سفارش تبلیغ
بستۀ پیشنهادی فروشگاه اینترنتی هاست ایران
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

http://up.club11.ir/up/club11/Pictures/127872_865.jpg

به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ،  آنچه در زیر می‌خوانید متن کامل زندگی‌نامه آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی است که توسط علی‌اکبر ولایتی نوشته شده و در جلد 21 دائرة المعارف بزرگ اسلامی به چاپ رسیده است.
خامِنه‌ای، آیت‌الله سیدعلی (ز 29 فروردین 1318/ 28 صفر 1358/ 19 آوریل 1939)، فرزند آیت‌الله سیدجواد، و دومین رهبر انقلاب اسلامی ایران.
I. زندگی‌نامه
الف ــ خاندان

وی در خانواده‌ای روحانی در مشهد‌زاده شد. جد اعلای او سید محمد حسینی تفرشی نسب به سادات افطسی می‌‏رساند. شجر? وی به سلطان‌‏العلماء احمد، معروف به سلطان سید احمد می‌‏رسد که با 5 واسطه از اخلاف امام سجاد (ع)، است. جدش سید حسین خامنه‌ای (ح 1259-20 ربیع‏الآخر 1325 ق) در خامنه به دنیا آمد و در نجف نزد استادان بزرگی چون سید حسین کوه‏کمری، فاضل ایروانی، فاضل شربیانی، میرزا باقر شکی و میرزا محمدحسن شیرازی دانش آموخت و پس از طی مدارج علوم دینی در حوزه علمیه نجف، در زمره فقها و مدرسان آن حوزه قرار گرفت. او در 1316 ق به تبریز آمد (آقابزرگ، 2/640) و مدرس مدرسه طالبیه و امام جماعت مسجد جامع آن شهر شد (گلشن...، 2/971). سید حسین دارای افکار بلند سیاسی و اجتماعی، و از علمای طرف‌دار مشروطه بود و همواره مردم را به حمایت و پاسداری از نهضت مشروطه تشویق می‌‏کرد (آرشیو مرکز اسناد...، شم‍ 1225). برخی از آثار علمی وی از‌جمله حاشیه بر کتابهای ریاض المسائل، قوانین الاصول، مکاسب شیخ انصاری، فوائد الاصول و شرح لمعه وقف کتابخانه حسینیه شوشتری نجف شد (آقابزرگ، همانجا). شیخ محمد خیابانی، روحانی مبارز و مجاهد عصر مشروطه، شاگرد و داماد وی بود (کسروی، 92). سید محمد خامنه‌ای (1293 ق، نجف ـ شعبان 1353، نجف) مشهور به پیغمبر (بهبودی، 12)، عموی آیت‌الله خامنه‌ای از شاگردان آخوند خراسانی، شریعت اصفهانی و دیگر بزرگان نجف بود، و فردی آگاه به مسائل زمان و از رجال طرف‌دار مشروطه به‌‏شمار می‌رفت (آقابزرگ، 6، مقدمه، 13).
پدر آیت‌الله خامنه‌ای ،سید جواد خامنه‌ای (20 جمادی‌‏الآخر 1313، نجف/ 16 آذر 1274-14 تیر 1365) از علما و مجتهدان عصر خود بود که در نجف متولد شد و در کودکی همراه خانواده‌اش به تبریز آمد. پس از اتمام دور? سطح، در حدود سال 1336 ق به مشهد مهاجرت کرد (آرشیو مرکز اسناد، همانجا) و در فقه و اصول از محضر بزرگانی چون حاج آقا حسین قمی، میرزا محمد آقازاده خراسانی (کفائی)، میرزا مهدی اصفهانی و حاج فاضل خراسانی، و در فلسفه از محضر آقابزرگ حکیم شهیدی و شیخ اسدالله یزدی بهره‌مند گردید (شریف، 7/127- 129؛ زنگنه، 1/132). سپس در 1345 ق به نجف رفت و از حوزه درس میرزا محمدحسین نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی و آقا ‏ضیاءالدین عراقی کسب فیض کرد و از 3 نفر یادشده اجازه اجتهاد گرفت (شریف، 7/127؛ آرشیو مرکز اسناد، همانجا). او در پی تصمیم بازگشت به ایران، راهی مشهد شد و در آن شهر اقامت گزید و ضمن تدریس، امامت مسجد صدیقی‌های بازار مشهد (مسجد آذربایجانی‌ها) را عهده‌دار گردید (بهبودی، 15). او همچنین از امامان جماعت مسجد جامع گوهرشاد نیز بود (زنگنه، 1/77). وی علاقه زیادی به مطالعه داشت. مباحثات علمی روزانه وی با هم‏ردیفان از‌جمله حاج میرزا حسین عبایی، حاج سید علی‏اکبر خویی، حاج میرزا حبیب ملکی و... ده‌ها سال ادامه داشت. همچنین وی فردی پرهیزگار و بی‌توجه به امور دنیوی بود و زندگی زاهدانه‌ای داشت (گلشن، همانجا). پس از پیروزی انقلاب اسلامی با آنکه فرزندانش به مقامات عالی سیاسی و اجرایی رسیدند، همچنان به زندگی زاهدانه خود ادامه داد. به دلیل بهره‌مندی از کمالات انسانی همواره مورد وثوق مردم بود. او در 14 تیر 1365 درگذشت و در رواق پشت ضریح مطهر امام رضا (ع) به خاک سپرده شد (زنگنه، همانجا). امام خمینی در پیام تسلیتی به آیت‌الله خامنه‌ای به مناسبت فوت پدرش، آیت‌الله سید جواد خامنه‌ای را عالمی با تقوا و متعهد برشمرد (صحیفه...، 20/71).
بانو میردامادی (1293- 1368 ش)، مادر آیت‌الله خامنه‌ای بانویی زاهد، متشرع، آمر به معروف و ناهی از منکر، آشنا با آیات قرآن، احادیث، تاریخ و ادبیات بود. او در جریان مبارزه با رژیم پهلوی بسیار صبور و با فرزندان مبارزش، به‌‏ویژه آیت‌الله خامنه‌ای همگام بود (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1226). آیت‌الله سید هاشم نجف‌‏آبادی (میردامادی) (1303-1380 ق)، جد مادری آیت‌الله خامنه‌ای (از خاندان میرداماد فیلسوف مشهور عصر صفویه) از شاگردان آخوند خراسانی و میرزا محمدحسین نائینی، از علما و مفسران قرآن و از ائمه جماعت مسجد‌ گوهرشاد بود (آقابزرگ، 2/ 559) و در عین حال به امر به معروف و نهی از منکر اهتمام ویژه‌ای داشت و در پی اعتراض به کشتار مردم در مسجد گوهرشاد در دوره رضا شاه، به سمنان تبعید شد (تاریخ علما...، 308؛ قاسم‏پور، 60). آیت‌الله خامنه‌ای از سوی مادر به محمد دیباج فرزند امام جعفر صادق (ع) نسب می‌‏رساند (زنگنه، 1/ 458).
ب ــ شخصیت علمی و فرهنگی
1. تحصیل و تدریس: سید علی خامنه‌ای تحصیل را در چهارسالگی از مکتب‏خانه و با فراگیری قرآن کریم شروع کرد. دوره دبستان را در نخستین مدرسه اسلامی مشهد، دارالتعلیم دیانتی، گذراند (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1225). در همین ایام، یادگیری قرائت و تجوید قرآن را نزد برخی قاریان مشهد شروع کرد (بهبودی، 49). هم‌زمان با تحصیل در کلاس پنجم دبستان، تحصیلات مقدماتی حوزوی را نیز آغاز نمود. شوق وافر او به تحصیلات حوزوی و تشویق والدین سبب شد که وی پس از اتمام دوره دبستان، وارد دنیای طلبگی شود و تحصیل علوم دینی را در مدرسه سلیمان خان ادامه دهد. وی بخشی از مقدمات را نیز نزد پدر طی کرد. سپس به مدرس? نواب رفت و دوره سطح را در آن به پایان برد. هم‌زمان با تحصیلات حوزوی دور? دبیرستان را تا سال دوم متوسطه ادامه داد (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1226).
وی معالم الاصول را نزد آیت‌الله سید جلیل حسینی سیستانی و شرح لمعه را نزد پدر و میرزا احمد مدرس یزدی فرا گرفت. رسائل، مکاسب و کفایه را نیز نزد پدر و آیت‌الله حاج شیخ هاشم قزوینی آموخت. در 1334 ش، در درس خارج فقه آیت‌الله سید محمدهادی میلانی حاضر شد. وی در 1336 ش طی سفر کوتاهی همراه خانواده به نجف رفت و در دروس مدرسانِ بنام حوزه علمیه نجف، از‌جمله آیات سید محسن حکیم، سید ابوالقاسم خویی، سید محمود شاهرودی، میرزا باقر زنجانی و میرزا حسن بجنوردی حضور یافت، ولی به دلیل عدم تمایل پدر برای اقامت در آن شهر به مشهد بازگشت (آرشیو مرکز اسناد، همانجا) و یک سال دیگر در درس آیت‌الله میلانی حاضر شد. سپس در 1337 ش به شوق ادامه تحصیل عازم حوزه علمی? قم گردید (بهبودی، 78). در همین سال و پیش از عزیمت به قم، آیت‌الله محمدهادی میلانی به وی اجازه روایت داده بود (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1232).
