سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
امام (ره) هم حکومت را «وسیله ای» برای اجرای احکام الهی می دانستند
حضرت امام(ره): «بدیهی است تصدی حکومت به دست آوردن یک وسیله است، نه اینکه یک مقام معنوی باشد، زیرا اگر مقام معنوی بود، کسی نمی توانست آن را غصب کند یا رها سازد. هرگاه حکومت و فرماندهی وسیله اجرای احکام الهی و برقراری نظام عادلانه اسلام شود، قدر و ارزش پیدا می کند و متصدی آن صاحب ارجمندی و معنویت بیشتر می شود»( همان، ج 4، ص، 417)

دکتر افروغ درباره سخنان امروز امام جمعه مشهد توضیحاتی را منتشر کرد.

به گزارش خبر آنلاین متن یادداشت ایشان به این شرح است:

امام جمعه محترم مشهد در نماز جمعه مورخ 30/10/90 مطالبی ایراد فرمودند که ظاهراً تعریضی به عرایض بنده در برنامه پارک ملت بوده است. با تشکر از ایشان و با استناد به عبارات ایشان توضیحاتی به عرض خوانندگان محترم می رسانم. ایشان می فرمایند:

"نقد سازنده از عملکرد کارگزاران نظام اشکالی ندارد، اما نقد از خود نظام قابل قبول نیست. زیرا نظام خودش قابل نقد نیست"

"امروز بر روی کره زمین برای اجرای عدالت آیا از نظام بالاتر و مؤثرتر نظامی وجود دارد."

اولاً جای سپاس است که نقد از عملکرد کارگزاران را بلا اشکال دانسته اند، که این بخشی از عرایض بنده است. ثانیاً اگر به همین عبارات ایشان توجه شود، کاملاً معلوم نیست که ایشان نظام را هدف یا ابزار دانسته اند. آنجا که تصریح می فرمایند که " نظام خودش قابل نقد نیست" معلوم می شود که جایگاه هدف به آن اعطا کرده اند، اما آنجا که می فرمایند" برای اجرای عدالت، آیا از نظام ..." معلوم می شود که نقش ابزار به آن داده اند و هدف را اجرای عدالت دانسته اند. به علاوه جای این پرسش از ایشان هست که اگر نظام هدف است، ابزار آن کدام است؟

 به هرحال تمام حرف بنده این است که آنچه جنبه ابزار یا تقدم رتبی دارد قدرت و حکومت است و آنچه تقدم ارزشی دارد، اهدافی است که حکومت یا نظام دنبال می کند. عین عبارت بنده در برنامه پارک ملت ناظر به همین مضمون است: " ما قدرت را برای چیزی می خواهیم. آن چیز است که جهت می دهد و تقدم ارزشی دارد و برای آن تقدم ارزشی است که حکومت باید تشکیل داد که طبعاً این حکومت اصطلاحاً تقدم رتبی دارد". بیش از این تصدیع نمی دهم و عرایض خود را با نقل قول هایی از امام راحل (ره) خاتمه می بخشم.

" تمام تشکیلاتی که در اسلام از صدر اسلام تا حالا بوده است و تمام چیزهایی که انبیا از صدر خلقت تا حالا داشتند و اولیای اسلام تا آخر دارند، معنویات اسلام است، عرفان اسلام است، معرفت اسلام است، در رأس همه امور این معنویات واقع است، البته اقامه عدل است، لکن غایت نهایی معرفی خداست و عرفان اسلام"(امام خمینی، صحیفه نور، ج 20، ص 170)

" حکومت وسیله ای است برای تحقق بخشیدن به هدف های عالی، عهده دار شدن حکومت فی حد ذاته شأن و مقامی نیست، بلکه وسیله انجام وظیفه اجرای احکام و برقراری نظام عادلانه اسلام است..." (همان، ج 4، ص 397)

" بدیهی است تصدی حکومت به دست آوردن یک وسیله است، نه اینکه یک مقام معنوی باشد، زیرا اگر مقام معنوی بود، کسی نمی توانست آن را غصب کند یا رها سازد. هرگاه حکومت و فرماندهی وسیله اجرای احکام الهی و برقراری نظام عادلانه اسلام شود، قدر و ارزش پیدا می کند و متصدی آن صاحب ارجمندی و معنویت بیشتر می شود"( همان، ج 4، ص، 417)

با سپاس از خداوند متعال که ما را از نعمت جمهوری اسلامی برخوردار نمود و با تشکر مجدد از امام جمعه محترم مشهد.
موضوع مطلب :

بولتن سازی علیه نیروهای انقلاب اقدامی مشکوک است.تخریب؛ تقابل صریح با منویات رهبری

متاسفانه هنوز چند روز از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری نگذشته است که در روزهای اخیر بولتنی تخریبی به نام یکی از گروههای سیاسی - و با شبکه عظیم توزیعی که قطعا هزینه های هنگفتی صرف آن شده است - علیه جبهه متحد اصولگرایان (مورد تایید حضرت آیت الله مهدوی کنی و جامعه روحانیت مبارز و حضرت آیت الله یزدی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) و نیز برخی اعضای شورای مرکزی منتشر شده است.
فردا:در پی انتشار بولتن های تخریبی علیه آیت الله مهدوی کنی و جبهه متحد اصولگرایان، این جبهه با صدور اطلاعیه ای نسبت به این حرکت غیر اخلاقی واکنش نشان داد.


متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

 بعد از سخنان اندیشمندانه رهبر حکیم انقلاب در نوزدهم دی مبنی بر رعایت اخلاق در رقابتهای انتخاباتی و اینکه «رقابت غیر از خصومت است، رقابت غیر از تهمت‌زنىِ متقابل است؛ اینها را باید همه مواظب باشیم. رقابت این نیست که کسى اثبات خود را متوقف بر نفى دیگرى بداند. ... کسانى که وارد عرصه‌ى انتخابات میشوند، چه از طرف مجریان و مسئولان، چه از طرف کسانى که نامزد میشوند، بایستى به آداب و شروط یک حرکت عمومىِ سالم پایبند باشند، متعهد باشند؛ این لازم است.» انتظار از تمام گروهها و فعالین عرصه انتخابات و رقیبان این بود و هست که فضایی سالم، رقابتی و به دور از تخریب و نفی دیگران فراهم آید تا حضور گسترده مردم در انتخابات و انتخاب نمایندگانی شایسته را شاهد باشیم.

متاسفانه هنوز چند روز از بیانات راهبردی مقام معظم رهبری نگذشته است که در روزهای اخیر بولتنی تخریبی به نام یکی از گروههای سیاسی - و با شبکه عظیم توزیعی که قطعا هزینه های هنگفتی صرف آن شده است - علیه جبهه متحد اصولگرایان (مورد تایید حضرت آیت الله مهدوی کنی و جامعه روحانیت مبارز و حضرت آیت الله یزدی و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) و نیز برخی اعضای شورای مرکزی منتشر شده است.
 
این اتفاق که به روشنی با مشی ترسیمی مقام عظمای ولایت مغایرت دارد، از جانب جبهه متحد اصولگرایان اقدامی مشکوک تلقی شده که در راستای اختلاف افکنی در مجموعه اصولگرایان و در نهایت به نفع رقبای اصلی اصولگرایان یعنی جریان فتنه، انحراف و فساد تمام خواهد شد.
 
جبهه متحد اصولگرایان علی رغم درخواست متعدد امت حزب الله و اصولگرایان در اقصی نقاط کشور برای پاسخگویی به برخی دروغها و تهمتها و باطل آمیخته به حق در آن، برای تبعیت از خواست صریح رهبر معظم انقلاب اسلامی و رعایت مصالح عالی نظام و جریان اصولگرایی، از حق خود در پاسخ دادن به بولتن نویسان صرفنظر کرده، بازهم مانند پاسخ به اتفاق گذشته در انتساب لیست دروغین به جبهه متحد اصولگرایان در یک نشریه خاص، فعالین سیاسی و احزاب و افراد را به رعایت تقوا و اخلاق دعوت می نماید.موضوع مطلب :
اسدالله بادامچیان:
نباید عده ای فکر کنند می توانند با هدف کسب رای درهمه فهرست‌های انتخاباتی حضور داشته باشند تا به هر طریق به مجلس راه پیدا کنند، ظاهرا برخی‌ها تصمیم دارند، دکان دو نبش داشته باشند، یک نبش این طرف بازار انتخابات و یک نبش آن طرف بازار انتخابات و از این راه به مجلس آینده برسند.مردم نباید از مواضع غیر شفاف و مخدوش برخی‌ها مردد شوند و ندانند که به نماینده کدام تفکر رای می دهند.

«فردا»: دکتر اسدالله بادامچیان با بیان این موضوع که نباید عده ای فکر کنند می توانند با هدف کسب رای  درهمه فهرست‌های انتخاباتی حضور داشته باشند تا به هر طریق به مجلس راه پیدا کنند، گفت : ظاهرا برخی‌ها تصمیم دارند، دکان دو نبش داشته باشند، یک نبش این طرف بازار انتخابات و یک نبش آن طرف بازار انتخابات و از این راه به مجلس آینده برسند.

نماینده مردم تهران ، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس هشتم، به اظهارات اخیر عسگر اولادی درباره تک لیستی بودن جبهه متحد اشاره کرد و افزود: نظر جبهه متحد که تا الان، توسط عناصر موثر کمیته اعلام شده است، حکایت از این دارد که اگر نامزدی در لیست دومی حضور داشته باشد، در لیست جبهه متحد نخواهد بود.

وی، با تاکید بر این که موضع جبهه متحد به صراحت توسط آقای عسگر اولادی اعلام شده است، تصریح کرد:  مردم نباید از مواضع غیر شفاف و مخدوش برخی‌ها مردد شوند و ندانند که به نماینده کدام تفکر رای می دهند.

قائم مقام حزب موتلفه اسلامی، تابلوی آیت الله مهدوی کنی در انتخابات سال جاری را تابلویی مشخص دانست و با بیان این که نمایندگان با تفکر مشخص زیر این تابلو قرار دارند، اظهار کرد: نماینده ای که تصمیم بر حضور در چند لیست انتخاباتی می گیرد، آدم خالصی نیست و به درد مجلس برگرفته ازالله اکبرهای مردم نمی خورد.

این عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی ، با بیان این که اسامی مشترک در لیست انتخاباتی اصولگرایان مصداق بارز بد اخلاقی انتخاباتی است، ادامه داد: توقع این است که  با داشتن مواضع محکم، استوار و ارزشی ضمن دوستی با همه جریان ها ، خود را در این دور از انتخابات به عنوان نماینده یک تفکر و نه نماینده لیست های متعدد انتخاباتی نشان دهیم.

وی درباره نگرانی‌های افکارعمومی از اتصال برخی نامزدها به منابع قدرت و ثروت به همشهری آنلاین، گفت: شورای نگهبان در این دور از انتخابات محکم تر عمل خواهد کرد، ضمن اینکه  ظاهرا عده ای از نامزدها که دارای موقعیت نیستند با داشتن پول های کلان دنبال خرید صندلی مجلس هستند.

