سفارش تبلیغ
بررسی مالکیت دامنه هاست ایران
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
هاشمی رفسنجانی هم منتقدان را کم‌ سواد و شعارگو خطاب کرد
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در کشور با یک عده آدم کم سواد و شعارگوی روبه رو هستیم که در امور مانع ایجاد می کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از ایرنا، آیت الله هاشمی رفسنجانی روز پنج شنبه در مراسم سی وسومین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: این افراد کم سواد و شعارگوی مانع می شوند که خیلی از تحصیل کرده های خوب، خوش غیرت و دلسوز کشور که از خارج می آیند و می توانند برای کشور مفید باشند ، فعالیت کنند.
رییس هیات موسس و هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: این افراد شعار می دهند که این فرد که این گونه بوده وارد جلسه ای که شده بی حجاب بوده و همسرانشان یک بار بی حجاب دیده شده اند.
وی ادامه داد: راه های موهن را ببندند و بگذارند اساتید با سواد ما که در خارج هستند بیایند و در کار پژوهش به ما کمک کنند چرا که موضوع پژوهش خیلی مهم است.
هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه یکی از بزرگ ترین افتخارات ما این است که یکی از بزرگ ترین دانشگاه های حضوری دنیا را در اختیار داریم گفت: دانشگاه آزاد رو به رشد است و خودکفا ، احتیاج به چیزی ندارد و فقط مزاحمت برای آن ایجاد نکنند.
وی خاطرنشان کرد: روسای واحدهای ما برای اخذ تاییدیه شورای عالی انقلاب فرهنگی مدت ها معطل می شوند تا این تاییدیه را دریافت کنند ولی نباید این طور باشد و باید بگذارند دانشگاه کار خودش را بکند.
موضوع مطلب : هاشمی رفسنجانی, منتقدان کم‌ سواد و شعارگو!
سیاست خارجی ظریف تا این لحظه به حسب ظاهر لبخند بوده است اما با کمال تاسف باید گفت که دستاوردهای 10 سال گذشته انرژی هسته ای را از دست داده است و وارد مرحله دوم و خطرناکی شده که دشمن اراده اش را در سیستم موشکی و دفاعی ایران تحمیل کند و سراغ ادعای واهی و حقوق بشری و غیره رفته است، لذا من افق روشنی را برای سیاست خارجی موجود نمی بینم و متاسفانه باید بگویم که سیاست خارجی موجود راه به جایی نخواهد برد و پیشاپیش مشخص است این سیاست خارجی به عزت جامعه ما نمی انجامد.
سیاست خارجی ظریف تا این لحظه به حسب ظاهر لبخند بوده است اما با کمال تاسف باید گفت که دستاوردهای 10 سال گذشته انرژی هسته ای را از دست داده است و وارد مرحله دوم و خطرناکی شده که دشمن اراده اش را در سیستم موشکی و دفاعی ایران تحمیل کند و سراغ ادعای واهی و حقوق بشری و غیره رفته است، لذا من افق روشنی را برای سیاست خارجی موجود نمی بینم و متاسفانه باید بگویم که سیاست خارجی موجود راه به جایی نخواهد برد و پیشاپیش مشخص است این سیاست خارجی به عزت جامعه ما نمی انجامد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز: «بنده خبرهایی دارم از اینکه دشمنان ما با همراهی برخی از مسئولان سفیه منطقه‌ی خلیج‌فارس - نه همه‌شان، بعضی - درصدد هستند که جنگهای نیابتی را به مرزهای ایران بکشانند. پاسداران انقلاب اسلامی و همه‌ی پاسداران حریم امنیّت ملّی در سازمانهای مختلف بیدارند، هوشیارند. این را بدانند که اگر شیطنتی صورت بگیرد، واکنش جمهوری اسلامی بسیار سخت خواهد بود.»

شاید این بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب در دانشگاه امام حسین علیه السلام را بتوان مهم ترین محور سخنان ایشان در جمع نظامیان و یکی از کم سابقه ترین اظهارات صریح ایشان طی سالهای گذشته تلقی کرد.

به گزارش رجانیوز، در حالی که نزدیک به دو سال از آغاز مذاکرات دو جانبه ایران و آمریکا در نیویورک، وین، ژنو، لوزان و مسقط می گذرد نه تنها تحریم ها سر جایش باقی مانده است بلکه در کنار تعلیق و تعطیلی بسیاری از تاسیسات هسته ای کشور، بیش از هر زمان دیگر آمریکا در صدد تحمیل یک جنگ نیابتی و درگیری نظامی در مرزهای کشور است. این در شرایطی است که همزمان آمریکایی ها خواهان بازدید از مراکز نظامی ایران هستند و تا کنون نیز متاسفانه برخی از مقامات تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان از جمله ظریف، عراقچی و صالحی در اظهارات جداگانه ای این مساله را تایید کرده اند.

