سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، رییس‌جمهور به منظور زیارت حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) حضرت فاطمه معصومه(س) و دیدار با مراجع عظام تقلید وارد استان قم شد.

روحانی صبح جمعه در بدو ورود به قم از سوی استاندار و جمعی از مقامات ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت.

رحمانی‌فضلی وزیر کشور، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، مجید انصاری معاون پارلمانی رییس جمهور، شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری و آشنا مشاور رییس جمهور، روحانی را در این سفر همراهی می کردند

دیدار با مراجع عظام تقلید و زیارت بارگاه نورانی حضرت فاطمه معصومه(س) از برنامه های دکتر روحانی در سفر به استان قم است.

آیت‌الله صافی گلپایگانی: قوانین شرعی و حفظ احکام اسلام در مناسبات سیاسی و اجتماعی رعایت شود

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در دیدار با حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی بر اهتمام و جدیت دولت برای تلاش در راستای رونق اقتصادی، توسعه کشور و حل مسائل و مشکلات مردم تاکید کرد.

روحانی امروز با حضور در بیت حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی در قم، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت ولی عصر(عج) به ایشان، گزارشی از اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه رفع مشکلات اقتصادی و اداره کشور در شرایط دشوار دوران تحریم و کاهش شدید قیمت نفت در سال 94 ارائه کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه خوشبختانه در سال جاری با ایجاد فرصت ها و فضای مناسب برای توسعه روابط خارجی، بیش از هر زمان به بهبود شرایط اقتصادی کشور امیدواریم، افزود: فراتر از تلاشهای دولت؛ دستیابی به شرایط خوب اقتصادی و فرهنگی نیازمند وحدت، اتحاد و همدلی عمومی در کشور است.

روحانی با اشاره به شرایط حساس و اوضاع نابسامان در برخی کشورهای منطقه خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری امن و با ثبات؛ برای تامین صلح، آرامش و امنیت در منطقه تلاش می کند.

رییس جمهوری با اشاره به حضور پر شور مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در آرامش و امنیت کامل، اظهار امیدواری کرد تا دولت تدبیر و امید بواسطه دعای خیر و حمایت مراجع و علما و ادامه حضور مردم بتواند هماهنگ تر و فعال تر از گذشته در مسیر رفع مشکلات کشور گام بردارد.

روحانی اجرای احکام الهی در کشور را هدف اصلی انقلاب اسلامی و مجاهدت هایی که در این مسیر انجام شده دانست و ادامه داد: همه ادیان الهی به دنبال بسط معنویات الهی و انسانی هستند و دولت از ابتدای فعالیت خود تلاش کرده تا در این مسیر، بویژه آشنا کردن بیشتر نسل جوان با معنویات اسلام، تلاش کند.

آیت الله صافی گلپایگانی نیز در این دیدار با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت صاحب الزمان(عج) به رییس جمهوری و آرزوی توفیق برای دولتمردان در مسیر خدمت به مردم و تعالی کشور، گفت: خوشبختانه با اقدامات و تلاش های دولت و حسن تدبیر رئیس جمهوری، مردم نسبت به بهبود شرایط بسیار امیدوارتر از گذشته شده اند و مطمئنا با تلاش بیشتر و تدبیر شما، مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به لزوم مراقبت از رعایت قوانین شرعی و حفظ احکام اسلام در مناسبات سیاسی و اجتماعی در کشور، بر ضرورت ادامه سیاستهایی که به ثبات، آرامش و امنیت مردم منطقه بویژه در سوریه، عراق و یمن منجر می شود، تاکید کرد.

آیت الله صافی گلپایگانی توسعه روابط با دیگر کشورها را ضروری و مهم برشمردند و خاطرنشان کرد: باید در مجامع بین المللی حضور و مشارکتی فعال داشته باشم و به گونه ای پیش برویم که مردم به توسعه روابط با دنیا امیدوارتر باشند و ما و دیگران از این ارتباط بهره ببریم.

وی همچنین با تاکید بر لزوم عدم اختلاف و تفرقه و رعایت اتحاد و همدلی در کشور برای پیشبرد امور افزود: حفظ این روحیه امیدواری در مردم حائز اهمیت است و مطمئن هستیم که مشکلات با حسن تدبیر جنابعالی برطرف خواهد شد و همواره دعاگوی رییس جمهوری و مسئولان هستم.

آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار روحانی:

بیکاری از معضلات اساسی جامعه امروز است/ دولت برای حل مشکل اشتغال اهتمام ورزد

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دیدار رئیس‌ جمهوری با قدردانی از تلاش های دولت یازدهم برای اعتلای ایران اسلامی، اظهار داشت: دولت برای بهبود وضعیت کشور و رسیدگی به وضعیت محرومان و اقشار ضعیف جامعه اقدامات زیادی انجام داده و در این مسیر به موفقیت های خوبی نیز دست یافته است که باید با عزم بیشتر و حمایت همگان ادامه یابد.

وی خطاب به رئیس‌جمهور، افزود: شما رئیس جمهور موفقی هستید و با وجود همه مشکلاتی که بخشی از آن میراث گذشته و بخش دیگر نیز شیطنت اجانب و بیگانگان است، به تلاش های خود برای ساختن کشور ادامه می دهید.

مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه نباید انتظار داشت که مشکلات یک شبه حل شود، عنوان کرد: برای رفع این مشکلات زحمات زیادی متقبل شده اید و بحمدالله موفقیت های خوبی نیز نصیب دولت شده است که باید با جدیت بیشتر برای خدمت به مردم و بویژه محرومان ادامه یابد.

وی با تاکید بر ضرورت تقویت وحدت در جامعه تاکید کرد: برخی با ایراد گرفتن‌های بدون توجه به امکانات و حتی ارائه یک پیشنهاد برای رفع مشکلات، به دنبال مأیوس کردن مردم هستند و این در حالی است که انتقاد کردن صرف، و بدون ارائه پیشنهاد، عادلانه و منصفانه نیست.

مکارم شیرازی در همین ارتباط ضرورت پرهیز از جناح گرایی و توجه به منافع ملی را خاطرنشان ساخت و گفت: متأسفانه برخی هنوز جناحی فکر می کنند که معنای آن، فدا کردن منافع ملی به پای منافع جناحی است؛حرکتی که همگان بشدت باید از آن پرهیز کنند.

این مرجع عالیقدر در ادامه با ارائه رهنمودهایی در حوزه های اقتصادی و فرهنگی اظهارداشت: بیکاری یکی از معضلات اساسی جامعه امروز است و دولت باید با اطلاع رسانی بیشتر، دستاوردهای خود را در این حوزه برای مردم تشریح کند و برای حل قطعی مشکل اشتغال، همچنان اهتمام داشته باشد.

مکارم شیرازی در ادامه، توزیع نامناسب یارانه ها را یک معضل برای اقتصاد کشور دانستند و با تاکید بر ضرورت عزمی راسخ برای رفع این معضل، افزود: در حالی که کشور برای پیشبرد طرح های مرتبط با تولید و آبادانی و اشتغال بشدت نیازمند سرمایه است، مشکل بزرگ توزیع یارانه به صورت عمومی باید حل شود.

رئیس جمهور نیز در ابتدای این دیدار، حوزه های علمیه، بویژه حوزه علمیه قم و مراجع عظام تقلید را یکی از بزرگترین پشتوانه ها و سرمایه های معنوی و فرهنگی ملت و دولت دانست و اظهارداشت: در ترسیم راهبرد فرهنگی کشور و در صحنه نگه داشتن مردم، حوزه نقش اساسی دارد.

