سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
پنج شنبه 95 اسفند 19 :: 2:24 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

سید حسن خمینی و تکلیف دفاع از حضرت امام

"شما از کجا می دانید سبک زندگی امام چه بوده؟! آن اتاقی که شما را می‌برند و نشانتان می دهند، خانه امام نیست. آن دفتر ملاقات‌های امام بود. من بیشتر از این وظیفه ندارم درباره زندگی امام و خانواده امام توضیح بدهم...خانه آقای هاشمی 570 متر بود اما باغ هایی که در اختیار امام بود در جماران بالای سه-چهار هزار متر بود!"
(1)

"اگر گفتم سه هزار متر در اختیار امام بوده، منظورم این نبوده که منزل امام سه هزار متر بوده بلکه چنان که می‌دانیم جماران تنها منزل امام نبوده بلکه مقر رهبری نظام بوده و با توجه به موقعیت جنگ آنجا یک سری مراکز امنیتی بوده که درمانگاه، اقامتگاه محافظین، دفتر امام، حسینیه امام و کارهایی که امام به‌عنوان رهبر انقلاب داشتند، در آن محوطه انجام می‌گرفته است".


اینها سخنان فاطمه هاشمی در جمع دانشجویان و توضیحات بعدی او  درباره حرفهای جنجالی اش می باشد.
هرچند این توضیحات خانم هاشمی از سنگینی صحبتهای اولیه اش علیه امام می کاهد اما بدون شک هر خواننده منصفی را به این نتیجه می رساند که این  توضیحات بیش از آنکه عذرخواهی و تصحیح خطای ایشان  باشد به نوعی سرپوش گذاشتن بر آن و فرار از پاسخگویی در مورد ادعاهای مطرح شده است که به جهت پخش مکرر این اتهامات در شبکه های اجتماعی و رسانه های معاند، تبعات آن باقی والبته ادامه دار خواهد بود.

مهمترین اتهام فاطمه هاشمی به امام چه بود؟

برخلاف ظاهر کلام خانم هاشمی که امام را به تجمل گرایی متهم کرده بود ؛ اتهام اصلی به حضرت امام توسط ایشان  ریا و نفاق!! است تا تجمل گرایی، آنجا که او می گوید:" شما از کجا می دانید سبک زندگی امام چه بوده؟! آن اتاقی که شما را می‌برند و نشانتان می دهند، خانه امام نیست. آن دفتر ملاقات‌های امام بود" تهمتی که یقینا آنقدر سنگین هست که می توان به سکوت موسسه نشرآثار حضرت امام و شخص سید حسن آقا خمینی اعتراض نمود و نکاتی را به آنها متذکر شد:

- اتهام ریا و پنهان نگه داشتن واقعیت زندگی امام  که توسط خانم هاشمی مطرح شده برای مردمی که از جان و مالشان در راه انقلاب گذشته اند اتهام قابل چشم پوشی نیست که بشود با سکوت از کنار آن گذشت بی شک همه این جان فشانی ها توسط این مردم به فرمان امامی بوده که مانند خود آنها زندگی می کرد و تفاوتی با آنها نداشت اما امروز که چنین اتهام سنگینی از سوی همسایه ی امام مطرح می شود از جنابعالی و بقیه اعضای بیت انتظار می رود که مشخص کنند بالاخره امام چگونه زندگی می کرد؟ اگر این حرفها دروغ است چرا باید پاسخ قاطعی به این اتهامات داده نشود؟

اینجا دیگر حق شخصی شما در میان نیست که بخواهید از آن چشم پوشی کنید بلکه مسئله ی اتهام به بنیانگذار جمهوری اسلامی و حتی بالاتر از آن ، زیر سوال بردن اهداف انقلاب و حکومت جمهوری اسلامی  است و جای تعجب دارد که  شخص جنابعالی به سادگی از کنار آن عبور نموده و سکوت را بر روشنگری ترجیح داده اید.

جناب سید حسن آقای عزیز

حتما یادتان هست که چند سال پیش مشابه چنین اتهامی توسط یک سایت دانشجویی به شخص شما درمورد تجمل گرایی وارد شد که موجی از اعتراضات  و تخطئه نویسنده مطلب را در پی داشت.
 از رییس جمهور وقت گرفته تا بسیاری ازمسئولین نظام و اعضای بیت و موسسه نشر آثار امام به میدان آمدند تا از شما دفاع نمایند، تا حدی که مرحوم توسلی در دفاع از شما و خانواده گرانقدرتان در جلسه مجمع از فرط عصبانیت دچار ایست قلبی شدند. اما عجیب است که امروز همان اتهام و حتی بالاتر ازآن، یعنی تهمت نفاق! به حضرت امام وارد می شود و همه در سکوتی تاسف برانگیز براحتی از کنار آن می گذرند!
اینجاست که باید از شما پرسید  آیا شان شما بالاتر بود یا شان حضرت امام ؟ آیا اتهام به شما زیر سوال بردن اهداف انقلاب بود یا اتهام به بنیانگذار انقلاب؟ پس چگونه است که آنجا در دفاع از شما همه به میدان می آیند ،اما این بار همه سکوت می کنند.
به نظر شما  مردم با این دوگانگی چگونه  کنار بیایند و شائبه سیاسی کاری آن موسسه را به ذهن خویش راه ندهند؟ و چنین برداشت نکنند که آنجا چون این اتهام از سوی مخالفان فکری شما مطرح شده بود باید نویسنده تخطئه می شد و اما این بار چون این اتهام از سوی نزدیکان خانوادگی شما مطرح شده باید سکوت کرد؟

جناب سید حسن آقای بزرگوار

اگرچه این اتهام خانم هاشمی برای نسل اول و دوم انقلاب که مشی و روش امام را از نزدیک دیده و با آن امام عظیم الشان زندگی کرده اند یک ادعای توخالی است اما برای نسل سوم و نسلهای بعدی یک شبهه و ادعای ساده نبوده و یقینا در بدبینی و تردید آنها به صداقت رهبرا ن انقلاب موثر است و به همان اندازه که  متحجران می توانند در تحریف انقلاب و امام موثر باشند چنین ادعاهایی نیز می تواند در تحریف حقیقت موثر باشد پس شایسته بود همانگونه که در تحریف نظرات حضرت امام در باب آزادی و جمهوریت حساس هستید ( که قابل تقدیر است) در اینگونه مسائل هم حساس باشید تا حقیقت شخصیت آن امام امت برای همیشه از همه جهت تحریف نشده باقی بماند که تحریف امام یعنی تحریف انقلاب و جمهوری اسلامی.

در آخر باید این نکته  را به شخص شما و موسسه نشر آثار متذکر شد که به علت عدم دفاع مناسب و  تقدم بعضی ملاحظات گروهی و خانوادگی، بر دفاع از حضرت امام ، جریانات و گروه های دیگری این وظیفه را به عهده گرفته اند که متاسفانه خیلی به مبانی فکری و نظری حضرت امام آشنایی نداشته و چهره ای را از ایشان در جامعه ترسیم می نمایند که با شخصیت  آزاد اندیش ایشان هم خوانی ندارد که در این امر  یقینا قصور وکوتاهی شخص شما و آن موسسه کمتر از آن گروه ها نبوده و نخواهد بود پس بهترین کار برای جلوگیری از چنین تحریف هایی از سوی هر گروه و جریانی ورود به موقع و بدون ملاحظه شما  در دفاع از آن شخصیت  همیشه زنده  است.

