سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
شواهد حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان با سرمستی از پیروزی لیست خود در تهران، خود را فاتح مجلس آینده می‌بینند و بر همین اساس زمین بازی تغییر کرده و فشار به روحانی وارد فاز دیگری شده است، بازی‌ای که روحانی هر حرکتی انجام دهد، نتیجه‌اش به نفع اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و رئیس‌جمهور هیچ امتیازی کسب نخواهد کرد.

چرا روحانی مقابل فشار اصلاح‌طلبان عقب‌نشینی کرد؟ به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از مشرق:عصر امروز اولین نشست خبری حسن روحانی بعد از انتخابات هفتم اسفند با اصحاب رسانه بود، درباره این نشست گفتنی‌ها بسیار است، اما آنچه به دنبال بررسی‌اش هستیم، اظهارات رئیس‌جمهور درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور اسبق است.

در این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق می‌پرسد:     آقای خاتمی بیش از یک سال است که ممنوع‌التصویر است و در این خصوص اظهارنظرهای مختلفی شکل گرفت، آقای اژه‌ای گفتند این تصمیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است؛ به‌صورت شفاف بگویید شما به‌عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی اقدامی کردید؟ که رییس‌جمهور در ابتدا به شوخی گفت می‌گویند "دروغ گفتن حرام است ولی راست گفتن که واجب نیست" و سپس افزود: در شورای عالی امنیت ملی صحبت‌هایی شده، اما هیچ مصوبه‌ای در این شورا در مورد حضرت آقای خاتمی وجود نداشته است.

از روز اول تا الآن که بنده در این شورا حضور داشتم هیچ مصوبه‌ای وجود نداشته و ندارد و در هیچ دوره‌ای مطرح نبوده است،     دبیرخانه هم حق ندارد مصوبه‌ای صادر کند.[1]

روحانی افزود: من از آقای شمخانی پرسیدم گفتند در دبیرخانه مصوبه‌ای در این خصوص وجود ندارد    . اگر هم هست غیرقانونی است و این حرف‌ها به شوخی بیشتر شباهت دارد تا واقعیت    .[2] 

اول:

خبرنگار روزنامه شرق به معاون قوه قضاییه دروغی نسبت داده است که پیگیری آن مربوط به معاون اول و دادستان است و باید تأسف بخوریم که رییس‌جمهور هنوز نمی‌داند مواضع رسمی درباره این موضوع چیست.

حجت‌الاسلام اژه‌ای در تاریخ 22 آذر 94، در جواب به سؤالی درباره ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات، به صراحت اعلام می‌کند این ممنوعیت هیچ ربطی به دبیرخانه ندارد و مربوط به قوه قضائیه است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص ممنوع‌التصویر بودن رئیس دولت اصلاحات و اینکه براساس تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب، دادستان نمی‌تواند حکمی صادر کند، حال سؤال این است که دستور دادستان براساس کدام قانون است؟ افزود: شورای امنیت ملی در موضوعات مختلف دو مصوبه دارد، یکی مصوباتی که خود شورای امنیت ملی مسائلی را طرح می‌کند که بشود یا نشود و دیگری، مصوبه‌ای که به دبیرخانه ارجاع می‌دهد    .

وی ادامه داد: تعیین رعایت مصادیق آن، برخی برعهده دبیرخانه شورا محول می‌کند، مثلاً کرسنت و برخی مسائل مانند برجام که مصوبه شورای عالی امنیت ملی دارد    .

اژه‌ای با بیان اینکه رسیدگی به مسائل کیفری دومرحله‌ای است، گفت: تعیین رعایت مصادیق برعهده دبیرخانه است    .

وی افزود: شورای امنیت ملی کلیاتی تعیین کرد و دبیرخانه تعیین مصادیق کرد. این دستور دبیرخانه نیست بلکه دستور دادستان است و منشأ آن تصمیم دبیرخانه و تعیین مصادیق دبیرخانه است .

محسنی اژه‌ای یادآور شد: دادستان حکم صادر نمی‌کند ولی دستور قضایی صادر می‌کند، بسیاری از کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، دادستان می‌تواند دستور قضایی صادر کند تا زمانی که خلاف آن ثابت نشده یا لغو نشده باشد و تا زمانی که دستور قضایی به قوت خود باقی بماند، لازم‌الاطاعه برای همگان است و اگر تخلفی کند، طبق قانون برخورد می‌شود.[3]

دوم:

اگرچه این‌چنین موضع‌گیری روحانی و بی‌اطلاعی از مواضع قوه قضائیه برای شخصی در سطح رئیس‌جمهور قابل قبول نیست ولی باید بپذیریم که روحانی تمایل دارد در زمین اصلاح‌طلبان بازی کند یا توسط آن‌ها بازی بخورد.

شواهد حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان با سرمستی از پیروزی لیست خود در تهران، خود را فاتح مجلس آینده می‌بینند و بر همین اساس زمین بازی تغییر کرده و فشار به روحانی وارد فاز دیگری شده است، بازی‌ای که روحانی هر حرکتی انجام دهد، نتیجه‌اش به نفع اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و رئیس‌جمهور هیچ امتیازی کسب نخواهد کرد.

رفتارها و مواضع چند روز اخیر نشان می‌دهد فشار اصلاح‌طلبان بر دولت یازدهم تأثیراتی نیز داشته است و پاسخ این‌چنینی روحانی تأییدی بر این مدعا است.

سوم:

به نظر می‌رسد، روحانی در مصاحبه امروز با رسانه‌ها با تعابیر تحریک کنند درباره انتخابات از یک‌سو و تمرکز بر ممنوع‌التصویری خاتمی از سوی دیگر، به دنبال تحریک طرف مقابل است؛ گویی مفهوم اعتدال در صورت آرامش رقیب به دکان بی‌مشتری شباهت می‌یابد و نیازمند ایجاد بحران است.

روحانی در این سی ماه این هنر را داشته است که در غیاب کارآمدی با قطب‌بندی‌های کاذب و تولیدی، اعتدال را گران‌تر بفروشد و در فضای فعلی و در غیاب بعضی از اصولگرایان مؤثر در مجلس، درصدد تحریک آن هستند تا در دور دوم نیز دوگانه افراط - اعتدال را مبنای عملیات انتخاباتی قرار دهند.

چهارم:

تحلیل‌گران معتقدند سوم شدن روحانی در انتخابات خبرگان رهبری و در استان تهران، ناکامی لیست یاران اعتدال در سراسر کشور و همچنین پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس در تهران، روحانی را در بدترین وضعیت سیاسی قرار داده است و روحانی برای عبور از شکست اعتدال مقابل اصلاحات، به دنبال همکاری در بعضی از زمینه‌های درخواستی از سوی طیف افراطی و حامی فتنه است و موضوع گیری عصر امروز رئیس‌جمهور در این قالب قابل‌تحلیل است.