روحانی با تشریح برنامه ها و دستاوردهای دولت یازدهم در عرصه های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، از حوزه های علمیه، مراجع عظام تقلید و بویژه حضرت آیت الله مکارم شیرازی که در تمام مراحل و سختی ها، از دولت پشیبانی کرده اند، سپاسگزاری کرد.

رئیس جمهوری با ارائه آمار و استنادات اظهار داشت: در حوزه های علمی و فرهنگی و بویژه در مدارس و دانشگاه ها، حرکت خوب و رو به رشدی در کشور انجام گرفته که این روند باید با شتاب بیشتری ادامه یابد.

روحانی، برقراری آرامش در بازار اقتصادی کشور، کاستن از نرخ تورم و رشد یک درصدی در سال 94 به رغم کاهش بهای نفت را، از جمله دستاوردهای دولت برشمرد و تاکید کرد: تمام تلاش دولت یازدهم رسیدن به نرخ رشد 5 درصدی در سال جاری است.

رئیس جمهوری افزود: در بحث اشتغال به رغم اینکه طی سالهای گذشته اشتغال خالص تقریبا صفر بود، اما این رقم از سال 93 افزایش یافت و روند اشتغالزایی با ایجاد رونق در کشور، ادامه می یابد.

روحانی ابراز امیدواری کرد با حمایت ها و پشتیبانی های حوزه های علمیه که در تاریخ کشور همیشه پیشتاز بوده اند و امروز نیز این پیشتازی را حفظ کرده اند، جایگاه ایران اسلامی در منطقه و جهان بیش از پیش ارتقا یابد.

آیت‌الله وحیدخراسانی: دولت برای حل مشکلات اشتغال و ازدواج جوانان تلاش کند

آیت الله حسین وحیدخراسانی در دیدار حسن روحانی، رئیس‌جمهور،‌ گفت حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی در دیدار رئیس جمهوری، ضمن آرزوی توفیق برای دولت در مسیر خدمت بیشتر به مردم و حل مسایل کشور، اظهار داشت: باید در انجام همه امور به دستورات قرآن عمل کنیم و شما و دولت نیز با توکل بخداوند متعال و توسل به سیره اهل بیت (ع) بر همه مشکلات فائق خواهید شد.

این مرجع عالیقدر جهان تشیع، همچنین با تبریک میلاد مسعود حضرت صاحب الزمان (عج)، افزود: در مسائل داخلی باید مسئولیت‌ها را بر اساس امانت و تخصص واگذار کرد و در ارتباط با کشورهای جهان نیز با زبان نرم و خوش سخن بگوییم و بتوانیم تعاملی سازنده با آنها داشته باشیم.

وحید خراسانی همچنین بر ضرورت تلاش بیشتر مسئولان کشور برای رفع مشکلات اشتغال و ازدواج جوانان تاکید کردند.

رییس جمهوری نیز در این دیدار با اشاره به تلاش و برنامه ریزی دولت یازدهم برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال پایدار برای جوانان کشور تاکید کرد: رسیدگی و توجه به بهبود شرایط زندگی مردم اصلی ترین اولویت دولت تدبیر و امید است.

روحانی در این دیدار با بیان اینکه دیدار با علما و مراجع عظام تقلید همواره ره آورد و توشه خوبی برای دولتمردان در ادامه مسیر خدمت به مردم داشته است، افزود: با تلاش دولت، امروز فضا و فرصت خوبی برای فعالیت اقتصادی و تعامل با کشورهای خارجی فراهم شده و ظرفیت های سرمایه گذاری گسترده ای نیز در استان های کشور برای توسعه تولید و اشتغال ایجاد شده است.

رییس جمهوری همچنین ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دولت در حوزه های مختلف، ادامه داد: دولت در سال 94 باوجود شرایط نامناسب اقتصاد جهانی و کاهش شدید قیمت نفت توانست بدون استقراض کشور را اداره کند.

روحانی با اشاره به برخی اقدامات دولت در حوزه آموزش، فرهنگ و دانشگاه ها گفت: پاسداری از فرهنگ، اخلاق و اعتقادات مردم و بویژه نوجوانان و جوانان، از موضوعات مهم برای دولت به شمار می رود.

رئیس جمهوری با اشاره به ضرورت ادامه تلاش در راستای جلوگیری از ترویج تفکر ایران هراسی در دنیا، خاطرنشان کرد: امروز دنیا می داند که ایران اهل منطق و تعامل سازنده است و در مبارزه با گروههای تکفیری و تروریستی پیشگام است.

روحانی در جریان سفر به استان قم با حضرات آیات عظام صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی و وحید خراسانی دیدار کرد و قرار است در ادامه برنامه های این سفر یکروزه با برخی دیگر از مراجع عظام تقلید دیدار کند.

روحانی با بیان اینکه امروز ایران در منطقه پر آشوب خاورمیانه در بهترین شرایط ثبات و امنیت قرار دارد و برگزاری پرشور و همراه با آرامش انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری موجب امیدواری بیشتر مردم شده است، بر ادامه تلاش و کمک به تقویت ثبات و امنیت مردم منطقه تاکید کرد.

تشرف رییس جمهوری به زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که روز جمعه به منظور دیدار با مراجع عظام تقلید به استان قم سفر کرده است، در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در فضایی معنوی و همراه با زائران و مجاوران آستان مقدسه کریمه اهل بیت(ع)، این بارگاه نورانی را زیارت کرد.

 رییس جمهوری همچنین با حضور بر مزار علما، مراجع و شخصیت هایی که در حرم مطهر حضرت معصومه(س) مدفون هستند ضمن قرائت فاتحه یاد و خاطره آنان را گرامی داشت.

آیت الله سبحانی در دیدار رییس جمهور مطرح کرد
لزوم انطباق هر چه بیشتر نظام بانکی با مقررات شرعی/کارمزد بانک‌ها باید واقعی و در مسیر رفع مشکلات مردم باشد

آیت‌الله سبحانی از مراجع عظام تقلید در دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران، ضمن بیان اینکه همواره برای موفقیت دولت دعا می کنم، بر ضرورت انطباق هر چه بیشتر نظام بانکی کشور بر مبنای احکام شرعی تاکید کردند.

آیت الله سبحانی در این دیدار که عصر جمعه و در بیت معظم‌له برگزار شد، گفت: کارمزد بانک‌ها باید واقعی و در مسیر کمک به بخش تولید و رفع مشکلات مردم باشد و متخصصان برای حل این موضوع تلاش کنند.

تکمیل تامین آب آشامیدنی شهر قم از نظر کمی و کیفی از دیگر موضوعاتی بود که آیت‌الله سبحانی در این دیدار به آنها پرداخت.

حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری نیز در این دیدار با تشریح برنامه‌های دولت یازدهم برای رونق و آبادانی ایران اسلامی، اظهار امیدواری کرد که با وحدت، همدلی و حمایت‌های علما و مراجع عظام و همچنین برنامه‌های دولت، امسال، سالی پرخیر و برکت برای مردم باشد.

وی در خصوص موضوع بانکداری نیز گفت: تلاش دولت فراهم کردن شرایطی است که فعالیت بانک‌ها بیش از پیش منطبق بر فقه اسلامی باشد و در این مسیر از مراجع معظم یاری می‌طلبد.

آیت‌الله سبحانی در این دیدار مجموعه کتاب هفت جلدی «ریحانه الادب» و همچنین کتاب «فتنه تکفیر» را به رئیس جمهوری اهدا کرد.

آیت‌الله علوی گرگانی در دیدار با رئیس‌جمهور:
توقع و انتظار مردم از رئیس‌جمهور بیش از سایر افراد است/ تاکید بر تلاش مسئولان برای حل مشکلات مزدم

آیت‌الله علوی گرگانی در دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به ضرورت صبر و ایستادگی در برابر دشواری ها در مسیر خدمت به مردم و تعالی کشور، بر ادامه تلاش مسوولان برای حل مشکلات و بهبود شرایط زندگی مردم تاکید کرد.

