سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق ضمن تایید ربوده شدن 5 مهندس ایرانی در سوریه از ربایندگان خواست سریعا نسبت به آزاد سازی این افراد اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر سفارت جمهوری  اسلامی ایران در دمشق دقایقی پیش با صدور اطلاعیه ای ربوده شدن 5 مهندس ایرانی در کشور سوریه را تایید کرد.

متن بیانیه به این شرح است: طبق اعلام واصله تعداد 5نفر از اتباع جمهوری اسلامی ایران که از مهندسین و کارشناسان فنی پروژه نیروگاه 450 مگاواتی جندر (حمص) هستند روز سه شنبه ساعت 6 و سی دقیقه صبح در مسیر حرکت خود به سمت کارگاه فنی نیروگاه توسط افراد ناشناس ربوده می شوند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق در هماهنگی با دستگاه های ذیربط سوری به سرعت وارد عمل شده است و در جهت اطلاع یابی از وضعیت نامبردگان تلاش می کند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر فعالیت های عمرانی و خدماتی این مهندسان و کارشناسان فنی در امور سازندگی و خدمت رسانی که مردم عزیز سوریه از آن بهره مند می شوند خواستار آزادی هرچه سریعتر آنان است و از دولت جمهوری عربی سوریه در خواست می کند نسبت به شناسایی ربایندگان و آزادی سریع مهندسین فنی ایرانی اقدام جدی و عاجل به عمل آورد.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 90 آذر 30 :: 4:36 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

اگر 50 فوتبالیست یا بازیگر سینما اعلام کنند که از این پس کالای خارجی که جایگزین ایرانی دارد، نمی‌خرند، حتی اگر 10 درصد طرفدارانشان رفتار خود را تغییر دهند، چند هزار جوان مشغول به کار می‌شوند؟ چند هزار خانواده از اعتیاد و فحشاء نجات می‌یابند؟

تفاخر و تظاهر به مصرف کالاهای خارجی از آفتهایی است که در قرن اخیر دامن جامعه ایرانی را گرفته است و در کنار تاثیرات مذموم اخلاقی و فرهنگی، پیامد منفی آشکاری در اقتصاد، اشتغال و رشد صنایع داخلی دارد. روشن است که غرض از این انتقاد، قطع روابط تجاری با جهان و منحصر شدن به محصولات ایرانی نیست (زیرا این انحصار نیز مستعد سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان داخلی و زیان توده مردم است) اما نگاهی به تجربیات توسعه نشان می‌دهد بیشتر اقتصادهای قدرتمند امروز، در دوره‌ای برای تقویت رقابت‌پذیری شرکتهای ملی، مردم را به مصرف کالاهای داخلی تشویق می‌نمودند و از ابزارهای محدودکننده برای کالاهای خارجی استفاده می‌کردند: از انگلستان و آلمان قرن نوزدهم گرفته تا ژاپن قرن بیستم. به همین دلیل هم نظریات اقتصادی «حمایت‌گرایی از تولید داخل» و هم تئوری‌های جامعه‌شناسی «مصرف تظاهری» در غرب ریشه‌ای 130 ساله دارد (مانند کتاب نظریه طبقه مرفه اثر تورستین وبلن).

در این میان بیش از آنکه نقش قوانین محدودکننده واردات مهم باشد (که قطعا حائز اهمیت است)، نقش نهادهای الگوساز مانند رسانه و گروه‌های مرجع کارساز است. امروزه گروه‌های مرجع طیف وسیعی را شامل می‌شود از عالمان دینی و اساتید دانشگاه و دولتمردان گرفته تا بازیگران و ورزشکاران و خوانندگان. به عنوان مثال اگر 50 فوتبالیست یا بازیگر مطرح سینما اعلام کنند که از این پس کالای خارجی که جایگزین ایرانی دارد، نمی‌خرند، تصور می‌کنید چه فضایی ایجاد خواهد شد؟ حتی اگر 10 درصد طرفدارانشان رفتار خود را تغییر دهند، چند کارخانه و کارگاه از رکود خارج می‌شوند؟ چند هزار جوان مشغول به کار می‌شوند؟ چند هزار خانواده از اعتیاد و فحشاء نجات می‌یابند؟ اینها خدماتی است که گروه‌های فوق می‌توانند به مردم خود بدهند اما بیشتر دریغ می‌کنند.