1- 9 اسفند / سخنرانی در جمع دانشجویان
2- 13 اسفند – مصاحبه با جراید پیرامون سخنانش در جمع دانشجویان
موضوع مطلب : سید حسن خمینی, تکلیف دفاع از حضرت امام

جمنا و منطق رقابت درون گفتمانی کاندیداهای جریان اصولگرایی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف/عماد راد:مسائل کشور، طیف گسترده ای از موضوعات را در بر می گیرد. طبعا برای مدیریت انواع مسائل به ظرفیت های گوناگونی نیاز است. هر یک کاندیداهای جریان اصولگرایی در بخشی فعال بوده و دارای برنامه و ظرفیت های اجرایی خاصی هستند. همچنین برند شخصی هر یک از آن ها در حوزه ای از جامعه نفوذ دارد. مثلا آقای حاج بابایی تجربیاشان در حوزه آموزش و پرورش و بودجه ریزی و ساختار نظام حقوق و دستمزد است و طبعا در این حوزه ها دارای برنامه و راهکارهای کارشناسی و عملیاتی هستند و حوزه نفوذ برند شخصی ایشان نیز حوزه وزارت آموزش و پرورش است. لذا باید از سابقه و ظرفیت رای آوری هر کدام از کاندیداها در حوزه اثر خاص خودشان برای نقد وضعیت موجود و ارائه طرح ها و برنامه های تحول‌گرا استفاده کرد.

در انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا، حزب دموکرات دو کاندیدا داشت، هیلاری کلینتون و باراک اوباما. این دو ماه ها قبل از معرفی کاندیدای حزب، به تبلیغات، ارائه برنامه ها و مناظره های داغ درون حزبی مشغول بودند. این رقابت موجب می شد که حزب دموکرات فرصت داشته باشد، بازخورد مردم را نسبت به برنامه ها و شعارهای انتخاباتی هر دو کاندیدایش بسنجد و براساس میزان جلب نظر مشتریان، در بازار انتخابات ریاست جمهوری، کالای نهایی که همانا شعارها و وعده‌های امیدبخش و جذاب است را، آماده، اصلاح و ارائه کند. این بازخوردها فقط و فقط در مورد انتخابات پیش رو موضوعیت داشت، تا آنجا که سیاه بودن رنگ پوست اوباما، یک شاخصه فعال‌کننده ظرفیت رای بخشی از بازار رای انتخابات ریاست جمهوری 2008 آمریکا تشخیص داده شد.

چنان که می‌دانید پس از انتخاب شدن اوباما به عنوان رییس جمهور، مدیریت وزارت امورخارجه به عنوان مهمترین نقش در دولت آمریکا، به هیلاری کلینتون سپرده شد. رقابت درون گفتمانی به این معناست که کدام یک از کاندیداهای اصولگرا، در عرصه همین انتخابات پیش رو حرف‌های جذاب‌تری برای جامعه امروز با شرایط خاص خودش دارد و از قدرت بیان و اقناع بهتری نسبت به دیگر کاندیدا برخوردار هستند. و ساختار جبهه باید بتواند همه کاندیداها را اقناع کند که از ظرفیت های خودشان به نفع یک کاندیدا استفاده کنند و در واقع در قالب یک تیم به رهبری یک فرد وارد بازار انتخابات شوند. همچنین فرد منتخب را موظف کند که پس از پیروزی در انتخابات، از همه ظرفیت موجود در جبهه، استفاده نماید. شیوه و ساختار تعامل جمنا و دولت منتخب، به عنوان همراه و ناظر در پیشبرد برنامه‌ها دولت منتخب از مهمترین مسائلی است که باید به آن اندیشیده شود.

با تشکیل مجمع سه هزار نفری جهبه جمنا، سوت آغاز رقابت های انتخابات ریاست جمهوری 96 به صدا درآمد. بوی این رقابت را می توان آشکارا از سخنرانی های تند و سریالی حسن روحانی، رییس جمهور مستقر فعلی در چند روز گذشته استشمام کرد. رییس جمهوری که تا همین چند هفته پیش خود را یکه تاز انتخابات خرداد 96 و بی رقیب می پنداشت و از این روی، خیلی به بررسی دقیق کارنامه دوره چهارساله اش اهتمام نداشت.

از منظر نگارنده، در کارنامه دولت یازدهم، جز برجام، تلاش عمده دیگری برای ارزیابی دیده نمی شود. شاید مهمترین اشتباه استراتژیک روحانی در دولت یازدهم را، حواله کردن تمامی مطالبات مردم به پرونده برجام دانست، پرونده ای که حتی اگر هنوز از نظر خود روحانی، منافعی برای کشور ایجاد کرده باشد، قطعا در حد انتظاراتی که جامعه از آن داشت، ظاهر نشده است. انتظاراتی که خود روحانی برای مردم ایجاد کرد، اکنون، بزرگترین نقطه ضعف در ارزیابی برجام است. حال آنکه، خود برجام مهمترین دستاورد دولت در کارنامه چهارساله‌اش می باشد و دولت در زمینه های دیگر مانند مسکن، اشتغال و غیره تقریبا هیچ طرح و برنامه عملیاتی ارائه نکرده است و اکنون جز شعارهای کلی و طرح های اجرا نشده، مطاعی برای عرضه در بازار انتخابات خرداد 96 ندارد. و این همه در حالیست که مردم در چند سال گذشته فشارهای اقتصادی زیادی را تحمل کرده اند.

به عنوان مثال، مسئله بیکاری، به یکی از بحران خیزترین حوزه های اقتصادی و اجتماعی تبدیل شده است. لذا به نظر می رسد عمده رای منفی حسن روحانی در انتخابات پیش رو در سبد ناکارآمدی و رکود قرار گرفته‌است و پیروز انتخابات بعدی کسی است که این سبد رای را به نفع خویش فعال کند و بتواند جامعه را به ایجاد پویایی اقتصادی و به حرکت درآوردن چرخ‌های اقتصاد امیدوار کند. امیدی هرچند قلب‌های مردم را حرارت خواهد بخشید اما تحقق آن  جز با برنامه‌ریزی و تلاش گسترده و مستمر ممکن نخواهد بود.
موضوع مطلب :

حاج صادق آهنگران امروز در محضر رهبر معظم انقلاب با قطعه شعری از فرزندش اعلام برائت کرد:

منم که در دل طوفان به نوح می نازم
شبیه نوح به اولاد دل نمی بازم

اشاره کن به من ای نوح آسمانی من
ببین چه‌ها کند این شور جانفشانی من

ببین چگونه دهم سر، پسر که چیزی نیست
به راه دوست تمام جهان پشیزی نیست

محبتی نتواند مرا اسیر کند
مرا فقط غم تو ای امیر پیر کند


برائت حاج صادق آهنگران از فرزندش در محضر رهبرانقلاب
موضوع مطلب : برائت حاج صادق آهنگران از فرزندش, محضر رهبر معظم انقلاب

نمی‌دانم با فرزندم چه کنم/ با نظرات پسرم مخالفم و بارها به او تذکر داده‌ام

آهنگران خاطرنشان کرد: نمی دانم با فرزندم چه کنم؛ خیلی هم نصیحتش کرده ایم اما راه خودش را میرود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از راه دانا و بسیج؛ محمد صادق آهنگران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به انقلابی و ولایی بودن خودتان آیا تا به حال نسبت به مواضع فرزندتان که خلاف آرمان های انقلاب است تذکری داده اید یا خیر گفت: مواضع بنده انقلابی و ولایی است و طرفدار پروپاقرص رهبری هستم؛ طرفداری بنده از رهبری بدون چون و چرا است.
وی افزود: بنده با نظرات فرزندم مخالف هستم و بارها نیز به او تذکر داده‌ام اما اظهارات وی نظر شخصی خودش است.

