سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هنگامی که (در شب معراج) مرا به آسمان بردند، وارد بهشت شدم و در آن قصری از یاقوت سرخ دیدم ...جبرییل گفت: این برای کسی است که سخن نیکو بگوید و روزه دائمی بگیرد و غذا بدهد و در شب در حالی که مردم خوابند، به مناجات بپردازد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار :در کتاب امالی شیخ طوسی از امام صادق و ایشان از پدرانشان علیهم السلام نقل می کند که رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هنگامی که (در شب معراج) مرا به آسمان بردند، وارد بهشت شدم و در آن قصری از یاقوت سرخ دیدم که بر اثر درخشش، از بیرون داخل آن دیده می شد و در آن بنایی از درّ و زبرجد بود. گفتم: ای جبرئیل! این قصر برای کیست؟ جبرییل گفت: این برای کسی است که سخن نیکو بگوید و روزه دائمی بگیرد و غذا بدهد و در شب در حالی که مردم خوابند، به مناجات بپردازد.
حضرت علی علیه السلام عرضه داشت: ای پیامبر خدا! در میان امت شما چه کسی طاقت انجام این کارها را دارد؟
 ایشان فرمودند: ای علی نزدیک بیا؛ و آن حضرت به پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نزدیک شد. آن حضرت به او فرمود: آیا می دانی نیکو سخن راندن چیست؟ آن حضرت عرض کرد: خداوند و رسولش داناترند. پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: کسی که بگوید: سبحان الله، و الحمد لله و لا إله إلا الله،‌ و الله اکبر. سپس فرمودند: آیا می دانی روزه دائمی گرفتن یعنی چه؟
 آن حضرت عرض کرد: خدا و رسولش داناترند. ایشان فرمودند:‌ هر کس ماه رمضان را روزه بگیرد و یک روز آن را هم نخورد.
پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: می دانی که غذا دادن یعنی چه؟ آن حضرت عرض کرد: خدا و رسولش داناترند. ایشان فرمودند: منظور از آن کسی است که به دنبال کسب روزی خانواده برآید و آبروی آنان را در برابر مردم حفظ کند.
 پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: آیا می دانی که مناجات در شب و در هنگامی که مردم خوابند یعنی چه؟ آن حضرت عرض کرد: خدا و رسولش داناترند. ایشان فرمودند: منظور از آن کسی است که نمی خوابد تا این که نماز عشاء را ادا کند و منظور از این که مردم خوابند، یهود و مسیحیانند، چرا که آنان ما بین این فاصله را می خوابند.

منبع: امالی طوسی ج 2 ص
73
موضوع مطلب : ماجرای معراج پیامبر صلی الله علیه و اله, دیدن قصری از یاقوت سرخ

عفت مرعشی: حکم مهدی هاشمی "تقلب و پدرسوخته‌بازی" است

عفت مرعشی اظهار داشت: بروید بنویسید که خانم هاشمی گفت که، "پدرسوخته بازی بوده، حکمش (حکم مهدی هاشمی) پدرسوخته بازی بود و حکم نیست."
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از راه دانا عفت مرعشی همسر آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره حکم مهدی هاشمی چیست؟ گفت: حکم آقای هاشمی یعنی تقلب، تقلب، پدرسوخته بازی.
وی ادامه داد: بروید و همین را بزنید.
عفت مرعشی اظهار داشت: بروید بنویسید که خانم هاشمی گفت که، "پدرسوخته بازی بوده، حکمش (حکم مهدی هاشمی) پدرسوخته بازی بود و حکم نیست."
موضوع مطلب : عفت مرعشی, حکم مهدی هاشمی, تقلب و پدرسوخته‌بازی, واکنش همسر هاشمی رفسنجانی به حکم فرزندش
شاید با حسن ظن بگوییم که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، سهواً تاریخ را تحریف‌شده و ناقص به آیندگان منتقل کرده و می‌بایست برای جلوگیری از سواستفاده بدخواهان نقل روایت انتخاب رهبر انقلاب بعد از امام را به صورت کامل به مردم نشان دهد تا اشتباه خود را جبران کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:مجلس خبرگان رهبری در خرداد سال     1368    ، آیت‌الله خامنه‌ای را به رهبری نظام جمهوری اسلامی انتخاب کردند. این جلسه که بارها قسمت‌هایی از آن از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شده است، هنوز به‌صورت کامل و مشروح، مذاکرات آن منتشرنشده و فیلم آن نیز به‌صورت کامل در اختیار عموم قرار نگرفته است.

همین امر باعث شده تا روایت‌های زیادی دراین‌باره در افکار عمومی و فضای مجازی شکل بگیرد و صداوسیما نیز به یک قرائت خاص از این جلسه دامن زده است؛ قرائتی که با گفتن خاطره آقای هاشمی رفسنجانی، خبرگان به این نتیجه رسیدند که آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری انتخاب کنند و خاطره آقای هاشمی بود که باعث رهبری ایشان شد، وگرنه اتفاق دیگری در حال رخ دادن بود و اگر این خاطره نبود، ممکن بود فرد دیگری به رهبری انتخاب شود؛ این نوع روایت توسط طرفداران و حامیان آقای هاشمی نیز تبلیغ و ترویج می‌شود.

در این مطلب،‌ روایتی از جلسه تاریخی خبرگان در سال     1368     ارائه خواهد شد که با توجه به اسناد و خاطرات حاضران در آن جلسه است.

روایت آقای هاشمی از جلسه خبرگان

چرا رسانه ملی در نقل تاریخ آقای هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطرات خود، حوادث این جلسه را این‌گونه تعریف می‌کند: «بحث‌های زیادی شد. بعضی‌ها طرفدار رهبری شورایی و بعضی خواهان رهبری فردی بودند. بعضی آیت‌الله خامنه‌ای و بعضی‌ها آیت‌الله [سید محمدرضا] گلپایگانی را مطرح کردند و برای شورا هم اسم‌هایی برده شد.

