سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
جمعه 93 اسفند 29 :: 11:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف:نوروز امسال در کنار سفره ی هفت سین و ماهی قرمز و سبزه های قدکشیده ی رسم و آیین کهن ایرانی، پارچه های سیاه فاطمیه نشان از ارادت مردم این سرزمین به خاندان پیامبر عظیم الشأن اسلام دارد. مردمی که به خوبی آموخته اند اسلامی بودن و ایرانی بودن را در کنار هم و نه در مقابل هم داشته باشند. چند سال قبل تر از این، عاشورا و تاسوعای حسینی مصادف نوروز شده بود و مردم ایران نشان دادند که با رعایت شئون اسلامی و انجام آیین های ایرانی، دین و ملیت به هم آمیخته اند...

سنت ها و شئونات را در تقابل ندانیم
نوروز رسمی ایرانی ست که ورود اسلام به این سرزمین، آن را بیش از آنچه بود، رنگ و بوی دینی بخشید. اولین مولفه ی نوروز نو شدن و دوباره شروع کردن است؛ نو شدنی که در طبیعت، در خانه ها، در شکل ظاهری شهر و آدم ها و خانه و زندگی و همه چیز جاری می شود. نو کردن دوستی ها و محبت ها و خانه تکانی دل همان چیزی ست که اسلام همواره از ما می خواهد و ایرانی ها نیز این رسم را با دید و بازدیدهای نوروزی و سر زدن به بزرگترها و هدیه دادنی که به فرموده ی پیامبر موجب نزدیکی دل ها به یکدیگر است، به خوبی بجا می آورند. امسال این دید و بازدید در مجالس فاطمیه صورت می گیرد و دعای داشتن سالی خوب برای همه ی هموطنان مان در مجلس بزرگداشت بانویی انجام می شود که یک گوشه ی نگاهش می تواند همه ی دعاها را برآورده سازد.
بنابراین سنت ها و مراسمات دینی ما در تقابل با هم تعریف نمی شوند، گرچه همزمانی نوروز و عزای فاطمیه طبیعتا تغییراتی در این جشن ایجاد می کند، تغییراتی که چندان مهم نیست و اصالت هیچ چیز را زیر سوال نمی برد.
فاطمیه طبق فتوای قریب به اتفاق مراجع تقلید شامل دو روز قبل و دو روز بعد شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها خواهد بود. این پنج روز را ایرانی ها فاطمیه خواهند داشت و مجالس عزای سرور زنان عالم برپا خواهد بود. آن را نه بیش کنیم و نه کم؛ که بیشترش دلزدگی برخی خواهد بود و باید دانست بضاعت دینی همه ی مردم یکسان نیست و کمترش برکت نام زهرا را از زندگی مان می برد که علمای بزرگ بسیار و بسیار تاکید کرده اند که حاجات خود را در فاطمیه می گیرند و حتی همه حاجات یک سال کشور را از مجلس عزای حضرت زهرا سلام الله علیها می گیرند. امسال آغاز سال با سالروز شهادت اوست، خدا فرصت داده که در آغاز نو شدن طبیعت و سال و زندگی، به نام نامی فاطمه دوباره متولد شویم... حول حالنا را به نیت او بخوانیم و از او بخواهیم شفیع ما پیش خداوند باشد که حالمان را به بهترین حال تغییر دهد.

چند پیشنهاد برای نوروز فاطمی

در روزهای فاطمیه خبری از آجیل و طنز و شوخی نیست، این سرزمین یکپارچه عزادار خواهد بود. اما برای همه ی نوروزی که متبرک به نام اوست، می توان از فرصت تعطیلات و جمع فامیل بهره برد و سبک زندگی فاطمی را بیشتر تبلیغ کرد. علاوه بر آن، کارهای کوچکی هست که می تواند در این نوروز توسط دوستداران دختر پیامبر انجام شود:
* عیدی های فاطمی؛ کتاب در مورد زندگی حضرت زهرا و تابلوهای منقش به نام و جملات ایشان هدایایی هست که می تواند به عنوان عیدی مورد استفاده قرار گیرد. نرم افزارهای مرتبط با سبک زندگی ایشان هم از این جمله است.
کالاهای مرتبط با حجاب، همچون ساق دست های رنگی و روسری و مقنعه و چادر هم برای دخترها عیدی های خوبی است. فقط باید گفته شود که این عیدی هایی که از اسکناس به این شکل جدید تغییر یافته، به مناسب تقارن فاطمیه و نوروز است.
*سبزه های هفت سین ما می تواند با پاپیونی مشکی تزیین شود.
*سفره ی هفت سین نشانی از نام فاطمه سلام الله علیها داشته باشد. تابلوهای کوجک زیبایی در بازار هست که ما را به این هدفی که می خواهیم، می رساند.
*طبیعتاً شب و روز شهادت بانوی دو عالم وقت دید و بازدید نوروزی نیست. به احترام او پرهیز کنیم و یادمان باشد این خاندان تکریم و محبت به خویش را بی جواب نخواهند گذاشت.
*بجای الفاظ مبارک و تبریک، از عبارت سال خوبی داشته باشید، استفاده کنیم و چه بهتر خواهد بود که برای همه آرزو کنیم سال خوبی در پناه لطف حضرت زهرا سلام الله علیها داشته باشند.
* از برپایی مجالس فاطمی در منزل غفلت نکنیم و اتفاقاً حال که فامیل دور هم جمع هستند، فرصت مناسبی ست که مجلس فاطمیه حتی یک شب برگزار شود و در جمع فامیل ذکر شیوه ی زندگی و مدح و ثنای حضرت فاطمه برود و از مهمانان نوروزی به نام نامی دختر پیامبر پذیرایی کنیم.
* خواندن کتاب همیشه برنامه خوبی برای ایام نوروز هست؛ امسال کتاب هایی با موضوع زندگی حضرت فاطمه سلام الله علیها انتخاب کنیم و تهعد کنیم که تا پایان تعطیلات نوروز حتماً نسبت به قبل آن شناخت بیشتری نسبت به فرازهای زندگی ایشان داشته باشیم.
*پوشش ما در عین مرتب بودن، آنچنانی نباشد که به مجلس عزای فاطمیه ناخواسته طعنه بزند.
*سفرهای زیارتی را فراموش نکنیم. تعطیلات و فاطمیه فرصت خوبی ست که به زیارتگاه ها و امامزاده های شهرمان سری بزنیم و برای همه ی مردم از حضرت زهرا برکت و خیر بخواهیم.
و در نهایت آنکه دعا کنیم منجی آخر، حضرت مهدی عجل الله فرجه الشریف بیایند و برای همه ی مردم جهان، از فقیر و غنی و سیاه و سفید و مسلمان و غیرمسلمان و ایرانی و غیرایرانی نوروز به معنای اتم کلمه فرا برسد.
موضوع مطلب :
جمعه 93 اسفند 29 :: 10:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران اعلام کرد: ایران نشانه هایی را از آمادگی آمریکا و اتحادیه اروپا برای لغو تحریم های اقتصادی بعد از توافق کامل با ایران، دریافت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از خبرگزاری صدا و سیما: یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای ایران خاطرنشان کرد: هیئت ایرانی نشانه هایی را از آمریکا و اتحادیه اروپا دریافت کرده است.
مذاکره کنندگان آمریکا و اتحادیه اروپا آمادگی خود را برای لغو تحریم های اقتصادی بعد از توافق کامل با ایران اعلام کرده اند.
به گفته وی مشکل اصلی در موضوع لغو تحریم ها، تحریم هایی است که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد و دولت آمریکا وضع شده اند.
لغو تحریم های وضع شده از سوی دولت آمریکا به تصویب کنگره این کشور نیاز دارد.
دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) 15مارس (24 اسفند) در حالی در سوئیس آغاز شد که با نزدیک شدن به ضرب‌الاجلی که برای رسیدن به چارچوب توافق تعیین شده، گفت‌وگوها بار دیگر اهمیت دوچندانی یافته است.
در حالی که طرفین قرار بود تا سوم آذر امسال بر سر راهکار جامع به توافق برسند، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا گفت‌وگوها برای بار دوم تمدید شود.
بر اساس برنامه جدید، دو طرف برای رسیدن به چارچوب توافق نهایی تا 9 تیر ماه زمان دارند.