این نماینده اصولگرای مجلس هشتم ، تصریح کرد: مردم بدانند نامزدی که پول خرج می کند، در حال سرمایه گذاری است تا به سرمایه کلان تری بعد از رسیدن به قدرت دست یابد ، بنا براین مردم به نماینده "ملت" و نه نماینده "دولت" یا  "کانون‌های قدرت" رای دهند، به نماینده ملتی رای دهند که نه متعلق به جریان انحرافی است و نه وصل است به منابع  قدرت و ثروت .

بادامچیان با بیان اینکه نماینده اصلح به این حد از منابع پول و ثروت وصل نیست و این نشانه خوبی برای مردم است که بدانند نامزد منحرف چه کسی است، تصریح کرد: مثلا خرجی که در تهران، برای جبهه متحد  اصولگرایان می شود، مربوط به همه نمایندگان است، درحالی که اگر قرار بود برای  تک تک نماینده گان خرج شود، پول کلانی می شد، اما خارج از این جبهه نمایندگانی درحال حاضر دیده می شوند که به صورت مستقل در حال خرج کردن پول های کلانی هستند.
موضوع مطلب :

 

آقای حداد که خودمعنی تفرقه رامی فهمند،پس چرادست به این رویه زده اند.این کارشمارامی توان درموقع رای مشخص نمود.شماکه جبهه متحدهستید،باعث تشکیل جبهه اختلاف نشوید.این برنامه شمامصداق راندن دیگران وکم نمودن مشارکت حداکثری است.امیدوارم به نصایح گوش کنید.

....................................

 انتخاب نامزدهای جبهه‌متحد با 3‌نظرسنجی

عضو شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان گفت: در میان نامزدهای اصولگرا در نهایت نامزدی، نامزد جبهه متحد معرفی خواهد شد که در نظرسنجی‌ها مقبولیت بیشتری کسب کرده باشد. در همین ارتباط پیشنهاد سه بار نظرسنجی پیشنهاد شده است.

به نقل از فارس، غلامعلی حدادعادل ظهر امروز در همایش جبهه متحد اصولگرایان مازندران در سالن اجتماعات هلال احمر، اظهار داشت: انتخابات 12 اسفند فرصت ارزشمندی است.

وی با بیان اینکه از سال 81 تاکنون مردم ما در انتخابات به اصولگرایان رای داده‌اند، گفت: این راه باید ادامه یابد.

حدادعادل با طرح این پرسش مبنی بر اینکه مقصود از اصولگرایی چیست و مراد ما از اصولگرایان، چه کسانی هستند، تصریح کرد: اصولگرایی قبل از آنکه جمعیت یا تشکل اطلاق شود نحوه تفکر و عمل سیاسی مشخصی است که چتر فراگیری دارد.

این مسئول با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اصولگرایی را تبیین کرده و یک به یک برشمردند، ادامه داد: جریانی از سال 76 در کشور به نام اصلاحات پدید آمد و ما بر آن شدیم به تصور درستی از اصولگرایایی دست یابیم.

عضو جبهه متحد اصولگرایان با اشاره به اینکه مردم وفاداری خود را به ارزش‌ها با رای دادن به نامزدهای اصولگرا در یک دهه ثابت کردند، بیان داشت: معیارهای ما همان منشور اصولگرایی است.

وی خاطرنشان کرد: شورای مرکزی جبهه متحد اصولگرایان در تهران بنا ندارد در انتخاب نامزد در استان‌ها دخالت کند.

حدادعادل یادآور شد: برای اینکه رقابت شکننده نداشته باشیم اینگونه طراحی شده که در میان نامزدهای اصولگرا در نهایت نامزدی، نامزد جبهه متحد معرفی شود که در نظرسنجی‌ها مقبولیت بیشتری کسب کرده باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در بعضی شرایط حتی پیشنهاد سه بار نظرسنجی کردیم، بیان داشت: تا اختلافی در داخل خانواده اصولگرایی باقی نماند.

حدادعادل گفت: اختلاف نظر و سلیقه وجود دارد، اما سعی ما بر این است عرصه را به صحنه درگیری و جدال لفظی و نزاع مبدل نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما بنا نداریم انتخابات را به صحنه درگیری درونی مبدل کنیم تا آنانی که در تاریکی نشسته‌اند و روشنایی را می‌بینند هم در دلشان بخندند و هم به ما بخندند.
این مسئول بیان داشت: اگر وحدت کامل حاصل نشود سعی بر این است که به حداکثر اشتراک ممکن در ارائه لیست برسیم.

حدادعادل گفت: اگر در سرشاخه‌ها اختلافی پیدا شد لازم نیست ادامه این اختلاف به ساقه و ریشه هم کشیده شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امیدواریم رقابت در درون اصولگرایان نباشد، تصریح کرد: اگر رقابتی پیش آمد باید بر پایه اخلاق و انصاف باشد.

عضو جبهه متحد اصولگرایان ادامه داد: هر فردی که وعده بی‌حساب و کتاب به مردم می‌دهد باید به او شک کرد چرا که انسان عاقل در حدود اختیارات خود وعده می‌دهد و مجلس هم وظایف مشخصی دارد.

این مسئول اضافه کرد: در پاکی نماینده باید حساس باشیم به این دلیل که فراوان دیده‌ایم اشخاصی که مساله خود را با خدا حل نکرده‌اند وقتی قدرت سیاسی به دستشان برسد مانند تیغ دادن در کف زنگی مست است که باید به خدا پناه ببریم.