قبلاً در مشورت‌های سران قوا و جمعی دیگر از بزرگان به این نتیجه رسیده بودیم که شورایی مرکب از آیات خامنه‌ای، موسوی اردبیلی و مشکینی رهبری را به عهده بگیرند ولی در مذاکرات، رهبری فردی رأی بیشتری آورد. آیت‌الله خامنه‌ای با رهبری فردی مخالفت کردند. من هم مخالف بودم. نوبت نرسید.

ابتدا به پیشنهاد اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که عضو مجلس خبرگان بودند، آیت‌الله گلپایگانی مطرح شد. حدود 14 نفر به ایشان رأی دادند. سپس پیشنهاد رهبری آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شد. خود ایشان پشت تریبون رفتند و گفتند: من با رهبری شورایی مطابق قانون اساسی موافقم و با رهبری فردی مخالفم. پس چگونه نامزد شوم؟ من که جلسه را اداره می‌کردم، گفتم اکنون با رأی خبرگان، رهبری فردی قانون شده و چاره‌ای نیست. سرانجام آقای خامنه‌ای با 60 رأی از 74 عضو حاضر رأی آوردند و مسئله به این مهمی به این خوبی حل شد. من هم در چند مورد صحبت کوتاهی کردم و نظرات امام را درباره صلاحیت رهبری آقای خامنه‌ای نقل کردم. از قول حاج احمد آقا و آیت‌الله موسوی اردبیلی هم که در جلسه حاضر بودند، همین مضامین تأیید شد.»[1] 

در این نقل‌قول که به‌صورت دقیق و کامل نیز نوشته‌نشده است، مشخص است که آقای هاشمی در ابتدا به دنبال شورایی شدن رهبری بوده و پس‌ازاینکه رهبری شورایی رأی کافی نمی‌آورد، بازهم ایشان خاطره مربوط به جلسه با حضرت امام را مطرح نمی‌کنند و اجازه می‌دهند که درباره آیت‌الله گلپایگانی رأی‌گیری انجام شود و سپس خاطره را از حضرت امام نقل می‌کنند. این روایت که در مصاحبه‌های دیگری نیز از سوی هاشمی مطرح‌شده است که یکی از آن‌ها را بیان می‌کنیم:

«وقتی‌که امام رحلت کردند، اولین تصمیمی که همان شب در جماران گرفته شد، این بود که کشور نمی‌توانست بدون رهبر بماند. جانشین ایشان هم عزل شده بود. آقایان و رفقا جمع بودند، آنجا تصمیم گرفتند که طبق قانون اساسی شورایی تشکیل بدهیم. شورا را هم سه نفر تعیین کردیم. مرحوم آیت‌الله مشکینی، آیت‌الله موسوی اردبیلی و آیت‌الله خامنه‌ای که این سه نفر شورا باشند. قرارمان این بود که فردا در جلسه خبرگان به این نتیجه برسیم، اما در عمل این‌گونه نشد؛ یعنی شورا را نپذیرفتند و سی‌وپنج نفر از اعضای خبرگان رأی به شورا دادند و 45 نفر به فرد رأی دادند و آن طرح منتفی شد. بعد سراغ فرد رفتند. بعضی‌ها از آیت‌الله گلپایگانی حمایت می‌کردند که ایشان هم‌رأی نیاورد. سراغ آیت‌الله خامنه‌ای رفتیم که ایشان رأی آورد که من هم بعدازآنکه شورا رأی نیاورد دنبال همین بودم که شد.»[2] 

روایت آیت‌الله حائری شیرازی از بحث رهبری شورایی و فردی

آیت‌الله حائری شیرازی، نماینده استان فارس در مجلس خبرگان که در اجلاسیه فوق‌العاده 14 خرداد به‌عنوان اولین مخالف شورای رهبری صحبت کرد، درباره نطق مخالفت خود این‌گونه توضیح می‌دهد: «من به‌عنوان اولین مخالف شورایی شدن رهبری صحبت کردم. گفتم شورای عالی قضایی را برداشتید و مسئولیت به رئیس قوه قضائیه واگذارشده است، شورا قدرت ندارد. نخست‌وزیر را حذف و قدرت را به رئیس‌جمهور واگذار کردید، پس شرایط به تمرکز نزدیک است. وقتی رهبری شورایی کنید به‌صورت مسلم ناکارآمدی خود را در جامعه نشان می‌دهد، چون خودتان تجربه کردید که باید یک نفر مسئول باشد. صحبت من تمام شد. یک نفر آمد و گفت ما می‌توانیم با شورا اختلافاتی را که در جامعه است، هرکدام از این افراد را عضو شورا کنیم و به‌وسیله این چند تا وحدت را ایجاد کنیم. بیاییم این کار را بکنیم تا وحدت حفظ شود. فرد مخالف بعدی آقای جنتی بودند. آقای جنتی [گفت] اگر می‌گویید این شورا یکی شجاع‌تر، یکی سیاستمدارتر است و... اگر می‌توانست آنچه بهتر است به دیگران تزریق کنند، خوب بود. منظورشان این بود یک مجموعه وقتی بخواهند با یکدیگر حرکت کنند، ضعیف نمی‌تواند همراه با قوی گام بردارد. به‌ناچار قوی آهسته حرکت می‌کند تا ضعیف با او همگام شود. باز [موافقین شورای رهبری] آمدند قسم و آیه که این کار را بکنید.»[3] 