آیت‌الله علوی گرگانی در این دیدار با اشاره به موفقیت های مهم دولت در عرصه های مختلف، افزود: علیرغم این توفیقات، توقع و انتظار مردم از دکتر روحانی به عنوان شخصیتی که هم در کسوت روحانیت و هم مسوولیت ریاست جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، بیش از سایر افراد است؛ و لذا تلاش بیشتر دولت نسبت به رفع مشکلات مردم در بخش های مختلف بویژه در حوزه کشاورزی و تولید ضروری است.

وی همچنین توجه مسئولان کشور به مسائل اجتماعی و تلاش در راستای حفظ اخلاق اسلامی در جامعه را مورد تاکید قرار دادند و توفیقات روزافزون رییس جمهوری و دولتمردان در دولت تدبیر و امید را از خداوند متعال خواستار شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی نیز در این دیدار با تقدیر از نقطه نظرات و حمایت های مراجع عظام تقلید از دولت یازدهم در بخش های مختلف، گزارشی از اقدامات و عملکرد دولت در راستای بهبود شرایط اقتصادی کشور و تعامل سازنده با جهان ارائه کرد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه امروز بواسطه تلاش های دولت، حمایت مردم و هدایت های رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام، شرایط بهتری برای فعالیت مردم و امید بیشتری نسبت به آینده در کشور به وجود آمده است؛ اظهار امیدواری کرد تا در سایه هدایت علما و حوزه های علمیه و با تکیه به وحدت و انسجام مردم دولت به وظایف سنگین خود عمل کند.

روحانی همچنین با اشاره به ثبات و امنیت مثال زدنی ایران در منطقه، آن را مرهون ایثار و فداکاری نیروهای نظامی و امنیتی دانست و گفت: امیدواریم با افزایش معنویت و وحدت در کشور بتوانیم در مسیر توسعه کشور و خدمت به مردم گام های موثرتری برداریم.

آیت‌الله موسوی اردبیلی در دیدار روحانی مطرح کرد
ضرورت اهتمام مسئولان کشور برای حل مشکلات مردم و محرومان

آیت‌الله موسوی اردبیلی در دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران، از مساعی و اقدامات دولت در اداره کشور، بهبود اوضاع اقتصادی و تعامل سازنده با کشورهای جهان با وجود مشکلات فراوان تقدیر کرد.

آیت‌الله موسوی اردبیلی در این دیدار با مثبت ارزیابی کردن عملکرد دولت تدبیر و امید در بخش های مختلف بویژه در حوزه سیاست خارجی، بر ضرورت اهتمام مسوولان کشور برای حل مشکلات مردم، بویژه محرومان و ادامه روند رو به توسعه کشور تاکید کرد.
وی خطاب به رییس‌جمهوری خاطرنشان کرد: بنده همواره برای توفیق شما و همه مسوولان دولت دعا می کنم و امیدوارم با حسن تدبیر بتوانید در خدمت به مردم و کشور همچنان موفق باشید.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار با مراجع عظام تقلید، اظهار داشت: دولت یازدهم در مسیر اداره کشور توانسته با کمک مردم و استفاده از رهنمودها و حمایت رهبر انقلاب و مراجع عظام از بسیاری از پیچیدگی ها و مشکلات عبور کند.
رئیس‌جمهوری افزود: امروز با رفع تحریم ها و بوجود آمدن فضای مناسب در روابط بین المللی، بستر مناسبی برای تعامل بیشتر با کشورهای خارجی ایجاد شده و مردم امید و اعتماد بیشتری برای حضور در فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری پیدا کرده اند.
روحانی با ارائه گزارشی از روند سرمایه گذاری های خارجی و برنامه های اقتصادی کشور، اظهار امیدواری کرد که با یاری خدا، حمایت و کمک مراجع و مردم بتوانیم بر مشکلات غلبه و شرایط بهتری را در کشور بوجود آوریم.
رئیس جمهوری همچنین با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در امنیت و آرامش خاطر نشان کرد: دولت امیدوار است با همکاری و تعامل بیشتر با مجلس دهم بتواند در مسیر حل مشکلات مردم و توسعه کشور گام های موثرتری بردارد.
موضوع مطلب :

پنج شنبه گذشته، مشهد مقدس میزبان گردهمایی استانداران سراسر کشور با حضور وزیر کشور بود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از الف/محمدجوادرنجبر:بر اساس اعلام رحمانی فضلی وزیر کشور، محور این همایش اقتصاد مقاومتی و مسائل اجتماعی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بود و قرار بود که طرح ها و نظرات مختلف درباره اقتصادمقاومتی با حضور استانداران سراسر کشور به بحث و تبادل نظر گذاشته شود تا در نهایت راهکارهای عملیاتی تحقق اقتصاد مقاومتی جمع بندی و اجرایی شود.در این میان آن چه باعث تعجب شد دریافت اخباری مبنی بر اسکان استانداران ، گاه به همراه اعضای خانواده در هتل درویشی بود که یکی از مجلل ترین و گران ترین هتل های کشور است.به راستی در سال اقتصاد مقاومتی و در حالی که محور این همایش نیز راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است، اسکان آقایان بعضا به همراه اعضای خانواده در چنین هتل مجللی چه معنا و توجیهی دارد؟!

هرچندمعاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان رضوی گفته است که این هتل یکی از حامیان برنامه های مشهد 2017 است و قرار است هزینه های برگزاری نشست های تخصصی و کارشناسی دراین حوزه را تامین کند و در همین راستا بخشی از هزینه های گردهمایی استانداران کشور در مشهد طی هفته گذشته با حمایت این هتل انجام شد که به همین دلیل کلیه خدمات رایگان و هزینه های اسکان با تخفیف ویژه ای ارائه شد اما اولا هر بنگاه اقتصادی برای هر هزینه ای که می کند تقاضای خودش را خواهد کرد و بهتر بود این هزینه برای امور مهم صورت می گرفت. ثانیا باید توجه داشت که آن چه فراتر از مبلغ هزینه بالای اقامت درهتل وموضوع گران بودن این هتل مطرح است، تاثیر روانی اقامت استانداران دراین گونه هتل های لوکس برذهن مردم است آن هم همایشی که نام اقتصاد مقاومتی را یدک می کشد.بدون شک وقتی مردم مشاهده می کنند که مدیرانی درسطح استانداران که باید پیشرو دراجرای منویات رهبری مبنی برساده زیستی وپرهیز از اشرافی گری باشند برای اقامت لوکس ترین ها را انتخاب می کنند و درعمل درراستای تجربه اقامت درمسافرت هاهمپای قشر متوسط وحتی ضعیف جامعه نمی باشند، دچاربدبینی شده و احساس تافته جدابافته بودن مدیران عالی درذهن آن ها قوت می گیرد.

قطعا وزیر محترم کشور براین موضوع صحه می گذارد که مردم عملکرد آن ها رارصد می کنندوزیر ذره بین نقدقرارمی دهند وگاهی اوقات هزینه بدبینی مردم به مدیران درنحوه هزینه کرد آن ها ، باارقام میلیاردی ومیلیونی هم قابل جبران نیست.

استانداران به عنوان نمایندگان عالی دولت دراستان ها باید توجه داشته باشند که نگاه مدیران پایین دستی ومردم به نحوه عملکرد آن هاست و چنان چه آن ها ساده زیستی وپرهیز ازتجملات را رعایت نکنند، نمی توان توقع ساده زیستی مدیران رده متوسط و پایین رامطالبه کرد.