آهنگران خاطرنشان کرد: نمی دانم با فرزندم چه کنم؛ خیلی هم نصیحتش کرده ایم اما راه خودش را میرود؛ بنده هم نمی خواهم زیاد فشار بیاورم؛ راهنمایی های پدرانه زیاد کرده ام اما در نهایت باید بگویم بنده با دیدگاه و نظرات ایشان کاملا مخالفم.
موضوع مطلب : حاج صادق آهنگران, نمی‌دانم با فرزندم چه کنم

صدور کیفرخواست برای یک مرتبط با تیم هسته‌ای/ تودیع وثیقه برای یاسین رامین/ ادامه فعالیت هیأت بررسی حادثه پلاسکو/ آزادی منتظری با وساطت یک مرجع تقلید

سخنگوی قوه قضائیه گفت: از ابتدای سال 95 تا کنون 328 نفر محکوم به قصاص با صرف‌نظر اولیای دم از قصاص نجات یافتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از راه دانا: یکصد و نهمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه که آخرین نشست خبری محسنی اژه‌ای در سال 1395 نیز بود، برگزار شد.

کاش دولت تلاش‌های خود را در خوزستان از هفته‌های قبل انجام می‌داد

غلامحسین محسنی اژه‌ای با گرامیداشت روز درختکاری اظهارداشت: امیدوارم همانطور که رهبر معظم انقلاب درباره حفظ محیط زیست، تکثیر درخت و حفاظت از منابع طبیعی در سال‌های گذشته همواره تأکید داشته‌اند همه ما و به ویژه مسئولین نسبت به حفظ محیط زیست، تکثیر اشجار و جلوگیری از تخحریب منابع طبیعی همت لازم را به خرج دهیم تا همه مردم عزیزمان بتوانند در فضای سالم و با نشاط تنفس کنند.

وی افزود: آنچه در برخی استان‌ها و برخی گوشه و کنارهای کشورمان اتفاق می‌افتد بسیار درد آور است چرا که آلوده شدن آب، تخریب جنگل، منابع طبیعی، آلودگی هوا و ریزگردها برای انسان بسیار درد آور است. 

سخنگوی قوه قضاییه اظهارداشت: ای کاش دولت تلاش‌های خود را در استان خوزستان از هفته‌های قبل انجام می‌داد اما با این حال امیدواریم که همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها بتوانند محیطی سالم و در خور نظام جمهوری اسلامی ایران را برای کشور و هموطنانمان داشته باشند.

وی تصریح کرد: توقع آن است که دولت کارهایی که در تراز مردم و نظام است را انجام دهد ، قوه قضاییه هم به سهم خود برای پیشگیری از تخریب جنگل‌ها، مراتع و تخریب و تصرف منابع طبیعی تلاش‌هایی را کرده است و با متخلفین در این حوزه هم برخورد لازم را انجام خواهد داد.

معاون اول قوه قضاییه افزود: دادسرای محیط زیست در تهران تشکیل شده تا در راستای انفال و منابع طبیعی به صورت تخصصی و جدی به پرونده‌های مربوطه رسیدگی کند و امیدواریم بتوانیم در شهرهای بزرگ و شهرستان‌های دیگر دادسراهای ویژه این موضوع را راه‌اندازی کنیم.

وی تصریح کرد: انشاالله دولت و مجلس هم عنایت ویژه‌ای را در خصوص بودجه‌ای که باید از سال‌های قبل به طرح کاداستر اختصاص می‌دادند را داشته باشند تا با این کار به قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد کشور یاری دهند. البته با تکمیل این بودجه در سراسر کشور در بخش منابع طبیعی و زمین‌های شهری داخل محدوده و خارج از آن یقیناً در جهت جلوگیری از تصرفات اقدامات خوبی صورت خواهد گرفت.

وی در همین زمینه تصریح کرد: عدم تخریب جنگل و منابع طبیعی و زمین‌های کشورمان با اجرای طرح کاداستر کمتر شده که در آن صورت به نفع مردم و کل کشور خواهد بود.

گذشت 28 خانواده اولیای دم از قصاص/ برقراری 200 هزار تماس در یک ماه با قوه قضائیه

غلامحسین محسنی اژه‌ای با اشاره به ارتباط مردم با دستگاه قضایی و لزوم بیشتر شدن این ارتباط گفت: در بهمن‌ماه حدود 200 هزار تماس از طریق تلفن گویا و وب با دستگاه قضایی برقرار شده و مردم از این طریق با ما مرتبط بوده‌اند که البته بیش از 70 هزار تماس درباره مشاوره‌های قضایی بوده است.

وی افزود: اگر همین تعداد نفر سراغ وکیل و حقوقدان می‌رفتند باید هزینه‌های زیادی را پرداخت می‌کردند اما مردم به راحتی می‌توانند در خودرو و منزل با قوه قضاییه تماس بگیرند و مشکلات خود را مطرح کنند البته می‌دانیم که این ظرفیت کم است اما امیدواریم که این تماس‌ها بیشتر شده تا بتوانیم از این ظرفیت استفاده بیشتری کنیم ضمن اینکه برخی از تماس‌ها هم در خصوص معاضدت حقوقی بوده است.

اژاه‌ای گفت: در این تماس‌ها حدود 1300 مورد پیشنهاد و انتقاد بوده است که براساس گزارشات واحدهای مربوطه بسیار مفید بوده است که در بین پیشنهادات موضوعات بدیع شامل کم کردن فرایندهای رسیدگی برخی اقدامات نیروی انتظامی، موارد مربوط به دادسراها، اقدامات دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر بوده است و سعی می‌کنیم تا امکانات بهره‌گیری از این ظرفیت تماس‌های مردمی استفاده کنیم. 

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: در بهمن ماه و البته نیمه دوم دی‌ماه یعنی حدود 45 روز منهای اسفند 28 نفر از کسانی که حق قصاص داشتند و اولیای دم بودند اینها آمدند و از حق قصاص خودشان صرف‌نظر کردند و آن فردی که محکوم به قصاص بود و می‌توانست سلب حیات شود با صرف نظر کردن اولیای دم از قصاص نجات پیدا کرد که این هم امر مطلوبی است و سفارش هم شده که از ابتدای سال تا پایان بهمن ماه 328 مورد از حق قصاص صرفنظر شده است.

وی افزود: چرا می‌گویم صرف نظر چون بعضی‌ها آمدند و می‌گویند رضایت می‌دهیم بدون دیه و ...، بعضی‌ها گفتند از قصاص صرف‌نظر می‌کنیم اما با وجود مبلغی حالا یا مبلغ کمتر یا بیشتر به هر حال صرف‌نظر از قصاص صورت گرفته است.

محسنی اژه‌ای اضافه کرد: البته ما یک مجموعه‌ای از اقدامات در رابطه با بعضی از این پرونده‌هایی که معمولاً شکات زیادی دارد و پرونده‌هایی که به طور طبیعی طولانی می‌شود مثل پدیده شاندیز، شرکت تعاونی اعتبار ثامن، پرونده میزان، پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بعضی از شرکت‌های تعاونی، هرمی‌ها و نگین غرب که شکات زیادی داشتند در این خصوص هم مطالبی هست که اگر فرصت شد در پایان جلسه عرض می‌کنم.

احمد منتظری با وساطت آزاد شد/ رامین وثیقه مورد نظر را تودیع کرد

حجت الاسلام محسنی اژه ای در ادامه صد و نهمین نشست خبری خود با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص نامه احمدی نژاد به ترامپ و اینکه آیا خلاف امنیت ملی نیست؟ گفت: همه ما می دانیم سران طاغوتی آمریکا قابل اصلاح نیستند و کسانی که می خواهند ارتباط بگیرند باید به این نکته توجه کنند اما در این مورد بحث قضایی نیست و دستگاه‌های امنیتی باید پاسخگوی باشند.

وی در خصوص گزارش سازمان بازرسی در خصوص جذب افراد خاص به مترو گفت: اطلاع ندارم که سازمان بازرسی گزارش خود را به دادسرا فرستاده است یا نه.

