سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از فاش نیوز:صندوق پرداخت کننده وام ایثارگران در بنیاد شهید و امور ایثارگران که همچنان با نام قدیم خود بنام "صندوق قرض الحسنه شاهد" نامیده می شود و سایت فعال آن نیز همین نام را دارد، دارای ابهاماتی است که امید داریم مسئولان آن با پذیرش شفاف سازی از این صندوق به ابهامات موجود پاسخ دهند.

اگر به سایت این صندوق مراجعه کنید فاقد اطلاعات شفاف و روشن جهت تنویر افکار عموم و ایثارگران است و فقط در فایل قوانین و مقررات خود یک دستورالعمل قدیمی دارد که به روز نشده است و در این سایت هیچ اطلاعاتی به ایثارگران داده نمی شود. هیچ بخشنامه و دستورالعملی درآن درج و ثبت نشده است. شاید به روز رسانی این سایت به مصلحت نباشد که آن را اینگونه حفظ کرده اند.  اگر به فیش های حقوقی ایثارگران که در سایت بنیاد قابل دسترسی است مراجعه کنید آنچه که به عنوان سرانه سهم ایثارگران از حقوق ماهانه کسر می شود نمایش داده می شود که این میزان هر ساله افزایش پیدا می کند، لکن به شما میزان سرمایه ذخیره شده در صندوق و پس اندازتان را که طی این سالها چه میزان بوده نشان نخواهد داد. همواره به عدد ثابتی برخورد خواهید کرد که ماههاست ثابت مانده و تغییر نکرده است. در حالیکه از ابتدایی ترین حقوق هر فرد در موسسات مالی این است که هر زمان بتواند از میزان سپرده ذخیره شده خود مطلع شود.

نحوه پرداخت وام در این صندوق که از امکانات خوبی برخوردار است نیز بسیار ابتدایی است و تضییع حقوق ایثارگران را به دنبال دارد. حتی صندوق های خانوادگی تشکیل شده شرایط و امکانات بهتری از این صندوق در اختیار اعضا می گذارند. دستگاههای اجرایی که می توان به تعدادی از آنها اشاره کرد معادل هر مبلغی که به طور سرانه از حقوق ماهانه  افراد کسر می کنند به همان میزان به عنوان مشارکت به حق سرانه فرد به صورت ماهانه اضافه می کنند و چند برابر مجموع آن را به صورت وام به اعضا، بدون کارمزد تخصیص می دهند. در حالیکه صندوق به شما تاسقف مشخصی وام می دهد همان ابتدا کارمزد وام و بیمه وام را از مبلغ وام کسر می کند، اقساط وام را 48 ماهه کسر می کند و در کنار آن، سهم سرانه ماهانه را که هر سال افزایش می دهد را نیز از حقوق شما برداشت می کند و شاهکاری را در عرصه خدمات به ایثارگران در قالب یک وام ارایه می دهد،‌ یعنی اقدامی که در هیچ صندوق و موسسه ای انجام نمی گیرد. شما اگر همین میزان را در بیمه ها سرمایه گذاری کنید از فرصت های بهتری استفاده خواهید کرد و تسهیلات مناسبتری به شما تعلق خواهد گرفت.

موسسات مالی در قالبی رقابتی سعی در جلب مشتریان دارند و امکانات به روز شده ای را برای جذب آنان به کار می گیرند اما صندوق ایثار مشتریان ثابتی دارد که بدون اجازه آنان هر وقت لازم بداند به حقوق آنان وارد می شود و هر میزان را که مصوب کرده بدون اجازه آنان به عنوان سهم برداشت می کند و هر زمان لازم بداند این سهم را افزایش می دهد. این تعداد مشتری که در اخیتار و تسلیم صندوق هستند و هر گونه بخواهند با آنان رفتار می کند در هیچ  موسسه مالی پیدا نمی شود. موسسات مالی برای چنین مشتریانی حاضرند هر نوع امتیاز و تسهیلاتی را ارایه کنند تا مشتریان ثابت و مطمئنی داشته باشند که بتوانند سرمایه تضمینی صندوق خود را تامین نمایند.

صندوق ایثار با سرمایه های ایثارگران چه می کند؟‌کدام سرمایه گذاری را انجام می دهد؟

صندوق ایثار مدعی است از استقلال مالی برخوردار است و کلیه امکانات اعم از ساختمان، تجهیزات و ... متعلق به صندوق است و حقوق کارکنان را خود پرداختی می کند.

آیا این امکانات باید از سرانه پرداختی ایثارگران تامین شود؟

دریافت پاداش مدیران، حق جلسات و ... از سرمایه  ایثارگران چه توجیه اقتصادی برای ایثارگران دارد؟‌

هر ساله تعدادی از ایثارگران اعم از والدین شهدا، جانبازان، آزادگان و ... فوت می کنند، سپرده های آنها نزد صندوق چه می شود؟

دارایی های که با سرمایه ایثارگران تهیه شده چگونه به آنها یا بازماندگانشان عودت داده می شود؟

میزان سپرده های ذخیره شده ایثارگان متوفی چقدر است و چه زمانی به بازماندگان آنها مسترد می شودو طی زمانهای طولانی که این سپرده نزد صندوق است با سودهای آن چه می شود؟

اگر ادعا شود به عنوان سپرده راکد هیچ فعالیتی با آن نمی شود، این عذر بدتر از گناه است. هر فردی اختیار دارد هر زمانی که تشخیص دهد با موسسه مالی تسویه و ارتباط خود را قطع کند. صندوق چه تمهیداتی پیش بینی کرده که ایثارگر هر زمان لازم بداند با صندوق تسویه حساب نماید؟

