سفارش تبلیغ
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

رئیس سازمان تحقیقات و خودکفایی نزسا تشریح کرد:
جزئیات پروژه استراتژیک "عاصفه"، سلاح هوشمند "صاعقه"، دوش‌پرتاب "آرش" و سلاح "سیاوش"
رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نزسا جزئیات جدیدترین دستاوردهای دفاعی نیروی زمینی سپاه را تشریح کرد.
به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق، امامیان رئیس سازمان تحقیقات و خودکفایی نیروی زمینی سپاه در گفتگو با رادیو سراسری ایران به سرمنشأ و راهبرد فعالیت‌های جهادگونه اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری در راستای علم و تحقیق همواره تأکیداتی داشته‌اند که باید به عنوان راهبرد و رویکرد اصلی سازمان‌ها علی‌الخصوص جهاد خودکفایی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه ما این فرمایشات را به عنوان اصل قرار می‌دهیم، افزود: رهبری در این خصوص فرموده‌اند «علم و تحقیق کلید قطعی پیشرفت کشور است.» به واقع پیشرفت کشور نیازمند حرکت علمی بسیار قوی است. ما نباید از عنصر تحقیق و پژوهش در فعالیت‌ها و سیاست‌گذاری‌ها غافل شویم و تحقیق باید به عنوان اصل در دستور کار قرار گیرد.
امامیان با بیان اینکه اتفاقات خوبی در این سال‌ها پیرامون عرصه تحقیقی و پژوهشی کشور رخ داده است، بیان کرد: وقتی به سخنان اخیر مقام معظم رهبری نگاه می‌کنیم این طور استنباط می‌شود که ما باید در حوزه‌های تحقیق و پژوهش اعم از نظامی و غیرنظامی فعالیت دوچندانی انجام دهیم تا بتوانیم پیشرفت کشور را در هر دو وجه به مرحله‌ای از رشد و ارتقا برسانیم.
وی همچنین ارتقای بنیه دفاعی کشور را سرچشمه عمده تحقیقات مبتکران و محققان کشورمان دانست و تصریح کرد: باید در حوزه نظامی به جهت ارتقای بنیه دفاعی کشور گام‌های اساسی برداریم که پیش نیاز آن علم و تحقیق است. خوشبختانه سازمان تحقیقات و خودکفایی نیروی زمینی سپاه از حضور جوانانی بهره می‌برد که در زمینه علوم مهندسی تخصص‌های لازم را دارند و می‌توانند با توجه به شرایط کنونی کشور، پروژه‌های تحقیقاتی نظامی را به پایان برسانند.
رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه به حوزه‌های فعالیت‌های تحقیقاتی این سازمان اشاره کرد و افزود: در سازمان تحقیقات و خودکفایی نزسا پروژه‌هایی در زمینه الکترونیک، مخابرات، مکانیک، مواد، عمران و یا به تعبیر نظامی پروژه‌هایی با محورهای تسلیحاتی و تجهیزاتی اعم از طراحی و ساخت خودروهای نظامی، سلاح‌های متنوع با کالیبرها و قابلیت‌های متفاوت، سرجنگی‌ها با مقدار مواد منفجره متفاوت، سیستم‌های مخابراتی و ارسال تصویر، نرم‌افزارهای مورد نیاز نیروی زمینی سپاه و همچنین طراحی شبیه‌سازهای مورد نیاز نیرو انجام می‌گیرد.
امامیان سازمان تحقیقات و خودکفایی را سازمانی توسعه‌یافته و مطلوب دانست و تأکید کرد: سازمان تحقیقات را نه‌تنها به چند گروه یا افراد خاصی محدود نکردیم، بلکه از همه اساتید دانشگاه‌ها خاصه دانشگاه جامع امام حسین(ع) استفاده کردیم. همچنین از مجموعه دفاعی به جهت تولید سامانه‌ها نیز بهره‌برداری می‌کنیم. پروژه‌هایی که چندی پیش فرمانده کل سپاه از آن‌ها بازدید داشت حاصل تلاش و تحقیق یکایک فرزندان سپاهی این کشور بود که توانستند با خلاقیت و اندوخته‌های علمی خود بخشی از نیازمندی‌های ضروری نیروی زمینی سپاه را تأمین کنند.
وی در ادامه به تشریح برخی پروژه‌های سامان یافته نیروی زمینی سپاه پرداخت و گفت: در مناطق شمال غرب به جهت نوع اقلیم و آب و هوا، برای انجام عملیات و رزمایش‌ها در تردد مشکلاتی داریم، به همین خاطر خودروی برف‌روبی را به بهره‌برداری رساندیم که بتواند ارتفاعات صعب‌العبور را به راحتی بپیماید. البته ناگفته نماند که به واسطه این خودرو می‌توانیم مأموریت‌های نیرو را در شمال غرب به راحتی و با کیفیت بیشتری انجام دهیم و در پشتیبانی نظامی و انتقال نیروها به پایگاه‌های مربوطه‌شان موفق باشیم. در این خودروها عمدتاً از موتوری کاملاً ایرانی استفاده شده که قدرت موتور آن 240 اسب بخار است. این موتور می‌تواند شیب‌های متفاوتی را که در مناطق احصاء شده را طی کند.
امامیان به یکی دیگر از پروژه‌هایی که اهداف متحرک نیروی زمینی سپاه را محقق می‌کند، اشاره کرد و افزود: بهینه‌سازی توپ 23 میلی‌متری را انجام دادیم. لازم به ذکر است که با استفاده از این توپ جستجو و قفل همزمان به راحتی انجام می‌شود و نهایتاً هدف به صورت دقیق مورد اصابت قرار می‌گیرد.
وی در خصوص پروژه ارسال تصویر نیز گفت: پروژه ارسال تصویر یک فعالیت تاکتیکی است که بر روی بُرد بلند طراحی شده و قابلیت آن را دارد که در عمق خاک اهداف نظامی ما را چه در شب و چه در روز، محقق کند. ارسال تصویر یکی از پروژه‌های ارزشمند ماست چون تحقیقات زیادی بر روی آن انجام شده و به واسطه قرار گذاشتن سیستمی با دوربین‌های ترمال و مرئی، کار خودش را بسیار تخصصی انجام می‌دهد.
رئیس سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی زمینی سپاه، «عاصفه» را پروژه استراتژیک نیروی زمینی سپاه برشمرد و گفت: عاصفه به منظور مقابله با موشک‌های کروز با استفاده از یک سیستم گاتلینگ چرخشی توپ با کالیبر 23 میلی‌متر و نواخت تیرهای متفاوت و سرعت بالا توانستیم در سازمان تحقیقات و خودکفایی نیرو به بهره برداری برسانیم که به جهت انجام بسیاری از مأموریت‌های سخت به پروژه استراتژیک نیرو معروف است.
امامیان در بخش دیگری به سلاح هوشمند صاعقه اشاره کرد و اظهار داشت: با استفاده از سلاح هوشمند صاعقه که دوربین‌های ترمال و مرئی و یک سیستم فاصله یاب بر روی آن قرار دادند، اهداف متحرک به دقت مورد اصابت قرار می‌گیرد. همچنین با وجود کالیبر 7/12، قابلیت این را دارد که بتوانیم کالیبرهای بالاتر را روی سیستم آن کوپله کنیم.
امامیان در پایان طراحی و ساخت دو سلاح سیاوش و آرش را کاملاً بومی دانست و خاطرنشان کرد: سلاح سیاوش با کالیبر 62/7، سبک و کاملاً ایرانی است که تولید آن در داخل انجام شده و در جریان بازدید به نمایش گذاشته شد. همچنین «پروژه آرش» که یک دوش پرتاب کاملاً ایرانی ضدبالگرد هست با کالیبر 20 میلی متر و برد دقیق تا 1800 متر، اهداف متحرک و ثابت را در این بُرد مورد اصابت قرار می‌دهد.
موضوع مطلب :

عکاسی فشن در قلب بازارهای تهران!
الیزابت تیریوت، ناشر این مجله صریحا هدف این پرونده را نشان دادن تضادهای «فرهنگ روزمره و فرهنگ رسمی» در ایران بیان می‌کند و در این رابطه می‌گوید:«این بخش ویژه، شامل کارهای گروه طراحی زریر است که توسط عکاس شجاع و به شکلی باورنکردنی بااستعداد، “افرا پورداد” عکاسی شده و به دنیا، نمایی از پشت پرده‌ای آهنین را ارایه می‌دهد و در عین حال به شما این اجازه را می‌دهد تا تضاد‌ها و فرهنگ روزمره ایران را ببینید. ما افتخار می‌کنیم که اولین مجله‌ای هستیم که دست به چنین کاری زده است.»
پررنگ کردن هنر و فرهنگ زیرزمینی در ایران که بیشتر هم محدود به مناطق بالای شهر تهران می‌شود و قالب کردن آن به عنوان فرهنگ اصلی مردم ایران که «زیر پوست شهر» جریان دارد، یکی از خط‏های اصلی رسانه‌های غربی و موازی با آن رسانه‌های شبه‌روشنفکران وطنی در حوزه فرهنگ و هنر است.
به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجانیوز، در همین زمینه اخیرا مجله جهانی مُد FSHN که مقر اصلی آن در سان‌فرانسیسکوی آمریکا است، برای رسمیت دادن به «مدلینگ و فشن» در ایران برای اولین بار بخش ویژه خود را به عکس‌ مُدل‌هایی از داخل ایران اختصاص داده است.

