سفارش تبلیغ
سرور مجازی ‌هاست ایران
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

شورای نگهبان صلاحیت هشت نفر را برای حضور در رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری را احراز کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از وزارت کشور ،پس از  پایان مهلت پنج روزه ثبت نام از کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در میان داوطلبان ثبت نام کرده، چندین  چهره شناخته شده از طیف های مختلف سیاسی با حضور در وزارت کشور ثبت نام کردند.
وزارت کشور امشب با انتشار بیانیه ای اسامی نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران که صلاحیت آنان مورد تایید شورای محترم نگهبان قرار گرفته است را اعلام کرد اسامی این افراد به شرح زیر است:
1- سعید جلیلی 2- غلامعلی حداد عادل 3- محسن رضایی 4- حسن روحانی 5- محمدرضا عارف 6- محمد غرضی 7- محمدباقر قالیباف 8- علی اکبر ولایتی
بر اساس این گزارش برخی از افراد مانند محمدرضا رحیمی، خلیلیان، جوانفکر، ابوترابی فرد، داوود احمدی نژاد، مهمانپرست، علی احمدی و باقری لنکرانی قبل از اعلام نظر شورای نگهبان از کاندیداتوری انصراف داده بودند.
لیست اسامی چهره های سیاسی و شناخته شده ای که صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان احراز نشده است،به شرح زیر است ( در این گزارش اصولگرایان با رنگ قرمز، اصلاح‌طلبان با رنگ آبی، چهره های وابسته به دولت با رنگ سبز و چهره های مستقل هم با رنگ بنفش مشخص شده اند):

 

نام کاندیدا

روز ثبت نام

آخرین مسئولیت

جریان سیاسی

1

صادق واعظ زاده

روز اول

رئیس مرکز اسلامی-ایرانی پیشرفت

مستقل

2

محمد سعیدی کیا

روز اول

وزیر مسکن دولت نهم

مستقل

3

مصطفی کواکبیان

روز اول

نماینده مجلس هشتم

اصلاح‌طلب

4

خسرو نصیرزاده

روز اول

دبیر مجمع متخصصین

مستقل

5

حسن سبحانی

روز دوم

نماینده مجلس هفتم

مستقل

6

محمود مظفری

روز دوم

رئیس سازمان هلال احمر

دولت

7

باقر خرازی

روز سوم

دبیر کل حزب الله

مستقل

8

علی فلاحیان

روز سوم

وزیر اطلاعات  دولت هاشمی

مستقل

9

روح الله احمدزاده کرمانی

روز سوم

رئیس سازمان میراث فرهنگی

دولت

10

اکبر اعلمی

روز چهارم

نماینده مجلس ششم

اصلاح طلب

11

علیرضا زاکانی

روز چهارم

نماینده مجلس نهم

اصولگرا

12

جواد اطاعت

روز پنجم

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی

اصلاح طلب

13

پرویز کاظمی

روز پنجم

وزیر رفاه دولت نهم

دولت

14

ابراهیم اصغرزاده

روز پنجم

نماینده مجلس سوم

اصلاح طلب

15

ابوالحسن نواب

روز پنجم

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب

مستقل

16

طهماسب مظاهری

روز پنجم

رئیس اسبق بانک مرکزی

مستقل

17

مسعود پزشکیان

روز پنجم

نماینده مجلس هشتم

اصلاح طلب

18

منوچهر متکی

روز پنجم

وزیر امور خارجه

اصولگرا

19

محمد شریعتمداری

روز پنجم

وزیر بازرگانی دولت خاتمی

اصلاح طلب

20

محمد حسن قدیری ابیانه

روز پنجم

سفیر سابق ایران در مکزیک

اصولگرا

21

اسفندیار رحیم مشایی

روز پنجم

رئیس دفتر رئیس جمهور

دولت

22

علی اکبر هاشمی رفسنجانی

روز پنجم

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

اصلاح طلب

23

احمد کاشانی 

روز پنجم

نماینده دور اول و دوم مجلس شورای اسلامی

 

24

مصطفی ایزدی

روز پنجم

معاون وزیر نفت دولت سازندگی

مستقل
موضوع مطلب :

