سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار
علیرضااحسانی نیا
درباره وبلاگ


در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
صفحات وبلاگ
نویسندگان

ایران‌هراسی به بهانه 21دسامبر
همه اختراعات آخرالزمانی
با وجود اینکه فقط یک روز تا 21 دسامبر مانده است، هنوز عده بسیاری تصور می‌کنند فردا جهان به پایان می‌رسد، برای همین در اقصی‌نقاط جهان، از روسیه و فرانسه گرفته تا چین و مکزیک، دست به اقدامات و اختراعات عجیبی زده‌اند.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار به نقل از فارس، هم‌زمان با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال 2012 بازار داغ شایعات درباره پایان دنیا داغ‌تر شده است، عده‌ای با استناد به تقویم قوم «مایا» در آمریکای مرکزی، روز 21 دسامبر 2012 (اول دی ماه 1391) را آخرین روز دنیا می‌دانند. در گوشه و کنار جهان برخی خرافه‌پرستان سراسیمه منتظر پایان دنیا هستند، عده‌ای به پناهنگا‌ه‌های  امن نظیر پناهگاه استالین پناه بردند، تعدادی نیز از این آشفته‌بازار سوء استفاده کرده و با ساخت جان‌پناه و فروش یا اجازه آن، سود سرشاری را نصیب خود کرده‌اند.
در این بازار داغ شایعات، حق با چه کسی است؟ در ادامه گزارش، سعی شده به این سؤال پاسخ داده شود.
در ابتدا به طرح این موضوع می‌پردازیم که مایاها چه اقوامی بودند، چرا تقویم آن‌ها کانون توجه برخی افراد شده است، آیا ادعاهای آن‌ها جنبه علمی دارد و آیا می‌توان زمان قیامت را تعیین کرد!

 

* مایا در کجا و از چه زمانی به وجود آمد
«مایا» نام گروهی از اقوام سرخ‌پوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی و نام تمدنی قدیمی در همین منطقه‌ است، مایاها که از مشهورترین قبایل سرخپوست بودند، معمولاً شهرهایشان را در دل جنگل‌های بارانی می‌ساختند، حوزه زندگی و فعالیت مایاها حدود جنوبی کشور مکزیک و نیز سرتاسر گواتمالا و السالوادور را شامل می‌شد.
*مشهورترین تقویم مایاها
مایاها 17 تقویم متکی بر نظام کیهانی داشتند، بعضی از تقویم‌های آنان به دوران بسیار دور مثلاً به 10 میلیون سال پیش باز می‌گردد، فهمیدن بعضی از این تقویم‌ها آن‌قدر سخت است که برای محاسبه روز و سال آن باید از منجم‌ها، زمین‌شناسان و ریاضیدان‌ها کمک گرفت.
از میان تقویم‌های مایاها، سه تقویم «هاب»، «تزوکلین» و «شمارش طویل» بسیار مشهور است، محققان تاریخ تأکید دارند که مایاها -که تمدن آن‌ها بین سال‌های 300 تا 900 پیش از میلاد به اوج شکوفایی رسید- به حوادث آینده علاقه بسیاری داشتند به طوری که حتی در بناهای تاریخی آنان پیشگویی‌هایی دیده می‌شود که به بعد از تاریخ 21 دسامبر 2012 مربوط است.
از نکات جالب توجه این است که به عقیده بسیاری از محققانی که درباره این قوم کهن مطالعه کرده‌اند، اگرچه آنان پیشگویی‌های زیادی دارند، اما هیچ یک از پیشگویی‌ها مایاها به پایان زمین مرتبط نمی‌شود.

«آلفردو باریرا» یکی از باستان‌شناسان مکزیکی در گفت‌وگو با خبرنگار دیلی میل اعلام کرد که پیشگویی مایاها درباره حوادث طبیعی مانند وقوع امراض و خشکسالی بوده است نه اینکه بتوانند پایان زمین را پیشگویی کنند.
برای بررسی علمی تقویم مایاها درباره 21 دسامبر 2012 گروهی از انسان‌شناسان و بسیاری از محققان در سپتامبر 2012 در شهر «مریدا» در جنوب مکزیکوسیتی دور هم جمع شدند و درباره مفهوم تقویم شمارش طویل مایاها که از 394 دوره سالانه تشکیل شده است، گفت‌وگو کردند تا به مردم جهان ثابت کنند که 21 دسامبر 2012 آخر دنیا نیست.
جالب توجه این است که تقویم مایاها در دسامبر سال 2012 به اتمام نمی‌رسد، بلکه این تقویم مانند بسیاری از تقویم‌هایی که در خانه‌های ما وجود دارد به پایان می‌رسد، اما دوباره در یک تقویم دیگر شمارش‌ سال دیگر آغاز می‌شود.

*بررسی برخی شایعات مرتبط با 21 دسامبر
یکی از موضوعاتی که در رابطه با حوادث 21 دسامبر 2012 مطرح می‌شود، این است که شهاب سنگی به کره زمین برخورد می‌کند، در پاسخ باید گفت که همیشه شهاب سنگ‌ها و ستاره‌های دنباله‌دار بسیاری به زمین برخورد کرده‌اند، اما برخورد یک شهاب‌سنگ بسیار بزرگ با زمین دور از ذهن است. آخرین شهاب سنگی که به زمین برخورد کرد 65 میلیون سال پیش بود که باعث انقراض دایناسورها شد.
همچنین مرکز ناسا و منجمان درباره ادعای برخورد یک سیاره یا ستاره دنباله‌دار می‌گویند: اگر جرمی به آن بزرگی باشد که بتواند زمین را نابود باید حداقل از 10 سال پیش قابل رصد بود و اگر قرار باشد در چند روز آینده به زمین برخورد کند، هم اکنون باید در آسمان با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد، در صورتی که چنین سیاره یا ستاره‌ای وجود ندارد.

*بازار داغ شایع روز آخر دنیا/ بسته‌ روز پایانی
برنامه‎هایی با شعارها و عبارت‎های خاص نظیر «بسته روز پایان جهان» یا «بسته خدای همه زمان‎ها» در برخی از کشورهای جهان ارایه می‌شود، به عنوان مثال هتل «ورمونت» مکزیک، ارایه درمان‎های آب گرم و گیاهان شفا‎بخش طی آیین‎های خاص مایایی، ارایه منوهای خاص از مواد ویژه محلی و آیینی همانند درخت یوکای آمریکایی در کنار مراسم موسیقی محلی و آیینی و ارایه سخنرانی و مانند آن را در دستور کار خود قرار داده است.
یا هتل «کویکس مالا» در مکزیک از 15 تا 22 دسامبر بسته آخر زمانی خود را با هدف ایجاد آرامش در مبارزه با استرس ناشی از آخر زمان به ارائه بسته‎ای به نام «جایی برای استراحت روح» ارائه کرده است، این بسته شامل اقامت یک هفته‎ای در محوطه‎ای سرسبز و آرام و زیبا، همراه با کلاس‎های یوگا، تمرکز، مراقبه، منوی نوشیدنی و مواد غذایی آرام بخش است.
برنامه‎های مشابهی نیز در هتل‎های آمریکای شمالی از جمله در هتل «کورتیس» واقع در دنور و هتل بوتیک «کیتینگ» واقع در «سن‌دیگو» و هتل «پالومار» در فیلادلفیا  اجرا می‌شود.

*بسته نجات در روسیه به چه قیمتی به فروش می‌رسد
با این وجود در روسیه، بسته نجات 21 دسامبری با قیمت 28 دلار به فروش می‌رسد، این بسته حاوی کمک‌های اولیه شامل داروی کامل ناراحتی قلبی، صابون، شمع، کبریت، یک قوطی کنسرو، یک پاکت گندم، دفترچه یادداشت و مداد، یک بطری آب و یک طناب است.
* ساخت کشتی برای در امان‌ماندن از حادثه خیالی 21 دسامبر!
«لوژنگهای» اهل ارومکی چین یکی از افرادی است که شایعه آخرین روز دنیا را باور کرده است، او برای نجات از پایان دنیا، وسیله‌ای عجیب را ساخته است، به طوری که همه اندوخته‌ زندگی‌اش را صرف ساخت کشتی کرده است که بتواند او را از طوفان حفظ کند، او تا کنون 160 هزار و 500 دلار برای ساخت کشتی هزینه کرده است.
کشتی لوژنگهای 21 متر و 2 سانتی‌متر ارتفاع و 5.15 متر عرض دارد، ‌این کشتی عجیب گنجایش 140 تن آب آشامیدنی دارد، نکته جالب توجه این است که وی هنوز نتوانسته است ساخت کشتی خود را با نزدیک شدن 21 دسامبر به پایان برساند.