در این باره نزدیک به یک سال و نیم قبل استاد حسن عباسی رئیس مرکز بررسی‏های دکترینال امنیت بدون مرز سخنان مهمی را در اسفند ماه 92 در دانشگاه ملایر ایراد کرد که با توجه به اهمیت آن، رجانیوز به یازخوانی آن می پردازد

اظهارات ظریف درباره توانایی نظامی ایران نشان داد ایشان ناآگاه است

رهبر انقلاب فرمودند این ها بچه های انقلاب هستند و از دیپلماسی آنها حمایت می کنیم لذا بر اساس آنچه رهبری فرمودند ما هم از تلاش های آنها حمایت می کنیم و از زحمات آنها قدردانی می کنیم و می گوییم این ها با 5+1 رو به رو نیستند، این ها با 28 کشور روبه رو هستند.  

در واقع روسیه یک کشور است و چین هم یک کشور و یکی هم امریکا، اتحادیه اروپا 28 کشور است که خانم اشتون از طرف آن کشورهای اروپایی می آید ولی چون در اتحادیه اروپا 3 تا وزیرخارجه نگران آن هستند که این خانم نتواند از پس کار بر آید، به کمک اشتون می آیند.
وزیر خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان به کمک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می آیند فلذا در واقع تیم مذاکره کننده ایرانی با 28 کشور در حال مذاکره است. یک به 28 هم نامردی است. منتهی بحث بر سر این است که این افراد انقلابی و دلسوز کشور، بر آیند و شناخت درست ودقیقی از توان دفاعی و نظامی کشور ندارند. لذا اظهاراتی که وزیر خارجه ایران کرد و گفت سیستم دفاعی ما چه و چه؛ حکایت از این دارد که ایشان در این زمینه تقریبا نا آگاه است.
سیاست خارجی در خلاء و محرمانه به جایی نمی رسد
نکته بعدی مواضعی است که وزیر خارجه در خصوص هولوکاست و مسائل دیگر گرفت. فکر می کردند که این لبخند سودی دارد که این هم بی فایده بود. یکی دیگر از مسائل این است که مردم از دید این تیم مذاکره کننده نامحرم هستند، نخبگان نامحرم هستند، نمایندگان مجلس نامحرم هستند و لذا  مفاد اصلی این توافق نامه ارائه نمی شود.
اخیرا هم خانم وندی شرمن رسما اعلام کرد آنچه در جلسه گذشته، توافق شده است تا 4 ماه آینده توسط هیچ کدام از اعضا حاضر در جلسه منعکس نشود. البته این خانم اطلاعات را به دست دشمن ایران یعنی اسراییل داد.
اینکه مسئولان و نمایندگان مجلس که نماینده ملت هستند را توجبه نکنیم و به نخبگان دانشگاهی احترام نگذاریم و نگوییم چه اتفاقی افتاده است؛ مجلس، دولت، نخبگان دانشگاهی و مردم نمی توانند از این سیاست خارجی پشتیبانی کنند.
سیاست خارجی در خلاء و سیاست خارجی بدون حمایت مردمی به نتیجه نمی رسد! لذا سیاست خارجی تا این لحظه به حسب ظاهر لبخند بوده است اما با کمال تاسف باید گفت که دستاوردهای 10 سال گذشته انرژی هسته ای را از دست داده است و وارد مرحله دوم و خطرناکی شده که دشمن اراده اش را در سیستم موشکی و دفاعی ایران تحمیل کند و سراغ ادعای واهی و حقوق بشری و غیره رفته است، لذا من افق روشنی را برای سیاست خارجی موجود نمی بینم و متاسفانه باید بگویم که سیاست خارجی موجود راه به جایی نخواهد برد و پیشاپیش مشخص است این سیاست خارجی به عزت جامعه ما نمی انجامد.
هیچ استادی حاضر نیست در دانشگاه و در یک مناظره «منطقی» از این توافق نامه دفاع کند
این موضوع تقریبا برای همه ملموس است و با توجه به دعوت از جامعه سراسری دانشگاهی کشور برای دفاع از تیم مذاکره کننده هسته ای، کماکان هیچ استادی نیست که بتواند در کف دانشگاه و در یک مناظره «منطقی» از این توافق نامه دفاع کند و پیش بینی من این است که در روزهای آینده به سمت بسته شدن شرایط  نقد و بررسی این توافق نامه پیش می رویم و کار به جایی می رسد که در این زمینه کسی نباید صحبت کند و اگر این اتفاق بیفتد و اگر دستگاه امنیتی کشور وارد شود و نگذارند کسی صحبت کند موضوع زیر زمینی می شود و زیر زمینی شدن قضیه به شایعه بیشتر دامن می زند و به ضرر دستگاه دیپلماسی کشور خواهد بود.
خود دستگاه دیپلماسی کشور که موضوع را برای مجلس، دانشگاهیان و مردم شفاف نمی کند، کسانی هم که قرار است از این مقوله دفاع کنند هیچ چیزی در دست ندارند و نمی دانند توافقات چه بوده است و این حرفی که خانم وندی شرمن زده است که قرارداد تا 4 ماه دیگر محرمانه بماند، این یعنی چه؟ ما تا کجا را تعهد داده ایم. من 10 سال  پیش این موضوع را زمانی که سایت های ما پلمپ شده بود توضیح دادم و به ورزش جوجیتسو و ورزشهای کره ای و ژاپنی استناد می کردم. بند انگشت را اگر رو به بالا بپیچانیم در قاعده مکانیک و اهرم ها می شکند و بند بعدی را با خود می آورد و بندهای بعدی و آرنج لذا در جوجیتسو با فشار دادن یک انگشت یک فرد 80 کیلویی را زمین گیر می کنند.
توافقنامه ژنو یقه ما را دست دشمن داد
ما در پرونده هسته ای بند انگشتمان را دست دشمن داده ایم و حالا سراغ محور دوم رفته است و می گوید موشکهایتان و محور سوم می گوید حقوق بشر. در دفعه قبل نیز ما تذکر دادیم اما پلمپ شد سپس نظام ایستاد و رفع پلمپ کرد و تا سوخت 20 درصد هم رفتیم. شهید شهریاری و دانشمندان هسته ای ما را در این زمینه به خودکفایی مطلق رساندند. دشمنان در مقابل ما 2 عملیات ویژه انجام دادند. دشمن ابتدا با ویروس اکستاکس نت سانتریفیوژها را آنقدر دورشان را تند کردند که بعضی از آنها ذوب شدند که خسارت مالی بالا داشت اما نتوانست نتیجه دهد.
 