 
الیزابت تیریوت، ناشر این مجله صریحا هدف این پرونده را نشان دادن تضادهای «فرهنگ روزمره و فرهنگ رسمی» در ایران بیان می‌کند و در این رابطه می‌گوید:«این بخش ویژه، شامل کارهای گروه طراحی زریر است که توسط عکاس شجاع و به شکلی باورنکردنی بااستعداد، "افرا پورداد” عکاسی شده و به دنیا، نمایی از پشت پرده‌ای آهنین را ارایه می‌دهد و در عین حال به شما این اجازه را می‌دهد تا تضاد‌ها و فرهنگ روزمره ایران را ببینید. ما افتخار می‌کنیم که اولین مجله‌ای هستیم که دست به چنین کاری زده است.»
 
 
این بخش ویژه که «تغییر چهره تهران»(Tehran Face-Off) نامگذاری شده است، در بازار تجریش تهران، و خانه‌ی مشهور منوچهری در کاشان عکس‌برداری شده و در تهیه‌ی آن، تیمی ده نفره شامل عکاس، مدل، طراح، آرایش‌گرها، دستیاران، و کسانی که مراقب اوضاع بودند، نقش داشتند.
سایت مجله مد نیز با انتشار این عکس‌ها به این نکته اشاره کرده است که «هدف این مجموعه عکس این است تا تضادهای موجود درون جامعه امروز ایران را نشان دهد. این‌که چگونه نسلی که دهه‌ی بیست خود را سپری می‌کند، در حال عقب زدن مرزهای سنت چند صد ساله است.»
 
 
به هر حال آلبوم عکس «تغییر چهره تهران» نمونه‌ایست از تلاش‌های رسانه‌های غرب و جریان داخلی آن‌ها برای پررنگ نشان دادن فرهنگ جاری مردم ایران و فرهنگ رسمی ترویج‌شده توسط حکومت، البومی که در آن دختری که از پشتوانه وجود تیمی 10 نفره از گریمور و نورپرداز و عکاس و ... بهره می‌برد می‌خواهد تا در بازی رنگ‌ها و لعاب‌ها خود را نمونه‌ای از فرهنگ غالب ایران و ایرانیان نشان دهد.
اما فارغ از تلاش‌های غرب و شبه‌روشنفکران وطنی سوال اساسی که در این بین مطرح می‌شود این است که عموما انجام هر گونه پروژه عکاسی و یا فیلمبرداری حتی برای واحدهای خبری نیازمند صدور مجوز لازم مبادی مربوطه است. آیا طبق همین قاعده این گروه نیز مجوز عکس‌برداری فشن در دل بازار تجریش را داشته است؟ و اگر نداشته است بر چه مبنایی اکثر گروه‌هایی مستندساز و عکس‌بردار داخلی برای هرگونه تصویربرداری و عکس‌برداری در سطح شهر به مشکل برمی‌خورند و نیاز به مجوز دارند اما گروه‌های خارجی و حتی گروه‌های زیرزمینی داخلی به راحتی اقدام به هرگونه تصویربرداری و عکس‌برداری در سطح شهر می‌کنند؟(رجانیوز از مخاطبان خود بابت انتشار این تصاویر عذرخواهی می‏کند)
 
 
 
 موضوع مطلب :

به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار ،در حوادث پس از انتخابات سال 88 که از سوی مقام معظم رهبری «فتنه» تعبیر شد، عوامل زیادی از جمله نامزدهای شکست‌خورده انتخابات ریاست‌جمهوری، منابع فکری آنان، عوامل خارج کشور، گروهک‌های معاند و منافق و... نقش‌آفرینی کردند.
پس از جلب بخشی از عوامل موثر در این حلقه، جلسه دادگاه متهمین فتنه سال 88 برگزار شد و مدعی‌العموم کیفرخواست علیه متهمین را قرائت کرد. خبرگزاری تسنیم به بازخوانی متن کامل کیفرخواست مدعی العموم علیه متهمین پرداخته است.
وَ إِذَا أَذَقْنَا النَّاسَ رَحْمَه مِّن بَعْدِ ضَرَّاءَ مَسَّتْهُمْ إِذَا لَهُمْ مَّکْرٌ فِی آیاتِنَا قُلِ اللّهُ أَسْرَعُ مَکْرًا إِنَّ رُسُلَنَا یَکْتُبُونَ مَا تَمْکُرُونَ
هرگاه بر آدمی بعد از آنکه او را رنج و زیانی ‌رسید، ‌ما ‌رحمت می‌فرستیم، در این صورت برای محو آیات و رسولان حق مکر و سیاست به کار برند. بگو مکر و سیاست الهی کامل‌تر و سریع‌تر است که رسولان ما مکرهای شما را خواهند نوشت. «سوره یونس آیه21»
ریاست محترم دادگاه انقلاب اسلامی تهران
سلام علیکم
هم‏چنان که استحضار دارید، رهبر حکیم و فرزانه انقلاب با درایت امام‏گونه خود فرمودند ملت آگاه ایران اسلامی با حضور کم‏‌نظیر خود در پای صندوق‌های رأی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری حماسه‌ای خیره‏‌کننده و بی‏‌همتا آفریدند که در آن رشد سیاسی و چهره مصمّم انقلابی و توان و ظرفیت مدنی ملت ایران در نمایی زیبا و پرشکوه در برابر چشم جهانیان به نمایش درآمد. هر انسان منصفی به‏ راحتی می‌‏تواند دستاوردهای بزرگ این حماسه سترگ را در عرصه‏‌های گوناگون سیاسی، فرهنگی، اجتماعی واقتصادی درسطح داخلی و بین‌المللی مشاهده نماید.
اوّلاً؛ ‎این انتخابات به نمایش غرور انگیز مردم‏‌سالاری حقیقی تبدیل شد و برای جهانیان این پیام را دربرداشت که جمهوری اسلامی ایران یکی از امن‏‌ترین و باثبات‏‌ترین کشورهای جهان برای سرمایه‏‌گذاری و پیشبرد طرح‏های اقتصادی است.
ثانیاً؛ در عرصه روابط بین‌الملل این پشتوانه عظیم ملی قدرت چانه‏‌زنی و استیفای حقوق حقّه مردم ولایت‏مدار ایران اسلامی ‏را در سطح عالی افزایش داده موفّقیت کشورمان را در منطقه و جهان ارتقا بخشید به‏‌گونه‏‌ای که زبان مدعیان دروغین آزادی، دموکراسی و حقوق بشر را کوتاه نمود. بنابراین دولت‏مردان و متولیان دیپلماسی ایران در جهان می‌‏توانند بعد از این در معادلات منطقه‏‌ای و جهانی و تعاملات فی‏مابین با کشورهای جهان با قاطعیتی افزون و مبتنی برحکمت، عزت و مصلحت بهتر از هرزمان ایفای نقش نمایند.
ثالثاً؛ تأثیر عمیق این حضور آگاهانه در نوع نگاه مردم جهان به‏‌ویژه نخبگان به فرهنگ غنی مردم ایران و شعور سیاسی آن‌ها که برخاسته از باورهای اسلامی و انقلابی است، بیش ‌از پیش افکار عمومی ملت‏‌ها را متوجه کارآمدی الگوی مردم‏‌‌سالاری دینی نمود.
رابعاً؛ از آن‏جایی که پشتوانه مردمی از مهم‏‌ترین مؤلفه‏‌های امنیت ملی نظام مقدس جمهوری اسلامی به حساب می‌آید، بی‏‌شک مشارکت 85 درصدی مردم نقش بی‏‌بدیلی در تثبیت پایه‏‌های امنیت ملی داشته دولت برآمده از این اکثرّیت پرشور و شعور در عرصه داخلی، منطقه‏‌ای و جهانی، مقتدر‌تر از گذشته ظاهر شده و این اقتدار به‏‌ مثابه سرمایه عظیم ملی در حل مشکلات داخلی و خارجی و ارتقا و پیشرفت روزافزون کشور اسلامی عزیزمان تجلی خواهد یافت.
دشمن سرخورده و مأیوس فوراً دست به کار شد و با بسیج عوامل تبلیغی، سیاسی و میدانی خود زنجیره‌ای از اغتشاشات و آشوب‏ها را در تهران به وجود آورد که بر اثر آن هم‏وطنان عزیز خسارات جانی، مالی و روانی عدیده‏‌ای را متحمّل شدند.
طبق مستندات به دست آمده و اعترافات مستدل متهمین، وقوع این حوادث کاملاً از پیش طراحی شده و طبق جدول زمان‏بندی و مراحل کودتای مخملی پیش رفته است، به‏‌گونه‏ای که بیش از 100 مورد از 198 مورد دستورالعمل‏‌های «جین شارپ» برای کودتای مخملی اجرا گردیده است.
ریاست محترم دادگاه!
کودتای مخملی نوعی از انواع براندازی است که با کودتای نظامی در هدف مشترک امّا در شیوه و ابزار کاملاً متفاوت است.
در همین رابطه آقای رابرت هِلْوی افسر بازنشسته سازمان سیا و شاگرد دکتر «جین شارپ» در کتاب خود با عنوان «مبارزه عاری از خشونت، تأملی در بنیاد‌ها» می‌‏نویسد: «مبارزه عاری از خشونت (یعنی‌‌ همان کودتای مخملی) تفاوت خاصی با درگیری نظامی ندارد جز در این مورد که اسلحه به‏ کار رفته در آن متفاوت و منحصر به این روش است. یکی دیگر از تفاوت‏های کودتای مخملی با کودتای نظامی در فرایند شکل‏‌گیری از آغاز تا پایان و مدّت طولانی آن است که گاهی ممکن است 10 سال یا بیشتر به طول انجامد. مهم‏‌ترین نکته‏‌ای که در مورد کودتای مخملی باید به آن توجّه داشت این است که نظریه‏‌پردازان اجیر‏شده توسط سرویس‌های جاسوسی و اطلاعاتی غرب طبق سفارش کارفرمایان خود این شیوه را برای خروج جهان استکبار از بن‏‌بست عملی برای سرنگونی نظام‏های مستقل یا ناهماهنگ با هِژمُونی و استیلاطلبی غرب ابداع نمودند که نتیجه سال‏‌ها مطالعه و تحقیق میدانی در کشور‌های مختلف کودتاخیز بوده است. این شیوه براندازی به‏‌گونه‏‌ای طراحی شده است که با تمسّک به روش‏های به‏ اصطلاح مدنی و طی مدّت زمان طولانی بدون آنکه در بین مردم و نظام‏‌های سیاسی کشور‌های هدف حساسیتی جدّی ایجاد کند یکی پس از دیگری مراحل کودتای مخملی را به‏ صورت خزنده و آرام پشت سر گذاشته و معمولاً نظام‏‌های سیاسی زمانی به خود می‌آیند که کودتای مخملی به مرحله پایانی خود رسیده و احتمال موفّقیت آن بسیار افزایش یافته است.
از سال‌ها پیش بنیاد‌ها و مؤسسات متعددی توسط سرویس‏‌های جاسوسی و دیگر نهادهای حکومتی کشورهای غربی به‏ ویژه آمریکا به وجود آمده که طبق یک تقسیم کار سازمانی و متمرکز مأموریت‏‌های مختلفی را با هدف مشترک در اجرای پروژه کودتای مخملی به‏ عهده گرفته‏ اند. مهم‌ترین این مؤسسات و بنیاد‌ها عبارتند از: بنیاد سوروس (OSه)، بنیاد راکفِلر، بنیاد فورد، بنیاد جرمن مارشال فایند، خانه آزادی، شورای روابط‌ خارجی ‌آمریکا، انجمن سیاست خارجی آلمان و مرکز مطالعات دموکراسی انگلیس.

