سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف / دکتر احمدتوکلی:«رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه چه اشکال دارد مردم ما یک هواپیما سالم و تمیزسوار شوند گفت: انگار برخی می خواهند هواپیمای کهنه سوار شوند خب کهنه اش را هم داریم ، آن‌ها سوار شوند.»

نو شدن موضوع در این کلام طعنه آمیز و نامناسب شآن رئیس جمهور محترم، سبب شد تا تأخیر را نادیده بگیرم و در این باره مطالبی را تقدیم کنم.
 
نخستین خودرو . . .
 
... در سال 1281 شمسی یا 1902 میلادی(114 سال پیش) مظفرالدین شاه در اولین سفر خود به اروپا با اتومبیل آشنا شد و دو دستگاه از آن را خرید و با خود به ایران آورد . این خرید دقیقاً در زمانی انجام شد که خزانه دولت ایران خالی بود و ملت ایران با شرایط بد اقتصادی روبه رو بودند . او در اولین نظر به اتومبیل ها به آنها دل بست و از محل چند صد هزار لیره استقراضی از بانک شاهنشاهی ایران که متعلق به انگلیسی ها بود دو دستگاه رنو خریداری نمود.

بنا بر گزارش مجله کهکشان مظفرالدین شاه خطاب به مدیر کمپانی رنو می گوید : این دو دستگاه را با ما چند حساب می کنید ؟ مدیر کمپانی پس از تعظیم و عرض ادب خطاب به پادشاه ایران می گوید : اتومبیل اول رایگان و اتومبیل دوم 16000 فرانک و اتومبیل های بعدی هر کدام 15000 فرانک فرانسه . شاه می گوید : مگر اتومبیل های بعدی در کار است ؟ مدیر کمپانی می گوید : ما حدود 100 دستگاه اتومبیل برای صدور به ایران در نظر گرفته ایم ، زیرا مسلم می دانیم به محض بازگشت اعلیحضرت به ایران ، عده زیادی از شاهزادگان و بزرگان و سیاستمداران و رجال ایرانی خواهان خرید اتومبیل خواهند شد. شاه گفت : ما عادت نداریم از بیگانگان چیزی به رایگان بگیریم خواهند گفت " رشوه گرفته ایم". مدیر کمپانی گفت : نخیر قربان امکان ندارد . استدعا دارم اولین اتومبیل را به عنوان کادو قبول نمائید.
                                                    http://komiteh-khodro.persianblog.ir/post/2
 
و نخستین هواپیما ...
 
بنا بر روایتی در ماه صفر سال 1332 هجری قمری (دی ماه 1292)، 103 سال پیش، طیاره ای در آسمان تهران نمودار شده و در میدان مشق فرود می آید و فردای آن روز احمدشاه با جماعتی از درباریان و خدمتگزاران دستگاه کشوری و لشگری از آن دیدن کرده و در کنار آن عکسی به یادگار می‌گیرند.

عکسی که در زیر مشاهده می کنید یک سند تاریخی از اولین هواپیما در ایران است. در این عکس احمدشاه قاجار در کنار جمعی از ملازمان با خلبانی که احتمالا "گوزمینسکی" باشد در مقابل دوربین ایستاده اند و در روزنامه "ایلوستراسیون" فرانسه منتشر شده است.  
 
استقبال تحقیرآمیز؛ تکرار رفتار حقارت بار شاهان قاجار

و نخستین ایرباس نو ...

یک سالی است که بحث خرید هواپیما از فرانسه و بعد از آمریکا گرم بوده تا آن که هفته پیش یک فروند ایرباس در فرودگاه  مهرآباد به زمین نشست. مباحث لازم زیر از حوصله این یادداشت بیرون است:
بررسی قانونی بودن خرید هواپیما با مذاکره شخص رئیس جمهور، وزیر راه و مدیرعامل هما برای یک شرکت دولتی که بخشی از هزینه خرید از صندوق توسعه ملی تامین میشود،
تجهیز تبعیض آمیز و انحصاری شرکت دولتی هما و تأثیر مخرب آن بر کارکرد و سود شرکت های هوایی خصوصی تأثیر تخصیص منابع به حمل و نقل هوایی بدون ارزیابی اولویت های بخش حمل و نقل.

ضرورت پاسخگویی به پرسش هایی مانند این که  آیا صرف همین منابع محدود در حمل و نقل ریلی بازدهی بیشتری برای دولت و ملت نداشت؟ دولتی که دستش از منابع ارزی خالی است و ملتی که با سختی معیشت و بیکاری جوانانش میسازد.

اثار مثبت این قرارداد بر صنعت گردشگری و بخش خدمات مکمل، اثر مثبت قرارداد بر افزایش ایمنی با نوسازی صنعت هواپیمایی و مقایسه آن با افزایش ایمنی سفر در وضعیتی که همین منابع در صنعت ریلی بکار گرفته میشد یا صرف بهبود حمل و نقل جاده ای میگشت.آن چه مرا به نوشتن این یادداشت واداشت، نه مسائل اقتصادی و فنی فوق الذکر؛ بلکه این بود که رفتار حقارت بار شاهان قاجار را برخی مسئولان بلند پایه جمهوری اسلامی تکرار کردند. از وزیر راه و بعضی از معاونان رئیس جمهور و وزیر، تا نایب رئیس و برخی از نمایندگان مجلس در این مراسم تحقیر ملی حضور داشتند. حقارت و تحقیری که در اجرای همین قرارداد و قرارداد بعدی با بوئینگ، آثار مخرب مالی علیه منافع مردم مظلوم ایران دارد. فروشنده وقتی این شور و شعف قجری را ببیند در قیمت گذاری و شرط و شروط گذاری چه راهبردی را بکار خواهد بست؟ و مهمتر از آثار مالی منفی، تبعات مخرب فرهنگی بر عزت ملی و درونگرایی عقلانیِ وطن دوستانه است. یک نتیجه اقتصادی ثانوی آن ضربه فرهنگی افزایش میل نهایی به واردات و تبعات زنجیره ای آن بر بیکاری و رکود تولید داخلی است. 


استقبال تحقیرآمیز؛ تکرار رفتار حقارت بار شاهان قاجار

استقبال تحقیرآمیز؛ تکرار رفتار حقارت بار شاهان قاجار

استقبال تحقیرآمیز؛ تکرار رفتار حقارت بار شاهان قاجار

و. . . «الناس علی دین ملوکهم - مردم بر آئین زمامداران خویش هستند»
برادرانه به مسئولان خاطی عرض میکنم عزتی را که خون شهیدان برای تان به ارمغان آورده این چنین ناسپاسی نکنید و از این ناسپاسی و آسیب های معیشتی بعدی آن برای مردم خوب و نجیب، تا دیر نشده توبه کنید.
موضوع مطلب : روایت احمد توکلی از مواضع مسئولان نسبت به خرید اولین ایرباس
معاون اول رییس جمهور اظهار کرد: دولت از لحاظ درآمد و بودجه در تنگنای شدیدی قرار دارد اما با این وجود تلاش خواهد کرد وضعیت جانبازان 70 درصد را بهبود بخشد.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از شهدای ایران:اسحاق جهانگیری  معاون اول رئیس جمهور شب گذشته در دیدار اعضای هیات امناء انجمن جانبازان نخاعی اظهار داشت: از خداوند می خواهم که ما را یاری کند تا بتوانیم به گونه ای عمل کنیم که در پیشگاه شهدا، جانبازان، ایثارگران و نیز امام شهدا شرمنده نباشیم.
 