سید علی خامنه‌‏ای، در قم نزد بزرگانی چون آیات حاج آقا حسین بروجردی، ‌امام خمینی، حاج شیخ مرتضى حائری یزدی، سید محمد محقق داماد و علامه طباطبایی علم آموخت (ه‌مان، شم‍ 1227). در مدت اقامت در قم اکثر وقت خود را به تحقیق، مطالعه و تدریس می‌‏گذراند. آیت‌الله خامنه‌ای در 1343 ش به دلیل عارضه بینایی پدر و برای کمک به وی به ضرورت از قم به مشهد بازگشت و بار دیگر در جلسات درس آیت‌الله میلانی حضور یافت که تا 1349 ش ادامه داشت. او از ابتدای حضور در مشهد، به تدریس سطوح عالی فقه و اصول (رسائل، مکاسب و کفایه) و برگزاری جلسات تفسیر برای عموم همت گماشت. در این جلسات جمعیت کثیری از قشر جوان به‌ویژه دانشجویان حضور پیدا می‌‏کردند (ه‌مان، شم‍ 1228). او در جلسات تفسیر خود، مهم‌ترین پایه‌‏های فکری اسلام و اندیشه اسلامی را از خلال آیات قرآن استخراج و بیان می‌‏نمود و به تعمیق بنیانهای اندیشه مبارزه و براندازی حکومت طاغوت می‌‏‏پرداخت به صورتی که شرکت‏‌کننده در درس تفسیر او به این نتیجه ضروری و طبیعی می‌‏رسید که حکومتی بر پای? اسلام و معارف دین باید در کشور تحقق یابد. یکی از اهداف اصلی او از تفسیر، انتقال مبانی انقلاب اسلامی به جامعه بود. از 1347 ش درس تخصصی تفسیر را نیز برای طلاب علوم دینی شروع کرد که این دروس و جلسات تفسیر تا 1356 ش و قبل از دستگیری و تبعید به ایرانشهر ادامه داشت (خامنه‌ای، جم‍‌). جلسات تفسیر در سالیانی از دور? ریاست جمهوری و پس از آن ادامه داشت. آیت‌الله خامنه‌ای از 1369 ش تدریس خارج فقه را آغاز کرد و تاکنون به تدریس ابواب جهاد، قصاص و مکاسب محرمه پرداخته است. این درس هم‌‏اکنون نیز ادامه دارد.
آیت‌الله خامنه‌ای دستی در ادبیات دارد و با سبکهای ادبی آشنا ست و نثر وی دارای سبک است و از دوران کودکی تاکنون به مطالع? رمان‏ و داستان علاقه‌مند بوده، و بسیاری از رمان‌ها و داستانهای معتبر دنیا را مطالعه کرده است. این علاقه با مطالع? رمان‌ها و آثار ادبی نویسندگان بزرگ جهان و تاریخ و فرهنگ ملل شرق و غرب تداوم پیدا کرد. او حتى به نقد کتابهای ادبی و شعر هم می‌‏پردازد. آیت‌الله خامنه‌ای با بسیاری از شاعران، نویسندگان و روشنفکران زمانه در ارتباط بود. در ایامی که در مشهد حضور داشت در برخی از انجمنهای ادبی که با حضور شعرای بزرگ تشکیل می‌‏شد، شرکت می‌‏کرد (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1227) و به نقد شعر می‌‏پرداخت. خود نیز اشعاری سروده و در سالهای اخیر تخلص «امین» را برگزیده است. مطالع? کتب معتبر تاریخی بخش دیگری از برنام? مطالعاتی دائمی ایشان است، به‌طوری که به مباحث و موضوعات تاریخ معاصر احاطه دارند (تداوم...، 21).
2. آثار: آیت‌الله خامنه‌ای تحقیق و تألیف را از دوران طلبگی آغاز کرد و تقریرات دروس استادان خود را نگاشت (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1228) و به ترجم? چند اثر نیز همت گماشت. در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، این کتاب‌ها را تألیف کرد: 1. چهار کتاب اصلی علم رجال، 2. طرح کلی اندیش? اسلامی در قرآن، 3. پیشوای صادق، 4. از ژرفای نماز، 5. صبر، 6. روح توحید نفی عبودیت غیرخدا، 7. گزارشی از سابق? تاریخی و اوضاع کنونی حوز? علمی? قم. در‌‌ همان دوره این کتاب‌ها را نیز پس از افزودن تحقیقات خود به آن‌ها، ترجمه و منتشر کرد: 1. آینده در قلمرو اسلام، نوشت? سید قطب؛ 2. صلح امام حسن: پرشکوه‏‌ترین نرمش قهرمانان? تاریخ، نوشت? شیخ راضی آل‏یاسین؛ 3. تفسیر فی ظلال القرآن، نوشت? سید قطب؛ 4. مسلمانان در نهضت آزادی هندوستان، نوشت? عبدالمنعم النمر؛ 5. ادعانامه علیه تمدن غرب.افزون بر این‌ها، بسیاری از آراء و اندیشه‌‏های آیت‌الل?ه خامنه‌ای که در گفتار‌ها و نوشتارهای ایشان و در قالب پیام، سخنرانی، خطبه، و مصاحبه منعکس شده است، به صورت کتاب و نرم‏‌افزار با عناوین گوناگون و به صورت موضوعی منتشر گردیده، و برخی از آن‌ها نیز به زبانهای دیگر ترجمه شده است. همچنین، پایان‏‌نامه‏‌ها، رساله‏‌ها، مقالات و کتابهای گوناگونی ناظر به افکار و اندیشه‏‌های ایشان تألیف و تدوین شده است؛ نیز بخشی از مجموع? بیانات و مکتوبات ایشان در دور? رهبری با عنوان حدیث ولایت منتشر گردیده است.
ج ـ حیات سیاسی و اجتماعی
پیشین? فعالیتهای سیـاسی ـ مذهبی خاندان آیت‌الله خامنه‌ای، در او زمین? تربیتی برای مبارز? سیاسی ‌ـ مذهبی فراهم آورده بود. نقط? آغازین ورود به فعالیتهای سیاسی، دیدار او با سید مجتبى نواب صفوی (می‌رلوحی) در مشهد بود که به بیان خود او اولین بارقه‌‏های انقلابی را در وی پدید آورد (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1226). نخستین دیدار وی با امام خمینی در 1336 ش صورت گرفت، اما چهر? سیاسی امام خمینی برای اولین‌بار در جریان لایح? انجمنهای ایالتی و ولایتی برای ایشان مکشوف شد (ه‌مان، شم‍ 1228).
آیت‌الله خامنه‌ای با آغاز نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی در 1341 ش وارد عرصه‏‌های گوناگون مبارزه با طاغوت شد و جزو نخستین افرادی بود که همگامی و فعالیت مبارزاتی را در دور? قبل از قیام 15 خرداد 1342 آغاز کرد (ه‌مان، شم‍ 119). در بهمن 1341، پس از همه‌‏پرسی لایح? انجمنهای ایالتی و ولایتی، آیت‌الله خامنه‌ای و برادرش سید محمد مأمور رساندن گزارش آیت‌الله محمدهادی میلانی به امام خمینی در قالب نامه در مورد واکنش مردم مشهد به این همه‌‏پرسی شدند (جلالی، 148). در 1342 ش و در آستان? ماه محرم، امام خمینی وی را مأمور ساخت پیامهایی را به آیت‌الله میلانی و علما، روحانیون و هیئتهای مذهبی خراسان در جهت تداوم نهضت و آگاه‏سازی مردم در قبال تبلیغات رژیم پهلوی انتقال دهد (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 1229، 1231).
امام خمینی در این پیام‌ها خط‌‏مشی مبارزه را ترسیم کرده، و از علما و روحانیون خواسته بود به منظور تبیین جنایات رژیم پهلوی، ذکر واقع? مدرس? فیضیه از روز هفتم محرم در منابر خوانده شود (باقری، 12-13). آیت‌الله خامنه‌ای خود نیز برای محقق ساختن هدف و اجرای خط‏‌مشی امام خمینی راهی بیرجند ــ که تحت نفوذ خاندان علم بود ــ شد و در منابر و مجالس آن شهر دربار? حادث? مدرس? فیضیه و سلط? اسرائیل بر جوامع اسلامی سخنرانی کرد (بهبودی، 129-134). به دنبال این سخنرانی‌ها، وی در 12 خرداد 1342 ش/7 محرم 1383 ق دستگیر، و در مشهد زندانی شد (آرشیو مرکز اسنـاد، شم‍ 614، 1231، 1332). پـس از آزادی وی، آیت‌الله محمدهادی میلانی از او دیدن کرد (ه‌مان، شم‍ 1233). آیت‌الله خامنه‌ای پس از آن با حضور در جلساتی که در منزل آیت‌الله میلانی به منظور تداوم نهضت اسلامی در غیاب امام خمینی ‌ــ که در حصر به سر می‌‏برد ــ تشکیل می‌شد، فعالیتهای سیاسی‌‏اش را تداوم بخشید (جلالی، 205). اندکی پس از آن به حوز? علمی? قم بازگشت و با کمک و همکاری برخی از روحانیون مبارز به سازمان‌دهی مجدد فعالیتهای سیاسی از طریق برگزاری جلسات مشورتی و تبلیغات پرداخت (بهبودی، 156-157). او از‌جمله روحانیونی بود که در 11 دی 1342 تلگرامی به آیت‌الله سید محمود طالقانی، مهدی بازرگان و یدالله سحابی، که در حمایت از امام خمینی زندانی شده بودند، فرستاد (یاران امام...، طالقانی، 1/ 468).
در‌‌ همان زمان طلاب خراسانی حوز? علمی? قم با هدایت او، در اعتراض به ادام? حصر امام خمینی نامه‌‏ای به حسنعلی منصور، نخست‌وزیر وقت، نوشته و منتشر کردند که از جمل? آن‌ها خود وی و ابوالقاسم خزعلی و محمد عبایی خراسانی بودند (امام...، 4/392). آیت‌الله خامنه‌ای در بهمن 1342، مقارن با رمضان 1380 برای تبلیغ و تبیین مسائل نهضت اسلامی راهی زاهدان شد (بهبودی، 162-166). سخنرانیهای او در مساجد زاهدان و استقبال مردمی از آن، رژیم را بر آن داشت که او را دستگیر و به زندان قزل‌قلعه ــ که در آن زمان محل بازداشت زندانیان سیاسی و امنیتی بود ــ منتقل نماید (آرشیو مرکز اسناد، 1234). در 14 اسفند 1342 قرار بازداشت آیت‌الله خامنه‌ای به قرار التزام به عدم خروج از حوز? قضایی تهران تبدیل، و وی از زندان آزاد شد (بهبودی، 187). از این پس تا پیروزی انقلاب اسلامی فعالیتهای وی همواره تحت کنترل مأموران امنیتی قرار داشت.