*تلاش اسرائیل برای ترویج افکار سروش

 در تبیین بیشتر این موضوع لازم است به اظهارات یک جاسوس که هم اکنون در بازداشت به سر می‌‏برد و با هدف ایفای نقش در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری به ایران بازگشته بود، اشاره شود. وی می‌‏گوید: «در سفری که به اسرائیل داشتم با مؤسسه‏‌ای به‏ نام مِمری آشنا شدم که متعلق به کشور آمریکاست ولی در اسرائیل مستقر می‌‏باشد و کارش در زمینه مطالعات رسانه‏‌ای خاورمیانه است. تلاش این مؤسسه مبارزه با فعالیت‏‌های ضداسرائیلی است که در دیگر کشور‌ها صورت می‌‏گیرد. این مؤسسه پروژه‏‌ای را دنبال می‌‏کند که هدف آن حمایت از اصلاح‏‌طلبان دنیای اسلام از جمله ایران است. مسئول این پروژه یکی از افسران قدیمی اطلاعات ارتش اسرائیل است که من با او دیداری داشتم. او در این دیدار به من گفت: هدف ما این است که تفکراتی مانند تفکرات عبدالکریم سروش را در ایران پرورش و ترویج دهیم».
اینجا سوس ادامه می‌‏دهد: «یکی دیگر از مؤسسات فعال در حوزه ایران مؤسسه هلندی هیووس است که من ملاقات‏‌هایی هم با مسئولین این مؤسسه داشتم. این مؤسسه ارتباط خوبی با مؤسسات وNGOهای داخل ایران دارد و حتی مبلغ 10 میلیون یورو در پایان ریاست جمهوری خاتمی در ایران هزینه کرده که بیشتر آن به جنبش زنان داده شده است. مؤسسه هیووس بودجه خود را از طریق رشوه از شرکت‏‌های نفتی هلندی که می‌‏خواهند از پرداخت مالیات فرار کنند، به دست می‌‏آورد».
نامبرده در مورد نقش پایگاه رادیویی اروپای آزاد می‌‏گوید: «پایگاه رادیویی اروپای آزاد که مانند خیلی از مؤسسات براندازی نرم از زمان جنگ سرد کار خود را آغاز کرده به سازمان سیا متصل است، زمان جنگ سرد آمریکایی‏‌ها برای اینکه به شوروی فشار بیاورند از پوشش‏‌های فرهنگی- سیاسی و رسانه‏‌ای و از نام‌های زیبایی چون دموکراسی، آزادی و حقوق بشر استفاده کردند و خیلی از مؤسساتی که در حال حاضر فعالیت می‌‏کنند در زمینه براندازی نرم، بازمانده از آن زمان هستند که رادیو اروپای آزاد هم از این دسته است. بخش فارسی این رادیو به‏ نام «رادیو فردا» فعالیت می‌‏کند. این رادیو بیشتر اعتراضاتی را که در ایران رخ می‌‏دهد پوشش می‌‏دهد و به‏ شدت بزرگ‏نمایی می‌‏کند».
اینجاسوس در ادامه به یکی دیگر از مؤسسات براندازی نرم به‏نام «بِرِکمَن» اشاره می‌‏کند و می‌گوید: «پروژه گِلُوبال وُیسِز «GlobalVoهces» یا‌‌ همان صداهای جهانی زیر نظر مجموعه‏‌ای به‏ نام مرکز برکمن در دانشگاه هاروارد انجام می‌‏گیرد. این پروژه از سال 2004 آغاز شده و من در اوّلین جلسه آن در هاروارد شرکت کرده‏‌ام. هدف این پروژه تمرکز بر تمام بلاگهای دنیا به‏ خصوص کشورهای مخالف آمریکا از جمله ایران است تا بتوانند به هدف خود که ایجاد جنگ روانی در این کشور‌ها است، برسند. منابع مالی این پروژه‏ را‏ بنیاد سُورُوس‌ تأمین می‌‏کند که به اکثر مؤسسات غیردولتی در دنیا کمک مالی می‌‏دهد. مدیر این پروژه فردی به‏ نام «اتان زوکِرمَن» است. او یک آمریکایی است که قبلاً در بنیاد سوروس فعالیت داشته، او روی استفاده از اینترنت برای براندازی نرم درکشورهای مختلف خیلی کار کرده و با نهادهای اطلاعاتی امنیتی آمریکا نیز رابطه دارد».
وی چنین ادامه می‌‏دهد: «مرکز برکمن را شخصی به‏ نام «جان پالْفِری» اداره می‌‏کند که خودش مدعی بود دایی او کِرمیت روزولت کودتای 28 مرداد را مدیریت کرده است».
نامبرده در اشاره به نقش آمریکا در طرح براندازی نرم می‌‏افزاید: «آمریکا برای طرح براندازی نرم از تئوریسین‏‌های مختلف از جمله جین شارپ که50 سال از عمرخود را در مؤسسه‏‌اش صرف کرده تا طرح استفاده از نقاط ضعف حکومت‏‌ها برای براندازی نرم را شناسایی کند، استفاده می‌کند. در وب‌سایت این مؤسسه متون و روش مبارزه مسالمت‏‌آمیز شاید به 20 الی 30 زبان زنده دنیا آموزش داده شده است. البته این زبان‌ها آلمانی، فرانسوی و یا اسپانیایی نیست بلکه به‏ زبان‏های برمه‏‌ای، چینی، عربی، فارسی و. ‏. ‏‏. است که آمریکا دوست دارد درکشورهایی که به این زبان‌ها گویش دارند انقلاب نرم صورت بگیرد.
افراد دیگری مانند «مارک پالمر» رئیس موسسه «کُنُوس» نیز در مورد ایران خیلی تحقیق کرده‏‌اند. آن‌ها حتی2-3 سال پیش کلاس‏‌هایی را تشکیل دادند و یک‏سری از فعالان دوم خردادی مانند عماد باقی را دعوت کرده و دوره‏‌های براندازی نرم را به آن‌ها آموزش دادند.
ریاست محترم دادگاه
تا کنون پروژه کودتای مخملی در چند کشور به مورد اجرا گذارده شده که اکثراً با موفقیت انجام شده امّا در مواردی هم ناکام مانده است. ازجمله کشورهایی که کودتای مخملی در آن‌ها با موفقیت اجرا شده عبارت است از گرجستان، لهستان، چک، کرواسی، صربستان، اوکراین و قرقیزستان، در اکثر این کشور‌ها کودتای مخملی در بستر یک انتخابات شکل گرفته و مشابهت‌های فراوانی با پروژه شکست خورده‌ کودتای مخملی ایران که به‏ بهانه انتخابات دوره دهم ریاست‌جمهوری مرحله پایانی آن کلید خورد، داشته‏‌اند. البته این توطئه با هوشیاری مردم بیدار و همیشه در صحنه و برخورد قاطع و به‏ موقع دستگاه‏‌های انتظامی و امنیتی مقتدر کشورمان سرکوب گردید.