ایثارگران اگر بدانند با کسورات ماهانه آنها در موسسات دیگر سرمایه گذاری بهتر می توان انجام داد قطعا" راه بهتر و مناسبت تر را بر می گزینند. نظامات مالی  صندوق چنان چیده شده که هر فردی با کمترین اطلاع مالی و اقتصادی مشتاق است چنین سرمایه مطمئنی در اختیار داشته باشد که هر ماه بر آن افزوده شود و کمترین خدمات را ارایه دهد.‌
موضوع مطلب : صندوق ایثار, ایثارگران
ردیف نام‌نام‌خانوادگی تائید صلاحیت عدم احراز
1 علیرضا احسانی نیا
*
2 خانم منصوره حسنی طاهری
 *
3 آقای داود خضرائی
 *
4 خانم زهرا دارابی
 *
5  آقای محمدصادق ناجی
 *
6 آقای کبیر شمس
 *
7 آقای حمید پورصادق
 *
8 آقای محمود عزیزی
 *
9 آقای محمدعلی جلیلیان
 *
10 آقای سمائی
11 خانم اشکان
  *
12 آقای مهدی اصغر پور  *
13 آقای سعیدمحمدحسینی
 *
14 آقای قاسمعلی فهیم  *
15 آقای علیرضاطاهری
 *
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22  
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

 
موضوع مطلب :

نقدی دلسوزانه به سخنان اخیر رئیس بنیاد شهید به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از فاش نیوز:در خبرها آمده بود: معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفته است: رویکردهای بنیاد شامل ایجاد آرامش در جامعه ایثارگری و بنیاد، تعامل با سایر دستگاه‌ها و تلاش روزافزون برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با برنامه‌های تحولی و نوآوری محقق شده است»

سایت ایثار به نقل از « روابط عمومی  بنیاد شهید و امور ایثارگران » آورده بود: حجت الاسلام و المسلمین شهیدی در افتتاحیه دومین همایش فصلی مدیران بنیاد در سال 94 که 26 دی ماه در سالن شهید رسول‌زاده برگزار شد گفت: رویکردهای بنیاد شامل ایجاد آرامش در جامعه ایثارگری و بنیاد، تعامل با سایر دستگاه‌ها و تلاش روزافزون برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با برنامه‌های تحولی و نوآوری محقق شده است.

با نگاهی گذرا به مطالب عنوان شده توسط رئیس محترم بنیاد شهید و امورایثارگران، پرسش هایی به اذهان خطور می کند که البته پاسخی برای نگارنده متصور نیست.

اینکه جناب ایشان مطرح نموده است یکی از رویکردهای بنیاد ایجاد آرامش در جامعه ایثارگری! و بنیاد! است جای تأمل دارد. معلوم نیست رئیس محترم بنیادشهید برچه اساسی این نظر عجیب را مطرح نموده است؟ اگر منظور آرامشی است که در حوزه ریاست بنیاد وجود دارد پذیرفتنی است چرا که بیان چنین عباراتی خود نشانگر آسودگی خیال آن جناب می باشد! ولی اگر منظور ایشان کلیت تشکیلات مادی (بنیاد) و معنوی(ایثارگران) است که درذیل مدیریت ایشان دیده می شود، متأسفانه باید اذعان داشت که چنین برداشتی دوراز واقعیت است.

اگر دوستان و برادران مسئول در این زمینه اندکی خود را "مسئول" بدانند و به خود و افراد زیرمجموعه خود این احساس مسئولیت را منتقل کرده باشند، معاون رئیس جمهور ورئیس محترم بنیاد برداشت بهتری از اوضاع خواهند داشت.

جناب آقای شهیدی! شما به عنوان یک مسئول حکومتی در جمهوری اسلامی، وظیفه پیگیری اهداف و آرمان های انقلاب و رسیدگی به امور مربوط به ایثارگران را برعهده دارید. ضمن اینکه به نمایندگی از طرف رهبر فرزانه انقلاب(حفظه الله) در بنیادمسئولیتتان دوچندان است.

آیا تاکنون فارغ از گزارشات صادق و کاذبی که افراد مسئول زیرمجموعه تان ارائه می دهند، اراده فرموده اید تا راسا"به ادعایی که مطرح نموده اید دست یازید؟ آیا آن آرامشی که عنوان کرده اید را از نزدیک درمیان ایثارگران و خانواده آنان مشاهده کرده اید؟

آیا آرامشی که می گویید در بین کارکنان خدوم و زحمتکش بنیاد مشاهده نموده اید؟ همان هایی که در خط مقدم رسیدگی به ایثارگران حضور دارند و با حقوق نه چندان مناسب و مکفی، و نداشتن معیشت لازم، خدای ناکرده هم خود نا آرامند و هم بعضا"ملاحظه ایثارگران و روحیات آنان را نمی کنند. دراین زمینه متأسفانه مسایل تأسف برانگیزی وجود دارد که دون شأن آن نهاد انقلابی و مقدس است و جای گفتنش اینجا نیست!

