سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق ضمن تایید ربوده شدن 5 مهندس ایرانی در سوریه از ربایندگان خواست سریعا نسبت به آزاد سازی این افراد اقدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر سفارت جمهوری  اسلامی ایران در دمشق دقایقی پیش با صدور اطلاعیه ای ربوده شدن 5 مهندس ایرانی در کشور سوریه را تایید کرد.

متن بیانیه به این شرح است: طبق اعلام واصله تعداد 5نفر از اتباع جمهوری اسلامی ایران که از مهندسین و کارشناسان فنی پروژه نیروگاه 450 مگاواتی جندر (حمص) هستند روز سه شنبه ساعت 6 و سی دقیقه صبح در مسیر حرکت خود به سمت کارگاه فنی نیروگاه توسط افراد ناشناس ربوده می شوند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق در هماهنگی با دستگاه های ذیربط سوری به سرعت وارد عمل شده است و در جهت اطلاع یابی از وضعیت نامبردگان تلاش می کند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر فعالیت های عمرانی و خدماتی این مهندسان و کارشناسان فنی در امور سازندگی و خدمت رسانی که مردم عزیز سوریه از آن بهره مند می شوند خواستار آزادی هرچه سریعتر آنان است و از دولت جمهوری عربی سوریه در خواست می کند نسبت به شناسایی ربایندگان و آزادی سریع مهندسین فنی ایرانی اقدام جدی و عاجل به عمل آورد.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 90 آذر 30 :: 4:36 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

اگر 50 فوتبالیست یا بازیگر سینما اعلام کنند که از این پس کالای خارجی که جایگزین ایرانی دارد، نمی‌خرند، حتی اگر 10 درصد طرفدارانشان رفتار خود را تغییر دهند، چند هزار جوان مشغول به کار می‌شوند؟ چند هزار خانواده از اعتیاد و فحشاء نجات می‌یابند؟

تفاخر و تظاهر به مصرف کالاهای خارجی از آفتهایی است که در قرن اخیر دامن جامعه ایرانی را گرفته است و در کنار تاثیرات مذموم اخلاقی و فرهنگی، پیامد منفی آشکاری در اقتصاد، اشتغال و رشد صنایع داخلی دارد. روشن است که غرض از این انتقاد، قطع روابط تجاری با جهان و منحصر شدن به محصولات ایرانی نیست (زیرا این انحصار نیز مستعد سوءاستفاده برخی تولیدکنندگان داخلی و زیان توده مردم است) اما نگاهی به تجربیات توسعه نشان می‌دهد بیشتر اقتصادهای قدرتمند امروز، در دوره‌ای برای تقویت رقابت‌پذیری شرکتهای ملی، مردم را به مصرف کالاهای داخلی تشویق می‌نمودند و از ابزارهای محدودکننده برای کالاهای خارجی استفاده می‌کردند: از انگلستان و آلمان قرن نوزدهم گرفته تا ژاپن قرن بیستم. به همین دلیل هم نظریات اقتصادی «حمایت‌گرایی از تولید داخل» و هم تئوری‌های جامعه‌شناسی «مصرف تظاهری» در غرب ریشه‌ای 130 ساله دارد (مانند کتاب نظریه طبقه مرفه اثر تورستین وبلن).

در این میان بیش از آنکه نقش قوانین محدودکننده واردات مهم باشد (که قطعا حائز اهمیت است)، نقش نهادهای الگوساز مانند رسانه و گروه‌های مرجع کارساز است. امروزه گروه‌های مرجع طیف وسیعی را شامل می‌شود از عالمان دینی و اساتید دانشگاه و دولتمردان گرفته تا بازیگران و ورزشکاران و خوانندگان. به عنوان مثال اگر 50 فوتبالیست یا بازیگر مطرح سینما اعلام کنند که از این پس کالای خارجی که جایگزین ایرانی دارد، نمی‌خرند، تصور می‌کنید چه فضایی ایجاد خواهد شد؟ حتی اگر 10 درصد طرفدارانشان رفتار خود را تغییر دهند، چند کارخانه و کارگاه از رکود خارج می‌شوند؟ چند هزار جوان مشغول به کار می‌شوند؟ چند هزار خانواده از اعتیاد و فحشاء نجات می‌یابند؟ اینها خدماتی است که گروه‌های فوق می‌توانند به مردم خود بدهند اما بیشتر دریغ می‌کنند.