وی با یادآوری مشکلات و دغدغه های متعدد جانبازان و مسائل و دشواری های مختلفی که خانواده های جانبازان با آن مواجه هستند، تصریح کرد: یادآوری مشکلات جسمی و روحی جانبازان در کنار تنگنای معیشتی این عزیزان، چیزی جز شرمندگی برای مسئولین به همراه ندارد.
 
جهانگیری با تاکید بر نگاه ویژه شخص رییس جمهور و توجه سایر اعضای دولت نسبت به جانبازان و ایثارگران گفت: رفع مشکلات جانبازان و ایثارگران و تامین نیازهای آنان از اولویت های مهم دولت است که همواره مورد تاکید دکتر روحانی نیز بوده است و دولت با حداکثر توان تلاش خواهد کرد دغدغه های جانبازان و ایثارگران که مدافعان اصلی کشور و نظام بوده اند را مرتفع سازد.
 
معاون اول رییس جمهور از رییس سازمان برنامه و بودجه کشور خواست ظرف دو هفته جلساتی را با نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران و نمایندگان انجمن جانبازان نخاعی برگزار و برای بهبود وضعیت معیشتی و رفع دغدغه های جانبازان راهکارهایی پیدا کنند.
 
وی افزود: دولت از لحاظ درآمد و بودجه در تنگنای شدیدی قرار دارد اما با این وجود تلاش خواهد کرد وضعیت جانبازان 70 درصد را بهبود بخشد.
 
در این جلسه رییس سازمان برنامه و بودجه کشور هم با اشاره به عمق و گستردگی مشکلات و مسائل جانبازان گفت: در اسرع وقت برای بررسی مشکلات و یافتن راهکارهایی برای رفع دغدغه های جانبازان جلساتی برگزار خواهیم کرد.
 
در این نشست که معاون رئیس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران هم حضور داشت، برخی از اعضای هیات مدیره جانبازان نخاعی دغدغه ها و مشکلات جانبازان را مطرح و گزارشی از تعداد و وضعیت جانبازان نخاعی گردنی و کمری ارائه کردند.
 
براساس این گزارش انجمن جانبازان نخاعی از سال 89 تاسیس شده است و اعضای هیات مدیره آن از طریق انتخابات تعیین می شوند.
 
در این گزارش همچنین شرایط خاص و ویژه جانبازان نخاعی و مشکلات متعدد آنها و خانواده هایشان تشریح و اعلام شد که 2 هزار نفر جانباز نخاعی کمری و 201 نفر جانباز نخاعی گردنی در کشور وجود دارند که با مشکلات متعدد و سختی های فراوان مواجه هستند و همسر و خانواده های آنها نیز به دلیل آنکه بار رسیدگی و پرستاری از این جانبازان را بر عهده دارند، دچار مشکلات جسمی شده اند که این موضوع بر دغدغه ها و گرفتاری های آنها افزده است.
 
در پایان این جلسه مقرر شد با توجه به شرایط سخت و وضعیت ویژه جانبازان 70 درصد نخاعی گردنی و کمری، سازمان برنامه و بودجه کشور و بنیاد شهید و امور ایثارگران ظرف دو هفته آینده جلساتی برگزار و راهکارهایی برای بهبود وضعیت این جانبازان و کاهش مشکلات و رفع دغدغه آنان پیدا کنند.
موضوع مطلب : تلاش دولت, حل مشکلات جانبازان70 درصد
معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران از یکسان‌سازی پرداخت حقوق به خانواده‌های شاهد و ایثارگر طبق برنامه ششم خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از شهدای ایران:سعید عندلیبی، معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در نشست با نمایندگان دستگاه‌های اجرایی در امور ایثارگران با اشاره به اشتغال ایثارگران گفت: طبق برنامه ششم توسعه در قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران،مدنظر گرفته‌ شده تا پایان عملیاتی شدن این برنامه باید همه فرزندان شهدای بیکار،شاغل شوند.

وی افزود:اگر مشکل اشتغال جامعه هدف رفع شود،بیش از 60 درصد مشکلاتی که ایثارگران به بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین مراجعه می‌کنند، برطرف می‌شود.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به ظرفیت‌های شهرداری‌های کشور،گفت:از همه شهرداری‌ها درخواست داریم تا اقدامات لازم را در جذب خانواده‌های شهدا و ایثارگران از سهمیه 25 درصد انجام بدهند.

عندلیبی با اشاره به کمیسیون درصد جانبازان گفت: اختلافاتی که درگذشته بین نیروی انتظامی، سپاه و ارتش وجود داشته به‌منظور یکپارچگی کمیسیون فوق، کاهش پیدا کرده است.

این مسئول با اشاره به برنامه ششم توسعه، افزود: اگر کسی صورت سانحه برای گرفتن درصد جانبازی نداشته باشد می‌تواند از یگان مربوطه نامه بیاورد و 5 درصد جانبازی دریافت کند.

معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: در برنامه داریم که بنیاد با نیروهای مسلح به سمت برپایی کمیسیون مشترک بروند و از ابتدا برای متقاضیان چنین کمیسیونی برگزار شود تا مشکلات موجود برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه پرداخت حقوق به خانواده‌های شاهد و ایثارگر ارتش، سپاه و بنیاد شهید و امور ایثارگران متفاوت است، ابراز کرد: این حقوق با اجرای برنامه ششم توسعه یکسان‌سازی می‌شود و به همه خانواده‌ها به یک میزان حقوق پرداخت خواهد شد.

عندلیبی با اشاره به پرداخت وام مسکن به ایثارگران گفت: آئین‌نامه اجرایی پرداخت وام به تصویب دولت رسیده است و در سال جاری به 100 هزار ایثارگر تسهیلات مسکن پرداخت می‌شود.

وی افزود: بانک‌ها پرداخت وام مسکن را شروع کردند و امیدواریم وام پرداختی به 100 هزار ایثارگر تا پایان سال جاری محقق شود.

این مسئول با اشاره به اینکه 500 هزار ایثارگر تاکنون وام مسکن دریافت نکردند،گفت: در سال جاری، در پرداخت این وام، ایثارگرانی که هیچ‌گونه تسهیلاتی از بنیاد دریافت نکردند، در اولویت هستند.

وی با اشاره به سهمیه 25 درصدی استخدام گفت: همه دستگاه‌ها موظف‌اند در جذب نیروها، این سهمیه را رعایت کنند و در مورد این موضوع بنیاد شهید و امور ایثارگران کوتاه نخواهد آمد.

