سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

«این اقدام شتابزده در روزهای آینده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که بنده عضو آن هستم، بیشتر مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.»حداد عادل به هیات امنای دانشگاه آزاد هشدار داد: «ین اقدام شتابزده که در کام طراحان آن شیرین است، در آینده برای آنان تلخ و پشیمان‌کننده خواهد بود.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از اعتدال ، در حالی که چند روز پیش هیات امنای دانشگاه آزاد در جلسه ای با اکثریت آرای رأی به تغییر رئیس این دانشگاه داده و فرهاد دانشجو رئیس معزول این دانشگاه تحولات در مدیریت این مرکز اموزش عالی بزرگ را متناسب با تحولات مدیریت سیاسی کشور، طبیعی دانسته بود غلامعلی حداد عادل به شدت به اعضای هیات امنای دانشگاه آزاد حمله کرد و گفت که آن‌ها از این کار خود پشیمان خواهند شد.
غلامعلی حداد عادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس در حاشیه مراسم صلح عادلانه در نظام جهانی با انتقاد شدیدی از برکناری رئیس دانشگا هآزاد اسلامی گفت: «این اقدام شتابزده در روزهای آینده در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که بنده عضو آن هستم، بیشتر مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.»حداد عادل به هیات امنای دانشگاه آزاد هشدار داد: «این اقدام شتابزده که در کام طراحان آن شیرین است، در آینده برای آنان تلخ و پشیمان‌کننده خواهد بود.»
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا این تغییرات را در راستای تأثیرگذاری در انتخابات آینده مجلس می‌دانید یا خیر، گفت: «این موضوع محتمل است ولی چون سندی ندارم اظهارنظر نمی‌کنم اما شک ندارم که خیلی‌ها برای تصرف بهارستان و مجلس آینده برنامه دارند.»روز پنجشنبه هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تشکیل جلسه ای به ریاست آیت الله هاشمی رفسنجانی رای به برکناری فرهاد دانشجو، داد.
در این جلسه شش نفر از اعضای هیات امنای دانشگاه با برکناری دانشجو موافقت کردند. رسانه‌های اصولگرا از 10 روز پیش زمزمه‌های برکناری دانشجو را مطرح کرده بودند. به گزارش فرارو در این رابطه بحث‌هایی پیرامون نامه ای که بازرسی ویژه ریاست جمهوری در روزهای پایانی دولت دهم به دانشگاه آزاد ارسال کرده بود، شکل گرفت. در این نامه زارع رئیس بازرسی ریاست جمهوری در دولت دهم از فرهاد دانشجو در خواست کرده بود که توضیحاتی درباره عملکرد خود در مسائل مالی، عزل و نصب‌های خانوادگی و عملکرد انتخاباتی دانشگاه ارائه کند.
فرهاد دانشجو 27 دی ماه سال 1390 پس از کش و قوس‌ها فراوان از سوی هیات امنای دانشگاه آزاد که در آن زمان تغییر ترکیب داده بود و با رأی شورای عالی انقلاب فرهنگی قدرت نفوذ دولت وقت در آن افزایش یافته بود، برخلاف نظر هیات مؤسس فرهاد دانشجو، برادر وزیر وقت علوم را به ریاست دانشگاه انتخاب کرد. در آن زمان ترکیب هیات امنا به این ترتیب بود اکبر هاشمی رفسنجانی، سید حسن خمینی و حمید میرزاده (سه نماینده هیأت موسس)، محمد محمدیان (رئیس نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها)، کامران دانشجو (وزیر علوم)، مرضیه وحید دستجردی (وزیر بهداشت)، فرهاد دانشجو، بهمن یزدی صمدی و فریدون عزیزی (سه نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی) و عبدالله جاسبی (رئیس دانشگاه و دبیر هیأت امنا).
در جلسه انتخاب فرهاد دانشجو به عنوان ریاست دانشگاه، هاشمی رفسنجانی خواستار ارائه برنامه از سوی کاندیداهای ریاست و سپس رای گیری بود اما طیف مقابل لزومی به ارائه برنامه ندیده و اعلام کردندکه به ریاست فرهاد دانشجو رای مثبت می‌دهند.پس از پایان جلسه فرهاد دانشجو و هوادان وی ریاست او بر دانشگاه آزاد را اعلام کردند و در مقابل دبیرخانه هیأت امنای دانشگاه با صدور بیانیه‌ای انتخاب وی را رد کرد و گفت که ریاست جلسه با هاشمی رفسنجانی بوده و از سوی وی رأی گیری انجام نشده‌است. اما کامران دانشجو، وزیر علوم ایران مدعی بود که ریاست جلسه با وی بوده‌است.تا این که نهایتا 27 دی ماه شورای عالی انقلاب فرهنگی ریاست فرهاد دانشجو را تأیید کرد.اما پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و پیروزی حسن روحانی ترکیب هیات امنای دانشگاه آزاد نیز تغییر کرد و با حضور جعفر توفیقی به عنوان سرپرست وزارت علوم و حسین هاشمی وزیر بهداشت و درمان در ترکیب تازه، شرایط به سود آیت الله هاشمی رفسنجانی و هیات موسس دانشگاه تغییر پیدا کرد و در جلسه اضطراری هیات امنای جدید تصمیم به برکناری دانشجو گرفت و به جای وی حمید میرزاده را به عنوان سرپرست دانشگاه انتخاب کرد. برکناری فرهاد دانشجو انتقاد شدید رسانه‌های اصولگرا را در پی داشته است، به گونه ای که برخی از این رسانه‌ها این برکناری را سیاسی تفسیر می‌کنند.
موضوع مطلب :

لاریجانی رئیس مجلس با بیان اینکه نرمش قهرمانانه به معنی استراتژی عزت‌مندانه با تاکتیک جدید است، گفت: در این اصطلاح تاکتیک‌ها تغییر کرده اما استراتژی نظام تغییر نمی‌کند.
علی لاریجانی در مراسم افتتاح فاز دوم بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مشهد مقدس با بیان اینکه ما هم‌اکنون در ایام ولادت امام رضا (ع) قرار داریم، گفت: خوشبختانه افتتاح فاز دوم این بیمارستان در این ایام بسیار خوب و بجا بوده است.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از اعتدال:عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان مجلس با تاکید بر اینکه بیمارستان فوق تخصصی رضوی و مراکز درمانی هسته‌ای نمونه‌ای از معضلات و درگیری‌های ایران با کشورهای غربی است، افزود: متاسفانه در چند سال اخیر کشورهای غربی به سرکردگی آمریکا سعی دارند که ایران را از این علوم محروم کنند. از طرفی دیگر با توجه به اینکه این کشورها در چند سال اخیر ماجراجویی‌های خود را در این رابطه ادامه‌ داده‌اند، اما شاهد هستیم که ملت ایران با رهبری رهبر معظم انقلاب بیش از 20 سال بر اعتقادات و افکار خود ایستادگی کرده‌اند.