شکستن تفاخر به کالای خارجی نکته‌ای است که رهبر انقلاب نیز بارها بدان تذکر داده‌اند اما متاسفانه آمار واردات مصرفی در سالهای اخیر (همگام با کل واردات) روندی صعودی داشته است که با احتساب واردات قاچاق، بسیار بیشتر خواهد بود.

به عنوان نمونه رهبر انقلاب در هفتم اردیبهشت 1390 فرمودند: «یکى از آفات موجود اجتماعى ما که ریشه‌ى آن، میراث دوران طاغوت و دوران ظلمانىِ گذشته است، همین است که افراد، دلبسته‌ى به تولیدات بیگانه باشند... یک عده‌اى خوششان مى‌آید که بگویند فلان نشان خارجى روى لباسشان هست یا روى وسیله‌ى خوراکى‌شان هست؛ این یک بیمارى است؛ این بیمارى را باید علاج کرد. این کار، توجه نکردن به این است که ما پولى را که در این کشور به دست مى‌آوریم، میریزیم توى جیب یک کارگر خارجى، به زیان یک کارگر داخلى. این معنایش این است که ما به نیاز داخل، به کارگر داخل که دارد زحمت می‌کشد و جنس تولید می‌کند، بى‌اعتنائى میکنیم، میرویم سراغ کارگر خارجى. این خیلى عادت بدى است ...این طرف قضیه هم این است که کالاى ساخت داخل بایستى قانع‌کننده باشد؛ بایستى دوامش، استحکامش، مرغوبیتش جورى باشد که مشترى را قانع کند؛ این هر دو در کنار هم، یک کار لازم و واجبى است.»

سند زیر یکی از شواهد هوشیاری و غیرت اقتصادی عالمان دینی کشور در زمانی است که علماء بزرگترین گروه مرجع و فرهنگ‌سازان اصلی جامعه به شمار می‌رفتند. نامه زیر را حدود 110 سال پیش (12 جمادی‌الاول 1324 قمری) 13 تن از علماء اصفهان امضاء و منتشر کردند، یعنی زمانی که تازه طلیعه این بیماری در کشور رخ نموده بود. جالب آنکه شیوه 13 عالم مذکور مواجهه‌ای کاملا فرهنگ‌سازانه بوده و با روش افتاء (مانند فتوای تحریم تنباکو) تفاوت دارد. به بیان دیگر اینان استفاده از محصول خارجی را حرام ندانستند اما به همگان اعلام کردند که خود از آن اجتناب می‌کنند. متن نامه:

«بعد از تسبیح و تحمید، این خدام شریعت مطهره با همراهی جناب رکن‌الملک متهد و ملتزم شرعی شده‌ایم که مهما امکن بعد ذلک تخلف ننماییم. فعلا پنج فقره است:

1. قبالجات و احکام شرعیه باید روی کاغذ ایرانی بدون آهار نوشته شود اگر بر کاغذهای دیگر نویسند، مهر ننموده و اعتراف نمی‌نویسیم. حرام نیست کاغذ غیرایرانی و کسی را مانع نمی‌شویم، ماها با این روش متعهدیم.

2. کفن اموات اگر غیر از کرباس و پارچه اردستانی یا پارچه دیگر ایرانی باشد متعهد شده‌‌ایم بر آن میت، ماها نماز نخوانیم. دیگری را برای اقامه صلوت بر آن میت بخواهند، ماها را معاف دارند.

3. ملبوس مردانه جدید که از این تاریخ به بعد دوخته و پوشیده می‌شود قراردادیم مهما امکن هرچه بدلی آن در ایران یافت می‌شود، لباس خودمان را از آن منسوج نماییم و منسوج غیرایرانی را نپوشیم. احتیاط نمی‌کنیم و حرام نمی‌دانیم لباسهای غیرایرانی را، اما ما ملتزم شده‌ایم حتی المقدور بعد از این تاریخ، ملبوس خود را از نسج ایرانی بنماییم، تابعین ماها نیز کذلک. متخلف توقع احترام از ماها نداشته باشد.

