سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

جلسه ای با محوریت حصر سران‌فتنه در دفتر هاشمی برگزار شده و افرادی همچون محمد خاتمی هم در آن حضور داشته اند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ، ندای انقلای نوشت: همزمان با فشار شماری از مسئولان دولتی به دستگاه قضا برای رفع حصر سران فتنه، هفته گذشته جلسه ای با محوریت بررسی حصر سران فتنه در دفتر آقای هاشمی رفسنجانی و با حضور محمد خاتمی و تعدادی از اعضای مجمع روحانیون برگزار شده است.
تاکنون دستگاه قضایی با قاطعیت دربرابر اینگونه فشارها ایستاده است.
در همین حال، خبرها از موج بازگشت دانشجویان مساله دار و افراطی به دانشگاه حکایت دارد. این عده که به دلیل اقدامات ساختارشکنانه و امنیتی از تحصیل محروم شده بودند، با حمایت مسئولان وزارت علوم و دانشگاه آزاد به دانشگاه ها بر می گردند.
در تازه ترین این اقدامات، (امیرعباس.ش) از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران که به دلیل حمایت از خواننده هتاک به ساحت امام هادی و نیز برخی اقدامات ساختار شکنانه با حکم کمیته انضباطی دانشگاه اخراج شده بود، به دانشگاه بازگشته است.
همچنین(محمد.ش.ا) دانشجوی دانشگاه آزاد که به دلیل نقش آفرینی در فتنه 88 از ادامه تحصیل محروم شده بود، با رفع محرومیت به دانشگاه بازگشت.
موضوع مطلب :

مدیرعامل سابق تامین اجتماعی گفت: من نامه استعفایم را به رئیس‌جمهور نشان دادم و توضیح دادم که آقای حداد گفته‎اند مصلحت نظام است که کناره‎گیری کنم، آقای احمدی‎نژاد گفتند من فرد دوم مملکت هستم، مصالح نظام را من بهتر می‎دانم یا نمایندگان تهران؟
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل ازهفته نامه پنجره، مدیرعامل سابق تامین اجتماعی اتهامات متعدد در پرونده تحقیق و تفحص موجب شده است که در این ‎روز‎ها به‎دنبال تبرئه و دفاع از خود باشد. به همین دلیل با لهجه شیرین یزدی‎اش خیلی گرم از پیشنهاد ما استقبال میکند. به‎دلیل پست قضایی که در کارنامه خود دارد، همیشه چند محافظ همراه دارد. چندین و چندبار مکان مصاحبه را عوض کرده و حالا در ساختمانی خالی از سکنه، حوالی خیابان آزادی میزبان ماست.
نسبت به فلش دوربین‎ها حساس است و تمرکزش را از دست می‎دهد. قانون را خوب میداند و همین سبب شده است در بسیاری از مسائل تحقیق و تفحص از نظر قانونی بیگناه تلقی شود. خیلی برایش زمان مهم نیست. آنچه مهم است دفاع کامل از خود است؛ پس دور از انتظار نیست که مصاحبه با وی پنج ساعت طول بکشد.
سابقه فیلمبرداری از فاضل لاریجانی را نیز در کارنامه دارد و همین امر سبب میشود ناخودآگاهمان در میانه مصاحبه به‎دنبال دوربین جاسازی شده و میکروفون بگردد! متن پیش رو خلاصه بخش هایی از این مصاحبه 5 ساعته است که متن کامل آن در هفته نامه پنجره منتشر شده است:
* من با این‎که حکم را سیاسی و غیرحقوقی و غلط می‎دانستم، پس از اعلام قطعیت حکم توسط دیوان عدالت اداری به دولت اعلام کردم که از فردا به‎عنوان مدیرعامل به تأمین اجتماعی نمی‎روم.
* وقتی پاستور رسیدم آقای احمدی نژاد خیلی گرم استقبال کرد و گفتند شما اصلا نگران نباشید، من فردا از شما دفاع میکنم، شما به‎جای آمدن به این‎جا باید میرفتید سرکارتان و وقت خود را برای این کار‎ها هدر نمی‌دادید. دیدم آقای احمدی‎نژاد اصلا در فضای استعفای من نیست. نامه را به ایشان نشان دادم و توضیح دادم که آقای حداد گفته‎اند مصلحت نظام است که کناره‎گیری کنم. آقای احمدی‎نژاد گفتند من فرد دوم مملکت هستم، مصالح نظام را من بهتر می‎دانم یا نمایندگان تهران؟ الان لازم است که شما برای خدمت به بیمه‎شدگان تأمین اجتماعی آستین بالا بزنید و شبانه روز کار کنید،‎ من هم حمایت می‎کنم. شما در این سنگر خدمت کنید. اگر امروز بر سر شما کوتاه بیاییم این‎ها فردا در رابطه با افراد دیگر مدعی می‎شوند. آقای احمدی‎نژاد خیلی محکم برخورد کردند و من هم بعد از جلسه با آقای احمدی‎نژاد همه وقایع را برای آقای حداد بازگو کردم و صراحتا گفتم که ایشان استعفای مرا نپذیرفتند.
*بابک زنجانی از طرف دولت یا باند و گروه خاصی معرفی نشده بود. بنده یک دوست مذهبی و هیئتی داشتم که با من تماس گرفت و مدعی شد رفیقی دارد که قصد خریداری شرکت‎‎های تأمین اجتماعی را دارد. او گفت که زنجانی در خارج از کشور سرمایه‎‎های کلان و بانک خصوصی دارد که توانایی خرید این شرکت‎ها را نیز دارد و به واسطه تحریم‎ها مجبور است سرمایه خود را به داخل کشور منتقل کند. بعد از این معرفی، ملاقاتی با زنجانی انجام دادم که پیشنهادهای وی منطقی و خوب به‎نظر رسید. بعد از این ملاقات با مسئولین ذیربط در وزارت اطلاعات تماس گرفتم تا ادعای بابک زنجانی را از طریق آن‎ها استعلام کنم. آن‎ها در تماس تلفنی و جلسات حضوری در محل سازمان اعلام کردند که زنجانی برای انجام این معامله مورد تأیید ماست و ارزی که از طریق این قرارداد وارد کشور میشود یک فرصت است که نباید آن را از دست داد. البته مشورت من با بانک مرکزی هم منجر به همین نتیجه شد و آن‎ها هم موافق این تفاهمنامه و انتقال ارز به کشور بودند.
*موضوع غیرشمول اختصاص به سازمان تأمین اجتماعی ندارد و در همه وزارتخانه‎ها و سازمان‎ها این موضوع هست یا مثلا ریاست محترم مجلس در همین سال جاری شنیده‎ایم طبق قانون رقمی در حدود 30 میلیارد تومان بودجه غیرشمول دارد که می‎تواند به اشخاص حقیقی و حقوقی بنا به تشخیص خودشان بدهند. حتی آقای باهنر در جلسه گفت که ماهی 300 هزار تومان به نمایندگان می‎دهیم که در حوزه انتخاباتی به آدم‎‎های محروم بدهند که یک نفر از نمایندگان در همان جلسه تکذیب کرد که آقای باهنر، این را به ما نمی‎دهید! چرا توقع ایجاد می‎کنید. پس معلوم است آن‎جا هم این ابهامات وجود دارد.
*طبق قانون مطبوعات، اگر هر بحثی در رابطه با اداره‎، انتشار و تیتراژ روزنامه مطرح شود به عهده مدیرمسئول است. این یک اصل است؛ پس او باید پاسخگو باشد ضمن این‎که برای واحد‎های مختلف تأمین اجتماعی روزنامه همیشه مجانی بوده است. از اول تا به حال مجانی می‎فرستند. زمان آقای نوربخش مدیرعامل فعلی نیز مجانی می‎فرستند. در زمان انتخابات همه روزنامه‎ها به‎طور طبیعی تیراژشان بالا می‎رود. آن هم که دست من نیست که تیراژش بالا رفته یا پایین. خودش می‎داند او باید جواب بدهد. این را باید مدیر مسئول جواب بدهد. اگر تیراژ روزنامه‎ای بالا برود حسن کار اوست و عیبی محسوب نمی‎شود.
*همه پرداختی‎‎های دوره یک و نیم ساله من مربوط به مجلس نهم است. عدد اعلامی توسط آقای محجوب دروغ است و از روی سوء نیت به منظور ابهام آفرینی عدد 37 را ذکر کرده است.
*ما سه تا لیست کلی داریم. علت این‎که اسامی را به آقای محجوب ندادم این بود که کارمند ایشان مطالبی را به من گفت و متوجه شدم ایشان می‎خواهد رقبای خود را تخریب کند. آن‎ها پیشنهاد دادند در رابطه با یکی از نمایندگان، مدرکی به آن‎‎ها بدهم. بعد با من در حذف برخی از موارد همکاری کنند. احساس کردم که می‎خواهند سوء‎استفاده کنند. الان شما می‎بینید مدارک و اسناد داخل سازمان تأمین اجتماعی روی میز رسانه‎‎های ضد‎انقلاب خارج از کشور است و مانور تبلیغاتی خودشان را می‎دهند. مقصر آقای محجوب است و او این اسناد را غیرقانونی منتشر کرده و در اختیار ضد‎انقلاب قرار داده است. پس من حق داشتم و الان هم حق دارم نسبت به آن قسمت از اسنادی که فقط در اختیار خودم است ایشان را محرم ندانم و به او سندی ندهم. البته به دادگاه و مراجع ذیصلاح و امین در موقع خود ارائه می‎کنم.
*پرداخت حقوق هیچ ارتباطی با مدیرعامل ندارد. این حقوق در هیئت امنا و در هیئت مدیره تصویب شده و اجرا میشود و براساس آن، امور اداری و مالی سازمان، حقوق مدیران و کارمندان را محاسبه و ابلاغ میکند. مدیرعامل هیچ دخالتی در تعیین میزان حقوق معاونین خود ندارد.
*برادر خانم بنده کارمند پیمانی سازمان تأمین اجتماعی بوده است. برای این‎که بتوانیم اشراف بهتری به شرکت ایرانول داشته باشیم با درخواست انتقال ایشان از سوی شرکت ایرانول موافقت شد و مصوبه آن نیز هیچگونه خدشه و ایرادی ندارد. مگر آقای روحانی برادر خودشان را به سمت بازرسی ریاست‎جمهوری منصوب نکرده اند؟ مگر آقای ربیعی نزدیکان خود را در بخش‎‎های مختلف مدیریتی وزارتخانه و تأمین اجتماعی منصوب نکرده اند؟ برادر خانم اینجانب در مصوبه هیئت مدیره به شرکت ایرانول به مدت یکسال مأمور به خدمت شده است.
*چرا تحقیق و تفحص از دوره‎‎های گذشته نیمه کاره ر‎ها شد؟ اگر دنبال منافع خود و ساخت و پاخت نبودند چرا در آن دوران هیچ گزارشی تنظیم نشد؟ چرا زونکن اسناد دوره مجلس ششم هیچ‎گاه مورد بررسی قرار نگرفت؟ من آن زونکن را دیدم که همه سران جبهه مشارکت مبالغ بسیار کلانی را دریافت کرده‎اند که پرداختی‎‎های ما در قبال آن هیچ است. الان شنیدهام هیچکس جرأت بررسی و انتشار این زونکن را ندارد و آن را لاک و مهر کرده اند و خارج از مدارک سازمان در گاو صندق نگهداری میکنند. با ورود آقای محجوب، زونکن مجلس ششم حکم هولوکاست را پیدا کرده است و کسی حق دخالت و ورود به آن را ندارد! شنیدهام کلید آن گاوصندوق را به آقای وزیر داده اند تا کسی در سازمان به اسناد دسترسی نداشته باشد.
*طرف امروز همه کاره رسانه‎ای دولت شده است مرا اتفاقی در مراسم تحلیف دید و گفت یادتان هست مرا بازداشت کردید؟ و من هم گفتم یادم هست. تو هم یادت هست که چه خیانت‎‎هایی انجام دادی که بازداشت شدی؟! من بی صبرانه منتظر برگزاری دادگاه هستم و صحن علنی دادگاه صحنه رسوایی این گروه خواهد شد. من پشت پرده این جریانات را به لطف الهی با ارائه اسناد و مدارک رسوا خواهم کرد.
موضوع مطلب :
شنبه 92 آذر 30 :: 3:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

