سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
دوشنبه 93 شهریور 31 :: 7:6 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

http://www.niazerooz.com/Im/P/89/0915/Safe6342725519641.jpg

 

دفاعی شد در آن هشت ساله ی جنگ


سراسر شور و نعمت بود ،هم جنگ


جوانانی که رفتند عاشقانه،عارفانه


هم ایثاری نمودند در دفاع ، هم برد آن جنگ


همه باید بدانند قدر آنهایی که گشتند


اسیر و شاهد و جانباز آن جنگ
موضوع مطلب : شهدا, جانبازان, اسیر, آزاده, ایثارگران
آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به فرهنگ‌های غربی که در جامعه وجود دارد گفت: متأسفانه فرهنگ‌های غربی در جامعه ما به وجود آمده است و خود پرستی در بعضی مردم ایجاد شده است و بعضی مردم در ارتباطات کلامی خود از عبارات غربی استفاده می‌کنند.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از پایگاه اطلاع رسانی قم نا، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌ یزدی شب گذشته در دیدار جمعی از دانشجویان بسیجی و فعالان قرآنی سراسر کشور که در مؤسسه امام خمینی (ره) برگزار شد با اشاره به تغییراتی که انسان در زندگی‌اش ایجاد می‌شود اظهار کرد: تغییرات همیشه با انسان بوده است و افرادی بودند که در زندگی خود دچار نوسانات و تغییرات عمده‌ای شدند.
آیت‌الله مصباح یزدی افزود: در ابتدای انقلاب یا 8 سال دفاع مقدس افرادی بودند که زحمات زیادی کشیدند و جانفشانی‌های بسیاری انجام دادند اما با گذشت زمان دچار تغییراتی در روحیه‌شان شدند و ضد انقلاب شدند و اعتقاداتشان نسبت به دین ضعیف شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: در تحولات ایجاد شده خود ما در مرحله اول نقش داریم، از صدر اسلام تا امامت امیرالمومنین (ع) و قضیه کربلا تا انقلاب اسلامی ایران تغییر و تحولات بسیاری در انسان‌ها ایجاد شد.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: افردای بودند که در کنار امام علی (ع) بودند و از اصحاب ایشان بودند اما در قضییه عاشورا فریب مادیات و دنیا را خوردند و به جنگ با امام حسین (ع) پرداختند.
رئیس مؤسسه امام خمینی (ره) تصریح کرد: ما باید در زندگی خود بسیار مراقب باشیم تا از راه درست گمراه نشویم و در ابتدا باید حق و باطل را بشناسیم و سپس خود را بسازیم و حق‌شناس باشیم.
وی با اشاره به فرهنگ‌های غربی که در جامعه وجود دارد گفت: متأسفانه فرهنگ‌های غربی در جامعه ما به وجود آمده است و خود پرستی در بعضی مردم ایجاد شده است و بعضی مردم در ارتباطات کلامی خود از عبارات غربی استفاده می‌کنند.
آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به راه‌های شناخت حقیقت بیان کرد: برای اینکه بفهمیم چه شخصی با حق است اول باید شناخت درستی نسبت به حق پیدا کنیم و بفهمیم حق کدام و باطل کدام است.
عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیاتی از قرآن کریم عنوان کرد: خداوند در قرآن کریم می‌فرماید تمام اختلافاتی که در ادیان مختلف ایجاد شد از جهل نبود بلکه از هوای نفس بوده است، ما هیچ‌گاه نباید آنچه دلمان و هوای نفسمان می‌خواهد انجام دهیم.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به مشکلات جامعه تصریح کرد: مشکل ما ندانستن و و بعد نخواستن است و تا زمانی که این دو عامل باشد فساد‌ها در جامعه وجود دارد و تغییرات و نوسانات در مردم ایجاد می‌شود.
رئیس مؤسسه امام خمینی (ره) گفت: باید سعی کنیم که طالب حق باشیم نه هواس نفس و با همت خود معرفت صحیح کسب کنیم و به خودسازی خودمان بپردازیم.
وی اظهار کرد: اینکه ندانیم که باید از نائب امام زمان (عج) اطاعت کنیم موضوع مهمی است چون سرنوشت ما در آن است و نباید به سادگی از آن گذشت.
آیت‌الله مصباح یزدی بیان کرد: در زمان غیبت امام زمان (عج) ما باید از نائب ایشان اطاعت کنیم چون ده‌ها هزار شهید برای موضوع ولایت فقیه دادیم، ما باید از امر رهبر معظم انقلاب اطاعت کنیم چون هستی ما در موضوع ولایت فقیه است و ولایت فقیه اساس زندگی ما است.
عضو مجلس خبرگان رهبری عنوان کرد: سعی کنیم تا پول، مقام، ریاست، وزارت و وعده ریاست جمهوری ما را از راه راست منحرف نکند، مادیات و ریاست سبب شد تا افرادی از سپاه امام حسن (ع) به سپاه دشمن بروندو فریب مادیات و ظاهر دنیا را خوردند.
عضو جامعه مدرسین خاطرنشان کرد: ما باید شناخت صحیح از حق داشته باشیم و سعی کنیم تا همیشه به مبارزه با هوای نفس خود بپردازیم.
موضوع مطلب :

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از عصرایران:بخشنامه معاونت نظارت و راهبردی رییس جمهوری که حقوق کارمندان دولت تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی را در ایام بازنشستگی از 20 تا 50 درصد کاهش می دهد، اجرایی شد.

بخشنامه شماره 5271/93/200 که محمود عسگری آزاد جانشین محمدباقر نوبخت معاون نظارت و راهبردی رییس جمهوری آن را امضا کرده است، پیشتر (سال 88) در دولت احمدی نژاد صادر شده بود که به دلیل مغایرت با مقررات و قوانین و مخالفت نمایندگان مجلس با تضییع حقوق کارمندان دولت، باطل شد.

با توجه به اینکه براساس مقررات صندوق تامین اجتماعی، فرمول تعیین حقوق ایام بازنشستگی، مجموع پرداختی دوسال پایان خدمت تقسیم بر 24 ماه است، حتی کارمندانی که 28 سال تمام از کل حقوق و اضافه کار آنان هفت درصد کسر و به حساب تامین اجتماعی واریز شده، به علت اجرای بخشنامه 5271/93/200 دولت یازدهم ناگهان با کاهش شدید حقوق ایام بازنشستگی خود روبرو خواهند شد و اکنون کارمندانی که سال ها تعهدات مالی خود را در قبال این سازمان و دولت انجام داده اند،

سرگردان شده اند.