 آرامشی که تابع شرایط مناسبی باید باشد در کجای تشکیلات شما وجود دارد؟ یکی از بزرگ ترین مطالبات و آرمان های انقلاب، تحقق عدالت اجتماعی و در پی آن دستگیری کامل و کافی از قشر معزز ایثارگرجامعه (که البته می توان صفت مستضعف را به اقشاری از آنان اطلاق کرد) می باشد. و باز هم می دانید که یکی از بزرگ ترین آفات جامعه اسلامی، مغفول ماندن فرهنگ غنی ایثار و شهادت در جامعه است. همچنین نیمی از ناآرامی ها که در بین ایثارگران و حتی بدنه بنیاد وجود دارد مربوط به عدم مدیریت صحیح و علمی و اسلامی است، و نیمی دیگر مربوط است به کمبود امکانات و اعتبارات لازم که در اینجا مجال پرداختن به آن نیست. اما می توان به جرأت فریاد زد، ما به عنوان ایثارگر، از وجود چنین آرامشی بی خبریم.

آقای شهیدی! در جایی که گروه های کثیری از جانبازان اعصاب و روان و شیمیایی و خانواده های آنان ازنظر درمانی و معیشتی دراوضاع اسفباری بسر می برند؛ ویلچر، کپسول اکسیژن، دارو، شرایط درمان و بستری، و لوازم پزشکی مصرفی جانبازان سرو سامان درستی ندارد و ازطرفی خانواده معظم شهدا و اولبای معظم آنان گاها" در مضیقه های مختلف بسرمی برند و بنیاد نیز تقریبا" می شود گفت آنان را با مشکلاتشان تنها گذاشته و به حال خود رها کرده است، شما احساس آرامش می کنید و این اصلا" خوب نیست. اصولا اگرهم برفرض محال چنین آرامشی وجود داشت نیز، راضی بودن به وضع موجود و اعلام اینکه به حد نهایت آن نایل شده اید، خصوصا" درعرصه ای که ابعاد پیدا وپنهان گسترده ای دارد با اصول مدیریتی سازگاری ندارد.

صحبت از تعامل بنیاد با دیگر دستگاه ها نیزشعاری بیش نیست. چه آنکه آن دستگاه هایی که مدنظرشماست، خیلی هنر که داشته باشند، لااقل وظایف سازمانی خویش را به سرانجام می رسانند. نه اینکه بصورت سمبلیک و تشریفاتی در صدد برآیند تا در ترویج فرهنگ ایثار وشهادت گام بردارند! ما که در بین مردم نفس می کشیم و زندگی را سپری می کنیم از وجود چنین چیزهایی بی خبریم. چون این ما هستیم که برای رفع و رجوع امورات خود دردستگاه های مختلف دست به دست می شویم و گاها مورد تحقیر قرار می گیریم و جای خالی متولی خود یعنی بنیاد را درپشتیبانی و حمایت از ایثارگران و نظارت در این عرصه بخوبی احساس می کنیم و خود را درمیان برخورد های سلیقه ای و خلاف قانون دستگاه ها و پاسخگو نبودنشان، که نمونه های فراوانی برای آن سراغ داریم ودارید، تنها و رها شده می بینیم!...
موضوع مطلب : ایثارگران, رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران, همایش, جانبازان

ظریف موگرینی

وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

ظریف و موگرینی در این بیانیه اعلام کرد: امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است، امروز تحریم های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای 1+5، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا،  و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد.

تحریم های سازمان ملل مربوط به برنامه هسته ای ایران برداشته شد. قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت که برجام را مورد تأیید قرار داد، از این پس در کنار پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی)، تنها چارچوب حقوقی مربوط به فعالیت‌های هسته ای ایران خواهد بود، و کلیه مفاد قطعنامه های 1696 (2006)، 1737 (2007)،  1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008)، 1929 (2010) و 2224 (2015) خاتمه می یابند.

اتحادیه اروپایی تأیید کرده است که چارچوب های قانونی لازم برای برداشتن تحریم های مالی و اقتصادی اتحادیه درباره برنامه هسته ای ایران اجرایی شد. ایالات متحده اعمال تحریم های مصوب مرتبط با برنامه هسته ای ایران را امروز متوقف می کند که همچنین شامل لغو فرمان های اجرایی مربوطه و صدور مجوز برخی فعالیت ها، آنگونه که در برجام مشخص شده است، می باشد. اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آیین نامه های مربوطه در خصوص جزئیات تحریم هایی که برداشته می شوند را صادر و از این طریق مشارکت بین المللی در پیشرفت اقتصادی ایران را تسهیل کردند.

همانگونه که مقرر شده است، ما به مراقبت و نظارت بر اجرای کامل و موثر برجام از طریق کمیسیون مشترک، مرکب از 1+5 و ایران که توسط نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور روابط خارجی و سیاست امنیتی هماهنگ می گردد، دقیقا همانگونه که در 23 تیر 1394 توافق شد، ادامه خواهیم داد. آژانس بین المللی انرژی اتمی به سهم خود، مسئولیت مراقبت و راستی آزمایی اجرای برجام و نیز تعهدات ایران به عنوان عضو معاهده منع اشاعه و موافقتنامه پادمان و اجرای موقت پروتکل الحاقی را به عهده دارد.

ما مایلیم با استفاده از این فرصت، از دولت اتریش به دلیل میزبانی، و از همه کشورهایی که از فرآیند مذاکرات حمایت و به اجرای برخی از تعهدات تحت برجام کمک کردند، تشکر نماییم. ما همچنین از تمامی شخصیت هایی که از سال 1382 هدایت مذاکرات را به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و 1+5 به عهده داشته اند، سپاسگزاری می کنیم.