*فرانسوی‌ها به کجا پناه برده‌اند؟
«بوگاراچ» نام دهکده‌ای در فرانسه است که اهالی آن معتقد هستند، امن‌‌ترین نقطه جهان است، فرانسوی‌ها که به خرافی‌ترین انسان‌های روی زمین مشهور هستند، با نزدیک شدن 21 دسامبر به این روستا سفر کرده‌اند، چرا که اعتقاد دارند محل رفت و آمد بیگانگان فضایی است، روستایی که تنها 200 نفر جمعیت دارد، اکنون پذیرای ده‌ها هزار میهمان است.
*مخترع چینی چگونه از حوادث آخر دنیا رهایی می‌یابد؟
«یانگ زونگفو» یک مخترع چینی با ساخت وسیله‌ای کروی شکل ادعا می‌کند که اگر پایان دنیا فرا برسد، اختراعش می‌تواند در برابر توفان سهمگین سالم بماند و او را نجات دهد.
یانگ زونگفو که نام اختراعش را آتلانتیس گذاشته، از 2 سال پیش ساخت آن را آغاز کرد، وی تاکنون 21 سفارش ساخت نمونه‌های مشابه آتلانتیس را گرفته است.

*چرا تقویم مایاها مهم شده است
حجت‌الاسلام محمد شهبازیان، استاد مرکز تخصصی مهدویت و کارشناس مهدویت و غرب، با اشاره به اینکه از قوم مایاها به عنوان قبایل هوشمند شناخته شده‌اند، می‌گوید: تقویم مایاها جزو بلندترین تقویم سال‌نگاری است که در بین مردم و ادیان از آن نام برده شده است، بنابراین بهترین سوژه‌ای است که از سوی شایع‌پردازان روی آن مانور داده می‌شود، چرا که هیچ تقویم طولانی در فضای سال‌نگاری و روز‌نگاری مانند تقویم مایاها وجود ندارد.
وی با بیان اینکه برخی از شبکه‌های اطلاع‌رسانی گفته‌اند که مایاها ارتباطی با اقوام آسمانی و موجودات آسمانی دارند، می‌افزاید: این مسئله به هیچ‌ عنوان اثبات نشده است،‌ مایاها انسان‌های تیزهوشی بودند که با استفاده از ریاضیات و نجوم توانسته بودند، توسط حرکت اجرام آسمانی، نوع حرکت ستارگان، نوع گردش زمین به دور خورشید و چرخش ماه دور زمین سالنامه‌ای را تدوین کنند.
حجت‌الاسلام شهبازیان با تأکید بر اینکه در هیچ کدام از ادیان ابراهیمی چیزی به نام پایان دنیا در روز 21 دسامبر سال 2012 اعلام نشده است و هیچ شاهدی در متون دینی برای اعلام تاریخی برای پایان دنیا وجود ندارد، بیان می‌کند: در مسیحیت در عهد جدید کتاب اعمال رسولان از «پلوس» نقل شده است که مسیح ظهور خواهد کرد، اما هیچ‌کس حق وقت‌گذاری برای آن را ندارد، حتی در مکتب هندو‌ها اصل چهارمی به نام «کالیوگا» (ظلمت) دارند که معتقدند دنیا از 3 هزار سال پیش وارد عصر ظلمت شده و دوران ظلمت 432 هزار سال طول می‌کشد، پس با این اعتقاد بیش از 400 هزار سال از عمر دنیا باقی مانده است.

  *خط کش ادیان ابراهیمی برای شایعه‌های آخرالزمان
وی با بیان اینکه ادیان الهی یک خط‌کش  و معیاری را برای تعیین روز قیامت ارائه کرده است، می‌گوید: طبق نظر ادیان ابراهیمی هر فردی که برای قیامت وقت مشخص کند، دروغگوست، مثلاً اینکه هر کسی بگوید امام زمان (عج) در فلان روز ظهور می‌کند،  دروغ می‌گوید، پس دیگر نیازی نیست که اندیشمندان و الهی‌دانان در برابر هر شایعه‌ای هر روز موضع بگیرند.
این کارشناس مهدویت با غرب با تأکید بر اینکه هیچ ادله‌ای متقن بر دست ‌داشتن لابی صهیونیسم جهانی در شایعه آخر دنیا وجود ندارد، ابراز می‌دارد: ولی به طور قطع می‌توان گفت که غرب از این شایعه نهایت سوء استفاده را کرده است، به طوری که نظام آمریکا گفته است: ای مردم! شنیده‌اید که 21 دسامبر قرار است دنیا به پایان برسد؟ معنی پایان دنیا ممکن است این باشد که جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد با بمب اتمی به دنیا حمله کند!!!

*مستندی که سوءاستفاده آمریکا از شایعه دسامبر 2012 را رسوا می‌سازد
وی ادامه می‌دهد: به گونه‌ای که رسانه‌های آمریکایی از این موضوع در راستای تفکر خودشان به ویژه برای اسلام هراسی استفاده کردند که شواهد روشن و صریح تولید مستند «ایرانیوم» است که این تلفیقی است از کلمه ایران و اورانیوم، یعنی خطر جنگ هسته‌ای به وسیله ایران که در این مستند به آن پرداخته شده است! در این مستند جهاد، شهادت طلبی و جالب‌تر از همه روحیه موعود باوری را به چالش کشیده است.
* اقدام معنادار شبکه تلویزیونی آمریکا
حجت‌اسلام شهبازیان با اشاره به اقدام معنادار شبکه History TV channel در القای ایران‌هراسی مرتبط با شایعه‌های سال 2012، اظهار می‌دارد: در شبکه تلویزیونی تاریخ آمریکا در برنامه‌ای به پیش‌گویی‌های نوستر آداموس در سال 2012 اشاره می‌کند و می‌گوید: قرار است طبق پیش‌گویی آداموس و مایاها یک آشوب جدی در جهان به وجود آید، بعد مثال می‌زند که «ناپلئون بناپارت» و «هیتلر» جنگ جهانی ایجاد کردند، آن‌ها آدم‌های بدی بودند که دست به کشتار انسان‌ها دست زدند، آیا ممکن است فرد دیگری در سال 2012 جنگی ایجاد کند؟! همزمان با این سؤالی که مطرح می‌شود، در پس زمینه تلویزیون، تصویر رییس جمهور ایران، محمود احمدی‌نژاد را قرار می‌دهد!

* پایان جهان توجیه علمی و مذهبی ندارد
حجت‌الاسلام جعفر انواری عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) به مسئله شایعات اخیر مبنی بر پایان یافتن عمر کره زمین اشاره می‌کند و می‌گوید: این مسئله هیچ گونه توجیه علمی و مذهبی نداشته و شایعه‌ای پوچ و بی‌معناست.
* هجمه اعتقادات شیعی با معرفی منجی ساختگی
سید کاظم موسوی مدیر مسئول نشریه شفافیت با بیان اینکه هدف از القای آخرین روز دنیا، این است که امید از اذهان جامعه بشری پاک شود، به خبرگزاری فارس می‌گوید: جریان صهیونیسم جهانی به دنبال این است که اذهان جامعه بشری را نسبت به جنایت‌هایی که در جهان سلام رخ می‌دهد، منحرف سازد، همچنین نگاه هستی شناختی مردم جهان را از اعتقاد به وجود خداوند پاک سازد.
وی با تأکید بر اینکه غرب به دنبال آن است که خدا را از زندگی مردم مشرق‌زمین خارج سازد، می‌افزاید: آن‌ها سعی می‌کنند با ایجاد این شایعه‌ها، سناریوی «منجی دست‌ساز» را کلید بزنند تا با معرفی منجی ساختگی، تفکرات منجی‌گرایانه تشیع را به چالش بکشند.
موسوی با اشاره به ساخت فیلم «2012» در سال 2009 بیان می‌کند: این فیلم به خوبی از اهداف صهیونیسم جهانی درباره حوادث مرتبط با سال 2012 پرده بر می‌دارد.  

* چه کسی از زمان قیامت باخبر است؟!
با اینکه باطل‌بودن شایعه 21 دسامبر 2012 مشخص است، اما آیا تا کنون از خود پرسیده‌ایم «چرا زمان قیامت نامعلوم بودن است؟»‌ شاید یکی از دلایل این امر، اثر تربیتى آن است، زیرا اگر زمان قیامت مشخص باشد، فراموشی و غفلت همگان را فرا مى‏گیرد و اگر نزدیک باشد، پرهیز از بدی‌ها به شکل اضطرار و دور از آزادى و اختیار انجام می‌شود.