قابل توجه این که هتل محل اقامت استانداران دارای حداقل نرخ اقامت در اتاق یک نفره و کلاس اقتصادی 290 هزار تومان برای هر شب و در کلاس استاندارد 350 هزار تومان است.

در اتاق دو تخته در کلاس اقتصادی 390 هزار تومان برای هر شب و در کلاس استاندارد 490 هزار تومان است ودر اتاق سه تخته در کلاس اقتصادی 490 هزار تومان برای هر شب و در کلاس استاندارد 590 هزار تومان است.اقامت در سوئیت فصل (دو نفر) این هتل هم در کلاس اقتصادی 490 هزار تومان برای هر شب و در کلاس استاندارد 590 هزار تومان است.

حالا حساب کنید که هزینه اقامت 30 استاندار که احتمالا با خانواده یاافراد همراه تشریف آورده بودند ، چقدر می شود!

اقامت در این هتل در حالی انجام می گیرد که مشهد دارای هتل های خوب زیادی است که به خصوص در این فصل با نرخ های بسیار کمتری می توان رزرو کرد و از تشریفات اضافی کاست.

خوب است دولتمردان بیانات رهبر معظم انقلاب درباره اشرافی گری مسئولان را بازخوانی کنند.
رهبرانقلاب در دیدارجمعی ازمردم گیلان در11 اردیبهشت سال 1380 فرموده اند: "مشی اشرافی گرایانه برای مسئولان کشور، نقطه‌ ضعف به شمار می‌آید." و در دیدار رئیس جمهوری واعضای هیئت دولت وقت در5 شهریور 1380تصریح کردند: "از جمله چیزهایی که روند حرکت به سمت عدالت را در جامعه کند می‌کند، نمود اشرافی گری در مسئولان بالای کشور است."دولتمردان و دیگر کارگزاران امور کشور باید ساده زیست باشند و در شرایطی که بخشی از مردم درگیر مشکلات بی شمار اقتصادی ناشی از رکود هستند، آن ها باید با نزدیک کردن زندگی خود به سطح زندگی عموم مردم (نمی گوییم محرومین جامعه)، همراهی و همدلی خود را به مردم نشان دهند تا پاسخ این اقدام را نیز با همدلی مردم با دولت دریافت کنند.
موضوع مطلب : اقتصادمقاومتی
پنج شنبه 95 اردیبهشت 30 :: 11:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
با فشار دولت و بانک ها به کمیسیون اقتصادی مجلس نهم و بی توجهی اکثریت اعضای این کمیسیون به منافع ملی، طرح اصلاح نظام بانکی که مهمترین طرح اقتصادی این مجلس محسوب می شد بدون بررسی در این کمیسیون، عملا بایگانی شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از فردا:در یکی از اتفاقات عجیب تاریخ ادوار مجلس شورای اسلامی، مهم‌ترین طرح اقتصادی مجلس نهم با آبستراکسیون مخالفین این طرح در کمیسیون اقتصادی این مجلس و جلوگیری از تشکیل جلسات آن، بدون هیچ گونه بررسی، به بایگانی سپرده شد!

با فشار دولت و بانک ها، چه بلایی بر سر طرح مجلس نهم برای اصلاح نظام بانکی آمد؟

 این اتفاق در حالی رخ داد که کمتر از یک ماه قبل، جزئیات این طرح پس از یک سال بررسی به تصویب این کمیسیون رسیده بود و حتی اعضای کمیسیون اقتصادی توانسته بودند موافقت اکثریت نمایندگان مجلس برای استفاده از سازوکار اصل 85 قانون اساسی برای تصویب نهایی این طرح از طریق کمیسیون تخصصی (اینجا یعنی کمیسیون اقتصادی) را در بیستم اردیبهشت ماه امسال بگیرند. اما این طرح چه روندی را در مجلس نهم طی کرد و چرا نهایتا در اقدامی که به خودزنی بیشتر شبیه بود، همان کمیسیونی که آنرا به تصویب رسانده بود، حاضر به تشکیل جلسه برای بررسی و تصویب نهایی آن نشد؟

ماجرا از کجا شروع شد؟

قانون پولی و بانکی کشور به عنوان نخستین قانون مهم کشور در حوزه بانکی در سال 1351 به تصویب رسید. در شهریورماه 1362 نیز قانون «عملیات بانکی بدون ربا» با هدف حذف قرض ربوی و جایگزین کردن عقود اسلامی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. قرار بر این بود این قانون پس از 5 سال اجرای آزمایشی مجدداً بازبینی شود. اما با وجود ایرادات فراوانی که به این قانون و آیین‌نامه های آن و به ویژه به اجرای آن در سه دهه اخیر وارد شده بود، این کار صورت نگرفت و تغییرات جدی در قانون عملیات بانکی بدون ربا ایجاد نشد.

 البته در دولت نهم اصلاح قوانین بانکی با تدوین لوایح دوگانه بانکداری و بانک مرکزی کلید خورد ولی تا پایان دولت دهم به سرانجام نرسید. در دولت یازدهم نیز این کار متوقف شد. این همه تعلل دولت های مختلف در ارایه لایحه برای اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا در حالی صورت گرفت که ضرورت این امر به دلایل متعددی مانند وجود مشکلات عدیده در نظام بانکی کشور با منشأ قانونی، وجود شبهاتی در عملکرد ربوی بانکها، صوری شدن بخش زیادی از عقود بانکی، عدم تناسب برخی عقود با ماهیت بانکها و مؤسسات اعتباری و تحول بانکداری اسلامی در دنیا بر کسی پوشیده نبود.

با تشخیص این ضرورت و با عنایت به عدم ارائه لوایح بانکداری و بانک مرکزی توسط دولت بعد از سه دهه، جمعی از نمایندگان مجلس نهم دست به کار شدند و با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، طرح بازنگری در قانون عملیات بانکی بدون ربا را تهیه کردند. یک فوریت طرح مذکور در جلسه علنی هشتم اردیبهشت ماه 94 به تصویب مجلس رسید و این طرح جهت بررسی بیشتر به کمیسیون اقتصادی مجلس ارجاع شد. بسیاری از اعضای شاخص کمیسیون اقتصادی و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس از هر دو جناح سیاسی کشور مانند احمد توکلی، الیاس نادران، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، حجت الاسلام حسین حسین زاده بحرینی و غلامرضا تاجگردون جزو امضا کنندگان طرح یک فوریتی مذکور بودند.

در مقدمه این طرح آمده بود: «علی رغم دقتهای قانونگذار در تدوین قانون مزبور، فرآیندهای سپرده گذاری و اعطای تسهیلات در عمل با مشکلاتی مواجه شد و مجددا شائبه ربوی شدن معاملات بانکی در اذهان شکل گرفت. با گذشت سی سال از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا، اکنون لازم است قانون مزبور براساس تجارب به دست آمده مورد بازنگری عمیق قرار گیرد».

بعد از تصویب یک فوریت این طرح در مجلس، مسئولان دولتی و بانک مرکزی بارها وعده دادند که در صورت توقف روند بررسی این طرح در مجلس، دولت متعهد می‌شود ظرف یک ماه لوایح مرتبط را تکمیل و به مجلس تقدیم کند؛ اما هیچ ‌کدام از این وعده‌های دولت عملی نشد و کارگروه بازنگری در قوانین بانکی مجلس، ناچار شد دست به کار شود.