4. میهمانی‌ها بعد ذلک و لو اعیانی باشد، چه عامه و چه خاصه باید مختصر باشد، یک پلو و یک چلو و یک خورش و یک افشره. اگر زائد بر این کسی تکلف دهد ما را به محضر خود وعده نگیرد، خودمان نیز به همین روش میهمانی می‌نمائیم، هرچه کمتر و مختصرتر از این تکلف کردند موجب مزید امتنان ماها خواهد بود.

5. وافوری و اهل وافور را احترام نمی‌کنیم و به منزل او نمی‌رویم زیرا که [از] آیات باهره قرآن و حدیث لاضرر، ضرر مالی و جانی و عمری و نسلی و دینی و عرضی و شغلی آن محسوس و مسری است و خانواده‌‌ها و ممالک را به باد داده. بعد از این هر که را فهمیدیم وافوری است به نظر توهین و خفت می‌نگریم.

علمائی که این نامه را امضاء کرده‌اند: حاجی آقا نورالله، حسین بن جعفر فشارکی، آقا نجفی، شیخ مرتضی اژه، میرزا محمدتقی مدرس، سید محمدباقر بروجردی، میرزا علی محمد، میرزا محمد مهدی جویباره، سید ابوالقاسم دهکردی، سید ابوالقاسم زنجانی، محمد جواد قزوینی، سید محمدرضا شهیر به آقا میرزای مسجدشاهی و حاجی آقا حسن بیدآبادی.

(منبع: موسی نجفی در کتاب حکم نافذ آقانجفی: عرفان، مرجعیت و سیاست، ص 84)
موضوع مطلب :

بخشى از دعاى شماره 6 از صحیفه سجادیه :
یک مسلمان باید برنامه روزانه اش چنین باشد:
1- به کار بستن کار خیر.
2- دورى از شر و گناه .
3- شکر نعمتها
4- پیروى از سنت هاى الهى .
5- پرهیز از بدعتها.
6- امر به معروف .
7- نهى از منکر.
8- طرفدارى از مکتب اسلام .
9- نکوهش باطل و مبارزه با آن .
10- یارى حق و گرامى داشتن آن .
11- ارشاد و راهنمایى گمراه .
12- معاونت ناتوان (یارى رساندن به ناتوان ).
13- فریادرسى مظلوم .
14- نهایت استفاده از وقت .
موضوع مطلب :

در ساعاتی که مسوولان اقتصادی در مراسمی مشغول تجلیل از عملکرد خود بودند، ارزش پول ملی به شدت سقوط کرد. این سرعت کاهش ارزش ریال از سال 1374 سابقه نداشته است

روز سه‌شنبه 28 آذر90 در ساعاتی که مسوولان اقتصادی کشور مشغول برگزاری مراسم سالگرد اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها و تجلیل از عملکرد خود بودند، ارزش پول ملی به شکل بی‌سابقه‌ای سقوط کرد.

به گزارش الف از صرافی‌های مرکز تهران، حوالی ظهر امروز دلار نقد نرخ 1500 تومان را نیز پشت سر گذاشت و 1510 تومان عرضه شد.

افزایش شدید نرخ دلار از ابتدای این هفته شروع شده است و این سرعت کاهش ارزش پول ملی از بحران

در این مراسم آقای احمدی نژاد ضمن بیان اینکه با افزایش نرخ ارز موافق نیست، منتقدان اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفت و طبق معمول از فعالیتهایی برای ضربه زدن به دولت خبر داد.

ارزی سال 74 تاکنون بی‌سابقه است.

وزیر اقتصاد در مراسم اولین سالگرد اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از عملکرد خود تقدیر و اعلام کرد هدفمند کردن یارانه‌ها تورم ناچیزی داشته و عملکرد دولت مورد تحسین صندوق بین المللی پول نیز قرار گرفته است.

در این مراسم آقای احمدی نژاد ضمن بیان اینکه با افزایش نرخ ارز موافق نیست، منتقدان اقتصادی دولت را به باد انتقاد گرفت و طبق معمول از فعالیتهایی برای ضربه زدن به دولت خبر داد.