شکستن تفاخر به کالای خارجی نکته‌ای است که رهبر انقلاب نیز بارها بدان تذکر داده‌اند اما متاسفانه آمار واردات مصرفی در سالهای اخیر (همگام با کل واردات) روندی صعودی داشته است که با احتساب واردات قاچاق، بسیار بیشتر خواهد بود.

به عنوان نمونه رهبر انقلاب در هفتم اردیبهشت 1390 فرمودند: «یکى از آفات موجود اجتماعى ما که ریشه‌ى آن، میراث دوران طاغوت و دوران ظلمانىِ گذشته است، همین است که افراد، دلبسته‌ى به تولیدات بیگانه باشند... یک عده‌اى خوششان مى‌آید که بگویند فلان نشان خارجى روى لباسشان هست یا روى وسیله‌ى خوراکى‌شان هست؛ این یک بیمارى است؛ این بیمارى را باید علاج کرد. این کار، توجه نکردن به این است که ما پولى را که در این کشور به دست مى‌آوریم، میریزیم توى جیب یک کارگر خارجى، به زیان یک کارگر داخلى. این معنایش این است که ما به نیاز داخل، به کارگر داخل که دارد زحمت می‌کشد و جنس تولید می‌کند، بى‌اعتنائى میکنیم، میرویم سراغ کارگر خارجى. این خیلى عادت بدى است ...این طرف قضیه هم این است که کالاى ساخت داخل بایستى قانع‌کننده باشد؛ بایستى دوامش، استحکامش، مرغوبیتش جورى باشد که مشترى را قانع کند؛ این هر دو در کنار هم، یک کار لازم و واجبى است.»

سند زیر یکی از شواهد هوشیاری و غیرت اقتصادی عالمان دینی کشور در زمانی است که علماء بزرگترین گروه مرجع و فرهنگ‌سازان اصلی جامعه به شمار می‌رفتند. نامه زیر را حدود 110 سال پیش (12 جمادی‌الاول 1324 قمری) 13 تن از علماء اصفهان امضاء و منتشر کردند، یعنی زمانی که تازه طلیعه این بیماری در کشور رخ نموده بود. جالب آنکه شیوه 13 عالم مذکور مواجهه‌ای کاملا فرهنگ‌سازانه بوده و با روش افتاء (مانند فتوای تحریم تنباکو) تفاوت دارد. به بیان دیگر اینان استفاده از محصول خارجی را حرام ندانستند اما به همگان اعلام کردند که خود از آن اجتناب می‌کنند. متن نامه:

«بعد از تسبیح و تحمید، این خدام شریعت مطهره با همراهی جناب رکن‌الملک متهد و ملتزم شرعی شده‌ایم که مهما امکن بعد ذلک تخلف ننماییم. فعلا پنج فقره است:

1. قبالجات و احکام شرعیه باید روی کاغذ ایرانی بدون آهار نوشته شود اگر بر کاغذهای دیگر نویسند، مهر ننموده و اعتراف نمی‌نویسیم. حرام نیست کاغذ غیرایرانی و کسی را مانع نمی‌شویم، ماها با این روش متعهدیم.

2. کفن اموات اگر غیر از کرباس و پارچه اردستانی یا پارچه دیگر ایرانی باشد متعهد شده‌‌ایم بر آن میت، ماها نماز نخوانیم. دیگری را برای اقامه صلوت بر آن میت بخواهند، ماها را معاف دارند.