عندلیبی با اشاره به اینکه کارآفرینی ایثارگران در جهت اشتغال‌زایی آن‌ها در دستور کار بنیاد شهید و امور ایثارگران است، افزود: بنیاد در حوزه اشتغال به 36 هزار ایثارگر وام‌های مختلف خوداشتغالی پرداخت کرده است.موضوع مطلب : یکسان سازی پرداخت حقوق, خانواده های شهدا و ایثارگران, معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید

رئیس جمهور مصوبات ایثارگران را قابل اجرا نمی داند!خوشبختانه در مصوبات لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص ایثارگران برای اولین بار موضوعاتی که تاکنون انجام نشده بود لحاظ شده است ولی همچنان نگرانی هایی وجود دارد چرا که اقای رئیس جمهور اعلام کرده است که این ها قابل اجرا نیست چون بودجه ای برای آن پبش بینی نشده است.

  به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فاش نیوز، امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب گفت: خوشبختانه در مصوبات لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص ایثارگران برای یک بار موضوعاتی که تاکنون انجام نشده بود لحاظ شده است ولی همچنان نگرانی هایی وجود دارد چرا که اقای رئیس جمهور اعلام کرده است که این ها قابل اجرا نیست چون بودجه ای برای آن پبش بینی نشده است.

خجسته درخصوص مصوبات پنجگانه مجلس در مورد ایثارگران در لایحه برنامه ششم توسعه خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران قبلا" این مواد دیده شده بود ولی متاسفانه به آن عمل نشده و بسیاری از آنها تکراری است؛ اما درعین حال برخی از موضوعات که دیده نشده بود در این لایحه لحاظ شده است.

نماینده مجلس دهم خاطر نشان کرد: خوشبختانه در مصوبات لایحه برنامه ششم توسعه در خصوص ایثارگران برای یک بار موضوعاتی که تاکنون انجام نشده بود لحاظ شده است ولی همچنان نگرانی هایی وجود دارد چرا که اقای رئیس جمهور اعلام کرده است که این ها قابل اجرا نیست چون بودجه ای برای آن پبش بینی نشده است.

وی ادامه داد: با وجود مصوبات مجلس شورای اسلامی در جامعه هدف(ایثارگران) انتظاری ایجاد شده است که از آن طرف قضیه اگر بودجه آن تامین نشود با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد.

نماینده مردم همدان در پاسخ به این سوال که آیا منابع مالی برای این مصوبات مجلس دیده شده است اظهار داشت: بحث تامین مالی برای مصوبات ایثارگران و به خصوص پرداخت معوقات باید از چارچوب بودجه و مسائل آن خارج شود و دولت و مجلس به طور جدی به آن ورود کنند تا از منابعی که در اختیار دارند مشکل را برطرف کنند.

خجسته نماینده مردم همدان در خانه ملت متذکر شد:اگر چه در لایحه برنامه ششم توسعه گفته شده است تا دو سال اینده این منابع باید تامین و پرداخت شود اما این موضوع قابل حل است و همان طور که برای وزارت اموزش و پرورش تامین و پرداخت شد دولت بایستس از منابعی که در اختیاز دارد اعتبارات را تامین کند و مجلس در کنار دولت روی این موضوع کار کند تا انشاالله به نحو احسن در اینده معوقات ایثارگران پرداخت شود.

وی ادامه داد: بسیاری از ایثارگران در سال های اخیر به رحمت خدا رفته اند و بسیاری نیز در سختی و عسرت قرار دارند و متاسفانه شرایط فعلی سخت ترین شرایط ایثارگران در دوران معاصر است، بنیاد شهید توانایی لازم را ندارد و آن طور که شاید و باید  به معنای واقعی پیگیر نیست .

نماینده مجلس دهم در پاسخ به این سوال که مقصر این شرایط سخت برای ایثارگران کیست تاکید کرد:بنیاد شهید دردولت از ایثارگران دفاع نمی کند و مسئولان آن برای دفاع به دولت نمی روند، پس چگونه در زمان تصدی سردار دهقان بر بنیاد، ایشان به هر نحو ممکن مشکلات را حل می کرد و هر کاری که لازم بود را انجام می داد اما الان ما چیری فراتر از شرایط کنونی ندیده ایم.  

نماینده ایثارگر مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از تعامل بنیاد با جامعه هدف تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر مشاهده شده است که سرمایه های ایثارگران را می فروشند (مثل نیروگاه دماوند) و بعد هم می خواهند مشکلات شان را حل کنند و مشکلاتی از این قبیل در بنیاد شهید داریم و علت این است که بنیاد جانبدارانه از ایثارگران دفاع نمی کند و این انتقاد به بنیاد می شود که جاندار دفاع نمی کند.

خجسته در پایان خاطرنشان کرد:بحر حال این چیزها را ما تصویب کردیم اما ان آنچه که ما پیش بینی می کنیم این است که قطعا عملیاتی نخواهد شد .

 

امیر خجسته عضو هیئت رئیسه فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر فعالیت های خدمات رسانی بنیاد شهید به جانبازان، حانواده شهدا و ایثارگران در چارچوب اهداف تعیین شده تاکید کرد.

خجسته در پاسخ به این سوال که پرونده اختلاس دربنیاد شهید و بانک دی تاکنون به کجا رسیده است تصریح کرد: پرونده اختلاس بنیاد شهید و بانک دی در حال حاضر در دادگاه در حال رسیدگی است و دارد کارش انجام  می شود، اما فعلا" رسانه ای اش نمی کنیم تا روند اجرایی در دادگاه مشخص شود.

وی گفت: دادگاه افرادی را احضار و با برخی هم صحبت کرده است و علاوه بر آن قوه قضائیه با این موضوع با قدرت برخورد می کند و حق افراد خاطی را کف دستشان می گذارد؛ اما باید بگویم پول هنگفتی که از بودجه بنیاد خارج شده بود دوباره برگردانده شد.

نماینده مجلس دهم درخصوص فعالیت اقتصادی و هلدینگ بنیاد شهید خاطر نشان کرد: تمام سیستم های اقتصادی بنیاد شهید باید جمع آوری شود و در این مورد اقداماتی را داریم انجام می دهیم و بنیاد  شهید کارش کار اقتصادی نیست.

خجسته ادامه داد: یک عده از بیرون می آیند غارت می کنند و می روند. الان کسانی که از بیرون به بنیاد شهید ورود پیدا کرده اند غالبشان با مشکل مواجه شده اند و مشکلات عدیده ای دارند، حالا نمی خواهم از کسانی که آمدند اسمی ببرم اما وجود آنها اصلا" مفید فایده نبوده است.

 نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فعالیت های اقتصادی بنیاد شهید و امورایثارگران و کم توجهی به مطالبات و خواسته های جامعه هدف تصریح کرد: برای خدمات رسانی به جامعه هدف باید از نیروهای توانمند بنیاد شهید استفاده شود اما آقایان افرادی را خارج از مجموعه با خودشان به بنیاد می آورند، همانطوری که مدیر سابق چند نفر از اطرافیان خود را آورد  و این موضوع تاکنون مشکل ساز شده است.