پس از شور و مشورت‌هایی که درباره شورایی یا فردی شدن رهبری مطرح می‌شود، در زمان رأی‌گیری روالی در پیش‌گرفته می‌شود که به هر نحو که شده، بحث شورایی رأی بیاورد. این روال این‌گونه بوده که مدیر جلسه، آقای هاشمی، اعلام می‌کنند که مخالفین قیام کنند تا وزن آرای ممتنع به نفع موافقین شورایی سنگینی کند، درصورتی‌که روال این‌گونه بوده که برای موافقت رأی‌گیری می‌شده است، نکته دیگری که در خاطرات آیت‌الله حائری نیز وجود دارد این است که سه بار رأی خبرگان به نفع رهبری فردی شمرده می‌شود و هیئت‌رئیسه و موافقین شورایی اصلاً باور نداشته‌اند که اکثریت خبرگان به رهبری فردی رأی دهند.

این روایت در خاطرات آیت‌الله حائری این‌گونه بیان‌شده است: «قانوناً این‌طور است که موضوع شورایی را که به رأی گذاشتند موافقین شورا قیام کنند. یکی از بزرگان که مرحوم شده، آمد مقابل هیئت‌رئیسه و گفت: بگویید مخالفین شورا قیام کنند. می‌گویند چرا؟ دلیل این بود که ممتنع‌ها اضافه بشوند به موافقین و از مخالفین شورا کم بشوند. 30 نفر موافق، 30 نفر مخالف، 15 نفر ممتنع: اگر بگویند مخالفین شورا قیام کنند، 30 نفر می‌ایستند و 45 نفر می‌نشینند و می‌گویند رأی نیاورد و اگر بگویند موافقین شورا قیام کنند، 30 نفر می‌ایستند و 45 نفر می‌نشینند و می‌گویند موافقت نشد. خیلی تأثیر دارد بگویند موافقین شورا یا مخالفین شورا. خود آقا هم‌نظرش بر شورایی بود ولی نظر من بر رهبری فردی بود. آمدند گفتند مخالفین شورا قیام کنند، یقین هم داشتند 30 نفر بلند می‌شوند و بیشتر می‌نشینند. نگاه کردند دیدند به خواست خدا خیلی جمعیت ایستادند. شمردند دیدند اکثریت است، دوباره شمردند، بازگفتند یک‌بار دیگر بشمریم، دیدند اکثریت است و دیگر کاری نمی‌توانستند بکنند و اعلام کردند نظر خبرگان رهبری فردی است[4] 

روایت آیت‌الله مجتهد شبستری از نقل خاطره توسط آقای هاشمی

چرا رسانه ملی در نقل تاریخ آیت‌الله مجتهد شبستری درباره نقل خاطره از سوی آقای هاشمی در پایان جلسه و بی‌میلی وی از نقل خاطره درباره آیت‌الله خامنه‌ای می‌گوید: «بعدازظهر جلسه تشکیل شد. ابتدا راجع به شورایی شدن رهبری صحبت شد زیرا آن موقع در قانون اساسی، رهبر یا شورای رهبری قیدشده بود. در آن جلسه چنین مطرح شد که اگر شورای رهبری رأی بیاورد، کشور به‌واسطه شورا اداره شود. من بر اساس این صحبت‌ها فهمیدم که کار به درازا می‌انجامد. لذا یادداشتی نوشته و به هیئت‌رئیسه فرستادم و نوشتم این بحث را کوتاه کنید و مطالبی را که امام در مورد آیت‌الله خامنه‌ای فرموده بودند، مطرح شود. من یادداشت را به آقای طاهری خرم‌آبادی [منشی جلسه] فرستاده بودم و او هم نوشته مرا به آقای رفسنجانی داده بود. آقای رفسنجانی گفته بود فعلاً صبر کنید بحث شورا به‌جایی برسد و اگر شورا رأی نیاورد و افراد مطرح شدند، این موضوع را مطرح می‌کنیم  .

من ساکت نشستم تا بحث شورا به اتمام برسد. شورا بالاخره رأی نیاورد، البته عده‌ای در اقلیت مایل به رهبری شورا بودند، اما من از همان ابتدا با رهبری شورا موافق نبودم و با مخالفان بحث کردم و عوارض رهبری شورا را برایشان توضیح دادم که با اختلاف‌نظر بین شورا مملکت فلج می‌شود؛ پس بهتر است رهبری واحد حاکم باشد.

پس از روشن شدن تکلیف بحث شورا افراد را مطرح کردند. عده‌ای آیت‌الله گلپایگانی را پیشنهاد کردند و من دوباره از جا برخاستم و با صدای بلند به آقای هاشمی اعتراض کردم و گفتم من یادداشتی را به شما داده‌ام و الآن وقت قرائت آن رسیده، پس آن را بخوانید. آقای رفسنجانی نوشته مرا خواندند و گفتند آقای شبستری می‌خواهد من که حضور داشتم و جز شهود بودم توصیه‌های امام را در مورد آیت‌الله خامنه‌ای نقل کنم.

من شنیده بودم که وقتی آیت‌الله خامنه‌ای به کره رفته و آنجا سخنرانی کرده بودند، تلویزیون پخش می‌کرد و حاج احمد آقا نیز در خدمت امام بود. حاج احمد آقا گفته بود ماشاءالله آیت‌الله خامنه‌ای خوب صحبت می‌کند و جلسه را خوب قبضه کرده است. پس‌ازاین حرف حاج احمد آقا، امام فرموده بود آقای خامنه‌ای شایستگی رهبری را دارد. علاوه بر این، زمانی که آقای منتظری از قائم‌مقامی رهبری عزل شد، به امام گفته بودند حال که او را عزل کردید بعداً ما گرفتار خواهیم شد. امام در جواب این حرف فرموده بود: باوجود آقای خامنه‌ای شما غصه‌ای نداشته باشید. من این دو مورد را شنیده بودم و می‌دانستم که آقای رفسنجانی (به همراه آقای موسوی اردبیلی) جزو شاهدان است. لذا در آن یادداشت از آقای رفسنجانی خواستم که شهادت بدهید امام چنین مطلبی را بیان کرده بودند.

