سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان
چهارشنبه 93 اردیبهشت 31 :: 10:52 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
یک فعال سیاسی اصلا‌ح‌طلب گفت: ما اصرار داریم که در ارتباط با قانون‌شکنی میرحسین موسوی و کروبی باید دادگاه علنی تشکیل ‌و آنان در حضور نمایندگان مردم و خبرنگاران محاکمه شوند.

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین رسول منتجب‌نیا دقایقی پیش در نشست «تحزب، امکان یا امتناع» که با حضور دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد:‌ حزب، چارچوبی قانونی برای گردهم آمدن هدفمند افرادی است که دارای هدف مشترکی هستند.
وی افزود: برخلاف تصوری که بعضی از افراد متدین دارند و حزب را ضد‌ارزشی می‌دانند معتقد هستم که تشکیل احزاب یک ضرورت اجتماعی است، زیرا داشتن آگاهی و فعالیت سیاسی در جامعه به صورت فردی و یا غیر حزبی، یا ممکن نبوده و یا اثرگذار نیست.
منتجب‌نیا ادامه داد: فعالیت‌های جمعی نیز بدون هویت حزبی، تشکلی غیرقانونی بوده و وجود تحزب در جوامع بشری جزو ضروریات اجتماعی و حیاتی محسوب می‌شود.
وی تصریح کرد: اهداف اصلی و فلسفی وجودی احزاب نیز شامل شناسایی، جذب، آموزش و پرورش افراد و کادرها، به‌دست آوردن و پردازش و تحلیل اخبار به‌روز و معرفی کادرهای تربیت‌ شده خود برای عهده‌داری مسئولیت‌های اداری در کشور و غیره است.
قائم مقام حزب منحله اعتماد ملی با اشاره به اینکه حزب باید دارای برنامه و کادر باشد، گفت: اگر حزبی نسبت به برنامه‌ای در جامعه نقد دارد کادر و برنامه‌ای نیز باید معرفی کند.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در خصوص آفاتی که می‌تواند احزاب را تهدید کند به مشخص نبودن هویت حزب به عنوان اصلی مهم در تفاوت آن با دیگر حزب‌ها اشاره کرد و گفت:‌ از دیگر آفات محدودشدن به کادر مرکزی و ورودنکردن به مسائل کشور، فاصله گرفتن از بدنه اجتماع و تبدیل شدن حزب به ستاد انتخاباتی است.
وی با بیان اینکه یکی از آفات مهم احزاب، وابستگی به حکومت و دولت‌ها و استفاده کردن از رانت‌های حکومتی است، افزود: بعضی از آفات نیز که می‌تواند گریبان یک حزب را بگیرد معطوف به مسئولان است.
این مسئول ادامه داد: استفاده از نهادهای حکومتی توسط مسئولان به جای احزاب، جایگزینی ستادهای انتخاباتی به جای احزاب، پیدایش و تقویت گروه‌های خودسر و فشار و میدان دادن به آن‌ها برای اهداف خود نیز از آفاتی است که از سوی مسئولان می‌تواند احزاب را تهدید کند.
وی خاطرنشان کرد: حیات مجدد احزاب از سال 92 به وجود آمد و ما از دولت روحانی به شدت انتظار داریم در حمایت احزاب همت کرده و وزارت کشور را وادار به تقویت احزاب کنند هرچند تا کنون دولت جدید چنین عمل نکرده و باید گفت که این مسئله دور از شأن ریاست جمهوری و دولت جدید است.
منتجب‌نیا ادامه داد:‌ مخالفت و موضع‌گیری برخی اربابان قدرت در گسترش احزاب و ترویج حزب‌گریزی از سوی برخی از چهره‌ها را می‌توان به عنوان یکی از عوامل مؤثر در جا نیفتادن تحزب نام برد.
وی گفت:‌ فقدان اقدامات مالی در بسیاری از احزاب و فقدان حمایت رسانه‌های مکتوب و مجازی برای ارتباط با مردم که موجب می‌شود احزاب نتوانند با مردم ارتباط برقرار کنند باعث عدم فرهنگ تحزب در کشور و عدم گسترش آن شده است.
قائم مقام حزب منحله اعتماد ملی ادامه داد:‌ در تعدد و تکثر احزاب تأکید می‌کنم و یکی از آفات بزرگ را کمک حزبی بودن می‌دانم چرا که این مسئله باعث ایجاد دیکتاتوری می‌شود.
منتجب‌نیا با اشاره به اینکه در تعدد احزاب اشکالی وجود ندارد، گفت: اگر احزاب هویت حزبی داشته باشند مطلقاً مشکلی ایجاد نمی‌‌شود.
وی تصریح کرد: ما باید به جایی برسیم که تمام مردم به حکم وظیفه ملی، خودشان را در احزاب معرفی کنند.
منتجب‌نیا با بیان اینکه قانون احزاب در دوره اول مجلس تصویب شد و 32 سال از آن می‌گذرد، گفت: تاکنون همه دولت‌ها درصدد اصلاح این قانون برآمده‌اند و اکنون نیز در دستور کار دولت قرار گرفته و از وزارت کشور می‌خواهیم با رویکرد مردمی با احزاب برخورد کند.
وی با تأکید بر هویت‌شناسی و معرفی هویت حزب افزود: بعضی از دولت‌ها از اینکه در دانشگاهی تشکل صنفی ـ سیاسی به وجود آید می‌ترسند. در صورتی که باید در مراکز مختلف اداری، آموزشی، اصناف و غیره تشکل‌های سیاسی و غیرسیاسی وجود داشته باشد.
قائم مقام حزب منحله اعتماد ملی با بیان اینکه در 8 سال گذشته دولت فرهنگ حزب‌ستیزی و حزب‌گریزی را رواج می‌داد، گفت: در دولت خاتمی توسعه سیاسی و اهتمام به تکثر و تقویت احزاب وجود داشت.
وی با بیان اینکه احزاب باید پاسخگوی عملکرد کاندیداهای خود باشند، افزود: اصلاح‌طلبان و اصولگراها همه باید پاسخگوی عملکرد نامزدهای خود باشند.
منتجب‌نیا خاطرنشان کرد: متأسفانه در مردم ایران هنوز رشد و بلوغ تحزب وجود ندارد.
وی در ادامه در خصوص حزب اعتماد ملی و کروبی به عنوان دبیر این حزب گفت: کروبی همچنان دبیر حزب اعتماد ملی است و ایشان به عنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری با عملکرد و روشی که وجود داشت مخالف است.
منتجب‌نیا با اشاره به اینکه ما اصرار داریم که در ارتباط با قانون‌شکنی میرحسین موسوی و کروبی باید دادگاه علنی تشکیل شود و آنان در حضور نمایندگان مردم و خبرنگاران محاکمه شوند چرا که این جلسه، جلسه محاکمه غیابی آنان نیست، گفت: حزب اعتماد ملی می‌تواند الگوی نوینی برای جامعه و حتی کشورهای دیگر ارائه کند.
وی تصریح کرد: در حال حاضر دبیرکل حزب اعتماد ملی به فعال‌سازی این حزب اصرار دارد و ما امیدواریم این حزب فعال شود تا یک حزب قانونمند و مردمی به تحزب کشور ارائه کنیم.
این فعال سیاسی اصلاح‌طلب همچنین با اشاره به اینکه در یک نظام پذیرفتن گروه فشار چهار لازمه نقص قوانین در کشور، پذیرفتن هرج و مرج، اعتراف به عجز و ناتوانی در برابر برقراری نظم و آرامش در کشور و بی‌توجهی به عابرو و حیثیت افراد را در بردارد، گفت: در حزب اعتماد ملی نیز هر گونه افراطی‌گری و تندروی از هر گروهی محکوم است.
وی با بیان اینکه دولت باید از تمام احزاب حمایت کند، گفت: من به شدت با احزاب کمکی به دولت مخالف هستم و نباید دولت و حکومت حزب تشکیل بدهد و حزب را باید مردم تشکیل دهند و حکومت باید اقدام به نظارت بر احزاب داشته تا احزاب از چارچوب قانونی خود خارج نشوند.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 93 اردیبهشت 31 :: 10:0 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر نفت مبنی بر اینکه تولیدات بنزین داخلی دارای مواد مضر بنزن بوده است گفت: هیچ کس حق نداشته با سلامت مردم بازی کند اگر این خطا ثابت شود با افراد خاطی برخورد خواهد شد.
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مهر: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش ضرورت ها و الزامات تعامل میان انجمن های علمی و مرکز پژوهشهای مجلس گفت: از مدتها پیش هر زمان که فرصتی دست می داد و عزیزانی از انجمن های علمی ملاقاتی با من داشتند احساس می کردم پایگاههای علمی قوی در کشور وجود دارد که سیستم دیوانی ما هیچ ارتباط معقولی برای آنها تعریف نکرده و از ساختارهای دولتی استفاده می کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که از ظرفیت انجمن های علمی استفاده نمی شود با خدمه زیاد، کارهای نازل در دولت انجام می دهیم. برای اینکه سیستم دولتی فربه نشده و چابک شود باید از این نهادهای مدنی استفاده کنیم.

وی خطاب به روسای انجمن های علمی کشور گفت: این جلسه نشان می دهد شما آماده این جهش هستید البته درد دل زیادی دارید که باید مشکلات با همکاری وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور حل شود.

لاریجانی اظهار داشت: به نظر من باید مرکز پژوهش ها پیش قدم شود زیرا بخش مهم کارهای کشور قانونگذاری است و ساماندهی قوانین که ریل گذاری کار قوای دیگر است باید سامان یابد. این نشست نشان می دهد می توان این قابلیت را به مجلس وصل کرد.

هرچه با کرامت باشید به نفع شماست

وی ادامه داد: ما در مجلس ذوالفنون نیستیم و هر کدام از نمایندگان در رشته ای تخصص دارند بنابراین به طرح یا لایحه ای رای می دهیم باید پشتوانه علمی داشته باشد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه انجمن های علمی باید روی پای خود بایستند گفت: ساختار عرضه و تقاضا و شرایطی که انجمن های علمی بتوانند از ظرفیت های خود استفاده کنند باید فراهم شود.

وی تاکید کرد: استقلال انجمن های علمی در مسائل مالی بهتر از آن است که گرفتار مدیران بدخیم شوند زیرا شاید به این انجمن ها بودجه ندهند و در این صورت سازوکار انجمن ها به میل مدیران وصل می شود. پس هرچه با کرامت باشید به نفع شماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکسری امکانات برای انجمن های علمی امکانات پایه ای است که برای راه اندازی انجمن ها مورد نیاز است. متاسفانه شرایط برای کار انجمن ها در کشور ما روان نیست چون رقابت وجود ندارد.