لذا تروریسم سایبر را کنار گذاشتند و سراغ تروریسم مستقیم آمدند و کف خیابان دانشمندان ایرانی را شهید کردند. در فاز بعدی گفتند حمله نظامی می کنیم تاسیسات را از بین می بریم آن زمان دست ایران آزاد بود. هم انرژی هسته ای را پیش می بردیم هم هر وقتی می خواستند اقدامی کنند می توانستیم مقابله کنیم. اما الان در تاسیسات اراک بر اساس متن توافق امکان فعالیت نیست. الان یقه ما دست دشمن است. دیپلماسی که دست ما را به دست حریف بدهد، معلوم است که در نهایت بتواند دست ما را آزاد کند، این معلوم است نتیجه اش چه خواهد بود. 
قبلا هم گفتیم «گفتگوی تمدنها»، بعد محور شرارت شدیم
 مردم امید به مذاکرات نبندند که پس از مذاکرات وضعشان خوب می شود چون اقتصاد غرب فروپاشیده تر است. لذا این دوران هم دوره ای است برای افشای بی اعتمادی بیشتر ما به آمریکا که آمریکا قابل اعتماد نیست.
یک بار دیگر 10 سال پیش به غرب گفتیم شما خوب هستید و در سازمان ملل گفت و گوی تمدن ها را مطرح کردیم و 150 کشور رای دادند و سال 2001 سال گفت و گوی تمدن ها شد و آمریکا همان سال ما را به عنوان محور شرارت معرفی کرد. ما در دنیا حرفی زدیم و به عنوان گفت و گو،به عنوان صلح و آنها ما را در لیست محور شرارت قرار دادند.
 امسال گفتیم هولوکاست بوده و واقعا 6 میلیون یهودی را اروپایی ها در کوره ریختند و سوزاندند و چون آلمانی ها این کار را انجام داده اند فلسطینی ها کشورشان غصب شود، اصلا شما درست می گویید ولی آنچه در کاخ سفید ورد زبانشان است، «گزینه های روی میز است». لذا این گزینه ها روی میز است که به تعبیر رهبری فرمودند که مثلا چه غلطی می خواهید بکنید. وزیر خارجه ایران نمی داند اما 67 درصد انرژی جهان در اطراف ایران است اما اگر جمهوری اسلامی اراده کند و مورد تعرض قرار گیرد این انرژی یک قطره اش هم به جای دیگر ارسال نمی شود.
انگار وزیر خارجه ما روی کره زمین نبود و نمی داند در 4 جنگ نیابتی آمریکا را شکست دادیم
گویا وزیر خارجه ایران آن زمان در ایران و کره زمین نبود و خبر نداشت که 4 تا جنگ اتفاق افتاد که به آن  proxy war  گفتند که یعنی جنگ نیابتی. آمریکایی ها گفتند در جنگ 33 روزه حزب الله لبنان بود به نیابت از ایران و اسرائیل به نیابت از آمریکا و غرب بود که حزب الله پیروز شد.
دیگری در جنگ 22 روزه غزه. وزیر خارجه نمی داند که در باریکه غزه که عرضش حداکثر 2 کیلومتر و طولش حداکثر 40 کیلومتر ارتش افسانه ای اسرائیل می خواست آنجا را نابود کند. اعلام شد جنگ نیابتی بوده است و حماس و جهاد اسلامی به نیابت از ایران و اسرائیل به نیابت از امریکا. باز گفتند ایران پیروز شده است. در جنگ سوم که در سال 91 و در ماه محرم بود 8 روز جنگ شد. محمد مرسی و رجب طیب اردوغان مدعی بودند که  کار از دست ایران در آمده و گفتند ما مدافع فلسطبن هستیم ایران 4 روز را نظاره گر بود و در حالی که ملت فلسطین در حال قتل عام بود.
جریان حماس هم سمت محمد مرسی و ترکیه رفته بود. چهار روز اول ملت فلسطبن را قتل عام کردند. چهار روز دوم راکت هایی 333 میلمتری فجر ایران از غزه به تل آویو شلیک شد و گنبد سیستم دفاعی اسرائیل را شکافت و به تل آویو اصابت کرد. اسرائیل از آمریکا خواست وارد ماجرا شود و این جنگ را تمام کند.
وزیر خارجه ایران به جای توجه به اصول استراتژیک در دیپلماسی، به دنبال فیس بوک بازی است
همان موقع قسمتی که همواره تلویزیون پخش می کرد این بود که رهبر انقلاب فرمودند هر کجا اسرائیل باشد یک طرف مقابلش ایران است. وزیر خارجه ایران گویا در ایران و کره زمین نبود و خبر نداشت که در proxy war  ایران  بود که پیروز شد. همین الان 34 ماه است آمریکا، اروپا، ترکیه، قطر، اسرائیل ،عربستان و اردن تلاش کردند تا سوریه سقوط کند اما ایران جلویش را گرفت. لبنان و فلسطین هم همینطور.
 ما ایستادیم و مقاومت کردیم و صحنه را طوری مدیریت کردیم که صدام که دشمن ما بود را یک دشمن دیگر ما یعنی امریکا نابود کرد. به اصل استراتژیک سونتزو عمل کردیم که می گوید با دشمنتان نجنگید به دشمنتان حمله نکنید بلکه به مبانی اش حمله کنید.
اما اینها را که وزارت خارجه ما نمی داند، بنده خدا وزیر خارجه ما  فکر می کند در فیس بوک صفحه راه بیندازد (تشویق دانشجویان) و ما به جوانانمان بگوییم که اگر در فیس بوک صفحه ای درست کردی آنجا سازمانی است به نام NSA  روزی همه اطلاعات را می دزدد،3.5 میلیارد پیام را می دزدد از طریق موبایل و شبکه های اجتماعی.