3. ملبوس مردانه جدید که از این تاریخ به بعد دوخته و پوشیده می‌شود قراردادیم مهما امکن هرچه بدلی آن در ایران یافت می‌شود، لباس خودمان را از آن منسوج نماییم و منسوج غیرایرانی را نپوشیم. احتیاط نمی‌کنیم و حرام نمی‌دانیم لباسهای غیرایرانی را، اما ما ملتزم شده‌ایم حتی المقدور بعد از این تاریخ، ملبوس خود را از نسج ایرانی بنماییم، تابعین ماها نیز کذلک. متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد.

4. میهمانی‌ها بعد ذلک و لو اعیانی باشد، چه عامه و چه خاصه باید مختصر باشد، یک پلو و یک چلو و یک خورش و یک افشره. اگر زائد بر این کسی تکلف دهد ما را به محضر خود وعده نگیرد، خودمان نیز به همین روش میهمانی می‌نمائیم، هرچه کمتر و مختصرتر از این تکلف کردند موجب مزید امتنان ماها خواهد بود.

5. وافوری و اهل وافور را احترام نمی‌کنیم و به منزل او نمی‌رویم زیرا که [از] آیات باهره قرآن و حدیث لاضرر، ضرر مالی و جانی و عمری و نسلی و دینی و عرضی و شغلی آن محسوس و مسری است و خانواده‌‌ها و ممالک را به باد داده. بعد از این هر که را فهمیدیم وافوری است به نظر توهین و خفت می‌نگریم.

علمائی که این نامه را امضاء کرده‌اند: حاجی آقا نورالله، حسین بن جعفر فشارکی، آقا نجفی، شیخ مرتضی اژه، میرزا محمدتقی مدرس، سید محمدباقر بروجردی، میرزا علی محمد، میرزا محمد مهدی جویباره، سید ابوالقاسم دهکردی، سید ابوالقاسم زنجانی، محمد جواد قزوینی، سید محمدرضا شهیر به آقا میرزای مسجدشاهی و حاجی آقا حسن بیدآبادی.

(منبع: موسی نجفی در کتاب حکم نافذ آقانجفی: عرفان، مرجعیت و سیاست، ص 84)
موضوع مطلب :

بخشى از دعاى شماره 6 از صحیفه سجادیه :
یک مسلمان باید برنامه روزانه اش چنین باشد:
1- به کار بستن کار خیر.
2- دورى از شر و گناه .
3- شکر نعمتها
4- پیروى از سنت هاى الهى .
5- پرهیز از بدعتها.
6- امر به معروف .
7- نهى از منکر.
8- طرفدارى از مکتب اسلام .
9- نکوهش باطل و مبارزه با آن .
10- یارى حق و گرامى داشتن آن .
11- ارشاد و راهنمایى گمراه .
12- معاونت ناتوان (یارى رساندن به ناتوان ).
13- فریادرسى مظلوم .
14- نهایت استفاده از وقت .
موضوع مطلب :

در ساعاتی که مسوولان اقتصادی در مراسمی مشغول تجلیل از عملکرد خود بودند، ارزش پول ملی به شدت سقوط کرد. این سرعت کاهش ارزش ریال از سال 1374 سابقه نداشته است

روز سه‌شنبه 28 آذر90 در ساعاتی که مسوولان اقتصادی کشور مشغول برگزاری مراسم سالگرد اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها و تجلیل از عملکرد خود بودند، ارزش پول ملی به شکل بی‌سابقه‌ای سقوط کرد.

به گزارش الف از صرافی‌های مرکز تهران، حوالی ظهر امروز دلار نقد نرخ 1500 تومان را نیز پشت سر گذاشت و 1510 تومان عرضه شد.

افزایش شدید نرخ دلار از ابتدای این هفته شروع شده است و این سرعت کاهش ارزش پول ملی از بحران

در این مراسم آقای احمدی نژاد ضمن بیان اینکه با افزایش نرخ ارز موافق نیست، منتقدان اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفت و طبق معمول از فعالیتهایی برای ضربه زدن به دولت خبر داد.