پس از آغاز اجرای بخشنامه دولت دهم، جمعی از کارکنان با تقدیم لوایحی به دیوان عدالت اداری نسبت به صدور این بخشنامه شکایت کردند که این دیوان هم مغایرت قانونی آن را تایید کرد.

بخشنامه سال 88 دولت دهم مدتی از اجرای آن به دلیل مغایرت های مطرح شده و اینکه صادر کننده آن در مقام تفسیر قوانین عادی برآمده در حالیکه این حق فقط از اختیارات مجلس شورای اسلامی است، همان زمان باطل اعلام شد.

پس از ابطال بخشنامه صادره در دولت دهم، تامین اجتماعی هم سازمان ها و ادارات را مکلف کرد که کسورات پرداخت نشده در دوسال اجرای این بخشنامه را از حقوق کارمندان کسر کرده و به صورت ماهانه پرداخت کنند.

اما در حالی بخشنامه دولت یازدهم در این زمینه صادر و برای حدود 600 هزار کارمند اجرایی شده است که آخرین معوقات کسورات بیمه ناشی از اجرای بخشنامه باطل شده دولت دهم، دو ماه پیش به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز شده است.

کمیسیون اجتماعی مجلس نیز اعلام کرده است درباره بخشنامه دولت یازدهم تصمیم می گیرد.

عباس صلاحی دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس با انتقاد از این بخشنامه اعلام کرد که از عسکری آزاد خواسته شده برای توضیح درباره بخشنامه کاهش حقوق ایام بازنشستگی های جدید کارکنان دولت تحت پوشش صندوق تامین اجتماعی در این کمیسیون حاضر شود.

وی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: اجرای بخشنامه کسر نشدن کسورات از اضافه کار کارمندان بیمه گذار صندوق تامین اجتماعی تبعات بدی برای جامعه دارد و یک کارمند پس از 30 سال خدمت به دولت، چشم امیدش به حقوق و پاداش پایان خدمت است.

صلاحی که نماینده ناظر مجلس در شورای عالی توسعه مدیریت و نیروی انسانی است، در این گفت وگو با بیان اینکه اگر در مسیر ایجاد تحولی جدید در نظام اداری کشور هستیم، باید به سمت افزایش درآمد کارمندان دولت حرکت کنیم، اظهار کرد: اینکه کاری انجام دهیم که کارمندان از انجام کار خود در طی 30 سال پشیمان شوند و حقوق و پاداش پایان خدمت آنها به نصف یا کمتر کاهش یابد، درست نیست.

وی تصریح کرد: بخشنامه جانشین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری باید در شورای عالی استخدامی کشور بررسی و برای اجرایی شدن به تصویب این شورا برسد.

نماینده مردم تفرش در مجلس خاطرنشان کرد: این بخشنامه مخالف برنامه پنجم توسعه است و از نظر اجرایی خلاف قانون است مگر اینکه این قانون در صحن مجلس بررسی و به تصویب دو سوم نمایندگان برسد.

صلاحی گفت: نمایندگان برای جلوگیری از اجرای این بخشنامه باید طرحی را به مجلس ارائه دهند و این مشکل را حل کنند. دولت باید به مجلس درباره این بخشنامه توضیح دهد و حتی اگر مصوب هیات وزیران هم باشد، باید ایرادات آن مشخص و با همکاری مجلس برطرف شود.

««معاونت توسعه و منابع انسانی رییس جمهوری در بخشنامه ای به شماره 5271/93/200 به کلیه دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری اعلام کرده است که شورای توسعه و سرمایه انسانی در جلسه مورخ 25/1/1393 با استناد به بندهای 4 و 5 ردیف «ب» ماده «116» قانون مدیریت خدمات کشوری درخصوص موارد زیر اتخاذ تصمیم کرد:

1- در ارتباط با استعلام دستگاه های اجرایی راجع به امکان کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری شاغل در دستگاه های اجرایی که با توجه به ماده 10 این قانون از لحاظ برخورداری از مزایای تامین اجتماعی نظیر بازنشستگی، از کار افتادگی، فوت، بیکاری و درمان با رعایت این قانون مشمول قانون تامین اجتماعی می باشند و تاثیر حکم مقرر در ماده 59 قانون برنامه پنجم بر این موضوع ، این نتیجه حاصل شد که بنا به دلایل ذیل:

- سوابق قبلی قانونگذاری در این باره (ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری و تبصره الحاقی به آن که مبتنی بر عدم کسر از بیمه اضافه کار کارمندان مشمول این قانون وضع شده اند).

- در ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه در مورد کسر حق بیمه از اضافه کار کارمندان مورد نظر حکم صریحی وجود ندارد و بالعکس مفهوم مخالف حکم مقرر در قسمت دوم این ماده، حکایت از استثنا این موضوع از اطلاق حکم مذکور در صدر ماده دارد.

- ملاحظه مفاد نامه شماره 9181130/ م46311 مورخ 14/4/1391 دبیر (وقت) هیات دولت به این معاونت مبنی بر اینکه این معاونت در اجرای ماده (59) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه طی بخشنامه ای به کلیه دستگاه های اجرایی اعلام نماید کسر کسور بازنشستگی از اضافه کار کارکنان مشمول صندوق تامین اجتماعی مجاز نمی باشد.

لذا اطلاق حکم ماده 106 قانون مدیریت خدمات کشوری از لحاظ مبنای کسر کسور بازنشستگی از کارمندان مشمول این قانون به قوت خود باقی است و در نتیجه کسر حق بیمه از فوق العاده اضافه کار کارمندان مشترک صندوق تامین اجتماعی شاغل در دستگاه های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نمی باشد.

2- درخصوص پرداخت غرامت دستمزد ایام بارداری و بیماری کارکنان رسمی و ثابت دستگاه های اجرایی که مشترک صندوق تامین اجتماعی می باشند با توجه به تبصره 3 ماده 84 قانون مذکور و با ملاحظه مفاد نامه شماره 1120/91/5000 مورخ 3/4/1391 معاونت فنی و درآمد صندوق تامین اجتماعی، پرداخت حقوق و فوق العاده ایام بارداری و بیماری کارکنان مذکور با رعایت مقررات مربوط بر عهده دستگاه اجرایی ذیربط است.»»