ما هاتنگ، رئیس تنسنت بزرگترین شرکت اینترنتی در اسیا در میزان دارایی و ثروت از وانگ جیانلین سرمایه دار مشهور چین پیشی گرفت و دومین مرد ثروتمند چین شناخته شد.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مثلث، ما هاتنگ، رئیس تنسنت بزرگترین شرکت اینترنتی در اسیا در میزان دارایی و ثروت از وانگ جیانلین سرمایه دار مشهور چین پیشی گرفت و دومین مرد ثروتمند چین شناخته شد.
ما هاتنگ چینی 12.1 میلیارد دلار ثروت دارد.
"ما" 42 ساله از کمپانی تنسنت و محصولات آن از جمله وی چت و ویکسین سو و منفعت بسیاری کسب کرده است.
کمپانی تنسنت از لیونل مسی به منظور ترویج و تبلیغ وی چت بهره برد.
ما هاتنگ سال 1972 در شهری به نام شانتو در استان جنوبی گوانگدونگ چین بدنیا آمد.
موضوع مطلب :

آیت‌الله مصباح یزدی:
ابدا احساس پشیمانی از عملکرد در انتخابات ریاست جمهوری نداریم/ ادعا نداریم بی اشتباه هستیم/نتیجه انتخابات با وحدت کاندیداها تغییر نمی‌کرد
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار، هفته‌نامه 9 دی که اولین شماره خود را در سال 89 با گفتگوی تفصیلی با آیت‌الله مصباح یزدی آغاز کرده بود توفیق یافت که برای چهارمین بار طی 4 سال گذشته، اهمّ مسائل فکری، سیاسی و فرهنگی را با ایشان به گفتگو بنشیند.
گفتگوی امسال به جهت آغاز کار دولت جدید و حوادث بعد از انتخابات و نیز شرایط فرهنگی کشور اهمیت ویژه‌ای یافته بود، از همه چیز پرسیدیم و استاد با آرامش و متانت همیشگی در فرصتی بیش از 2 ساعت به سؤالات پاسخ گفتند.