* قرآن کریم به شایعات روز آخر  دنیا چگونه پاسخ می‌دهد
قرآن کریم این مصحف آسمانی با خط بطلان بر همه شایعه‌های بشری درباره زمان وقوع قیامت و آخریم روز دنیا، چنین می‌فرماید: «یَسْأَلُکَ النَّاسُ عَنِ السَّاعَةِ قُلْ إِنَّمَا عِلْمُهَا عِندَ اللَّهِ وَمَا یُدْرِیکَ لَعَلَّ السَّاعَةَ تَکُونُ قَرِیبا» (احزاب، آیه 63)، مردم از تو درباره رستاخیز می‌پرسند، بگو «علم آن فقط نزد خداست» و چه می‌دانی؟ شاید رستاخیز نزدیک باشد.موضوع مطلب : سیاست خارجی, فرزانگان امیدوار, تقویم مایا, آخرالزمان, 21 دسامبر

محمود مرتضائی‌فر، به سخنرانی معروف امام خمینی در بدو ورودش به ایران در بهشت زهرا اشاره کرده و می‌گوید: «امام یک اشتباهی هم فرمودند که در سخنرانیشان گفتند سنا. شهید مفتح یادآوری کردند که قاعدتاً مقصود حضرتعالی مجلس موسسان است. امام هم بالافاصله فرمودند بله، مقصودم این بود.»
به گزارش فرزانگان امیدوار، خلاصه‌ای از گفتگوی «ماهنامه شاهد یاران» با محمود مرتضائی فر، معروف به «وزیر شعار» را در زیر می‌خوانید:
چگونه با شهید مفتح آشنا شدید و ایشان را به چه خصوصیاتی شناختید؟
آیت الله دکتر مفتح، از اساتید دانشکده الهیات بودند. بعضی از اوقات هم دانشگاه تهران برای تدریس و سخنرانی، از ایشان دعوت می کرد و ایشان در همه کارها با شهید بزرگوار آیت الله مطهری مشورت می کردند. حتی یادم هست در یک سخنرانی که در دانشگاه برگزار شد و دختر خانم‌ها هم شرکت داشتند، ایشان ناراحت بودند و با آیت الله مطهری مشورت کردند و ایشان گفتند مانعی ندارد، شما برنامه خودتان را اجرا کنید. این سخنرانی خیلی هم اثر خوبی داشت. جاهای دیگری که ایشان سخنرانی داشتند، مسجد هدایت بود، حسینیه ارشاد بود، مسجد الجواد بود. امام جماعت مسجد الجواد آیت الله مطهری بودند و من هم مدیریت مسجد دستم بود. در آنجا کارهای مختلف علمی و فرهنگی با حضور دانشجویان دختر و پسر و اساتید انجام می شدند و با حضور آیت الله شهید مطهری، بسیار برنامه خوبی شد. من از مسجد هدایت با ایشان آشنا بودم. موقعی که آیت الله طالقانی در مسجد هدایت بودند، همه برنامه هایشان به عهده من بود و این گروه هم در واقع یک گروه بود: آیت الله طالقانی، آیت الله مطهری، آیت الله مفتح، مقام معظم رهبری، آیت الله هاشمی رفسنجانی، اینها همه در آنجا سخنرانی داشتند و در آنجا درخشیدند و آن روزها، فضای جامعه، فضای عوامانه ای بود و جاهای دیگر از این بزرگواران دعوت نمی کردند، چون دانشجویان و دانشگاهیان، هوادار اینها بودند و در هر صورت در مسجد هدایت درخشیدند.
رابطه آیت الله طالقانی با شاگردان مبارز و نواندیش امام از جمله آیت الله مفتح چگونه بود؟
آقای طالقانی به ایشان علاقمند بودند و چند بار هم از ایشان دعوت کردند. البته این رابطه ابعاد گسترده تری از فعالیتهای مسجد هدایت داشت. بعد از پیروزی انقلاب که من به تناسب رابطه ام زیاد به منزل آقای طالقانی می رفتم، می دیدم که آقای مفتح زیاد به آنجا رفت و آمد می کنند و پیگیری امور انقلاب دائما با ایشان مشورت می کنند، علی الخصوص برخی از پیامهای جامعه روحانیت را به ایشان می رساندند. از جمله خدمات بزرگی که مرحوم طالقانی به نهضت اسلامی کردند، آشنا کردن بخشی از قشر دانشجو و و روشنفکر با شاگردان روشن‌بین امام بود.
از کجا ارتباط شما با شهید مفتح بیشتر شد؟
از مسجد قبا که مجری برنامه های آن من بودم، اذان می گفتم، دعا می خواندم، اعلام برنامه می کردم و به رسم آن روز، شعارهایی می دادم و این ارتباط ادامه پیدا کرد تا این که سالی رسید که نماز عید فطر را به تپه های قیطریه بردند و این خیلی جالب بود. در این زمان، آیت الله بهشتی و بسیاری از ائمه جماعت تهران آمدند و نماز بسیار باشکوهی برپا شد. بعد از انقلاب هم راهپیمایی شد و این اولین راهپیمایی عظیم انقلاب بود که با همت شهید مفتح شکل گرفت. در آن روز به ایشان اهانت کردند و پلیس، ایشان را زد. ولی مردم راهپیمایی را ادامه دادند تا میدان آزادی. این اولین راهپیمایی بزرگ مردم تهران بود. بعدهم در ایام مبارزه، شبهای مسجد قبا خیلی معروف بود.
از مراسم ماههای رمضان مسجد قبا خاطراتی دارید، نقل کنید.
آقای مهندس بازرگان و دیگران سخنرانی داشتند، بسیار برنامه ها جا افتاده بودند و همه مخصوصا جوانها فهمیده بودند آنچه که می خواهند در این مسجد هست. برنامه های شبهای ایام ماه مبارک رمضان در آنجا، بسیار فوق العاده بودند و منجر به اقامه نماز باشکوه عیدفطر در تپه های قیطریه شدند.
قرار برگزاری نماز عید فطر را به چه شکل گذاشتید؟ از لحظه ای که به راه افتادید و نماز خواندید، چه خاطراتی دارید؟
قبلا اعلام نکرده بودیم که قرار است راهپیمایی کنیم چون رژیم نمی گذاشت و فقط به خودیها گفته بودیم. وقتی شهید مفتح راه افتادند، همه پشت سرشان رفتند رو به قیطریه. در آنجا نماز خواندند و از آنجا راهپیمایی شروع شد به طرف پایین. به حسینیه ارشاد که رسیدیم، سربازها بودندو مردم شروع کردند به سربازها گل دادن. خیلی جالب بودو بعضی از این سربازها و فرماندهان آنها تحت تأثیر قرار گرفتند و اشک از چشمهایشان جاری شد و مانع از حرکت راهپیمایان نشدند و این ادامه پیدا کرد تا خیابان آزادی و میدان آزادی.
آیا لحظه ای که به شهید مفتح حمله و ایشان را مضروب کردند، شما شاهد بودید؟
بله، ایشان را به زمین انداختند و کتک زدند. مردم دفاع کردند. فشار ماموران رژیم زیاد بود، اما راهپیمایی ادامه پیدا کرد و قطع نشد. جریان درگیری ایشان خیلی معروف است.
از دستگیری و زندان ایشان چه خاطره ای دارید و بعدها برای شما چه چیزی را نقل کردند؟
ایشان البته زندان‌های مختلفی رفتند، ولی بعد می آمدند و به کارشان ادامه می دادند، چون آن موقع، تنها پایگاه مبارزه، مسجد قبا بود. مسجد هدایت و الجواد را که بسته بودند و همه جاهایی را که حرکت انقلابی در آنجا صورت می گرفت، بسته بودند و تنها مسجد قبا باز بود. در آنجا خیلی کارها خوب پیش می رفت و همه آنجا می آمدند. در واقع آنجا از پرشورترین محافل انقلاب بود که توسط ایشان اداره می شد. جمعیت از پای محراب مسجد بود تا حسینیه ارشاد و در تمام کوچه های فرعی، مردم در حالی نشسته بودند که سربازها با سر نیزه بالای سرشان ایستاده بودند. این سخنرانیها ادامه داشتند خیلی هم جالب و پر اهمیت بودند و شب به شب هم شلوغ تر می شد.
شهید مفتح نسبت به سخنرانیها حساسیت هم داشتند و اگر سخنرانها نکاتی را می گفتند که به نظر ایشان صحیح نبود، فوراً اصلاح می کردند. آیا در این مورد خاطره ای دارید؟
می دانید که مردم برای امام، سه صلوات می فرستادند. یک شب مرحوم مهندس بازرگان سخنرانی داشتند، اسم امام را آوردند و مردم سه تا صلوات فرستادند. بعد ایشان گفت بیست تا بفرستید، صد تا بفرستید. باز مردم صلوات فرستادند. سخنرانی ایشان قطع شد و رفت. آقای مفتح گفتند تا صبح مردم به خانه من تلفن زدندکه اگر ایشان فردا شب بیاید، ما درگیر می شویم. داریم به شما هشدار می دهیم. خود آقای بازرگان هم از آن شب نیامدند و آقای مفتح و دیگران برنامه را اجرا کردند.
از جریان کمیته استقبال از امام که شما در کنار شهید مفتح بودید، خاطراتتان را نقل کنید.
کمیته انقلاب که تشکیل شد، مقام معظم رهبری مسئول تبلیغات و آقای دکتر اسدالله بادامچیان معاون ایشان بودند. ایشان هم مرا برای اجرای برنامه انتخاب کرده بودند که شعار بدهم، اعلام برنامه کنم و جمعیت را اداره کنم. شهید مفتح هم در فرودگاه به استقبال امام (ره) رفته بودند، منتهی ماشاءالله به سرعت خودشان را رساندند به بهشت زهرا و وقتی امام (ره) آمدند، عکسشان هست که کنار اما نشسته‌اند. امام یک اشتباهی هم فرمودند که در سخنرانیشان گفتند سنا. شهید مفتح یادآوری کردند که قاعدتاً مقصود حضرتعالی مجلس موسسان است. امام هم بالافاصله فرمودند بله، مقصودم این بود. شما خوب یادتان مانده. به هر حال ایشان در مبارزه بودند و بعد هم رئیس دانشکده الهیات شدند.
از گروه فرقان و عناصر اصلی آن و تهدیدهایی که به شهیدمفتح می کردند، خاطره ای دارید؟
مسجد قبا به همت شهید حاج طرخانی ساخته شد و ایشان به افراد این گروه به عنوان افراد مبارز کمک مالی می کردند. بعد آقای مطهری و آقای هاشمی رفسنجانی و دیگران فهمیدند که اینها یک جریان غیرالهی و مارکسیست لنینیست هستند و از آن موقع ایشان دیگر با اینها برخورد خوبی نداشت. بیشتر کارهای مسجد قبا دست شهید بزرگوار آقای حاج طرخانی بود. چون منزلشان هم همانجا بود و از خیرین و انقلابیون بزرگ انقلاب ما بودند و اولین کسی را که شهید کردند، ایشان بودند.
تهدیداتشان نسبت به شهید مفتح از کی شروع شد؟
مدتی قبل از ترور ایشان تلفن می زدند و نامه می دادند. می دانید که شهید مطهری را هم همین‌ها زدند، البته آقای مفتح خودشان را آماده کرده بودند.
موضوع مطلب :

