است اظهار کرد: در تحریم اقتصادی برخی خواستار امتیاز دادن به غرب هستند تا مشکلات اقتصادی حل شود که این‌ها هم جاهل و هم ساده هستند.
وی شرط تداوم پیشرفت را مجاهدت توام با علم دانست و افزود: حضرت یوسف(ع) توانست با علم و ایمان بدون اتکاء به دشمنان خارجی از سال‌های قحطی به خوبی بگذرد.
موضوع مطلب :

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در جریان کسب رای اعتماد از مجلس اشاره داشت که بعد از یکی از سخنرانی هایش در سازمان ملل سفیر انگلیس در جلسه فردای سفارت به همکارانش گفته که" این سخنرانی را باید در کلاسهای دیپلماسی برای دیپلمات‌های انگلیسی تدریس کنیم تا بفهمند که چطور باید از منافع ملی‌شان دفاع کنند" که متن کامل این سخنرانی امروز منتشر شد.
متن سخنرانی ظریف که سفیر انگلیس گفت تدریس‌اش کنند
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از مهر، متن کامل سخنرانی محمد جواد ظریف سفیر و نماینده دائم وقت ایران در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت در تاریخ 9 مرداد که امروز در صفحه فیسبوک ظریف قرار گرفت به این شرح است:
آقای رییس! در نامه مورخ 6 مرداد 1385 خود به جناب‌عالی، از شما درخواست کرده بودم که اجازه داده شود قبل از رای‌گیری صحبت کنم تا شورا برای اولین بار از نظرات کشور ذیربط - ایران - قبل از تصمیم‌گیری مطلع شود. به خاطر دارید که درخواست قبلی من برای صحبت در شورا به هنگام تصویب بیانیه رییس مورخ 9 فروردین نیز مورد قبول قرار نگرفته بود.
به واقع این نشانه میزان شفافیت و انصاف است که شورای امنیت تاکنون یک بیانیه رییس و یک قطعنامه در مورد یک کشور صادر کرده است، بدون آن که حتی اجازه صحبت به آن کشور در شورا داده شود. به هر حال صحبتی را که قبل از رای‌گیری تهیه شده بود فقط برای ثبت در اسناد ارائه خواهم داد.
اما پیش از آن مایلم مراتب قدردانی عمیق خود را به کشور همسایه قطر به خاطر رای منفی‌اش به قطعنامه که مبتنی بر موضع اصولی آن کشور و نیز نگرانی آن‌ها برای ثبات در منطقه است ابراز دارم.
آقای رییس
این نخستین باری نیست که تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای اتکا به توانایی‌های خویش و پیشرفت در حوزه فن‌آوری با مقاومت شدید و فشارهای هماهنگ برخی از اعضای دائمی شورای امنیت مواجه می‌شود. در واقع ایران معاصر همواره در معرض بی‌عدالتی‌ها و برخوردهای مغرضانه متعددی از سوی این قدرت‌ها قرار داشته است.
مبارزه مردم ایران برای ملی کردن صنعت نفت در پیش‌نویس قطعنامه‌ای که توسط انگلیس و با پشتیبانی آمریکا و فرانسه در 12 اکتبر 1951 در دستور کار شورای امنیت قرار گرفت، به عنوان تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی مطرح شد. طرح چنین پیش‌نویس قطعنامه‌ای در شورای امنیت پیش درآمد سازماندهی کودتایی توسط انگلیس و آمریکا در تلاشی به مراتب آشکارتر برای دستیابی به همان منافع‌ کوته‌ بینانه‌شان بود. این کودتا که دیگر نمی‌توانستند آن را در پوشش زبان منشور ملل متحد و یا توجیهات‌های دیپلماتیک پنهان کنند، حکومت سرکوب‌گر خودکامه را به قدرت بازگرداند.
با این حال مردم ایران در تلاش خود برای ملی کردن صنعت نفت توفیق یافتند و از این طریق پیشگام جنبش شجاعانه‌ای در جهان در حال توسعه شدند که خواستار دستیابی به حق لاینفک خود برای اعمال حاکمیت بر منابع ملی خویش بود.
در گذشته نزدیک‌تری تجاوز صدام حسین علیه جمهوری اسلامی ایران در 31 شهریور 1359 و پیشرفت سریع آن در اشغال سه هزار کیلومتر مربع از سرزمین‌های ایران آن‌قدر موجب نگرانی همین اعضای دائم نشد که آن را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی قلمداد کنند یا حتی یک درخواست معمولی برای آتش‌بس و عقب‌نشینی به عمل آورند.
نمی‌دانم آیا می‌شود با توجه به حوادث روزهای اخیر گفت که این یک درخواست معمولی است.
حتی آن‌ها لازم ندیدند که تا هفت روز سخت پس از تجاوز صدام قطعنامه‌ای در مورد آن صادر کنند. با این امید که محاسبه به شدت نادرست آن‌ها مبنی بر این که صدام حسین می‌تواند در ظرف یک هفته به جمهوری اسلامی خاتمه دهد، تحقق یابد.
آیا چنین نحوه برخوردی در این روزها آشنا به چشم نمی‌آید؟!
هم‌چنین آن‌ها تا دو سال ضرورتی برای درخواست عقب‌نشینی نیروهای اشغالگر ندیدند، اولین قطعنامه شورای امنیت مبنی بر درخواست عقب‌نشینی در ژوئیه 1982 صادر شد، پس از آن که مردم ایران پیش از این به تنهایی و با وجود همه مشکلات سرزمین خویش را از اشغال متجاوزان آزاد کردند. این شورا هم‌چنین برای سالیان متمادی و با وجود انبوه شواهد و مدارک و گزارش‌های سازمان ملل متحد اجازه نیافت تا اقدامی در مورد به کارگیری سلاح‌های شیمیایی توسط دیکتاتور عراق بر علیه نظامیان و حتی غیرنظامیان ایرانی انجام دهد چرا که به گفته یک مسوول سابق اطلاعات نظامی آمریکا، «پنتاگون چندان نگران استفاده عراق از سلاح شیمیایی نبود، این تنها روش دیگری برای کشتن مردم بود.»
تنها روش دیگری!
امروز حدود بیست سال پس از آن ده‌ها هزار ایرانی در اثر آن «تنها روش دیگر» رنج می‌برند و به شهادت می‌رسند.
