سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
مهندس بازرگان، بازرگان بود نه سیاستمدار
در عالم سیاست کم نیستند بازرگانانی که سیاستمدار هستند ولی مهندس مهدی بازرگان هرگز در عرصه سیاسی، سیاستمدار نبود بلکه بازرگان بود.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار - علیرضااحسانی نیا:بازرگانان عالم سیاست اگرچه ممکن است با اهداف و نیات خاص پا به عرصه سیاست بگذارند و در مقاطعی از تاریخ موفق هم بشوند ولی نگاه تجارت و بازرگانی به سیاست از همان اول منش انسانی و آزادی خواهی را مخدوش و فاسد می سازد.
اگر مجال بود در یک نگاه سریع به سیر تاریخ سیاسی ایران نمونه ای چند از بازرگانان سیاسی را برمی شمردیم تا معلوم شود که چرا روسفیدان عالم سیاست به تعداد انگشتان دست هم نمی باشند؟
سیاست بازان و سیاسی کاران عرصه سیاست به جای آنکه برای آزادی و عدالت، فداکاری کنند بیشتر به فکر کسب قدرت و جاه و جلال و لذت های دنیوی از قبیل قدرت طلبی، انحصارطلبی و خودکامگی می باشند.
یک سیاستمدار مثل مرحوم بازرگان آنگاه که برای هر گفتار و کردار خود احساس می کرد که در پیشگاه خداوند قادر متعال مسئول نیست و روزی را مجبور نیست در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشد متاسفانه قلمی یا قدمی خالص برای خدا نمی زد و در برابر غیرخدا تعظیم و سجده نیز می نمود.
اگر به دوره کوتاه انقلاب اسلامی در ایران نگاهی بیاندازیم خواهیم دید که چه بسیار بازرگانان سیاسی که با سیاست بازی و سیاست کاری چه بر سر خودشان و چه بر سر ملت آوردند.

بازرگان در شروع انقلاب به نخست وزیری دولت موقت انقلاب در آمد و پس از ماجرای تسخیر لانه جاسوسی استعفا داد وی که به نخست وزیری دولت موقتی درآمده بود که پا به پای مردم و امام به حرکت و پیشرفت انقلاب کمک کند و در واقع تا قبل از تشکیل مجلس وظیفه قانون گذاری و هم چنین به عنوان بازوی اجرایی محسوب می شد توانایی همگامی با مردم و امام را نداشت و غالبا در مواضع ضد استکباری از مردم و امام جا می ماند.

از نکات مهم دوران نخست وزیری وی سازگاری و همگامی دولتش با آمریکا بود در حالی که امام به  آمریکا حمله می کرد، دولت موقت به دیدار افرادی چون برژینسکی ،مشاور امنیت ملی کارتر می رفت و این ملاقات کاملا بی اطلاع و مشورت با امام صورت گرفت این تضاد چنان آشکار بود که سید احمد خمینی چند روز قبل از استعفای بارزگان گفت:"امام بی محابا به آمریکا می تازد،ولی دولت و شورای انقلاب یک اعلامیه هم علیه آمریکا نداده اند(اطلاعات 29 آذر 58) "

بدون استثنا می توان از همه آنها به عنوان افرادی سیاه بخت نام برد که نه در دنیا خوش نام گردیدند و نه توشه ای برای آخرت و نه خدمتی برای بشریت به ارمغان آوردند.
چقدر بدبخت و بیچاره هستند سیاست بازانی که برای حکومت و قدرت دو روزه دنیا شخصیت های ارزشمندی نظیر مهندس بازرگان را از خدمت به جامعه محروم داشته و خانه نشین کردند.
به جرات می توان گفت مهندس بازرگان در حرکت های جمعی، عرصه های علمی و دانشگاهی خالص برای رضای خدا نبود .

عطالله مهاجرانی در مقاله ای در اطلاعات نوشت:"صدام جبهه ها را بمب باران می کند و بازرگان پشت جبهه ها را.(اطلاعات 20 مرداد 62)"
پس از حمایت بازرگان از رجوی در مجلس شورای اسلامی این بار خاتمی که آن روزها مدیر مسئول کیهان بود در مقاله ای نوشت:"طنز آقای بازرگان، آنجا که از انتساب آشوبگران به آمریکا برمی آشوبند، خود حکایتگر نوعی نگرش آمریکایی به مسائل است... بدین ترتیب تشخیص درست امام و امت را که دشمنان داخلی... را آمریکایی می خوانند و اعمال و مواضع آنان را به نفع آمریکا می دانند، به تمسخر می گیرند... آیا شاه مخلوع که گوی سبقت را از همه حکمرانان جهان سوم در سوق دادن کشور به سوی وابستگی تام به غرب و خصوصاً آمریکا... ربوده بود، در خانواده آمریکایی زاده شده یا از آمریکا برگشته بود، یا اینکه شاه، آمریکایی نبود؟... آیا آقای بنی صدر که... آمریکا همه امیدهایش را برای بازگشت به ایران به وی بسته بود، از خانواده آمریکایی بود؟... آیا آقای «مسعود رجوی» از خانواده آمریکایی است؟... و امروز همان جوانان پاکباز! که شما به دفاع از آنان برخاسته اید، چشم و گوش بسته به فرمان آقای رجوی و همپالگی هاشان و به کمک بازمانده های رژیم شاه، و در هنگامه ای که نیروهای رزمنده جمهوری اسلامی درگیر دفع تجاوز رژیم آمریکایی صدام هستند، به کشتار و تخریب دست می زنند."

کاش ایشان کمی خالص بودند و خدمت به خلق خدا می نمودند...