ارزی سال 74 تاکنون بی‌سابقه است.

وزیر اقتصاد در مراسم اولین سالگرد اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از عملکرد خود تقدیر و اعلام کرد هدفمند کردن یارانه‌ها تورم ناچیزی داشته و عملکرد دولت مورد تحسین صندوق بین المللی پول نیز قرار گرفته است.

در این مراسم آقای احمدی نژاد ضمن بیان اینکه با افزایش نرخ ارز موافق نیست، منتقدان اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفت و طبق معمول از فعالیتهایی برای ضربه زدن به دولت خبر داد.

وزیر اقتصاد نیز ادعا کرد منتقدان اقتصادی دولت قصد داشته‌اند او و دولت را زمین بزنند حسینی همچنین مدعی شد قدرت خرید مردم در استانهای کم درآمد بهبود یافته است.

اوایل پاییز امسال نرخ دلار حدود 1200 تا 1250 تومان بود اما سیاست کاهش دستوری نرخ سود بانکی در سالهای اخیر در کنار برخی گفتارهای حساب نشده و هیجانی رئیس کل بانک مرکزی باعث شد به تدریج نقدینگی سرگردان از حسابهای بانکی بسوی بازارهای ارز و طلا سرازیر شوند.

با توجه به کسر بودجه شدید دولت در ماه‌های پایانی امسال و نیز ذخیره بالای طلا و ارز بانک مرکزی می‌توان حدس زد دولت عمداً سیاست کاهش ارزش پول ملی را در پیش گرفته تا بتواند نقدینگی بیشتری از جامعه جمع آوری کند و نیازی به ارایه لایحه کسر بودجه نداشته باشد.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 90 آذر 30 :: 4:30 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

بعید است حمله‌ای علیه ایران رخ دهد چون پیامدهای این حمله نه تنها گریبانگیر آمریکا و اسرائیل را می گیرد بلکه اوضاع جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

خبرگزاری شینهوا در تحلیلی 8 تحول مهم سال میلادی پیش رو را پیش بینی کرده و جنگ میان ایران و آمریکا در این سال را بعید ارزیابی کرده است.

به گزارش فرزانگان امیدوار و به نقل از الف، 8 تحول مهم جهان در سال آینده میلادی ار نظر خبرگزاری رسمی چین به این شرح است:


1. اوضاع امنیتی در عراق

عراق سال 2012 را در حالی آغاز خواهد کرد که این کشور در سال جدید میلادی تلاش می کند اجازه ندهد با خروج تمامی نیروهای آمریکایی اوضاع امنیتی‌اش پرتنش شود. امکان تشدید تنش‌ها در عراق وجود دارد این در حالی است که دولت و نیروهای امنیتی عراق با چالش‌های جدی برای تامین امنیت در نقاط مختلف این کشور مواجه هستند. برخی این احتمال را مطرح کرده‌اند که اوضاع امنیتی عراق در سال 2012 ممکن است از کنترل دولت این کشور خارج شود و برخی دیگر خروج امریکایی‌ها از عراق را نقطه عطفی جدید در این کشور می‌دانند.

2. تنش‌ها در افغانستان کاهش می‌یابد؟

با توجه به اینکه نیروهای ائتلاف در افغانستان در سال 2012 نیز روند خروج از این کشور و واگذاری مسئولتهای امنیتی به نیروهای افغان را ادامه می دهند، بزرگترین چالش افغانستان در سال 2012 ادامه پاکسازی مناطق مختلف از شبه‌نظامیان، آموزش مناسب نیروهای امنیتی و مقابله با فساد مالی فراگیر در دولت این کشور خواهد بود. افغانستان که با سالها جنگ و اشغال توسط نیروهای خارجی مواجه بوده است، با یک روند توسعه اجتماعی و اقتصادی کند در سال 2012 مواجه خواهد بود. این در حال است که احتمال افزایش حملات و تنش‌های فرقه‌ای نیز در این کشور وجود دارد.