پنجم:

روز گذشته نقل‌قولی از سوی حجت‌الاسلام ناطق نوری درباره روحانی منتشر شد که قابل‌تأمل است، ناطق به روایتی از اصرار حسن روحانی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری‌اش در سال 92 اشاره می‌کند.

او در توضیح این روایت می‌گوید: "مثلاً در همین مسئله ریاست‌جمهوری هم آقای روحانی خیلی به من اصرار می‌کرد. آقای هاشمی هم به من اصرار می‌کردند که شما بیا. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در مجمع تشخیص مصلحت نظام که هستیم بعد از جلسه رسمی، ناهار را نزد آقای هاشمی می‌مانیم. چند نفر هستیم که ناهار را بعد از جلسه مجمع با هم می‌خوریم که عده‌ای هم شوخی می‌کنند و ما را (انجمن اسلامی مجمع) خطاب می‌کنند. در این گروه قبل از انتخابات 92بحث بر سر این بود که رییس‌جمهور چه کسی باشد؟ همه این افراد به من اصرار می‌کردند که کاندیدا شوم."

ناطق نوری می‌افزاید:‌ "یادم هست که یک روزی آقای روحانی همین بحث را مطرح کرد که آقای هاشمی گفت: "خب شما هر دو بیایید." آقای روحانی گفت: این‌طوری که نمی‌شود و من همیشه نفر دوم فلانی بوده‌ام و ایشان اگر بیاید من حتماً نمی‌آیم."من گفتم: "بنده چون قطعاً تصمیم دارم نیایم بنابراین شما بیا و اگر آمدی من حمایت می‌کنم" و تا اندازه‌ای هم که از دستم برمی‌آمد، وظیفه‌ام را انجام دادم؛ راضی هم هستم و برای موفقیت ایشان هم همواره دعا می‌کنم."

بر اساس نقل‌قول ناطق، روحانی از اینکه همیشه در جایگاه فرد دوم انجام وظیفه می‌کرده است، ناراحت بوده و هست به‌خصوص اینکه هاشمی رفسنجانی نیز بر این مدعا مهر تأییدی زد و اعلام کرد آرای روحانی در انتخابات 92 سه درصد بود و وقتی من از وی حمایت کردم، به پنجاه‌درصد رسید، این اظهارنظر هاشمی نشان می‌دهد روحانی بدون حمایت دیگران نمی‌تواند به جایگاه اولی برسد، حال سؤالی که مطرح می‌شود این است، آیا با لغو ممنوعیت‌های سیاسی – قضایی بعضی از افراد، اصلاح‌طلبان توجهی به روحانی خواهند داشت؟ جواب سؤال مشخص است، در صورت حضور این اشخاص در جامعه، بدنه و رؤسای اصلاح‌طلبی نه‌تنها توجهی به روحانی ندارند بلکه در اولین حرکت، رحم اجاره‌ای را از رئیس‌جمهور پس خواهند گرفت و روحانی از جایگاه اولی پایین آمده و دیگر به مقام دومی هم نخواهد، حال معلوم نیست چرا روحانی برای ریاست خودش هم که شده توجهی به زمین‌بازی نمی‌کند و لحظه‌به‌لحظه پاس گل به رقیب اصلی خود می‌دهد!

ششم:

اینکه جریان اصلاح‌طلب به فکر قدرت است و به فکر مردم نیست واقعیتی است که در سال‌های اخیر مصادیق بسیاری برایش وجود دارد، ولی باید حواس روحانی را بیش‌ازپیش به مواضع اصلاح‌طلبان جلب کرد.

محمدرضا عارف نفر اول انتخابات تهران و رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه بعد از دور دوم انتخابات مجلس باید بلافاصله وارد فضای انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در سال 96 شویم، گفت: در سال 96 نیز دو انتخابات مهم در پیش رو قرار دارد و در 13 ماه باقی‌مانده باید به‌درستی برای این انتخابات برنامه‌ریزی صورت بگیرد. باید در مجلس وعده‌ها و تعهداتی که به مردم دادیم را اجرا کنیم. این تعهد محدود به کسانی که وارد مجلس شدند نیست بلکه به کل جریان اصلاحات مربوط می‌شود؛ عارف همچنین می‌گوید: همه می‌دانستیم که اگر در انتخابات 94 پیروز نمی‌شدیم در انتخابات 96 به مشکل جدی برمی‌خوردیم. به همین دلیل کسب اکثریت در این انتخابات برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.[4]

اظهارات عارف در حالی صورت می‌پذیرد که قطعاً نیاز مردم، برنامه‌ریزی مجلسی‌ها برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی است ولی اصلاح‌طلبان هنوز وارد مجلس نشده‌اند، به دنبال رفع حصر، رفع ممنوع‌التصویری خاتمی و پیروزی در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری است، لذا در این دیدگاه نه توجه به دولت روحانی وجود دارد، نه توجه به مشکلات اقتصادی جامعه و نه برنامه‌ریزی برای همکاری با دولت یازدهم،بلکه در این نگاه دولت تدبیر مانعی بر سر راه اصلاحات تلقی می‌شود و باید از میان برداشته شود.


[1] -http://baharnews.ir/news/103075/

[2] -http://mashreghnews.ir/fa/news/544590

[3] -http://www.mashreghnews.ir/fa/news/507875

[4] -http://baharnews.ir/news/103050/
موضوع مطلب : ورود دولت به فاز افراط‌ - اعتدال
برخلاف صحبتهای امروز رئیس جمهور اقتصاددانان معتقدند که برجام هیچ تاثیری بر اقتصاد کشور نداشته است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از نسیم؛"با وجود گذشت 46 روز از اجرای برجام هیچ تغییری در اقتصاد کشور ایجاد نشده است" این جمله ای است که منتقدان حسن روحانی این روزها به طور گسترده ای در رسانه ها و محافل مختلف مطرح می کنند، اما رئیس جمهور آن را قبول ندارد.