مهندس بازرگان، بازرگان بود نه سیاستمدار

مهندس بازرگان، بازرگان بود نه سیاستمدار

مهندس بازرگان، بازرگان بود نه سیاستمدار

مهندس بازرگان، بازرگان بود نه سیاستمدار

مهندس بازرگان، بازرگان بود نه سیاستمدار

 
موضوع مطلب : مهندس مهدی بازرگان, علیرضااحسانی نیا, علیرضااحسانی نیا و مرحوم مهدی بازرگان
سپاه پاسداران  تا آخر پای فروپاشی رژیم صهیونیستی می‌ ایستد
سرلشکر محمد علی جعفری در پیامی به مناسبت شهادت سردار محمد علی‌الله دادی تاکید کرد: سپاه همان طور که در صحنه‌ی جنگ های گذشته لبنان و فلسطین نشان داده است، تا آخر پای فروپاشی رژیم صهیونیستی خواهد ایستاد.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ، در پی شهادت سردار محمد علی الله دادی در حمله بالگرد نظامی رژیم صهیونیستی به قنیطره سوریه، سردار سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیامی صادر کردند:

متن کامل پیام سرلشکر جعفری بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَی نَحْبَهُ وَ مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ وَ مَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا.»
مجاهدان خستگی ناپذیر جبهه عظیم انقلاب اسلامی:
سلام علیکم
شهادت ابناء امت اسلام در قنیطره، نقطه آغاز دیگری را بر فروپاشی قریب الوقوع نظام سیاسی ظالم، منحوس و تروریسم رژیم صهیونیستی ایجاد نمود. ترکیب شهدای این واقعه نشان داد انقلاب اسلامی مرزهای جغرافیایی را پشت سر گذاشته و جبهه‌ی متحد اسلامی شکل گرفته است مجاهدان این جبهه در حال امتداد دادن انقلاب به درون سرزمین‌های خود در چارچوب آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی عمل می‌کنند.
از این رو دشمنان کینه توز اسلام ناب محمدی(ص) گمان می‌کنند با مقابله‌ی حقیرانه خود و از سر ذلت و خواری در یک جا با اهانت به ساحت پاک پیامبر مکرم اسلام و مقدسات مسلمانان و جای دیگر با ترور مجاهدان عرصه پر نفوذ انقلاب اسلامی می‌توانند مانع تحقق وعده های الهی شوند. امروز همه جوانان، در جهان اسلام "جهاد مغنیه‌اند" و همه پاسداران انقلاب اسلامی "الله دادی". این شهادت ها ثابت کرد که ما نباید از جهاد فاصله بگیریم؛ صهیونیست‌ها باید منتظر صاعقه‌های ویرانگر باشند آنها در گذشته ظهور خشم ما را دیده اند.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همان طور که در صحنه‌ی جنگ‌های گذشته لبنان و فلسطین نشان داده است، تا آخر پای فروپاشی رژیم صهیونیستی خواهد ایستاد و با استمرار و عمق بخشی به حمایت های خود از مبارزین و مجاهدین مسلمان منطقه، تا حذف کامل این جرثومه فساد از جغرافیای سیاسی منطقه از پا نخواهد نشست.
یقینا این خون‌های نا به حق ریخته برجستگان و برگزیدگان امت اسلامی، وعده‌ی حضرت امام خمینی(ره)را در آزادی قدس شریف، به موعود خود نزدیکتر می‌نماید.
این شهادت و فداکاری مجاهدان جبهه عظیم انقلاب اسلامی-که بر پیشانی آن نام سردار سرتیپ پاسدار محمد علی الله دادی ورزمندگان حزب الله لبنان می‌درخشد- نثار حضرت زهرای مرضیه صدیقه الکبری(س) باشد و امیدواریم خداوند متعال به برکت دعای مادرانه این کوثر ملکوتی، دل‌های بازماندگان ایشان را تسلی خاطر بخشد و به همرزمانشان پیروزی و عزت عطا فرماید. انشاءالله.

سرلشکر پاسدار محمد علی جعفری
فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
موضوع مطلب : پیام سرلشکر جعفری به مناسبت شهادت سردار الله‌دادی
اصلاح طلبان هیچگاه آقای هاشمی را به عنوان رهبر قبول نداشته و نخواهند داشت. طیف کارگزاران همیشه آقای هاشمی را رهبر خود می داند اما مجموعه اصلاح طلبان آقای خاتمی را بیشتر ترجیح می دهند. از سوی دیگر نیز می توان گفت آقای هاشمی می تواند ابزاری در دست اصلاح طلبان باشد، همچنان که در گذشته نیز شاهد این استفاده ابزاری بوده ایم.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا:اصلاح طلبان جزو اولین گروه هایی بودند که تلاش خود را برای حضور گسترده در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی آغاز کردند و در این مسیر اما تعدد گروه ها و جریان های مختلف در بین اصلاح طلبان موجب شد تا انشقاق و اختلافاتی میان آنها شکل گیرد. در این زمینه البته بزرگان جریان اصلاحات تلاش بسیاری کرده اند تا این اختلافات در جامعه بروز نیابد، اما هر چه به انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک تر می شویم، این انشقاق بیش از پیش خود را نشان می دهد. یکی از این اختلافات بر سر انتخاب رهبری جریان اصلاحات است که برخی از اصلاح طلبان معتقدند همچنان سید محمد خاتمی باید رهبری این جناح را بر عهده گیرد و برخی دیگر نیز همچون انتخابات ریاست جمهوری سال 92 قصد دارند به جناح راست سنتی روی آورده و افرادی مانند هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری را به عنوان پیشوای خود معرفی کنند. در این باره اما ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی کشورمان در گفتگو با خبرنگار «فردا» به بحران رهبریت در جریان اصلاحات اشاره کرد. متن این گفتگو را در ادامه بخوانید. 