مشروح این گفتگو را در ادامه می‌خوانید:
 تشکر می کنیم از وقتی که برای طرح سئوالات هفته نامه 9 دی اختصاص دادید. این فرصت برای ما غنیمت است که به صورت سالانه می توانیم خدمت شما برسیم و سوالاتی که در افکار عمومی مطرح است را طرح کنیم و  با انتشار نظرات شما به بصیرت‌ افزایی جامعه کمک کنیم. 
ان شاء الله که ما هم بتوانیم به تکلیفمان عمل کنیم.
چهار سال است که از 9 دی می گذرد، ما در هفته نامه 9 دی تلاش کرده ایم تا هر هفته آن خط را دنبال کنیم  و هر ساله هم شاهدیم که در ایام عاشورا صدا و سیما مقدمات آن حوادث تلخ را نشان می دهد ولی الان یک سوالی مطرح است؛ با توجه به فضایی که بوجود آمده چرا ما باید همچنان به چنین روزی بپردازیم بویژه که برخی القا می کنند نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امسال به نوعی پایان 9 دی بوده حتی اخیرا برخی از رسانه های حامی فتنه گران، نامه ای خطاب به رئیس جمهور را تیتر کردند که رئیس جمهور باید به سوءتفاهم های سال 88 پایان دهد البته این نامه جدی هم گرفته نشده. تحلیل حضرتعالی که یکی از چهره های اصلی در بصیرت بخشی به جامعه و خلق حماسه 9 دی بودید، چیست؟
همانطور که آقایان مستحضرند یکی از روش های تربیتی‌ای که مبتنی بر اصول روانشناسی است و در اسلام و مذهب اهل بیت و در سیره علمای اسلام هم مورد توجه قرار گرفته، همین نمادهای اجتماعی است. البته اصل اینکه از نمادها در فعالیت های اجتماعی استفاده می شود،‌ اختصاص به دینداران ندارد بلکه ‌همه گروه های مختلف از جمله مثلا فراماسون ها هم نمادهایی دارند، ولی در اسلام استفاده از نمادهایی مورد تأکید قرار گرفته که مبتنی بر واقعیات و یادآور خاطره های سازنده است. 
در دوران انقلاب - به حسب تشخیص بنده – از جمله بزرگترین خطراتی که دوام انقلاب را تهدید می کرد، فتنه سال 88 و خطر براندازی ای بود که بیش از 30 سال دشمنان اسلام روی آن کار کرده بودند و اطمینان داشتند که در این برهه به نتیجه خواهند رسید. یعنی آن اتفاقات را نقطه پایان نظام اسلامی، به خصوص نماد این نظام که ولایت فقیه است؛ می دانستند. همه چیز به خیال خودشان فراهم بود و خاطرجمع بودند که پس از سه دهه برنامه ریزی، این بار به نتیجه می‌رسد. خب در روزی مثل 9 دی سال 88 که خداوند متعال عنایت فرمود و جامعه ما را از این خطر نجات داد، ‌باید بگوییم این روز بزرگترین روز نجات جامعه ما از بزرگترین خطرهایی است که آینده‌اش را تهدید می کرد؛ چنین روزی به دلیل پایبندی مردم به ارزش ها به خصوص ولایت فقیه،‌ می تواند برای جامعه اسلامی نماد باشد و جا دارد این خاطره همیشه زنده باشد. 
 یعنی بزرگداشت این روز را به عنوان یکی از شعائر الهی می دانید.
می دانید که در اسلام خاطره هایی زنده مانده که مربوط به هزاران سال پیش است. ما نمادهایی در حج داریم که برای زمان حضرت   ابراهیم است؛ مسئله قربانی، مسئله رمی جمرات یا سعی صفا و مروه و چیزهایی از این قبیل، اینها کارهای نمادین است و این نمادها مربوط می شود به چند هزار سال پیش از اسلام،‌ اما چون کار بسیار ارزشمند و مهمی بوده، در اسلام نماد شده است برای مراسم حج مسلمانان‌؛ اینها چیزهایی است که خداوند تکرار آن را تا روز قیامت واجب کرده تا حفظ شود. این تاکید، نشانه این است که حفظ نمادها خیلی می تواند در تربیت جامعه اثر داشته باشد و ما اگر روز 9 دی را یوم الله (بلکه از بزرگترین ایام الله) بنامیم و حفظش را توصیه کنیم و خودمان تا حدی که ممکن است در جهت تعظیم و بزرگداشت آن تلاش کنیم، ‌هم عقلاً و هم نقلاً کار بسیار پسندیده ای است.
 درباره این تلقی ای که تلاش می کنند ایجاد شود که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به معنای پایان 9 دی و آن حماسه و حضور بوده و مردم دیگر عوض شده اند چه نظری دارید ...
آیا شما توقع دارید آنهایی که حاضر بودند نظام را از بین ببرند و ریشه کن کنند، در این فرصت حرفی نزنند که نشانه خواسته‌های خودشان باشد؟ تلاش می کنند به اسم مردم، به اسم آزادی، به اسم دمکراسی حرف خودشان ر ا بزنند. ‌هر شورشی که در جایی می شود به نام مردم است و اینها پرچمی ندارد. البته باید توجه کنیم که مردم در تشخیص شان، در افکار و ایده ها و آرمان هایشان بسیار مختلف اند. بالاخره آن روز هم که انقلاب اسلامی شد، معنایش این نبود که کل جامعه عوض شده اند،‌ یا همه باورها و ارزش ها تغییر کرده است؛ در هیچ تحول اجتماعی این اتفاق نمی افتد. 
ظهور اسلام هم وقتی اتفاق افتاد، رسوبات کفر و شرک به کلی از بین نرفت،‌ اینها در جامعه بود، بعضی شان در حرکت های منافقانه ظاهر شدند، در ظاهر اظهار اسلام می کردند و مسجد می ساختند و مردم را دعوت می کردند به حرکت های ظاهری، ولی در باطن می خواستند ریشه اسلام را بکنند. حتی می بینیم که تا زمان سید الشهدا در کربلا گرایش های کفر و شرک باقی بود. هنر نظام اسلامی این است که اینها را مدیریت می کند و نمی گذارد اینها خطری بیافرینند و الا انقلاب نه اینها را نابود کرده و نه قصد نابود کردنشان را دارد و نه نابودشدنی هستند؛ خب اینها دنبال فرصتی هستند که خودشان را نشان بدهند و از موقعیتی سوءاستفاده کنند، نباید تعجب کرد. 
خدا سایه مقام معظم رهبری را با آن بصیرت استثنایی،‌ با آن تیزبینی و روشن بینی که خداوند متعال به ایشان عنایت فرموده و نظیرش را جز در امام سراغ نداریم، برای ما حفظ کند تا بتوانند در این آشفته بازار، این کشتی نظام اسلامی را حفظ کنند و به ساحل برسانند.
 در روز 9 دی سال 88 مردم با آن حضور میلیونی در سراسر کشور، مطالباتی را مطرح کردند و به صراحت شعارهایی سر دادند و از برخی افراد اعلام برائت کردند. مردم ناراحت بودند که یک عده ای به دلیل بغض و کینه و خصومت های شخصی حزبی و گروهی که با فرد منتخب داشتند، توجه پیدا نکردند که فتنه سال 88 و حوادث بعداز آن، فقط تسویه حساب با یک کاندیدا نشده بلکه بهانه ای شده برای تسویه حساب جریاناتی با اصل نظام حتی بعضی ها در خیابان ها شعار می دادند مرگ بر اصل ولایت فقیه یعنی با مصداق هم کاری نداشتند مشکل شان ریشه و اصل ولایت فقیه بود. چرا این را ندیدند؟
در طول سال های بعد از انقلاب، همیشه سمت و سوی اصلی تهاجم ها به سوی ولایت فقیه بوده چون همانطور که عرض کردم با وجود گرایش های مختلفی که در درون یک جامعه وجود دارد، مهمترین مسئولیت برای کسی است که عهده دار رهبری جامعه است، و طبعا آنهایی که نزدیک تر هستند و در مراتب بعدی قرار می گیرند، همین مسئولیت را در درجه نازلتری دارند. عمده این است که مدیریت جامعه با توجه به وجود این واقعیت ها و اختلاف فکرها یا اختلاف هوس ها، جامعه را طوری مدیریت کند که بیشتر و بهتر به اهدافش نزدیک شود. 
فکر کنم یک فرمول واحدی وجود نداشته باشد که در همه زمان ها یک جور باید اجرا شود. ‌مدیریت جامعه باید مجموع شرایط داخلی و خارجی را بسنجد،‌ نقاط قوت و ضعف را ارزیابی کند، نتایج حرکت های مختلف را پیش بینی کند و همه اینها را طبق مصلحتی که برای اسلام و مسلمین اقتضا می کند مد نظر قرار دهد. کسانی هم که در رده های بعدی قرار دارند هم باید همان هدف را دنبال کنند تا برسد به عموم نخبگان، فرهیختگان، دانشمندان، نویسندگان، و گویندگان. اما این که چرا این را ندیدند این هم موضوعی با سابقه است؛ در صدر اسلام هم عده ای اسلام و پیامبر اسلام را با تمام وجودشان نپذیرفته بودند. نگاهشان به پیامبر به عنوان یک رهبر دینی نبود بلکه ایشان را یک مدیر سیاسی می دیدند.
 وظیفه مردمی که 9 دی را خلق کردند در برابر اتفاقاتی از این دست چیست،‌ چطور تبیین یا تحلیل کنند و چطور با این موضوعات برخورد کنند؟ باید از این موارد اعلام برائت کرد یا باید آنها را جذب کرد؟
همیشه آنهایی که مزاجشان اقتضای آسایش و آرامش می کند، سعی می کنند از اسلام فقط مسئله رحمت و مهربانی و صلح و آسایش و گذشت و عفو و اغماض را ببینند و تبلیغ کنند تا توجیهی برای رفتار خودشان بیابند.‌ کسانی هم در مقابل اینها هستند که نقطه مقابل این مسائل را می بینند، فقط مسئله جنگ ها و مبارزات را می بینند و از آن جهت دیگر غفلت می کنند. طبعا کسی می تواند درست قضاوت کند که اسلام را در کلیتش و در مجموعه باورها و ارزش هایش بشناسد و برای اغراض و اهداف خودش و بستگانش اهمیتی قائل نباشد، خالصانه ببیند که اسلام چه می خواهد و به آن عمل کند. 
ما در اسلام هم راجع به شخص پیغمبر اکرم و هم نسبت به انبیاء‌ سابق، بیاناتی داریم که هر کسی مختصر آشنایی داشته باشد و با انصاف نگاه کند، می فهمد که تنها جاذبه کافی نیست. در باره پیروان پیامبر اکرم می فرماید "والذین معه اشداء علی الکفار رحماء ‌بینهم" اول هم اشداء علی الکفار را می گوید یا مثلا می فرمایدکه "قد کانت لکم اسوه حسنه فی ابراهیم و الذین معه اذ قال لقومهم إنا بُرؤا منکم". از حضرت ابراهیم این را نقل می کند که ایشان و پیروانش به مخالفینشان تصریح کردند که ما از شما بیزاریم و برائت می جوئیم، و بعد قرآن می فرماید که شما باید به آنها تأسی کنید "قد کانت لکم اسوه حسنه فی ابراهیم". این همان تولی و تبری است که جزء آموزه های اسلام و به خصوص مکتب تشیّع است که این دو با هم مطلوب است و البته اصول علمی هم آن را تأیید می کند که هر موجود زنده ای هم باید جاذبه داشته باشد و هم دافعه؛ هیچ کدامش به تنهایی کافی نیست. 
بنابراین نسبت به پدیده ها و رخ دادهایی که می تواند برای اسلام مفید یا مشکل آفرین باشد ما باید هر دو اصل را رعایت کنیم، یعنی هم تولی داشته باشیم و هم تبری. کسانی که در این فتنه ها شرکت می کنند همه در یک سطح نیستند، کسانی هستند که مثل ائمه الکفر اصلا آنها پایه‌گذارند،‌ طراح اند، و فتنه اصلی را آنها برپا می کنند و لو پشت پرده باشند، اینکه قرآن می گوید: "قاتلوا ائمه الکفر"، عهد و پیمانی را از اینها قبول نکنید، چون ‌اینها امتحانشان را داده اند، ‌اینها پایبند به هیچ عهد و پیمانی نیستند. ولی همه اینجور نیستند، بسیاری فریب خورده اند،‌ باید تا جایی که می شود اینها را ارشاد کرد، یا لا اقل جلوی خطرشان را باید گرفت.
 از کجا می شود بین این دو دسته تفکیک قائل شد، نشانه چیست؟ 
اگر اینها تعمدی در کارشان نداشته باشند وقتی برایشان روشن شد که کار غلطی انجام گرفته، عذرخواهی می کنند، و می‌گویند: کاری انجام دادیم و فهمیدیم اشتباه کرده‌ایم، البته بعد از اینکه ما مطلب صحیح را برایشان بیان کردیم و درست تبیین کردیم. اما اگر بعد از روشن شدن بازهم پافشاری کردند، پیداست که موضع گیری آنها از سر اشتباه و غفلت نبوده، بلکه تصمیمی سنجیده، حساب شده و سازمان‌دهی شده بوده است. 
باید اینها را درک کرد و با هر کسی مطابق با همان موقعیت و نقشی که در فتنه دارد، برخورد کرد. البته تشخیص‌اش هم کار آسانی نیست و تنها کسی که می توانیم به تشخیص اش اطمینان کنیم، مقام معظم رهبری هستند که هم در بینش اسلامی ممتاز هستند، و هم در تحلیل و درک مسائل اجتماعی. باید ببینیم برخورد ایشان با فتنه و فتنه گران چطور است؛ همان باید ملاک باشد.
 حضرت آقا فتنه سال 88 را ظلم به نظام می دانند و علی رغم تلاشی که برخی ها در این ایام کرده اند تا به بهانه تغییر دولت، ایشان هم از سران فتنه بگذرند ولی ما دیدیم که این اتفاق نیفتاده حتی برخی از موجهین گفتند که رأس فتنه سال 88 خارج از کشور است. آمریکا و اسرائیل رأس بودند و این آدم های داخلی فریب خورده بودند.
ببینید این واژه هایی که بکار می بریم مثل رأس یا اصل فتنه، اینها مفاهیم تشکیکی است. ما در صدر اسلام حرکت منافقین را داریم که مسجد ضرار را درست کردند. آیا اینها اصل فتنه بودند؟ به طور قطع اینها از خارج از مرزهای اسلامی تشویق و کمک می شدند، در قرآن هم به این مسأله اشاره شده، ولی به هر حال در داخل جبهه اسلام هم اینها اصل و رأسی داشتند. یک گرایشات و زمینه ای داشتند که می خواستند این کارها را بکنند؛ کمکی هم از خارج گرفتند، وصل شدند، و این فتنه را راه انداختند و مسجد ضرار درست کردند. اسلام هم دستور داد این مسجد را خراب کنید چون این مسجد نبود، این خانه نفاق و کفر بود. خداوند نگفت فقط بروید با  حامیان اینها که خارج از مرزهای اسلامی هستند بجنگید، چون این منافقین در حرکتی که انجام گرفت، اصل و رأس داخلی بودند و عوامل خارجی پشتیبانی می کردند،‌ خط می دادند، کمک فکری و تبلیغاتی می کردند؛ ولی عامل فتنه اینها بودند. 
 امروز تلاش می شود تا مردم را از این رؤس داخلی منحرف کنند، آنها را تبرئه کنند حتی تطهیر کنند، مردم چطور بفهمند چه کسانی رأس داخلی فتنه بودند؟ 
باید ببینیم عامل داخلی فتنه چه کسانی هستند. شاهدش هم این است که آن فرد دست بردار نیست، با اینکه شکست هم خورده و همه مردم هم نقش او را فهمیده اند اما دست بر نمی دارد،‌ خب اصل چیست؟ اصل نسبی است. در این جریان فتنه اصل این کسانی بودند که در داخل این کارها را می کردند و پشتیبانی و کمک هم داشتند. نمی شود گفت که فقط شخصیت های آمریکایی و اسرائیلی در فتنه دخیل بوده اند. بحث هایی که مدتی قبل مطرح شد و بعضی از بزرگان که به رحمت خدا رفتند نکته هایی گفتند که اینها فتنه گر نیستند و خودشان فتنه شده هستند، این مباحث قابل نقد بود. چون حتما فتنه ای در آن سطح یک عامل داخلی دارد و آن عامل داخلی اش هم اصل دارد و تا آخرش هم ایستاده و تردیدی هم ندارد، از راهش هم برنمی گردد؛ بلکه ‌دنبال فرصتی است تا حرکت خودش را تجدید کند.
 شما بارها فرموده اید مشکل اصلی این است که بخشی از مسئولین ما موضوع ولایت فقیه به عنوان یکی از اصول برایشان حل نشده، نگاهشان به ولایت فقیه یک نگاه اداری است، یعنی یک جایگاهی اداری برای خودشان قائل اند و یک جایگاهی هم برای ولایت فقیه قائل اند. ما در فتنه سال 88 این تقابل را به صورت عینی دیدیم که می گفتند فصل الخطاب رهبر انقلاب است ولی راه حل مشکلات آن چیزی است که ما اعلام می کنیم حتی الان هم این تقابل را می بینیم، رهبر انقلاب مکالمه تلفنی آقای روحانی با اوباما را کاری نابجا دانستند ولی آنها این تابوشکنی را امداد الهی اعلام کردند؛ رهبر معظم انقلاب می گوید من به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نیستم ولی آنها القا می کنند که مذاکره با آمریکا یک نقطه امید و راه حل کشور است، در عین حال همین ها ولایت فقیه هم از زبانشان نمی افتد و خودشان را نزدیکترین فرد به ولی فقیه می دانند، در مردم عادی جامعه هم شاید کسانی به همین شکل باشند.
این مسئله مراتب داشتن را در هر موضوعی مد نظر داشته باشید. نفاق هم مراتبی دارد؛ یک مرتبه اش کافرانی بودند که درباره مسلمین می گفتند "لنخرجن الأعز منها الاذل" اینها ذلیل ترین هستند و این ذلیل ترین ها را بیرون می کنیم و ما عزیزترین می شویم و می‌نشینیم جایشان. اما وقتی شکست خوردند، به نفاق روی آوردند، گفتند نه، ما پیامبر و خدا را قبول داریم "اذا جائک المنافقون قالوا نشهد انک لرسول الله" قرآن می فرماید "والله یعلم انک لرسوله والله یشهد ان المنافقین لکاذبون" این نوع اظهارنظرها،‌ موافقت ها و طرفداری های این دسته از پیغمبر یا اولیای دیگر، منافقانه محض است،‌ یعنی فقط بخاطر مصالحشان است، فردا که ورق برگردد دوباره فحش می دهند، این یک گروه اند. 
اما همه اینطور نیستند، کسانی هم هستند که موضوع ولایت‌فقیه واقعا برایشان ثابت نشده، می گویند اسلام هر چه می گوید قبول داریم، ولی شبهه هایی دارند که حتی برخی فقها هم در آن اختلاف دارند. نباید بگوییم اینها با آن منافقین یک جور هستند. بالاخره درمیان علما هم کسانی بودند که در رابطه با محدوده و اختیارات ولایت‌فقیه نظرات مختلفی داشتند. نباید بگوییم هر کسی مثل ما معتقد نبود این حتما منافق است، چون نفاق ‌مراتب دارد. عمده این است که انسان هر کسی را با ویژگی هایش بشناسد و آن طور که ارزش های اسلام اقتضا می کند با او رفتار کند. 
آن کسانی که ما یقین داریم تعمد دارند، و اشتباهی در کار نبوده باید با آنها با کمال جدیت برخورد کرد "قاتلوا ائمه الکفر انهم لا أیمانَ لهم"، "فاقتلوهم حیث ثقفتموهم" همان مکتبی که می گوید در جنگ اگر کسی فرار کند دیگر تعقیبش نکنید، می گوید اینها را هر جا پیدا کردید بکشید؛‌ این یک دسته است. یک دسته دیگر هم هستند که اسلام در باره آنها می گوید که اگر در وسط جنگ هم کسی آمد و گفت من می خواهم حق را بشناسم، بگویید بفرما و ‌اسکورتش کنید تا بیاید با او بحث کنید بعد هم با اینکه تسلیم شما نشده دوباره با اسکورت برگردانیدش پیش دشمن! پس با همه نباید یک جور رفتار کرد. باید آموزه های اسلام را درست شناخت، و با افراد و گروه های مختلف متناسب با ارزش های اسلامی با آنها رفتار کرد. البته بهترین کسی که می تواند این هنر را اجرا کند شخص مقام معظم رهبری است. ما باید از ایشان الهام بگیریم،‌ و سعی کنیم در هر دو راهی ای که پیش می آید از فرمایشات رهبری انقلاب الهام بگیریم.
 اگر اجازه بفرمایید وارد بحث مسائل فرهنگی شویم. اخیراً مقام معظم رهبری در دیداری که با شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتند از وضعیت مدیریت فرهنگی گلایه داشتند حتی خودشان وارد مصادیق جزیی شدند یعنی به وزارت ارشاد می گویند می خواهم این چند کار را به صورت مشخص انجام دهید. حتی به بازتولید تهاجم فرهنگی در اشکال و مصادیق جدید اشاره کردند. شما خودتان در شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده اید و نگاه آسیب شناسانه و نقادانه داشتید. دو سئوال مطرح است، یکی اینکه این اشکال و مصایق تهاجم فرهنگی را در چه می بینید؟ و سوال دیگر اینکه علت ناتوانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در تحقق بخشیدن به مطالبات رهبری چیست؟ 
علت همانی است که عرض کردم. وقتی انقلاب اسلامی در ایران اتفاق افتاد، همه مثل امام راحل و مقام معظم رهبری و یاران نزدیک امام نبودند. بعضی ها این حرکت امام را صرفاً یک حرکت سیاسی تلقی می کردند، مثل دیگر انقلاب‌هایی که در کشورهای دنیا اتفاق می افتد که غالباً آن زمان انقلاب های مارکسیستی بود،‌ چه در افریقا چه در آسیای جنوب شرقی و چه در آمریکای لاتین انقلاب های فراوانی که اتفاق می افتاد همه نگاه مارکسیستی داشتند؛ و اصلا واژه انقلاب را که می گفتند،  اسم مارکسیسم کنارش به ذهن می آمد و اصلا می گفتند مارکسیسم علم مبارزه است و هر کس می خواهد انقلاب کند باید مارکسیست باشد. 
در ایران هم همین را ترویج می کردند. کسانی اصلا حرکت انقلاب اسلامی را اینطور می دیدند. اینها راجع به امام هم می گفتند که امام وارد جریان مردم شد و موج سواری کرد! از نگاه آنها ‌مردم یک حرکت سیاسی می خواستند انجام بدهند و امام زرنگی کرد و گفت این یک حرکت دینی است و بعد هم بالاخره با استفاده از احساسات و عواطف دینی مردم، کار را پیش برد و موفق هم شد و اسمش را گذاشتند انقلاب اسلامی! 
این نگاه را واقعا نهضت آزادی ها و بسیاری از ملی گراها داشتند. می گفتند ‌این انقلابی است که دکتر مصدق پایه گذارش بود. این انقلاب با ملی شدن صنعت نفت شروع شد و موفقیتش ادامه پیدا کرد و می بایست به همین صورت ادامه پیدا کند، یعنی به صورت حرکت سیاسی، همان حرکت های حزبی که داشتند تحت عنوان جبهه ملی و با همان اعضایی که بودند. اینها می گویند امام وارد صحنه شد و از این موقعیت استفاده کرد و به اسم اسلام و انقلاب اسلامی و حکومت اسلامی تمام کرد، و بعدا ولایت فقیه را آورد ... 
 حاج آقا برای مردم باورش سخت است که بپذیرند کسانی کنار امام بودند حتی بعضی از اینها حکم هم از امام داشتند ولی اعتقادی به امام نداشتند ...
این نقص از کسانی است که انسان را درست نمی شناسند. آیا باورش سخت نبود که کسی به عنوان مرجع دینی در یک راهی قدم بگذارد که نقشه اش ترور امام و براندازی و بمباران جماران بود؟ چطور می شود باور کرد؟ آدمیزاد اشتباهاتی می کند و در یک راهی می افتد و کسانی هم به او القائاتی می کنند که کم کم کشیده می شود به این طرف. یا آن کسی که به عنوان قائم مقام رهبری مطرح بود و سال ها زندان رفته بود، و شکنجه شده بود، عاقبتش به کجا کشید؟ باورکردنش آسان است؟