وی یادآور شد: کسانی که نتوانسته‌اند پا روی نفس خود بگذارند نباید پا بر کرسی قدرت بگذارند.
حدادعادل خاطرنشان کرد: تفاوت انتخابات مجلس نهم با انتخابات مجلس هشتم در شرایط منطقه است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: امروز نهضت بیداری آغاز شده و دشمنان چه اعتراف بکنند یا نه، اذعان داریم که بیداری اسلامی منطقه تحت تاثیر انقلاب اسلامی است.

این مسئول با اشاره به اینکه امروز چشم دنیا متوجه ایران است، بیان داشت: باید تلاش کنیم مردم حضوری دشمن‌شکن در عرصه انتخابات داشته باشند.

عضو جبهه متحد اصولگرایان گفت: به خاطر بیداری اسلامی، عصبانیت غربی ها علیه ما بیشتر شده و به تحریم و ترور روی آورده‌اند و باید بدانیم که این افزایش فشارها به خاطر خالی کردن صحنه است.

حدادعادل متذکر شد: مردم باید با حضور خود نشان دهند که بصیرت دارند و دشمن را در هر لباسی می‌شناسند و قطعا مردم این کار را خواهند کرد.

وی با بیان اینکه فعالان سیاسی کاری نکنند که موجب سردرگمی مردم شود، عنوان کرد: اگر ما درست عمل کنیم، مردم همان دریای زلال همیشگی هستند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پایان اذعان داشت: امیدوارم مازندران همچنان با وفاداری به اسلام و انقلاب، بر افتخاراتش بیفزاید.
موضوع مطلب :
در یک سال گذشته اقدام به واگذاری طرح هایی کرده که علیرغم گذشت یکسال هنوز گزارشی از سرنوشت منابع حاصل از این واگذاری ها حاصل نشده است .

علیرضااحسانی نیا:سرنوشت مبهم هزار میلیارد تومان منابع در وزارت صنایع

به گزارش مشرق ، فولاد هرمزگان و طرح فولادسازی بافق ، طرح های فولاد سازی کشور هستند که برای اولین بار عرضه آنها بدون دخالت سازمان خصوصی سازی صورت گرفت .
 
طرح اول یعنی فولاد هرمزگان که اخیرا با حضور رئیس جمهور افتتاح شد با رقم 860 میلیارد تومان و بدون حضور رقیب به شرکت فولاد مبارکه واگذار شد .
 
هر چند تا کنون بارها رسانه ها و نمایندگان مجلس خواستار تعیین سرنوشت این درآمد شده اند ، اما متاسفانه مسئولان وزارت صنایع از پاسخگویی در این زمینه طفره رفته اند .
 
فولاد سازی بافق دومین طرحی است که با رقم 108 میلیارد تومان و باز هم توسط وزارت صنایع واگذار شد که علی رغم گذشت حدود 10 ماه از زمان واگذاری باز هم گزارشی از سرنوشت این منابع منتشر نشده است .
 
به گزارش خبرنگار ما ، هر چند این واگذاری ها بر اساس قانون بودجه سال 89 و 90 کشور صورت گرفته ، اما هدف قانونگذار تزریق این منابع برای اتمام طرح های نیمه تمام بوده که متاسفانه ریالی از این منابع به پرو‍ژه های روی زمین مانده وزارتخانه مذکور تزریق نشده است .موضوع مطلب :
گزارش ویژه مشرق
صدر اعظم آلمان براستی کیست؟ این زن 58 ساله چگونه از اعماق جنگ سرد به صدر اعظمی آلمان رسید؟ آیا او از جوانی جاسوس (پرستو) بوده است؟ آیا مرکل همان آنیتای مرموز جنگ سرد است که هیچ گاه هویتش فاش نشد؟ برای رازگشایی از این سوالات با گزارش های ویژه مشرق همراه شوید.....
v\:* {behavior:url(#default#VML);} o\:* {behavior:url(#default#VML);} w\:* {behavior:url(#default#VML);} .shape {behavior:url(#default#VML);}
 
 مرکل که یک‌چهارم لهستانی است متولد 17 جولای 1954 بوده و از 22 نوامبر سال 2005 صدراعظم آلمان بوده است. وی ریاست اتحاد دموکرات مسیحی را از سال 2000 به این سو در اختیار داشته و از 2002 تا 2005 نیز رئیس ائتلاف اتحاد دموکرات مسیحی و اتحاد سوسیال مسیحی بوده است.

مرکل در عین حال در سال 2007 رئیس شورای اروپا و جی‌8 نیز بود. او نخستین صدراعظم زن آلمان بوده و پس از مارگارت تاچر، دومین رئیس زن گروه جی‌8 می‌باشد.

خانواده‌ای مرموز

پدر مرکل تحصیل‌کرده رشته الهیات در هایدلبرگ و هامبورگ بوده و در سال 1954 در کلیسایی در کوئیتزو – که در آن زمان در آلمان شرقی کمونیستی قرار داشت – کشیش شد. نکته جالبی که در مورد خانواده مرکل وجود دارد گفته‌های جرد لانگوت یکی از مقامات ارشد پیشین اتحاد دموکرات مسیحی است که در کتاب خود عنوان کرده خانواده مرکل در آن دوران سخت به راحتی قادر بودند از آلمان شرقی به آلمان غربی رفت‌و‌آمد کنند و نیز دارای دو اتومبیل باشند که در آن زمان کاری تقریبا غیرممکن می‌نمود. از همین مساله می‌توان به پیوندهای بسیار قدیمی این خانواده با مقامات امنیتی شوروی و در صدر آنها ک.گ.ب پی برد

 

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 1
مرکل در سالهای جنگ سرد

گرد لانگوت


 

وابستگی مفرط

وی مانند تمام جوانان هم‌سن و سال خود در شاخه جوانان آلمان آزاد که گروهی رسمی و سوسیالیست بودند عضویت داشت اما هیچ‌گاه مقهور عصر سکولار زمانه خود نشده و نیز در دروس اجباری مارکسیسم-لنینسم از سال 1983 تا 1986 تنها توانسته بود نمرات قبولی کسب کند و هیچ‌گاه نمرات عالیه در آنها کسب ننمود.