طی همین چند هفته اخیر، شورای امنیت از انجام هر اقدامی جهت متوقف کردن تجاوز گسترده رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین و لبنان و بحران انسانی وحشتناک ناشی از آن منع شده است. عبارات دیپلماتیک ناتوان از توصیف شیوه‌ای است که جنایت قتل عام در قانا در جلسه روز گذشته شورای امنیت مورد توجه قرار گرفت. هم‌چنین با وجود عادت‌ سیری‌ناپذیر این رژیم متجاوز به انجام تجاوز و کشتار، امکان هر اقدامی هر چند کوچک نیز از این شورا برای پرداختن به زرادخانه هسته‌ای چنین رژیمی سلب شده است.
علاوه بر آن، شورای امنیت از هرگونه عکس‌العمل در مقابل تهدیدهای روزانه توسل به زور علیه ایران و حتی تهدید به استفاده از سلاح هسته‌یی که در بالاترین سطح توسط آمریکا، انگلیس و رژیم قانون‌شکن صهیونیستی مطرح می‌شود منع شده است. تهدیداتی که خود نقض صریح بند 4 از ماده 2 منشور ملل متحد به شمار می‌رود.
از سوی دیگر، طی چند سال اخیر، چند قدرت بزرگ از هیچ تلاشی برای استفاده از تهدید به توسل به شورای امنیت یا تبدیل آن به ابزاری برای بازداشتن ایران از اعمال حق‌ لاینفک‌اش در زمینه فن‌آوری هسته‌یی برای مقاصد صلح‌آمیز که به صراحت در معاهده منع اشاعه سلاح‌های اتمی به رسمیت شناخته شده، فروگذار نکرده‌اند. قصد آمریکا مبنی بر استفاده از شورا تنها به عنوان ابزاری برای نیل به این مقصود و حتی برخی مقاصد خطرناک‌تر دیگر به نحوی صریح از سوی نماینده دائم این کشور در سازمان ملل در جریان یک سخنرانی در نشست «کمیته امور عمومی آمریکا اسراییل» در 5 مارس گذشته ابراز شد.
وی در این رابطه گفت: حیاتی است که ما از شورا برای کمک به بسیج افکار عمومی بین‌المللی استفاده کنیم اما اطمینان داشته باشید که ما به شورای امنیت به عنوان تنها ابزار در جعبه ابزارمان برای برخورد با این مساله تکیه نمی‌کنیم.
آقای رییس
مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران مصمم به اعمال حق لاینفک خود در زمینه فن‌آوری هسته‌یی برای مصارف صلح‌آمیز و توسعه دستاوردهای خویش در جنبه‌های مختلف مسالمت‌آمیز این فن‌آوری هستند. در عین حال ایران به عنوان تنها قربانی استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی در تاریخ معاصر، تولید و استفاده از این سلاح‌های غیرانسانی را هم از نظر عقیدتی و هم از حیث راهبردی مردود می‌داند. رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران یک حکم مذهبی قاطع علیه تولید، نگهداری و کاربرد سلاح هسته‌یی صادر کرده‌اند. ایران هم‌چنین همواره به روشنی تاکید کرده است که سلاح‌های هسته‌یی جایی در دکترین نظامی‌اش ندارد. ریاست‌جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی ملل متحد در شهریور گذشته، مردود بودن «حرکت به سمت تسلیحات هسته‌یی بر اساس مبانی دینی» و ضرورت «احیای معاهده منع اشاعه» را مورد تاکید قرار دادند و خاطرنشان ساختند که «ادامه تعامل و مراوده دقیق فنی و حقوقی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی محور سیاست هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران است.»
جهت زدودن هر نوع ابهام، جمهوری اسلامی ایران اجازه داد تا آژانس اقدام به انجام مجموعه بازرسی‌هایی کند که می‌توان آن را قوی‌ترین بازرسی که تاکنون از سوی آژانس در یک کشور عضو انجام شده، دانست. این بازرسی‌ها شامل 2000 نفر روز بازرسی در طول سه سال گذشته، امضای پروتکل الحاقی در 18 دسامبر 2003 و اجرای بلافاصله آن تا 6 فوریه 2006، ارائه بیش از 1000 صفحه اظهارنامه بر اساس پروتکل الحاقی، اعطای مجوز برای انجام 53 مورد دسترسی تکمیلی به محل‌های متفاوت در سراسر کشور و دادن امکان به بازرسان برای تحقیق در مورد اتهامات بی‌اساس از طریق دسترسی بی‌سابقه به برخی مراکز نظامی می‌شود.
در نتیجه، تمام گزارش‌های آژانس از نوامبر 2003 حاکی از ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌یی ایران بوده است. در نوامبر 2003 یعنی همزمان با انتشار گزارش‌های جنجالی رسانه‌یی در مورد آن چه که 18 سال مخفی کاری ایران خوانده می‌شد، آژانس تایید کرد که «تا این تاریخ نشانه‌ای حاکی از این که مواد و فعالیت‌های هسته‌یی قبلا اعلام نشده ایران ... ارتباطی به یک برنامه هسته‌یی تسلیحاتی داشته باشد به دست نیامده است.» همه ما به یاد می‌آوریم که معاون وقت وزیر خارجه آمریکا چگونه به این نتیجه‌گیری واکنش نشان داد. نتیجه‌گیری‌های مشابهی نیز در گزارش‌های آژانس تا همین اواخر می‌توان یافت. از جمله در گزارش آژانس در فوریه 2006 تصریح شده که «همان‌طور که در نوامبر 2004 و مجددا در سپتامبر 2005 به شورای حکام گفته شد، کلیه موارد اعلام شده در ایران مورد حسابرسی قرار گرفته است.» در بند 53 همین گزارش بار دیگر تاکید شده که آژانس «هیچ موردی که حاکی از انحراف مواد هسته‌یی به سوی سلاح‌های هسته‌یی یا دیگر وسایل انفجاری هسته‌یی باشد، مشاهده نکرده است».