 
-    ارزیابی شما نسبت به عملکرد اصلاح طلبان در راستای انتخابات مجلس چیست؟ آیا با توجه به انشقاقی که در پشت پرده قیل و قال های این جریان شکل گرفته، احتمال شکست آنها به واسطه همین اختلافات وجود دارد؟
امروز هم اصلاح طلبان و هم اصولگرایان با موضوع وحدت دست به گریبان هستند. امروز نه تنها اصولگرایان تلاش های بسیاری برای رسیدن به وحدت می کنند، از آن طرف و در اردوگاه رقیب نیز اصلاح طلبان با مشکل وحدت مواجه هستند. وجود طیف های مختلف و جریان های تندرو در کنار حضور افراد سکولار و مخالف نظام سبب شده تا این اختلافات بیشتر هم شود. حتی اصلاح طلبان در موضوع حمایت و عدم حمایت از دولت یازدهم نیز با یکدیگر مشکل دارند. بعضی از اصلاح طلبان بخشی از دولت را قبول داشته و بخشی دیگر را قبول ندارند. برخی از آنها نیز به طور کامل دولت را قبول داشته و گروهی دیگر مجموعه دولت را قبول ندارد. اما در مجموع دید اصلاح طلبان به دولت نگاه به عنوان یک معبر است نه مقصود. بنابراین باید گفت اصلاح طلبان با مشکلات جدی در زمینه وحدت مواجه هستند. نکته جالب توجه در خصوص اختلافات اصلاح طلبان این است که آنها سعی دارند جلسات خود را به صورت مخفیانه برگزار کنند تا اختلافات موجود در جامعه دیده نشود. اما به نظر من دم خروس این اختلافات زمان انتخابات بیرون می زند.  
 
-    به جز اختلاف در خصوص نحوه ارتباط با دولت یازدهم، آیا نمونه دیگری برای اختلاف اصلاح طلبان سراغ دارید؟
این اختلافات در حال حاضر هم وجود دارد اما با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات، افکار عمومی بیشتر با آن آشنا خواهند شد. یکی دیگر از نمونه های اختلاف اصلاح طلبان نحوه برخورد آنها با مذاکرات خارجی و مسائل هسته ای است. اصلاح طلبان دیدگاه های مختلفی در این رابطه دارند اما این دیدگاه ها عنوان نمی شود تا اختلافات محرز نشود.  
 
-    در حال حاضر به نظر شما رهبری جریان اصلاحات بر عهده چه کسی است؟
الان اصلاح طلبان رهبر خاصی ندارند. البته تلاش داشتند تا آقای خاتمی را به عنوان رهبر جریان اصلاحات معرفی کنند اما برخی از طیف های اصلاح طلب حتی خاتمی را هم به عنوان رهبر خود قبول ندارند. همین مسائل نیز سبب شده کار برای اصلاح طلبان تا حدودی مشکل شود.  
 
-    اما برخی از اصلاح طلبان دم از پیشوایی و رهبری آقای هاشمی در این جریان می زنند.
اصلاح طلبان هیچگاه آقای هاشمی را به عنوان رهبر قبول نداشته و نخواهند داشت. طیف کارگزاران همیشه آقای هاشمی را رهبر خود می داند اما مجموعه اصلاح طلبان آقای خاتمی را بیشتر ترجیح می دهند. از سوی دیگر نیز می توان گفت آقای هاشمی می تواند ابزاری در دست اصلاح طلبان باشد، همچنان که در گذشته نیز شاهد این استفاده ابزاری بوده ایم. البته این طبیعی است که یک جریان سیاسی بخواهد از شخصیت های سیاسی به عنوان ابزار استفاده کند، اما به عنوان رهبر این جریان هیچ گاه آقای هاشمی را قبول نداشته، چرا که دیدگاه های آنها با یکدیگر در یک راستا نبوده است. 

- با این تفاسیر به نظر شما آیا احتمال ائتلاف دولت و اصلاح طلبان در راستای انتخابات وجود دارد؟
احتمال ائتلاف دولت و مجلس در راستای انتخابات مجلس وجود دارد. البته این مسئله بستگی به عملکرد آقای روحانی خواهد داشت. اصلاح طلبان منتظر هستند ببینند عملکرد دولت تا زمان برگزاری انتخابات مجلس چگونه خواهد بود و مردم چه نظری درخصوص آقای روحانی و فعالیت های دولت دارند. اگر دولت موفق شود این ائتلاف شکل می گیرد، اما اگر ببینند دولت فضای خوبی در بین افکار عمومی ندارد، به صورت مستقل شرکت خواهند کرد.  
 
- اما اصلاح طلبان که مدعی هستند پیروزی روحانی در انتخابات مرهون حمایت های این جریان است.
جریان اصلاحات از همان روزهای آغاز به کار دولت یازدهم، مواضع مشخصی نسبت به دولت نداشت و این فرصت طلبی سیاسی بود که اهالی این جریان از خود نشان دادند. شاید هم اصلاح طلبان می ترسند که عاقبت آنها مانند عاقبت اصولگرایان شود، چراکه اصولگرایان در زمان روی کار آمدن احمدی نژاد مواضع خود را مشخص کردند و حالا هم باید پاسخگوی آن حمایت باشند. اما اصلاح طلبان گویا نمی خواهند مانند اصولگرایان در پایان کار دولت یازدهم مجبور شوند اشتباهات احتمالی دولت را برعهده گرفته و به جان بخرند. شاید به همین دلیل است که اصلاح طلبان هیچگونه موضع روشنی نسبت به مسائل ندارند.  
 