مرکل در تحصیل‌کرده دانشگاه لایپزیک در رشته فیزیک از سال 1973 تا 1978 می‌باشد. وی سپس دکترای خود را در این رشته گرفت. رساله دکترای وی نیز در زمینه شیمی کوانتوم بود. شایان ذکر است که وی به زبان روسی کاملا مسلط بوده و در سطح کشوری دارای جوایزی نیز می‌باشد.

او در سال 1989 و پس از فروریزی دیوار برلین عضو حزب جدیدالاتاسیس بیداری دموکراتیک گردید و به سرعت مدارج ترقی در آن را طی نمود. مرکل پس از ائتلاف حزبش، در کابینه سوم هلموت کوهل به پست وزارت جوانان و زنان رسید. بعدها وی به انتقاد از کوهل پرداخت و اعتقاد داشت می‌باید هوای جدیدی می‌باید در حزب بدمد. او در سال 2010 رهبری حزبش را عهده‌دار شد. انتخابی که بسیاری از مفسران را متعجب کرد.

خصوصیات شخصیتی مرکل با حزب در تناقض بود. او که یک پروتستان است، ریاست حزبی را به عهده گرفت که اصلی‌ترین حامیانش در غرب و جنوب آلمان هستند و بیشترین تراکم پروتستان‌ها در شمال آلمان می‌باشد. در ضمن حزب اتحادیه دموکرات مسیحی که مرکل ریاست را عهده‌دار شده بود حزبی تقریبا محافظه‌کار است که اکثریت اعضایش را مردان تشکیل می‌دهد. علاوه بر این‌ها خواهرخوانده حزب مذکور، اتحادیه سوسیال مسیحی از ایالت باواریا، حزبی است با ریشه‌های عمیق کاتولیک. مجموعه این عوامل انتخاب مرکل به این سمت را غیرمعمول و سوال‌برانگیز می‌سازد.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 2
 

 

مرکل جوان در کنار هلموت کوهل

 

زندگی با مامور کا‌گ‌ب

آنگلا در سال 1977 با یک دانشجوی فیزیک به نام اولریخ مرکل ازدواج کرد.ازدواج او در سال 1982 به طلاق کشیده شد. دومین شوهر وی – که هم‌‌اینک نیز این زندگی زناشویی ادامه دارد – یک شیمیست کوانتومی به نام یوآخیم ساور است. ساور بسیار سعی دارد از رسانه‌ها دور باشد و ترجیح می‌دهد کسی چیزی از وی نداند. گفته می‌شود او نیز در دوران اتحاد جماهیر شوروی عضو کا‌گ‌ب بوده و در عملیات‌ "هانی‌ترپ" (Honey Trap  ) کا‌گ‌ب نیز شرکت داشته است.

گفته می‌شود دلیل همین سکوت رسانه‌ای وی نیز ترس او از آن است که یکی از قربانیان آن عملیات وی را شناسایی کند. آنگلا که به طور سوال‌برانگیزی هیچ فرزندی ندارد و در سال 1998 به صورت "مخفیانه" با ساور ازدواج نمود.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 3
 

 

یوآخیم ساور شوهر دوم و مرموز مرکل

ورود به آکادمی علوم برلین تحت نظر کا‌گ‌ب

پس از آنکه مرکل از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده و وارد دانشگاه لایپزیک شد با اولریخ مرکل آشنا شده و در سال 1976 با وی ازدواج نمود. آنها همانطورکه پیشتر نیز اشاره شد هیچ بچه‌ای به دنیا نیاوردند و تصمیم مرکل مبنی بر ورود به آکادمی علوم برلین آغازگر دوران جدایی و نهایتا طلاق آنها شد. آکادمی علوم برلین اهمیت خاصی دارد که در پی دلیل آن گفته خواهد شد.

مرکل در آن آکادمی، سمت دبیری شاخه "جوانان آلمان آزاد" را کسب کرد که وظیفه‌اش تهییج و تبلیغ برای پیوستن بچه‌ها به برنامه‌های آن آکادمی می‌باشد. خود این نکته حاکی از آن است که مرکل برای آینده آلمان شرقی در آن زمان که در دست کمونیست‌ها بوده تلاش جدی صرف می‌کرده است. تاحدی که دکترای وی به تاخیر افتاد و او بالاخره در سال 1986 توانست از رساله دکتری خود دفاع کند. رشته‌ای که مرکل در آن تحصیل کرده شیمی کوانتوم است که البته به آن، فیزیک کوانتومی هم گفته می‌شود.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 5

پرستوی KGB

این رشته کاربردهای عملی فراوانی در زمینه های پلاسما، نوسازی و توان‌بخشی هسته‌ای و الکترومگنتیک دارد. اتحاد جماهیر شوروی تاسیسات و ابزارهای بسیاری در این زمینه‌ها ساخته است و یکی از دغدغه‌هایش نیز این بود که زمانی که دیگر این تاسیسات به دردبخور نخواهند بود، باید با آنها چه کند. شوروی که برای رسیدگی به این مساله از منابع علمی و افراد آگاه به این مسائل تاحدی در مضیقه بود، توجه خود را به آلمان شرقی و آکادمی فوق علوم برلین ‌معطوف داشت؛ آکادمی‌ای که در این زمینه‌ها دارای شهرت و اعتباری است.