****

مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 در لوزان که عمدتا به مذاکره میان دیپلمات‌های ایران و آمریکایی گذشت امروز (جمعه) پایان یافت.
سید عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد کشورمان، گفت: طی چند روزگذشته مذاکرات بسیار جدی و فشرده‌ای بین هیات‌های ایران و 1+5 صورت گرفته است. اکنون زمانی است که نیاز به رایزنی‌ها و هماهنگی‌های بیشتری وجود دارد و به همین منظور وزرای خارجه آمریکا و کشورهای اروپایی فردا در برلین دیدار خواهند کرد و سپس بعد از نوروز و تحویل سال جدید مذاکرات مجددا از چهارشنبه 5 فروردین ماه 94 از سرگرفته خواهد شد.
مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 از 24 اسفند در لوزان، سوئیس، آغاز شده و تا امروز (جمعه) ادامه داشت. دراین دورازمذاکرات به مانند گفتگوهای پیشین دیدار‌های بین دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی بخش اعظمی از دیدارها را به خود اختصاص داده بودند.
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روزجمعه پس از هشتمین دورگفت وگو با جان کری در لوزان سوئیس گفت: به نقطه‌ای بسیار حساس رسیده‌ایم. برای هر موضوع یکی دو موضوع مانده که در حال کار روی راه‌حل‌های آنها هستیم. علی القاعده سخت ترین موارد است.
وزیرامور خارجه افزود: درحال حاضر آقای صالحی و مونیز در حال گفت و گو هستند و امیدواریم پیشرفت حاصل شود.
موضوع مطلب :
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماهانه خود تأیید کرد تهران اقدامات داوطلبانه در توافق ژنو را بر اساس برنامه از پیش ‌تعیین ‌شده اجرایی کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فارس: «یوکیا آمانو»، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه با انتشار گزارشی بار دیگر پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای را تأیید کرد.
بر اساس توافقی که روز سوم آذر سال گذشته میان ایران و گروه موسوم به 1+5 (متشکل از آمریکا، روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان) به دست آمد، تهران باید گام‌هایی را برمی‌داشت.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل مسئول بررسی پایبندی تهران به تعهدات خود شده و آمانو هر ماه گزارشی در مورد روند اجرای بخش هسته‌ای توافق، در اختیار اعضا قرار می‌دهد.
از ابتدای اجرای توافق موقت هسته‌ای، تهران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده و مدیر کل در تمامی گزارش‌های ماهانه خود به این مسئله اذعان کرده است.
در ادامه متن کامل گزارش ماه جاری مدیر کل که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری فارس قرار دارد، آمده است:
1- همانطور که در سند GOV/2014/2 عنوان شده بود، گزارش پیش رو اطلاعاتی را در مورد وضعیت برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با «اقدامات داوطلبانه» که ایران به عنوان بخشی از برنامه مشترک اقدام که در 24 نوامبر 2013 بین ایران و گروه E3+3 مورد توافق قرار گرفت، با اجرای آن‌ها موافقت کرد، ارائه می‌کند. برنامه مشترک اقدام در تاریخ 20 ژانویه 2014، در ابتدا برای یک دوره 6 ماهه اجرایی شد. مدت اجرای برنامه مشترک اقدام، در تاریخ 24 جولای 2014 تا 24 نوامبر 2014 تمدید شد.
2- آژانس تأیید می‌کند که ایران از 20 ژانویه 2014:
i) در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام‌شده خود اقدام به غنی‌سازی بالای 5درصد نکرده است؛
ii) در هیچ‌یک از تأسیسات اعلام‌شده خود از آبشارها در وضعیت به هم پیوسته استفاده نکرده است؛
iii) مقدار 108.4 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح U-235 با غنای 20درصد را رقیق کرده است (به نحوی که سطح غنای آن بیش از U-235 5% نباشد).
iv) مقدار 100 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای 20درصد را به منظور تولید اکسید اورانیوم، در کارخانه تولید صفحات سوختی به روند تبدیل تزریق کرده است؛
v) در کارخانه تولید صفحات سوختی هیچ خط تبدیلی برای بازگرداندن اکسید اورانیوم به وضعیت UF6 نداشته؛
vi) هیچ «پیشرفت بیشتری» در فعالیت‌هایش در کارخانه غنی‌سازی سوخت (FEP)، کارخانه غنی‌سازی سوخت فردو (FFEP) یا رآکتور اراک (رآکتور IR-140) انجام نداده است، از جمله در زمینه تولید یا آزمایش سوخت برای رآکتورIR-140؛
vii) پرسشنامه اطلاعات طراحی بروزشده‌ای برای رآکتور IR-140 ارائه کرده و با آژانس بر سر یک پادمان ایمنی برای رآکتور به توافق رسیده است (بر اساس پرسشنامه اطلاعات طراحی بروز شده و اقدامات پادمانی مورد توافق در 5 می 2014)؛
viii) مقدار 2720 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای 5درصد را برای تبدیل به اکسید اورانیوم، به پروسه تبدیل کارخانه پودر UO2 تزریق کرده است؛