آیت‌الله خامنه‌ای در پاییز 1343 ش از قم به مشهد بازگشت و در کنار مراقبت از پدر به فعالیتهای علمی و سیاسی پرداخت (همو، 192-195). او در زمر? روحانیونی بود که اندکی پس از تبعید امام خمینی به ترکیه با نگارش نامه‌‏ای به دولت وقت ــ دولت امیرعباس هویدا ــ در 29 بهمن 1343 به اوضاع نابسامان کشور و تبعید امام خمینی اعتراض کردند (اسناد انقلاب...، 3/ 128-130). وی به همراه کسانی چون عبدالرحیم ربانی شیرازی، محمد حسینی بهشتی، علی فیض مشکینی، احمد آذری قمی، علی قدوسی، اکبر هاشمی رفسنجانی، سید محمد خامنه‌ای و محمدتقی مصباح یزدی (هاشمی، دوران...، 2/1566)، اعضای «گروه یازده نفر» بودند که با هدف تقویت و اصلاح حوز? علمی? قم برای مبارزه با رژیم پهلوی شکل گرفت. مبارزه بر مبنای فکر و عقیده بود و همین امر علت پیشرفت آن می‌شد و روحانیون نیز به منزل? بدنه و مغز متفکر مبارزه بودند. آنان در این مرحله از مبارزه به این نتیجه رسیده بودند که با نبود تشکل، موفقیت کمتری خواهند داشت و وجود آن موجب می‌‏شود که از فروپاشی مبارزه توسط رژیم جلوگیری شود. این گروه در دوران تبعید امام خمینی، برنامه‌‏ریزی جریان مبارزات و تداوم آن را بر عهده گرفت. از این گروه به‌‏عنوان اولین تشکیلات سرّی حوز? علمی? قم یاد می‌‏شود. فعالیت این گروه در اواخر سال 1345 ش توسط ساواک کشف شد و به دنبال آن برخی از اعضا دستگیر و برخی دیگر، از‌جمله آیت‌الله خامنه‌ای تحت تعقیب قرار گرفتند (یاران امام، قدوسی، 86-87؛ ه‌مان، ربانی، 60- 69). آیت‌الله خامنه‌ای در همین ایام مخفیانه به ترجمه و انتشار کتاب آینده در قلمرو اسلام اقدام کرد. در این کتاب به دو موضوع مهم فشار غرب و تبلیغات کمونیسم اشاره شده، و دورنمایی از آینده که به سمت اسلام پیش می‌‏رود، آمده است (‌آینده در...، سراسر اثر).
ساواک کتاب را توقیف و افراد مرتبط با انتشار آن را دستگیر کرد، اما موفق به دستگیری و بازداشت آیت‌الله خامنه‌ای (مترجم کتاب) نشد (بهبودی، 235- 238). آیت‌الله خامنه‌ای در آن ایام مدتی در تهران و کرج به فعالیت مشغول بود، اما به علت ندادن تعهد بر عدم اظهار مطالب ضد رژیم از فعالیتش در کرج ممانعت به عمل آمد. در مسجد امیرالمؤمنین تهران هم مدتی به امامت جماعت پرداخت. در پی دستگیری و تبعید آیت‌الله سید حسن قمی در فروردین 1346 که به دنبال سخنرانی ضد رژیم او در مسجد گوهرشاد صورت گرفت، آیت‌الله خامنه‌ای از آیت‌الله میلانی خواست به این اقدام اعتراض کند (یاران امام، میلانی، 3/5-7). این اقدام وی سبب شد مأموران ساواک از حضور او در مشهد اطلاع یافته و در 14 فروردین‌‌ همان سال، در مراسم تشییع جناز? آیت‌الله شیخ مجتبى قزوینی، وی را دستگیر کنند (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 614). او در 26 تیر‌‌ همان سال آزاد شد (ه‌مان، شم‍ 574). اندکی پس از آزادی، در تهران به ملاقات زندانیان سیاسی رفت (بازرگان، 422-423).
آیت‌الله خامنه‌ای از طریق ارتباط با مبارزان در نقاط مختلف، سعی در تشکل بخشیدن به آنان و مبارزه، تربیت نسلهای جدید مبارزان و انقلابیون براساس اندیش? اسلامی خصوصاً بین طلاب علوم دینی و دانشجویان، سعی در اخذ مبانی مبارزه از قرآن و حدیث، مقابله با اندیشه‌‏های مادی‌گرایان? مارکسیستی و لیبرالیستی و امثال آن، به تعمیق اندیش? اسلامی و مبارزه در چهارچوب نهضت امام خمینی پرداخت و به‌رغم مقابل? رژیم پهلوی به موفقیتهای زیادی دست یافت. نگاه چند بُعدی به مبارزه، استفاده از شبک? عظیم اطلاع‌‏رسانی نهضت امام خمینی و رسان? فراگیر منبر و عملگرایی‌‏اش، از برخی علل موفقیت وی بوده است.
در پی وقوع زمین‌‏لرز? ویرانگر جنوب خراسان در 9 شهریور 1347 عده‏ای از روحانیون خراسان به سرپرستی آیت‌الله خامنه‌ای با هدف امداد و سامان‌دهی کمکهای مردمی به زلزله‌‏زدگان، عازم فردوس شدند. این اقدام با مخالفت مقامات امنیتی محلی روبه‌رو شد، اما گروه امداد اقدامات مؤثری در کمک‌‏رسانی به زلزله‌‏زدگان انجام داد. حضور و کمک‌‏رسانی دو ماه? آیت‌الله خامنه‌ای در فردوس فرصتی پدید آورد تا با مشکلات مردم زلزله‌‏زده از نزدیک آشنا شود و با آنان مأنوس گردد و در مجالس و منابر و همچنین هیئتهای مذهبی، پیام نهضت اسلامی را برای مردم آن سامان تبیین کند. این فعالیت‌ها حساسیت شهربانی و ساواک خراسان را برانگیخت و به اقامتش در فردوس پایان داده شد (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 614). او در اواخر دی‏ماه‌‌ همان سال به قصد زیارت عتبات عالیات و دیدار با امام خمینی (ره) اقدام کرد، اما با مخالفت و ممانعت ساواک روبه‌رو شد. این محدودیت تا پیروزی انقلاب اسلامی ادامه داشت و وی ممنوع‌‏الخروج بود (بهبودی، 304).
آیت‌الله خامنه‌ای به اتهام عضویت در «گروه یازده نفر» به 6 ماه زندان محکوم گردید. به دنبال انتشار این خبر در روزنام? کیهان و احضار آیت‌الله خامنه‌ای به دادگاه تجدید‌نظر، وی پس از مشورت با عده‌‏ای از علمای مشهد از حضور در دادگاه خودداری کرد (یاران امام، هاشمی‏نژاد، 248- 249). او با آنکه تحت پیگرد بود، با برخی از روحانیون مبارز ازجمله سید محمود طالقانی، سید محمدرضا سعیدی، محمدجواد باهنر، محمدرضا مهدوی‌کنی، مرتضى مطهری، اکبر هاشمی رفسنجانی و فضل‌الله محلاتی در مشهد و تهران ارتباط داشت و به‌رغم اقامت در مشهد در بسیاری از جلسات علما و روحانیون مبارز تهران حضور می‌یافت (یاران امام، سعیدی، 248؛ ه‌مان، طالقانی، 2/497؛ ه‌مان، مهدوی، 14؛ ه‌مان، محلاتی، 1/521؛ ه‌مان، باهنر، 355). او با تشکیل جلساتی با حضور عده‏ای از روحانیون دربار? اعزام روحانیون و طلاب به روستاهای اطراف مشهد تصمیم‌‏گیری و اقدام می‌کرد (همان، سعیدی، 363؛ همان، مهدوی، 114).
آیت‌الله خامنه‌ای با نگاه اعتقادی به نهضت اسلامی و پرورش فکری مردم برآن مبنا، مبارزات خود را ادامه داد. او با برگزاری جلسات تفسیر برای طلاب علوم دینی و دانشجویان و ایراد سخنرانی برای قشرهای مختلف مردم می‌‏کوشید مبانی دینی ـ اعتقادی آنان را تقویت نماید. او معتقد بود که تحقق آرمانهای اسلامی در بستری از کوشش‌های فرهنگی ممکن است و خیزشهای مردمی جز با گسترش آگاهی و دانایی محقق نخواهد شد. در آن دوران جریان روشنفکری جریان فعال و مبارز در دانشگاه‌ها تلقی می‌‏شد. او این رویکرد را در واکنش به فعالیتهای جریانهای سیاسی معتقد به تفکر مارکسیستی، ضروری می‌‏دانست. در این زمینه فعالیتهای علمی و جلساتی را با شرکت مبارزان و متفکران اسلامی در 1348 ش برگزار کرد (بهبودی، 326-327).
آیت‌الله خامنه‌ای با بسیاری از روشنفکران و کانونهای روشنفکری مشهور در عرص? مبارزه نیز ارتباط و همکاری داشت. وی در 1348 ش به منظور تبیین مباحث تأثیرگذار در روند مبارزه به ایراد سخنرانیهایی در برخی مراکز فعال سیاسی ـ اسلامی در تهران از‌جمله حسینی? ارشاد و مسجد الجواد تهران دعوت شد (همو، 331-332، 470-471). سخنرانیهای وی در حسینی? ارشاد که در اواخر سال 1348 ش و به دنبال دعوت آیت‌الله مرتضى مطهری از وی صورت گرفت و نیز سخنرانی در مسجد الجواد تهران، به دعوت انجمن اسلامی مهندسین، تأثیر زیادی در روشنگری نسل جوان، به‌ویژه دانشجویان و دانش‌‏آموزان داشت (جودکی، 23؛ یاران امام، هاشمی‌نژاد، 306-307). آیت‌الله خامنه‌ای در بهار 1349 ش در جهت عمق بخشیدن به روند نهضت اسلامی و تقویت بن‌ ‏مایه‌‏های اعتقادی مبارزه با رژیم پهلوی، سلسله‌جلساتی را پایه‌‏گذاری کرد که در آن اید? مبارزاتی خود مبنی بر تدوین جهان‌بینی و ایدئولوژی اسلامی را با دعوت از افرادی چون مرتضى مطهری، سید محمود طالقانی، سید ابوالفضل زنجانی، مهدی بازرگان، اکبر هاشمی رفسنجانی، یدالله سحابی، عباس شیبانی و کاظم سامی به بحث و بررسی گذاشت. این سلسله‌جلسات به تدوین جهان‌بینی و ایدئولوژی اسلامی انجامید (فارسی، 215).