همه طرف ها باوری راسخ دارند که این توافق تاریخی، استوار و منصفانه است، خواست های همه را تأمین می کند، و اجرای مناسب آن گامی کلیدی در کمک به بهبود صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

این دستاورد به روشنی ثابت می کند که با اراده سیاسی، پشتکار، و از طریق دیپلماسی چندجانبه، ما قادریم سخت ترین معضلات را حل و فصل، و راه حل های واقع بینانه ای که قابلیت اجرای موثر داشته باشند پیدا کنیم. این یک پیام قاطع و امیدوارکننده است که جامعه بین المللی می بایست در تلاش های مان برای ساختن جهانی امن تر، مد نظر داشته باشد.
موضوع مطلب :

ظریف موگرینی

وزیر امور خارجه کشورمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قرائت بیانیه‌ای مشترک، به صورت رسمی آغاز «روز اجرای» برجام را اعلام کردند.

ظریف و موگرینی در این بیانیه اعلام کرد: امروز، ما به روز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) رسیدیم. از زمان روز تصویب، ما مجدانه تلاش کردیم و تعهد مشترک و اراده جمعی خود را به نمایش گذاشتیم تا سرانجام موجبات اجرای برجام را فراهم کنیم. امروز، شش ماه پس از نهایی شدن آن توافق تاریخی، آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرد که ایران تعهدات هسته ای ذیربط خود تحت برجام را اجرا نموده است.

از آنجا که ایران به تعهدات خود عمل نموده است، امروز تحریم های مالی و اقتصادی ملی و چندجانبه مربوط به برنامه هسته ای ایران منطبق با برجام برداشته شد. اتحادیه اروپایی، کشورهای 1+5، مرکب از جمهوری خلق چین، جمهوری فرانسه، جمهوری فدرال آلمان، فدراسیون روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا،  و ایران همچنین در زمینه استفاده‌های صلح آمیز از انرژی هسته ای، در چارچوب برجام، همکاری خواهند کرد.

تحریم های سازمان ملل مربوط به برنامه هسته ای ایران برداشته شد. قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت که برجام را مورد تأیید قرار داد، از این پس در کنار پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی)، تنها چارچوب حقوقی مربوط به فعالیت‌های هسته ای ایران خواهد بود، و کلیه مفاد قطعنامه های 1696 (2006)، 1737 (2007)،  1747 (2007)، 1803 (2008)، 1835 (2008)، 1929 (2010) و 2224 (2015) خاتمه می یابند.

اتحادیه اروپایی تأیید کرده است که چارچوب های قانونی لازم برای برداشتن تحریم های مالی و اقتصادی اتحادیه درباره برنامه هسته ای ایران اجرایی شد. ایالات متحده اعمال تحریم های مصوب مرتبط با برنامه هسته ای ایران را امروز متوقف می کند که همچنین شامل لغو فرمان های اجرایی مربوطه و صدور مجوز برخی فعالیت ها، آنگونه که در برجام مشخص شده است، می باشد. اتحادیه اروپایی و ایالات متحده آیین نامه های مربوطه در خصوص جزئیات تحریم هایی که برداشته می شوند را صادر و از این طریق مشارکت بین المللی در پیشرفت اقتصادی ایران را تسهیل کردند.

همانگونه که مقرر شده است، ما به مراقبت و نظارت بر اجرای کامل و موثر برجام از طریق کمیسیون مشترک، مرکب از 1+5 و ایران که توسط نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور روابط خارجی و سیاست امنیتی هماهنگ می گردد، دقیقا همانگونه که در 23 تیر 1394 توافق شد، ادامه خواهیم داد. آژانس بین المللی انرژی اتمی به سهم خود، مسئولیت مراقبت و راستی آزمایی اجرای برجام و نیز تعهدات ایران به عنوان عضو معاهده منع اشاعه و موافقتنامه پادمان و اجرای موقت پروتکل الحاقی را به عهده دارد.

ما مایلیم با استفاده از این فرصت، از دولت اتریش به دلیل میزبانی، و از همه کشورهایی که از فرآیند مذاکرات حمایت و به اجرای برخی از تعهدات تحت برجام کمک کردند، تشکر نماییم. ما همچنین از تمامی شخصیت هایی که از سال 1382 هدایت مذاکرات را به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران و 1+5 به عهده داشته اند، سپاسگزاری می کنیم.

همه طرف ها باوری راسخ دارند که این توافق تاریخی، استوار و منصفانه است، خواست های همه را تأمین می کند، و اجرای مناسب آن گامی کلیدی در کمک به بهبود صلح، ثبات و امنیت منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

این دستاورد به روشنی ثابت می کند که با اراده سیاسی، پشتکار، و از طریق دیپلماسی چندجانبه، ما قادریم سخت ترین معضلات را حل و فصل، و راه حل های واقع بینانه ای که قابلیت اجرای موثر داشته باشند پیدا کنیم. این یک پیام قاطع و امیدوارکننده است که جامعه بین المللی می بایست در تلاش های مان برای ساختن جهانی امن تر، مد نظر داشته باشد.
موضوع مطلب :
سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در پایان وقت اداری فردا 26 دی به اتمام می رسد و دلایل رد صلاحیت شدگان به طور مستند به آنها اعلام خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سیامک ره‌پیک، در خصوص روند بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس گفت: بعد از بررسی‌هایی که در هیئت اجرایی صورت گرفت، فرصتی برای اعتراض به آراء هیئت های اجرایی بود؛‌ در این فاصله هیئت های نظارت استانی پرونده‌های داوطلبان اعم از کسانی که در هیئت های اجرایی رد صلاحیت شدند یا غیر آنها را بررسی کردند.
وی گفت: طبق قانون، هیئت های نظارت استانی ضمن اینکه پرونده های داوطلبان را بررسی و اعلام نظر می کنند باید نظر هیئت مرکزی را هم کسب کنند.