آکادمی مذکور نیز در پی نیاز شوروی به جستجو در ریشه‌های خود پرداخته و به آکادمی علوم پروس رسید. از این طریق این آکادمی توانست به دانشمندانی همچون ماکس پلانک، گاتفرید لایبنیز و آلبرت انیشتین در غرب دست پیدا کند. اگرچه پیش از ورود شوروی به این مساله این آکادمی بیش از 200 عضو داشت، اما به هرحال این شوروی بود که بعد از جنگ جهانی دوم این موسسه را به خاطر نیازهای خود احیا نمود.

مرکل نیز در مرکز این موسسه شروع به ایفای نقش کرد و درست از همین جا مرکل شروع به ایفای نقش می‌کند. مارکوس ولف، مسوول بخش امور خارجه وزارت امنیت میهنی آلمان شرقی که خود یک یهودی بوده و شخصیتی بسیار پیچیده داشته است، به مرکل ماموریت می‌دهد افرادی را به صورت مخفیانه به آلمان غربی، فرانسه، نروژ و غیره فرستاده و از تاسیسات و امکانات آنسوی دیوار، اطلاعات سری وعلمی کسب نماید.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 6
 

 

مارکوس ولف؛ یهودی مرموز و مسوول امور خارجه وزارت امنیت میهنی آلمان شرقی

به نظر می‌رسید آینده به نفع آلمان شرقی در حال رقم خوردن باشد چراکه دو آلمان یکدیگر را در سال 1972 به رسمیت شناخته بودند و وزارت امنیت میهنی نیز از طریق جاسوسان خود در دولت ویلی برانت در آلمان غربی، پلی ارتباطی به آنسو را بنا نهاده بودند. جاسوس آلمان شرقی که گانتر گیلمان نام داشت روزی عنوان کرده بود که: "افتخار می‌کنم که افسر ارتش خلق ملی هستم." این گفته وی به نقل از ولف، وزیر امنیت میهنی، یکی از بزرگترین اشتباهات بود.

آیا "آنیتا" همان مرکل است؟

جاسوسانی که این وزارتخانه به کار می گماشت به "رومئو" شهرت داشتند. بر اساس آرشیو منتشر شده کا‌گ‌ب، یکی از این رومئوها با اسم رمز ورنر، ویلیام کال نام داشت که یک تکنسین آزمایشگاه بود. وی توانست تا اواخر دهه 70 در غرب در آزمایشگاه‌ها و دانشگاه‌های شهرهای مختلفی کار کرده و اطلاعات فراوانی را جمع‌آوری و به کاگ‌ب منتقل کند. البته با کم شدن میزان اطلاعاتی که وی به شوروی می‌رساند، حسن‌نیت وی زیر سوال رفت و مسکو او را فراخواند. از او تست دروغ سنجی گرفته شد و نتایج حاکی از آن بود که وی دیگر قابل اعتماد نیست چراکه عقایدش بسیار تغییر یافته و غیره.

اما نکته‌ای که حائز اهمیت است اینست که وی را به دست یکی از برجسته‌ترین ماموران ضداطلاعات کا‌گ‌ب با اسم رمز آنیتا سپردند تا این موضوع را بررسی کرده و نتایج تست را رد و یا تایید نماید. جالب اینجاست که این مامور زن بسیار موفق کا‌گ‌ب به دو زبان روسی و آلمانی تسلط کامل داشته است.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 7

آیا آنیتای مرموز که هویتش هیچگاه فاش نشد همان مرکل است؟ ظاهراً جواب مثبت است

از این جالب‌تر آنست که سالهاست دیوار برلین فروریخته و شوروی نیز فروپاشیده و تمام "رومئو‌ها"ی کا‌گ‌ب شناخته شده‌اند اما تاکنون نام واقعی دو اسم رمز هیچ‌گاه فاش نشد؛ یکی "فلیکس" و دیگری "آنیتا". جالب است بدانیم که تلاش برای افشا نشدن هویت آنیتا منجر به پایان گرفتن دوران زمامداری هلموت کوهل، صدراعظم پیشین آلمان شد. در آن دوران، کوهل ناچار بود برای مخفی ماندن نام آنیتا رشوه بپردازد و هنگامی فشارها بر وی فزونی گرفت، دیگر نتوانست در مقام خود باقی بماند.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 8

زندگی سیاسی هلموت کهل با عدم موافقتش با افشای نام واقعی آنیتا پایان یافت.

هماهنگ‌کننده اطلاعاتی دفتر صدراعظم، ارنست اولائو که بعدها به سمت ریاست سرویس اطلاعاتی امور خارجه آلمان رسید، با انجام عملیاتی موسوم به عملیات "رز وود" (Rosewood) تلاش داشت تا تمام اسامی ماموران وزارت امنیت میهنی آلمان شرقی را از سیا بازپس گیرد. وی اظهار داشت که به صلاح نیست در بلندمدت نام این افراد در دست آمریکا و روسیه (البته دو برابر این اطلاعات در روسیه است) باشد و منجر به باج‌گیری شود.

این اسناد پس از دو سال تلاش به برلین بازگشت. البته هنوز هم که هنوز است موساد از قبل همین اطلاعات در مورد مسائلی چون هولوکاست، سیاست‌های اسرائیل در قبال فلسطین و سیاست‌های اتحادیه اروپا در مقابله با ایران، از آلمان باج‌گیری می‌کند.