 بله  بعضی وقت ها تاریخ اسلام را که می خوانیم از حوادث آن روز تعجب می کنیم در حالی که همین مصادیق الان کنارمان است ... 
واقعا اگر این مصادیق اتفاق نیفتاده بود، تاریخ اسلام برای ما به‌صورت معما باقی می ماند. چطور شد مردمی که مسلمان بودند و با پیغمبر به جهاد رفتند، بعد آمدند پسر پیغمبرشان را کشتند؟! اینهایی که پسر پیغمبر را کشتند، یهودی یا نصرانی یا بت پرست نبودند، همین مسلمانان بودند! بعضی هایشان در رکاب حضرت علی علیه السلام در جنگ صفین شرکت کرده بودند. 
همین ها آمدند امام حسین را کشتند، این چطور می شود؟! این تعجب به خاطر این است که ما آدمیزاد را درست نشناخته ایم. بله آدمیزاد این خطرها را دارد و این تحول ها در او ایجاد می شود. مخصوصاً قشر غیر فرهیخته جامعه که زود تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرند و رنگ عوض می کنند.
 خب ابزار این تهاجم فرهنگی جدید شده مثلا الان شبکه های اجتماعی، اینترنت و ابزاری از این دست مورد استفاده تهاجم فرهنگی قرار می گیرد اما اینکه رهبر انقلاب فرموده اند که مصادیق تهاجم فرهنگی جدید شده منظور چیست؟
مصادیق و اشکال با چه چیزی متنوع می شود؟ تنوع مصادیق هم یکی از مواردش همین تنوع ابزارهاست. آن مسئله ای که باز از روشن بینی مقام معظم رهبری بود و به تعبیرهای مختلف و با تعابیر مختلف مانند ناتوی فرهنگی و شبیخون فرهنگی آن را مطرح کردند، همین توجه ویژه به فرهنگ و تهاجم فرهنگی است؛ خود این موضوع که این حرکت اجتماعی انقلاب اسلامی ما در سال 57 ، ریشه اش فرهنگ اسلامی است، برای همه باورکردنی نیست. بعضی ها معتقدند که دلیل این انقلاب، مسائل اقتصادی بود، و مردم ‌زندگی بهتر می خواستند و انقلاب کردند. 
حالا دیگر اوج آرمان خواهی بعضی ها این است که مردم مقداری بالاتر از آن، آزادی و استقلال هم می خواستند، شرافت ملی هم می خواستند. در حالی که امام راحل، آب و نان از دهانشان می افتاد اما اسم اسلام از بیانشان نمی افتاد؛ وقتی می خواست بگوید خطر خیلی جدی است، می فرمود من برای اسلام احساس خطر می کنم،‌ این دیگر بالاترین تهدیدی بود که امام بیان می کرد. 
ولی کسانی بودند که  باورشان این نبود که برای اسلام هم می شود خطری باشد؛ می گفتند شما در دلت معتقد به اسلام و خدا باش، دیگر چه خطری برای اسلام وجود دارد؟ اصلا باورشان نمی شد. طبعا اینکه این انقلاب ریشه اش یک انقلاب فرهنگی است، اصلا برای این جماعت قابل قبول نیست، می گفتند این انقلاب یک انقلاب سیاسی است مثل انقلاب های دیگر ...
 قبول این که از نگاه یک جریان یا از نگاه یک نفر این انقلاب فرهنگی است، چطور خودش را نشان می دهد؟ 
اگر کسانی باور کردند که انقلاب فرهنگی است، آن وقت نسبت به فرهنگ حساس خواهند بود و خطری که متوجه فرهنگ باشد از هر خطر نظامی و اقتصادی برایشان مهم تر است. خدمتی که در جهت فرهنگ اسلامی باشد، از هر خدمتی بالاتر می دانند، اصلا اسلام یعنی این، اسلام یعنی باورها و ارزش‌ها. فرهنگ یعنی همین، اما همه این را باور نمی کنند و نمی فهمند،‌ حالا چرا نمی فهمند چون یا امثال ما کوتاهی کرده‌ایم در فهماندنش، یا به خاطر قصوری است که خودشان داشته اند، مقداری از آن هم به خاطر تبلیغاتی است که دیگران القا می کنند، ذهنشان را آلوده می کنند، برای همین حرف های حسابی کمتر به آنها اثر می کند. مجموع اینها این می شود که الان هست. 

ادامه مطلب...
موضوع مطلب :

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از598 ، حمید بعیدی نژاد، عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان که مسوولیت مذاکرات کارشناسی با 1+5 را بر عهده دارد، در گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره متن "برنامه اقدام مشترک" به بررسی اقدامات داوطلبانه‌ و تعهدات 1+5 در برابر اقداماتی که ایران در چارچوب توافق انجام می دهد پرداخت.

براساس توافق ژنو، صادرات نفت خام ایران به میزان فعلی (یک میلیون بشکه) حفظ می شود

وی در پاسخ به این‌ پرسش که چرا «تلاش» کشورهای 1+5 برای کاهش خرید نفت خام ایران در توافق ژنو مورد توجه قرار گرفته است؟ گفت: دولت آمریکا در گذشته تلاش گسترده‌ای را به اجرا گذارد تا خرید نفت خام ایران را از سوی خریداران محدود کند. به طوری که تحت این فشارها خریداران به طور پلکانی خرید نفت از ایران را کاهش دادند. اما حالا بر اساس این بند از توافق قرار است این تلاش ها متوقف شوند. در واقع خریداران نفت ایران باید قادر باشند که تا همین اندازه‌ای که اکنون از ایران نفت خریداری می‌کنند، به خرید خود ادامه دهند.
وی با اشاره به میزان صادرات نفت ایران که در حال حاضر حدود یک میلیون بشکه است و اگر تلاش‌ آمریکا در کاهش میزان خرید نفت ایران ادامه یابد این میزان به 800 هزار بشکه در روز می‌رسد، گفت: قرار است براساس توافق ژنو، صادرات نفت خام به میزان فعلی حدود یک میلیون بشکه حفظ شود.

میزان صادرات نفت خام ایران کاهش نمی یابد

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این‌که برخی آمار و اخبار حاکی از آن است که اکنون میزان فروش نفت ایران حدود 700 هزار بشکه در روز است؟ گفت: بر اساس آخرین اطلاعات میزان فروش نفت ایران حدود یک میلیون بشکه است و بر اساس تحریمی که آمریکا پیش از این تصویب کرده است، قرار بود صادرات نفت ایران به طور پلکانی کاهش یابد، اما این اقدام از سوی دولت آمریکا بر اساس برنامه اقدام مشترک ژنو متوقف خواهد شد.

آمریکایی ها می گفتند هیچ جنبه ای از تحریم های نفتی ایران برداشته نخواهد شد اما...

این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان درباره چگونگی بازگشت مبالغ مشخص از عواید فروش نفت خام ایران که در بندی از برنامه اقدام مشترک به آن اشاره شده است گفت: از همان ابتدای مذاکرات میان ایران و 1+5 بر سر این‌که 1+5 در بخش اقدامات متقابلش باید به کاهش تحریم‌های نفتی هم بپردازد، اختلاف اساسی وجود داشت. آن ها ( به ویژه آمریکایی‌ها) می‌گفتند که نمی‌توانند در خصوص برداشتن هیچ جنبه ای از تحریم های نفتی و یا آزاد کردن عواید نفتی که هم اینک در بانک های خریداران نفت ایران به نوعی با محدودیت های خاصی روبروست انعطافی داشته باشند، چراکه این موضوع در چارچوب تحریم های مصوب کنگره است و دولت آمریکا بدون نظر و کسب موافقت کنگره نمی تواند در خصوص موضوع تحریم های نفتی اقدامی را صورت دهد.
وی ادامه داد: در بحث‌های بسیاری که بر روی این مساله صورت گرفت ما می گفتیم اگر بر روی این موضوع وارد مذاکره نشوند، توافقی شکل نخواهد گرفت و در نهایت با اصرار ایران بخشی از تحریم‌های نفتی که تصمیم در خصوص آن در نوعی هماهنگی با کنگره در حوزه اختیارات رییس جمهور قرار دارد در چارچوب اقدامات متقابل 1+5 قرار گرفت.

عواید فروش 200 هزار بشکه نفت، 4.2 میلیارد دلار به ایران پرداخت می شود

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره میزان عواید فروش نفت خام ایران ناشی از لغو بخشی از تحریم‌ها علیه ایران اظهار کرد: ایران امروز تحت تاثیر تحریم‌ها برای دریافت عواید فروش نفت خود با مشکلات بانکی رو به روست، اما بر اساس توافق ژنو قرار است از مجموع یک میلیون بشکه، عواید 200 هزار بشکه از صادرات کشور که قرار بوده است کاهش یابد در اثر اجرای برنامه اقدام مشترک کاهش نخواهد یافت و با تعیین سازوکار مشخص و به طور نقد به ایران پرداخت می شود.
بعیدی‌نژاد درباره نوع ارز دریافتی گفت: از آن‌جا که دلار به طور کلی در تحریم قرار دارد، این پول با ارزهای دیگر از جمله یورو به ایران بازگردانده می‌شود.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان تاکید کرد: عواید ناشی از فروش 200 هزار بشکه نفت، برای مدت شش ماه حدود 3/6 میلیارد دلار است. اما با اضافه شدن هزینه یکی دیگر از زمینه هایی که تامین آن از عواید نفتی کشور در خارج مورد قبول انها بود ولی جزییات آن با پیچیدگی هایی همراه شد، این مبلغ برگشتی به 4/2 میلیارد دلار بالغ گشت.
وی در رابطه با تعلیق تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا از بیمه و خدمات حمل و نقل مرتبط با معاملات نفتی مذکور گفت: در مذاکرات مربوط به حذف تحریم ها، ایران همواره این بحث را مطرح می کرد که اگر موردی از تحریم برداشته می‌شود، باید تمام متعلقاتش هم برداشته شود تا هدف ما از رفع آن تحریم تحقق یابد. بنابراین موضوع بیمه و خدمات حمل و نقل مرتبط با معاملات نفتی نیز در نظر گرفته شده و تحریم‌ها از این بخش‌ها نیز برداشته می‌شود.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان درخصوص چگونگی پرداخت عواید ناشی از فروش نفت خام ایران که گفته شده است به طور اقساط خواهد بود، گفت: این مبلغ به طور نقد و در شش بخش به حساب بانک های ایرانی واریز خواهد شد.