رئیس دولت یازدهم امروز در یک نشست خبری و در پاسخ به خبرنگار یک رسانه انگلیسی که گفته بود برجام تاثیری بر اقتصاد کشور نگذاشته و به نظر می رسد فقط محدوده اثر گذاری آن بر خیابان پاستور بوده است گفت: «مردمی که سوار هواپیما می‌شوند برجام را لمس می‌کنند. مردم ما برجام را در قطار هم حس می‌کنند. مردم به خوبی برجام را لمس می کنند. هم سانتریفیوژ در فردو و نطنز می چرخد و هم بانک مرکزی می‌چرخد؛ وزارت صنایع در آخرین گزارش می‌گوید با 102 شرکت خارجی برای سرمایه گذاری مذاکرات را به اتمام رساندیم و همه چیز آشکار است؛ برجام یک مثل آفتاب تابان است چشم ها را باید باز کرد.»

این سخنان روحانی منتقدان زیادی دارد و خیلی از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی صحبتهای امروز رئیس جمهور را قبول ندارند. آنها معتقدند که برجام نه تنها تاثیری بر زندگی مردم نداشته بلکه در برخی از موارد اثر منفی بر فعالیتهای اقتصادی داشته است، زیرا وعده هایی که دولت درباره برداشته شدن محدودیت های اقتصادی بعد از برجام داده بود محقق نشده و همین مسئله هم به سردرگمی فعالان اقتصادی انجامیده است.

انتقاد اغلب کارشناسان اقتصادی به روحانی و تیم اقتصادی او در دو سال و نیم گذشته این بوده که آنها کاملا دست روی دست گذاشته اند و چشمهای خود را فقط به میز مذاکرات هسته ای دوخته اند که همین مسئله رکود اقتصادی را تشدید کرده و اقتصاد ایران را به عارضه بی برنامگی دچار کرده است. به همین بهانه پای صحبت 8 اقتصاددان نشستیم و نظرات آنها را در خصوص صحبتهای امروز حسن روحانی جویا شدیم:

دکتر ایمان باستانی فرد- عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان:  بعد از برجام واردات افزایش یافته و متاسفانه ایران بازار مصرف خارجی ها شده است. اینکه اقای روحانی میگوید همه برجام را لمس کرده اند، فکر میکنم منظورشان این است که کالاهای وارداتی زیاد شده وگرنه تولید که نمی‌تواند ظرف مدت 46 روز بهبود یابد. در مدت مذکورتولید هیچ رونقی نداشته. کاهش تورمی که آقای روحانی از آن سخن میگوید عمق رکود را بیشتر کرده است و مایه افتخار نیست!


دکتر عبدالمجید شیخی- اقتصاددان- نویسنده کتاب توسعه و برنامه ریزی: من بهبودی در اقتصاد ایران بعد از برجام ندیدم. نمیدانم آقای رئیس جمهور این بهبود را چگونه حس کرده اند؟! این بهبود برای مردم عادی و فقرا اصلا قابل لمس نبوده است. آقای روحانی در سخنان خود فرمودند تا قبل از برجام، کشور به سختی میتوانست یک میلیون بشکه نفت بفروشد اما امروز یک میلیون و چهارصد هزار بشکه نفت میفروشد! من به ایشان میگویم این مایه افتخار نیست آقای رئیس جمهور! افزایش فروش نفت یعنی گرایش بیشتر دولت به خام فروشی.

دکتر ساسان شاه ویسی- اقتصاددان: تعجب میکنم از اینکه رئیس جمهور در نشست خبری امروزشان گفتند مشکل سوئیفت حل شده است. فعالان اقتصادی در رسانه ها بارها گلایه کرده اند که نمیتوانند به راحتی نقل و انتقال پول را انجام دهند. این را باید فعالان بازار بگویند که این حرف ایشان را نقض کرده اند. نکته بعد درباره وضع بازار است. تورم کاهش یافته اما این کاهش به دلیل تشدید رکود بوده است نه نقش دولت. من رونقی بعد از برجام در کشور نمی بینم.


دکتر حجت اله عبدالملکی- اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق- هیچ رونقی در بازار بعد از برجام مشاهده نمیشود. اگر رونقی هست در بین مردم عادی نیست، شاید پاستورنشینان این رونق را در حال حاضر لمس میکنند! آمارها نشان میدهد واردات به کشور افزایش یافته و این یکی از ثمرات برجام است. تورم کاهش یافته اما کاهش تورم به دلیل سیاستهای دولت نبوده است. آقای روحانی کاهش تورم را مایه افتخار دولت نداند، چرا که برای کاهش آن زحمت نکشیده است.


دکتر محمود دهقانی اقتصاددان و عضو هیات علمی موسسه امام خمینی(ره): این که برجام در زندگی مردم حس نمی شود، مسئله‌ای طبیعی است و مشخص نیست آقای روحانی و دیگر دولتمردان چگونه این سخنان را به زبان می‌آورند. ایشان طوری صحبت می‌کنند که انگار در میان مردم نیستند. درحال حاضر مشاهده می شود که برجام با وجود هزینه های زیادی که کشور برای آن متحمل شده مزایای اندکی داشته است و متاسفانه از همین مزایای اندک هم استفاده نمی شود. متاسفانه اقتصاد مقاومتی در دولت فراموش شده و همه تمرکز بر عملیاتی شدن برجام است، اما متاسفانه ثمره خاصی برای ما نداشته است.


دکتر وحید شقاقی شهری  اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی: آقای روحانی گفت با 102 شرکت خارجی تفاهمنامه امضا کردیم، باید بگویم اگر دولت تمام تلاشش را هم بکند نباید امیدوار باشد که بتواند بیش از ده میلیارد دلار جذب سرمایه گذاری خارجی داشته باشد. نباید به سرمایه خارجی اینقدر دل بست. من به دولت تذکر میدهم اینقدر روی سرمایه خارجی حساب باز نکند. افزایش فروش نفت خام ضد اقتصاد مقاومتی است!


دکتر ابوالقاسم حکیمی پور- دکترای اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا- واقعیت این است که برجام تاثیر زیادی بر زندگی مردم نداشته است، نمیدانم آقای رئیس جمهور از کدام رونق سخن میگویند؟! توصیه میکنم ایشان سری هم بازار بزنند تا رکود را به طور کامل لمس کنند! احساس میکنم برخی سخنان اشتباه اقتصادی ایشان ناشی از مشاورتهای غلط برخی از مشاورانشان باشد.