فرج الله عارفی نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه گفته است: بخشنامه عسگری آزاد تفسیری از مفاد ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه است که تفسیر کار مجلس می باشد و مجلس و کمیسیون اجتماعی قطعا این بخشنامه را مورد بررسی قرار خواهند داد.
موضوع مطلب :
ستایشگران اهل بیت (ع) هم خودشان در جبهه‌ها حاضر می‌شدند و هم فرزندانشان را به میدان رزم می‌فرستادند.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:در سال‌های پایانی دهه 60، پارچه نوشته‌ای در مجلس ماه مبارک رمضان جامعه مداح تهران، روی دیوار شبستان مسجد حاج ابوالفتح نصب شده بود که شهدای این جامعه را معرفی می‌کرد. آن سال‌ها، تعداد شهدایی که ذاکران ائمه اطهار(س) به انقلاب و نظام اسلامی تقدیم کرده بودند، از 30 نفر تجاوز نمی‌کرد، اما تا پایان جنگ این تعداد از مرز 40 شهید هم گذشت.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

حاج نادعلی کربلایی در بین رزمندگان در خط مقدم
مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) همانطور که در نهضت مردم ایران از 15 خرداد 42 تا 22 بهمن 57، ملت مسلمان کشورمان را در راهپیمایی‌ها همراهی کردند، در سال‌های سخت و سرنوشت‌ساز هشت سال دفاع مقدس نیز با حضور در جبهه‌های جنگ و تقدیم فرزندان عزیزتر از جانشان در کنار آنان بودند.
ستایشگران اهل بیت (ع) هم خودشان در جبهه‌ها حاضر می‌شدند و هم فرزندانشان را به میدان رزم می‌فرستادند. حضور مداحان در جبهه، بیش‌تر برای تبلیغ و روحیه‌بخشی به رزمندگان اسلام بود، اما بعضی از آنها مانند مرحوم حاج نادعلی کربلایی (پدر سه شهید) و مرحوم حاج ولی‌الله سلیمانی (پدر شهید مسعود سلیمانی) از کسانی بودند که خودشان نیز در جمع رزمندگان، سلاح به دست می‌گرفتند و در حملات پیروزمند سپاه اسلام شرکت داشتند.
در این یادنوشته، مداحانی را که در جریان دفاع مقدس، چه خود نقش مستقیم داشته و چه نامشان در فهرست پدران شهید آمده است، به سه گروه تقسیم کرده‌ام؛ مداحان شهید، مداحان رزمنده و مداحانی که جوانان دلاورشان را به جنگ با دشمن فرستادند. البته اگر قرار باشد به آن دسته از رزمندگانی بپردازیم که به افتخار مداحی در جبهه نایل شدند و نوحه‌خوانی و توسل به ائمه طاهرین را از سنگرهای نبرد شروع کردند، مجال و فرصت دیگری می‌طلبد و حق مطلب درباره کسانی مانند حاج صادق آهنگران، حاج غلام کویتی‌پور و ... هرگز ادا نخواهد شد. چرا که خیلی از این افراد، قبل از اعزام به جبهه، مداح رسمی نبودند، اما در سال‌های پس از دفاع مقدس، همه آنها را به عنوان مداح جنگ می‌شناسند. درباره روش، اثرپذیری و تأثیرگذاری‌ این دسته از نوحه‌خوانان و ذاکرین بر جریان مداحی، تحقیق مفصلی از سوی محسن حسام مظاهری در کتاب «رسانه شیعه» شده است که شما را به خواندنش توصیه می‌کنم.
همیشه در سنگر دفاع از میهن اسلامی، افراد خوش‌صدا به مداحی و خواندن دعا مشغول بودند. خیلی از آنها قبل از اعزام به جبهه، مداح رسمی نبودند، اما با خواندن پرسوز و گداز چند بیت شعر، همه آنها را به عنوان مداح جنگ می‌شناختند. تعداد این افراد، آنقدر زیاد است که درباره روش، اثرپذیری و تأثیرگذاری‌شان بر جریان مداحی، تحقیق مفصلی از سوی محسن حسام مظاهری در کتاب «رسانه شیعه» شده است.اما مداحان شهید ـ که مداحی، پیشوند نامشان بوده است ـ در فهرست ما به 2 نفر اطلاق می‌شود؛ یکی از آنها شهید غلامعلی جندقی (رجبی) و دیگری شهید قاسم گودرزی است که اولی در جبهه و دومی در جریان یک عملیات ترور در خیابان پیروزی تهران به شهادت می‌رسد.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

شهید غلامعلی رجبی در حال مداحی در جبهه
شهید غلامعلی رجبی فرزند حاج حسن جندقی از اساتید برجسته اخلاق و عرفان زمان خود بود و این پدر اهتمام ویژه‌ای به تربیت فرزندان خود داشت. غلامعلی، نوای گرم و لحن سوزناکی داشت که رزمندگان تیپ سیدالشهدا(ع) هرگز آن را از یاد نخواهند برد. البته او قبل از شروع جنگ، در غرب تهران هم مداحی می‌کرد و هم دعاخوان هیئت‌های مختلف بود که از راز و نیازها و عرفه‌خوانی‌های او، خاطراتی از استاد حسین انصاریان، حاج منصور ارضی و حاج محسن طاهری نقل شده است. از شهید غلامعلی رجبی، که در آخرین روزهای دفاع مقدس و در عملیات مرصاد به شهادت رسید،شعرهایی هم به یادگار مانده است.
اما شهید قاسم گودرزی که در فهرست شهدای ترور است، متولد 1319 بود و از کارمندان مذهبی و مومن به شمار می‌رفت. او در 15 دی ماه 1360 در خیابان پیروزی تهران از سوی منافقین، مورد سوء قصد قرار گرفت و به شهادت رسید. گودرزی هم از کسانی بود که مداحی برای او شغل و حرفه محسوب نمی‌شد، اما شعرهای فراوانی در سینه داشت. اکنون یکی از کوچه‌های خیابان دهم فروردین در نزدیکی محل ترور این شهید به نام او مزین است.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