3. اوضاع سوریه چگونه خواهد بود؟

در حالیکه رسانه‌های غربی تلاش می کنند اوضاع سوریه را متشنج جلوه دهند، دولت بشار اسد تمامی تلاش خود را برای تسریع روند اصلاحات مورد نظر مخالفان به کار بسته است. با این حال به نظر می رسد که دولت بشار اسد در سال 2012 با چالش‌هایی از سوی مخالفانش مواجه است. باید دید که تحریم‌ها علیه سوریه چه تاثیراتی بر این کشور خواهد داشت. گمانه زنی‌ها در مورد افزایش دخالتهای خارجی در امور سوریه در سال 2012 نیز ادامه دارد.

4. آیا تنش ها میان ایران و غرب افزایش می یابد؟

برخی از کشورهای غربی مدعی‌اند که برنامه هسته‌ای ایران نظامی است اما تاکنون نتوانسته‌اند مدرکی ارائه کنند. در هر حال آمریکا و اسرائیل تلاش می‌کنند فشارها علیه ایران را افزایش دهند اما برخی می گویند این فشارها ممکن است منجر به آغاز جنگ شود. با این حال بعید است حمله‌ای علیه ایران رخ دهد چون پیامدهای این حمله می‌تواند نه تنها گریبانگیر آمریکا و اسرائیل را بگیرد بلکه خارومیانه و اوضاع جهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

5. احتمال افزایش تنش‌ها میان روسیه و آمریکا وجود دارد

با اعلام رسمی ولادیمیر پوتین برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری روسیه کارشناسان معتقدند که احتمالا تنش‌ها میان روسیه و امریکا بار دیگر افزایش می یابد. با توجه به اینکه قرار است در سال 2012 در آمریکا و روسیه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، نتیجه این انتخابات در روابط آینده واشنگتن- مسکو تاثیر چشمگیری خواهد داشت. با توجه به اینکه شانس پیروزی پوتین در این انتخابات زیاد است، باید شاهد سخنوری‌های تند ضد آمریکایی پوتین در آینده باشیم. سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپا نیز تنش‌ها میان دو کشور را در سال 2012 تشدید می کند مگر اینکه آمریکا این طرح را لغو کند.

6. آیا اوباما بار دیگر رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟

قرار است در سال 2012 انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار شود. آیا کاندیداهای جمهوری خواهان می توانند اوباما را شکست دهند؟ عوامل زیادی در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آتی آمریکا دخالت خواهد داشت. از جمله این عوامل شرایط اقتصادی آمریکاست که به نظر می آید بیشترین تاثیر را بر این انتخابات خواهد داشت. جمهوری خواهان تلاش می کنند سیاستهای اوباما را به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی و نرخ بیکاری بالا در این کشور زیر سوال ببرند و بدین ترتیب رای بیشتری بدست آورند.

7. روند بهبودی شرایط اقتصادی جهان تا چه میزان مسیر سختی خواهد بود؟

افزایش شک و تردیدها در مورد روند بهبودی شرایط اقتصادی جهان، شک و تردید و نگرانی‌ها را در مورد اوضاع اقتصادی جهان در سال 2012 افزایش می دهد. سازمان ملل در گزارش اخیرا اعلام کرد که رشد اقتصاد جهان در سال 2012 به 2.6 درصد کاهش می یابد این در حالی است که پیشتر پیش‌بینی رشد اقتصادی 6/3 درصدی برای رشد اقتصاد جهان مطرح شده بود. عوامل مهمی که بر اقتصاد جهان در سال 2012 تاثیر می گذارند که عبارتند از روند رکود در برخی از اقتصادهای جهان، ادامه روند بحران بدهی برخی کشورها، متزلزل بودن بازارهای مالی جهان، فشارهای فزاینده ناشی از تورم در اقتصادهای نوظهور و افزایش سیاست حمایت از صنایع داخلی در اشکال مختلف اشاره کرد. چالش‌های جهانی از جمله مناقشات سیاسی، موضوع امنیت تامین مواد غذایی، تغییرات جوی و بلایای طبیعی مهم نیز بر اقتصاد جهان تاثیر می گذارند.