لاریجانی با بیان اینکه راه‌اندازی تجهیزات هسته‌ای در کشور نیازمند به مواد مربوطه است، تصریح کرد: اما در چند سال اخیر متاسفانه شاهد بدقولی‌های کشورهای غربی در ارائه سوخت تجهیزات هسته‌ای بوده‌ایم.
اهم اظهارات رییس مجلس چنین است؛
*قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آمریکا یک قرارداد 6 میلیارد دلاری را با ایران برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای امضا کرد. اما این کشور بعد از پیروزی انقلاب این قراردادها را لغو و سوخت‌های تجهیزات هسته‌ای را به ایران تحویل نداد. تا چند سال قبل که سوخت رآکتور اتمی تهران به اتمام رسید اما با وجود اینکه ایران عضو ان پی تی و آژانس انرژی اتمی بود، این آژانس در نقضی آشکار، سوخت مورد نیاز ایران را تامین نکرد. از طرفی دیگر بعد از این اتفاقات غرب فکر می‌کرد که ایران نمی‌تواند صفحه‌های سوخت را بسازد. اما در عین ناباوری کشورهای غربی، ایران توانست به این تکنولوژی دست پیدا کند که بعد از این موضوع آمریکا اعلام کرد که آمادگی معاوضه صفحه‌های سوخت را دارد. اما در عمل دیدیم که این اقدامات تنها بازی سیاسی بود.
*به طور حتم علت ایستادگی ملت و نظام ایران در فناوری هسته‌ای تضاد و مقابله با کشورهای بین‌المللی نیست، بلکه ملت ایران این موضوع را حق مشروع دانسته و با توجه به عملکرد غربی‌ها، در جهت رفع نیازهای خود تلاش کرده‌اند.
*به طور حتم ملت ایران از جنگ هراسی ندارد، شاهد بودیم که ملت ایران در جنگ با صدام که او با حمایت‌های غرب همراه بود، در برابر زورگویی‌ها ایستادگی کرد. از این رو در شرایط کنونی غرب باید مرکز خود را عوض کند.
* جمهوری اسلامی ایران مسیر مذاکرات هسته‌ای را طی کرده و هیچ وقت میز مذاکرات را ترک نمی‌کند، رهبر معظم انقلاب در چند روز اخیر به موضوع نرمش قهرمانانه اشاره کرده‌اند از این رو مسئولان باید از این فرصت به صورت معقول استفاده کنند. اما نباید از این اصطلاح برداشت غلطی صورت گیرد.
*نرمش قهرمانانه تغییر تاکتیک‌ها است نه استراتژی نظام، در شرایط کنونی دولت دارد منطق گفت‌وگو را دنبال می‌کند اما به طور حتم استراتژی نظام در حوزه هسته‌ای هیچ وقت تغییر نمی‌کند. نرمش قهرمانانه استراتژی عزتمندانه و تاکتیک جدید است.
* به طور حتم ایران با رفتار و اقدامات افراطی‌گری به ویژه در افغانستان، عراق و سوریه مخالف بوده است. از این رو برخورد تاکتیکی غرب با موضوع تروریست یک اشتباه استراتژی است. بنابراین غرب باید کارنامه خود را در این رابطه بررسی کرده و تغییر روش دهد. زیرا کارها و اقدامات در تخلیات پیش نمی‌رود.
* در گزارش سازمان اطلاعات آمریکا آمده است که تحریم‌های اعمال شده علیه ملت ایران به اقتصاد این کشور آسیب زده و تاثیرات خود را گذاشته است اما باید گفت که در شرایط کنونی تصورات غربی‌ها نتیجه سوء مدیریت مسئولان و دولت‌های قبلی بوده است. بسیاری از مشکلات کشور مربوط به سوء رفتار مدیریتی است، به طور حتم اگر از منابع کشور به درستی استفاده شود، تحریم‌ها بر اقتصاد کشور اثر ندارد.
* ملک‌داری نیازمند دیانت، عقل و همت بلند است، به طور حتم تحقق این موضوعات زمینه ایجاد مدینه فاضله را فراهم می‌کند.
*علت اصلی مشکلات حوزه سلامت، سوء مدیریت است، من چندین بار به وزیر بهداشت و مسئولان دولتی گفته‌ام که ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام بخشی از مشکلات حوزه سلامت را حل کرده و مقرر کردیم که بودجه‌ بیمه درمانی باید در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.
* متاسفانه شاهد بودیم که در چند سال اخیر تسهیلات بانکی به جای اختصاص بخش تولید به مسکن مهر اختصاص داده شد که این موضوع تبعات بسیاری را به دنبال داشت.
* مدیران کنونی باید باسابقه و اهل تجربه باشند، میدان کارگزاری دولت، میدان اکابر نیست. لذا اقدامات کنونی دولت همراه جذب افراد باتجربه، باید با بلوغ ذهنی همراه باشد.
*هم‌اکنون 400 هزار میلیارد تومان بودجه برای اتمام طرح‌های عمرانی نیازمند است، اما در سال جاری اعتبارات حوزه عمران کشور حدود 20 هزار میلیارد تومان است از این رو باید برای اتمام پروژ‌ه‌ها حدود 20 سال زمان نیازمند است.
موضوع مطلب :

نامه اصلاح طلبان به اوباماسی و یک حزب اصلاح طلب در نامه ای به رییس جمهور آمریکا تاکید کردند:از رییس جمهور آمریکا جناب آقای اوباما نمایندگان کنگره ، احزاب ، تشکل ها ، نهاد های مردم نهاد و نخبگان آن کشور درخواست می نماییم تا با ورود موثر به موضوعات مورد علاقه دو ملّت و تلاش در جهت رفع تحریم ها بر علیه ایران، زمینه گفتگوی بدون پیش شرط و از موضع برابر دوکشور را با احترام به حق و حقوق مسلم هر دو ملت فراهم نمایند.
به گزارش جهان به نقل از مهر، سی و یک حزب اصلاح طلب در نامه ای به رییس جمهور آمریکا تاکید کردند:از رییس جمهور آمریکا جناب آقای اوباما نمایندگان کنگره ، احزاب ، تشکل ها ، نهاد های مردم نهاد و نخبگان آن کشور درخواست می نماییم تا با ورود موثر به موضوعات مورد علاقه دو ملّت و تلاش در جهت رفع تحریم ها بر علیه ایران، زمینه گفتگوی بدون پیش شرط و از موضع برابر دوکشور را با احترام به حق و حقوق مسلم هر دو ملت فراهم نمایند.