مداحانی در لباس رزم
در میان اهالی مدح و ذکر که خودشان در کارزار جنگ با دشمن بعثی حضور پیدا کردند، نام دو مداح بیش از بقیه درخشش دارد. این دو نه تنها خودشان در جبهه‌ها حاضر می‌شدند و سلاح به دست می‌گرفتند، بلکه فرزندانشان را هم به انقلاب تقدیم کردند. حاج نادعلی کربلایی و حاج ولی‌الله سلیمانی، اولی در غرب تهران و دومی در شرق تهران، مداحان نام‌آشنایی بودند. حاج نادعلی، سه فرزند خود را تقدیم کرده بود و سلیمانی، مداح خوش‌لهجه آذری، مسعودش را.
تصاویر حاج نادعلی در فاو، شلمچه و مناطق دیگر جنوب، نشان می‌دهد که کربلایی، با آن سن و سال بالا و ریش سفید، رزمنده جسور و جنگجوی شجاعی بوده است. شهادت حسین، مجید و محسن، سه فرزند او، هیچگاه این مداح و شاعر دلسوخته را از پای نینداخت و او در سال‌های پس از جنگ درگذشت.
حضور رهبر معظم انقلاب در منزل حاج نادعلی کربلایی، از دیگر افتخارات این ذاکر بااخلاص و مداح پیشکسوت بود؛ هرچند که او در ساعات عصرگاهی به روضه رفته بود و آقا را در خانه‌اش دیدار نکرد و اتفاقاً همیشه از حسرت این دیدار روی منبر زیاد می‌گفت.
حاج ولی‌الله سلیمانی اما در کنار فرزندان رزمنده‌اش (قدرت‌الله، اسدالله و محمد) در قالب کاروان‌های روحانیون و مبلغان بارها به جبهه‌های نبرد اعزام شده بود. او سال‌ها چشم‌ انتظار پیکر فرزندش بود. جنازه اسدالله (مسعود) چند سال پیش تفحص شد و با تشییع باشکوه مداحان و مردم به خانه ابدی رفت. این در حالی بود که پدر مداح او، حکایت مفقودی مسعود را در جبهه و هنگام عملیاتی شنیده بود که خودش هم در آن حاضر بود. این مداح قدیمی، اوایل ماه مبارک رمضان سال 92 درگذشت.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

حاج ولی الله سلیمانی و فرزند شهیدش مسعود
حیف است وقتی از مداحان رزمنده صحبت می‌کنیم، از حاج علی‌اصغر نیکدل، رزمنده هشت سال دفاع مقدس و ذاکر پیشکسوتی که این روزها به خاطر بیماری، بینایی‌اش را از دست داده است، یادی نکنیم.
پدر شهیدی که شعر مولا علی (ع) یادگارش بود

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر


در میان مداحان غرب تهران که افتخار داشتن دو فرزند شهید را داشت، حاج اسماعیل ولیخانی، شاعر و ذاکر اهل بیت (ع) بود که به «طالع» تخلص می‌کرد. او از شاعران معروف روزگار خود بود و شعرهای شاخصی از او در حافظه مداحان است. یکی از آن شعرها، مرثیه معروف «مناجات علی از سوی نخلستان نمی‌آید» است. دو فرزند این شاعر که به عضویت گروه پارتیزانی شهید چمران در آمده بودند، مفقود شدند. سرانجام، داغ فقدان محمدحسن و غلامرضا، طالع را در 22 تیرماه 74 از پا انداخت و این مداح سینه‌ سوخته به اربابش حسین (ع) پیوست.
از پدران شهیدی که اهل شعر و ادبیات بودند، می‌توان نامی هم از حاج احمد صالح، پدر خلبان مجید صالح برد که هرچند در یک سانحه هوایی و در جریان یک پرواز مسافری درگذشت، اما مداحان به خاطر سوز و گداز پدرش و امتناع او از خواندن روضه علی اکبر(ع)، مجید را هم «شهید» قلمداد کردند.
اغلب پدران شهید، دیگر در میان ما نیستند و در قطعه پدران و مادران شهدا در بستر سرد خاک آرمیده‌اند. مرحوم حاج سیدعلی‌اکبر سجادیان، پدر شهید مصطفی سجادیان، مرحوم حاج ابوالفضل کیانی، پدر شهید مجید کیانی، مرحوم حاج تقی متبحری، پدر شهید ضیاءالدین متبحری، مرحوم تقی ادریسی، پدر شهید داوود ادریسی، حاج محمدتقی فارسی، پدر شهید محمود فارسی و ... از آن جمله‌اند.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر


تعداد دیگری هم از آنها هستند که در بستر بیماری، سال‌هاست با پیری و سالمندی دست و پنجه نرم می‌کنند که از آن جمله می‌توان به حاج حسین خدامی، پدر شهید مهدی خدامی و حاج آقا برقعی، پدر شهید سیدداوود برقعی اشاره کرد.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

شهیدی از روزهای خونین انقلاب
در میان شهدایی که جامعه مداح تقدیم انقلاب کرده است، نمی‌توان بر نام شهیدی که در روزهای پیروزی انقلاب در جنوب تهران و به وسیله شلیک هلیکوپترهای رژیم پهلوی به شهادت رسید، قلم قرمز کشید. شهید احمد تاری ـ که اینک خیابانی در حوالی میدان خراسان به نام اوست. او برادر مداح و شاعر ارزنده اهل بیت (ع) یعنی حاج محمود تاری است. این شهید در روزهای خونین بهمن 57 هدف گلوله ارتش شاهنشاه قرار گرفت و به شهادت رسید.
شهید سیدحسین موسوی نیز برادر یکی از مداحان پیشکسوت به نام حاج سیدعلی اصغر موسوی، مدیر جامعه مداح شرق تهران است که در جبهه‌های نبرد دعوت حق را لبیک گفته است.