هیچ سقفی برای صادرات پتروشیمی با تعلیق تحریم ها وجود ندارد

مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه درخصوص تعلیق تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا از صادرات پتروشیمی ایران و تعلیق تحریم خدمات مرتبط با آن گفت: عوایدی که از این مساله به دست ایران می‌رسد جدای از عوایدی است که از فروش نفت خام به ایران تعلق می‌گیرد.
وی در پاسخ به این‌که رقم‌های متفاوتی در این رابطه مطرح شده است، افزود: باید دید با برداشته شدن این تحریم‌ها تا چه اندازه می‌توانیم اقلام و کالاهای پتروشیمی خود را صادر کنیم. بر اساس آمارهایی که از چند سال پیش وجود داشته است، بعضا صادرات پتروشیمی ایران تا 17 میلیارد دلار در سال هم می رسیده است و اگر این میزان را برای شش ماه در نظر بگیریم، به عدد 8/5 میلیارد دلار می رسیم.
بعید‌ی نژاد با طرح این پرسش که آیا الان که پتروشیمی ایران با تحریم مواجه شده است و راه‌های صادرات بسته شده، می‌توان با برداشته شدن تحریم ها به یک بار به همین میزان صادرات رسید ؟ اظهار کرد: بر اساس آخرین آمارها صادرات ایران قبل از اعمال تحریم‌ها ‌ یک سال و نیم پیش به 10 میلیارد دلار در سال رسید که برای شش ماه می‌شود 5 میلیارد دلار. مساله مهم در این بخش این است که هیچ سقفی برای میزان صادرات ایران در زمینه پتروشیمی در این توافق وجود ندارد و هر چقدر ایران بتواند و سازوکارش در این مدت فراهم شود، می‌تواند صادر کند و عواید آن را به کشور برگرداند.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان درباره مبلغ یک و نیم میلیارد دلاری که در بیانیه کاخ سفید (فکت‌شیت) به آن اشاره شده است؟ گفت: ما مبنای محاسبه آن ها را نمی دانیم. اما آنچه مهم است این که طبق توافق هیچ محدودیتی برای این‌که تمامی عواید صادرات پتروشیمی به هر مقدار که باشد در دسترس صادرکننگان قرار گیرد، وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد که تحریم ها از عواید ناشی از صادرات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن و حمل ونقل، بیمه و تبادلات بانکی در این مدت شش ماهه برداشته می‌شود.

تعلیق تحریم ها در بخش طلا و فلزات گران بها پیشنهاد 1+5 بود

بعیدی‌نژاد درباره تعلیق تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا از طلا و فلزات گران‌بها و خدمات مرتبط با آن‌ها با تاکید بر این که آن چه در این توافق مورد اشاره است سنگ‌ها و فلزات قیمتی مثل الماس است نه هر نوع فلزات و سنگ‌های گران‌بها چون در مورد بقیه تحریمی وجود ندارد، گفت: خرید و فروش در این زمینه به طور کامل آزاد می‌شود و بسته به میزان نیاز کشور این تعاملات صورت می‌گیرد.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان در پاسخ به این‌که آیا تعلیق تحریم‌ها در زمینه طلا و فلزات گرانبها از اولویت‌ها و نیاز فوری ایران بوده است؟ گفت: ما بر روی برخی از مسائل اشتیاق زیادی نشان نمی‌دادیم، ولی پیشنهادهای که می شد را رد هم نمی‌کردیم. اگر اشتیاق نشان می دادیم اهرم های فشار روی مسایل دارای اولویت اصلی خود را از دست می دادیم. طبیعی است که در جریان یک مذاکره وقتی روی موضوع آسانی اشتیاق نشان بدهید آن را برای شما تامین می کنند و بعد در خصوص موضوعات دیگر از شما انتظار انعطاف دارند.
وی ادامه داد: در هر صورت حتی با برداشته شدن ممنوعیت ها در زمینه طلا و فلزات گران‌بها براساس اطلاعاتی که به دست ما رسیده است، عواید قابل توجهی از تعلیق تحریم‌ها در این بخش نصیب کشور می‌شود. چرا که با اعمال تحریم علیه این بخش، در لحظات پایانی برخی از محموله های طلا که قرار بود به کشور وارد شود، ارسال نشدند. با اجرای توافق ژنو این محموله ها و یا عواید آنها می تواند به کشور برگردند.

با تعلیق تحریم ها صنعت خودرو رونق پیدا می‌کند

بعیدی‌نژاد در رابطه با تعلیق تحریم‌های آمریکا بر صنعت خودرو و تعلیق تحریم‌های خدمات مرتبط با آن اظهار کرد: این بخش نیز از مواردی بود که طرف مقابل ما به آن اشتیاق داشتند و علاقه داشتند که در این زمینه وارد بحث شوند، اما فکر می‌کنم با برقرار شدن روابط مرتبط با صنعت خودرو از جمله برقرای صادرات قطعات خودرو، مشکلات بسیاری حل خواهد شد.
این دیپلمات ارشد کشور تصریح کرد: در چند سال گذشته تنها خودروی کامل می‌توانست وارد کشور شود و به همین دلیل بازار خودروی ایران دچار مشکل شده بود و عملا واردات خودرو به ایران جای صنعت خودرو را بسیار تنگ کرده بود و بسیاری از شرکت‌های خودرو سازی با مشکلات بسیاری مواجه شدند. شرکت های خودرو سازی خارجی به ویژه فرانسوی که خیلی مایل به کار با ایران بودند در اثر این تحریم ها در مضیقه زیادی قرار گرفتند. حال با تعلیق تحریم‌ها در این بخش امکان این‌که قطعات خودرو به طور پکیج به ایران بیاید و در ایران مونتاژ شود به وجود می‌آید و صنعت خودروی کشور می‌تواند رونق دوباره‌ای پیدا کند.
وی در رابطه با شرکت‌هایی که تحت تاثیر تعلیق این تحریم‌ها به ایران بازخواهند گشت، گفت: تمام خودروسازی‌هایی که قبلا با ایران کار می‌کردند، از جمله فرانسوی‌ها و کره‌ای‌ها به ایران بازمی‌گردند. این اشتیاق از همین الان که برنامه اقدام مشترک ژنو به اجرا درنیامده است، نشان داده شده است.
این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به این‌ پرسش که تا چه اندازه می‌توان انتظار داشت تعلیق تحریم‌ها در شش ماه با توجه به کوتاه بودن زمان مذکور، محقق شود و صنایع ما از این محل متنفع شوند؟ اظهار کرد: صنایع خودرو و طرف‌های مقابل از همین حالا با توجه به علاقه‌ای که برای فعال کردن این بازار دارند، کارهایی را شروع کرده‌اند. علاوه بر این در گفت‌وگوهای کارشناسی که با 1+5 برای اجرای توافق داریم، بسیاری از اموری که باید برای هر یک از این بخش‌ها انجام شود، مرور و بررسی خواهد شد. به ویژه برای آماده‌سازی مبانی حقوقی و قانونی و برخی دیگر از اقدامات بانکی و پولی بحث های خوبی در جریان است.
قبل از این که روز اجرای برنامه اقدام مشترک فرا رسد باید مقدمات کار فراهم شده باشد
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان گفت: قبل از این‌که روز اجرای "برنامه اقدام مشترک" فرا برسد، باید مقدمات کار فراهم شده باشد و بلافاصله ما بتوانیم در هر یک از بخش‌های مورد اشاره در توافق، خواسته‌های‌مان را مطرح و پاسخ دریافت کنیم.
سازوکارهای فعالیت در زمینه خودرو، پتروشیمی و نفت به سرعت شکل می گیرد
بعیدی‌نژاد خاطرنشان کرد: با توجه به علاقه و نیاز بازارهای دو طرف در زمینه‌هایی مثل خودرو، پتروشیمی و نفت، سازوکارها به سرعت شکل می‌گیرند و در این میان وقت تلف نمی‌شود.

برای اولین بار تعمیر هواپیماها در ایران انجام و هر قطعه‌ای نیاز باشد تامین می‌شود

وی در رابطه با تعلیق تحریم‌های آمریکا در زمینه صدور گواهی عرضه و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایران تصریح کرد: بسیاری از قطعات هواپیماهای غیرنظامی کشور توسط شرکت‌های ایرباس و بوئینگ ساخته یا مونتاژ می‌شوند. اما مساله ای که این جا وجود دارد این است که حتی قطعات ساخته شده در شرکت هواپیمایی ایرباس که بخشی از این قطعات توسط شرکت بوئینگ ساخته می شود طبق قوانین آمریکا، آن قطعه آمریکایی محسوب می شود. از این رو بخش هواپیمایی ما تحت تاثیر تحریم‌های یک‌جانبه با مشکلات زیادی رو به رو شده است.
این دیپلمات کشورمان اضافه کرد: بر اساس توافق ژنو، برای اولین بار آمریکا پذیرفته است که تعمیر هواپیما در ایران انجام شود و در این شرایط هر قطعه‌ای که هواپیماها نیاز داشته باشند، سفارش داده شده و از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی تامین می‌شوند.
بعید‌ی‌نژاد گفت: مهم‌ترین هواپیماهای ما متعلق به شرکت ایران ایر هستند و تعمیرشان از این پس می توانند در ایران انجام شوند. بنابراین تعلیق تحریم‌ها در این بخش بسیار مهم و موثر است.
وی در پاسخ به این‌که چه ضرورتی داشت در متن توافق بر صادر نشدن قطعنامه‌های جدید در زمینه هسته‌ای توسط شورای امنیت تصریح شود در حالی که احتمال صدور قطعنامه در شورای امنیت در مدت شش ماه بسیار بعید است یا این که چرا هر یک از این بخش ها در یک بند آمده است در حالی که می توانست صادر نشدن قطعنامه و تصویب تحریم اتحادیه اروپا و دولت آمریکا و شورای امنیت به طور جداگانه اشاره شود؟ اظهار کرد: هر کدام از این گروه‌ها هویت مستقل حقوقی و سیاسی خود را دارند و از سویی هر کدام می‌توانند تحریم‌هایی را جداگانه یا در یک تصمیم جمعی در شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد کنند. از سوی دیگر ترکیب کردن این سه گروه و قرار دادن آن‌ها در یک جمله به لحاظ ویرایشی امکان‌پذیر نبود.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان در پاسخ به این پرسش که چرا در بخش صادر نشدن تحریم‌ها، تعهد به عدم وضع تحریم های جدید به دولت آمریکا و کنگره نسبت داده شده است، نه سنای آمریکا؟ تصریح کرد: ما با دولت آمریکا گفت‌وگو می‌کنیم، همان‌طور که تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان از طرف دولت مذاکره می‌کند و نمی‌تواند از طرف مجلس شورای اسلامی تصمیم‌گیری کند.

برای نقل و انتقال بانکی و پولی بانک هایی از سوی دو طرف تعیین می‌شوند

وی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود درباره «بانک‌های ایرانی غیرتحریم شده» که کانال مالی انتقال پول در زمینه تجارت امور انسان‌دوستانه هستند، اظهار کرد: بسیاری از بانک‌های خصوصی و دولتی غیرتحریمی‌اند. برای نقل و انتقال‌های مالی در زمینه تجارت امور انسان‌دوستانه که در توافق به آن اشاره شده است، بانک‌هایی از سوی دو طرف معرفی می‌شوند که این تبادلات مالی را انجام می‌دهند.