وی ادامه داد: کشور ما در خودروسازی سابقه طولانی دارد خیلی از کشورهایی که بعد از ما این صنعت را راه اندازی کرده اند امروز پیشرو هستند علت عقب ماندگی ما چیست.

لاریجانی عدم وجود رقابت در بازار خودرو را علت عقب ماندگی خواند و گفت: در سیستم های دولتی نیاز به رقابت نیست بخشی که در صنایع خودروسازی خاک می خورد بخش تحقیق و توسعه است. هنوز بازار رقابت در کشور ما شکل نگرفته که از انجمن های علمی برای افزایش کیفیت کالاهای خود استفاده کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید امکانات اولیه شکل گیری انجمن ها  از طریق دولت تامین شود گفت: وزارت علوم ساختمانهای شیکی در کشور دارد یکی از این این ساختمانها را خالی کند و به انجمن ها بدهد که این سخنان لاریجانی با تشویق حاضران همراه شد.

وی گفت: معلوم می شود این انجمن های علمی خیلی بی خانمان هستند.

درست تصمیم گرفتن باید مبتنی بر علم باشد

لاریجانی ادامه داد: درست تصمیم گرفتن باید مبتنی بر علم باشد هر اتکا به انجمن های علمی بیشتر شود تصمیمات بهتری اتخاذ خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود زمینه های همکاری مجلس و انجمن های علمی در مورد تقنین و نظارت را تشریح کرد و گفت:  موارد تقنینی وجود دارد که باید دارای جوهره علمی باشد ما کشوری هستیم که  مشکل آب داریم چگونه می توان این مشکل را حل کرد.

وی ادامه داد: طرح آمایش سرزمین که برای آبادانی کشور طرحی بسیار مهم است از قانون برنامه دوم توسعه به دولت تکلیف شده و تا امروز که در پایان برنامه پنجم  توسعه هستیم هیچ حرکتی در این زمینه انجام نشده است، به دلیل این خلاء بر اساس فشارهای سیاسی صنعتی در جایی ایجاد می شود و بعد متوجه می شوند این صنایع به صورت اشتباه جانمایی شد است.

لاریجانی پایین بودن بهره وری را یکی از مشکلات کشور خواند و گفت: سرمایه گذاری های زیادی در کشور صورت می گیرد اما بهره وری ما پایان است. پرت برق در کشور ما بسیار زیاد است و سرمایه زیادی در کشور ما تل می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به 9 کمیته های تحقیقی مرکز پژوهشها گفت: باید این کمیته ها به انجمن های علمی وصل شوند می توان با آنها قرارداد بست لزومی ندارد عرض و طول مرکز پژوهشها زیاد شود  این گونه چابک سازی می شود.

وی افزود : برای بررسی طرح های دو فوریتی که فقط مجلس 24 ساعت فرصت دارد انجمن ها می توانند کمک خوبی باشند همچنین برای بررسی لوایح دولت مرکز پژوهش ها پای ثابت کمیسیونهاست که می تواند انجمن های علمی را به کمیسیونها وصل کند.

مدل همکاری مجلس و مرکز پژوهش ها با انجمن های علمی تدوین شود

لاریجانی خطاب به رئیس مرکز پژوهش ها گفت: در مدت کوتاهی با حضور نمایندگانی از مرکز پژوهشها، انجمن های علمی، وزارت علوم و معاونت فناوری ریاست جمهوری، مدل همکاری مجلس و مرکز پژوهش ها با انجمن های علمی را تدوین کنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما به همفکری انجمن های علمی نیازمندیم و ارج می نهیم و اگر لازم باشد آئین نامه مجلس را عوض می کنیم تا جایگاهی برای انجمن های علمی قائل شویم. البته حضور انجمن ها به عنوان بخش خصوصی در مجلس و کمیسیونها بلامانع است.

هیچ کس حق نداشت با سلامت مردم بازی کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح ظرفیت های همکاری انجمن های علمی در بعد نظارت مجلس پرداخت و گفت: نکته ای که اخیرا وزیر نفت اعلام کرده اند که تولیدات بنزین داخلی دارای بنزن به عنوان ماده ای مضر است نکته مهمی بود ما باید حتما نظارت کنیم چرا با سلامت مردم بازی شد. مشکل آمار در کشور وجود دارد. تیم فکری باید این موضوع را بررسی کند زیرا هیچ کس حق نداشت با سلامت مردم بازی کند و اگر ثابت شود با افراد خاطی برخورد خواهد شد.

لاریجانی با بیان اینکه انجمن های علمی می توانند به عنوان بازوی مجلس در بخش نظارت همکاری کنند اظهار داشت: مباحث مربوط به آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی نیز باید توسط انجمن های علمی بررسی شود.

شاه بیت اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است

به گزارش مهر فرجی دانا وزیر علوم نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه شاه بیت اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است گفت: تلاش دارم تا در مدلی اقتصاد دانش بنیان را برای دانشگاهیان به تصویر بکشم و نقش دانشگاهیان را مشخص کنم.

وی تاکید کرد: شرکت های دانش بنیان دارای محصول قابل عرضه هستند اما در حال ورشکستگی می باشند.
موضوع مطلب : وزیر نفت, لاریجانی
آیا نباید تحقیقات بیشتر درباره مقاصد فتنه‌گران از بازگشت به کشور؛ انجام بگیرد؟ آیا پروژه مشارکت میدانی فتنه‌گران با نهادهای ظاهراً حقوق بشری به عملیات حرفه‌ای علیه امنیت ملی تبدیل نشده؟
به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:اول اردیبهشت ماه بود که شبکه سلطنتی «BBC Persian    » طی گزارشی به نقل از «خبرگزاری ایلنا»، از بازداشت «حسین نورانی نژاد» خبرداد[1]. بزودی یک جنگ روانی هماهنگ درباره این سوژه خبری و توسط دیگر سایت های مجازی اپوزیسیون خارج نشین به راه افتاد.

چند روز پیش، برخی از عناصر سیاسی اصلاح طلب طی نامه ای که بنام "جوانان اصلاح طلب" منتشر گردید؛ از نمایندگان خواستند که هر چه زودتر برای آزادی وی تلاش کنند و نوشتند: «شما نمایندگان محترم مجلس، امروز بر جایگاهی تکیه زده اید که ... می باید، شنوای تظلم و دادخواهی آحاد ملت باشید ... یکی از این جوانان (اصلاح طلب) که در اندیشه و عمل، از پیش قراولان صادق این جریان بوده، «حسین نورانی نژاد» است که سال هاست با زبان و قلم اصلاح‌طلبانه خود، چه در داخل کشور و چه خارج؛ از کلیت نظام «جمهوری اسلامی» و مشروعیت نهادهای آن ... دفاع کرده و ... از حیثیت سیاسی و رسانه ای خود مایه گذاشته است»[2].

به نظر می رسد که تلاش برای دگرگونی مفهوم دفاع از نظام و مشروعیت نهادهای آن، بطور حیرت انگیزی در دستورکار قرار گرفته است؟ معمولاً نمی توان، همراهی و کمک به ادعاهای حقوق بشری اتحادیه اروپا و آمریکا که عمدتاً برگرفته از خبرسازی های ناقص و مغرضانه سایت های معاندی چون «کلمه» و «جرس» است را در قالب مفهوم دفاع از نظام و مشروعیت آن؛ جا زد. با این حال گویا، برخی سعی دارند که چنین امر محالی را با استفاده از بمباران خبری متناقض و جهت دار؛ طبیعی جلوه دهند، همانطور که هتاکان به عاشورای 88 را مردم خداجوی خواندند!

چرا اتحادیه اروپا به نورانی‌نژاد بورس تحصیلی داده است؟

«حسن نورانی نژاد» که «رئیس کمیته اطلاع رسانی حزب منحله مشارکت» و بعدها «عضو شواری مشورتی محمد خاتمی» بود، طی مردادماه سال 88 و در میانه یکی از نادرترین عملیات های براندازی «جمهوری اسلامی»؛ توسط مأمورین بازداشت می شود و سپس در بهمن ماه همان سال، محکوم به حبس تعزیری می شود. وی کمی پس از آزادی، با اخذ پذیرش بورسیه از «دانشگاه سیدنی» استرالیا برای ادامه تحصیل عازم این کشور می شود. با تغییرهای صورت گرفته در عرصه مدیریت اجرایی کشور طی انتخابات، وی تصمیم می گیرد که به ایران باز گردد و بدین ترتیب؛ حدود 2 ماه پیش از این به کشور مراجعه می کند.

چندی پیش، منابع خبری داخلی از پروژه بازگشت عناصر رسانه ای فتنه مستقر در خارج به کشور خبر دادند که گفته می شد، هدف از این موج بازگشت هدفمند؛ تشکیل یک شبکه رسانه ای قوی در حمایت از اپوزیسیون تندرو و فتنه است. این منابع نوشته بودند: «یک گزارش که نسخه ای از آن رویت شده، نشان می دهد که 3 کشور اروپایی و یک کشور غربی دیگر، در حال گسترش دادن تماس های خود با برخی ایرانیان مقیم داخل و خارج از کشور؛ برای اجرای پروژه ای هستند که از آن بعنوان "پروژه دیوار آتش" نام برده می شود.

مأمورانی این کشورها ظرف دو هفته گذشته با بیش از 150 نفر از ایرانیان مقیم خارج و همچنین با رعایت برخی پوشش ها، با حداقل 12 نفر در داخل ایران تماس گرفته و خواسته اند؛ خود را آماده کنند.آنها به مرتبطان خود تأکید کردند که با هماهنگی برخی جریان های سیاسی در داخل، تصمیم دارند ... یک جبهه رسانه ای قدرتمند شامل بیش از 10 روزنامه، بیش از 100 سایت اینترنتی و همچنین برخی شبکه های اجتماعی جدید و همچنین مرتبط کردن شان با "سازمان های حقوق بشری" و «BBC    » این شبکه را راه اندازی کنند که هدف از آن؛ ایجاد یک دیواره حفاظت رسانه ای برای جریان غربگرا در ایران است»[3].


 

چرا اتحادیه اروپا به نورانی‌نژاد بورس تحصیلی داده است؟

بعد از این، شبکه سلطنتی «BBC    » طی گزارشی از «سوسن کیانپور» گفت: «انتخاب «روحانی» به ریاست جمهوری، بسیاری از ایرانیان مهاجر مقیم ‏خارج را به تحقق ‏اصلاحات در ایران و فراهم شدن زمینه بازگشت آنها به کشور؛ ‏امیدوار کرده است ... ایرانیان مقیم آمریکا، امیدوارند ‏که «روحانی»، محدودیت ها را کاهش ‏دهد تا آنها بدون ترس و نگرانی؛ بتوانند به کشورشان بازگردند»[4].