- آیا به نظر شما موفقیت و عدم موفقیت دولت به نام اصلاح طلبان خواهد بود یا خیر؟
موفیت های دولت یازدهم به پای اصلاح طلبان نوشته می شود چراکه از ابتدای کار و از زمانی که روحانی پیروز انتخابات سال 92 شد، جریان اصلاحات این پیروزی را به نام خود ثبت کرد و حضور افرادی چون آقای خاتمی و کنار کشیدن افرادی چون محمدرضا عارف را عامل پیروزی روحانی دانستند. اما از طرف دیگر اصلاح طلبان می دانند که عدم موفقیت روحانی به پای آنها نوشته نخواهد شد و پای خود رئیس جمهور نوشته می شود. به همین دلیل است که اصلاح طلبان موضع خود را نسبت به دولت مشخص نمی کنند.  
موضوع مطلب : ناصر ایمانی
در همه جای دنیا دولت ها اقدام به انبوه سازی مسکن می کنند و این موضوع یک صنعت محسوب می شود اما در کشور ما تولید انبوه را نیز به بدترین شکل ممکن انجام دادند. مسکن مهر از جمله تولیدات انبوه بود که دولت نتوانست به خوبی از عهده آن برآید. نتیجه این شد که مردم هم از قیمت تمام شده خانه و هم از امکاناتی که وجود نداشت بسیار ناراضی بودند.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا:همیشه پیش بینی قیمت مسکن و اطلاع از آینده این بازار، مورد توجه عموم مردم قرار داشته و از آنجایی که سهم زیادی از متقاضیان بازار مسکن، اجاره نشین هستند، این موضوع که در آینده چه اتفاقی در بازار مسکن رخ می‎دهد، مورد توجه بوده است.
در حال حاضر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های کسانی که قصد دارند خانه بخرند و یا به دنبال منزل اجاره ای می گردند این است که قیمت مسکن در چه وضعیتی قرار دارد. اما آنچه این روزها در بازار مسکن دیده می شود این است که   نشانه‌های افزایش قیمت‌ها ناشی از نزدیک شدن به پایان سال خود را نشان می‌دهد این در حالی است که، مسئولان دولتی همچنان معتقدند که بازار مسکن در موقعیت تثبیت قرار دارد. 
متاسفانه وضعیت ناپایدار اقتصادی در سال‌های گذشته و تاثیر افزایش نرخ ارز بر بازار که بسیار بر قیمت مصالح ساختمانی و دستمزد تاثیر داشته، همچنین قیمت دلار و طلا و سیاست‌های بانک مرکزی در اعطای تسهیلات از جمله عواملی بوده که در قیمت مسکن موثر است. اما بیشترین تاثیر افزایش قیمت مسکن، ناشی از نرخ زمین است به طوری‌که افزایش ناگهانی قیمت زمین و افزایش دلالی توانسته قیمت مسکن را به صورت چشمگیری افزایش دهد و همین امر بر کاهش خرید و فروش آپارتمان نیز موثر بوده است.

*هر چیز بی ربطی به افزایش قیمت مسکن ربط پیدا می کند

در این باره دکتر مهدی تقوی در گفتگو با «فردا» در خصوص وضعیت فعلی مسکن در کلانشهرها گفت: در ایران بالا یا پایین آمدن دستمزدها و یا افزایش و کاهش نفت، طلا و سکه و ارز بر قیمت مسکن تاثیر می گذارد. حتی قیمت سوخت نیز موثر در قیمت خانه است. خلاصه بگوییم هر چیز بی ربطی به افزایش قیمت مسکن ربط پیدا می کند. 
وی افزود: متاسفانه وضعیت مسکن در چند سال اخیر نیز با اجرای هدفمندی یارانه ها دچار بلاتکلیفی بیشتری شده است. در همه جای دنیا دولت ها اقدام به انبوه سازی مسکن می کنند و این موضوع یک صنعت محسوب می شود اما در کشور ما تولید انبوه را نیز به بدترین شکل ممکن انجام دادند. مسکن مهر از جمله تولیدات انبوه بود که دولت نتوانست به خوبی از عهده آن برآید. نتیجه این شد که مردم هم از قیمت تمام شده خانه و هم از امکاناتی که وجود نداشت بسیار ناراضی بودند.
این استاد دانشگاه علامه طباطبایی تاکید کرد: دولت باید مشوق های لازم را برای بخش خصوصی فراهم کند و توجه ویژه ای به صنعتی سازی و انبوه سازی در این زمینه شود. در این صورت است که وضعیت مسکن از بحران فعلی خارج خواهد شد. طبیعی است که تا زمانی که وضع به همین منوال است قیمت مسکن بالا خواهد بود، زیرا قیمت تمام شده ساخت بالاست. 
وی با اشاره به نقش بانک ها در نوسان قیمت مسکن نیز گفت: وقتی قیمت نهاده های لازم برای ساخت مسکن گران می شود، طبیعی است که هزینه تمام شده ساخت مسکن نیز بالا می رود. بنابراین حتی در صورت مشارکت بانک ها در ساخت و ساز مسکن، به واسطه اینکه عرضه افزایش پیدا می کند، اما باز هم قیمت مسکن افزایش دارد. آنهم به دلیل تعداد وام هایی که بانک ها برای خرید مسکن به خریداران ارائه می کنند است. در این صورت است که می توانیم بگوییم که وام ها عاملی برای گران شدن مسکن هستند زیرا  نرخ واقعی بهره وام های مسکن بالاتر از نرخ واقعی آن است.

*نگاه دولت به بازار مسکن واقعی نیست

در ادامه ابراهیم رزاقی استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با «فردا» اظهار داشت: سرمایه دار ترجیح می دهد به جای اینکه سرمایه اش را در بازار مسکن وارد کند به دلالی و بازار سکه و ارز روی آورد زیرا برایش سود بیشتری در پی دارد. بزرگترین مانع تولید مسکن در سال‌های جاری همین مسئله است.
وی تاکید کرد: دولت نتوانسته تمهیداتی بیاندیشد تا سرمایه مردم و در آمد آنها به سمت این موضوع حرکت کند. عموما در برنامه های اقتصادی دولت ها نیز نقش تولید مسکن بسیار کم رنگ است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به رکود فعلی بازار مسکن نیز یادآور شد: تنها راه حلی که همیشه دولت برای حل معضل مسکن به سمت آن می رود چه برای تعداد کم آن و چه جلوگیری از افزایش قیمت آن، بالا بردن کف وام خرید مسکن بوده است. در صورتیکه با افزایش وام خرید مسکن عده ای صاحب خانه می شوند، اما مشکل بازار مسکن به صورت ریشه ای حل نخواهد شد.
رزاقی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه نگاه دولت ها به بازار مسکن واقعی نیست به همین دلیل است که سیاست افزایش وام خرید مسکن به سود پولدارها تمام می شود. زیرا کسانی که نقش واسطه و دلال را دارند قطعا سود بالایی خواهند برد و قیمت خانه بالا خواهد رفت. با افزایش قیمت ها نیز مردم نمی توانند صاحب خانه شوند و میزان تقاضا پایین می آید. اما کاری که دولت در این میان انجام می دهد این است که با افزایش وام مسکن، قدرت خرید مردم را بالا می برد و مانع از ارزانی قیمت خانه می شود. متاسفانه مشکل اصلی بازار مسکن، دلالی و احتکار است.
موضوع مطلب : مسکن
مسئولان دولت یازدهم که تاکنون با کم‌توجهی به تامین اعتبار و تکمیل واحدهای در حال ساخت مسکن مهر، مایه نگرانی متقاضیان را فراهم آورده بودند؛ اینک بر سر افزایش سهم متقاضیان بازی جدیدی را آغاز کرده‌اند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:مسئولان وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم طی چند ماه اخیر مواضع متناقضی درباره گران کردن واحدهای مسکن مهر اتخاذ کرده‌اند؛ گاهی از اساس چنین افزایش قیمتی را تکذیب می‌کنند و گاهی هم آن را مصوبه دولت دهم جلوه می‌دهند و اینک در تازه‌ترین موضع‌گیری می‌گویند مسکن مهر گران نشده، بلکه قیمت آن تاکنون علی‌الحساب بوده است!