اولین کاری که این دولت کرد همایش هالیوودیزم و افق نو را تعطیل کرد
 اما وزیر خارجه ما NSA و آمریکا را تهدید نمی داند چون آنجا درس خوانده و بزرگ شده است و آن سیطره را قبول دارد. ایشان شناختی از توان استراژیک جمهور اسلامی ندارند. یکی از دوستان اینها (محمود سریع القلم) می گفت باید سیاست خارجی پوپولیستی را از کف جامعه جمع کرد.کی گفته است لبو فروش و راننده تاکسی در سیاست خارجی دخالت کنند؟ مردم در روز 22 بهمن 50 میلیون کف خیابان ها راهپیمایی کردند و گفتند گزینه روی میز ما شهادت است. این دوستان می گویند کلا رسانه ها و منتقدان ساکت باشند، هولوکاست را کاری نداشته باشند، لذا اولین کاری که این دولت کرد همایش هالیوودیزم و افق نو را تعطیل کرد.
وقتی که جان کری می خواهد نتایج مذاکرات را بخواند عناصر ضد جمهوری اسلامی و ضد دولت ایران  را پشت سرش در دوربین نشام می دهد و با این کار می خواهد بگوید آن کسی که از دید من معتمد و قابل اعتماد است ضد انقلاب ایران است. دوستان وزارت خارجه ما اعتقاد دارند در مذاکره هرچیزی که در آستین داریم باید رو کنیم. در حالی که وقتی پای میز مذاکره می رویم باید آستین مان پر باشد.
کشور روسیه با پرونده هسته ای ایران 12 سال است معامله می کند. برای مثال می گویند آقا ما در کشورمان کاری می کنیم کسی هولوکاست را نگوید اما قیمت این که کسی هولوکاست را نگوید چقدر است؟ می گویند همه بدهی ها را می دهیم. اما نباید بپذیریم. باید سر اینها در مذاکرات معامله کرد نه اینکه خودمان دو دستی همه چیز را تقدیم کنیم. دوستان 10 سال پیش ابتدا دست هایشان را خالی کردند و رفتند پای میز مذاکره و این بار هم با دست خالی رفتند. یعنی خودشان دست خودشان را قبل مذاکره خالی می کنند.
ماحصل 8 سال تلاش امثال شهید شهریاری و احمدی روشن را دودستی تقدیم دشمن کردیم
 آنچه که دادند ماحصل تلاش سالهای قبل بود. امثال شهید شهریاری و احمدی روشن ما را به سوخت 20 درصدی رساندند و دوستان تیم مذاکره کننده گفتند بفرمایید آنچه خودمان تولید کردیم را کنار می گذاریم؛ دیگر چه؟ غرب موضوع موشک ها را مطرح کرد موشک را هم که این دوستان تولید نکردند حسن طهرانی مقدم تولید کرده بود. موشک ها را هم می دهیم! البته طرف غرب به این راضی نیست و می گوید حزب الله لبنان را کنار بگذار، حجاب خانم ها در خیابان را کنار بگذار و ... این سیاست خارجی به هیچ نتیجه ای نمی رسد.
شرایط ما قبل تسلیت است!
امروز به این دوستان می گوییم ما از انرژی هسته ای که 10 سال پیش برایش شهید نداده بودیم دفاع کردیم. این بار دیگر بر نمی گردیم. لبخند دیپلماتیک باید پشتوانه داشته باشد ما که چرخ سانتریفیوژها را متوقف کردیم تا زندگی مردم بچرخد. اثر عمومی این باید دیده شود چون سیاست اقتصادی بر اساس این سیاست خارجی بنا شده است لذا این نتیجه حاصل نشده است. پس به تعبیر امام  جمعه تهران که گفتند بابت اتفاقات هسته ای باید تسلیت گفت؛ شرایط ماقبل تسلیت است ...صبر کنید!موضوع مطلب : 4 جنگ نیابتی با اسراییل, بازخوانی سخنان شنیدنی استاد حسن عباسی
آقای وزیر؛کالای وارداتی قاچاق است یا با مجوز پنهانی وارد می‌شود؟
شیخی در خصوص واردات بی رویه کالاهای خارجی و احتمال افزایش گسترده تر آن پس از رفع تحریم احتمالی تصریح کرد: تنها آثاری که رفع تحریم خواهد داشت این است که برخی وزرا دروازه ها را با کمال تواضع به روی کالاهای بنجل خارجی باز می کنند و این صنایع نیمه برجا مانده و نیمه جان را نیز به زمین خواهند زد و از بین خواهند برد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ،عبدالمجید شیخی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا ضمن بیان این موضوع که دولت هیچ اقدام مؤثری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی انجام نداده است، بیان داشت: دولت فقط اسم کارهایی را که انجام می داده است و جزء برنامه هایش بوده است را تغییر داده و مثلا اقتصاد مقاومتی و نظیر اینها گذاشته است. دولت همان روال قبلی خودش در زمینه های صادرات و واردات را دارد و همان دستورالعمل هایی که قبلا خودش تدوین کرده است را پیاده می کند.