با درگذشت آیت‌الله سید محسن حکیم در خرداد 1349 بحث مرجعیت که در گذشته پس از رحلت آیت‌الله بروجردی مطرح شده بود، به صورت جدی در جامعه مطرح گردید و در این میان آیت‌الله خامنه‌ای ضمن گرامی‏داشت مقام فقهی و علمی آیت‌الله حکیم و ارسال پیامهای تسلیت به برخی از علما، تلاش مضاعفی برای تحکیم مرجعیت امام خمینی به عنوان مرجع تقلید اعلم انجام داد. در‌‌ همان ایام و به دنبال شهادت آیت‌الله سید محمدرضا سعیدی در 20 خرداد 1349 توسط ساواک که از مهم‏‌ترین مروجین مرجعیت امام خمینی در آن مقطع بود، تلاش کرد به همراه شمار دیگری از مبارزان ضمن هدایت واکنشهای مردمی در اعتراض به شهادت وی، از موقعیتِ پدیدآمده به نفع مبارزه بهره ببرد. بر اثر جریان‌‏سازی وی در این برهه بود که عده‌‏ای از طلاب علوم دینی به تهیه و انتشار اعلامیه‏‌هایی در حمایت از امام خمینی و انتقاد از رژیم و ساواک اقدام کردند (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 130، 183؛ یاران امام، سعیدی، 1/32
به دنبال آن و با گسترش دامن? اعتراضات و مبارزات (ه‌مان، میلانی، 3/423-424) ساواک مشهد در 2 مهر 1349 وی را دستگیر، و مدتی در زندان لشکر خراسان ــ تنها زندان امنیتی مشهد ــ بازداشت کرد (تقویم...، 225). در محرم 1391/ اسفند 1349 با آنکه نام آیت‌الله خامنه‌ای در فهرست واعظان ممنوع‌‏المنبر ساواک قرار گرفته بود، وی سخنرانیهایی در هیئت انصارالحسین تهران ایراد کرد (یاران امام، محلاتی، 2/73). آیت‌الله خامنه‌ای در 1350 ش به دعوت آیت‌الله طالقانی سخنرانیهایی در مسجد هدایت تهران، که کانون توجه دانشجویان و جوانان مبارز بود، ایراد کرد (یاران امام، باهنر، 520-521؛ هاشمی، دوران، 2/1134-1135). در پی تحریم جشنهای 500 «2ساله از سوی امام خمینی (صحیفه، 2/ 358-373)، ساواک مراقبتهای شدیدی نسبت به فعالیت روحانیون مبارز در پیش گرفت. بر این اساس وی در مرداد 1350 به ساواک مشهد احضار، و مدتی در زندان لشکر خراسان بازداشت شد (آرشیو مرکز اسناد، 123، 614).
او پس از آزادی، فعالیتهای خود را ادامه داد و در‌‌ همان سال دو بار دیگر نیز بازداشت شد؛ یکی در آبان که به بازداشت کوتاه‌مدت وی در زندان لشکر خراسان انجامید. دیگری در 21 آذر که به اتهام اقدام برضد امنیت داخلی به 3 ماه حبس محکوم گردید (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 614). وی پس از آزادی، فعالیتهای سیاسی ـ اجتماعی خود را گسترش داد و بار‌ها در جلسات هیئت انصارالحسین و مسجد نارمک تهران حضور یافت و سخنرانیهایی در موضوعات دینی و سیاسی ایراد کرد. جلسات درس و تفسیر او در مدرس? میرزا جعفر و مسجد امام حسن و مسجد قبله و نیز در منزلش در مشهد ادامه داشت.
مخاطب او در این جلسات دانش‌‏آموزان، دانشجویان، طلاب جوان و گروههایی از قشرهای مختلف مردم بودند که وی آنان را با تفکر اسلام انقلابی و سیاسی آشنا می‌‏ساخت. عد? زیادی از مخاطبان جلسات و شاگردان او بعد‌ها در اوج مبارزات در نقاط مختلف کشور به آگاهی‌‏بخشی پرداختند. گزارشهای جلسات سخنرانی و درس او بار‌ها از سوی مأموران امنیتی منعکس شده است. از نظر ساواک، افرادی چون آیت‌الله خامنه‌ای از مدرسان روشنفکر و انقلابی حوزه‌‏های علمیه تلقی می‌‏شدند که ضمن داشتن ارتباط با دانشجویان و جوانان، مروج اندیشه‌‏های مبارزاتی امام خمینی و خواستار آگاه ساختن طلاب علوم دینی به مسائل سیاسی و اجتماعی بودند (استاد...، 218؛ یاران امام، میلانی، 3/590).
آیت‌الله خامنه‌ای در فروردین 1352 برای تبلیغ عازم نیشابور شد و در مساجد آن شهر سلسله‌جلسات درس اصول عقاید را، که هفته‌‏ای یک بار در روزهای سه‌‏شنبه برگزار می‌‏شد، دایر کرد (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 572، 614). در خرداد 1352 ساواک جلسات تفسیر وی در مسجد امام حسن و منزلش را تعطیل کرد (ه‌مان، شم‍ 572، 573، 614).
آیت‌الله خامنه‌ای در آذر 1352 محل اقام? نماز جماعت و جلسات تفسیر خود را به دعوت بانی و واقف مسجد کرامت، به آن مسجد انتقال داد و مسجد یادشده را به کانون فعالیت دانشجویـان و طلاب جوان تبدیل کرد (ه‌مان، شم‍ 614). ساواک مشهد در واکنش به فعالیتهای سیاسی گسترد? او، او را از اقام? نماز جماعت در آن مسجد باز داشت (یاران امام، مطهری، 455؛ آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 573). در آبان 1353 به دعوت آیت‌الله محمد مفتح، امام جماعت مسجد جاوید تهران، که در آن ایام ممنوع‌‏المنبر شده بود، در آن مسجد به سخنرانی پرداخت. در پی آن ساواک به دستگیری آیت‌الله مفتح و تعطیلی مسجد جاوید به عنوان یکی از کانونهای مهم مبارزه اقدام کرد (نیکبخت، 408).
به دنبال آن، منزل آیت‌الله خامنه‌ای هم در آذر ماه‌‌ همان سال مورد بازرسی ساواک قرار گرفت. ساواک علت بازرسی را اظهارات وی در جلسه‌‏ای خصوصی دربار? ضرورت ایجاد جمعیتی برای سامان‌دهی مبارزه و استفاده از فرصت‌ها برای پیشبرد اهداف نهضت اسلامی در مشهد اعلام نمود (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 573). در ‌‌نهایت آیت‌الله خامنه‌ای در دی 1353 برای ششمین بار دستگیر و این بار به زندان کمیت? مشترک ضدخرابکاری در تهران منتقل گردید (ه‌مان، شم‍ 572، 574، 614) و به گفت? خود، دشوار‌ترین و سخت‏‌ترین وضعیت‏ حبس خود را تجربه کرد.
او در حبس، اجازه ملاقات نداشت و از وضعیت و محل حبس او اطلاعی به خانواده‌اش نیز داده نشده بود (ه‌مان، شم‍ 575). او در 2 شهریور 1354 از زندان آزاد شد، اما تحت مراقبت مأموران امنیتی بود و اقام? نماز جماعت، سخنرانی، تدریس و جلسات تفسیر وی حتى در منزلش ممنوع شده بود (ه‌مان، شم‍ 304، 389، 575). اما او به‌رغم هم? محدودیتهای سیاسی و امنیتی جلسات تفسیر و فعالیت‌ها و اقدامات روشنگران? انقلابی خود را به صورت مخفیانه پی گرفت و پرداخت شهری? امام خمینی به طلاب علوم دینی را نیز ادامه داد (همان، شم‍ 572، 576). در اواخر سال 1354 ش مخفیانه کتاب طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن را با نام مستعار سید علی حسینی منتشر کرد. او در خرداد 1355، به دنبال وقوع سیل در قوچان، گروهی را تشکیل داد که از مشهد برای کمک‌‏رسانی به مردم سیل‏زده به آن شهر اعزام شده و با استقرار در مدرس? عوضی? آن شهر به امدادرسانی پرداختند (همان، شم‍ 389).
در اسناد ساواک گزارشهایی درباره فعالیتهای سیاسی آیت‌الله خامنه‌ای و پدرش در اواخر سال 1355 ش در مشهد وجود دارد که به طرف‌داری از امام خمینی و تبلیغ نهضت اسلامی پرداخته‌‏اند. آیت‌الله خامنه‌ای در محرم 1396/ دی 1355 سخنرانیهایی بر ضد رژیم ایراد کرد و ضمن برگزاری سلسله‌جلسات مباحثه دربار? تبیین فضای فکری ـ فرهنگی، به‌‏ویژه برای دانشجویان و جوانان (گفت‌وگوی چهارجانبه، سراسر اثر) و نیز حضور در جلسات علما و روحانیون تهران روند مبارزه را شدت بخشید (یاران امام، مفتح، 340؛ استاد، 277). از سوی دیگر، ساواک هم می‌کوشید برای به دست آوردن مستنداتی بر ضد او و مبارزان دیگر در آن جلسات نفوذ کند (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 583). به دنبال درگذشت علی شریعتی در لندن در 29 خرداد 1356 آیت‌الله خامنه‌ای در بزرگداشت و مراسم ترحیم وی حضور یافت. این حضور او به دلیل آشنایی و ارتباط دیرینه‌‏اش با شریعتی و پدرش بود (آرشیو مرکز اسناد، شم‍ 389، 572).