در تجارت امور انسان دوستانه محدودیتی وجود ندارد

بعیدی‌نژاد در پاسخ به این‌که ایران تا چه میزان می‌تواند تجارت در زمینه امور انسان‌دوستانه داشته باشد؟ گفت: همان‌طور که از متن توافق می توانیم متوجه شویم، محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. هر چه قدر نیاز داشته باشیم می‌توانیم برای محصولات کشاورزی، تولیدات غذایی، دارو، تجهیزات دارویی و مخارج پزشکی بیماران خارج از کشور هزینه کنیم.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان در پاسخ به این‌که اگر فردی خارج از کشور مخارج پزشکی نیاز داشته باشد، چگونه می‌تواند از ایران نقل و انتقال پولی داشته باشد؟ گفت: بانک مرکزی یا یک بانک مشخص دیگر در کشور مبلغ مورد نیاز را به حساب مرکز درمانی در خارج از کشور واریز می‌کند. ساز و کار این اقدام طبق توافق در نظر گرفته خواهد شد.
بعیدی‌نژاد با اشاره به مشکلاتی که ناشی از تحریم‌های شورای امنیت و یک جانبه در سال‌های گذشته به ویژه دو سال اخیر در زمینه نقل و انتقال پولی و بانکی به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: آمریکا بانک‌های دنیا را به خاطر مراوده با ایران ترسانده است و جریمه‌های سنگینی را به آن‌ها تحمیل کرده از این رو، بانک‌ها با وجود این که به دنبال سود هستند اراده ای برای ورود به تبادلات مالی مربوط به ایران حتی در عرصه هایی که به طور کامل بدون مشکل هستند، ندارند و ترجیح می‌دهند اصلا وارد تعاملات مالی با ایران نشوند. برای رفع این مشکل که آمریکایی‌ها خود به آن واقف هستند، گفت‌وگوهایی صورت گرفته است و قرار است آمریکا در قالب دستورالعملی ویژه به همه بانک‌ها اعلام کند که برای خرید محصولات کشاورزی، تولیدات غذایی، دارو، تجهیزات دارویی و مخارج پزشکی بیماران خارج از کشور محدودیتی در زمینه انتقال پولی و بانکی وجود نخواهد داشت.

مراکز و نهادهایی که قبلا در زمینه امور انسان دوستانه تحریم شده‌اند مشمول تعلیق تحریم‌ها نمی‌شوند

وی اضافه کرد: هم‌چنین قرار شده حتی طرف مقابل چند بانک خارجی و مهم را برای این کار به طور اختصاصی تعیین کند و نامه‌ها و دستورالعمل‌های ویژه‌ای را برای این بانک‌ها صادر کند.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان در پاسخ به این پرسش که نهادها، سازمان‌ها و مراکزی که تاکنون در لیست تحریم‌های آمریکا، اروپا و شورای امنیت در زمینه انسان‌دوستانه قرار گرفته‌اند هم شامل تعلیق تحریم‌ها می‌شوند؟ گفت که مراکز و نهاد‌هایی که تاکنون مشمول تحریم‌ها شده‌اند در گام اول (دوره شش ماه) شامل تعلیق تحریم‌ها نمی‌شوند و تلاش می‌شود سفارش‌دهندگان در امور انسان‌دوستانه از بخش‌هایی باشند که قبلا تحریم‌ نشده‌اند.

هزینه محصولات غذایی، دارو و ... از محل درامدهای نفتی در حساب‌های خارجی پرداخت می‌شود

بعیدی‌نژاد خاطرنشان کرد: اما نکته مهمی که توافق ژنو در بخش تجارت امور انسان دوستانه وجود دارد این است که علاوه برآن که تسهیلات ویژه بانکی برای پرداخت هزینه ها در اختیار قرار می گیرد، مقرر شده است هزینه محصولات غذایی، کشاورزی، دارو، تجهیزات دارویی از محل درآمد‌های نفتی ایران که در حساب‌های خارجی قرار دارند و به خاطر تحریم‌های آمریکا و اروپا با محدودیت نقل و انتقال مواجه شده اند، پرداخت شود.
وی گفت: حساب‌های ما در ژاپن، چین، هند، تایوان، کره‌جنوبی و ترکیه که خریداران نفت ایران هستند با محدودیت‌های نقل و انتقال مواجه هستند، اما بر اساس برنامه اقدام مشترک قرار است برای تجارت امور انسان دوستانه، این گونه پرداخت ها از مبالغ موجود در حساب‌های مذکور هزینه شود. در عین حال که می‌توانیم بدون تکیه بر حساب‌های خود در خارج از کشور، هزینه این امور را نیز بپردازیم و هیچ مشکلی برای نقل و انتقال وجود ندارد.

در تجارت امور انسان دوستانه محدودیت و سقفی وجود ندارد

این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان با تاکید بر این‌که برای تجارت در زمینه امور انسان‌دوستانه محدودیت و سقفی وجود ندارد، گفت: بر اساس اطلاع ما، به طور متداول در سال 18 میلیارد دلار در زمینه تولیدات غذایی، کشاورزی، دارو در کشور هزینه می‌شود که اگر برای شش ماه بخواهیم حساب کنیم، 9 میلیارد دلار می‌شود. بنا بر این این مبلغ و یا حتی میزان بیشتری از آن اگر نیاز باشد می تواند از منبع حساب هایی که عواید نفتی ایران در آن قرار دارد برای این اقلام هزینه شود.
بعیدی‌نژاد تصریح کرد: بر این اساس اگر عواید ناشی از صادرات پتروشیمی، تعلیق تحریم‌های طلا و فلزات گران‌بها و صنعت خودرو را کنار بگذاریم، فقط با محاسبه میانگین خریدها در زمینه امور انسان‌دوستانه به علاوه مبلغ نقدی مربوط به برگشت بخشی از عواید فروش نفت خام، حدود 15 میلیارد دلار درآمد ارزی در اختیار کشور قرار می گیرد که اگر موارد دیگر را هم به آن اضافه کنیم این مبلغ میتواند به 20 میلیارد دلار بالغ شود.

می توان حدود 400 میلیارد دلار در زمینه پرداخت شهریه دانشجویان خارج از کشور انتقال داد

بعیدی‌نژاد درباره مبلغ توافق شده برای دوره شش ماهه در زمینه پرداخت مستقیم شهریه به دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها برای دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور این مبلغ را حدود 400 میلیون دلار عنوان کرد و افزود: دانشجویان برای انتقال مبلغ مورد نیاز برای دانشگاه‌های خارج از کشور با ترتیباتی که در ایران فراهم می‌شود، می‌توانند این مبلغ را از طریق سیستم بانکی به حساب دانشگاه مورد نظرشان واریز کنند.
این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان ادامه داد: برای تسهیل این امر بانک‌های مشخصی برای این کار در نظر گرفته می‌شوند که از طریق آن ها می‌توان پول را به حساب‌های دیگر در هر بانکی در هر کشور دیگری منتقل کرد.

تعلیق تحریم ها شامل همه کشورهایی می شود که تحریم های اروپا و آمریکا را اجرا می کنند

وی در پاسخ به این پرسش که توافق ژنو دو طرف ایران و کشورهای 1+5 را خطاب قرار می‌دهد، در حالی که آمریکا و اتحادیه اروپا کشورهای دیگر را نیز با خود در این مسیر همراه کرده اند، آیا تعلیق تحریم‌ها شامل کشورهای دیگر غیر از 1+5 هم می‌شود؟ با تایید این مطلب خاطرنشان کرد: اروپا و آمریکا این مساله را پذیرفتند که تعلیق تحریم‌ها در چارچوب توافق ژنو باید شامل کشورهایی که تحریم‌های آن‌ها را اجرا می‌کنند، بشود.

تجار ایرانی تا یک میلیون یورو بدون استعلام می‌توانند تجارت کنند

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه در توضیح «افزایش آستانه برای اخذ مجوزهای اتحادیه اروپا جهت تبادلات مالی تجارت موارد غیرتحریمی» گفت: در حال حاضر تجار ایرانی برای تجارت خرید کالاهای غیرتحریمی در اروپا بدون آن که نیاز به کسب استعلام داشته باشند می توانند بنا به ماهیت خرید خود تا سقف مشخصی خرید کنند که این سقف شامل سه آستانه 10، 40 و 100 هزار یورو است. اما فراتر از این مبلغ که از نظر تجاری مبلغ پایینی است تجار نیاز دارند برای کالاهای غیرتحریمی هم استعلام دریافت کنند تا مجوز خرید صادر شود. بر اساس توافق ژنو، قرار است آستانه هر کدام از این مبالغ 10 برابر شوند. مثلا آستانه 100 هزار یورو تبدیل به یک میلیون یورو می‌شود، یعنی تاجر ایرانی می‌تواند بدون استعلام تا آستانه یک میلیون یورو به تجارت کالای غیرتحریمی مبادرت کند. این امر تسهیلات خوبی را در اختیار نظام تجاری ایران قرار می دهد.

از منظر حقوقی تحریم های اخیر آمریکا توافق ژنو را نقض نکرد

این عضو تیم مذاکره‌کننده کشورمان در ادامه این گفت‌وگو درباره تحریم‌های اخیر آمریکا علیه ایران که مورد انتقاد و واکنش شدید ایران قرار گرفت، اظهار کرد: فکر می کنم در این چند روز توضیحاتی در خصوص ابعاد تحریم‌هایی که اخیرا علیه ایران اعمال شده، ارائه شده است. اگر از نقطه نظر حقوقی و ارتباط آن با توافق ژنو خواسته باشیم به موضوع نگاه کنیم، باید اذعان کرد که این تحریم ها در ادامه تحریم‌های موجود بوده است. مثلا تحریم بخشی از این شرکت‌ها به صراحت می گوید در اجرای فرمان اجرایی رییس‌جمهور (آمریکا) است و در موارد دیگر، تحریم‌ها براساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل صورت گرفته است. بنابراین در نگاه حقوقی تحریم‌های اخیر، تحریم جدید محسوب نمی‌شوند، از این رو این تحریم‌ها توافق ژنو را نقض نکرده‌اند.

ادامه مطلب...
موضوع مطلب :

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:روح‌الله حسینیان در کارنامه اجرایی خود مسئولیت‌هایی همچون مشاور امنیتی رئیس‌جمهور در دولت نهم، دادستان دادگاه ویژه روحانیت تهران، جانشین نماینده دادگاه انقلاب در وزارت اطلاعات را دارد و در دورانی که حجت‌الاسلام ری‌شهری مسئولیت دادستانی انقلاب اسلامی را به‌عهده داشت، به دادستانی رفت و مسئولیت قائم‌مقام دادستان انقلاب اسلامی در وزارت اطلاعات را به‌عهده گرفت. حسینیان در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی نیز کاندیدای شهر تهران بود که توانست از مردم تهران رأی اعتماد بگیرد و همچنین به مجلس نهم نیز راه یافت و بر کرسی کمیسیون اصل نود تکیه زد.

 گفت‌وگوی تسنیم با حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان از ریشه فتنه 88 شروع شد که وی معتقد بود ریشه فتنه 88 در 18 تیر 78 است. او می‌گوید: ریشه فتنه 18 تیر را هم در جنب و جوش برخی از رده های اصلاح طلبان در دوم خرداد باید جستجو کرد. قبل از دوم خرداد یک بازگشت و رجعتی پیش آمد که ریشه در لیبرالیسم غربی داشت. حلقه کیان که باید خیلی از دوستان با آن آشنایی داشته باشند و مقالاتی که در آن به چاپ می رسید، بازتابی از طرز تفکر و دروت مایه جریانی بود که بعدا فتنه را رهبری کردند. در این حلقه می بینیم که بازگشت از اسلام و رجعت به لیبرالیسم غربی کاملا مشهود است.

وی افزود: بعد از این که این‌ها هم به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند اقلیت را بر اکثریت حاکم کنند (به دلیل اینکه واقعا مردم در انتخابات 88 نشان دادند که خواستار حاکمیت جناح انقلابی در کشور هستند و جناح لیبرال جایگاهی ندارد) آنها با همان تفکر و نیروها و با همان سازوکاری که در 18 تیر به میدان آمدند، منتهی با یک حمایت جهانی، حمایتی که همه ابرقدرت‌ها پشت قضیه قرار گرفتند.

مشاور امنیتی رئیس جمهور در دولت نهم همچنین در مورد نحوه مدیریت جریان فتنه 88 اظهار داشت: جالب است بدانید که برای سران این جریان فتنه در سد کرج قایقی را اجاره کرده بودند و از آنجا جریان فتنه را مدیریت و رهبری می‌کردند که به هر حال نیروهای اطلاعاتی آنها را کشف نکنند.