جنجال زیادی از جمله در قطعنامه پیشنهادی امروز در مورد مطلب مطروحه از سوی آژانس راجع به این که آژانس هنوز در موقعیتی نیست که بتواند «نتیجه بگیرد که مواد و فعالیت‌های هسته‌یی اعلام نشده‌ای در ایران وجود ندارد» ایجاد شده است. اما بانیان قطعنامه اذعان مکرر مدیرکل آژانس را مبنی بر این که «روند نیل به چنین نتیجه‌ای روندی وقت‌گیر است» به راحتی نادیده می‌گیرند. آن‌ها هم‌چنین الحاقیه گزارش اجرای پادمان‌ها مورخ ژوئن 2006 را که حکایت از قرار داشتن 45 کشور دیگر از جمله 14 کشور اروپایی و چند کشور عضو این شورا در وضعیتی مشابه ایران دارد، نادیده می‌گیرند. باید اضافه کنم که از سه کشور بانی قطعنامه امروز، دو کشور آشکارا با برخورداری از امتیاز ویژه خود مصون از هر تحقیق و بازرسی هستند و کشور سوم در این دسته‌بندی در کنار ایران قرار دارد.
آقای رییس
برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی ایران هیچ تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی نیست و در نتیجه، مطرح شدن این موضوع در شورای امنیت خالی از وجه و عاری از هرگونه مبنای حقوقی و یا فایده عملی است. طرح این موضوع در شورا برخلاف آنچه تبلیغ می‌شود انعکاس نگرانی‌های بین‌المللی نیست. بلکه به عکس، نحوه برخورد بانیان قطعنامه به معنی نادیده گرفتن موضع اعلام شده اکثریت قاطع جامعه بین‌المللی است که به وضوح در بیانیه‌های اخیر وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و سازمان کنفرانس اسلامی و بعضا در نتیجه‌گیری‌های رییس شورای حکام آژانس در ژوئن 2006 انعکاس یافته است.
سازمان کنفرانس اسلامی با 57 عضو، در آخرین نشست خود در سطح وزرا در باکو، بر «اعتقاد راسخ خود مبنی بر اینکه تنها راه‌حل موضوع هسته‌ای ایران، بازگشت بدون پیش شرط به مذاکرات است» تاکید نمود. همچنین از آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای حل مسالمت‌آمیز کلیه موضوعات باقیمانده استقبال کرد. تایید کرد که هرگونه تلاشی با هدف محدود کردن استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی بر توسعه پایدار کشورهای در حال توسعه تاثیر خواهد داشت. هرگونه تبعیض و برخورد دوگانه در ارتباط با استفاده‌های صلح‌آمیز از انرژی هسته‌یی را رد کرد و نسبت به هرگونه عواقب ناخواسته حاصل از تهدیدها و فشارها بر ایران توسط برخی محافل برای صلح و امنیت منطقه و خارج از آن با هدف واداشتن آن کشور به صرف‌نظر کردن از حق لاینفک‌اش در زمینه توسعه انرژی هسته‌یی برای مقاصد صلح‌آمیز ابراز نگرانی کرد.
جنبش غیرمتعهدها که در برگیرنده اکثریت قاطع اعضای سازمان ملل است، در بیانیه‌ وزرایش در پوتراجایا تاکید کرد «که فعالیت‌های آژانس به‌خصوص روند راستی‌آزمایی در آن نباید هدف فشارها یا دخالت‌های نابه‌جا که می‌تواند کارآیی و اعتبار آژانس را خدشه‌دار کند قرار گیرد.» در این بیانیه تصریح شد که «هیچ چیزی نباید به گونه‌ای تفسیر شود که مانع یا محدود کننده حق کشورها جهت توسعه انرژی هسته‌یی برای مقاصد صلح‌آمیز باشد.» در بیانیه مزبور هم‌چنین تاکید شده است که «انتخاب‌های کشورها و تصمیمات آن‌ها در حوزه استفاده‌های صلح‌آمیز از فن‌آوری هسته‌یی و سیاست‌های مربوط به چرخه سوخت باید مورد احترام قرار گیرد.»
اما سه کشور اروپایی، با ادعای نمایندگی از سوی همین جامعه بین‌المللی، در بسته به اصطلاح مشوق‌های خود در اوت گذشته از ایران خواستند که «تعهدی الزام‌آور برای پیگیری نکردن فعالیت‌های چرخه سوخت تقبل کند». مرور اجمالی سیر وقایع از اوت گذشته تاکنون روشن می‌کند که رد آن خواسته غیرقانونی و نابه‌جا توسط جمهوری اسلامی ایران تنها دلیل تحمیل قطعنامه و بیانیه‌های به شورای حکام و شورای امنیت بوده و هست.
اقدام پیشنهادی امروز شورای امنیت که تجلی همان تلاش‌ها به منظور الزام‌آور کردن تعلیق غنی‌سازی اورانیوم است، ناقض اصول بنیادین حقوق بین‌الملل، معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌یی و قطعنامه‌های شورای حکام آژانس است. این اقدام هم‌چنین در تضاد با نظرات اکثر اعضای سازمان ملل، که شورای امنیت ملزم به نمایندگی آن‌هاست، محسوب می‌شود.
شورای حکام‌ آژانس، طی قطعنامه‌ای در نوامبر 2004 که توسط همین سه کشور اروپایی تدوین شده بود‌، اعلام کرد که تعلیق «یک اقدام دواطلبانه، از نظر حقوقی غیرالزام‌آور و معطوف به ایجاد اعتماد است» این موضع در نتیجه‌گیری‌های رییس شورای حکام آژانس مورخ 15 ژوئن 2006 نیز تکرار شده است.
جنبش غیرمتعهدها، در بیانیه اخیر وزیران که قبلا به آن اشاره شد، تاکید کرد که «تمایزی بنیادین بین تعهدات حقوقی کشورها در برابر موافقت‌نامه‌های پادمانی و هرگونه اقدامی که به‌طور دواطلبانه و با هدف ایجاد اعتماد برای حل مسائل دشوار انجام می‌شود، وجود دارد.» جنبش در این بیانیه ابراز عقیده کرده «که این تعهدات داوطلبانه، تعهدات حقوقی پادمانی محسوب نمی‌شوند.»
آقای رییس
همانطور که در قطعنامه پیشنهادی هم ذکر شده، شورای امنیت تنها به این دلیل برای دست زدن به اقدام تحت فشار قرار گرفت که ایران بعد از بیش از دو سال مذاکره تصمیم گرفت تا از طریق بازگشایی بخشی از تاسیساتش که کاملا تحت پادمان قرار دارد و خاتمه دادن به تعلیق داوطلبانه،‌ نسبت به اعمال مجدد حق لاینفک‌اش در حوزه فن‌آوری هسته‌یی برای مصارف صلح آمیز اقدام کند.