این کارگروه از تعدادی از اعضای کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس (غلامرضا مصباحی مقدم، الیاس نادران، علی‌محمد احمدی، حجت‌الاسلام محمدحسین حسین‌زاده بحرینی و محمدحسین میرمحمدی) و یکی از اعضای شورای فقهی بانک مرکزی (حجت‌الاسلام سیدعباس موسویان) تشکیل شده بود. این کارگروه برای جلب نظر موافق بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و همچنین استفاده مناسب از توان کارشناسی موجود در بخش‌های مختلف کشور، اقدامات زیر را انجام دادند:

الف- با مبنا قراردادن آخرین ویرایش‌ لایحه بانک‌داری که در جلسات مشترک بانک مرکزی و وزارت اقتصاد در اسفندماه 94، نهایی شده بودند، طرح مجلس را تهیه کردند به گونه‌ای که بیش از 70 درصد مفاد این طرح مجلس عیناً مطابق آخرین ویرایش لایحه بانک‌داری است.

ب- برای اصلاح و تکمیل این طرح از نظرات کارشناسان و نتایج پژوهش‌های انجام شده در مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز تحقیقات اسلامی مجلس در قم، پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و سایر متخصصین حوزه بانکی استفاده کردند و ده‌ها ساعت جلسه کارشناسی با مسئولین بانک مرکزی، مجریان طرح تحول نظام بانکی وزارت اقتصاد، شورای هماهنگی بانک‌ها، پژوهشگران پژوهشکده پولی و بانکی، حقوقدانان و ... برگزار کردند. همچنین از همه مدیران عامل بانک‌ها، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، کانون بانک‌های خصوصی و... درخواست اظهارنظر کتبی نمودند که بسیاری از آنان در پاسخ نکات قابل توجهی را گوش‌زد کردند. علاوه بر موارد مذکور، پیش نویس ویرایش دوم طرح مجلس در دی ماه 1394 در سامانه پارلمان مجازی ایرانیان قرار داده شد و طی یک فراخوان عمومی از همه صاحب‌نظران درخواست شد تا آن را    "بی‌رحمانه" مورد انتقاد کارشناسی قرار دهند و همه نکات مطرح شده در این سامانه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در نتیجه، این حجم سنگین کار کارشناسی که حدود یک سال به طول انجامید، ویرایش دوم (ویرایش نهایی) طرح مجلس تفاوت‌های زیادی با ویرایش اولیه این طرح در اردیبهشت 94 پیدا کرد و عمده انتقادات وارده بر طرح اولیه مجلس به ویژه در ارتباط با مؤسسات تخصصی مشاوره و تأمین مالی و... برطرف گردید. در نهایت، بررسی و تصویب جزئیات طرح یک فوریتی مجلس نهم برای اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» در جلسه 29 فروردین ماه امسال کمیسیون اقتصادی مجلس به پایان رسید. در ماده اول این طرح، تامین ثبات و سلامت نظام پولی و بانکی، استقرار نظام بانکداری بر مبنای حق و عدل و منطبق با احکام فقه اسلامی، کارآمدسازی نظام تامین مالی در جهت حمایت از بخش واقعی اقتصاد کشور و نهایتا صیانت از حقوق سپرده گذاران به عنوان اهداف این قانون برشمرده شده بود.

عقب نشینی مجلس در دقیقه 90!

با توجه به مدت اندکی که تا پایان مجلس نهم باقی مانده بود، نمایندگان تدوین کننده طرح اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» تصمیم گرفتند تا با گرفتن مجوز استفاده از سازوکار اصل 85 قانون اساسی از صحن علنی مجلس، تصویب نهایی این طرح را به کمیسیون اقتصادی بسپارند تا امکان تصویب آن تا ششم خردادماه فراهم شود. 

همزمان با جدی شدن امکان تصویب طرح مجلس برای اصلاح نظام بانکداری کشور تا پایان مجلس نهم، مخالفت دولت و نظام بانکی با این موضوع و مذاکرات آنها با اعضای هیئت رئیسه مجلس شدت گرفت و حتی رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای به رئیس مجلس با بررسی این طرح مخالفت کرد. بر همین اساس این نگرانی بوجود آمد که امکان بررسی درخواست نمایندگان تدوین کننده طرح اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» برای اصل هشتاد و پنجی شدن این طرح در صحن علنی مجلس فراهم نشود و این طرح در همین مرحله بایگانی شود.

با این وجود، با فشار و پیگیری برخی از مراجع عظام تقلید حامی این طرح مانند آیت الله مکارم شیرازی، درخواست استفاده از سازوکار اصل 85 قانون اساسی برای مهمترین طرح اقتصادی مجلس نهم در تاریخ بیستم اردیبهشت ماه یعنی حدود سه هفته بعد از اعلام وصول، در صحن علنی مجلس مطرح گردید. این موضوع با رای حدود هفتاد درصد نمایندگان حاضر در جلسه (137 رای موافق) به تصویب رسید و بررسی جزئیات و تصویب نهایی این طرح به کمیسیون اقتصادی مجلس سپرده شد. این اقدام مجلس که احتمال تصویب نهایی این طرح تا ششم خردادماه امسال را به شدت افزایش داده بود، خشم مخالفین تصویب این طرح را برانگیخت به گونه ای که طی حرکتی هماهنگ و با استفاده از تمام ظرفیت های میدانی و رسانه ای بسیج شدند تا جلوی اصلاح مهمترین قانون بانکی کشور را بعد از 33 سال با استفاده از کلید واژه «شتابزده بودن اقدام مجلس» بگیرند. در همین راستا، مدیرعامل بانک ملی ایران و رئیس شورای هماهنگی بانک ها راهی قم شد تا  نظر مثبت مراجع عظام تقلید برای توقف بررسی این طرح در مجلس نهم را بگیرد. 

همچنین رئیس جمهور همراه با جریان رسانه ای بزرگ حامی نظام بانکی، تصویب این طرح را «شتابزده» خواند! در کنار لابی سنگین مقامات دولتی و بانکی با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس برای توقف بررسی این طرح در این کمیسیون، رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی و رئیس شورای عالی کانون بانکها و موسسات اعتباری خصوصی در نامه ای مشترک به رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار تلاش لاریجانی برای جلوگیری از تصویب عجولانه! طرح اصلاح قانون «عملیات بانکی بدون ربا» در کمیسیون اقتصادی مجلس شدند.

این تلاش ها نهایتا موثر واقع شد و عصر یکشنبه بیست و ششم اردیبهشت ماه که قرار بود نخستین جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی این طرح مهم برگزار شود، به دلیل به حدنصاب نرسیدن اعضای این کمیسیون اصلا تشکیل نشد! این اتفاق یک بار دیگر در عصر دوشنبه این هفته تکرار شد و عملا مهمترین طرح اقتصادی مجلس به علت آبستراکسیون مخالفین این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس و از بین رفتن حد نصاب لازم برای بررسی آن بایگانی شد! 

هرچند در لابی گسترده مقامات دولتی و مدیران بانک ها با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین فشار سنگین آنها به نمایندگان مردم با هدف جلوگیری از تصویب طرح اصلاح نظام بانک‌داری تردیدی نیست ولی بی توجهی اکثریت اعضای این کمیسیون به منافع مردم در این زمینه و از بین بردن امکان بررسی این طرح که حدود یک ماه قبل به تصویب همین کمیسیون رسیده بود، سوالات زیادی درباره عملکرد اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس ایجاد کرد. 