نماینده دوره های هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: متاسفانه همان افراد قبلی برای بنیاد شهید مشکلاتی را ایجاد کرده اند، اما با وجود این، همان افراد دارند یکی یکی خازج می شوند، همچنین آنهایی که در تیم های اقتصادی بنیاد و بانک دی مشغول فعالیت بوده اند باید پول هایی را  که غارت کرده اند برگردانند.

خجسته در پاسخ به این سوال که گفته می شود مدیران رده بالای بنیاد پاک دست هستند اما مدیریت های اقتصادی که از بیرون آمده اند اختلاس هایی کرده اند متذکر شد: اختلاس کار کسانی است که از بیرون سازمان آمده اند و این شامل دو مرحله است که این افراد چه کسانی بوده اند و چه مشکلی ایجاد کرده اند. به طور مثال بانک دی مدیرش کی بوده است؟

وی در ادامه سخنان خود در خصوص اختلاس در بانک دی یادآور شد: این افراد نه تنها شامل یک مجموعه تخصصی نبوده است بلکه اعضای آن به عنوان عضو یک شبکه از مفاسد اقتصادی بوده اند و متاسفانه شامل یک مجموعه ای است که افراد آن فکر می کنند دیر آمده اند و باید زودتر بروند ولی با وجود این تاکنون شاید صدها و هزارها میلیارد ریال پول از آنها اخذ و برگردانده شده است.

نماینده مردم همدان در بهارستان در خصوص بکارگیری ابزار نظارتی مجلس بر فعالیت های اقتصادی بنیاد شهید تاکید کرد: در حال حاضر در خصوص فعالیت های بنیاد به شدت مراقبت می شود تا پول ها این طرف و آن طرف نشود و دائما" هم مراقب هستیم و نظارت خودمان را از آن برنمی داریم و تا زمانی که بر گردانده نشود ما دست از نظارت بر نمی داریم، مخصوصا" در مورد بانک دی که خیلی افتضاح است.
موضوع مطلب : رئیس جمهور, مصوبات ایثارگران
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی جریانها و رسانه ها با پولهای انگلیسی اقدام به مرجع تراشی می کنند، نسبت به آسیبهایی که می تواند متوجه نهاد روحانیت باشد هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در همایش "روحانیت، صیانت و پیشگیری" که صبح پنجشنبه به همت دادستانی کل ویژه روحانیت در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، تصریح کرد: امروز روحانیت نه تنها در کشور ما بلکه در منطقه و جهان نقش موثر و بی بدیلی دارد. علت تاثیرگذاری روحانیت در سطح منطقه ای و بین المللی، در واقع تاثیر جمهوری اسلامی در منطقه و جهان است.

رییس دستگاه قضایی در ادامه، سه نقش و وظیفه مهم روحانیت را برشمرد و اظهار کرد: اولین نقش روحانیت، معرفت دینی و تلاش در جهت توسعه آن است. بر این اساس، فهم مجتهدانه کتاب و سنت از اساسی ترین وظایف روحانیت به شمار می رود و لذا می توان به جرأت گفت که تحصیل اجتهاد، نوعی جهاد است.

آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم پاسخگویی نهاد روحانیت به سوالات جامعه امروز بر مبنای فهم دقیق و عالمانه قرآن و سنت پیامبر و اهل بیت (ع)، خاطرنشان کرد: قرآن و روایات باید در معارف متعدده مورد نیاز جهان امروز، محل رجوع باشند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه روحانیت باید آماده عرضه اندیشه های مجتهدانه برای ایجاد تحول در علوم انسانی باشد، بر لزوم هوشیاری نسبت به ترویج برخی دیدگاهها در حوزه از جمله بحث نسبی گرایی هشدار داد.

آیت الله آملی لاریجانی، تبلیغ دین را دومین وظیفه اساسی روحانیون دانست و گفت: روحانیت موظف است در مقام تبلیغ از همه ابزارهای نوین از جمله نرم افزارهای تلفن همراه و شبکه های اجتماعی استفاده کند و در همه عرصه های فرهنگی حضور داشته باشد. به عنوان مثال چه ایرادی دارد یک روحانی فیلمنامه بنویسد؟

رییس قوه قضاییه، سومین نقش روحانیت را نقشی دانست که به موجب ساختار سیاسی جمهوری اسلامی برای روحانیون ایجاد شده است و افزود: جایگاه والای ولایت فقیه نشان می دهد که قانون اساسی جمهوری اسلامی نقش بی بدیلی به روحانیت داده است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود: علاوه بر جایگاه ولایت فقیه، تصدی بسیاری از مناصب مهم در کشور بر عهده روحانیت است و این وظیفه روحانیون را بسیار سنگین می کند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به جایگاه روحانیت در کسوت قضاوت نیز بر لزوم یاری رساندن حوزه ها به قضات روحانی در جهت فهم عمیق مفاهیم فقهی تاکید کرد.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه در هر سه نقش و وظیفه برای روحانیت آسیبهایی وجود دارد، خاطرنشان کرد: در مورد فهم کتاب و سنت، یکی از آسیبها به زبان ساده، رخوت و تنبلی است و این موجب می شود که در پاسخ به برخی سوالات روز چالشهایی به وجود بیاید.

رییس قوه قضاییه در ادامه، نشناختن مخاطب را مهمترین آسیب نقش تبلیغی روحانیون دانست و اظهار کرد: روحانیت باید به گونه ای سخن بگوید که بر دل مخاطب بنشیند. درست مانند ادبیاتی که شهید مطهری به کار می گرفت. بنابراین روحانی مبلغ باید نیاز جامعه و زبان مخاطب را به خوبی بشناسد.

آیت الله آملی لاریجانی آسیبهای نقش سوم روحانیت را فراوان دانست و گفت: نشناختن عالم سیاست و خط دشمن، مهمترین مولفه ای است که به جایگاه روحانیت در عرصه سیاسی لطمه وارد می کند. اگر یک روحانی، بصیرت سیاسی نداشته باشد آسیب این امر متوجه نظام، کشور و بلکه جهان اسلام خواهد شد.

آیت الله آملی لاریجانی، انحطاط اخلاقی را از جمله آسیبهای عمومی برای همه افراد از جمله روحانیون دانست و با تاکید بر آیات قرآن کریم پیرامون اشارات مربوط به جهان آخرت افزود: اگر یک مبلغ یا سیاستمدار روحانی دچار سقوط و انحطاط اخلاقی شود، ضرر عظیمی متوجه جامعه و دین مبین اسلام خواهد شد.

رییس دستگاه قضایی همچنین با تاکید بر لزوم جدی گرفتن بحث نفوذ در نهاد روحانیت، به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در این زمینه اشاره کرد و گفت: امروز مقوله نفوذ یک پروژه عظیم و پیچیده است که از سوی غرب دنبال می شود. علت تلاش غرب نیز دقیقا تاثیرگذاری جمهوری اسلامی در سطح منطقه و جهان است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برخی آسیبهای دیگر اظهار کرد: همین امروز در حوزه ها کسانی از اهل فضل هستند که معتقدند سیاست ربطی به دیانت ندارد. بر این اساس، شاید افرادی ناخواسته نقش نفوذی را ایفا کنند و در جهت تحقق اهداف غرب گام بردارند.