حق ایران برای غنی‌سازی اورانیوم در پیمان منع اشاعه سلاح‌های هسته‌یی مورد شناسایی قرار گرفته است و رعایت حقوق اعضای معاهدات بین‌المللی به همان اندازه ضروری است که حصول اطمینان از احترام به تعهدات‌شان. دوام این گونه معاهدات بین‌المللی، از جمله پیمان منع اشاعه یا دیگر معاهدات بین‌المللی نخواهد شد. این مهم تنها از این طریق حاصل می‌شود که کشورهای عضو این معاهدات بتوانند از منافع قانونی عضویت در این معاهدات بهره‌مند شوند و کشورهایی که از عضویت در این معاهدات روی برتافته‌اندف به خاطر سرسختی‌شان پاداش نگیرند.
این در حالی است که در حال حاضر دقیقا عکس این قاعده مبنای کار قرار دارد. امروزه ما شاهد یک روند به شدت خطرناک هستیم؛ در حالی که حقوق اعضای پیمان منع اشاعه انکار می‌شود و آن‌ها مورد مجازات قرار می‌گیرند، آنان که این پیمان را به چالش می‌کشند، به ویژه عاملان جنایات اخیر در لبنان و فلسطین، از طریق انعقاد موافقت‌نامه‌های هسته‌یی سخاوتمندانه پاداش می‌گیرند. کار تا به آن‌جا پیش رفته که وقتی منافع آمریکا ایجاب می‌کند، حتی به قول سفیر آمریکا در سازمان ملل، دستیابی به سلاح هسته‌یی برای کشورهای غیر عضو پیمان منع اشاعه نیز «مشروع» می‌شود.
این هم راهی عجیب برای تقویت پیمان منع اشاعه یا کسب اطمینان از جهان شمول شدن آن است!
این رویه چنان شکل وحشتناک و در واقع مضحکی به خود گرفته که رژیم صهیونیستی که عضو پیمان منع اشاعه نیست و زرادخانه هسته‌یی همراه با رفتارها و سیاست‌های سرکوبگرانه و مبتنی بر توسعه طلبی و ترور دولتی‌اش کرارا به عنوان جدی‌ترین تهدید علیه صلح و امنیت منطقه‌یی و بین‌المللی شناخته شده، آن‌چنان گستاخ می‌شود که خود را در رابطه با برنامه هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران در مقام مدعی قرار می‌دهد و سردمدار حرکتی بر محور تهدید، دروغ، فریب، فشار و باج خواهی می‌شود.
به هر حال با وجود این تلاش‌های گسترده سیاسی و تبلیغاتی، این منطق در جهان امروز پذیرفته نیست که سلاح هسته‌یی برای برخی آری و انرژی هسته‌یی برای دیگران نه.
روند تخریبی دیگر، تلاشی خودسرانه برای تحمیل برخی حد و مرزهای ساختگی است که غالبا ریشه در ملاحظات مرتبط با روابط دو جانبه دارد و از معیارهای عینی و فنی به دور است. در این رابطه جالب است یادآوری شود که آمریکا فشارهای خود را با تلاش برای محروم کردن ایران از هر نوع فعالیت هسته‌یی آغاز کرد. حتی تا همین اواخر (31 ژانویه 2003) سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چنین گفت: ما همواره از روسیه خواسته‌ایم که کلیه همکاری‌هایش با ایران، از جمله مشارکتش در ساخت راکتور آب سبک در بوشهر، را متوقف کند.
حد و مرز ساختگی جدید در مورد غنی‌سازی به همان اندازه خودسرانه است که حد و مرزهای ساختگی قبلی بود و تنها بهانه‌ای دیگر برای شروع روندی جهت جلوگیری از تحقق حقوق اعضای پیمان منع اشاعه در زمینه استفاده مسالمت‌آ‌میز انرژی هسته‌یی است. این در حالی است که کشورهایی که عضو این پیمان نیستند، می‌توانند به صورتی که آمریکا آن را «مشروع» توصیف می‌کند ، به ساخت بمب اتمی ادامه دهند!
آقای رییس
چنین استدلال شده که مداخله شورای امنیت برای حصول اطمینان از همکاری ایران با آژانس و برگرداندن ایران به میز مذاکره ضروری است. من به شما می‌گویم که برای تحقق این اهداف نیازی به مداخله شورای امنیت نیست. در واقع، درگیر شدن شورای امنیت بیش از آن که به این روند کمک کند، در راه‌ آن مانع ایجاد می‌کند، چرا که برای اعمال فشار طراحی شده است.
همان طور که قبلا خاطرنشان کردم، قبل از آن که دخالت، شورای امنیت به شورای احکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تحمیل شود، همکاری ایران با آژانس بسیار گسترده‌تر و جامع‌تر بود. این همکاری به آژانس امکان داد تا در سپتامبر گذشته نتیجه‌گیری کند که پیشرفت خوبی در "توانایی آژانس در تایید بعضی جنبه‌های اظهارنامه‌های کنونی ایران که از این پس به صورت یک موضوع معمولی اجرای پادمان پیگیری خواهد شد". صورت گرفته است.
در ارتباط با بازگشت به میز مذاکره، گفتنی است که ایران همواره برای مذاکره آماده بوده است طی تقریبا سه سال‌، ایران کوشید تا مذاکرات با سه کشور اروپایی را تداوم بخشیده و حتی در مواردی اقدام به احیای مذاکرات کند. ایران جهت رفع نگرانی‌ها و گشودن فصلی جدید در همکاری‌ها، پیشنهادهای جامعی در اوت 2004، ژانویه 2005، مارس 2005، آوریل 2005، ژوئیه 2005، سپتامبر 2005، ژانویه 2006، فوریه 2006 و مارس 2006 ارائه کرد.
در خلال این دوره، ایران تدابیر گسترده و شدیدا پر هزینه‌ای به منظور ایجاد اعتماد جهت حصول اطمینان از موفقیت مذاکرات اتخاذ کرد، که از آن جمله تعلیق فعالیت‌های قانونی‌اش در زمینه غنی‌سازی برای مدت دو سال بود. در تمام طول این دوره، برخی بر سیاست ترسیم خودسرانه خطوط قرمز و بستن درها بر روی هرگونه مصالحه راه را بر کسب موفقیت بست و در اغلب موارد موجب عقیم ماندن پیشنهادها شد. این راهبردی بود که واشنگتن از بدو شروع مذاکرات بین ایران و سه کشور اروپایی در اکتبر 2003 مستمرا اعمال کرد ودر این فاصله تنها تاکتیک‌ها تغییر کردند.