سازمان بازرسی همواره بازرسی های خود را دارد که اگر تخلف محرز شود آن را به دادسرا ارسال می کند این سازمان بارها به رییس جمهور و معاونان در خصىوص تخلفات دستگاه های اجرایی نامه زده است

اژه‌ای در خصوص دلیل تعلیق حکم احمد منتظری گفت: ظاهرا یکی از مراجع قم وساطت کردند و آن فرد هم تعهدی داده و الان هم این فرد از زندان مرخص شده است اما از جزییات اطلاعی ندارم.

وی در خصوص آزادی یاسین رامین گفت: این فرد با تودیع قرار وثیقه آزاد شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: ابتدا قرار وثیقه بالاتر بوده اما با توضیحاتی که دادند و بررسی هایی که صورت گرفته قرار وثیقه تخفیف پیدا کرده و توانسته تامین کند.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده ثامن الحجج گفت: هیات تسویه تشکیل شده، بیش از 99 درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف شدند، 1 درصد باقی مانده بیشترین پول را داشته اند که برنامه ریزی و تلاش مضاعف است که مردم هرچه زودتر به پول خود برسند و این 3 هزار میلیارد باقی مانده هم پرداخت شود.

اژه‌ای گفت: رکود بازار اجازه نمی دهد برخی اموال فروخته شود امیدواریم دولت در بحث رفع رکود تلاش کند.

صدور کیفرخواست برای یکی از اعضای مرتبط با تیم هسته‌ای/ پرونده به دادگاه رفت

 حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار قضایی فارس، درباره اینکه چندی قبل خبری در برخی محافل خبری منتشر شد مبنی بر بازداشت یکی از اعضای تیم هسته‌ای با نام مخفف «د.ا» که متهم بود به جاسوس و همچنین گفته می شد این فرد دو تابعیتی بوده است. حالا پس از مدتی شنیده شده کیفرخواست برای این فرد صادر شده و پرونده به دادگاه رفته است. لطفا آخرین روند رسیدگی به این پرونده را بفرمایید گفت: فردی در این رابطه مدتی تحت تعقیب بوده و بازداشت شده است.

وی ادامه داد: قرار کیفرخواست برای این فرد صادر شده و پرونده به دادگاه رفته و دادگاه باید رسیدگی کند که ببینند به چه نتیجه ای میرسند.

کوتاهی قوه قضاییه برای تسویه حساب زنجانی صحت ندارد/ احکام در حال اجراست

 حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و نهمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین وضعیت شکایت یکی از سران فتنه از سردار نقدی رئیس سابق بسیج مستضعفین گفت: اطلاعی در خصوص آخرین وضعیت این پرونده ندارم و شرایط همچنان مثل سابق است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص تعلیق حکم اعدام بابک زنجانی تا زمان پرداخت بدهی و انتشار آن در برخی سایت‌ها گفت: این خبر به هیچ وجه صحیح نیست و چنین موضوعی را من نگفته‌‌ام.

وی افزود: البته به نقل از دادستان کل کشور بخشی از این موضوع بازتاب پیدا کرده که حجت‌الاسلام منتظری هم اعلام کرده‌اند که اظهارات ایشان به صورت ناقص در رسانه‌ها در این باره منتشر شده است.

اژه‌ای در توضیح بیشتر این موضوع افزود: این پرونده و حکم آن هم‌اکنون در حال اجرا است و تلاش‌های ما تا امروز این بوده که بابک زنجانی بدهی خود را به شرکت نفت برگرداند و باید این کار را کند البته تا امروز بخشی از اموال در داخل و خارجی از کشور که مربوط به زنجانی بوده است شناسایی شده و زنجانی هم وکالت تام داده تا اموالش را به فروش برسانند و در برخی مواقع نیاز به حضور متهم است که ممکن است در روند بررسی پرونده و تکمیل آن نیاز به سؤال از متهم باشد. ضمن اینکه دو نفر از محکومین به اعدام که در این پرونده با بابک زنجانی دستگیر شده‌اند هم به اعدام محکوم شده‌اند. اما باید تأکید کنم که شاید نیاز به حضور زنجانی باشد و تا پرونده و روند رسیدگی آن تکمیل نشود نیاز به حضور متهم باشد.

وی گفت: یکی از متهمین این پرونده هم توسط ناجا از طریق اینترپل به داخل کشور منتقل شده و روند رسیدگی به پرونده هم در کنار سؤالات انجام شده از بابک زنجانی از وی نیز سؤالاتی مطرح شود اما در مجموع پرونده‌ در حال اجرا است و اگرچه نیاز بود بخشی از حکم اجرا خواهد شد و هر زمان هم مرحله‌‌ای از پرونده تکمیل شد به مرحله بعدی خواهیم رفت اما در مجموع اجرای حکم اعدام بابک زنجانی تعلیق نشد.

اژه‌ای در توضیح بیشتر این موضوع گفت: متأسفانه بابک زنجانی در جاهای مختلف اعلام کرده که من و یا شرکایم اقدام به ارائه تضمین لازم به دستگاه قضایی و بانک مرکزی برای پرداخت بدهی خود کرده‌ایم اما وزارت نفت، دستگاه قضایی و بانک مرکزی در این خصوص کوتاهی کرده است در صورتی که چنین چیزی به هیچ وجه صحیح نیست.

وی ادامه داد: آن کسانی که از خارج و یا داخل از سوی بابک زنجانی اقدام و یا وی آنها را معرفی کرده تا تتمه بدهی بابک زنجانی را به وزارت نفت پرداخت کنند تاکنون این پرداخت انجام نشده است. لذا هیچ کوتاهی از سوی وزارت نفت و دستگاه قضایی صورت نگرفته است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: این زمینه کاملاً فراهم است تا زنجانی و هر کسی که از سوی وی معرفی شده درباره پرداخت بدهی این اقدام را انجام بدهد البته وی با این کار می‌تواند از امتیازات قانونی و تخفیفات مندرج در آن در صورت پرداخت بدهی بهره‌مند شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت عضو هیأت مدیره پرسپولیس که بازداشت شده است گفت: این پرونده همچنان مفتوح و در مرحله تحقیقات مقدماتی دادسرا است ضمن اینکه قرار نهایی هم تاکنون صادر نشده است.

ادامه فعالیت هیأت بررسی حادثه پلاسکو/ برخی افراد را می‌توان به واسطه اظهارنظرشان تعقیب قضایی کرد

 غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت پرونده پلاسکو اینکه و شنیده شده است دو نفر بازداشتی این پرونده ازاد شدند، گفت: هیئتی برای رسیدگی به این پرونده تعیین شده است.

وی افزود: این هیئت مشغول به کار هستند و قرار است اعلام نظر بکنند البته از آزادی دو نفر اطلاعی ندارم.

وی در خصوص اقدامات قوه قضاییه در بحث برخورد با فساد گفت: هجمه هایی از داخل و خارج بر قوه قضاییه وارد است. اخیرا از قول یکی از مدیران وابسته به دولت در جایی نقل شده بود که از حاکمیت قانون خبری نیست.

اژه‌ای ادامه داد: کسی این حرف را زده که خودش در جایگاه مهمی بوده، ان شاالله که این حرف درست نباشد اگر درست باشد جفا است و حتی با یک نگاهی قابل تعقیب است.

وی تصریح کرد: چگونه یک فرد وابسته به دولت می گوید از حاکمیت قانون خبری نیست؟ امیدواریم خدا کمک کند و ما به نقطه مطلوب برسیم.