وزیر اقتصاد نیز ادعا کرد منتقدان اقتصادی دولت قصد داشته‌اند او و دولت را زمین بزنند حسینی همچنین مدعی شد قدرت خرید مردم در استانهای کم درآمد بهبود یافته است.

اوایل پاییز امسال نرخ دلار حدود 1200 تا 1250 تومان بود اما سیاست کاهش دستوری نرخ سود بانکی در سالهای اخیر در کنار برخی گفتارهای حساب نشده و هیجانی رئیس کل بانک مرکزی باعث شد به تدریج نقدینگی سرگردان از حسابهای بانکی بسوی بازارهای ارز و طلا سرازیر شوند.

با توجه به کسر بودجه شدید دولت در ماه‌های پایانی امسال و نیز ذخیره بالای طلا و ارز بانک مرکزی می‌توان حدس زد دولت عمداً سیاست کاهش ارزش پول ملی را در پیش گرفته تا بتواند نقدینگی بیشتری از جامعه جمع آوری کند و نیازی به ارایه لایحه کسر بودجه نداشته باشد.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 90 آذر 30 :: 4:30 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

بعید است حمله‌ای علیه ایران رخ دهد چون پیامدهای این حمله نه تنها گریبانگیر آمریکا و اسرائیل را می گیرد بلکه اوضاع جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

خبرگزاری شینهوا در تحلیلی 8 تحول مهم سال میلادی پیش رو را پیش بینی کرده و جنگ میان ایران و آمریکا در این سال را بعید ارزیابی کرده است.

به گزارش فرزانگان امیدوار و به نقل از الف، 8 تحول مهم جهان در سال آینده میلادی ار نظر خبرگزاری رسمی چین به این شرح است:


1. اوضاع امنیتی در عراق

عراق سال 2012 را در حالی آغاز خواهد کرد که این کشور در سال جدید میلادی تلاش می کند اجازه ندهد با خروج تمامی نیروهای آمریکایی اوضاع امنیتی‌اش پرتنش شود. امکان تشدید تنش‌ها در عراق وجود دارد این در حالی است که دولت و نیروهای امنیتی عراق با چالش‌های جدی برای تامین امنیت در نقاط مختلف این کشور مواجه هستند. برخی این احتمال را مطرح کرده‌اند که اوضاع امنیتی عراق در سال 2012 ممکن است از کنترل دولت این کشور خارج شود و برخی دیگر خروج امریکایی‌ها از عراق را نقطه عطفی جدید در این کشور می‌دانند.

2. تنش‌ها در افغانستان کاهش می‌یابد؟

با توجه به اینکه نیروهای ائتلاف در افغانستان در سال 2012 نیز روند خروج از این کشور و واگذاری مسئولتهای امنیتی به نیروهای افغان را ادامه می دهند، بزرگترین چالش افغانستان در سال 2012 ادامه پاکسازی مناطق مختلف از شبه‌نظامیان، آموزش مناسب نیروهای امنیتی و مقابله با فساد مالی فراگیر در دولت این کشور خواهد بود. افغانستان که با سالها جنگ و اشغال توسط نیروهای خارجی مواجه بوده است، با یک روند توسعه اجتماعی و اقتصادی کند در سال 2012 مواجه خواهد بود. این در حال است که احتمال افزایش حملات و تنش‌های فرقه‌ای نیز در این کشور وجود دارد.

3. اوضاع سوریه چگونه خواهد بود؟

در حالیکه رسانه‌های غربی تلاش می کنند اوضاع سوریه را متشنج جلوه دهند، دولت بشار اسد تمامی تلاش خود را برای تسریع روند اصلاحات مورد نظر مخالفان به کار بسته است. با این حال به نظر می رسد که دولت بشار اسد در سال 2012 با چالش‌هایی از سوی مخالفانش مواجه است. باید دید که تحریم‌ها علیه سوریه چه تاثیراتی بر این کشور خواهد داشت. گمانه زنی‌ها در مورد افزایش دخالتهای خارجی در امور سوریه در سال 2012 نیز ادامه دارد.