ix) به فعالیت‌های تحقیقات و توسعه تحت پادمان‌ها در کارخانه پایلوت غنی‌سازی سوخت (PFEP) ادامه داده است، بدون آنکه اورانیوم غنی‌شده‌ای انباشت کند؛
x) در رآکتور تحقیقاتی تهران (TRR) و تأسیاسات تولید رادیوایزوتوپ مولیبدیوم، یودین و زنون و هیچ‌یک از تأسیساتی که آژانس به آن‌ها دسترسی دارد، اقدامات مرتبط با بازفرآوری انجام نداده است؛
xi) دسترسی مدیریت‌شده به معدن اورانیوم و آسیاب «گچین»، همچنین معدن اورانیوم «ساغند» و کارخانه تولید اورانیوم اردکان، به علاوه اطلاعات مربوط به آن‌ها را فراهم کرده است؛
xii) به ارائه دسترسی روزانه به تأسیسات غنی‌سازی در نطنز و فردو ادامه داده است؛
xiii) به ارائه دوره‌ای دسترسی به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه‌های تولید روتور سانتریفیوژ و تأسیسات ذخیره‌سازی ادامه داده و اطلاعات مربوطه به آن‌ها را فراهم کرده است؛
xiv) در ارتباط با نظارت پیشرفته، موارد زیر را ارائه داده است؛
• نقشه‌های تأسیسات هسته‌ای و توضیحات مربوط به هریک از ساختمان‌های هر سایت؛
• توضیحات مربوط به ابعاد فعالیت‌هایی که در هریک از مکان‌های دخیل در فعالیت‌های مشخص هسته‌ای، صورت می‌گیرد؛
• اطلاعات مربوط به معادن و آسیاب‌ها و همچنین مواد اولیه.
3. علاوه بر این، آژانس تائید می‌کند که از تاریخ 24 جولای 2014، ایران:
) 36.3 کیلوگرم از U3O8 تبدیل شده از UF6 غنی‌شده تا سطح U-235 20% درصد را برای تولید قطعات سوختی رآکتور تحقیقاتی تهران استفاده کرده است.
ii) حدود 0.84 کیلوگرم از U3O8 تبدیل شده از UF6 غنی‌شده تا سطح U-235 20% درصد را برای ساخت صفحه‌های سوخت کوچک جهت تولید Mo99 استفاده کرده است
iii) حدود 4118 کیلوگرم از UF6 غنی‌شده تا سطح اورانیوم 235 با غنای 2درصد را تا سطح غنای اورانیوم طبیعی، رقیق کرده است.
موضوع مطلب :
وزیر اقتصاد با اشاره به 3 سناریو اقتصادی برای مذاکرات هسته‌ای گفت: امسال 23 هزار میلیارد تومان از درامدهای نفتی را از دست دادیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل ازمشرق، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور در گفت‌وگو با ویژه نامه نوروزی نشریه تجارت فردا درباره اقتصاد ایران سخن گفته و به موضوعات از جمله سناریو‌های دولت برای وضعیت اقتصاد ایران در مواجه به تحریم و رفع آن،‌ آینده مذاکرات هسته‌ای، تورم، مالیات، صندوق توسعه ملی، راهکار کاهش اتکا درآمد نفت در بودجه و احتمال کسری بودجه سال آینده دولت اشاره کرده است.
بخش‌هایی از این گفت‌وگو به شرح زیر است.
3 سناریو اقتصادی برای مذاکرات هسته ای/دلایل خداحافظی طیب نیا از دولت احمدی نژاد*شواهد نشان می‌دهد سال آینده باید سال سختی باشد. هرچند احتمالاً سرنوشت خیلی از مسائل از جمله مذاکرات هسته‌ای مشخص می‌شود اما در حالت خوش‌بینانه، اگر این مذاکرات به نتیجه برسد، باز هم زمان زیادی می‌برد که همه مسائل حل و فصل شود. به نظر شما سال آینده سخت خواهد بود یا آسان؟
طیب‌نیا: شما فکر می‌کنید مذاکرات امسال به نتیجه می‌رسد؟
*می‌گویند سال آینده...
یعنی ممکن است همین امسال به نتیجه برسد؟
*ما که نمی‌دانیم. این را شما بگویید.
طیب‌نیا: احتمالش زیاد است.
*به این ترتیب اگر فکر کنیم در پرونده‌ هسته‌ای به نتایج خوبی می‌رسیم، آیا سناریویی برای دوران پساتحریم در دولت تهیه شده است؟
طیب‌نیا: ما از مدت‌ها پیش سعی کرده‌ایم برای حالت‌های متفاوت قابل تصور سناریوسازی کنیم. یک حالت این بود که مذاکرات شکست بخورد که در این صورت، احتمالاً تحریم‌ها وارد مرحله جدیدی خواهد شد. یعنی براساس آنچه در لایحه تحریم آمریکا پیش‌بینی شده و همچنان مطرح است، تحریم ایران می‌تواند شدیدتر از آنچه اکنون اعمال شده باشد. به هر حال این هم یک گزینه روی میز است و ما قاعدتاً باید آثار آن را پیش‌بینی می‌کردیم که اگر تحریم‌‌ها تشدید شود، چه تأثیری بر متغیرهای کلان اقتصادی می‌گذارد و ما در دولت برای اینکه بتوانیم این آثار را خنثی کنیم یا اینکه به حداقل برسانیم، باید تدابیری را در پیش گیریم.
سناریوی مقابل هم این بود که مذاکرات به نتیجه برسد که اگر این مذاکرات به نتیجه برسد و بخواهند رفته‌رفته یا ناگهانی تحریم‌ها را حذف کنند باز یکسری تأثیرات بر متغیرهای کلان اقتصادی ما خواهد گذاشت. از یک طرف با حذف تحریم‌ها درآمدهای نفتی کشور می‌تواند افزایش پیدا کند و شاید در یک دوره کوتاه‌مدت حدود یک میلیون بشکه نفت به صادرات کشور اضافه شود. از سوی دیگر محدودیت‌هایی که بر نقل و انتقال درآمدهای نفتی کشور ما وجود دارد برداشته می‌شود،در همین امسال بخشی از درآمدهای نفتی کشور ما برای ما قابل استفاده نبود، یعنی حتی به حساب بانک واریز نشد که بخواهد مسدود شود رقم، رقم قابل توجهی است و با حذف تحریم‌ها این منابع می‌تواند به حساب‌های بانکی برود و منابعی هم که به حساب بانکی منتقل می‌شود قابل استفاده خواهد