آقای رفسنجانی رو به اعضای خبرگان کرد و گفت آقای شبستری از من می‌خواهند سخنان امام را به شما بگویم، آیا شما موافق هستید؟ همه اعضا گفتند «بله بگویید، اگر الآن نگویید، پس کی می‌خواهید بگویید!» آقای رفسنجانی موضوع را مطرح کردند و شهادت دادند و گفتند که آن موقع آقای موسوی اردبیلی نیز شاهد بود، البته اگر شهادت آن‌ها هم نبود و اگر توصیه امام هم نبود، خواه‌ناخواه ما نمی‌توانستیم فردی اصلح‌ از آیت‌الله خامنه‌ای پیدا کنیم؛ یعنی اگر توصیه امام هم مطرح نمی‌شد بالاخره آقای خامنه‌ای رأی می‌آورد منتها با مطرح کردن این امر، انتخاب ایشان به رهبری با سرعت و با رأی اکثریت قاطع اعضا انجام گرفت[5]

روایتی دیگر شبیه روایت آیت‌الله شبستری

چرا رسانه ملی در نقل تاریخ آیت‌الله سید علی‌اکبر قریشی، نماینده آذربایجان غربی در مجلس خبرگان، در تأیید خاطرات آیت‌الله شبستری می‌نویسد: «به آیت‌الله محسن شبستری، امام‌جمعه فعلی تبریز و نماینده مقام معظم رهبری در آذربایجان شرقی که در طرف راست من نشسته بود، گفتم: «من شنیده‌ام که امام فرمودند اگر من از دنیا رفتم، بهترین کسی که می‌تواند جانشین من باشد، آقای خامنه‌ای است. آیا شما درباره آقای خامنه‌ای چیزی شنیده‌اید؟» گفت: «من نیز شنیده‌ام که امام گفته اگر من از دنیا رفتم، آقای خامنه‌ای بهترین کسی است که می‌تواند رهبر نظام باشد.» وقتی آقای شبستری این مطلب را گفت، من بی‌درنگ به ایشان گفتم: «پس برخیزیم و باهم فریاد بکشیم و این مطلب را به همه نمایندگان حاضر بگوییم!» آنگاه بنده و آقای شبستری چنان فریاد کشیدیم که همه نمایندگان و رئیس مجلس خبرگان متوجه ما دو نفر شدند. ما گفتیم: «آقایان! اگر امام درباره شایستگی رهبری آقای خامنه‌ای سخنی گفته‌اند، بگویید تا همه آقایان بدانند، بالاخره سخن امام برای ما خیلی مهم است.»

ابتدا آقای طاهری خرم‌آبادی کمی صحبت کرد و اشاره نمود به نظر و سخن امام که در خصوص صلاحیت آیت‌الله خامنه‌ای گفته بود. در این حال آقای هاشمی حرف را از دهان آقای طاهری خرم‌آبادی گرفت و گفت: «بله من و آقای خامنه‌ای و آقای موسوی اردبیلی و آقای میرحسین موسوی یک روز در محضر امام بودیم و حاج احمد آقا هم حضور داشت. سخن از رهبری می‌رفت و ما نگرانی خود را در محضر امام مطرح می‌کردیم. امام فرمود اگر من از دنیا رفتم، صلاح است آقای خامنه‌ای رهبر جامعه باشد.» (قریب به این مضمون) بعد آقای هاشمی اضافه کرد روزی من تنها در محضر امام بودم. بازهم از رهبری آینده سؤال کردم، امام فرمود آقای خامنه‌ای از همه اصلح است.»[6]

آنچه می‌توان از بیان خاطرات فوق برداشت کرد؛

چرا رسانه ملی در نقل تاریخ از روایت‌های گفته‌شده می‌توان به دو نکته اشاره کرد: اول اینکه آقای هاشمی از ابتدا قصد مطرح کردن این خاطره را نداشته و نظر خود را مقدم بر نظر امام می‌دانسته و معتقد بوده است که رهبری باید توسط شورا اداره شود و احتمال بسیار پایینی می‌داده که شورای رهبری رأی نیاورد و هنگامی‌که شورای رهبری از دستور خارج می‌شود، بازهم خاطره را مطرح نمی‌کنند تا اینکه فضای خبرگان به سمت مطرح کردن نام آیت‌الله خامنه‌ای می‌رود و ایشان در نوعی فشار و اجبار قرار می‌گیرند و سپس تصمیم به نقل خاطره می‌گیرند و می‌توان گفت که تا حد زیادی رهبری آیت‌الله خامنه‌ای قطعی شده بود و خبرگان اغلب به ایشان تمایل داشته‌اند.

دوم اینکه در سال‌های گذشته صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران بارها قسمت‌هایی از جلسه فوق‌العاده خبرگان در روز 14 خرداد را پخش نموده، اما این بخش‌ها به‌گونه‌ای انتخاب و تدوین‌شده است که مهم‌ترین و مؤثرترین علت رهبری آیت‌الله خامنه‌ای نقل خاطره آقای هاشمی است، درصورتی‌که همان‌گونه که بیان شد، این خاطره بعد از ساعت‌ها بحث درباره رهبری شورایی و فردی و بعدازاینکه آیت‌الله گلپایگانی آرای لازم را کسب نمی‌کنند و با فشار دیگر اعضای خبرگان مطرح‌شده است.