خبرنگاری گفت رییس قوه قضاییه گفته است که استفاده از رسانه های ضد انقلاب جرم است ، آیا در بحث پوشش اخبار جرم است یا استفاده به عنوان منبع؟

اژه ای در پاسخ گفت: آنکه به صورت ابزاری استفاده می کنند جرم است. اگر کسی از یک شبکه ضد انقللاب به عنوان وسیله استفاده کند جرم است. از مطالبی هم که استفاده می کنند اگر خلاف امنیت ملی، توهین و اهانت باشد جرم است. 

پرونده بقایی همچنان مفتوح است

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در صد و نهمین نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص روند رسیدگی پرونده بقایی معاون اجرایی دولت دهم با توجه به اعلام کاندیداتوری وی گفت: پرونده وی همچنان مفتوح و تصمیم نهایی و قرار نهایی درباره ایشان گرفته نشده است.

وی گفت: تشخیص صلاحیت و احراز آن از سوی شورای نگهبان و هیأت‌های اجرایی در حین اجرای وظایف خود الزاماً داشتن پرونده و یا نداشتن آن نیست.

اژه‌ای گفت: وظیفه شورای نگهبان طبق قانون اساسی کاملاً مشخص است و ممکن است کسی پرونده قضایی داشته و صلاحیت وی تأیید شود اما بالعکس این موضوع هم ممکن است.

سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: داشتن پرونده مفتوح و یا غیر مفتوح الزاماً باعث صلاحیت و یا عدم صلاحیت فردی نیست اما در قانون پیش‌بینی شده که برخی محکومیت‌ها می‌تواند باعث سلب صلاحیت شود.

وی درباره آخرین وضعیت پرونده دانیال‌زاده به ویژه در مرحله دادرسی آن گفت: این پرونده همچنان در مرحله دادسرا است و قرار نهایی آن صادر نشده است.


ادعای بقایی کذب است/ مرخصی عیدانه به مهدی هاشمی بعدا معلوم می‌شود

حجت الاسلام محسنی اژه‌ای در ادامه نشست خبری خود درباره دلیل تمدید مکرر مرخصی مهدی و اینکه عید در مرخصی است یا نه گفت: فعلا که این فرد به زندان برگشته است.

وی ادامه داد: آینده را هم آینده مشخص می کند در مورد دلیل تمدید مرخصی هم جلسه قبل کامل توضیح دادم.

اژه‌ای در خصوص ادعای بقایی مبنی بر اینکه گفته در تمام طول بازجویی ها از او خواسته شده بگوید مشایی جاسوس است گفت: قطعا این حرف صحت ندارد.
موضوع مطلب :
اتفاقا وقتی شما به تاریخ مراجعه می‌کنید، می‌بینید که خنجر شمر را صلح‌طلب‌ها تیز کردند. در صفین هنگامی که حضرت امیر(ع) در اوج اقتدار بودند، اینها گفتند باید صلح کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان در سخنان خود ضمن توصیه به کارآموزان باشگاه توانا برای مطالعه تاریخ اسلام، محل منازعه اصلی دشمن با انقلاب اسلامی را نشستن اسلام ناب بر کرسثی حاکمیت دانست و گفت:‌ چون حریف می‌داند که ما به اسلام ناب حساس هستیم، در همین زمینه دست به تحریف می زند. تاریخ اسلام و تاریخ معاصر است. برای مثال ما در تاریخ صدر اسلام ما شاهد سه صلح هستیم. صلح حدیبیه، حکمیت در جنگ صفین و صلح امام حسن(ع). بر اساس همین سه صلح، ممکن است تحریف کنندگان بگویند اساسا بنای معصومین و ائمه(س) بر این بود که صلح کنند، در حالی که به هیچ وجه این طور نیست.

شریعتمداری افزود: اتفاقا وقتی شما به تاریخ مراجعه می‌کنید، می‌بینید که خنجر شمر را صلح‌طلب‌ها تیز کردند. در صفین هنگامی که حضرت امیر(ع) در اوج اقتدار بودند، اینها گفتند باید صلح کنیم. موقعی که ماجرا رسید به دوران امام حسن(ع)،‌ و سران سپاهشان یک به یک به دشمن پیوستند، امام مظلوم ما را در میدان تنها رها کردند و دم از صلح زدند. اما وقتی به عاشورا رسید، دیگر صحبت از صلح نکردند. وقتی به عاشورا رسید دیگر دم از صلح نزدند، گفتند صلح معنی ندارد، یا بپذیر و بیعت کن، یا تو را می‌کشیم. این‌ها دقیقا همان افراد بودند، همان اشعث‌ها بودند که صلح را به امام علی(ع) تحمیل کردند. حال وقتی شما می‌خواهید به تاریخ اسلام استناد کنید، به کدام یک استناد می کنید؟‌ لذا ‌چون روی این موارد حساسیت هست، ‌مطالعه درباره اینها ضرورت دارد.

مدیرمسئول کیهان به دشمنی ماهوی اسلام ناب با استکبار اشاره کرد و گفت:‌ درگیری ما با نظام سلطه، یک درگیری ماهوی است. یعنی ما ماهیتا با هم درگیر هستیم. پایانی برای آن متصور نیست مگر اینکه یکی از طرفین درگیر، تغییر ماهیت دهند؛ یا ما دست از اسلام ناب در حاکمیت برداریم یا نظام سلطه دست از خوی استکباری‌اش بکشد و به قول حضرت امام(ره)، از خر شیطان پیاده شود. بنابراین چون این دو حالت دیده نمی شود،‌ درگیری ادامه دارد و فقط میدان‌های درگیری تغییر می یابد. توجه به این مسئله از این جهت اهمیت دارد که ما هیچ وقت از دشمن غافل نشویم. به قول حضرت امیر(ع)، نخوابید که دشمن بیدار است. فکر می‌کنم بهترین تعبیر برای دشمن، همان تعبیر حضرت امام(رض) است که آمریکا شیطان بزرگ است. شیطان به دشمنی‌اش سوگند خورده، هرگز از دشمنی اش دست برنمی‌دارد و از همه راه‌ها و مسیرها استفاده می‌کند.

در صفین هنگامی که حضرت امیر(ع) در اوج اقتدار بودند، اینها گفتند باید صلح کنیم. اما وقتی به عاشورا رسید، دیگر صحبت از صلح نکردند. وقتی به عاشورا رسید دیگر دم از صلح نزدند، گفتند صلح معنی ندارد، یا بپذیر و بیعت کن، یا تو را می‌کشیم. 


شریعتمداری با اشاره به میدان نرم نبرد با دشمن گفت: امروزه ما درگیر جنگی هستیم که قبل‌ها به آن جنگ افکار گفته می‌شد و در مقابلش جنگ ابزار بود. بعدها به تدریج به ویژه پس از انتشار کتاب جوزف نای، بحث جنگ نرم پیش آمد. واقعیت این است که انسان‌ها همانطوری عمل می‌کنند که فکر می‌کنند. بنابراین اگر حریف بتواند افکار عمومی را در اختیار بگیرد و مدیریت کند قطعا می‌تواند رفتار عمومی را نیز مدیریت کند.

مدیرمسئول کیهان در ادامه به تفسیر این تعبیر حضرت آقا درباره جنگ نرم پرداخت که در دیدار بسیجیان فرموده بودند: «در جنگ سخت، جسم‌ها به خاک و خون کشیده می‌شوند، ولی روح‌ها پرواز میکنند و می‌روند به بهشت؛ امّا در جنگ نرم، اگر خدای نکرده دشمن غلبه بکند، جسم‌ها پروار می‌شوند و سالم می مانند، ولی روح‌ها می‌روند به قعر جهنم؛ فرقش این است؛ لذا این خیلی خطرناک‌تر است».

شریعتمداری با اشاره به آیه 16 سوره مبارکه حشر گفت:‌ خدای متعال فرمود «کمثل الشیطان اذ قال للانسان اکفر فلما کفر قال انی بری‌ء منک انی اخاف الله رب العالمین». یکی از کارهای شیطان همین است. به انسان می‌گوید کفر بورز، ‌وقتی کفر ورزید،‌ می‌گوید من از تو بیزارم و از خداوند، پروردگار جهانیان می‌ترسم.