* شباهت کودتای مخملی ایران به انقلاب مخملی صربستان

جاسوس بازداشت شده در پاسخ این سؤال که آمریکا برای براندازی نرم در ایران از چه مدلی استفاده کرده، گفت: «این مدل مبتنی بر انتخابات است و زمان آغاز آن حداقل2 سال قبل از برگزاری یک انتخابات شروع می‌‏شود. آن‌ها ابتدا شروع به برنامه‌ریزی کرده و نامزد مورد نظر خودشان را انتخاب می‌کنند، به‏ طور نمونه آقای ساکاشویلی- رئیس جمهور فعلی گرجستان- کسی نیست که یک‌شبه در دنیای سیاست سبز شده باشد. این فرد بورسیه «فول برایت» متعلق به وزارت خارجه آمریکاست. او سال‌ها در این کشور تحصیل کرده و برای این روز‌ها تربیت شده است. پس از تعیین نامزد مورد نظر به‏ شدت روی او سرمایه‌گذاری اجتماعی می‌‏کنند. به این صورت که افراد طرفدار آن نامزد به آموزش مردم به‏ صورت شبکه‏‌ای- مدل تجاری، گلدکوئیستی- می‌‏پردازند که روش ثابت برای یارگیری در کمپین‏‌هاست. بعد از این مرحله سمبل و نماد گرافیکی و رنگی برای این نامزد انتخاب می‌‏کنند و شروع به آماده‌سازی افکار عمومی جهت رأی دادن به نامزدشان می‌‏کنند. از طرف دیگر قبل از انتخابات خودشان را آماده می‌‏کنند تا اگر انتخابات را واگذار کردند، شروع به تشکیک در انتخابات کنند و اعلام نمایند که تقلب صورت گرفته است و اصل مشروعیت حاکمیت را زیر سؤال می‌‏برند و شروع به اعتصاب می‌‏کنند و در ‌‌نهایت انتخابات را ابطال کرده و یا مجدد با نظارت ناظران خارجی انتخابات را برگزار می‌‏کنند که در ‌‌نهایت نامزد مورد نظرشان پیروز می‌‏شود». نامبرده ادامه می‌‏دهد: «این فرایند در کشورهای گرجستان، صربستان، اوکراین و کرواسی انجام شده و به نتیجه هم رسیده است. نکته قابل توجه اینکه‌‌ همان متون آموزشی که در صربستان مورد استفاده قرار گرفته به فارسی ترجمه شده و با تغییرات کمی در ایران مورد استفاده قرارگرفته است. این موارد بستگی به آداب و رسوم، فرهنگ و مذهب جامعه دارد. مهم‌ترین عوامل اجرایی این انقلاب جوانان هستند که سرمایه‌گذاری خوبی بر روی آن‌ها صورت می‌‏گیرد. بر روی انرژی جوانان حساب می‌‏شود. زیرا آنان تنها افرادی هستند که 2 تا 3 ماه از زندگی خود را بدون پول، وقف انتخابات می‌‏کنند». وی چنین می‌‏افزاید: «کودتای مخملی ایران خیلی شبیه انقلاب مخملی صربستان است، درآن کشور گروهی به‏ نام اُوتْ پُور «OUTPOR» که گروهی دانشجو بودند ابتدا شروع به عضوگیری کردند که شباهت زیادی به موج سبز در ایران داشت.

در جزوه آموزشی که بر روی سایت آلبرت انیشتاین قرار گرفته نکته‏‌ای به‏ نام «موقعیت دشوار» وجود دارد که از مهم‏‌ترین روش‏های استراتژیک است و حکومت‏‌ها را در شرایطی قرار می‌‏دهد که نتوانند با معترضان برخورد کنند. در این نکته آمده که اعتراضات باید زیر پوشش عادت‏‌های مذهبی قرار بگیرد و حرکاتی مانند پیاده‏‌روی درخیابان را انجام دهید که هیچ دولتی نمی‌‏تواند از آن جلوگیری نماید. در انتهای این جزوه آموزشی اشاره‌ای به چند حلقه فیلم آموزشی شده که پیرامون انقلاب صربستان است و حتی فیلم‏‌ها به زبان فارسی دوبله شده و بر روی وب سایت‏‌ها قرار گرفته است.

جزوه دیگری نیز وجود دارد که در مورد نحوه تسخیر مکان‏‌ها و ساختمان‏های حساس شهر است و در آن آموزش می‌‏دهد که گروه‏های معترض چگونه بتوانند مراکز مهم را تصرف کنند.

لازم است در اینجا به نکته مهمی در محضر دادگاه اشاره نمایم و آن این است که فیلم آموزش کودتای مخملی صربستان که به فارسی ترجمه گردیده توسط فردی به‏ نام نادر صدیقی ویراستاری و با صدای وی روایت شده است. این فرد کسی است که اولین بار آقای کیان تاج‏بخش را به آقایان حجّاریان و تاج‏زاده معرفی می‌‏نماید. آقای تاج‏بخش در مورد نقش آقای نادر صدیقی می‌‏گوید: «نقش آقای نادر صدیقی واینکه چه‏‌ کسی مرا به او معرفی کرده و او به سفارش چه‏ کسی مسئول وصل من به آقای حجّاریان و تاج‏زاده گردیده، برایم گنگ است» . در حال حاضر نامبرده متواری می‌‏باشد.

این جاسوس بازداشت شده که بنا به دلایل امنیتی فعلاً از اعلان نام وی معذوریم، معتقد است براندازی نرم یا‌‌ همان کودتای مخملی دارای سه بازوی فکری، رسانه‌ای و اجرایی است و تصریح می‌‏کند: «هرکدام ازبازوهای کودتای مخملی با تعدادی از مؤسسات و بنیادهای آمریکایی ارتباط دارند و در واقع نوعی تقسیم کار صورت پذیرفته است».

او در این رابطه می‌‏گوید: «در مثلث براندازی (بازوی فکری، بازوی رسانه‏‌ای و بازوی اجرایی) هرکدام از مؤسسات آمریکایی فعالیت خاصی را انجام می‌‏دهند که در ایران نیز یک سری افراد با آن‌ها همکاری دارند. مهم‌ترین آن‌ها مؤسسه‏‌ای است به‏ نام «هوفر» که زیر نظر دانشگاه استن فورد و در زمان جنگ سرد تشکیل شده است. این مؤسسه پروژه‏‌ای به‏ نام «دموکراسی در ایران» را در دستور کار قرار داده که زیر نظر سه عنصر امنیتی به‏ نام‏های: عباس میلانی، لِری دایمِند و مایکل مک فور اداره می‌‏شود. عباس میلانی در زمان محمّدرضا پهلوی به‏ دلیل فعالیت در گروه‏‌های چپ دستگیر می‌‏شود. او بعد‌ها به یک سلطنت‏‌طلب دو آتیشه تبدیل می‌‏شود به‏ طوری که پس از انقلاب یکی- دو سال در ایران زندگی می‌‏کند اما پس از چندی کشور را به مقصد آمریکا ترک و در آنجا کتاب‏‌های متعددی را به نگارش درمی‏‌آورد و در این کتاب‏‌ها از دستاوردهای رژیم پهلوی تقدیر می‌‏کند. او کم‏‌کم به یکی از رهبران اپوزیسیون تبدیل شد که با دیگر رهبران این جریان یک تفاوت عمده داشت و آن رابطه با عناصر اصلاح‏‌طلب داخلی بود».

این جاسوس بازداشت شده می‌‏افزاید:«‌پروژه دموکراسی در ایران پیرامون فرهنگ عامه مردم ایران مانند موسیقی، وبلاگ‌ها و مسائل جنسی کار می‌‏کند. بخش دانشجویی این مؤسسه بسیار فعال است و افرادی مانند خانم حقیقت‏‌جو، آرش نراقی (از حلقه کیان و نزدیک به سروش) در کنفرانس‏‌های آن‌ها سخنرانی می‌‏کنند. در داخل ایران نیز افرادی که به حزب کارگزاران سازندگی نزدیک هستند، با این مؤسسه همکاری دارند. به‏ طور نمونه عطریانفر در هر مجله یا روزنامه‏‌ای که کار می‌‏کند، با عباس میلانی تحت پوشش یک تاریخ‏‌نگار مصاحبه می‌‏کند. اهمیت عباس میلانی برای «سیا» از رضا پهلوی هم بیشتر است زیرا او با اصلاح‏‌طلبان رابطه خوبی دارد و حتی تمام هزینه‏‌های مالی اکبر گنجی در خارج از کشور را نیز او تأمین می‌‏کند».