صداوسیما باید توجه داشته باشد که روایتی را که از روز انتخاب رهبری بیان می‌کند، نباید محدود به چند دقیقه از جلسه خبرگان و بخش‌هایی باشد که آقای هاشمی خاطره‌شان را مطرح می‌کنند، زیرا روایت اصلی چیزی غیرازاین است و این خاطره در انتهای جلسه خبرگان مطرح‌شده است و باید با حسن ظن بگوییم که صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، سهواً تاریخ را تحریف‌شده و ناقص به آیندگان منتقل کرده است و می‌بایست برای جلوگیری از سواستفاده بدخواهان نقل روایت انتخاب رهبر انقلاب بعد از امام را به صورت کامل به مردم نشان دهد تا اشتباه خود را جبران کند.

 

 [1] -http://didban.ir/fa/news-details/3484/

[2]- http://www.khabaronline.ir/detail/276404/

[3] -http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930809000484

[4] -http://www.mehrnews.com/news/2068765

[5] -http://www.mehrnews.com/news/2068765

[6]- همان
موضوع مطلب : چرایی روایت مخدوش رسانه ملی, انتخاب رهبری در خرداد1368, آیا هاشمی رفسنجانی تحت فشار چهار عضو خبرگان مجبور به نقل خاطره شد؟
مواضع متناقض هاشمی درباره ارتباط با آمریکا، نفی خشونت، حجاب و تحریم ها
آن 8 سال کافی است برای این که مدت ها مثل هاری در بدن جامعه ما دائما تزریق سم بکند. مثل مرض هاری این حالت را دارد به جامعه ما می دهد و همش هم شعار بود. مثلا می گفتند عصر ظهور و آمدن امام زمان(عج) است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از خبرآنلاین:  آیت الله هاشمی رفسنجانی طی سخنانی منتشر نشده در جمع مردم دزفول تاکید کرد: دوران جنگ دوران دوران مجاهدت بود و کارهای خلاف اخلاقی خیلی زمینه ای نداشت و شرایط به گونه دیگری بود ولی کم کم وقتی که وارد مسائل دیگر شدیم رفته رفته به این روز رسیدیم و در آن 8 سال دوره دولت سابق آن موج بزرگ را بلند کرد برای اینکه اخلاق را فرو بریزد و ضربه کاری خوردیم.

 متن سخنان وی بدین شرح است:

دزفول هم از لحاظ فرهنگی عقیدتی و ایمانی و اخلاقی جزو بهترین اینها بودند ولی حالا من می بینم شما یکی از گله ها و ناراحتی تان این است که الان چرا اینجوری شده است و وضع اخلاق در جامعه متزلزل شده؟ . بله این اتفاق بد افتاده در کشوری که واقعا برای اخلاق اسلامی انقلاب کرده بود. مردمی که یک مقدار زیادی از ادله خشم شان به رژیم سابق این بود که اخلاق داشت آسیب می دید.

دوران جنگ دوران دوران مجاهدت بود و کارهای خلاف اخلاقی خیلی زمینه ای نداشت و شرایط به گونه دیگری بود ولی کم کم وقتی که وارد مسائل دیگر شدیم رفته رفته به این روز رسیدیم و این 8 سال دوره دولت سابق آن موج بزرگ را بلند کرد برای اینکه اخلاق را فرو بریزد و ضربه کاری خوردیم. ما تا آن موقع آلودگی به آن شکل وسیع نداشتیم، چیزی بود که در همه جا دیده می شد در اینجا هم دیده می شد، (اما در آن 8 سال) یکدفعه مردم مواجه شدند با یک چیزهای عجیب غریبی. (این موضوع) عوامل زیادی دارد. یکی از عوامل این در جامعه ما، افراط کاری هاست. افراط کاری ها خیلی جاها را فلج می کند. فقط به اخلاق صدمه نمی زند. اتفاقا به نام اخلاق، افراط کاری ها انجام می شود!. یعنی کسانی که دنبال این افراط کاری می روند شعارشان مسائل اخلاقی و از این چیزهاست که انجام می دهند. گاهی هم شعارهای سیاسی افراطی دارند. با این حرکتی که می کنند مثل خوره در جان مردم در پیکر جامعه واقع می شوند و جامعه را اینجوری به این صورت در می آورند.

یکی دیگر از مسائلی که شما مطرح کردید بیکاری جوان هاست. بله حقیقتا بیکاری جوان ها هم خانواده را متزلزل می کند که کرده و هم خود جوان را از پا در می آورد و سرایتش بسیار جدی است. اشاره کردند به وسعت پرونده ها و آسیبی که از این ناحیه جامعه مان می بیند، نه اینکه نباید کاری می شد حتما باید می شد اما بالاخره کسانی هستند که ریشه اصلی این اعتیاد در کشورند. این چندتا آدمی که توی خیابانها آلوده می شوند در زندان می افتند از آنجا هم دزد بیرون می آید و خانواده اش اینجا متلاشی می شود. این به خاطر فقر و خیلی از عوامل دیگر است.اینها به هم مربوط است مثل یک زنجیر و دارد رنج می دهد کشور را . (یکی دیگر از عوامل رشد) بیکاری که باز به همین مربوط می شود این است ما در دولت سابق چیزهای عجیبی برایمان اتفاق افتاد. با تضادهای غیر قابل تصور!. هرچه ارز می خواستیم داشتیم. معنای داشتن ارز یعنی پشتوانه اسکناس. هرچه اسکناس می خواستند چاپ کردند. اصلا وقتی که دولت را تحویل گرفتند کمتر از صد هزار میلیارد تومان نقدینگی بود. وقتی که تحویل دادند بیش از 600 هزار میلیارد تومان نقدینگی بود. نقدینگی خودش یک عامل خطرناک و ویروسی است که در جامعه ما افتاده. آن 8 سال کافی است برای این که مدت ها مثل هاری در بدن جامعه ما دائما تزریق سم بکند. مثل مرض هاری این حالت را دارد به جامعه ما می دهد و همش هم شعار بود. مثلا می گفتند عصر ظهور و آمدن امام زمان(عج) است .علنی نمی شود این حرفها (رو زد) ولی هنوز هم می زنند. آنطرف تر که رفتند می زنند این حرف ها را. روحانیت هم انصافا مقصرند در معرفی او (احمدی نژاد) و حمایت از او که هنوز هم خیلی هایشان دست برنداشته اند!.
موضوع مطلب : هاشمی رفسنجانی, 8 سال دولت9 و10, مانند مرض هاری, دولت7و8 مانندسم, دولت5و6 مانندمرض دیابت