مدیرمسئول کیهان در ادامه به جایگاه قدرت نرم پرداخت و گفت:‌ امروز در فرمول قدرت، دیگر ماشین جنگی صدرنشین نیست. نه اینکه جایی نداشته باشد، صدرنشین نیست. به تعبیری توپخانه‌ها از نفس افتاده‌اند. نه اینکه گلوله‌ای شلیک نکنند، که می‌کنند، اما جای خودشان را به رسانه‌ها داده‌اند. این رسانه‌ها هستند که گلوله‌های توهم‌زا شلیک می‌کنند و در پی تغییر باورها هستند. همان چیزی که حضرت آقا به عنوان یکی از اهداف اصلی نفوذ از آن یاد کردند.

مدیرمسئول کیهان گفت:‌ واقعیت این است که شماها باید نقش «تنگه‌دار» را بازی کنید. در جنگ احد رسول خدا(ص) عده‌ای را به حراست و پاسداری از تنگه احد گماردند. فرمودند هر اتفاقی افتاد، تنگه را رها نکنید. ولی آنها وقتی جنگ را مغلوبه دیدند، و دیدند که در میدان غنایم دست به دست می شود، تنگه را رها کردند. غنیمت را در میدان دیدند، اما خالد ابن ولید را که در پس تنگه با لشکریانش آماده بود، ندیدند و نهایتا در جنگ شکست خوردند. رسانه، امروزه تنگه احد است. هر اتفاقی بیفتد، اینجا نباید رها شود. حضرت امیر(ع) در جریان جنگ جمل وقتی پرچم را به دست فرزندشان محمد حنفیه دادند، ‌خطبه کوتاهی می‌خوانند که خطبه 11 نهج ابلاغه است. می فرمایند «تَزُولُ الْجِبَالُ وَ لاَ تَزُلْ، عَضَّ عَلى نَاجِذِکَ، اءَعِرِ اللَّهَ جُمْجُمَتَکَ... اگر کوه‌ها از جاى کنده شوند، تو ثابت و استوار باش، دندان‌ها را بر هم بفشار، کاسه سرت را به خدا عاریت ده، پاى بر زمین میخکوب کن، به صفوف پایانى لشگر دشمن بنگر، از فراوانى دشمن چشم پوش و بدان که پیروزى از سوى خداى سبحان است». شما وظیفه تان این است که از این تنگه مراقبت و محافظت کنید و طبعا برای این امر، لوازم و مقدماتی هست که کار حرفه‌ای،‌ بخشی از این لوازم است.

شریعتمداری با تاکید بر اینگه در کار رسانه‌ای، نگاه باید نگاه اخروی باشد، گفت:‌ بیرون خانه ائمه اطهار و معصومین هیچ خبری نیست. «یا سبو، یا خم می، یا قدح باده کنند، یک کف خاک درین میکده ضایع نشود». بنای انقلاب ما بر اسلام ناب است. گره‌گشائی هایش هم از همین مسیر است. یکی از وظایفی که ما برعهده‌مان است، این است که از زاویه اسلامی به عرصه رسانه نگاه کنیم. البته قطعا منظور این نیست که شما رسانه را به شکل نمادهای دینی و اسلامی دربیاورید،‌ منظور این است که محتوا و جهت‌گیری و هدف گذاری، باید بر مبنای اسلام ناب باشد.

شماها باید نقش «تنگه‌دار» را بازی کنید. در جنگ احد رسول خدا(ص) عده‌ای را به حراست و پاسداری از تنگه احد گماردند. فرمودند هر اتفاقی افتاد، تنگه را رها نکنید. 


مدیرمسئول کیهان در ادامه به توصیه رهبر انقلاب به یکی از مسئولان فرهنگی کشور اشاره کردند که حضرت آقا فرموده بودند(نقل به مضمون)‌ «شما کارتان تبلیغ و ابلاغ است،‌ یعنی باید پیام را برسانید. اگر مخاطبان نیامدند، شما بروید سرغشان(و اشاره شان به جوان ها بود). این را هم از ذهنتان بیرون کنید که جوان‌ها آمادگی بیشتری برای پذیرش فساد دارند،‌ اصلا این طور نیست. آنها پاک ترین نهادها را برای پذیرش حق دارند و اگر دیدید آنها نیامدند، شما سراغشان بروید و اگر دیدید قالبی که شما انتخاب کرده اید برایشان قابل هضم نیست قالب را تغییر دهید. قالب را تغییر دهید نه محتوا را».‌ محتوا اگر تغییر داده شد، همان تحریف است و همان مشکلی است که دیگران داشتند.

شریعتمداری با اشاره به تحریف محتوای اسلام به وسیله منافقین به بهانه جذابیت گفت: منافقین از همین جا شروع کردند. جاذبه‌های ظاهری را واقعا جاذبه تلقی کردند و سراغشان رفتند. بعد مجبور شدند مسیرشان را با جاذبه‌ها همخوان کنند. سرکردگان منافقین می‌گفتند مارکسیسم علم مبارزه است، این مسیر را اصل گرفته و بودند و برای اینکه جاذبه ایجاد کنند، خود را با این مسیر همخوان می‌کردند. برای مثال در مارکسیسم هست که مالکیت باید با تولید باشد. وقتی از آنها سوال می‌شد که پس درباره آیات ارث در قرآن کریم چه می گوئید، پاسخ می‌دادند آیات ارث منسوخ شده است! شاعر گفت «شد غلامی که آب جوی آرد، آب جوی آمد و غلام ببرد». وسط راه منحرف شدند و راه کچ کردند.

شریعتمداری تاکید کرد:‌ از این دایره باید مراقبت کرد. وقتی اسلام ناب آمد همه جا را فتح کرد. وگرنه اسلام‌های قبلی جاذبه ای نداشتند.داستان ما از موقعی شروع شد که اسلام ناب آمد و به کرسی حاکمیت نشست. خدا خیلی به شماها لطف کرده است که در این دوره هستید. خیلی خدا را شکر کنید. ما دلمان می‌خواهد شما وقتی این مسیر را طی می‌کنید از گردنه ها به سلامت عبور کنید. مراقب باشید کانون اصلی همین اسلام ناب است. همه فلش‌های دشمن هم به همین سمت است و نهایتا به این نقطه ختم می شود. امام(ره) در اواخر حیات طیبه‌شان، از اسلام آمریکایی می‌نالیدند. خطر اصلی همین است. تقابل بین اسلام ناب و اسلام آمریکایی است. اسلام آمریکایی سراب است، ظاهر آب را دارد، ولی تشنه را سیراب نمی کند.

مدیرمسئول کیهان گفت:‌ چون اساس و مبنا اسلام ناب است، باید این را حفظ کرد. به قول حضرت امیر(ع) این علم را جز اهل بصیرت نمی‌توانند بلند کنند. حتما به قرآن مراجعه کنید. وظیفه خودتان بدانید حداقل روزی یک حزب قرآن بخوانید و در آن تعمق کنید. نهج البلاغه را حتما بخوانید. صحیفه سجادیه را حتما بخوانید. نهج البلاغه دنیایی است. وقتی وارد می شوید می بینید که پاسخ بسیاری از سوالاتتان آنجاست.

بنای انقلاب ما بر اسلام ناب است. گره‌گشائی هایش هم از همین مسیر است. یکی از وظایفی که ما برعهده‌مان است، این است که از زاویه اسلامی به عرصه رسانه نگاه کنیم.