در هر صورت، تعویق حداقل یک و نیم ساله اصلاح قانون عملیات بانکی بدون ربا و استمرار شرایط نامطلوب نظام بانکی بیمار کشور که همه بر ضرورت اصلاح آن تاکید دارند حداقل ضرر بی توجهی کمیسیونی از مجلس نهم است که اکثریت اعضای آن در مجلس آینده حضور نخواهند داشت (17 عضو از 24 عضو فعلی کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم حضور ندارند).موضوع مطلب : 28 سال تاخیر در رفع مشکلات بانکداری کشور تمدید شد
قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران با امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان اصفهان و استاندار اصفهان به صورت جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.
دیدار قائم مقام بنیاد با نماینده ولی فقیه و استاندار اصفهان
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از ایثار، سردار محسن انصاری روز پنجشنبه 30 اردیبهشت ماه در دیدار با آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد، امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان اصفهان تصریح کرد: با توجه به نامگذاری سال جدید به عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، سه رویکرد توانمندسازی، ارتقای بهره‌وری و توسعه فرهنگی جامعه ایثارگری در دستور کار بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور قرار گرفته است.
قائم مقام بنی
اد در ادامه افزود: توانمندسازی جامعه ایثارگری برای ایجاد اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر، آموزش اعضای هیئت علمی جامعه ایثارگران، مسکن، کارآفرینی و توسعه تشکل‌های ایثارگری از جمله اقدامات مهم در سال جدید است؛ در حال حاضر جامعه ایثارگری حدود 2 هزار نفر از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های کشور را به خود اختصاص داده‌اند که امیدوارم بتوانیم این میزان را در پایان برنامه ششم توسعه به دو برابر افزایش دهیم.
دکتر محسن انصاری با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای اجرای طرح «مدیریت فردا» تصریح کرد: این طرح در نظر دارد با استفاده از ظرفیت فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد به بالا و ارائه آموزش‌های لازم، این افراد را برای ایفای نقش در جایگاه‌های مدیریتی کشور آماده کند.
قائم مقام بنیاد خاطرنشان کرد: صرفه‌جویی و استفاده بهینه از نیروی انسانی از جمله دیگر اقدامات ضروری در بنیاد شهید و امور ایثارگران است که باید با توجه به ورود نیروهای جدید و بازنشستگی نیروهای سابق به طور جدی پیگیری شود.
سردار محسن انصاری با بیان اینکه توسعه فرهنگی طبق بند «21» اصول اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری در دستور کار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارد، خاطرنشان کرد: بنیاد شهید و امور ایثارگران به دنبال تحقق سه رویکرد جدید با استفاده از چارچوب اصول اقتصاد مقاومتی برای اجرای برنامه‌های اجرایی است.
 
دیدار قائم مقام بنیاد با استاندار اصفهان
سردار محسن انصاری همچنین در دیدار با رسول زرگرپور، استاندار اصفهان گفت: با توجه به انسجام درونی میان نیروهای استانی بنیاد شهید و امور ایثارگران در سطح کشور در نظر داریم با استفاده از ظرفیت‌ها و استعدادهای بدنه بنیاد، مدیران جدید در استان‌ها را از بدنه سازمانی بنیاد در استان انتخاب کنیم.
قائم مقام بنیاد افزود: بر اساس مشورت‌های نماینده ولی فقیه و استاندار استان اصفهان و تأکید بر ضرورت انتخاب مدیر جدید از میان نیروهای داخلی بنیاد، با در نظر گرفتن سوابق داریوش وکیلی در بخش‌های فرهنگی، سرپرستی منطقه 2 بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان و دیگر خدمات و فعالیت‌های اجرایی، ایشان به عنوان مدیرکل جدید بنیاد این استان انتخاب شدند.
سردار انصاری با اظهار امیدواری اینکه مدیریت جدید بتواند خدمات خوبی را در راستای اجرای اصول اقتصاد مقاومتی به جامعه ایثارگران ارائه دهد، به خدمات ارزشمند سرپرست سابق بنیاد این استان اشاره کرد و گفت: سردار کریمی در طول مدت سرپرستی در بنیاد اصفهان خدمات خوبی مانند پیگیری جدی ماده «13» قانون آزادگان و ساماندهی وضعیت ایثارگران را به جامعه ایثارگری این استان ارائه کردند که با توجه به سابقه آزادگی و حضور در دوران دفاع مقدس به فعالیت‌های خود در جایگاه مشاور بنیاد در امور ایثارگران ادامه خواهند داد.
در ادامه این دیدار، رسول زرگر پور، استاندار اصفهان ضمن تقدیر و تشکر از خدمات سردار کریمی، سرپرست سابق بنیاد شهید و امور ایثارگران اصفهان در رسیدگی به موضوعات اساسی بنیاد و جامعه ایثارگری، گفت: وی در طول مدت خدمت اقدامات خوبی را در راستای حفظ ارزش‌های دفاع مقدس انجام داده‌اند.
استاندار اصفهان افزود: اصفهان استانی است که نیروهای متعهدی برای خدمت رسانی به طبقات مدیریتی کشور صادر می‌کند. بنابراین وارد کردن نیرو از خارج استان به مصلحت نیست چرا که نیروهای بومی هر استان باید در شهر و استان خود انجام وظیفه کنند.
زرگرپور با اشاره به جمعیت استان اصفهان و نسبت آن با جمعیت جامعه ایثارگری این استان تأکید کرد: 6 درصد جمعیت کشور و 10 درصد جامعه ایثارگران کل کشور متعلق به استان اصفهان است اما با این وجود این استان در توزیع اعتبارات و خدمات از درصد قابل توجهی بهره مند نمی‌شود.
وی با تأکید بر اینکه مردم اصفهان به وظیفه خود در قبال شهدا و جامعه ایثارگری عمل می‌کنند، یادآور شد: مردم اصفهان همواره ایثارگری، تعهد و رسالت خود را نسبت به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ثابت کرده‌اند و طبق گفته مقام معظم رهبری، اصفهان در آینده به نام شهر شهید خرازی‌ها و شهید ردانی ها شناخته خواهد شد.
زرگرپور با اشاره به لزوم توجه به ایجاد امکانات برای جامعه معزز ایثارگران توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، متذکر شد: گلزار شهدای اصفهان دارای سالن اجتماعات در شأن شهیدان این استان نیست که ضرورت دارد این اقدام توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پیگیری و اجرایی شود.
استاندار اصفهان در پایان با تأکید بر لزوم پیگیری ساخت موزه جامع شهدا در استان اصفهان، به ساماندهی مسکن و اشتغال ایثارگران در این استان اشاره کرد و افزود: توسعه و بازسازی مرکز توانبخشی شهید مطهری این استان در دستور کار قرار گرفته است، چرا که استان اصفهان نیازمند یک مرکز توانبخشی جامع برای ارائه خدمات بهداشت و درمان به جانبازان و ایثارگران است.
موضوع مطلب : ایثارگران, جانبازان, بنیادشهید و امورایثارگران
مسئولان دولتی در حالی فیش حقوقی چند ده میلیونی مدیران ارشد بیمه را به معوقات آنها ربط می‌دهند که در این دوره 8 ساله، بیمه مرکزی سه رئیس به خود دیده است!

چرا معوقات دو رئیس قبلی بیمه مرکزی به امین پرداخت شد؟به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از مشرق:حواشی مربوط به حقوق‌ و وام‌های چند میلیونی مدیران ارشد بیمه مرکزی با وجود استعفای رئیس‌کل، همچنان ادامه دارد.

با وجود انتقادات گسترده در سطح عموم مردم نسبت به حقوق‌ و وام‌های کلان مدیران بیمه مرکزی، مقامات ارشد دولت تاکنون نسبت به این مسئله، مواضع روشنی نگرفته بودند.

با این حال، روز سه‌شنبه سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره حقوق چند ده ملیونی برخی مدیران دولتی تلاش کرد صورت مسئله را کاملا پاک کند و گفت: فیش‌های حقوقی که منتشر شد، مطالبات معوقی بود که در یک ماه خاص پرداخت شد و اگر فیش حقوقی ماه های گذشته افراد را ببینید، در حد حقوق‌های متعارف است.

موضع نوبخت کاملا همسو با بیانیه کمیته ویژه وزیر اقتصاد در خصوص فیش های حقوقی مدیران بیمه مرکزی است که هفته گذشته منتشر شد.