این کارشناس اقتصادی ضمن انتقاد از پاسخ مسئولین دولتی در خصوص مطالبه از آنها به منظور اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: آنها در پاسخ به مطالبه اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی می گویند که هنوز زمان زیادی از بیاینات رهبری نگذشته است؛ درحالی که ما می گوییم که ابتدای شروع این نیاز، فرمان رهبری نیست و باید اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی از خیلی پیش تر شروع می شد. رهبری اشکال کار را دیده است و به شما تذکر داده است. راهی که شما انتخاب کردید از ابتدا غلط بوده است و به همان شیوه غلط نیز داشتید راه را می پیمودید و به همین دلیل رهبری به شما راه درست را نشان داد.

تعداد تعرفه های وارداتی بالای 10 درصد به تعداد انگشتان یک دست هم نیست

شیخی در ادامه به موضوع واردات بی رویه کالا به ایران اشاره و خاطرنشان کرد: ما داریم می بینیم که تعرفه های وارداتی بیش از سیصد قلم، زیر 10 درصد است و تعداد تعرفه های وارداتی بالای 10 درصد در کشور ما شاید از تعداد انگشتان دست تجاوز نکند. این به معنای این است که ما دروازه ها را به روی کالاهای وارداتی باز کرده ایم و در مقابل، برای حمایت از تولید داخلی هیچ اقدامی نمی کنیم و درواقع داریم تولید را به شکست می کشانیم.

وی درباره سؤال هایی که در ذهن کارشناسان درخصوص اقسام واردات وجود دارد عنوان کرد: سؤال ما این است که چه لزومی دارد کالای مصرفی مثل منسوجات که مشابه داخلی اش وجود دارد با این وضعیت وارد شود؟ و یا اگر به شکل قاچاق وارد می شوند پس چرا مشکل قاچاق را جدی نمی گیرند و با آن مقابله نمی کنند؟

شیخی افزود: گاهی کالاها مصرفی نهایی اند که واردات این کالاها به ضرر تولید داخلی است و منجر به انحراف الگوی مصرف می شود. گاهی کالاها سرمایه ای یا جزء مواد اولیه است که این دو حالت دارد؛ اگر مشابه داخلی وجود دارد که واردات آن به ضرر تولید داخلی است و اگر مشابه تولید داخلی وجود ندارد؛ سؤال این است که چرا روی تولید مشابه داخلی این کالاها سرمایه گذاری نمی شود؟ باید به گونه ای حمایت شود تا این کالاها در داخل کشور و به عنوان رقیب و بدیل تولید شوند. بنابراین بی برنامگی در واردات ضررهای متعددی به صادرات، تولید و الگوی مصرف وارد می کند.