کمی بعد و در حاشیه هئیت دولت، خبرنگاری از «محمود علوی» (وزیر اطلاعات) پرسید: "در حوادث سال 88 افرادی که در ستاد انتخاباتی دو تن از کاندیداها فعالیت داشتند، بدون اینکه خلاف خاصی انجام دهند، از کشور خارج شدند؛ با توجه به فضای فعلی می خواهند، به کشور باز گردند اما دچار ترس هستند، شما چه صحبتی دارید؟"، وی گفت: «ان شاء ا...، ترس بی مورد کلیه کسانی را که خلافی مرتکب نشدند، حل می کنیم و هر کسی خلافی نداشته باشد را تضمین می کنیم که مشکلی پیدا نکند»[5].

علیرغم این پیام دولت، به نظر می رسد که برخی از عناصری که دستی بر آتش داشته اند نیز به اشتباه، گمان کرده اند که فضا برای آنها نیز امن است. در حالیکه اصلاح طلبان افراطی، «نورانی نژاد» را مدافع مشروعیت نظام می دانند، باید یک نگاه دقیق تر و خارج از هوچی گری های ژورنالیستی انداخته و ببینیم وی واقعاً؛ زمانیکه در «دانشگاه سیدنی» بوده به چه کاری پرداخته و برای چه امری بورسیه گرفته است؟

چرا اتحادیه اروپا به نورانی‌نژاد بورس تحصیلی داده است؟

«نورانی نژاد»، درخواست بورسیه تحصیلی خویش را در رشته «کارشناسی ارشد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون» (MHRD    )، به «دانشکده هنر و علوم اجتماعی» از «دانشگاه سیدنی» تسلیم می کند. این رشته اما یک رشته عادی نیست، این رشته فقط برای دانشجویان داخلی استرالیا (حداقل دارای اقامت دائم) و یا دانشجویان بین المللی منطقه "آسیاپاسیفیک" تدارک دیده شده است.

در فرم رسمی اپلیکیشن دانشگاه، کشورهای عضو منطقه آسیاپاسیفیک شامل کشورهای: استرالیا ، برونئی، کامبوج، چین، هنگ کنگ، اندونزی، ژاپن، کره شمالی، کره جنوبی، لائوس، ماکائو، مالزی، مغولستان، برمه، نیوزلند، گینه نو، فیلیپین، سنگاپور، تایوان، تایلند، تیمور شرقی و غربی و نهایتاً ویتنام؛ معرفی شده اند. مبرهن است که ایران جزء این منطقه شرقی جهان نیست. کشور ما در دسته بندی های رایج غرب، در حوزه خاورمیانه طبقه بندی شده است؛ نه شرق دور که بخشی از آن آسیاپاسیفیک است.

علاوه بر این، رشته «کارشناسی ارشد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون» یک رشته تازه تأسیس در «دانشگاه سیدنی» است که به درخواست اتحادیه اروپا راه اندازی شده و تمامی مخارج آن؛ توسط اتحادیه اروپایی تأمین می شود. همچنین، شرایط اخذ پذیرش در این رشته نیز استثنایی و همراه با رقابت های شدید است.

در سایت رسمی دانشگاه، درباره این رشته چنین آمده است: «"MHRD    "،     یک برنامه کارشناسی منحصر به فرد است که در آن، دانشجویان به انجام یک ترم بنیادی و فشرده در «دانشگاه سیدنی» و سپس یک ترم منطقه ای؛ در یکی از دانشگاه های همکار ما مطالعه می کنند ... بورسیه تحصیلی حال حاضر، در دسترس و مناسب برای افراد واجد شرایط با کار حرفه ای و محلی حقوق بشر و دموکراتیزاسیون برای پیوستن به برنامه "MHRD    " است».

ماجرای بورس اروپا برای نورانی‌نژاد بنام حقوق بشر و دموکراتیزاسیون چه بود؟

همچنین این دانشگاه، بطور رسمی و بعنوان پیش شرط ضمنی استفاده از بورسیه، اعلان می کند که این رشته؛ شامل چهار بخش اجباری می شود: 1- مطالعات بنیادی در حوزه دموکراتیزاسیون و حقوق بشر در محل دانشگاه سیدنی، 2- مطالعات متکامل تر در همین حوزه ها در یکی از دانشگاه های منطقه آسیاپاسیفیک که مورد تأیید دانشگاه است، 3- تکمیل یک طرح پایان نامه ای و 4- گذراندن یک دوره کارورزی در حوزه پیشبرد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون در کشوری که داوطلب پیشنهاد می کند و باید به تأیید دانشگاه برسد.

سایت دانشگاه در این مورد می نویسد: «در ترم های بنیادی در دانشگاه سیدنی، دانشجویان 4 واحد پژوهشی در علوم اجتماعی، روش های قانونی و سیاسی در حقوق بشر و دموکراتیزاسیون خواهند گذراند. دانشجویان در طول ترم منطقه ای، 2 واحد بیشتر در مطالعه حقوق بشر و دموکراتیزاسیون را تکمیل خواهند نمود. تکمیل روند، بوسیله انتخاب دانشجو از بین یک پایان نامه تحت نظارت و یا کارورزی در یک سازمان تخصصی در یک کشور در مورد حقوق بشر و دموکراتیزاسیون است».

دانشگاه اعلان می کند که در صورت موفقیت در کسب درجه کارشناسی ارشد در رشته «حقوق بشر و دموکراتیزاسیون»، دانش آموختگان؛ شانس همکاری در حوزه حقوق بشر و دموکراتیزاسیون با انستیتوهای مرتبط با این حوزه را دارند.

این در واقع، نوعی تضمین درباره بکارگیری شغلی دانش آموختگان در حوزه تحصیلی شان است و برای تقریب ذهنی؛ شبیه تضمینی است که مثلاً به دانش آموختگان نظامی، درباره بکارگیری آنها بعد از فراغت از تحصیل داده می شود. دانشگاه در این مورد می نویسد: «فارغ التحصیلان از "MHRD    "، درکی میان رشته ای از حقوق بشر و دموکراسی بدست خواهند آورد و فرصت تحقیق و بررسی و استفاده از حقوق بشر و دموکراتیزاسیون در این زمینه با مؤسسات شریک ما را بدست خواهند آورد».

سایت دانشگاه، دوره های آموزشی این برنامه را به ترتیب زیر معرفی می نماید:

اول- ترم بنیادی در دانشگاه سیدنی استرالیا: HRTD6901 (: هنجارهای حقوق بشر و مکانیسم ها)، HRTD6902 (: حقوق بشر و تحقیقات دموکراسی)، HRTD6903(: پویایی شناسی - دینامیکِ- نقض های حقوق بشر)، HRTD6904 (: دموکراتیزاسیون: تئوری و عملی)

دوم- در میان دو ترم: جلسه فشرده در دانشگاه سیدنی استرالیا: HRTD6905 (: حقوق بشر و دموکراسی فشرده)

سوم- ترم منطقه ای در یک دانشگاه همکار در آسیاپاسیفیک: HRTD6907 (: هنجارهای حقوق بشر و مکانیزم ها 2)، HRTD6908 (: مسائل بحرانی و در حال ظهور در آسیاپاسیفیک)

انتخاب اختیاری بین مورد چهار یا پنج:

چهارم- در هر دو صورت: HRTD6909 (: پایان نامه حقوق بشر و دموکراسی 1)، HRTD6911 (: پایان نامه حقوق بشر و دموکراسی 2)

پنجم-HRTD6910 (: کارورزی حقوق بشر و دموکراسی)، HRTD6912 (: گزارش کارورزی حقوق بشر و دموکراسی برای دانشجویان بالقوه)

***

ماجرای بورس اروپا برای نورانی‌نژاد بنام حقوق بشر و دموکراتیزاسیون چه بود؟
بعد از یک نگاه گذار به ماهیت رشته تحصیلی «نورانی نژاد»، همینجا لازم است که اقدامات جنجال برانگیز چند ماهه پیش اتحادیه اروپا؛ در تمرکز بر ادعاهای حقوق بشری علیه «جمهوری اسلامی» را به یاد آورد. این از آن جهت است که مشخص شود، عملیات بزرگنمایی ادعاهای حقوق بشری علیه ایران، همزمان با جلو رفتن مذاکرات هسته ای دولت و 5+1؛ یک مأموریت سازمان دهی شده برای کشورهای اروپایی است و برخی از کارشناسان، بدرستی معتقدند که این موضوع؛ تقسیم کاری تاکتیکی بین آمریکا و اروپاست.

گذشته از این، نباید از یاد برد که انستیتوهای فکری- اطلاعاتی شبه خصوصی آمریکا طی چند ماهه گذشته، بارها درباره لزوم بررسی گزینه پیاده کردن تجربه کودتای اوکراین در ایران یا همان "اوکراینیزاسیون ایران"؛ بحث هایی را مطرح کرده اند که «مشرق» گزارش هایی در این مورد را تهیه کرده بود.

پیش از این، «جان کری» - وزیر خارجه آمریکا- در جریان رونمایی از «گزارش سالانه حقوق بشری وزارت خارجه آمریکا»، تلویحاً به ارتباط این نهاد با اپوزیسیون داخلی ایران در ادعاهای ادعاهای حقوق بشری، اشاره کرده و گفته بود: ««عذرا زیا» (سرپرست معاونت دمکراسی، حقوق بشر و کار وزارت خارجه)، شاغلان سفارتخانه ها و کنسولگری های آمریکا در سراسر دنیا، ساعت های بی شماری را صرف تحقیق و نگارش این گزارش کردند؛ با فعالان تماس برقرار کردند، با دولت ها صحبت کردند و گزارش های سازمان های غیردولتی و رسانه ای را هم تحلیل و بررسی کردند»[6].

 

ماجرای بورس اروپا برای نورانی‌نژاد بنام حقوق بشر و دموکراتیزاسیون چه بود؟

 

اکنون، مهمترین سئوال این است که آیا نباید تحقیقات بیشتر و کارشناسی تری درباره مقاصد برخی عناصر افراطی اصلاح طلب و فتنه گران از بازگشت مجدد به کشور؛ انجام بگیرد؟ آیا پروژه مشارکت میدانی فتنه گران با نهادهای ظاهراً حقوق بشری آمریکا و اروپا به یک عملیات حرفه ای علیه امنیت ملی تبدیل نشده است؟ آیا برخی از آنها برای سپری کردن "دوره عملی کارورزی در حوزه حقوق بشر و دموکراتیزاسیون" و با همکاری مؤسسات حقوق بشری اتحادیه اروپا به ایران بازگشته اند؟ پاسخ به این پرسش ها هنوز در هاله ای از ابهام است و نمی توان به قطعیت درباره آنها سخنی گفت ولی شواهد دیگری که «مشرق» آنها را بزودی منتشر خواهد کرد؛ در راستای تقویت این فرضیه ها هستند که نظام با یک پروژه میدانی سر و ته دار برای بزرگنمایی ادعاهای حقوق بشری روبروست که گویی عناصر عملیاتی آن در حال آماده سازی پروژه هستند.