دکتر پرویز جلیلی کامجو اقتصاددان و استادیار اقتصاد دانشگاه آیت الله بروجردی لرستان: ما در تئوری های اقتصادی بخشی را نداریم که نشان دهد برداشته شدن تحریم که سیاست طرف عرضه است، بتواند در عرض 45 روز بر اقتصاد کشور اثر گذار باشد. نه تجربه ای برای اثبات سخنان آقای رئیس جمهور وجود دارد و نه سیاستی این سخنان را تایید می کند. به لحاظ تجربی هم باید از آقای روحانی پرسید آیا برجام تورم و بیکاری را کم کرده که ایشان می فرمایند در زندگی مردم قابل لمس است؟!! از حجم نقدینگی جلوگیری کرده، صادرات نفت ما را افزایش داده و یا شاخص های فضای کسب و کار را تغییر داده است؟ نمی توان به همین شکل از روی هوا حرف زد، در حال حاضر مردم در این 45 روز همچنان بیکاری و تورم را لمس می کنند.
موضوع مطلب :
یکشنبه 94 اسفند 16 :: 2:19 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
بابک زنجانی به اعدام محکوم شد
حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای از صدور حکم پرونده بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده فساد نفتی در دادگاه بدوی خبر داد و گفت: دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از دانا:حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در نود و سومین نشست خبری با اصحاب رسانه از صدور حکم پرونده بابک زنجانی و دو متهم دیگر پرونده فساد نفتی در دادگاه بدوی خبر داد و گفت: دادگاه بدوی این سه متهم را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است.

وی ادامه داد: علاوه بر اعدام به رد مال به شاکی ( شرکت ملی نفت ایران ) و همچنین به جزای نقدی معادل یک چهارم پولشویی محکوم شده است.
موضوع مطلب : اعدام, بابک زنجانی, حکم اعدام بابک زنجانی
سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد: دادگاه، بابک زنجانی و همدستانش را مفسد فی الارض تشخیص داد و به اعدام محکوم کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از باشگاه خبرنگاران:حجت‌الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در نود و سومین نشست خبری خود درباره حکم بابک زنجانی گفت: حکم بابک زنجانی و دو متهم نفتی دیگر در دادگاه بدوی صادر شده است. دادگاه آنها را مفسد فی الارض تشخیص داده و به اعدام محکوم کرده است.
* حکم متهمان پرونده ارزی به زودی صادر می‌شود
وی با بیان اینکه محاکمه متهمان پرونده ارزی به اتمام رسیده گفت: به زودی حکم متهمان صادر می‌شود و براساس کارشناسی صورت گرفته 181 میلیارد تومان درآمد مِن‌الغیر حقی و ناشروع برآورد شده است.
سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: 10 نفر از متهمان این پرونده محاکمه شده‌اند که 6 نفر از آنها به همراه وکلایشان به صورت حضوری دادگاهی شده و بقیه که فراری هستند به صورت غیابی دادگاهی و حکمشان صادر شده  است.
* 147 هزار سپرده‌گذار پولشان را از موسسه ثامن‌الحجج گرفتند
وی با اشاره به پرونده موسسه و شرکت تعاونی اعتباری ثامن‌الحجج اظهار داشت: 147 هزار نفر از سپرده‌گذاران تاکنون در مجموع 380 میلیارد تومان پول از موسسه ثامن‌الحجج دریافت کرده‌اند.
معاون اول قوه قضائیه تصریح کرد: در گذشته میزان دریافتی هر نفر تنها 3، 5 و 10 میلیون تومان بود که اکنون تا 20 میلیون تومان هم به سپرده گذاران پرداخت می شود که بزودی با تلاش دادستانی و بانک مرکزی این رقم بالا رفته و همه سپرده گذاران به پول خود خواهند رسید.
* سرمایه‌گذاری جدید در پدیده شاندیز
حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای با بیان اینکه در پرونده پدیده شاندیز نیز براساس اطلاعات ستادی که در استان و به پشتیبانی از تهران تشکیل شده هئیت مدیره جدیدی انتخاب شده است،‌ افزود: افراد حقیقی و حقوقی برای سرمایه‌گذاری جدید در پدیده شاندیز اعلام آمادگی کرده‌اند و امیدواریم این پروژه کار خود را به زودی به اتمام برساند.
* اعلام حکم 46 نفر از متهمان اختلاس 3هزار میلیارد تومانی
سخنگوی قوه قضائیه در مورد تعدادی از متهمان پرونده 3 هزار میلیارد تومانی نیز اظهار داشت: 46 نفر این پرونده عمدتا مربوط به بانک صادرات بودند که جلسات دادگاه آنها به اتمام رسیده و طی هفته جاری و آینده حکمشان صادر خواهد شد.
وی تصریح کرد: همچنین متهمانی که به عزاداران امام حسین (ع) در سفی‌آباد دزفول حمله کرده بودند دستگیر شده و به دادگاه فرستاده شده‌اند.
معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: در این حمله دو نفر شهید و 3 نفر مجروح شدند که در وقت مقرر دادگاه متهمان برگزار خواهد شد.
* تعیین مبلغ دیه برای سال جدید

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای با اشاره به رقم دیه سال 95 نیز بیان داشت: براساس قانون، قوه قضائیه باید در آخر هر سال با بررسی‌های انجام داده قیمت جدید دیه را اعلام کند،‌ برهمین اساس در جلسه عالی قوه قضائیه که هفته گذشته برگزار شد مبلغ دیه سال جدید براساس گزارش‌های میدانی و تورم ،‌190 میلیون تومان برای ماه‌های غیر حرام مشخص شد که این رقم در ماه‌های حرام با یک سوم دیه جمع‌ می‌شود.
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به پرونده قتل شهردار سابق در مهاباد نیز گفت: قاتلین اعم از مشاور و معاونین در قتل شناسایی و دستگیر شدند که مشخص شد این قتل با انگیزه شخصی و خانوادگی صورت گرفته است.
* کشف 1300 کیلو مواد مخدر در کرج

وی با بیان اینکه طی سه ماه گذشته مواردی از کشف موادمخدر به صورت عمده در کشور انجام شده است، گفت: در روز هفتم دی ماه هزار و 300 کیلو تریاک، مورفین و هروئین از چند قاچاقچی در کرج کشف و ضبط شد.
معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: روز 28 دی ماه نیز در جاسک هزار و 920 کیلو تریاک کشف و ضبط شد و در روز یازدهم دی ماه ، 275 کیلو هروئین در کامیونی با ظاهر حمل میوه در شهرستان بم کشف و افراد دستگیر شدند.
حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای همچنین تاکید کرد: در منطقه رودبار جنوب نیز روز گذشته هزار و 345 کیلو تریاک کشف و ضبط شد.
* تشکیل 206 پرونده درباره تخلفات انتخاباتی

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به خرید و فروش رای در برخی از استان‌ها اظهار داشت: در استان‌هایی که به ما خبر داده‌اند 206 پرونده در مجموع تشکیل شده و در 5 استان نیز خبر تکمیلی را نداده‌اند و در مورد خرید رای 3 مورد بیشتر نبوده است.
* ماجرای پرداخت پول به حزب اعتدال و توسعه