محمد جواد حق شناس فعال اصلاح طلب در گفتگو با خبرنگار مهر از امضای نامه ای از سوی احزاب اصلاح طلب و اعتدال گرا به باراک اوباما رییس جمهوری آمریکاخبر داد و گفت: این نامه درباره محکومیت یک جانبه علیه ایران بوده و با توجه به فضای پیش آمده خواهان مذاکرات بدون پیش شرط و از موضع برابر هستیم.
متن کامل این نامه به این شرح است:
بنام خدا
حضور رئیس جمهور محترم و مردم فهیم ایالات متحده امریکا
با سلام؛
سلامی به سبزی مراتع و بیشه های پرگل شمال ایران و طراوت وصف ناپذیر جنگلهای تونگا در آلاسکا؛
و با درودی به گرمای ریگهای کویر مرکزی ایران و به رنگ دلنشین حیات دربیابان های سرخ گون آریزونا؛
و به امید روزهای مملو از عشق و امید به شیرینی کلام حافظ و سعدی در ایران و نگاه های لطیف و آرزومندانه رابرت فراست وامرسن در افق های دور دست حیات مردم آمریکا ؛
هنوز هم خاطرات تلخ و تاسف بار وقایع یازده سپتامبر از اذهان مردم ایران محو نشده است، حادثه ای تاسف بار از سرگذشت قربانیان خشونت های غیر انسانی که در جریان آن مردم مسلمان و متمدن ایران باافروختن شمع های همدردی و همدلی در خیابان ها و میادین شهرها، این رخداد تلخ را به سوگ نشستند و بدینسان با نمایش درک والای خود، امیدی وصف ناپذیر را در قلب ها خلق نمودند تا شاید تابوی شوم دشمنی های دو ملت چون کوه یخ ذوب شود و دیوار های بلند بی اعتمادی فرو ریزد.
باشد که زخم های کهنه و جراحات دردآور کودتای 28 مرداد سال 1332 و حمایت های سوال برانگیز دولت آمریکا از جنایات خونبار صدام حسین که بر دل مردم ایران نقش بسته است به مدد صبر، تدبیر و شکیبایی مثال زدنی این ملت قدری التیام یابد و هر دو ملت در کمال عقلانیت و دور اندیشی و بدون سکون و توقف در گذشته، به سمت دوستی و مدارا حرکت نمایند و به همسویی منافع عظیم مشترک و حل نقاط اختلاف بیاندیشند.
ولی متاسفانه دیدیم که تمامی این آمال و آرزوها در کوران سودجویی برخی انحصار طلبان بر بادرفت و دولت وقت امریکا در بکارگیری ارعاب و تهدید و ایراد اتهام شرارت بر علیه ایران کمترین تردیدی به خود راه نداد . اما باورود پریزیدنت اوباما به صحنه قدرت و انعکاس طنین دلنشین راهبرد«تغییر» در سیاست های سنتی و منسوخ دشمن هراسانه امریکا، افق های امیدوار کننده ای بر قلوب مردم دردمند جهان تابیده شد و جوانان و آینده سازان ملت ها از خود پرسیدند که آیا می توان به نزدیکی قلوب گرم و صبور مردم هر دو کشور امید وار بود؟
و امروز با گذشت بیش از یک قرن از انقلاب پرشکوه مشروطه ایران و سپری شدن سه دهه از انقلاب بزرگ و تاریخ ساز مردم مسلمان ایران، مردم ایران ضمن درک تمامی محدودیت‌ها ومشکلات پیش رو وعلیرغم خاطرات تلخ وقایع سال88، در مسیر حرکت به سوی فردایی روشن و بر خوردار و با اتکای بر عقلانیت و دور اندیشی خود وارد انتخاباتی تعیین کننده شدند تا با انتخاب گزینه عقلانیت و اعتدال و تغییر برخی رویکردهای تند و خشن،‌در پی اعتلای بیش از پیش جایگاه منطقه ای و جهانی خود گام بردارند و از پس هزاران سال تمدن و اعتبار جهانی ایران، پیام آور صلح و دوستی برای تمامی ملل جهان باشند.
اما صد افسوس که در یک چنین برهه حساسی در تاریخ ملت ایران ، نیات مغرض و فرصت طلب باز هم بر طبق دشمنی ها و کدورت ها می کوبند و بر خلاف خواست ملت خود و طی اقداماتی که در تضاد کامل با شئون دموکراسی و احترام به حقوق ملتهاست، خواستار تداوم تحریمها و فشارهای مضاعف بر ملت ایران هستند.
از همین رو تنظیم کنندگان این نامه به عنوان بخش بزرگی از احزاب جریان های اصلاح طلب و اعتدال گرا در ایران و به نمایندگی از نخبگان سیاسی و دانشگاهی کشور، اعتراض شدید خود را به تداوم وضع دور جدیدی از تحریم های کور و خشن بر علیه مردم ایران اعلام می نماید، تحریم هایی که جز ایجاد زمینه رانت خواری برای عده ای سودجو و تحمیل فشارهای مضاعف بر طبقات محروم و فرودست جامعه و تعمیق کدورت های قلبی مردم حق جوی این مرز و بوم در برابر داعیه بشردوستانه غرب، دستاورد دیگری دربر نداشته است.
در پایان از رییس جمهور امریکا جناب آقای اوباما نمایندگان کنگره ، احزاب ، تشکل ها ، نهاد های مردم نهاد و نخبگان آن کشور درخواست می نماییم تا با ورود موثر به موضوعات مورد علاقه دو ملّت و تلاش در جهت رفع تحریم ها بر علیه ایران، زمینه گفتگوی بدون پیش شرط و از موضع برابر دوکشور را با احترام به حق و حقوق مسلم هر دو ملت فراهم نمایند.