 

 

 


[1]«دستگیری حسین نورانی نژاد از اعضای جبهه مشارکت»- «BBC Persian»- 1/2/1393

[2]«نامه جوانان اصلاح طلب به نمایندگان؛ درخصوص وضعیت حسین نوران ‌نژاد»- «سایت سلام نو»- 24/2/1393

[3]«جزئیات طراحی 4 کشور غربی برای اجرای پروژه "دیوار آتش" در ایران/ موج بازگشت فتنه و ضد انقلاب به کشور در راه است؟»- «محمد صدری»- «پایگاه برآورد راهبردی ایران هسته ای»- 25/4/1392

[4]«بی بی سی از آغاز موج بازگشت ایرانیان مقیم خارج به کشور خبر داد»- «پایگاه برآورد راهبردی ایران هسته ای»- 14/5/1392

[5]«وزیر اطلاعات: ترس بی مورد کسانی که در حوادث 88 خلافی مرتکب نشدند را حل می کنیم»- «خبرگزاری ایسنا»- 30/5/1392

[6]«جزئیاتی از ارتباطات جریان فتنه و ضدانقلاب با آمریکا، به بهانه مسئله حقوق بشر»- «پایگاه برآورد راهبردی ایران هسته ای»- 18/12/1392
موضوع مطلب :