پورمحمدی در جمع طلاب کرمانی مقیم قم:
در شرایط فتنه هستیم/ مشایی و احمدی نژاد همدیگر را پذیرفته اند/ احمد خاتمی کاندیدا شود، از او حمایت می کنم
خانواده هاشمی و خانواده پورمحمدی، در کرمان با هم رقیب هستیم؛ ما شناخته می شویم به ولایی بودن، و آن ها نیز به گونه ای دیگر شناخته می شوند.
به گزارش فرزانگان امیدوار ؛ رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در پاسخ به پیشنهاد یکی از طلاب حوزه علمیه قم مبنی بر تلاش برای کاندیداتوری سیداحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92، اظهار داشت: شما ایشان را راضی کنید تا کاندیدا شوند و ما نیز از ایشان، پشتیبانی و حمایت می کنیم.
حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی، چهارشنبه شب در جمع طلاب و فضلای کرمانی مقیم قم، در محل سالن اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، اظهار داشت: طلبگی موهبتی بزرگ است و به اندازه ای به این موضوع اعتقاد دارم که گاهی می گویم حاضرم همه چیز خود را بدهم اما دست از طلبگی بر ندارم.
وی با تأکید بر این که فرصت طلبگی، فرصتی تکرار نشدنی است، گفت: خوشبختانه مردم مسلمان ما متکی و وفادار به روحانیت هستند و با اعتمادی که به ما دارند، انتظار دارند، دین را آن گونه که هست به آن ها منتقل کنیم.
بسیاری از مشکلات فعلی، به دلیل ناآگاهی است
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با تأکید بر این که باید در راه رشد علم و آگاهی فردی و اجتماعی گام برداریم، گفت: بسیاری از مشکلات امروز کشور به دلیل این است که آگاهی لازم برای برطرف کردن این مشکلات را ندارند.
وی افزود: امروز مردم، از ما روحانیون انتظار دارند در مسائل مختلف اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و... به ایرادات، شبهات و اشکالات شان پاسخ دهیم.
ایران در ویترین دنیا قرار دارد
پورمحمدی با بیان این که خانم کیلینتون اخیرا گفته اند هر جا می رویم نشانی از جمهوری اسلامی می بینیم، گفت: این سخنان، نشان از آن دارد که جمهوری اسلامی به عنوان یک فکر و مدل در دنیا عرضه شده است، گفت: چه بخواهیم و چه نخواهیم این مدل به نام روحانیت گره خورده و از این رو می توان گفت که ما در ویترین توجهات دنیای امروز هستیم.
وی اظهار داشت: امروز جمهوری اسلامی در دنیا طرفداران بسیاری دارد و از ما انتظار دارند که برای امور مختلف آن ها راه حل ارائه کنیم.
در دولت و مجلس و قوه قضائیه بیشتر غیر روحانیون وجود دارند
رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: امروز در دولت، مجلس و حتی قوه قضائیه ما بیشتر غیر روحانیان وجود دارند اما با همه این حرف ها، انتظارات مردم متوجه ما روحانیت است و خواسته های خود را از ما مطالبه می کنند؛ البته بیراه هم نمی گویند چون عنوان می کنند ما به پشتوانه شما در مسیر انقلاب گام برداشتیم.
وی تصریح کرد: امروز نقشه دنیا تحت تأثیر اقدامات جمهوری اسلامی کشیده می شود چرا که نمی توانند نقش جمهوری اسلامی و عملکردهای آن را نادیده بگیرند.
مدار منسجم توطئه علیه جمهوری اسلامی وجود دارد
پورمحمدی با اشاره به تحریم های اخیر بر علیه جمهوری اسلامی گفت: این تحریم ها به خاطر مسئله هسته ای نیست، چرا که تحریم ها و فشارها در سال های قبل از مطرح شدن مسئله هسته ای نیز اعمال می شد.
وی تأکید کرد: ماجراجویی های غرب بر علیه جمهوری اسلامی به این خاطر است که ابتدا فکر می کردند ما به عنوان حکومت جمهوری اسلامی در مشکلات می مانیم و اصلا به پیش نمی رویم، اما امروز شاهدیم یک مدار منسجم توطئه بر علیه ما به کار گرفته شده تا ما را از پا در بیاورند.
وی گفت: در چنین شرایطی که شاهد فشار و دسیسه های دشمنان و به ویژه آمریکا هستیم، باید با یک چشم فضای داخلی خود را مدیریت کرده تا مشکلات مان را برطرف کنیم و با ظرفیت سازی که داریم جایگاه بین المللی خود را مستحکم تر کنیم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در ادامه سخنان خود، به پرسش های حاضران در جلسه پاسخ گفت.
موسوی خوئینی ها عزلم کرد
پورمحمدی در پاسخ به این سؤال که نکات برجسته و مبهم در گذشته خود مخصوصا در زمان مسئولیت در وزارت اطلاعات را بیان کنید؟ به بیان تاریخچه ای از زندگی سیاسی خود به ویژه ایام سقوط رژیم شاه و سال های پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: زمانی که آقای موسوی خوئینی ها دادستان کل کشور شد، من در مسئولیت دادستانی مشهد بودم و البته قبل از آن نیز مسئولیت های مختلفی داشتم، اما به دلیل این که آقای موسوی خوئینی ها، ما را جزو نیروهای مقام معظم رهبری می دانستند، از این سمت عزلم کردند و به این ترتیب از دادستانی مشهد بیرون آمدم.
وی خاطرنشان کرد: زمانی که آقای ری شهری به وزارت اطلاعات رفت، من را دعوت کرد تا به وزارت اطلاعات بروم و در آن جا مسئولیت ضد جاسوسی وزارت را به عهده گرفتم، تا این که امام از دنیا رفتند و آقا رهبر شدند؛ در همان دیدارهای ابتدایی، گزارش دستگیری ها و اقدامات وزارت اطلاعات را خدمت آقا ارائه کردیم، که ایشان دیدند و به بنده جایزه و لوح تقدیری دادند؛ یعنی در روزهای اول رهبری مقام معظم رهبری، به لوح تقدیر ایشان متنعم شدیم.
دیپلماسی پنهان کشور را مدیریت می کردم
پورمحمدی گفت: 1 سال و نیم نیز در مرکز استراتژیک وزارت اطلاعات و 9 سال رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات بودم و به نوعی دیپلماسی پنهان کشور را مدیریت می کردم.
به همسرم بگویید برایش دعای طول عمر کردم
وی در پاسخ به سؤال یکی از طلاب مبنی بر این که آیا شما در فوت همسر خود دخیل بودید؟ گفت: نخیر، ایشان هنوز زنده هستند و انشاالله خداوند به ایشان طول عمر داده و البته امیدواریم این دعای ما به گوش ایشان برسد.
پورمحمدی در پاسخ به سؤال یکی دیگر از طلاب مبنی بر این که آیا شما در وزارت اطلاعات نیروی آقای هاشمی رفسنجانی بودید؟ و آیا این که گفته می شود یکی از کسانی که اجازه نمی داد به پرونده های مهدی هاشمی رسیدگی شود، شما بودید، صحت دارد؟ گفت: آن موقع که بنده در وزارت اطلاعات بودم، مهدی سنش کم بود؛ البته من هم در بخش داخلی وزارت نبودم.
از ابتدا سرباز آقای خامنه ای بودم
وی در ادامه پاسخ به سؤال فوق، با بیان این که بنده از ابتدا سرباز انقلاب بوده الان هم هستیم و همیشه جزو نیروها و سربازان مقام معظم رهبری مطرح می شدیم، خاطرنشان کرد: یک مقدار چپی ها و اصلاح طلب های امروزی، در زمان وزارت اطلاعات آقای ری شهری هنوز در وزارت بودند؛ زمانی بین ما بگو مگویی روی آقای خامنه ای صورت گرفت، که من با حالت عصبانیت گفتم ما در جریان تهمت هایی که به آیت الله بهشتی زده می شد سکوت کردیم و نتیجه اش آن شد اما اکنون نمی گذارم آقای خامنه ای، بهشتی دیگری شود.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، افزود: الحمدالله که خدا این نعمت را برای ما نگاه داشت تا امروز رهبری کشور دست ایشان باشد.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که آیا درست است که، در زمانی که نظام، قصد دستگیری مهدی هاشمی را داشت، شما به آقای هاشمی خبر دادید تا به پرونده مهدی رسیدگی نشود؟، گفت: این ها چیزهایی است که جدید می شنویم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در پاسخ به سؤالی در مورد شایعات تخلفات مالی وزارت کشور در دوران وزیر کشوری خود، گفت: یک سری از پرسنل وزارت از طریق تعاونی وزارت کشور، درخواست وام کرده و نامه نوشتند که به استناد ماده 17 قانون داخلی وزارت، رئیس دستگاه می تواند برای پرسنل دستگاه، وام کوتاه مدت قرض الحسنه بدهد؛ این وام از معاونت عمرانی وزارت کشور تهیه و در اختیار تعاونی وزارت قرار گرفت که بعد از گذشت دوماه نامه ای به دست ما رسید که ما دو یا سه ماه دیگر نیز برای شروع بازپرداخت وام مهلت می خواهیم که پس از مدت کوتاهی از این امر، عزل شدیم.
20میلیارد وزارت کشور را اصلا ندیدم
وی تصریح کرد: متأسفانه وقتی که آدم مرزی نمی شناسد و بی تقوایی حاکم می شود، دیدیم که فلانی در تریبون رسمی اعلام کرد که وزیر قبلی 20میلیارد تومان از وزارت کشور برده و هنوز بر نگردانده است، در حالی که یک ریال از این پول را من ندیده ام.
مدیریت مدرسه علمیه کرمانی ها باید ولایی تر باشد
پورمحمدی در پاسخ به سؤالات متعدد طلاب کرمانی در خصوص وضعیت مدیریت مدرسه علمیه کرمانی ها در شهر قم، نیز گفت: این مدرسه متعلق به کرمانی هاست و البته معتقدم مدیرت این مدرسه باید ولایی تر باشد.