لطف دشمن احمق به تولید داخلی با اعمال تحریم و قدر نشناسی دوست نادان از این موهبت

این استاد دانشگاه درمورد تمرکز زیاد دولت بر موضوع مذاکرات هسته ای و ادعای کابینه دولت مبنی بر تأثیر گسترده توافقات در اقتصاد و معیشت مردم تصریح کرد: اگر خطوط سیاسی در کشور را به سه خط راست، چپ و میانه تقسیم کنیم؛ سه گروه اعتقاد دارند که از نظر اقتصادی، تحریم ها مشکل اصلی کشور ما نیست.

وی یادآور شد: ما در یکی از هسته های مطالعانی یک مرکز تحقیقاتی مهم به این نتیجه رسیدیم که برداشتن تحریم چه بسا آثار منفی بیشتری روی اقتصاد ما دارد؛ چراکه تحریم یک برنامه حمایتی ناخواسته از تولیدات داخلی را برای ما رقم زد و اگر تحریم را بردارند این چتر حمایتی ناخواسته برداشته می شود. درواقع دشمن احمق برای ما یک برنامه حمایتی داخلی را ایجاد کرد ولی دوستان نادان متوجه نیستند که این چه نعمتی است که خداوند به ما داده است.

با رفع تحریم ها، عده ای با کمال تواضع دروازه ها را برای واردات کالاهای خارجی باز می کنند


وی اضافه کرد: جالب است بدانید که در این مدت که ما تحریم بودیم، آن فعالیت هایی که بیش از همه و پیش از همه مورد تحریم واقع شدند، بیشتر پیشرفت کردند. به طور مثال ما در مواردی مثل صنایع نظامی، سد سازی، تکنولوژی نانو، انرژی هسته‌ای، سلول های بنیادین و سیلوسازی حتی جزء 10 کشور اول دنیا شدیم. سؤال این است که چرا اینها با وجود تحریم پیشرفت کرده اند؟ دلیلش این است که ما را وادار کردند که جوهره وجودی مان فعال شود و خودمان تولید کنیم.شیخی همچنین اذعان داشت: اگر تحریم ها برداشته شود، شخصی نظیر وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید وقتی که می شود از خارج از ایران کالاهای ارزان تر پیدا کرد، لزومی به تولید داخلی نیست! همین بهانه را درخصوص بسیاری از فعالیت ها در بحث خودکفایی و خوداتکایی نیز مطرح می کند. همچنین رئیس مناطق آزاد نیز می گوید که ما هیچ مزیتی برای صادرات نداریم و مثال زشتی هم زد که توهین به ملت ایران بود. یک چنین افرادی که برنامه ای ندارند مسلما اگر تحریم ها برداشته شود تنها آثاری که خواهد داشت این است که دروازه ها را با کمال تواضع به روی کالاهای بنجل خارجی باز می کنند و این صنایع نیمه برجا مانده و نیمه جان را نیز به زمین خواهند زد و از بین خواهند برد.