در این دوره تهدیدهای مکرر از سوی برخی کشورها به کشاندن این موضوع به شورای امنیت و خارج کردن آن از چارچوب خاص فنی و مذاکراتی آن، سایه‌ای گسترده بر مذاکرات افکند، سد راه پیشرفت شد، بحث‌ها را از مسیر خود خارج کرد و مانع تمرکز بر یافتن راه‌حل مورد قبول شد.
نحوه پیگیری مذاکرات در مورد بسته‌ای که اخیرا پیشنهاد شده‌، نشانه دیگری از روش مالوف توسل به تهدید از یک سو و فقدان اراده برای رسیدن به راه حلی قابل قبول برای طرفین از دیگر سو است.
ایران علنا و با ابراز حسن نیت خود، واکنش مثبتی در مورد این ابتکار نشان داد و آمادگی‌اش را برای ورود به مذاکرات هدفمند، عادلانه، بدون تبعیض و بدون پیش شرط در مورد بسته پیشنهادی و در چارچوب یک جدول زمانی مورد قبول طرفین اعلام کرد. با این حال،‌یک ضرب‌الاجل بی‌پایه بعد از بسته پیشنهادی مطرح شد؛ ضرب‌الاجلی عاری از هرگونه توجیه که تنها در خدمت یک هدف سوء پنهانی،‌ یعنی استفاده از شرایط برای اعمال «حداکثر فشار بر سایر کشورها» بود.
گفتنی است که سه کشور اروپایی نزدیک به 5 ماه (از مارس تا اوت 2005) برای بررسی یک پیشنهاد جدی که از سوی ایران در سال گذشته مطرح شده بود. وقت صرف کردند و حتی بعد از آن نیز پاسخی ارائه دادند که به هیچ‌یک از عناصر مندرج در پیشنهاد ایران توجه نکرده بود. از طرفی، در حالی که جمهوری اسلامی ایران به روشنی ابراز کرده است که سه هفته دیگر برای تکمیل ارزیابی‌اش از بسته پیشنهادی و ارائه پاسخی محتوایی ضروری است،‌ تعجب‌آور و در عین حال کاملا گویاست که سه کشور اروپایی و آمریکا برای سد کردن زود هنگام راه مذاکره از طریق تحمیل یک قطعنامه مخرب و کاملا نابه‌جای شورای امنیت این چنین شتاب نشان می‌دهند. این شتاب آنگاه شک برانگیزتر می‌شود که اظهارات مکرر مدیر کل آژانس و تعدادی زیادی از کارشناسان وحتی دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا مبنی بر نبود هر گونه فوریت، مد نظر قرار گیرد.
چنین شتابی را با این واقعیت مقایسه کنیم که برخی از همین قدرت‌ها‌، طی سه هفته اخیر، مانع از انجام هرگونه اقدامی توسط شورای امنیت در مورد شرایط اضطراری در لبنان شده و حتی اجازه توقف مخاصمه برای 72 ساعت به دلایل انسان‌دوستانه را نیز نداده‌اند؛ به نحوی که تجاوزگران رسما و علنا چنین رویه‌ای را به عنوان "چراغ سبزی" برای تداوم کشتارشان تفسیر کردند که جنایت اخیر در قانا آخرین نمونه آن است.
شما خودتان قضاوت کنید که چنین وضعی چه مقدار اعتبار برای شورای امنیت باقی می‌گذارد. میلیون‌ها نفر در سراسر جهان پیش از این قضاوت خود را کرده‌اند.
بنابراین،‌آقای رییس،‌ جا دارد پرسیده شود انگیزه برخی از اعضای دائم از حرص همیشگی‌شان برای آوردن ایران به شورای امنیت و شتاب کنونی آنها چیست. آیا چیزی جز فشار و زور است؟ من به شما می‌گویم که این روشی هیچ نتیجه سازنده‌ای نخواهد داشت ودر واقع تنها می‌تواند موجب وخامت اوضاع شود. مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران خواهان تنش نبوده و همواره آماده مذاکرات جدی و هدفمند براساس احترام متقابل و حقوق برابر بوده‌اند. اما بارها و بارها نشان داده‌اند که برابر فشار، تهدید، بی‌عدالتی و تحمیل،‌ سرسخت و مقاومند.
متشکرم آقای رییس.
موضوع مطلب :

بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات قم،درباره اظهارات روانبخش؛
پرده برداری از زوایای جدید حادثه 22 بهمن قم
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده، هیچ نقشی در حادثه نداشته است؛ برخلاف آنچه آقای روانبخش عنوان کرده که حادثه سازماندهی شده بود و یک اتفاق خودجوش نبوده.ادعاهایی با عناوین هشدارهای امنیتی و یا هشدارهای مسئولان و همچنین اصرار رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به سخنرانی دکتر لاریجانی کذب محض و خلاف واقع است.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از شفاف: هنوز 48 ساعت از اظهارات اژه‌ای نگذشته که جوابیه‌ها و انتقادها یکی پس از دیگری منتشر می‌شود و هر گزارش آن گزارش دیگر را تکذیب می‌کند. قاسم روانبخش با انتشار مطلبی اتهام دست داشتن در حادثه قم را تکذیب می‌کند و بر این تاکید دارد که حادثه قم سازماندهی شده نبوده است.
به گفته روانبخش این گزارش دقت لازم را نداشته و مستند نیست؛ انتقادی که خیلی غریب نبود و بارها از تریبون مخالفان گزارش قم مطرح شده بود. او همچنین در بیانیه خود انتقادهایی به شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی وارد کرد.
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده، هیچ نقشی در حادثه نداشته است؛ برخلاف آنچه آقای روانبخش عنوان کرده که حادثه سازماندهی شده بود و یک اتفاق خودجوش نبوده است.
در ادامه این بیانیه آمده است؛ «ادعاهایی با عناوین هشدارهای امنیتی و یا هشدارهای مسئولان و همچنین اصرار رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به سخنرانی جناب آقای دکتر لاریجانی کذب محض و خلاف واقع است زیرا به زعم ادعاهای واهی و دروغین آقای روانبخش و امثال ایشان، هیچگونه هشدار و درخواستی از سوی مسئولین ذیربط استانی اعم از صریح، تلویحی، مکتوب و یا شفاهی برای لغو دعوت صورت نگرفته بود و صرفا در شب بیست و یکم بهمن ماه پس از ایجاد و یا تشدید شدن التهاب در یکی از مراسم ها با سخنرانی جناب آقای روانبخش و یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یکی از همکاران جناب آقای روان بخش- تاکید می‌نماید یکی از همکاران آقای روانبخش و نه مسئول استانی- طی تماس تلفنی اصرار بر تغییر سخنران را داشته اند که به ایشان پاسخ داده شد لغو سخنرانی مستلزم انصراف سخنران محترم مدعو و یا اعلام مسئولین ذیربط استانی از جمله شورای محترم تامین است.»