فهرست احزاب و تشکل های درخواست کننده بر اساس حروف الفباء
1- حزب آزادی – دبیرکل دکتر مجید محتشمی
2- جمعیت اقتدار ملت ایران – دبیرکل مهندس مجید بهمن زاده
3- حزب اصلاحات جامعه مدنی ایران - دبیرکل خانم دکتر محمودوند
4- حزب ایران فردا – دبیرکل خانم دکتر خسروی
5- مجمع ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی – دبیرکل حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی
6- حزب پیشگامان توسعه - مهندس آل قیس
7- حزب ترقی ایران - آقای دکتر بابک آذرباد
8- حزب توسعه استان کرمانشاه - دکتر مهدوی
9- حزب حمایت از نظم و قانون - آقای مهندس طجرلو
10- مجمع دانشجویان و دانش آموختگان استان آذربایجان شرقی – آقای دکتر باقرزاده
11- مجمع دانشجویان ودانش آموختگان دانشگاه ابوریحان بیرونی– آقای‌مهندس‌مسعودی‌نسب
12- مجمع دانشجویان و دانش آموختگان استان اصفهان – آقای دکتر مهران فر
13- مجمع دانشجویان و دانش آموختگان استان بوشهر – آقای دکتر حق شناس
14- مجمع دانشجویان و دانش آموختگان استان تهران – آقای دکتر مهرجردی
15- مجمع دانشجویان و دانش آموختگان استان گلستان – آقای محمد تبرایی
16- جمعیت رهروان فردا – آقای بهنود نادری
17- جمعیت دوستی و مودت – آقای فرزاد قاسمی
18- حزب عدالت – آقای ثابتی
19- حزب فرزندان ایران - آقای مهندس ایرانی
20- حزب مستقل کار – آقای مهندس عبادی
21- حزب مردم مسلمان ایران - آقای امرالله شیخیانی
22- حزب مشارکت های مردمی گیلان - خانم سهیلا مدارایی
23- کانون مهستان – دکتر مهدی پورنامدار
24- کانون متفکرین ایران – دکتر موسوی
25- حزب مردم سالاری - آقای دکتر مصطفی کواکبیان
26- حزب میهن اسلامی - آقای مهندس میرعطایی
27- کانون همبستگی فرهنگیان کشور - آقای دکتر فائضی
28- حزب وحدت ایران اسلامی – آقای محبی شولمی
29- کانون ولیعصر - آقای خراسانی
30- کانون وکلای مدافع حقوق بشر- دکتر احمدلو
31- حزب وحدت ملی – آقای دکتر صفرپور
موضوع مطلب :

بچه دار شدن زنان مجردمدیرکل امور مجلس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست گفت: بر اساس این لایحه دختران و زنان بدون شوهر بالای 30 سال در صورت داشتن شرایط ویژه می‌توانند سرپرست کودک شوند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ، مهدی زهرایی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اینکه لایحه حمایت از کودکان و نوجوان بی‌پرسرپرست و بدسرپرست پس از گذراندن جلسات متعدد بین نمایندگان مجلس (کمیسیون اجتماعی) ،شورای محترم نگهبان و سازمان بهزیستی کشور به تصویب رسید، اظهار داشت: لایحه اشاره شده دارای 38 ماده است که پس از مطرح شدن لایحه، شورای نگهبان به 6 ماده از آن ایراد گرفت.
وی تصریح کرد: پس از مشخص شدن ایرادت شورای نگهبان، سازمان بهزیستی اقدام به رفع ایرادت کرد و در نهایت 5 ایراد از 6 ایراد شورای نگهبان را بر طرف کرد.
زهرایی گفت: در نهایت و پس از برگزاری جلسات متعدد یک ایراد گرفته شده هم بر طرف شد و در نهایت لایحه حمایت از کودکان و نوجوان بی سرپرست و بد سرپرست به تصویب رسید.
وی با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست و ایراد گرفته شده از سوی شورای محترم نگهبان افزود: در ماده 22 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست آمده است پس از حکم قطعی سرپرستی مفاد از سوی دادگاه به اداره ثبت احوال و اداره بهزیستی مربوطه ابلاغ می‌شود و اداره ثبت احوال مکلف است نام و نام خانوادگی کودک و یا نوجوان تحت سرپرستی و همچنین مفاد حکم سرپرستی در اسناد سجلی و شناسنامه سرپرست یا زوجین سرپرست وارد کند.
زهرایی گفت: همچنین اداره ثبت احوال مکلف است شناسنامه جدیدی برای کودک و یا نوجوان تحت سرپرستی با درج نام و نام خانوادگی سرپرست یا زوجین سرپرست صادر و در قسمت توضیحات مفاد حکم سرپرستی و نام خانوادگی والدین واقعی وی را در صورت مشخص بودن قید نماید.
زهرایی بیان داشت: ماده 22 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست دارای سه تبصره است.
مدیرکل امور مجلس بهزیستی تصریح کرد: در تبصره یک لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست آمده است: اداره ثبت احوال مکلف است سوابق هویت و نسبت واقعی طفل را در پرونده وی حفظ نماید.
وی گفت: در تبصره 2 قید شده است کودک یا نوجوان تحت سرپرستی می‌تواند پس از رسیدن به سن 18 سالگی تقاضای صدور شناسنامه جدیدی را برای خود با درج نام والدین واقعی در صورت معلوم بودن، یا نام خانوادگی مورد درخواست خود وی، در صورت معلوم نبودن نام والدین واقعی از اداره ثبت احوال بنماید.
زهرایی تاکید کرد: در تبصره سوم ماده 22 لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بد سرپرست آمده است اجرای این ماده به موجب ایین‌نامه‌ای است که بوسیله سازمان ثبت احوال و با همکاری بهزیستی تهیه می‌شود و ظرف سه ماه پس از لازم‌ الاجرا شدن این قانون به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.
مدیرکل امور مجلس سازمان بهزیستی کشور گفت: در ماده 5 بند ج لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست آمده است: دختران و زنان بدون شوهر در صورتی که حداقل 30 سال سن داشته باشند و دارای شرایط ویژه منحصر حق سرپرستی اناث خواهند داشت.
موضوع مطلب :
یکشنبه 92 شهریور 31 :: 7:38 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

رئیس گمرکدر حاشیه اظهارات اخیر رییس کل گمرک؛
تسهیل کسب و کار یا تعطیلی تولید!؟
رئیس کل گمرک طی سخنانی سامانه های مدیریت واردات را زیر سوال برده و آنها را به عنوان حلقه زاید تجارت کشور برشمرده است.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از جهان نیوز - عبدالعظیم ملایی*: سه شنبه هفته گذشته آقای مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران میهمان اتاق بازرگانی تهران بود؛ وی تا قبل از انتصاب به عنوان رئیس گمرک، مشاور اتاق تهران بوده اما این بار در قامت یک مقام دولتی به دیدار دوستان سابق خود رفته بود.