تهدید پرستوی پیر با سگ کا‌گ‌ب

با فروپاشی اتحاد شوروی بسیاری از مؤلفه‌ها و شاخص‌ها و معیارها و حتی متدهای رفتاری سیاستمداران روسیه در تعامل داخلی و خارجی تغییر کرده ولی از آنجا که بیشترین تعداد از مقامات عالی‌رتبه در کرملین را افسران اطلاعاتی دوره اتحاد شوروی تشکیل می‌دهند، برخی اسلوب‌های مدیریت در تعاملات داخل و خارجی کماکان با شاخص‌های امنیتی ـ‌اطلاعاتی گذشته است.
آقای پوتین که شخصاً مسئولیت امنیتی در‌ آلمان را عهده‌دار بوده وقتی با خانم مرکل که ظاهراً در دوره جوانی از پرستوهای مؤثر در شبکه جاسوسی اتحاد شوروی بوده ، مشکل پیدا می‌کند، با نشان دادن سگ‌های معروف کاگ‌ب که ابزار ویژه کشتن جاسوسان بوده، پیام رسانی مؤثری می‌‌کند.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 10

پوتین که در بیشتر سفرهای خود سگش کانی را نیز همراه می‌برد، چند وقت پیش و در جریان دیدارش با مرکل، این سگ را کنار پای مرکل نشاند و موجب ناراحتی وی شد پوتین سگ را از کنار مرکل راند و با طعنه به او گفت: "فکر نمی‌کردم سگ شما را بترساند. او کار بدی نمی‌کند و خبرنگاران را دوست دارد."

مرکل و سیاست خارجی

مرکل در زمینه خارجی همیشه خواستار ایجاد همکاری‌های دوجانبه فراآتلانتیک میان آمریکا و آلمان بوده است. او در سال 2003 علی‌رغم تمام مخالفت‌های افکار عمومی در آلمان از حمله آمریکا به عراق حمایت نمود. وی در سخنانی این حمله را غیرقابل‌اجتناب خواند و صدراعظم وقت، گرهارد شرودر را متهم به "ضدآمریکایی" بودن نمود. در ژوئن سال 2010، موسسه آمریکائی مطالعات آلمان معاصر در دانشگاه جان هاپکینز واشنگتن، به دلیل تلاش برای افزایش سطح روابط میان آمریکا و آلمان، به وی نشان "رهبری جهانی" را اعطا نمود.

 او همچنین به دلیل وابستگی‌های شدید مذهبی‌، از مهاجرت و حضور مسلمانان در اروپا ناراحت بوده و به همین دلیل یکی از مخالفان جدی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. مرکل برای ترکیه مسلمان فقط "عضویت ویژه" قائل است و نه چیز دیگر.  

دکتر محمود احمدی‌نژاد در سال 2006 نامه‌ای خطاب به مرکل نگاشت. مرکل بعدها درباره آن نامه اظهار داشت "این نامه حاوی مطالب انتقادآمیز غیرقابل‌قبولی درباره اسرائیل بوده و حق یهودیان برای داشتن یک کشور را زیرسوال می‌برد" و بنابراین منطق، مرکل از پاسخگویی به آن نامه خودداری نمود.

مرکل و اسرائیل

در روز 16 مارس سال 2008، مرکل برای بزرگداشت شصت‌امین سالگرد تاسیس کشور اسرائیل، وارد این کشور شد. وی در فرودگاه از سوی ایهود اولمرت، بسیاری از رهبران سیاسی و مذهبی و کابینه اسرائیل مورد استقبال رسمی قرار گرفت. پیش از این، تنها جرج بوش بود که چنین استقبالی از وی به عمل آمده بود. در آن دوران مرکل به صورت عجیب و بحث‌انگیزی همزمان رئیس اتحادیه اروپا و گروه جی8 شده بود. البته در سال 2007 نیز دانشگاه عبری اورشلیم به وی دکترای افتخاری اعطا کرده بود. در سال 2010 موسسه تحقیقاتی "لئو بائک" که در نیویورک واقع بوده و وقف تاریخ یهودیان آلمانی‌زبان شده است، به آنگلا مرکل نشان "لئو بائک" اعطا نمود. این جایزه توسط وزیر پیشین خزانه‌داری آمریکا و رئیس کنونی موزه یهودی برلین، مایکل بلومنتال به مرکل داده شد. بلومنتال در مراس اعطا از تلاش‌های فراوان مرکل در جهت حمایت از حیات فرهنگی یهودیان تقدیر نمود.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 11
 

 

استقبال بی‌سابقه از مرکل در اسرائیل

 مرکل؛ صهیونیستی دوآتشه

 

مرکل با ارسال پیامی تند و صریح به پاپ بندیکت شانزدهم رهبر روحانی کاتولیک های جهان تاکید کرد اعمال قتل عام نژادی از سوی نازی های آلمان علیه یهودیان قطعیت یافته و هرکس که آن را انکار کند مجرم شناخته شود.

مرکل این درخواست را به دنبال بخشوده شدن ریچارد ویلیامسون روحانی کاتولیک آلمانی که اظهار داشته بود کشتار 6 میلیون یهودی در اتاق های گاز توسط نازی ها موسوم به هولوکاست صحت ندارد، مطرح و به پاپ ارسال کرد.