وادادگی و انفعال لقب عقلانیت به خود گرفته/ امروز دو استراتژیبه گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از تسنیم:محمدباقر قالیباف شهردار تهران صبح امروز در همایش هادیان سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنانی گفت: به عنوان خدمتگزار در این شهر به همه شما عزیزان، همرزمان و همسنگران خودم که از سراسر کشور به شهر تهران تشریف آورده‌اید و دو - سه روزی شهروند این شهر هستید، خیر مقدم عرض می‌کنم.
وی افزود: هر زمانی که توفیق پیدا می‌کنم تا در مجموعه ستاد فرماندهی سپاه پاسدران حضور پیدا کنم تمامی خاطرات گذشته‌ام تکرار می‌شود. البته خاطرات ما در مجموعه ستاد فرماندهی از سال 69 رقم خورده چرا که از سال 69 به بعد بود که تهران نشین شدیم.
شهردار تهران ادامه داد: همه زندگی هویتی، عقبه و شکل‌گیری شخصیت ما متعلق به این فرهنگ و سازمان است و همیشه به این افتخار کرده‌ایم. امیدواریم همیشه هم پاسدار باقی بمانیم، بر فرهنگ پاسداری و مجاهدت اصرار بورزیم، راه دوستان شهید خود را ادامه دهیم و بر عهد و پیمانی که با آن عزیزان بسته‌ایم، ولو در عرصه‌های دیگر وفادار باشیم.
قالیباف با اشاره به مقوله مدیریت جهادی، گفت: طبیعتا اینگونه حس کرده‌ام که اگر بخواهم به جزئیات فرایند موضوع مدیریت جهادی بپردازم، در شأن جلسه نیست و مطمئن هستم دوستان به همه این موضوعات بهتر از بنده آشنا هستند. یقین دارم در این بخش، فرهنگ سپاه، فرهنگ جهادی است و عزیزان ما روز تا شب با همین شاخصه‌ها و مؤلفه‌ها زندگی می‌کنند. طبیعتا سطح این جلسه آن است که به موضوع مدیریت جهادی از یک سطح گفتمانی و تمدنی توجه کنیم. هر چند که نیازمند تولید ادبیات هم برای این مقوله هستیم.
وی تأکید کرد: شاید در محیطی غیر از سپاه نیاز باشد به این شاخصه‌ها بپردازیم اما در محیط سپاه لازم است به سطح گفتمانی و بنیادی مدیریت جهادی بپردازیم. قبل از اینکه بحث ما بحث مدیریت جهادی باشد، باید بر فرهنگ جهادی نیز تکیه داشته باشیم، چرا که مدیریت جهادی در سایه فرهنگ جهادی معنی و مفهوم پیدا می‌کند.
شهردار تهران با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری، اظهار داشت: بدون شک موضوع مدیریت جهادی موضوع سال 93 نیست، بلکه مدیریت جهادی موضوعی است که ما با فرهنگ شیعه از صدر اسلام تا به امروز با آن زندگی کرده‌ایم و از این به بعد هم زندگی خواهیم کرد. مهم این است که ما زمان و مکان را به درستی برای این فرهنگ بشناسیم و دنبال کنیم.
قالیباف همچنین گفت: آن چیزی که در زندگی ما بسیار مهم و اساسی است، بحث مربوط به ایمان است. قدرت نظام اسلامی و انقلاب اسلامی تکیه بر ایمان دارد. هنگامی که شهید مطهری (ره) خصوصیات امام خمینی (ره) در بحث عوامل پیروزی انقلاب را می‌گوید، بر این موضوع تأکید دارد که امام بر خدا، مردم و باورهای خودش ایمان داشت. بنابراین شرط ایمان داشتن به باورهایی که داریم نیز بسیار مهم و اساسی است.
وی افزود: امیرالمومنین علی(ع) می‌فرمایند که "حقیقت ایمان بر چهار چیز تکیه دارد؛ صبر، یقین، عدل و جهاد"؛ ما باید به این موضوع در فرهنگ اسلامی و شیعی خودمان به طور جدی توجه کنیم و بعد تأکید بر این است که جهاد خودش بر چهار پایه استوار است؛ امر به معروف، نهی از منکر، راستگویی در هر شرایطی و دشمنی با فاسقان. ما وقتی به زندگی اهل بیت (ع) نگاه می‌کنیم و سیره اهل بیت(ع)در سیاست، تدبیر و اداره امور را بررسی می‌‌کنیم، می‌بینیم که سیاست‌ورزی، خردورزی، تصمیم‌گیری، اداره جامعه و تدبیر کردن در جامعه بر چه اساسی بوده است. ما می‌بینیم که در فرهنگ اهل بیت (ع) به سه موضوع حق، عدل و فطرت تأکید شده است.
شهردار تهران با بیان اینکه حق در حقیقت یک درک حکیمانه و یک سنت الهی است، تصریح کرد: به بیانی حق و حق‌مداری اساس یک زندگی انسان در همه عصرها و نسل‌هاست. علاوه بر این وقتی در زندگی معصومان و انبیاء نگاه می‌کنیم، شاهد هستیم که همیشه تأکید و حمایت آن‌ها بر عدل در جامعه بوده است. بعضی از فقها و اسلام شناسان بزرگ ما بر این باور هستند اگر در جامعه‌ای عدل مستقر نشود امکان اجرای بقیه احکام وجود ندارد و شرط بقیه احکام را اجرای عدالت در جامعه می‌دانند.
 قالیباف با بیان اینکه یکی از اساسی‌ترین رسالت یک نظام و حکومت اسلامی عدل است، گفت: اهل بیت(ع) همیشه تلاش داشتند تا حوزه اقتضاء و مقتضیات را به درستی تشریح کنند و در حقیقت برای مقتضای آن اقتضاء در جامعه کالا تولید کرده و به موضوعات فرهنگی توجه کنند نه برای تقاضایی که در جامعه وجود دارد. بسیاری از اوقات تقاضاهایی در جامعه وجود دارد که تقاضاهای کاذب هستند.
وی افزود: در اقتصاد سرمایه‌داری وقتی بحث عرضه و تقاضا را دنبال می‌کنند، می‌گویند بررسی کنید تا چه تقاضایی وجود دارد و آن تقاضا را عرضه کنید؛ اما در فرهنگ اهل بیت(ع) برای مقتضای آن اقتضا در حوزه عدل که یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد توجه است،چاره‌اندیشی می‌شود. در حقیقت آن‌هایی که بر اساس تقاضا، یک موضوع و کالا، چه کالای فرهنگی و چه کالای غیر فرهنگی، تولید می‌کنند، به دنبال تعادل در جامعه هستند و همیشه از عدل محرومند.
شهردار تهران در ادامه با تأکید بر اینکه بین حمایت از عدل و برقراری تعادل تفاوت اساسی وجود دارد، اظهار داشت: در حقیقت بر اساس باورهای اهل بیت(ع) آن‌هایی که به دنبال تعادل هستند نه خودشان سعید می‌شوند و نه جامعه را به سعادت می‌رسانند، اما آن‌هایی که حامی عدل هستند، با مقتضای اقتضائات جامعه و مبتنی بر سنت‌های الهی حرکت می‌کنند، برای اداره و مدیریت جامعه سیاست‌مدار و مدبر هستند و نه سیاست فروش و سیاست‌باز.
قالیباف ادامه داد: قیام امام حسین(ع) بر اساس اقتضاء بود نه بر اساس تقاضا. نامه‌های بسیاری نوشتند و بعد هم نامه‌هایشان را پس گرفتند، اما امام حسین (ع) برنگشت، بلکه آن حضرت مسیر را ادامه داد؛ چرا که اقتضائات جامعه این بود که حضرت بیاید و این حرکت جهادی و فرهنگ عاشورایی را برای همیشه تاریخ بگذارند تا امروز بین تعادل و عدل گیر نکنیم و بفهمیم که باید به عدل عمل کنیم نه به تعادل.
وی خاطر نشان کرد: اگر حوزه مدیریت در فضا و فرهنگ اهل بیت(ع)، حق، عدل و فطرت است و پایه‌های اساسی فرهنگ اهل بیت(ع) در اداره جامعه وجود دارد، باید بدانیم که این فطرت هم اساسا بحث فطری است، نه از جنس نگاه انسان محوری. امروز بعضا یک نگاه اومانیستی و غرب‌گرایی حاکم می‌شود اما در واقع اقتضاء هم از فطرت و درون انسان‌ها سرچشمه می‌گیرد.
شهردار تهران با بیان اینکه باید انسان را از درون شناخت و نه از بیرون و عوامل بیرونی، تصریح کرد: حتما مدیریت جهادی تحت تأثیر فرهنگ جهادی است. در حقیقت مدیریت جهادی آن نگاه عملیاتی مدیریت اسلامی است.
قالیباف در ادامه سخانانش، گفت: بنده حدود 7 – 8 سال قبل مقاله مفصلی را در حوزه مدیریت در مجله دانشگاه امام صادق(ع) نوشتم که آیا اصلا مدیریت اسلامی و غیر اسلامی داریم؟ مدیریت یا علم است، یا هنر و یا هر چیز دیگری، اما در آنجا به صورت مفصل بحث کردم که حتما مدیریت، اسلامی و غیراسلامی دارد. مبانی اسلامی و غیراسلامی مدیریت نیز آن است که مدیریت جهادی شعبه‌ای از فرهنگ جهادی در مدیریت اسلامی است.
وی ادامه داد: اگر بر این سه اصل حق، عدل و فطرت نگاه کنیم، می‌توان گفت که مدیریت جهادی یعنی کار و تلاش خالصانه در راه خدا. مدیریت جهادی عقل متصل به وحی و نه عقل ابزاری و پراگماتیستی است. در دوران دفاع مقدس اگر می‌خواستیم با عقل پراگماتیستی نگاه کنیم، دلیلی نداشت در خرمشهر، عملیات والفجر مقدماتی و والفجر هشت بایستیم و عملیات بدر و خیبر را انجام دهیم. اصلا عقل پراگماتیستی به ما اجازه نمی‌داد که بجنگیم بلکه باید مانند بنی صدر همه چیز را تحویل می‌دادیم.
شهردار تهران تصریح کرد: عقل متصل به وحی است که نه تنها به ما اجازه می‌دهد، بلکه ما را موظف و مکلف می‌کند که بایستیم. اگر در این مسیر ایستادیم، خداوند نیز پیروزی ما را ضمانت می‌کند.
قالیباف همچنین تأکید کرد: امروز متأسفانه در جامعه ما، همانند بقیه علوم انسانی که تحت تاثیر فرهنگ لیبرالیستی و غرب هستیم، در حوزه مدیریت نیز تحت تاثیر همین فرهنگ هستیم و مدیریت را نیز اینگونه تعریف می‌کنیم. این نوع مدیریت کاملا متفاوت از مدیریت اسلامی و غیر اسلامی است. این چالشی است که در حوزه علوم انسانی وجود دارد اما شاخه علم مدیریت نیز تحت تاثیر همین بحث است.
وی افزود: در الگوهای نظری؛ مدیریت اسلامی که مدیریت جهادی شعبه عملیاتی آن است، بر سه سطح قرار دارد. سطح اولیه و یکم آن، پارادایم فکری حاکم بر این موضوع است که مبتنی بر معنویت‌گرایی و اسلام‌گرایی است. سطح دوم مبانی فلسفی مدیریت جهادی است که باید در آن به درستی هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی را در حوزه مدیریت جهادی بدانیم. یعنی در حوزه هستی‌شناسی کاملا باید توحیدی به موضوع نگاه کنیم.
شهردار تهران تأکید کرد: باید در حوزه معرفت‌شناسی نیز همان حاکمیت وحی را در نظر داشته و عقل را آن بخشی از وحی الهی بدانیم که خداوند تبارک و تعالی در نهاد همه انسان‌ها قرار داده است. این عقل در حوزه معرفت‌شناختی مهم است. عقلی که شهید مطهری درباره آن می‌فرماید: پیامبر مکرم اسلام (ص) با این عظمت، حجت ظاهری شما است و عقل متصل به وحی که خدا در نهاد شما گذاشته است حجت باطنی است، بر همین موضوع دلالت دارد.
قالیباف اضافه کرد: در انسان شناسی نیز باید بدانیم که انسان به عنوان خلیفه‌الله در روی زمین است و خدا هر انسانی را که آفرید، دو عنصر مهم انسانیت و آزادی را به او عطا کرد. سطح سوم نیز در واقع نظام‌نگری بر مدیریت جهادی و فرآیند مدیریت جهادی است که در حوزه برنامه‌ریزی و تشکیلات قرار دارد.
وی در ادامه تصریح کرد: همانطور که پیش از این اشاره شد، نکته کلیدی و مهم بحث آن است که مدیریت جهادی تنها مختص به سال 93 نیست. اگر از همان 15 خرداد سال 42 و قیام امام خمینی (ره) نگاه کنید، دو تفکر را می بینید؛ یک تفکر به امام (ره) می‌گفتند با کدام سرباز و امکان می‌خواهید در مقابل شاه با این ساواک، قدرت و هیمنه به عنوان ژاندارم منطقه بایستید؟ در آن زمان می‌گفتند این رژیم ژاندارم آمریکا در زیر گوش شوروی است و یک مجتهد در قم می‌خواهد بلند شود و مقابل همه این‌ها بایستد. مخالفان امام خمینی(ره) در حوزه و دانشگاه و در بخش‌های مختلف حوزه نخبگانی هم قرار داشتند. این در حالی است که آن برهه، زمان جنگ سرد بود و تمام دنیا در سلطه آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت.
شهردار تهران در هیمن زمینه تأکید کرد: بنابراین هیچ اتفاق و حتی انقلابی بدون نظر آمریکا و شوروی اتفاق نمی‌افتاد. در حوزه کارائیب و در کوبا، شاخ آفریقا، ویتنام شمالی و جنوبی، کره شمالی و جنوبی نیز اگر اتفاقی می‌افتاد یک طرف آن آمریکا و شوروی بودند.
قالیباف با بیان اینکه این همان مدیریت لیبرالیستی، مدیریت غیرجهادی و عقل غیر متصل به وحی است، گفت: اما امام در اینجا به اقتضائات و وظایفشان عمل کردند و گفتند من وظیفه دارم با ظلم مبارزه کنم. بنابراین انقلاب را آغاز کرد. بعد هم از امام(ره) سوال کردند که با کدام سرباز می‌خواهید مقابله کنید که ایشان فرمودند سربازان من همه در قنداق هستند، بعد هم دیدیم که متولدان همان سال 42 در کف خیابان انقلاب کردند و جنگ را هم اداره کردند.
وی افزود: امام خمینی(ره) را از عراق و کویت بیرون کردند. روزی که می خواستند تصمیم بگیرند تا به ایران بیایند، برخی می‌گفتند هنوز شاه و حکومت شاهنشاهی در ایران است، حکومت نظامی اعلام شد، ایشان دستور دادند تا مردم بیرون بیاید. جالب است که وقتی اتفاق طبس هم افتاد، امام(ره) مثل خیلی از افراد سیاسی نیامدند بگویند که رادارها و نیروی هوایی ما بود که دشمن را منهدم کردند، بلکه ایشان فرمودند خدا حادثه طبس را ترتیب داد. ایشان با این بیان، می‌خواستند بگویند که طرف شما ما نیستیم بلکه طرف شما خداست.
شهردار تهران اضافه کرد: در جریان تسخیر لانه جاسوسی، امام خمینی(ره) محکم جلوی آمریکا ایستادند و گفتند باید لانه جاسوسی را جمع کنید. به دلیل اینکه به دنیا بگویند ما دشمنی نداریم نیز خانم‌ها و سیاه پوست‌ها را رها کردند. ایشان عقل، حق و فطرت را مبنا قرار دادند.
قالیباف یادآور شد: جریان آزادسازی خرمشهر مانند حادثه طبس نبود، بلکه رزمندگان به صورت مستقیم به خرمشهر رفتند اما امام خمینی(ره) باز هم فرمودند که خرمشهر را خدا آزاد کرد. در اوج جنگ امام احساس می‌کنند باید در لبنان به دفاع مسلمانان برویم، بنابراین این افتخار بزرگ اتفاق می‌افتد که امروز شجره طبیه را در حزب‌الله می‌بینیم.
وی همچنین تأکید کرد: ما می‌خواهیم به دنیا نشان دهیم که این قدرت ما است اما این اشتباه است. باید بدانیم قدرت خدا است. خیلی از حوادث دیگری نیز داریم که اصلا خودمان از آن خبر نداشتیم، اما وقتی آن حادثه اتفاق افتاده است می‌گوییم این کار ما بوده است؛ این در حالی است که کار ما نیست بلکه کار خدا است. این همان حرفی است که امام خمینی(ره) فرمودند اگر آمریکا بخواهد جلوی دین ما بایستد، ما جلوی همه دنیای او می‌ایستیم. این همان فرهنگ و مدیریت جهادی است.
شهردار تهران با بیان اینکه از گذشته دور و از اول انقلاب تا امروز این دو تفکر همیشه در مقابل هم ایستاده‌اند، خاطرنشان کرد: در سال 93 نیز مقام معظم رهبری یک بار دیگر این تذکر و یادآوری را به همه ما کردند که امروز هم در کشور دو استراتژی وجود دارد؛ یک استراتژی فرهنگ و مدیریت جهادی و یک استراتژی نیز نگاه لیبرالیستی و وادادگی است.
قالیباف ادامه داد: چند روز پیش در جمع علمای رزمنده و جانباز تهران نیز عرض کردم که با فرهنگ جهادی است که ما میز مذاکره را هم میدان مبارزه می‌دانیم و فقط شکل آن تغییر کرده است. زیرا آن‌‌ها به دنبال آن هستند که نظام اسلامی نباشد و ما هم به دنبال مبارزه با ظلم هستیم. بنابراین یک روز در وسط جبهه می‌جنگیم، یک روز به ساخت و ساز می پردازیم و در حوزه سیاست خارجی هم یک روز اقتضا می‌کند که پشت میز می‌نشینیم، اما میز را هم میدان مبارزه می‌دانیم. البته نگاه‌ها نیز متفاوت است؛ آیا با فرهنگ جهادی پشت این میز می‌نشینیم یا فرهنگ لیبرالیستی؟
وی در بخش دیگری از سخنانش، گفت: پس از دوران دفاع مقدس که دولت‌ها بر مسند کار آمدند، یکی از اشتباهات بزرگ و فاحش ما این بود که هر چه زمان گذشت، از فرهنگ و مدیریت جهادی فاصله گرفتیم. گاهی اوقات خودمحوری را به جای خدامحوری قالب کردیم و خودشیفتگی را با خودباوری جا به جا کردیم. البته بنده نمی‌توانم نیت‌خوانی کنم که آیا این کار آگاهانه صورت گرفته یا به صورت ناآگاهانه؛ اما می‌بینیم که خودشیفتگی به جای خودباوری به جامعه تزریق شد، مردم باوری را با مردم فریبی، عدالت را با مساوات و اقتصاد مقاومتی را با اقتصاد سیاسی اشتباه گرفتیم و به وادادگی و انفعال، لقب عقلانیت دادیم.
شهردار تهران در همین زمینه ادامه داد: این عقلانیت هم اگر باشد، عقلانیت ابزاری و پراگماتیستی است و نه عقلانیت متصل به وحی. ما در بسیاری از نقاط مسائل را بین آرمان‌گرایی و توهم جا به جا کردیم.
قالیباف همچنین تصریح کرد: بنده روزی مسئول قرارگاه سازندگی در زمان دولت آقای هاشمی بودم و در این عرصه نیز خیلی فعال بودم، زیرا هم در نیروی مقاومت و هم در قرارگاه سازندگی حضور داشتم. حتما آقای هاشمی خودشان این موضوع را تأیید می‌کنند که در سال  1372 خدمتشان رسیدم و عنوان کردم که با این فرهنگی که در سازندگی پیش می‌رویم، با این سبک پیمانکاری کار به جایی نمی‌رسد، اگر هم به جایی برسد در آن فقر و فساد بیشتر می‌شود؛ همین فسادی که امروز در جامعه می‌بینیم.
وی ادامه داد: بنده به خاطر دارم که برای ایشان مثال زدم و گفتم باید اجازه دهیم دوره سازندگی کشور، مناطق جنگی و غیر جنگی و اقتصاد با همان فرهنگ دوران دفاع مقدس باشد، وی گفت که "این موارد خیلی با هم متفاوت است، نه اینطوری نمی‌شود". بنده گفتم مگر لشکر 77 نبود؟ برای چه ما تیپ امام رضا(ع)، لشکر پنج نصر و تیپ جوادالائمه را درست کردیم؟ لشکر امام رضا (ع) که وجود داشت، همه ما با همان‌ها به جبهه می‌رفتیم، وی گفت "نه، نمی‌شد." بنده نیز گفتم همان ساز و کاری که در آنجا داشتیم، در ساخت و ساز، پیمانکاری و فرهنگ اقتصادی نیز وجود دارد. با این فرهنگ نمی شود اقتصادی در طراز نظام اسلامی درست کرد.
شهردار تهران اضافه کرد: بنده به وی آقای هاشمی رفسنجامی گفتم مگر روزی که به جبهه آمدم چکاره بودم؟ فرمانده بودم؟ کار بلد بودم؟ نظامی بودم؟ به او گفتم دانشگاه فردوسی مشهد را محور می‌کنیم تا همه پیمانکاران و مهندسان بیایند.
قالیباف افزود: مگر ارتش نجنگیده است؟ ارتش هم در جنگ حضور داشته است اما شما نگاه کنید که همین ارتش، سپاه و بسیج در تفکر بنی‌صدر هر روز عقب‌نشینی می‌کردند اما در تفکر امام(ره) و مدیریت جهادی تاختند و دشمن را به عقب راندند؛ به طوری که در هر عملیاتی که به ایمان ما خللی وارد شد، در همان عملیات شکست خوردیم. ما این را با پوست و گوشت و استخوان خود حس کرده‌ایم، از این رو است که باید به آن توجه کنیم. در حقیقت مدیریت جهادی یک تغییر در نگرش و روش است.
وی در ادامه اظهار داشت: مدیریت جهادی، خودباوری در عین خداباوری است، یعنی هم به خودمان ایمان داریم که این کار را انجام می‌دهیم و هم به خدا مطمئن هستیم که دست ما را می‌گیرد، به همین خاطر است که در دوران دفاع مقدس شاهد هستیم روی بهمنشیر و اروند پل نصب می‌شود. این در حالی است که هیچ وقت فکر نمی‌کردیم بتوان این پل را احداث کرد. در مدیریت جهادی ابتکار، خلاقیت و نوآوری وجود دارد. این خلاقیت، نوآوری و ابتکار هم با تکیه بر علم اتفاق می‌افتد. امروز اگر مدعی هستید که ماهواره‌ها را بر مدار قرار می‌دهید، این اتفاق از کجا رخ داده است؟ این همان خودباوری و خلاقیت است.
شهردار تهران گفت: اولین موشکی که شهید شفیع‌زاده و شهید مقدم می‌خواستند از جفیر و طلاییه پرتاب کنند، آن را بر روی تویوتا گذاشته بودند تا بلند شود، آن تویوتا هم تکه پاره شده و دو نفر از بچه‌ها مجروح شدند، موشک هم 50 متر آن طرف‌تر به زمین خورد، اما وقتی کار را به صورت علمی و تحقیقاتی دنبال می‌کنیم، امروز این اتفاق می‌افتد که در پای میز مذاکره هم نگران کارهای جهادی بچه‌های دوران دفاع مقدس هستند که روحیه جهادی را به آنجا بکشند و دشمنان بگویند قدرت دفاعی خود را که مبتنی بر فرهنگ جهادی است، متوقف کنید.
قالیباف در ادامه سخنانش، افزود: ما در فرهنگ جهادی به خودمان، خانواده و جامعه خود با هم و همزمان نگاه می‌کنیم. ما آرمان‌گرای واقع بین هستیم و با توهمات زندگی نمی‌کنیم. برخی هستند که تنها شعار می‌دهند، مقام معظم رهبری فرمودند که حزب‌الهی‌ها و انقلابی‌ها کسانی هستند که آرمان‌گرای واقع‌بین هستند. ما نتیجه محور هم هستیم و باید به نتیجه هم توجه کرده و با خردجمعی حرکت و مردم را نیز شریک کنیم.
وی تأکید کرد: ما در جنگ مردم را شریک کردیم، بسیج شراکت مردم در جنگ بود اما در اقتصاد فرهنگ و سیاست مردم را راه نمی‌دهیم. اگر راه می‌دهیم، آن‌ها را مقطعی راه می‌دهیم؛ به نحوی که رأی آن‌ها را می خواهیم، بعد دیگر با آن‌ها کاری نداریم تا به دوره بعدی برسیم. اگر امر به معروف و نهی از منکر نباشد، استفاده فصلی می‌شود، اما اگر اصل 8 قانون اساسی مد نظر قرار گیرد، فرهنگ جهادی و مدیریت جهادی اتفاق می‌افتد، یعنی مردم همیشه در صحنه حاضرند.
شهردار تهران، گفت: ما در فرهنگ جهادی هم به خدا توکل می‌کنیم و هم به مردم اعتماد داریم. ما در این فرهنگ به مردم بی اعتماد نیستیم. بر اساس فرهنگ جهادی است که امام خمینی (ره) می‌فرمایند: "من خدمتگزار مردم هستم" و "رهبر شما آن کودک 13 ساله است"، اما همین امامی که تا این حد در مقابل مردم تواضع می‌کند، می‌گوید اگر روزی مردم یک خواسته غیر الهی داشته باشند و همه آن‌ها در یک طرف قرار داشته باشند و من به تنهایی در یک طرف باشم، در مقابل همه این مردم می‌ایستم. این تفسیر جهاد و حق است.
قالیباف در بخش پایانی سخنان خود بر ضرورت عبور از دیوان‌سالاری تاکید کرد و اظهار داشت: عبور از دیوان‌سالاری باید به‌گونه‌ای باشد که ما برنامه‌محور حرکت کنیم نه اینکه به همین صورت تصمیم بگیریم و سپس مشکلات و معضلات درست کنیم. حتما باید در مدیریت جهادی جوان‌گرایی کنیم، اما جوان‌گرایی که منطبق بر شایسته‌سالاری، شایسته‌گزینی نبوده و در آن شایسته‌پروری وجود نداشته باشد، به معنای کشتن و از بین بردن یک سازمان است.
موضوع مطلب : محمدباقر قالیباف
در حالی که مدیر تبلیغات شرکت آلمانی آل اشپورت با تأئید اعتراض کی‌روش لباس های تیم ملی را قلابی خوانده وزیر ورزش بر استاندارد بودن این لباس ها تاکید دارد.