ره پیک افزود: این کار در حال انجام شدن است و امیدواریم در مهلت مقرر باقیمانده تمام پرونده های مربوط به داوطلبان، چه کسانی که در مراحل قبلی رد صلاحیت شدند و چه کسانی که به شکل دیگری پرونده‌شان بررسی شده است، مورد بررسی قرار گیرد و نتایج اعلام شود.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات گفت: بر اساس زمان بندی قانونی، انتهای روز 26 دی باید بتوانیم نتایج را اعلام کنیم که امیدواریم در موعد مقرر این کار انجام شود.

ره پیک افزود: درباره نسبت و درصد کسانی که تأیید یا رد صلاحیت شدند در حال حاضر نمی توانیم آمار دقیق ارائه کنیم چرا که در اثنای کار هستیم و باید جمع بندی صورت بگیرد.

وی گفت: بعد از اعلامی که صورت خواهد گرفت کسانی که در این مرحله تأیید صلاحیت نشوند، فرصت دارند اعتراض خود را به شورای نگهبان اعلام کنند و این در مراکز استان ها نیز می تواند انجام شود و نیازی به حضور در تهران نیست.

ره پیک افزود: شورای نگهبان مجموعاً برای زمان اعتراض و رأی گیری حدود 20 روز فرصت دارد که بررسی و نتایج را اعلام کند، البته بعد از آن هم یک مهلتی برای بعضی اعتراضات دیگر وجود دارد که در زمان خودش اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه صحبت درباره نسبت تأیید، رد و عدم احراز زود است گفت: طبیعتاً در بین پرونده‌هایی که وجود دارد و در حال رسیدگی هستیم گروهی شرایط قانونی دارند که تأیید صلاحیت می شوند، گروهی از افراد که به دلیل موانع قانونی برای آنها، قطعاً شرایط تأیید صلاحیت را ندارند چرا که طبق اعلام های صورت گرفته مراجع رسمی و نیز تحقیقات، آنها طبیعتاً رد صلاحیت خواهند شد.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات افزود: گروهی هستند که به دلایل گوناگون شرایط را احراز نکرده اند و بر اساس مبانی حقوقی و مقررات حقوقی، این گروه در واقع شرایط را احراز نمی کنند، البته در فرصتی که دارند می توانند مدارکشان را ارائه کنند که نشان دهد آن شرایط را داشته اند یا آن شرایط را می توانند احراز کنند.

ره پیک گفت: البته بخشی از اینها ممکن است ناشی از فقدان مدارک باشد مانند مدارک تحصیلی یا کسانی که موظف بودند استعفا کنند و استعفا نکرده اند.

وی با بیان اینکه در مجموعه رد صلاحیت شدگان و کسانی که صلاحیتشان احراز نمی شود اقسام گوناگونی وجود دارد افزود: مستندات قانونی این دلایل را به افراد اعلام خواهیم کرد تا بدانند بر اساس چه مستند قانونی شرایط را تحصیل و احراز نکرده اند.

ره پیک گفت: برای مثال بخشی مربوط به محکومیت های قضایی، بخشی مربوط به گزارش هایی است که دستگاه های امنیتی درباره اشخاص داده اند و بخشی هم مربوط می شود به نداشتن بعضی مدارک لازم و در واقع ضوابط و شرایطی که در قانون آمده است و اگر نقصی از این جهت وجود داشته باشد ممکن است مشکلی برای آن پرونده ایجاد کند.

وی افزود: در مهلتی که باقی مانده است ممکن است این نقص رفع شود و تأیید صلاحیت صورت گیرد اما اگر معلوم شود که در واقع آن شرط وجود ندارد یا مانعی وجود دارد، طبیعتاً وضعیت پرونده به همان شکل رد یا عدم احراز باقی می ماند.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در خصوص وضعیت پرونده افرادی که از آنها هیچ گونه سابقه ای وجود ندارد و برای بار اول ثبت نام کرده اند گفت: خیلی نمی توانیم درصد تأیید یا رد صلاحیت این افراد را مشخص کنیم ولی می توانیم بگوییم کسانی که سابقه داوطلبی در مجلس نداشتند بالای8000 نفر هستند.

ره پیک افزود: برای تمام این افراد از مراجع مورد نظر استعلام صورت گرفته و بخش قابل توجهی برای آنها استعلام پاسخ داده شده است که پاسخ ها بنا بر وضعیت شخص داوطلب متنوع است، در مواردی هم که نیاز بوده درخصوص افراد و اشخاص تحقیقاتی صورت گرفته است.

وی گفت: از مجموعه اسناد، مدارک و دلایلی که در پرونده هر شخص وجود دارد، بررسی ها روی آن پرونده صورت گرفته و این مربوط به همه افراد یعنی هم کسانی که سابقه داشته اند و هم کسانی که سابقه نداشته اند می باشد و بر اساس مستندات، قضاوت و نتیجه اعلام خواهد شد.

ره پیک در پاسخ به سؤالی درباره فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه بررسی صلاحیت ها با دقت صورت گیرد، افزود: امیدواریم همه بتوانند با تلاش کافی منطبق با قانون عمل کنند تا نکاتی که مورد نظر ایشان است رعایت شود.