دانشگاه تل آویو نیز به پاس شش دهه خدمت دولت آلمان در احیای دروغ بزرگ هولوکاست به آنگلا مرکل صدراعظم این کشور دکترای افتخاری اهدا کرد. مرکل که به همراه 9 نفر از اعضای کابینه آلمان به سرزمین های اشغالی سفر کرده بود با حضور دردانشگاه تل آویو ضمن تقدیر از فعالیت شش دهه مرکل در ایجاد پیوند عاطفی بین رژیم اسرائیل و آلمان به وی مدرک دکترای افتخاری اهدا شد.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 12

اعطای دکترای افتخاری صهیونیست ها به آنگلا مرکل

 

مخالفت با چندفرهنگ‌گرایی در آلمان

در اکتبر سال 2010، مرکل در جمع اعضای جوان حزب محافظه‌کار اتحادیه دموکرات مسیحی در پتسدام اظهار داشت تلاش برای ایجاد جامعه‌ای چندفرهنگی در آلمان "کاملا شکست خورده است." وی افزود "این مفهوم که ما هم‌اینک در کنار هم با آرامش درحال زندگی بوده و شاد هستیم، دیگر کارایی خود را از دست داده است. مفهوم نوع بشر از نوع مسیحی آن، در گوشت و خون ماست؛ ما اینگونه تعریف شده‌ایم. هرکسی هم که نتواند این مفهوم را در خود درونی کند، بداند که آدرس را اشتباه آمده است." وی در ادامه به لزوم پذیرش فرهنگ آلمانی از سوی مهاجران پرداخت.

حمایت از کاریکاتوریست هتاک به اسلام

مرکل خود شخصا در مراسم اهدای جایزه رسانه‌ای ام 100 (M100) به کاریکاتوریست دانمارکی هتاک به اسلام، کورت وستراگارد شرکت کرد و از این بابت بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. اقدام وی باردیگر ذات افراطی مسیحی وی را نشان داد.

علیرضااحسانی نیا:پرستوی "کا. گ. ب" چگونه صدر اعظم آلمان شد؟ + تصاویر 13

 

حضور مرکل در مراسم اهدای جایزه به کاریکاتوریست توهین‌کننده به اسلام

برخی از مطالب مطرح شده در این گزارش برگرفته از مطالب دو کتاب زیر، به قلم کریستوفر اندرو می‌باشند که او نیز با دسترسی به آرشیو میتروخین به نگارش این آثار همت گمارده است:

Sword and the Shield (1992)

The KGB and the Battle for the Third World (2005)
موضوع مطلب :
سایت گوگل در گزارشی عنوان کرد: اعضای کنگره آمریکا مدتی در حال تلاش هستند تا تحت قوانین موسوم SOPA و PIPA با دزدی و جعل در فضای مجازی این کشور مبارزه نمایند اما این همه داستان نیست و این قانون در واقع "سانسور هوشمند" مطالب و داده‌های اینترنتی است که باب طبع سیاستمدران و سرمایه‌داران این کشور نیست.
به گزارش مشرق به نقل از سایت اوباما، سایت گوگل که همواره همکاری‌های گسترده‌ای با سازمان سیا در ارائه اطلاعات خصوصی کاربران دارد، با اعتراض به این حجم از میزان سانسور از سوی دولت آمریکا خاطرنشان کرد: واقعیت این است که براساس قانون جدید، هر سایتی که با سیاست‌های آمریکا همسو نباشند از صفحه موتورهای جستجو و دسترسی‌های مستقیم و حتی از تونل های مجازی و VPN ها هم محو خواهند شد. 
گوگل در ادامه با اشاره به مواردی بهت آور از قوانین جدید سانسور اینترنت آورده است:
1. SOPA و PIPA وب را سانسور می‌کند
در این قانون دولت ایالات متحده می‌تواند سایت‌ها را با استفاده از روش‌هایی مشابه اقداماتی که در چین استفاده می‌شود، ببندد و نتایج را به طور کامل از موتورهای جستجو حذف نماید و به این دلیل بود که در اعتراض به این اقدام، 41 سازمان حقوق بشر و 110 استاد برجسته قانون در آمریکا، نگرانی‌های زیادی درباره این لایحه ابراز نموده‌اند.
 2. SOPA و PIPA باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی می‌شود
بر اساس این قانون ایالات متحده می‌تواند هر چیزی در این اینترنت که لینک یا آپلود می‌شود، رصد نماید. به این دلیل بود که شرکت‌های بزرگی همچون AOL, EBay, Facebook, Google, LinkedIn, Mozilla, Twitter, Yahoo and Zynga طی نامه‌ای به کنگره اعلام نمودند این لایحه ضرر جدی به صنایعشان و خلق فرصت‌های شغلی وارد می‌نماید. 
در ادامه موج اعتراضات سازمان‌ها و شرکت‌های آمریکایی، 55 نفر از موفق‌ترین سرمایه‌داران آمریکایی نیز نگرانی‌هایشان درباره قانون PIPA را به این شکل اظهار کردند: این قانون سرمایه‌گذاری در خدمات اینترنتی را در نطفه خفه می‌کند و اساساً نوآوری را از بین می‌برد و به رقابت‌های تجاری ضربه جدی می‌زند. 
از سوی دیگر بیش از 204 کارآفرین نیز در نامه ای مشابه به کنگره هشدار دادند که SOPA و PIPA به رشد اقتصادی صدمه وارد می‌کند و نوآوری‌های را سرد می‌کند.  
 
3. SOPA و PIPA وضعیت دزدی اینترنتی را بغرنج‌تر می‌کند
قوانین SOPA و PIPA نه تنها در برابر اقدامات خلاف اینترنتی کاری نمی‌کند بلکه وضعیت را بدتر می‌کند. قوانین سانسوری نوشته شده در این لایحه، سایت‌های متخلف را متوقف نمی‌سازد و این سایت‌ها تنها کافی است آدرس‌هایشان را تغییر دهند و فعالیت‌های مجرمانه‌شان را به آسانی ادامه دهند، در حالیکه شرکت‌های تابع قانون، متحمل جریمه‌های بیشتر به خاطر نقض قوانینی که از کنترل آنها خارج است، خواهند شد.موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4328
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520593
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4328
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520593