خاطرنشان می شود مدیریت این مدرسه در حال حاضر با حجت الاسلام و المسلمین کشمیری است و برخی از طلاب این مدرسه به دلیل نزدیکی وی با افرادی چون حجت الاسلام و المسلمین شیخ مجید انصاری، عنوان می کنند که باید مدیریت این مدرسه تغییر کند، اما از آن جایی که نیمی از سند ملکی این مدرسه علمیه به نام حجت الاسلام و المسلمین کشمیری است، این فشارها تا کنون نتیجه ای نداشته است.
سیداحمد خاتمی کاندیدا شود از او حمایت می کنم
پورمحمدی در ادامه پاسخ به سؤالات طلاب حاضر در جلسه در خصوص پیشنهاد یکی از حاضران مبنی بر این که اگر می خواهید وظیفه خود را در قبال کشور انجام دهید، در انتخابات ریاست جمهوری آینده کاندیدا نشده و کاری کنید که آیت الله سید احمد خاتمی کانیدا شود و از او حمایت کنید، گفت: شما ایشان را راضی کنید تا کاندیدا شوند و ما نیز از ایشان حمایت می کنیم، اما بعید می دانم ایشان حاضر باشند نعمت حوزه، منبر، تحقیق و روضه را به 10 تا ریاست جمهوری بدهند؛ ایشان یک روحانی اثر بخش در جامعه هستند اما با این حال شما ایشان راضی شان کنید ما از ایشان پشتیبانی می کنیم.
دوبار رهبری نگذاشت از وزارت کشور عزل شوم
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این که مگر مشکل بین شما و احمدی نژاد چه بود که حضرت آقا وارد عمل شد؟ گفت: اولین بار که به من گفتند از وزارت کشور استعفا بده، ده ماه از عمر مسئولیت من در وزارت کشور گذشته بود که پاسخ دادم این که شخصا استعفا دهم برای من بد است؛ استعفا دهم چون می گویند مگر ناموفق بودی که من نبودم. گفتم با این حال شما دو خط بنویس که نباش، من نیستم؛ گفتم برای من بد است که از مسئولیت فرار کنم، مگر این که آقا بفرماید؛ در آن جا زنگ زدم خدمت مقام معظم رهبری و عرض کردم داستان این طور شد، که ایشان گفتند محکم سر جایت بمان و به هیچ کس هم هیچ نگو؛ به همین دلیل این موضوع را حتی به معاونین و خانواده و بستگانم نیز نگفتم و در جای خود ایستادیم؛ بار دومی که می خواستند مرا بردارند، خودم نمی دانستم اما آقا نگذاشتند، اما دفعه سوم که موجب عزلم شود، قبل از این که بگویند و کسی متوجه شود این کار را انجام دادند و آقا نیز، دیگر کاری نکردند.
هاشمی نباید مقابل نظام بایستد
پورمحمدی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر این که رابطه شما با آقای هاشمی رفسنجانی چگونه است؟ گفت: آقای هاشمی رفسنجانی همشهری ماست؛ می دانید خانواده هاشمی و خانواده پورمحمدی، در کرمان با هم رقیب هستیم؛ ما شناخته می شویم به ولایی بودن، و آن ها نیز به گونه ای دیگر شناخته می شوند؛ البته آن ها نه این که ولایی نباشند، اما به گونه ای خاص شناخته می شوند.
وی اضافه کرد: معتقدم آقای هاشمی رفسنجانی به عنوان نیروی انقلاب، رئیس جمهور، فرمانده جنگ و... خدماتی را به کشور داشته و ما نیز در دولت آقای هاشمی می دویدیم و ایشان هم خیلی جاها از ما حمایت می کردند؛ عقیده دارم آقای هاشمی سرمایه ای برای انقلاب بودند و باید این سرمایه از کف انقلاب نرود و البته در برابر انقلاب نایستد.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: این مسئله مهمی است؛ البته انتقاد سر جایش و ما می توانیم انتقاد داشته باشیم و می توانیم نظر کسی را قبول نکنیم، اما دلیل ندارد به کسی بی احترامی و حتاکی کنیم؛ یعنی کاری نکنیم جبهه انقلاب شقه شقه شده و سرمایه های انقلاب در مقابل هم بایستند که این وضعیت هزینه اش بسیار سنگین است؛ باید به رهبر نگاه کرده و سرمایه های نظام را حفظ کنیم.
در فتنه 88زیاد سخنرانی نمی کردیم تا نگویند از قبل حکم داده اید
وی در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر این که نقش شما در فتنه 88چه بود؟ گفت: این گونه سؤال کردن خوب نیست؛ خیلی ها در انقلاب چوب خورده و سیلی خوردند، اما من در سیلی خوردن برای انقلاب شناسنامه دار هستم. 33 سال در انقلاب سرباز بودم و دویدم و انشاالله این سربازی بماند؛ خوشبختانه در هر روز که در انقلاب بودم، پرونده دارم و در جایی ثبت شده است؛ در سایت های ضد انقلاب هم هزاران صفحه علیه من مطلب دارند و این گونه حرف زدن دون شأن بنده است.
پورمحمدی افزود: البته اگر بپرسند در فتنه 88 چه کردید؟ بهتر است؛ ما در فتنه 88 مسئول تدبیر کارها بودیم، و جدی هم ایستادیم؛ بعضی ها وظیفه شان سخنرانی کردن بود، اما چون ما در دستگاه قضایی بودیم، نباید خیلی حرف می زدیم تا بگویند شما از قبل حکم پرونده ها را دادید؛ سعی کردیم کار مان را جدی انجام دهیم.
از مدعیان ریاست جمهوری فعلی اطلاعات خارجی ام بیشتر است
وی در ادامه در پاسخ به سؤال طلبه ای دیگر مبنی بر این که اگر شما کاندیدای ریاست جمهوری شوید، با اطلاعات کم خود در عرصه خارجی چه می کنید؟ گفت: بنده از مدعیان امروز ریاست جمهوری اگر اطلاعات خارجی ام بیشتر نباشد کمتر نیست.
از روز اول انقلاب، بدون فتنه نبودیم
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در ادامه در پاسخ به دغدغه های یکی از طلاب مبنی بر اوضاع نابسمان اقتصادی کشور گفت: ما در نظام جمهوری اسلامی ایران، از روز اول انقلاب بدون فتنه و دشمنی نبودیم و روزی نداریم که از توطئه دشمنان خبری نباشد.
وی افزود: وقتی ادعای تقلب در انتخابات 88 مطرح و هیجان هایی ضد مصالح کشور تولید شد، بستری برای دشمن و ایادی فتنه فراهم آمد و آن چه شد که دیدیم؛ این فضایی بود که در فتنه شد و ما وظیفه داشتیم آن را خاموش کنیم.
بسیاری مردم به من می گفتند آیا می دانید گرانی چقدر است؟
پورمحمدی با تأکید بر این که فتنه تمام شدنی نیست، گفت: بنده قبل از این که برای سخنرانی به این سالن بیایم، به حرم حضرت معصومه(س) رفتم و در آن جا کلی آدم به من گفتند می دانی گرانی چقدر است؟ می دانید مردم در مشکلات اقتصادی به سر می برند؟ طلبه ای به من اصرار می کرد که پاسخ دهید که آیا رهبری از این موضوع گرانی ها خبر دارند یا نه؟ می پرسیدند چرا آقا تدبیر نمی کند؟ من هم پاسخ دادم که کار دست دولتمردان است.
در شرایط فتنه هستیم
وی تصریح کرد: اصلا دشمن همین را می خواهد که فشار بیاورد و مردم عاصی شوند؛ پس اکنون نیز در شرایط فتنه هستیم؛ یعنی ما الان در فتنه به سر می بریم و هر لحظه احتمال دارد اتفاق و بلوایی به راه بیافتد.
در حال بررسی شرایط کاندیداتوری هستم
پورمحمدی در پاسخ به احتمال کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این مسیر هستم، و در حال رایزنی، گفت وگو، صحبت و ارزیابی وضعیت، تا به تصمیم لازم رسیده و نظر نهایی خود را به دست بیاورم؛ این مسئولیتی سنگین است که باید با شرایط خاص خود در آن وارد شده و موفق شوم؛ قطعا اگر به تصمیم برسم باید اعلام کنم و کارهایش را تعقیب خواهم کرد.
برخی اعمال احمدی نژاد چیزی غیر از ولایت مداری را نشان می دهد
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص دولت احمدی نژاد و ولایت مداری آن گفت: نیت خوان نیستم و نیت خوانی نمی کنم؛ ایشان می گوید ولایت مدار هستم اما برخی اعمالش چیز دیگری را نشان می دهد.
پورمحمدی افزود: دولت در بخش هایی مثبت عمل کرده و در بخش هایی منفی بود؛ به خصوص در حوزه های اقتصادی عملکرد دولت خوب نیست، چنان که در حوزه فرهنگی و دیپلماسی وضعیت خوبی نداشت.
مشایی و احمدی نژاد همدیگر را پذیرفته اند
وی در پاسخ به سؤال طلبه ای دیگر مبنی بر این که نقش آقای مشایی در دولت و رابطه اش با احمدی نژاد؟ گفت: به نظر بنده هر دو این ها هم دیگر را پذیرفتند؛ بنده جمله ادبی و رمانتیک نمی گویم اما این امر واقعیت است؛ آن ها اعتقادات، باور، سبک، سیاق هم را قبول داشته و به هم دیگر اعتماد کامل دارند.
حکم جدید احمدی نژاد به مشایی، حکم نبود، ارادتنامه بود
رئیس سازمان بازرسی کل کشور، با اشاره به سمت جدید مشایی در دبیرخانه جنبش عدم تعهد، گفت: تا کنون جنبش عدم تعهد دبیرخانه نداشت، اما آقای احمدی نژاد، مشایی را مسئول این کار کرد؛ به نظرم این حکم بیش از آن که حکم باشد، مانیفست و ارادتنامه ای بود که احمدی نژاد باید صادر می کرد تا موضع وفاداری رئیس جمهور را به مشایی نشان می داد؛ آن ها یکدیگر را باور و به همدیگر اعتماد کامل دارند.
به گزارش ایلنا ؛ وی در پایان در مورد احتمال کاندیداتوری مشایی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: آن چه که از برخی بزرگواران شورای نگهبان مطلع هستیم، می گویند با این وضعیت مشایی تأیید نمی شود، اما اگر چیز دیگری بشود، نمی دانیم.
موضوع مطلب : سیاسی, هاشمی, فرزانگان امیدوار
پنج شنبه 91 آذر 30 :: 9:44 عصر ::  نویسنده : علی رضا احسانی نیا