بود. در کنار همه اینها هزینه‌های مبادلاتی قابل توجهی که در حال حاضر روی نقل‌وانتقال پولی وجود دارد حذف خواهد شد. علاوه بر آن؛ منابع و ذخایر ارزی کشور که در خارج از کشور داریم در دسترس قرار می‌گیرد و امکان استفاده از این منابع فراهم می‌شود. امکان پیش‌فروش نفت خواهد بود در دوره‌های گذشته هر زمان درآمدهای نفتی به ما کاهش می‌یافت این امکان به وزارت نفت داده می‌شد که با پیش‌فروش نفت، بخشی از نیازهای کشور را تأمین کند. در شرایط تحریمی این امکان فراهم نیست و در شرایط تحریم‌ها امکان پیش‌فروش نفت وجود ندارد. پس امکان پیش‌فروش نفت در شرایط جدید فراهم خواهد شد، امکان اینکه از منابع مالی به نحو مناسب‌تری استفاده شود و نیازهای ارزی کشور را فراهم کنیم وجود خواهد داشت. در حال حاضر تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران خارجی مرتب به ایران می‌آیند، از کشور ما بازدید می‌کنند و نسبت به سرمایه‌گذاری در کشور ما علاقه‌ نشان می‌دهند.
کشورها، شخصیت‌ها و سرمایه‌گذارها صراحتاً به ما گفته‌اند ایران بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری خارجی است و فرصت خوبی برای صادرات به کشورهای منطقه محسوب می‌شود اما به دلیل شرایط تحریم، این فرصت‌ها قابلیت عملی شدن ندارد. اگر تحریم‌ها برداشته شود طبیعتاً تمام این فرصت‌ها برای ما فراهم خواهد شد ما برای این حالت هم نیاز به سناریوهایی داریم. البته ما سناریوها و سیاست‌هایی را بررسی کردیم که در این سناریوها نگرانی‌ عمده ما در دولت این است که مبادا با حذف تحریم‌ها و با افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت مجدداً بحث قطع وابستگی به نفت را فراموش کنیم و مجدداً از درآمدهای نفتی به شکل نادرست بهره‌ ببریم و در نهایت آنچه به اسم بیماری هلندی یا مصیبت منابع معروف است مجدداً گریبانگیر ما شود؛ دقیقاً تجربه‌ای که تا به حال چند بار در ایران تکرار شده است.
*پس در واقع شما خیلی خوش‌بین هستید؟
طیب‌نیا: نه، من گفتم این حالت خوش‌بینانه است و حالت بدبینانه هم وجود دارد. اگر حالت بدبینانه اتفاق بیفتد ما باید سعی کنیم آثار منفی ان را کنترل کنیم. همچنین اگر حالت خوش‌بینانه اتفاق بیفتد ما باید سعی کنیم مجدداً دچار مشکلات گذشته نشویم البته در حال حاضر دانش متراکم ارزشمندی در حوزه اقتصاد داریم. تجربه چند بار افزایش قیمت نفت و نحوه برخورد با آن را داریم. مثلاً تجربه استفاده نادرستی که در گذشته از درآمدهای نفتی شد پیش‌روی سیاست‌گذار قرار دارد شعار و برنامه‌های مربوط به آوردن پول نفت سر سفره مردم هم وجود دارد. این دانش و تجربه در ایران وجود دارد و واقعاً دولت مصمم است که نگذارد مشکلات گذشته دوباره اتفاق بیفتد و دوباره گریبان اقتصاد ایران را بگیرد.ما طبیعتاً باید سعی کنیم منابعی را که به دست می‌آید به سمت صندوق توسعه ملی و از آن طریق به سمت پروژه‌های مولد و سرمایه‌گذاری‌ها مفید و موجه‌بخش خصوصی هدایت کنیم. بنابراین به صورت خلاصه بگویم سناریوی بدبینانه، سناریوی خوش‌بینانه و سناریوی ادامه وضع موجود وجود دارد که به نظرم سومین گزینه، کم احتمال‌ترین گزینه است. یعنی اگر بخواهیم در سه گزینه مورد اشاره آینده‌نگری کنیم، باید بگوییم احتمال تداوم وضع موجود بسیار کم است و احتمالاً این وضع دیگر ادامه پیدا نکند.
*یعنی یا خوشبخت می‌شویم یا بدبخت؟
طیب‌نیا: سناریوی بدبینانه ضرورتاً به معنای بدبختی نیست بستگی دارد که ما با این شرایط چگونه برخورد کنیم، اگر برخورد ما عاقلانه و مبتنی بر توان داخلی باشد، کمتر زیان می‌بینیم و این هم نیاز به خودباوری دارد. شاید یک سال پیش که دولت تلاش می‌کرد با وجود تحریم‌ها تورم را کاهش دهد، و رشد اقتصادی را بازگرداند، خیلی‌ها قبول نمی‌کردند و معتقد بودند با وجود محدودیت‌های تحریمی، امکان‌پذیر نیست اما دیدیم که شد. یعنی هم تورم از 42 درصد به 15 درصد رسید و هم رشد اقتصادی مثبت شد من فکر می‌کنم که این شدنی است و اگر دولت و مردم ما را اداره کنند این مسائل هم قابل مدیریت است به خصوص با این دانش، تجربه و پتانسیلی که در کشور ما وجود دارد باید سعی کنیم تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده و از آن بهره‌ ببریم.
البته همه مایل هستیم که تحریم‌ها حذف شوند و هیچ‌کس به ادامه تحریم‌ها علاقه‌ای ندارد. همه ما علاقه داریم روابط خارجی ایران بهبود پیدا کند،دنیا چهره جدید و متفاوتی از ایران دیده و متوجه شده ایران با منطق دارد با مسائل بین‌المللی برخورد می‌کند و ما به دنبال برقراری صلح آرامش و امنیت در منطقه هستیم. ایران در خط مقدم مقابله با تندروی و تروریسم قرار گرفته و این را جامعه جهانی فهمیده و متوجه شده است، بنابراین اطمینان دارم حتی اگر مذاکرات به نتیجه نرسید دیگر دشمنان ما قادر نخواهند بود فشارها را بر ما تحمیل کنند. در حال حاضر چهره‌‌ واقعی ایران که یک چهره صلح‌طلب است به جامعه جهانی اثبات شده است. بنابراین اگر دیدید در مذاکرات از یک موضع معتدل‌تر دارند با ما برخورد می‌کنند به این دلیل است که ادامه برخورد به شیوه‌های قبلی را دیگر امکان‌پذیر نمی‌دانند. در مجموع من به آینده خوش‌بین هستم و امیدوارم بتوانیم بر مشکلاتی که وجود دارد غلبه کنیم و کشور را در مسیری پیش ببریم که در نهایت به رشد پایدار اقتصادی برسیم.