حجت‌الاسلام حسینیان همچنین در مورد نقش بهائیان در فتنه 88 اظهار داشت: سند هست که نقش بهائیان در فتنه کاملاً پیداست که سازماندهی و مدیریتی قدرتمند پشت قضیه بود که جریان فتنه را مدیریت کند. ممکن است از قبل هماهنگ نشده باشد، اما یک همگونی فکری بین فتنه گران داخل و خارج وجود داشت که آرام آرام که نزدیک انتخابات که شد، این ها به سرعت مشغول نزدیک شدن به هم و سازماندهی مشترک شدند.

وی جرم سران داخلی فتنه را در دایره قانون مجازات اسلامی می‌داند و می‌گوید: جرم «محارب» و «باغی» در قانون مجازات اسلامی مشخص است. جرم سیاسی مادون این است. یعنی جرایمی مثل این که علیه نظام اسلامی تبلیغات می‌کنند که در قانون آمده که کسی که علیه نظام تبلیغ می‌کند مجازات خودش را دارد. منتهی این‌ها از این جرایمی هستند که مشمول «جرم سیاسی» ‌می‌شوند.

حجت‌الاسلام حسینیان ادامه داد: جرم کسی که آمده و بیت المال را به آتش کشیده که جرم سیاسی نیست، بلکه یک جنایت است.کسی که در خیابان روی کسی که ظاهرش شبیه طرفداران نظام بوده چاقو می کشد،کسی که ترور  می کند که حکمش جرم سیاسی نیست. این یک جنایت است. بنابراین جنایت و جرم سیاسی کاملا با یکدیگر متفاوتند.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در مورد طرح دروغ «تقلب» در انتخابات سال 88 گفت: یک وقت می‌آیند و به قول خودشان کلمه‌ای را به عنوان «رمز آشوب» بیان می‌کنند. می‌گویید مردم تقلب شده، بریزید در خیابان‌ها و حق خود را بگیرید یا اینکه خودشان می‌آیند و در خیابان راه می‌افتند و می‌گویند مردم دنبال ما حرکت کنید. این‌ها با هم فرق می‌کند. زمانی انسان تقلب را مطرح می‌کند و این حق هر کسی است که می‌رود و به دنبال آن استدلال می‌کند و وقتی هم که رد شد باید بپذیرد.اما وقتی که با نام تقلب آمد و رفت به خیابان و وارد فاز مقابله شد، درست مثل خوارجی می‌ماند که از فاز سیاسی کار را به فاز نظامی تبدیل کردند. بنابراین این‌ها کاملاً با هم متفاوت است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ما نباید کسانی که مخالف آزادی هستند را آزاد کنیم.کسانی که حداقل حقوق دموکراسی را به مردم ندادند و حداقل این حقوق این است که اگر کسی رأی اکثریت را آورد، باید بپذیریم؛ این دیگر الفبای دموکراسی است.این‌ها به الفبا هم ارزش نگذاشتند.چه طور می‌شود به این‌ها که دشمن دموکراسی هستند، اجازه داد که در جامعه آزاد باشند و به توطئه‌های خودشان ادامه دهند؟

وی همچنین در مورد ادعای جریان اصلاحات در مورد مبارزه با اسرائیل گفت: بعضی از این دوم خردادی‌ها مدعی بودند ما مبارزه علیه اسرائیل را بنیانگذاری کردیم. این جریان نشان داد که آن‌ها هم راست نمی‌گفتند، چون نیامدند موضع گیری کنند. علاوه بر این، ماهیت فتنه‌گران را به مردم نشان داد و عده‌ای از مردم که فریب این‌ها را خورده بودند جدا شدند. در روز عاشورا نیز جریان فتنه وارد شد و نشان داد نه امام حسین (ع) را قبول دارد و نه احترام ظاهری حسین بن علی (ع) را نگه می‌دارد. آمدند کف و سوت زدند و آتش سوزی به پا کردند و به مردمی که در حال نماز بودند سنگ انداختند.

مشروح گفت‌وگو با حجت‌الاسلام حسینیان را در ذیل بخوانید:

*** ریشه فتنه 18 تیر در برخی از رده‌های اصلاح‌طلبان بود

بسم‌الله الرحمن الرحیم. در بین خبرهای که بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال 88 رصد می‌کردم، شما در مصاحبه‌ای گفتید " ریشه فتنه 88 در 18 تیر78 است". این مطلب از دو منظر قابل تأمل است. یک منظر اینکه در سال 78 شما به دلیل مسئولیت‌های امنیتی - اطلاعاتی که داشتید اطلاعات کاملی از فتنه 78 داشتید و با همان نگاه فتنه 88 را تحلیل می‌کنید. همچنین در سال 86 شما مسئولیت مشاور امنیتی آقای احمدی‌نژاد را بر عهده گرفتید. بر همین اساس تحرکات جریان فتنه را از چه زمانی مشاهده کردید؟

-حسینیان: بسم الله الرحمن الرحیم. ریشه فتنه 18 تیر را هم در جنب‌و‌جوش برخی از رده‌های اصلاح‌طلبان در دوم خرداد باید جستجو کرد. قبل از دوم خرداد یک بازگشت و رجعتی پیش آمد که ریشه در لیبرالیسم غربی داشت. حلقه کیان که باید خیلی از دوستان با آن آشنایی داشته باشند و مقالاتی که در آن به چاپ می‌رسید، بازتابی از طرز تفکر و درون‌مایه جریانی بود که بعداً فتنه را رهبری کردند. در این حلقه می‌بینیم که بازگشت از اسلام و رجعت به لیبرالیسم غربی کاملاً مشهود است.

*** تلاش حلقه کیان برای نابودی انقلاب اسلامی و جایگزینی لیبرالیسم

تمام تلاش این حلقه در این است که ارزش‌های لیبرالیسم را جانشین ارزش‌های انقلاب اسلامی کند. این‌ها به خاطر مطالعاتی که در جامعه‌شناسی داشتند توانستند از احساسات مردم بعد از حاکمیت جریان سازندگی در کشور در انتخابات خرداد 76 به پیروزی برسند. این پیروزی تقریباً ماهیت آن‌ها را بروز داد. این‌ها به دنبال یک‌چیز بودند و آن نابودی انقلاب اسلامی و جایگزین کردن لیبرالیسم به جای تفکر انقلابی بود. به همین خاطر هم رسماً اعلام کردند که امام (ره) را باید از این به بعد در موزه‌های تاریخی جستجو کرد و عاشورا و کربلا را که می‌توانست هم الهام بخش ملت ایران و هم ملت‌های مستعمره و در زنجیر باشد را زیر سوال بردند و گفتند دعوایی بوده بر سر قدرت و انتقامی تفسیر کردند و رسماً در روزنامه آنها نوشته شد و گفتند که کربلا بازتابی از «بدر» بود.

*** هدف فتنه 18 تیر حذف ولایت بود

خیلی تلاش کردند که ارزش های مردم را کم رنگ کنند و آن پایه هایی که باعث استقامت مردم برای دفاع از انقلاب و رهبری و نظام ارزشی جمهوری اسلامی بود را سست کرده و بلرزانند، منتهی جمهوری اسلامی شجره طیبه ای بود که "اصلها ثابت و فرعها فی السماء". ریشه‌های محکمی داشت و با اینکه تکانش دادند ولی نتوانستند از ریشه بکنند. این‌ها دنبال این بودند که ولایت را حذف کنند و به همین خاطر وقتی که به قدرت رسیدند یکی از همین لیدرهایی که در جریان فتنه هم فعالیت کرد و هنوز هم در زندان به سر می‌برد؛ اولین چیزی که مطرح کرد محدود شدن اختیارات رهبری برای افزودن به اختیارات رئیس جمهور بود.

*** مردم در «23 تیر 78» فتنه «18 تیر» را جمع کردند

بالاخره این کشور مجلس خبرگان دارد، عالمانی فرهیخته مثل آیت الله مشکینی  که این‌ها پایه‌هایی برای ارزش‌های مردم بودند؛ بنابراین به خاطر وجود همین علما نتوانستند کار را با تبلیغ و گسترش اندیشه پیش ببرند. به همین خاطر در جریان 18 تیر  آمدند و فتنه‌ای را ایجاد کردند که متأسفانه از بعضی از دانشجویان استفاده کردند و در روزهای آخر هم حرفشان این بود که باید نوک پیکان را به سوی بیت رهبری گرفت که تیز هوشی مردم و بسیج بود که در 23تیر آمدند به میدان  و با حضورشان این افراد را وادار به عقب‌نشینی کردند و به سختی هم انزوا را در حضور در فتنه و فساد مجبور شدند که سکوت را بپذیرند.

*** معاونین وزرات کشور دولت اصلاحات خودشان محرک فتنه 18 تیر بودند

  24 تیر مانند 9 دی حضور مردم بساط فتنه را جمع کرد. سخنران روز 24 تیر هم آقای روحانی بودند...

- حسینیان: بله! عرض می‌کنم. سخنران 24 تیر هم آقای روحانی بود و او این جریان به عنوان یک فتنه مطرح کرد و گفت کار فتنه‌انگیزانی است که ابر قدرت‌ها پشت آن قرار گرفتند. به هر حال آنچه مهم بود حضور مردم و حمایت بی‌دریغشان از رهبری بود. این‌ها فهمیدند حساب‌هایی که خودشان می‌کنند و خیال می‌کنند با 4 روزنامه و عمل چند دانشجویی که گول خورده‌اند و به امیال این‌ها پی نبرده‌اند، نمی‌شود این نظام را ساقط کرد. این‌ها چنان در پیکره جمهوری اسلامی نفوذ کرده بودند که بعضی از این‌ها از معاونین وزارت کشور بودند. وزارت کشوری که موظف بود در مقابل فتنه و آشوب ایستادگی کند بعضی از معاونینش خودشان محرک این جریان فتنه انگیز بودند.

*** سران فتنه قایقی را کرایه کردند و از آنجا فتنه را مدیریت می‌کردند

عجیب هم بود که این‌ها چنان از اقدامات اطلاعاتی برخوردار و بهره مند بودند که جالب است بدانید که برای سران این جریان فتنه در سد کرج قایقی را اجاره کرده بودند و از آنجا جریان فتنه را مدیریت و رهبری می‌کردند که به هر حال نیروهای اطلاعاتی آنها را کشف نکنند اما به هر حال آن چیزی که قاطع و کارساز بود، حضور مردم در 23تیر بود که به خواست رهبری (واقعا این را باید از درایت‌های رهبری شمرد که هیچ‌گاه به تانک و توپ و اسلحه متوسل نمی‌شوند) و همانگونه که در 9دی به مردم متوسل شدند و مردم فتنه‌گرها را از صحنه خارج کردند، در 23تیر رهبری به مردم متوسل شد و آنها هم با پاسخ قاطعشان آمدند و گفتند که همچنان مدافع امام و رهبر معظم انقلاب و انقلابشان هستند.

در فتنه 88 شخصیت‌های جدیدی در داخل در پازل فتنه نقش عملیاتی را انجام دادند. با توجه به اینکه مشاور امنیتی رئیس جمهور بودید، آیا تحرکاتی را مشاهده کردید که بخواهد فتنه 88 را با این سازوکار جلو ببرد؟

- حسینیان: بله؛ البته مجموعه کسانی که پشت قضیه بودند و سازماندهی می کردند و کارگزاران فتنه همان دید فتنه‌گران سال 87 را داشتند. فتنه18 تیر دنبال چه بود؟حذف ولایت فقیه از این نظام. اگر یادتان باشد در جریان فتنه88، آقای موسوی یک مصاحبه با تایمز لندن داشت که یک یا دو روز پس از انتخابات لندن منتشر شد. آقای موسوی در آن به صراحت اعلام کرده بود که ما با تظاهرات خیابانی رهبری را وادار می کنیم که عقب نشینی کند. جمله ای که من از آن مصاحبه به یادم هست همین بود. این تفکر جز دنباله جریان فتنه 18تیر که به دنبال حذف رهبری و ولایت بودند، چیز دیگری نبود.