روزنامه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به فضاسازی رسانه‌ای نسبت به وثیقه مهدی هاشمی نوشت که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خانه‌ای استیجاری زندگی می‌کند.
به گزارش فرزانگان امیدوار، روزنامه جمهوری اسلامی در ستون جهت اطلاع امروز خود نوشت:  برخلاف جنجال‌هائی که توسط بعضی رسانه‌ها بر سر سند وثیقه گذاشته شده برای آزادی مهدی هاشمی به راه افتاده، اطلاعات موثق حکایت از این دارد که اولاً 8 سند به وثیقه گذاشته شده نه یک سند، ثانیاً این اسناد به نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیست بلکه متعلق به 8 نفر از فرزندان و بستگان ایشان است و ثالثاً این اسناد مربوط به واحدهای ساختمانی است که در زمین مربوط خانه قبل از انقلاب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در شمیران ساخته شده‌اند و با واگذار شدن زمین به فرزندان و بستگان آنها واحدهائی را که خود ساختند و در آنها سکونت دارند به نام خود سند گرفتند و اکنون همان سندها به وثیقه گذاشته شده‌اند. ضمناً خانه‌ای که اکنون 8. واحد مسکونی در ملک آن ساخته شده، همان خانه ایست که در سال 1358، یعنی چند ماه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط گروهک فرقان در آن ترور شد و به توصیه مسئولین امنیتی آنجا را ترک کرد و به خانه‌ای استیجاری در جماران نقل مکان نمود که هم اکنون نیز در همان خانه مستأجر است.
موضوع مطلب : سیاسی, فرزانگان امیدوار, هاشمی, اجاره منزل