رییس قوه قضاییه با تاکید بر لزوم توجه روحانیت به ارشادات مقام معظم رهبری پیرامون نقش فتنه و نفوذ فتنه گران تصریح کرد: دادگاه ویژه روحانیت، فلان آقا را براساس اسناد معتبر محکوم کرده است، حالا بوق‌های غربی از او مرجع تقلید می سازند. این همان مرجع تراشی انگلیسی است که به مدد پولهای انگلیس صورت می گیرد. نکته جالب ماجرا اینجاست که اتفاقا افرادی را مرجع می خوانند که واقعا درسشان را هم به خوبی در حوزه دنبال نکرده اند. وقتی حرف بوقهای تبلیغاتی را از حلقوم برخی داخلیها می شنویم چطور نباید نفوذ را باور کنیم؟

آیت الله آملی لاریجانی، راه مقابله با این آسیبها را دارا بودن بصیرت کافی دانست و با تاکید بر لزوم حفظ شأن و جایگاه روحانیت از سوی خود روحانیون، نسبت به تلاش در جهت حفظ تقوا و تزکیه نفس توصیه کرد.

بر اساس این گزارش، حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی دادستان کل ویژه روحانیت و تولیت آستان قدس رضوی نیز در ابتدای این همایش ضمن تجلیل از جایگاه مهم روحانیت در نظام اسلامی تاکید کرد: عزیزانی که در دستگاههای مختلف مشغول فعالیتند وظیفه عقلی و شرعی دارند که اگر خدای ناکرده زمینه لغزش در میان روحانیون را مشاهده کردند، فورا نسبت به آن هشدار دهند.موضوع مطلب :

ساختمان پلاسکو فرو ریخت/ مصدومیت 38 نفر و محبوس شدن شمار بسیاری از آتش نشانان/ مردم از اطراف پلاسکو دور شوند +تصاویر و فیلم

ساختمان پلاسکو فرو ریخت/ مصدومیت 38 نفر و محبوس شدن شمار بسیاری آتش نشان/ انتقال مصدومان به 4 بیمارستان +تصاویر و فیلم

مجموعه ساختمان تجاری پلاسکو براثر وسعت حریق فرو ریخت.تعداد مصدومان تاکنون 37 نفر اعلام شده است. تاکنون بیش از 200 نفر به محل حادثه اعزام شده‌اند.


ساختمان پلاسکو فرو ریخت/ مصدومیت 38 نفر و محبوس شدن شمار بسیاری آتش نشان/ انتقال مصدومان به 4 بیمارستان +تصاویر و فیلم

ساختمان تجاری پلاسکو به دلیل حجم گسترده آتش و فرسودگی فرو ریخت. احتمال افزایش مصدومان این ریزش وجود دارد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز، مجموعه ساختمان تجاری پلاسکو براثر وسعت حریق فرو ریخت.تعداد مصدومان تاکنون 37 نفر اعلام شده است. تاکنون بیش از 200 نفر به محل حادثه اعزام شده‌اند.
 
این ساختمان به سمت خود فروریخته است. نگرانی درباره وضعیت آتش‌نشانان مستقر در این ساختمان وجود دارد.
 
برپایه این گزارش،‌ هجوم گسترده مردم برای کمک‌رسانی مشکلاتی را برای عملیات نجات به وجود آمده است.
 
هم‌اکنون بیمارستان‌های منطقه به حالت آماده باش در آمده است.
 
 
پلیس راهور نیز اعلام کرد که از خیابان جمهوری به سمت شرق و از خیابان خیام به سمت شمال و از محدوده بهارستان به سمت عرب فقط خودروهای اورزانس و امدادی حق تردد دارند.موضوع مطلب : ساختمان پلاسکو

مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده

مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده‌/ در چند‌ سال آینده شاهد پرونده‌های مفاسد اقتصادی از محل مدیریت سهام عدالت خواهیم بود/این سهام در دست 250 نفر است