ادامه مطلب زندگینامه را از اینجا بخوانید...
موضوع مطلب : متن کامل زندگی‌نامه خواندنی رهبر معظم انقلاب, دایرة المعارف بزرگ اسلامی
پنج شنبه 92 اسفند 29 :: 9:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود اعلام کردند که مردم و مسوولان توقع داشتند که در سال 92 حماسه قتصادی اتفاق بیافتد اما اتفاق نیافتد البته کارهایی انجام شد که ما از این اتفاقات و کارهایی که انجام شده قدردانی می کنیم و تشکر می کنیم. اما ما موظفیم که این حماسه را بوجود بیاوریم و یک مسئله مهم است

به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از بولتن نیوز، آیت اله خامنه ای اظهار داشتند که برای سال 92 یک زیرساخت فکری و نظری برای حماسه اقتصادی بوجود آمد و سیاست های اقتصاد مقاومتی اعلام شد و زمینه آماده است برای این کار که با تلاش مردم و مسوولان، ساختار اقتصاد تقویت شود و حماسه اقتصادی به تدریج تحقق یابد.

ایشان در ارزیابی سال 93 اعلام کردند که در نگاه به سال 93 دو مسئله مهم است یکی اقتصاد و دیگری فرهنگ است

در هر دو عرصه و زمینه توقع وجود دارد که تلاش مشترکی را از مسوولان کشور و آحاد مردم شاهد باشیم و کارهای بزرگی انجام شود.

بهبود شرایط برای بنای زندگی و سازندگی آینده، بدون مشارکت مردم تحقق پذیر نیست و در کنار مدیریت دولت و مسوولان، مشارکت مردم در اقتصاد و فرهنگ لازم است.

مقام معظم رهبری تاکید کردند که مردم و دولت باید مجاهدانه وارد عمل شوند و من در سخنرانی روز جمعه همه این موارد را به عرض ملت ایران خواهم رساند.

اقتصاد باید به کمک مسوولان و مردم شکوفایی پیدا کند و فرهنگی که سمت و سوی کشور و ملت ما را محیا کندباید توسط دولت و مردم پیگیری شود.

اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی شعار سال جدید است و امید است که این دو موضوع در سال 93 مورد توجه مردم و مسوولان باشد.

 

به گزارش بولتن نیوز، مقام معظم رهبری در بیانات اخیر خود اعلام کرده اند که در سال 1392 که به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام گذاری شده است، موضوع حماسه سیاسی با حضور مردم در انتخابات تحقق یافت اما حماسه اقتصادی به تاخیر افتاده وضروری است که در سال های آینده در تحقق آن کوشا باشیم.

 

به گزارش بولتن نیوز، این نکته نشان می دهد که حماسه اقتصادی نیازمند سال ها تلاش است و برنامه های اقتصادی و تحول در اقتصاد کشور نیازمند چند سال سیاست گذاری، تصمیم گیری، حمایت از تولید و توانایی ها و بینه علمی داخلی و همچنین نظارت بر بازار و فعالیت ها و حفظ دستاوردها و صبر و حوصله و پیگیری است تا شاخص های اقتصادی به تدریج بهبود یابد و دستاوردهای آن را شاهدباشیم.

مقام معظم رهبری، با توجه به این مهم و اثر تاخیری برنامه های اقتصادی بر اقتصاد و جامعه، از سال ها قبل موضوع اصلاح الگوی مصرف، جهاد اقتصادی، حمایت از تولید، هدفمندی یارانه ها و سایر اهداف اقتصادی را در 7 سال مختلف مورد توجه قرار داده اند و به مسوولان و مردم توصیه کرده اند که در تحقق این اهداف کوشا باشند.

اقتصاد دانان و مشاوران اقتصادی دولت نیز از سال ها قبل نسبت به اثر تاخیری سیاست ها و برنامه های دولت بر اقتصاد و همچنین بهبود مدیریت و سوء‌مدیریت ها بر شاخص های اقتصادی هشدار داده اندو اعلام کرده اند که هر برنامه و اتفاقی با چند سال تاخیر بر اقتصاد اثر گذار است.

به عنوان مثال، وقتی درآمد نفت افزایش می یابد در سال های اول باعث رشد حجم بودجه، واردات و رفاه جامعه متاثر از رشد درآمد ارزی و واردات کالا و افزایش عرضه کالا متاثر از کالاهای خارجی می شود، اما به تدریج باعث رشد نقدینگی می شود و چون تولید داخلی و عرضه کالای داخلی به همان نسبت رشد نکرده اما تقاضا و مصرف داخلی بدون تناسب با تولید داخلی رشد کرده، در نتیجه باعث ایجاد تورم و بالارفتن قیمت ها می شود.

اما اگر درآمد نفت در بخش عمران و آبادانی و صنایع هزینه شود اگرچه چند سال طول می کشد تا این پول به تولید و صنعت تبدیل شود و از محل فروش و درآمد و افزایش تولید آن به تدریج اصل و فرع سرمایه گذاری را برگرداند و ارزش افزوده ایجاد کند، اما در نهایت باعث رشد تولید وعرضه کالا می شود.

در نتیجه اگر درآمد نفت بلافاصله در بخش واردات و مصرف و رشد بودجه جاری دولت هزینه شود در سال های اول به ظاهر تورم را کاهش می دهد اما در سال های بعد باعث افزایش تورم و مصرف زدگی جامعه می شود. اما وقتی در بخش تولید و عرضه و صنعت و عمران کشور هزینه شود ابتدا شاید اثر تورمی کوتاه مدت هم داشته باشد اما در میان مدت عامل رشد تولید و کاهش تورم را خواهد داشت.

رشد نقدینگی نیز بلافاصله تورم ایجاد نمی کند وممکن است یک تا سه سال طول بکشد تا تورم ایجاد کند و برعکس کنترل نقدینگی نیز بلافاصله تورم را کاهش نمی دهد بلکه یکی دوسال طول می کشد تا تورم را کاهش دهد.

در سال 1392 نیز که تورم تحت تاثیر سوء مدیریت و عملکرد 8 سال گذشته اقتصاد، به 40 درصد افزایش یافته بود بعد از حماسه سیاسی و انتخابات و تشکیل دولت تدبیر وامید، اثر روانی و فوری بر اقتصاد گذشت، و تحت تاثیر امید ایجاد شده، رشد تورم متوقف شد و به تدریج شاهد کاهش نرخ تورم بودیم و دولت با سیاست هایی که در پیش گرفت، موفق شد که نرخ تورم را از 40 درصد به حدود 30 درصد کاهش دهد وتورم نقطه به نقطه که نشانه شیب منحنی تورم است نیز به زیر 30 درصد رسید و این موضوع نشان می دهد که در سال 1393 شاهد تورم زیر 30 درصد تا 25 درصد خواهیم بود.

سیاست حمایت از تولید، انجام مذاکرات ژنو، وایجاد فضای جدید کسب وکار وامید ایجاد شده در بازار و سیاست های تدبیرگرایانه دولت باعث شد که رشد منفی 5 درصدی سال 1391 نیز به تدریج بهبود یابد و به حدود صفر برسد و از نقطه به تدریج به سمت مثبت شدن حرکت کرده است و انتظار می رود که در سال 1393 رشد مثبت داشته باشیم.

رشد تولید برخی کارخانه ها از جمله خودروسازی نیز به تدریج افزایش یافت و انتظار می رود که با تامین مالی و بهبود سیستم قیمت گذاری و کاهش هزینه های تولید، به تدریج رشد تولید خودرو را شاهد باشیم.

در سایر بخش های اقتصاد نیز از جمله تولید کالاهایی که متکی به توانایی های داخلی است و همچنین کالاهای صادراتی، تحت تاثیر رشد نرخ ارز، و بالارفتن قیمت ها شاهد تقویت و حمایت از کالاهای صادراتی و تولید داخلی هستیم و کاهش واردات و بالارفتن نرخ ارز متناسب با نرخ تورم 15 سال اخیر، اکنون شاهد فرصت بزرگی برای تولیدو صادرات کشور هستیم و این فرصت گران بها آرزویی است که بسیاری اقتصاددان سال ها توصیه می کردند و اکنون تحت تاثیر تحریم های اقتصادی، شاهد فرصتی برای تولید داخلی هستیم.