وی در مورد دادن پول به رئیس حزب اعتدال و توسعه افزود: به شخص آقای نوبخت پولی داده نشده و شخصی به حزب کمک کرده است و این مسئله برای مدت‌ها پیش بود و پرونده مختومه شده است.
معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه ایا در مورد توهین آقای قاضی‌پور نماینده مجلس مدعی العموم وارد شده است،‌ گفت: در این خصوص اطلاعی ندارم و نمی‌دانم مدعی اعموم وارد شده است یا نه.
* نمی‌توانیم حبس را از مجازات‌ها حذف کنیم


حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای با اشاره به اقدامات دستگاه قضا برای رفع مشکلات در مجازات‌های جایگزین تصریح کرد: مجازات‌های جایگزین باید زمینه‌اش فراهم شود که یک بخش آن آمادگی مراکزی است که باید متهم را بپذیرند چرا که اگر آمادگی کامل از طرف دستگاه پذیرفته نشود منجر به یک سری محدودیت‌ها می‌شود. لذا سیاست ما این است که تعداد زندانیانمان کم شود و به جای حبس مجازات‌های بازدارنده داشته باشیم اما باید بگویم که نمی‌توانیم حبس را از مجازات حذف کنیم.
* مواد مخدر صوتی نداریم

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد شایع شدن مخدرهای صوتی گفت: کارشناسان می‌گویند ما مواد مخدر صوتی نداریم البته ممکن است بعضی اصوات مضر باشند اما در این خصوص پرونده‌ای به این معنا تشکیل نداده‌ایم.
وی با اشاره به آخرین وضعیت پرونده حمله به سفارت عربستان افزود: 3 یا 4 نفر از آنها در دادسرای ویژه روحانیت هستند اما اطلاعی ندارند که آزاد شده‌اند یا نه اما کسانی که در دادسرای تهران بودند با قرار مناسب آزاد شدند. 

* در مورد اظهارات معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده
معاون اول قوه قضائیه در مورد اظهارات مولاوردی در خصوص اعدام افراد در زاهدان گفت: دادستان زاهدان علیه وی گزارشی نوشته و تقدیم دادگاه کرده‌اند که این مسئله در دادسرای زاهدان رسیدگی خواهد شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای  با اشاره به پرونده 12 هزار میلیاردی خاطر نشان کرد: پرونده در آستانه صدور کیفرخواست است.
* جلوگیری از ورود رئیس دولت اصلاحات به مراسمی با حکم دادستانی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه دادستان از ورود رئیس دولت اصلاحات برای شرکت در مراسمی جلوگیری کرده است، آیا صحت دارد، گفت: بله، به حکم دادستان از ورودش به مراسم جلوگیری شد.
وی با  اشاره به برخی شایعاتی در مورد حصر رئیس دولت اصلاحت تصریح کرد: چنین چیزی صحت ندارد.
* اعلام حکم 45 نفر از کارمندان و مدیرعاملان بانک صادرات

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به پرونده 45 نفر از کارمندان و مدیرعاملان بانک صادرات نیز گفت: دادگاه این افراد تمام شده و به زودی حکمشان صادرمی‌شود که البته حکم پرونده‌هایی نظیر بابک زنجانی، ارزی و یا بانک صادرات بدوی بوده و طبیعتا آن‌ها می‌توانند اعتراض کرده و به دادگاه تجدید نظر فرستاده شود.

* روزنه امیدی برای تحویل خاوری وجود ندارد

وی با اشاره به پرونده خاوری بیان داشت: معتقدم هیچ روزنه‌ امیدی برای تحویل خاوری وجود ندارد اگرچه دوستان در پلیس بین‌الملل امید دارند که این شخص توسط کشور مربوطه به ایران فرستاده شود.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به پرونده احمدی‌نژاد نیز تاکید کرد: احمدی‌نژاد در برخی پرونده‌ها بعنوان شاکی و در برخی دیگر بعنوان شخصی که از وی شکایت شده قرار دارد که البته برخی پرونده‌های شکایت شده از وی جزئی بوده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای ادامه داد: برخی شکایت‌ها نیز از مجلس به قوه قضائیه فرستاده شده که باید بررسی شود.

* درباره پرونده شکایت احمدی‌نژاد از جهانگیری

سخنگوی قوه قضائیه گفت:  همچنین در پرونده‌ شکایت احمدی‌نژاد علیه جهانگیری، بازپرس قرار منع تعقیب صادر کرد که این امر مورد اعتراض احمدی‌نژاد و وکیل آن قرار گرفت البته این اعتراض به قرار صادر شده نبود لذا قطعی شد.

وی با بیان اینکه اخیرا 8 نفر که به صورت مدلینگ در فضای مجازی فعال بودند دستگیر شدند که برخی از آنها جرمشان سنگین و با عنوان اشاعه فحشا و ترویج فساد انجام می‌شد.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه افزود: گاهی این امر به صورت شبکه‌ای و باندی در فضای مجازی انجام می‌شود که در صورت اثبات جرم سنگینی دارد و کسانی که در فضای مجازی دستگیر می‌شوند همانند فضای حقیقی مورد بررسی و دادگاهی می‌شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای تاکید کرد: پرونده این افراد هنوز به دادگاه نرفته اما زمان زیادی طول نخواهد کشید زیرا تعدادی از این افراد توجیح شده زیرا ادعا می کردند به هدف اصلی و خلاف بودن این امر اطلاعی نداشتند البته عوامل شبکه‌ای و کسانی که به صورت باندی کار می کردند نیز دستگیر و با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

* شکایت دستگاه‌های دولتی از پرونده پدیده شاندیز صحت ندارد

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به ادعایی مبنی بر اینکه 14 دستگاه دولتی در پرونده پدیده شاندیز شاکی بوده‌اند اظهارداشت: با توجه به پیگیری بنده از دادستان مشهد چنین موضوعی صحت ندارد و این 14 دستگاه دولتی تاکنون شکایتی در مورد پرونده پدیده شاندیز نداشته‌اند.

وی ادامه داد: رسیدگی به پرونده متهمان نفتی در دادسرا ادامه دارد و افراد بسیاری با توجه به مطلع و متهم‌ بودشان مورد سوال قرار گرفته و در صورت تکمیل پرونده آنها به دادگاه فرستاده می‌شوند.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به صدور احضاریه برای فاطمه هاشمی نیز گفت: این احضاریه مربوط به پرونده سابق وی است و موضوع جدیدی وجود ندارد.