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست مدیران فضای مجازی بسیج کشور در تهران افزود: با توجه به آمار و ارقامی که از وضعیت اقتصادی کشور در اختیار ما قرار دارد، باید گفت اقتصاد کشور در وضعیت وشرایط مطلوبی قرار ندارد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از راه دانا محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نشست مدیران فضای مجازی بسیج کشور در تهران افزود: با توجه به آمار و ارقامی که از وضعیت اقتصادی کشور در اختیار ما قرار دارد، باید گفت اقتصاد کشور در وضعیت وشرایط مطلوبی قرار ندارد.
وی در ادامه با اشاره به وجود سازمان های جهانی که جایگاه های کشور ها را در بحث شفافیت اطلاعات اعلام می کنند؛ عنوان کرد: سازمان هایی  در دنیا هستند که جایگاه کشور ها را در بحث شفافیت اطلاعات، مبارزه با مفاسد تعیین می کنند، البته برخی از آنها از روی بغض ، بخشی دیگر به لحاظ عدم دارا بودن اطلاعات صحیح از وضعیت ایران و برخی دیگر نیز براساس رویه هایی که دارند اطلاعات صحیحی از ایران در آمار خود ارائه نمی کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رتبه جهانی ایران را در فضای کسب و کار غلط است، بیان داشت: شبیه این مسئله را در ارائه رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار نیز وجود داشته است، از دو سال قبل که در بانک جهانی اطلاعات اقتصادی کشور را تصحیح کردیم ولی نماینده ای که از طرف بانک جهانی مامور شده بود که اطلاعات ایران را در اختیارش قرار دهد، متوجه شدیم که وی اطلاعات را به طور ناقص و غلط در اختیار بانک جهانی قرار داده است.
پورابراهیمی ادامه داد: بعد از آنکه اطلاعات اقتصادی کشور به طور غلط و نادرست در اختیار بانک جهانی قرار داده شد بعد از آن بانک جهانی رتبه جهانی ایران را در فضای کسب کار را 156 اعلام کرد و این آماری که از فضای کسب وکار ایران اعلام شده است رتبه ایران در بین 188 کشور است.
وی در ادامه با بیان اینکه وضعیت اقتصادی کشور و فضای کسب وکار در حالت نابسامانی است، خاطر نشان کرد: اگر ما بخواهیم اطلاعات کشور را تصحیح کنیم و همچنین بغض آنها را هم از بین ببریم و رقابت در یک فضای کاملا سالم باشد، بازهم از لحاظ فضای کسب و کار و اقتصادی در وضعیت خوبی در کشور قرار نداریم.
نماینده مردم کرمان در مجلس با بیان اینکه بسیاری از فسادهای موجود در اقتصاد کشور ریشه در ساختار اقتصادی کشور دارد، گفت: 70 درصد از مفاسد اقتصادی کشور یا بیشتر آنها که حتی کشف نشده اند، ریشه این مفاسد اقتصادی در ساختار اقتصادی کشور است و باید برای رفع و پاکسازی اقتصاد کشور از مفاسد اقتصادی زیر ساخت های اقتصادی کشور را ترمیم کنیم.
پورابراهیمی با بیان اینکه چند عامل مهم در زیر ساخت عای موثر است که باید آنها را موشکافی بررسی و جمع بندی کنیم و بتوانیم به آنها رسیدگی کنیم، بیان داشت: یکی از موضوعات خیلی مهم در این بخش ساختار دولت در اقتصاد ، حضور دولت در اقتصاد و تصدی گری دولت در اقتصاد است، هر کشوری که دولتش در حوزه عملیاتی و اقتصادی غالب باشد به طبع فساد در آن کشور در حوزه اقتصادی زیاد است.
وی در ادامه اظهارات خود، افزود: به دلیل دخالت و حضور دولت در اقتصاد کشور کارآمدی اقتصادی کشور کاهش می یابد؛ اقتصاد بخش دولتی در همه جای دنیا کنار گذاشته شده است و همه اقتصاد های جهانی به سمت اقتصاد مردمی سوق پیدا کرده اند و مردم هستند که اقتصاد کشور را اداره می کنند و نقش عمده را توده مردم در اقتصاد ایفا می کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به نظام اقتصادی حاکم در کشور خاطر نشان کرد: اقتصاد کشور ایران بر اساس نظام اقتصاد سایر کشورها نیست از نظام سرمایه داری و لیبرالی پیروی نمی کند و اقتصاد ایران بر اساس حداکثرسازی منافع جامع و نظام حاکمیت در کنار عدالت اجتماعی است و این تفکر ناشی از دیدگاه و تفکر انقلابی است.
پورابراهیمی با بیان اینکه اقتصاد کشور از ابتدا کاملا در اختیار دولت بوده است، عنوان کرد: اقتصاد کشور در دوران قبل از انقلاب کاملا در اختیار بخش دولتی بود؛ در اوایل انقلاب 85درصد از اقتصاد کشور در اختیار بخش دولتی و سهم دولت بوده است، شرکتهای بزرگ، بانک‌ها، بیمه‌ها، صنایع پتروشیمی ها در اختیار دولت قرار داشته است.
در اجرای سیاست های اصل 44 اتفاق محتوایی رخ نداده است
وی در ادامه با اشاره به سیاست های اصل 44 قانون اساسی، افزود: در این حوزه اتفاقات شکلی رخ داده است ولی اتفاقات محتوایی رخ نداده است که همین خود یکی از چالش های اصلی نظام است، ما در چند سال قبل قانون اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی را تدوین کردیم که دستور رهبری نیز بود و ایشان گفتند که باید این رویکرد در اقتصاد کشور عملی شود، بر اساس این اصل باید وزرات خانه ها چابک شوند و عملیات را در اختیار بخش خصوص قرار دهند.
نماینده مردم کرمان در مجلس با اشاره به نهادهای عمومی غیر دولتی در کشور بیان کرد: در اقتصاد ایران متاسفانه ساختاری وجود دارد که نهادهایی وجود دارد به نام نهاد های عمومی غیر دولتی که این ها اسمشان غیر دولتی است ولی به مراتب بدتر از نهادهای دولتی اداره می شوند و پاسخگو هم نیستند.
پورابراهیمی ادامه داد: به طور مثال در اگر بنده نماینده سوالی از یکی از وزارت خانه ها داشته باشم می توان این سوال را از وزیر بپرسم و وزیر هم موظف است که پاسخگو باشد ولی اگر در یکی از سازمان ها از قبیل تامین اجتماعی و یا در سازمان بیمه ای اتفاق بیافتد نمی توان از آن نهاد عمومی غیردولتی سوال کرد و نمی دانیم برای رسیدگی به مشکلات آن سازمان چه کار کنیم.
وی در ادامه در خصوص مشکلاتی که نهاد های عمومی غیردولتی برای کشور ایجاد کرده اند، گفت: اقتصاد ما بعد از اجرای اصل 44 که ده سال از عمر آن می گذرد، تبدبل شد از یک مالکیت دولتی به یک مالکیت نهاد عمومی و یک بخش کوچکی که این نهاد الان نه به بخش خصوصی مربوط است و نه به بخش دولتی و الان اصلی ترین بحثی که داریم در خصوص نحوه برخورد با چنین نهادها و سازمان هایی است، اینگونه نهاد ها باید انتفاع ملی کشور را در کنار انتفاع شخصی خود در نظر بگیرند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر نهادها و سازمان های غیر دولتی تبدیل به بلای جان نظام اقتصادی کشور شده اند، اظهارداشت: در حال حاضر نهادهای عمومی غیر دولتی بلای جان نظام اقتصادی کشور شده اند و حتی بدتر از نهادهای دولتی شده اند، از لحاظ پاسخگویی به کسی پاسخ نمی دهند و از لحاظ رسیدگی نیز بدتر از دولت عمل می کنند؛ نحوه اداره، کارآمدی واثربخشی آنها هم بدتر از دولت است.