*** فتنه‌گران 18 تیر با حمایت جهانی و ابرقدرت‌ها وارد فتنه 88 شدند

بعد از این که این‌ها هم به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند اقلیت را بر اکثریت حاکم کنند (به دلیل اینکه واقعا مردم در انتخابات 88 نشان دادند که خواستار حاکمیت جناح انقلابی در کشور هستند و جناح لیبرال جایگاهی ندارد) آنها با همان تفکر و نیروها و با همان سازوکاری که در 18 تیر به میدان آمدند، منتهی با یک حمایت جهانی، حمایتی که همه ابرقدرت‌ها پشت قضیه قرار گرفتند و دلارها خرج کرده و تلویزیون های فارسی و غیر فارسی آن‌ها را مورد حمایت قرار داده و سایت های فارسی و غیر فارسی را در خدمتشان قرار دادند و گروه‌هایی مثل بهاییت و منافقین و حزب توده و سلطنت طلب‌ها را پشت سر این ها صف کردند و سازماندهی کردند؛ به همان شکل و شیوه به میدان آمدند و شعاری دادند که تلویزیون هم آن را پخش کرد که "مرگ بر اصل ولایت فقیه"؛ چرا؟ علتش این است که حافظ این انقلاب وآزادی در این انقلاب ولایت فقیه است.اگر ولایت فقیه نبود شما می بینید که چگونه یک گروه اندک می خواستند خودشان را بر اکثریت تحمیل کنند. بنابراین ابر قدرت ها و فتنه گران داخلی به این نتیجه رسیدند و مقالاتی که روزنامه های خارجی و روزنامه ها و سایت های داخلی طرفدار فتنه می‌نوشتند حرف مشترکشان این که باید ولایت از این کشور سلب شود. علتش همین است که مانع دستیابی به دیکتاتوری اقلیت را ولایت فقیه می دانند.

***  راه‌اندازی استودیو بی‌بی‌سی در قیطریه با مدیریت کارگزاران جریان فتنه

 گروهک‌هایی را سازماندهی کردند یا به دنبال این بودند از ظرفیت‌های گروهک‌های معاند نظام استفاده کنند؟

- حسینیان: لزومی ندارد که گروهی خاص را فعال کنند. همین که خودشان را سازماندهی کنند، زمینه اجتماعی فراهم می‌کنند. در جریان فتنه88 هماهنگی‌ها و رابطه تلفنی بین خارج و داخل کاملا مشخص کننده این بود که یک جریان جدی در کار است. به همین جهت رهبری دائما اخطار می دادند که آمریکایی‌ها و خارجی‌ها می‌خواهند سوء استفاده کنند. متاسفانه افرادی مثل آقای هاشمی رفسنجانی هم در این مسئله پیشگام شد و به عنوان این که انتخابات باید آزاد باشد، با شعار "انتخابات آزاد" به میدان آمد و کلید و جرقه این کار فتنه آمیز را زد، ولی شما اگر یادتان باشد تلویزیون های بی بی سی و سی ان ان یک استودیویی را در همین قیطریه زده بودند که کارگزاران جریان فتنه  از این جا مدیریت کرده و افراد را می آوردند که مستقیم از همین داخل فتنه روی آنتن برود و از خارج پشتیبانی و پخش کنند.

حتی کتاب هایی  که مرکز اسناد منتشر کرده، سند هست که نقش بهائیان در فتنه کاملاً پیداست که سازماندهی و مدیریتی قدرتمند پشت قضیه بود که جریان فتنه را مدیریت کند. ممکن است از قبل هماهنگ نشده باشد، اما یک همگونی فکری بین فتنه گران داخل و خارج وجود داشت که آرام آرام که نزدیک انتخابات که شد، این ها به سرعت مشغول نزدیک شدن به هم و سازماندهی مشترک شدند.

آقای حسینیان! بعد از حوادث سال 88 شما از مجلس استعفا دادید تا طرحی را با عنوان «اعدام محاربان» تدوین کنید و به مراجع ذیصلاح بدهید. این طرح به کجا رسید؟ در آن دوران همانطور که از اسم طرح مشخص است، اغتشاشگران را محارب دانستید. از منظر فقهی و قانونی محارب به چه کسانی می‌گویند؟

- حسینیان: ببینید! در شرع در تعریف محارب این آمده که کسی که شمشیرش را برای ترساندن مردم بکشد، محارب هست. یک چیز دیگری که در فقه آمده عنوان "بغی" است که  اگر حکومتی اسلامی باشد و یک عده به هر نحو و ترتیبی بخواهند بر این حکومت شورش کنند، این ها "باغی"محسوب می شوند و حکم آنها هم مشخص است. در اسلام حکم این افراد مفسد فی الارض است و فرقی هم نمی کند چه کسانی باشند. از جمله کسانی که در زمان حضرت امیر باغی شناخته شدند چه کسانی بودند؟جریان فتنه جمل .کسانی که مسلمان بوده، بلکه از اصحاب و نزدیکان پیامبر خدا بودند.کسی خیلی تعجب نکند.حضرت امیر با آن ها جنگید و آن ها را سرکوب کرد.

*** تشریح مصادیق «بغی» و «محاربه» در فتنه 88

بالاخره اگر حکومتی اسلامی است، کسی که در مقابلش ایستادگی می کند باید به سزای اعمالش برسد. دوستان  قاضی یادشان هست که در سال 1360 که منافقین فاز سیاسی را به فاز نظامی تبدیل کردند، آیت الله قدوسی  در سمیناری که برای قضات اسلامی در تهران برگزار کردند، رسماً از قول امام (ره) گفتند اگر کسی سنگ هم انداخت حکمش محارب است و سزایش قتل، چون فرقی نمی‌کند. حتی اگر آتش زدن اتوبوس باشد یا حمله به اموال و مغازه های مردم یا آتش کشیدن وسایل عمومی یا دولتی باشد یا آمدن به خیابان‌ها و عربده کشیدن و حمله به مردم، چاقو کشیدن به قیافه‌ای که قیافه حزب‌اللهی دارد و اصلاً هم معلوم نیست واقعاً حزب‌اللهی است باشد یا نباشد، چادر کشیدن از سر زن‌ها؛ همه این ‌ها هم مصداق «محاربه» است و هم مصداق «بغی» در نظام اسلامی. بنابراین در این که حکم این‌ها «باغی» و «محارب» است، گمان نکنم کسی شک و شبهه‌ای در این مسئله داشته باشد. آن جریانی که ما دنبالش بودیم، تسریع در حکم بود والا در قوانین فعلی جزایی حکم محارب و باغی مشخص شده و تعریف آنها هم هست و چیز جدیدی وجود ندارد.

آن چیزی که ما دنبالش بودیم (همان طرح محاکمه محاربان) این بود که به مدت ده روز محاکمه این‌ها طول بکشد و سریعاً حکم خدا جاری شود، ولی عده‌ای نخواستند و اجازه ندادند که آن طرح در مجلس و در صحن عمومی مطرح شود.

 الان طرح را پیگیری نمی‌کنید؟

- حسینیان: نه،دنبال نمی شود.کارشکنی هم شد، لذا ما دیگر پیگیری نکردیم.

 اخیرا بحث‌های مطرح می‌شود که جرم سران داخلی فتنه «معاونت در محاربه» است و کسانی که مسجد و حسینه‌ها را آتش زدند آنها «محارب» هستند. در قاموس فقهی آیا سران داخلی فتنه معاونت در محاربه دارند؟

- حسینیان: ببینید، این کاملاً متفاوت است. اگر کسی دستور به قتل یک شخص بدهد، بله. آن کسی که مباشر است و می کشد در مقابل دادگاه مسئولیت قتل را دارد و  قاتل حساب می شود. آن کسی که دستور داده حکمش اعدام نیست و آن که کشته اعدام می شود. اما در مورد محاربه با نظام و بغی علیه آن، مفسد اصلی همان فرمانده است و همه مسئولیت به عهده اش هست، همه مجازات به او تعلق می گیرد. بنابراین نباید بین این دو مساله خلط کرد. این ها گروهی بودند که حضرت امیر هم می فرمودند گروهی که دارای یک مرکز و هسته و سازمان و نظامی هستند و گروه محسوب می‌شوند، همه شان - چه آن هایی که کشته باشند و چه نکشته باشند، چه حضور داشته و چه حضور نداشته باشند - این‌ها مجموعا محارب و باغی شناخته می شوند.

 آقای حسینیان در دوران حضور شما در کمیسیون اصل 90 طرح دیگری هم مطرح شد. طرح «جرم سیاسی». در مصاحبه‌ای که داشتید گفته بودید «اگر اقدامی علیه نظام برای براندازی صورت گیرد، تبلیغات و تشویش اذهان عمومی صورت گیرد و ... «جرم سیاسی» محسوب می‌شود؛ ایچنین قانونی در مجلس وصول شد؟

- حسینیان: بله!

ادامه مطلب...
موضوع مطلب :
شنبه 92 آذر 30 :: 11:0 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

سورینت طلاها را کجا می‌بُرد؟استت اویل از آخر؛
سورینت طلاها را کجا می‌بُرد؟
مطبوعات ترکیه با افشای انتقال غیرقانونی طلا از ایران به ترکیه و سپس دوبی، پای شرکت سورینت ایران را به این پرونده باز کردند.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف، با بالاگرفتن دعوای سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ترکیه میان جناح وابسته به فتح الله گولن و رجب طیب اردوغان و افشای پی در پی فسادهای مقامات و آقازاده های دولتی، پای سورینت ایران هم به این پرونده باز شد.
جریانات مربوط به کشف بیش از 1.5 تن طلا در فرودگاه آتاتورک ترکیه بخشی از اتهامات مختلفی است که علیه آقازاده های کابینه اردوغان مطرح شده است. بنابراین گزارش، در تاریخ 1 ژانویه 2013 ، هواپیمایی متعلق به خطوط هوایی یو.ال.اس با محموله 1.5 تن طلا در فرودگاه آتاتورک متوقف می شود. مقصد بخشی از این طلاها شرکت های ترکیه ای بوده اند و بخشی نیز که به ادعای رسانه های ترکیه فاقد اسناد و مدارک رسمی بوده اند، متعلق به شرکت سورینت در ایران بوده اند.
به گزارش رسانه های ترکیه، منتقل کنندگان ابتدا به تنظیم و جعل مدرک روی می آورند و در درنهایت هواپیمای حامل طلاها با استفاده از نفوذ آقازاده های دولت ترکیه با پرداخت 1.5 میلیون دلار در نهایت به سمت دوبی حرکت می کند.
به گزارش رسانه های ترکیه، آقازاده های ترکیه ای که در میان آنها پسر وزیر اقتصاد ترکیه نیز به چشم می خورد، برای جلوگیری از ردگیری پلیس که در این گزارش ها از آن به بررسی های فنی نام برده شده، از تلفن امن (خط قرمز) مخصوص مقامات دولتی استفاده کرده اند.
تاکنون ده ها نفر در جریان این پرونده در ترکیه دستگیر شده اند و تعدادی از وزرا که فرزندانشان در جریان این فساد قرار داشته اند در آستانه استعفا قرار دارند.
جنجال در ترکیه با دو شقه شدن سیستم قضایی و پلیسی و دستگیری تعدادی از مقامات ادامه دارد. مقامات سیاسی و قضایی وابسته به حزب عدالت و توسعه، مقامات قضایی و پلیسی پیگیر پرونده فساد آقازاده های دولتی را به وابستگی به جنبش گولن متهم می کنند.
پرونده فساد طلای ترکیه، به گونه ای یادآور پرونده فساد موسوم به جونیور - استت اویل است. در آن پرونده، رسانه های غربی نوشتند که شرکتی خارجی برای حضور در ایران و گسترش فعالیت خود به یکی از آقازاده های ایرانی که به جونیور معروف شد رشوه داده است. پرونده مذکور در ایران رها شده و شرکت خارجی توسط دادگاه های ضد فساد کشورهای مربوطه محاکمه و جریمه شد. اما در پرونده طلاهای ترکیه، گویی ماجرا به صورت برعکس در حال رخ دادن است. شرکتی ایرانی در حال انتقال طلا بوده و برای این منظور به ادعای طرف خارجی به آقازاده های طرف مقابل رشوه داده است. آقازاده های خارجی درگیر محاکمه اند و شرکت ایرانی رها شده.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1425
  • بازدید دیروز: 2375
  • کل بازدیدها: 11178350
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 1425
  • بازدید دیروز: 2375
  • کل بازدیدها: 11178350