* گمانه زنی‌ها درباره تولیت جدید آستان قدس رضوی برای آقای رئیسی

حجت‌الاسلام و المسلمین اژه‌ای همچنین در واکنش به برخی گمانه‌زنی‌ها طی روزهای اخیر در مورد تولیت جدید آستان قدس رضوی نیز تاکید کرد: این گمانه زنی در رابطه با حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی دادستان کل کشور به صورت خیلی جدی وجود دارد.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه خیابان را به خاطر مجتمع مرکز جهانی خیابان فردوسی به صورت یک طرفه بسته‌اند،‌آیا دادستانی در این خصوص اقدام خواهد کرد: افزود: اطلاعی ندارم اگر هم چنین مسئله‌ای داشته باشد به خاطر اختلاف نظر کارشناسی است.

وی با اشاره به میزان رد مال بابک زنجانی گفت: همان مبلغی را که وی گرفته و نتوانسته باز گرداند، است.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به آخرین جزئیات پرونده طاهری رئیس عرفان حلقه گفت: با حکم اعدامش نقص گرفته بودند که به دادگاه برگشت و وضعیت پرونده مثل سابق است.
موضوع مطلب :
اصرار بر وحدت (در حالی که چهره های متضاد یک جریان سیاسی در کنار هم بودند و واقعا وحدتی وجود نداشت تا در بدنه هم وحدت ایجاد کند) سبب شد تا جریان رسانه ای طرف مقابل از این اتفاق بهره برداری خاص خودش را بکند و با ترساندن بدنه اجتماعی اش، همه ظرفیت این بدنه را به صورت چشم بسته، پای صندوق رأی بیاورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از پایگاه 598-حجت الاسلام حمیدرسایی:معمولا بعد از هر انتخابات یکی از اقدامات جریانی که شکست را متحمل شده، آسیب شناسی دلایل شکست است. در آسیب شناسی یک اتفاق، اگر نخواهیم واقعیت ها را در نظر بگیریم، بی جهت خود را فریب داده ایم. آنچه بنده در این مختصر می نویسم، بررسی اجمالی و نگاه از یک زاویه به دلایل شکست یک جریان فکری – سیاسی در نتیجه انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تهران است که رفتار های انتخاباتی در آن، متفاوت از بسیاری از شهرها و حوزه های انتخابیه دیگر است.
به نظر نویسنده این سطور، یکی از دلایل این شکست، دو قطبی شدن کاذب صحنه انتخابات بود در حالی که  این دو قطبی، نمایانگر واقعیت اجتماعی در تهران نبود. یعنی در حال حاضر در واقعیت اجتماعی، ما با دو قطب فکری و سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا مواجه نیستیم و مدت هاست که این دوگانه بهم خورده است. نشانه این بهم خوردگی هم حضور چهره هایی در لیست های انتخاباتی هر طرف بود که بدنه آن جریان فکری و سیاسی، نسبت به حضور آن افراد در آن لیست ها توجیه نبود، اما چون رفتارها در این دو بدنه اجتماعی متفاوت بود، در یک جریان عکس العمل بدنه را به دنبال داشت و در دیگری نداشت.
اصرار بر وحدت (در حالی که چهره های متضاد یک جریان سیاسی در کنار هم بودند و واقعا وحدتی وجود نداشت تا در بدنه هم وحدت ایجاد کند) سبب شد تا جریان رسانه ای طرف مقابل از این اتفاق بهره برداری خاص خودش را بکند و با ترساندن بدنه اجتماعی اش، همه ظرفیت این بدنه را به صورت چشم بسته، پای صندوق رأی بیاورد. بدون تردید معتقدم که اگر اصولگرایان از حدود یک ماه به انتخابات، به این وحدت ظاهری نمی رسیدند بلکه هر یک از سلیقه های این جریان می توانست دارایی خود را عرضه کند، در جبهه مقابل هم این وحدت چشم و گوش بسته شکل نمی گرفت و صحنه انتخابات، عرصه جنگ حیدری – نعمتی نمی شد تا این نتیجه رخ دهد.
نکته دیگری که در شکست جریان اصولگرایی دخالت جدی داشت، تفاوت دو بدنه اجتماعی بود که یکی به شکل پادگانی عمل می کند و دیگری به شکل اقناعی. مشکل جریان اصولگرایی این بود که ژنرال های این جریان به ساختار سیاسی بدنه اجتماعی خود بدون توجه به ساختار اعتقادی آنها دل خوش کرده بودند. این یک واقعیت است که بدنه اجتماعی جریان اصلاح طلب، دارای دو بعد ساختار اعتقادی و سیاسی نیست برای همین به صورت پادگانی رفتار می کند و چشم و گوش بسته در اختیار یک جریان سیاسی قرار می گیرد اما بدنه اجتماعی جریان اصولگرا به دلیل تاثیر پذیری ساختار سیاسی اش از ساختار اعتقادی، نمی تواند به صورت پادگانی عمل کند بلکه به صورت اقناعی به جنب و جوش می افتد.
اتفاقی که رخ داد این بود که ژنرال های جریان اصولگرا دور یک میز نشستند و با سهمیه بندی لیست انتخاباتی خود، به یک وحدت بدون مبانی رسیدند به طوری که چهره های مدافع برجام در کنار چهره های مخالف برجام کنار هم قرار گرفتند، توجیه گران رفتارهای غلط دولت در کنار منتقدان و...  و توقع داشتند که بدنه این جریان هم با دستور آنها به همین وحدت برسد در حالی که ساختار سیاسی بدنه این جریان، تابع ساختار اعتقادی اش است و نه بالعکس. طبعا وقتی ساختار اعتقادی بدنه جریان اصولگرا یعنی همان توده های عمومی خواص که موتور محرک و رأی ساز انتخابات بودند، نسبت به هویت این لیست انتخاباتی قانع نشده بودند، ساختار سیاسی شان به جنب و جوش نمی افتاد و نهایت رفتاری که می توانست از خود نشان دهد این بود که خود را به صندوق رأی برساند و به یک لیست رأی دهد اما تلاش مضاعفی نکرد تا آرای خاکستری جامعه را همراه خود کند اتفاقی که در بدنه جریان مقابل به دلیل رفتار پادگانی در آن افتاد  وعلیرغم عدم شناخت نسبت به اکثر افراد لیست اما نسبت به پذیرش و تبلیغ آن تمام تلاششان را کردند.