آنگونه که خبرگزاری فارس گزارش داده، در این جلسه مواردی مطرح شد که تعجب کارشناسان مختلف در حوزه واردات و نظام توزیع کالا را برانگیخته است. آقای کرباسیان طی سخنانی سامانه های مدیریت واردات را زیر سوال برده و آنها را به عنوان حلقه زاید تجارت کشور برشمرده است. به زعم ایشان سامانه های ثبتارش، ایرانکد، شبنم، استاندارد، رتبه اعتباری و مرکز مبادلات ارزی از موانع کسب و کار بوده و باید از سر راه تجارت کشور برداشته شود! سامانه هایی که با تلاش های بسیار طی سالیان متمادی شکل گرفته است تا شفاف سازی مناسبی در فضای کسب و کار ایجاد کنند. توضیح تفصیلی هریک از این سامانه ها از حوصله این متن خارج بوده و هر کدام از سامانه های فوق باید در جلساتی چند ساعته مورد بحث قرار گیرد؛ اما در اینجا به کلیاتی از هریک از سامانه های فوق و اهمیت آنها اشاره می شود:
1. ثبتارش: فلسفه وجودی ثبت سفارش کالا، نیاز به هماهنگی بین دستگاه های مجوز دهنده و دریافت اطلاعات و آمار است. برای ورود کالا به کشور 31 دستگاه به کالاهای وارداتی مجوز می‌دهند. واردکنندگان کالایی را به کشور وارد می کردند، در زمان ورود کالا به گمرک متوجه می شدند که کالای مذکور مدتی است که از سوی نهاد مجوز دهنده ممنوع اعلام شده است. در این شرایط، بازرگان مجبور به عودت کالا و تحمل زیانهای ناشی از آن می گردید. لذا تصمیم بر این گرفته شد تا قبل از اینکه بازرگان در کشور مبدأ برای خود تعهدی ایجاد نماید، از نهادهای مجوز دهنده تایید ورود کالا به کشور را دریافت نماید و از زیانهای وارده جلوگیری شود. بدین ترتیب ثبت قبل از ورود کالاها به کشور موسوم به "ثبتارش" شکل گرفت. این سامانه دارای کارکردهای متعددی است: 1. ابزار تنظیم بازار، 2. ابزار کنترل بازار ارز، 3. ابزار کنترل مجوزها و 4. ابزار سیاست تجاری.
2. ایران کد: مهمترین استانداردهای کدگذاری گروهی در سطح بین المللی به شرح زیر است که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند و جایگزین یکدیگر نمی شوند: CPC، NSPSC،UMDNS ، ISIC، HS و Gs1 (یا ایران کد). Gs1 یک استاندارد کدگذاری بین المللی است که به هر قلم کالا یک شناسه اختصاص می دهد. ایران کد نماینده Gs1 در ایران بوده و زیرساخت ایجاد فضای کسب و کار الکترونیک را فرآهم می نماید. یکی از بزرگترین مشکلات در گمرک نیز عدم استفاده از ایران کد است. بدین معنی که سیستم کدگذاری HS که در گمرک مورد استفاده قرار می گیرد کلی بوده و نمی تواند اطلاعات دقیق کالا را احصا کند. خلا این سامانه باعث از بین رفتن جریان اطلاعات کالا شده و نمی توان در بین اعضای زنجیره توزیع، هویت کالا را احصا کرد. در حال حاضر، پایگاه های مالیات بر ارزش افزوده، ثبتارش، سامانه رهگیری دارو، شبنم و پورتال ارزی بر اساس ایران کد طراحی و پیاده سازی شده اند.
3. شبنم: شـبکه بازرسی و نظارت مردمی یا شبنم یعنی اختصاص شناسه یکتا به هر یک از کالاهای واراداتی و تولیدی و رهگیری آنها در شبکه توزیع به گونه‌ای که اطلاعات کالاهای موجود در بازار قابل استعلام باشد و مردم با استعلام از سامانه به تخلف بنگاه‌ها پی‌برده و با ارائه گزارش، پاداش مالی دریافت نمایند. با این تعریف، شبنم به جنگ عدم شفافیت در نظام توزیع و قاچاق کالا رفته است. از ابتدای شروع طرح شبنم تاکنون، بیش از 850 میلیارد برچسب بر روی کالاها نصب گردیده است؛ بیش از 8 هزار واردکننده عضو طرح شبنم هستند و سامانه روزانه به حدود 33 هزار تراکنش در خصوص استعلام بارکدها پاسخ می دهد. مطابق با آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، میزان واردات رسمی موبایل در سال 1391 نسبت به سال 1390، 165 درصد رشد داشته است. این در حالی است که در سال 1391 به دلیل شوک ارزی انتظار کاهش واردات رسمی را داشتیم. اتفاق مهم در سال 1391 در حوزه موبایل، صرفاً اجرای طرح شبنم بوده است. معادل بین المللی کد یکتای شبنم، SGTIN می باشد.
4. استاندارد: در دوره زمانی قبل از شوک ارزی، همه شاهد بودیم که بازار کشور به بهشت کالاهای بی کیفیت چینی تبدیل شده بود. کالاهایی در زیر پله ها در چین تولید و با جعل بسته بندی شکیل وارد بازار ایران می شدند. تولید داخل در بعضی از گروه های کالایی مانند شیرآلات ساختمانی، لوازم خانگی، نساجی، آرایشی و بهداشتی، لوازم صوتی و تصویری و اسباب بازی به مرز ورشکستگی رسید؛ زیرا کالاهای داخلی توان رقابت با کالاهای بی کیفیت چینی را نداشتند. لذا مسئولان استاندارد کشور تصمیم گرفتند که سامانه مدیریت تعاملات را با ایجاد ارتباط بین ایرانکد، ثبت سفارش، سازمان ملی استاندارد پیاده سازی نمایند. تصور کنید که فرآیند کنترل استاندارد کالاهای وارداتی لغو شود، چه بلایی بر سر تولید خواهد آمد؟ اگر اسباب بازی های چینی با مواد اولیه نامرغوب تولید شده باشد و به کودک ایرانی آسیب رساند، چه کسی پاسخگو خواهد بود؟
5. رتبه اعتباری: سالهاست در کشورهای پیشرفته از مفهوم اعتبار افراد برای مدیریت فرآیندهای کسب و کار استفاده می کنند. اگر فردی برای دریافت وام به بانک مراجعه نماید، از وی می خواهند که رتبه اعتباری خود را از مراجع ذیصلاح دریافت نموده و تسلیم بانک نماید. این رتبه بر اساس معیارهای مشخصی مانند میزان پرداخت مالیات، میزان چک های برگشتی، میزان تخلفات رانندگی، میزان پایبندی به تعهدات و مانند آن محاسبه می شود. اگر این مفهوم به عنوان یک فرآیند اضافی واردات و صادرات، لغو شود، چه تفاوتی بین تاجر مسئولیت پذیر و تاجر فاجر خواهد بود؟ آیا فردی که تازه وارد تجارت شده است، باید به اندازه یک تاجر باسابقه واردات نماید؟
6. مرکز مبادلات ارزی: مرکز مبادلات ارزی کشور بر مبنای کد تخصیص ارز و با استفاده از سامانه های مرتبط ارزی، امکان ردیابی وجوه فروش ارز از سوی بانک مرکزی به بانک‌ها را ایجاد کرده است. بدیهی است  اگر مرکز مبادلات ارزی کشور تشکیل نمی‌شد و به مرور تقاضاهای واقعی مربوط به گروه‌های کالایی 3 تا 9 به مرکز هدایت نمی‌شدند، همه این تقاضاها می‌بایست از طریق شبکه صرافی‌های مجاز و یا بازار آزاد پوشش داده می شدند. ایجاد و راه اندازی مرکز با در نظر گرفتن شرایط خاص حاکم بر کشور و ضرورت کنترل تورم صورت گرفت و حرکت آن به سمت کاهش تقاضای سفته بازی و پاسخگویی به تقاضای معاملاتی و حتی تقاضای احتیاطی بوده است.