*متهمان تقلب در انتخابات را دروغ می‌‏دانند

بهزاد نبوی، ابطحی، مازیار بهاری، مصطفی تاج‏زاده و صفایی فراهانی، در اعترافاتشان گفته‏‌اند که در انتخابات هیچ تخلفی صورت نگرفته است. موسوی خوئینی‏‌ها گفته بود: القای تقلب را برای جِرزنی لازم دارید.

*بازوهای کودتای مخملی در ایران

جاسوس مذکور در مورد بازوهای کودتای مخملی در ایران می‌‏گوید: «مدلی که در ایران طراحی شده مانند دیگر کشور‌ها دارای سه بازوی فکری، اجرایی و رسانه‏‌ای است. هرکدام از این بازو‌ها دارای زیرمجموعه‏‌های فعالی می‌‏باشند که به‏ طور مثال بازوی فکری دارای زیر مجموعه‏‌های روشنفکری مذهبی، روشنفکری سکولار، سرمایه‏‌داری، سیاست خارجی، ادبیات و. ‏. ‏‏. می‌‏باشد که در هرکدام از این موارد مؤسساتی در خارج و داخل ایران هستند که به‏ صورت فعال نقش دارند.

بازوی اجرایی این پروژه یعنی کودتای مخملی دارای شش زیرمجموعه می‌‏باشد:
1 - زیرمجموعه زنان که از چند طیف تشکیل شده است. مهم‏‌ترین لیدرهای این طیف خانم شادی صدر و خانم شیرین عبادی هستند. این طیف‏‌ها بیشتر
با NGOهای هلندی در تماس هستند که هزینه‏‌های این گروه‏‌ها و کمپین‏‌ها را پرداخت می‌‏کنند. طیف دیگری به ‏مسئولیت پروین اردلان، دختر علی اردلان از رهبران جبهه ملی، فعالیت می‌‏کند. طیف نوشین همدانی خراسانی که تمایلات چپ دارند از جمله این طیف‏‌ها هستند.

2 - زیرمجموعه قومی- نژادی، بیشتر امور این کار در طیف شیرین عبادی صورت می‌‏گیرد. او با اینکه در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌‏کند اما رگه‏‌های قومی- نژادی درآن وجود دارد. گروه‏های ملی- مذهبی نیز در این زمینه متمرکز هستند.

3– زیرمجموعه حقوق بشر، مهم‏‌ترین چماقی که آمریکا برای رویارویی با مخالفان خود استفاده می‌‏کند، حقوق بشراست. در این زیرمجموعه چند طیف وجود دارد که این بار نیز طیف شیرین عبادی از فعالان این عرصه هستند. هادی قائمی که از عناصر فعال و امنیتی در آمریکاست از حامیان خارجی این طیف می‌‏باشد. او مدتی است که رئیس بخش ایران در سازمان صهیونیست «دیده‏‌بان حقوق بشر» بوده و با بودجه 15 میلیون یورویی هلند مؤسسه‏‌ای را راه‏‌اندازی کرده که تمرکزش فقط حقوق بشر در ایران است.

4- زیرمجموعه کارگری؛ اگر به یاد داشته باشید در سال‏های گذشته سندیکای اتوبوس‏رانی اعتصابی را ایجاد کرده بود که رهبری آن را فردی به‏ نام منصور اُصانلو به‏ عهده داشت. این جالب است که افرادی به‏ دلایل مختلف از جمله عقب افتادگی دستمزد خود دست به اعتصاب می‌‏زنند اما حواسشان نیست که مؤسسات برانداز در آمریکا مانندNED، صندوق مالی و دموکراسی و. ‏. ‏‏. به‏ صورت آشکار به مؤسسات دیگر چندین میلیون دلار پول می‌‏دهند تا به سندیکاهای کارگری در ایران کمک شود. تمامی اسناد این کمک‏‌ها در وب سایت سازمان NED موجود است. علّت دسترسی آسان به این اسناد را می‌‏توان ظاهرسازی دانست. خیلی از افراد معتقدند که این‌ها چون مخفی‏‌کاری انجام نمی‌‏دهند پس به‏ دنبال مطلب و مسئله خاصی نیستند.

5 - NGOها؛ این زیرمجموعه در دوره دولت اصلاحات از اهمیت خاصی برخوردار شد. غرب به این نتیجه رسیده بود که باید NGOها در ایران گسترش پیدا کنند و به‏ دنبال این بود که ضعف آنان از نظر منابع انسانی، مالی و مدیریتی نیز تأمین شود. به همین دلیل مؤسساتی تأسیس شد که بیشتر آن در هلند بود. وظیفه این مؤسسات این بود که به NGOهای ایرانی خدمات آموزش پرسنل، آموزش جمع‏‌آوری پول از خارج کشور و. ‏. ‏‏. را بدهند. دو NGO برجسته در کشور با نام‌های «کنشگران» به مدیریت سهراب رزاقی (مدیر NGOها در وزارت کشور دوره اصلاحات) و «موسسه همیاران» هستند که اولی دو میلیون یورو بودجه از موسسات هلندی دریافت کرده است و دومی بعد از زلزله بم در سال 2003 میلادی یک سری کلاس‌های آموزشی با عنوان جذب پول از خارج از کشور در تهران برگزار کرد که مدرسان افرادی همچون هادی قائمی بودند که سابقه صهیونیستی و امنیتی دارند.

6- زیرمجموعه دانشجویی؛ اوج فعالیت زیرمجموعه دانشجویی در جریان18تیر78 بود که البته مدتی بعد از آن نیز تضعیف شد. اما با گذشت زمان شاخه دانشجویی با مرکزیت دفتر تحکیم وحدت طیف علامه و شاخه‏‌های مرتبط با آن، نقش جدی در بازوی اجرایی براندازی ایفا کرد. دادگاه آغاجری، نامه به کوفی عنان، تحریم انتخابات و. ‏. ‏‏. از جمله فعالیت‏‌های این زیرمجموعه بوده است. رفتن افرادی همچون محسن سازگارا، عطری، علی افشاری و رضا دلبری به آمریکا و شاغل شدن این افراد در مؤسساتی که کار آن‌ها براندازی نظام جمهوری اسلامی است، می‌‏توان بهترین مستند برای همکاری این زیرمجموعه با پروژه کودتای مخملی در ایران دانست.

*بازوهای فکری پروژه کودتای مخملی در ایران

این جاسوس سیا در این‏ باره می‌‏گوید: «این بازو از اهمیت بالایی برخوردار است و شاید بتوان گفت قبل از هر مسئله‏‌ای کار فکری شروع می‌‏شود و سال‏‌ها طول می‌‏کشد که دیگر بازو‌ها (اجرایی و رسانه‏‌ای) به‏ کار بیفتد.

بازوی فکری در ایران از سال‏های خیلی دور یعنی از اواسط جنگ آغاز شد. در همین راستا یک تفکر روشنفکری جدید از میان نیروهای مسلمان بیرون می‌‏آید که رهبری آن به‏‌ عهده عبدالکریم سروش و مجله کیهان فرهنگی است (در آن زمان مدیریت مجموعه کیهان با سیّد محمّد خاتمی بود).

مقالاتی که سروش در این مجله به نگارش درمی‏‌آورد، موضوعات خاصی را درپی داشت به‏ طور نمونه سروش در اوّلین مقالات خود این موضوع را انتخاب می‌‏کند که چیزی به‏ عنوان غرب وجود ندارد که بخواهیم در مورد غرب‏زدگی صحبت کنیم و این‏گونه مبارزه با غرب‏زدگی را که یکی از گفتمان‏‌های مهم انقلاب بود زیر سؤال می‌‏برد.

آن‌ها زیر پایه‏‌های فرهنگی انقلاب را آرام آرام هدف گرفته و از میان می‌‏بردند. از‌‌ همان زمان یک تیپ نوچه پروری و استبداد فکری در بحث تفکرشان مطرح بود که آن را پنهان نگه می‌‏داشتند. اگر ما فرض کنیم که غرب و استبداد وجود ندارد دیگر شعارهای انقلاب از قبیل استقلال و آزادی معنا پیدا نمی‌‏کند. این روند ادامه یافته و یک به یک پایه‏‌های تفکر امام را می‌‏زند، پایه‏‌هایی مثل وحدت، دیانت و سیاست، ولایت فقیه، و بدین سان زمینه برای غربی شدن و آمریکایی شدن را فراهم نمودند».

* تئوری‌سازی منافع آمریکا در ایران توسط سریع‌القلم

وی در ادامه می‌‏گوید: «افراد دیگری مانند سریع‌القلم، ناصر هادیان و هادی سمتی با تفکرات خاصی شروع به تئوری‌سازی در زمینه تأمین منافع آمریکا در ایران کردند. آن‌ها موضوعاتی مانند انرژی اتمی و موشکی، حمایت از لبنان و فلسطین را آرام آرام مورد هجوم قرار می‌‏دادند. این تئوری‏‌ها در مراکز تحقیقاتی مختلفی در دولت اصلاحات پرداخته شد و در مطبوعات به‏صورت گسترده در جامعه پخش می‌‏شد.