اقناع بدنه جریان سیاسی اصوگرا نقطه کوری است که چهره های سیاسی و شناخته شده این جریان، یا آن را نمی فهمند یا نمی خواهند بفهمند. از نگاه بخش معظمی از ژنرال های اصولگرا داشتن بدنه پادگانی لازمه کار سیاسی اجتماعی است در حالی که بر اساس مبانی دینی این یک عیب است نه حسن. برای همین حضرت امام خمینی(ره) می فرمودند: «احدی شرعاً نمی‌تواند به کسی کورکورانه و بدون تحقیق رأی بدهد و اگر در صلاحیت شخص یا اشخاصی تمام افراد و گروه ها نظر موافق داشتند ولی رأی دهنده تشخیصش بر خلاف همه آنها بود، تبعیت از آنها صحیح نیست، و نزد خداوند مسئولیت دارد. و اگر گروه یا اشخاص صلاحیت فرد یا افرادی را تشخیص دادند و از این تأیید برای رأی دهنده اطمینان حاصل شد، می‌تواند به آنها رأی دهد.» یا می فرمودند: «اگر همه کسانی که در رأس هستند، بروند پیشنهاد بکنند که فلان آدم را شما وکیل کنید لکن شما به نظرتان درست نباشد، جایز نیست بر شما تبعیت کنید. باید خودتان تشخیص بدهید که آدم صحیحی است تا اینکه بتوانید رأی بدهید... اینطور نیست که کورکورانه انسان دنبال این باشد که ببیند کِیَک چه گفته، این صحیح نیست، این در اسلام نیست و در جمهوری اسلامی هم نباید باشد.»
شاید در پاسخ آنچه نوشتم، این جمله رهبر معظم انقلاب در باره توجه به کسانی که لیست های انتخاباتی معرفی کرده اند، یادآوری شود: «مردم توجّه کنند و ببینند آن فهرست هایی را که پیشنهاد شده است از کجا پیشنهاد شده؛ از طرف چه کسی پیشنهاد شده؛ آن کسانی را که مورد اعتمادند، قابل اطمینانند، قابل اعتمادند انتخاب بکنند.» و این را دلیلی بر لزوم رفتار پادگانی در بدنه جریان اصولگرایی بدانند در حالی که این بیانات رهبر معظم انقلاب هم تاییدی است بر آنچه نویسنده این سطور بر آن تأکید کرده است.
رهبر معظم انقلاب هم بر اعتماد و اطمینان نسبت به تصمیمات گروهی تاکید دارند و نه بر تصمیمات سیاسی چشم و گوش بسته. یعنی منطق کلام ایشان هم تاثیرپذیری ساختار سیاسی در رای دادن از ساختار اعتقادی هر فرد است. یعنی باید یقین و اطمینان حاصل کنید که رای خود را به فردی که لایق است اختصاص می دهید. حال این یقین را شخصا به دست بیاورید یا از معرفی چند چهره یا چند حزب و گروه سیاسی.
مضافاً اینکه رهبر معظم انقلاب در همین سخنرانی تاکید می کنند که وقتی چهره ها و گروه های سیاسی و احزاب دور هم می نشینند تا لیست انتخاباتی معرفی کنند، به شکلی عمل کنند تا بدنه آنها بپذیرد: «آن کسانی که این فهرست های پیشنهادی را می دهند، واقعاً رعایت حق را بکنند؛ مسئله‌ رفیق‌بازی و جناح‌بازی و مانند این چیزها را دخالت ندهند و نگاه کنند ببینند که چه کسی واقعاً شایسته است؛ آن کسی را که شایسته است بگذارند و به مردم معرّفی کنند. این هم یک بخش و یک بُعد از رعایت حقّ‌النّاس است.»
سئوال این است آیا در ارائه لیست های منتسب به اصولگرایی این شروط رعایت شد؟ وقتی رعایت نشده، چرا انتظار داریم تا لیست معرفی شده ما شور و شوق انتخاباتی ایجاد کند و موج ساز شود در حالی که می دانیم بدنه این جریان، نسبت به آن نقد دارد و تحرک و شوق و اشتیاق ازخود نشان نمی دهد. بنابر این در تصمیمات سیاسی آینده اگر می خواهیم به نتیجه برسیم در درجه اول برای وحدت در مصادیق، باید بنا را بر اقناع این بدنه بگذاریم. اگر جریان اصولگرایی بخواهد پادگانی عمل کند، تردید نکند که بدنه آن را نمی‌پذیرد به اضافه اینکه آرای پادگانی که بر اساس لجاجت ها و به دنبال هیجانات سیاسی به دست می آید، رشد جامعه و بالندگی در آن را به دنبال ندارد. بنابر این شما چاره ای ندارید مگر این که او را در زمان تعیین مصادیق، قانع کنید و اتفاقا آموزه های دینی هم او را از رفتار پادگانی منع و ما را به رفتارهای اقناعی سفارش کرده است.موضوع مطلب : انتخابات, مجلس دهم, اصولگرایان, اصلاح طلبان, ائتلاف اصولگرایان, تحلیل انتخابات, حمید رسایی
کدام نظام سیاسی در دنیا را سراغ داریم که در هر انتخابات مشروعیت خود را در دو قطبی‌سازی بین سیاه و سفید به چالش بگذارد. بحران های اجتماعی و فرهنگی فاصله و تضاد طبقاتی در کشور  اگر چاره نشوند نه چپ برنده انتخابات است و نه راست. جدال سنت و مدرنیته و توسعه بدون الگوی بومی و فاصله طبقاتی و فروپاشی اخلاقیات و فساد سیستمی دارد گسل بین جامعه ایرانی را فعال می‌کند.
کدام نظام سیاسی در دنیا را سراغ داریم که در هر انتخابات مشروعیت خود را در دو قطبی‌سازی بین سیاه و سفید به چالش بگذارد. بحران های اجتماعی و فرهنگی فاصله و تضاد طبقاتی در کشور اگر چاره نشوند نه چپ برنده انتخابات است و نه راست. جدال سنت و مدرنیته و توسعه بدون الگوی بومی و فاصله طبقاتی و فروپاشی اخلاقیات و فساد سیستمی دارد گسل بین جامعه ایرانی را فعال می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار از رجانیوز: مسعود ده‌نمکی در آخرین به روزرسانی وبلاگ شخصی‌اش در پستی با عنوان «زلزله در راه است» به بحث انتخابات پرداخته است.
مسعود ده‌نمکی در آخرین به روزرسانی وبلاگ شخصی‌اش در پستی با عنوان «زلزله در راه است» به بحث انتخابات پرداخته است که متن آن به شرح ذیل است:
آقایان چپ و راست! گسل تهران در انتخابات فعال‌تر  شد. نه تهران کوفه است نه مردم سایر شهرها کم‌شعور!