 علاوه بر این منصور حقیقت پور، رییس کمیته پیگیری حادثه قم که در بررسی حادثه قم مورد انتقاد جدی مخالفان گزارش قم قرار گرفته بود در جواب بیانیه روانبخش می‌گوید: «اگر روانبخش به عنوان یکی از سرشاخه‌های حلقه پرتو جرمی نداشته باشد، چرا ناراحت و عصبانی می‌شود و فرافکنی می‌کند؛ قدری تامل کند و وقتی در دادگاه حاضر شد مباحث خود را مطرح کند و پاسخگوی سخنرانی شب قبل ازاتفاق 22بهمن خود باشد. بهتر است حلقه پرتو با فرافکنی راه خوارج را نرود.»
 با توجه به این‌که مجلس در تعطیلات تابستانی به سر می‌برد، نمی‌توان قضاوت دقیقی از اختلاف‌های دوباره جان گرفته گزارش حادثه قم داشت؛ اختلاف‌هایی که مبانی اصلی آن با نظرات مطرح شده در گذشته خیلی فرق ندارد، ولی مسلما این اختلاف‌ها به این راحتی‌ها پایان نمی‌گیرد و هر مرحله‌ای که از گزارش حادثه قم طی می‌شود اختلاف‌ها نیز همراه گزارش وارد مرحله جدیدی می‌شود.
با گذشت مراحل اداری پرونده پشت صحنه حادثه قم به دستگاه قضایی رسید و سه‌شنبه گذشته محسنی اژه‌ای اعلام کرد: «این گزارش را دریافت کرده‌ایم و مقدمات پیگیری آن در دستور کار است.» همین گفته محسنی اژه‌ای کبریت را در انبار کاه اختلاف‌ها و انتقادها انداخت.
منصور حقیقت پور، رییس کمیته پیگیری قم، به صراحت از تهدید‌های مخالفان گزارش پرده برداشت و گفت: «بارها اعضای کمیته و آنانی را که در مراحل تحقیق همکاری داشتند، تهدید کرده‌اند؛ تهدیدی که چه نماینده ، چه غیرنماینده را در امان نگذاشت ولی ما از کار خود کوتاهی نکردیم.» نوع نگاه نمایندگان به هم و لحن نطق‌ها این را بیشتر شفاف می‌کرد که اختلافات بین اعضای کمیته پیگیری حادثه قم و بعضی از نمایندگان هنوز برقرار است. این اختلاف آن‌قدر ژرف بود که بر جلسات بررسی وزرای پیشنهادی هم سایه انداخته بود.
سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین در تشریح جزییات کشف‌شده از این حادثه اعلام کرده بود که؛ «اقدامات بعضی افراد حلقه پرتو، روز قبل از راهپیمایی 22 بهمن 91، یکی از افراد حلقه پرتو شخصی با هویتی معلوم را احراز می‌کند و از ایشان می‌خواهد نیروهای خود را برای نقش‌آفرینی در شبستان حرم مطهر فراخواند و همچنین خطاط و امکانات لازم را برای شب 21 بهمن در محل هفته‌نامه مذکور آماده می‌کند که مستندات آن در پرونده قضایی وی موجود است.
متون و شعارهای مدنظر توسط افرادی از حلقه پرتو اعلام شده و توسط خطاط موردنظر به صورت دست‌نوشته آماده و تحویل وی می‌شود که برابر اعتراف نامبرده به ایشان ماموریت داده می‌شود که شما به عنوان فرمانده میدان مسئولیت دارید که نیروهای خود را جمع‌آوری کرده و با در دست گرفتن نوشته‌ها در محل سخنرانی دکتر‌لاریجانی اعتراض خود را به ایشان نشان دهید.»
موضوع مطلب :
پنج شنبه 92 مرداد 31 :: 7:12 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

تعدادی از مدیران عطاالله مهاجرانی که همزمان با استعفای وی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در حمایت از وی از وزارت ارشاد استعفا داده بودند قرار است در پست‌های کلیدی و حساس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شوند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از جهان، علی مرادخانی که در زمان وزارت خاتمی در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی تا دوره ی دوم اصلاحات مدیر مرکز موسیقی وزرت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده از جدی ترین گزینه های تصدی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
گزینه ی مورد نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم برای سمت معاونت هنری، همواره از سوی اصلاح طلبان مورد حمایت بوده و از جمله مدیرانی است که همزمان با استعفای مهاجرانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، به همراه تنی چند از مدیران منصوب مهاجرانی، استعفا کرد.
بر اساس گزارش های دریافتی، مرادخانی، به همراه کاظمی معاون هنری وقت، از جمله مدیرانی بودند که برای حمایت از مهاجرانی، از همکاری با وزیر جایگزین او (مسجدجامعی) امتناع کرده و با ارایه ی استعفانامه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کنار کشیدند.
از جمله اتفاقاتی که در دوره ی مدیریت او در دوره ی اصلاحات، موجب نگرانی صاحب نظران شد اعطای مجوز تولید آثار سخیف موسیقیایی توسط مرکز موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که تاثیر بسیاری در تنزل موسیقی اصیل و گسترش آثار نازل داشت.
نگرانی که به نظر می رسد با تصدی جدید، علاوه بر موسیقی باید منتظر وقوع آن در زمینه ی تئاتر و هنرهای تجسمی نیز بود. 
همچنین خبر رسیده که مهندس کاظمی معاون هنری زمان وزارت مهاجرانی نیز قرار است به عنوان معاون سینمایی دولت یازدهم منصوب شود.
موضوع مطلب :

اعلام برائت وزرای پیشنهادی از فتنه دستاورد بزرگی بودعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اعلام برائت وزرای پیشنهادی از فتنه یک دستاورد بزرگ برای نظام بود.