شورای نگهبان آبروی هاشمی را حفظ کرد:
دلایل رد صلاحیت هاشمی برای ریاست جمهوری
به نظر می رسد باید با توجه به شرایطی که امروزه آقای هاشمی رفسنجانی درگیر آن است و با توجه به مجموع شرایط جسمانی وی، شورای نگهبان دلیلی برای احراز صلاحیت ریاست جمهوری در آیت الله هاشمی رفسنجانی نداشته باشد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از دیدبان: آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در آخرین روز ثبت نام برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، برای ثبت نام به وزارت کشور رفت؛ دلایل آمدن هاشمی 79 ساله برای ریاست جمهوری چندان مشخص نبود؛ هاشمی در کنفرانس مطبوعاتی هم به دلایلی شرکت نکرد؛ به جز یکی دو جمله کوتاه سخنی نگفت و وزارت کشور را ترک کرد؛ بعدها هم تنها به دادن دو بیانیه اکتفا کرد؛ به نظر می رسد با توجه به مجموع شرایطی که آقای هاشمی از آن برخوردار است، شورای نگهبان دلیلی برای احراز صلاحیت وی برای ریاست جمهوری ندارد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 76، عرصه اجرایی کشور را به جانشین خود سپرد، دیگر وارد کار اجرایی در کشور نشد؛ رهبر انقلاب او را به مجمع مشورتی تشخیص مصلحت نظام فرستادند و ریاست آن جا را به وی واگذار کردند؛ با این وجود هاشمی تصمیم گرفت دو بار برای ورود مجدد به عرصه های اجرایی وارد انتخابات گردد؛ در انتخابات مجلس ششم و پس از سم پاشی های فراوان اصلاح طلبان انصراف داد؛ در انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری نیز مغلوب محمود احمدی نژاد شد؛ با این حال رهبر انقلاب همچنان ایشان را در مجمع تشخیص مصلحت نظام به ریاست منصوب کردند تا کشور از نظرات مشورتی آیت الله بهره ببرد.

امروز اما هاشمی در سن 79 سالگی پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری گذاشته است؛ ولی این بار هاشمی، دیگر هاشمی سال 68 نیست؛ حتی اگر بخواهد شرایط را با آن روزها مقایسه کند؛ امروز هاشمی 24 سال مسن­تر از سال 68 شده است. به نظر می­رسد شورای نگهبان با توجه به دلایل زیر دلیلی برای احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی نداشته باشد:

کهولت سن

اول اینکه : آیت الله هاشمی رفسنجانی چندی قبل از ثبت نامش عنوان کرد که "ضرورت نیست که پیرمرد هشتاد ساله بیاید"؛ هاشمی این جمله را در پاسخ به درخواست برخی دانشجویان برای نامزدی گفت. هاشمی همچنین در پاسخ به این جمله یکی دیگر از دانشجویان که گفته بود " حاج آقا؛ دود از کنده بلند می­شود"، پاسخ داد : "کنده ای نمانده است"![1] 

البته خود هاشمی به خوبی از شرایط جسمانی خویش آگاه است و اینکه نه ضرورتی ایجاب می کند که پیرمرد 80 ساله بیاید و نه واقعا کنده­ای مانده است.

دوم اینکه شورای نگهبان وظیفه دارد طبق قانون صلاحیت کسانی را تایید کند که توانایی اجرایی لازم برای اداره کشور را داشته باشند، کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان هم عنوان کرده بود که نامزدهای ریاست جمهوری "باید تواناییهای جسمی لازم را داشته باشند"[2] 

با این وجود نباید از هاشمی انتظار داشت که توان اجرایی لازم را داشته باشد؛ کافی است نگاهی با تلاش­ های شبانه روزی دولت فعلی مخصوصا رئیس جمهور داشته باشیم تا ببینیم آیا هاشمی توان فعالیت اجرایی به اندازه نصف تلاش­های رئیس جمهور فعلی را در 80 سالگی دارد یا خیر؟


 

ضعف جسمانی و بیماری

به نظر می رسد که هاشمی در سن 79 سالگی دچار ضعف جسمانی شدید و بیماری های مقتضی این سن نیز شده است؛ لرزش شدید دستان هاشمی – که در روز ثبت نام به وضوح مشخص بود – خود گویای همه چیز است. حتی خود مهدی هاشمی عنوان کرده بود که هراس دارند از اینکه هاشمی در برنامه زنده تلویزیونی و مناظره حضور پیدا کند. او گفته است که اگر هاشمی در مناظره ها شرکت کند و ضعف وی نمایان گردد مردم از او رویگردان خواهند شد.[3] 

عدم مرزبندی صریح با اغتشاش گران و ضد انقلاب

متاسفانه هاشمی رفسنجانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و حوادث پس از آن هیچ گاه فتنه گران و رخدادها را به صراحت محکوم نکرد و از آنان تبری نجست. حتی شنیده شده که دولت امریکا چندی پیش به هاشمی پیغام داده که در صورت نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری از وی حمایت خواهد کرد؛ این در حالی ست که هاشمی نسبت به این موارد هیچ موضعی علیه آنان نگرفته است:[4] 

 

این سخن نیز از سوی هاشمی تکذیب نشد؛ در مجموع باید گفت هاشمی در چند سال اخیر مرزبندی صریحی در قبال فتنه و فتنه گران و ضد انقلاب نداشته است که باعث شده اینگونه دشمنان و ضد انقلاب در وی طمع کنند.