این پدرها تحمل خواندن روضه حضرت علی‌اکبر(ع) نداشتند +تصاویر

پدری که یار و یاور نواب بود
در میان مداحان پدر شهید، نام یک مرشد و ذاکر پیشکسوت، درخشش ویژه‌ای دارد و آن، مرشدرجب رضایی است که نواب صفوی به خاطر اشتغال او به شغل شریف نانوایی، وی را «شاطرالعلما» خوانده است. شهید حسن رضایی، یکی از چند پسر اوست که در سال‌های دفاع مقدس به شهادت رسید. البته از این مداح، دو ذاکر به یادگار مانده است؛ حاج مهدی و حاج حسین رضایی که اولی، دست‌اندرکار خانه مداحان و جامعه مداح تهران نیز هست.
مرشد رجب که در سال‌های خفقان به نواب صفوی در منزلش پناه داده بود، در سحرگاه بیستم ماه مبارک رمضان در سال 72 از دنیا رفت.
شهید محمدرضا ملاحیدر، شهید محمدعلی فرهادپور، شهید علی‌اکبر طرازانی، شهید علی‌اصغر ذاکری، شهید غلامحسین حاج‌امیری، شهید حسن نیکوقدم، شهید سیدحسن موسوی، شهید باقر نی‌طباء، شهید احمد یاری، شهید محمد فخاران، شهید مصطفی توکلی، شهید سیدعلی‌‌اکبر شهربانی، شهید حسن رحمانی، شهید مسعود سلطانی، شهید علی‌اصغر کیانی، شهید مرتضی کاظمی، شهید علی فصیح‌گفتار، شهید سعید ذاکری، شهید صدری، شهید مصطفی جعفری، شهید محمدعلی فراهانی، شهید حسین مصطفایی و شهید محمود طالبی، دیگر شهدای جامعه مداح تهران را تشکیل می‌دهند.
موضوع مطلب :
وی به موضوع جرائم رخ داده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: در خصوص شبکه‌های اجتماعی از دستگاه‌های مسئول این انتظار را داریم که تلاش کنند تا زمینه‌ای فراهم شود که هم این شبکه‌های اجتماعی در دسترس قرار داشته باشند و هم محتوای مجرمانه و خلاف امنیت و عفت عمومی در آنها منتشر نشود.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از انتخاب،سخنگوی دستگاه قضا گفت:  متهم پرونده نفتی در مقاطعی از 3 شناسنامه جعلی استفاده کرده و مشخص شد که وی با این شناسنامه چندین بار بهره‌برداری کرده و سپس مشخص شد که با این شناسنامه‌ها چه نوع کاری انجام گرفته است.
سخنگوی دستگاه قضا درباره آخرین وضعیت پرونده نگین غرب گفت: به این پرونده توجه ویژه‌ای شده و حکم آن صادر شده است به این دلیل که می‌توان اموال و طلب شکات را استیفا کرد البته تلاش‌های زیادی در این زمینه صورت گرفته که به نتیجه نرسیده‌ است. 

بهره‌برداری همزمان "ب.ز" از سه شناسنامه جعلی

معاون اول قوه‌قضاییه در ادامه بیان کرد: محسنی‌اژه‌ای گفت: درخصوص پرونده نفتی دو اتفاق جدید رخ داده است. نکته اول اینکه مشخص شد این متهم در مقاطعی از سه شناسنامه در استفاده می‌کرده است که این امر جرم و تخلف است. وقتی یک نفر همزمان چند شناسنامه با هویت مجعول داشته باشد و از آن استفاده کند، خود یک جرم و تخلف است. همچنین نوع کار هم مهم است.

نکته بعدی که می‌خواهم بگویم این است که قبل از نشست خبری مشخص شده بود ولی تمام ابعادش مشخص نبود که اکنون با وجود مشخص شدن ابعاد آن را می‌گویم و آن این است که این فرد توانسته بود با اقدامات ناصحیح با افراد داخل زندان ارتباط داشته و اطلاعاتی را به بیرون از زندان منتقل کند و پیغام دهد که برخی موارد را سرپوش گذاشته و نگویند.

وی ادامه داد: اینها مشخص شد و افرادی که چنین پیام‌هایی به آنها رسیده بود مورد تحقیق قرار گرفته و الان در بازداشت به سر می‌برند. این امر خود باب جدیدی در پرونده باز کرد. این پرونده به درازا کشیده شده است.

سخنگوی قوه‌قضاییه گفت: سوابق قبلی متهم،‌محکومیت به دو سال حبس بود چرا که بیش از 20 چک برگشتی به مبالغ مختلف از وی وجود داشت که می‌توان گفت 6 تا 7 سال سابقه برای خورده است که برخی از محکومیت‌های وی قطعی شده بود. بنابراین اگر اسم متهم را ببریم به دلیل قطعی‌شدن برخی از محکومیت‌ها مشکلی وجود ندارد چرا که جرم وی در برخی موارد ثابت شده و به استناد آن می‌توان اسم وی را ببریم و مشکلی نیست.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: غیر از شرکت و وزارت نفت، شکات دیگری اکنون شاکی شده‌اند؛ در واقع چندین شاکی خصوصی دارند. در این پرونده 10 نفر بازداشت شده‌اند و همچنین از برخی بانک‌ها (مدیران عامل) تحقیق صورت گرفت که باید گفت آنها به عنوان مطلع هستند که احیانا ممکن است به عنوان متهم تغییر کند.

وی درباره پرونده نگین غرب گفت: حکم این پرونده صادر شد و ما توجه ویژه به این پرونده داشته و قصد داریم اموال و طلب شکات را استیفا کنیم. در این پرونده زحمت بسیاری کشیده شده اما هنوز به پایان نرسیده و تا آخر مردادماه در پرونده نگین غرب با 7 هزار و 472 نفر تسویه حساب شد که از مجموع شکات،‌ یک هزار و 700 نفر باقی‌مانده‌اند که امیدواریم در 40 روز آخر شتاب بیشتری بگیرد و این پرونده به سرانجام خوبی برسد. کارفرمای دو پروژه تغییر کرده‌اند که امیدواریم مشکلات کم شود.

معاون او قوه‌قضاییه درباره پرونده کمپوست کرج گفت: تاکنون 8 هزار شاکی در این پرونده وجود دارد که درباره این شکایت‌ها 12 نفر تحت تعقیب قرار دارند و 9 نفر در بازداشت به سر می‌برند. ما در تکاپو هستیم اموال و طلب شکات را به آنها برگردانیم.

وی ادامه داد: کود کمپوست احتمال فاسد شدن داشت و به همین دلیل از سوی دادگاه برای فروش سریع آن دستور صادر شد و بازهم در تکاپو هستیم فعلا اموال برگردد اما اموالی که وجود دارد کمتر از میزان طلب است.

وی در ادامه این نشست به موضوع جرائم رخ داده در شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: در خصوص شبکه‌های اجتماعی از دستگاه‌های مسئول این انتظار را داریم که تلاش کنند تا زمینه‌ای فراهم شود که هم این شبکه‌های اجتماعی در دسترس قرار داشته باشند و هم محتوای مجرمانه و خلاف امنیت و عفت عمومی در آنها منتشر نشود.

محسنی اژه‌ای با تاکید بر بومی کردن زیرساخت‌ها در این موضوع گفت: باید نرم‌افزارهایی را طراحی کنیم که از انتشار مطالب مجرمانه و خلاف امنیت فرد جلوگیری شود.