اعلام برائت وزرای پیشنهادی از فتنه دستاورد بزرگی بود
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از جهان، محمدحسین صفار هرندی در نهمین روز پنجمین دوره طرح ولایت استانی قزوین و زنجان که در سالن اجتماعات دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد، در ادامه سخنان خود اظهار داشت: روحانی نه اصلاح‌طلب و نه اصول‌گرا است.
وی افزود: روحانی هیچ‌گونه وابستگی قطعی به جریانات سیاسی ندارد و این فرصت خوبی است تا نظام سیاست‌ورزی در انتخابات را به گونه‌ای نهادینه کنیم که هیچ کس نگران ایجاد فتنه در انتخابات‌های بعدی نباشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: در انتخابات ریاست جمهوری که یک فرد متعلق به حزب سیاسی است رأی می‌آورد سایر افراد نگران هستند که از نظام حذف شوند که باید این دیدگاه را در کشور حذف کرد و اجازه داد همه افراد با نگرش‌ها و سلیقه‌های متفاوت با وفاداری به چارچوب اصل نظام در هر سمتی هستند به کشور خدمت کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اتفاقات سیاسی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: بدون تردید تغییراتی در نگرش دو جریان سیاسی اصلی کشور اتفاق افتاده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه این تغییرات محصول نوعی بازاندیشی در حوزه عمل و نظر هر دو جریان سیاسی اصلاح‌طلبی و اصول‌گرایی است، ابراز کرد: سال‌های گذشته بازنگری در روش‌ها، آرایش کلی و نوع مواجهه با مسایل سیاسی در جریان سیاسی اصلاح‌طلبان صورت گرفته است.
صفار هرندی با اشاره به دوران دوم خرداد اظهار کرد: اصلاح‌طلبان در اواخر دوره خاتمی و اوایل دهه 80 روزهای دشواری داشتند که با مرور این دوران می‌توان فهمید که این جریان در برنامه، آرمان و آرایش تشکیلاتی دچار بحران شد
وی با بیان اینکه بعد از این زمان ناکامی‌های پی‌در‌پی سراغ اصلاح‌طلبان آمد و مردم هم از آن‌ها دلسرد شدند و رأی مردم به سوی آنان در انتخابات سرازیر نشد، ادامه داد: اصلاح‌طلبان برای تغییر این وضعیت برنامه‌های خود را بازنگری کردند تا دوباره وارد نظام شوند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز کرد: گروهی از اصلاح‌طلبان که می‌خواستند وارد نظام شوند تصمیم گرفتند صحبتی از ادعای تخریب انتخابات و مباحث ساختار شکنانه نداشته باشند تا بتوانند موفق شوند.
صفار هرندی با بیان اینکه برخی از اصلاح‌طلبان که عنوان می‌کردند نظام به پایان رسیده و باید آن را سرنگون کنیم تغییر نگرش دادند و گفتند در ساختار همین نظام انجام وظیفه می‌کنیم و کسی حق ندارد خارج از آن حرفی بزند، عنوان کرد: این تغییر نگرش در انتخابات مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد و در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری به اوج خود رسید.
وی با اشاره به اینکه شورای نگهبان برخی از افراد را در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری رد صلاحیت کرد، ابراز کرد: برخی از اصلاح‌طلبان که در گذشته جایگاه این شورا را به رسمیت نمی‌شناختند و در این انتخابات رد صلاحیت شدند گفتند ما جایگاه قانونی این نهاد را قبول داریم و در برابر تصمیم آنان تسلیم هستیم.
به گزارش فارس، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم با اشاره به اینکه هنگامی که از نامزدهای اصلاح‌طلب در انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌ جمهوری سؤال شد که اگر شما رأی نیاورید چه کاری انجام می‌دهید، عنوان کرد: آنها اعلام می‌کردند ما به رقیب پیروز تبریک می‌گوئیم.
صفار هرندی ادامه داد: بعضا این افراد کسانی بودند که اختلاف رأی 11 میلیونی را در دهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری به رسمیت نشناختند و حتی زمانی که به آنها گفته می‌شد که از سازوکارهای قانونی اعتراضتان را مطرح کنید پاسخ می‌دادند ما قانون را قبول نداریم.
وی اضافه کرد: امروز افراد اصلاح‌طلب آرایش جدیدی گرفتند و روش‌های خود را بازنگری کردند و می‌گویند به آموزه‌های دینی و انقلابی پایبندند و با توبه کردن به نظام برگشته‌اند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جلسه رأی اعتماد وزرای روحانی در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: وقتی در این مجلس به برخی از وزرای پیشنهادی گفته شد که شما در فتنه 88 نقش داشتید می‌گفتند ما دلمان با فتنه‌گران نبود و صراحتا از فتنه‌گری اعلام برائت می‌کردند که این خود یک موفقیت بزرگ برای نظام است.
وی ادامه داد: البته این موضوع موجب ساده‌اندیشی نیروهای وفادار انقلاب نمی‌شود.
صفار هرندی با اشاره به اینکه برخی افراد بعد از فتنه 88 عنوان می‌کردند که باید اصلاح‌طلبان از نظام حذف شوند، اذعان کرد: مقام معظم رهبری در برابر این سخنان بیان کردند مگر می‌توان یک جریان فکری سیاسی را با یک تصمیم حذف کرد.
سردبیر سابق روزنامه? کیهان با بیان اینکه رهبر فرزانه انقلاب در بیاناتشان گفتند حساب فتنه‌گران از اصلاح‌طلبان جداست چون ضربه‌ای که فتنه‌گران به کشور زدند غیر قابل جبران است و اشتباه آنان بخشودنی نیست، ادامه داد: بر همین اساس اصلاح‌طلبان مرزهای خود را با فتنه‌گران پررنگ کردند و خودشان را پایبند به نظام و قانون اساسی جلوه دادند.