ادامه مطلب را از اینجا بخوانید
موضوع مطلب :
پنج شنبه 92 آبان 30 :: 5:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

فعالیت روزمره افراد در اثر درد زانو و آرتروز زندگی افراد را دچار مشکل می‌کند که تعویض مفصل زانو برای رفع این مشکلات کمک شایانی می‌کند.
به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از سلامت:کوروش منصوری، متخصص طب فیزیکی بیان داشت: تعویض مفصل زانو مواقعی انجام می‌شود که فرد در حد شدیدی دچار مشکل شده باشد و فعالیت‌های روزمره فرد مختل شود.
وی خاطرنشان کرد: راه رفتن مناسب، درد شدید، آرتروز، عفونت، زاویه انحنای زانو و دردهای زانو که با مسکن رفع نشود یا درمان نشود بهترین جایگزین برای مفصل زانو تعویض مفصل است.
وی تصریح کرد: مفاصل مصنوعی از جنس فلزات و لاستیک هستند که با بافت طبیعی بدن انسان منافاتی ندارد و سیستم ایمنی بدن را تحریک نمی‌کند و موجب التهاب هم نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه تعویض مفصل برای حذف درد، درمان قطعی است، افزود: تعویض مفصل در درمان قطعی درد به کار می‌رود اما در موارد دیگر درمان کمکی محسوب می‌شود و انجام شدن این کار فرد را از مشکلات اساسی درد زانو جلوگیری می‌کند.
منصوری اذعان کرد: زانو و لگن دارای طول عمر هستند و بیشتر از 10 الی 15 سال بیشتر کار نمی‌کنند و بعد دچار مشکل می‌شوند.
وی عمل تعویض مفصل را عمل سختی دانست و افزود: در موارد ضروری در سنین پایین مفصل زانو را تعویض می‌کنند اما بهترین زمان بالای 50 سال است.
وی گفت: توانبخشی قبل از عمل و تعویض زانو در رعایت اصول عملی منجر به یک عمل موفق می‌شود که فرد می‌تواند با این وجود به راه رفتن عادی ادامه دهد.
موضوع مطلب :

http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/139208301328209901582774.jpg

آخرین تحولات مذاکرات هسته ای در ژنو
 وزرای خارجه 1+5 به ژنو می آیند/ احتمال توافق بالاست
عراقچی: لحن بارقبل هم خوب بود این بار هم خوب است ما در لحن مذاکرات مشکلی نداریم. بحث محتوای مذاکرات است بار قبل سوءتفاهم هایی پیش آمد و منجر به زیاده خواهی هایی شد این بار تا الان آنها سعی کرده اند که اجتناب کنند و با موضع واحد صحبت می کنند...همه آنها به خانم اشتون وکالت داده اند و خانم اشتون به نمایندگی از آنها مذاکره می کند.
به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا:  در روز دوم مذاکرات هسته‌ای بنا بر گفته مقامات ایرانی اختلاف ایران و 1+5 درباره موضوع غنی سازی به اختلاف تفسیر در یک عبارت از ان پی تی بر می گردد.
از همین روست که حل این اختلاف عمده چانه زنی در سطوح بالایی را می طلبد . امری که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون در گفتگو با المیادین از آن خبر داد و گفت که  وزرای خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک به ژنو  خواهند آمد
به گزارش خبرنگاران حاضر در ژنو،  به‌نظر می‌رسد اتاق‌های هتل محل مذاکرات در حال تخلیه است، احتمالا این اتفاق به دلیل حضور احتمالی وزرای خارجه کشورهای 1+5 است.
برخی منابع خبری نیز گزارش داده اند که توافق ایران و 5+1 قطعی بوده و به همین دلیل جهت امضای بیانیه مشترک و توافق، وزرای خارجه 5+1 در آستانه سفر به ژنو هستند.
 گفتنی است، وندی شرمن شب گذشته پس از پایان نشست ایران و گروه 1+5 در نشستی در جمع خبرنگاران گفته اگر دست‌یابی به توافق آسان بود، مدت‌ها قبل انجام شده بود.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شده انجام شدن یا نشدن غنی‌سازی در ایران، چیزی نیست که در توافقنامه مرحله اول آن را حل کنیم.
همچمیم معاون وزیر خارجه ایران با حضور در جمع خبرنگاران در نشست ایران با 1+5 در ژنو گفت: هنوز وارد بررسی مفاد پیش نویس نشده‌ایم و امیدواریم اعتماد در روند مذاکرات ایجاد شود تا وارد نگارش متن شویم.
از سوی دیگر مایکل‌ مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست مطبوعاتی و در جمع خبرنگاران گفت: غنی‌سازی یک موضوع کلیدی است، کاترین اشتون برای پیشبرد امور به اینجا آمده که نشان از جدیت وی است.
عراقچی نیز با تاکید بر اینکه گفتگوهای دوجانبه همچنان ادامه دارد، گفت: اعتمادی که در دوره قبل از دست رفته بود باید دوباره احیا شود.
همچنین ظریف با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به روند جدی مذاکرات گفت: صحبت‌‌های خوبی با خانم اشتون داشتیم و بررسی کردیم که چگونه می‌توانیم به این روند ادامه دهیم.
جزئیات دیدار سه ساعته هیئت ایران با کاترین اشتون
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با گروه 1+5 جزئیات دیدار سه ساعته هیئت ایران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تشریح کرد.
  سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پایان نشست صبح امروز کاترین اشتون و محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: درباره اینکه آیا در بخش محتوایی اصلاحات مورد نظر ایران به 1+5 منتقل شده است گفت: ما تقریبا 3 ساعت دیدار فشرده ای را با خانم اشتون داشتیم ، بسیار بحث مفیدی بود و برای اولین بار از دیروز تا به حال وارد محتوای مذاکرات هم شدیم.
وی افزود: همانطور که قرار بود ، اول روی یک سری مفاهیمی که درک مشترک در آنها برای مذاکرات لازم است صحبت کردیم و بعد به تدریج نه اینکه وارد متن شویم ولی وارد محتوای مذاکرات شدیم.
عراقچی خاطر نشان کرد: برخی موارد جدی مورد اختلاف است که در این جلسه به صورت کلی مورد بحث واقع شد.
وی ادامه داد: هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که به طور جدی وارد متن شویم که این متن می تواند متن ما یا متن آنها باشد ، به آن مرحله هنوز نرسیده ایم فعلا روی کلیات اختلاف نظرها کار می کنیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا اعتماد از دست رفته بازگشته است گفت: به هر حال یک مقداری اطمینان جلب شده است که خانم اشتون به عنوان نماینده شش کشور صحبت می کند و هر شش کشور نیز به ما اطمینان داده اند که از مواضع خانم اشتون حمایت می کنند و ایشان نماینده تام الاختیار آنها است البته اکنون هم برای نماز و ناهار و هم برای اینکه خانم اشتون مشورتی با باقی اعضا داشته باشد جلسه متوقف شده است.
وی در پاسخ به این سئوال که احتمال حضور جای کری افزایش یافته است و آیا به مرحله ای رسیده ایم که احتمال توافق تا این اندازه بیشتر شده گفت: به هر حال وزرای امورخارجه این طور که ما می بینیم آمادگی اولیه را پیدا می کنند که مثل بار قبل غافلگیر نشوند احتمال رسیدن به توافق وجود دارد و لازمه آن این است که انعطاف لازم از طرف مقابل نشان داده شود و ما بتوانیم به سرعت روی متن به تفاهم برسیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که چقدر احتمال دارد موارد اصلی اختلاف رفع شود بیان کرد: فضا در مجموع فضای مثبتی است و اراده در طرفین برای حل موضوعات دیده می شود ولی این اراده هنوز به مرحله عمل نرسیده است.
معاون وزیرخارجه کشورمان درباره احتمال توافق در این دوره بیان کرد: هنوز زود است در این مورد قضاوت کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا لحن غرب تغییر کرده است بیان کرد: لحن بارقبل هم خوب بود این بار هم خوب است ما در لحن مذاکرات مشکلی نداریم. بحث محتوای مذاکرات است بار قبل سوءتفاهم هایی پیش آمد و منجر به زیاده خواهی هایی شد این بار تا الان آنها سعی کرده اند که اجتناب کنند و با موضع واحد صحبت می کنند البته موضوعات اختلاف سر جای خود است.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا پس از این دیگر نشستی با اعضای 1+5 برگزار نخواهد شد و نشست تنها با خانم اشتون خواهد بود گفت: تصور ما این است که تا وقتی با خانم اشتون به نتیجه نرسیم نشستی با دیگران نخواهد بود چون بحث ریز مذاکراتی در یک جمع بزرگ خیلی مشکل است و لذا همه آنها به خانم اشتون وکالت داده اند و خانم اشتون به نمایندگی از آنها مذاکره می کند.
وی در پاسخ به این سئوال که فابیوس وزیرامورخارجه فرانسه اعلام کرده که ایران باید نرمش نشان دهد گفت: طبیعی است که هر طرف انتظار دارد طرف مقابل انعطاف نشان دهد ولی مهم این است که ما در مذاکره به یک توافق مشترک برسیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که ایا فکر می کنید مذاکرات به توافق نزدیک باشد بیان کرد: ما در چند موضوع که اختلاف داریم  هنوز به توافق نزدیک نشده ایم  ولی در عین حال موارد بسیار زیادی است که از قبل مورد توافق بوده و هنوز هم هست.
وی در پاسخ به این سئوال که از طرف مقابل مباحثی در مورد انعطاف ایران مطرح شده است افزود: اخباری که پخش می شود حدس و گمان است اجازه دهید که به حدس و گمانها اهمیت ندهیم و درباره موضوعات روی میز مذاکره صحبت کنیم.
موضوع مطلب :

http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/139208301328209901582774.jpg