*در سناریوی بدبینانه چه اقداماتی خواهید داشت؟
طیب‌نیا: اجازه بدهید در مورد تفصیل سیاست‌ها الان صحبت نکنم.
*لطفاً به صورت کلی اشاره کنید؟
طیب‌نیا: به هر حال در حوزه سیاست‌های پولی، مالی و جبران آثار کاهش قیمت نفت روی بودجه دولت چند برنامه تنظیم کرده‌ایم در مورد تراز تجاری و کسری مالی که در نتیجه کاهش درآمدهای ارزی به وجود می‌آید و شیوه جبران کمبود آن از محل صادرات غیر نفتی و سایر امکانات ممکن سناریوسازی کرده‌ایم. همچنین در حوزه سیاست‌های ارزی و تجاری و در اقداماتی که در بازار سرمایه‌ باید انجام دهیم، سناریوهای مختلفی داریم. به هیچ عنوان اجازه شوک به بازار را نمی‌دهیم و در صورت بروز شوک‌های ناگهانی و مخرب، اقدام لازم را خواهیم داشت. برای دولت، نوسان‌های طبیعی بازار سرمایه که انعکاسی از وضعیت اقتصادی کشور است، نگران‌‌کننده نیست اما در صورت بروز شوک، حتماً وارد عمل می‌شویم.
*در حال خوش‌بینانه چطور؟
طیب‌نیا مهم‌ترین تصمیم نحوه استفاده از درآمدهای ارزی است که چگونه از درآمدهای ارزی بتوانیم استفاده کنیم که مشکلات گذشته دیگر تکرار نشود.
*یعنی می‌خواهید دیگر اشتباه شاه در دهه 50 تکرار نشود؟
طیب‌نیا: بله، اشتباهی که نه فقط در سال‌های قبل از انقلاب، بلکه در سال‌های بعد از انقلاب هم چند بار آن را تکرار کردیم و برخلاف آن حدیث شریف که می‌گوید «مؤمن از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود» ما چندین بار از یک سوراخ گزیده شده‌ایم. آخرین بار همین دوره اخیر بود.
*امکان اینکه نهاد دولت به سیاست‌ باز توزیع درآمدهای نفتی آن هم در شرایط رونق باز گردد، وجود دارد؟
طیب‌نیا: ان‌شاءالله که امیدواریم هیچ‌وقت وعده‌های پوپولیستی ندهیم.
* به هر حال به انتخابات دوره بعدی هم داریم نزدیک می‌شویم؟
طیب‌نیا: در دولت‌‌ قبل یکی از دلایلی که از سازمان برنامه خارج شدم و به دانشگاه برگشتم، اعتراض به همین مسائل بود در آن شرایط درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرده بود و دولت هم تصمیم داشت این درآمدها را در بودجه هزینه کند که با اصول اقتصادی سازگار نبود و به همین دلیل با دولت خداحافظی کردیم و به دانشگاه رفتیم. بنابراین یک باور، اعتقاد و تجربه جهانی است که ما قاعدتاً باید به آن وفادار باشیم، به خصوص اینکه در حال حاضر به سیاست‌های کلی نظام آمده، نشسته و ابلاغ شده و طبیعتاً همه ما باید سعی کنیم به آن ملتزم باشیم و آن را اجرا کنیم.
*داشتید می‌گفتید اگر شرایط مذاکرات مثبت پیش‌ برود، با شوک آن در بازار سرمایه چگونه رفتار خواهید کرد؟
طیب‌نیا: در حوزه بازار سرمایه این امکان وجود دارد که ما شاهد شوک مثبت باشیم که طبیعتاً در آن حالت آمادگی داریم. اتفاقاً در این حالت، آمادگی‌ها بیشتر است. یعنی در شرایط رونق بازار سرمایه‌ خیلی از سیاست‌ها را بهتر می‌توانیم دنبال کنیم. بانک‌ها در حال حاضر مکلف شده‌اند از بنگاه‌داری خارج شوند و اموال و دارایی‌های خود را، چه بنگاه‌ها، چه املاک و چه مستغلات را بفروشند. در شرایط رونق بازار سرمایه این سیاست خیلی بهتر قابلیت اجرا دارد.
امسال سال آخر خصوصی سازی بود و با توجه به دغدغه‌های مهمی که برخی همکاران من در دولت درباره روند خصوصی‌سازی‌های گذاشته دارند، می‌توانیم فرآیند واگذاری‌ها را بازنگری کنیم. قاعدتاً امسال باید بنگاه‌ها واگذار می‌شدند و ما مقید هستیم که واگذاری‌ها را در یک فضای شفاف و رقابتی انجام دهیم. واگذاری مستقیم به نهادهای عمومی نداشته باشیم و ترجیح می‌دهیم شرکت‌ها به بخش خصوصی واقعی منتقل  شود، طبیعی است که در شرایط رونق بازار سرمایه این هدف بهتر محقق می‌شود.
از سوی دیگر، سال 1393 سالی بود که کل واگذاری‌ها باید انجام می‌شد اما شرایط مهیا نبود و بازار آمادگی جذب این همه عرضه را نداشت که طبیعتاً در شرایط رونق بازار سرمایه ما راحت‌تر می‌توانیم این بار را سالم به مقصد برسانیم. بسیاری از سرمایه‌گذاران خارجی بسیار علاقه‌مند هستند که وارد بازار ایران شوند و به قول برخی دوستان، آمده‌اند و سبد خود را در نوبت گذاشته‌اند و طبیعتاً این امکان وجود خواهد داشت که راحت‌تر سرمایه‌های خارجی را به کشور جذب کنیم و با مشارکت سرمایه‌های خارجی محصولاتی تولید کنیم و بتوانیم به بازارهای منطقه صادرات داشته باشیم. در همه این حوزه‌ها سعی کردیم سیاست‌های دولت و حتی اقدامات و تدابیر لازم را در نظر بگیریم و آمادگی اجرا داشته باشیم حال چه سناریوی بدبینانه اتفاق بیفتد، چه سناریوی خوش‌بینانه رخ دهد. البته من نمی‌توانم بگویم تفاوتی بین این دو سناریو وجود ندارد، مسلماً شرایط متفاوت خواهد بود شما اشاره کردید به سختی سال آینده که شاید اشاره شما به کاهش قیمت نفت باشد.