کشورهای پیشرفته ، محکم ترین برنامه های حمایتی را از صنایع داخلی اتخاذ کرده اندوی در پاسخ به این سؤال که «کدام کشورها با سیاست واردات بی رویه کالا پیشرفت کرده اند که ایران آنها را الگو قرار داده است» گفت: ما اگر تاریخ دو، سه قرن گذشته اقتصاد را بررسی و مرور کنیم، پیشرفته ترین کشورها، محکم ترین برنامه های حمایتی را برای خودشان رقم زده اند. اروپا با توصیه های دانشمندشان به نام فردریک لیست، بیش از 200 سال است که از صنایع خودشان حمایت می کنند؛ آمریکا نیز همین طور است و کاملا از صنایع داخلی خود حمایت می کند.این کارشناس اقتصادی یادآور شد: اکنون در اتحادیه اروپا مبادلات آزاد است، پول واحد شده است، نقل و انتقال آزاد شده است و حصارها را از درون خودش به لب مرزهای اتحادیه رسانده ولی همچنان از صنایع داخلی خود حمایت می کند و حصارهای حمایتی ایجاد کرده است و هیچ کس بدون مجوز کمیسیون اقتصادی اروپا اجازه ندارد کالایی را وارد کند. حتی پول در آنجا تحت نظر بانک جابجا می شود و مردم اجازه ندارند مقادار زیادی پول بدون دلیل و بدون مجوز جابجا کنند. بنابراین ما کشوری سراغ نداریم که با باز کردن دروازه های خودش به روی واردات، پیشرفت کرده باشد. همه دولت ها تا یک مرحله ای از بلوغ، از تمام صنایع داخلی خود حمایت کرده اند و بعد از آن آزادسازی نسبی ایجاد کرده اند که یک امر طبیعی است. چون زمانی که صنایع به مرحله ای از قدرت، تولید انبوه، کیفیت و قیمت تمام شده کمتر برسند، امکانش فراهم می شود که به آنها آزادی عمل داده شود و با صنایع و تولیدات مشابه دیگر رقابت کنند.آقای وزیر؛ کالای وارداتی قاچاق است یا با مجوزهای پنهانی وارد می شود؟وی درباره مجوزهایی که دولت برای واردات می دهد بیان داشت: در این زمینه چند نکته وجود دارد. اول اینکه متأسفانه برخی از افراد دولت خودشان بازرگان اند و کالاهایی را وارد می کنند. دوم اینکه درحال حاضر اتاق بازرگانی است که به متولیان بخش های دیگر فرمان می دهد و در نهایت نیز به طور کلی میل به واردات زیاد است و دلالان اقتصادی در واردات کم نیستند.شیخی درباره سود و منفعت این واردات نیز گفت: سود کلان این واردات برای دلالان و آنهایی که ارتباط دارند بسیار خوب است. به عنوان مثال، امسال نهادهای مختلفی از جمله مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به وزیر جهاد کشارزی خیلی فشار آوردند که اجازه ندهد میوه وارد شود؛ خوشبختانه وزیر نیز عمل کرد. اما دو هفته پیش خبر دادند که پرتقال های مصری و خارجی در بازار پیدا شده است و رسانه ملی نیز با بیانیه وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که اینها بدون مجوز وارد شده اند.وی افزود: حال سؤال ما این است که اینها بدون مجوز وارد شده اند یا با مجوزهای پنهانی؟ چه کسی به اینها اجازه داده است؟ آیا پرتقال با این حجم وسیع می تواند قاچاق وارد شود؟ متولی بازار و وزارت بازرگانی باید پاسخگو باشند. تا کی تولید باید سرکوب شود و ارز مملکت خرج واردات کالاهای لوکس، مصرفی، بی کیفیت و یا حتی با کیفیت شود؟ چرا با دلالان برخورد شدید صورت نمی گیرد؟ بایستی نظارت و کنترل تقویت شود و این جزء وظایف حاکمیتی قوه مجریه، قضائیه و مقننه است.
موضوع مطلب : آقای وزی, کالای وارداتی قاچاق است, مجوز پنهانی
پنج شنبه 94 اردیبهشت 31 :: 10:0 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
موضع گیری چندباره اصلاح طلبان در برابر امام(ره)
در حالی که اصلاح طلبان پیش از این بارها در سخنان خود انحراف از آرمانهای انقلاب را نشان داده بودند الویری مدعی شد که تسخیر لانه جاسوسی جزء اشتباهات انقلاب بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از راه دانا،مرتضی الویری، شهردار اسبق تهران و یک از عناصر اصلاح طلب در کشور، در گفتگویی با روزنامه اعتماد برخی از سخنان امام خمینی(ره) را نقض کرده است.

وی در خصوص اشغال لانه جاسوسی آمریکا در ایران می‌گوید: در آن زمان مخالف اشغال سفارت نبودم ولی به هر حال اگر برگردم به سوابق زندگی خودم در جریان اشغال لانه جاسوسی من عضو مجاهدین انقلاب اسلامی بودم و سازمان هم یکی از تشکل‌هایی بود که حمایت می‌کرد.

الویری در ادامه خاطر نشان کرده است که تحلیل من بعد از اینکه اطلاعات بیشتری درباره مسائل جهانی و بین‌المللی به دست آوردم این بود که اشغال سفارت امریکا از اشتباهات بزرگ بعد از انقلاب بود برای اینکه تبعات سنگینی برای ما داشت.

شهردار اسبق تهران گفت: اشتباه بزرگ من در همین رابطه موضع‌گیری‌ام در مجلس اول بود در تایید ادامه گروگانگیری؛ ما بر این باور بودیم گروگان‌ها را به این زودی نباید آزاد کرد در حالی‌که کار ما موجب روی کار آمدن جمهوریخواهان در امریکا شد در حالی که اگر گروگان‌ها سریع آزاد می‌شدند اتفاقات کل منطقه به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد.

وی در جایی دیگر از سخنان خود ضمن انتقاد شدید از استانداران و فرماندارانی که گرایشات اصولگرایی داشته و مسئولیت دارند خاطرنشان کرد: امیدواریم انتخابات سالم برگزار شود و ضمنا پس از برگزاری انتخابات گزارش‌های انتخابات مربوط به صندوق‌های رای را به صورت جدا جدا روی سایت کامپیوتری بگذارند تا به وسیله مسوولان و افرادی که سر صندوق‌ها هستند مجدداً مورد کنترل و ارزیابی قرار بگیرد که از سالم برگزار شدن انتخابات حصول اطمینان کنند.

این اظهارات الویری بار دیگر نشان داد که تفکرات اصلاح طلبان تا حد زیادی از آرمان های امام خمینی و انقلاب اسلامی فاصله گرفته است.