8. آیا بحران بدهی در منطقه یورو مهار خواهد شد؟

بحران بدهی در اروپا چشم‌انداز روشن برای روند بهبودی شرایط اقتصاد جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است. کشورهای منطقه یورو باید 1.1 تریلیون یورو بدهی‌های خود را در سال 2012 پرداخت کنند. در نشست اوایل دسامبر رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند تا به کشورهایی که با فشارهای فزاینده ناشی از بحران بدهی مواجه هستند، کمک کنند. اما انگلیس این توافق‌نامه را نپذیرفت. با این حال تردید و نگرانی در مورد چشم‌انداز اقتصاد اروپا به طور چشمگیری افزایش یافته است.
موضوع مطلب :

روزنامه تهران امروز در یادداشت خود با عنوان "طغیان یا مستی رانت‌خواران؟ "به قلم حسن وزینی آورده است:

جناب آقای احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور محترم روز گذشته در همایش هدفمندی یارانه‌ها از کاهش فاصله طبقاتی و در عین حال طغیان طبقات رانت‌خوار علیه دولت خبر داده است که این طغیان را نتیجه برنامه دولت برای حذف ویژه خواری توصیف کرده است.

برای بررسی صحت و سقم این اظهارات و سنجش واقعی چنین طغیانی لاجرم می‌بایستی مقداری از حد حرف و شعار فاصله بگیریم و زمینه‌های عملی رانت‌خواری در کشور را مورد توجه قرار دهیم. به عبارت دیگر گفته‌های رئیس‌جمهور مبنی بر طغیان رانت‌خواران علیه دولت را با سنگ واقعیت محک می‌زنیم تا عیار واقعی آن مشخص شود.

تورم سنگین، نظام دو قیمتی و میزان دخالت و حضور دولت در امور تصدیگری اقتصادی از جمله علل و عواملی است که در علوم اقتصادی و علوم اجتماعی به عنوان زمینه‌های بروز رانت‌جویی و ظهور طبقه رانتیر یاد می‌شود. به عبارت دیگر اگر اقتصاد کشوری دولتی باشد یا در آن تورم سنگین و نظام دو قیمتی در کالاهای استراتژیک باشد، چنین اقتصادی مستعد ظهور طبقه رانتیر می‌شود و چنین طبقه‌ای نمی‌تواند علیه دولتی که زمینه‌های بروز چنین رانتی را فراهم کرده است، طغیان کند.

حال با این توضیح به مقایسه اظهارات رئیس‌جمهور با واقعیات موجود می‌پردازیم. واقعیت هم چیزی غیر از این نیست که درنتیجه برخی سیاست‌های اقتصادی بهشتی از رانت برای رانت‌خواران مهیا شده است. در حال حاضر و بنا به گزارش بانک مرکزی، تورم کشور از مرز 20 درصد گذشته است که یک رقم سنگین به حساب می‌آید،اقتصاد به شدت دولتی و شبه دولتی شده است و بنا به گزارش مجلس عمده واگذاری‌ها به بخش شبه دولتی بوده است و یک طبقه نوظهوری که موسسات دولتی را با حمایت دولت در اختیار گرفته‌اند به فجایعی نظیر اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی دست زده‌اند و... ‏ ‌
رانت‌خواران تا حدی با دارایی رانتی فربه شده‌اند که بنا به گفته دادستان محترم کل کشور یکی از آقایان اختلاسگر و رانت‌جو لطف کرده و از پول اختلاس- بخوانید پول طبقات فرودست جامعه- برلیان 6 میلیارد تومانی برای همسرش خریداری کرده است. وضعیت بازار دلار و سکه در ایران که این روزها زبانزد است و نیازی به توضیح ندارد.