توضیح اینکه بانک ملی چند وقت پیش اعلام نمود که منابع ما جوابگوی هزینه ها نیست و برای پیامک ها از هر مشتری 50000 ریال کم نمودند...در جایی دیگر متاسفانه این بانک با دغلبازی فرمول محاسبه اقساط وام دهی خود را دستکاری نموده و سود وام مثلا 22 درصدی را بین 26 تا 28 درصد محسبه می نماید در صورتی که مردم فکر می کنند این بانک وام را با نرخ 22 درصد محاسبه می کنند،برای همین از نظر بانک ملی مشتریان و مردم وفادارند!...حال ما مانده ایم که دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را؟...            علی رضا احسانی نیا

..................................................

بانکی‌ که‌ منابع‌ اش از 100هزارمیلیاردتومان عبور کرد+توضیحات

مدیرعامل بانک ملی از عبور منابع ریالی این بانک از مرز 100 هزار میلیارد تومان خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از تابناک، عبدالناصر همتی در نشست 600 نفر از روسای شعب تهران که با حضور اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد ستادی بانک برگزار شد، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات به عموم کارکنان و مشتریان، بر تلاش و کوشش مضاعف و ایجاد همدلی میان کارکنان برای ارتقای جایگاه بانک تاکید کرد.
وی با اشاره به عبور منابع ریالی بانک ملی ایران از مرز 100 هزار میلیارد تومان اظهار داشت: جذب این میزان منابع، نشانگر اعتماد روزافزون مردم به این بانک است.
همتی، اساسی‌ترین عامل رشد و توسعه بانک‌ها را مشتریان آن خواند و بیان داشت: ثابت قدم‌ترین عضو این بانک بزرگ، مشتریان وفادار آن بوده‌اند.

کاهش نسبت مطالبات معوق به تسهیلات به زیر 10 درصد

وی به کاهش NPL (نسبت مطالبات معوق به تسهیلات) بانک ملی ایران به زیر 10 درصد تا پایان سال 93 اشاره کرد و بیان داشت: بانک ملی ایران یکی از با پشتوانه‌ترین بانک‌ها با صورت‌های مالی شفاف و میزان دارایی‌های قابل توجه است، به طوری که این بانک با تلاش کارکنان خود، میانگین NPL سیستم بانکی را کاهش داده است.
رئیس هیأت مدیره بانک ملی ایران با اشاره به موانع قبلی و پشت سر گذاشتن مشکلات با کمک نیروی انسانی کوشا و سیاست‌های راهگشا، ابراز امیدواری کرد، وضعیت مطلوب‌تر و شایسته‌تری برای بانک ملی ایران رقم بخورد.

رشد 60 درصدی تسهیلات پرداختی

همتی به نقش با اهمیت و موثر وصول مطالبات معوق و به کارگیری این منابع در سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و تسهیلات دهی مجدد اشاره کرد و گفت: بانک ملی ایران در سال 93، 350 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرد که 230 هزار میلیارد ریال آن از محل مطالبات وصول شده و افزایش منابع بانک، طی سال 93 بوده است و این نشان می‌دهد که تسهیلات پرداختی در سال 93 نسبت به سال 92، 60 درصد رشد داشته است.
وی اقدامات صورت گرفته در زمینه امور درمانی، رفاهی و معیشتی کارکنان را مثبت ارزیابی کرد و افزود: یکی از دغدغه‌های اصلی مدیران ارشد بانک بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی کارکنان است و این اقدامات موجب رشد فضای همکاری، انگیزه بیشتر و خدمت‌رسانی مطلوب‌تر می‌شود.
همتی در ادامه بانک ملی ایران را بانکی ضابطه‌مند و پایبند به قوانین به ویژه رعایت نرخ سود سپرده ها و تسهیلات عنوان کرد. وی بر پیگیری و وصول مطالبات معوق همانند 6 ماهه دوم سال گذشته تاکید کرد و افزود: لازم است تدابیر و پیش‌بینی‌های لازم برای وصول به موقع اقساط و جلوگیری از معوق شدن مطالبات اندیشیده شود.
وی در پایان بر تکریم و رابطه صمیمانه با مشتریان تاکید و نظم و پاکیزگی شعب را از اصول مشتری‌مداری عنوان کرد و خواستار توجه مضاعف کارکنان برای جلب رضایت مشتریان بانک شد.
موضوع مطلب : بانک ملی
در این تغییرات قید «نظر شورایعالی امنیت ملی» به دو بند از طرح اضافه شده است و از سوی دیگر لغو تحریم‎ها در روز امضاء به لغو در روز اجرای تغییر یافته است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، لغو یکباره همه تحریم‎ها در روز توافق را یکی از خطوط قرمز اصلی نظام برای امضاء یک توافق خوب بیان فرموده بودند.
در این تغییرات قید «نظر شورایعالی امنیت ملی» به دو بند از طرح اضافه شده است و از سوی دیگر لغو تحریم‎ها در روز امضاء به لغو در روز اجرای تغییر یافته است. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، لغو یکباره همه تحریم‎ها در روز توافق را یکی از خطوط قرمز اصلی نظام برای امضاء یک توافق خوب بیان فرموده بودند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز:طرح الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‎ای که هفته گذشته با نظر 92 درصد نمایندگان مجلس برای قرار گرفتن در اولین نوبت دستور کار مجلس راهی صحن علنی شده بود، امروز در یک اقدام سوال برانگیز و مخالف با آیین‎نامه داخلی مجلس، دستخوش تغییرات مهمی شده و کلیات طرح تغییر یافته توسط علی لاریجانی به رای نمایندگان گذاشته شد که البته با رای اکثریت نمایندگان به تصویب رسید.