* به هر حال کار برای شما سخت خواهد بود هم در سناریوی خوش‌بینانه و هم در سناریوی بدبینانه؟
طیب‌نیا: بله، کما اینکه سال گذشته هم سخت بود. واقعاً در سالی که روزهای آخر آن را می‌گذرانیم، سختی‌های زیادی کشیدیم. سال آسانی نبود. ما همین امسال به دلیل کاهش قیمت نفت، حدود 22 هزار تا 23 هزار میلیارد تومان از درآمدهای نفتی را از دست دادیم مشکل بدهی‌های دولت به پیمانکاران را هم داشتیم که مقدار قابل ملاحظه‌ای بدهی به این دولت به ارث رسیده است و چالش‌های دیگری که در اقتصاد ایران سراغ داریم اما با وجود همه این سختی‌ها و پیچیدگی‌ها، نتیجه‌ای که به دست آمد، نتیجه خوبی بود.
*البته برخی اعتقاد دارند کاهش تورم، نتیجه سیاست‌هایی بود که دولت انجام نداد مثل آدم‌ چاقی که تا دوره‌ای،تنها از طریق نخوردن می‌تواند وزن کم کند اما ادامه برنامه کاهش وزن این فرد نیاز به برنامه دارد و....
طیب‌نیا: اصلاً تورم یعنی همین، اصلاً‌چیزی جز این نیست.
*اما موردی که نیاز بوده و هنوز توفیقی در آن حاصل نشده بحث رشد اقتصادی و خروج از رکود است اینها به سیاست‌گذاری‌هایی نیاز دارد که دولت باید انجام دهد؟
طیب‌نیا:ببینید در مورد تورم ما توفیق‌هایی داشتیم اما کافی نیست. یعنی تورم 15 درصدی هم قابل قبول نیست.
*شما وعده تک رقمی کردن تورم را هم دادید به نظر شما واقعاً‌ امکان‌پذیر است؟
طیب‌نیا: چرا نشود؟ ببینید وقتی حدود 15 سال پیش تورم 20 درصدی داشتیم خیلی از کشورها تورم چند صددرصدی داشتند من یادم می‌آید که یکی از این شخصیت‌ها و اقتصاددانان معروف آن زمان گفته بود تورم 20 درصدی برای اقتصادی مثل اقتصاد ایران یک پدیده شیک است و خیلی دنبال آن نباشید. در واقع تورم 20 درصدی برای ایران در مقایسه با تورم کشورهای دیگر یک پدیده شیک به حساب می‌آمد. حالا شرایطی به وجود آمده که بیشتر کشورها تورم تک‌رقمی دارند حتی کشورهایی که تورم شدیدتر از ایران داشتند، امروز تورم تک‌رقمی دارند. اگر آنها می‌توانند تورم‌های چند صددرصدی را به تورم سه، چهار، پنج‌ درصدی تبدیل کنند، چرا ما نتوانیم؟
*البته به نظر می‌رسد ما به مرحله سخت تورم رسیده‌ایم؟
طیب‌نیا: بله، مسلماً وقتی تورم پایین می‌آید، کاهش یک واحد درصدی آن سخت و سخت‌تر می‌شود. ما توانستیم  در یک سال و شش ماه گذشته تورم بیش از 40 درصد را به 15 درصد کاهش دهیم. خب، این توفیق را در ادامه نمی‌توانیم داشته باشیم. ممکن است سال آینده دو، سه واحد دیگر را کاهش دهیم، قطعاً اگر ما در یک سال توانستیم بیش از 25 واحد درصد کاهش دهیم، اگر قرار باشد در یک سال آینده همین روند تکرار شود که تورم ما به‌ منفی چند درصد می‌رسد.
*البته در حال حاضر تورم ماهانه که به صفر درصد رسیده است؟
طیب‌نیا: در یکی از گزارش‌های مرکز آمار ایران صفر درصد است اما برای بانک مرکزی مثبت است. مهم‌تر از اینها بهای شاخص تولیدکننده است که یک پیش نشانگر محسوب می‌شود و در بهمن ماه امسال منفی هشت درصد و تورم نقطه به نقطه آن هم بیش از 11 درصد بوده که این نشان‌دهنده این است که روند نزولی تورم ان‌شاءالله در ماه‌های آینده هم ادامه پیدا می‌کند. من نمی‌خواهم مقایسه کنم اما شما توجه کنید که وقتی قیمت نفت پایین آمد، در روسیه که یک قدرت بین‌المللی است یا در ونزوئلا چه پیامدهایی داشت و در ایران چه اتفاقاتی افتاد این نشان می‌دهد که مدیریت ما نسبت به این پدیده خیلی توانمندتر بوده است.
*یعنی می‌خواهید بگویید این حالت را هم می‌شد برای ایران متصور بود که مانند کشور ونزوئلا مردم برای خرید خود به فروشگاه‌ها هجوم ببرند و با قفسه‌های خالی مواجه شوند؟
طیب‌نیا: به هر حال تجربه این سه کشور نشان می‌دهد در مجموع، مدیریت ایران نسبت به دو کشور روسیه و ونزوئلا خیلی بهتر بوده است اگر یک مقایسه با کشورهای خارجی کنید گویاست. یک مقایسه هم می‌تواند این باشد که اگر همان روند و نوع سیاست‌گذاری که در سال‌های 1390 و 1391 در ایران حاکم بود قرار بود ادامه پیدا کند امروز ما در چه شرایطی بودیم شما در این حالت است که می‌توانید جمع‌بندی داشته باشید و ارزیابی کنید که سیاست‌های دولت‌ موفق بوده یا نبوده است. رشد اقتصادی منفی که نتیجه اقدامات و سیاست‌های دولت فعلی نبوده است کاری که این دولت کرده رشد اقتصادی منفی 6.8 درصد را به مثبت چهار درصد در شش ماهه اول امسال رسانده است. قطعاً برای مردم رضایت‌بخش نیست و قطعاً مردم تحت فشار سختی قرار می‌گیرند اما تبدیل رشد منفی 6.8 درصد به مثبت چهار آن هم در مدت یک سال و چند ماه مسلماً یک نتیجه ارزنده است.