اگر کسی بر این بازار دستی داشته است ظرف همین چند ماهه توانسته است میزان سرمایه‌اش را چند برابر کند و چنین رانت‌خواری‌هایی هم رخ داده است.یکی از نمایندگان مجلس رانت بازار دلار را 15 هزار میلیارد تومان اعلام کرده و دیگری هزینه یکسال سیستم رانتی در کشور را بالغ بر 30 میلیارد دلار. در این میان می‌مانند قشر حقوق‌بگیر ثابت و فرودستان جامعه که صرفا نظاره‌گر رانت‌خوارانی هستند که از این وضعیت به‌شدت رانتیر بهره‌برداری کرده و جیب‌های خود را هر روز بیشتر از دیروز پر از پول می‌کنند. حال به ابتدای یاد داشت بر می‌گردیم و سوال می‌کنیم آیا ممکن است طبقه رانتیری که بخشی از رانت‌خواری‌های آنان گفته شد،علیه وضع موجود طغیان کنند؟ پاسخ روشن است. چنین طبقه رانتیری نه تنها طغیان نمی‌کنند که بیشترین تلاش را برای حفظ و تداوم وضع موجود به خرج می‌دهند. چرا که در بهشتی از رانت‌خواری افتاده‌اند و طبیعی است رانت‌خواران نه تنها طغیان نمی‌کنند که حاضر به خروج از بهشت رانتی که فعلا برای آنان برپاست، نیستند. معلوم نیست مبنای سخنان رئیس‌جمهور درباره طغیان رانت‌خواران چیست یا چه کسانی چنین اطلاعاتی را به او داده‌اند.اما آنچه مسلم است شرایط رانتی که در نتیجه سیاست‌های نادرست اقتصادی دولت بر کشور حاکم شده است،بیش از همه به نفع رانت‌خواران است و طغیان رانت‌خواران در چنین شرایطی رخ نخواهد داد.
موضوع مطلب :

وظیفه قانونی بانک مرکزی حفظ ارزش پول ملی است نه دستکاری در حباب سکه طلا! امروز مردم با تحمل تورم شدید، هزینه ندانم کاری بانک مرکزی را می پردازند

در ایام اخیر سیاستهای متعددی از سوی بانک مرکزی برای پایین نگه داشتن قیمت سکه طلا اتخاذ شده است. برخلاف بسیاری از اظهارات، این نوشته به دنبال نقد یا تایید سیاستهای اتخاذی نیست، بلکه در پی تردید افکندن در خصوص اساس ورود بانک مرکزی برای تثبیت قیمت سکه است.

1. آیا بانک مرکزی تردید دارد که تمام کسانی که در صف‌های پشت بانکها در انتظار خرید سکه‌اند فقط با انگیزه سفته‌بازی گردآمده‌اند و می‌خواهند از تفاوت چند ده هزار تومانی قیمت رسمی و بازار سود ببرند؟ چرا باید ذخایر طلای کشور در شرایط سخت بین‌المللی به قربانی سود بی‌زحمت اینان شود؟ آیا از این پس قرار است دولت در خصوص هر تقاضای سفته‌بازی اینگونه عمل کند یعنی یک قیمت رانتی اعلام نماید و صف خرید تشکیل دهد؟ اگر نه، سکه چه ویژگی خاصی دارد که دولت خود را ملزم به تثبیت قیمت آن می‌داند؟ چرا اجازه نمی‌دهیم ریسک این نوسان را همین سفته‌بازان تحمل کنند؟ چرا سود بدون ریسک برایشان فراهم می‌کنیم؟ بی‌شک اگر حبابی در بازار سکه تشکیل شود و مثلا قیمت به 800 هزار تومان هم برسد، به دلیل شکاف با قیمتهای جهانی طلا، سریعا شکسته خواهد شد و با انتشار خبر زیان‌دیدگان، تا مدتها کسی برای سفته‌بازی سکه وسوسه نخواهد شد.