 

در بخش های دیگر، از جمله سیاست های مالیاتی به عنوان مثال مالیات بر خانه های خالی، یا در بخش گمرکات و افزایش سرعت ترخیص کالاهای مورد نیاز تولید و اظهارنامه الکترونیکی، در بخش سیاست های بانکی و اصلاح نرخ سود بانکی متناسب با تورم، در بخش ساخت و ساز و قیمت مسکن و ثبات نسبی و کاهش قیمت یا ثبات قیمت و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت مسکن از طریق کنترل تورم و نقدینگی، و در بخش های دیگر تحولات خرد و ریز وکلان و تفضیلی متعددی هستیم واین سیاست ها به تدریج اثر خود را بر اقتصاد خواهد گذاشت.

اگرچه در حال حاضرکمبود پول و پایین بودن حقوق ودستمزد و درآمد بسیاری از اقشار مردم، بیکاری جوانان و ... فشار بر گروه های کم درآمد را موجب شده است اما با صبر و حوصله و پایداری و تداوم اصلاح ساختار اقتصادی و سیاست های اصلاح گرایانه و ساماندهی و تدبیر در اقتصاد، به تدریج و با تاخیر چند ساله اثر خود را بر اقتصاد خواهد گذاشت.

در صورتی که مذاکرات با کشورهای غربی به روند خود ادامه دهد و زمینه توسعه همکاری شرکت های نفتی بین المللی با وزارت نفت، همکاری خودروسازان با شرکت های خودروسازی داخلی، و انتقال دانش فنی به کشور با روند مورد انتظار در سا لهای آینده تحقق یابد و در داخل کشور تولیدکنندگان و پیمانکاران و صادر کنندگان با شرایط بهتری مواجه شوند و روند حمایت از تولید داخلی همچنان ادامه یابد باعث رشد اقتصادی و اشتغال بالاتر خواهد شد و توان اقتصاد داخلی تقویت خواهد شد.

در بخش کلان و سیاست های دولت از جمله کنترل نقدینگی و تورم باعث تقویت ارزش پول ملی خواهد شد.

سیاست های مالیاتی، گمرکی، بانکی و بازار سرمایه،‌بازار کار و... باعث تقویت تولید و فعالان اقتصادی خواهد شد.

 

براین اساس، می توان نتیجه گرفت که ایجاد حماسه اقتصادی و همچنین تبدیل ایران به قدرت اول منطقه، و آن چه در سند چشم انداز 20 ساله مورد توجه قرار گرفته است نیازمند پیگیری و سال ها صبر وحوصله و پیگیری و نظارت است و نباید روند توسعه صادرات، اثر نرخ ارز بر صادرات و تولید و واردات و سایر سیاست ها را متوقف کنیم اگر اقتصاد ایران تحت تاثیر رشد درآمد ارزی و نفتی باردیگر واردات را جایگزین تولید داخلی و صادرات کند و مصرف زدگی و مصرف کالاهای چینی و خارجی را مانند 8 سال گذشته، جایگزین روند 9 ماه گذشته کند، نمی توانیم انتظار حماسه اقتصادی را داشته باشیم.

به عبارت دیگر، حماسه اقتصادی در صورتی تحقق خواهد یافت که حداقل در یک دوره 5 سال آینده، همچنان سیاست های کنونی ادامه یابد تا تورم به زیر 10 درصد برسد، واردات مهار شود مصرف زدگی کم شود، تولید داخلی تقویت شود، بنیه علمی و تولیدی و انتقال دانش فنی و همکاری های ایران و شرکت های معتبر خارجی تقویت شود، کنترل نقدینگی و تورم و حجم بودجه، بودجه جاری دولت و... ادامه یابد و ارزش پول ملی تقویت و دولت چابک و مقتدر و توانمندی را شاهد باشیم....

 

مقام معظم رهبری با توجه به این مهم و ضرورت پایداری سیاست ها و توجه به متغیرهای اقتصادی، سال هاست که موضوعات اقتصادی را مورد توجه قرار داده اند و برای مقابله با فشارهای خارجی و تحریم ها و... به این مهم توجه داشته اند.

بنابراین، از آنجا که خوشبختانه مسوولان نظام و دولت، به خوبی به موضوع اثر تاخیری متغیرهای اقتصادی و روند تدریجی بهبود شاخص های اقتصادی توجه نشان داده اند لازم است که مردم شریف و بزرگوار ایران نیز با دولت تدبیر و امید همراهی کنند و صبر و حوصله داشته باشند و اجازه دهند که اثرسیاست های کنترلی و حمایت از تولید و نرخ ارز 3 هزار تومانی ادامه یابد.

 

به قول مردم خوب اصفهان، یک سال بخور نون و تره، ده سال بخورنون و کره ...!

اگر چند سال صبر و حوصله به خرج دهیم و به جای سفرخارجی، واردات کالاهای خارجی، نرخ دلار ارزان 1000 تومانی و... که باعث بیکاری و تورم در کشور شده است، با دلار 3 هزار تومانی واردات کالا محدود شود و تولید داخلی بتواند با واردات مقابله و رقابت کند و صادرات تقویت شود، بیکاری نیز کاهش می یابد و با کنترل بودجه و نقدینگی و صرفه جویی و نظارت بر قیمت ها و... تورم کنترل خواهد شد.

روزی که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که امکان کاهش نرخ دلار به زیر 3 هزار تومان وجود ندارد و مخالف آن هستم باعث واکنش هایی در بازار و اقتصاد و رسانه ها شد و عده ای انتقاد کردند که چرا آقای سیف اینگونه سخن گفته است؟!

اما واقعیت اقتصاد ما چه تلخ و چه شیرین همین است و اگر نیت ده ساله و 100 ساله داریم چاره ای جز تلاش و کار و سیاست گذاری درست نداریم و....

اگر حماسه اقتصادی می خواهیم که تولید رقابت کند و تقویت شود و نیازهای کشور را عمدتا خودمان تولید کنیم

اگر اقتصاد مقاومتی می خواهیم که درون گرا باشیم وتولید و اشتغال داخلی تقویت شود و برون گرا باشیم که انتقال دانش فنی و صادرات داشته باشیم و جایگاه ایران درجهان تقویت شود و پول ملی و کالای ایرانی سهم تجارت ایران را در جایگاه خود باشد، باید توجه داشته باشیم که چند سال زمان لازم است و باید کار و تلاش کنیم و چند سالی کار و کوشش داشته باشیم و تولید ملی را تقویت کنیم تا نتایج آن را به تدریج شاهد باشیم و حماسه اقتصادی نیز تحقق یابد و شاهد شاخص ها و متغیرها و احیای اقتصاد و ساختارآن و ساماندهی نهادهای اقتصادی باشیم و ثروت ملی نیز تقویت شود.
موضوع مطلب :
هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروههای گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند.
به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ،حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی بمناسبت آغاز سال 1393 هجری شمسی، با تبریک سال نو و نوروز به همه ی هم میهنان و ایرانیان عزیز در سراسر جهان بخصوص خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و مجاهدان راه اسلام و ایران، سال جدید را سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به تقارن سال جدید با ایام شهادت بانوی بزرگ جهان اسلام حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها از خداوند متعال مسالت کردند: این تقارن، امکان بهره گیری مضاعف از انوار هدایت الهی و برکات فاطمی را برای ملت ایران فراهم سازد.
ایشان در ترسیم افق سال نو، دو مسئله ی اقتصاد و فرهنگ را مهم تر از مسائل دیگر بر شمردند و تاکید کردند: برای تحقق شعار سال 93 یعنی «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» تلاش مشترک مسئولان  و آحاد مردم ضروری است.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش اساسی و برجسته ی مشارکت و حضور مردم در «زندگی و سازندگی کشور» خاطرنشان کردند: هم در اقتصاد و هم در فرهنگ، کار بدون حضور مردم پیش نخواهد رفت و گروههای گوناگون مردمی باید با اراده و عزم راسخ ملّی در این عرصه ها نقش آفرینی کنند.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: مسئولان هم موظفند با توکل به خداوند و با تکیه ی بر مردم، در هر دو عرصه ی اقتصاد و فرهنگ، مجاهدانه وارد میدان عمل شوند.
ایشان تاکید کردند: آنچه در سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادى که به کمک مسئولان و مردم شکوفایى پیدا کند، و فرهنگى که با همت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوى حرکت بزرگ کشور و ملت ما را معین کند.
حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر ضرورت استفاده از تجربه ها و عبرتهای گذشته در تصمیم گیری های آینده، به ارزیابی کیفیت تحقق شعار «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» پرداختند و گفتند: در سال 92، حماسه سیاسی با حضور مردم و تلاش مسئولان در عرصه های مختلف نظیر انتخابات، راهپیمایی های بزرگ و عرصه های دیگر به بهترین شکل تحقق پیدا کرد و با دست بدست شدن قدرت اجرایی در کمال امنیت و آرامش، حلقه ی جدیدی از سلسله ی طولانی مدیریت کشور شکل گرفت.
رهبر انقلاب مسئله اقتصاد را برای مردم و کشور مسئله ای مهم خواندند و با اشاره به برخی تلاشهای قابل تقدیر در زمینه ی حماسه ی اقتصادی افزودند: البته در سال گذشته حماسه اقتصادی به شکل مورد انتظار محقق نشد که لازم است این حماسه در سال جدید به وجود آید.
ایشان «سیاستهای اقتصاد مقاومتی» را زیر ساخت فکری و نظری تحقق حماسه اقتصادی خواندند و تأکید کردند: در پرتو این سیاستها اکنون زمینه ی لازم برای تلاش مضاعف فراهم است.
حضرت آیت الله خامنه ای در پیام نوروزی همچنین از خداوند متعال برای همه ی ایرانیان عزیز، جوانان، خانواده ها، کودکان و مردان و زنان این سرزمین پر افتخار، در سال جدید تنِ سالم، شادابی، آرامش روحی، محبت، پیشرفت و تعالی و سعادت آرزو کردند.
.............................................................................................