سخنگوی قوه قضائیه همچنین با اشاره به برگزاری جلسه با مسئولان متولی در وزارت ارتباطات در اواخر سال گذشته و سال جاری خاطر نشان کرد: در جلساتی که با مسئولان این وزارتخانه برگزار شد آنها این قول را دادند که ظرف مدت 3 ماه سازوکاری طراحی کنند که محتوای مجرمانه شبکه‌های اجتماعی پالایش شود ولی متاسفانه 6 ماه از برگزاری این جلسات گذشته است و هنوز اتفاقی نیفتاده است. لذا نامه‌ای به دستور رئیس قوه قضائیه خطاب به وزیر ارتباطات نوشته شد و بر این موضوع تاکید شد که اقدامات این وزارتخانه باید تا یک ماه آینده به نقطه‌ای برسد که محتوای مجرمانه این شبکه‌های اجتماعی پالایش شود و مردم بتوانند از این شبکه‌ها استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از جلسه امروز خود با خبرنگاران به اهمیت موضوع سلامت مردم پرداخت و گفت: موضوع سلامت مردم موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه وزیر بهداشت به طور جدی به آن وارد شده است. زمانی به دادسراهای خود ابلاغ گرده‌ایم که با توجه به اهمیت این موضوع در موارد مجرمانه در این خصوص با اولویت ورود کنند.

اژه‌ای در پاسخ به سؤالاتی در مورد اظهارات «م ر» معاون رئیس جمهور سابق اظهار داشت: ایشان با فرض اینکه حکم صادر نشده مطالبی مرقوم کردند؛ با توجه به اینکه حکم صادر شده اشکالات وارد نیست؛ به نظرم حداقل مطالبی را که گفتند وارد نیست.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سؤالی پیرامون گشت انصار حزب‌الله بیان داشت: اعلام کرده‌اند که ما خلاف قانون عمل نمی‌کنیم و ان‌شاءالله چیزی که شما می‌گویید پیش نمی‌آید.
موضوع مطلب :
در رژه نیروهای مسلح در تهران، تجهیزات و سلاح‌های مختلفی به نمایش درآمد که هر کدام نشان از اقتدار و فناوری جنگی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هستند. تنوع تجهیزات و سلاح‌های مختلف و همچنین بومی بودن این سلاح‌ها و تجهیزات جنگی رنگ و جلوه جالبی به رِژه امروز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران داده بود.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا:رژه نیروهای مسلح کشورمان صبح امروز در تهران و سراسر کشور برگزار شد.

این مراسم در تهران، در حرم مطهر امام راحل برگزار شد.

در رژه نیروهای مسلح در تهران، تجهیزات و سلاح‌های مختلفی به نمایش گذاشته شد؛ اسامی و مشخصات سلاح‌ها و تجهیزات به نمایش گذاشته شده به شرح ذیل است:

1- تانک رخش نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

2- تانک رخش واکنشی نیروی زمینی سپاه پایداران انقلاب اسلامی

3- نفربر ذوالجناح

4- (نفربر) خمپاره‌انداز 120 میلیمتری براق

5- تانک ریکاوری شبدیز

6- توپ خودکششی 170 میلیمتری

7- موشک زلزال 1 با بیشینه برد 125 کیلومتر

8- موشک‌انداز فجر 5 با بردی در حدود 80 کیلومتر

9- موشک‌انداز فجر 3

10- سامانه راداری کاوش (متعلق به سپاه پاسداران)

11- سامانه موشکی طبس 1 با موشک‌های طائر (متعلق به پدافند هوایی سپاه)

12- سامانه موشکی رعد با موشک‌های طائر (متعلق به پدافند هوایی سپاه)

13- سامانه موشکی خرمشهر با موشک‌های طائر (متعلق به پدافند هوایی سپاه)

14- سامانه موشکی و پدافندی سوم خرداد با قابلیت انهدام 4 هدف به طور همزمان توسط 8 فروند موشک/این سامانه دارای آرایه فازی است که این سامانه قابلیت اسکن الکتریکی دارد و بسیار پیشرفته است و با سامانه‌های S300 و بوک M2E روسیه قابل رقابت است (متعلق به پدافند هوایی سپاه)

15- سامانه موشکی و پدافند هوایی تور ام 1 (متعلق به پدافند هوایی سپاه)

16- موشک‌های ضدکشتی و بالستیک هرمز 1 که موشکی ضد رادار است و می‌تواند رادارهای روی ناو هواپیمابر یا یک سایت پاتریوت در خشکی و یا یک سایت راداری جستجو‌گر را منهدم کند (متعلق به سپاه پاسداران)

17-موشک‌های ضد کشتی و بالستیک هرمز 2 (متعلق به سپاه پاسداران)

18- موشک بالستیک و ضد کشتی خلیج‌ فارس با برد 300 کیلومتر (متعلق به سپاه پاسداران)

19- موشک فاتح 110 که موشکی نقطه‌زن و پر قدرت محسوب می‌شود. این موشک از جمله موشک‌های زمین به زمین هدایت شونده و برد کوتاه است که از سوخت جامد بهره می‌برد.

20- موشک بردبلند سجیل با انواع سوخت‌های مایع و جامد با برد 2000 کیلومتری

21- موشک میان‌برد قدر اچ

22- موشک دوربرد قدر اف با برد 2000 کیلومتری

23- قایق‌های تندرو ذوالفقار مجهز به موشک‌انداز

24- قایق‌های تندرو سراج مجهز به موشک‌انداز

25- خودروی رنجر با خدمه مجهز به سلاح تک تیرانداز AM50 و موشک‌ ضد هوایی میثاق. سلاح تک‌تیرانداز AM50 نمونه بومی و مشابه سلاح تک تیرانداز HS50 متعلق به کشور اتریش است. این سلاح ایرانی بردی حدود 3000 متر دارد.

26- خودروی تاکتیکی ذوالجناح

27- نفربر M113

28- تانک بومی صمصام

29- نفربر سهیل 

30- تانک بهینه سازی شده T72

31- تانک بومی ذوالفقار که یکی از بهترین و مشهورترین تانک‌های ایرانی است.

32- تانک ریکاوری چیفتن

33- توپ 120 میلمتری خودکششی

34- تانک پل‌گذار

35- توپ 150 میلمتری خودکششی هویزه

36- توپ 203 میلمتری

37- خودوری حامل پخش‌کننده پارازیت

38- سامانه ارتباطات اطلاعات 32


سامانه موشکی اس 200 با لانچر ثابت

39- سامانه موشکی برد بلند و ارتفاع بالای S200. این سامانه چندین بار توسط متخصصان کشورمان بهینه‌سازی شده و طبق اعلام امیر اسماعیلی، فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش، قرار است متحرک‌سازی هم شود. این سامانه موشکی که یکی از قدرتمندترین سامانه‌های پدافندی و موشکی جهان است. طبق اعلام امیر اسماعیلی، قرار است که موشک بومی صیاد به‌زودی جایگزین موشک‌های این سامانه شود.