به عنوان مثال، در حالی که مسئولان وزارت راه و شهرسازی بارها  اظهارات متقاضیان مسکن مهر در شهر جدید پرند مبنی بر الزام آنان به پرداخت 12 میلیون تومان اضافه برای تکمیل واحدهایشان را تکذیب می‌کردند، اینک مدیرعامل شهر جدید پرند این خبر را تایید کرده است.

بر اساس مطلبی که در پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی منتشر شده، هاشم‌زهی مدیرعامل شهر جدید پرند با اشاره به تازه‌ترین تصمیمات اتخاذ شده برای پرداخت اقساط پروژه‌های مسکن مهر پرند گفته است: بر اساس تازه‌ترین تصمیماتی که در نشست مشترک با  کمیسیون عمران مجلس اتخاذ شد مردم اقساط واحدهای مسکن مهر پرند از جمله پروژه کیسون را در سه قسط می‌توانند پرداخت کنند. پرداخت یک قسط هم اکنون، یک قسط پایان امسال و قسط آخر نیز زمان تحویل پروژه خواهد بود.وی همچنین درباره انتشار برخی اخبار مبنی بر افزایش قیمت پروژه کیسون توجیه بامزه‌ای کرده و اظهار داشته است: به هیچ عنوان در پروژه کیسون افزایش قیمت نداریم، بلکه قیمت نهایی شده این پروژه را به اطلاع متقاضیان رسانده‌ایم. در طول چهار سال تنها رقم علی‌الحساب این پروژه به مردم اعلام شده بود و آنها از قیمت نهایی اطلاعی نداشتند. در نتیجه هفته گذشته قیمت تمام شده کیسون بر اساس مفاد تفاهم‌نامه و قرارداد پیش‌فروش اعلام شد.

 به گفته مدیرعامل شهر جدید پرند مردم در هفته گذشته برای دو پروژه کیسون و کوزو مبلغ 13 میلیارد تومان واریز کردند.

اما طنز این ماجرا زمانی بیشتر می‌شود که همین آقای هاشم‌زهی در گفتگو با خبرنگار تلویزیون از اساس منکر گران شدن مسکن مهر پرند و الزام متقاضیان به واریز پول جدید شده است. او در این گفتگوی تلویزیونی اظهار می‌دارد که گرانی 12 میلیون تومانی مسکن مهر مربوط به شهر پردیس بوده و در شهر پرند هیچ افزایش قیمتی رخ نداده است.

این مقام دولتی در ادامه توضیح می‌دهد که متقاضیان مسکن مهر در شهر پرند فقط باید هزینه انشعابات خود را پرداخت کنند. او اشاره‌ای به رقم هزینه انشعابات نمی‌کند؛ اما پیگیری خبرنگار ما از متقاضیان مسکن مهر در پرند نشان می‌دهد دقیقا این هزینه انشعابات همان 12 میلیون تومانی است که تاکنون بارها تکذیب شده است.
موضوع مطلب : مسکن مهر در ابهام

قالیبافبه گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از تسنیم،محمدباقر قالیباف در یکصد و بیست و پنجمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران برای ارائه بودجه سال 94 شهرداری حضور یافت و اظهار داشت: براساس ماده 67 قانون شهرداری‌ها، بودجه شهرداری به شورای شهر تحویل می‌شود، با توجه به نام گذاری سال جاری اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی که از سوی مقام معظم رهبری صورت گرفت سال خاصی برای شهرداری به شمار می‌رفت.

وی افزود: در راستای تکالیف برنامه دوم شهرداری تلاش‌های متعددی در راستای تحقق بودجه و اهداف برنامه اول به صورت پیوست به بودجه افزوده شده است.

شهرداری تهران به مهمترین مرکز لایحه سال 94 اشاره کرد و گفت: اهتمام به تحقق و استقرار بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، برقراری تعادل در منابع و مدیریت مصرف، طراحی نظام پذیرش پروژه‌های جدید با اهداف پیش بینی شده، اختصاص اعتبارات برای جبران عقب‌ماندگی از جمله موضوعات مهم لایحه بودجه سال 94 است.

وی به اولویت‌های تنظیم بودجه اشاره کرد و گفت: پیش بینی اعتبارات بودجه به ترتیب هزینه‌های اجتناب ناپذیر شامل حقوق و مزایای کارکنان و نگهداشت شهر، دیون پیمانکاران بازپرداخت اقصاد تسهیلات داخلی و خارجی و همچنین توجه ویژه به حمل و نقل عمومی و افزایش اعتبارات توسعه خطوط مترو، مدیریت اثربخش منابع موجود با اولویت‌بندی پروژه‌های سرمایه‌ای براساس میزان پیشرفت فیزیکی و تأمین اعتبار کامل پروژه‌های باقابلیت خاتمه درسال 94 از اولویت‌های تنظیم بودجه به شمار می‌رود.