رییس جمهوری در پیام نوروزی:
همه دست به دست هم دهیم؛ دارای هر فکر و اندیشه‌ای هستیم، هویت ایرانی‌ و اسلامی‌مان را پاس بداریم. فضای رشد فرهنگ را در جامعه‌مان بوجود بیاوریم. این دولت به مردم اطمینان می دهد که دو چندان برای بهبود معیشت مردم، تعالی اخلاق و کاهش آسیب‌های اجتماعی، قدم‌های مجدانه‌ای را در سال جاری برخواهد داشت.
رییس جمهوری در پیام نوروزی سال 1393 هجری شمسی ضمن تشریح عملکرد و دستاوردهای دولت تدبیر و امید در سال گذشته، بر ضرورت همدلی همگان در راستای پاسداشت هویت ایرانی‌ و اسلامی ‌و ایجاد فضای رشد فرهنگ در جامعه‌ تاکید کرد و گفت: همه تلاش دولت این است که مردم زندگی راحت‌تر، نگرانی کمتر و نسبت به آینده کشور و فرزندانشان مطمئن‌تر باشند.
متن کامل پیام نوروزی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
السلام علیکِ یا فاطمه یا بنت رسول الله یا سیده النساء العالمین
نوروزِ فرخنده، آغاز سال 1393 را به همه آحاد ملت عزیز ایران تبریک و تهنیت عرض می‌کنم؛ مخصوصاً به آن عزیزانی که اکنون در کنار خانواده خود و در کنار سفره نوروزی و شادی حضور ندارند. به آنهایی که به دلیل خدمت به مردم در کنار خانواده شان نیستند، خسته نباشید عرض می‌کنم و برای آنهایی هم که به دلایلی در کنار خانه و خانواده خود نیستند، آرزوی رفع مشکل می‌کنم.
تبریک ویژه به خانواده عزیز شهدا، جانبازان و ایثارگران. همچنین به همه ملل و اقوامی هم که در این منطقه و در هر جا که نوروز را گرامی می‌دارند تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.
بهار اعتدال و میانه‌روی است
کینه‌ها، کدورت‌ها و کبرها را کنار بگذاریم و همه به هم با نگاه مهر و محبت بنگریم.
بهار به معنای روزی است که دیگر از سرمای جانسوز زمستان خبری نیست و از گرمای سوزان و طاقت‌فرسا هم خبری نیست؛ پس بهار اعتدال و میانه‌روی است و ملت ما هم از دیرباز در مسیر اعتدال بوده است.
سالی که گذشت، ‌با حماسه‌های عظیم و بزرگ همراه بود که تاریخ هرگز آن را از یاد نخواهد برد. مردم به‌رغم مشکلات در زندگی، پای صندوق آراء آمدند و همه، فارغ از آن که به چه کسی رأی دادند، به امید رأی دادند.
در سالی که گذشت، مردم عزیز ایران به این بنده و همکارانم اجازه خدمت دادند و اکنون افتخار می‌کنم که در کنار سفره شادی شما اجازه حضور دارم.
در هفت ماهی که از فعالیت این دولت گذشته، قدم‌های بزرگی با حمایت شما مردم برداشته شده است؛ مهمترین آن، ایجاد فضای آرامش، همدلی، نشاط و تحرک بیشتر برای سربلندی ایرانِ عزیز و توسعه کشوری است که زادگاه و محبوب همه ماست.
سال جاری اقدامات جدّی تری برای کاهش رشد تورم خواهیم داشت
بسیار خوشحالم به عرض ملت ایران برسانم که در زمینه اقتصادی دولت توانست با کمک کارشناسان و کاردانان و متخصصان، سرعت تورم را مهار کند؛ از مهرماه تا پایان بهمن، در هر ماهی که ملاحظه می‌کنیم رشد تورم از متوسط یک درصد کمتر بوده است؛ گاهی 1.2 دهم، گاهی نیم درصد و در بهمن امسال[سال92] رشد تورم از نیم درصد هم کمتر بوده است؛ یعنی چهار دهم درصد. اگر بخواهیم با بهمن سال گذشته[سال91] مقایسه کنیم که آن موقع رقم تورم در یک ماه 5.3 دهم بوده، به این معناست که تورم بهمن پارسال[سال91] نسبت به امسال [سال92] ، 13 برابر بوده است و امسال[سال92] به یک سیزدهم کاهش پیدا کرده است. همچنان در سال آینده[سال93] اقدامات مجدانه‌ای برای کاهش رشد تورم خواهیم داشت.
همچنین مسأله مهم ما در موضوع اقتصاد، مبارزه با رکود و شروع رونق اقتصادی است. سال آینده[سال93]، سالِ رونق اقتصادی خواهد بود و در کنار رونق اقتصادی، شاهد رشد و شکوفایی صنعت، کشاورزی و بخش‌های خدمات در اقتصاد خواهیم بود.
در سالی که گذشت، تلاش کردیم در بازار کالا، طلا، سکه، ارز و بورس آرامش حاکم باشد و خبری از نوسانات شدید نباشد. این آرامش را در سال جاری ادامه خواهیم داد.
همچنین سال جدید در زمینه کشاورزی شاهد تحول مثبت خواهیم بود و اکنون آثار آن را در بخش کشاورزی مشاهده می‌کنیم. در اینجا لازم می‌دانم از همه روستائیان، کشاورزان، کارآفرینان، صنعتگران، کسبه، کارمندان،‌ کارگران، دانش‌آموزان و ‌دانشجویان، زنان و مردان و به ویژه جوانان، به خاطرحمایتشان از برنامه‌های خودشان - برنامه‌های دولت تدبیر و امید- تشکر و سپاسگزاری کنم.
امروز صدای ملت ایران در دنیا بهتر شنیده می شود
سال گذشته در زمینه سیاست خارجی قدم بسیار مهمی برداشته شد و امسال هم ادامه خواهد یافت. توانستیم درباره مشکلی که به نام پرونده هسته‌ای و تحریمی که به ناروا علیه ملت ما وضع کرده بودند، در اولین قدم موفقیت‌آمیز، به توافقی ولو کوتاه‌مدت دست پیدا کنیم و در واقع، ارّابه تحریم را متوقف کردیم؛ این مسیر ادامه خواهد یافت و در سال جاری امیدواریم بتوانیم به توافق نهایی دست یابیم.
در سیاست خارجی، چهره جمهوری اسلامی ایران در صحنه جهانی کاملاً عوض شده است. امروز چهره واقعی این ملت بزرگ برای جهانیان بیشتر نمایان شده است و می‌بینیم که صدای ملت در دنیا بهتر شنیده می‌شود. شاهد رفت‌ و آمدهای سیاسی و اقتصادی در مسیر توسعه و رشد کشور هستیم و در سال جاری نیز شاهد آن خواهیم بود.
دولت، درمان و امنیت غذایی برای اقشار محروم را به عنوان دو سیاست در سال جاری دنبال خواهد کرد.
به طور کلی، وضعیت درمان کشور و سلامت و بیمه درمانی به نفع مردم تحول مثبت خواهد یافت. مردم در ماه‌های آینده شاهد اوضاع بهتری در مسیر سلامت خودشان و فرزندانشان خواهند بود.
همه تلاش این دولت این است که مردم زندگی راحت‌تر، نگرانی کمتر و نسبت به آینده کشور و فرزندانشان مطمئن‌تر باشند.
در سال جاری قدم دوم در زمینه هدفمندی یارانه‌ها برداشته خواهد شد و در این زمینه اطمینان می‌دهم که اقشار محرومِ جامعه از کمک بیشتری برخوردار خواهند شد؛ مخصوصاً امنیت غذایی اقشار محروم جامعه مورد توجه ویژه دولت خواهد بود.
باید بداخلاقی، تندی و دروغ از جامعه رخت بربندد
مسأله سیاست داخلی و فرهنگی برای این دولت بسیار اهمیت دارد. می‌خواهیم اخلاق در جامعه ما حاکم شود و تندی‌ها و افراط‌ها رخت بر بندد. در یک جامعه اسلامی، محمدی، علوی و فاطمی، نباید تهمت و افترا و دروغ جای پایی داشته باشد؛ باید دشنام برای همیشه از فضای جامعه ما رخت بربندد؛ ما پیرو همان قرآنیم که به ما امر می‌کند حتی نسبت به کفّار، سَبُّ و دشنام روا نداریم.
انتقاد حق همه است، اما یادمان باشد که با زبانِ نرم و دلسوزانه با هم سخن بگوییم. ما نیاز به انسجام و وحدت داریم. اگر همه دست به دست هم ندهیم، گل‌های جامعه ما شکفته نخواهد شد. اگر گُلی شکفته می‌شود، در سایه هماهنگی آب و خاک و نور است؛ اگر این سه با هم نباشند، سبزه‌ای نخواهد بود و گُلی شکفته نخواهد شد.
همه دست به دست هم دهیم؛ دارای هر فکر و اندیشه‌ای هستیم، هویت ایرانی‌ و اسلامی‌مان را پاس بداریم. فضای رشد فرهنگ را در جامعه‌مان بوجود بیاوریم. این دولت به مردم اطمینان می دهد که دو چندان برای بهبود معیشت مردم، تعالی اخلاق و کاهش آسیب‌های اجتماعی، قدم‌های مجدانه‌ای را در سال جاری برخواهد داشت.
فضای صمیمیت و مهربانی درکشور بیش از پیش باشد
نوروز امسال با عطر دل‌انگیز کوثر توأم است. همه ما از این فضای معطّر استفاده کنیم و خود را به خاندان رسالت نزدیک‌تر کنیم؛ ساعاتِ دعا و ساعات توجه به خداست؛ قلب‌ها به خدا نزدیک‌تر شده است. همه مردم باید تلاش کنند به خداوند متعال، قرآن مجید و راهِ حق نزدیک‌تر شوند و فضای صمیمیت و برادری و مهربانی در این کشور بیش از پیش حاکم شود.
در پایان، درود و سلام و تحیّتم بر انبیاء ، اولیاء و معصومین و به ویژه امام هشتم سلام‌الله‌علیه که کشور ما در پناه اوست و همچنین سلام و تحیّت به محضر امام زمان، ولی‌عصر ارواحنا له الفداه.
یاد شهیدان و امام شهیدان را گرامی می‌داریم و در سال جدید همه برای اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و توسعه و رونق بیشتر کشور تلاش خواهیم کرد.
روز و شب شادی داشته باشید؛ ایام تعطیلات بسیار خوب باشد و همه تلاش کنیم به محیط زیست‌مان توجه کنیم. نوروز آراستگی است. تلاش کنیم ایران را بیاراییم و نگذاریم خدای ناکرده ایرانِ عزیز ما، زمین، هوا، دریا و تالاب‌هایش آلودگی پیدا کنند.
شاد و سربلند باشید
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاتهموضوع مطلب : پیام نوروزی سال 1393رهبر معظم انقلاب, پیام نوروزی سال 1393 ریاست جمهوری
پنج شنبه 92 اسفند 29 :: 5:28 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