وزیری که کلاهبرداری بزرگ را استاندارد می داندبه گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:ماجرای پیراهن های تیم ملی در جام جهانی چنان حرف و حدیث‌هایی داشته که شاید هیچ پیراهنی تا کنون اینقدر جنجالی نشده است.  پس از اردو‌ آفریقای جنوبی و اعتراض‌های کارلوس کی‌روش به کیفیت لباس‌ تیم ملی ایران، مصاحبه پی‌درپی ملی‌پوشان درباره کیفیت این لباس‌ها، موجب شد تا ماجرای کیفیت پایین پیراهن تیم ملی ایران در کنار اظهارات خنده‌دار علی‌ کفاشیان، موجب شده تا این روز‌ها پیراهن تیم ملی به سوژه‌ای جهانی بدل شود و از این بابت باید از فدراسیون فوتبال تشکر کرد که با انتخاب این اسپانسر و مدیریت حاشیه‌های آن به خوبی آبروی فوتبال ایران را در جهان برده تا حتی رسانه‌های عربی هم بنویسند، کشوری که روی نفت خوابیده، به ‌اندازه کافی پیراهن در اختیار تیم ملی‌اش نگذاشته تا در جام‌جهانی آن را بپوشد.
کفاشیان در واکنش به خبر کم بودن تعداد پیراهن‌های تیم ملی و آب رفتن آنها گفته بود که ملی‌پوشان پیراهن‌ها را با آب سرد بشویند و از تعویض لباس با بازیکنان حریف – که در عرف بین‌المللی یک رسم محسوب می‌شود – پرهیز کنند!
کفاشیان آن حرف را زد تا ماجرای پیراهن‌های تیم ملی که می‌شد خیلی ساده برطرفش کرد، به معضلی تبدیل شود. نکته تعجب برانگیز ماجرا هم این بود که چرا هیچ فرد یا نهادی درباره این مساله موضع نگرفت و هیچ برخوردی حتی به صورت شفاهی با این اتفاق تلخ صورت نپذیرفت؟
نماینده آل‌اشپورت در ایران که از حمایت کامل فدراسیون فوتبال ایران برخوردار است، در جریان اعتراض بازیکنان تیم ملی به پیراهن‌های آن تیم در جریان اردو‌ی آفریقای جنوبی با گستاخی ملی‌پوشان ایرانی را به «خودشیرینی» برای کی‌روش متهم کرده بود و همه جنجال‌های پیرامون پیراهن تیم ملی را به اختلافات کی‌روش با این شرکت نسبت داده بود و می گفت که کی‌روش از قرارداد آل اشپورت با ایران و عدم موافقت این شرکت با پرداخت مبلغی به او ناراحت است و این حرف‌ها را می‌زند.
 اما بازدید روز گذشته مدیران ارشد این شرکت از تیم ملی و اذعان آن‌ها به تقلبی بودن پیراهن تیم ملی، ماجرا را وارد ابعاد تازه‌تری کرد.

وزیری که کلاهبرداری بزرگ را استاندارد می داند

 
یکی از مدیران شرکت آل‌اشپورت تولیدکننده لباس‌های تیم ملی فوتبال ایران اعلام کرد که پس از بازدید از اردوی تیم ملی ایران در اتریش، متوجه شده لباس‌هایی که در اختیار تیم ملی ایران قرار گرفته، قلابی هستند!