شریعتمداری در ادامه به مثالی درباره پاسخ‌های نهج‌ابلاغه به پرسش سوالات امروز اشاره کرد و گفت:‌ برای مثال، برای تشخیص اینکه چه کسی باید رئیس‌جمهور شود، می‌توان ملاک‌های چهارگانه‌ای که حضرت امیر(ع) در فرمان خود به مالک اشتر برمی شمارند، مد نظر قرار داد. انسان را باید از این چهار ویژگی شناخت: حزبش، حربش، مردم و بیت‌المال. با چه کسانی دوستی دارد؟ با چه کسانی دشمن است؟ مبادا با مومنان دشمنی بورزد و با فاسدان دوست باشد! چقدر نسبت به بیت الملال حساسیت دارد؟ مبادا مردم را برده بداند!

 شریعتمداری درباره باشگاه خبری-فرهنگی توانا گفت: خیلی خوشحال شدم وقتی شنیدم که چنین ساز و کاری در نظر گرفته شده و فکر می کردم که هنوز در مراحل اولیه به معنی گام های اول است ولی امروز دیدم که گام های بلندی برداشته شده اگرچه هنوز راه باقی است. این یک نیاز بسیار جدی و محسوس بوده و هست؛ و فکر می‌کنم هرچه پیشتر و جلوتر برویم، این نیاز را بیشتر احساس می کنیم و این نیاز هیچ وقت تمام شدنی نیست. سختی در راه خدا لذت دارد. شاهد امروز قاضی فرداست. روزی که روز حساب است، خواهید دید که این پاسداری و نگهبانی شما از این تنگه ها چقدر ارزشمند بوده است.

موضوع مطلب :
اگرچه باید از مجلس بابت پس گرفتن مصوبه خلاف عدالت تشکر کرد ولی باید به رئیس قوه مقننه و بعضی از نمایندگان تذکر دهیم که تهدید منتقدین برای بستن دهان منتقد، میراثی است که اشتباه به ارث برده‌اند.
حاشیه‌های یک مصوبه غیر مردمی در مجلس/ نتیجه رفتار احمدی‌نژادی لاریجانی عقب‌نشینی بود به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:هفته گذشته مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای را به تصویب رساند که در افکار عمومی این‌گونه دست‌به‌دست می‌شد، "مجلس حقوق نجومی برای مدیران دولتی را، قانونی کرد"؛ به دنبال موج ایجاد شده در سطح کشور، رئیس مجلس در دفاع از این مصوبه ادعاهایی را بر زبان جاری کرد که نتیجه‌اش یک‌چیز بود، مجلس مصوبه جنجالی را پس گرفت و عقب‌نشینی کرد؛ اما ماجرا از چه قرار بود؟

*******

نمایندگان مجلس در جلسه علنی آخرین روز هفته گذشته در ادامه بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، ماده 38 این لایحه را با اصلاحاتی به تصویب رساندند   

این ماده در ارتباط با ساماندهی مجموع حقوق و مزایای پرداختی به مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری است که پیش‌ازاین، شورای نگهبان آن را در تعارض با نظام اداری صحیح و مغایر بند 10 اصل سوم قانون اساسی تشخیص داده بود    .

اهالی بهارستان با اصلاح ماده 38 مصوبه قبلی خود تصویب کردند که «مجموع پرداختی ماهانه مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه‌های موضوع ماده 5 قانون خدمات کشوری مصوب 8 مهرماه 1386 و ماده 35 این قانون، «حداکثر دو برابر حداکثر حقوق و مزایای مستمر قابل پرداخت به کارکنان» موضوع تبصره ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری است    .»

نمایندگان در تبصره یک این ماده هم به شورای حقوق و دستمزد اجازه دادند که می‌تواند «با پیشنهاد رؤسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس‌جمهور که ریاست دستگاه‌های اجرایی را بر عهده دارند و بالاترین مقام دستگاه‌های اجرایی، برای مشاغل تخصصی، مدیریتی، واحدهای عملیاتی و مناطق مرزی و محروم تا 60 درصد دریافت‌های موضوع این ماده علاوه بر سقف مقرر منظور کند    .»

با این مصوبه مجلس، سقف حقوق و مزایای «مدیران» که پیش‌ازاین حداکثر 14 میلیون تومان در نظر گرفته شده بود، در صورت تأیید شورای حقوق و دستمزد و امضای رئیس‌جمهور، می‌تواند تا حدود 24 میلیون تومان نیز افزایش یابد.[1] 

چه رفت و برگشتی میان شورای نگهبان و مجلس صورت گرفت؟ 

 نظر اولیه شورای نگهبان درباره ماده 38 لایحه ششم توسعه این بود: اطلاق ماده 38، در تعارض با نظام اداری صحیح می‌باشد، لذا مغایر بند 10 اصل 3 قانون اساسی است .[2] 

 ماده 10 اصل سوم قانون اساسی می‌گوید:‌ «ایجاد نظام اداری صحیح و حذف تشکیلات غیر ضرور ».[3] 

 شورای نگهبان در مرحله بعد و بعد از اصلاحیه مجلس مبنی بر مستثنی کردن چهار گروه (کسانی که در مناطق عملیاتی، مرزی و محروم مشغول هستند و متخصصین) مبنی بر اینکه این چهار دسته می‌توانند 60 درصد بیشتر نسبت به سقف تعیین شده برای مدیران حقوق دریافت کنند، اعلام کرد که ایراد وارده حل نشد و مطرح کرد: «علی‌رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد سابق این شورا در خصوص ماده 38کماکان به قوت خود باقی است ».[4] 

 

در روز چهارشنبه 11 اسفند نیز مجلس دوباره به بررسی ماده 38 پرداخت. کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه به منظور رفع ایراد شورای نگهبان، تبصره یک ماده 38 را به این شرح اصلاح کرد: شورای حقوق و دستمزد می‌تواند با پیشنهاد روسای قوا، وزرا یا معاونان رئیس‌جمهور که ریاست دستگاه‌های اجرایی را بر عهده دارند و بالاترین مقام دستگاه اجرایی، برای مشاغل تخصصی، مدیریت، واحدهای عملیاتی و مناطق مرزی و محروم تا 60 درصد دریافت‌های موضوع این ماده علاوه بر سقف مقرر در این ماده منظور کند    .

به عبارتی، کمیسیون تلفیق برنامه مدیران را نیز مشمول استثنای تبصره یک ماده 38 کرد    .

این اصلاحیه مخالفان سرسختی داشت و احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم و عضو هیئت‌رئیسه مجلس گفت: با این مصوبه حقوق‌های مدیران 24 میلیون تومان می‌شود و این همان حقوق‌های نجومی است    .

پس از اظهارنظر موافقان و مخالفان اصلاحیه تبصره یک ماده 38 به رأی گذاشته شد و با 103 رأی موافق، 44 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید    .

49 نماینده به‌رغم حضور در صحن علنی در رأی‌گیری شرکت نکردند    .

سقف حقوق مدیران چه میزان بود؟ 

نمایندگان مجلس پیش‌تر در جریان بررسی برنامه ششم توسعه، سقف حقوق «همه» مدیران را 14 برابر حداکثر حقوق مصوب (14×950=حدود 14 میلیون) تعیین کردند.[5] 

شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت، مجلس به منظور رفع ایراد (بار اول) شورا، چهار گروه «کسانی که در مناطق عملیاتی، مرزی و محروم مشغول هستند و متخصصین» را از این مصوبه مستثنا کرد و گفت تا 60 درصد مازاد بر این می‌توانند دریافت کنند یعنی نهایت 24 میلیون تومان. 