وی گفت: چه در مرحله بررسی در هیئت های نظارت و چه در مرحله هیئت مرکزی و بعد از آن در مرحله رسیدگی شورای نگهبان، همه اهتمام دارند که ان‌شاءالله قانون و ضوابط قانونی رعایت شود.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات افزود: امیدواریم همه چه کسانی که در حال رسیدگی صلاحیت ها هستند و چه کسانی که داوطلب شده اند و سایر اشخاص و نهادهایی که درگیر انتخابات هستند، همه به موضوع رعایت قانون توجه کنند که ان‌شاءالله مسیر بررسی ها و نتیجه آنها و برگزاری انتخابات به شکل مطلوب صورت گیرد و مشکلی پیش نیاید.

ره پیک درباره انتخابات الکترونیکی و ضرب‌الاجل 10 روزه شورای نگهبان به وزارت کشور درباره رفع مشکلات فنی در این خصوص گفت: مهلت هنوز پایان نیافته است و باید در این مهلت باقیمانده بحث های فنی حل شود.

وی با بیان اینکه بحث های دیگری هم مطرح است، افزود: شورای نگهبان در مورد لزوم تدوین مواد قانونی برای انتخابات الکترونیک، مطالبی را مطرح کرد و دوستان در مجلس و وزارت کشور پیشنهادهایی را در مورد مواد قانونی مربوط به انتخابات الکترونیکی مطرح کردند.

ره پیک گفت: در یک مرحله، شورای نگهبان ایراداتی به این موضوع گرفت و اخیراً در صحن مجلس آن بخش مربوط به انتخابات الکترونیکی حذف شده است و در حال حاضر البته یک مواد کلی وجود دارد اما آنچه مورد نظر شورای نگهبان بود (مواد مطرح و ایراداتی که از آن گرفته شده بود) اینها حذف شده است.

وی افزود: حذف بخش مربوط به انتخابات الکترونیکی در مجلس به معنی منتفی بودن موضوع نیست و باید در پایان ضرب‌الاجل بحث و تصمیم گیری صورت گیرد.

سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات درباره بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: در مهلت بررسی صلاحیت خبرگان قرار داریم و آزمون علمی برای شرط اجتهاد برگزار شد که تعدادی در این آزمون شرکت کردند.

ره پیک افزود: هم اکنون فقهای شورای نگهبان که مسئولیت تشخیص صلاحیت داوطلبان خبرگان را بر عهده دارند جوانب مختلف را بررسی می کنند، یعنی هم بحث شرط علمی که شامل تصحیح اوراق و احیاناً آزمون شفاهی برای عده ای است که در آزمون کتبی قبول شده اند و بحث و بررسی سایر صلاحیت ها.

وی با بیان اینکه فقهای شورای نگهبان یک ماه فرصت دارند تا صلاحیت افراد را بررسی و نتیجه را اعلام کنند، گفت: فقها اعلام کرده اند و ضوابطی را گذاشته اند و برای بحث علمی اصل را بر این گذاشته اند که آزمون گرفته شود.

ره پیک افزود: در هر حال تشخیص صلاحیت علمی و سایر صلاحیت ها در بحث خبرگان بر عهده فقهای شورای نگهبان است که تصمیم گیری و بررسی ها و نتایج را اعلام خواهند کرد.
موضوع مطلب :
نها نه از طایفه و ملّیت خاصّی هستند و نه‌از شهر و وطن بخصوصی. بلکه ممکن است یک یا چند نفر از یک شهر و یا کشور بخصوصی باشند و نیز ممکن است هر یک از یک منطقه و شهر و دیار باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از جهان نیوز- سرداب غیبت برای شیعه واژه نام آشنایی است. اینکه امام مهدی عج  غیبتشان از این مکان آغازشده است. اما هیچ کدام نمی پرسند چند سال غیبت؟!

چند قرن؟! 
تا کی....
الی متی ....
انگار ندیدنت باید جزئی از زندگیمان باشد ... انگار اصلا غصه ای از ندیدنت نیست. و ضرورتی در درک حضورت.... مردمان نور ندیده، تاریکی را نور می پندارند و ظلمت را روشنایی...
از همین است که آوارگیت را نمی فهمیم. دوریت را احساس نمی کنیم و غربتت برایمان مهم نیست که اگر بود خداوند مهربان بی تردید إذن حضور می داد.
مگر نه اینکه خود فرموده اگر تشنه شدید،برایتان آب گوارا خواهم فرستاد.(1)
یا رب! عطش مهدی عج را بر جانمان بنشان...

یاران امام مهدی (عج) در زمان غیبت

در شماره قبل در مورد حضرت خضر علیه السلام صحبت شد . در این شماره به سایر یاران خواهیم پرداخت.
«براساس برخى روایات، گروهى از فرشتگان الهى، دو تن از پیامبران الهى و جمعى از مؤمنان خالص، همواره در کنار حضرت مهدى علیه السّلام هستند و لحظه‌اى آن حضرت را تنها نمى‌گذارند و گاهى اوقات از آنها تعبیر به «ابدال»، «اوتاد»، «رجال الغیب»و یا «رجال المهدى علیه السّلام» مى‌شود.
مؤمنان خالصى که توفیق رفیقشان شده و در خدمت حضرت مهدى علیه السّلام سر از پا نمى‌شناسند همانند خود حضرت علیه السّلام به صورت مخفى در بین مردم زندگى مى‌کنند، زن و فرزند داشته و رفتارى عادى و معمولى دارند. ضمن آنکه هیچ گونه ادعایى نیز در این خصوص ندارند مگر آن‌که حضرت علیه السّلام به آنها اجازه دهد یا خودشان را معرفى کرده و یا از طرف ایشان پیام خاصى را ابلاغ نمایند.»(2)