پورابراهیمی همچنین با اشاره به سلطه دولت در بخش اقتصادی کشور، گفت: در حال حاضر اصلی ترین مشکل و دغدغه ما در بخش مبارزه با فساد اقتصادی تسلط و احاطه دولت در بخش اقتصادی کشور است و تا زمانی که این سلطه و احاطه وجود داشته باشد نمی توانیم کاری را در بخش اقتصاد کشور انجام دهیم و آن را شکوفا کنیم؛ در اقتصاد کشور از لحاظ شکلی تغییر وجود داشته است اما از لحاظ محتوایی اقتصاد کشور بهتر که نشده هیچ بدتر هم شده است.
سهام عدالت رها شده و هیچ متصدی ندارد
وی در ادامه اظهارات خود در خصوص موضوع سهام عدالت نیز بیان داشت: سهام عدالت در حال حاضر رها شده است و هیچ متصدی ندارد، نه دولت نظارتی بر عملکرد آن دارد و نه مردم که سهام عدالت به انان اعطا شده است؛ سهام عدالت به جای اینکه به یک موقعیت ممتاز برای جمهوری اسلامی در راستای توسعه عدالت اجتماعی تبدیل شود به یک وضعیت اسف‌بار در حوزه اقتصاد کشور تبدیل شده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجس با اشاره به موضوع واگذاری 40 درصد از شرکت های بزرگ در دولت افزود: در مجلس موضوع بحث واگذاری 40 درصد از شرکت‌های بزرگ در دولت قبل را تعریف کردیم و 40 درصد سهام 56 شرکت بزرگ کشور را به ارزش امروزی 96 هزار میلیارد تومان در قالب "سهام عدالت" به 45 میلیون نفر از جمعیت کشور واگذار کردیم.
پورابراهیمی در ادامه در توضیح این بخش ادامه داد: تعاونی های سهام عدالت در تمام استان‌ها و شهرستان‌ها و کارگزاری سهام عدالت کشور تشکیل شد تا به نمایندگی از مردم کشور مجامع را تشکیل بدهند، در حالیکه مردم هیچ اطلاعات دقیقی در این زمینه ندارند به غیر از اینکه یک برگه بی خاصیت و بی ارزش تحت عنوان سهام عدالت در اختیار آنها قرار داده شده است.
شبکه زنجیره ای 250 نفره هیئت مدیره سهام عدالت مافیاست و پاسخگوی هیچکس نیست
وی همچنین در خصوص اتفاقات پشت پرده موضوع "سهام عدالت" نیز خاطرنشان کرد: وجود مافیای سهام عدالت اقتصاد کشور را به خاک سیاه نشانده‌اند و در چند‌ سال آینده شاهد اتفاقات ناگواری در خصوص پرونده‌های مفاسد اقتصادی از محل مدیریت سهام عدالت خواهیم بود، چراکه این سهام در دست 250 نفر است.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی در ادامه توضیحات خود در خصوص سهام عدالت افزود: شبکه‌ای که به صورت یک شبکه مافیایی در اقتصاد کشور تشکیل شده پدر اقتصاد کشور را درآورده است، حتی یک نفر از این 250 نفر که در شبکه عضو هستند به هیچ مرجعی پاسخ نمی‌دهد و به‌صورت زنجیره‌ای و شبکه‌ای همدیگر را تعیین و منصوب می‌کنند؛ این افراد به جای اینکه حافظ منافع ملی کشور باشند، به کارمند مدیرعامل شرکت‌های بزرگ تبدیل شده‌اند که باید فاتحه این شرکت ها را که عضو هیئت مدیره آن کارمند مدیرعامل شود را خواند.
پور ابراهمی با بیان اینکه سهام عدالت بیشترین ضربه را به اقتصاد کشور زده است، بیان کرد: سهام عدالت در حال حاضر بیشترین ضربه را به اقتصاد و مردم کشور به عنوان سهامداران وارد کرده است، با توجه به این موضوع در مجلس نهم بر این شدیم تا موضوع تحقیق و تفحص از سهام عدالت را آماده کنیم و به تخلفات این بخش از اقتصاد کشور که ضربه مهلکی به مردم وارد کرده است را رسیدگی کنیم.
وی با اشاره به نقش دولت در اقتصاد کشور و شکل گیری فساد سیستمی گفت: حضور و چنبره دولت در اقتصاد کشور و تسلط این بخش از کشور توسط دولت موجب شده است تا فساد سیستمی در کشور رواج پیدا کندهمچنین وجود نهادهای عمومی غیردولتی نیز در اقتصاد کشور از مهم ترین عوامل شکل‌گیری فساد سیستمی در کشور است که باید اصلاح اساسی در ساختار اقتصادی کشور صورت پذیرد.
سازمان تامین اجتماعی ظاهرا" دولتی نیست اما توسط دولت اداره و مدیریت می شود
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه باید نهادهای عمومی غیر دولتی به ساختار اصلی خود بازگردند، اظهارداشت: باید نهادهای عمومی غیردولتی به ساختار اصلی خود بازگردند و دولت نیز نباید در ساختار عمومی دخالتی داشته باشد که این امر یکی از اصلی ترین دغدغه های ما در بخش اقتصادی کشور است.
پورابراهیمی با اشاره به ساختار سازمان های تامین اجتماعی در سایر کشور های جهان عنوان کرد: در سراسر جهان اکثر سازمان‌های بیمه‌ای همانند سازمان تامین اجتماعی توسط سندیکای کارگری و کارفرمایی اداره می‌شوند اما در کشور ما اینگونه نیست.
وی همچنین با اشاره به اداره نادرست و نابحق سازمان تامین اجتماعی از سوی دولت، تصریح کرد: در ایران طی سه سال گذشته شرکت سرمایه‌گذاری سازمان تامین اجتماعی که بزرگترین مجموعه اقتصادی کشور است و 17 درصد ارزش بازار سرمایه ای را در اختیار دارد که اینگونه توسط دولت به ناحق اداره می شود و بعضی ها در صحن علنی مجلس در همین ساختار به اسم کارگر و خانه کارگر یقه چاک می دهند، این خیانت به کارگر است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم‌ها ریشه فساد در اقتصاد کشور است، تصریح کرد: تحریم‌ها ریشه فساد در اقتصاد کشور هستند و  جنس تحریم این است که مسیر عادی و متعارف تغییر و غیرمتعارف می شود.
پورابراهیمی در خصوص ارائه راه کارها برای ریشه کنی فساد از اقتصاد کشور بیان داشت: در موضوع مبارزه با فساد اقتصادی تغییر زیرساخت ها و پایه های اقتصادی کشور از جمله عوامل مهم در راستای ریشه کنی فساد از اقتصاد کشور است، اولین اقدام برای تغییر زیرساخت ها، پایه های نظام اقتصادی کشور است و دومین راه مقابله و ریشه کنی فساد از اقتصاد کشور پیشگیری است؛ درست مثل حوزه بهداشت که بایستی بیشتر به بحث پیشگیری پرداخته شود ولی متاسفانه بیشترین بودجه و هزینه‌ها در بخش درمان به مصرف می‌رسد. باید گفت که در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز رویکرد مقابله پاسخگو نیست.
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم وجود شفافیت اطلاعات در بخش اقتصادی کشور گفت: یکی از مهم ترین چالش ها و دغدغه ها در بخش اقتصادی کشور موضوع عدم شفافیت اطلاعات است که این موضوع از دیگر عوامل فساد اقتصادی در کشور بشمار می رود.
نماینده مردم کرمان در مجلس با بیان اینکه باید موضوع شفافیت اطلاعات در اقتصاد کشور نمایان شود، اظهارداشت: اقتصاد کشور باید به سمتی و سوی سوق پیدا کند تا اطلاعات اقتصادی بنگاه‌ها، افراد و غیراقتصادی(حقیقی و فردی) شفاف شود. شفافیت در دنیا یکی از ابزارهای کنترل فسادهای اقتصادی است ما هم بایستی اساس حرکتمان شفافیت باشد، در حالی که بخش‌های زیادی در اقتصاد ایران شفاف نیست؛ در کمیسیون ویژه حمایت از تولید در مجلس قبل برای ایجاد شفافیت براساس پیشنهاد ارائه شده مقرر شد هر کس که می خواهد در حوزه اقتصادی فعالیت کند باید صورت‌های مالی خود را شفاف سازی کنند. به واقع تمامی اطلاعات عملکری آن را در اختیار می گیریم.