نقد و بررسی روزنامه های دوشنبه 27 آذر ماه 91
آنطور که روزنامه خورشید هم خبر داده گویا این روزها هما هم بر روی دوش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نشسته و باید منتظر خبرهای بین المللی بیشتری از این سازمان عریض و طویل و سعید مرتضوی باشیم. گویا مدیران و وزرا از این پس برای اوج گرفتن نیاز است تا با همای روی شانه های سازمان تامین اجتماعی هماهنگ شوند!
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار از بولتن ـ آنطور که روزنامه خورشید هم خبر داده گویا این روزها هما هم بر روی دوش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نشسته و باید منتظر خبرهای بین المللی بیشتری از این سازمان عریض و طویل و سعید مرتضوی باشیم. گویا مدیران و وزرا از این پس برای اوج گرفتن نیاز است تا با همای روی شانه های سازمان تامین اجتماعی هماهنگ شوند!.
روزنامه ایران دیروز با حمله به وزیر بهداشت اینگونه وانمود کرد که می داند خانم وحید دستجردی برای افشاگری مسئولین وزارت بهداشت در خصوص بیل و دسته بیل! حتما برکنار می شود  ولی در آخرین لحظات معاون اول رئیس جمهور آب پاکی را بر روی دست روزنامه ایران ریخت و گفت: " تا احمدی نژاد هست ما دو نفر هم هستیم و نمره خانم دستجردی بیست است". موضوعی که صفحه اول بسیاری از روزنامه های صبح امروز کشور بود ولی روزنامه ایران هر چند از کلماتی مثل "هیاهو برای هیچ!" و " آرایش" در صفحه خود استفاده کرد ولی دیگر نامی از دستجردی به میان نیاورد.
البته ناگفته نماند که تجربه نشان داده است که در فضای سیاسی ایران معمولا روش این است که برای حذف یک نفر معمولا از وی تعریف های آنچنانی می شود که قبل از این هم در خصوص آقای لنکرانی و دیگران دیده ایم!.
اما به هر حال اینکه روزنامه دولت به یک باره با کلماتی مانند بیل و دسته بیل و رژلب و پنکیک و زین اسب مشکل پیدا می کند و به سراغ شمارش تعداد اسبهای سواری موجود در اسطبلهای کشور می رود و سپس می گوید 70 میلیون دلار واردات زین اسب درست نیست چون ما حساب کردیم به این تعداد اسب واجد شرایط برای این زینها نداریم چیز دیگری است!.
موضع بعدی که اکثر روزنامه های امروز صبح به آن پرداختند موضوع زورگیریها و آدمها و چاقوها و حکم اعدام برای یکی از زورگیران است که گویا بیشتر از یک جانی بوده و قمه را کمی بیشتر فرو می کرده و خود را نماینده فرشته قبض روه بر روی زمین می دانسته است. البته این موضوع که نیروی انتظامی برای مراقبت در زمینه فعالیت‌های کاربران اینترنتی و یا حجاب اهتمام جدی داشته و اکنون در خصوص زورگیری‌ها نیز به فکر مقابله جدی افتاده خود، جالب توجه است. اما آیا بهتر نیست که گشتهای ارشاد سری هم به این زورگیرها بزنند و بجای برخوردهای مقطعی همواره با اینگونه افراد مخل امنیت و جان و ناموس جامعه برخورد کنند.
خبر بسیار مهم دیگر که هم در سطح بین الملل و هم در سطح داخلی برد زیادی داشت و کمتر روزنامه ای بود که تیتری از صفحه یک خود را به این خبر اختصاص نداده باشد موضوع آزادی با وثیقه 10000000000 تومانی مهدی هاشمی است. مهدی هاشمی که چند وقتی است به دلیل شایعات متعدد در زیر ذره بین خبری خبرگزاریها و روزنامه ها قرار دارد بعد از مدتی بازداشت بالاخره به خانه پدری رفت تا کمی از هیاهوی خبری دور باشد و استراحت کند اما سوال اینجاست که حال متهمان دیگری که همچون مهدی در بازداشت هستند و وثیقه هم ندارند و پدرشان هم آقای هاشمی رفسنجانی نیست، چطور است. ضمنا آزادی مهدی هاشمی با فایل‌های صوتی منتشره چه ارتباطی می تواند داشته باشد! آیا این اصل که برای زودتر آزاد شدن بهتر است نگویی که هیچکس خبر ندارد در رابطه با آزادی مهدی کارگر افتاد! یا اینکه فایل‌های صوتی تاثیر گذار بوده است که از بیست شماره تا حالا سه شماره آن منتشر شده است! نمی دانیم شاید هم پی گیریهای خانواده و وثیقه ملکی بود که مفری شد برای آزاد شدن از بند برای آماده شدن برای دفاع از خود در برابر اشکال مختلف از شایعاتی که پشت سر مهدی است!
اما وزیر آموزش و پرورش از آن تیترهای خبری دیگری است که چند ماهی است به سوژه روزمره ای برای روزنامه های و خبرگزاری ها تبدیل شده است. ماجرا از چپ کردن کاروانهای دانش آموزی شروع شد و با چپ کردن معلمها و آتش گرفتن بخاری نفتی در یکی از روستاهای کشور به اوج خود رسید. در همه موارد هم وزیر از زیر بار استعفا جا خالی داد و مشکل را یا به دوش شرکت گاز انداخت یا به گردن خبرنگاران و عدم اطلاع رسانی آنها از مشکلات آبدار خانه وزارتخانه و نداشتن استاندارد لازم ساختمان مدرسه آتش گرفته برای گازکشی علمک گاز و در آخر اینکه ما هم می گوییم "بابا این همه آدم بی کار فارغ التحصیل تو کشور داریم اگه چند تا کم بشه مگه چی میشه شما ها فردا چند تا رقیب برای استخدام کمتر دارین!". در آخر هم اینکه آدمهای کوچولو چون هنوز گناه نکرده اند بعد از مرگ به بهشت می روند و "مرگ دست خدا است و اهمال‌های وزارت آموزش و پرورش تنها وسیله". البته موضوع دیگری هم که در رابطه با آموزش و پرورش امروز مطرح شد، موضوع بی‌خبری والدین از بیمه حوادث دانش آموزی است که روزنامه جام جم نوشت و به نظر می رسد اگر اینچنین بیمه ای وجود داشته باشد، که البته اسمش هست بسیاری از مشکلات امروز آموزش پروش هم قابل حل بود. ضمنا وقتی همچین بیمه ای وجود دارد، چرا وقتی به طور مثال دست یک بچه در یکی از مدارسی که ما می شناسیم شکست از مدسه به خانواده اش زنگ زدند که "یه خبر بد یه خبر بد دست پسر پدر شجاع شکسته و به پدر پسر شجاع بگین که بیاد بچشو ببره بیمارستان!".
روزنامه تهران امروز نیز امروز به پرونده ای پرداخت که در آن سعی کرد بگوید دروغ چرا در جامعه رواج دارد! البته باید گفت که از قدیم و ندیم گفته اند که کوچک‌ترها دروغ را از بزرگ‌ترها می آموزند. ولی ای کاش تهران امروز در بخش از گزارش امروز خود به دلیل اینکه چرا این روزها هر چه به ادارات دولتی و سازمان‌ها بیشتر دروغ بگویی بهتر است هم می پرداخت. در واقع حقیقت آن است که اگر شما به طور مثال برای پرداخت مالیات به دارایی مراجعه کنید و در این زمینه خبره نباشید و دروغ نگویید، چنان مالیاتی از شما می گیرند که آخر مجبور بشوید یک حسابدار خبره! استخدام کنید که بخش مالیاتی هم قبولش داشته باشد!
و اما انطور که روزنامه خورشید هم خبر داده گویا این روزها هما هم بر روی دوش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نشسته و باید منتظر خبرهای بین المللی بیشتری از این سازمان عریض و طویل و سعید مرتضوی باشیم. گویا مدیران و وزرا از این پس برای اوج گرفتن نیاز است تا با همای روی شانه های سازمان تامین اجتماعی هماهنگ شوند!
موضوع مطلب : سیاسی, روزنامه های کشور, فرزانگان امیدوار, افشاگری, هاشمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار از شفاف: امیر محبیان مدیر مسئوول خبرگزاری آریا در گفت و گویی با خبرگزاری فارس به بررسی آرایش سیاسی گروه ها در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده پرداخته که مهمترین بخش آن از نظر گرامیتان می گذرد:
-     هاشمی نیز به دنبال یک بازی دو لبه برای مدیریت اصولگرایان و اصلاح طلبان است.
-    متأسفانه در هر دوره که رئیس جمهور جدیدی روی کار می‌آید رفتارها، نگاه‌ها و نیروها تغییر می‌کند و یک انقلاب کوچک در قوه مجریه رخ می‌دهد که این امر باید مورد آسیب شناسی قرار گیرد.
-    از ابتدای انقلاب اسلامی دو جریان ریشه‌ای و قدرتمند به خصوص از زمانی که انقلاب به ثبات رسید وجود داشته است. یک جریان، جریان موسوم به چپ سیاسی بوده و یک گروه نیز اسلامگرایان راست بودند.
-    در بحث مصداقی روز اگر بخواهیم انتخابات آتی را در نظر بگیریم به نظر می‌رسد که سه گروه را می‌توان در انتخابات شناسایی کرده که این گروه رفتارها و نوع عملکردشان کاندیداها را بین خودشان تقسیم می‌کنند. گروه اول اصولگرایان با همه طیف‌های متفاوت که در ذیل آن قرار دارند هستند. گروه دوم جریان موسوم به اصلاح طلب و گروه سوم نیز کاندیداهای عملگرا هستند که تابع این جریانات نیستند و با ورود به صحنه سعی می‌کنند که کاندیدا شوند.
-    خاتمی تلاش خواهد کرد با شعار نه به تندروی در هر دو جناح فضا را در دست بگیرد و اعتماد نظام را جلب کند. لذا تلاش عمده وی این است که چراغ سبز نظام را برای حضور در صحنه بدست آورد.
-    بنده خودم با آقای خاتمی درباره این موضوع صحبت کردم؛ خاتمی به صورت قاطع مطرح کرد من نامزد نخواهم شد و به صورت شوخی به من گفت که حاضرم سند محضری بگذارم که نامزد نشوم.
-    عبدالله نوری در حال حاضر سعی می‌کند واسطه‌ای بین سبزها از طریق ارائه شعارهای به ظاهر تند با خاتمی باشد و در واقع خود را به عنوان یک چهره شاخص در سطح رهبری اصلاحات مطرح ‌کند.
-    تا آنجا که خبر داریم عارف بسیار جدی وارد انتخابات شده و ستادهای خود را نیز تعیین کرده و فعالیت‌های جدی در این زمینه دارد. در بین اصلاح طلبان نجفی و جهانگیری ژست‌ کاندیداتوری می‌گیرند و حتی از نوع عکس گرفتن آنها می‌توان متوجه این موضوع شد.
-     مدل حرکتی هاشمی، کلاسیک است اما در عین حال بسیار هوشمندانه در این قضیه پیش می‌رود.‌آقای هاشمی می‌خواهد مدیریت توامان جریان اصلاحات و اصولگرایان را داشته باشد و در هر دو جریان، بازی سازی کند و ضمن این موضوع کاندیدا سازی هم داشته باشد.
-    بنابراین هاشمی یک بازی دو لبه را دنبال می‌کند یعنی تلاش برای مدیریت اصولگرایان و رسیدن به نامزد مطلوبی مثل ولایتی و در عین حال تلاش برای مدیریت اصلاح طلبان برای رسیدن به کاندیدای مطلوبی همچون نجفی یا جهانگیری یعنی همه این افراد مورد تایید هاشمی هستند.
-    حجت الاسلام سید حسن خمینی اهل بیت امام است ؛ رد صلاحیت وی ساده نیست . تردید دارم که سید حسن مایل باشد وارد فضای انتخابات شود.
-    جبهه پایداری عملاً به دو گروه تقسیم شده است، یک گروه هواداران آیت‌الله مصباح هستند که اینها را به عنوان چپ پایداری می‌شناسم و نظرات بسیار ایدئولوژیک وآرمانی داشته و در عین حال بر اعتقادات دینی خود استوار هستند. اما گروه راست پایداری به دولت نزدیک‌تر است و ما آنها را تحت عنوان گروه قم و تهران تقسیم‌بندی می‌کنیم. البته ما نمی‌گوییم که محصولی مقابل آیت‌الله مصباح قرار دارد اما میزان مخالفت جبهه هوادار آیت‌الله مصباح و انتقادات آنها نسبت به دولت بسیار شدیدتر از طیف راست است که غالباً سکوت می‌کند.
-    طیف چپ پایداری با شعار نه به اصلاحات، نه به احمدی‌نژاد، نه به اصولگرایان سنتی و نه به هاشمی وارد صحنه می‌شوند و در واقع گفتمان آنها مجموعه‌ای از «نه»های مختلف است.
-    طیف راست جبهه پایداری در حال نزدیک شدن به دولت بوده و نفوذ دولت بر آنها زیاد است. آنها کسانی هستند که ممکن است حول محور الهام جمع شوند چرا که اگر مشائی و برخی از افراد مطرح نشوند، او جزء کاندیداهای جدی دولت است و اخیراً‌ تأکیدات آقای احمدی‌نژاد نیز بر وی دیده می‌شود. این طیف ممکن است اگر از دولت هر فردی غیر از مشائی کاندید شود به او نزدیک شوند.
-    آقای احمدی‌نژاد بازی بسیارزیرکانه و پیچیده‌ای را دنبال می‌کند و در حال تبدیل کردن خود به یک فاکتور مؤثر در انتخابات آتی است.
-    الان احمدی نژاد در حال شکل دهی به تصویری خاص از خود و جریان خود است که سه فاکتور دارد:توان ایستادگی در مقابل... که سه نقطه را هر کس جوری برداشت می کند. امکان افزایش شدید یارانه ها در آخرین لحظات و استفاده از پتانسیل رای آن و در نهایت بهره گیری کامل از اطلاعات گردآوری شده در مورد نقاط ضعف کاندیداهای رقیب.
-    یکی از اتفاقات اخیر که اصلا هم اتفاق خوبی نبوده این است که امید مردم به آینده کاهش پیدا کرده است یعنی مردم ثبات نسبت به آینده را از دست داده‌اند و ثبات ذهنی‌شان به هم ریخته است و برنامه‌ریزی فرد از یک سال دو سال به روز کشیده شده است. این آشوب ذهنی خیلی چیز خطرناکی است و مدت طولانی نمی‌توان با این وضعیت زندگی کرد.
موضوع مطلب : سیاسی, محبیان, هاشمی, خاتمی, فرزانگان امیدوار