ادامه مطلب...
موضوع مطلب : گفت و گوی نوروزی وزیر اقتصاد

پیام تهدید آمیز نوروزی اوباما متظاهرانه و مزورانه بود/ملت آن قدر ایستادگی می کند که اوباما مجبور شود برای ظاهرسازی دعای کمیل  بخواندبه گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از دانا:سردار نقدی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: ایرانی ها از ابتدای انقلاب آنقدر ایستادگی کردند که تو امروز مجبوری برای ظاهرسازی سفره هفت سین پهن کنی و پیام نوروزی دهی؛ بدان، این ملت آن قدر ایستادگی می کند که مجبور شوی برای ظاهرسازی دعای کمیل بخوانی
سرتیپ بسیجی محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین صبح امروز در زیارتگاه شهدای والفجر هشت حضور یافت و در جمع صمیمی بسیجیان و زائران راهیان نور سحنرانی کرد.
سردار نقدی با تبریک فرا رسیدن سال 94 به بسیجیان و مردم قهرمان ایران، به حماسه سازی های رزمندگان اسلام در عملیات والفجر 8 اشاره کرد و گفت: فرزندان ملت ایران در این نقطه با توکل به خدا و اعتماد به توان خود، مقاومت و ایستادگی کردند و با اجرای عملیات والفجر 8 همه دنیا را متحیر کردند.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین، نوروز را عید انسان های متمدن و عدالتخواه دانست و گفت: نوروز برای جنایتکاران مستکبر و ظالمی که دستشان به خون مردم مظلوم و مستضعف جهان آغشته است هیچ معنی ندارد.
وی با اشاره به پیام تهدید آمیز رئیس جمهور آمریکا برای نوروز 94، آن را متظاهرانه و مزورانه خواند و تصریح کرد: همین دیروز سه نفر از مأموران نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، با بمب های تروریست های مزدور جیره خوار که آمریکا در پاکستان پرورش داده و تجهیز کرده، به شهادت رسیدند.
جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج ادامه داد: دیروز اربعین شهدای مسلمان چپل هیل آمریکا بود که فقط به جرم مسلمان بودن به قتل رسیدند. هر روز بسیاری از مسلمانان و مردم مظلوم جهان مستقیم یا غیرمستقیم و فقط به جرم اسلام به دست مزدوران و تروریست های پرورش یافته توسط آمریکا به قتل می رسند که مسئول همه این جنایت ها آمریکای جنایتکار است.
وی در پاسخ به پیام نوروزی، خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: اگر تو اهل نوروز و احترام به انسانیت و پیام نوروزی هستی، پس این همه قتل و کشتار تحت فرمان تو چیست؟!
سردار نقدی در ادامه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا می گوید همسر من سفره هفت سین پهن کرده است،  اما این را نگفته که سال پیش از همانجایی که سفره را پهن کرده به دست خود جایزه اسکار را خلاف قواعد فنی این جشنواره به فیلم ضعیف و ضد ایرانی آرگو داد.
وی خطاب به رئیس جمهور آمریکا، تصریح کرد: ایرانی ها از ابتدای انقلاب آنقدر ایستادگی کردند که تو امروز مجبوری برای ظاهرسازی سفره هفت سین پهن کنی و پیام نوروزی دهی؛ بدان، این ملت آن قدر ایستادگی می کند که مجبور شوی برای ظاهرسازی دعای کمیل  بخوانی.
وی به خباثت آمریکایی پیام نوروزی تأکید کرد و ادامه داد: کجا رسم است که در پیام نوروزی و شاد باش سال نو، ارعاب و تهدید کنند، اما رئیس جمهور آمریکا در پایان پیام خود خطاب به مردم ایران تهدید می کند که این آخرین فرصت است و باید بر آنچه ما می گوییم، توافق کنید.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین ابراز داشت: رئیس جمهور آمریکا می گوید اگر با ما کنار بیایید راه های علم برایتان باز می شود! اما به او می گوییم تا زمانی که با شما رابطه داشتیم اینقدر از لحاظ علمی عقب بودیم که برای یک سرما خوردگی باید به پزشکان هندی و بنگلادشی مراجعه می کردیم؛ از زمانی که با شما قطع رابطه کردیم به علم دست پیدا کردیم.
وی ادامه داد: تمام پیشرفت های ملت ما در تکنولوژی نانو، دانش هسته ای، پزشکی، بیوتکنولوژی و سلول های بنیادی، هوا فضا، دانش تجهیزات نظامی و موشکی و... از زمانی به دست آمد که با آمریکا قطع رابطه کردیم.
جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج به وجود بیش از 170 زندان مخفی و علنی آمریکا در سراسر جهان اشاره کرد و خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: شش سال پیش وعده دادی که زندان های آمریکا را تعطیل می کنی اما به این وعده عمل نکردی؛ اگر تو اهل نوروز و فهم انسانی از آن بودی این زندان ها را تعطیل می کردی.
وی خاظرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا می گوید مردم ایران را بر سر سفره هفت سین دعا می کنند. اما او باید بداند با این جنایت ها و زورگویی های آمریکا در جهان، ملت ایران بر سر سفره های هفت سین برای نابودی کاخ سفید و حکومت خبیث آمریکا دعا می کنند.
سردار نقدی روحیه حقیقت جو و عدالتخواهی را از خصوصیات بارز ملت ایران برشمرد و افزود: رئیس جمهور آمریکا هر چقدر هم پیام بدهد و ظاهرسازی کند ملت ایران فریب این تظاهر را نخواهد خورد.
وی تغییر واقعی رویه آمریکا در تعامل با مردم دنیا را خواستار شد و گفت: دولت آمریکا باید دست از زورگویی و ظلم و جنایت علیه مردم دنیا بردارد.
رییس سازمان بسیج مستضعفین بیان کرد: ما تا آخر ایستاده ایم و تا نابودی کاخ سفید و پایان یافتن حضور صهیونیست ها در منطقه، مقاومت خواهیم کرد.
سردار نقدی در پایان سخنان خود، خطاب به رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: ملت ایران در پاسخ تهدید رئیس جمهور آمریکا در پیام نوروزی می گوید: اگر بخواهی به زورگویی ها و شیطنت هایت علیه ملت ایران ادامه بدهی، کاخ سفید را بر سرت خراب خواهیم کرد.

......................................................................