برای بار دوم شورا ایراد گرفت، کمیسیون تلفیق برنامه به منظور رفع ایراد، «مدیران» را هم مستثنا کرد    .[6] 

به گفته محمد خدابخشی سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه ششم، این کمیسیون در جلسه اخیر خود برای رفع ایراد شورا نگهبان و ازآنجاکه مصوبه قبلی مجلس سبب خروج نخبگان از دولت می‌شود، مدیران دولتی را هم به‌عنوان گروه پنجم به استثنائات ( مشاغل تخصصی در واحدهای عملیاتی،‌ مناطق مرزی و محروم) اضافه کردند که بر این اساس مدیران هم می‌توانند تا 60 درصد بالاتر از سقف تعیین شده برای حقوق و دستمزد مقامات و دستگاه‌های اجرایی حقوق دریافت کنند.[7]

عقب‌نشینی نمایندگان مجلس از تبصره جنجالی

بعد از انتقاد شدید رسانه‌ها، مردم و بعضی از نمایندگان، مجلس عملاً از مصوبه‌ای که صبح از آن حمایت می‌کرد، عقب‌نشینی کرد.

حاشیه‌های یک مصوبه غیر مردمی در مجلس/ نتیجه رفتار احمدی‌نژادی لاریجانی عقب‌نشینی بود«حمیدرضا حاجی‌بابایی» در حاشیه نشست علنی نوبت عصر روز گذشته (شنبه، 14 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بازگشت مجلس به مصوبه قبلی خود درباره سقف حقوق مدیران کشور، گفت: نمایندگان پیش‌ازاین در برنامه ششم توسعه، سقف دریافتی حقوق‌بگیران را 12 میلیون و 600 هزار تومان تعیین کرده بودند و 4 گروه مشاغل تخصصی،مشاغل عملیاتی،مناطق مرزی و مناطق محروم را از این سقف مستثنی کرده بودند که در مصوبه بعدی مدیران نیز به جمع مستثنی شده‌ها اضافه شدند، اما امروز با اصلاح مصوبه مجلس سقف دریافتی همه حقوق‌بگیران از جمله مدیران 12 میلیون و 600 هزار تومان تعیین شد.

رئیس کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در مجلس همچنین گفت: بر این اساس، سقف حقوق دریافتی 4 گروه مستثنی شده از جمله مشاغل تخصصی، مشاغل عملیاتی،مناطق مرزی و مناطق محروم 30 درصد بیش از سقف دریافتی همه حقوق‌بگیران خواهد بود و سقف دریافتی آنان حدود 16 میلیون تومان تعیین شد.[8]

به‌صورت خلاصه روند قانونی شدن حقوق نجومی مدیران توسط مجلس مرحله‌به‌مرحله به شرح زیر است:‌

1- ایراد اولیه شورای نگهبان به ماده 38 که اطلاق در این ماده را در تعارض با نظام اداری صحیح و مغایر بند 10 اصل 3 قانون اساسی دانست که مبادا نظم اداری مختل شود.

2- مجلس به منظور رفع ایراد بار اول شورا، چهار گروه «کسانی که در مناطق عملیاتی، مرزی و محروم مشغول هستند و متخصصین» را از این مصوبه مستثنا کرد و گفت تا 60 درصد مازاد بر این می‌توانند دریافت کنند یعنی نهایت 24 میلیون تومان.

3- شورای نگهبان برای بار دوم از مجلس ایراد گرفت که علی‌رغم اصلاح به عمل آمده، ایراد سابق این شورا در خصوص ماده 38کماکان به قوت خود باقی است.

4- برای بار دوم کمیسیون تلفیق برنامه به منظور رفع ایراد، «مدیران» را هم مستثنا کرد و مجلس رأی‌گیری کرد و این مسئله رأی آورد.

5- انتقاد فعالان رسانه‌ای و گروه‌های سیاسی از اینکه چرا مصوبه مجلس باعث تصویب و قانونی شدن حقوق نجومی مدیران تا 24 میلیون شده است.

6- پاسخ رئیس مجلس در صبح شنبه 14 اسفند 1395: چرا به شورای نگهبان حرفی نمی‌زنید؟ آیا می‌ترسید صلاحیت آقایان را تأیید نکند؟ الآن هم اگر فکر می‌کنید این مصوبه مجلس نادرست است و شورای نگهبان ایراد می‌گیرد، کل تبصره را حذف کنید. بی‌جهت اعتماد مردم را تخریب نکنید. مجلس کار درستی را انجام داد و حقوق مقامات را محدود کرد. کسانی که بحث قانونی کردن حقوق‌های نجومی را در مجلس مطرح می‌کنند، یادشان باشد که فیش‌های حقوقی خودشان در مجلس موجود است.

7- عصر روز شنبه 14 اسفند 1395: نمایندگان مجلس مصوبه جنجالی خود را پس گرفتند و سقف حقوقی مدیران 12 میلیون و 600 هزار تومان تعیین کردند.

سخنی با رئیس مجلس

آقای لاریجانی صبح روز شنبه خطاب به افرادی که نسبت به مصوبه بی مبنا و بی‌اساس مجلس انتقاد کرده بودند گفت: من نمی‌خواهم نام بعضی از آقایانی که حرف‌هایی را مطرح کرده‌اند را بیان کنم؛به دلیل اینکه این افراد سابقه در مجلس دارند و دریافتی‌های آنان از مجلس مشخص است؛بنابراین آن‌قدر جانماز آب نکشند و بنده اطلاع دارم که چگونه بوده‌اند و من نمی‌خواهم بیش از این در رابطه با این موضوع صحبت کنم.[9]

لاریجانی همچنین گفت: شما چرا به شورای نگهبان این موضوع را نمی‌گویید؟ شورای نگهبان عامل این مسئله بوده که با بخش مدیریتی مصوبه مشکل دارد؛ البته به نظر من خیلی مسئله مهمی نیست؛ یعنی به مقامات تخصیص داده نمی‌شود، چرا شما به شورای نگهبان چیزی نمی‌گویید؟ لابد می‌ترسید صلاحیت آقایان را رد کند.[10]

حاشیه‌های یک مصوبه غیر مردمی در مجلس/ نتیجه رفتار احمدی‌نژادی لاریجانی عقب‌نشینی بودفارغ از اینکه ادعای لاریجانی درست است یا خلاف واقع، آیا این ادبیات در شأن رئیس مجلسی است که عصاره فضائل ملت است؟ اینکه منتقدین را تهدید می‌کنید، چه معنایی دارد؟ تهدید و اتهام شما بر اساس چه مبنایی است؟ یادتان می‌آید در یکشنبه سیاه مجلس که شما و احمدی‌نژاد مسبب اصلی آن بودید، رهبر انقلاب درباره اتهامات بی‌اساس احمدی‌نژاد نسبت به شما چه فرمودند؟ به نظر می‌رسد آزموده را آزمودن خطا است.

جناب آقای لاریجانی، آیا شأن شورای نگهبان این است که با یک انتقاد افراد را رد صلاحیت کند؟ آیا فقهای شورای نگهبان عدالتشان در همین حد است که بر اساس انتقاد دیگران، رأی به صلاحیت یا عدم صلاحیت افراد بدهند؟ به نظر می‌رسد باید قدری در رفتار و اهدافتان و همچنین ادبیاتتان، تأمل و بازنگری کنید.

 


[1]-http://www.mashreghnews.ir/fa/news/697417

[2]-http://www.icana.ir/Fa/News/323036

[3]-http://rc.majlis.ir/fa/law/show/133613

[4]-http://yon.ir/KX56

[5]-https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/11/29/1330743/14-

[6]-http://www.irinn.ir/fa/news/486164

[7]-https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/12/10/1341806

[8]-http://www.icana.ir/Fa/News/326538

[9] -http://www.icana.ir/Fa/News/326393

[10]- همان
موضوع مطلب : ماجرای تصویب حقوق 24 میلیونی, حاشیه‌های مصوبه غیرمردمی
1   2   3   4   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 518
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078560
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 518
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078560