حال باید از رئیس محترم گمرک جمهوری اسلامی ایران سوال کرد که کدامیک از سامانه های فوق الذکر با تسهیل فضای کسب و کار مغایرت دارد؟ تعطیلی هر کدام از آنها باعث وارد شدن آسیب های عدیده ای به کشور خواهد شد. اگر به تجربه دیگر کشورها هم نگاهی بیندازیم، چنین سامانه هایی را مشاهده خواهیم کرد. اما چرا این سامانه ها در دیگر کشورها، محل بحث و مناقشه قرار نمی گیرد؟ به این دلیل ایرادات این سامانه ها در طی سالیان متمادی رفع شده است و با کمترین مراجعه بازرگان، فرآیند ها طی می شود. ما نیز در این مقوله مستثنی نیستیم! باید ایرادات سامانه های فوق رفع شود که نویسنده نیز منکر این ایرادات آنها نیست. نه اینکه آنها را به بهانه های متعدد از جمله تسهیل فضای کسب و کار، تعطیل نماییم تا هر گونه کنترل و نظارت بر روند وارد کشور از بین برود و فضای تولید کشور روز به روز غیرشفاف تر شود.
*کارشناس نظام توزیع کالا و عضو تیم طراحی شبنم
موضوع مطلب :

عفت مرعشیعفت مرعشی همسر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، حالادر آخرین روزهای شهریور 1392 و در اولین گفت وگوی خود با یک روزنامه، به سوالات «شرق» پاسخ داده است.
عفت مرعشی: از همه فرزندانم راضی‌ام/ بچه‎ها را من بزرگ کردم
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ، روزنامه شرق در ادامه نوشت:
این گفت وگو به مدد محسن هاشمی پسر بزرگ تر او و نیز آیت الله هاشمی انجام شد. گفت وگویی که از اولین روز اقدام برای انجام آن تا به سرانجام رسیدنش حدود 20 روزی طول کشید و بالاو پایین شد. محسن هاشمی با درخواست ما برای گفت وگوی حضوری موافقت نکرد در نهایت قرار بر این شد سوالات را به «حاج خانم» برساند و جواب ها را به ما.
با این حال رسیدن جواب ها کمی طول کشید، وقتی از «محسن» علت را جویا شدم، خندید و پاسخی که داد این بود: «قرار شد من و بچه ها جواب سوال های شما را براساس کتاب خاطرات حاج خانم بنویسیم و بعد به تایید، خودشان برسانیم، اما وقتی برای تایید جواب های نوشته شده را به او دادیم آنها را که خواند گفت این چیزهایی که شما نوشتید سطحی است و باید خودم دوباره بنویسم، حالاهم خودش در حال نوشتن جواب هاست و چند روز دیگر آماده می شود.» چند روز دیگر طبق وعده گذشت و از دفتر «نشر معارف انقلاب» که محسن هاشمی ریاستش را عهده دار است تماس گرفتند که برای گرفتن فایل گفت وگوی «حاج خانم» بیایید. متن کامل این پرسش و پاسخ غیرحضوری با عفت مرعشی که به گفته پسر بزرگش، در حضور او، «حاج آقا» و «حاج خانم» پاسخ داده شده، در ادامه می آید.
خاطره نویسی در خانواده هاشمی به خصوص توسط خود آیت الله از گذشته های دور مرسوم بوده است، آیا انتشار کتاب خاطرات پیشنهاد خودتان بود یا این کار با نظر فرزندان یا آقای هاشمی انجام شده است؟
نه پیشنهاد هیچ کدام نبوده، خودم با کمک برادرم علی آقای مرعشی انجام دادم. ابتدا می خواستم خاطراتم را بازگو کنم تا بچه هایم بدانند اول زندگی، بر ما چه گذشته است. بالاخره آنها خردسال بودند و چیزی به یاد نمی آورند. در حال حاضر، در خانواده ما اکثرا خاطرات می نویسند. اما اول از همه آقای هاشمی شروع کرده و بعد فرزندان. من هم دارم می نویسم.
کتاب خاطرات شما «پابه پای سرو» فقط مربوط به خاطرات قبل از انقلاب است، آیا امکان دارد خاطرات پس از دوره انقلاب تاکنون را هم تهیه و منتشر کنید؟
درخصوص خاطرات دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، چیزهایی نوشتم، انشاءالله بعدها، منتشر شود.
آیا عنوان «پابه پای سرو» پیشنهاد و انتخاب خودتان برای اسم کتاب بود یا فرد دیگری آن را انتخاب کرده است؟
آماده سازی و ویراستاری کتاب توسط دفتر نشر معارف انقلاب انجام شد و اسم کتاب را محسن و ویراستار کتاب مشترکا انتخاب کرده اند.
آنگونه که در کتاب های خاطرات آیت الله هاشمی خوانده ام بسیار از شما یاد کرده اند چه درباره مسایل خانواده و چه درباره مسایل سیاسی، آیا آقای هاشمی درباره مسایل مملکتی چه آن زمان که رییس مجلس و رییس جمهور بود و چه در سال های اخیر که در مجمع تشخیص هستند با شما مشورت می کردند، اگر موردی بوده است می توانید به آن اشاره کنید؟
صحبت های پراکنده و خانوادگی و اجتماعی شده است ولی نمی شود به آن مشورت گفت بلکه گپ همراه با ایده و نظر است. البته بین صحبت ها، چیزهایی و نظراتی را می گفتم، شاید بعضا استفاده می شده است ولی من چنین برداشتی نداشتم، اما مشورت نه، مثلادر طول این سال و چندسال چندبار دیدم، از مطالبی که من گفته بودم، ایشان در نمازجمعه مطرح کرده بودند.