40- سامانه موشکی تلاش. این سامانه یک سامانه جامع و پدافندی است که از رادارهای مختلف و شبکه ارتباطی رسول و فکور بهره می‌برد. موشک‌های اس 200 نیز در این سامانه بکار گرفته شده است.

41- سامانه راداری فتح 2

42- سامانه راداری کیهان. این رادار، برد بلند و با فرکانس‌های ترکیبی است که قابلیت کشف ریزپرنده با موشک‌های کروز را دارد. رادار کیهان متحرک بوده و در جنگ الکترونیک و رویارویی با اهداف هوایی پرحجم قابلیت مناسبی دارد.

43- سامانه موشکی و پدافندی شلمچه. این سامانه از موشک‌های شلمچه بهره‌ می‌برد. موشک‌های شلمچه همچنین قابلیت نصب روی سامانه موشکی مرصاد را نیز دارا هستند.


لحظه شلیک موشک شلمچه

44- سامانه موشکی و پدافندی اسکای گارد

45- خودروی ارتباطی وی آر سی سی

46- موشک هواپایه یاسر

47- بمب قاصد با قابلیت نصب روی جنگنده‌ها

48- بمب ریتارد

49- موشک سجیل هواپایه با قابلیت نصب روی جنگنده‌های F14

50- موشک فکور 90 با قابلیت نصب روی جنگنده‌های F14. این موشک نمونه مشابه موشک فونیکس آمریکاست که توسط متخصصان کشورمان ساخته شده است

51- موشک کروز دریایی قادر متعلق به نیروی دریایی ارتش. برد این موشک 200 کیلومتر اعلام شده است.

52- ماکت ناوشکن جماران

53- ماکت زیردریایی سبک کلاس غدیر

54- موشک کروز دریایی نور متعلق به نیروی دریایی ارتش. موشک نور برد 200 کیلومتر داشته و از موتور پیشران طلوع-4 بهره می‌برد.

55- قایق تندرو رعد

56- قایق ضربتی شهاب

57- توپ فجر 47

58- خودروی تاکتیکی نینوا

59- قایق باور-2 که به عنوان سلاح ناشناخته سپاه نیز از آن نام برده شده است. باور-2 برای دفاع ساحلی و گشت های طولانی و پر سرعت برای ایران به عنوان کشوری با بیش از 1500 کیلومتر ساحل جنوبی بسیار مناسب است.
موضوع مطلب : سلاح ناشناخته سپاه, اسامی و مشخصات
اگر نگاهی به رویدادهای تاریخی کشورمان نیز بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که هرگاه کشورمان متمایل به غرب بوده، دچار ضرر و زیان شده است. جالب اینجاست که در مقاطعی که سیاست خارجی ما بر اصل موازنه منفی پیش رفته است موفق تر عمل کرده و از همین رو بود که در اوائل انقلاب نیز شعار « نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» مطرح شد و بر سر در وزارت خارجه کشورمان نیز نقش بست. شعاری که تنها یک شعار نیست.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا:سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران بر اساس سه اصل عزت، حکمت و مصلحت تدوین شده است ولی همواره در طول سی سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این سه اصل به‌وسیله جریانات مختلف سیاسی به‌گونه‌ای متفاوت تفسیر شده است. همچنین شرایط متفاوت منطقه استراتژیک خاورمیانه اثرات فراوانی بر روی سیاست خارجه کشورمان در مقاطع مختلف بعد از پیروزی انقلاب اسلامی داشته است.

در دوره اصلاحات محمد خاتمی با طرح ایده گفت‌وگوی تمدن‌ها تلاش کرد تا تنش زدایی و برقراری ارتباط گسترده با کشورهای جهان را در دستور کار قرار دهد اما این مشی خاتمی و تلاش وی برای در اولویت قرار دادن رابطه با کشورهای غربی نتوانست ایران را در مقابل با دشمنی‌های آمریکا مصون دارد. درست در همین مقطع تاریخی بود که آمریکایی‌ها با قرار دادن ایران در محور شرارت به دولتمردان اصلاح‌طلب نشان دادند که چیزی فراتر از یک سیاست‌خارجی بدون تنش را از ایران مطالبه می‌کنند و در واقع مشکل اصلی آمریکا با خطوط قرمز انقلاب اسلامی چون مسئله فلسطین است.

تجربه سایر کشورها و از جمله چین بخوبی نشان می‌دهد که سیاست خارجی تنش زدا بدون پشتوانه قدرت و پارامترهای لازم برای پاسخگویی قاطع به طرف مذاکره کننده هیچ ارمغانی برای کشورها ندارد و غرب تنها بدنبال تحمیل افکار موافق با منافع خود به کشورهای در حال توسعه است.

از آنجایی که اصول سیاست خارجه کشورمان بر پایه احترام متقابل بنا شده است، وقتی آمریکایی‌ها در اوج مذاکرات هسته‌ای تحریم‌های جدیدی را بر ضد کشورمان اعمال می‌کنند این بدان معناست که در آن طرف ماجرا دیپلمات‌های غربی بدنبال یک رابطه بر اساس احترام متقابل نیستند و نگاه از بالای آمریکا یا همان سیاست چماق و هویج همچنان به قوت خود باقی است؛ حال اینکه چرا جریان لیبرال در کشور با وجود این برخورد آمریکایی‌ها دچار نوعی شتاب‌زدگی و هیجان است جای تامل دارد.