در حالی‌که امام خمینی از تسخیر لانه جاسوسی توسط دانشجویان به عنوان انقلاب دوم یاد می کند و بارها آن را یکی از پیروزی های مهم انقلاب دانسته است، اصلاح طلبان ادعا می کنند که این کار یک اشتباه بوده و نباید در آن برهه گروگانهای آمریکایی را نگه می داشتند.

از طرف دیگر باید به الویری متذکر شد که انتخابات‌هایی که در کشور تا کنون برگزار شده است همه سالم بوده و تأکید دوباره وی بر خصوص سالم برگزار شدن انتخابات، فتنه 88 را تداعی می‌کند که با القای تقلب از پیش از انتخابات، زمینه یک آشوب در کشور را به وجود آوردند.

به نظر می رسد تأکیدات مکرر اصلاح طلبان بر سلامت انتخابات در حالی که تا کنون در انتخابات کشور مشکلی وجود نداشته و تقریبا یک سال به برگزاری انتخابات باقی مانده است، به خاطر فرار از شکست اصلاح طلبان در انتخابات آینده است.

اصلاح طلبان با دانش به اینکه بدنه اجتماعی آنها ریزش های زیادی داشته و احتمال شکست آنها در انتخابات مجلس زیاد شده، به دنبال القای وجود ایراد در روند انتخابات هستند تا از این طریق بتوانند برای فتنه ای دوباره برنامه ریزی کنند.

پیش از این نیز اصلاح طلبان عملکرد شورای نگهبان را در خصوص رد صلاحیت های احتمالی در انتخابات آینده مورد انتقاد قرار داده بوده و بارها اعلام کردند که شورای نگهبان، کاندیداهای آینده اصلاح طلبان را تأیید نخواهد کرد این در حالی است که هنوز تا انتخابات زمان زیادی باقی مانده و هنوز شخصی به طور قطعی ورودش را به انتخابات اعلام نکرده است؛ همچنین شورای نگهبان هیچ گونه نظری در خصوص کاندیداهای احتمالی اصلاح طلبان نداده است.

با توجه به اینکه اصلاح طلبان از نداشتن یک رهبر واحد رنج می برند، احتمال همگرایی و وحدت آنها بسیار ضعیف بوده به طوری که برخی از آنها به دنبال ائتلاف با دولت و برخی دیگر گزینه عبور از روحانی را دنبال می کنند و این عدم وحدت احتمال شکست آنها را در انتخابات آینده بیشتر می کند.
موضوع مطلب : موضع گیری چندباره اصلاح طلبان, در برابر امام(ره), شهردار اسبق تهران
پنج شنبه 94 اردیبهشت 31 :: 10:0 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
تهدید "دشمن وقیح و پررو" به ترک میز مذاکره
وزارت خارجه آمریکا تهدید کرد که "در زمینه دسترسی‌ ها اگر به کف خواسته‌های خود نرسیم، توافقنامه‌ای را امضا نخواهیم کرد."

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از را دانا:یک روز بعد از بیانات قاطع و صریح رهبرمعظم انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه "اجازه‌ی هیچ‌گونه بازرسی از هیچ یک از مراکز نظامی و همچنین گفتگو با دانشمندان هسته‌ای و سایر رشته‌های حساس و اهانت به حریم آنها، داده نخواهد شد"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تهدید کرد که اگر به کف خواسته هایمان نرسیم، میز مذاکره را ترک میکنیم.

"ماری هارف" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران که بیشتر به بحث داعش اختصاص داشت، در خصوص بازرسی‌های آتی آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای از ایران سخن گفت و در واکنش به بیانات رهبرانقلاب گفت : "توافق ما بر این اصل استوار است که در صورت توافق نهایی، دسترسی‌ هایی برای بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی ایجاد شود که این دسترسی‌ها شامل اماکن و افراد ایرانی خواهد شد."

وی تهدید کرد که "در زمینه دسترسی‌ ها اگر به کف خواسته‌های خود نرسیم، توافقنامه‌ای را امضا نخواهیم کرد."

این البته اولین بار نیست که آمریکا، به ترک میز مذاکرات تهدید می‌کند.

خانم هارف به بیانیه لوزان که در ایران به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) مشهور شده و به محتوای به گفتگوهای جاری نمایندگان هسته‌ای ایران و 1+5 هم اشاره کرد و گفت: "در همکاری با ایرانی‌ها در حال تهیه فهرستی از ابعاد نظامی احتمالی ایران هستیم که افراد و اماکن مورد نیاز بازرسان آژانس هم در این مذاکرات روی میز است؛ این بحث بخشی از توافق ما و ایران در برنامه جامع اقدام مشترک بوده است."
موضوع مطلب : تهدید دشمن وقیح و پررو, ترک میز مذاکره, هارف
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3114
  • بازدید دیروز: 5415
  • کل بازدیدها: 9746099
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3114
  • بازدید دیروز: 5415
  • کل بازدیدها: 9746099