جمع­بندی:

نباید گمان کرد عدم احراز صلاحیت هاشمی برای انتخابات ریاست جمهوری بدین معنی است که وی برای هیچ پستی صلاحیت ندارد و یا ضد انقلاب محسوب می شود؛ عدم احراز تنها بدین معنی است که هاشمی رفسنجانی برای یک پست اجرایی جدی که نیاز به شور و تحرک بسیار فراوان دارد، صلاحیت ندارد. همچنان که می بینیم رهبر انقلاب با این وجود در سال گذشته هاشمی رفسنجانی را بار دیگر برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کردند تا نظام از نظرات مشورتی هاشمی بهره مند باشد. به نظر می رسد نباید هم توقع داشت که هاشمی 80 ساله توان اجرایی لازم برای مسئولیت بسیار خطیر ریاست جمهوری در کشور را داشته باشد.

به هر حال باید توجه کرد اصرار هاشمی بر حضور در این سن و متعاقب آن، عدم احراز صلاحیت وی جنبه تلخی به دنبال دارد. هر کسی که خدمات هاشمی رفسنجانی به انقلاب را می دانست معتقد بود تأکید وی، نتیجه ی تلخی برایش رقم می زد و هم اکنون چنین شد. حتی به فرض احراز صلاحیتش هم، وی یارای رقابت با دیگران را نداشت و سرانجامی تلخ تر از 84 برایش رقم می خورد. 

از سوی دیگر نباید جنبه شیرین این اتفاق را نیز نادیده گرفت. هاشمی با این اقدام شورای نگهبان عملا از جنبه اجرایی فاصله گرفت و در حوزه سیاستگذاری و مشاوره تثبیت شد. چنانکه امیرالمومنین نیز فرمودند "رأی الشیخ أحب الی من جلد الغلام" یعنی نظر و نگرش فرد کهنسال برای من از تکاپوی جوان ارزشمندتر است. 

از سوی دیگر درگرفتن رقابت بین افرادی که توان اجرایی بالاتری دارند برای کشور و نظام اسلامی سودمندتر است.[1] http://hamshahrionline.ir/details/211556 

[2] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/216182 

[3] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/215472 

[4] http://www.wnd.com/2013/05/source-u-s-taking-sides-in-irans-election/print
موضوع مطلب :

هاشمی با بیان اینکه حقوقدانان جزو افراد نخبه کشور محسوب شده که به‌حق باید اعتبار آنان در دستگاه‌های تقنینی و قضایی حفظ شود، تاکید کرد: جایگاه ارزشمند قضات و عملکرد مناسب آنان در جامعه بسیار مؤثر است و دستگاه قضایی سالم و هوشمند، موجب پویایی جامعه و اطمینان مردم به دریافت مطالبه‌های خود از سیستم قضایی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از ایسنا، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی از استادان حقوق دانشگاه‌های تهران، وکلای دادگستری، قضات، اعضای کمیسیون‌های حقوقی و سردفتران، مردم را سرمایه اصلی نظام اسلامی دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام(ره) از شروع نهضت تاکنون با تکیه بر حضور مردم شکل گرفت، پیروز شد و در گردنه‌های مختلف به‌ویژه دوران دفاع مقدس و سازندگی کشور را پیش برد و اگر مردم به میدان نمی‌آمدند، توفیقی حاصل نمی‌شد و دستاوردها و پیروزی‌ها به دست نمی‌آمد.
وی افزود: اکنون نیز اگر مردم در صحنه باقی نمانند و پشتوانه نظام اسلامی به عنوان یک سرمایه بزرگ و بی‌بدیل نباشند کارها انجام نخواهد شد.
عضو مجلس خبرگان رهبری، با ابراز تأسف از برخی هتاکی‌ها، بداخلاقی‌ها و نیز دروغ و تهمت گفت: برخی افراد و جریان‌هایی که در زمان مبارزه، حضور مؤثری در صحنه نداشتند، امروز انقلابی‌نما و تندروتر از مبارزان شده‌اند و با حمایت‌های اشتباه برخی‌ از همین انقلابی‌نماها، جامعه در چند سال گذشته دچار آسیب‌های جدی شده که خارج شدن از این شرایط، نیازمند تقویت وحدت ملی و تدبیر، عقلانیت و برنامه‌ریزی اصولی است.
هاشمی رفسنجانی، دغدغه امروز دلسوزان نظام اسلامی را رفع مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه و تأمین رفاه برای عموم مردم دانست و اظهار کرد: در این سالها با توجه به ثروت عظیمی که در اختیار مسئولان قرار داشت، باید شاهد معضلات کنونی نبودیم و از امکانات به مراتب بهتر و مناسب‌تر استفاده می‌کردیم.
وی در مورد انتخابات ریاست جمهوری نیز با بیان اینکه "آمده‌ام تا خدمت کنم"، گفت: تا آخرین لحظات ثبت‌نام بنا نداشتم در انتخابات شرکت کنم، ولی به دلیل مراجعات و اصرارهای مکرر از همه قشرهای جامعه به‌ویژه خانواده‌های معزز شهدا و برخی بزرگان حوزه در قم و سایر بلاد، بر اساس وظیفه دینی و ملی و برای رفع مشکلات کشور، وارد این عرصه شدم و تا زنده‌ام و جان در بدن دارم، برای تعالی انقلاب و کشورم هر آنچه در توان داشته باشم، انجام می‌دهم.
موضوع مطلب :