4. آیا تنش ها میان ایران و غرب افزایش می یابد؟

برخی از کشورهای غربی مدعی‌اند که برنامه هسته‌ای ایران نظامی است اما تاکنون نتوانسته‌اند مدرکی ارائه کنند. در هر حال آمریکا و اسرائیل تلاش می‌کنند فشارها علیه ایران را افزایش دهند اما برخی می گویند این فشارها ممکن است منجر به آغاز جنگ شود. با این حال بعید است حمله‌ای علیه ایران رخ دهد چون پیامدهای این حمله می‌تواند نه تنها گریبانگیر آمریکا و اسرائیل را بگیرد بلکه خارومیانه و اوضاع جهان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

5. احتمال افزایش تنش‌ها میان روسیه و آمریکا وجود دارد

با اعلام رسمی ولادیمیر پوتین برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری روسیه کارشناسان معتقدند که احتمالا تنش‌ها میان روسیه و امریکا بار دیگر افزایش می یابد. با توجه به اینکه قرار است در سال 2012 در آمریکا و روسیه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود، نتیجه این انتخابات در روابط آینده واشنگتن- مسکو تاثیر چشمگیری خواهد داشت. با توجه به اینکه شانس پیروزی پوتین در این انتخابات زیاد است، باید شاهد سخنوری‌های تند ضد آمریکایی پوتین در آینده باشیم. سامانه دفاع موشکی آمریکا در اروپا نیز تنش‌ها میان دو کشور را در سال 2012 تشدید می کند مگر اینکه آمریکا این طرح را لغو کند.

6. آیا اوباما بار دیگر رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟

قرار است در سال 2012 انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار شود. آیا کاندیداهای جمهوری خواهان می توانند اوباما را شکست دهند؟ عوامل زیادی در نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال آتی آمریکا دخالت خواهد داشت. از جمله این عوامل شرایط اقتصادی آمریکاست که به نظر می آید بیشترین تاثیر را بر این انتخابات خواهد داشت. جمهوری خواهان تلاش می کنند سیاستهای اوباما را به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی و نرخ بیکاری بالا در این کشور زیر سوال ببرند و بدین ترتیب رای بیشتری بدست آورند.

7. روند بهبودی شرایط اقتصادی جهان تا چه میزان مسیر سختی خواهد بود؟

افزایش شک و تردیدها در مورد روند بهبودی شرایط اقتصادی جهان، شک و تردید و نگرانی‌ها را در مورد اوضاع اقتصادی جهان در سال 2012 افزایش می دهد. سازمان ملل در گزارش اخیرا اعلام کرد که رشد اقتصاد جهان در سال 2012 به 2.6 درصد کاهش می یابد این در حالی است که پیشتر پیش‌بینی رشد اقتصادی 6/3 درصدی برای رشد اقتصاد جهان مطرح شده بود. عوامل مهمی که بر اقتصاد جهان در سال 2012 تاثیر می گذارند که عبارتند از روند رکود در برخی از اقتصادهای جهان، ادامه روند بحران بدهی برخی کشورها، متزلزل بودن بازارهای مالی جهان، فشارهای فزاینده ناشی از تورم در اقتصادهای نوظهور و افزایش سیاست حمایت از صنایع داخلی در اشکال مختلف اشاره کرد. چالش‌های جهانی از جمله مناقشات سیاسی، موضوع امنیت تامین مواد غذایی، تغییرات جوی و بلایای طبیعی مهم نیز بر اقتصاد جهان تاثیر می گذارند.

8. آیا بحران بدهی در منطقه یورو مهار خواهد شد؟

بحران بدهی در اروپا چشم‌انداز روشن برای روند بهبودی شرایط اقتصاد جهان را تحت الشعاع خود قرار داده است. کشورهای منطقه یورو باید 1.1 تریلیون یورو بدهی‌های خود را در سال 2012 پرداخت کنند. در نشست اوایل دسامبر رهبران اتحادیه اروپا توافق کردند تا به کشورهایی که با فشارهای فزاینده ناشی از بحران بدهی مواجه هستند، کمک کنند. اما انگلیس این توافق‌نامه را نپذیرفت. با این حال تردید و نگرانی در مورد چشم‌انداز اقتصاد اروپا به طور چشمگیری افزایش یافته است.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3309
  • بازدید دیروز: 2596
  • کل بازدیدها: 9740878
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 3309
  • بازدید دیروز: 2596
  • کل بازدیدها: 9740878