آخرین تحولات مذاکرات هسته ای در ژنو
 وزرای خارجه 1+5 به ژنو می آیند/ احتمال توافق بالاست
عراقچی: لحن بارقبل هم خوب بود این بار هم خوب است ما در لحن مذاکرات مشکلی نداریم. بحث محتوای مذاکرات است بار قبل سوءتفاهم هایی پیش آمد و منجر به زیاده خواهی هایی شد این بار تا الان آنها سعی کرده اند که اجتناب کنند و با موضع واحد صحبت می کنند...همه آنها به خانم اشتون وکالت داده اند و خانم اشتون به نمایندگی از آنها مذاکره می کند.
به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فردا:  در روز دوم مذاکرات هسته‌ای بنا بر گفته مقامات ایرانی اختلاف ایران و 1+5 درباره موضوع غنی سازی به اختلاف تفسیر در یک عبارت از ان پی تی بر می گردد.
از همین روست که حل این اختلاف عمده چانه زنی در سطوح بالایی را می طلبد . امری که مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون در گفتگو با المیادین از آن خبر داد و گفت که  وزرای خارجه کشورهای پنج بعلاوه یک به ژنو  خواهند آمد
به گزارش خبرنگاران حاضر در ژنو،  به‌نظر می‌رسد اتاق‌های هتل محل مذاکرات در حال تخلیه است، احتمالا این اتفاق به دلیل حضور احتمالی وزرای خارجه کشورهای 1+5 است.
برخی منابع خبری نیز گزارش داده اند که توافق ایران و 5+1 قطعی بوده و به همین دلیل جهت امضای بیانیه مشترک و توافق، وزرای خارجه 5+1 در آستانه سفر به ژنو هستند.
 گفتنی است، وندی شرمن شب گذشته پس از پایان نشست ایران و گروه 1+5 در نشستی در جمع خبرنگاران گفته اگر دست‌یابی به توافق آسان بود، مدت‌ها قبل انجام شده بود.
وزیر امور خارجه آمریکا همچنین مدعی شده انجام شدن یا نشدن غنی‌سازی در ایران، چیزی نیست که در توافقنامه مرحله اول آن را حل کنیم.
همچمیم معاون وزیر خارجه ایران با حضور در جمع خبرنگاران در نشست ایران با 1+5 در ژنو گفت: هنوز وارد بررسی مفاد پیش نویس نشده‌ایم و امیدواریم اعتماد در روند مذاکرات ایجاد شود تا وارد نگارش متن شویم.
از سوی دیگر مایکل‌ مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نشست مطبوعاتی و در جمع خبرنگاران گفت: غنی‌سازی یک موضوع کلیدی است، کاترین اشتون برای پیشبرد امور به اینجا آمده که نشان از جدیت وی است.
عراقچی نیز با تاکید بر اینکه گفتگوهای دوجانبه همچنان ادامه دارد، گفت: اعتمادی که در دوره قبل از دست رفته بود باید دوباره احیا شود.
همچنین ظریف با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به روند جدی مذاکرات گفت: صحبت‌‌های خوبی با خانم اشتون داشتیم و بررسی کردیم که چگونه می‌توانیم به این روند ادامه دهیم.
جزئیات دیدار سه ساعته هیئت ایران با کاترین اشتون
عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران با گروه 1+5 جزئیات دیدار سه ساعته هیئت ایران با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا را تشریح کرد.
  سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان پس از پایان نشست صبح امروز کاترین اشتون و محمد جواد ظریف در جمع خبرنگاران گفت: درباره اینکه آیا در بخش محتوایی اصلاحات مورد نظر ایران به 1+5 منتقل شده است گفت: ما تقریبا 3 ساعت دیدار فشرده ای را با خانم اشتون داشتیم ، بسیار بحث مفیدی بود و برای اولین بار از دیروز تا به حال وارد محتوای مذاکرات هم شدیم.
وی افزود: همانطور که قرار بود ، اول روی یک سری مفاهیمی که درک مشترک در آنها برای مذاکرات لازم است صحبت کردیم و بعد به تدریج نه اینکه وارد متن شویم ولی وارد محتوای مذاکرات شدیم.
عراقچی خاطر نشان کرد: برخی موارد جدی مورد اختلاف است که در این جلسه به صورت کلی مورد بحث واقع شد.
وی ادامه داد: هنوز به مرحله ای نرسیده ایم که به طور جدی وارد متن شویم که این متن می تواند متن ما یا متن آنها باشد ، به آن مرحله هنوز نرسیده ایم فعلا روی کلیات اختلاف نظرها کار می کنیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا اعتماد از دست رفته بازگشته است گفت: به هر حال یک مقداری اطمینان جلب شده است که خانم اشتون به عنوان نماینده شش کشور صحبت می کند و هر شش کشور نیز به ما اطمینان داده اند که از مواضع خانم اشتون حمایت می کنند و ایشان نماینده تام الاختیار آنها است البته اکنون هم برای نماز و ناهار و هم برای اینکه خانم اشتون مشورتی با باقی اعضا داشته باشد جلسه متوقف شده است.
وی در پاسخ به این سئوال که احتمال حضور جای کری افزایش یافته است و آیا به مرحله ای رسیده ایم که احتمال توافق تا این اندازه بیشتر شده گفت: به هر حال وزرای امورخارجه این طور که ما می بینیم آمادگی اولیه را پیدا می کنند که مثل بار قبل غافلگیر نشوند احتمال رسیدن به توافق وجود دارد و لازمه آن این است که انعطاف لازم از طرف مقابل نشان داده شود و ما بتوانیم به سرعت روی متن به تفاهم برسیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که چقدر احتمال دارد موارد اصلی اختلاف رفع شود بیان کرد: فضا در مجموع فضای مثبتی است و اراده در طرفین برای حل موضوعات دیده می شود ولی این اراده هنوز به مرحله عمل نرسیده است.
معاون وزیرخارجه کشورمان درباره احتمال توافق در این دوره بیان کرد: هنوز زود است در این مورد قضاوت کرد.
وی در پاسخ به این سئوال که آیا لحن غرب تغییر کرده است بیان کرد: لحن بارقبل هم خوب بود این بار هم خوب است ما در لحن مذاکرات مشکلی نداریم. بحث محتوای مذاکرات است بار قبل سوءتفاهم هایی پیش آمد و منجر به زیاده خواهی هایی شد این بار تا الان آنها سعی کرده اند که اجتناب کنند و با موضع واحد صحبت می کنند البته موضوعات اختلاف سر جای خود است.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که آیا پس از این دیگر نشستی با اعضای 1+5 برگزار نخواهد شد و نشست تنها با خانم اشتون خواهد بود گفت: تصور ما این است که تا وقتی با خانم اشتون به نتیجه نرسیم نشستی با دیگران نخواهد بود چون بحث ریز مذاکراتی در یک جمع بزرگ خیلی مشکل است و لذا همه آنها به خانم اشتون وکالت داده اند و خانم اشتون به نمایندگی از آنها مذاکره می کند.
وی در پاسخ به این سئوال که فابیوس وزیرامورخارجه فرانسه اعلام کرده که ایران باید نرمش نشان دهد گفت: طبیعی است که هر طرف انتظار دارد طرف مقابل انعطاف نشان دهد ولی مهم این است که ما در مذاکره به یک توافق مشترک برسیم.
عراقچی در پاسخ به این سئوال که ایا فکر می کنید مذاکرات به توافق نزدیک باشد بیان کرد: ما در چند موضوع که اختلاف داریم  هنوز به توافق نزدیک نشده ایم  ولی در عین حال موارد بسیار زیادی است که از قبل مورد توافق بوده و هنوز هم هست.
وی در پاسخ به این سئوال که از طرف مقابل مباحثی در مورد انعطاف ایران مطرح شده است افزود: اخباری که پخش می شود حدس و گمان است اجازه دهید که به حدس و گمانها اهمیت ندهیم و درباره موضوعات روی میز مذاکره صحبت کنیم.
موضوع مطلب :

به گزارش علیرضااحسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از رجا:مذاکرات ژنو 6 در حالی امروز ادامه می یابد که احتمال دستیابی به توافق در این دور از مذاکرات بسیار محتمل است. به گزارش رجانیوز ، به نظر می رسد محور اصلی مذاکرات امروز و فردا تعیین کردن حدود غنی سازی در ایران است.

مقامات ایرانی پیش از مذاکرات ژنو 4 گفته بودند که غنی سازی در ایران خط قرمز جمهوری اسلامی به حساب می آید.