رجال المهدی(عج) در ادعیه و روایات

در دعاى مخصوص نیمه ماه رجب منقول از امام صادق علیه السّلام بعد از صلوات بر محمد و آل محمّد صلّى اللّه علیه و اله، بر اوصیاء، سعداء، شهدا و ائمه هدى علیهم السّلام صلوات فرستاده آن‌گاه چنین مى‌گوییم:
«اللّهم صلّ على الأبدال و الأوتاد و السّیّاح و العبّاد و المخلصین و الزّهاد و اهل الجّد و الاجتهاد...»
«خدایا!بر ابدال و اوتاد و سیاحین و بندگان شایسته و مخلصین و زاهدان و اهل کوشش و اجتهاد درود فرست.»
مرحوم کفعمى در کتاب مصباح خویش وقتى به این قسمت دعا مى- رسد در خصوص ابدال و اوتاد چنین مى‌گوید: «همانا زمین هرگز از«قطب»خالى نمى‌شود و چهار نفر از«اوتاد»،چهل نفر از«ابدال»،هفتاد نفر از«نجباء»و سیصد و شصت نفر از«صلحاء» همواره بر روى زمین هستند.
امّا قطب (عالم امکان) حضرت مهدى علیه السّلام است و اوتاد نیز کمتر از چهار نفر نمى‌شوند، زیرا دنیا همانند خیمه است که حضرت مهدى علیه السّلام مانند ستون خیمه است و چهار نفر اوتاد همانند ریسمان‌هاى این خیمه هستند و البته گاهى اوقات اوتاد بیشتر از چهار نفر مى‌شوند، همان‌طور که ابدال بیشتر از چهل نفر و نجباء بیشتر از هفتاد نفر و صالحین بیشتر از سیصد و شصت نفر خواهند شد و ظاهر آن است که حضرت خضر و الیاس علیهما السّلام جزء اوتاد هستند که هردو بزرگوار در خدمت قطب یعنى امام زمان علیه السّلام هستند.(3)
امام صادق علیه السلام:
براى قائم علیه السّلام دو غیبت است، یکى صغرى و دیگرى کبرى. در غیبت صغرى جز شیعیان مخصوص او از جاى آن حضرت خبر ندارند و در غیبت کبرى به غیر از دوستان مخصوص آن حضرت علیه السّلام از مکان ایشان خبر ندارند.(4)
از ابو بصیر است از قول حضرت باقر- سلام اللّه علیه- که فرمود:
صاحب این امر را چاره ای از کناره گیری نیست. و در این کناره گیری و پنهانی دارای نیرویی است و سی نفر را دلتنگی نخواهد بود، و طیبه جایگاه خوبی است.(5)

تقسیم بندی یاران امام (عج)

یاران امام مهدی (عج) به چهار گروه تقسیم می شوند.
اوتاد: افرادى هستند که به اندازه یک چشم برهم زدن از خداى خویش غفلت نمى‌کنند و به دنبال مال دنیا نیستند مگر آن‌چه که نصیب و روزى آنها شود و خطاها و لغزش‌هایى که از افراد دیگر صادر مى‌شود از آنها سر نمى‌زند و(در خصوص غیر پیامبران)در آنها عصمت شرط نیست، آن عصمتى که از شرایط قطب است.این گروه بى‌واسطه با حضرت مهدى علیه السّلام در ارتباط هستند.
ابدال:ابدال یک درجه از اوتاد پایین‌تر و در مرحله بعدى هستند که ممکن است گاهى از آنها غفلتى صادر شود ولى بلافاصله با تذکر و تنبّه آن غفلت را از خود دور مى‌کنند و هرگز گناه عمدى از آنها سر نمى‌زند .
نجباء یا رجال الغیب : در رتب? بعد از ابدال قرار دارند و با دو واسطه(اوتاد و ابدال) با حضرت علیه السّلام در ارتباط هستند.
به گفته آقای شفیعی سروستانی از قول نویسنده کتاب معارف و معاریف ، (6)« «رجال الغیب یا نجبا هفت تن‌اند که در عالم پراکنده و از دید همگان پنهان‌اند.
صلحاء:افراد باتقوایى هستند که متصف به صفت عدالت هستند،اما ممکن است گاهى اوقات از آنها خطایى سرزند که بلافاصله استغفار کرده و پشیمان مى‌شوند همان‌طور که خداوند متعال مى‌فرماید:  هرگاه گروهى از شیاطین در دل اهل تقوى وسوسه و خیالاتى وارد کنند بلافاصله آنها متذکر شده و همان‌دم خدا را به یاد آورده آگاه و بینا مى‌شوند.(7)

صلحاء با سه واسطه با حضرت مهدى علیه السّلام در ارتباط هستند.(8)

اگر یکى از اوتاد کم شود ،یکى از ابدال جایگزین او مى‌شود و جاى آن ابدال را یکى از نجباء پر مى‌کند و به‌جاى او یکى از صلحاء وارد دست? نجباء مى‌شود و هرگاه یکى از صلحا کم شود از بقی? مردم که صلاحیت و لیاقت داشته باشند جایگزین صلحاء مى‌شوند.(9)
نقبا، از نظر لغوی، جمع «نقیب» به معنای سالار، پیشوا، رئیس، سرپرست گروه، سردسته، بزرگ‌تر و کسی است که معرفت به احوال مردم داشته باشد.
ایشان سیصد تن هستند. [آنها] از اصناف اولیا و رجال الغیب باشند که مأمور دستگیری بندگان خدایند.»(10)

ویژگی‌های رجال المهدی (عج)