قالیباف خاطرنشان کرد: براساس اولویت‌های پیش بینی شده بودجه پیشنهادی سال 94 شامل پیش بینی اعتبار مورد نیاز برای هزینه‌های پرسنلی شامل کسری اعتبار موجود به همراه رشد 14 درصدی ضریب پایه حقوق، افزایش بیش از6 برابری اعتبار پیش بینی شده برای تصویه دیون پیمانکاران، رشد 39 درصدی اعتبارات پیش بینی جهت بازپرداخت اقساط بررسی به وام‌های سنوات گذشته و رشد 64 درصدی اعتبارات مورد نیاز جهت تکمیل املاک معارض و برداشت‌های موضوع احکام صادره است.

وی افزود: عدم تناسب رشد درآمدهای پیش بینی‌شده برای سال آتی با نرخ تورم مورد انتظار، ضرورت تأمین کسری پرداخت حقوق و مزایای کارکنان شهرداری و سازمان‌ها و شرکت‌ها مطابق 5 مصوبه بودجه شرکتی درسال جاری و پیش بینی اجتناب ناپذیر حداقل رشد 14 درصدی ضریب پایه حقوق و بازپرداخت دیون اشخاص حقیقی و حقوقی و همچنین بازپرداخت اقساط سررسید تسهیلات ارزی و ریالی از عوامل زمینه ساز در تدوین بودجه انقباضی شهرداری تهران است.

شهردار تهران گفت: براین اساس بودجه سال 94 با اعتباری بالغ از 174 هزار و 600 میلیارد ریال تنظیم و به شورا ارائه می‌شود که نسبت به سال 93 نشان‌دهنده رشد 10 درصدی است. 63 درصد این بودجه به صورت نقد و 37 درصد به صورت غیرنقد در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه بودجه نقد نسبت به سال گذشته افزایش و بودجه غیرنقد کاهش داده شده است، گفت: این نکته یکی از افتخارات شهرداری به شمار می‌آید. ما می‌دانیم بیش از 70 درصد بودجه دولت مربوط به امور جاری و هزینه‌ای و کمتر از 30 درصد آن بودجه برنامه‌ای و زیرساختی است ولی در شهرداری بیش از 70 درصد بودجه درسال 94 مبتنی بر توسعه زیرساخت‌ها و 30 درصد بودجه در حوزه هزینه و نگهداشت است.

قالیباف خاطرنشان کرد: اتفاق مهم دیگری که افتاده این است که در سال 93، 37 درصد بودجه در حوزه درآمد پایدار بوده و امسال این بودجه به 48 درصد افزایش یافته این درحالی است که طبق برنامه 5 ساله شهرداری باید هرسال 10 درصد به درامدهای پایدار افزوده شود که تحقق این امر با شرایط سخت اقتصادی از اتفاقات مهم بودجه سال 94 شهرداری تهران است.

وی اظهار داشت: کل هزینه‌های شهرداری اعم از حقوق و نگهداشت 5 هزار و 150 میلیارد تومان است و درآمدهای ما بدون عوارض ساخت و ساز 7 هزار و 400 میلیارد تومان است یعنی هنوز بیش از دو هزار میلیارد ظرفیت توسعه دارد؛ اگر بگوییم شهرداری از طریق ساخت و ساز و دولت از طریق نفت تک محصولی بوده‌اند اما اگر مراجع ذی صلاح بگویند ساخت و ساز در شهر تعطیل شود ما می‌توانیم با دو هزار میلیارد شهر را اداره کنیم و این یعنی اقتصاد مقاومتی.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه ما بدون تک محصولی هم می‌توانیم شهر را اداره کنیم گفت: آمار و ارقام نشان می‌دهد که همیشه 33 درصد بودجه شهر تهران در طول 50 سال گذشته از سوی دولت تأمین می‌شده است ، اعضای شورا توجه داشته باشند که تا پیش از سال 84 بودجه نقد شهرداری یک هزار و 300 میلیارد بوده که 198 هزار میلیارد به آن در آن همان سال تحقق یافته در حالی که 30 میلیارد آن از سوی دولت پرداخت شده بود اما دریافتی ما از دولت در سال جاری چقدر بوده است؟ دیگر این دریافتی حتی به سه درصد هم نمی‌رسد.

وی  خاطرنشان کرد: ما این مسئله را از یک جهت خوب و یک جهت بد می‌دانیم؛ خوب از این نظر که شهرداری می‌تواند روی پای خود بایستد و بد به دلیل اینه مردم سهمشان از بودجه نفت و کمک های قانونی دولت کجاست؟

قالیباف افزود: از 10 سال گذشته سیر نزولی کمک‌های دولت به شهرداری یعنی از دولت نهم آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. البته امروز شرایط دولت در حوزه درآمدی سخت است و نباید بی‌انصافی کنیم اما  از برخی جهات از دولت گله‌مند هستیم.

وی گفت: گله‌مند اجرای قانون دقیقی هستیم که پول زیادی بابت برخی آیتم‌ها در خزانه ملی به عنوان شهرداری می‌آید اما آن را به ما نمی‌دهند مانند اعتبارات مربوط به جرایم راهنمایی و رانندگی، عوارض سوخت و عوارض شهری ساختمان‌ها که ربطی هم به تحریم و ... ندارد.

شهردار تهران با بیان اینکه دریافت این هزینه‌ها خواسته زیادی از دولت نیست، گفت: در ردیف‌های عمرانی به شهرداری‌های کشور 50 درصد کمک می‌شود ما نمی‌گوییم به ما 100 درصد ردیف بودجه عمرانی را بپردازند اما همین 50 درصد را نیز به ما نمی‌دهند و از این جهت گله مند هستیم.

وی ادامه داد: در روند طلب‌های شهرداری از دولت نیز که مبالغ آن انبوه شده هیچ وقت نگفته‌ایم آن را به صورت نقد بپردازند حتی حاضریم همه این مطالبات را به صورت 100 درصد غیرنقد بدهند و در قیمت‌گذاری نیز اعتراض نکنیم اما متأسفانه پاسخی نمی‌شنویم.