نمایندگان در نشست علنی امروز یکشنبه (31 خردادماه) مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح صیانت از حقوق هسته‌ای با 199 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 283 نماینده حاضر موافقت کردند.

این در حالی است که در دو بند و یک تبصره این طرح که هفته گذشته در کمیسیون سیاست خارجی مجلس به تصویب رسیده بود تغییراتی صورت گرفت که این تغییرات به جهت غیرقانونی و مغایر آیین‎نامه مجلس بودن مورد اعتراض نمایندگان مجلس قرار گرفت. این اعتراضات البته به تغییر دستور جلسه علنی با وجود رای نمایندگان که موجب شد طرح هسته‎ای در آخرین دقایق جلسه امروز بررسی شود نیز مطرح شد.

بر همین اساس احمد توکلی نماینده مردم تهران در تذکر آیین‎نامه‎ای خود به لاریجانی با اعتراض به این تغییرات اعلام کرد: در دستور هفته گذشته مجلس طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای در ردیف 2 دستور کارصحن علنی مجلس آمده بود و براساس ماده 146 آیین نامه داخلی زمانی که در گزارش دستور کار چاپ می شود و با تصویب دو سوم کمیسیون و تأیید هیأت رئیسه در دستور هفتگی قرار گیرد دیگر نمی توان دستور را تغییر داد.

نماینده مردم تهران در مجلس در این رابطه ادامه داد:‌ مردم انتظار دارند طرح صیانت از حقوق هسته ای که با 92 درصد آراء نمایندگان به تصویب رسیده مورد بررسی قرار گیرد و نباید فراموش کرد این مسئله بسیار با اهمیت است.

لاریجانی: مساله فروش سیب زمینی نیست

لاریجانی در پاسخ به این تذکرگفت:‌مسائل مربوط به طرح صیانت از حقوق هسته ای به شورای عالی امنیت ملی ارتباط دارد و شورا درباره آن نظر می دهد بنابراین باید هماهنگی هایی برای تصویب طرح مذکور انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این رابطه ادامه داد:‌ ما می خواهیم به این موضوع کمک کنیم و قصد نداریم که برای کشور یک مسئله جدید بسازیم، شورای عالی امنیت ملی یک سری چارچوب مشخص دارد و ما باید همکاری های لازم را در این زمینه داشته باشیم بحث فروش سیب زمینی در کشور مطرح نیست بلکه موضوع بسیار با اهمیت است.

وی افزود: باید در زمینه مذکور توجهات لازم انجام شود همچنان که در هیأت رئیسه بحث شد و باید دراین قضیه چارچوب های مورد نظر مقام معظم رهبری حتما رعایت شود و لذا تصویب طرح مذکور باید با مشورت شورای عالی امنیت ملی انجام شود و ملاحظات این شورا در نظر گرفته شود که ما ملاحظات را منتقل کرده ایم اما برخی از ملاحظات متأسفانه رعایت نشده.

رئیس مجلس یادآور شد: موضوع طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای بسیار مهم است و می خواهیم این طرح با رأی بالا در مجلس تصویب شود بنابراین باید همه در این زمینه کمک کنیم.

دکتر علی لاریجانی پس از تشکر از کمیسیون شوراها در زمینه طرح استانی شدن انتخابات گفت:‌ ماده واحده‌ای مربوط به مذاکرات هسته‌ای تهیه شده است که با دوستان برای اینکه همه مضامین آن با دقت کافی و رعایت همه جوانب انجام شود، از صبح تا الان تلاش کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ اصلاحات لازم برای اینکه دست مذاکره کنندگان در یک چارچوبی باز باشد که مورد تایید رهبری و شورای عالی امنیت ملی است. به نظر من مجموعه تلاش‌های این دوستان موفق بوده است.

در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی ماده واحده طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای را به شرح زیر قرائت کرد:

در راستای صیانت از منافع ملی و رعایت مقررات پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هرگونه نتایج مذاکرات هسته ای با کشورهای 1+5 در صورتی معتبر است که الزامات زیر شفاف رعایت شود.

1- لغو تحریم ها به طور یکجا و کامل باید در متن توافقنامه درج شده و در روز آغاز اجرای تعهدات ایران انجام شود.

2- آژانس بین المللی انرژی اتمی در چارچوب توافقنامه پادمان مجاز به انجام نظارت‌های متعارف از سایت‌های هسته ای است و دسترسی به اماکن نظامی، امنیتی و حساس غیر هسته ای، اسناد و دانشمندان ممنوع است. باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

3- هیچ محدودیتی برای کسب دانش و فناوری صلح آمیز هسته ای و تحقیق و توسعه پذیرفته نیست و باید مصوبات شورای عالی امنیت ملی رعایت شود.