موضوع مطلب :

چه کسانی از دو قطبی‌‌شدن شورای شهر سود می‌برند
کسانی که اصرار بر سیاسی جلوه‌دادن تمامی تصمیمات شورای شهر دارند چشم دیدن همدلی و همکاری نیروهای انقلاب در شورای شهر چهارم را ندارند و به دنبال شورایی همچون شورای شهر اول هستند و می‌خواهند تنش‌ها و چالش های سیاسی را در شورای شهر چهارم وارد کنند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از مشرق _ بیش از دوماه از انتخابات می‌گذرد و اعضای شورای شهر قرار است، در هفته باقی مانده رئیس شورای شهر و شهردار تهران را انتخاب کنند، به گفته اعضای شورای شهر 12 شهریور ماه، اولین روز آغاز به کار چهارمین دوره شورای شهر تهران تصمیم قطعی برای ریاست شورا و شهردار تهران گرفته خواهد شد. (اینجــــا)

در این بین رسانه‌های اصلاح‌طلب تلاش گسترده‌ای را برای سیاسی‌کردن شورای شهر تهران در دستور کار قرار داده‌اند؛ به طوری که از یک سو تخریب محمدباقر قالیباف و از سویی دیگر دو قطبی (اصلاح طلب – اصولگرا) را در شورای شهر مطرح می کنند. (اینجــا)

به گفته "محسن پیرهادی" عضو شورای شهر تهران، برخی طی دو ماه گذشته به جای بررسی توانمندی‌ها و بحث‌های تخصصی برای رسیدن به گزینه مطلوب در ریاست شورا و شهرداری تهران، همه چیز را سوق داده‌اند به این که رئیس شورا و شهرداری اصلاح طلب می شود و یا اصولگرا !!!
پیرهادی در ادامه می گوید: مردم در شهرداری تهران به دنبال مسائل سیاسی نیستند ولی برخی جریانات به دنبال سیاسی جلوه دادن همه مسائل شورا هستند، به نظر من مهمترین مسئله این است که مشکلات اجتماعی شهر چگونه قابل حل هستند. (اینجــــا)
رایزنی‌های فعلی اعضای شورای شهر و جلسات آنها برای رسیدن به گزینه مطلوب برای ریاست شورا و شهرداری در حالی است که در چند روز اخیر رسانه‌های اصلاح‌طلب، سیاسی جلوه‌دادن تصمیمات اعضای شورای شهر را در دستور کار قرار داده اند و به دنبال ایجاد دو قطبی اصلاح طلب – اصولگرا در شورای شهر هستند. (اینجـــا)

روزنامه اعتماد در شماره اخیر خود از معصومه ابتکار، محسن هاشمی، صفدر حسینی و مصطفی سلیمی به عنوان گزینه‌های اصلاح‌طلبان برای نشستن بر کرسی ریاست شهرداری نام برد و نوشت: اینها چهار نفری هستند که به مرحله نهایی در ائتلاف اصلاح‌طلبان رسیده‌اند و از بین ایشان یک نفر به عنوان شهردار اصلاح طلبان به شورای شهر معرفی خواهد شد.
در ادامه این گزارش به اعضای ورزشکار شورای شهر اشاره شده است و آمده است: هادی ساعی، عباس جدیدی، علیرضا دبیر و حسین رضازاده رأی خود را اصلاح‌طلبانه اعلام کرده اند.
(اینجـــا)

در همین حال روزنامه اصلاح‌طلب "اعتماد" بدون اشاره به توانمندی‌های اجرایی گزینه‌های مطرح شده در مجموعه بزرگ شهرداری و سوابق مدیریتی آنها به هویت اصلاح‌طلبانه آنها اشاره می‌کند و می‌نویسد: معصومه ابتکار به عنوان چهره نزدیک به سید محمد خاتمی و همچنین همفکر اصلاح‌طلبان پیش رو هموراه با مخالفت گسترده اصولگرایی مواجه بوده است که به نظر در شورای شهر نیز روند بر همین مدار خواهد چرخید.
در این یادداشت تنها بر اصلاح طلب بودن شهردار و رسیدن جریان سیاسی اصلاحات به اهداف سیاسی خود اشاره شده است و به کارآمدی گزینه مورد نظر اصلاح‌طلبان در مجموعه بزرگ شهرداری اشاره ای نشده است، حال آنکه شهر تهران نیاز به شخصی توانمند با تجربه مدیریتی فراوان دارد که موجب توقف نشاط و پیشرفت فعلی شهر تهران نشود و در مقابل انبوه مشکلات شهر تهران سر تعظیم فرود نیاورد.
پیرامون همین موضوع، روزنامه شرق به عنوان دیگر رسانه اصلاح‌طلب طی گزارشی از منع قانونی قالیباف برای تصدی شهرداری تهران می‌نویسد و شهردار شدن قالیباف در این دوره را غیرقانونی اعلام می‌کند.
در همین راستا، روزنامه «اعتماد» نیز طی گفت‌و‌گویی با اشرف بروجردی به تخریب قالیباف می‌پردازد و شهردار شدن قالیباف را سکویی نه برای خدمت به مردم بلکه برای رشد سیاسی او در کشور می‌خواند.
اشرف بروجردی معاون اجتماعی وزیر کشور دولت اصلاحات و از اعضای فعلی بنیاد باران که چندی پیش شورای نگهبان را به عملکرد سلیقه ای و خلاف قانون متهم کرده و در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفته است: چون قالیباف نتوانست اکثریت آراء مردم در انتخابات ریاست جمهوری را کسب کند، لذا تلاش می کند از خلال انتخاب شهردار، همچنان در عرصه رقابت‌های سیاسی باقی بماند. (اینجـــا)

وی با متهم‌کردن قالیباف به قدرت طلبی می‌گوید: تصور می‌کنم آقای قالیباف شهرداری را سکویی برای رشد خود در عرصه سیاسی می‌بیند و شاید به همین دلیل مایل نیست این زمینه را از دست بدهد، در نتیجه تلاش می‌کند به عنوان شهردار باقی بماند و لابی‌های او با اعضای شورای شهر نیز از این بابت است.
سروری از اعضای شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی مشرق، علت اصلی پرداختن برخی رسانه به موضوعات سیاسی را، ورود تنش‌ها و چالش‌های سیاسی بین اعضای شورا عنوان کرد و گفت: آنها سعی دارند نگاه های سیاسی را پررنگ جلوه دهند و تنش‌ها و چالش‌های سیاسی را در شورای شهر چهارم وارد کنند.
وی در ادامه تاکید کرد: کسانی که اصرار بر سیاسی جلوه دادن تمامی تصمیمات شورای شهر دارند چشم دیدن همدلی و همکاری نیروهای انقلاب در شورای شهر چهارم را ندارند و به دنبال شورایی همچون شورای شهر اول هستند و من باید به آنها بگویم که طرح چنین مسائلی در شورای شهر چهارم جواب نخواهد داد و اعضای شورای شهر چه اصلاح طلب و چه اصولگرا در پی آن هستند که بر اساس شاخص ها و معیارها روح تعامل و همکاری را در شورا برقرار  کنند.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 530
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078572
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 530
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078572