در «رسوایی2» گفتیم زلزله در راه است، کسی باور نکرد. حالا هم که در تهران پیش لرزه سیاسی را احساس کرده‌اند دارند توپ را می‌اندازند در زمین تلگرام و باور نمی‌کنند ظهور طبقه جدید با مختصات جدید و مطالبات جدید معلول تناقضات رفتاری در حکومت‌داری بوده و راست و یا فلان مداح با کوفه خواندن تهران و چپ و یا آقای مرعشی با توسعه نیافتگی و به تعبیری کم‌شعور خواندن شهرستانی?‌ها و با فرمان شو دادن در مواقع شکست باز به بیراهه می‌روند و دارند صورت مسئله را پاک می‌کنند.
اگر بپذیریم اصلاح‌طبان در شبکه‌سازی مجازی موفق بودند و پیروزی لیست آنها در تهران نتیجه این کار است، آن طرفی‌ها هم رسانه ملی را داشتند. عقلای قوم باید بپذیرند این رأی‌ها واکنشی و معلول چیزهای دیگری است. چه اول شدن فائزه هاشمی در تهران در مجلس پنجم و چه رأی خاتمی در دوم خرداد و چه رأی احمدی نژاد و چه امروز.
کدام نظام سیاسی در دنیا را سراغ داریم که در هر انتخابات مشروعیت خود را در دو قطبی‌سازی بین سیاه و سفید به چالش بگذارد. بحران های اجتماعی و فرهنگی فاصله و تضاد طبقاتی در کشور  اگر چاره نشوند نه چپ برنده انتخابات است و نه راست. جدال سنت و مدرنیته و توسعه بدون الگوی بومی و فاصله طبقاتی و فروپاشی اخلاقیات و فساد سیستمی دارد گسل بین جامعه ایرانی را فعال می‌کند. زدن این حرفها به مفهوم ندیدن نیمه پرلیوان نیست، ولی اینجا بحث آسیب‌شناسی و معدل‌گیری است.
کدام عقل سلیمی می‌پذیرد با این همه ادعای پیشرفت آمار بین هفت تا 10 میلیون معتاد و 14 میلیون پرونده قضایی در سال و سن بالای ازدواج و آمار وحشتناک طلاق در مدیریت فرهنگی و اقتصادی مشکل نداریم و همه اینها تقصیر بیگانه است.
قبل از انتخابات 84 مستند  فقر و فحشا و کدام استقلال کدام پیروزی را ساختم تا هشدار دهم و بفهمند، ولی نفهمیدند و تازه شنیدم چند ماه پیش مسئولین به تماشای چنین مستندی نشسته‌اند.
امسال «رسوایی2» را ساختم تا بگویم زلزله در راه است و باز نفهمیدند و دارند آسمان را به ریسمان می‌بافند. نتیجه انتخابات در تهران یک نشانه است، چون کلان‌شهرها دارند به تهران‌های کوچک تبدیل می‌شوند. احساس سرخوشی چپ از این آرا زودگذر است. چون مطالبات جدید در راه است. با دیدن «رسوایی2» بیشتر متوجه منظورم خواهید شد.موضوع مطلب :
درحالیکه در یکسال گذشته روابط دو کشور بسیار وخیمتر شده و عربستان از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به منافع ایران و اهانت به ایران وانقلاب و مسلنانان چشم پوشی نکرده است و اخیرا بطور علنی از برقراری روابط با رژیم غاصب صهیونیستی سخن می گوید؟ آیا برای مسوولان سیاست خارجی و حج و زیارت امنیت ایرانیان مهم می باشد؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از 598:شک نیست از جمله علل تشریع فریضه عبادی و سیاسی حج علاوه بر ابعاد فردی و خودسازی برمبنای توحید، نمایش وحدت و قدرت اسلام است.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی با رهنمودهای حضرت امام راحل و مقام معظم رهبری ابعاد سیاسی حج از جمله برائت از مشرکین که از وجوه فراموش شده حج بود بار دیگر احیا شد و حج ابراهیمی جایگزین حج خمود و بی توجه به مسائل جهان اسلام شد.
روابط ایران و عربستان درسالهای پس از انقلاب اسلامی همواره شاهد فشارها و توطئه های متعدد از سوی سعودی‌ها بوده است. باتوجه جریان‌های اتفاق افتاده در یکساله اخیر در عمره و حج و با عنایت به تصمیم مسوولان حج و زیارت مبنی بر حضور زائران ایرانی در حج 95 سوالاتی در اذهان مردم و افکار عمومی ایجاد شده که از مسئولان سیاست خارجی و حج و زیارت انتظار است جهت روشن شدن اذهان پاسخگو باشند:
1- آیا حکام عربستان درمورد هتک حرمت دو نوجوان ایرانی در جده عذرخواهی کرده و یا خاطیان این ماجرا  را مجازات کرده اند؟
2- آیا سردمداران سعودی از سوء تدبیر خود که باعث شهادت چند هزار نفر از زائران مسلمان و حدود پانصد نفر از زائران ایرانی شد عذرخواهی کرده و یا عاملان آنرا مجازات کرده اند؟
3- اعزام 65000 زائر ایرانی به عربستان درحالیکه روابط سیاسی دو کشور قطع است و هیچ تضمینی برای عدم تکرار اینگونه فجایع وجود ندارد باعقل و شرع همخوانی دارد؟ آیا امنیت راه از شرایط وجوب حج نیست؟
4- تعیین سفارت یک کشور اروپایی غیرمسلمان برای انجام امور کنسولی حج چه توجیهی دارد؟
5- آیا مسوولان محترم سیاست خارجی و حج وزیارت میتوانند نسبت به عدم تکرار این فجایع اطمینان دهند؟ درحالیکه در یکسال گذشته روابط دو کشور بسیار وخیمتر شده و عربستان از هیچ فرصتی برای ضربه زدن به منافع ایران و اهانت به ایران وانقلاب و مسلنانان چشم پوشی نکرده است و اخیرا بطور علنی از برقراری روابط با رژیم غاصب صهیونیستی سخن می گوید؟ آیا برای مسوولان سیاست خارجی و حج وزیارت جان و آّبروی ایرانیان ارزشی دارد؟
امیداست تصمیم گیرندگان ارشد نظام درخصوص این مسئله مهم و پیچیده و ذوابعاد نهایت دقت را بنمایند و از تصمیم گیری های عجولانه و سطحی و مبتنی بر منافع زودگذر جلوگیری نمایند و تصمیمی مطابق با مصالح عالیه نظام مقدس جمهوری اسلامی اتخاذ نمایند.
موضوع مطلب : حج تمتع 95 و چند سوال از مسئولان سیاست خارجی و حج و زیارت
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 533
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078575
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 533
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078575