تبصره یک: براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

تبصره 2: وزیر امور خارجه کشور موظف است روند اجرای توافقنامه را هر 6 ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش کند. کمیسیون امنیت ملی مجلس هر 6 ماه گزارش حسن روند توافق را به نمایندگان مجلس ارائه نمایند.

لاریجانی در توضیح ماده واحده گفت: شورای عالی امنیت ملی زیر نظر رهبری است و هر تصمیمی که رهبری و این شورا بگیرد مجلس می‌پذیرد. ما نمی‌توانیم با محدود کردن شورای عالی امنیت رهبری را محدود کنیم.

رئیس مجلس عنوان کرد:‌ در این نشست کلیات ماده واحده به رای گذاشته می‌شود و در جلسه آینده جزئیات آن مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

تغییرات طرح جدید چیست؟

هفته گذشته رئیس کمیسیون امنیت ملی جزئیات طرحی را به عنوان طرح «الزام دولت به حفظ دستاوردهای هسته‎ای» در مجلس قرائت کرد که امروز این طرح دستخوش تغییرات مهم و تاثیرگذاری شده بود، هر چند که لاریجانی این تغییرات را «یک ویرایش جزئی» عنوان کرد.

در این تغییرات قید «نظر شورایعالی امنیت ملی» به دو بند از طرح اضافه شده است و از سوی دیگر لغو تحریم‎ها در روز امضاء به لغو در روز اجرای تغییر یافته است.

این در حالی است که رهبر معظم انقلاب، لغو یکباره همه تحریم‎ها در روز توافق را یکی از خطوط قرمز اصلی نظام برای امضاء یک توافق خوب بیان فرموده بودند.
موضوع مطلب : کلیات طرح هسته ای با رای 98 درصدی نمایندگان تصویب شد
حجت‌الاسلام ری‌شهری نماینده سابق ولی‌فقیه در امور حج درباره گم‌شدن نامه رهبر انقلاب در دولت احمدی‌نژاد در خاطرات خود نکاتی را بیان کرده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق نوشت: همواره رهبر انقلاب در تمام دولت‌ها با توجه به جایگاه ولایی خود، نامه‌ها و تذکراتی را به رییس‌جمهور و دیگر مسؤولین ارشد نظام ارسال کرده و نقطه نظرات و احکام موردنظر خود را ابلاغ می‌کنند و این مسئله امری کاملاً بدیهی و مرسوم است.
آنچه دراین‌بین سبب تعجب و تأمل می‌شود، بی‌توجهی و سستی بعضی از نهادها و مسؤولین نسبت به اجرای تذکرات و اوامر رهبر انقلاب است.
حجت‌الاسلام ری‌شهری نماینده سابق ولی‌فقیه در امور حج درباره گم‌شدن نامه رهبر انقلاب در دولت احمدی‌نژاد و عدم توجه دولت به تذکر آیت‌الله خامنه‌ای درباره عدم ادغام سازمان میراث فرهنگی با سازمان حج و زیارت در زمان ریاست مشایی بر میراث فرهنگی می‌نویسد: گم شدن نامه رهبر انقلاب در نهاد ریاست‌ جمهوریبه‌هرحال در وضعیت جدید با پیشنهاد آقای مشایی و پذیرش آن از سوی آقای احمدی‌نژاد، دولت به فکر ادغام کل سازمان حج و زیارت در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افتاده بود و در تاریخ 29/1/88 نیز اعلام شد که در شورای اداری دولت، ادغام این دو سازمان مورد تصویب قرارگرفته است.
بلافاصله بعد از اعلام این خبر، طی تماس تلفنی با آقای حجازی، ماجرا را پرسیدم. ضمناً من شنیده بودم جلسه مزبور به ریاست آقای احمدی‌نژاد برگزارشده بود اما آقای حجازی اظهار داشت: سه‌شنبه هفته قبل در جلسه شورای اداری به ریاست آقای دکتر داوودی معاون اول رییس‌جمهور، ادغام این دو سازمان با یکدیگر به تصویب رسید که به دلیل مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای با آن، قرار شد این مصوبه اعلام نشود ولی آقای احمدی‌نژاد برخلاف نظر قبلی امروز دستور اعلام این خبر را داد.
پس‌ازآن در تاریخ 4/2/88 اطلاع دادند آقای بقایی قائم‌مقام آقای مشایی در سازمان میراث فرهنگی، پیگیر ملاقات این‌جانب برای برکناری آقای قهرودی بودند ... که من به ایشان پیغام دادم: با توجه به نظر مخالف مقام معظم رهبری با ادغام، ما نمی‌توانیم اقدامی دراین‌باره انجام دهیم ... "بقایی نیز گفته بود: نظر مقام معظم رهبری به ما ابلاغ نشده است."
اتفاقاً آن شب آقای حجازی را دیدم و پاسخ آقای بقایی را با ایشان در میان گذاشتم و ایشان گفت: هفته قبل نظر مقام معظم رهبری طی نامه‌ای به‌صورت کتبی به رییس جمهوری ابلاغ‌شده و فردا هم مجدداً نسخه‌ای از این نامه را ارسال خواهیم کرد.
من تا آن موقع از این موضوع بی‌اطلاع بودم و لذا برایم سؤال شد که چگونه علی‌رغم ابلاغ نظر رهبری، آقای احمدی‌نژاد دست به چنین اقدامی زده است؟! البته پیش از آن‌هم سابقه داشت که وقتی ایشان با نظری مخالف بود، بعضی از نامه‌ها گم می‌شد![1]

[1] - خاطره‌ها، محمدی ری‌شهری، مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 1394، صص 756-757موضوع مطلب : ماجرای گم شدن نامه رهبری, دولت احمدی نژاد
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 596
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078638
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 596
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078638