قالیباف در ادامه گفت: سال به سرعت می‌گذرد و ما باید گزارش عملکرد خود را به شورا ارائه دهیم و تلاش کنیم تا توافقنامه‌ها درسال جاری به سرانجام برسد وحداکثر در نیمه دوم فروردین آن ها را مبادله کنیم تا کارهای اجرایی آغاز شود.
موضوع مطلب : شهرداری تهران
اگرچه هاشمی خود را محور احساس می‌کند اما به‌طور پنهان، به مجری سیاست‌های اصلاح‌طلبان بدل شده و در این روند سعی دارد با تاکتیک «شبهه افکنی در اصول برگزاری انتخابات» شکنندگی آرای اصلاح‌طلبان را ترمیم کند.
   به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:فعالیت رسمی گروه‌های سیاسی برای انتخابات آتی مجلس خبرگان رهبری و همچنین مجلس شورای اسلامی در حالی آغازشده است که بیش از یک سال به زمان برگزاری این دو انتخابات وقت داریم؛ این موضوع بیش از هر چیز به حساسیت بالای این رویدادهای سیاسی اشاره دارد.

اصلاح‌طلبان ‌همایش برگزار کردند و اصولگرایان درصدد برگزاری همایش هستند؛ بسترسازی‌ها برای ورود به انتخابات مجلس آغازشده است و از همین حالا می‌توان از لابه‌لای سخنان شخصیت‌های مختلف سیاسی به تاکتیک و راهبرد انتخاباتی آنان پی برد.

فحوای سخنان اصلاح‌طلبان در همایشی که برگزار شد نیز کلیدواژه «صیانت از آرای مردم» بود، واژه‌ای که بیش از این در فتنه 88 کاربرد یافت و در کنار «انتخابات آزاد» توسط اصلاح‌طلبان وارد ادبیات سیاسی کشور شد.

هادی خامنه‌ای در این میان با تأکید بر حفظ و حراست از آرای مردم گفت: «ممیزین نباید بیش‌ازحد در صلاحیت‌های مردم دخالت کنند و اگر واقعاً مسئولان و ممیزین به سخنان مقام معظم رهبری اعتقاد دارند باید به این مطلب اهمیت بدهند    .    »[1]

حجت‌الاسلام رهامی، رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نیز با تأکید بر اینکه «غربالگری‌ها باید به مردم سپرده شود» اظهار کرد: «ما اصلاح‌طلبان نه ابزارهای نظامی، قضایی، نظارتی و نه پول‌های کلان داریم، اما آرای مردم را داریم؛ چون با وجود خطاهایی که داشته‌ایم نسبت به سایر رقبا درست‌تر عمل کرده‌ایم.»[2] 

چرا هاشمی در دیگ انتخابات فضله می‌اندازد؟// اماده انتشار

اما در این راستا کسی که معروف است، تاکتیک‌ها و سناریوهای سیاسی آینده در کلام او بیشتر از دیگران مستتر است، حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی است؛ به نظر می‌رسد، هاشمی بازهم آغازگر جریان اپوزیسیون دیگری با خط اعتراض انتخاباتی در این برهه حساس سیاسی است.

نگاهی به عملکرد هاشمی در بسترسازی بساط فتنه سال 88 نشان می‌دهد، وی فضای سیاسی کشور را همواره در دوران دولت نهم به چنین فضایی هدایت می‌کرد.

این مسئله بعد از انتخابات سال 84 آغاز شد و هاشمی با عدم صدور پیام تبریک به رئیس‌جمهور جدید فضای نارضایتی از دولت نهم  و بساط فتنه 88 را در جریان اصلاحات کلید زد. در این زمینه بود که بسیاری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب با نگاهی تحقیرآمیز اعلام می‌کردند که رئیس‌جمهور منتخب ملت، رئیس‌جمهور آنان نیست و همین فضا تا سال 88 به‌طور چرا هاشمی در دیگ انتخابات فضله می‌اندازد؟// اماده انتشارافراطی کلام اصلاح‌طلبان و جلسات دانشگاهی و سیاسی ادامه یافت و به‌مرور زمان بر شدت آن افزوده شد تا حدی که نوبخت در سال 93 به‌عنوان یکی از حامیان اصلی هاشمی رفسنجانی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در رسانه ملی می‌گوید: تبریک و تهنیت‌های بعد از انتخابات گاهی دلی است و گاهی سیاسی. دل ما باکسی که سال 84 پیروز شد اصلاً صاف نشد و هیچ‌وقت نتوانستیم او را به‌عنوان مظهر جمهوریت مردم فهیم و بافرهنگ و صادق جمهوری اسلامی ایران بدانیم. شاید هم اشتباه می‌کردیم اما به‌هرحال اگر دوباره به عقب برگردیم فکر می‌کنم انتخاب‌های من درست بود، هرچند به‌وسیله اکثریت تأیید نشد    .[3] 

سخنان فائزه هاشمی که ادعای تقلب در سال 84 آن‌هم در دولت اصلاحات را دارد، در این زمینه گویای این فضاسازی منفی است: «از بس خاتمی بی‌عرضه بود، در انتخابات 84  اون همه تقلب شد و بابا نتونست رأی بیاره. خاتمی آخرش گفت انتخابات سالم بوده، چون خودش برگزار کرده بود و به نام خودش نوشته می‌شد. خاتمی خیلی خیانت کرد    .   »[4]

اما در برهه انتخابات نیز این خانواده هاشمی بود که تقلب در انتخابات را کلید زد. سخنان عفت مرعشی، همسر هاشمی رفسنجانی در پای صندوق رأی در انتخابات سال 88 هم یکی از معروف‌ترین سخنان در فتنه‌ای است که در این سال به وجود آمد. عفت مرعشی دراین‌باره پای صندوق رأی گفته است: «اگر تقلب شود از مردم می‌خواهم با حضور در خیابان‌ها واکنش نشان دهند؛ اما درصورتی‌که تقلب انجام نشود مطمئن هستم که میرحسین موسوی رأی خواهد آورد».[5]

نامه بدون سلام هاشمی به رهبر انقلاب که بی‌پاسخ ماند - مشرق در آینده نزدیک نسبت به تحلیل آن اقدام خواهد کرد - تلاشی دیگر از سوی هاشمی برای دمیدن بر آتش فتنه بود. وی با ادبیات سیاسی خود در آن نامه پیش‌بینی فتنه 88 را می‌کند و می‌نویسد «بااین‌همه برفرض اینکه این‌جانب صبورانه به مشی گذشته ادامه دهم، بی‌شک بخشی از مردم و احزاب و جریان‌ها این وضع را بیش از این برنمی‌تابند و آتش‌فشان‌هایی که از درون سینه‌های سوزان تغذیه می‌شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه‌های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدان‌ها، خیابان‌ها و دانشگاه‌ها مشاهده می‌کنیم» و همین نامه فضا را بیش‌ازپیش متشنج ساخت.