بنا بر گفته مقامات ایرانی اختلاف ایران و 1+5 درباره موضوع غنی سازی به اختلاف تفسیر در یک عبارت از ان پی تی بر می گردد. موضوعی که اگر در جریان مذاکرات حل نشود، به حربه ای برای به تعطلیلی کشاندن فعالیت های مرتبط با موضوع هسته ای ایران تبدیل خواهد شد.

کشورهای غربی در جریان مذاکرات قبلی تفسیری تکراری از ان پی تی ارائه دادند که بر مبنای آن حق تحقیق، توسعه ، تولید و استفاده از انرژی هسته ای را جدا از بحث غنی سازی دانسته و ادعا می کنند که غنی سازی در این پروسه قرار نمی گیرد.

کشورهای دیگری از جمله ایران برخلاف دسته اول اعتقاد دارند که حق غنی سازی در دل همان پروسه موجود است و بخشی از مراحل تولید انرژی صلح آمیز هسته ای است .

با این حال همین اختلاف نشان می دهد که در صورت حصول توافق و حل نشدن این مورد اختلافی، احتمال اینکه غرب در گام نهایی، طرح تعلیق غنی سازی اورانیوم در ایران را ارائه دهد و از آن به عنوان خط قرمز خود یاد کند وجود دارد.

به بیان دیگر ؛ بنا بر تعهدنامه ان پی تی ، ایران و هر کشوری حق بهره گیری از انرژی صلح آمیز هسته ای را دارد ، طبیعی است که برای دستیابی به این حق به اورانیوم غنی شده نیاز پیدا می کند ، در این دو گزاره ایران و غرب در ظاهر با هم توافق دارند اما، ایرانی ها می گویند بر اساس بند 4 ان پی تی جمهوری اسلامی اورانیوم مورد نیاز را خود غنی می کند ، اما غربی ها می گویند حق بهره گیری از انرژی هسته ای لزوما به معنای "حق" غنی سازی اورانیوم نیست و ایران باید در راستای شفافیت و اعتمادسازی، اورانیوم را از خارج وارد کند.

این اختلاف در تفسیر که البته برای دو طرف بسیار مهم و حیاتی است ، می تواند به عنوان ابزاری برای فرسایشی شدن مذاکرات هسته ای در دست دو طرف قرار بگیرد.

با این حال به نظر می رسد در مذاکرات ژنو 6 دو طرف با نادیده گرفتن موضوع اختلافی تفسیر بند 4 ان پی تی در پی حصول توافقی اولیه هستند.

محمدجواد ظریف، سه روز پیش در گفتگو با ایسنا اعلام کرده است که «ایران نیازی ندارد که حق غنی‌سازی‌اش به‌رسمیت شناخته شود چون این حق را بر اساس ان‌.پی.تی دارد و توقع ایران در مذاکرات فقط احترام به این حق غنی‌سازی است،  حق غنی‌سازی ایران نیازی به به‌رسمیت شناخته شدن ندارد، زیرا حقی است که بر اساس ان.پی.تی غیر قابل انفکاک است.»

در واقع اظهارات ظریف ، مسکّنی است، تا مذاکرات ژنو 6 به سمت فرسایشی شدن میل نکند.

با این حال سید عباس عراقچی در روز عزیمت به ژنو در گفتگو با "ایران دیپلماسی" عبور از مواضع چالشی را تله ای برای به دام انداختن ایران عنوان کرده است: اینکه عده ای می گویند فلان موضوع چون حساسیت زا و تنش زا است بهتر است به بعدها موکول شود همان تله ای است که ما همواره از آن فرار می کنیم و به همین دلیل هم ایران اصرار داشت که مشخصه های گام نهایی هم باید از همین ابتدا مشخص باشد. منظور این است که اگر طرف مقابل در ذهن ش برای ایران در گام اخر حق غنی سازی را قایل نیست باید از هم اکنون اعلام کند. اگر غرب خواهان تداوم مذاکرات است نه تنها باید اعلام کند که غنی سازی در حال حاضر ادامه پیدا می کند که در گام اخر نیز این حق را قایل خواهد شد. این مساله از نکات کلیدی است که قطعا بر روی ان پافشاری کرده و کوتاه هم نخواهیم امد."

عراقچی به درستی عبور از موضوعات چالشی را تله می نامند چرا که 1+5 به دنبال آن است در صورت حصول توافق و برداشته شدن گام های عملی و عینی از سوی ایران با تفسیرهای خاص خود از بندهای توافقنامه همانند تفسیر خاص خود از بند 4 ان پی تی از اجرای تعهداتش سر باز بزند.

موضوعی که در سال 82 و 83 و در جریان توافقنامه تهران، پاریس وبروکسل از سوی طرف غربی به مرجله اجرا گذارده شد.

ایران به دنبال خلل وارد کردن به ساختار تحریم ها

از سوی دیگر به نظر می رسد رویکرد تیم هسته ای در جریان این دور از مذاکرات خلل وارد آوردن به ساختار تحریم ها است .

سید عباس عراقچی ، در جریان نشست خبری خود با خبرنگاران توقع ایران از 1+5 را اینگونه اعلام کرد: آنچه که برای ما مهم و اصل است و آن را طرف مقابل هم قبول کرده این است که اقدامات دو طرف در گام اول متعادل و متناسب با یکدیگر خواهد بود و حتما تحریم های نفتی و بانکی بخشی از اقدامات طرف مقابل در گام اول خواهد بود.

وی همچنین درباره اینکه طرح مشخصی برای بی اثر کردن زیر ساخت های تحریم ها دارید؟ گفت: وقتی مذاکرات به نتیجه برسد و جزییات آن روشن شود همگان قضاوت خواهند کرد که چگونه است. نمی دانم ساختار تحریم ها به طور کامل حفظ خواهد شد یا نه ولی اطمینان دارم ساختار برنامه هسته ای ما به طور کامل حفظ خواهد شد و هیچ اقدامی که کوچکترین خدشه ای به ساختار برنامه هسته ای ما وارد کند، صورت نخواهد گرفت.

 1+5  باید اطمینان ما را جلب کند

عراقچی مانع عمده ای را که برای پیشرفت مذاکرات وجود دارد فقدان اعتماد نزد هیئت ایرانی در خصوص چگونگی ادامه مذاکرات برشمرد و افزود: به خاطر مسائلی که در دوره قبلی مذاکرات در ژنو پیش آمد و اختلاف دیدگاه هایی که در طرف مقابل بود که باعث شد مذاکرات به خوبی پیشرفت نکند و مقدار زیادی اعتماد هیئت ایرانی نسبت به نحوه مذاکرات و پایبندی طرف مقابل به توافقاتی که صورت می گیرد و یکسانی مواضع در بین آنها، سلب شد.

خبرنگاری از عراقچی پرسید طرف مقابل چه کار باید بکند که اعتماد ایران را جلب کند؟ که وی گفت: برای اینکه اعتماد برگردد ما باید با یک صدا و موضع واحد از سوی شش کشور مواجه شویم. باید اطمینان حاصل کنیم که طرف مقابل با صدا و موضع واحد در مذاکرات شرکت می کند و بازی بار قبل تکرار نمی شود که یکی موافق و یکی مخالف باشد و همچنین این اطمینان حاصل شود که زیاده خواهی در کار نخواهد بود و اگر هر توافقی شود مجددا بحث ها باز نمی شود و زیاده خواهی صورت نمی گیرد. باید مطمئن شویم اصولی که تفاهم داشتیم که متضمن حقوق مردم ایران است کماکان وجود دارد و در مذاکرات رعایت خواهد شد.

توافقنامه ای که غنی سازی را نادیده بگیرد مورد توافق نخواهد بود

وی در پاسخ به سوال دیگری غنی سازی را یکی از مهمترین، حساس ترین و سخت ترین قسمت های مذاکره برشمرد و اینکه توسط طرف مقابل مورد پذیرش و احترام قرار گیرد، تصریح کرد: هیچ توافقی که از ابتدا تا انتهای آن غنی سازی ایران وجود نداشته باشد، مورد پذیرش ما نخواهد بود. حتما توافقی را خواهیم کرد که غنی سازی در آن وجود داشته باشد هم در گام اول، هم در گام های میانی و هم آخر و از ابتدا ت انتها وجود داشته باشد.

معاون وزیر خارجه یادآور شد: بحث هایی که شروع شده در خصوص نحوه تفسیر ان پی تی از غنی سازی، در حال حاضر کمک کننده نیست.

معاون وزیر خارجه اضافه کرد: غنی سازی برای ما در هر توافقی که حاصل می شود باید وجود داشته باشد، غنی سازی هم عملا ادامه یابد و هم در متن آورده و به آن احترام گذاشته شود.

عراقچی درباره سطح و مکان غنی سازی نیز گفت: این موضع ما کاملا روشن است و بارها تکرار کردیم و در دولت قبل نیز به همین شکل بود که اصل غنی سازی قابل مذاکره نیست، ولی جزییات آن که شامل ابعاد، سطح و مکان است قابل مذاکره می باشد، ولی اینکه چه تصمیمی گرفته شود در انتهای مذاکرات روشن می شود
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 599
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078641
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 599
  • بازدید دیروز: 3484
  • کل بازدیدها: 11078641