آقای قالیباف!چرا اینقدر محکم صحبت می کنید؟چند مورد برایتان بیاورم که ثابت شود در مدیریت های تحت امر شما پولهای کلانی را با دور زدن قانون و زور از مراجعه کنندگان به شهرداری برای جواز و ساختمان سازی دریافت کرده اید؟پولهای کلانی از کسانی که خود ...چند مورد برایتان بیاورم که تبانی شده و رشوه گیری شده است در مدیریت تحت امر شما..........بس کنید...اینقدر محکم صحبت نکنید...
...................................
شهردار تهران با بیان این که در حوزه حمل و نقل عمومی مهم ترین اولویت ما توسعه خطوط مترو است که در این راستا 150 کیلومتر خط مترو در دست ساخت قرار دارد گفت : پس از توسعه مترو ، توسعه شبکه و ناوگان اتوبوسرانی با اولویت خطوط تندرو در دستور کار است که در تلاشیم تا پایان سال 300 دستگاه اتوبوس دو کابین و تا اوایل سال آینده نیز 400 دستگاه دیگر از این اتوبوس ها را ...
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی فرزانگان امیدوار از شفاف: شهردار تهران با بیان این که در حوزه حمل و نقل عمومی مهم ترین اولویت ما توسعه خطوط مترو است که در این راستا 150 کیلومتر خط مترو در دست ساخت قرار دارد گفت : پس از توسعه مترو ،توسعه شبکه و ناوگان اتوبوسرانی با اولویت خطوط تندرو در دستور کار است که در تلاشیم تا پایان سال 300 دستگاه اتوبوس دو کابین و تا اوایل سال آینده نیز 400 دستگاه دیگر از این اتوبوس ها را وارد ناوگان کنیم .
 دکتر محمد باقر قالیباف در حاشیه مراسم بهره برداری از بخش میانی خط 3 متروی تهران در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد : امروز هفت کیلومتر از خط 3 متروی تهران حد فاصل چهارر اه ولی عصر(عج) تا خیابان شهید بهشتی به بهره برداری رسید که در تلاشیم سه ایستگاه میانی این بخش را نیز طی ماه های آینده آماده بهره برداری کنیم .
وی افزود : خط 3 متروی تهران خط جدیدی در شبکه متروست که طولانی ترین خط نیز در پایتخت محسوب می شود و این خط از جنوب غرب شهر آغاز شده و تا شمال شرق ادامه خواهد یافت.
شهردار تهران با بیان این که در فاز دوم این پروژه 12 کیلومتر از بخش جنوبی خط 3 به بهره برداری می رسد ، گفت : توسعه خطوط مترو مهم ترین اولویت ما در حوزه حمل و نقل عمومی است چنانچه در حال حاضر 150 کیلومتر خط مترو در دست احداث قرار دارد و حفاری 100 کیلومتر از این خطوط صورت گرفته است .
وی تصریح کرد: در صورت تامین اعتبارات لازم ما آمادگی این را داریم که 30 کیلومتر خط مترو را در مرحله سیویل ، احداث و امکان بهره برداری از 17 تا 20 کیلومتر را در سال فراهم کنیم .
قالیباف با بیان این که توسعه شبکه و ناوگان اتوبوسرلتی اولویت بعدی مدیریت شهری در حوزه حمل و نقل عمومی است اظهار کرد : ضمن توسعه خطوط بی آر تی در تلاشیم که تا پایان سال 300 دستگاه اتوبوس دو کابین و در اوایل سال اینده نیز 400 دستگاه دیگر از این اتوبوس ها را وارد ناوگان کنیم .
وی همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر این که چک 1800 میلیارد تومانی ( بودجه متمم شهرداری تهران در سال 91)را سرانجام چه کرده اید ، گفت : این از بداخلاقی های ژورنالیستی بود اما خدا را شکر باید بگویم که در شهرداری تهران این توفیق را داشتیم و توانستیم درآمدهای پیش بینی شده را محقق کنیم و بدون شک باید تاکید کنم که همه درآمدهای ما ، درآمدهای قانونی است و به طور حتم هیچ درآمد غیر قانونی نداریم ، لذا خواهش من این است که مقداری اخلاق در این زمینه ها رعایت شود .
موضوع مطلب : جامعه, علی رضا احسانی نیا, فرزانگان امیدوار, شهرداری, قالیباف, رشوه, زورگیری, بی قانونی
1   2   3   4   5   >>   >   
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4250
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520515
پیوندها
لوگو
در اینجا می توانید خبرهای داغ سیاسی فراجناحی را بخوانید...علیرضااحسانی نیا
آمار وبلاگ
  • بازدید امروز: 4250
  • بازدید دیروز: 4638
  • کل بازدیدها: 11520515