آیت الله هاشمی در چند سال اخیر دوبار برای ریاست جمهوری ثبت نام و شرکت کرد؛ یکی در سال 84 که نتیجه اش قبولی احمدی نژاد بود و دیگری سال 92 که شورای نگهبان اعلام کرد صلاحیت ایشان احراز نشده است، آیا در این دوبار برای شرکت با شما مشورت کردند؟ مثلاامسال وقتی برای ثبت نام راهی وزارت کشور شدند شما در جریان بودید؟ نظر شما در این دو مورد چه بود آیا موافق ثبت نام ایشان بودید؟
ایشان گفتند ثبت نام نمی کنم. ولی از همکاران و سیاسیون و مردم گفته بودند و فشار آورده بودند که ایشان شرکت کنند که پس از اینکه استخاره شان خوب آمده بود، ثبت نام کردند. من از اخبار و سایت ها فهمیدم. البته خوشبختانه آخر این ماجرا و انتخاب آقای روحانی، مثبت بود.
از زمانی که با آیت الله هاشمی ازدواج کرده اید تاکنون تلخ ترین و شیرین ترین روزی که در زندگی مشترک با ایشان تجربه کرده اید چه روزهایی بوده و چه اتفاق هایی باعث این تلخی و شیرینی شده است؟
تلخی و شیرینی های زیادی داشتیم! آقای هاشمی بعضی وقت ها گوشت تلخه، ولی بیشتر وقت ها گوشت شیرینه. البته شیرین ترین روزها، پیروزی انقلاب اسلامی و اتمام جنگ و آمدن اسرا و این اواخر هم روزی بود که مهدی از خارج به خانه آمد و می گفت که خطایی نکردم که بترسم اگر هم تابه حال نمی آمدم به توصیه دیگران بود.
در دوره پیش از انقلاب، آیت الله هاشمی مدتی در زندان بودند و شما در کتاب خاطرات آن روزها و تحمل سختی ها را شرح داده اید، اخیرا هم دو نفر از فرزندان شما به زندان رفتند، به نظرتان همسر یک زندانی بودن سخت تر است یا مادری که فرزندش در زندان است؟
هر دو سخت بود. آن موقع من جوان بودم و بچه ها کوچک بودند. بچه ها نمی فهمیدند. البته زندان رفتن مهدی و فائزه، برای من سخت بود.
در دوره ای که مهدی و فائزه در زندان بودند هرچند وقت یک بار برای ملاقات آنها می رفتید؟
معمولاهفته ای یک بار می رفتم. بعضی وقت ها با زندانبان ها بگومگو می شد، می رفتم و بعضی وقت ها نمی رفتم یا اینکه ملاقات نکرده، به خانه برمی گشتم. یک بار با فرشته (همسر مهدی) رفتم و او را راه ندادند. من ملاقات نکردم و برگشتم. یک بار هم با فائزه ملاقات داشتم که مامورها دیر آوردند که ملاقات نکردم.
از آزادی «آیت الله» بیشتر خوشحال شدید یا مهدی و فائزه؟
نمی توانم وصفش کنم، هر دو خوشحالی بود. ولی هریک به صورتی متفاوت.
شما پنج فرزند دارید و هر پنج فرزند هم در فضای اجتماعی - سیاسی کشور شناخته شده و مطرح هستند، به نظر خودتان کدام یک از فرزندانتان بیشتر از همه در روحیات و رفتارها شبیه حضرت آیت الله هاشمی است؟
تقریبا همه شبیه پدرشان هستند. حالاکدامش بیشتر را باید مردم بفهمند. محسن به نظرم عاقل تر عمل می کند و در حیات اعتدال پدرش را قوی تر دارد. دختران طبیعی است احساسی تر هستند. ولی پسران به تبع سنشان رفتار متفاوت دارند. ولی از همه آنها راضی هستم.
بیشتر از همه کدام یک از فرزندانتان به روحیات و رفتارهای شما رفته و شبیه شما شده است؟
بالاخره هر بچه ای، می تواند شبیه مادرش باشد. من نمی توانم جدا کنم، باید مردم این را بگویند.
شما بیشتر از همه کدام ویژگی آیت الله هاشمی را دوست دارید؟
روحیه صبوری و شکیبایی ایشان در برابر مصایب و مشکلات را. ایشان اهل دعوا و هیاهو نیست، زندگی را آرام می گیرد. هرکسی هم که هرچه می گوید، معمولاجواب نمی دهد یا کوتاه و به موقع و پراثر جواب می دهد. ندیدم تابه حال از موضوعی یا کسی یا چیزی شکوه ای کنند تکیه عمیقی به خدا دارند.
آیا آیت الله خلقیات یا روحیاتی دارد که در مورد آن با ایشان اختلاف داشته باشید و آن را نقد کنید، این تفاوت در چه موردی است؟
تذکراتی همیشه وجود دارد نه چیزی که نقد کنیم نه؛ البته نه من کاری می کنم که ایشان ایراد بگیرند و نه ایشان کاری می کنند که من ایراد بگیرم. در دوران مبارزه که آقای هاشمی اغلب در خانه نبوده و مشغول مبارزه و زندان بوده و به همین جهت افسار زندگی دست من بوده است. یاسر دوماهه بود و مهدی سه ساله بود که آقای هاشمی به آخرین زندان رفت، زمانی که برگشت مهدی کلاس اول بود. بنابراین فرصتی نبود که همدیگر را نقد کنیم.
آیت الله هاشمی از پیش از انقلاب با بسیاری از بزرگان انقلاب رابطه صمیمانه و نزدیکی داشته است. شما بیشتر با خانواده های کدام یک از این بزرگان رابطه خانوادگی و صمیمی داشته اید؟
من از وقتی که از رفسنجان به قم آمدم، با اغلب خانواده های دوستان آقای هاشمی، مراوده و رفت وآمد داشتیم. مثلامن با خانم آقای مصباح یزدی دوست بودم. با خانم آقای حجتی کرمانی دوست بودم. با خانواده امام(ره) بعد از انقلاب آشنا شدم، چون قبل از انقلاب در خارج تبعید بودند. با خانواده آقای خامنه ای هم در یک خانه همسایه بودیم. ما به خاطر مسایل مبارزه، از قم به تهران کوچ کرده بودیم. در تهران خانه ای را اجاره کرده بودیم که در طبقه دوم این خانه، مدتی آقای موحدی کرمانی ساکن بودند، یک سالی، خانواده آقای هاشمیان بودند و مدتی خانواده آقای خامنه ای مستقر شدند. مشهد هم که می رفتیم، با برادر ایشان، محمدآقا خامنه ای، همراه خانواده ها بودیم و خیلی دیگر از خانواده های مسوولان فعلی که فرصت و مجال آن در این مصاحبه نیست. واقعا زیاد است. مانند خانواده های شهیدان بهشتی، مفتح، مطهری، عراقی، طالقانی و خانواده های سیاسی و مبارزین که به دلیل مصحلت های پیش آمده در بعد از پیروزی انقلاب چندان نامی از آنها نیست.