ملانی اشتاین هیلبر، مدیر تبلیغات این شرکت آلمانی گفت: لباس‌هایی که در حال حاضر تیم ملی فوتبال ایران از آن استفاده می‌کند، نشان آل‌اشپورت دارد، اما تولید این شرکت نیست.

مدیر شرکت آلمانی آل اشپورت هم حرف کی‌روش را تصدیق و اعلام کرد که محموله ارسالی به ایران، آن چیزی نبوده که اکنون در اختیار تیم ملی ایران قرار دارد.

این شرکت اعلام کرد که موضوع لباس‌های تقلبی را پیگیری خواهد کرد و لباس‌های جدیدی برای تیم ملی ایران به اتریش می‌فرستد.
اصرار عجیب وزیر ورزش بر استاندارد بودن لباس تیم ملی
هنوز از اظهارات نماینده آل اشپورت یک روز نگذشته است که محمود گودرزی در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت در مورد مشکلات به وجود آمده بر سر لباس تیم ملی گفت:‌ «لباس های تیم ملی استاندارد است و مشکل خاصی ندارد. این اختلافات اخیر هم به این خاطر است که اسپانسر از پرداخت پول به مربی خودداری کرده و کی‌روش به این دلیل علیه لباس ها موضع گیری کرد.»
اینکه جناب وزیر محترم با وجود تایید قلابی بودن این لباس ها توسط مدیر شرکت تولیدکننده لباس ها، آن را استاندارد می‌داند جای تأمل دارد. یا ملاک استاندارد از نظر گودرزی با آن چیزی که همه می دانند فرق دارد یا اینکه نمی خواهند قبول کنند که کلاه گشادی سر فدراسیون فوتبال رفته است.

وزیری که کلاهبرداری بزرگ را استاندارد می داند
گودرزی با انداختن توپ به زمین کی روش می خواهد از فدراسیون رفع اتهام کند فارغ از اینکه ماجرای این لباس های قلابی آن قدر وسعت پیدا کرده و بین المللی شده است که دیگر جایی برای انکار باقی نمی ماند.

به گزارش مشرق، قابل تامل بودن این اظهارنظر از آن جهت است که وقتی یک مربی حرفه‌ای مثل کی‌روش و بازیکنان با تجربه تیم ملی از کیفیت لباس‌ها ایراد می‌گیرند، چطور ممکن است وزیری که آن لباس‌ها را نپوشیده و از آنها استفاده نکرده از کیفیت کار راضی باشد؟

در حالی که همه از کیفیت لباس‌های تیم ملی شاکی‌اند و مدیر اصلی شرکت آل‌اشپورت هم به تقلبی بودن لباس‌ها اذعان دارد، چرا وزیر ورزش و جوانان و رئیس فدراسیون فوتبال به عنوان بالاترین مقام‌های ورزش و فوتبال کشور چنین اظهارنظر می‌کنند؟
تابناک نیز در این خصوص نوشت: بررسی‌های پیشتر رسانه‌ها نیز نشان داده بود که البسه آل‌اشپورت در‌ ایران با البسه این کمپانی در خارج از کشور تفاوت‌های فاحشی دارد؛
1 ـ چاپ مارک آل اشپورت نوع درجه یک خارج از ایران ‌روی پیراهن به صورت دوخته شده است، ولی در ایران ‌چاپی روی پیراهن قرار داده شده است.
2 ـ لوگو‌ پیراهن تیم ملی در هر صورتی و در هر جای دنیا باید به صورت یک شکل‌ روی پیراهن قرار داده شود، ولی این لوگو‌ تیم ملی ‌روی پیراهن در ‌ایران و خارج از ایران به شدت با هم در تضاد است.
3 ـ در لباس درجه یک آل‌اشپورت که در خارج از ایران به فروش می‌رسد،، مدل کول مکس است، ولی پیراهن داخل ایران کویک درای است.
4 ـ سر آستین پیراهن خارج از ایران ‌کش‌بافت است، ولی پیراهن فروش داخل ایران با یک دوخت معمولی طراحی شده است.
5 ـ یوز ایرانی پیراهن داخل ایران به شدت کم رنگ‌تر از پیراهن فروش خارج از کشور است.
 

وزیری که کلاهبرداری بزرگ را استاندارد می داند

شرکت روماریو اشپورت در ایران نمایندگی توزیع البسه آل‌اشپورت را در اختیار دارد. جعفری مدیر این شرکت که بار‌ها در نود و رسانه‌های دیگر، کی‌روش را به افشاگری تهدید کرده بود، تا کنون پاسخ درستی در خصوص رسوایی بزرگی که شرکتش در توزیع البسه تیم ملی ایران به بار آورده نداده است. البته اگر او هم در همه این مدت از همنشینی با علی کفاشیان، چیزی یاد گرفته باشد، بلد است چگونه با شوخ‌طبعی آزاردهنده رودرروی رسانه‌ها قرار گیرد.
اینکه چطور نماینده آل‌اشپورت در ایران لباس‌های قلابی را که تولیدی شرکت خود نیست، به فدراسیون تحویل داده و در همه این مدت ملی‌پوشان را با لباس‌های تقلبی ساپورت کرده، علامت سؤال بزرگی است که شاید در ساعت‌ها و روزهای آینده، موجب رسوایی افرادی شود.
ایسنا هم در این خصوص نوشت: در حالی حمایت‌های بی‌شائبه – شاید هم با شائبه – فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش از نمایندگی شرکت آل اشپورت در خاورمیانه (تامین کننده لباس‌های تیم ملی) ادامه دارد که جعفری، مدیر این نمایندگی که یک ایرانی است چند روز است از دسترس خبرنگاران خارج شده و پاسخگوی اتفاقات نیست.

از همه این مسائل مهم‌تر این است که چرا تیم ملی در فاصله سه هفته‌ مانده به جام جهانی باید درگیر چنین مسائلی شود. فدراسیون و رییس خنده رویش ادعای مدیریت قوی دارند، اما در عمل نتیجه‌ چیز دیگری از آب در می‌آید.

 

مدیران رده بالای ورزشی ایران و فدراسیون نشین‌ها حتما می دانند که وقتی یک نفر همه کارها را به ریشخند می‌گیرد، دنیا به ما پوزخند می زند و خدای نکرده روزی خواهد رسید که همه با هم برای سرنوشت فوتبال ایران گریه کنیم.

به هر جهت در حالی که موضوع یوزپلنگ تقلبی پیراهن تیم ملی (شرح آن را در اینجا می توانید بخوانید) می‌توانست واحد‌های حقوقی فدراسیون یا وزارت ورزش را بر آن دارد تا از این کمپانی غرامت بگیرند، این روز‌ها می‌بینیم، به ‌رغم اعتراف کمپانی تولید کننده این البسه به بی‌کیفیت بودن آن‌ها باز هم مسئولان ورزشی کشور ‌همه‌جانبه از آن‌ها ‌حمایت می‌کنند و به جای شماتت آن‌ها، سرمربی تیم ملی را مقصر جلوه می‌دهند.
موضوع مطلب :