پورابراهیمی در ادامه اظهارات خود با بیان اینکه چاره ای جز شفافیت اطلاعات در اقتصاد کشور نداریم، بیان کرد: در این راستا ضمانت‌هایی نوشته شده و چاره‌ای جز شفافیت اطلاعات در اقتصاد کشور وجود ندارد و باید اقتصاد کشور را شفاف کنیم و اطلاعات را هم به صورت شفاف اعلام کنیم.
وی در ادامه با اشاره به وجود هزاران موسسه خیره در کشور که هیچ اطلاعاتی از آنان وجود ندارد، خاطر نشان کرد: حدود 7 هزار خیریه در کشور در کشور وجود دارد که متأسفانه هیچ اطلاعات درست و دقیقی از عملکرد و صورت های مالی اینگونه موسسات خیره در دست ما نیست و این موسسات خیره هم به هیچ نهاد و سازمانی گزارش عملکرد و صورت های مالی خود را ارائه نمی کنند.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  با بیان اینکه اقداماتی که در خصوص مبارزه با فساد انجام میشود برای مقابله با فرد نیست، گفت: اقداماتی که برای مبارزه با فساد در کشور انجام می شود نباید مبارزه با فرد تلقی شود بلکه مبارزه سیستمی است،بحث قانون شفافیت اطلاعات برای جلوگیری از فساد در کشور است که در این قانون مقرر شده تمام نهادهای فعال در حوزه‌های عمومی از جمله شهرداری، تامین اجتماعی، حوزه دارایی‌های وقفی، شفافیت در حوزه نهادهای نظامی و انتظامی، خیریه‌ها و... مکلف به ارائه صورت‌های مالی خود باشند تا بتوانیم آمار درست و صحیحی از نهاد ها و سازمان های کشور در دست داشته باشیم.
پور ابراهیمی نبود شفافیت را عاملی در افزایش فرار مالیاتی دانست و گفت: از آنجاکه اطلاعات در اقتصاد کشور شفاف نیست شاهد فرار مالیاتی هستیم در حالیکه با شفاف سازی اطلاعات اقتصادی می‌توانیم دو برابر درآمد مالیاتی بدون افزایش فشار و افزایش نرخ مالیاتی دریافت کنیم. امکان اخذ مالیات حدود 180 هزار میلیارد تومان در سال را داریم.
وی با اشاره به ضمانت‌های اجرایی قانون شفافیت اطلاعات گفت: مجموعه اقتصادی متعلق به هر کس که می‌خواهد باشد در صورت عدم شفافیت اطلاعات مسدود کردن حساب مالی، عدم تغییر ثبت سالانه شرکت‌ها و مجرم شناخته شدن شخص مدیر مجرم از جمله سه اقدام اجرایی است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شفافیتی که اخیرا به آن پرداخت شده شفافیت فردی است که در برنامه ششم به آن پرداخت شده است که این قانون مصوب شده و اجرایی نیز خواهد شد. اجرای این قانون مستثنی هم دارد از جمله وزارت اطلاعات، دستگاه‌های امنیتی و سازمان انرژی اتمی.
پور ابراهیمی افزود: افراد مجموعه‌ها و لابی‌های سیاسی از جمله مسائل فراتر از این عوامل زیرساختی هستند که در بحث فسادهای اقتصادی اثرگذار هستند. متاسفانه در حوزه سیاسی شاهد یک بی نظمی که منجر به بروز فساد در اقتصاد می‌شود، هستیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس برای مبارزه با بحث فساداقتصادی مصمم است، گفت: به غیر از ساختارها باید رویکردها نیز اصلاح شود. یکی از رویکردها در حوزه مبارزه با فساداقتصادی که نیازمند اصلاح است در حوزه مواجه است و متاسفانه در حوزه مواجه نیز عملکرد مطلوبی در کشور نداریم.
وی افزود: سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی را به عنوان یک ساختار جدید برای جلوگیری از موازی کاری‌های موجود در حوزه مقابله و همچنین در حوزه کشف، بررسی تخلف و صدور و اجرای حکم نیز یک مجموعه پیش بینی شده است که در حال رایزنی ها هستیم و احساس می کنیم مطابق با ساختار کشور بومی سازی شده پاسخگو خواهد بود.
تدوین نظام بانکی کشور
پورابراهیمی با اشاره به تهیه و تدوین نظام جدید بانک داری اسلامی گفت: ما در حوزه مسائل بانکی چالش های بزرگی در اقتصاد داریم که یکی از راه های بروز مسائل و مشکلات اقتصادی در کشور است، از سال 62 که بانک داری بدون ربا در کشور تصویب شد و قرار بود تا 5 سال در کشور به طور ازمایشی اجرا شود تا امروز قانون بانک داری در کشور تغییر نکرده است.
وی افزود: برای اجرایی شدن قانون بانک داری اسلامی در کشور تیمی را با حضور آقای مصباحی مقدم، دکتر بحرینی و سایر دوستان تشکیل دادیم و پیش نویس اصلاح نظام بانکداری کشور را در قالب یک طرح نوشتیم؛ از قبل هم دولت هیچ گونه ورودی به این مسئله نکرده بود و ما گفتیم حالا که دولت به این موضوع ورود پیدا نکرده است ما به این مسئله ورود پیدا می کنیم؛ این طرح در مجلس قبل آماده شد و چون با ماه های پایانی مجلس مواجه شد این طرح به تصویب نرسید.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در ابتدای این دوره از مجلس طرح اصلاح نظام بانکداری کشور را در اولین دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس قرار دادم که این طرح خوشبختانه با موافقت اکثر اعضای کمیسیون اقتصادی همراه شد؛ در این میان دولت اصرار کرد که شما دست نگه دارید ما این موضوع را در قالب لایحه به مجلس ارائه می‌دهیم ولی متاسفانه سه ماه نمایندگان را معطل کردند و هیچ لایحه ای را در این خصوص به مجلس ارائه ندادند.
پورابراهیمی در ادامه با بیان اینکه طرح اصلاح نظام بانک داری اسلامی در ابتدای مهر ماه سال جاری به تصویب کمیسیون اقتصادی مجلس رسید، بیان داشت: بعد از سه ماه معطلی در ابتدای مهر ماه سال جاری کلیات این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس تصویب شد و بعد از آن وارد جزئیات طرح شدیم؛ چندی پیش هم به همین منظور خدمت مراجع عظام تقلید قم رسیدیم و در خصوص طرح اصلاح نظام بانکداری اسلامی بحث و گفت وگو کردیم.
وی با اشاره به تصویب طرح اصلاح نظام بانکداری کشور خاطر نشان کرد: ان شاالله تا پایان سال جمع بندی طرح را انجام می دهیم و بعد از بررسی برنامه ششم توسعه برای اولین بار بعد از سی و سه سال قانون بانکداری نظام جمهوری اسلامی را تا پایان سال در صحن علنی مجلس تصویب میکنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش پایانی اظهارات خود عنوان کرد: یکی از مهم ترین محورهای تدوین طرح اصلاح نظام بانک داری کشور ربوی بودن نظامبانک داری کشور است که موجب افزایش فساد در کشور شده است و همچنین موضوع ربوی بودن نظام بانکداری کشور بشدت موجب ناراحتی و نگرانی مراجع عظام تقلید کشور شده است که آنان خواستار تغییر و تحول در نظام بانکداری کشور هستند.
موضوع مطلب : سخنان مهم رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس, نشست مدیران فضای مجازی بسیج سراسر کشور
1   2   3   4   5   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1412
  • بازدید دیروز: 2375
  • کل بازدیدها: 11178337
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1412
  • بازدید دیروز: 2375
  • کل بازدیدها: 11178337