پیام نوروزی باراک اوباما به مردم و سران ایران

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در پیامی ویدئویی به مردم و سران ایران به مناسبت عید نوروز گفت امسال "بهترین فرصت چند دهه اخیر" برای پیگیری آینده‌ای متفاوت میان دو کشور به وجود آمد.
به نقل از بی بی سی،‌ به گفته رئیس جمهوری آمریکا، مذاکرات اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی پیشرفت هایی داشته اما همچنان اختلافاتی باقی مانده است.
اوباما در پیام تبریک نوروز که در وب سایت کاخ سفید منتشر شده است با اشاره به "فرصت" پیش آمده در مذاکرات اتمی با ایران تاکید کرد: "این فرصت شاید دوباره به زودی تکرار نشود. معتقدم که ملت‌های ما موقعیتی تاریخی برای حل مسالمت آمیز این موضوع دارند، فرصتی که نباید از دست بدهیم."
اوباما: "بهترین فرصت چند دهه اخیر" برای آینده متفاوت در اختیار است
ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه 5+1 (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه، و آلمان) در حال مذاکره برای رسیدن به توافقی جامع هستند که بر اساس آن فعالیت‌های اتمی تهران در برابر حذف تدریجی تحریم‌ها مهار خواهد شد.
طرف‌های حاضر در مذاکرات اتمی تلاش دارند که تا یک هفته دیگر به چارچوب سیاسی این توافق دست یابند و تا پایان ماه ژوئن آن را به اجرا در آورند.
اوباما در پیام نوروزی گفت: "روزها و هفته‌های پیش رو حیاتی خواهند بود. مذاکرات ما پیشرفت داشته اما اختلافات همچنان باقی است. و افرادی در کشورهای ما و دیگر کشورها وجود دارند که با حل دیپلماتیک این موضوع مخالفند."
اوباما با اشاره به اینکه "یک توافق هسته‌ای می‌تواند درها را به آینده‌ای روشن‌تر باز کند" گفت سران ایران "در صورتی که بخواهند گام‌هایی معنی‌دار و قابل راستی‌آزمایی بردارند تا به دنیا تضمین دهند که برنامه اتمی‌‌شان فقط با اهداف صلح آمیز است" دو راه پیش رو دارند:
"اگر نتوانندبا توافقی منطقی موافقت کنند ایران را در مسیر امروزی خود نگه خواهند داشت. راهی که ایران و ایرانیان را از بخش بزرگی از دنیا منزوی کرده است، دشواری‌های زیادی برای خانواده‌های ایرانی به بار آورده است، و بسیاری از جوانان ایرانی را از کار و فرصت‌هایی که شایستگی آنها را دارند محروم کرده است."
"از طرف دیگر، اگر سران ایران با توافقی منطقی موافقت کنند این موضوع می‌تواند به مسیری بهتر بیانجامد: مسیر فرصت‌های بهتر برای مردم ایران، تجارت و رابطه بیشتر با جهان، سرمایه‌گذاری‌های خارجی بیشتر و فرصت‌های شغلی از جمله برای جوانان ایرانی، تبادلات فرهنگی بیشتر و فرصت‌هایی برای سفر دانشجویان ایرانی به دیگر کشورها، همکاری‌های بیشتر در زمینه‌هایی مانند علوم و فن‌آوری و نوآوری."
رئیس جمهوری آمریکا در این پیام افزود: "پیام من به شما، ملت ایران، این است که ما باید با همدیگر برای آینده ای که در پی آن هستیم پافشاری کنیم."
اوباما این پیام نوروزی را با خواندن یک بیت از حافظ خاتمه داد: "نوبهار است در آن کوش که خوشدل باشی / که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی"
در سال‌های اخیر روسای جمهوری آمریکا به مناسبت آغاز سال نو خورشیدی پیامی با محتوای شادباش‌ نوروزی منتشر کرده‌اند و هفته قبل میشل اوباما همسر رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید مهمانی نوروز برگزار کرد.
موضوع مطلب : پیام نوروزی باراک اوباما, مردم و سران ایران

اینجانب علیرضا احسانی نیا درگذشت والده رئیس جمهور محترم را به رئیس جمهور محترم جناب دکتر حسن روحانی تسلیت عرض می نمایم...خداوند ایشان را بیامرزد و به خانواده ایشان هم صبر جمیل عطا فرماید...

........................................................................

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ،والده رئیس جمهور حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز درگذشت. خانم سکینه پیوندی که از چند روز قبل به دلیل بیماری در بیمارستان میلاد تهران بستری بود ساعت 7:30 صبح و در آخرین روز سال 93 دارفانی را وداع گفت
الف، این ضایعه را به خانواده آن مرحومه به ویژه رییس‌جمهور کشورمان تسلیت می‌گوید و برای آن مرحومه علو درجات در پیشگاه خداوند را آرزومند است.
موضوع مطلب : درگذشت والده رئیس‌ جمهور, خانم سکینه پیوندی

وزرای خارجه سه کشور اروپایی ظرف جمعه و شنبه راهی لوزان می‌شوند و به احتمال زیاد نشست وزرای خارجه ایران و 1+5 روز شنبه در این شهر برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فارس، دور جدید مذاکرات هسته‌ای از یکشنبه 24 اسفند ماه در لوزان سوئیس و با دیدارهای علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و نیز معاونان وزرای امور خارجه ایران و آمریکا که به مدت بیش از 3 ساعت و نیم طول کشید آغاز شد.

***

00:03 وزرای خارجه سه کشور اروپایی ظرف جمعه و شنبه راهی لوزان می‌شوند و به احتمال زیاد نشست وزرای خارجه ایران و 1+5 روز شنبه در این شهر برگزار خواهد شد.

00:32 تحلیل‌‌گر مسایل بین‌الملل در گفت‌وگو با فارس تاکید کرد اقدام یک‌جانبه نمایندگان سنا در انتشار نامه و تهدید به نقض هر توافقی با ایران، نشان از وفاداری آمریکا به اسراییل دارد.

01:16 رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با نخست وزیر رژیم صهیونیستی با وی درباره مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 1+5 گفت و گو کرد.

04:11 نماینده بروجرد در مجلس شورای اسلامی گفت: کاری نکنیم که نسل آینده در اثر کوتاهی ما بگوید ای کاش در برابر استکبار کمی مقاومت می‌کردید.

04:16 نماینده مردم تهران در مجلس تصویب توافق‌ نهایی ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد را چهار میخه کردن توافق علیه ایران دانست و گفت: اتکا به پیشنهاد ظریف برای جبران خطای توافق ژنو به ضرر ایران است.

09:37 دو سناتور حامی طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران و 1+5، شب گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند بررسی این طرح را به 25 فروردین موکول کرده‌اند.

09:47 یکی از مذاکره‌کنندگان اروپایی پنج‌شنبه شب با رد اظهارات مطرح‌شده مبنی بر نزدیک بودن توافق هسته‌ای، گفت هنوز موضوعات بسیاری باقی مانده که باید حل شود.

10:54 وزیر امور خارجه ایران در پیامی که به نظر می‌رسد در پاسخ به پیام نوروزی رئیس‌جمهور آمریکا صادر شده، گفت این آمریکاست که باید بین فشار و توافق هسته‌ای با ایران، یکی را انتخاب کند.

11:16 هشتمین دور دیدارهای وزرای خارجه ایران و آمریکا و نیز صالحی و مونیز از ساعت 9:30 به وقت محلی(12 به وقت تهران) در لوزان سوئیس برگزار می‌شود.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 523
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078565
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 523
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078565