این بار هاشمی نیز با سخنان شبهه برانگیز فضاسازی دیگری را آغاز کرده که نشانگر همان خط سیاسی مألوف اوست.

چرا هاشمی در دیگ انتخابات فضله می‌اندازد؟// اماده انتشاروی در دیدار با اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، با توجه به سخنان رهبری معظم انقلاب، مبنی بر حق‌الناس بودن رأی مردم از زمان تبلیغات انتخاباتی تا تأیید صلاحیت‌ها، رأی‌گیری و شمارش آرا، گفت: این جمله ایشان آشکارترین تفسیر بندهای مربوط به انتخابات در قانون اساسی است و کسی نمی‌تواند فراتر از ایشان قوانین بالادستی جمهوری اسلامی را تفسیر نماید[6].

هاشمی همچنین در پیامی که به همایش اصلاحات ارسال کرده است، می‌گوید: «ضرورت دارد کلیه مسئولین دلسوز کشور و به‌خصوص دست‌اندرکاران انتخابات، بسترهای مناسب را برای جلب مشارکت حداکثری مردم از طرق مختلف، ازجمله فراهم ساختن زمینه فعالیت رسمی و گسترده احزاب و تشکل‌های سیاسی محیا سازند و از اعمال شیوه‌هایی که موجب محدودیت حق انتخاب مردم و گردش آزاد و قانونمند قدرت می‌شود خودداری کرده و خود را مکلف به اجرای قانون و حق انتخاب آزاد و رقابتی مردم که حقیقتاً حق‌الناس محسوب می‌گردد، بدانند»[7]

حال باید این سؤال را از هاشمی پرسید که چرا هرازگاهی و به‌صورت متناوب قبل از انتخابات جمهوری اسلامی ایران، ندای صیانت از آراء بلند می‌کند؟ آیا بنا بر شنیده‌ها و اظهارنظر فائزه هاشمی، هرگاه هاشمی رفسنجانی و هم طیفانش در انتخاباتی پیروز نشوند، به معنای عدم صیانت از آراء است؟ چرا رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام باآن‌همه تجربه و اطلاعات از کم و کیف انتخابات (آن‌هم انتخابات مجلس شورای اسلامی که احتمال کارشکنی در آن کمتر از انتخابات ریاست جمهوری است) در دیگ انتخابات فضله فتنه و اختلاف می‌اندازد؟

از سوی دیگر، همایش روز پنج‌شنبه هفته گذشته شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، نشان داد جریان اصلاحات هنوز در چارچوب نظام اسلامی قرار نگرفته است و این تفکر بازهم در رؤیای ادامه شعارهای فتنه 88 طی مسیر می‌کند، حال جای این سؤال که چه ارتباطی میان اظهارنظرهای حامیان فتنه همچون هادی خامنه‌ای و رهامی برای صیانت از آراء با تکیه هاشمی بر حق‌الناس بودن رأی مردم دارد؟

آیا در این نظام فقط هاشمی نگران رأی مردم است و فقط ایشان می‌داند باید از آراء مردم به‌عنوان حق‌الناس، صیانت کرد؟

اگرچه هاشمی خود را محور احساس می‌کند اما به‌طور پنهان، به مجری سیاست‌های اصلاح‌طلبان بدل شده است و در این روند سعی دارد با تاکتیک «شبهه افکنی در اصول برگزاری انتخابات» شکنندگی آرای اصلاح‌طلبان را ترمیم کند.

هاشمی حتی در این روند تعریف جدیدی از اصلاح‌طلبی ارائه می‌دهد: «اصلاح‌طلبی و اصلاح‌گرایی درواقع میراث جاودان خط اصیل امام خمینی (ره) است که از قرائت اخیر ایشان، حفظ ارزش‌های دینی ملی و دفاع از وجوه اسلامیت و جمهوریت نظام کاملاً هماهنگ بوده و در این قرائت هیچ اقدام و حاکمیتی به نام دین، در غیاب خواست و انتخاب مردم متصور نیست»[8]

چرا هاشمی در دیگ انتخابات فضله می‌اندازد؟// اماده انتشار

به هر جهت هاشمی با جریانی سروکار دارد که خود را در وضعیت منتقد و بعضاً اپوزیسیون در ساختار سیاسی کشور تعریف کرده است - (در حال حاضر این جریان با توجه به حمایت از فتنه 88، خارج از نظام تعریف می‌شود) – و به نظر می‌رسد هاشمی با کوتاه کردن قد خود در حد فتنه‌گران و حامیان فتنه، تبدیل به بازیچه جریانی شده است که روزگاری وی را عالی‌جناب سرخ‌پوش خطاب می‌کردند و هاشمی را به‌عنوان دشمن خود ترسیم کرده بودند.


[1]-http://aftabnews.ir/fa/news/279906

 

[2]-aftabnews.ir/fa/news/279905

 

 3- http://www.baharnews.ir/vdcizva5.t1awz2bcct.html

[4]-http://khorasannews.com/PrintOnlineNews.aspx?id=1310759

[5]-http://rajanews.com/detail.asp?id=156863

 

[6] -http://www.entekhab.ir/fa/news/185339

[7]-http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931025000612

[8]-http://www.ghatreh.com/news/nn24406624
موضوع مطلب : هاشمی رفسنجانی
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 454
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078496
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 454
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078496