در این بیانیه ادعا شده بود آنچه در رسانه ها به عنوان حقوق های "چند ده میلیون تومانی" از آن یاد شده است، برداشتی نادرست بوده است.

در بیانیه وزارت اقتصاد همچنین آمده بود که علت اصلی ارقام چند ده میلیونی حقوق مدیران بیمه در اسفند 94، پرداخت معوقات 84 ماهه  (از فروردین ماه  1387تا اسفندماه 1394) مربوط به معوقات " ارتقاء شغلی" و سایر مزایای مرتبط بوده است.

وزارت اقتصاد و همینطور سخنگوی دولت گفته‌اند که به علت پرداخت معوقات سال 1387 به بعد به مدیران ارشد بیمه، حقوق اسفندماه آنان به چند ده میلیون تومان رسیده بود.

این توجیهات در حالی از سوی دولتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که با چند ابهام جدی روبرو است.

یکی این که دیوان محاسبات به طور رسمی از بررسی غیرقانونی بودن پرداخت‌های مدیران ارشد بیمه و همینطور چند بانک دولتی خبر داده است. بنابراین آیا تلاش برخی مسئولان دولتی برای وجهه قانونی دادن به حقوق‌های کلان مدیران بیمه مرکزی، نوعی مقابله با نهادهای نظارتی محسوب نمی‌شود؟

ابهام دوم آن است که مسئولان دولتی و وزارت اقتصاد مدعی شده‌اند که علت افزایش حقوق مدیران ارشد بیمه در اسفند 94، پرداخت معوقات این مدیران از فروردین 1387 به بعد بوده است.


 این استدلال، بسیار عجیب است چون مدیران بیمه مرکزی همچون سایر دستگاه‌های دولتی در ابتدای دولت یازدهم مشمول تغییرات گسترده شد. محمد امین از اواسط شهریور 1392 به عنوان رئیس‌کل بیمه مرکزی منصوب شد.

امین تا قبل از آن مدیرعامل بیمه رازی بود.

بنابراین با فرض صحت ادعای معوقات حقوق مدیران ارشد بیمه، این سوال مهم مطرح است که معوقات حقوق رئیس‌کل بیمه مرکزی از فروردین 1387 تا شهریور 1392 چه ربطی به آقای امین داشته که در آن دوره مسئولیتی در بیمه مرکزی نداشته است؟

در فاصله فروردین 1387 تا شهریور 1392 به ترتیب جواد فرشباب ماهریان و محمد کریمی رئیس‌کل بیمه مرکزی بودند و مشخص نیست اگر معوقات این مدیران پرداخت نشده بود، چرا باید به فرد دیگری پرداخت شود؟
موضوع مطلب : توجیه عجیب دولت, حقوق‌های میلیونی مدیران بیمه مرکزی
چهارشنبه 95 اردیبهشت 29 :: 9:9 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

عارف برای ریاست مجلس دست به انتحار می‌زند؟

بی‌پرده گفت شخصاً عارف حق ندارد و نمی تواند ریاست را رها کند چراکه منفعت عارف ایجاب می‌کند رییس باشد و حتی عارف باید در این راه دست به انتحار بزند، در دنیای سیاست جایی برای ماندن ندارد و البته باز هم بواسطه خیانت اصلاحات به وی، بازنده اول و آخر عارف است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از دانا:هرچند انصراف اجباری در انتخابات 92 اسباب دلخوری عارف را به همراه داشت اما کسب رتبه اول در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تهران، خاطره تلخ گذشته را به کلی از یاد معاون اول دولت اصلاحات پاک کرد و او سرمست از نتیجه حاصله و با نیم‌نگاهی به پیروزی‌های لیست اعتدالی اصلاح‌طلبی؛ در بعضی حوزه‌های انتخاباتی، چشم به کرسی ویژه مجلس دوخت و منتظر ماند که نتایج دور دوم نیز مشخص شود.

در این وضعیت، شاید این خیال را هم در ذهن بال‌وپر می‌داد که به‌پاس ایثار اجباری گذشته، روحانی نیز حمایت از ریاست او را سرلوحه کار قرار دهد و از طرفی با استمداد از هنر سیاست ورزی و لابی بتواند کار رئیس مجلس نهم را یکسره کند.

اما صداهایی از گوشه‌کنار و به‌ویژه از اردوگاه اصلاح‌طلبی به ناگاه عارف را به خود آورد و بر خیالات خوش او مهر تردید زد. چراکه بعضی از اصلاح‌طلبان با محاسبات صورت داده اوضاع را برای ریاست عارف مناسب تشخیص نداده و علت ترک میدان در سال 92 را، کماکان موجود می‌دانستند؛ آن‌ها حتی معتقد بودند که در صورت رأی آوری هم عارف نباید فکر ریاست را در سر بپروراند.

این تحلیل‌ها کم‌کم در رسانه‌ها برچسب مرد انصرافی را برای عارف به ارمغان آورد اما عارف ماجرا به هیچ قیمتی راضی نبود که فردین جبهه اصلاحات باقی بماند؛ و بدین ترتیب او درصحنه ماند و باقدرت به کار ادامه داد و در ادامه این روند، نتایج دور دوم، اندکی او را دلگرم‌تر نمود اما هنوز برای بالا رفتن از پله‌های کرسی ریاست مجلس تعداد قابل‌توجهی صندلی احساس می‌شد و اینجا بود که پرچم‌دار گفتمان این روزهای اصلاحات، چاره کار را القا پیروزی در انتخابات دید؛ او اظهار نمود که بر اساس آمار دور اول و دوم انتخابات، احتمال حضور 168 نفر، در لیست امید وجود دارد؛ آماری که با آمار هم‌حزبی‌های عارف چهل پنجاه نفر تفاوت داشت.

در این میان دولت نیز ضمن قدردانی از اقدامات لاریجانی در مجلس نهم، نامی از او به میان نیاورد اما عارف این روزها همچنان، با کورسویی از امید قصد ادامه رقابت با دولت و مرد لابی‌گر مجلس را در سر دارد ولی بااین‌همه، این هفته، او نظر مثبت بعضی تحلیلگران اصلاح‌طلب، نسبت به لاریجانی را تاب نیاورد و آن‌ها را تحلیلگران عافیت‌طلب توصیف کرد.

دراین‌بین، یکی از موضوعات جالب، عافیت‌طلب خواندن صادق زیباکلام و عباس عبدی از سوی فردی بود که عنوان اصلاح‌طلب بدلی را از سوی هم‌مسلکان خود یدک می‌کشید.

عارف در حالی زیباکلام را عافیت‌طلب شمرد که بنا به اظهارات زیباکلام: "عرصه سیاست و کنش اجتماعی یک عرصه کامل و ایده آل نیست. ایده آل من نه تنها آقای روحانی نیست بلکه حتی عارف و خود رئیس دولت اصلاحات هم نیست. ایده آل من اسلاو هاول، آنگ سان سوچی، مهدی بازرگان، مهاتما گاندی و نلسون ماندلاست؛ اما اینقدر عقلم می‌رسد که در ایران فعلی دنبال مهدی بازرگان نباشم. اگر در ایران فعلی به دنبال نلسون ماندلا باشم و چون در میان نامزدها نیست رأی ندهم، در آن صورت با دست خودم به آقای دکتر جلیلی یا حداد عادل رأی داده‌ام ".

همچنین عافیت‌طلب خواندن عباس عبدی‌ای که از باب نمونه طرح خروج از حاکمیت را در دوران اصلاحات دنبال می‌کرده است از سوی شخصی چون عارف که اصلاح‌طلبی قلابی لقب گرفته شگفتی ناظران سیاست داخلی را در پی داشت.