آقای روحانی رییس جمهور از دوستان و همفکران نزدیک آیت الله هاشمی است، آیا شما یا دخترانتان با همسر و خانواده آقای روحانی رابطه دوستانه و نزدیکی دارید، اینکه مثلابه خانه شما بیایند یا شما برای دیدن آنها بروید، رابطه شما با همسر و اعضای خانواده آقای روحانی در چه حدی است؟
درحد رفت وآمد و همراهی در بعضی از سفرها بوده، بیشتر از این نه. آنها می آیند، ما هم می رویم. گاهی هم تلفنی ارتباط داریم. بعد از انتخابات ریاست جمهوری، نه آنها آمدند و نه ما رفتیم؛ البته در مراسم تحلیف، همسر ایشان را دیدم.
به نظر می رسد شما نسبت به مسایل کشور پیگیر و مطلع هستید، اخبار جریانات روز را بیشتر از چه رسانه ای پیگیری می کنید؟ روزنامه؟ اخبار صداوسیما؟ ماهواره؟ سایت های اینترنتی یا از طریق آقای هاشمی و فرزندان؟
من سایت های خبری رو می بینم. روزنامه ها را هم بعضا مطالعه می کنم. اخبار رادیو و تلویزیون را هم گوش می دهم. آقای هاشمی هم که دیگر منبع خبر هستند!
شما نزدیک ترین فرد به آیت الله هاشمی هستید، به نظرتان سخت ترین روزهای زندگی ایشان در طول زندگی مشترکتان چه روزهایی و به چه دلیلی بوده است، می توانید چند مورد از این روزها را ذکر کنید؟
آقای هاشمی آنقدر صبور هستند که آدم نمی فهمد که چیزی شده است. روزگار هر چقدر که سخت باشد، ایشان صبور هستند و این صبوری ایشان به همه ما نیز منتقل شده است. لذا لحظات سخت جدی به یاد ندارم جز اتفاقات و ترورهای اول مخصوصا ترور آقای هاشمی و بمب گذاری هفت تیر و سال 1360 که نگران صدمه خوردن آقای هاشمی بودم و موشک باران تهران که البته نگرانی از استفاده از بمب شیمیایی مطرح می شد.
آیت الله هاشمی در کتاب های خاطراتشان از دستپخت شما تعریف و تمجید کرده اند، ایشان از میان غذاهای مختلفی که شما تهیه می کردید کدام را بیشتر دوست داشت و غذای محبوبشان بوده است؟
آنقدر در غذاخوردن سهل برخورد می کنند که نمی دانم و نمی فهمم غذای محبوب ایشان چه بوده، هر چی که من می پختم و می پزم ایشان بدون گله و شکوه و با لذت می خورند. غذای مخصوص هم ما هیچ وقت نداشته و نداریم. مثل همه خانواده ها غذای معمولی در خانه خودم درست می کنم. دستپخت هرچه باشد دوست دارند.
همه فرزندان شما ازدواج کرده و زندگی مستقل دارند، اعضای خانواده هاشمی هر چند روز یک بار همه دور هم جمع می شوند و با هم دیدار می کنند؟
جمعه تا جمعه، بچه ها برای صرف ناهار می آیند. سر میز بعد از خوردن غذا، بحث سیاسی و اجتماعی و خانوادگی شروع می شود. تا ساعت هفت بعدازظهر می مانند و بعد به خانه هایشان می روند. همه آنها هم تک تک در ایام هفته به من و پدرشان سر می زنند بالاخره هم اکنون خانواده ای با پنج فرزند، پنج عمو و داماد و چندین نوه و نبیره هستیم لذا دایم اطرافمان شلوغ است.
کدام یک از فرزندان در سال های پس از ازدواج بیشتر از بقیه با شما ارتباط دارد و برای دیدنتان می آید؟
همه می آیند و می روند ولی گهگاه بعضی مسافرت هستند یا نیستند که جایشان خالی است ولی فاطی و دخترش سارا و دو دختر سارا بیشتر می آیند محسن هم زیاد سر می زند.
موضوع مطلب :
یکشنبه 92 شهریور 31 :: 4:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

مغزنتایج تحقیقات جدید که روی مغز گربه ها انجام شده نشان می دهد که بخشهایی از مغز این حیوان پس از مرگ و نمایش خط ممتد در دستگاه خوانش فعالیت مغز هنوز فعال است.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از مهر، این تحقیقات پس از آن صورت گرفت که پزشکان رومانیایی متوجه فعالیت عجیب دستگاه موج نگار مغزی (EEG) در بیماری که تحت درمان داروی ضد تشنج به کما فرورفته بود شدند.
محققان در دانشگاه مونترال 26 گربه را به بیهوشی عمیق برده و فعالیت مغز آنها را پس از آن که دستگاه خط ممتد را نمایش داد، در مناطق قشر بالایی مغز و هیپوکامپ بررسی کردند. نمایش خط ممتد توسط دستگاه موج نگار مغزی به معنای خاموش بودن قشای مغز است. نتایج این تحقیقات تکرار مجدد مشاهده ای بود که به صورت اتفاقی روی بیمار انسان صورت گرفته بود.
نتایج این تحقیقات می تواند بحثهای پزشکی را درباره اعلام مرگ انسان دوباره زنده کند. برخی کشورها در این رابطه قوانین خاص خود را دارند، برای مثال در آمریکا خواندن دو خط ممتد در فاصله زمانی 24 ساعته ضروری است از سوی دیگر آزمایشهای دیگری هم از عملکرد مغزی گرفته می شود.
محققان اظهار داشتند که نتایج تحقیقات آنها نشان می دهد که مغز می تواند پس از یک کمای بسیار عمیق زنده بماند به این معنا که این حالت می تواند برخی از عملکردهای مغز را زنده نگاه دارد.
دانشمندان به طور پیوسته فعالیتهای مغز را در آستانه مرگ بررسی کرده اند. شواهد افزایش شدید فعالیتها پس از حمله قلبی نشان دهنده یک توضیح عصبی برای داستان بیمارانی است که از تجربه های نزدیک مرگ نجات یافته و احساس ترک بدن و خاطراتی شبیه خواب و رویا را تجربه کرده اند.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 807
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078849
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 807
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078849