http://shafaf.ir/files/fa/news/1392/2/31/73035_752.jpgشورای نگهبان اسامی نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده ریاست جمهوری را به وزارت کشور اعلام کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از تسنیم، شورای نگهبان اسامی نهایی کاندیداهای تأیید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری را پس از 10 روز مهلت قانونی بررسی صلاحیت‌ها، به وزارت کشور ارسال کرد.
پیشتر، سید صولت مرتضوی دبیر هیات اجرایی ستاد انتخابات کشور اعلام کرده بود که، "اسامی نهایی کاندیداهای احراز صلاحیت شده فردا از سوی وزارت کشور اعلام می‌شود."
اخبار غیر رسمی از احراز صلاحیت 8 نفر از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری خبر می‌دهند؛ این 8 نفر به شرح ذیل است:
1- غلامعلی حدادعادل
2- سعید جلیلی
3- علی اکبر ولایتی
4- محمدباقر قالیباف
5- محسن رضایی
6- محمدرضا عارف
7- حسن روحانی
8- محمد غرضی
موضوع مطلب :
سه شنبه 92 اردیبهشت 31 :: 7:53 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

شورای نگهبان قانون اساسی، صلاحیت "اسفندیار رحیم مشایی" رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و "اکبر هاشمی رفسنجانی" رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را احراز نکرده است و لیست نهایی ارسال‌شده به وزارت کشور، فاقد اسامی این دو نفر است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق - حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی گفت: شورای نگهبان قانون اساسی، صلاحیت "اسفندیار رحیم مشایی" رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد و "اکبر هاشمی رفسنجانی" رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را احراز نکرده است و لیست نهایی ارسال‌شده به وزارت کشور، فاقد اسامی این دو نفر است.
هانی‌زاده در گفت‌وگو با پایگاه خبری شبکه الجزیره قطر با اعلام این مطلب که لیست نهایی اسامی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ظرف 48 ساعت آینده از سوی وزارت کشور اعلام خواهد شد، تصریح کرد: علت عدم احراز صلاحیت هاشمی رفسنجانی، کهنسالی و ضعف و ناتوانی جسمی وی برای مدیریت کشور بوده است.
وی افزود: رد صلاحیت مشایی نیز به این دلیل بوده است که وی شخصی جنجال‌آفرین است که همواره اظهاراتی را مطرح می‌کند که با مبانی انقلاب اسلامی تناسب ندارد و اظهارات وی مبنی بر دوستی با رژیم صهیونیستی نیز خط قرمز انقلاب است.
هانی‌زاده که الجزیره از وی به عنوان کارشناس نزدیک به دوایر منسوب به رهبر انقلاب نام برده است، همچنین با بیان اینکه اصولگرایان بر روی "سعید جلیلی" به عنوان نامزد نهایی اصولگرایان ائتلاف کرده‌اند، گفت: وی مذاکرات سنگینی با غرب داشت و از درایت کاملی برای تعامل با آنان برخوردار است و اگر رئیس‌جمهور شود می‌تواند موضوع هسته‌ای را از راهکارهای مسالمت‌آمیز حل کرده و تحریم‌ها علیه کشور را بردارد.
وی تأکید کرد: اصولگرایان پس از اعلام لیست نهایی نامزدهای تأیید صلاحیت‌شده از سوی شورای نگهبان، بیانیه مشترکی در حمایت از جلیلی به عنوان نامزد نهایی اصولگرایان منتشر خواهند کرد.
این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌المللی همچنین به وضعیت اصلاح‌طلبان در انتخابات اشاره و تصریح کرد: رقیب اصلاح‌طلب جلیلی، محمدرضا عارف است که معاون‌اول رئیس‌جمهور در دوره اصلاحات بوده و از بیشترین بخت برای حمایت اصلاح‌طلبان برخوردار است.
وی همچنین به اهمیت رسانه‌ها در انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: رسانه‌ها در ایران، نقش زیادی در خروج یک شخص معین به عنوان رئیس‌جمهور آینده ایفا می‌کنند.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1054
  • بازدید دیروز: 1914
  • کل بازدیدها: 9749497
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1054
  • بازدید دیروز: 1914
  • کل بازدیدها: 9749497