«در کتابهای شیعه و سنی به روایاتی چند اشاره شده که پیامبرصلی الله علیه وآله چند ویژگی از ویژگی‌های ابدال را بیان فرموده است:
الف) قلب‌های ابدال همانند قلب ابراهیم‌علیه السلام است. عبادة بن صامت از پیامبرصلی الله علیه وآله نقل کرده که فرمود: «الأبدال ثلاثون رجلاً قلوبهم علی قلب ابراهیم‌علیه السلام».(11) شاید مراد پیامبرصلی الله علیه وآله از این تشبیه این است که این چند نفر از نظر شدّت و صلابت و ایستادگی و مقاومت در برابر باطل همانند ابراهیم‌علیه السلام می‌باشند که وی در برابر باطل آن‌گونه ایستاد و از خود سرسختی نشان داد.
ب) سپر بلای انسانها. همچنین ابن مسعود از پیامبرصلی الله علیه وآله نقل کرده است که فرمود: «یدفع اللَّه بهم عن أهل الأرض»(12)؛ خداوند به وسیله آنها، بلاها را از مردم زمین دور می‌گرداند.
ج) از دیگر ویژگی‌هایی که برای ابدال نقل شده است، این است که پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «الرضا بالقضاء والصبر عن محارم اللَّه والغضب فی ذات اللَّه(13)؛ راضی بودن به حکم و قضای الهی، صبر پیشه کردن بر محارم خدا - خودداری کردن از آلوده شدن به حرام - ، خشمگین شدن برای خدا.»
د) داشتن مواسات و احسان و عفو از دیگر مشخّصه‌های ابدال است که پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «یعفون عمّن ظلمهم ویحسنون إلی من أساء إلیهم ویتواسون فیما آتاهم اللَّه عزّوجلّ(14)؛ گذشت و عفو از کسانی که به آنان ظلم کنند، نیکی و احسان به آنان که در حقّشان بدی کنند، ایثار و مواسات در آنچه که خدای به آنان داده است.»
و) جود و سخاء و خیرخواهی. ابن مسعود از پیامبرصلی الله علیه وآله چنین روایت کرده: «لا یزال أربعون رجلاً من أمّتی، قلوبهم علی قلب اِبراهیم یدفع اللَّه بهم عن أهل الأرض یقال لهم الأبدال، قال رسول اللَّه‌صلی الله علیه وآله: إنّهم لم یدرکوها بصلوة ولا بصوم ولا صدقة. قالوا: یا رسول اللَّه! فیم أدرکوها؟ قال: بالسخاء والنصیحة للمسلمین(15)؛ پیوسته چهل نفر از امّت من هستند که قلب‌هایشان همانند قلب حضرت ابراهیم‌علیه السلام می‌باشد، خداوند به وسیله آنها - بلاها را - از اهل زمین دور می‌گرداند که به آنان ابدال گفته می‌شود. سپس رسول خداصلی الله علیه وآله فرمود: بدانید که اینان هرگز این مقام را از خواندن نماز و روزه و صدقه بدست نیاورده‌اند. عرض کردند: ای رسول خدا! پس به چه چیز به این مقام رسیدند؟ فرمود: به وسیله جود و بخشش و خیرخواهی مسلمانان.»(16)»

محل زندگی رجال المهدی (عج)

آنها نه از طایفه و ملّیت خاصّی هستند و نه‌از شهر و وطن بخصوصی. بلکه ممکن است یک یا چند نفر از یک شهر و یا کشور بخصوصی باشند و نیز ممکن است هر یک از یک منطقه و شهر و دیار باشند. (17)

سایر مردم هم می توانند به چنین مقامی دست یابند؟!

باتوجه به برخى احادیث که وجود ابدال را در همه دوران‌ها و زمان‌ها ضرورى مى‌داند، بى‌تردید مى‌توان گفت هرکس که خصوصیات و ویژگى‌هاى آنان را کسب کند مى‌تواند در زمر? آنان قرار گیرد و البته برخى از خصوصیات و ویژگى‌ها،تفضّلى است از جانب خداوند متعال وبرخى از آنها با رعایت تقواى لازم و متناسب با آن مقام،همراه با کوشش و تلاش فوق العاده به دست خواهد آمد و در آخر،گزینش نهایى توسط شخص حضرت مهدى علیه السّلام با قبولى از امتحانات ویژه خواهد بود.(18)


منابع:
1-سوره ملک آیه 30
2- امام حاضر،مدیرناظر صص76-75
3-مصباح کفعمی ص534 حاشیه بر دعای ام داوود
4-کافى،ج 3،ص 141
5-تاریخ غیبت کبری ،محمدصدر ص195 به نقل ازغیبت طوسی ص102
6- پرسش از موعود ، ابراهیم شفیعی سروستانی ص63
7- اعراف /201
8- امام حاضر ، مدیر ناظر ص
9- مصباح کفعمى،ص 704؛بحار الانوار،ج 53،ص 301
10- پرسش از موعود ، ابراهیم شفیعی سروستانی
فوائد الاصول، ص 69 11
12-المعجم الکبیر، ج 1، ص 224
13-فردوس‌الاخبار، ج 2، ص 84
14-حلیة الاولیاء ج 1، ص 8
15-معجم الکبیر، ج 10، ص 224
16- بامداد بشریت پ44
17-همان
18-امام حاضر، مدیرناظر ص85
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4595
  • بازدید دیروز: 5398
  • کل بازدیدها: 11516222
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4595
  • بازدید دیروز: 5398
  • کل بازدیدها: 11516222