خبرگزاری فارس: هفت سین قرآنی بچینیدبه گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فارس، به جای کنار هم گذاشتن سنجد و سماق و... می‌توان 7 آیه از قرآن را که با حرف «س» شروع می‌شود نوشت و سفره هفت سین را متبرک کرد.
علامه مجلسی گفته است: «آسمان هفت طبقه و زمین هفت طبقه است و هفت ملک یا فرشته موکل بر آنند و اگر موقع تحویل سال، هفت آیه از قرآن مجید را که با حرف سین شروع می‌شود بخوانند آنان را از آفات زمینی و آسمانی محفوظ می‌دارند.»
هفت آیه از قرآن کریم که با «س» شروع می‌شود به این شرح است:
1) سلام علیکم بما صبرتم فنعم عقبی الدار (سوره رعد آیه 24)
2) سلام قولاً من رب رحیم (سوره یس آیه 58)
3) سلام علی ابراهیم (سوره صافات آیه 109)
4) سلام علی موسی و هرون (سوره صافات آیه 120)
5) سلام علی ال یاسین (سوره صافات آیه 181)
6) سلام علی المرسلین (سوره صافات آیه 181)
7) سلام هی حتی مطلع الفجر (سوره قدر آیه 5)
موضوع مطلب : هفت سین قرآنی
پنج شنبه 92 اسفند 29 :: 4:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق ،نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت:

صهیونیست‌ها بزرگترین بازنده های تحولات منطقه اند و به نحوی در تلاش هستند که جبران کنند. البته این مربوط به کشورهای غربی میشود و ما با رژیم اشغالگر قدس ارتباطی نداریم و نباید هم داشته باشیم. اینها از لحاظ فقهی عین نجاست هستند.

- ویلیام هیگ وزیرخارجه انگلیس و شیمون پرز رئیس رژیم صهیونیستی در اقدامی که پیش تر از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دیده شده بود، در پیامی تصویری سال نو را به مردم ایران تبریک گفتند. هر دوی آنها علاوه بر پیام نوروزی از واژه های فارسی برای تبریک به مردم ایران استفاده کردند.

برای پاسخ به سوالاتمان درباره علت این اقدام به خصوص دولت انگلیس با آقای منصور حقیقت پور نماینده مردم و نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت و گویی را انجام دادیم.

پیام نوروزی انگلیس مشکلی را حل نمی کند/اسرائیل عین نجاست است/ما هنوز به انگلیس بی اعتمادیم/ پیام نوروزی بدون عذر خواهی نمی تواند تاثر زیادی بر روابط ما داشته باشد/


آقای حقیقت پور لطفا در خصوص علت صدور پیام نوروز که تا جایی که بنده اطلاع دارم برای اولین بار است که توسط انگلیس ها صورت می گیرد توضیح بدهید.

کشورهایی که در سال های گذشته دست به تحریم جمهوری اسلامی ایران زده اند بزرگترین ضرر را خودشان کرده اند. با هوشمندی و توانمندی و صبوری، مردم ایران توانسته اند تحریم ها را دور بزنند و این کشورهای تحریم کننده ایران و به خصوص غربی ها هستند که شرکت هایشان از استفاده از بازار ایران متضرر شده اند.

خسارت غربی ها در تحریم و مخالفت با ایران صرفا ضرر اقتصادی نبوده است و اینها از جنبه سیاسی هم بازنده تحولات منطقه بوده اند. مخالفتی که کشورهای غربی در مذاکرات ژنو یک و دو با جمهوری اسلامی ایران کردند فرجامی را برای اینها رقم زد که اگر مذاکرات تا ژنو 10 هم ادامه پیدا کند این مذاکرات شکست خورده است.

این کشورها تلاش می کنند که اشتباهات خود را جبران کنند و شما در آینده نزدیک کورس دویدن این کشورها به سمت ایران را شاهد خواهید بود. این پیام ها زمزمه آغاز این کورس هاست. با ملاقات هایی هم که با مقامات آلمانی داشته ایم اعلام کرده اند که بی صبرانه به دنبال فضایی مناسب تر برای مشارکت بیشتر شرکت های کشورشان در ایران هستند. البته ما نباید دوستان دوران سخت خود را فراموش بکنیم. کشورهایی که ناجوانمردانه و نامشروع مردم ایران را تحت فشار قرار داده اند باید در انتهای صف قرار بگیرند و با یک پیام عید نوروز نمی توانند گذشته خود را جبران کنند. انگلیس ها بهتر بود در پیام عید نورزو خود از ملت ایران بابت گذشته خود نیز عذر خواهی هم می کردند و ما منتظر هستیم که این معذرت خواهی هم توسط آنها صورت بگیرد.

پیام نوروزی انگلیس مشکلی را حل نمی کند/اسرائیل عین نجاست است/ما هنوز به انگلیس بی اعتمادیم/ پیام نوروزی بدون عذر خواهی نمی تواند تاثر زیادی بر روابط ما داشته باشد/

شما فرمودید که قبلا برخود خصمانه داشتند. این برخورد در صدور پیام تبریک رفتاری دوستانه محسوب می شود؟

ما به این زودی ها رفتار این کشورها را باور نمی کنیم و دیوار بی اعتماد خیلی بلند تر از این سو سوهایی است که اینها نشان می دهند. اینها جنایت هایی در ایران کرده اند که باید خسارت آن را بدهند. اینها تا آخرین روزهای جنگ از صدام علیه ایران حمایت کردند

از لحاظ عقلی و هم از لحاض عرف بین المللی زمانی که دو کشور به خاطر برخورد ناشایست یک طرف روابطشان رو به سردی می رود برای بهبود روابط طرفی که باعث خسارت طرف دیگر شده است باید خسارت های خود را جبران کند.آیا مجلس در خصوص بهبود روابط با برخی از کشورهای غربی و به طور خاص انگلیس که نماینده گروه دوستی پارلمانی آنها نیز به ایران آمد برنامه ای برای پیگیری خسارت های وارده به ایران توسط انگلیس را در دستور کار دارد؟

موضع اصولی مجلس برگرفته از سیاست های کلان نظام است. ما هم موافق توسعه سیاسی با کشورهای جهان هستینم ولی حساب کشورهایی که در گذشته با ما جفا کرده و به مردم عزیز ما ظلم کرده اند با بقیه جدا است و یک عذر خواهی رسمی توسط انگلیس ها که دستش به جنایات زیادی در ایران آلوده است کف انتظارات ماست. قطعا اگر این اتفاق نیافتند عمق روابط اقتصادی و سیاسی ما با انگلیس زیاد نخواهد بود.

پیام نوروزی انگلیس مشکلی را حل نمی کند/اسرائیل عین نجاست است/ما هنوز به انگلیس بی اعتمادیم/ پیام نوروزی بدون عذر خواهی نمی تواند تاثر زیادی بر روابط ما داشته باشد/

دو تا از منفورترین رژیم ها در میان مردم ایران یکی رژیم صهیونیستی است و دیگری رژیم پادشاهی انگلیس است. این دو رژیم امروز به مناسبت نوروز خطاب به ملت ایران پیام های تصویری را منتشر کرده اند. فکر می کنید چرا این کار را کرده اند و مخاطب خود را مردم انتخاب کرده اند؟

این ها بزرگترین بازنده های تحولات منطقه اند و به نحوی در تلاش هستند که جبران کنند. البته این مربوط به کشورهای غربی میشود و ما با رژیم اشغالگر قدس ارتباطی نداریم و نباید هم داشته باشیم. اینها از لحاظ فقهی عین نجاست هستند مگر اینکه از لحاظ جوهری تغییری در آنها صورت بگیرد.
موضوع مطلب : دولت اشغالگر فلسطین
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3460
  • بازدید دیروز: 2596
  • کل بازدیدها: 9741029
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3460
  • بازدید دیروز: 2596
  • کل بازدیدها: 9741029