2. شاید استدلال بانک مرکزی برای این حضور غیورانه و جدی در بازار سکه آن است که عدم کنترل بهای سکه نشانه‌ای از ناتوانی بانک و دولت است. این در حالی است که اگر سیاست بانک اصلاح و رسما اعلام شود، همگان خواهند دانست که قوت یا ناتوانی بانک مرکزی کشور با حفظ ارزش پول ملی اثبات می‌شود. وظیفه اصلی و میدان نبرد بانک مرکزی نه در بازار سکه که در بازار ارز و سیاستهای پولی و نقدینگی کشور است. آیا این راه که بانک مرکزی می‌رود به ترکستان ختم نمی‌شود؟

3. از دو سال پیش تاکنون قیمت سکه در بازار کشور تقریبا به 2 برابر افزایش یافته است. سطح رفاه واقعی چند نفر از خوانندگان این نوشتار به این دلیل، کاهش یافته است؟ چند تولیدکننده بخاطر این رشد قیمت، به زحمت افتاده‌اند؟ اساسا چند درصد از خانوارها و تولیدکنندگان، اثر افزایش قیمت سکه را در زندگی خود لمس کرده‌اند؟ پاسخ روشن است: قیمت سکه هیچ تاثیر محسوسی بر بخش واقعی اقتصاد ایران ندارد (البته می‌تواند در کوتاه‌مدت برخی وجوه سرمایه‌گذاری را به سوی سفته‌بازی منحرف کند). این قاعده یک و تنها یک استثناء دارد و آن مردانی هستند که به دلیل شکایت همسرشان در حال پرداخت مهریه در قالب سکه‌اند. حال اجازه بدهید که سوزنی نیز به مردم خودمان بزنیم: آیا فکر نمی‌کنید تعیین مهریه بر اساس پول رایج کشور (که بر اساس قانون می‌تواند با نرخ تورم هم تعدیل و افزایش یابد) روش عاقلانه‌تر و کم‌هزینه‌تری باشد؟ چرا باید از کالایی به این عنوان استفاده کرد که می‌تواند یک روز با تصمیم بانک مرکزی دیگر تولید نشود؟ حداقل چرا از معیار «الف گرم طلا» (مثلا 100 گرم طلا) استفاده نمی‌شود که یک قیمت جهانی مشخص دارد و در همه زمانها و مکانها نیز با قیمت روشن قابل تهیه است؟

4. در ماده 12 قانون پولی و بانکی کشور که شرح وظایف بانک مرکزی است، هیچ ذکری از لزوم حفظ قیمت یا کنترل سکه‌های طلا به چشم نمی‌خورد. چگونه است که بانک مرکزی در شرایطی که باید اهتمام خود را بر مدیریت بازار متلهب ارز و حفظ ارزش پول ملی بگذارد، به طور روزانه مشغول به یک کار فرعی است که نه دردی از خانوارها و محرومین دوا می‌کند و نه گرهی از کار تولیدکنندگان را باز؟

5. سکه نه یک کالای عمومی است مثل جاده و روشنایی که تولید آن جزء وظایف حکومت باشد، نه یک کالای ضروری در سبد مصرف مردم مثل نان و گوشت که نوسان بهای آن به فقر و محرومیت بینجامد و نه یک کالای استراتژیک مثل بنزین که تاثیر واسطه‌ای بر دیگر قیمتها و محصولات داشته باشد. پس چرا باید دولت (بانک مرکزی) این همه نگران افزایش قیمت آن باشد و هر روز از طریق بیانیه و مصاحبه جلوی گرانی آن را بگیرد؟ بلکه در یک هفته دو سیاست متفاوت اعمال کند؟ بلکه ذخایر طلای کشور را در شرایط تحریم بین المللی حراج کند تا معدودی سفته‌باز به نان برسند؟ آیا این همه وعده‌های بی‌عمل که موجب سقوط اعتبار بانک مرکزی نزد افکار عمومی شده، کافی نیست؟

الف:فرهاد دادجو ، 30 آذر 90
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 594
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078636
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 594
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078636