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از الف/داود حشمتی:اظهارات سرلشگر فیروزآبادی در حمایت از دولت و انتقاد از مخالفان بازتاب‌های گسترده‌ای داشت به اعتقاد برخی این سخنان در واقع یک «دستور» بود تا «هشدار»
تنها چند خط خبر از یک سخنرانی رئیس ستاد کل نیروهای مسلح کافی بود تا توجه همه را به خود جلب کند. این سخنان بازتاب بسیار گسترده همچنین واکنش‌های مثبت بسیار زیادی داشت. در این میان یکی از نکات مهم این بود که هیچ مخالفتی با سخنان سرلشگر فیروزآبادی از سوی هیچ کس صورت نگرفت. حتی نقوی‌حسینی به عنوان سخنگوی کمیسیون امنیت ملی هم از این سخنان دفاع کرد. دست کم سه روزنامه صبح امروز این سخنان را به عنوان تیتر اول خود انتخاب کردند و انتشار واکنش های آن به روزنامه های امروز صبح نیز کشیده شد.
سرلشگر فیروزآبادی گفته بود: « ما انتخاباتی برگزار کردیم با روش مردم‌سالاری دینی و یک رئیس‌جمهوری تعیین شده است که روحانی است و تحصیلاتش دینی است، دکتری در سطح بین‌المللی هم دارد و در دوران مبارزات انقلابی و 35 ساله بعد از انقلاب در سنگرهای حساس امنیتی - دفاعی و سیاستگذاری کشور خدمت کرده است. ما باید به این رئیس‌جمهور افتخار کنیم و شکرگزار وجود ایشان باشیم و باید همه همتمان را بگذاریم در پشتیبانی دولت که بتواند در این شرایط حساس، کشتی کشور را پیش ببرد.»
او در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به بازی‌های رسانه‌ای که موجب تشویق اذهان عمومی می شود گفته: «یک مقدار در گوشی حرف زدن‌های غلط و یک مقدار جوسازی‌های سیاسی و یک مقدار هم نابسامانی احزاب و گروه‌های سیاسی در کشور باعث نابسامانی رسانه‌ها و تحلیل‌ها در کشور می‌شود. باید منافع حزبی، گروهی، دسته‌ای، سیاسی، تبلیغاتی، انتخاباتی، همه بایستی کنار برود و همت برای ساختن کشور و کمک به دولت برای پیشرفت کشور، وجهه همت همه قرار بگیرد.»
اما علاوه بر حمایت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح از دولت در شرایط فعلی و مذاکرات که بسیار به جا بود، انتقاد او از رسانه‌های منتسب به نیروهای مسلح بازتاب گسترده‌ای داشت. او در بخش مهمی از حرفهایش گفته بود: «بعضی اخبار، بی‌ارزش و تفرقه‌انگیز هستند، بعضی‌ها هم شایعه، تهمت و بی‌مبنا هستند. من خطی و سیاسی عرض نمی‌کنم، حتی رسانه‌هایی که به نوعی به نیروهای مسلح مرتبطند خطا می‌کنند. برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمی‌کنند. باید روششان را اصلاح کنند و الا ما با آنها برخورد می‌کنیم.»
شاید فرمان بود
اولین واکنش‌ها را حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور در صفحه شخصی‌اش در فیس بوک نشان داد. او نوشت: "شاید سخنان ریاست ستاد مشترک تذکر نیست فرمان است." این موضع اگرچه خیلی کوتاه بود اما بازتاب زیادی داشت. البته این گفته چندان هم بی‌راه نیست چرا که این رسانه‌های متعلق به نهادهای نظامی هستند و در نهادهای نظامی اصل بر اطاعت از دستورات مافوق است. همانطور که یکی از سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته: «رسانه‌های مربوط به نیروهای مسلح ارگان یک تشکیلات هستند که باید از سیاست‌های تشکیلات خود پیروی کنند.»
نقوی حسینی این گفته‌ها را بسیار درست و به جا ارزیابی کرد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی ادامه می‌دهد: رسانه‌ها باید مرز تخریب و نقد را تشخیص دهند. طرح نقد منصفانه خیلی خوب است و به تیم مذاکره‌کننده کمک می‌کند ولی اگر خدای ناکرده به سمت تخریب و تضعیف تیم مذاکره‌کننده برویم به نفع منافع ملی کشور نیست.
اظهار امیدواری معاون رئیس‌جمهور
معاون پارلمانی رئیس‌جمهور هم با بیان اینکه "با عنایت به سخنان آقای فیروزآبادی، امیدواریم شاهد تغییر اساسی در رویکرد رسانه‌های منتسب به نیروهای مسلح باشیم"، ابراز امیدواری کرد که این فرصت‌ها سرآغاز یک رفتار اخلاق‌مدارانه در عرصه رسانه‌ای کشور باشد.
به اعتقاد انصاری حرفهای سرلشگر فیروزآبادی یک «ابلاغ» بود. او گفته: از این اقدام و اعلام بجا و قاطع سرلشکر فیروزآبادی تشکر می‌کنیم. ایشان یک مساله مهم و ضروری را ابلاغ کردند که نیاز امروز فضای رسانه‌ای کشور است.
انصاری ابراز امیدواری کرد که با اظهارات سرلشکر فیروزآبادی و دستوراتی که مستند به فرمایشات رهبری داده است، شاهد تغییر اساسی رویکرد در رسانه‌های عمومی کشور بویژه رسانه‌های منتسب به نیروهای مسلح باشیم که به گفته وی، انتظار دولت هم همین است.
اکرمی دبیر شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری نیز با اشاره به بخش دیگری از صحبت‌های فیروزآبادی مبنی بر این‌که برخی از رسانه‌های نزدیک به نیروهای مسلح نیز ممکن است اشتباه کنند، گفت: در واقع این سخنان بیانگر این است که بین نیروهای مسلح، دولت و شخص آقای روحانی فاصله‌ای وجود ندارد و اگر برخی این تصور را دارند، اشتباه است.
دبیر کل حزب موتلفه اسلامی هم در گفت‌وگویی ضمن ارزیابی اظهارات اخیر سرلشگر فیروزآبادی که آن را یکی از عالی‌ترین مقامات نظامی از دولت قلمداد می‌کنند، اظهار کرد: به اعتقاد من همه افراد وتشکل‌هایی که با دولت به هر نحو درارتباط هستند حق انتقاد دلسوزانه دارند.
محمد نبی حبیبی گفت: تخریب و تضعیف دولت به هیچ وجه کار ثوابی نیست اما مرز مشخصی بین انتقاد دلسوزانه و تخریب وتضعیف وجود دارد.
این اظهارات با استثقبال گسترده اصلاح‌طلبان هم روبه رو شد. تا جایی که اشرف بروجردی یکی اعضای مجمع زنان اصلاح‌طلب گفت: باید این را به فال نیک گرفت و در واقع ایشان با این سخنان به نوعی مظلومیت دولت را مطرح کردند و بر این نکته تاکید کردند که همه بایددست به دست هم بدهیم و با حمایت از دولت در راستای حل مشکلات تلاش کنیم.
وی با بیان این‌که سخنان آقای فیروزآبادی می‌تواندهشداری به نیروهای نظامی باشد که در سیاست دخالت نکنند، گفت: در واقع نیروهای نظامی باید تلاششان در جهت دفاع از کلیت نظام باشد و دراین راستا به وظایفشان عمل کنند و برایشان مهم نباشد که مثلا تفکر کسی که اکنون مسئولیت دارد با تفکر فلان فرمانده سازگاری ندارد. در واقع باید نظام و منافع ملی را ببینند و نه شخص را.

با این حال هنوز هیچ واکنشی از سوی رسانه‌هایی که سرلشگر فیروز‌آبادی نسبت به خط مشی آنها انتقاد کرد صورت نگرفته است. همچنین اصل خبر سخنرانی سرلشگر فیروزآبادی نیز در این سایت ها با کمترین پوشش و بعضا با تیتری خنثی بازتاب داده شد.
موضوع مطلب :
چهارشنبه 93 اردیبهشت 31 :: 11:0 صبح ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا
من آثار و برکات دانشگاه آزاد را می‌دیدم و مطلع بودم. از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگی با دکتر جاسبی داشتم و ...

آثار و برکات دانشگاه آزاد را دیدم/ ارتباط تنگاتنگی با جاسبی داشتم/ نتوانستم به هاشمی

به گزارش علیرضا احسانی نیا از پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از مشرق:علی اکبر ناطق نوری نقش موثری در انتخابات ریاست جمهوری و همچنین انصراف عارف داشت که پس از پایان انتخابات  و فروکش کردن هیجانات رقابت های انتخاباتی، روایت های زیادی توسط چهره های سیاسی از نقش موثر او منتشر شد. در فاصله کمتر از چهار ماه از انتخابات گفت و گویی از تیمور علی‌عسگری معاون سابق پارلمانی مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که در آن برای اولین بار ناگفته‌هایی از واپسین روزهای منتهی به انتخابات و پشت پرده‌های آن مطرح شده بود.
‌عسگری که یکی از نزدیک‌ترین یاران هاشمی به شمار می‌آید ضمن اشاره به تصور عمومی مبنی بر نقش مهم خاتمی در انصراف عارف، گفت: «خاتمی در نامه‌ای به ناطق پیشنهاد کرد که سه نفر از طرف روحانی و سه نفر از طرف عارف معرفی شوند و چند نفر هم مرضی الطرفین باشند و این شورا تصمیم بگیرند. بعد ناطق در جلسه ای به آقای خاتمی گفته بود فرصتی برای تشکیل این چنین شورایی وجود ندارد و گفته بود که مگر غیر از این است که آقای عارف گفته که «اگر آقای خاتمی به من بگویند، من کنار می روم» این موضوع را مکتوب کنید. بنابراین آقای ناطق نقش اثرگذاری داشت که آن نامه را خاتمی بنویسد».
با نزدیک شدن به انتخابات مجلس شورای اسلامی اخبار متفاوتی در خصوص احتمال ورود ناطق به عرصه انتخابات منتشر شد، در پی احتمال حضور ناطق نوری در انتخابات و احتمال سرلیستی وی توسط اصلاح طلبان، محمد رضا عارف اعلام کرده در این صورت به صورت مستقل و با لیست حزب خود در انتخابات شرکت خواهد کرد. به همین دلیل است که اکنون رسانه ها تحرکات ناطق نوری را به دقت دنبال می کنند و وی در بین سایر چهره های سیاسی از حساسیت بالایی برخوردار شده است.
روزنامه شرق امروز به گفت و گو با ناطق پرداخت و در ابتدای گفت و گوی خود به عنوان مقدمه نوشت: روزی بهاری، بلندی‌های لواسانات، دشتی که سبزشده و هوا هم به‌راستی هوا! قابل‌تنفس و سرخوشانه برای روزی مهم، قراری مهم و البته گفت‌وگویی مهم؛ گفت‌وگو با مردی که باوجود شهرتش سال‌هاست سکوت اختیار کرده و کمتر تن به گفت‌وگو می‌دهد. با چای و سوهانی که از کشوی میز بیرون می‌آورد، پذیرایی صمیمانه‌ای از ما می‌کند و سربه‌سر من و حاضران می‌گذارد! می‌خندد و ما هم ‌می‌خندیم، حاضران در اتاق در گفت‌وشنودی غیررسمی، از مسایل روز کشور و سال‌های گذشته می‌پرسند و او با روی باز و دقیق تحلیل می‌کند و پاسخ می‌دهد...

- در ادامه بخش هایی از سخنان ناطق نوری در گفت و گو با روزنامه شرق را می خوانید؛

- آقای هاشمی از من خواستند جایگزین مرحوم حبیبی که عضو هیات موسس بودند، بشوم. همان‌طور که گفتم، دیدم زیبنده نیست که آقای هاشمی از من درخواستی داشته باشد و نه بگویم. به همین خاطر پذیرفتم. به هر روی هیات موسس دانشگاه آزاد قبلا اختیارات بیشتری داشت، ولی در این دوره‌های اخیر، اختیارات هیات موسس کم شد و بخشی از آن به هیات‌امنا داده شد.
- من از ابتدا تقریبا در جریان تاسیس دانشگاه بودم و البته از موافقان آن بودم به همین خاطر زمانی که دانشگاه آزاد گسترش پیدا می‌کرد، خوشحال می‌شدم چرا که آثار و برکاتش را می‌دیدم و مطلع بودم. از سوی دیگر ارتباط تنگاتنگی با دکتر جاسبی داشتم به این صورت که بعضا ایشان به دفتر من می‌آمدند یا گاهی من به دفتر او می‌رفتم و به مناسبت‌های مختلف در جریان دانشگاه بودم.
- در یک مقطع هم آقای هاشمی از من خواسته بود که عضو هیات‌امنای دانشگاه‌های مازندران شوم که این را هم پذیرفته بودم و در مقطعی عضو هیات‌امنای دانشگاه‌های آزاد استان مازندران بودم. طبیعتا در جریان مسایل قرار می‌گرفتم. از این جهت درباره کلیات دانشگاه بی‌اطلاع نیستم.
- آقای جاسبی روابطش با نمایندگان خیلی قوی و خوب بود و هم انصافا مدیر قوی‌ای بود. از سوی دیگر دانشگاه آزاد در همه استان‌ها بود. هر نماینده‌ای هم توقع داشت که در شهر خود شعبه‌ای داشته باشد بنابراین خودشان را مدیون می‌دانستند و بستر را خراب نمی‌کردند؛ یکی از امتیازات نماینده این بود که توانسته یک دانشگاه را به شهرش ببرد. بنابراین هر زمان که قرار بود برای دانشگاه آزاد تصمیمی گرفته و رای‌گیری شود، رای می‌دادند. حتی در مجلس سوم که مخالفت‌ها تندتر بود، باز هم رای می‌آورد.
- دانشگاه آزاد یک نعمتی است که نصیب جمهوری‌اسلامی شد البته با پسوندی که خود جمهوری و این انقلاب دارد یعنی «اسلامی». به نظر من هیچ مکتبی مثل مکتب اسلام انسان‌ها را تشویق به فراگیری علم و دانش نمی‌کند.
موضوع مطلب :
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4298
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520563
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4298
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520563