 

عافیت‌طلب خواندن امثال زیباکلام و عبدی از سوی عارف علاوه بر مضحک بودن، منفعت فردی عارف در قضیه ریاست مجلس را نشان می‌دهد تا حدی که او در راستای منطقی جلوه دادن تصمیم خود، به این اظهارات نیز متمسک شد؛"شخصاً حق ندارم به خواست مردم بی‌توجهی کنم! و مطمئناً بر اساس مطالبه اکثریت جامعه که به دنبال تغییر در مجلس بودند."

با این تفاسیر باید بی‌پرده گفت شخصاً عارف حق ندارد و نمی تواند ریاست را رها کند چراکه منفعت عارف ایجاب می‌کند رییس باشد و حتی عارف باید در این راه دست به انتحار بزند، در دنیای سیاست جایی برای ماندن ندارد.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 95 اردیبهشت 29 :: 9:7 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای خطاب به طیب‌نیا وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت چند هزار نفر به طور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاهی چند صد میلیون تومانی دریافت می‌کنند از وی خواست تا به سیستم غیرقابل دسترسی پرداخت‌های این وزارتخانه ورود کند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار و به نقل از 598: محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار در نامه‌ای به  طیب‌نیا وزیر اقتصاد و دارایی با اشاره به دریافت‌های میلیونی و بی حساب و کتاب در وزارت بهداشت نوشت:«نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت‌های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت کنندگان این ارقام کمترین تاثیر را در فرآیند درمانی مردم دارند.»

در بخش دیگری از این نامه آمده است:« به‌نظر می‌رسد لابی قدرت و ثروت باعث شده تا علیرغم پیگیری ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تا کنون هیچ قدرتی نتواند این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.»

شریفی مقدم در پایان این نامه از وزیر اقتصاد درخواست کرده است:« با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها، دستگاه های نظارتی و امنیتی و سایر دولت مردان به سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت ها در وزارت بهداشت ورود کرده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف کند.»

متن کامل نامه دبیرکل خانه پرستار به این شرح است:

جناب آقای دکتر علی طیب نیا

وزیر محترم اقتصاد و دارایی

سلام علیکم

ضمن ادای احترام و سپاس از حسن توجه حضرتعالی؛ همانگونه که مستحضرید طی هفته های اخیر و با انتشار فیش های چند ده میلیون تومانی برخی از مدیران بیمه مرکزی در ماهی خاص از سال توسط رسانه ها، حساسیت سیستم های قضایی، نظارتی و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی برانگیخته شد.

در پی این جریان با تشکیل کمیته ای ویژه در این خصوص و مداخله مدبرانه جنابعالی به عنوان بالاترین مقام اجرایی اقتصادی و به دنبال آن استعفای مدیر کل بیمه مرکزی و به شکلی عذر خواهی از مردم، نهایتا منجر به برگشت دریافتی ها شد که جا دارد از جنابعالی و سایر مسئولین که در این زمینه برخورد قاطع و شایسته ای نمودند تشکر شود و اما؛

وزیر محترم اقتصاد؛

آیا حضرتعالی اطلاع دارید که پرداخت چند ده میلیون تومانی در ماه برای قاطبه پزشکان متخصص شاغل در بیمارستان های دانشگاهی و دولتی در سراسر کشور امری عادی شده است؟

نظام سلامت کشور حتی در بخش دولتی شاهد پرداخت‌های چند صد میلیون تومانی نیز هست و این در حالی است که دریافت کنندگان این ارقام کمترین تاثیر را در فرآیند درمانی مردم دارند و بخش اعظم خدمات بهداشتی - درمانی توسط پزشکان عمومی، پرستاران ، پیراپزشکان و دست یاران ارائه می شود.

جای تاسف دارد که اذعان کنیم متاسفانه این گروه‌ها کمترین میزان دریافتی ها را در نظام سلامت دارند و طبق هیچ منطقی نمی‌توان در یافتی این گروه‌ها را با پزشکان متخصص قیاس نمود.

آیا مستحضرید که لازمه این گونه پرداخت های چند ده میلیون تومانی، تامین اعتبارهای چند هزار میلیارد تومانی، آن هم از منابع محدود دولت و به عبارتی دیگر از جیب مردم می باشد و این در حالی است که پرستاران، معلمان و کارگران با حداقل حقوق و به سختی گذران معیشت دارند.

جناب آقای دکتر طیب نیا؛

اجازه دهید از زاویه ای دیگر به قضیه نگاه کنیم. چند نفر در دستگاهی نه چندان دولتی طی یک ماه دریافتی چند ده میلیون تومانی داشته اند که سریعا شناسایی شده و برخورد قاطعانه ای با آنها صورت گرفته است ( که مسلما جای تقدیر و تشکر دارد).

ولی چند هزار نفر به طور مستمر و ماهیانه مبالغ چند ده و گاها چند صد میلیون تومانی دریافت می کنند و حتی زمانی که این سیل در آمدی به جیب این بزرگواران مدتی به تعویق می افتد، در ملاء عام و در مجامع رسمی و عمومی خود را مستحق دریافت زیر میزی از بیماران اعلام می کنند.

اتفاق عجیب این است که چنین حرکت خلاف قانونی بارها و بارها از رسانه‌های تراز اول عمومی مطرح می شود و هیچ برخوردی هم با آن صورت نمی‌گیرد؟

سوالی که در این میان مطرح می شود این است که اگر پرداخت های چند ده میلیون تومانی در دستگاه های دولتی تخلف به شمار می آید و بایستی با آن برخورد شود، پس چرا در رویکردی دوگانه با این همه تخلف در وزارت بهداشت برخورد نمی‌شود؟

جناب آقای دکتر طیب نیا؛

متاسفانه فاصله و گسل عمیق میان پرداختی ها در میان گروه های مختلف نظام سلامت باعث ایجاد اختلاف طبقاتی و تشکیل طبقه ای جدید شده است. طبقه ای که برای به دست آوردن ثروت نیاز به در دست گرفتن قدرت داشت و در این امر نیز کاملا موفق بوده است.

به نظر می رسد لابی قدرت و ثروت در لایه های حاکمیت نیز نفوذ کرده و علیرغم پیگیری ها و اعتراضات گسترده در وزارت بهداشت تا کنون هیچ قدرتی نتوانسته این طبقه را ملزم به پاسخگویی نماید.

به طور مجمل باید گفت جامعه بزرگ پرستاری متشکل از دویست هزار نفر عضو، سالهاست که از این ظلم و تبعیض های بی امان و اختلاف ناحق در پرداخت ها رنج برده و می برد. بی انگیزگی نیروهای پرستاری، مهاجرت روز افزون پرستاران و گرایش به مشاغل غیر مرتبط از نتایج نا گوار این امر است و در این در حالی است که نظام سلامت کشورمان همواره با کمبود اساسی نیروی پرستار دست و پنجه نرم می کند.

در پایان از جنابعالی به عنوان سکان دار اصلی اقتصاد کشور تقاضا داریم با همکاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نهادها،دستگاه های نظارتی و امنیتی و سایر دولت مردان به سیستم غیر قابل دسترسی پرداخت ها در وزارت بهداشت ورود نموده و با برخوردی مدبرانه روند رو به رشد این اختلاف ظالمانه طبقاتی را متوقف نمایید.

ضمن تشکر از حسن عنایت حضرتعالی از درگاه ایزد منان توفیقات روز افزون شما و سایر خدمتگزاران نظام مقدس جمهوری اسلامی را مسئلت داریم.

محمد شریفی مقدم

دبیر کل

به گزارش «نسیم آنلاین»، متن این نامه در سایت سازمان نظام پرستاری منتشر شده است.
موضوع مطلب : دبیرکل خانه پرستار, نامه سرگشاده به وزیر اقتصاد
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4247
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520512
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4247
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520512