از طرف دیگر شتاب‌زدگی جریان لیبرال و پایه‌گذاری تمامی برنامه‌های کشور بر روی توفق هسته‌ای و رابطه با آمریکا کار چندان معقولی نیست چرا که چالش‌های بسیار زیادی بر سر راه چنین رابطه‌ای وجود دارد از سوی دیگر به نظر نمی‌رسد آمریکایی‌ها بدنبال تجدید نظر درخصوص سیاست خود در قبال ایران باشند.البته این سیاست همواره از سوی لیبرال‌ها پیگیری شده و این موضوع هدف یکی دو ماهه اخیر آنها نیست. سال گذشته نیز همین شتاب زدگی مورد انتقاد دیپلمات‌های کشورمان قرار گرفت. شتاب زدگی که در آن چندین تن از اصلاح‌طلبان با نامه‌ای جالب به اوباما با الفاظی خارج از عرف دیپلماتیک خواستار رابطه با آمریکا شده بودند که بیشتر به یک نامه عاشقانه شبیه بود تا نامه دیپلماتیک. همین نامه معادلات سیاسی و تکرات طرفین از هم و خواسته‌های یکدیگر را تحت شعاع قرار داد و این تفکر غلط که ایران به رابطه با آمریکا بسیار نیازمند است را در کاخ سفید و کنگره این کشور بوجود آورد. 

چندی پیش مشاور امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگویی تصریح کرد که آمریکایی‌ها به اسرائئیل تضمین داده‌اند تا این رژیم را دائما در جریان مذاکرات غرب و با ایران قرار دهند و این به معنی آن است که اتفاق خاصی در روند تعامل غرب با ایران بیافتد چرا که رژیم صهیونیستی همچنان نفر اول هدایت‌کننده مذاکرات با ایران است. در رابطه با مشی جریان اصلاح‌طلب برای برقراری رابطه با آمریکا دو نکته حائز اهمیت وجود دارد:

اول آنکه اصلاح طلبان همواره تکرار می‌کنند که در تلاشند تا دیوار بی‌اعتمادی بین ایران و آمریکا را از میان بردارند اما آیا این دیوار بی‌اعتمادی بدست جمهوری اسلامی بنا شده است که ما در صدد برچیدن آن باشیم و چرا مقامات آمریکایی کوچکترین تلاشی برای برچیدن زمینه‌های بی اعتمادی بین دو کشور نمی‌کنند. بهایی که امروز مردم ایران درباره موضوع هسته‌ای پزداخت می‌کنند تنها و تنها ناشی از جنگ روانی آمریکا و دروغ پردازی درباره پرونده هسته ای کشورمان است و الا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با وجود فشارهای بی‌امان غرب بارها بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های ایران تاکید کرده است.

ثانیا این همه خوش‌بینی و اصرار بیمارگونه به رابطه با آمریکا هیچ تناسبی با سیاست خصمانه این کشور در قبال ایران ندارد. چطور می‌توان منافع ملی کشور را تامین کرد در حالی که ایران دائما باید در قبال فعالیت‌های خود به آمریکا تضمین دهد اما هیچ تضمینی برای برنامه‌های توسعه اقتصادی خود دریافت نکند

از سوی دیگر چرا نمی‌خواهیم بپذیریم که مشکل ما با آمریکا ربطی به مسائلی چون موضوع هسته‌ای، موشک‌های بالستیک، حقوق بشر و یا ... ندارد و مبنای فکری موجود بین دو کشور متفاوت است. مذاکره در مشی آمریکایی به معنای رسیدن به توافق نیست بلکه یعنی فرایندی طی شود تا طرف مقابل با خواسته‌های دولت آمریکا کنار بیاید. با این شرایط اصرار لیبرال‌ها به رابطه با آمریکا یعنی هر چه زودتر خطوط قرمز نظام بازتعریف شود تا زمینه مذاکره با آمریکا فراهم آید.

روز گذشته رییس جمهور در مصاحبه با شبکه آمریکایی " ان بی سی" بیان کرد که عدم رابطه با آمریکا همیشگی نیست و قرار نیست تا صد سال دیگر قطع رابطه صورت گیرد. هر چند همه مردم امیدوارند تا رابطه با آمریکا مانند سایر کشورها و براساس یک رابطه متقابل برقرار شود اما آقای رئیس جمهور با کدام نشانه‌ها و علائم از بهبود رابطه دو کشور سخن می‌گوید.

نباید فراموش کرد آنچه امروز بعنوان مذاکره هسته‌ای بین ایران و 1+5 صورت می‌گیرد هیچ دستاوردی برای کشور ما محسوب نمی‌شود و تنها راهبرد نظام برای عبور از مشکلات بوجود آمده توسط غربی‌ها در رابطه با دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای است و اگر قرار باشد توقف غنی‌سازی و محدود کردن آن نتیجه مذاکرات باشد قطعا دستاوردی حاصل نشده است.

حمایت رهبر انقلاب و عموم مردم از دولت در بحث مذاکرات هسته‌ای تا حدود جریان لیبرال و مقامات آمریکایی را دچار توهم کرده است که ظاهرا می‌توان با اهرم‌های فشار در موضوعات مختلف زمینه رابطه سیاسی بین دو کشور را فراهم کرد.

اگر نگاهی به رویدادهای تاریخی کشورمان نیز بیندازیم، مشاهده خواهیم کرد که هرگاه کشورمان متمایل به غرب بوده، دچار ضرر و زیان شده است. جالب اینجاست که در مقاطعی که سیاست خارجی ما بر اصل موازنه منفی پیش رفته است موفق تر عمل کرده و از همین رو بود که در اوائل انقلاب نیز شعار « نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» مطرح شد و بر سر در وزارت خارجه کشورمان نیز نقش بست. شعاری که تنها یک شعار نیست و راهبرد سیاست خارجی ایران را مشخص می‌کند.

از سوی دیگر سیاست آمریکا ستیزی از همان روزهای اول انقلاب تنها به‌دلیل ایران ستیزی مقامات آمریکایی کلید خورد وگرنه کاهش دشمنان بالقوه کشور یک حرکت عاقلانه و مورد اجماع تمام جریانات سیاسی است. ایران امروز هزینه‌ای برای آمریکا ستیزی پرداخت نمی‌کند و هر آنچه عملا موجب هزینه تراشی برای مردم است مقابله با ایران ستیزی مقامات آمریکایی است.

شتاب‌زدگی در برقراری رابطه با آمریکا نه‌تنها به تامین منافع ملی نمی‌انجامد بلکه علائمی درخصوص نتیجه بخش بودن سیاست چماق و هویج که بارها به‌عنوان سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران طرح شده است در اختیار مقامات آمریکایی قرار می‌دهد و زیاده‌روی اصلاح‌طلبان در این خصوص آن روی سکه سیاست قهر دیپلماتیک احمدی‌نژاد و هیچ ثمره ای برای کشور به ارمغان نخاوهد آورد.
موضوع مطلب : کاوشی در خط مشی سیاست خارجه جریان اصلاح‌طلب
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 519
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078561
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 519
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078561